Wynik wyszukiwania - "drogi" - Wiadomości

ElectroMobility Poland z pozwoleniem na budowę fabryki w Jaworznie

Prezydent Jaworzna wydał spółce ElectroMobility Poland (EMP) pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych marki Izera - podało w piątek miasto. Spółka poinformowała też o zakończeniu jej audytów i przekazaniu wyników nadzorowi właścicielskiemu.
10.05.2024

H2POLAND: największym wyzwaniem jest obniżenie kosztów pozyskiwania wodor

Tan Sri Datuk Patinggi Abang Haji Abdul Rahman Zohari bin Tun Abang Haji Openg, premier Sarawak, podkreślał podczas kongresu H2POLAND & NetZero Forum, że w jego kraju powstaje zakład produkcji wodoru, który będzie zasilał transport publiczny. W jego opinii dziś największym wyzwaniem jest obniżenie kosztów pozyskiwania wodoru. „Bardzo drogie są komponenty, ale razem z innymi firmami szukamy rozwiązań, aby doskonalić technologię wodorową” - powiedział premier Sarawak.
09.05.2024

Tego nie może zabraknąć w nowym KPEiK. Czy rząd odrobi lekcję?

Ważą się losy polskich planów strategicznych do 2030 r. Jeśli wierzyć ostatniej deklaracji wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki, to już w maju do konsultacji przedstawiony będzie ambitniejszy scenariusz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu. Co na pewno powinno się w nim znaleźć? Gdzie nie domaga obecna, bazowa propozycja?
06.05.2024

Nagłe topnienie wiecznej zmarzliny intensyfikuje emisje CO2 z gleby i napędza zmiany klimatyczne

Emisje dwutlenku węgla z gleby są znacznie bardziej intensywne na obszarach, na których doszło do topnienia wiecznej zmarzliny, niż na terenach, na których jest ona nietknięta - informuje czasopismo „Nature Geoscience”. To kolejne badanie, które potwierdza działanie jednego ze znanych klimatycznych sprzężeń zwrotnych.
06.05.2024

Wodorowy SOV wypływa na szerokie wody. Może wypchnąć polskie SOV na mieliznę

Statki z napędem wodorowym wciąż są drogie, trudne do tankowania, a zasilanie wodorem niej wydajne niż tradycyjny napęd przy pomocy silników wysokoprężnych. A jednak armatorzy obsługujący farmy wiatrowe wprowadzają statki z takim napędem do obsługi morskich farm wiatrowych. To może być ważny element walki konkurencyjnej.
03.05.2024

Zielona majówka w Trójmieście

Trójmiasto jest doskonałym miejscem na majówkowy wypad, który podkreśli zrównoważoną turystykę. Te trzy miasta oferują bogactwo udogodnień i atrakcji dla mieszkańców i turystów, promując przy tym ekologiczny styl życia. Przygotowaliśmy trzy propozycje spędzenia wolnego czasu w Trójmieście, w ramach których minimalizujemy zużycie energii, wspieramy lokalne przedsiębiorstwa i czerpiemy relaks w otoczeniu pięknej przyrody.
29.04.2024

Jednorazowe e-papierosy wśród najbardziej niebezpiecznych produktów dla środowiska

Jednorazowe e-papierosy należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych dla środowiska produktów – powiedział PAP prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dlatego regulacje prawne zakazujące ich sprzedaży są konieczne - podkreślił.
28.04.2024

H2POLAND: wodór jest wielką szansą, ale też zagadką

„Wodór jest wielką szansą, ale też zagadką. Zaletą tego rodzaju technologii jest bowiem zeroemisyjność, z drugiej strony nie wiadomo, jak się one wpiszą w światowy rynek, czy będzie to paliwo konkurencyjne” – wskazywał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, uczestniczący w H2POLAND & NetZero Forum. Jego zdaniem, jeśli wodór będzie zbyt drogi, to trudno mu będzie się przebić na światowym rynku, ale gdy jego cena będzie konkurencyjna – zyska przewagę nad innymi paliwami, dzięki swoim ekologicznym walorom.
26.04.2024

Mikrolasy Miyawaki - japoński koncept ratunkiem dla polskich miast

Dr Kasper Jakubowski dostał dwie minuty, by przekonać prezeskę firmy deweloperskiej do swojego pomysłu. Wystarczyło. Szymon Bujalski w swojej książce „Recepta na lepszy klimat” pisze: „Gdy miesiące przygotowań później nadszedł ten dzień, (...) pojawiły się tłumy. W ciągu dwóch dni w akcji sadzenia około 1,5 tysiąca drzew i krzewów wzięło udział ponad tysiąc osób. Dzięki ich pracy (...) powstał pierwszy las Miyawakiego w polskim mieście”. Dr Jakubowski obiecał, że ten pierwszy las nie będzie ostatnim. Słowa dotrzymał. Dziś, pod sz
24.04.2024

Mikołaj Dorożała: objęcie 20 proc. lasów ochroną to kwestia miesięcy, a nie lat

Objęcie ochroną 20 proc. powierzchni leśnej w kraju to proces, który chcemy przeprowadzić w ciągu miesięcy, a nie lat - wskazał w rozmowie z PAP wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. "Liczę, że uda się ten proces zakończyć w 2025 r." - dodał.
22.04.2024

Zagrożenie powodziowe w zamieszkałej przez 127 mln ludzi prowincji Guangdong

Główne rzeki, drogi wodne i zbiorniki w najludniejszej prowincji Chin, Guangdong, grożą wylaniem, co zmusiło w niedzielę władze do opracowania planów kryzysowych w celu ochrony 127 mln mieszkańców tego regionu - podała w niedzielę państwowa stacja CCTV.
21.04.2024

Przedstawiciele firm z branży drzewnej chcą rozmów z ministerstwem klimatu

Przedstawiciele firm z branży drzewnej chcą rozmów z ministerstwem klimatu na temat przyszłości branży w związku z wprowadzonym w styczniu moratorium na wycinkę lasów. Protestujący we wtorek w Białymstoku przedstawiciele środowiska przekazali pismo w tej sprawie wojewodzie podlaskiemu.
16.04.2024

Amerykanie zwodowali swój pierwszy statek instalacyjny

Wczoraj w Teksasie odbyło się wodowanie pierwszego zbudowanego w Stanach Zjednoczonych statku do instalacji morskich turbin wiatrowych.
16.04.2024

Aktywiści klimatyczni blokują mosty w Warszawie

Stołeczna policja zabezpiecza warszawskie mosty w związku z blokadami, które zapowiedzieli aktywiści klimatyczni z organizacji "Ostatnie Pokolenie". Kierowcy mogą napotkać utrudnienia - poinformowała policja.
15.04.2024

Chińscy dostawcy turbin wiatrowych pod lupą Komisji Europejskiej

Komisja Europejska wszczęła postępowanie ws. chińskich dostawców turbin wiatrowych w Hiszpanii, Grecji, Francji, Rumunii i Bułgarii - ogłosiła we wtorek jej wiceszefowa Margrethe Vestager. Wezwała kraje G7 do wprowadzenia "kryteriów wiarygodności" wobec dostawców technologii.
10.04.2024

„Altana przyszłości” – nowy projekt Politechniki i MPO w Krakowie rozwiąże śmieciowe uciążliwości

Politechnika Krakowska i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zaczynają nowy projekt pn. „Altana przyszłości”. W jego ramach studenci Politechniki – wspólnie z ekspertami z uczelni oraz specjalistami z MPO – wezmą na warsztat altany i wiaty śmietnikowe. W Krakowie to aż 15 tysięcy punktów odbioru odpadów. Codziennie odbieranych z nich jest 24 tysiące pojemników z odpadami, każdy o wadze nawet 200-300 kg. Aż tyle, bo przeciętny krakowian już teraz produkuje średnio blisko pół tony śmieci rocznie, a prognozy wskazują,
09.04.2024

Radykalna aktywistka została ekspertem Agencji Energetycznej w Szwecji; ma dostęp do tajnych danych

Radykalna aktywistka klimatyczna z grupy Extinction Rebellion została koordynatorem ds. sieci gazowej w Szwedzkiej Agencji Energetycznej i ma dostęp do tajnych informacji dotyczących infrastruktury krytycznej - ujawnił tygodnik "Fokus".
05.04.2024

Zielona transformacja transportu morskiego w UE. 2 mld EUR dla innowatorów

CLIA Europe, ECSA, ESPO, FEPORT, SEA Europe i WaterborneTP zorganizowały w Brukseli dzień informacyjny UE dotyczący Funduszu Innowacji dla sektora transportu wodnego. W spotkaniu wzięło udział około 300 uczestników z sektora transportu wodnego. Byli przedstawiciele biznesu i administracji, którzy są zainteresowani wdrażaniem transportu zeroemisyjnego przy wsparciu funduszy z UE.
30.03.2024

MKiŚ przygotowuje przepisy ws. wstępnej oceny terenów pod elektrownie jądrowe

Kryteria wstępnej oceny terenu pod obiekt energetyki jądrowej na wczesnym etapie inwestycji zawarte są w założeniach rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, który ponownie trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.
29.03.2024

Chcieć to móc. Pomysły na transformację energetyczną prosto ze Skandynawii

W miarę jak transformacja energetyczna nabiera tempa, istotną rolę odgrywają materiały z jakich wykonane są instalacje sektora energetycznego. Szwedzi wykorzystują drewno do budowy wież turbin wiatrowych, zaś Finowie piasek do baterii ogrzewających sieci ciepłownicze.
28.03.2024

Czy odkorkować nas może rynek transportu publicznego? Potrzebne jest nowoczesne myślenie i woda

Znamy już ekonomiczne i ekologiczne sposoby przemieszczania dużych mas ludzi w miastach. Te najbardziej efektywne obejmują ruch na szynach (największe wolumeny, najniższe koszty na pasażera, zmniejszenie ruchu na drogach), te trochę mniej efektywne obejmują ruch na kołach. Czy są inne drogi przemieszczania ludzi w miastach, które stanowić mogą doskonałe uzupełnienie transportu publicznego? Dwie polskie firmy chcą wejść na rynek z wodnymi taksówkami pasażerskimi.
27.03.2024

Minister klimatu i środowiska: 20 tys. ton odpadów z Tuplic wyjedzie z Polski

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, poinformowała we wtorek, że 20 tys. ton odpadów z nielegalnego wysypiska w Tuplicach w tym roku opuści Polskę. Przypomniała, iż zebrane dowody wskazują, że odpady zostały nielegalnie sprowadzone z Niemiec.
27.03.2024

NIK: miasta nieskuteczne w walce ze smogiem pochodzącym z transportu

Mimo prób ograniczenia zanieczyszczeń komunikacyjnych, samorządy siedmiu miast - m.in. Warszawy, Krakowa i Wrocławia - nie rozwiązały problemu nadmiernej emisji spalin pochodzących z transportu - uznała Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w poniedziałek raporcie.
26.03.2024

Minister klimatu: w ciągu kilku tygodni założenia tzw. konstytucji dla Puszczy Białowieskiej

W ciągu najbliższych tygodni będą pokazane założenia ustawy, tzw. konstytucji dla Puszczy Białowieskiej. Ministerstwo klimatu przekazało też UNESCO roboczą wersję tzw. zintegrowanego planu zarządzania puszczą, jako obiektem światowego dziedzictwa - poinformowała w sobotę w Białymstoku minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.
23.03.2024

PIG: "tylko" 36 proc. transgranicznych wód podziemnych na świecie ma uregulowaną ochronę

Na świecie jest około 600 transgranicznych zbiorników wód podziemnych, ale "tylko" 36 proc. z nich ma uregulowaną ochronę i zasady korzystania - poinformował Polski Instytut Geologiczny. Problem dotyczy też transgranicznych rzek, jezior i dorzeczy.
23.03.2024

Poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Europie rośnie, w Polsce o 8,7% od 2018 roku

Cyrkularne tworzywa sztuczne stanowią obecnie 13,5% wszystkich tworzyw wykorzystywanych do produkcji plastikowych wyrobów i części w Europie - wskazuje najnowsza edycja wydawanego co dwa lata raportu stowarzyszenia Plastics Europe „Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym - analiza sytuacji w Europie”.. Tym samym europejski system tworzyw sztucznych jest w połowie drogi do osiągnięcia pośredniego celu wyznaczonego w mapie drogowej The Plastics Transition, zakładającego wykorzystanie cyrkularnych surowców w nowych produktach na pozio
19.03.2024

Stan wód powierzchniowych w Polsce zły, podobnie jak na Zachodzie

Mimo ogromnych postępów, jakie się dokonały w ciągu kilku dekad, sytuacja polskich wód powierzchniowych jest raczej zła, choć nie odbiegamy w tym względzie od zachodu Europy. Wiele można zmienić prostymi metodami - uważa ekohydrolog dr Paweł Jarosiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego.
14.03.2024

Spółka ElectroMobility Poland wybrała wykonawcę fabryki w Jaworznie

Spółka ElectroMobility Poland (EMP), przygotowująca produkcję samochodów elektrycznych w Jaworznie, wybrała generalnego wykonawcę fabryki, firmę Mirbud - podała w środę EMP. Strony podpisały list intencyjny warunkujący podpisanie umowy uzyskaniem przez EMP zgód korporacyjnych.
13.03.2024

Naukowcy: osierocone rysie mogą pomóc w odtwarzaniu dzikich populacji

Uwalnianie do środowiska naturalnego ocalonych przed śmiercią rysi to dobre rozwiązanie, wspierające lokalne populacje tych drapieżników - wskazują eksperci po analizach losów 66 rysi uwolnionych po rehabilitacji. Warunkiem jest profesjonalna rehabilitacja tych dzikich zwierząt.
12.03.2024

Budowa konstrukcji morskiej (MOLF) dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej – dwa ważne przetargi w toku

Urząd Morski w Gdyni prowadzi dwa ważne postępowania przetargowe, związane z budową konstrukcji morskiej do rozładunku (Marine Off-Loading Facility “MOLF”). Będzie to element infrastruktury towarzyszącej pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - inwestycji realizowanej przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” na Pomorzu.
11.03.2024

Pierwszy rorowiec, na którym zamontowano stałe żagle ssące. "Renesans wiatru" w żegludze

Firma Bound4blue pomyślnie zainstalowała trzy 22-metrowe żagle (określane też żaglopłatami) eSAILs na statku ro-ro Ville de Bordeaux, należącego do francuskiego armatora Louis Dreyfus Armateurs. To pierwsza w historii instalacja stałego żagla ssącego na rorowcu u czołowego europejskiego armatora. W tym celu wcześniej statek przeszedł modernizację w Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A.
10.03.2024

Klimat i urbanizacja mają wpływ na ilość płazów i gadów żyjących w miastach

Zmniejsza się liczba płazów występujących w Białymstoku, co jest wynikiem przede wszystkim urbanizacji miasta, ale też zmian klimatu - ocenia biolog dr Adam Hermaniuk. W ostatnich latach zmalała liczba gatunków tych zwierząt, mniej jest też miejsc ich występowania.
10.03.2024

Pomorska Platforma Offshore: local czy European content?

W jaki sposób polskie firmy mogą jeszcze zaistnieć w łańcuchach dostaw dla offshore? Czy kwestia local contentu wciąż jest otwarta, czy może pozostała nam już tylko rola widzów, obserwujących jak międzynarodowi gracze czerpią z naszego rynku? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji Pomorskiej Platformy Offshore.
08.03.2024

Z kopalni na wiatrak - zielone miejsca pracy czekają na górników

W dobie odchodzenia od węgla i stopniowego wygaszania pracy kopalń wydaje się, że nie ma lepszej alternatywy dla pracowników sektora wydobywczego niż praca w zielonej energii. Ponad 2/3 Polaków uważa, że transformacja energetyczna i związane z nią zielone miejsca pracy to atrakcyjna alternatywa i szansa zawodowa dla górników – wynika z badania „Rozwój sektora OZE” przeprowadzonego przez SW Research.
28.02.2024

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

Lądowa turbina wiatrowa o największej jak dotąd średnicy w Wietnamie zostanie zainstalowana w ramach projektu farmy wiatrowej Hai Anh

Spółka Electric Wind Power („Spółka”, SHA:688660), podmiot zależny Shanghai Electric (SEHK:2727, SSE:601727) - wiodący chiński producent urządzeń z zakresu lądowej energetyki wiatrowej i jeden z największych chińskich producentów urządzeń z zakresu morskiej energetyki wiatrowej - podpisała ostatnio umowę na dostawę zaawansowanych turbin wiatrowych.
26.02.2024

Costa Project. Inżynierowie zrównoważonej przyszłości

800 lat łącznego doświadczenia zespołu i ponad 200 zrealizowanych projektów – to spółka Costa Project, która już od 2016 r. definiuje nowe standardy w branży inżynieryjno-konsultingowej, stawiając zwłaszcza na zrównoważony rozwój. Od momentu swojego powstania firma konsekwentnie łączy innowacyjność z odpowiedzialnością ekologiczną i śmiało przekształca ambitne wizje w realne sukcesy projektowe, mając na względzie zarówno potrzeby klientów, jak również środowisko naturalne.
26.02.2024

Jakie są perspektywy dla Polski po wygaśnięciu kontraktów węglowych?

OZE stopniowo zazieleniają polski miks energetyczny, a udziały węgla w produkcji energii elektrycznej spadają. Czy to powód do radości? Nie w przypadku Polski. Niestety ta zmiana proporcji nie jest dla nas bezpiecznym przemodelowaniem, a zapowiedzią luki węglowej. W jakim stopniu możemy pokładać nadzieję w OZE? Czy w obecnym klimacie polityczno-gospodarczym energetyka zawodowa znajdzie oparcie w gazie ziemnym?
23.02.2024

PGE Energia Ciepła kontynuuje dekarbonizację Elektrociepłowni Gdyńskiej

We wtorek w Gdyni PGE Energia Ciepła S.A. podpisała z liderem konsorcjum SBB ENERGY S.A. umowę na budowę w Elektrociepłowni Gdyńskiej instalacji kogeneracyjnej opartej na silnikach gazowych - poinformowała spółka.
20.02.2024

W Europie od tygodni rolnicy protestują przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi i importowi spoza UE

Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.
16.02.2024

Wydział Mechaniczny na Politechnice Koszalińskiej zmienił nazwę na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki

1 lutego 2024 r. – świętujący w ubiegłym roku, podobnie jak cała uczelnia 55-lecie powołania – Wydział Mechaniczny Politechniki Koszalińskiej, zarządzeniem rektor dr hab. Danuty Zawadzkiej, prof. PK, zmienił nazwę na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki.
14.02.2024

Minister klimatu: pracujemy nad korzystniejszym rozliczaniem prosumentów

Resort pracuje nad zmianą w sposobie rozliczania prosumentów tak, by była dla nich bardziej korzystna; nie będzie jednak powrotu do starych zasad, czyli rozliczania ilościowego (net meteringu) - poinformowała PAP minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zapowiedziała też 400 mln zł na przydomowe wiatraki.
14.02.2024

Nowy bezemisyjny statek towarowy napędzany wodorem gotowy do eksploatacji na Renie

Holenderski armator Future Proof Shipping (FPS), finansowany przez UE projekt Flagships oraz finansowany przez Interreg projekt ZEM Ports NS uruchamiają przełomową jednostkę H2 Barge 2. Statek napędzany wodorem będzie przewoził towary całkowicie bezemisyjnie na Renie między Rotterdamem (NL) a Duisburgiem (DE).
08.02.2024

Ekspert: zalecenie KE redukcji emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 roku to fantastyka

Opublikowane we wtorek przez Komisję Europejską zalecenia redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o 90 proc. do 2040 roku, to fantastyka i "przestawianie leżaków na tonącym Titanicu" - ocenił w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, ekspert ds. energetyki z amerykańskiego think tanku Wilson Center.
08.02.2024

Sowińska: wkrótce mogą zniknąć plastikowe naklejki na owocach i warzywach

Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała we wtorek, że wkrótce mogą zniknąć plastikowe naklejki na owocach i warzywach np. na jabłkach i pomarańczach. Zapewniła też, że ministerstwo rozpoczęło pracę nad rozszerzoną odpowiedzialnością producentów tworzyw.
06.02.2024

Ambitny cel klimatyczny na 2040 rok pilnie potrzebny, ale musi być wdrażany z troską o wszystkich obywateli

Dziś w godzinach popołudniowych Komisja Europejska ma zaproponować cel redukcji emisji gazów cieplarnianych dla Unii Europejskiej oraz mapę drogową dojścia do jego osiągnięcia. Najprawdopodobniej wskaże cel –90 proc. względem 1990 roku. Organizacje pozarządowe podkreślają: plany na 2040 rok to szansa korzystnych reform w Europie – nie tylko dla przyrody, ale także najbardziej wrażliwych grup, w tym rolników.
06.02.2024

Forum Silesia 2030: potrzebne inwestycje w technologie wodorowe

Polska potrzebuje zwiększenia inwestycji w infrastrukturę wodorową, a także w badania technologii wodorowych - jeżeli chciałaby utrzymać swoją obecną pozycję wynikającą m.in. z piątej co do wielkości produkcji tego gazu na świecie - mówili w środę uczestnicy konferencji Silesia 2030 w Katowicach.
31.01.2024

Aktywiści klimatyczni zmieniają strategię - nie będą już przyklejać się do ulic

Działacze klimatyczni z Ostatniego pokolenia (Last Generation) zapowiedzieli w wydanym w poniedziałek oświadczeniu zmianę strategii oraz form protestu – zrezygnują m.in. z przyklejania się do ulic. Od marca grupa chce nawoływać do „nieposłusznych” zgromadzeń w całym kraju i sprzeciwiać się prawicowej ekstremie – poinformował portal „Tagesschau”.
30.01.2024

Solaris na dynamicznym rynku autobusów wodorowych

Solaris jest doświadczonym partnerem wdrażania technologii wodorowej w obszarze komunikacji miejskiej. Współpracę z firmą podjęło już 40 klientów z 10 krajów Europy, z zamówieniami i dostawami przekraczającymi 700 pojazdów.
30.01.2024

Trina Storage dwukrotnie wyróżniona przez BloombergNEF

Badanie BNEF, którego wyniki opublikowano w raporcie Energy Storage System Cost Survey 2023, obejmuje łańcuch wartości związanych z magazynowaniem energii, w tym z integratorami magazynowania energii, dostawcami baterii, dostawcami systemów konwersji energii i nie tylko. W raporcie podkreślono znaczenie baterii w systemach magazynowania energii. Producenci baterii i dostawcy systemów magazynowania energii stale ulepszają wszystkie elementy systemu magazynowania energii.
29.01.2024

Za usunięcie nielegalnego składowiska śmieci, które odkryto podczas budowy drogi, zapłaci projektant

Koszty usunięcia przez miasto 2 tys. ton śmieci, które odkryto podczas budowy drogi, ostatecznie pokryje projektant arterii – powiedział w niedzielę PAP prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.
28.01.2024

W Pieńsku działa ostatnia huta szkła na Łużycach. Angażuje się w projekty wykorzystania wodoru w przemyśle

Przed II wojną światową w niewielkim Pieńsku działało 13 hut szkła. Produkcję kontynuowano w PRL-u, ale większość zakładów nie przetrwała okresu transformacji. Obecnie działa tam już tylko jedna huta, produkcja odbywa się tradycyjnymi metodami.
27.01.2024

PGE: Oszczędzamy surowce dzięki Gospodarce Obiegu Zamkniętego

W 2023 roku PGE Ekoserwis, spółka należąca do Grupy PGE zagospodarowała 3,5 mln ton ubocznych produktów spalania. Gipsy, popioły i żużel, czyli materiały powstałe w wyniku procesu spalania w energetyce, zostały wykorzystane w różnych branżach gospodarki – budownictwie, rolnictwie, hodowli, górnictwie. Zaoszczędzone zostały pokłady surowców naturalnych, nie tworzono nowych składowisk i niższa była emisja dwutlenku węgla.
26.01.2024

Przymiarki do dekarbonizacji – raport z sytuacji polskich firm przemysłowych

Jest motywacja – wszyscy badani chcą się dekarbonizować – ale tylko 30 proc. przeszło do etapu wprowadzania zmian lub ma opracowaną strategię i wybranych dostawców. Firma DUON właśnie udostępniła raport, opracowany wraz z Instytutem badawczym Keralla Research, który pokazuje, jak z wyzwaniem dekarbonizacji radzą sobie polskie firmy przemysłowe – co je zachęca do zmiany, a co skutecznie hamuje na tej ścieżce?
23.01.2024

Nowa sortowania odpadów komunalnych rozpoczęła działalność w Bydgoszczy

Nowo wybudowana sortownia odpadów, należąca do komunalnej spółki ProNatura, rozpoczęła działalność w Bydgoszczy. Inwestycja kosztowała 89 mln zł, z czego 41 mln zł to dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
20.01.2024

TIER Mobility i Dott łączą siły, aby stać się europejskim liderem współdzielonej mikromobilności

TIER Mobility ogłasza wstępne porozumienie o połączeniu swoich sił z firmą Dott, tym samym zapowiadając stworzenie największego operatora mikromobilności w Europie. Zarówno TIER, jak i Dott będą kontynuować działalność pod własnymi markami, zapewniając mieszkańcom miast i użytkownikom z całej Europy bezpieczną, niezawodną i zrównoważoną usługę współdzielonej mobilności.
15.01.2024

FM Logistic stawia na zeroemisyjność

Elektromobilność było z pewnością jednym z najczęściej powtarzanych słów w 2023 roku w kontekście branży TSL. Było również jednym z najczęściej powtarzanych słów w FM Logistic. Operator logistyczny przechodzi od słów do czynów poszukując rozwiązań dla realizacji strategii zrównoważonego rozwoju w transporcie. Ponad 1,81 tony CO2 zaoszczędzone po przejechaniu blisko 1900 kilometrów. To jeden z rezultatów zakończonych niedawno testów elektrycznej floty. Tym razem przeprowadzono je wspólnie z firmami Makro i Lotte Wedel.
14.01.2024

Wiceminister klimatu: w 2024 roku chcemy stworzyć pierwszy od 20 lat park narodowy w Polsce

Mam nadzieję, że w 2024 roku uda się stworzyć w Polsce nowy park narodowy - wskazał w piątkowej rozmowie z gazetą.pl wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Poinformował też, że zapowiadany wcześniej "okrągły stół" na temat przyszłości polskich lasów ma się odbyć na przełomie lutego i marca.
12.01.2024

Prokuratura w Kaliszu wyjaśnia sprawę porzuconych 2 tys. ton śmieci, które odkryto podczas budowy drogi

Prokuratura wyjaśnia sprawę porzuconych 2 tys. ton śmieci, które odkryto podczas budowy drogi – poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.
10.01.2024

RWE rozszerza swoje portfolio odnawialnych źródeł energii w Polsce. 20. lądowa farma wiatrowa rozpoczyna działalność

Zespół onshore nie zwalnia tempa. Wszystkie 16 turbin wiatrowych na farmie wiatrowej Żnin w Polsce zostało wzniesionych, a łopaty wirnika są już w ruchu. W ciągu zaledwie 17 miesięcy RWE z powodzeniem podłączyło do sieci swoją 20 lądową farmę wiatrową. Nowa instalacja zlokalizowana jest w województwie kujawsko-pomorskim, około 260 kilometrów na wschód od Szczecina, a jej moc zainstalowana wynosi 48 MW.
09.01.2024

Zdaniem radnych z Kalisza sprawą nielegalnego wysypiska śmieci powinna zająć się prokuratura

Domagamy się wyjaśnienia sprawy nielegalnego wysypiska śmieci i zutylizowania go za publiczne pieniądze; sprawą powinna zająć się prokuratura – poinformowali w poniedziałek na konferencji prasowej radni z klubu Polska 2050.
08.01.2024

5 pozytywnych wydarzeń w walce o czyste powietrze w Polsce w 2023 r.

Powietrze, którym oddychamy w Polsce, nadal należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. W 2023 roku nie brakowało jednak przełomowych wydarzeń, które w perspektywie kilku lat mogą okazać się kluczowe, by pożegnać polski smog na dobre.
03.01.2024

OX2 oddała do użytku dwie farmy wiatrowe: Grajewo i Sulmierzyce

OX2 przekazała do eksploatacji DIF Capital Partners farmę wiatrową Grajewo oraz farmę wiatrową Sulmierzyce. Łączna moc zainstalowana projektów wynosi 64,5 MW.
03.01.2024

W Amsterdamie usunięto kilkuset działaczy klimatycznych blokujących autostradę A10

Policjanci usunęli w sobotę około 400 demonstrantów klimatycznych blokujących autostradę A10 w Amsterdamie - poinformowała komenda policji w stolicy Holandii. Władze miasta nazwały blokadę nieodpowiedzialną i zagrażającą życiu ze względu na utrudnienie dojazdu do szpitala uniwersyteckiego.
30.12.2023

RWE otrzymuje ważną decyzję lokalizacyjną

Wojewoda Pomorski wydał decyzję dotyczącą określenia lokalizacji urządzeń służących do wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II, rozwijanej przez RWE.
27.12.2023

Poprawiają się stosunki polsko-czeskie w sferze ochrony środowiska

Podpisanie polsko-czeskiego porozumienia w sprawie kopalni Turów oraz memorandum o poprawie stanu powietrza po obu stronach granicy ustabilizowało nasze stosunki dwustronne w sferze ochrony środowiska - powiedział w środę czeski minister środowiska Petr Hladik. Dodał, że zaprosił nową minister środowiska RP Paulinę Hennig-Kloskę do złożenia oficjalnej wizyty w Pradze.
27.12.2023

Paulina Hennig-Kloska kandydatką na ministra klimatu i środowiska w rządzie Donalda Tuska

Wiceprzewodnicząca Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska jest kandydatką na ministra klimatu i środowiska
12.12.2023

Orlen testuje asfalty pochłaniające zanieczyszczenia powietrza

Orlen testuje asfalty pochłaniające zanieczyszczenia powietrza - poinformował we wtorek Orlen. W Orlen Asfalt testowana jest technologia wykorzystania do budowy i remontów dróg asfaltu i kruszyw odzyskanych ze starych nawierzchni, która pozwoli oszczędzać ponad 400 mln zł rocznie - dodano.
12.12.2023

Grupa organizacji społecznych chce realnej walki ze smogiem transportowym w Warszawie

Temat strefy czystego transportu połączył warszawskich rodziców, ruchy społeczne i organizacje walczące o zielone i bardziej przyjazne miasto. 5 inicjatyw wspólnie obala mity na temat strefy i apeluje do radnych Warszawy o jak najszybsze przyjęcie uchwały w tej sprawie. Wszystko po to, by lepiej zadbać o zdrowie mieszkańców Warszawy.
07.12.2023

Polska Fundacja pomaga tanzańskim hodowcom krów budować biogazownie

Pierwsze 20 przydomowych biogazowni wybudowała u podnóża Kilimandżaro Fundacja Ekonomiczna Polska – Afryka Wschodnia. Na realizacji projektu współfinansowanego z rządowego programu Polska Pomoc korzysta nie tylko środowisko naturalne, ale również tanzańscy drobni rolnicy.
06.12.2023

Nowe otwarcie energetyki wiatrowej według PSEW. 5 zasad dobrej ustawy dla wiatraków

Zdaniem PSEW atak na wiatraki i wykorzystywanie ich do walki politycznej to świadome osłabianie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Energia z wiatru dziś jest potrzebna do obniżenia rachunków za prąd i zwiększenia naszej suwerenności. Szybkie uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej jest kluczowe dla ograniczenia cen energii i to zrozumiałe, że zapisy odblokowujące energię z wiatru znalazły się w ustawie o odmrażaniu cen energii. Są w niej środki zaradcze zarówno na skutki, jak i przyczyny drastycznie wysokich cen.
05.12.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego?

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

Konferencja klimatyczna COP28 w Dubaju rozpoczyna się już dziś!

Stawkę rozpoczynającej się w czwartek w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich konferencji klimatycznej ONZ – COP28 są losy Ziemi i przyszłych pokoleń - komentują media. W obradach, które potrwają do 12 grudnia, udział wezmą delegacje prawie 200 państw.
30.11.2023

Afera wiatrakowa. Trwa gorąca dyskusja [MATERIAŁ AKTUALIZOWANY]

Grupa posłów Polska2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii i proponuje przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku. Sytuacja ta wzbudza wiele emocji i generuje różne opinie.
30.11.2023

Wodorosty „największym niewykorzystanym zasobem” naszej planety

Ostatni odcinek programu CNN „Call to Earth: Sea of Hope” został poświęcony pracy Vincenta Doumeizela, który uważa, że wodorosty to wciąż niewykorzystany zasób mogący zaradzić największym wyzwaniom naszej planety. Seria „Call to Earth” jest realizowana w ramach globalnej inicjatywy CNN na rzecz ochrony przyrody o tej samej nazwie.
23.11.2023

ESG - nowa era polskiego biznesu: wyzwania i rozwiązania na Kongresie Polska Moc Biznesu

W przededniu kluczowego wydarzenia dla świata biznesu i zrównoważonego rozwoju, III edycji Kongresu ESG Polska Moc Biznesu, który odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie (4.12), branża stoi przed ważnym pytaniem: Czy wszyscy zgadzają się, że ESG jest niezbędne dla przyszłości biznesu?
23.11.2023

Pas i Droga: ścieżka ekologicznego rozwoju firmy Jinergy

Rok 2023 jest rokiem inicjatywy „Pasa i Drogi” oraz rokiem, w którym przypada dziesiąta rocznica założenia firmy Jinergy. Do tej pory firma dostarczyła wydajne moduły słoneczne do ponad 50 krajów na całym świecie, a dzięki platformie wymiany praktyk w ramach „Pasa i Drogi” aktywnie działa zagranicą, aby przyczyniać się do promowania rozwoju gospodarki węglowej i dostarczać zieloną energię do krajów położonych wzdłuż szlaku.
22.11.2023

Czym najlepiej poruszać się po mieście? Warszawska edycja Wielkiego Testu Mobilności Miejskiej 2023

Arval Service Lease Polska, lider rynku wynajmu długoterminowego pojazdów i rozwiązań z zakresu nowej mobilności sprawdził, jakie środki transportu są najbardziej efektywne w ruchu miejskim. Test przeprowadzono w warunkach rzeczywistych, a do wyniku wliczano czas i koszt przejazdu oraz generowany ślad węglowy. Badanie przeprowadzono w tym samym czasie na pięciu różnych trasach, z udziałem 20 uczestników, którzy korzystali z różnych środków transportu: samochodów elektrycznych, spalinowych, rowerów, a także komunikacji miejskiej.
20.11.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

Jaworzno potwierdziło zakup nieruchomości przez spółkę ElectroMobility Poland

Samorząd Jaworzna (Śląskie) w poniedziałek ostatecznie potwierdził zakup nieruchomości w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym przez spółkę ElectroMobility Poland (EMP) – poinformował prezydent miasta Paweł Silbert. Zapowiedział przystąpienie do uzbrajania terenu.
13.11.2023

Regulacje prawne UE dotyczące procedur ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ)

Procedura ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ) wprowadzona została do systemu prawnego UE w 1985 roku. Zgodnie z tą procedurą duże projekty budowlane i/lub rozwoje, muszą przed rozpoczęciem realizacji zostać ocenione pod kątem wpływu, jaki mogą wywierać na środowisko, zarówno przyrodnicze, jak i na zdrowie i życie ludzi.
09.11.2023

Chiny zmagają się z ekstremalnymi anomaliami pogodowymi

W związku z "poważnymi katastrofami meteorologicznym" w północno-wschodnich regionach Chin zamknięto szkoły, wstrzymano ruch pociągów i anulowano setki lotów – podają chińskie media w poniedziałek. Nagłe załamanie pogody, które przyniosło śnieżyce i niską jak na tę porę roku temperaturę, nastąpiło po rekordowo ciepłym październiku.
06.11.2023

Posłanka Trzeciej Drogi: atom powinien być stabilizatorem polskiego systemu energetycznego

Atom powinien być stabilizatorem polskiego systemu energetycznego, obok wiatru i słońca - powiedziała Paulina Henning-Kloska (Trzecia Droga - Polska 2050). Zapowiedziała, że po przejęciu ministerstwa klimatu i środowiska, przeprowadzone zostaną audyty projektów jądrowych.
05.11.2023

Agrowoltaika: podwójne wykorzystanie gruntów - do produkcji rolnej i energii

Agrowoltaika, czyli połączenie na tym samym obszarze produkcji rolnej i produkcji energii z paneli może być receptą na ochronę gruntów rolnych przed zmianami klimatycznymi, jak i na brak gruntów pod fotowoltaikę - przekonuje Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki.
05.11.2023

Nowe elektryki stanowią kilka procent sprzedawanych w Polsce aut. W niektórych krajach UE to nawet 40 proc.

– W Polsce wciąż jesteśmy na samym początku drogi do elektryfikacji naszego sektora transportu – mówi Rafał Bajczuk, analityk Instytutu Reform. Jak wskazuje, pomimo rosnącej liczby nowych rejestracji Polska wciąż odbiega nawet od tzw. nowych państw UE, jak np. Rumunia, które mają bardziej proaktywne polityki w zakresie rozwoju elektromobilności. Problemem jest nie tylko brak zachęt podatkowych i wciąż wysokie ceny elektryków, ale również niedostatecznie rozwinięta infrastruktura ładowania.
02.11.2023

Kosmiczne elektrownie są możliwe – wskazuje nowe badanie

Sześcioletni eksperyment na satelicie pokazał, że ultralekkie panele mogą generować prąd w przestrzeni. To ważny wynik z punktu widzenia planów budowy kosmicznych elektrowni.
26.10.2023

Bydgoszcz na czele innowacyjności w branży OZE: naukowcy z regionu zwycięzcami konkursu grantowego SOFIA!

Innowatorzy z Bydgoszczy zostawili w tyle konkurencję. Lider branży OZE, firma ONDE SA, z dumą ogłosiła zakończenie naboru do programu grantowego SOFIA skierowanego do młodych naukowców z całej Polski.
25.10.2023

IOŚ-PIB: Uboczne produkty spalania węgla powinny mieć pierwszeństwo nad surowcami naturalnymi. Można je wykorzystać przy megainwestycjach

Naukowcy, branża budowlana i eksperci środowiskowi apelują o nadanie ubocznym produktom spalania węgla kamiennego i brunatnego statusu produktów priorytetowych w inwestycjach finansowanych z publicznych środków. Brakuje niektórych regulacji, które utorowałyby drogę do wykorzystania surowców zalegających na powstałych przez ostatnie dziesięciolecia hałdach.
24.10.2023

Rewolucja w opłatach drogowych – UE stawia na dekarbonizację transportu, co to oznacza dla przewoźników?

Zmienia się system opłat dla pojazdów ciężarowych za korzystanie z dróg i autostrad w Unii Europejskiej. O ich wysokości decydować mają już nie tylko koszty utrzymania infrastruktury i sytuacja gospodarcza kraju, ale też kwestie środowiskowe, dążenie do dekarbonizacji, wykorzystywania proekologicznych technologii i alternatywnych paliw.
19.10.2023

Strach przed dekarbonizacją? Polskie firmy mają powody

Jeszcze trzy lata temu raport McKinsey & Company kusił efektownym scenariuszem, w którym pełna dekarbonizacja polskiej gospodarki do 2050 r. jest osiągalna. Czy jednak ciągle możemy podzielać ten optymizm?
16.10.2023

Polacy nadal przekonani do ochrony klimatu i przyrody, ale zielony sceptycyzm powoli narasta

Chociaż większość osób w Polsce zgadza się ze stanowiskiem nauki na temat zmian klimatu i uważa, że sytuacja ekologiczna świata jest zła, to w ostatnich latach o połowę zwiększyła się grupa dystansująca się od zielonych narracji - wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023”. Pokazuje ono, że doświadczeni pandemią i inflacją nadal chcemy czystej energii i czystej przyrody, ale już niekoniecznie związanych z tym wyrzeczeń.
16.10.2023

Firma Mobile Monitoring zwycięzcą Złotej Kotwicy na targach BaltExpo

W piątek, 12 października, firma Mobile Monitoring świętowała sukces na targach BaltExpo, które odbyły się na terenach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo. Tegoroczne targi, zgromadziły ponad 200 wystawców z 15 różnych krajów, przyciągając ponad 5000 odwiedzających. To było wyjątkowe wydarzenie, które dało możliwość nawiązania strategicznych kontaktów biznesowych oraz wymiany wiedzy i doświadczeń z ekspertami branży.
16.10.2023

Postawa komitetów wyborczych w sprawie recyklingu i ochrony środowiska

Tylko trzy komitety wyborcze są zainteresowane i posiadają wiedzę na temat recyklingu w Polsce. 27 września 2023 roku Stowarzyszenie „Polski Recykling” rozesłało do dziewięciu komitetów wyborczych prośbę o przedstawienie stanowiska w kwestiach dotyczących realnego wsparcia i planowanych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i recyklingu w Polsce. Odpowiedziały zaledwie trzy.
13.10.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Alpin Weld

Alpin Weld to firma, która całkowicie przedefiniowała standardy w zakresie dostępu linowego oraz spawania na morzu. Innowacyjne podejście i rzeczywista pasja do pracy na, nomen omen, najwyższym poziomie, wyprowadziły ją na pozycję jednego z wiodących w branży graczy.
06.10.2023

Port Czystej Energii organizuje Dzień Otwarty

W sobotę 7 października mieszkanki i mieszkańcy Gdańska będą mogli zwiedzić Port Czystej Energii – nową miejską elektrociepłownię, która zagospodaruje odpady nienadające się do recyklingu i wytworzy z nich energię elektryczną i ciepło. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć tę instalację jeszcze podczas budowy.
04.10.2023

Nowe koncesje na offshore tylko dla PGE i Orlenu, kolejne porty zaangażowane w energetykę

Nowe koncesje na morskie farmy wiatrowe tylko dla PGE i Orlenu. Ustka ma mieć port instalacyjno-serwisowy, a terminal kontenerowy Baltic Hub w Porcie Gdańsk jest w rozmowach o offshore z PGE.
02.10.2023

Zeroemisyjny transport w Polsce się rozwija, ale wciąż zbyt wolno. Branża e-mobility apeluje do rządu o działania przyspieszające

W Polsce elektromobilność rozwija się dynamicznie z każdym rokiem, ale względem bardziej rozwiniętych rynków – takich jak Holandia, Chiny czy USA – wciąż trzymamy duży dystans. Tymczasem rozwój tego segmentu mógłby w nadchodzących latach stać się nowym motorem polskiego wzrostu gospodarczego. Zwłaszcza że suma globalnych inwestycji w obszarze zeroemisyjnego transportu do 2050 roku jest szacowana na 53 bln dol.
02.10.2023

Iberdrola kończy budowę pierwszej w Hiszpanii hybrydowej elektrowni w formule cable pooling

Iberdrola zakończyła budowę pierwszej w Hiszpanii hybrydowej elektrowni w formule cable pooling, łączącej farmę wiatrową z farmą fotowoltaiczną. Instalacja, która powstała w regionie Castilla y León, w prowincji Burgos, jest aktualnie w procesie uruchamiania. Dzięki zastosowaniu technologii hybrydowej, pozwalającej na optymalizację wykorzystania sieci i minimalizację wpływu instalacji na środowisko, Iberdrola wzmocni pozycję lidera innowacji w obszarze energetyki odnawialnej.
29.09.2023

I.Zyska: W ciągu niemal 4 lat do systemu elektroenergetycznego przyłączono 16,5 GW nowych mocy OZE

W ciągu niespełna czterech lat do systemu elektroenergetycznego przyłączono 16,5 GW nowych mocy odnawialnych źródeł energii – poinformował w środę we Wrocławiu wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że w Polsce jest ponad 1 mln 300 tys. prosumentów.
27.09.2023

Niższe standardy ochrony środowiska jednym z punktów planu ożywienia rynku budowlanego w Niemczech

W poniedziałek kanclerz Olaf Scholz (SPD) i minister budownictwa Klara Geywitz (SPD) przedstawili 14-punktowy plan, który ma przynieść zwrot na dotkniętym kryzysem rynku budowlanym i mieszkaniowym. Celem jest budowanie więcej tanich mieszkań - pisze portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
26.09.2023

Szwedzki rząd informuje o problemach związanych z osiągnięciem celów klimatycznych

Rząd Szwecji w przedstawionym w środę projekcie budżetu na 2024 roku przewiduje wzrost emisji dwutlenku węgla; ocenia również, że w najbliższych latach nie uda się osiągnąć ambitnych celów klimatycznych.
20.09.2023

Choroba dzików uniemożliwia wejście do lasów na terenie powiatu polickiego

W związku z rozprzestrzenianiem się u dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) wprowadzony został zakaz wstępu do lasów na terenie powiatu polickiego – informuje na stronie internetowej Nadleśnictwo Trzebież. Zakaz obowiązuje do odwołania.
20.09.2023

Zmodyfikowane bakterie pomocne w rozkładzie plastiku

Naukowcy zmodyfikowali genetycznie morską bakterię, tak aby w słonej wodzie rozkładała popularne tworzywo sztuczne. To może być sposób na groźne zanieczyszczenia.
19.09.2023

Niskoemisyjne autobusy na beskidzkich drogach

Na drogi wyjechały cztery nowe niskoemisyjne autobusy, które w sierpniu zasiliły tabor Komunikacji Beskidzkiej; to 10-metrowe Solarisy – podała w poniedziałek PAP rzeczniczka starostwa w Bielsku-Białej Magdalena Fritz. Kursują one w powiatach bielskim i oświęcimskim.
19.09.2023

Instalacje wodorowe a ubezpieczenie. Czy można ubezpieczyć instalacje, do których nie ma regulacji?

Instalacje do obróbki wybuchowego wodoru wymagają specjalistycznych polis podwyższonego ryzyka. Są one potrzebne inwestorom, którzy będą wykładać swoje fundusze. Ale do wystawienia polisy niezbędne są z kolei regulacje, których wciąż nie ma.
19.09.2023

Niemiecka minister środowiska zaleca aby dostosować urbanistykę do zmian klimatycznych

Minister środowiska Steffi Lemke (Zieloni) powiedziała, że konieczne będzie przygotowanie miast i gmin na zagrożenia płynące ze zmian klimatycznych – szczególnie dłuższych okresów suszy i ulewnych deszczy. „Trzeba przemyśleć całą urbanistykę miast i gmin” – zauważyła.
19.09.2023

Aktywiści klimatyczni z grupy "Ostatnie pokolenie" blokują ulice w Berlinie

Aktywiści klimatyczni z grupy "Ostatniego Pokolenia" sparaliżowali w poniedziałek rano liczne drogi w Berlinie. Niektórzy kierowcy reagowali agresywnie. Już dzień wcześniej obrońcy klimatu wywołali złość mieszkańców, gdy spryskali farbą Bramę Brandenburską w stolicy Niemiec - pisze w poniedziałek portal dziennika "Welt".
19.09.2023

Portugalia. Policja zatrzymała 17 aktywistów klimatycznych próbujących zablokować posiedzenie rządu

Siedemnastu członków organizacji Studencki Strajk Klimatyczny (GCE) zostało w czwartek zatrzymanych przez policję w podlizbońskiej miejscowości Alges. Aktywiści próbowali uniemożliwić posiedzenie rządu Portugalii.
15.09.2023

Świętokrzyskie. Ponad 147 mln zł z UE na rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej

Ponad 147 mln zł z funduszy unijnych trafi do samorządów z woj. świętokrzyskiego na działania z zakresu mobilności miejskiej, m.in. budowę nowych dróg rowerowych czy zakup zeroemisyjnych autobusów. Nabory wniosków ruszą 18 września – poinformował w środę Urząd Marszałkowski.
14.09.2023

Premiera iPhone'a 15 i pierwszy neutralny węglowo Apple Watch. Gigant z Cupertino dąży do zeroemisyjności

Za nami coroczna, najważniejsza konferencja produktowa Apple. Tradycyjnie we wrześniu poznaliśmy nowe modele smartfonów iPhone oraz zegarków Apple Watch. Jednym z głównych elementów konferencji był film poświęcony neutralności węglowej do której dąży Apple. Program Apple 2030 to plan osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w całej firmie do 2030 r. Następnym krokiem jest zmniejszenie śladu węglowego wszystkich produktów do 0 do 2030 r.
12.09.2023

Czy polski przemysł ma plan, jak odejść od węgla?

Jak obecnie wygląda sytuacja w zakładach przemysłowych korzystających z węgla w procesach technologicznych w kontekście transformacji energetycznej? Czy polskie przedsiębiorstwa mają środki na inwestycje pozwalające na odejście od tego paliwa? Firma DUON już po raz drugi przeprowadziła badanie dotyczące znajomości nowych standardów, planowanych zmian oraz wyzwań, jakie stoją przed polskim przemysłem.
12.09.2023

R. Trzaskowski: można przeprowadzić rewolucję klimatyczną z poszanowaniem Śląska

Młode pokolenie wymaga od nas, żeby mówić o katastrofie klimatycznej. Tutaj potrzebna jest totalna rewolucja. Możemy to zrobić z poszanowaniem Śląska, tworząc supernowoczesne miejsca pracy - podkreślił prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski.
10.09.2023

Liderzy Trzeciej Drogi: stawiamy na zieloną energię i szacunek do pracy

Stawiamy na zieloną energię i szacunek do pracy - oświadczyli w sobotę liderzy Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Szymon Hołownia (Polska 2050). Zapowiedzieli inwestycje w biogazownie, fotowoltaikę i energię wiatrową, a także ustanowienie dwóch niedziel handlowych w miesiącu.
09.09.2023

W Karpaczu o małym atomie: skorzysta gospodarka i samorządy

Bezpieczeństwo energetyczne, niższe rachunki za prąd, niskoemisyjna energia, dodatkowe wpływy do budżetów lokalnych i budżetu państwa – to niektóre z korzyści inwestycji w tzw. mały atom, jakie wskazywali uczestnicy panelu, który odbył się podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
08.09.2023

Rząd we wrześniu powinien przyjąć tzw. małą uchwałę atomową dla Pomorza

We wrześniu rząd planuje przyjąć tzw. małą uchwałę ws. dodatkowych inwestycji na Pomorzu w związku z budową elektrowni atomowej – poinformowała PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Wartość dodatkowych inwestycji może sięgnąć ok. 200 mln zł - dodała.
06.09.2023

Najwyższy stopień zagrożenia pogodowego w Madrycie i Toledo, władze apelują o pozostanie w domach

Hiszpańskie służby meteorologiczne AEMET ogłosiły w niedzielę najwyższy stopień zagrożenia pogodowego - czerwony alert w regionie Madrytu i Kastylii-La Mancha, w tym w Toledo w środkowej Hiszpanii ze względu na gwałtowne burze i ulewne deszcze, które trwają od soboty.
03.09.2023

Komunikacja Beskidzka otrzymała cztery niskoemisyjne autobusy solaris

Cztery nowe niskoemisyjne autobusy zasiliły tabor Komunikacji Beskidzkiej, która wozi pasażerów w powiecie bielskim i sąsiednich miejscowościach – podała w środę rzecznik starostwa w Bielsku-Białej Magdalena Fritz. Są to 10-metrowe solarisy.
30.08.2023

Raport - Polacy chcą OZE i atomu

Po fali entuzjazmu z poprzednich lat, wyobrażenia Polaków, co do zielonej transformacji uległy w 2023 r. urealnieniu. Chociaż 81 proc. badanych uważa, że polska energetyka powinna opierać się przede wszystkim na odnawialnych źródłach energii - widoczny jest w tym obszarze także narastający sceptycyzm. Społeczeństwo nabiera przekonania, że zmiany nie będą proste i szybkie - wynika z najnowszego raportu Autopay“Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023”.
22.08.2023

Gigantyczny reaktor dla instalacji hydrokrakingu w Orlen Lietuva dotarł do Możejek

Gigantyczny, ważący około 1500 ton reaktor, kluczowy element budowanej w rafinerii Orlen Lietuva instalacji hydrokrakingu, w poniedziałek dotarł do Możejek – poinformowało przedsiębiorstwo. Z powodu upałów i deszczy transport przybył z trzydniowym opóźnieniem.
21.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Prof. Martinek: przyszłość nadprzewodników to wielka zagadka

Mimo ostatnich rewelacyjnych doniesień koreańskich naukowców, na nadprzewodnikową rewolucję możemy jeszcze długo poczekać. Może też ona nigdy nie nadejść. Z drugiej strony, rozwój techniki może nas zaskoczyć. Badania nad nadprzewodnikami są bowiem mocno nieprzewidywalne - mówi PAP prof. dr hab. Jan Martinek z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN.
12.08.2023

Tajfun Khanun dotarł do Korei Północnej

Tajfun Khanun przetoczył się w nocy z czwartku na piątek z południa na północ Półwyspu Koreańskiego. Wiatr osłabł, jednak Korea Północna przygotowuje się na uderzenie żywiołu, starając się zapobiec zniszczeniom kruchej gospodarki kraju i uratować uprawy - poinformowała agencja Reutersa.
11.08.2023

Guibourgé-Czetwertyński: rząd przygotowuje system wsparcia finansowego dla elektrowni jądrowej

Rząd przygotowuje system wsparcia finansowego dla elektrowni jądrowej na czas jej budowy, który będzie wymagał akceptacji KE - poinformował w rozmowie z PAP wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński. Dodał, że decyzji komisji w tej sprawie spodziewa się w przyszłym roku.
11.08.2023

Ekspertka: palące się coraz częściej składowiska odpadów to ogromne zagrożenie

Palące się coraz częściej składowiska odpadów to ogromne zagrożenie dla środowiska i ludzi – wskazuje dr Sylwia Stegenta-Dąbrowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jak zaznacza, skuteczne metody utylizacji odpadów niebezpiecznych są bardzo drogie, a karanie tych, którzy nie przestrzegają przepisów, wydaje się fikcją.
09.08.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: w energetyce jądrowej potrzeba będzie 40 tys. miejsc pracy

W energetyce jądrowej potrzeba będzie 40 tys. miejsc pracy - powiedziała pełnomocnik rządu strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podczas poniedziałkowej konferencji związanej z podpisaniem umowy dotyczącej kształcenia kadr dla elektrowni jądrowych w Polsce.
07.08.2023

Niemiecka Strategia Wodorowa: Czy rewolucja wodorowa wydarzy się za Odrą?

Niemiecka Strategia Wodorowa (National Wasserstofstrategie) została zaktualizowana w lipcu 2023 po długich debatach niemieckiego rządu. Zarysowuje ona śmiały plan dotyczący najważniejszych wyzwań związanych z energetyką, dekarbonizacją przemysłu, transportu drogowego i ogrzewania.
02.08.2023

Dodatkowe wsparcie NFOŚiGW dla Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych

Zwiększone wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych w Krakowie - kwota dofinasowania na budowę pierwszego etapu Centrum wzrosła o 46 mln zł do poziomu niemal 180 mln zł. We wtorek w siedzibie MPO Kraków, w obecności gospodarza miasta, prezydenta Jacka Majchrowskiego wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk podpisał z zarządem MPO Kraków aneks do umowy.
01.08.2023

Magazyny energii - klucz do zintegrowania odnawialnych źródeł energii z siecią elektroenergetyczną [WYWIAD]

Transformacja energetyczna to również dynamiczna zmiana w sposobie funkcjonowania systemu energetycznego, napędzana głównie przez rosnące znaczenie rozproszonego wytwarzania energii, w tym w niestabilnych źródłach odnawialnych, takich jak instalacje fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe - które są uzależnione od warunków pogodowych, co powoduje, że produkcja energii nie zawsze pokrywa zapotrzebowanie. Tym samym, nie jesteśmy w stanie wykorzystać ich pełnego potencjału, a nadwyżki energii mogą być marnotrawione.
26.07.2023

Moskwa: nigdy nie mieliśmy tak dużej inwestycji w energetyce jak elektrownia jądrowa

Nigdy nie mieliśmy tak dużej inwestycji w energetyce. Skala tej inwestycji jest nieporównywalna do jakiejkolwiek innej, którą dotychczas prowadziliśmy – powiedziała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w TVP Info, odnosząc się do budowy elektrowni jądrowej w Polsce.
24.07.2023

Konsorcjum P&Q podpisuje kontrakt na budowę Farmy Wiatrowej Głuchów II

Konsorcjum P&Q – ONDE, na czele z firmą P&Q Sp. z o.o. jako liderem, świętuje podpisanie ważnego kontraktu na budowę Farmy Wiatrowej Głuchów II. To niezwykle istotne przedsięwzięcie, które warte jest 37 mln. PLN netto i znajduje się pod inwestycyjnym nadzorem firmy NOVENERGIA, będącej częścią koncernu Total Eren.
24.07.2023

Orbitalne elektrownie coraz bliżej

Naukowcy z Caltech przesłali energię z kosmosu na dach swojego laboratorium. To jeden z pierwszych kroków w kierunku kosmicznych elektrowni słonecznych, które, zdaniem ekspertów zapewniłyby łatwy dostęp do energii dla całej planety.
24.07.2023

Seatech prezentuje zeroemisyjny katamaran przeznaczony do prac portowych

Projekt realizowany przez polsko-tajwańskie konsorcjum ma być zeroemisyjną jednostką do zbierania odpadów w portach i na obszarach przybrzeżnych.
24.07.2023

Ekstremalna pogoda powoduje coraz większe straty majątkowe [WIDEO]

Wiosną i latem, kiedy ekstremalna pogoda najbardziej daje się we znaki, liczba szkód katastroficznych zgłaszanych ubezpieczycielom z tytułu polis majątkowych rośnie kilkukrotnie. Statystyki pokazują, że Polacy coraz częściej ubezpieczają dom lub mieszkanie na taką ewentualność. Jednak suma ubezpieczenia zawarta w polisie sprzed kilku lat dziś może już nie wystarczyć na pokrycie strat wywołanych wichurą czy gradobiciem, ponieważ inflacja z ostatnich lat przełożyła się na skokowy wzrost cen materiałów i usług budowlanych – zauważa
21.07.2023

Urząd Morski w Gdyni wybuduje pirs przy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

W czerwcu Rząd RP uchwalił Program Wieloletni, który zapewnia finansowanie kluczowych inwestycji na Pomorzu towarzyszących strategicznym projektom energetycznym. W ramach środków z Programu powstanie nowa linia kolejowa, nowa droga krajowa oraz konstrukcja morska do rozładunku (MOLF). Porozumienie określające zasady współpracy przy budowie tej konstrukcji podpisały 19 lipca 2023 roku Polskie Elektrownie Jądrowe oraz Urząd Morski w Gdyni.
19.07.2023

GDOŚ: można składać wnioski i uwagi do dokumentacji budowy i eksploatacji pierwszej elektrowni jądrowej

W związku z postępowaniem w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, zainteresowani mogą zapoznać się z dokumentacją oraz złożyć uwagi i wnioski - poinformowała w środę Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
19.07.2023

Senat za uchwałą w 200. rocznicę podjęcia prac nad koncepcją Kanału Augustowskiego

Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 200. rocznicę zainicjowania prac nad projektem Kanału Augustowskiego docenia wkład jego twórców i projektantów w rozwój polskiej myśli inżynierii hydrotechnicznej - głosi uchwała przyjęta przez izbę wyższą.
13.07.2023

Szczecin wzbogaci się o nowoczesną platformę do badania dna akwenów

Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie nabył specjalne urządzenie do badania dna akwenów. Nowoczesna platforma pomoże nakreślić mapy nawigacyjne w głębszych miejscach, w których wcześniej pomiary nie były możliwe.
13.07.2023

Komisja sejmowa przyjęła poprawki do projektu noweli o ocenach oddziaływania na środowisko

Sejmowa komisja ochrony środowiska odrzuciła wszystkie poprawki opozycji do projektu noweli ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko. Posłowie przyjęli dwie poprawki PiS - znoszącą gwarancje w umowach na roboty budowlane w energetyce jądrowej oraz dotyczącą odpadów.
12.07.2023

A.Moskwa: jest decyzja zasadnicza dla Polskich Elektrowni Jądrowych

W środę wydaliśmy decyzję zasadniczą dla Polskich Elektrowni Jądrowych, która przybliża do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Inwestycja PEJ na Pomorzu jest pierwszym w Polsce projektem jądrowym, który otrzymał taką decyzję.
12.07.2023

Ekspertka: mikroplastik kumuluje się w łańcuchu pokarmowym i może szkodzić ludziom

Mikro- i nanoplastik jest już wszędzie, choć w największych ilościach występuje w morzach i oceanach. Kolejne ogniwa łańcucha pokarmowego gromadzą te cząstki, aż trafiają one do ludzi. W otoczeniu człowieka istnieje dużo więcej źródeł mikroskopijnych plastikowych cząstek – mówi prof. dr hab. Bożena Bukowska z Katedry Biofizyki Skażeń Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim.
08.07.2023

Baltic Power z kolejnym pozwoleniem od wojewody

Przyspieszyły formalności związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wczoraj Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję dotyczącą lokalizacji urządzeń do wyprowadzania mocy z morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.
05.07.2023

Obajtek: tylko silna gospodarka powoduje odpowiednie sojusze

Tylko silna gospodarka powoduje odpowiednie sojusze — powiedział w środę w Toruniu prezes Orlenu Daniel Obajtek. Wskazał, że inne kraje Europy i świata liczą się tylko z państwami silnymi gospodarczo.
29.06.2023

Dwadzieścia pięć tysięcy gospodarstw domowych otrzyma zieloną energię z Farmy Wiatrowej Liskowo

24 czerwca 2023 roku European Energy oficjalnie otworzyła Farmę Wiatrową Liskowo, która jest już w pełni zainstalowana i przygotowuje się do kolejnych etapów komercyjnej eksploatacji. Ceremonia otwarcia farmy wiatrowej została połączona z letnim festynem gminy Rąbino, z udziałem lokalnych mieszkańców. W czasie trwania wydarzenia dzieci miały okazję samodzielnie wybudować turbinę wiatrową z klocków, a dorośli dowiedzieć się więcej, jak dokładnie działa farma wiatrowa i jakie korzyści zyskają na jej obecności.
27.06.2023

Kongres 590: rozwój małego atomu wymaga dostosowania przepisów do specyfiki SMR [WIDEO]

Potrzebna jest aktualizacja prawa, która pozwoli uwzględnić specyfikę SMR-ów (małych reaktorów jądrowych - red.) i umożliwić szybkie zastosowanie tej technologii w Polsce - powiedział Dawid Jackiewicz, wiceprezes ORLEN Synthos Green Energy podczas VIII edycji Kongresu 590. Jego zdaniem rozwój tzw. małego atomu to ogromna szansa dla Polski, ale „nie możemy popełnić błędów, takich jak przy gazie łupkowym”.
26.06.2023

Dekarbonizacja w klastrze (nie tylko) norweskim. Polski BSSC ZEV HUB jest na kursie

Globalny transportowy jest odpowiedzialny za jedną czwartą globalnej emisji gazów cieplarnianych (GHG). W ciągu najbliższych trzech dekad globalna flota pojazdów wzrośnie z 1,2 miliarda do 2 miliardów pojazdów, liczba lotów pasażerskich wzrośnie o 130%, a tonomil ładunków na morzu wzrośnie o 35% - alarmował Remi Eriksen, prezes i dyrektor generalny grupy DNV w czasie spotkania z dziennikarzami podczas Nor Shipping 2023.
26.06.2023

Polska może być liderem w wydobywaniu minerałów na Księżycu

Wydobywanie minerałów na Księżycu to obszar, w którym Polska może się wybić na pozycję lidera w wyścigu o eksplorację Księżyca - powiedział PAP dr Jakub Ciążela z Instytutu Nauk Geologicznych PAN. Jego zespół stworzył przyrząd, który wskaże, gdzie dokładnie na Księżycu znajdują się surowce metaliczne i energetyczne.
23.06.2023

Do 2028 r. powstanie specjalny pirs pod budowę elektrowni jądrowej na Pomorzu

Za ok. 900 mln zł do 2028 r. powstanie specjalny pirs, który służyć będzie budowie pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu - przekazała PAP Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
22.06.2023

Rząd uchwalił program wsparcia inwestycji na Pomorzu, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej

Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę ws. ustanowienia programu wspierania inwestycji infrastrukturalnych w woj. pomorskim, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej. Na realizację programu w latach 2023-2029 przewidziano ponad 4,7 mld zł.
20.06.2023

Nor-Shipping 2023. Partnerstwo biznesu i innowacji. Polska błysnęła wodorem [ZDJĘCIA]

Odbywające się na początku czerwca Nor-Shipping 2023 to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie roku w biznesie morskim. Przytłaczał ogrom około 1 000 wystawców oraz około 50 tys. uczestników przedstawicieli biznesu i polityki, nauki i klastrów morskich, czołowych firm badawczych i eksperckich z całego świata. Polska przyjechała na Nor Shipping z wodorem.
12.06.2023

Badanie: wody Arktyki będą wolne od lodu za niecałe 10 lat, wcześniej niż zakładano

Wody Arktyki mogą być latem wolne od lodu już za niecałe 10 lat, a to znaczy, że mogą być łatwiej dostępne dla żeglugi przynajmniej dziesięć lat wcześniej niż zakładano – wynika z badania naukowców z Kanady, Korei Południowej i Niemiec.
09.06.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.