Wynik wyszukiwania - "usa" - Wiadomości

OSGE na drodze ku produkcji polskich SMR-ów. Zawarto umowy z partnerami z Kanady i USA

Spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podpisała 28 czerwca umowy z kanadyjskimi Aecon Group i Atkins Realis oraz amerykańskim GE Hitachi Nuclear Energy dotyczące współpracy w celu usprawnienia i przyspieszenia programu wdrożenia małych reaktorów modułowych BWRX-300 w Polsce. Dotyczy to budowy na terenie kraju elektrowni wykorzystujacych to rozwiązanie.
30.06.2024

Vestas zdobywa kolejne zamówienia w branży energetyki wiatrowej

Duński producent, sprzedawca, instalator i serwisant turbin wiatrowych zawiera kolejne kontrakty w związku z międzynarodowymi przedsięwzięciami w zakresie lądowej energetyki wiatrowej. Firma otrzymuje zamówienia na całym świecie.
30.06.2024

USA. Ludzie nie rozumieją, że ekstremalne zjawiska pogodowe to wynik zmian klimatu

Dorosłym ludziom dość łatwo przychodzi zrozumienie i wiara w to, że fale upałów i pożary są wynikiem zmian klimatycznych, ale nie chcą uwierzyć, że ze zmianami tymi wiążą się także inne ekstremalne zjawiska, takie jak huragany, powodzie czy tornada - ustalili amerykańscy naukowcy.
18.06.2024

USA 15 lat za Chinami w rozwoju zaawansowanej energetyki jądrowej

Stany Zjednoczone są 15 lat za Chinami w rozwoju zaawansowanej technologicznie energetyki jądrowej – wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez amerykański instytut badawczy Information Technology and Innovation Foundation (ITIF).
17.06.2024

NASA wystrzeliła satelitę, który będzie badał rejony polarne Ziemi

NASA wystrzeliła w sobotę pierwszego z dwóch satelitów, które będą badać ilość ciepła, emitowanego w przestrzeń kosmiczną z obszarów Arktyki i Antarktydy – podała stacja CNN.
25.05.2024

SolarEdge ogłasza pierwszą w USA instalację zoptymalizowanego naziemnego falownika o mocy 330 kW z certyfikatem UL1741

SolarEdge Technologies, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, ogłosił, że jego nowy system z falownikiem SolarEdge 330 kW o dużej mocy zoptymalizowany pod kątem prądu stałego dla społeczności i naziemnych instalacji solarnych otrzymał certyfikat UL1741-SB i jest obecnie wdrażany u pierwszego klienta w USA. Zoptymalizowany falownik o mocy 330 kW posiada certyfikat Intertek i został zaprojektowany tak, aby spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa w branży.
27.02.2024

Kolejne zamówienie Vestas w USA. Tym razem to projekt o mocy 135 MW

Firma zdobywa zamówienie na projekt o mocy 135 MW w USA realizowany przez Steelhead Americas, północnoamerykańskie "ramię rozwojowe" przedsiębiorstwa.
31.12.2023

Vestas pozyskuje zamówienie na 167 MW w USA w energetyce wiatrowej

Firma otrzymała zamówienie o mocy 167 MW na zasilenie nieujawnionego projektu wiatrowego w USA. Zamówienie obejmuje 45 turbin V150 platformy o mocy 4 MW.
30.12.2023

Przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce będzie pracowało 800-1000 specjalistów Bechtela

Bechtel, wykonawca przy budowie polskiej elektrowni jądrowej, na potrzeby przedsięwzięcia zatrudni na miejscu 600-700 specjalistów, do tego dojdzie ok. 200-300 specjalistów z USA - powiedział PAP Ahmet Tokpinar, wiceprezes amerykańskiej firmy Bechtel.
30.12.2023

Vestas pozyskuje zamówienie na 1089 MW od Pattern Energy w USA. To największy jak dotąd pojedynczy projekt lądowy na świecie

Vestas uzyskał wiążące zamówienie od Pattern Energy na zasilenie większej części projektu SunZia Wind w Nowym Meksyku w USA. Jest to największe jak dotąd zamówienie Vestas na rynku amerykańskim i największy pojedynczy projekt lądowy na świecie.
28.12.2023

Naukowcy z USA: w kraju już trwa migracja klimatyczna

W Stanach Zjednoczonych już trwa migracja klimatyczna; mieszkańcy uciekają z obszarów narażonych na powodzie - dowodzą naukowcy w opublikowanym w poniedziałek raporcie, analizującym krajowe trendy migracyjne wywołane ryzykiem klimatycznym. Z zagrożonych obszarów wyjechało już 3,2 mln Amerykanów.
18.12.2023

Ambasador Mark Brzezinski: cieszą nas decyzje dotyczące budowy reaktorów atomowych

To ważny i bardzo potrzebny krok dla długofalowego bezpieczeństwa energetycznego Polski i dla naszych relacji – napisał w czwartek w portalu X (Twitter) ambasador USA Mark Brzezinski. Decyzję dotyczącą budowy reaktorów wydało w czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
08.12.2023

Wysłannik USA ds. klimatu ogłosił na COP28 plan na rzecz fuzji jądrowej

Wysłannik USA ds. klimatu John Kerry ogłosił we wtorek w Dubaju, gdzie trwa międzynarodowa konferencja klimatyczna COP28, międzynarodowy plan zaangażowania na rzecz fuzji jądrowej. Poinformował, że plan, który koncentruje się na badaniach i rozwoju, łączy 35 państw.
05.12.2023

Vestas pozyskuje zamówienie na turbiny wiatrowe o mocy 270 MW w USA

Vestas otrzymał zamówienie o mocy 270 MW na zasilenie nieujawnionego projektu wiatrowego należącego do spółki zależnej ENGIE North America w USA. Zamówienie obejmuje 60 turbin wiatrowych V163-4,5 MW.
23.11.2023

MKiŚ: Polska pozostaje kluczowym partnerem USA w realizacji projektu pierwszej elektrowni jądrowej

8 listopada 2023 r. odbyło się spotkanie minister Anny Moskwy z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezińskim. Tematyka spotkania obejmowała rozwój polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej, w szczególności energetyki jądrowej i bezpieczeństwa energetycznego.
09.11.2023

Kolejny wiatrowy potentat z kłopotami na giełdzie

Po niemieckim koncernie Siemens Gamesa, którego akcje zanurkowały na giełdzie przez problemy z jakością turbin, w tarapaty wpadł duński Ørsted. Powodem jest wycofanie się z projektu farmy wiatrowej w USA.
04.11.2023

Standard Power wybiera zatwierdzoną technologię małych reaktorów modułowych NuScale i ENTRA1 Energy do zasilania centrów danych

Standard Power planuje otworzyć dwa zaawansowane obiekty energetyki jądrowej w Ohio i Pensylwanii, które dostarczą niemal 2 GW czystej energii do centrów danych. Obiekty mają być gotowe do 2029 roku.
09.10.2023

Westinghouse planuje odwołanie się od decyzji sądu o odrzuceniu pozwu przeciwko KHNP

Westinghouse odwoła się od decyzji amerykańskiego sądu, który odrzucił pozew firmy przeciwko koreańskiemu KHNP w sprawie transferu technologii jądrowych poza Koreę Południową - poinformował PAP wiceprezes koncernu Westinghouse David Durham.
20.09.2023

W Warszawie powstanie środkowoeuropejskie centrum szkoleniowe dla energetyki jądrowej

Amerykanie zdecydowali, że w Polsce powstanie centrum szkoleniowe dla energetyki jądrowej dla Europy Środkowo-Wschodniej, poinformowała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Centrum powstanie w Warszawie i rozpocznie działalność w tym roku, dodała.
13.09.2023

Ambasador USA o pomocy dla projektu SMR: wspieramy innowacyjne i bezpieczne technologie

USA wspierają innowacyjne i bezpieczne technologie dla dekarbonizacji i zwiększania stabilności energetycznej na świecie - oświadczył amerykański ambasador Mark Brzezinski. Władze USA zadeklarowały pomoc finansową dla planów budowy reaktorów SMR przez Orlen i Synthos.
08.09.2023

Biden: nie można dłużej negować efektów kryzysu klimatycznego

Nie sądzę, by ktokolwiek mógł dłużej negować efekty kryzysu klimatycznego - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden w wystąpieniu na temat huraganu Idalia i pożarów na Maui. Zapewnił przy tym o pomocy państwa dla poszkodowanych przez klęski żywiołowe.
31.08.2023

USA. Tropikalna burza i trzęsienie ziemi w Kalifornii

Podczas gdy Kalifornię nawiedziła w niedzielę pierwszy raz od wielu dekad tropikalna burza, w południowej część stanu wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 5,1 stopnia w skali Richtera. Najmocniej dało się je odczuć w pobliżu miasta Ojai, w hrabstwie Ventura.
21.08.2023

Amerykańscy naukowcy opracowali metodę przerabiania plastiku na mydło

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego i Politechniki w Wirginii (Virginia Tech) odkryli metodę przekształcania polietylenu w kwasy tłuszczowe, główny składnik mydła - poinformował "The Guardian".
12.08.2023

European Energy podpisuje umowę na zakup biogenicznego CO2 do produkcji e-metanolu

EE North America (EENA), spółka zależna European Energy z siedzibą w Danii, podpisała list intencyjny (LOI) z Montauk Renewables z siedzibą w Pensylwanii na zakup biogenicznie produkowanego CO2 do produkcji e-metanolu, który będzie wykorzystywany jako paliwo żeglugowe.
08.08.2023

USA. Ponad milion ludzi bez prądu z powodu pogody

Niebezpieczna pogoda, w tym niszczycielskie wiatry pozbawiły na wschodzie Ameryki w poniedziałek ponad milion klientów zakładów energetycznych dostaw prądu. Spowodowały też rozległe zakłócenia m.in. w komunikacji lotniczej.
08.08.2023

Pierwszy od dekad nowy reaktor jądrowy w USA rozpoczął pracę

Pierwszy od 30 lat reaktor jądrowy zbudowany w USA od podstaw rozpoczął w poniedziałek pracę w stanie Georgia. Może on zasilić łącznie 500 tysięcy gospodarstw domowych i firm.
01.08.2023

Sekretarz skarbu USA zaapelowała do Chin o wspólną walkę ze zmianami klimatu

Przebywająca w Chinach z czterodniową wizyta sekretarz skarbu USA Janet Yellen zaapelowała w sobotę do władz w Pekinie o wspólną walkę ze zmianami klimatu i globalnym ociepleniem. Podkreśliła, że na USA i Chinach, emitujących najwięcej gazów cieplarnianych na świecie, spoczywa szczególna odpowiedzialność w tej dziedzinie.
09.07.2023

W USA ropa drożeje. Administracja szuka surowca do odbudowy rezerw

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na poszukiwania przez USA surowca do uzupełnienia strategicznej rezerwy, podają maklerzy.
18.05.2023

Zwrot na rynku LNG. Nadwyżka surowca i spadek cen

Ostatnie tygodnie przyniosły zmianę sytuacji na rynku LNG, z problemu zapełnienia magazynów gazu przed sezonem grzewczym do obecnej nadwyżki surowca i spadku cen. To zaskoczenie dla analityków, którzy jeszcze niedawno przewidywali problemy z dostawami. Obecnie ceny gazu znajdują się na najniższym poziomie od niemal dwóch lat.
14.05.2023

Chlijskie władze dyskutowały o planach nacjonalizacji przemysłu litowego z przedstawicielami amerykańskiego biznesu

Chilijska organizacja rządowa CORFO poinformowała we wtorek, że jej przedstawiciele odbyli spotkanie z reprezentantami amerykańskiej firmy Albemarle, aby przedyskutować plan nacjonalizacji przemysłu litowego - podał Reuters. Plany Chile dotyczące nacjonalizacji tej gałęzi gospodarki wywołały niepokój inwestorów.
01.05.2023

Szefowie dyplomacji UE i USA będą rozmawiać we wtorek w Brukseli o energetyce

Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell i unijna komisarz ds. energii Kadri Simson będą współprzewodniczyć we wtorek spotkaniu ministerialnemu Rady ds. Energii UE-USA w Brukseli z udziałem amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena i wiceministra energii USA Davida Turka.
03.04.2023

Hiszpania domaga się od USA zabrania ziemi skażonej plutonem ponad pół wieku temu

Hiszpania domaga się od Stanów Zjednoczonych, aby wywiązały się z porozumienia podpisanego przez oba kraje w 2015 r. i zabrały ziemię skażoną plutonem w wyniku wypadku amerykańskiego bombowca w Palomares na południu Hiszpanii (koło Almerii) w 1966 roku.
08.03.2023

Amerykański sen o offshore wind zagrożony – połowa projektów z opóźnieniami

Z najnowszego raportu amerykańskiego National Renewable Energy Laboratory (NREL) wynika, że połowa projektów morskich farm wiatrowych rozwijanych w USA jest zagrożona opóźnieniami. Problemem jest brak wymaganej infrastruktury portowej, statków oraz odpowiedniej liczby komponentów produkowanych przez rodzime firmy.
27.01.2023

Prezes KGHM: decyzja Komisji Dozoru Jądrowego USA przybliża nas do realizacji planów ws. atomu

Decyzja amerykańskiego regulatora to przełomowy moment, który przybliża nas do realizacji własnych planów dot. atomu - stwierdził prezes KGHM Tomasz Zdzikot, odnosząc się do wydania certyfikatu dla projektu małego reaktora modułowego NuScale Power przez amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego.
23.01.2023

Rosyjscy hakerzy atakowali trzy laboratoria jądrowe w USA

Rosyjska grupa hakerska znana pod nazwą Cold River zaatakowała latem 2022 r. trzy laboratoria nuklearne w USA - podała w piątek agencja Reutera powołując się na dane internetowe i opinie ekspertów. Nie jest jasne, jaki skutek odniosły próby cyberataków.
08.01.2023

Mołdawia otrzymała od USA 30 mln USD pomocy na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego

Mołdawia otrzymała od Stanów Zjednoczonych 30 mln dolarów tytułem wsparcia bezpieczeństwa energetycznego, m.in. zapewnienia ogrzewania obiektów podczas sezonu zimowego - podały w piątek władze w Kiszyniowie.
06.01.2023

Amerykańska farma offshore wind będzie zbudowana na niemieckich fundamentach

Celem USA jest osiągnięcie 30 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku. Ten ambitny projekt będzie wymagał dużej liczby komponentów wiatrowych, których nie zapewni dopiero rozwijający się lokalny rynek.
31.12.2022

USA: śmiertelne ofiary śnieżycy, pomoc nie dociera

Liczba ofiar śmiertelnych zimowej burzy wzrosła do 37 w hrabstwie Erie w stanie Nowy Jork. Ratownicy nie byli w stanie pomóc wszystkim zagrożonym, na ratunek próbowali przyjść zwykli ludzie.
29.12.2022

Nowy Jork jako pierwszy w Ameryce wprowadza restrykcje w kopaniu kryptowalut

Gubernator Kathy Hochul podpisała ustawę tymczasowo ograniczającą kopanie kryptowalut w stanie Nowy Jork z powodu obaw o skażenie środowiska. Operacje te pochłaniają ogromne ilości energii elektrycznej.
24.11.2022

W Polsce powstanie regionalne centrum szkoleniowe w obszarze czystej energii

Departament Energii Stanów Zjednoczonych otworzy w Polsce regionalne centrum szkoleniowe dot. czystych technologii energetycznych i energetyki jądrowej - powiedział we wtorek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. W planach jest też współpraca z uczelniami przy tworzeniu programów studiów.
23.11.2022

Amerykański offshore boi się cyberataków

Rządowy raport wskazał, że amerykańska administracja musi podjąć konkretne kroki, by zabezpieczyć tamtejszy offshore przed atakami informatycznymi.
21.11.2022

Inflacja podcina skrzydła amerykańskiemu sektorowi offshore wind

Rosnące koszty, inflacja, ceny surowców i materiałów powodują, że inwestorzy offshore wind na nowo przeliczają budżety projektów. Szczególnie dotkliwie odczuwa to dopiero rodząca się branża w USA. Inwestor Avangrid, należący do hiszpańskiej Iberdroli, zwrócił się do stanowych organów regulacyjnych o wstrzymaniu procedury zatwierdzania stawek dla energii z morskiej farmy Commonwealth Wind o mocy 1200 MW. W jego ocenie budowa jest nieopłacalna bez zmian. Regulator nie wyraził zgody.
21.11.2022

MKiŚ: rząd potwierdza strategiczne partnerstwo z USA przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Rada Ministrów, 2 listopada 2022 r., przyjęła uchwałę ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. Stwierdza ona, że pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000. "Wybór amerykańskiej technologii nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale i będzie stanowił istotny impuls rozwojowy dla naszej gospodarki" – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.11.2022

Ambasador USA: oferta Westinghouse pozwoli Polsce zbudować własny przemysł jądrowy

Oferta jądrowa Westinghouse oraz amerykańskiego departamentu energii zapewni Polsce przejście na czystą energię i współpracę między naszymi krajami na kolejne setki lat, aby Polska mogła zbudować własny przemysł atomowy - podkreślił w poniedziałek w Łasku ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
24.10.2022

Biden zapowiedział pomoc klimatyczną dla państw wyspiarskich Pacyfiku

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w czwartek podczas pierwszego szczytu dyplomatycznego z udziałem przywódców tych państw, że USA przeznaczą setki milionów dolarów na pomoc gospodarczą i klimatyczną dla państw wyspiarskich Pacyfiku. Region jest przedmiotem coraz większej rywalizacji między USA i Chinami.
30.09.2022

Dzisiaj Polska ma otrzymać amerykańską ofertę ws. budowy reaktorów jądrowych

W poniedziałek ma dojść do spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim, podczas którego przekazana zostanie amerykańska oferta dotycząca budowy w Polsce reaktorów jądrowych - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do rządu.
12.09.2022

Premier o energetyce jądrowej: dotąd najdalej rozwinęliśmy współpracę z Amerykanami

Chcemy w najbliższych kilkunastu latach do 2040 r., osiągnąć poziom co najmniej 6 reaktorów i 9 GW mocy; wierzę, że ten cel jest możliwy do przekroczenia - powiedział premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do planów dot. o energetyki jądrowej. Dotąd najdalej rozwinęliśmy współpracę z Amerykanami.
05.09.2022

USA przeznacza 31 mln dolarów na rozwój technologii CCS

Amerykański Departament Energii (DOE) przeznacza ponad 31 mln dolarów na rozwój technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS).
29.08.2022

20 milionów amerykańskich domostw zalega z opłatami za energię

Jedno na sześć amerykańskich gospodarstw domowych zalega z opłatami za energię elektryczną, co jest najwyższą liczbą w historii. Niektórzy eksperci przewidują w związku z tym „tsunami wyłączeń".
25.08.2022

USA: Ustawa klimatyczna to duży krok naprzód w walce ze zmianą klimatu

Podpisana w zeszłym tygodniu ustawa Inflation Reduction Act jest pierwszym w historii USA znaczącym krokiem legislacyjnym w kierunku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, który ma pomóc Ameryce w spełnieniu jej zobowiązań klimatycznych. Jak mówi PAP ekonomista Danny Cullenward, ustawa przyspieszy energetyczną transformację, choć jej efekty są trudne do przewidzenia.
22.08.2022

Coraz bliżej realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Ocean Wind 1

Duńska spółka Ørsted złożyła wniosek do Departamentu Ochrony Środowiska Stanu New Jersey o pozwolenie na budowę infrastruktury przybrzeżnej i lądowej związanej z realizacją pierwszego projektu morskiej fary wiatrowej Ocean Wind 1.
21.08.2022

Kongres przyjął ustawę o największych w historii inwestycjach w walkę ze zmianą klimatu

Izba Reprezentantów przegłosowała w piątek ustawę zakładającą inwestycje ok. 370 mld dolarów w walkę ze zmianą klimatu i zieloną transformację energetyczną. Ustawa ma pomóc w spełnieniu przez USA celów klimatycznych. Akt zakłada też m.in. ustanowienie limitu ceny insuliny.
15.08.2022

Kongres przyjął ustawę o przeznaczeniu 280 mld USD na rozwój produkcji półprzewodników

Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała w czwartek ustawę zakładającą przeznaczenie 280 mld dolarów na subsydia dla krajowej branży produkującej półprzewodniki oraz na inwestycje w rozwój tej technologii. Długo oczekiwana ustawa ma pomóc USA konkurować z Chinami. Izba uchwaliła ustawę dzień po tym, jak przyjął ją Senat.
29.07.2022

Biden przyspieszy energetykę wiatrową na Atlantyku

Zmiana klimatu to egzystencjalne zagrożenie dla kraju i świata, a skoro Kongres nie podejmuje odpowiednich działań, zrobię to ja - oświadczył w środę prezydent USA Joe Biden, ogłaszając zestaw dodatkowych inwestycji i działań m.in. w infrastrukturę.
20.07.2022

Offshore – jeden obrót turbiny zasili dom przez 2 dni

Pierwsza duża amerykańska morska farma wiatrowa wybrała właśnie tego goliata jako swoją turbinę.
14.07.2022

Biden rozkazał przyspieszenie produkcji paneli słonecznych

Prezydent USA Joe Biden użyl w poniedziałek uprawnień zawartych w ustawie dotyczącej bezpieczeństwa narodowego Defense Production Act, by przyspieszyć krajową produkcję paneli słonecznych. Biden jednocześnie zniósł cła na panele sprowadzane z Azji Płd.-Wsch. w obliczu spadającej liczby instalacji fotowoltaicznych i wysokich cen energii.
07.06.2022

Pomorze zaprezentowało w USA potencjał sektora morskiej energetyki wiatrowej

Właśnie zakończyła się misja gospodarcza Offshore Wind USA 2022 do Houston w Stanach Zjednoczonych, zrealizowana w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy (PBE). Organizatorem wyjazdu była Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o. (InvestGDA), działająca na rzecz rozwoju gospodarczego miasta Gdańska oraz całego regionu.
10.05.2022

Spotkanie minister Anny Moskwy z Ambasadorem USA

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa odbyła spotkanie z nowym Ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim.
04.04.2022

Naimski: oferta USA w sprawie zielonego atomu będzie rozpatrywana przez rząd jesienią

Polska wspólnie z USA pracuje nad realizacją umowy dotyczącej współpracy w cywilnej energetyce jądrowej. Amerykańska propozycja w tej sprawie będzie rozpatrywana przez polski rząd jesienią – przekazał PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
26.03.2022

Ekspert: USA wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy

USA mają nie tylko dużą przewagę w kwestiach obronnych, ale też bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski i Europy – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
26.03.2022

Duda i Biden rozmawiali o energetyce i klimacie

Rozmawialiśmy z prezydentem Joe Bidenem o rozwoju polskiej energetyki, jako nowoczesnej we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i rozwijaniu energetyki opartej o źródła nuklearne - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda.
26.03.2022

Analityk: decyzja USA o zakazie importu ropy z Rosji nie wpłynęła na wzrost notowań surowca

Decyzja USA o zakazie importu ropy naftowej z Rosji była spodziewana, nie wpłynęła dalszy wzrost notowań surowca- stwierdziła w środę analityk surowcowy DM BOŚ Dorota Sierakowska.
09.03.2022

USA i Wielka Brytania przestaną kupować ropę z Rosji

Wielka Brytania z końcem 2022 roku wprowadzi embargo na rosyjską ropę naftową. Podobną decyzję w Stanach Zjednoczonych zapowiedział prezydent Joe Biden.
09.03.2022

Ropa coraz droższa. Jak szybko USA sięgnie po rezerwy?

Ceny ropy na rynkach paliw rosną w czasie, gdy inwestorzy próbują ocenić, czy ewentualne uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw przez USA i ich sojuszników może w jakiś sposób powstrzymać dramatyczny wzrost cen ropy po inwazji Rosji na Ukrainę - informują maklerzy.
01.03.2022

Przydacz: twarda polityka sankcyjna może zatrzymać Putina, kluczowy jest sektor energetyczny

Twarda polityka sankcyjna prowadzona przez Zachód w duchu jedności może zatrzymać Władimira Putina; sektor energetyczny w dużej mierze dostarcza Kremlowi środki finansowe do prowadzenia tak agresywnej polityki zagranicznej - powiedział PAP, wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
23.02.2022

Biały Dom: w konsultacji z Niemcami zdecydowaliśmy, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony

Po konsultacjach z Niemcami zdecydowaliśmy, że gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony - oznajmił we wtorek wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Dodał, że w przypadku dalszej agresji Rosji na Ukrainę żadna rosyjska instytucja finansowa nie będzie bezpieczna, a Rosja może zostać odcięta od systemu SWIFT.
23.02.2022

Sasin: otrzymałem zapewnienie o udziale amerykańskiego kapitału w budowie elektrowni jądrowej w Polsce

Chcemy, by Amerykanie dostarczyli nam nie tylko technologię jądrową, ale też kapitał - powiedział w niedzielę wicepremier Jacek Sasin. Poinformował, że dostał zapewnienie pokaźnego udziału amerykańskiego kapitału w inwestycji, rzędu miliarda dolarów.
20.02.2022

Amerykańscy dyplomaci mogli być poddani działaniu szkodliwej energii elektromagnetycznej

Niektórzy z tysiąca amerykańskich dyplomatów i agentów wywiadu dotkniętych tajemniczą chorobą, tzw. "syndromem hawańskim", mogli być poddani impulsom elektromagnetycznym. Wynika to z częściowo odtajnionego raportu, ogłoszonego w środę przez służby wywiadowcze USA.
03.02.2022

Terminal LNG w Świnoujściu. 150. dostawa skroplonego gazu ziemnego dla PGNiG

Ładunek pochodzący z USA przybył do terminalu w Świnoujściu 18 stycznia. Od początku funkcjonowania gazoportu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadziło do Polski drogą morską już ok. 17 mld m sześc. gazu ziemnego. W 2021 roku import LNG spółki wyniósł 3,94 mld m sześc. po regazyfikacji i wzrósł z 3,76 mld m sześc. w 2020 roku.
19.01.2022

Ekspert o Nord Stream 2: jeszcze nie wszystko stracone, walka ma sens

Gazociąg Nord Stream 2 będzie borykać się z poważnymi problemami prawnymi w 2022 roku - przewiduje w rozmowie z PAP analityk rynku energetycznego z Berlina Thomas O'Donnell. Oprócz tego projekt mogą "wykończyć" sankcje europejskie i amerykańskie za jakąkolwiek rosyjską zbrojną interwencję na Ukrainie - dodaje.
01.01.2022

USA odpowiadają za znaczne zanieczyszczenie mórz plastikiem

Plastikowe odpady wszelkiego kształtu i rozmiaru przenikają do światowych oceanów. Pojawiają się na plażach, znajdowane są w rybach, a nawet w arktycznym lodzie morskim. Nowy raport National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine jasno pokazuje, że Stany Zjednoczone odpowiadają za dużą część tego problemu.
20.12.2021

Rząd federalny USA chce się dekarbonizować

Do 2050 roku rząd Stanów Zjednoczonych chce osiągnąć neutralność po względem emisji CO2. Rozporządzenie wykonawcze w tej sprawie 8 grudnia podpisał prezydent Joe Biden. Dekarbonizacji zostaną poddane aktywa zarządzane przez państwo, w szczególności budynki.
11.12.2021

Niemiecka fundacja pomaga w realizacji Nord Stream 2

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie (MV) jest bardziej zaangażowany w starania o uruchomienie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 niż do tej pory wiedziano. Fundacja Klimatyczna MV aktywnie pomaga w realizacji rurociągu - ku niezadowoleniu USA - pisze we wtorek "Handelsblatt".
25.11.2021

Zełenski zachęca Senat USA do przyjęcia sankcji przeciwko Nord Stream 2

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał amerykański Senat do przyjęcia poprawki umożliwiającej nałożenie zawieszonych wcześniej przez administrację Joe Bidena sankcji przeciwko gazociągowi Nord Stream 2.
15.11.2021

Kowalik: W połowie przyszłego roku oferta na atom ze Stanów Zjednoczonych

Kompleksowość podejścia do oferty wymaga czasu. Jesteśmy też zobligowani umową rządową między Polską i USA. Harmonogram mówi o wyborze partnera w przyszłym roku. My chcemy złożyć ofertę w połowie 2022 r. – mówi piątkowej "Rzeczpospolitej" Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Electric Poland.
12.11.2021

Czystsze powietrze podczas pandemii to mniej zawałów

Zmniejszone zanieczyszczenie powietrza w USA podczas pandemii może mieć związek z mniejszą liczbą ciężkich zawałów serca - poinformowała American Heart Association.
10.11.2021

Dania i USA apelują o zeroemisyjną żeglugę do 2050 roku

Dania i Stany Zjednoczone wezwały Międzynarodową Organizację Morską (IMO) do wyznaczenia bardziej ambitnych celów w zakresie osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla (CO2) w sektorze żeglugi do 2050 roku.
04.11.2021

Wysłannik USA ds. NS2: Rosja używa gazu jako broni, Niemcy muszą się temu przyglądać

Trudno uznać działania Rosji wobec kryzysu energetycznego w Europie za coś innego niż używanie gazu jako broni. Niemcy powinny zwrócić na to uwagę - powiedział w poniedziałek specjalny doradca Departamentu Stanu ds. energii Amos Hochstein. Odpowiadając na pytanie PAP, dodał jednak, że sankcje nie byłyby w stanie zablokować Nord Stream 2.
26.10.2021

Amerykański wywiad: zmiany klimatyczne przyczynią się do konfliktów i migracji

Zmiany klimatyczne zwiększą ryzyko geopolitycznych napięć, przyczynią się do powstawania konfliktów i zapaści państw, a także zwiększą migrację na całym świecie - wynika z zestawu analiz opublikowanych w czwartek przez amerykański wywiad, Pentagon oraz inne rządowe agencje.
22.10.2021

Ropa w USA blisko 7-letnich maksimów; inwestorzy oceniają skalę kryzysu energetycznego

Ropa naftowa w USA jest wyceniana blisko najwyższych poziomów od 2014 r., po wzroście w czasie 3 poprzednich sesji o 2,5 proc. Inwestorzy oceniają skalę kryzysu energetycznego, który dotyka globalne rynki - informują maklerzy.
19.10.2021

W USA gaz pod napięciem. Polska zwiększa dostawy LNG z USA

Tej zimy ceny gazu mogą w Henry Hub mogą osiągnąć 12 do 14 USD za MMBtu - przewidują eksperci Platts Analytics. EIA uspokaja, że gaz w tym amerykańskim terminalu będzie można nabyć w IV po 4 USD. 15 października Henry Hub oferował gaz po cenie 5,643 USD.
18.10.2021

Raport: rekordowa liczba kataklizmów powodujących miliardowe straty może nawiedzić USA w tym roku

W Stanach Zjednoczonych doszło w tym roku do 18 klęsk żywiołowych, z których każda wyrządziła straty szacowane na co najmniej miliard dolarów. Wygląda na to, że kraj pobije własny rekord z zeszłego roku, gdy wydarzyły się 22 równie poważne katastrofy - wynika z raportu instytucji rządu USA National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).
12.10.2021

P-TECC: USA odpowiedzą na wyzwania kryzysu klimatycznego

Stany Zjednoczone odpowiedzą na wyzwania związane z kryzysem klimatycznym; USA traktują je jako szansę na największe w historii inwestycje - deklarowali przedstawiciele amerykańskiej administracji podczas forum biznesowego konferencji P-TECC w Warszawie.
23.09.2021

Warszawa gospodarzem 3. Szczytu P-TECC

Gospodarzami szczytu P-TECC w Warszawie są Minister Michał Kurtyka oraz Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm. Przedsięwzięcie ma na celu rozwój współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i krajami Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, czystej energii i neutralnej dla klimatu transformacji energetycznej.
20.09.2021

Kalifornia. Aluminiowe osłony chronią domy przed pożarami

Lasy Kalifornii od kilku tygodni trawione są przez pożary. Niektórzy mieszkańcy stanu decydują się na chronienie swoich domów aluminiowymi ognioodpornymi osłonami, popularnymi wśród leśników.
19.09.2021

Firmy przenoszą siedziby poza Kalifornię. Przyczyną m.in. wysokie koszty energii

Eksperci Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda wskazują na nowy trend, który pojawił się wśród przedsiębiorstw w Kalifornii. Firmy masowo przenoszą swoje siedziby poza granicę stanu. Na delokalizację tych podmiotów wpływa polityka podatkowa, prawo, koszty pracy, koszty postępowania sądowego, a także wysokie koszty energii i mediów.
13.09.2021

Amerykański dozór jądrowy analizuje projekt reaktora BWRX-300

Dotychczas - jak poinformował PAP rzecznik GEH Jonathan Allen, amerykański dozór jądrowy NRC zatwierdził trzy z pięciu tzw. LTR (Licensing Topical Report), raportów opisujących poszczególne rozwiązania techniczne, zastosowane w projekcie. "Wraz z NRC pracujemy nad dwoma pozostałymi LTR" - dodał. Allen zastrzegł, że cały proces trwa i nie chce spekulować na temat, kiedy mógłby się zakończyć. Jak jednak deklarował wcześniej wiceprezes GEH Jon Ball, celem jest powstanie i uruchomienie BWRX jeszcze w tej dekadzie.
06.09.2021

Vestas dostarczy do USA turbiny wiatrowe o łącznej mocy 290 MW

Duński potentat energetyczny Vestas zrealizuje trzy duże dostawy turbin wiatrowych na rzecz amerykańskich projektów realizowanych przez m.in. Algonquin Power. W sumie wyprodukuje 290 turbin wiatrowych.
05.09.2021

Rosyjski gaz zanieczyszczony przez emisję metanu, i zagrywki polityczne

Rosyjski gaz jest najbrudniejszy na świecie przez znaczną emisję metanu, korupcję, szantaż i manipulacje - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Waszyngtonie z minister energetyki USA Jennifer Granholm.
01.09.2021

Pokaźne złoża litu w rękach Talibów. Na wycofaniu się USA z Afganistanu skorzystają Chiny

Decyzja USA o wycofaniu wojsk z Afganistanu będzie miała wpływ nie tylko na samą sytuację w tym kraju i stosunki międzynarodowe, ale także newralgiczny obszar rozwoju współczesnej gospodarki, czyli dostęp do surowców. Afganistan jest "Arabią Saudyjską litu", którą będą teraz kontrolować Talibowie. Surowcowe skutki decyzji Joe Bidena opisują analitycy Institute For Energy Research (IER).
31.08.2021

Zielony rower od Harley-Davidson

Amerykański producent kultowych motocykli Harley-Davidson wprowadził na rynek w Holandii rowery elektryczne. Najtańszy model kosztuje 3500 euro - poinformowała firma.
18.08.2021

Dixie największym pożarem w historii Kalifornii

W Kalifornii trwa największy pożar w historii tego stanu USA - poinformowała agencja AP. Do niedzieli pożar Dixie zdążył objąć obszar o powierzchni blisko 2 tys. km kw., czyli ponad dwa razy większy niż miasto Nowy Jork.
10.08.2021

Zmiany klimatyczne coraz bardziej widoczne. NASA: dym z pożarów lasów w Jakucji dotarł do bieguna północnego

Dym z pożarów w Jakucji, regionu w azjatyckiej części Rosji, w którym trwają pożary lasów, dotarł do bieguna północnego - podała w poniedziałek NASA. Władze Jakucji informują o ponad 150 pożarach, które łącznie objęły powierzchnię ponad 3,5 mln hektarów.
10.08.2021

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,2 u wybrzeży Alaski; wydano ostrzeżenie o tsunami

Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 8,2 doszło w środę wieczorem (czasu miejscowego) na Oceanie Spokojnym ok. 90 km na południe od wybrzeża stanu Alaska - poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS. Wydano ostrzeżenie przed tsunami na obszarach przybrzeżnych, eksperci oceniają, że ewentualna fala mogłaby również dotrzeć na Hawaje.
29.07.2021

Amerykański think tank: Chiny rozwijają potencjał nuklearny szybciej niż kiedykolwiek

Na zachodzie Chin powstaje kolejne pole silosów dla rakiet balistycznych zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych – podała w środę stacja CNN, cytując amerykański think tank FAS. Według badaczy Pekin rozwija swój potencjał nuklearny szybciej niż kiedykolwiek.
29.07.2021

Amerykański stan Maine daje bana na „wieczne chemikalia” w produktach

Maine jest pierwszym stanem w USA, który wprowadza zakaz stosowania toksycznych chemikaliów do tworzenia prawie wszystkich produktów. Zakaz dotyczy PFAS, czyli fluorowanych związków organicznych znajdujących powszechne zastosowanie w przemyśle, jak i w wielu wyrobach codziennego użytku.
22.07.2021

Szef MSZ Niemiec: rozmowy z USA na temat Nord Stream 2 są na dobrej drodze

Rozmowy Niemiec ze Stanami Zjednoczonymi ws. gazociągu Nord Stream 2 są na dobrej drodze - ocenił przebywający z wizytą w USA szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, cytowany w środę przez agencję dpa. "W ostatnich tygodniach wykonano wiele prac przygotowawczych i myślę, że w wielu kwestiach zbliżyliśmy się do siebie" - powiedział.
14.07.2021

Stany Zjednoczone wolą diesla, Europa i Chiny napędzają produkcję pojazdów elektrycznych

Stany Zjednoczone pozostają w tyle za Chinami i Europą, jeśli chodzi o produkcję i użycie pojazdów elektrycznych w kraju, tak wynika z najnowszych danych z badania przeprowadzonego przez Międzynarodową Radę ds. Czystego Transportu.
07.07.2021

Fala upałów dotarła na północny zachód USA

Upały sięgające 100 st. Fahrenheita (37,8 st. Celsjusza) ogarnęły północny zachód USA.Tak temperaturę zanotowano w sobotę w Seattle, w stanie Waszyngton a w Portland, w sąsiednim stanie Oregon jeszcze wyższą - 103 st. F (39,4 st. C).
27.06.2021

USA. Szefowie MSZ Polski i Rumunii: chcemy wykorzystać pandemię, by wykonać skok naprzód w kierunku zielonej transformacji

Chcemy wykorzystać szok spowodowany pandemią, by za pomocą Inicjatywy Trójmorza dokonać skoku naprzód w kierunku zielonej transformacji - napisali szefowie MSZ Polski i Rumunii, Zbigniew Rau i Bogdan Aurescu, w artykule opublikowanym w piątek w magazynie Francisa Fukuyamy "American Purpose".
11.06.2021

EY: USA najbardziej atrakcyjnym miejscem dla inwestycji w OZE, Polska awansuje o 6 pozycji

USA pozostały najbardziej atrakcyjnym krajem jeśli chodzi o inwestycje w OZE - wynika z najnowszego rankingu firmy doradczej EY. Za USA uplasowały się Chiny i Indie. Polska znalazła się na 22. jego miejscu, awansując w ciągu dwóch lat o sześć pozycji.
09.06.2021

Biden zatwierdził pierwszy projekt budowy offshore wind na wodach USA

Departament Zasobów Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych poinformował, że administracja prezydenta Joe Bidena zatwierdziła pierwszy projekt budowy dużej morskiej elektrowni wiatrowej na wodach USA. Jest to kolejny krok do realizacji ambitnych celów USA w sektorze offshore wind.
13.05.2021

USA i Chiny zapowiadają współpracę w sprawie kryzysu klimatycznego

Chiny i USA zgadzają się, że potrzebne są energiczniejsze działania w walce ze zmianami klimatu i zapowiadają współpracę w tej dziedzinie - głosi opublikowany w niedzielę wspólny komunikat po rozmowach w Szanghaju specjalnego wysłannika USA Johna Kerry'ego ze swym chińskim odpowiednikiem Xie Zhenhua.
18.04.2021

USA: Ścieki z Florydy zagrożeniem dla zatoki Tampa

Gubernator Florydy Ron DeSantis odwiedził w niedzielę zbiornik odpadów, z którego wyciekają toksyczne ścieki zagrażające pobliskim mieszkańcom. W sobotę ogłoszono tam stan wyjątkowy i nakazano ewakuację ponad 300 domów. Ścieki mogą również dotrzeć do zatoki Tampa.
04.04.2021

Trwa sprzątanie wycieku oleju po pożarze jachtu La Dolce Vita na Florydzie

Operacje porządkowe są prowadzone po tym, jak 30-metrowy jacht motorowy La Dolce Vita zapalił się w pobliżu Markizów na Florydzie w zeszłym tygodniu.
25.03.2021

USA: marihuana prawdopodobnie bardziej szkodzi klimatowi niż kawa i piwo

Jeżeli konopie uprawiane są w pomieszczeniach na skalę komercyjną, to spalenie jointa prawdopodobnie bardziej szkodzi klimatowi niż wypicie piwa czy filiżanki kawy - stwierdzili naukowcy z Colorado State University w USA.
10.03.2021

Wkrótce zielone światło dla budowy dużej morskiej farmy wiatrowej w pobliżu wybrzeża Massachusetts

Jak donoszą amerykańskie media administracja Joe Bidena niebawem zatwierdzi projekt budowy morskiej farmy wiatrowej Vineyard Wind LLC. Inwestycja o wartości 2,8 miliarda dolarów ma powstać w pobliżu wybrzeża Massachusetts.
07.03.2021

Umowa Polska-USA ws. atomu: USA „żywo zainteresowane” ułatwieniem finansowania

USA są „żywo zainteresowane” ułatwieniem wykorzystania amerykańskich instytucji do sfinansowania polskiego projektu jądrowego, a Polska będzie zachęcać inwestora do wyboru oferty USA - to niektóre zapisy umowy międzyrządowej ws. rozwoju energetyki jądrowej.
03.03.2021

USA: Astronomiczne ceny za prąd w zasypanym śniegiem i zmrożonym Teksasie

Siarczyste mrozy i niespotykane opady śniegu w Teksasie wywindowały tam na niebotyczny poziom ceny energii elektrycznej. W niektórych przypadkach wzrosły one więcej niż 70-krotnie. Potępił to republikański gubernator stanu Greg Abbott.
22.02.2021

USA: Teksas wstrzymuje eksport gazu ziemnego z powodu rekordowych mrozów

W Teksasie występują rekordowe mrozy i śnieżyce. Zginęło już 21 osób, dochodzi do masowych awarii sieci energetycznej, wiele domów pozbawionych jest prądu. Gubernator Greg Abbott zakazał w środę eksportu gazu ziemnego, surowiec ma być wykorzystany do produkcji prądu na miejscu.
18.02.2021

USA: Zimowe burze obnażyły niedostatki w produkcji energii elektrycznej

Zimowy sztorm w Teksasie obnażył słabość systemu energetycznego co jest sygnałem ostrzegawczym dla USA - zauważają amerykańskie media. Kryzys widoczny w ekstremalnych warunkach pogodowych rodzi pytania jak kraj poradzi sobie przechodząc na energię odnawialną.
18.02.2021

Kurtyka: założenia nowej administracji USA dot. czystej energii podobne do Europejskiego Zielonego Ładu

Wstępne założenia transformacji na rzecz czystej energii, przedstawione przez nową amerykańską administrację, wydają się mieć silne podobieństwa do Europejskiego Zielonego Ładu - ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
21.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.