Wynik wyszukiwania - "baza " - Wiadomości

Eco Edison, statek serwisowy Ørsted oficjalnie ochrzczony

Amerykański łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej osiąga ważny kamień milowy w postaci chrztu pierwszego w historii amerykańskiego statku do obsługi morskiej energetyki wiatrowej (SOV), który odegra kluczową rolę w umożliwieniu krajowej produkcji energii i wzmocnieniu niezależności energetycznej Ameryki. To statek dla techników zajmujących się obsługą północno-wschodnich farm wiatrowych Ørsted.
14.05.2024

19. Konferencja PSEW2024 odbędzie się już w czerwcu

Polski projekt morskich farm wiatrowych wart około 40 MLD PLN to największa inwestycja w powojennej Polsce. Przyniesie ona 178 mld złotych wartości dodanej dla polskiej gospodarki, spadek emisji CO2 o ok. 102 mln ton rocznie, ponad 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Jednak potrzebne są działania usprawniające powstawanie morskich farm wiatrowych. Uproszczenie permittingu czy rewizja PZPPOM to tylko niektóre z koniecznych działań dla offshore.
07.05.2024

Van Oord buduje bazę offshorową na Łotwie

Van Oord ujawnił plany stworzenia bazy wsparcia dla morskich farm wiatrowych oraz terminalu dla ładunków ponadgabarytowych w porcie w Lipawie na Łotwie.
15.04.2024

Westinghouse rozwija współpracę z Bułgarią przy realizacji projektów jądrowych

Westinghouse Electric Company podpisała protokoły ustaleń z 17 istotnymi bułgarskimi dostawcami w sprawie współpracy przy realizacji planowanych projektów jądrowych z wykorzystaniem technologii AP1000 w elektrowni jądrowej Kozłoduj położonej w północnej Bułgarii, a także innych projektów w regionie. Ten ważny krok jest wynikiem ciągłej współpracy z lokalnymi dostawcami w następstwie sympozjum dla dostawców zorganizowanego przez Westinghouse w lutym 2024 r. z udziałem bułgarskich przedsiębiorstw.
15.04.2024

RWE chce produkować wodór dla dostawcy produktów na bazie węglowodorów

RWE, będący jednym z kluczowych w Wielkiej Brytanii graczy na rynku produkcji energii elektrycznej i energii odnawialnej, podpisał umowę z Haltermann Calress, wiodącym dostawcą produktów i rozpuszczalników na bazie węglowodorów. Na jej mocy RWE zbuduje przy kompleksie Haltaermann Carless w Harwich zakład produkcji zielonego wodoru.
14.04.2024

Pierwsze gondole dla 14 MW turbin Siemens Gamesa już w Szkocji

Z zakładu Siemens Gamesa w Cuxhaven wysłano pierwsze z 60 gondoli przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
05.04.2024

Equinor dba o młody drzewostan Łeby

Equinor wraz z Urzędem Miasta Łeba zorganizował akcję przesadzania młodych sadzonek sosny z działki, która posłuży jako baza serwisowa dla morskich farm wiatrowych Bałtyk I, II i III.
28.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Hydrotechnika dla MEW

Drugiego dnia konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, podjęto wątek specjalistycznych konstrukcji portowych dla morskiej energetyki wiatrowej.
28.03.2024

NIK: nieprawidłowości organów ochrony środowiska w postępowaniach dot. spalania odpadów

Organy ochrony środowiska nie wywiązały się należycie z części zadań związanych z wydawaniem zezwoleń i pozwoleń na spalanie odpadów oraz nadzorem nad tą działalnością - wynika z kontroli NIK. Nieprawidłowości polegały m.in. na opóźnieniach w rozpatrywaniu spraw i nierealizowaniu obowiązku kontroli.
27.03.2024

Wiceszefowa MKiŚ: baza danych odpadowych ma 627 tys. użytkowników

W tzw. bazie danych odpadowych (BDO) jest obecnie 627 tys. użytkowników, z czego aktywnych jest 597 tys. - poinformowała w czwartek wiceminister klimatu Anita Sowińska. Dodała, że wkrótce baza zostanie rozszerzona o nowe funkcjonalności.
22.03.2024

Komisja Europejska przyjęła wstępne porozumienie w sprawie przeciwdziałania zanieczyszczeniom pochodzącym ze statków

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę w sprawie zmiany dyrektywy 2005/35/WE w sprawie zanieczyszczenia pochodzącego ze statków oraz wprowadzenia sankcji za przestępstwa związane z zanieczyszczeniami. Współprawodawcy uzgodnili dostosowanie dyrektywy do Międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz rozszerzenie zakresu dyrektywy na więcej rodzajów substancji zanieczyszczających odprowadzanych do morza, takich jak ścieki i śmieci.
20.02.2024

W Poznaniu ponad Ponad 450 kontroli ws. spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła

Ponad 450 kontroli dotyczących spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła przeprowadziła od początku roku Straż Miejska Miasta Poznania – poinformował w poniedziałek poznański magistrat.
06.02.2024

Poznań. Specjalna wyszukiwarka pomoże mieszkańcom segregować odpady

Gdzie wyrzucić długopis? Do jakiego pojemnika powinny trafić resztki jedzenia albo opakowanie po mleku? – na te pytania i wiele innych odpowie specjalna wyszukiwarka do segregacji odpadów. Dostępna jest na stronie internetowej poznańskiego urzędu miasta.
30.01.2024

Rozpoczęła się budowa bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej w Łebie

W Łebie rozpoczęły się prace związane z budową bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, wspólnego projektu Grupy Orlen i Northland Power. Będzie ona portem macierzystym dla statków transportujących sprzęt oraz pracowników technicznych odpowiedzialnych za utrzymanie inwestycji. Baza zatrudni łącznie około 60 osób i będzie obsługiwać farmę przez cały cykl jej życia, czyli minimum 25 lat.
26.01.2024

Wiceszefowa MKiŚ zleciła inwentaryzację nielegalnych wysypisk odpadów niebezpiecznych

Wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała PAP, że zleciła inwentaryzację nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych. Dodała, że chodzi m.in. o sprawdzenie, ile takich odpadów może być unieszkodliwionych w naszym kraju.
17.01.2024

Rok 2024 przyniesie ważne decyzje dla morskich farm wiatrowych Bałtyk

Pozwolenie na budowę dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III oraz przygotowanie projektu farmy Bałtyk I do aukcji to najważniejsze kamienie milowe, których w 2024 roku spodziewają się Equinor i Polenergia. Ostatnie 12 miesięcy znacznie przybliżyły realizację projektów Bałtyk. Trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 3 GW zasilą odnawialną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.
08.01.2024

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego?

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

Wśród laureatów RegioStars - projekt dot. niskoemisyjnej mobilności z udziałem Krakowa

Międzynarodowy projekt dotyczący niskoemisyjnej mobilności z udziałem m.in. Krakowa został w czwartek zwycięzcą jednej z kategorii konkursu RegioStars. Konkurs ten co roku wyróżnia najbardziej inspirujące i innowacyjne projekty współfinansowane z unijnych funduszy spójności.
16.11.2023

Naukowcy z Wrocławia badają mechanizm wytwarzania toksycznych substancji przez rośliny

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu badają mechanizm wytwarzania toksycznych substancji przez rośliny. Wyniki mają ewentualnie posłużyć do wytworzenia leków. Projekt badawczy jest realizowany z niemieckim uniwersytetem w Berlinie.
09.11.2023

RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla bazy operacyjno-serwisowej w Ustce

W postępowaniu wszczętym na wniosek inwestora - PGE Baltica Sp. z o. o., reprezentowanego przez pełnomocnika: p. Mieczysława Korzeńskiego (WUPROHYD Sp. z o. o. Biuro Projektów), znak WH-094/TH/05/2023, z dnia 18.05.2023 r., o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: „Baza operacyjno - serwisowa w Porcie Ustka”, wydana została decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.
31.10.2023

Co dalej z wiatrakami na morzu - branża ma już apetyt na III fazę

Morze Bałtyckie w najbliższych latach stanie się jednym z głównych centrów wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Właśnie zakończono wydawanie pozwoleń dla projektów tzw. II fazy, a polski Bałtyk nadal ma potencjał na lokalizację kolejnych projektów. To z kolei szansa dla producentów i dostawców na rozwój lokalnego łańcucha dostaw, z perspektywą rozszerzenia usług także na inne rynki.
12.10.2023

T-Mobile stawia na neutralność klimatyczną i obieg zamknięty

Zrównoważony rozwój to znacznie więcej niż trend w biznesie - przekonuje T-Mobile Polska. W najnowszym, czwartym już raporcie poświęconym temu zagadnieniu firma opisuje swoje aktywności w czterech podstawowych obszarach: ochronie klimatu, wprowadzaniu gospodarki obiegu zamkniętego, włączeniu cyfrowym i różnorodności.
10.10.2023

Wojewoda wydał decyzję na budowę sieci przesyłowej między Choczewem a Żarnowcem

Wojewoda pomorski wydał decyzję lokalizacyjną na "Budowę linii Choczewo – Żarnowiec". Inwestycja stanowi część planowanego systemu elektroenergetycznego koniecznego do przesłania mocy z Morskich Farm Wiatrowych zlokalizowanych na Morzu Bałtyckim do Krajowego Systemu Energetycznego.
02.10.2023

Grupa Enea podsumowuje I półrocze 2023 r.

EBITDA Grupy Enea w I półroczu 2023 r. była wyższa niż przed rokiem i wyniosła 2,3 mld zł. Grupa wypracowała ponad 24 mld zł przychodów ze sprzedaży oraz innych dochodów. Priorytetem Grupy jest sfinalizowanie procesu przekazania węglowych aktywów wytwórczych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Ukończenie tego procesu pozwoli na zdynamizowanie inwestycji w rozwój odnawialnych źródeł energii w Grupie.
14.09.2023

Kurs na biopaliwa. Roczny popyt wyniesie 250 Mtoe w 2050 roku

W tym roku dobrze znana na Bałtyku firma Viking Line oferuje pasażerom możliwość zakupu biopaliwa w celu zrekompensowania surowca zużywanego podczas podróży. Wkrótce operator szwedzki będzie oferować podobne rozwiązanie klientom cargo. Biopaliwa mają więc perspektywy, a kombinacja handlowa zaproponowana przez przedsiębiorstwo może zwielokrotnić popyt na ten rodzaj paliw.
11.09.2023

DNV certyfikatorem morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

DNV zdobyło kontrakt na certyfikację morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III na Morzu Bałtyckim, powstających w ramach spółki zrzeszającej Equinor i Polenergia S.A. Ich planowana moc ma wynosić razem 1440 MW, co ma wystarczyć do zasilenia w prąd dwóch milionów polskich gospodarstw domowych.
11.09.2023

Badanie globalnej bioróżnorodności: większość gatunków jest rzadka

Ponad 100 lat obserwacji pokazało stan globalnej bioróżnorodności. Jak się okazuje, większość gatunków jest rzadka, choć nie bardzo rzadka, a tylko niektóre występują bardzo powszechnie.
07.09.2023

Morska energetyka wiatrowa nabiera wiatru w żagle

Senackie komisje popierają polski offshore. Zakładany wzrost mocy morskich farm wiatrowych z 5 do 12 GW, które powstaną do 2030 roku to przełomowy krok w stronę dynamicznego rozwoju nowego sektora w Polsce. Współpraca biznesu i rządu w tym zakresie będzie nieodłącznym elementem sukcesu.
27.07.2023

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich, która określa zasady i tryb zastosowania przez Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej niezbędnych środków w celu m.in. usunięcia poważnego i bezpośredniego zagrożenia terrorystycznego z morza i powietrza.
24.07.2023

Polenergia uruchomiła pierwsze w Polsce centrum informacji o morskich farmach wiatrowych

“Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych Bałtyk” rozpoczęło swoją działalność w Łebie. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię. W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele polskiego Parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych oraz działacze lokalnych organizacji.
28.06.2023

Dotacje z czterech WFOŚiGW do lotów patrolowo-gaśniczych nad lasami

800 tys. zł dofinansowania przekażą cztery Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w: Katowicach, Wrocławiu, Opolu i Krakowie na loty patrolowo-gaśnicze na terenach leśnych – zakładają podpisane w piątek umowy przedstawicieli Funduszy z leśnikami.
25.06.2023

PGE Baltica: Związaliśmy się inwestycyjnie z Ustką na wiele dziesięcioleci

Biorąc pod uwagę żywotność morskiej farmy wiatrowej, która wynosi przynajmniej 30 lat, związaliśmy się inwestycyjnie z Ustką na wiele dziesięcioleci i taka jest perspektywa pracy - powiedział PAP rzecznik prasowy PGE Baltica Marcin Poznań.
15.06.2023

Nowy park w Ustce. PGE Baltica wsparła stworzenie Magicznych Ogrodów

W sobotę, 3 czerwca 2023 roku, dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce przy udziale władz miasta uroczyście otworzyła Magiczne Ogrody – nową, zieloną przestrzeń rekreacyjno-edukacyjną, z której korzystać będą mogli uczniowie, pracownicy szkoły i mieszkańcy Ustki. Ten nowy projekt wsparła PGE Baltica, która w Ustce buduje bazę operacyjno-serwisową dla swoich morskich farm wiatrowych.
05.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: offshore lokuje się u dużych i małych

Powstająca w Polsce morska energetyka wiatrowa będzie potrzebować wielu zasobów i wykorzysta zarówno te największe porty, jak i te małe, a pewnie sięgnie także za granicę. O wykorzystaniu polskich portów dla offshore rozmawiali uczestnicy jednego z paneli dyskusyjnych podczas drugiego dnia Kongresu Polskie Porty 2030.
02.06.2023

TGS i Kongsberg współpracują nad cyfrowymi rozwiązaniami dla offshore wind

TGS i Kongsberg Gruppen (Kongsberg) 24 maja ogłosiły zawarcie strategicznej współpracy w celu wspólnego opracowania zintegrowanych danych i rozwiązań cyfrowych dla morskiej energetyki wiatrowej.
25.05.2023

PGE Baltica angażuje polskie firmy do budowy bazy serwisowej w Ustce

Rozpoczęcie budowy bazy operacyjno-serwisowej, która służyć będzie do obsługi morskich farm wiatrowych, to przedsięwzięcie poprzedzone wielomiesięcznym procesem przygotowawczym. Już na tym etapie konieczne jest zatrudnienie wykonawców prac niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji. W przypadku przygotowania budowy bazy operacyjno-serwisowej PGE Baltica w Ustce spółka zaangażowała polskie podmioty, co pokazuje, że krajowe przedsiębiorstwa mogą z powodzeniem włączyć się w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
15.05.2023

MKiŚ: zakończono weryfikację obszarów, na których można już wznowić zarybienia Odry

Naukowcy Instytutu Rybactwa Śródlądowego zakończyli weryfikację obszarów, na których można już wznowić zarybienia Odry - poinformował w środę resort klimatu i środowiska. Dodano, że na odbudowę bioróżnorodności Odry m.in. poprzez zarybianie przeznaczono 14 mln zł.
11.05.2023

35 mln euro na ochronę polskich torfowisk i mokradeł

Rusza ogólnopolski projekt ochrony torfowisk i mokradeł – Wetlands Green Life. Jego budżet wynosi 35 mln euro. Przez 10 lat prowadzić go będzie konsorcjum złożone z trzech instytucji – Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
09.05.2023

Trwają konsultacje w sprawie wyłączenia jednostki wojskowej z obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska konsultuje z gminami z powiatu hajnowskiego propozycję wyłączenia terenu wojskowej bazy logistycznej w Nieznanym Borze - skład Hajnówka i obszaru 50 metrów wokół tej bazy z terenu obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska. W sumie z tego obszaru ma być wyłączonych ponad 240 ha.
06.05.2023

Rząd chce skuteczniejszej ochrony m.in. Baltic Pipe przed terroryzmem

Rząd przyjął w czwartek projekt nowelizacji, umożlwiający polskiemu wojsku reagowanie na ataki terrorystyczne wobec gazociągu bałtyckiego Baltic Pipe i innej infrastruktury energetycznej na morzu.
04.05.2023

Astronergy zwiększa swoje możliwości produkcyjne dzięki technologii TOPCon o mocy 28 GW

Podstawy produkcyjne Astronergy zostały uzupełnione 27 kwietnia o urządzenia TOPCon typu N o mocy 28 GW, ponownie zaznaczając wzrost mocy produkcyjnej firmy w zakresie modułów TOPCon typu N po załadowaniu modułu TOPCon typu N o mocy 5 GW na początku kwietnia bieżącego roku.
02.05.2023

Equinor i Polenergia stawiają na aktywne wsparcie budowy farm morskich Bałtyk

– Farmy wiatrowe na Bałtyku będą służyć ludziom i środowisku. Dlatego od początku naszych wspólnych inwestycji prowadzimy intensywny dialog z mieszkańcami, samorządami i przedsiębiorcami z regionu – mówią przedstawiciele Equinor i Polenergii. Spółki podsumowały swoje działania przy projektach MFW Bałtyk I, II i III w pierwszym kwartale bieżącego roku.
28.04.2023

Potęga norweskiego offshore wind: 338 GW zamiast 30 GW nowych mocy

Według nowej analizy firmy Multiconsult, w Norwegii możliwe jest wybudowanie 338 GW morskiej energii wiatrowej na obszarach o niskim poziomie konfliktu.
24.04.2023

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce ma nową pracownię dla młodych techników. Zakup sprzętu wsparła PGE Baltica

Dzięki nowym narzędziom uczniowie klas technikum w zawodach technik mechanik i technik mechatronik będą mogli realizować praktyczne zajęcia z zakresu pomiarów i montażu maszyn oraz urządzeń. Zakup wyposażenia pracowni dofinansowała PGE Baltica.
14.04.2023

Bilfinger Tebodin współpracuje z RWE Renewables Polska

Międzynarodowa firma, należąca do Grupy RWE, jest specjalistą w dziedzinie energii odnawialnej w Europie. Zajmuje się rozbudową i budową lądowych turbin wiatrowych, elektrowni słonecznych oraz systemów magazynowania energii.
06.04.2023

Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski

Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor generalny Sarmatii Siergiy Skrypka. Pomocą było by wsparcie ze strony KE - przyznał. Dodał, że choć budowa będzie możliwa po wojnie, to prace już powinny ruszyć.
19.03.2023

SSE, Equinor, Vårgrønn otwierają bazę O&M dla Dogger Bank

Obiekt w porcie Tyne będzie obsługiwał morską farmę wiatrową Dogger Bank o mocy 3,6 GW w ciągu jej 35-letniego okresu eksploatacji.
14.03.2023

500 ryzyk w offshore wind to 500 szans na wdrożenie innowacji [RELACJA]

Innowacje mogą być szansą na zaangażowanie polskich podmiotów w łańcuch dostaw dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, ale też na skok technologiczny do standardów światowych. Technologia floating nie jest już postrzegana przez światową branżę jako innowacja, co ma miejsce w naszym kraju, a realne rozwiązanie. Z drugiej strony szanse są ulokowane w technologiach IT i Polska może w nich przodować, ale nie wiadomo, jak po nie sięgnąć – wynika z dyskusji branżowych poruszonych podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Finansow
09.03.2023

Equinor wybrał biuro architektoniczne dla bazy serwisowej w Łebie

Gdańskie biuro architektoniczne B-CA zaprojektuje bazę serwisową dla morskich farm wiatrowych, którą Equinor wybuduje w Łebie. Zwycięski koncept architektoniczny zakłada stworzenie budynku neutralnego dla klimatu i w maksymalny sposób wykorzystującego potencjał odnawialnych źródeł energii i surowców dostępnych lokalnie. Architektura budynków wpisze się w miejscowy krajobraz, gdyż inwestor w znacznej części wykorzysta dotychczasową konstrukcję charakterystycznej zabudowy portowej.
07.03.2023

Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH

W dniu 24 lutego bieżącego roku o godz. 10.00 w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, odbędzie się konferencja pn. „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca prace w ramach projektu FindFISH i prezentująca Usługę FindFISH, która w miesiącu lutym i marcu 2023 r. będzie bezpłatna. WEJDŹ
22.02.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie są projekty Baltica 1 oraz Baltica 2+3?

W kolejnym artykule z cyklu „Status Offshore Wind w Polsce” podsumowujemy działania podjęte na rzecz rozwoju morskiej farmy wiatrowej Baltica 2+3 oraz Baltica 1 – projektów z portfela Grupy PGE. Budowa pierwszej z nich powinna ruszyć już w 2024 r. Trwają też analizy techniczne na terenie, na którym powstanie baza serwisowa. Na nasze pytania odpowiedział Marcin Poznań, rzecznik spółki PGE Baltica.
16.02.2023

Śląsk z nowymprogramem poprawy jakości powietrza z budżetem 5,9 mln zł

Konkurs na zadania wspierające gminy i służby kontrolne w działaniach poprawiających jakość powietrza oraz konkurs nagradzający gminy, które najlepiej sobie z tym radzą – składają się na nowy Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza z budżetem 5,9 mln zł.
16.02.2023

Baltic Power wyłoniło głównego wykonawcę bazy serwisowej MFW

Spółka Baltic Power wybrała generalnego wykonawcę bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej Grupy ORLEN i Northland Power. Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku i zakończy w 2025. Od 2026 r. baza będzie obsługiwać 76 turbin, z których składać się będzie pierwsza bałtycka farma wiatrowa.
09.02.2023

Producenci biopaliw i biopłynów będą musieli rejestrować zapasy i transakcje w unijnej bazie danych

Producenci biopaliw i biopłynów będą musieli rejestrować zapasy i transakcje w unijnej bazie danych - przypomina Krajowa Izba Biopaliw. muszą też przekazywać informacje o właściwościach biopaliw i biopłynów, w tym o emisjach gazów cieplarnianych.
04.02.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie jest projekt BC-Wind

W ramach nowego cyklu artykułów na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, podsumowujemy dotychczasowe postępy w realizacji poszczególnych projektów farm wiatrowych. Jednym z nich to projekt BC-Wind, realizowany przez spółkę Ocean Winds (OW). Co udało się dotychczas zrealizować inwestorowi? Już dziś zapraszamy do śledzenia cyklu na łamach GospodarkaMorska.pl.
23.01.2023

PERN: inwestycje zwiększające bezpieczeństwo energetyczne Polski będą kontynuowane

Grupa PERN będzie kontynuowała inwestycje zwiększające bezpieczeństwo energetyczne Polski. Powiększy się baza paliw w Dębogórzu dla produktów dostarczanych drogą morską. W Naftoporcie powstanie dodatkowe stanowisko do rozładunku ropy naftowej z tankowców - mówi PAP prezes PERN Paweł Stańczyk.
22.12.2022

Kluczowe decyzje i kamienie milowe – PGE podsumowuje rok w offshore

Ogłoszenia i rozstrzygnięcia kolejnych przetargów, pozyskanie ważnych decyzji administracyjnych i rozpoczęcie niezbędnych badań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej to najważniejsze działania z zakresu morskiej energetyki wiatrowej podjęte w 2022 roku przez PGE. Pokazują one, jak intensywny rok ma za sobą Grupa PGE w sektorze offshore. W nowy wchodzi, przygotowując się do uzyskania pozwoleń na budowę, będących ostatnimi niezbędnymi do podjęcia decyzji inwestycyjnej dotyczącej projektów na Bałtyku.
20.12.2022

Przebranżowienie rybaków. RWE z Windhunter Academy rusza z programem

Na początku przyszłego roku pierwsi rybacy z regionu Ustki rozpoczną miesięczne szkolenie przekwalifikowujące ich na serwisantów morskich farm wiatrowych. Program startuje w lutym, a już 8 grudnia w Pęplinie koło Ustki odbędzie się spotkanie informacyjne dla uczestników programu.
02.12.2022

Klimatyczna Baza Wiedzy w walce z dezinformacją

Powstała Klimatyczna Baza Wiedzy, ogólnodostępne, darmowe narzędzie online, zawierające aktualne i rzetelne źródła informacji na tematy związane ze zmianą klimatu. Baza służyć będzie szeroko rozumianym liderom opinii, dziennikarzom, naukowcom, politykom, ale też każdemu, kto chce wiedzieć i rozumieć więcej na temat zmiany klimatu.
17.11.2022

Nie będzie tymczasowej zapory na 850-metrowej granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej

850-metrowy odcinek granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej jest właściwie nadzorowany, a system ochrony i zabezpieczenia na tę chwilę są wystarczające - powiedział PAP rzecznik MOSG w Gdańsku kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak. Zaznaczył, że w razie potrzeby strażnicy będą reagować adekwatnie do sytuacji.
09.11.2022

PGE wybiera Ustkę. Do 2026 roku powstanie tu baza logistyczna i serwisowa dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku

PGE Polska Grupa Energetyczna zamierza do 2040 roku wybudować na Bałtyku farmy wiatrowe o łącznej mocy przynajmniej 6,5 GW. Takie projekty wymagają stałego monitoringu i konserwacji oraz zlokalizowanego w pobliżu zaplecza logistycznego i serwisowego. Spółka wybrała na jego siedzibę port w Ustce, gdzie do 2026 roku powstanie nowoczesna baza operacyjno-serwisowa dla inwestycji offshore. Planowane jest także wybudowanie tutaj centrum kompetencyjnego, w którym szkoleni będą pracownicy PGE oraz realizowane będą projekty badawcze związ
19.10.2022

PGE wesprze Ustkę w rewaloryzacji terenów zielonych

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, włączy się do udziału w programie Zielona Ustka, w ramach którego w mieście zostaną zmodernizowane istniejące tereny zielone i powstaną nowe. Jest to kolejny projekt PGE związany z budową w Ustce bazy operacyjno-serwisowej dla morskich farm wiatrowych Grupy PGE oraz Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.
19.10.2022

Powiew inwestycji. W Świnoujściu powstanie port instalacyjny, w Szczecinie – fabryka Vestasa [RELACJA]

Polski koncern PKN Orlen poinformował, że w Świnoujściu powstanie port instalacyjny dla morskich projektów wiatrowych. W czwartek (13 października) podpisano stosowne umowy w tym zakresie. Prezes Daniel Obajtek ogłosił też, że w Szczecinie powstanie fabryka komponentów duńskiego lidera wiatrowego Vestasa dla najnowocześniejszych turbin o mocy 15 MW. Pierwsza farma powstanie już w 2026 roku.
17.10.2022

Port w Ustce wybrany przez Grupę PGE na centrum serwisowe dla projektów offshore wind

W Porcie Ustka powstanie baza operacyjno-serwisowa dla morskich farm wiatrowych Grupy PGE oraz Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. PGE Baltica, która realizuje program offshore Grupy PGE, zaprezentowała plany dotyczące zagospodarowania terenów portowych na potrzeby projektów na morzu.
17.10.2022

Szkuner. "Offshore wypełni we Władysławowie lukę po rybakach" [ROZMOWA]

Rozmowa o przygotowaniach do budowy bazy serwisowej pod farmę Ocean Winds, perspektywach jakie stworzy offshore dla miasta, a także koniecznych inwestycjach dla rozwoju portu z Witoldem Wawrzonkoskim, prezesem spółki Szkuner, która zarządza portem we Władysławowie.
20.09.2022

Posco zakończył budowę zakładu recyklingu w Polsce

Południowokoreański producent stali Posco Holdings oznajmił w piątek, że zakończył budowę zakładu recyklingu zużytych baterii w Polsce. Posłuży on firmie jako baza do rozszerzenia swojej ekologicznej działalności.
28.08.2022

Zielony handel UE przyniesie korzyści polskim przedsiębiorcom

Polscy przedsiębiorcy będą mogli odnieść ekonomiczne korzyści z wprowadzenia polityki zielonego handlu przez Unię Europejską, jeśli rozwiną kompetencje w obszarze górnictwa miejskiego, czyli odzyskiwania surowców dotychczas pomijanych przez tradycyjny recykling, a ich produkcja przemysłowa będzie bardziej zrównoważona środowiskowo, piszą w raporcie „Zielony zwrot. Zmiany regulacyjne kierunku unijnej polityki handlowej” analitycy WiseEuropa, Kamil Laskowski i Wojciech Lewandowski.
24.08.2022

PGE przywraca Rejon Energetyczny w Janowie Lubelskim

W odpowiedzi na lokalne potrzeby PGE przywróciła Rejon Energetyczny w Janowie Lubelskim. Intensywny rozwój gospodarczy okolic Janowa Lubelskiego i Lubelszczyzny przekłada się na konieczność realizacji niezbędnych inwestycji w sieć dystrybucyjną. Odtworzenie Rejonu Energetycznego usprawni działania w tym zakresie, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa energetycznego, zwiększy atrakcyjność inwestycyjną regionu janowskiego, a przede wszystkim ułatwi funkcjonowanie lokalnej społeczności.
22.08.2022

Equinor i Polenergia o morskiej energetyce wiatrowej na święcie Łeby [ZDJĘCIA]

Equinor i Polenergia wspólnie z Łebą świętowały 665-lecie nadania praw miejskich. Mieszkańcy oraz turyści mogli odwiedzić nasze stoisko i zadać pytania dotyczące morskich farm wiatrowych. Jedną z licznych atrakcji była możliwość przygotowania pysznego koktajlu w blenderze zasilanym ekologicznym energorowerem.
20.07.2022

Grupa Azoty wprowadza pierwsze w Polsce biodegradowalne granulaty polimerowe

Grupa Azoty wprowadza do oferty pierwszą w Polsce linię granulatów polimerowych biodegradowalnych do produkcji m.in.: folii, opakowań i doniczek. Udział składników bioodnawialnych w nowej linii może dochodzić do 100 proc. - poinformowała spółka w poniedziałek.
11.07.2022

Ostatni dzień na złożenie deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Spóźnienie może skutkować grzywną

Właścicielom i zarządcom nieruchomości został już tylko jeden dzień, żeby złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i wskazać w niej swoje źródło ogrzewania. Ci, którzy nie dopełnią tego obowiązku, muszą się liczyć z karą grzywny. Trzeba też pamiętać, że obowiązkiem zgłoszenia do CEEB są objęte wszystkie budynki – mieszkalne i niemieszkalne – wybudowane i oddane do użytkowania przed styczniem 2022 roku.
30.06.2022

W porcie Arklow powstanie baza serwisowa dla farmy morskiej SSE Renewables

Spółka SSE Renewables uzyskała pozwolenie na budowę terminalu serwisowego dla projektu morskiej farmy wiatrowej Arklow Bank Wind Park Phase 2 w porcie Arklow w Irlandii.
27.06.2022

Port serwisowy i wojenny w Ustce? Urzędnicy i samorządowcy o rozbudowie

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal ZielonaGospodarka.pl, port w Ustce ma szansę stać się czwartym w Polsce portem rozbudowanym nawet o 45 hektarów, a w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) miałby być ujęty jego rozwój w kierunku funkcji portu serwisowego dla morskich farm wiatrowych, ale również portu wojennego. To wszystko ze względu na optymalną lokalizację nadmorskiego położenia i bliskość m.in. amerykańskiej bazy rakietowej w Redzikowie i poligonu Wicko.
01.06.2022

We Władysławowie powstanie baza serwisowa morskiej farmy wiatrowej Ocean Winds

Realizowana przez firmę Ocean Winds, morska farma wiatrowa BC-Wind coraz bliżej pozyskania portu serwisowego na czas jej eksploatacji. Ocean Winds, firma założona jako joint venture 50-50 przez światowych liderów branży energetycznej – EDPR i ENGIE, zawarła z zarządcą portu, firmą "Szkuner" Sp. z o.o. wstępną umowę dzierżawy gruntu i nabrzeża w porcie we Władysławowie. Wybór Władysławowa na lokalizację bazy serwisowej odbył się przy pełnym wsparciu Starostwa Powiatowego w Pucku.
30.05.2022

Port Władysławowo będzie bazą serwisową dla farmy wiatrowej Ocean Wind [WIDEO]

Spółka Szkuner, która zarządza Portem Władysławowo, podpisała umowę z Ocean Winds. Na jej mocy w porcie powstanie baza serwisowa dla budowanej farmy wiatrowej BC-Wind.
28.05.2022

PERN planuje kolejne instalacje fotowoltaiczne w swych obiektach

PERN ogłosił postępowanie przetargowe na uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej instalacji fotowoltaicznych w kolejnych obiektach spółki.
20.05.2022

PKN Orlen: w Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej

Przez minimum 25 lat port w Łebie posłuży do serwisowania morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Spółka podpisała umowę na dzierżawę terenu, na którym powstanie baza umożliwiająca rejsy jednostek serwisowych obsługujących około 70 turbin. Uruchomienie pierwszej morskiej farmy wiatrowej Grupy Orlen planowane jest na 2026 rok.
13.05.2022

PERN przygotowuje się do budowy instalacji fotowoltaicznych w swych bazach - rozstrzygnięto przetarg

PERN rozstrzygnął przetarg na uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej dla instalacji fotowoltaicznych w dziewięciu bazach paliw i ropy. Najkorzystniejszą ofertę przedstawił spółka Columbus Energy, jak podkreślił PERN, wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki.
04.05.2022

Stany Zjednoczone zamierzają przyspieszyć rozwój offshore – czego mogą się nauczyć od Europy?

Prezes WindEurope, Giles Dickson, był moderatorem Forum Biznesowego Wysokiego Szczebla Rady Energetycznej USA-UE dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej, które odbyło się 27 kwietnia w New Jersey. Forum prowadzili sekretarz energii USA, Jennifer Granholm oraz komisarz UE ds. energii, Kadri Simson. Wśród prelegentów znaleźli się również Ditte Juul Jørgensen, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej oraz prezesi firm Vestas, Siemens Gamesa, GE, Ørsted Iberdrola, EDF, Fred Olsen i Principle Power.
30.04.2022

Equinor składa kolejne wnioski o pozwolenia lokalizacyjne w drugiej fazie rozwoju offshore w Polsce

Equinor, jeden ze światowych liderów sektora energetycznego i największych uczestników pierwszej fazy rozwoju MEW w Polsce, złożył kolejne wnioski o nowe obszary pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Firma chce kontynuować wkład w transformację energetyczną i poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski, wnosząc wieloletnie doświadczenie i kompetencje jednego z największych na świecie developerów morskich farm wiatrowych. Equinor aktywnie rozwija portfolio i lokalne zespoły, a nowe lokalizacje to szansa na synergie z ła
08.04.2022

Jeszcze trzy miesiące można składać deklaracje dotyczące źródła ogrzewania

Właściciele i zarządcy nieruchomości wybudowanych i oddanych do użytkowania przed styczniem 2022 roku mają jeszcze nieco ponad trzy miesiące na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i zgłoszenie w niej swojego źródła ogrzewania. Ten obowiązek dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, jak i niemieszkalnych, np. usługowych i użyteczności publicznej. Deklaracje można złożyć online albo za pośrednictwem swojego urzędu gminy. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny.
04.04.2022

Co analitycy wróżą sektorowi offshore?

Na co zwracać uwagę w dalszej części roku, w sektorze energetyki wiatrowej? Jakie są dominujące trendy? Czy wojna na Ukrainie i odejście od rosyjskich surowców energetycznych przyspieszy transformację, a tym samym rozwój sektora offshore?
03.04.2022

PERN planuje uruchomić w tym roku instalację fotowoltaiczną na dachu swego biurowca w Płocku

PERN zamierza uruchomić do końca roku na dachu budynku zarządu w Płocku (Mazowieckie) oraz na terenach wokół niego instalacje fotowoltaiczne, które będą generowały zieloną energię na potrzeby biurowca - podał PERN.
28.03.2022

Nadzór budowlany: deklaracje o źródłach ciepła pomogą identyfikować źródła emisji

Ponad 2,5 mln deklaracji o źródle ciepła złożyli do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków właściciele domów i budynków - poinformował w czwartek Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
18.03.2022

Baza szybkiego reagowania dla MFW Baltic Power – jest przetarg

Baltic Power ogłosił przetarg na projekt i budowę bazy szybkiego reagowania dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power.
09.03.2022

Naftoport ma plan na nagłe sytuacje związane z zaopatrzeniem w ropę i paliwa

Naftoport z Grupy PERN jest przygotowany do pokrycia całego zapotrzebowania na morskie przeładunki ropy naftowej oraz paliw. Sama część paliwowa PERN jest także odporna na sytuacje nadzwyczajne. Kontynuowane są tam inwestycje umożliwiające zwiększanie zdolności operacyjnych - przekazała spółka.
03.03.2022

Powstała cyfrowa baza naukowej wiedzy o Bałtyku [WIDEO]

eCUDO to nowe cyfrowe repozytorium danych o środowisku Bałtyku i innych obszarów morskich.
23.02.2022

Aplikacja z harmonogramem wywozu odpadów [WIDEO]

Mieszkańcy miejscowości z gmin należących do Związku Celowego Gmin MG-6 – Gorzowa Wlkp. i ościennych - mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji pn. "Kiedy śmieci". Zawiera ona harmonogram odbioru odpadów i może przypomnieć, jaki rodzaj śmieci należy przygotować do odbioru.
11.02.2022

Łeba czeka na offshore. Prezes Portu Jachtowego: "Otwieramy nowy rozdział" [ROZMOWA]

– Przez planowane inwestycje port częściowo zmieni oblicze. Liczymy nie tylko na współpracę z deweloperami, ale i na rozwój sektora mieszkaniowego i rozrywkowego. Skorzystać może region i potencjalni podwykonawcy, czyli local content – uważa Jan Biernacki, prezes zarządu Portu Jachtowego w Łebie, w sąsiedztwie którego, stanie centrum serwisowe morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.
04.02.2022

Na obszarze farmy morskiej Triton Knoll została zainstalowana pierwsza turbina wiatrowa

Niemiecki koncern RWE uruchomił w terminie pierwszą turbinę morską na farmie wiatrowej Triton Knoll. Prace były realizowane zgodnie z harmonogramem, mimo pandemii koronawirusa.
25.01.2022

W Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Wchodząca w skład Grupy ORLEN spółka Baltic Power wygrała przetarg na dzierżawę terenu w porcie w Łebie, przeznaczonego do obsługi morskiej farmy wiatrowej. W tym miejscu zlokalizowany zostanie port serwisowy do obsługi inwestycji, której budowa planowana jest na lata 2024-2026. W tym czasie na morzu stanie ok. 70 turbin o łącznej mocy do 1,2 GW, które będą serwisowane przez flotę statków operującą z portu w Łebie.
18.01.2022

Kto jest kim w polskim offshore? RWE: Pracujemy intensywnie nad projektem F.E.W. Baltic II

Niemiecki koncern RWE jest jednym z globalnych liderów rynku OZE oraz „numerem 2” w branży morskiej energetyki wiatrowej. Spółka posiada na terenie Polski znaczne aktywa wiatrowe na lądzie oraz realizuje pierwsze projekty fotowoltaiczne. Obecnie deweloper rozwija także morski projekt wiatrowy F.E.W Baltic II o mocy 350 MW. Zespół projektowy pracuje m.in. nad wyłonieniem kluczowych dostawców usług oraz komponentów, a także przygotowaniem portu serwisowego w Ustce. Jakie są najbliższe plany RWE w Polsce?
05.01.2022

Plany PERN: odnawialne źródła energii, obniżenie śladu węglowego, inwestycje za ponad 1 mld zł

Odnawialne źródła energii, obniżenie śladu węglowego i inwestycje o wartości ponad 1 mld zł to najważniejsze, jak podał we wtorek PERN, wyzwania dla tej spółki w 2022 r. Chodzi m.in. o budowę rurociągu paliwowego Boronów-Trzebinia, rozbudowę baz paliw i budowę farm fotowoltaicznych.
05.01.2022

Pół roku na złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania budynków

Zostało pół roku na złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania budynków – przypomniał we wtorek małopolski urząd marszałkowski. Dotychczas wpłynęły ponad 73 tys. takie pisma, czyli niecałe 9 proc. z wszystkich punktów adresowych w województwie.
29.12.2021

Immergas finalizuje kampanię #RazemdlaCzystegoPowietrza

Jedna z wiodących marek z branży grzewczej podsumowuje kolejną odsłonę swojej proekologicznej kampanii. Poprzez działania medialne i zaangażowanie znanych osób chce podkreślać, że każdy z nas ma wpływ na stan powietrza i tempo zmian klimatu.
24.12.2021

Baltic Power rozmawiał z dostawcami na temat tworzenia łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej

Niemal 600 osób reprezentujących 369 firm i instytucji wzięło udział w spotkaniu dla firm zainteresowanych współpracą przy realizacji projektu Baltic Power. Budowa silnego łańcucha dostaw jest obecnie jednym z najważniejszych działań zmierzających do rozpoczęcia tej strategicznej dla sektora energetyki inwestycji. Zgodnie z harmonogramem prace rozpoczną się w 2024, a zakończą w 2026 roku.
15.12.2021

RWE otrzymało decyzję środowiskową dla projektu morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW

Jest to pierwsza decyzja środowiskowa dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce, wydana po zastosowaniu tzw. procedury transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko. Port w Ustce wybrany został jako lokalizacja centrum operacyjno-serwisowego farmy F.E.W. Baltic II. Jego realizacja przyczyni się do utworzenia nawet 50 stałych miejsc pracy.
09.12.2021

KE pracuje nad pakietem wodorowo-gazowym

Gaz – jako paliwo przejściowe w okresie transformacji – będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w polskim miksie energetycznym. Zwłaszcza w ciepłownictwie, które kogenerację opartą na paliwie gazowym postrzega jako najlepszą obecnie alternatywę dla węgla.
17.11.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
16.11.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
15.11.2021

W Szprotawie powstała kładka z łopaty śmigła turbiny wiatrowej

W Szprotawie w pow. żagańskim (Lubuskie) powstała kładka na rzece Szprotawa, której elementem nośnym jest łopata śmigła z wyeksploatowanej turbiny wiatrowej. To pierwsza taka budowla w naszym kraju – poinformował burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik.
05.11.2021

Local content po norwesku. Equinor daje przykład na local content po polsku

Niedawno Equinor poinformował, że przyznał firmie COSL Offshore Management AS kontrakt na wykonanie czterech odwiertów na Statfjord Øst za pomocą platformy COSLPromoter od wiosny 2023 r. Ponadto platforma ma opcje późniejszego wykonania pięciu odwiertów dla partnerów Statfjord. Wszystkie zlecenia zostaną zrealizowane przez firmy norweskie. Czy na taką samą politykę Equinor można będzie liczyć przy budowie w Polsce morskich farm wiatrowych?
25.10.2021

Ustka portem serwisowym dla Morskich Farm Wiatrowych

O godzinie 13.00 nastąpiło podpisanie listu intencyjnego przez PGE, PGE Baltica i Miasto Ustka, dotyczącego lokalizacji zaplecza serwisowego dla Morskich Farm Wiatrowych w Porcie Ustka.
21.10.2021

Autoiso: wszyscy zapłacimy za neutralność klimatyczną w 2050 roku

Analitycy autobaza ostrzegają: nastąpi znaczny wzrost kosztów użytkowania samochodów spalinowych, co doprowadzi do zmniejszenia całkowitej liczby pojazdów w Polsce.
13.10.2021

Borys: programiści pomogą samorządom mierzyć się z wyzwaniami klimatycznymi

Utalentowani programiści pomogą samorządom mierzyć się ze wskazanymi przez nie wyzwaniami klimatycznymi – zapowiedział w poniedziałek w Poznaniu prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Poinformował, że ruszył nabór do Klimatonu dla Miast.
12.10.2021

RWE pracuje nad bazą do obsługi farm wiatrowych w Ustce

RWE rozpoczęło prace nad ustanowieniem stacji technicznej do obsługi farmy wiatrowej. Baza miałaby powstać w Ustce. Firma przedstawiła już jej plany tamtejszej radzie miasta.
30.09.2021

Zintegrowane zarządzenie energią, czyli jak skutecznie obniżyć koszty eksploatacji obiektu

Jednym z najważniejszych kroków do efektywnego zarządzania energią elektryczną jest digitalizacja procesów. Kompleksowe rozwiązania technologiczne pozwalają na uproszczenie skomplikowanych procedur i mogą prowadzić do ograniczenia kosztów utrzymania systemu energetycznego nawet o 80 proc. – przekonują eksperci Schneider Electric.
30.09.2021

CATL liderem wysokiej jakości zrównoważonych procesów produkcji w branży akumulatorów

Zakład CATL w Ningde, który zapewnia ekstremalne możliwości produkcyjne oraz inteligentną optymalizację efektywności energetycznej wraz z zarządzeniem w czasie rzeczywistym, to pierwsza baza produkcyjna akumulatorów, która uzyskała to wyróżnienie.
29.09.2021

Ostatni zbiornik ropy naftowej w TNG trafil do eksploatacji

Do eksploatacji trafił ostatni zbiornik ropy naftowej, powstały podczas II Etapu rozbudowy Terminala Naftowego Gdańsk. Tym samym nad polskim morzem można zmagazynować ok. 2 mln metrów sześciennych surowca. Jak mówił w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski dzięki temu poprawia się bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej do Polski.
06.09.2021

Biebrzański Park Narodowy rozbuduje system ochrony przeciwpożarowej

Biebrzański Park Narodowy otrzyma 5 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rozbudowę systemu przeciwpożarowego unikalnych obszarów bagiennych.
21.08.2021

Analitycy: Na świecie jest realizowanych ponad 70 projektów budowy małych reaktorów jądrowych

Na świecie realizowanych jest ponad 70 projektów budowy małych reaktorów jądrowych, tzw. SME. Zainteresowanie tym rodzajem reaktorów rośnie też w Unii Europejskiej - informują w czwartek analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
15.07.2021

Europejskie systemy satelitarne będą badać środowisko i przewidywać katastrofy naturalne

Niedawno powołana Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego ma rozpocząć nową erę obecności Europy w przestrzeni kosmicznej. Agencja połączy efekty programów Galileo, EGNOS i Copernicus, czyli systemów satelitarnych i programów obserwacji Ziemi. – W ten sposób chcemy doprowadzić do bardzo istotnych synergii. Właściwie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Wiele zastosowań już się pojawiło, na przykład w rolnictwie – wskazuje Rodrigo da Costa, dyrektor wykonawczy EUSPA.
05.07.2021

MRPIT: Minister Anna Kornecka: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to kolejny krok ku czystemu powietrzu

1 lipca 2021 roku wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce – chodzi m.in. o piece węglowe i gazowe, kominki, fotowoltaikę. Będzie je można złożyć w formie papierowej lub online w uruchomionej dzisiaj Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
02.07.2021

Polski dystrybutor fotowoltaiki zwiększa dostawy modułów z 300 MW do 0,5 GW mocy - rynek rośnie

Polski rynek branży fotowoltaicznej w dalszym ciągu odnotowuje znaczący wzrost liczby przyłączonych do sieci instalacji PV. Najwięksi na świecie producenci modułów fotowoltaicznych poszukują dystrybutorów, z którymi będą mogli nawiązać stałą współpracę i zapewnić stabilność łańcucha dostaw w obliczu ograniczonej dostępności półfabrykatów na światowych rynkach.
14.06.2021

ABAX osiągnął neutralność węglową dwa lata wcześniej niż planowano

Na początku 2020 roku Grupa ABAX rozpoczęła swoją podróż w kierunku neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Cel zamierzano osiągnąć w 2022 roku. W swoim pierwszym „Raporcie Zrównoważonego Rozwoju” ABAX ogłasza, że stał się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla dwa lata wcześniej niż planowano.
21.04.2021

PKN ORLEN sfinalizował przejęcie spółki OTP

PKN ORLEN nabył 100 proc. udziałów spółki transportowej OTP, największego przewoźnika drogowego paliw płynnych w Polsce. Transakcja umożliwi dynamiczny rozwój i optymalizację procesów logistycznych. Odbudowa własnych mocy transportowych w strukturach Koncernu oraz planowana centralizacja zarządzania logistyką drogową korzystnie przełożą się również na wyniki Grupy Kapitałowej ORLEN. W ten sposób Koncern zdecydowanie umocni swoją pozycję na rynku przewozów drogowych.
31.03.2021

Zmiany klimatu w Polsce. Co nas czeka w pogodzie w XXI wieku?

Styczeń 2020 w całej Europie był najcieplejszym początkiem roku na przestrzeni ostatnich dekad. Odnotowano wówczas temperaturę o ponad 3 stopnie C wyższą niż średnia dla tego miesiąca w okresie 1981-2010. Pierwszy kwartał 2020 przyniósł kolejne rekordowe wyniki – w lutym i marcu temperatury były wyższe niż średnia z wielolecia w większości krajów Europy [1]. Analiza obserwacji meteorologicznych wskazuje na istnienie coraz silniejszego trendu rosnących temperatur i częstszych przypadkach opadów nawalnych. Czy to może świadczyć o z
28.01.2021

Nadzór Budowlany: "mapa" emisyjności budynków ma powstawać od 2021 r.

Właściciele domów od I kwartału 2021 roku będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają - poinformowała PAP p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. Taka ewidencja ma pomóc w walce ze smogiem.
01.01.2021

Do walki ze zmianami klimatu potrzebne zaangażowanie całych społeczeństw

Zdaniem ponad 70 proc. badanych w długoterminowej perspektywie zmiany klimatu są tak samo poważnym kryzysem jak COVID-19. Pandemia wpłynęła na postrzeganie kwestii klimatycznych i ich wpływu na jakość życia i zdrowia. Jednocześnie pokazała też, że systemy społeczne, gospodarcze i polityczne nie są zaprojektowane tak, aby umożliwić odpowiednią reakcję na tego typu zagrożenia.
10.12.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • TRIMOR Sp. z o.o.

    Sopot, ul. Andersa 17 , tel.: +48 58 551 29 99

  • 360Eco

    Olsztyn, ul. ul.Kazimierza Jagielonczyka 36 , tel.: 506-435-511

Dziękujemy za wysłane grafiki.