Wynik wyszukiwania - "eksport " - Wiadomości

Głos z Davos mówi jasno: 3 sektory czeka wzrost. OZE jednym z nich

Analiza Światowego Forum Ekonomicznego wyróżnia trzy sektory, które czeka dynamiczny rozwój: sektor odnawialnych źródeł energii, sektor finansowy oraz sektor turystyczny.
26.04.2024

Otoczenie ekonomiczne inwestycji offshore [wideo]

Podczas konferencji „Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” rozmawialiśmy z Ewą Kruchelską, wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej CRIST, o otoczeniu ekonomicznym i kryteriach bankowalności projektów morskich elektrowni wiatrowych.
15.04.2024

Chiny bateriami stoją. Państwo Środka liderem w sektorze akumulatorów do pojazdów elektrycznych

Chiny są największym na świecie producentem akumulatorów elektrycznych. Producenci akumulatorów z Państwa Środka odnotowali dynamiczny wzrost produkcji spowodowany popytem na samochody elektryczne. Akumulatorowa hossa może wkrótce się skończyć wraz ze spadkiem popytu na elektryki.
07.03.2024

Innowacyjny projekt wodorowy od Synthos z umową na dofinansowanie

Synthos podpisał umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) o dofinansowanie innowacyjnego projektu z zakresu technologii wodorowych, o wartości 105 mln zł. Jest to efekt oceny merytorycznej w konkursie „IPCEI wodorowy”, realizowanym ze środków programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
05.03.2024

Parlament Europejski poparł surowsze unijne procedury dotyczące transportu odpadów

Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził we wtorek nowe unijne procedury i instrumenty kontroli dotyczące transportu odpadów. Przy 587 głosach "za", 8 "przeciw" i 33 wstrzymujących się, posłowie poparli porozumienie osiągnięte z Radą, które ma na celu skuteczniejszą ochronę środowiska i zdrowia ludzkiego.
28.02.2024

51,8 mld euro - kolejny rekord w eksporcie żywności z Polski w 2023 roku

W 2023 r. krajowi przedsiębiorcy sprzedali za granicę towary rolno-spożywcze o rekordowej wartości 51,8 mld euro (236 mld zł), tj. za kwotę o 8,1 proc. wyższą niż rok wcześniej – poinformował dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz. Największe przychody uzyskano z eksportu mięsa i przetworów mięsnych.
18.02.2024

Reuters: Ukraina w rozmowach akcesyjnych z UE może chcieć złagodzenia Zielonego Ładu

Władze Ukrainy mogą w negocjacjach akcesyjnych z Unią Europejską dążyć do złagodzenia Zielonego Ładu w zamian za rezygnację z subsydiów dla rolników – informuje agencja Reutera, powołując się na niewymienione z nazwiska źródło w ukraińskim rządzie.
13.02.2024

Ekspert: wiemy coraz więcej o procesie starzenia się baterii

Stworzenie nieśmiertelnej baterii nie jest jeszcze możliwe, ale naukowcy próbują ją zaprojektować tak, by starzała się wolniej. Prof. Krzysztof Fic z Politechniki Poznańskiej realizuje grant ERC Proof of Concept na projekt związany ze starzeniem się baterii wykorzystywanych w elektronice osobistej.
12.02.2024

Administracja prezydenta USA ogłasza tymczasowe wstrzymanie oczekujących zezwoleń na eksport LNG

Biały Dom poinformował 26 stycznia w komunikacie prasowym, że ogłasza tymczasowe wstrzymanie wydawania decyzji w sprawie eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) do krajów niebędących stroną umowy o wolnym handlu do czasu, gdy Departament Energii będzie mógł zaktualizować analizy stanowiące podstawę do uzyskania zezwoleń. Obecnie USA są już największym eksporterem gazu na świecie, a oczekuje się, że do końca tej dekady eksport podwoi się.
26.01.2024

Eksperci z PAN wzywają do ochrony bioróżnorodności lasów i ograniczenia wycinki drzew

Ochrona bioróżnorodności lasów powinna być ważniejsza niż maksymalizacja ich wydajności produkcyjnej - apelują eksperci z Polskiej Akademii Nauk. Wzywają też do opracowania nowej polityki leśnej i sugerują m.in. bezzwłoczne ograniczenie wycinki na terenach chronionych i najcenniejszych przyrodniczo.
08.01.2024

Eksport rosyjskiego gazu do Europy rurociągami spadł w 2023 roku o ponad 55 proc.

Dostawy rurociągami gazu ziemnego do Europy, wykonywane przez rosyjski koncern Gazprom, spadły w zeszłym roku o 55,6 proc. do 28,3 mld metrów sześciennych – wynika z szacunków agencji Reutera.
03.01.2024

Historyczne zamówienie. Rumunia za miliardy kupuje pociągi od PESA

Rumuński minister ds. transportu Ionel Irinel Scrioșteanu podał w mediach społecznościowych, że władze wydadzą do 4,1 mld lei (prawie 3,9 mld zł) na 62 regionalnych pociągów elektrycznych od polskiej firmy PESA, po odrzuceniu odwołania konkurencyjnego Alstomu.
22.12.2023

Bateria domowa SolarEdge po raz kolejny weźmie udział w brytyjskim krajowym programie reagowania na popyt w celu wsparcia stabilności sieci energetycznej

Firma SolarEdge Technologies, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, ogłosiła swój ponowny udział w programie brytyjskiego operatora systemu elektroenergetycznego (ESO) Demand Flexibility Service (DFS) w ramach swojego portfolio wirtualnych elektrowni (VPP).
22.12.2023

Paulina Hennig-Kloska: przygotujemy strategię dojścia Polski do neutralności klimatycznej

Przygotowanie strategii dojścia Polski do neutralności klimatycznej, przeglądy ostatnich decyzji oraz konkursów rozpisywanych przez NFOŚiGW - to według nowej minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski najważniejsze działania, jakie podejmie resort.
13.12.2023

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu; Belgrad chce się uniezależnić od rosyjskiego surowca

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel UE. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.
10.12.2023

Eksport wołowiny do Chin szansą dla polskiego rolnictwa?

Zainteresowanie eksportem na rynek chiński jest duże, ponieważ konsumpcja mięsa wołowego w Chinach każdego roku rośnie. Eksport do Chin będzie motorem rozwoju polskiego rolnictwa – przekazał dla PAP prezes zarządu Związku Polskie Mięso dr Witold Choiński.
26.11.2023

PSEW: Mrożenie cen energii nie jest już konieczne, a oznacza zapaść dla producentów OZE

Dalsza ingerencja w mechanizmy kształtujące poziom cen sprzedawanej energii spowoduje poważne zaburzenia, które są barierą dla rozwoju źródeł OZE. Jeśli ceny maksymalne zostaną utrzymane na kolejny rok, to możemy być pewni, że część inwestorów tego nie wytrzyma. Nie ma już podstaw dla tych środków zaradczych bo dziś ceny są znacznie niższe, a trzymanie maksymalnych cen energii dla wytwórców to dalsza dewastacja rozwoju OZE w Polsce - apelują eksperci z PSEW, reprezentujący branżę energetyki wiatrowej.
24.11.2023

Umowa koalicyjna: przeznaczymy całość wpływów z ETS na inwestycje w transformację energetyczną

Przyspieszymy zieloną transformację energetyczną poprzez stworzenie stabilnego prawa oraz budowę systemów wspomagania finansowego i technologicznego. Przeznaczymy całość wpływów z ETS na inwestycje w transformację energetyczną - wynika z opublikowanej w piątek umowy koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy.
10.11.2023

Panama. Po tygodniu protestów dojdzie do negocjacji z kanadyjskimi nabywcy złóż miedzi

Wobec trwających drugi już tydzień wielotysięcznych demonstracji ulicznych w stolicy Panamy przeciwko kontraktowi na eksploatację bogatych panamskich złóż miedzi, podpisanemu przez rząd tego kraju z kanadyjską First Quantum Minerals, firma ta ogłosiła we wtorek, że zgadza się na "podjęcie dialogu w sprawie zawartego porozumienia".
01.11.2023

Warsztaty dla firm z branży farmacji i biotechnologii

23 i 24 listopada br. odbędą się bezpłatne warsztaty online. Podczas nich uczestnicy dowiedzą się o możliwościach wsparcia finansowego i instytucjonalnego jakie oferuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Finance, Polski Fundusz Rozwoju, PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A – Fundusz Ekspansji Zagranicznej, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A, NCBR czy Bank Gospodarstwa Krajowego.
23.10.2023

UNCTAD wzywa do dekarbonizacji żeglugi. Ponad 100 tys. statków do wymiany i modernizacji

Dekarbonizacja to najważniejszy cel operatorów i uczestników transportu morskiego – wzywają eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”. Mimo wymiany statków lub modernizacji ich systemów napędowych, emisje substancji szkodliwych wzrosły o 20% w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
02.10.2023

Chińskie pojazdy elektryczne podbijają Europę. 15 procent rynku już za dwa lata

Według KPMG, chińscy producenci powinni zdobyć około 15 procent z europejskiego rynku pojazdów elektrycznych do 2025 roku. Taka sytuacja budzi niepokój Komisji Europejskiej, która wszczyna dochodzenie antydumpingowe względem Chin.
21.09.2023

Malezja gra w zielone. Przyszły lider OZE w Azji Południowo-Wschodniej?

Malezja planuje szereg projektów inwestycyjnych związanych z wykorzystaniem zielonej energii, obejmujących budowę biorafinerii, instalacje tysięcy stacji do ładowania pojazdów elektrycznych czy też stworzenie huba zielonego wodoru w Serawaku.
10.09.2023

GUS: spadły nowe zamówienia w przemyśle w lipcu

Nowe zamówienia w przemyśle w lipcu 2023 r. spadły o 18,1 proc., po spadku o 5,1 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.
28.08.2023

Stańcie po stronie przyrody i rolnictwa, a nie przychodów międzynarodowych koncernów — apel Greenpeace do europarlamentarzystów

Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół, który przypada 8 sierpnia, Greenpeace apeluje do polskich europarlamentarzystów o działanie w obronie pszczół i poparcie ambitnego prawa ograniczającego zużycie pestycydów. Organizacja zachęca do podpisania petycji w tej sprawie na stronie chronmypszczoly.pl.
08.08.2023

PFR: Chiny nie będą stanowić zagrożenia dla europejskiej sytuacji energetycznej w trakcie nadchodzącej zimy

Chiny nie będą stanowić zagrożenia dla europejskiej sytuacji energetycznej w trakcie nadchodzącej zimy. Aktywność gospodarcza Chin, która miała być głównym czynnikiem napędzającym import gazu, pozostaje ograniczona – stwierdzono w raporcie PFR przesłanym PAP.
30.07.2023

Niemcy największym eksporterem odpadów w UE; "w świat wysyłają kontenery starych opakowań"

745 100 ton - tyle odpadów z tworzyw sztucznych wywiozły Niemcy za granicę w całym 2022 roku. Takie dane podał Federalny Urząd Statystyczny. Onacza to, że Niemcy zajmują niechlubne, pierwsze miejsce w eksporcie odpadów w UE.
24.07.2023

Siemens Energy krytykowany za współpracę z rosyjską firmą nuklearną Rosatom

Siemens Energy, mimo wojny na Ukrainie, prowadzi interesy z rosyjską państwową spółką Rosatom – pisze portal RTL/ntv. UE robi wyjątek w kwestii sankcji wobec sektora energetycznego Rosji - w przeciwieństwie do ropy, czy gazu wciąż nie ma ograniczeń handlowych w sektorze jądrowym.
24.07.2023

Kryzys energetyczny mało prawdopodobny najbliższej zimy

Podczas gdy wielkość całkowitego importu ropy naftowej i produktów ropopochodnych w gospodarkach Europy Środkowo-Wschodniej (Bułgaria, Czechy, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja) wzrosła do rekordowego poziomu 86 mln ton w 2022 r., pomimo rosnących cen światowych, udział Rosji w tym imporcie spadł do 40% z 47% w 2021 r. i średnio 53% w latach 2017-2021.
17.07.2023

Dynamiczne taryfy w Europie: wyzwania i rozwiązania. Polskie realia w obliczu ujemnych cen energii z perspektywy SolarEdge Technologies Poland

Historia energetyki w Polsce napisała kolejny rozdział, gdy po raz pierwszy w historii naszego kraju pojawiły się ujemne ceny energii. To zjawisko nie tylko zaskakuje, ale również wskazuje na zmiany w sposobie funkcjonowania sektora energetycznego. Taka sytuacja nie jest jednorazowym wyjątkiem, lecz raczej może być zapowiedzią nowej rzeczywistości. Otwiera jednak drzwi do zastanowienia się, jak planować energetyczną przyszłość Polski, szczególnie w kontekście planowanych od przyszłego roku dynamicznych taryf energetycznych. Ener
16.07.2023

BGK: pół miliarda euro z banku m.in. na budowę SMR-ów

500 mln euro, czyli ponad 2,2 mld zł finansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) otrzyma MS Galleon GmbH m.in. na realizację programu budowy małych reaktorów jądrowych (SMR) - poinformował w środę BGK.
12.07.2023

MKiŚ: zakończyły się negocjacje ws. polsko-kanadyjskiej umowy dot. atomu

Zakończyły się negocjacje dotyczące umowy między Polską a Kanadą ws. współpracy przy małych reaktorach modułowych (SMR); została ona przekazana do notyfikacji Komisji Europejskiej, poinformował we wtorek resort klimatu i środowiska.
11.07.2023

Bułgaria. Deputowany do parlamentu: odkryto duże złoża gazu na dnie Morza Czarnego

Deputowany do parlamentu Bułgarii Delian Dobrew, przewodniczący parlamentarnej komisji energetyki, poinformował o odkryciu dużych złoż gazu ziemnego na dnie Morza Czarnego; jest to dla naszego kraju szansa na znaczne zwiększenie produkcji i eksportu tego surowca - powiadomiły w sobotę bułgarskie media.
09.07.2023

Specustawa dotycząca biogazowni rolniczych na ostatniej prostej. Polska ma szansę być w tym obszarze potentatem

Skrócenie procesu inwestycyjnego i znaczące ułatwienia dla budowy biogazowni rolniczych to najważniejszy cel specustawy, która została przyjęta na ostatnim posiedzeniu Senatu i ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Resort rolnictwa szacuje, że dzięki nowym przepisom może powstać w Polsce nawet ok. 2 tys. biogazowni rolniczych.
07.07.2023

Kanada. W Ontario otwarto pierwszą stację tankowania wodoru

Pierwszą publicznie dostępną stację tankowania wodoru w Ontario otwarto w czwartek przy największym kanadyjskim lotnisku, Toronto Pearson International.
07.07.2023

Transformacja energetyczna będzie największym wyzwaniem dla transportu drogowego w Polsce

Regulacje związane z pakietem Fit for 55 wymuszają stopniowe przejście transportu drogowego na elektromobilność oraz paliwa alternatywne. W perspektywie najbliższych lat transformacja energetyczna będzie dla branży TSL (transport, spedycja, logistyka) kluczowym wyzwaniem, szczególnie dla mikro i małych firm przewozowych - wynika z raportu „Transport drogowy w Polsce 2023”.
30.06.2023

Orlen ogranicza eksport asfaltów i ściąga ich nadwyżki z Czech i Litwy, by zaspokoić krajowy popyt

Podaż asfaltów w tej części Europy jest mniejsza niż w ubiegłych latach, a popyt rośnie. W I kw. br. dostawy z Niemiec do Polski spadły o blisko 80 proc. - poinformował PAP PKN Orlen. Koncern dodał, że ogranicza eksport asfaltów i kieruje do Polski nadwyżki z Czech i Litwy.
12.06.2023

Kochman z PFR: polska branża automotitve na plusie mimo wzrostu importu aut elektrycznych

Polska branża automotive znajduje się na plusie w handlu zagranicznym – powiedział PAP analityk Polskiego Funduszu Rozwoju Andrzej Kochman. Przyznał jednak, że rośnie import do naszego kraju aut elektrycznych.
09.06.2023

„Welt”: cenę za transformację energetyczną Niemiec płacą rdzenni Kolumbijczycy i tamtejsze środowisko naturalne

Niemcy, które zadecydowały o odejściu „nieekologicznej” energetyki jądrowej w kraju, importują węgiel m.in. z Kolumbii. Tamtejsi aktywiści zaapelowali do szefowej niemieckiego MSZ Annaleny Baerbock (Zieloni), by podczas trwającej wizyty w Ameryce Południowej przyjrzała się konsekwencjom lokalnego górnictwa i cenie, jaką rdzenni mieszkańcy płacą za politykę klimatyczną Berlina – opisuje portal „Welt”.
09.06.2023

Niemcy pozostają największym eksporterem plastikowych odpadów w UE

Niemcy są największym eksporterem plastikowych śmieci w UE – donosi portal tygodnika „Spiegel”. 8 czerwca przypada Światowy Dzień Oceanów.
08.06.2023

Port w Rotterdamie wykorzystuje Proton Venture do zbadania wykonalności terminalu eksportowego amoniaku w WA

Port w Rotterdamie przyznał kontrakt na studium wykonalności firmie Proton Venture, zajmującej się technologiami związanymi z amoniakiem, na opracowanie zakresu i projektu koncepcyjnego terminalu eksportowego amoniaku w Australii Zachodniej (WA).
07.06.2023

Europejski debiut YuanTech Solar na targach Intersolar Europe 2023

YuanTech Solar, nowy producent w branży systemów fotowoltaicznych, zaprezentuje podczas targów Intersolar Europe 2023 swoją kompleksową linię modułów TOPCon oraz najnowszy przenośny system zasilania energią słoneczną dla gospodarstw domowych - YuanHome Solar Kit. Impreza odbędzie się w dniach od 14 do 16 czerwca 2023 roku. Firma spodziewa się znacznej frekwencji ze strony lokalnych dystrybutorów, instalatorów i użytkowników końcowych na swoim stoisku (stoisko nr C4.360).
07.06.2023

Ukraina. Władze: siły rosyjskie ostrzeliwują rurociąg amoniaku w obwodzie charkowskim

Siły rosyjskie wielokrotnie ostrzeliwały rurociąg amoniaku w obwodzie charkowskim, który może mieć kluczowe znaczenie dla przedłużenia umowy umożliwiającej bezpieczny eksport zboża i nawozów z portów Morza Czarnego, powiedział we wtorek gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow, informuje Reuters.
06.06.2023

Dekarbonizacja transportu ciężkiego w Polsce. Raport FPPE na temat elektryfikacji ciężarówek

Raport pokazuje, co powinniśmy zrobić, aby transport - kluczowy element polskiej gospodarki - pozostał konkurencyjny. Przeanalizowano dostępne rozwiązania, obowiązujące prawo i sprawdzono jak poszczególne instrumenty wpłyną na koszty (TCO). W wyniku tej analizy powstał zbiór gotowych rekomendacji do wdrożenia dedykowanych instrumentów dla wsparcia dekarbonizacji transportu. To pierwsza gotowa recepta na dekarbonizację ciężarówek w Polsce.
26.05.2023

Producenci i odbiorcy OZE alarmują: rządowa propozycja dotycząca blokady gwarancji pochodzenia naraża polski eksport

Zaproponowane w ostatniej chwili przez Rząd zmiany w ustawie o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej, są szkodliwe i niosą za sobą daleko idące negatywne skutki dla wytwórców energii w źródłach odnawialnych. Proponowane rozwiązania po raz kolejny przygotowane zostały bez żadnych konsultacji z branżą i znów uderzą w wytwórców energii elektrycznej w źródłach odnawialnych. Zaproponowana próba „uszczelnienia systemu” budzi wątpliwości i może spowodować załamanie się rynku gwarancji
26.05.2023

Rynek tworzyw sztucznych w Polsce i Europie – wysoka średnia roczna stopa wzrostu, ale niższe tempo od połowy 2022 roku

Fundacja PlasticsEurope Polska, reprezentująca producentów tworzyw sztucznych w Polsce, tradycyjnie już podczas Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL przedstawiła dane dotyczące bieżącej sytuacji branży tworzywowej w Polsce na tle Europy. Według ekspertów w skali wieloletniej branża rozwija się w bardzo dobrym tempie. Niepokojący jest jednak spadek tempa wzrostu branży po chwilowym odbiciu po pandemii.
25.05.2023

Klęska nieurodzaju po trzech latach suszy zapowiedzią głębokich zmian politycznych w Argentynie

Wielka klęska nieurodzaju zbóż, jaka dotknęła Argentynę, jednego z ich wielkich światowych eksporterów, nałożyła się na 109-procentową, najwyższą na świecie, po libańskiej, inflację i wszystkie prognozy przewidują jako skutek głębokiego kryzysu gospodarczego poważne zmiany polityczne w kraju rządzonym przez lewicę.
18.05.2023

Zwrot na rynku LNG. Nadwyżka surowca i spadek cen

Ostatnie tygodnie przyniosły zmianę sytuacji na rynku LNG, z problemu zapełnienia magazynów gazu przed sezonem grzewczym do obecnej nadwyżki surowca i spadku cen. To zaskoczenie dla analityków, którzy jeszcze niedawno przewidywali problemy z dostawami. Obecnie ceny gazu znajdują się na najniższym poziomie od niemal dwóch lat.
14.05.2023

Blue Maritime Cluster – Norweski kurs na kompleksową zeroemisyjność

Norweski Blue Maritime to jeden z wyróżniających się klastrów w Europie we wdrażaniu innowacji w przemysłach morskich. Skupia kilkudziesięciu członków skoncentrowanych na wdrażaniu technologii cyfrowych i nowych rozwiązań w zakresie napędu statków, jednostek dla offshore oraz statków do obsługi farm wiatrowych i rybnych. Klaster tworzy kompletny ekosystem, na który składają się również stowarzyszenia biznesowe, podmioty publiczne, instytucje polityczne i społeczności innowacyjne.
05.05.2023

Westinghouse i KHNP spierają się o transfery technologii jądrowych m.in. do Polski

Transfer technologii jądrowych z Korei Płd. m.in. do Polski to przedmiot prawnego sporu między amerykańską spółką Westinghouse Electric Company (WEC) a Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP). Według WEC wymagane do tego są zgody władz USA i samej firmy; KHNP uważa, że nie musi nikogo pytać.
05.05.2023

Westinghouse oczekuje decyzji inwestycyjnej ws. elektrowni jądrowej w 2025 r.

Westinghouse oczekuje ostatecznej decyzji inwestycyjnej ws. elektrowni jądrowej na Pomorzu w 2025 r. - poinformował prezes firmy Patrick Fragman. W jego ocenie, projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej przebiegnie zgodnie z harmonogramem.
27.04.2023

PSE ograniczyło w niedzielę moc z fotowoltaiki o ok. 2,2 GW

Operator sieci przesyłowej energii elektrycznej PSE ograniczył w niedzielę moc polskich źródeł fotowoltaicznych o ok. 2,2 GW w celu zbilansowania systemu elektroenergetycznego. Produkcja OZE była zbyt wysoka w stosunku do potrzeb systemu i możliwości eksportu.
23.04.2023

Wiceszef MKiŚ: 70 proc. drewna przeładowywanych w naszych portach przyjeżdża do Polski

70 proc. drewna, które jest przeładowywane w naszych portach, to jest drewno, które do Polski przyjeżdża, a nie wyjeżdża - podkreślił w piątek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Dodał, że ponad 96 proc. drewna z Lasów Państwowych jest sprzedawane polskim firmom.
14.04.2023

Ekspert: ważna jest długofalowa współpraca z Japonią, np. badawczo-rozwojowa

W kontaktach gospodarczych z Japonią powinniśmy położyć nacisk na rozwój długofalowej współpracy badawczo-rozwojowej, a nie kolejne inwestycje w zakłady produkcyjne - powiedział PAP profesor Akademii Leona Koźmińskiego Tomasz Olejniczak.
11.04.2023

Biogazownie - szansa na oszczędności i dbałość o środowisko

Biogaz i biometan to produkty, w których pokłada się nadzieje na zwiększenie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. Redukcja emisji CO2 wspiera dekarbonizację sektora energetycznego i rolniczego. Im szybciej na rynku energii pojawi się biogaz i biometan, tym szybszy będzie rozwój różnych sektorów rynkowych, jak np. transport lotniczy, transport morski, rolnictwo, ciepłownictwo czy energetyka.
28.03.2023

MEW w polityce ochrony klimatu Unii Europejskiej

W poniższej publikacji zostaną zaprezentowane założenia dotyczące ochrony klimatu na płaszczyźnie strategii, inicjatyw i kierunków działań przyjętych przez Unię Europejską. Polityka ochrony klimatu UE to pewna „mapa drogowa” dla państw członkowskich UE, które nie powinny pozostawać bierne w obliczu tych ambitnych planów.
09.03.2023

Prezydent: mam nadzieję, że wizyta w ZEA zaowocuje wieloma kontraktami polskich firm

Mam nadzieję, że wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zaowocuje wieloma kontraktami, które zostaną w przyszłości zawarte przez polskie firmy - powiedział we wtorek w Abu Zabi prezydent Andrzej Duda. Przekazał, że podpisane zostały ramowe umowy o współpracy w zakresie OZE oraz cyfryzacji.
07.03.2023

Szef Międzynarodowej Agencji Energii: Rosja przegrała bitwę na froncie energetycznym

Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) Fatih Birol ocenił w sobotę, że Kreml przegrał samodzielnie zainicjowaną bitwę energetyczną i zawyrokował, że rola Rosji w międzynarodowych kwestiach dot. handlu i dystrybucji energii będzie w przyszłości znacznie mniejsza.
05.03.2023

Quebec kończy z importem amerykańskich ścieków miejskich

Prowincja Quebec wstrzymała import z USA tzw. biosolidów, czyli organicznych odpadów stałych z miejskich ścieków, używanych przez farmerów jako nawóz. Powodem są szkodliwe zanieczyszczenia chemiczne.
04.03.2023

KHNP: konstrukcja reaktora jądrowego APR1000 zgodna z europejskimi wymaganiami

Konstrukcja reaktora jądrowego APR1000 zgodna z europejskimi wymaganiami użytkowymi - poinformowała w piątek koreańska firma KHNP. To zwiększa zdolności KHNP do pozyskiwania zamówień na projekty jądrowe w krajach europejskich - podkreśliła. .
03.03.2023

Wojna na Ukrainie - wywoła boom rynku LNG

Wojna na Ukrainie spowoduje eksplozję rynku skroplonego gazu ziemnego (LNG).
21.02.2023

NCBR ogłasza konkursy IPCEI oraz IPCEI wodorowy

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło dwa konkursy w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – IPCEI oraz IPCEI wodorowy. To szansa dla polskich przedsiębiorców na realizację zaawansowanych projektów badawczo-rozwojowych, stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania.
20.02.2023

Certyfikacja węglowa i dywersyfikacja ryzyka szansą dla rolników

Ostatnie miesiące nie były najłatwiejsze dla polskiego rolnictwa. Wzrost kosztów produkcji, związany z podwyżką cen surowców i energii, spadek cen zbóż w skupach, niepewność rynkowa – to tylko jedne z wielu bolączek rolników.
14.02.2023

Bloomberg: USA planują 200-procentowe cło na rosyjskie aluminium

Administracja USA nałoży w tym tygodniu cło w wysokości 200 proc. na aluminium z Rosji - podał w poniedziałek Bloomberg. Metal ten jest jednym z najważniejszych towarów importowanych przez USA z Rosji.
07.02.2023

Weszło w życie unijne embargo na produkty ropopochodne z Rosji. Czy przyspieszy rozówj OZE?

W niedzielę, 5 lutego br. weszło w życie embargo Unii Europejskiej na produkty z ropy, w tym paliwa gotowe z Rosji, nałożone w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę. Eksperci nie spodziewają się zakłóceń na rynku po wprowadzeniu embarga.
06.02.2023

PSE w grudniu i styczniu pięciokrotnie polecało ograniczać produkcję wiatraków

W grudniu 2022 r. i styczniu 2023 r. operator systemu przesyłowego PSE pięciokrotnie polecał polskim farmom wiatrowym ograniczenie produkcji z powodów bilansowych. Jak podkreślają PSE, taki krok to ostateczność, gdy nie wystarczą działania, które operator podejmuje wcześniej.
03.02.2023

Główna ekonomistka EBOiR: rynki oczekują wzrostu cen energii, co przełoży się na inflację

Rynki oczekują, że ceny energii pójdą w górę, a to się przełoży na wyższą inflację - mówiła we wtorek główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Beata Javorcik. Dodała, że szansą dla polskiego przemysłu jest natomiast m.in. poszukiwanie dodatkowych dostawców przez firmy niemieckie.
24.01.2023

PE naciska na zaostrzenie przepisów UE w sprawie przewożenia odpadów

Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne do rozmów z rządami państw Unii Europejskiej w sprawie nowego prawa, które ma zmienić unijne procedury i środki kontroli dotyczące przewozu odpadów. W 2020 r. eksport odpadów z UE do państw spoza Unii osiągnął 32,7 mln ton, co stanowi około 16 proc. światowego handlu odpadami. Ponadto co roku około 67 mln ton odpadów jest przemieszczanych między państwami UE.
19.01.2023

Części do elektryków tak samo „zielone” jak elektryki

Producenci części motoryzacyjnych ostrzegają, że grozi im wykluczenie z rynków finansowych. W ramach swoich dążeń do kierowania pieniędzy na ekologiczne projekty Bruksela określiła produkcję pojazdów elektrycznych (EV) jako realizującą cele klimatyczne. To samo nie odnosi się jednak bezpośrednio do poszczególnych części i komponentów pojazdów elektrycznych. Ich producenci uważają, że jest to poważne przeoczenie i dodają, że wydają miliardy na innowacje w celu ulepszania swoich produktów. O ile zasady się nie zmienią, ryzykują wyk
12.01.2023

Iberdrola rozpoczyna uruchomienie farmy wiatrowej Korytnica II w Polsce

Iberdrola rozpoczęła uruchamianie polskiej farmy wiatrowej Korytnica II, zlokalizowanej 80 km od Warszawy w województwie mazowieckim w Węgrowie.
10.01.2023

Egipt chce rozwijać OZE, ale w połączeniu z produkcją zielonego wodoru

W ubiegłym tygodniu rząd Egiptu podjął decyzje, które mają pomóc w rozwoju OZE oraz produkcji zielonego wodoru w tym kraju.
06.01.2023

Zielony amoniak będzie źródłem wodoru. Japoński holownik wytyczy kurs

Zielony NH3 staje się preferowanym źródłem wodoru, ale nie jest pozbawiony wyzwań, pisze Noel Tomnay, dyrektor ds. konsultingu w zakresie wodoru w firmie analityk energetyczny Wood Mackenzie. Jego zdaniem „Ponad 85% zorientowanych na eksport niskoemisyjnych projektów wodorowych planuje transport amoniaku, a nie wodoru”.
29.12.2022

Koreańskie memorandum o finansowaniu zagranicznych projektów jądrowych podpisany

Koreański koncern energetyczny KEPCO, należący do niego dostawca i operator elektrowni jądrowych KHNP oraz szereg instytucji finansowych z Korei Płd. podpisali memorandum o współpracy przy finansowaniu zagranicznych projektów jądrowych.
28.12.2022

Ceny energii uderzają w polskie firmy

Zdaniem firm przemysłowych z sektora MŚP w nadchodzących miesiącach wpływ na ich przyszłość będą miały przede wszystkim rosnące ceny energii. Tak odpowiedział co drugi (53,3 proc.) przedsiębiorca badany na zlecenie Siemens Financial Services w Polsce. 40 proc. ankietowanych wskazywało na wysoką inflację, a ponad 31 proc. na braki kadrowe. Łącznie przedsiębiorcy wymienili aż sześć najistotniejszych czynników, które mają najmocniej wpływać na badane branże w najbliższym czasie. To dwa razy więcej niż w roku ubiegłym.
15.12.2022

Bułgarski reaktor do remontu

O północy z piątku na sobotę wyłączono jeden w dwóch działających reaktorów w elektrowni jądrowej w Kozłoduju nad Dunajem, by zlikwidować usterkę w systemie chłodzenia reaktora, poinformowała w sobotę jej służba prasowa.
12.12.2022

Prezes BGK: koncepcja 3W przewiduje współpracę nauki, biznesu i administracji

Rozwój nowych technologii w oparciu o 3W - wodę, wodór i węgiel zakłada współpracę nauki, biznesu i administracji - mówiła w środę prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka. Wartość sektora 3W w Polsce do 2030 r. wzrośnie do 5,6 mld dol. z 4,86 mld obecnie - wynika z przedstawionego raportu.
08.12.2022

BGK: od 1 grudnia wyższe wsparcie na termomodernizację i remonty

Premia termomodernizacyjna od 1 grudnia br. wzrosła z 16 do 26 proc. kosztów inwestycji - podał Bank Gospodarstwa Krajowego. Mogą się o nią starać np. jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y, spółdzielnie mieszkaniowe i właściciele domów jednorodzinnych.
01.12.2022

Francję i Irlandię połączy "Celtycki Interkonektor" pozwalający na wymianę dostaw energii

Francja i Irlandia podpisały w piątek w Paryżu porozumienie w sprawie budowy "Celtyckiego Interkonektora" (Celtic Interconnector), który pozwoli na wymianę dostaw energii elektrycznej między tymi krajami od 2026 roku – poinformowało w komunikacie francuskie ministerstwo transformacji energetycznej.
28.11.2022

Niemcy. Cielęta z RFN nielegalnie trafiają na Bliski Wschód, gdzie umierają w męczarniach

Parotygodniowe młode byki, zbędne w mlecznych hodowlach w Niemczech, są wywożone do Hiszpanii, skąd po kilkumiesięcznym tuczeniu trafiają na Bliski Wschód. Tam zwierzęta te umierają w cierpieniu – opisuje portal „Tagesschau”, powołując się na ustalenia organizacji walczących o prawa zwierząt. Jak podkreśla Barbara Felde, sędzia i przewodnicząca niemieckiego stowarzyszenia prawniczego jest to sprzeczne z prawem europejskim.
19.11.2022

Pierwsza moc z największej na świecie pływającej farmy wiatrowej Hywind Tampen

13 listopada o godzinie 12:55 rozpoczęła się produkcja energii z pierwszej turbiny na pływającej farmie wiatrowej Hywind Tampen, zlokalizowanej na Morzu Północnym, która została dostarczona do platformy Gullfaks A.
15.11.2022

Analitycy: produkcja oleju napędowego w polskich rafineriach jest największa od lat

Polska nie odnotowała dotąd niedoborów na rynku olejów napędowych, a produkcja oleju napędowego w polskich rafineriach jest największa od lat - zwrócił uwagę Polski Instytut Ekonomiczny.
30.10.2022

Rusza nowy zakład Alstom w Nadarzynie

W podwarszawskim Nadarzynie firma Alstom oficjalnie otworzyła swój nowy zakład produkujący i serwisujący wózki do pociągów regionalnych, metra i tramwajów. Warta ponad 10 milionów euro inwestycja, dzięki której zatrudnienie znajdzie dwustu wykwalifikowanych pracowników, jest również istotnym punktem na mapie gospodarczej kraju – konstruowane w zakładzie wózki trafią m.in. do Włoch, Belgii czy Luksemburga.
12.10.2022

Prezydent Zełenski na szczycie G7: Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji; trzeba reagować symetrycznie na niszczenie stabilności energetycznej

Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji. Na poziomie G7 i całego naszego demokratycznego świata musimy reagować w sposób symetryczny: gdy Rosja atakuje sektor energetyczny i stabilność energetyczną naszych krajów, my musimy zablokować jej sektor energetyczny przy pomocy sankcji, złamać stabilność rosyjskich dochodów z ropy i gazu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie zdalnego wystąpienia na wtorkowym spotkaniu państw G7.
12.10.2022

Ukraina wstrzymuje eksport energii elektrycznej z powodu ataków Rosji na obiekty energetyczne

Od 11 października Ukraina jest zmuszona do wstrzymania eksportu energii elektrycznej z powodu ataków Rosji na obiekty infrastruktury energetycznej – powiadomiło w poniedziałek ministerstwo energetyki.
10.10.2022

Mapa średnich cen energii w sierpniu 2022 r. – analiza Energy Solution

Energy Solution, zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej, jak i paliwa gazowego, przeanalizowała sytuację na europejskim rynku cen energii w sierpniu br. Na rynku SPOT za 1 MWh płacono blisko 402 €. W Polsce cena oscylowała wokół 274 €/MWh. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2023 r. wynosiła 445 €/MWh. W Polsce spółki handlujące energią oczekiwały 388 € za 1 MWh. Mapę średnich cen energii komentuje Krzysztof Mazurski, ekspert firmy Energy Solution.
28.09.2022

RWE i Latvenergo współpracują przy budowie morskiej elektrowni wiatrowej na łotewskim Morzu Bałtyckim

Partnerzy 16 września podpisali MoU i zamierzają wspólnie rozwijać, budować i eksploatować morskie farmy wiatrowe. Latvenergo oferuje głęboką znajomość łotewskiego rynku energetycznego i przepisów oraz doświadczenie w zakresie dostaw energii elektrycznej, a deweloper RWE wniesie swoją wiedzę techniczną z 20-letniego doświadczenia w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.
19.09.2022

Grupa ColliCare Logistics znacząco redukuje emisje zanieczyszczeń w transporcie

ColliCare Logistics, norweska firma logistyczna, która w styczniu tego roku otworzyła swój oddział w Gdyni, informuje o znaczącej redukcji emisji CO2do atmosfery. Firma w całym swoim systemie transportowym zmniejszyła całkowitą emisję o 29% w stosunku do roku 2017.
12.09.2022

Fundusz zarządzany przez PFR objął zielone obligacje R.Power o wartości 120 mln zł

PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju, objął zielone obligacje firmy R.Power o wartości 120 mln zł. Jest to już druga w ciągu ostatniego miesiąca emisja obligacji w ramach których spółka pozyskała łącznie 200 mln zł kapitału na rozwój polskiej części portfela projektów PV. Tym samym R.Power staje się jednym z liderów rynku energetyki odnawialnej w Polsce. Firma coraz dynamiczniej rozwija swoje projekty także na rynkach europejskich.
09.09.2022

Kowalczyk gdyby trzeba było wyłączać prąd, branże mleczarska i mięsna będą chronione, traktowane priorytetowo

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zapewnił w czwartek po południu w Białymstoku podczas 19.MIędzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, że w razie konieczności przerw w dostawach prądu, branże mleczarska i mięsna będą chronione, traktowane priorytetowo.
08.09.2022

Dania i Niemcy będą wspólnie rozwijać infrastrukturę wodorową

Duński operator systemu przesyłowego Energinet oraz holenderska spółka Gasunie zacieśniają współpracę w zakresie rozwoju infrastruktury wodorowej. Inwestorzy wskazują, że w Danii już teraz odczuwa się duże zainteresowanie rynku możliwością zaopatrywania niemieckich klientów w ekologiczny wodór produkowany w Danii. Do tego będzie potrzebna infrastruktura przesyłowa.
08.09.2022

Prezes GPW: na tle Europy Polska pozostaje „zieloną wyspą”

Na tle Europy polska gospodarka jest zieloną wyspą, choć oczywiście musimy prowadzić bardzo rozważnie naszą politykę gospodarczą - powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl.
08.09.2022

Rosja chce przejąć Zaporoską Elektrownię Atomową, by uniemożliwić Ukrainie eksport energii do UE

Ukraina może pomóc UE złagodzić kryzys energetyczny tej zimy dzięki eksportowi energii elektrycznej i właśnie dlatego Rosja chce przywłaszczyć Zaporoską Elektrownię Atomową – napisał w poniedziałek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy.
06.09.2022

PAIH: rozwój technologii wodorowej w Polsce, powojenna odbudowa Ukrainy tematami Forum Biznesu

Rozwój technologii wodorowej w Polsce, perspektywy związane z powojenną odbudową Ukrainy, prowadzenie działalności e-commerce w Europie i Azji znajdą się wśród tematów poruszanych podczas tegorocznego Forum Biznesu - poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
05.09.2022

Mielizny na Renie. Żegluga śródlądowa pod presją zmian klimatycznych. Zagrożona także żegluga polska

W zeszłym miesiącu niemiecki Federalny Instytut Hydrologii ostrzegł, że przepływ wody na wodowskazie Kaub, położonym na zachód od Frankfurtu, osiągnął już zaledwie 45% średniego poziomu o tej porze roku. Sytuację na krótko poprawiły krótkotrwałe opady.
03.09.2022

Polska i Ukraina będą dążyć do opracowania projektu rurociągu do transportu olejów roślinnych

Polska i Ukraina będą dążyć do wspólnego opracowania projektu budowy rurociągu transgranicznego do transportu olejów roślinnych z Ukrainy do portu Gdańsk - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Oba kraje utworzą grupę roboczą, która przedstawi warianty lokalizacji projektu.
30.08.2022

Raport: OZE i efektywność energetyczna to najlepsza droga do rezygnacji importu energii spoza UE

OZE i efektywność energetyczna to najlepszy sposób uniezależnienia się od dostaw surowców spoza UE i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego - ocenia think-tank WiseEuropa. Wydatki na zeroemisyjną transformację polskiej energetyki szacuje na 200-300 mld euro do 2050 r.
30.08.2022

Wysokie ceny gazu wstrzymują produkcję - branże energochłonne muszą się przygotować na przerwy w dostawach

Rekordowy wzrost cen gazu skłonił Grupę Azoty i Anwil do czasowego wstrzymania produkcji m.in. nawozów azotowych. Jak podają spółki, tylko w ciągu ostatniego tygodnia gaz podrożał o 40 proc., a od wybuchu wojny – już kilkukrotnie. Ceny to jeden problem, ale drugim mogą być przerwy w dostawach surowca.
25.08.2022

Kanada i Niemcy będą wspólnie inwestować w produkcję i eksport wodoru

Kanada i Niemcy podpisały we wtorek wspólną deklarację o produkcji i eksporcie wodoru do Niemiec, w ramach zastępowania gazu ziemnego w gospodarce jako paliwa. Oba kraje chcą rozpocząć eksport produkowanego w Kanadzie wodoru w 2025 r.
24.08.2022

UE szykuje się na trudny sezon grzewczy - plan redukcji zużycia gazu będzie pierwszym testem jedności

Unia Europejska liczy się z możliwością całkowitego odcięcia dostaw gazu przez Rosję. W ostatnich miesiącach Gazprom już wstrzymał eksport m.in. do Polski, Bułgarii, Łotwy, Finlandii, Danii i Holandii, ograniczył też dostawy przez Nord Stream 1 do Niemiec o 80 proc. Chociaż państwa członkowskie i instytucje unijne podejmują wysiłki na rzecz dywersyfikacji dostaw błękitnego surowca, to i tak w sezonie grzewczym mogą się pojawić problemy z jego dostępnością. To dlatego Komisja Europejska przyjęła plan redukcji zużycia gazu – na poc
22.08.2022

Jest szansa na polsko-belgijską współpracę w zakresie wodoru i offshore

W 2021 roku polsko-belgijskie obroty handlowe osiągnęły rekordowy poziom 14,1 mld euro, co oznacza prawie 30-procentowy wzrost rok do roku. Szansą na współprace są technologie wodorowe i energetyka wiatrowa - mówi w rozmowie z PAP ambasador Polski w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.
09.08.2022

Elektromobilność szansą dla polskiej gospodarki

– Rozwój rynku pojazdów elektrycznych to duża szansa dla polskiej gospodarki – wskazuje Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności. Decyzja UE o wycofywaniu z rynku samochodów spalinowych może oznaczać impuls inwestycyjny dla Polski: nowe fabryki, wysoko płatne miejsca pracy i zmiany w systemie edukacji. To również może być szansa dla start-upów technologicznych działających w obszarze elektromobilności. Kluczowe dla pobudzenia rynku będą inwestycje w infrastrukturę ładowania pojazdów, bo pod tym względem Po
02.08.2022

Norwegia: Partia Centrum domaga się ograniczenia eksportu prądu

Współrządząca Norwegią Partia Centrum domaga się ograniczenia eksportu prądu, aby doprowadzić do spadku cen na rynku norweskim. Dzięki elektrowniom wodnym kraj ten ma nadwyżkę mocy i jest największym eksporterem energii w Europie. Prąd od Norwegów kupują Szwedzi, Niemcy i Wielka Brytania.
01.08.2022

Wodór spadł z podium. Nie będzie szybkiej transformacji energetycznej na bazie wodoru

Wprowadzanie wodoru do miksu energetycznego będzie wolniejsze niż dotąd prognozowano. Dzieje się tak z powodu słabego zaangażowania wielu rządów w realizację polityki przestawienia energetyki na wodór oraz małego przekonania banków do finansowania projektów wodorowych. Inicjatywy i projekty mają charakter demonstratorów i nie przekształcają się w skalę przemysłową.
26.07.2022

Czy podwyżki cen energii wywołają w Polsce recesję?

Rosnące ceny i obawy o dostępność węgla i gazu, a także kurcząca się rezerwa mocy elektrowni konwencjonalnych windują ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym, gdzie w ostatnich tygodniach rekord goni rekord.
19.07.2022

Polsko-brytyjska współpraca w sektorze MEW jednym z tematów rozmów ministrów

Bezpieczeństwo żywnościowe i transformacja energetyczna to główne tematy polsko - brytyjskich, w których uczestniczyli ministrowie obu rządów oraz przedstawiciele największych spółek - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Aktywów Państwowych.
13.07.2022

Chiński producent EV wyprzedza Teslę

Chiński producent pojazdów elektrycznych (EV) BYD wyprzedził Teslę Elona Muska pod względem największej sprzedaży samochodów elektrycznych na świecie.
11.07.2022

Odpady komunalne – alternatywne paliwo w dobie kryzysu energetycznego. Polska powinna budować więcej spalarni

„Ciepłownia na odpady – inwestycja bezpieczna i zrównoważona” – pod tym hasłem w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz online odbyła się (22 czerwca br.) konferencja poświęcona polskiemu systemowi gospodarowania odpadami w zakresie ich termicznego przekształcania i wykorzystywania w ciepłownictwie. W spotkaniu dla przedsiębiorców i samorządowców uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, administracji rządowej, branżowych izb i organizacji oraz eksperci i praktycy z sektora odpadowego, ciepło
28.06.2022

Ekologiczny, nowy intermodalny terminal Laude w Zamościu otwarty

23 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie nowego terminalu firmy Laude Smart Intermodal zlokalizowanego przy stacji kolejowej Zamość Bortatycze na szerokotorowej linii LHS. Terminal będzie mógł obsługiwać 10 pociągów dziennie. Zrealizowana inwestycja pozwoliła na zwiększenie zdolności przeładunkowej terminalu do 15 tys. kontenerów TEU rocznie. Daje to możliwość wywiezienia dużo większego niż do tej pory wolumenu ładunków z Ukrainy. Uruchomienie nowych połączeń intermodalnych z wykorzystaniem własnych opatentowanych innowacji w kon
27.06.2022

Polsko-Łotewska Izba Przemysłowo-Handlowa w Rydze rozpoczęła działalność

Anna Trzeciakowska, prezes zarządu ORLEN Neptun I, wzięła udział w inauguracji Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej z siedzibą w Rydze. Izba zrzesza firmy, instytucje i osoby zainteresowane rozwojem stosunków gospodarczych między Polską i Łotwą. Wśród członków-założycieli Izby jest spółka córka ORLEN Lietuva – ORLEN Latvija, jeden z najważniejszych dostawców paliw i asfaltów na rynku łotewskim, planujący również inwestycje z zakresu zielonej energii.
23.06.2022

Czy wojna w Ukrainie zmieniła nasz stosunek do transformacji energetycznej? [BADANIE]

Aż 2/3 Polaków popiera rezygnację z importu węgla, ropy i gazu z Rosji, nawet gdyby miało to oznaczać wzrost cen paliw i wyższe rachunki. W tegorocznej edycji badania Blue Media “Postawy ekologiczne Polek i Polaków” pojawił się kontekst wojny w Ukrainie i jej związków z czekającą nas transformacją energetyczną.
22.06.2022

Zakusy PKN Orlen na łotewski wodór i offshore

PKN Orlen z uwagą obserwuje rynek łotewski, na którym jest już obecny. Jako przyszły lider transformacji energetycznej w tej części Europy dostrzega możliwość kooperacji w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i produkcji zielonego wodoru - powiedział prezes koncernu Daniel Obajtek.
21.06.2022

OSW: decyzja Rosji o wstrzymaniu eksportu neonu uderzy w globalny rynek gazów szlachetnych i półprzewodników!

Decyzja Rosji o ograniczeniu eksportu gazów szlachetnych, w tym neonu, uderzy w globalny rynek. Przed wojną Rosja odpowiadała za 30 proc. światowego eksportu neonu, który jest wykorzystywany m.in. przy produkcji półprzewodników. Na razie producenci korzystają z zapasów - podał OSW.
16.06.2022

Naftohaz i Symbio Infrastructure zawierają umowę w zakresie dostaw kanadyjskiego niskoemisyjnego LNG i zielonego wodoru do Ukrainy

Państwowa spółka akcyjna Naftohazu Ukrainy zawarła umowę z kanadyjskim deweloperem energetycznym Symbio Infrastructure („Symbio”) na zakup skroplonego gazu ziemnego (LNG) i zielonego wodoru w stanie ciekłym (LH2) z prowincji Quebec w Kanadzie.
14.06.2022

Atom w cieniu polityki

Komisja Europejska w ramach oceny, czy atom można włączyć do taksonomii, poprosiła Wspólne Centrum Badawcze (ang. JRC, Joint Research Centre) o wydanie opinii naukowej, czy energetyka jądrowa może zostać potraktowana jako źródło wpisujące się w tzw. zrównoważony rozwój. Oczywiście raport JRC był dla energetyki jądrowej pozytywny. Pomimo takiego stanowiska naukowców, część sił politycznych ciągle bardzo chciała, żeby atomu tam nie było – mówi dr inż. Paweł Gajda z Wydziału Energetyki i Paliw AGH.
19.05.2022

W Australii ma zostać uruchomiona największa na świecie farma fotowoltaiczna

Konkurencja z Rosją na kluczowych azjatyckich rynkach daje Australii możliwość wypełnienia przestrzeni, którą w wyniku sankcji musiał opuścić Kreml – pisze w poniedziałek na swoim portalu anglojęzyczna stacja Al-Dżazira.
10.05.2022

KIB: nie zabraknie nam surowców do produkcji biopaliw i żywności

Nie zabraknie nam surowców rolnych do produkcji biopaliw jak i żywności czy pasz - zapewnia w rozmowie z PAP dyrektor Krajowej Izby Biopaliw Adam Stępień. Dodaje, że biopaliwa mogą wspierać uniezależnienie Polski od dostaw węglowodorów z Rosji.
23.04.2022

Buda: chcemy, aby KE przyjrzała się eksportowi złomu

Chcemy, aby Komisja Europejska przyjrzała się dostępności złomu w Europie i zjawisku eksportu złomu - powiedział w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak dodał, złom powinien być traktowany jak surowiec strategiczny.
22.04.2022

Sytuacja na Ukriaine nie spowoduje rewizji Zielonego Ładu w rolnictwie

nie ma potrzeby rewizji Zielonego Ładu w rolnictwie. Jego realizacja ma wzmocnić ilość i jakość produkcji rolnej
11.04.2022

EIG i Fluxys współpracują przy budowie kluczowej infrastruktury LNG wspierającej dekarbonizację Chile

EIG, jeden z wiodących inwestorów instytucjonalnych w sektorze energetycznym i infrastrukturalnym na świecie, oraz Fluxys, wiodąca firma z branży infrastruktury energetycznej, poinformowały dzisiaj, że wspólnie nabędą od Enagas Chile SpA i podmiotów powiązanych OMERS Infrastructure 80% udziałów w GNL Quintero S.A. („Quintero”) - największym terminalu regazyfikacyjnym skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Chile. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.
29.03.2022

EBI i PFR podpisały porozumienie dotyczące współpracy strategicznej

Umowa współpracy dotyczy współfinansowania inwestycji głównie w obszarach rozwoju zrównoważonej gospodarki, ochrony środowiska, łagodzenia zmian klimatycznych i przystosowania się do nich, poprawy efektywności energetycznej i zwiększenie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.
23.03.2022

Obajtek: Będziemy analizować umowy z Rosnieftem i Tatnieftem na dostawy rosyjskiej ropy

Nie mamy tytułu prawnego do zerwania umów długoterminowych na dostawy rosyjskiej ropy, jest to możliwe tylko w przypadku nałożenia sankcji. Orlen będzie jednak analizował umowy z rosyjskimi kontrahentami. Ta z Rosnieftem wygasa na przełomie 2022/2023 - poinformował w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
15.03.2022

Gaz jak w kalejdoskopie. Konflikt rosyjsko-ukraiński a LNG

Konflikt rosyjsko-ukraiński wpływa na globalny handel surowcami energetycznymi, którego istotnym elementem jest LNG. Wskutek rosyjskiej agresji, rynek gazu zmienił się jak w kalejdoskopie, zaś w obliczu nieprzewidywalności Kremla, Zachód dostrzegł potrzebę poszukiwania alternatywnych dostaw LNG.
14.03.2022

Gaspol odwraca się od Rosji

Ponad połowa importowanego przez Polskę LPG pochodzi z Rosji. Mimo to prezes Gaspolu przekonuje, że rynek poradzi sobie bez niego. Jego firma już to robi - pisze w poniedziałek "Puls Biznesu".
14.03.2022

Ukraina zakazuje eksportu nawozów - rynek z dużym problemem

Ukraina, jeden z czołowych światowych producentów produktów rolnych, zakazała eksportu nawozów w związku z rosyjską inwazją - podał w sobotę Reuters powołując się na informację ukraińskiego resortu rolnictwa.
12.03.2022

MRiT: minister Piotr Nowak: musimy zbudować silny i odporny przemysł produkcji baterii w UE

Budowa silnego europejskiego przemysłu produkcji ogniw i baterii oraz wzmocnienie jego odporności poprzez zabezpieczenie dostaw surowców to główne tematy brukselskiego spotkania Europejskiego Sojuszu na rzecz Baterii (EBA), w którym brał udział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.
24.02.2022

Polska może stracić pozycję lidera w obszarze produkcji elektroniki i AGD, branżę czekają nowe wyzwania

Branża produkcyjna od dłuższego czasu musi mierzyć się z poważnymi wyzwaniami, związanymi między innymi z łańcuchami dostaw czy dostępnością surowców. W ciągu roku od początku wybuchu pandemii koronawirusa, zarówno podsektory elektroniki użytkowej, jak i AGD w Polsce, zdołały zwiększyć swoją wartość. Według szacunków APPLiA, związku pracodawców artykułów gospodarstwa domowego, wartość eksportu dużego AGD przekroczyła 20 mld złotych w 2020 roku, co oznacza wzrost o 6% od 2019 roku.
19.02.2022

Napięcia na linii Rosja-Ukraina mogą pogłębić kryzys gazowy, lukę może wypełnić LNG

Europa jest w znacznym stopniu uzależniona od importu gazu z Rosji, a toksyczność tej relacji ukazał ostatni kryzys energetyczny. Analitycy Rystad Energy przyjrzeli się sytuacji rynku gazowego w Europie wskazując, że obecnie napięcia pomiędzy Rosją i Ukrainą mogą zagrozić dostawom gazu. Potencjalną lukę mogą wypełnić dostawy LNG, w szczególności z USA.
18.02.2022

MRiT: polsko-niemieckie rozmowy o pakiecie klimatyczno-energetycznym i jego wpływie rozwój przemysłu

W piątek w Warszawie odbyły się polsko-niemieckie rozmowy o pakiecie klimatyczno-energetycznym oraz jego wpływie na konkurencyjność europejskiej gospodarki i rozwój przemysłu - podał w piątek w komunikacie ministerstwo rozwoju i technologii.
12.02.2022

Rumunia patrzy na offshore wind. Niemiecki inwestor wybuduje wiatraki na Morzu Czarnym

Morska energetyka wiatrowa wkracza na kolejne akweny. Pod koniec lipca 2021 roku, wpd offshore stał się pierwszą firmą w Rumunii, która oficjalnie złożyła wniosek o pozwolenia na rozwój projektów offshore wind na Morzu Czarnym.
03.02.2022

Szef MRiT w Paryżu: sprawiedliwa transformacja energetyczna to ochrona europejskiego przemysłu i miejsc pracy

Wzmocnienie stosunków gospodarczych, pakiet Fit for 55 i obecna sytuacja energetyczna Europy – to niektóre tematy wtorkowych rozmów w Paryżu ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka z francuskimi ministrami resortów gospodarczych.
26.01.2022

Minister Nowak rozmawiał w Paryżu o pakiecie Fitfor55 i projektach przemysłowych

Sprawiedliwa transformacja energetyczna, unijna taksonomia, wzrost cen energii, węglowy mechanizm graniczny oraz konkurencyjność europejskiego przemysłu w związku z negocjacjami na temat pakietu Fitfor55 – to główne tematy rozmów ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka z ministrem gospodarki i finansów Bruno Le Maire'em w Paryżu we wtorek – poinformowało PAP MRiT.
26.01.2022

MRiT: m.in. wzrost cen energii tematem rozmów ministra Nowaka w Paryżu

Sprawiedliwa transformacja energetyczna, wzrost cen energii, konkurencyjność europejskiego przemysłu - to główne tematy rozmów ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka z jego francuskimi odpowiednikami Bruno Le Mairem i Agnes Pannier-Runacher - przekazał resort.
25.01.2022

Polska ma szansę napędzić rozwój e-mobilności i umocnić pozycję Europy

W ciągu najbliższych kilkunastu lat będziemy obserwowali wygaszanie produkcji samochodów z tradycyjnymi silnikami. Przykładowo General Motors ogłosiło, że planuje zaprzestać tworzenia aut spalinowych do 2035 roku.
24.01.2022

Komisja wprowadziła techniczne poprawki do projektu obniżającego VAT na żywność, paliwa i energię

Zgłoszone przez PiS poprawki techniczne do projektu ustawy o zmianie ustawy obniżającej VAT na żywność, paliwa i energię wprowadziła w środę sejmowa komisja; akceptacji większości nie uzyskała natomiast m.in. propozycja wydłużenia obowiązywania przepisów do końca roku.
13.01.2022

Bułgarski operator gazu podnosi ceny i twierdzi, że stał się ofiarą szpiegostwa przemysłowego

Skandal wybuchł w Bułgarii wokół cen gazu ziemnego po kolejnej propozycji krajowego operatora Bułgargaz podniesienia od 1 stycznia 2022 r. ceny surowca o 14 proc. Miejscowi użytkownicy przemysłowi zarzucają Bułgargazowi bezprawny eksport zakupionego w Azerbejdżanie gazu, ten z kolei twierdzi, że stał się ofiarą szpiegostwa przemysłowego.
31.12.2021

Meksyk zaprzestaje eksportować ropę

Pemex, meksykański państwowy koncern naftowy, ogłosił plan wstrzymania eksportu ropy naftowej w 2023 roku, czym miałaby zostać spełniona obietnica prezydenta Meksyku Andreasa Manuela Lopeza Obradora, dotycząca paliwowej samowystarczalności kraju.
30.12.2021

Niemiecki urząd statystyczny: węgiel najważniejszym źródłem wytwarzania prądu

Najważniejszym źródłem wytwarzania prądu w Niemczech jest wciąż węgiel. Od lipca do września bieżącego roku około jednej trzeciej energii elektrycznej wprowadzonej do sieci wyprodukowano w elektrowniach węglowych. Spadł udział energii odnawialnych - podał we wtorek Federalny Urząd Statystyczny.
15.12.2021

Rosjanie dostarczą niebieski wodór do Niemiec. Przewidują także eksport LNG

Rosyjski producent gazu Novatek oraz spółka-córka koncernu energetycznego RWE – RWE Supply & Trading – podpisały memorandum o współpracy w zakresie dostaw paliw niskoemisyjnych i bezemisyjnych. Dokument zakłada dostawy niskoemisyjnego amoniaku i wodoru dla niemieckiej spółki.
11.12.2021

Firmy z łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej otrzymają 4 mln euro wsparcia

OWGP ogłosił nową rundę finansowania, aby pomóc brytyjskim firmom przyspieszyć ich rozwój w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej.
08.12.2021

Wycofanie emisyjnych elektrowni węglowych pozwoli na uniknięcie 6 mln przedwczesnych zgonów

Z najnowszych analiz wynika, że nawet 6 milionów przedwczesnych zgonów można byłoby uniknąć poprzez strategiczne zamknięcie najbardziej emisyjnych elektrowni konwencjonalnych. Polityka oparta wyłącznie na obawach związanych ze zmianami klimatycznymi nie jest wystarczająca.
02.12.2021

Europa ponownie zwiększa eksport produktów nadających się do recyklingu

Recykling używanych produktów ma być jedną z podstaw budowanej w Europie gospodarki o obiegu zamkniętym. Okazuje się, ze znaczne ilości produktów nadających się do recyklingu są eksportowane do Azji, zamiast poddawać je recyklingowi na terenie Europy.
28.11.2021

Projektowane unijne cło od śladu węglowego tematem konferencji Śląski Ład

Przygotowywany w Unii Europejskiej mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (tzw. CBAM), określany jako cło od śladu węglowego, będzie głównym tematem czwartej edycji konferencji Śląski Ład, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Katowicach.
26.11.2021

PIE: eksport Polski rośnie dzięki uczestnictwu w globalnych łańcuchach wartości

Eksport Polski rośnie dzięki uczestnictwu w globalnych łańcuchach wartości - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do udostępnionej przez OECD najnowszej edycji bazy danych Trade in Value Added.
18.11.2021

UE przekaże Mołdawii 60 mln euro na walkę z kryzysem gazowym

Unia Europejska zdecydowała, że przekaże Mołdawii 60 mln euro na walkę z kryzysem gazowym - przekazała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która tego dnia spotkała się z premier Mołdawii Natalią Gavrilitą.
28.10.2021

KE deklaruje pomoc Mołdawii w przezwyciężeniu kryzysu gazowego po wygaśnięciu umowy z Gazpromem

Komisja Europejska wyraziła we wtorek zaniepokojenie kryzysem gazowym w Mołdawii w związku z wygaśnięciem kontraktu na dostawy od rosyjskiego Gazpromu. "UE wspiera Mołdawię i jest gotowa oraz zobowiązana pomóc Mołdawii przezwyciężyć ten kryzys" - powiedział rzecznik KE Peter Stano.
27.10.2021

Mołdawia kupiła od Polski 1 mln metrów sześciennych gazu

Mołdawia kupiła w poniedziałek w Polsce milion metrów sześciennych gazu ziemnego w celu dywersyfikacji dostaw energii dla kraju - poinformował rząd w Kiszyniowie.
26.10.2021

Ropa w USA blisko 7-letnich maksimów; inwestorzy oceniają skalę kryzysu energetycznego

Ropa naftowa w USA jest wyceniana blisko najwyższych poziomów od 2014 r., po wzroście w czasie 3 poprzednich sesji o 2,5 proc. Inwestorzy oceniają skalę kryzysu energetycznego, który dotyka globalne rynki - informują maklerzy.
19.10.2021

W USA gaz pod napięciem. Polska zwiększa dostawy LNG z USA

Tej zimy ceny gazu mogą w Henry Hub mogą osiągnąć 12 do 14 USD za MMBtu - przewidują eksperci Platts Analytics. EIA uspokaja, że gaz w tym amerykańskim terminalu będzie można nabyć w IV po 4 USD. 15 października Henry Hub oferował gaz po cenie 5,643 USD.
18.10.2021

PIE: Polityka Gazpromu ws. dostaw gazu do UE motywowana politycznie

Polityka Gazpromu ws. dostaw do państw Unii jest w dużej mierze motywowana politycznie - stwierdził w czwartkowej analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów Moskwa, wzmacniając problemy z podażą gazu, stara się zwiększyć presję w UE na szybkie uruchomienie gazociągu Nord Stream 2.
15.10.2021

Siarka: wprowadzenie ograniczeń w eksporcie polskiego drewna - możliwe

Sytuacja na rynku drewna jest monitorowana m.in. w kontekście jego wywozu z kraju; jeśli to się nasili, możliwe jest wprowadzenie ograniczeń w eksporcie, np. zakazu wywozu całych kłód - powiedział PAP wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.
14.10.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • Poltarex

    Lębork, ul. Żeromskiego 9/10 , tel.: +48 59 86 22 430

Dziękujemy za wysłane grafiki.