Wynik wyszukiwania - "wyspa" - Wiadomości

Czy odkorkować nas może rynek transportu publicznego? Potrzebne jest nowoczesne myślenie i woda

Znamy już ekonomiczne i ekologiczne sposoby przemieszczania dużych mas ludzi w miastach. Te najbardziej efektywne obejmują ruch na szynach (największe wolumeny, najniższe koszty na pasażera, zmniejszenie ruchu na drogach), te trochę mniej efektywne obejmują ruch na kołach. Czy są inne drogi przemieszczania ludzi w miastach, które stanowić mogą doskonałe uzupełnienie transportu publicznego? Dwie polskie firmy chcą wejść na rynek z wodnymi taksówkami pasażerskimi.
27.03.2024

Wyspy, które niekoniecznie otacza woda

Wyspy energetyczne na morzu i na lądzie omawia Dariusz Rudziński, dyrektor w ENMARO.
18.03.2024

Na Ziemi jest więcej raf, niż sądzono

Prawie 350 tys. km kwadratowych oceanicznego dna jest pokrytych płytkimi rafami koralowymi. To wyniki precyzyjnej analizy zdjęć satelitarnych.
15.02.2024

Zmiany klimatu zagrażają ważnym zasobom słodkiej wody

Analiza zmian temperatur w jaskiniach w różnych części świata wskazała ryzyko, dotyczące jednych z najważniejszych zasobów wody pitnej. Zagrożone są m.in. żyjące w tej wodzie unikalne organizmy, które pomagają zachować jej dobrą jakość.
01.02.2024

Wyspy energetyczne: jak zapewnić im konkurencyjność kosztową?

Wyspy energetyczne obiecują zaspokoić rosnące zapotrzebowanie świata na niedrogą, stabilną i odnawialną energię. John Ammentorp, dyrektor ds. krajowego rynku energii, bada sposoby zapewnienia konkurencyjności wysp energetycznych i pomaga przenieść tę przełomową koncepcję z deski kreślarskiej do rzeczywistości.
19.01.2024

Greenpeace pozywa Holandię za brak planu klimatycznego dla wyspy Bonaire

Mieszkańcy karaibskiej wyspy Bonaire oraz Greenpeace pozwali w czwartek państwo holenderskie do sądu - przekazała w oświadczeniu organizacja ekologiczna. Zarzucają oni rządowi w Hadze, że robi zbyt mało, aby chronić mieszkańców wyspy przed zmianami klimatycznymi.
12.01.2024

Ptaki mogą przyczynić się do ratowania raf koralowych

Obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców ponad dwukrotnie – ustalił międzynarodowy zespół badaczy.
12.12.2023

EDP Renewables przyspiesza transformację energetyczną za sprawą rozwiązań opartych na OZE

Grupa niedawno dokonała oficjalnego otwarcia elektrowni słonecznej z magazynem energii na pustyni w USA, która pozwala ograniczyć do minimum spalanie gazu przez lokalną społeczność; inna inicjatywa grupy praktycznie zlikwidowała zapotrzebowanie na paliwo na wyspie należącej do Singapuru. EDP inwestuje w liczne przykładowe zastosowania czystych technologii, które mają na celu ograniczenie emisji CO2 i wsparcie wspólnych wysiłków na rzecz klimatu przed szczytem COP 28.
27.11.2023

Od 6 lat nie poprawia się stan wody w Bałtyku

Warunki środowiskowe do życia w akwenie Morza Bałtyckiego na przestrzeni ostatnich lat nie uległy poprawie niemal w ogóle – wynika z raportu helsińskiej Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku HELCOM, która sporządza obszerny dokument o poziomie zanieczyszczeń morza raz na 6 lat.
02.11.2023

W Malezji powodu zanieczyszczenia atmosfery władze zapowiadają zamykanie szkół i zasiewanie chmur

Atmosfera nad Malezją jest tak zanieczyszczona, że rząd zapowiedział w poniedziałek zasiewanie chmur, polegające na rozpraszaniu z samolotów takich substancji jak cząsteczki soli czy suchego lodu. Władze mają nadzieję, że opady poprawią jakość powietrza - poinformowała agencja Reutera.
04.10.2023

Połowa mieszkańców miast domaga się ekologicznego transportu

Połowa mieszkańców miast coraz częściej wymaga od władz wprowadzenia przyjaznego środowisku transportu - wynika z raportu Deloitte. 64 proc. miast zamierza pozyskać partnerów, którzy pomogą rozwinąć zrównoważone środowiskowo środki komunikacji miejskiej – dodano.
19.09.2023

Japonia. Odchody krów jako paliwo do rakiet kosmicznych

Japońska firma chemiczna pracuje nad metodą przerabiania odchodów krów na ciekły biometan, który miałby być używany jako paliwo rakietowe – podała w poniedziałek agencja Kyodo, oceniając, że mogłoby to rozwiązać problem usuwania nieczystości z hodowli bydła.
18.09.2023

Centrum Copernicus: pożary lasów w Kanadzie to ponad 25 proc. emisji węglowych z pożarów lasów na całym świecie

Tegoroczne rekordowe pożary lasów w Kanadzie przyczyniły się do prawie 410 milionów ton emisji związków węgla, co stanowi 27 proc. światowych emisji pochodzących z pożarów lasów – poinformowało europejskie centrum monitorowania atmosfery Copernicus.
16.09.2023

Ekspertka: owady są zagrożone, ale miejskie pasieki nie są dobrym rozwiązaniem

Miejskie pasieki nie do końca są dobrym rozwiązaniem dla przyrody. Wprowadzona do miasta pszczoła miodna konkuruje z innymi gatunkami zapylającymi, np. z dziko żyjącymi pszczołami - mówi w rozmowie z PAP przyrodniczka dr Anna Sobieraj-Betlińska.
08.09.2023

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).
05.09.2023

Grecja. Wybuchły nowe pożary; dwie osoby zginęły, zarządzono ewakuacje

Greccy strażacy walczą we wtorek z rozprzestrzeniającymi się pożarami lasów w regionie Beocja na północ od Aten, na wyspach Eubea i Kitnos oraz na północnym wschodzie kraju w regionie Macedonia Wschodnia i Tracja; zginęły dwie osoby, zarządzono ewakuacje - informuje stacja France24.
22.08.2023

Pożar na Teneryfie nadal poza kontrolą, 26 tys. osób ewakuowanych

Władze Teneryfy oficjalnie poinformowały biura podróży, że infrastruktura turystyczna na tej hiszpańskiej wyspie nie została dotknięta przez pożar, który wybuchł w środę i nie został jeszcze opanowany. "Nie ma ryzyka dla turystów przebywających na wyspie" - głosi komunikat.
19.08.2023

Stargate zabezpiecza fundusze na projekt Green Hydrogen Offshore Gran Canaria

Stargate Hydrogen Solutions OÜ (Stargate) pomyślnie otrzymała dotację od Komisji Europejskiej w ramach programu Horyzont Europa, która będzie przeznaczona na dostarczenie elektrolizera, będącego kluczowym elementem projektu związanego z morską energetyką wiatrową na Gran Canarii. Celem tego projektu jest zademonstrowanie pełnego łańcucha wartości zielonego wodoru na Wyspach Kanaryjskich.
17.07.2023

Duńskie wyspy energetyczne wielką niewiadomą

Duński rząd podjął decyzję o odroczeniu przetargu na budowę sztucznej wyspy energetycznej na Morzu Północnym. Powodem takiego posunięcia jest wysoka cena obecnej koncepcji, co skłoniło rząd do rozważenia alternatywnych projektów.
28.06.2023

PowerX prezentuje innowacyjny projekt statku dostarczającego i magazynującego energię elektryczną

Japońska firma rozwija projekt akumulatorowca, tj. jednostki morskiej wyposażonej w akumulatory, która mogłaby magazynować energię elektryczną i dostarczać ją tam, gdzie byłaby potrzebna.
18.06.2023

Luksusowa "Wyspa bogaczy" zaatakowana przez aktywistów klimatycznych [WIDEO]

Aktywiści klimatyczni grupy "Ostatniego Pokolenia" zaatakowali luksusowy hotel na niemieckiej wyspie Sylt, nazywanej często "wyspą bogaczy". Spryskali pomarańczową farbą hotelowy bar. "Oznaczamy miejsca i symbole nadmiernej konsumpcji", wyjaśnił aktywista Hendrik Frey w czwartek w komunikacie prasowym.
09.06.2023

Przyszłość transportu morskiego? Test autonomicznego statku od Kongsberg

Kongsberg Maritime z powodzeniem zademonstrował szereg zdalnych i autonomicznych technologii na statku towarowym działającym u wybrzeży Norwegii. Rejs testowy został uznany za jedną z najbardziej złożonych autonomicznych podróży morskich. Eidsvaag Pioner jest jednym z dwóch statków, które są wyposażone do zdalnie sterowanych i autonomicznych demonstracji transportowych w ramach projektu "Autoship", który jest częścią unijnego programu badawczego "Horyzont 2020".
07.06.2023

Wyspy energetyczne: kamień milowy - Dania i Niemcy z pierwszą prawnie wiążącą umową w zakresie wspólnego projektu morskiej energii odnawialnej w UE

Niemiecki federalny minister gospodarki i działań w obszarze klimatu, Robert Habeck, oraz duński minister ds. klimatu, energii i usług komunalnych, Lars Aagaard, podpisali umowę dotyczącą wyspy energetycznej Bornholm, która jest zlokalizowana na Morzu Bałtyckim. Jest to pierwsza w Europie prawnie wiążąca umowa o współpracy w zakresie wspólnego projektu energii morskiej na mocy dyrektywy UE w sprawie odnawialnych źródeł energii.
04.06.2023

PSE rozstrzygnęły przetarg na zdolności przesyłowe na połączeniu elektroenergetycznym Polska-Ukraina

Rozstrzygnięto przetarg na zdolności przesyłowe w dniach 15-31 maja dla polskiej części połączenia elektroenergetycznego z Ukrainą Rzeszów Chmielnicka – poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).
13.05.2023

Niemcy i Dania badają rynek pod kątem połączenia kablowego z wyspą energetyczną Bornholm

Energinet i 50Hertz poinformowały o konieczności przeprowadzenia okresowego badania rynku w zakresie planowanych zamówień na systemy kablowe w ramach projektu Bornholmskiej Wyspy Energetycznej (BEI) w celu stworzenia wymaganych połączeń kablowych z/do Bornholmu.
08.05.2023

Ekstremalne warunki pogodowe mogą powodować niewydolność sieci energetycznych w miastach

Zapotrzebowanie na energię w miastach podczas upałów rośnie szybciej, niż przewidywali urbaniści. Może to doprowadzić nawet do przerw w dostawach prądu wtedy, gdy energia będzie najbardziej potrzebna – ostrzegają naukowcy na łamach pisma „Nature energy”.
04.05.2023

PSE: przetarg na zdolności przesyłowe połączenia elektroenergetycznego Polska-Ukraina od 15 maja

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformował we wtorek w komunikacie o ogłoszeniu przetargu na zdolności przesyłowe połączenia elektroenergetycznego z Ukrainą Rzeszów-Chmielnicka. Przetarg dotyczy okresu 15-31 maja 2023 r.
02.05.2023

Mieszkańcy Bielan chcą specjalnej ochrony bagiennego lasu olchowego

Mieszkańcy Bielan przygotowali petycję w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego Bielański Ols w bielańskiej części Lasu Uroczysko Bemowo. Ols to las z dominacją olszy czarnej porastający bagienne siedliska.
30.04.2023

Orbital Marine Power prezentuje nowy projekt energii pływowej o mocy 30 MW na wodach Orkadów

Orbital Marine Power (Orbital), firma zajmująca się energią odnawialną, skoncentrowana na komercyjnym wdrażaniu swojej innowacyjnej technologii turbin pływowych, ogłosiła, że otrzymała od Crown Estate Scotland umowę opcyjną na nowy projekt w cieśninie Westray Firth.
26.03.2023

Umowa ws. SMR-ów pomiędzy Orlen Synthos Green Energy a NFOŚiGW podpisana

Określenie warunków współdziałania w zakresie budowy w Polsce niedużych, modułowych elektrowni jądrowych opartych na technologii SMR (ang. Small Modular Reactors) – to główny cel umowy o współpracy, która dzisiaj (16 marca) została podpisana w Warszawie pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) a spółką Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Strony porozumienia uzgodnią cele środowiskowe do osiągnięcia, model ekonomiczny projektu i harmonogram jego realizacji, biznesplan oraz postanowienia umowy in
16.03.2023

W organizmach ptaków stwierdza się mnóstwo plastiku, naukowcy mówią o "plastikozie"

W organizmach zwierząt bardzo często znajdowane są tworzywa sztuczne. Zjadanie ich przez ptaki powoduje stany zapalne i uszkodzenia układu pokarmowego - ustalili badacze. Zjawisko jest tak powszechne, że zaczęli oni mówić wręcz o "plastikozie".
13.03.2023

Pogoda, inflacja i ceny energii powodem wyższych cen warzyw i owoców

W Wielkiej Brytanii w supermarketach wprowadzono limit trzech pomidorów na klienta. W Holandii można kupić maksymalnie dwie papryki. W Niemczech klienci skarżą się na ceny ogórków, z kolei w Hiszpanii rolnicy patrolują w nocy pola przed złodziejami owoców i warzyw. Na Słowacji głośno jest o "kryzysie cebulowym".
12.03.2023

Jan De Nul, Tractebel i DEME łączą offshore z morskimi farmami PV

Jan De Nul, Tractebel i DEME wspólnie opracowały nową technologię pływających instalacji fotowoltaicznych, która ma być zdolna do działania w trudnych warunkach morskich i dodatkowo połączona z morskimi farmami wiatrowymi.
09.03.2023

2 mln dolarów kary za zanieczyszczenie Mississippi przez statki

Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował w styczniu, że Empire Bulkers Limited i Joanna Maritime Limited, dwie powiązane firmy z siedzibą w Grecji, zostały ukarane grzywną w wysokości po milionie dolarów. W uzasadnieniu kary stwierdzono: „popełnienie świadomych i umyślnych naruszeń ustawy o zapobieganiu zanieczyszczeniu przez statki (APPS - Act to Prevent Pollution from Ships) oraz ustawy o bezpieczeństwie portów i dróg wodnych” przez statek M/V Joanna (do 2020 roku M/V Eleni).
08.03.2023

Pierwsza na świecie wyspa energetyczna wypływa w morze - Elia powierza DEME-Jan de Nul wykonanie projektu u wybrzeży Belgii

Ta sztuczna wyspa (45 km od wybrzeża) będzie stanowić kluczowe ogniwo w lokalnym systemie zaopatrzenia w energię. Otworzy ona przyszłą strefę wiatrową Księżnej Elżbiety (3,5 GW) i połączy kraj z Wielką Brytanią i Danią poprzez dodatkowe interkonektory (projekty Nautilus i TritonLink).
28.02.2023

Rozkręca się rewitalizacja Wyspy Spichrzów w Elblągu

Władze Elbląga zleciły przebudowę zachodniego nabrzeża rzeki Elbląg od strony Wyspy Spichrzów wraz z zagospodarowaniem terenów przybrzeżnych. Zakończenie prac jest planowane w połowie 2025 roku. Całość planowanych robót wykona Korporacja Budowlana DORACO.
23.02.2023

OX2 przystępuje do współpracy w zakresie zielonego wodoru

Deweloper zamierza dostarczać gaz ze swojego parku energetycznego Möckelö do fabryki Orkla Group na Aland.
08.02.2023

Minesto i SEV wzmacniają partnerstwo na rzecz rozwoju energii pływów na Wyspach Owczych

Minesto, wiodący deweloper w sektorze energetyki oceanicznej, oraz SEV, farerskie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, odnowiły i rozszerzyły umowę o współpracy, w której określono role i obowiązki związane z budową energii pływów na Wyspach Owczych, w tym bieżącą produkcją energii elektrycznej w Vestmannasund i pierwszą dużą macierzą pływową w Hestfjord.
23.01.2023

Minesto oceni obszar pływów dla azjatyckiego klienta

Deweloper energetyki morskiej Minesto wykona ocenę obszaru, w którym występują prądy pływowe, pod kątem wdrożenia elektrowni pływowych Minesto Dragon. Prace mają zostać zakończone w pierwszym kwartale 2023 roku.
16.01.2023

Niemiecki operator sieci poszukuje dostawcy podmorskich kabli w formule EPCI

Niemiecki operator systemu przesyłowego 50Hertz Transmission poszukuje dostawcy morskiego systemu przesyłowego o napięciu 525 kV. Łączna długość okablowania ma wynieść 3536 kilometrów.
02.01.2023

OX2 zbada możliwość stworzenia podmorskiego gazociągu do transportu wodoru na Bałtyku

Spółka OX2 uzgodniła z Gasgrid Finland i Nordion Energi, operatorami systemów przesyłowych gazu (OSP) w Finlandii i Szwecji, oraz Copenhagen Infrastructure Partners, że zbada możliwość rozwoju nowej infrastruktury rurociągów do transportu wodoru w rejonie Morza Bałtyckiego, aby umożliwić dystrybucję pomiędzy Finlandią, Wyspami Alandzkimi, Szwecją, Danią i Niemcami.
16.12.2022

Lądowa wyspa energetyczna - biogazownia, wiatraki i PV - ruszyła produkcja energii [WIDEO]

Ukończono budowę biogazowni rolniczej w gminie Wicko. Dzięki inwestycji emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o ponad 6 000 ton rocznie. Projekt był współfinansowany ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.
06.12.2022

Nowy rekord produkcji energii morskiej. Dragon szwedzkiego Minesto

Po tym, jak uzyskał pozwolenia, wypłynął na wody Wysp Owczych. Już w październiku i listopadzie jego mikrosieć wyprodukowała rekordową ilość mocy. Dragon 4 to najnowszy produkt Minesto, szwedzkiej firmy specjalizującej się w zielonych innowacjach w branży morskiej.
24.11.2022

Energinet ogłasza przetarg na ocenę offshore wind na wyspie energetycznej na Morzu Północnym

Duński operator systemu przesyłowego (OSP) Energinet ogłosił przetarg na usługi konsultingowe w zakresie oceny warunków meteorologicznych dla morskiej wyspy energetycznej na Morzu Północnym.
22.11.2022

Shanghai Electric prezentuje informacje branżowe podczas siódmego Międzynarodowego Szczytu Przybrzeżnej Energetyki Wiatrowej

W dniach 10-12 listopada w prowincji Hainan w Chinach odbył się siódmy Międzynarodowy Szczyt Przybrzeżnej Energetyki Wiatrowej, którego organizatorem była firma Shanghai Electric Wind Power Group Co. Podczas ceremonii otwarcia prezes Spółki, Miao Jun, wygłosił przemówienie na temat rozwoju branży. Tegoroczna impreza pod hasłem „Wzmocnienie działań skoncentrowanych na innowacjach w celu promowania sprawnego i uporządkowanego rozwoju przybrzeżnej energetyki wiatrowej” zgromadziła światowych liderów i przedstawicieli branży, którzy
21.11.2022

Wyspy energetyczne i PtX rozwiązaniem kryzysu energetycznego?

Europejskie morskie farmy wiatrowe o mocy 30 GW są prawie w całości podłączone do systemu energetycznego za pomocą podmorskich kabli, które biegną od każdej farmy do kraju macierzystego.
20.11.2022

W Papui Nowej Gwinei zaobserwowano bażanciaka czarnoszyjego. To pierwszy raz od 140 lat

Po raz pierwszy od 140 lat zaobserwowano bażanciaka czarnoszyjego, endemiczny gatunek ptaka z rodziny gołębiowatych zamieszkujący należącą do Papui Nowej-Gwinei Wyspę Fergussona - podało w piątek BBC. To jak odnalezienie jednorożca - skomentował jeden z kierowników wyprawy naukowej, która zaobserwowała ptaka.
18.11.2022

Polska państwem z najgorszym stanem środowiska w całej Unii Europejskiej. Najbardziej „zielone” są Malta, Francja i Szwecja

Takie wnioski przedstawia raport Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera „Europa przeciw katastrofie klimatycznej”, zawierający m.in. ranking najbardziej zielonych państw Wspólnoty.
04.11.2022

CNN, Call to Earth: Światowej sławy biolożka morska Sylvia Earle wzywa do działań na rzecz ochrony oceanów

W specjalnym 30-minutowym programie przygotowanym w ramach Call to Earth Day, światowej sławy biolożka morska i oceanografka Sylvia Earle zabiera dziennikarkę CNN Sarę Sidner do swojego domu na Florydzie, aby opowiedzieć jej o działaniach na rzecz ochrony oceanów prowadzonych w Słonecznym Stanie Ameryki – obszarze, na którym przez dziesięciolecia zmagano się z katastrofami ekologicznymi, a któremu teraz zagraża gwałtowne podnoszenie się poziomu wód oceanicznych.
27.10.2022

Belgia zaprezentowała projekt wyspy energetycznej

Operator systemu przesyłowego Elia zaprezentował projekt pierwszej na świecie sztucznej wyspy energetycznej, która miałaby powstanie na wodach Morza Północnego.
05.10.2022

OX2 przyspiesza prace nad dwoma projektami offshe u wybrzeży Alandów

Spółka OX2 rozpoczęła prace nad analizą i oceną oddziaływania na środowisko dla dwóch projektów offshore - Noatun w rejonie Wysp Alandzkich, po tym jak rząd wydał deweloperowi pozwolenie na badania środowiskowe.
04.10.2022

Projekty “Power to X” kluczowe dla przyszłego miksu energetycznego

W Wałczu w ramach współpracy Eurowind Energy oraz Zakładu Energetyki Cieplnej powstanie Park Energetyczny w ramach projektu Power-to-X (PTX). To zupełnie nowe myślenie o wykorzystaniu energii odnawialnej wytwarzanej z hybrydowego połączenia energii z wiatru, słońca i dodatkowych komponentów. Podstawową ideą PTX jest przekształcenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w jej inną formę – i w razie potrzeby z powrotem do elektryczności.
04.10.2022

Coraz bardziej iluzoryczny local content dla polskiego wind offshore

Temat Morskich Farm Wiatrowych coraz bardziej rozgrzewa wyobraźnię polskich małych lub średnich przedsiębiorców, którzy liczą na swój udział w tym znaczącym dla polskiej gospodarki energetycznej przedsięwzięciu.
29.09.2022

Miłośnicy przyrody pomagają przewidzieć wpływ zmian klimatu na kwitnienie roślin

Zdjęcia miłośników przyrody gromadzone w serwisach społecznościowych dostarczają naukowcom cennych informacji o wpływie zmian klimatu na kwitnienie – ustalili polscy badacze wraz kolegami z innych krajów.
26.09.2022

Dania pracuje nad pierwszym na świecie przetargiem Power-to-X

Duńska Agencja Energetyczna (DEA) pracuje nad pierwszym przetargiem Power-to-X (PtX) w Danii i wkrótce zorganizuje spotkanie z interesariuszami w celu omówienia harmonogramu i ram postępowania przetargowego. Ponadto, po utworzeniu grupy zadaniowej PtX, DEA utworzyła również sekretariat do spraw Power-to-X.
24.09.2022

Prezes GPW: na tle Europy Polska pozostaje „zieloną wyspą”

Na tle Europy polska gospodarka jest zieloną wyspą, choć oczywiście musimy prowadzić bardzo rozważnie naszą politykę gospodarczą - powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl.
08.09.2022

Cyfrowa energetyka przyszłości

Wykorzystanie innowacyjnych technologii cyfrowych w energetyce będzie fundamentem współpracy Enei i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Energetyczna spółka i centrum badawczo-rozwojowe podpisały list intencyjny, który określa charakter oraz kierunki działań związanych z wykorzystaniem technologii cyfrowych w energetyce. Wspólne projekty Enei i PCSS w szczególności będą dotyczyły działań badawczo-rozwojowych oraz wypracowania nowoczesnych produktów i usług, które mogą być oferowane klientom Enei.
07.09.2022

IKEA za 58 mln euro kupuje od OX2 udziały szwedzkiego offshore wind

Grupa macierzysta IKEA za kwotę kupiła 58 mln euro 49 proc. udziałów od firmy OX2 w trzech projektach morskiej energetyki wiatrowej w Szwecji.
31.08.2022

Ruszyło śledztwo w sprawie zabitych żółwi na Galapagos

Prokuratura w Ekwadorze wszczęła w poniedziałek śledztwo w sprawie domniemanego polowania i zabicia czterech żółwi olbrzymich na Wyspach Galapagos – poinformowała agencja AFP.
31.08.2022

Miks energetyczny w Polsce - czy czeka nas przełom?

Produkcja energii z OZE bije kolejne rekordy. Tylko w czerwcu 2022 r. produkcja energii w Polsce wyniosła 13 600 GWh. 46,4% energii wyprodukowano z węgla kamiennego, 27,4% stanowił węgiel brunatny, a elektrownie OZE miały 18,3% wkładu w produkcję energii. W ujęciu dziennym łączna generacja OZE była w stanie pokryć nawet 67% zapotrzebowania kraju na moc. Jednak to wciąż za mało. Według wytycznych Komisji Europejskiej UE do 2050 roku musi obniżyć emisje do zera, a co za tym idzie odejść od paliw kopalnych i całkowicie oprzeć miks e
30.08.2022

Rząd rozszerzy projekt wyspy energetycznej na Bornholmie; Niemcy współinwestorem

Rząd Danii zamierza rozszerzyć projekt wyspy energetycznej na Bornholmie, mającej być hubem dla energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Współinwestorem będą Niemcy, które za pomocą podmorskiego kabla będą pozyskiwać ekologiczny prąd - poinformował w poniedziałek duński resort klimatu.
29.08.2022

Ekologiczna Pływająca Wyspa Energetyczna. Innowacyjny projekt polskiego biura projektowego Wuprohyd

Kilka lat temu, grupa inżynierów firmy Wuprohyd połączyła siły i powstał innowacyjny projekt Ekologicznej Morskiej Elektrowni wykorzystującej energię z trzech odnawialnych źródeł energii.
24.08.2022

Energinet przeprowadzi kolejne badania w związku z budową wyspy energetycznej

Na początku września duński operator systemu elektroenergetycznego Energinet rozpocznie badania lądowe na obszarze zlokalizowanym na południe od Aakirkeby na południowym Bornholmie, gdzie planowana jest budowa stacji przekształtnikowej (konwerterowej).
23.08.2022

Władze grenlandzkiego miasta chcą ograniczyć liczbę turystów, by spowolnić topnienie lodowców

Władze miasta Ilulissat na Grenlandii zamierzają ograniczyć i kontrolować liczbę turystów, aby chronić środowisko naturalne i nie doprowadzać do jeszcze szybszego topnienia lodowców. Każdego dnia obserwujemy skutki zmiany klimatu - powiedział burmistrz Palle Jeremiassen.
19.08.2022

Negatywnych efektów urbanizacji nie jest w stanie zrównoważyć nawet Natura 2000

W ciągu ostatnich 20 lat liczba siedlisk motyli z rodziny modraszkowatych zmniejszyła się w Polsce dwukrotnie, szczególnie poza obszarami Natura 2000. Objęcie tych owadów statusem gatunków chronionych nie gwarantuje jednak poprawy sytuacji. Największym winnym jest presja urbanizacyjna - ustalili Polacy.
25.07.2022

Pierwszy grecki prom elektryczny wypłynie z Pireusu w 2026 roku

Saronic Ferries wprowadzi do serwisu prom elektryczny w 2026 r. Armator zlecił opracowanie projektu C-Job Naval Architects. Będzie to pierwszy w pełni elektryczny RoPax w Grecji.
14.07.2022

Wielka Brytania powołała pełnomocnika ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Tim Pick zostanie mianowany pierwszym w historii Wielkiej Brytanii pełnomocnikiem do spraw morskiej energetyki wiatrowej. Informacje potwierdził premier Boris Johnson oraz Kwasi Kwarteng, minister biznesu i energii.
09.06.2022

Morskie wyspy energetyczne napędzane energią z offshore i zielonym wodorem [WIDEO]

Spółka Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) przedstawiła plany budowy sztucznej wyspy przeznaczonej do produkcji na dużą skalę ekologicznego wodoru z morskiej energii wiatrowej w Danii oraz zawarła umowę z Allianz Investment Management (AIM) na wykonanie studium wykonalności dla podobnego projektu w Niemczech.
23.05.2022

Imponujące ptaki na Odrze Granicznej

Na Odrze Granicznej w Zachodniopomorskiem powstały sztuczne wyspy umożliwiające odbudowę populacji ptaków. Projekt aktywisty Piotra Chary wsparł szczeciński oddział Wód Polskich. Na pływających platformach zadomowiły się już ostrygojady i rybitwy.
16.05.2022

MFW: Polski local content jednak możliwy do zabezpieczenia prawnie

Jak już wskazywano w poprzednich publikacjach, nie istnieje obecnie w polskim systemie prawnym regulacja, która w jakikolwiek sposób zabezpieczałaby polski łańcuch dostaw, czy ujęciu szerszym - polski „local content” przy budowie i eksploatacji polskich morskich farm wiatrowych.
23.04.2022

Energa - w Przywidzu powstaje wyspa energetyczna

W ramach projektu SERENE, finansowanego z programu UE Horyzont 2020, zostaną opracowane oraz zademonstrowane opłacalne i zorientowane na konsumenta/prosumenta energii elektrycznej i cieplnej rozwiązania, umożliwiające miejscowym społecznościom zaspokojenie ich potrzeb energetycznych z lokalnych źródeł odnawialnych. Celem projektu jest utworzenie zintegrowanych tzw. „wysp energetycznych” w trzech lokalizacjach w Europie: Skanderborg (Dania), Olst (Holandia) i Przywidz (Polska).
13.04.2022

Morskie Farmy Wiatrowe w strefie przyległej RP wyłącznym problemem sektora prywatnego?

W dzisiejszym artykule autorzy, chcą w sposób esencjonalny przybliżyć czytelnikowi, jak umiejscowienie polskich MFW wpływa na ich podporządkowanie jurysdykcyjne, pod reżim prawa polskiego i czy do końca trafiony jest pogląd, który daje się niestety zauważyć, iż od momentu umiejscowienia tych inwestycji na polskich obszarach morskich, będzie to jedynie problem i zmartwienie inwestora.
12.04.2022

Atomowe dywagacje. Czy przełamiemy wszystkie bariery, które stoją przed polską energetyką jądrową?

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać w rejonie Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo nad Bałtykiem. Miejsce wskazano pod koniec 2021 roku po kilkuletnich badaniach środowiskowych i analizach przestrzennych zbioru trzech lokalizacji: Żarnowiec, Choczewo i Lubiatowo-Kopalino.
27.03.2022

ENTSO-E: sieci energetyczne Ukrainy i Mołdawii zsynchronizowane z europejskimi

Sieci elektroenergetyczne Ukrainy i Mołdawii są od środy próbnie zsynchronizowane z europejskim systemem - poinformowała w środę organizacja europejskich operatorów przesyłowych ENTSO-E. O pilną synchronizację Ukraina wystąpiła w pierwszych dniach rosyjskiej agresji.
16.03.2022

Ukraina prosi UE o pilną synchronizację z europejskim systemem energetycznym

Ukraiński minister energetyki zwrócił się w poniedziałek do Unii Europejskiej z prośbą o synchronizację krajowego systemu z CEN, tj. systemem energetycznym kontynentalnej Europy, najszybciej, jak to możliwe - przekazała agencja Reutera.
01.03.2022

Mikroplastik dziesięciokrotnie zwiększa szkodliwość organicznych zanieczyszczeń

Cząstki mikroplastiku działają jak nośniki dla obecnych w środowisku, groźnych substancji organicznych, przez co aż dziesięciokrotnie zwiększają ich szkodliwość - dowodzą naukowcy Tel Aviv University.
22.02.2022

Inspektorzy ochrony środowiska będą karać za cumowanie przy mazurskich wyspach

Inspektorzy ochrony środowiska będą mogli nakładać mandaty m.in. za cumowanie przy wyspach na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich - wynika z projektu opublikowanego na stronach RCL.
22.02.2022

Brytyjczycy chcą zasilić statki w portach energią z OZE

Wielka Brytania planuje przyśpieszyć dekarbonizację żeglugi morskiej. Jednostki, które stacjonują w portach, mogłyby pobierać i konsumować bezemisyjną energię wyprodukowaną na lądzie, przyczyniając się do obniżenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń.
13.02.2022

W Zatoce Neapolitańskiej znaleziono plastikowe opakowanie sprzed 40 lat

Rybak wyłowił w Zatoce Neapolitańskiej zachowane niemal w całości plastikowe opakowanie po chrupkach sprzed 40 lat. Jest na nim data ważności: listopad 1983. Zaprezentowano je jako dowód tego, w jaki sposób plastik, który rozkłada się bardzo długo, wyniszcza morze.
08.02.2022

Peru. 24 plaże skażone wyciekiem ropy po tsunami na Pacyfiku

Co najmniej 24 plaże w Peru zostały zanieczyszczone ropą naftową w efekcie tsunami, jakie w połowie stycznia doprowadziło do wycieku paliwa podczas rozładunku tankowca w sąsiedztwie rafinerii La Pampilla. Wysoka fala, która uderzyła w statek, pojawiła się wskutek wybuchu wulkanu na wyspach Tonga.
02.02.2022

Wyciek z tankowca w Peru. Pracownicy z zakazem wyjazdu z kraju

Sąd w prowincji Lima, na środkowym wybrzeżu Peru, zakazał opuszczania tego kraju przez czterech pracowników hiszpańskiej spółki Repsol w związku z wyciekiem ropy naftowej. Doszło do niego 15 stycznia podczas rozładunku z tankowca w położonej w sąsiedztwie wybrzeża rafinerii La Pampilla.
30.01.2022

Technologie floating mogą uniezależnić kraje wyspiarskie od konsumpcji paliw

Nowe technologie energii odnawialnej, takie jak morskie pływające elektrownie słoneczne, energia fal oraz morska energetyka wiatrowa, w połączeniu z ekologicznymi paliwami, są w stanie zabezpieczyć w pełni dostawy energii dla krajów wyspiarskich. Jest to wniosek płynący z badań ekspertów, którzy przeanalizowali miks energetyczny Malediwów oparty w 100 proc. na OZE.
29.01.2022

Wyciek ropy w Peru spowodował najgorszą katastrofę ekologiczną w ostatnich latach

Po uderzeniu we wtorek gwałtownej fali morskiej w tankowiec rozładowujący ropę naftową w rafinerii La Pampilla u wybrzeży Peru wyciekło ponad 6 tys. baryłek ropy. Powstanie fali jest wiązane z sobotnią erupcją wulkanu na wyspach Tonga - informuje w czwartek serwis BBC.
21.01.2022

Hiddenfjord ograniczył emisje dwutlenku węgla o 94% dzięki transportowi morskiemu

Rodzinna firma Hiddenfjord z Wysp Owczych zaopatrująca Amerykę Północną i Europę w świeżego łososia zdobyła nagrodę 2021 SEAL Business Sustainability Award. Hiddenfjord otrzymała wyróżnienie SEAL (skrót od Sustainability, Environmental Achievement, and Leadership, z ang. Zrównoważony rozwój, osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska i przywództwo) w kategorii Inicjatywy Środowiskowe za ogromną redukcję emisji CO2 związanej z transportem, która spadła o 94%, po tym jak w ubiegłym roku firma zmieniła sposób transportu z lotniczeg
24.12.2021

Kolejne pływające, zielone wyspy w Nowej Soli

Na zbiorniku wodnym na terenie skweru przy ul. Zygmunta Starego oraz na basenie portowym Odry w Nowej Soli (Lubuskie) zostały zamontowane dwie pływające wyspy – jedna ma 3 mkw, druga 27 mkw. Łącznie na akwenach miejskich są już cztery takie wyspy.
13.12.2021

Brytyjscy ekolodzy obawiają się wpływu wiatraków za zagrożone gatunki ptaków

Według mediów brytyjskich kolejny projekt morskiej farmy wiatrowej na Wyspach ma otrzymać wkrótce pozwolenie na realizację. Aktywiści ekologiczni obawiają się o bezpieczeństwo zagrożonych gatunków ptaków.
12.12.2021

Polska firma wykorzystuje innowacyjny materiał zamiast plastiku go do uprawy roślin

Polski start-up opracował materiał, który może zastąpić plastik w wielu różnych zastosowaniach, przyczyniając się do ograniczenia nieodnawialnych zasobów naturalnych takich jak torf.
08.12.2021

COP26 a gospodarka morska. Co z tego wynika?

W zeszłym miesiącu zakończył się szczyt klimatyczny COP26, którego efekty będą miały długofalowe skutki dla całego sektora morskiego. Nie ma poczucia triumfu, za to jest satysfakcja, że udało się wypracować zgodę, biorąc pod uwagę napięte stosunki geopolityczne.
06.12.2021

Dryfujący wulkaniczny pumeks zbliża się do Tokio, zagraża ekosystemowi i rybołówstwu

Olbrzymie ilości pumeksu z erupcji podwodnego wulkanu unoszą się na powierzchni morza i zbliżają do okolic Tokio. Warstwa pumeksowych kamieni blokuje światło, zagraża morskim zwierzętom, zakłóca rybołówstwo i turystykę – podała we wtorek agencja Kyodo.
17.11.2021

CNN, „Call to Earth: Protectors of the Planet”: dokument o zaangażowanych w ochronę planety

W środę 10 listopada będzie miał miejsce finał Call to Earth Day, inicjatywy CNN poświęconej trosce o przyszłość naszej planety. W najbliższy weekend, 6 listopada, na platformie stacji dostępny będzie specjalny 30-minutowy dokument „Call to Earth: Protectors of the Planet” o pięciu osobach z całego globu, które pracują na rzecz ochrony świata przyrody. Program prowadzony przez Richarda Questa opowiada o pięciu projektach zrównoważonego rozwoju w Bangladeszu, Hongkongu, Peru, Wielkiej Brytanii i Rwandzie.
08.11.2021

Delegat z Tonga na COP26: dla nas zmiany klimatu oznaczają, że znajdziemy się pod wodą

Dla mieszkańców Tonga czy innych wysp na Pacyfiku zmiany klimatyczne oznaczają, że znajdziemy się pod wodą – mówi w rozmowie z PAP Uili Loisi, członek delegacji Tonga uczestniczący w ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow.
04.11.2021

Grecja chce ograniczyć budowę lądowych farm wiatrowych

Grecki rząd rozważa wprowadzenie nowych przepisów zakazujących instalowania turbin wiatrowych na obszarach wysokich gór oraz na niewielkich wyspach.
04.11.2021

Dawna kopalnia Makoszowy może być pierwszą „energetyczną wyspą”

Dawna zabrzańska kopalnia Makoszowy mogłaby stać się pierwszą, demonstracyjną „energetyczną wyspą”, wykorzystującą teren i infrastrukturę zamkniętego zakładu do produkcji i magazynowania zielonej energii – przekonują pomysłodawcy pilotażowego projektu w tej dziedzinie.
30.10.2021

Duńczycy oczekują dodatkowego gigawata morskiej energii wiatrowej z Bornholm Energy Island

Duńskie Ministerstwo Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej zwróciło się do Energinet o rozszerzenie obecnych obszarów studium wykonalności w lokalizacji Bornholm Energy Island na Morzu Bałtyckim, co pozwoliłoby na zainstalowanie 1 GW więcej mocy, a także stałoby się nowym miejscem, w którym Projekt Hesselø mógłby zostać zbudowany.
20.10.2021

AMP Robotics i Agrex-Eco uruchamiają w Polsce centrum demonstracyjne recyklingu wykorzystujące SI

Przedsiębiorstwa podejmują współpracę w celu obniżenia kosztów recyklingu i poprawy odzysku materiałów w Europie dzięki sztucznej inteligencji i automatyzacji.
14.10.2021

Alarmujące dane. Rafy koralowe zmniejszyły się o 14 procent od 2009 roku

Podnoszące się temperatury wody w morzach i oceanach na całym świecie powodują, że rafy koralowe obumierają. Niektórzy eksperci wskazują na ich zdolność regeneracji, ale trzeba podjąć działania już teraz.
07.10.2021

Naukowcy z PAN ostrzegają nt. zagrożenia miast w kryzysie klimatycznym

Źle zaprojektowane miasta przyczyniają się do zmian klimatu, a jednocześnie same są wrażliwe na skutki kryzysu klimatycznego – ostrzegają członkowie zespołu doradczego przy prezesie PAN. Według prognoz po 2040 r. śmiertelność w Warszawie wzrośnie nawet ponad 225 proc. w stosunku do sytuacji obecnej.
04.10.2021

Polskie miasta coraz bardziej zielone

Cztery polskie metropolie awansowały do finałowej szesnastki w konkursie „Zielona Stolica Europy 2023”. Choć ostatecznym zwycięzcą okazał się Tallin, to żaden inny kraj w UE nie mógł pochwalić się w tym roku równie liczną reprezentacją. Międzynarodowy projekt badawczy ESPON przeanalizował zielone projekty realizowane przez finalistów poprzednich edycji wydarzenia, proponując działania ułatwiające miastom osiąganie wspólnych celów klimatycznych.
30.09.2021

Ekolodzy: milionom hektarów dżungli w Indonezji grozi zagłada

21 mln hektarów dżungli może zostać zniszczonych, jeśli rząd nie powstrzyma zakładania kolejnych plantacji palm olejowych – ostrzegli w czwartek indonezyjscy ekolodzy.
17.09.2021

Rząd duński szuka partnera do budowy wyspy energetycznej na Morzu Północnym

Duńska Agencja Energetyczna zaprosiła potencjalnych oferentów do udziału w spotkaniu w ramach już drugiego dialogu rynkowego dotyczącego budowy sztucznej wyspy energetycznej na Morzu Północnym.
13.09.2021

Piaskownice regulacyjne- rozwiązania przyjazne innowacjom w energetyce

Celem projektu nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii (UC74), znajdującego się obecnie na etapie konsultacji publicznych, jest wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań niezbędnych do poprawy funkcjonowania rynku energii i gazu w Polsce.
20.08.2021

Powiew zmian dla kontroli turbin wiatrowych

Kontrola turbin wiatrowych jest trudna i kosztowna. Nie powinno to dziwić nikogo, zwłaszcza gdy uświadomimy sobie, że urządzenia te umieszczane są nawet 100 metrów powyżej poziomu gruntu i często znajdują się w niedostępnych miejscach. W ramach projektu WEGOOI podjęto próby rozwiązania tego problemu.
19.08.2021

Po erupcji podwodnego wulkanu pojawiła się nowa wyspa

Po erupcji podwodnego wulkanu około 1,2 tys. km na południe od Tokio pojawiła się nowa wyspa – podała we wtorek agencja Kyodo, powołując się na komunikat japońskiej straży przybrzeżnej, która odkryła wyspę.
18.08.2021

Polska energia z morskich farm wiatrowych. Czas na zagraniczne inwestycje w polski „Local Content”

10 mld zł wyda Grupa Orlen na budowę morskich farm wiatrowych Baltic Power. Drugie tyle wyda prawdopodobnie PGE i Ørsted. Te firmy wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego. W Gdyni będzie port instalacyjny. I to wszystkie prawie pewne informacje co do rozwoju morskich farm wiatrowych, w których ma partycypować polski przemysł i nauka.
18.08.2021

Krok bliżej do masowej produkcji ogromnych turbin pływowych

Wiadomości od Nova Innovation pojawiają się nieco ponad tydzień po tym, jak inna firma, Orbital Marine Power, oznajmiła, że jej turbina O2 rozpoczęła wytwarzanie energii elektrycznej i przesył do sieci. Projekt będzie również badał, jak można poprawić wydajność turbiny i skupi się na logistyce związanej z masową produkcją.
16.08.2021

Polski MSZ zaoferował pomoc Turcji w związku z pożarami

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w rozmowie telefonicznej z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu zaoferował pomoc Turcji w związku z falą pożarów. Jak dodał w swoim wpisie na Twitterze szczegóły pomocy są ustalane.
06.08.2021

Ptaki zasiedliły sztuczną wyspę na Zbiorniku Goczałkowickim

Sztuczna wyspa powstała na Jeziorze Goczałkowickim w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL została zasiedlona przez ptaki, które założyły tam gniazda i wyprowadziły młode.
27.07.2021

Od zderzeń z turbinami wiatrwymi ginie blisko pół miliona ptaków. Polacy mają skuteczne rozwiązanie

Według szacunków US Fish and Wildlife Service każdego roku na farmach wiatrowych ginie 140–500 tys. ptaków. Turbiny wiatrowe są też jedną z głównych przyczyn masowej śmiertelności nietoperzy – według niektórych badań w ten sposób ginie ich ponad 800 tys. rocznie. Polska firma Bioseco stworzyła system monitoringu mający uratować wiele istnień.
28.06.2021

Czy Malediwy zostaną zatopione przez zmiany klimatyczne?

Malediwy mogą zniknąć pod koniec stulecia, jeśli świat nie będzie działał szybko i spójnie w walce ze zmianami klimatu, powiedział minister środowiska, zmian klimatycznych i technologii tego kraju – Aminath Shauna.
18.06.2021

Katastrofa ekologiczna następstwem pożaru chemikaliowca u wybrzeży Sri Lanki

Na początku ubiegłego miesiąca u wybrzeży Sri Lanki doszło do incydentu ze statkiem przewożącym chemikalia. Efektem jest katastrofa ekologiczna, z którą wyspa prawdopodobnie będzie musiała żyć przez dziesięciolecia.
15.06.2021

Dzięki nowym technologiom można skutecznie zapobiegać powodziom. W południowej Polsce wdrażane jest przełomowe rozwiązanie

W Polsce wdrażany jest projekt połączenia czujników i kamer zamontowanych przy rzekach z centrami ochrony przeciwpowodziowej. Dzięki temu monitoring zagrożenia powodzią będzie można częściowo zautomatyzować i znacznie przyspieszyć.
04.06.2021

Na Malediwach powstanie pływające miasto

Holenderska firma projektowa Docklands we współpracy z władzami Malediwów przedstawiła koncepcję budowy pływającego miasta. Położone będzie dziesięć minut podróży łodzią do stolicy Male.
01.06.2021

Galapagos zalewa plastik

Zanieczyszczenie plastikiem na wyspach Galapagos dotyczy wody morskiej, plaż oraz organizmów zwierząt – alarmują naukowcy na łamach periodyku „Science of The Total Environment”.
31.05.2021

Innowacyjna technologia pozyskiwania energii z trzech źródeł OZE

Kilka lat temu, grupa inżynierów firmy Wuprohyd połączyła siły i powstał innowacyjny projekt Ekologicznej Morskiej Elektrowni Wykorzystującej Energię z Trzech Odnawialnych Źródeł Energii.
26.05.2021

Polscy naukowcy pomagają przewidywać ekstremalne opady i powodzie. To duży krok w dziedzinie szybszego przewidywania kataklizmów na świecie

Polscy naukowcy odkryli przyczynę ogromnych powodzi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi, gdzie tylko w styczniu 2019 roku z tego powodu zginęło 70 osób. Ich badania wykazały, że za ekstremalne deszcze i niszczycielskie powodzie w regionie Indonezji jest odpowiedzialna rzadko spotykana kombinacja trzech różnych tropikalnych zjawisk pogodowych, które wystąpiły jednocześnie. Nadejście takich fal można przewidzieć, w danych satelitarnych widać je co najmniej dwa dni wcześniej.
25.05.2021

Leonardo Di Caprio odbuduje ekosystem Wysp Galapagos. Pula inwestycji sięgnie 43 mln dolarów

Leonarda Di Caprio nie musimy chyba przedstawiać. Jeden z najsłynniejszych aktorów świata od wielu lat działa jako aktywista ekologiczny, który inwestuje w przedsięwzięcia prośrodowiskowe – sam tytułuje się ekologiem. Tym razem na celowniku celebryty są Wyspy Galapagos oraz żyjące na nich zwierzęta zagrożone wyginięciem.
19.05.2021

Belgia wybuduje wyspę energetyczną na Morzu Północnym w 2025 roku

Belgijska minister energetyki Tinne Van der Straeten poinformowała, że jej kraj planuje budowę wyspy energetycznej na Morzu Północnym. Głównymi zadaniami nowego obiektu będzie magazynowanie energii elektrycznej wytworzonej w morskich farmach wiatrowych oraz jej dystrybucja. W planach rządu jest oddanie innowacyjnej infrastruktury energetycznej do użytku jeszcze w 2025 roku.
06.05.2021

Kurs na wiatr. Świat stawia na morskie farmy wiatrowe

Inwestycje w rozwój morskich farm wiatrowych poza Chinami wzrosną o 57% w ciągu najbliższych 18 miesięcy – prognozuje Westwood Offshore. Energia z elektrowni wiatrowych będzie zapewniać 30% całej światowej produkcji energii elektrycznej do 2050 r. – przewiduje DNV.
29.04.2021

Duńczycy dzięki Fundacji A.P. Moller będą mieli nowoczesny, pełnomorski statek badawczy

Darowizna w wysokości 50 mln DKK przekazana przez Fundacjię A.P. Moller, stała się kamieniem milowym w realizacji projektu budowy nowego oceanicznego statku badawczego w Danii.
26.04.2021

Dzień Ziemi - WATG kreuje zupełnie nowy wizerunek jednej z najbardziej rozpoznawalnych lokalizacji

WATG, wiodąca firma projektowa z branży turystyczno-hotelarskiej, przedstawiła projekt pod nazwą Green Block Honolulu. Jest to jej trzeci tego typu projekt po Londynie i Nowym Jorku. W ramach swojego innowacyjnego rozwiązania planistyczno-urbanistycznego firma odpowiada na ogólnoświatowy postulat „odbudowy Ziemi”, przedstawiając wizję przekształcenia jednej z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych lokalizacji miejskich w pełną roślinności, ekologiczną przestrzeń dla turystów i rodzimej ludności Hawajów.
23.04.2021

Na wodach Irlandii powstaną dwie duże farmy offshore wind – Moneypoint i Codling

Irlandia dołącza do peletonu państw rozwijających projekty morskich farm wiatrowych. Na wodach tego kraju powstaną dwie duże elektrownie wiatrowe Moneypoint oraz Codling o łącznej mocy 3 GW.
22.04.2021

Plastikowe słomki zakazane na statkach Norwegian Cruise Line Holdings

W epoce, w której ignorowanie rozległej skali zanieczyszczeń i szkód wyrządzanych środowisku przez plastik nie jest już możliwe, Norwegian Cruise Line Holdings świeci przykładem dla dużych firm!
12.04.2021

Indonezja: W ciągu 19 lat wycięto 750 tys. z 2,6 mln hektarów lasów w Papui

W latach 2001-2019 w indonezyjskiej prowincji Papua na wyspie Nowa Gwinea zostało wyciętych 750 tys. z zaplanowanych 2,6 mln hektarów lasu deszczowego - informuje tygodnik "Der Spiegel". Jeden z najbardziej różnorodnych biologicznie regionów na Ziemi pada m.in. ofiarą plantacji palmy olejowej.
24.03.2021

The Ocean Cleanup - okulary słoneczne z plastiku pozyskanego z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci

Co sekundę sprzedaje się około 20 tysięcy plastikowych butelek, potrzeba 500 lat, aby uległy rozkładowi. W skali globalnej jedynie 9% plastikowych śmieci trafia do recyclingu, w skali Europy jest to około 30%. Większość z nich trafia wprost do środowiska naturalnego, w tym do mórz i oceanów. Fundacja The Ocean Cleanup znalazła rozwiązanie i dzisiaj możemy kupić pierwszy produkt pochodzący z oczyszczania Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci - okulary słoneczne z plastikowych odpadów.
10.03.2021

"Rok integracji środowiskowej" ogłoszony w Biebrzańskim Parku Narodowym

Integracja społeczności lokalnej wokół unikalnych walorów przyrodniczych Doliny Biebrzy, współpraca z ludźmi i wykorzystanie tego potencjału do zrównoważonego rozwoju regionu - to główne cele działań Biebrzańskiego Parku Narodowego w ramach ogłoszonego w czwartek "Roku integracji środowiskowej".
04.03.2021

Przygotowania do budowy Sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. W Porcie Elbląg rozpoczęto składowania kamienia

Kamień, z którego ma powstać sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym obecnie jest składowany w porcie morskim w Elblągu. Właśnie rozpoczęło się jego zwożenie drogą kolejową.
03.03.2021

Prof. Szymon Malinowski: Polsce grozi deficyt wody i wzrost cen żywności

Ubiegłoroczna zima była najcieplejsza od lat – od ostatnich 240 lat nie zdarzyła się jeszcze zima, w której średnia ogólnokrajowa temperatura byłaby na poziomie 4 stopni powyżej wieloletniej normy. Choć w tym roku luty przyniósł śnieg i mróz, to zmiany klimatu następują.
24.02.2021

Wyspy Salomona: Masowiec wylał ponad tysiąc ton paliwa do morza

Dwa lata po katastroficznym wycieku ropy w pobliżu miejsca wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO rząd Wysp Salomona musi sobie poradzić z podobnym incydentem.
22.02.2021

W Danii powstanie pierwsza na świecie sztuczna wyspa energetyczna

Dania wybuduje na Morzu Północnym pierwszą na świecie wyspę produkującą i magazynującą energię elektryczną ze źródeł odnawialnych - poinformowało w czwartek duńskie ministerstwo klimatu, energii i zaopatrzenia po uzyskaniu zgody parlamentu.
04.02.2021

Bornholm sercem morskich farm wiatrowych na Bałtyku?

W listopadzie 2019 roku Ørsted przedstawił swoją wizję wykorzystania położonej na Morzu Bałtyckim duńskiej wyspy Bornholm jako hubu łączącego morskie farmy wiatrowe, czyniąc z niej centralny punkt proponowanego nowego połączenia między Danią a Polską. W ubiegłym tygodniu, prezesi elektroenergetycznych systemów przesyłowych Niemiec - 50Hertz i Danii - Energinet, podpisali list intencyjny w tej sprawie zakładający stworzenie "Bornholm Energy Island".
27.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.