Wynik wyszukiwania - "wysypiska" - Wiadomości

Jednorazowe e-papierosy wśród najbardziej niebezpiecznych produktów dla środowiska

Jednorazowe e-papierosy należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych dla środowiska produktów – powiedział PAP prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dlatego regulacje prawne zakazujące ich sprzedaży są konieczne - podkreślił.
28.04.2024

Minister klimatu i środowiska: 20 tys. ton odpadów z Tuplic wyjedzie z Polski

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, poinformowała we wtorek, że 20 tys. ton odpadów z nielegalnego wysypiska w Tuplicach w tym roku opuści Polskę. Przypomniała, iż zebrane dowody wskazują, że odpady zostały nielegalnie sprowadzone z Niemiec.
27.03.2024

Światowy Dzień Wody i edukacyjne spotkania z mieszkańcami Katowic

Światowy Dzień Wody, obchodzony corocznie 22 marca, to czas refleksji nad wartością najważniejszego zasobu naturalnego – wodą. W tym dniu szczególnie istotne staje się podkreślenie roli dbałości o wodę i promocji świadomego korzystania z niej. W ramach tego wydarzenia w Katowicach odbyły się spotkania pod hasłem: „Od najmłodszych do najstarszych mieszkańców miasta, rozmowy o wodzie i nie tylko”. Podczas tych spotkań, pracownicy Katowickich Wodociągów mówili o wodzie i jej ważnej roli dla społeczeństwa.
22.03.2024

Zamień elektrograty na kwitnące kwiaty od Castoramy

Już w nadchodzący piątek 22 marca, Castorama powita wiosnę coroczną akcją „Kwiaty za elektrograty”. Do niedzieli we wszystkich sklepach Castorama, w tym Smart, Express i Brico Depot będzie można zamienić zużyty elektroniczny i elektryczny sprzęt domowy na rozkwitające sadzonki bratków.
21.03.2024

NEPI Rockcastle – aktywnie na rzecz recyklingu

18 marca obchodzony jest jako Światowy Dzień Recyklingu. Warto z tej okazji zwrócić uwagę, że recykling jest szczególnie ważnym elementem Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), która jest podstawą zrównoważonego rozwoju zarówno na poziomie państw, jak i przedsiębiorstw czy gospodarstw domowych. Obecnie, według organizacji Circle Economy, jedynie 7,2 proc. globalnej gospodarki opiera się na zasadach cyrkularnych, a marnotrawionych jest ponad 92 proc. odpadów, które mogą być wartościowymi surowcami. Oznacza to, że pilnie należy podj
18.03.2024

Rosnący rynek produktów bez opakowania stawia wyzwania przed handlem i logistyką. Raport FM Logistic

Czy Polacy przekonają się do kupowania ryżu i makaronu na wagę do własnego pojemnika? Jak wynika z raportu Unpacking the question of packaging-free przygotowanego przez FM Logistic, w wielu krajach taka forma zakupów zyskuje na popularności. Dzięki wsparciu ze strony operatorów logistycznych, którzy dostosowują się do specyficznych wymagań tego segmentu, to rozwiązanie staje się dostępne dla coraz większej grupy producentów i dystrybutorów.
11.02.2024

Farma wiatrowa lepszym sąsiadem niż klub nocny, czy ruchliwa ulica? Badanie nie pozostawia wątpliwości

Ankieta przeprowadzona przez YouGov nie pozostawia wątpliwości. Duńczycy uważają mieszkanie w pobliżu ruchliwych dróg (32%) lub nocnych klubów (47%) za niepożądane. Jednocześnie tylko niewielki odsetek z badanych wyraził zaniepokojenie bliskością turbin wiatrowych (9%) lub farm słonecznych (4%).
18.01.2024

Wiceszefowa MKiŚ zleciła inwentaryzację nielegalnych wysypisk odpadów niebezpiecznych

Wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała PAP, że zleciła inwentaryzację nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych. Dodała, że chodzi m.in. o sprawdzenie, ile takich odpadów może być unieszkodliwionych w naszym kraju.
17.01.2024

Prokuratura w Kaliszu wyjaśnia sprawę porzuconych 2 tys. ton śmieci, które odkryto podczas budowy drogi

Prokuratura wyjaśnia sprawę porzuconych 2 tys. ton śmieci, które odkryto podczas budowy drogi – poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.
10.01.2024

Zdaniem radnych z Kalisza sprawą nielegalnego wysypiska śmieci powinna zająć się prokuratura

Domagamy się wyjaśnienia sprawy nielegalnego wysypiska śmieci i zutylizowania go za publiczne pieniądze; sprawą powinna zająć się prokuratura – poinformowali w poniedziałek na konferencji prasowej radni z klubu Polska 2050.
08.01.2024

Ekologicznie w nowym roku. Tauron wspiera efektywność energetyczną

O kilkanaście procent może spaść domowe zapotrzebowanie na energię elektryczną dzięki zmianie nawyków jej użytkowania. Na przykład wprowadzenie rozwiązań z zakresu smart home może przełożyć się na redukcję zapotrzebowania na prąd o 30 proc. W nowym poradniku dostępnym na lepiej.tauron.pl/ebooki energetycy radzą jak zyskać dzięki dobrym nawykom w nadchodzącym roku.
27.12.2023

Green Friday. Jak zamienić przyszłość z czarnej na zieloną?

Liczby są nieubłagane: 80% produktów i ich plastikowe opakowania, zakupione podczas Black Friday trafia na wysypiska śmieci lub zostaje spalone. Te, które potraktowano nieco bardziej odpowiedzialnie są poddawane niskiej jakości recyklingowi. Aż 60% konsumentów żałuje zakupu przecenionych tego dnia produktów. Obchodzone pod koniec listopada wielkie święto zakupów, co roku zbiera ogromne, ekologiczne żniwo.
24.11.2023

Ecopolplast uruchomił pierwszą linię pilotażową do produkcji cyrkularnych TPE w Gdyni

Ecopolplast oficjalnie otworzył pierwszą innowacyjną linię do produkcji Ecoplastomerów - cyrkularnych TPE wykonanych wyłącznie z recyklingu. Fabryka w Polsce jest dogodnie położona, z łatwym dostępem i bliskością do międzynarodowego portu morskiego i lotniska w Gdyni, co umożliwia ekspresową wysyłkę do destynacji międzynarodowych.
10.11.2023

Rocznie przez polskie cmentarze przewija się 100-120 tys. ton odpadów

Rocznie przez polskie cmentarze przewija się 100-120 tys. ton odpadów, które w większości nie są segregowane - ocenia stowarzyszenie "Polski Recykling". Według organizacji po święcie 1 listopada z każdego grobu pozostaje od 3 do 9 kg odpadów.
01.11.2023

Cmentarze toną w śmieciach – ten problem trwa od lat

1 listopada to przede wszystkim czas refleksji i wspominania naszych bliskich. Niestety, do niechlubnej części tradycji należy też widok przepełnionych kontenerów na cmentarzach. Wypalone i potłuczone znicze, plastikowe wieńce i doniczki z kwiatami, kartony i resztki ziemi w jednym pojemniku. Wszystkie te odpady wymagają odpowiedniego zagospodarowania, a zalegają na cmentarzach i w ich okolicach jeszcze na długo po świętach, zaśmiecając środowisko i szpecąc otoczenie.
31.10.2023

Rosja chce zbudować na okupowanych terytoriach składowiska dla swoich śmieci

Rosja chce zbudować na okupowanych ukraińskich terytoriach wysypiska dla śmieci z rosyjskich regionów - pisze w niedzielę portal Sprotyw, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii. Siły okupacyjne pogarszają sytuację ekologiczną na zajętych ziemiach - alarmuje serwis.
22.10.2023

"Niewidzialne” elektrośmieci

Możliwe do odzyskania surowce zawarte w miliardach sztuk wyrzucanych co roku drobnych elektrośmieci warte są około 10 miliardów dolarów - informuje pismo „Reports and Proceedings".
13.10.2023

Śmieci, których nie widać – nie tylko ścieki są problemem polskich rzek, jezior i Bałtyku

Bałtyk jest nie tylko ujściem dla 20 rzek, z których połowa przepływa przez Polskę, ale też darmowym punktem zrzutu ścieków dla leżących nad nim państw. Podobnie traktowana jest Odra w przypadku zrzutów ścieków kopalnianych czy pofabrycznych. Jednak nie tylko one trawią polskie wody – równie szkodliwe są dla nich śmieci, a co za tym idzie mikro- i nanoplastik, który rozgościł się w naszych zbiornikach wodnych razem z innymi zanieczyszczeniami. Tylko czy stać nas na konsekwencje tych zjawisk?
24.08.2023

Na Podkarpaciu cztery nielegalne wysypiska odpadów niebezpiecznych

Na Podkarpaciu są cztery nielegalne wysypiska odpadów niebezpiecznych – wynika z informacji, którą przekazała PAP Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Rzeszowie Krystyna Sołek.
16.08.2023

Amerykańscy naukowcy opracowali metodę przerabiania plastiku na mydło

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego i Politechniki w Wirginii (Virginia Tech) odkryli metodę przekształcania polietylenu w kwasy tłuszczowe, główny składnik mydła - poinformował "The Guardian".
12.08.2023

Droga od zużytej butelki do nowej, czyli jak wygląda recykling w systemie kaucyjnym

Już w 2025 r. w Polsce zacznie funkcjonować system kaucyjny. A to oznacza, że specjalnie oznaczone butelki oraz puszki będziemy kupować za kaucją, która zostanie nam zwrócona, jeśli oddamy je zużyte do sklepu lub recyklomatu. Dzięki temu opakowania nie będą marnowane zalegając na składowiskach śmieci tylko będą trafiały do recyklingu. A co się z nimi zadzieje zanim zostaną ponownie przetworzone?
09.08.2023

Nielegalne wysypiska odpadów zagrażają gminom, więc marszałek sam zaczyna działać

Samorząd województwa pomorskiego przekaże ochotniczej straży pożarnej z Cewic 250 tys. zł. Dzięki temu kupione będzie wyposażenie wozu gaśniczego. To odpowiedź na zagrożenie pożarowe, jakie niesie składowisko odpadów tekstylnych w gminie. Marszałek Struk zaapelował do organów państwa o skuteczne działania w zakresie likwidacji i kontroli.
31.07.2023

Sejm. Gorąca dyskusja dotycząca pożaru na składowisku odpadów chemicznych w Zielonej Górze

Posłowie wysłuchali informacji ministra klimatu i środowiska oraz MSWiA na temat pożaru na składowisku odpadów chemicznych w Zielonej Górze. Doszło do gorącej dyskusji na temat odpowiedzialności za likwidację wysypiska i skutków pożaru dla zdrowia mieszkańców.
28.07.2023

Niemcy największym eksporterem odpadów w UE; "w świat wysyłają kontenery starych opakowań"

745 100 ton - tyle odpadów z tworzyw sztucznych wywiozły Niemcy za granicę w całym 2022 roku. Takie dane podał Federalny Urząd Statystyczny. Onacza to, że Niemcy zajmują niechlubne, pierwsze miejsce w eksporcie odpadów w UE.
24.07.2023

Nowe przepisy unijne mogą się przyczynić do zalania rynku milionami ton plastiku. Będą ograniczać wykorzystywane w e-handlu papieru i tektury

UE jest bliska uzgodnienia nowego kształtu dyrektywy PPWD, której celem jest ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych. Ich ilość gwałtownie wzrosła wraz z pandemią i coraz większą popularnością internetowego handlu. Dlatego nowe przepisy mają m.in. nałożyć na sprzedawców internetowych obostrzenia dotyczące pakowania produktów w źle dopasowane, za duże pudełka i promować opakowania wielorazowe. Ta zmiana – jak wynika z analiz FEFCO – paradoksalnie może się jednak przyczynić do zalania rynku milionami ton tworzyw sztucznych. Będz
27.06.2023

ONZ: nadciąga fala toksycznego plastiku

Szacuje się, że do 2040 r. do oceanów może trafiać 37 mln ton plastikowych odpadów rocznie.
07.06.2023

Operatorzy morskich elektrowni wiatrowych szukają sposobów na recykling zużytych łopat. Polscy naukowcy pracują nad nową technologią w tym obszarze [WIDEO]

Do tej pory łopaty turbin morskich elektrowni wiatrowych były utylizowane poprzez spalanie albo składowane w glebie, co nie jest ani opłacalne, ani dobre dla środowiska. Opracowanie technologii recyklingu i zmniejszenie zużycia surowców potrzebnych do ich produkcji to w tej chwili jedno z głównych wyzwań w szybko rosnącej branży offshore. Dlatego duński Ørsted – największy deweloper morskich farm wiatrowych – nawiązał właśnie współpracę z Instytutem Elektrotechniki z Sieci Badawczej Łukasiewicz. Wspólnie będą pracować nad technol
30.05.2023

Nowa kamera może zrewolucjonizować recykling tworzyw sztucznych

Duńscy naukowcy pracują nad stworzeniem kamery o bardzo wysokiej rozdzielczości, dzięki której będzie można określać skład chemiczny odpadów z tworzyw sztucznych. Ma to pomóc w skutecznym recyklingu.
29.05.2023

Innowacyjne partnerstwo wobec palących wyzwań w branży morskiej energetyki wiatrowej. Ørsted i Sieć Badawcza Łukasiewicz rozpoczynają współpracę

Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej oraz działający od 1946 roku Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki, należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz podpisały umowę o współpracy. Głównym celem partnerstwa jest opracowanie innowacyjnej technologii recyklingu łopat turbin morskich elektrowni wiatrowych.
25.05.2023

Eko technologie - zrównoważone miasto dzisiaj i dla przyszłych pokoleń

Śmietniki na kartę, panele fotowoltaiczne, zielony wodór, wykorzystanie bio odpadów - to tylko kilka z elementów transformacji świata odpowiedzialnego za kondycję planety. Zdając sobie sprawę z degradacji zasobów naturalnych i ekosystemów, do jakiej prowadzi konsumpcjonizm, zmuszeni jesteśmy do dyskusji i podejmowania realnych działań w celu minimalizowania strat dla środowiska.
24.05.2023

Z Polski wyjechało w 2022 r. więcej odpadów niż przyjechało z zagranicy

2022 rok był pierwszym, kiedy więcej odpadów wyjechało z kraju niż przyjechało z zagranicy; w ub.r. do kraju wwieziono ok. 300 tys. ton odpadów przeznaczonych m.in. do odzysku - poinformowała PAP wiceszefowa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Magda Gosk. Polska nie jest śmietnikiem Europy - podkreśliła.
03.05.2023

Drugie życie odpadów w gospodarce cyrkulacyjnej

Postrzeganie odpadów przez ostatnie lata zaczęło się gruntownie zmieniać – znaczenia nabrało wykorzystanie ich jako surowca. Trend ten wpisuje się w najnowsze wytyczne Unii Europejskiej, których celem ma być wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym na terenie całej wspólnoty. Czy odpady naprawdę mogą być efektywnie powtórnie wykorzystywane, czy jest to tylko medialna moda, która niedługo przeminie?
28.04.2023

Innowacje z obszaru diagnostyki i pozyskiwania wodoru wśród Polskich Produktów Przyszłości [WIDEO]

Projekty związane z wytwarzaniem wodoru, przetwarzaniem odpadów czy innowacyjną diagnostyką chorób – to tylko część nagrodzonych w tegorocznym konkursie Polski Produkt Przyszłości, który PARP i NCBR organizują już od 25 lat. Do jubileuszowej edycji zgłoszono prawie 150 nowatorskich projektów, stworzonych przez polskie uczelnie i przedsiębiorców, które mają potencjał, aby podbić polski i globalny rynek i stać się polską wizytówką za granicą.
26.04.2023

Na segregacji surowców da się zarobić

Większość polskich gospodarstw rodzinnych segreguje śmieci, dołączając do starań o lepszy, bardziej zrównoważony świat. Jak im wytłumaczyć, dlaczego starannie wyodrębnione odpady w wielu miejscach trafiają do jednej śmieciarki? Czy uwierzą w zapewnienia, że zmieszane śmieci są później segregowane? W Kalifornii na tym zarabiają, więc można też w Polsce. Jak zatem zmotywować młodych ludzi do segregacji surowców wtórnych?
06.04.2023

Fortum rozpoczyna w Zawierciu budowę instalacji do produkcji paliwa z odpadów

Fortum rozpoczyna w Zawierciu budowę instalacji do produkcji paliwa z odpadów. Do produkcji paliwa alternatywnego zostaną wykorzystane odpady, które nie nadają się do ponownego wykorzystania i recyklingu – podała firma we wtorkowym komunikacie.
29.03.2023

Biogazownie - szansa na oszczędności i dbałość o środowisko

Biogaz i biometan to produkty, w których pokłada się nadzieje na zwiększenie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. Redukcja emisji CO2 wspiera dekarbonizację sektora energetycznego i rolniczego. Im szybciej na rynku energii pojawi się biogaz i biometan, tym szybszy będzie rozwój różnych sektorów rynkowych, jak np. transport lotniczy, transport morski, rolnictwo, ciepłownictwo czy energetyka.
28.03.2023

Współpraca pomiędzy właścicielami gruntów a deweloperami projektów OZE, to stabilność finansowa i rozwój

– Wszystkie sektory gospodarki doświadczyły skutków kryzysu energetycznego, ale największe konsekwencje miał on dla sektora rolniczego. Większa liczba instalacji wytwarzających energię z odnawialnych źródeł to sposób na walkę z wysokimi cenami energii i kryzysem energetycznym jako takim, jak również na stabilizację systemu energetycznego – mówi Robert Adamczewski, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w European Energy w Polsce.
20.03.2023

Światowy Dzień Recyklingu – czas na budowanie przyszłości planety

Zaledwie 10% odpadów z tworzyw sztucznych jest poddanych realnemu recyklingowi w Polsce – wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Plastics Review w 2021 r. Konsumenci w kraju nad Wisłą chcą, by kupowane przez nich produkty powstawały z materiałów z recyklingu, co obrazują wyniki raportu Circular Voice. Niestety obecnie zaledwie 8,6% z tego, co zostaje wyprodukowane, jest przetwarzane i ponownie wykorzystywane – oznacza to, że marnujemy co najmniej 90% wszystkich wydobywanych surowców, co potwierdzają wyniki analizy Stena Recy
16.03.2023

Żabka testuje system gospodarki obiegu zamkniętego w sklepach w Bydgoszczy

Od 26 stycznia br., w ramach pilotażowego projektu „Zielona Odnowa”, klienci sieci Żabka mają możliwość oddawania jednorazowych opakowań po napojach we wszystkich ponad 120 Żabkach zlokalizowanych na terenie Bydgoszczy. Można je zwracać bezpośrednio u sprzedawców lub w EKOmatach. Zebrany surowiec posłuży do stworzenia nowych opakowań, dzięki czemu mniej śmieci trafi na wysypiska. Projekt przyniesie korzyści nie tylko planecie, zyskają także klienci – za każdą oddaną plastikową butelkę lub puszkę otrzymają 50 żappsów.
24.02.2023

Dzień Baterii. Umożliwiają rozwój technologiczny, ale wymagają uwagi

Corocznie 18 lutego obchodzony jest na świecie Dzień Baterii. To nie przypadek. Tego dnia urodził się włoski naukowiec i wynalazca Alessandro Volta. Właśnie jemu przypisuje się wynalezienie pierwszej baterii. Dziś trudno bez nich wyobrazić sobie smartfony, samochody i wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Należy jednak pamiętać, że rozwój niesie też za sobą konsekwencje – dlatego warto mieć na uwadze bezpieczne unieszkodliwianie zużytych akumulatorów.
20.02.2023

Poznań. W styczniu znaleziono 82 nielegalne wysypiska; więcej niż przed rokiem

Od początku roku do końca stycznia na terenie Poznania znaleziono 82 nielegalne wysypiska, o 32 więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - przekazał poznański magistrat. Podał, że wzrosła też liczba zaleceń porządkowych wydawanych przez strażników miejskich.
19.02.2023

Mała architektura i beton z łopaty turbiny wiatrowej? Naukowcy dadzą nowe życie zużytym materiałom

Urządzenia na place zabaw, wiaty rowerowe, kruszywo dla budownictwa – międzywydziałowy zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej szuka sposobów na możliwie energooszczędny sposób recyklingu wyeksploatowanych łopat turbin wiatrowych. Naukowcy liczą, że wypracowane rozwiązania pomogą nie tylko chronić środowisko, ale i zwiększyć dostępność materiałów budowlanych.
06.02.2023

Poziom realnego recyklingu tworzyw w Polsce nie przekracza 10 proc.

Oficjalnie poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce wynosi od 27 proc. do nieco ponad 30 proc., jednak poziom realnego recyklingu nie przekracza 10 proc. – wynika z badania magazynu Plastics Review.
05.02.2023

Inwestycja redukująca ilość odpadów na składowiskach w woj. lubelskim

Blisko 87 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW pozwoli wybudować w Kraśniku zakład odzysku energii z procesu - termicznego przekształcania frakcji energetycznych odpadów komunalnych. Efektem przedsięwzięcia będzie ograniczenie masy odpadów kierowanych na wysypiska o ponad 18 tys. ton/rok a dodatkowa zdolność wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w warunkach wysokosprawnej kogeneracji dzięki nowo wybudowanej infrastrukturze sięgnie 7,16 MW.
22.12.2022

EKOmaty przy Żabkach

Żabka zachęca mieszkańców Bydgoszczy do zbiórki plastiku i metalu oraz darowania opakowaniom drugiego życia, wdrażając rozwiązania zgodne z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). W ramach pilotażowego projektu „Zielona Odnowa” od 19 grudnia rusza zbiórka w pierwszych 8 sklepach, przed którymi stanęły EKOmaty, czyli automaty umożliwiające selektywną zbiórkę opakowań po napojach z plastiku i metalu. Projekt przyniesie korzyści nie tylko planecie – zebrany surowiec posłuży bowiem do stworzenia nowych opakowań, dzięki czemu
20.12.2022

Kobiety Zielonej Gospodarki – Magdalena Adamkiewicz, PreZero

Sektor gospodarowania odpadami od wielu lat jest postrzegany, jako "męska branża". Do rozmowy zaprosiłam ekspertkę, Wiceprezes Zarządu PreZero Service Północ Magdalenę Adamkiewicz - która od 20 lat pokazuje jak wiele kobiety mogą zdziałać w tym dynamicznym sektorze.
02.12.2022

Piec zamiast wysypiska?

Zamiast oddawać śmieci do recyklingu, zaczęliśmy nimi palić – to jedno z wytłumaczeń zjawiska, jakie od niedawna dostrzegają firmy zajmujące się zbiórką odpadów - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".
29.11.2022

Renewable Parts wraz z Siemens Gamesea rozszerza możliwości cyrkularności w sektorze offshore

Renewable Parts wraz z Siemens Gamesea rozszerza możliwości w zakresie "drugiego życia" morskich turbin wiatrowych.
25.11.2022

Enzymy głodne plastiku! [WIDEO]

Co by było, gdyby plastik pozostawiony na wysypisku mógł zostać "zjedzony" przez enzymy i poddany recyklingowi?
15.11.2022

Konfiskata samochodu za nielegalne wyrzucenie śmieci w gminie na Sycylii

Konfiskata samochodu za nielegalne wyrzucenie śmieci - taką karę wprowadziły władze miejscowości Santa Croce Camerina na Sycylii. Burmistrz przystąpił tam do zdecydowanej walki z nielegalnymi wysypiskami śmieci, a jego stanowczość wskazywana jest we Włoszech jako wzór.
02.11.2022

Cukierek albo psikus... Hallowenowe śmieci

Nadszedł upiorny sezon, co oznacza, że wszyscy chcą się przebrać za duchy, zoombie, gremliny i wszystko, co przerażające, aby uczcić zmarłych, męczenników i tych, którzy odeszli.
31.10.2022

Technologiczne nowinki pomagają dbać o środowisko. W Polsce debiutuje aplikacja, która ułatwi walkę z zaśmiecaniem plaż czy lasów

Dzikie wysypiska w lasach, odpadki na plażach czy brzegach rzek, śmieci pozostawiane przez turystów na szlakach to w Polsce dość częsty widok. W ubiegłym roku Polacy wytworzyli średnio 358 kg odpadów komunalnych na osobę i tylko nieco ponad 1/4 z nich trafiła do recyklingu. Część z nich trafiła właśnie do środowiska – wskazuje firma technologiczna GlobalLogic, która właśnie wprowadziła na polski rynek aplikację EcoHike. Dzięki niej każdy może zadbać o porządek w swojej najbliższej okolicy. To tylko jeden z przykładów na to, jak t
25.10.2022

Polski start-up Use Waste i LPP będą produkować z odpadów tekstylnych

Firma odzieżowa LPP podpisała umowę współpracy z polskim start-upem Use Waste, której efektem ma być opracowanie innowacyjnej technologii produkcji przędzy z odpadów tekstylnych. Na mocy obowiązującego do końca 2023 roku kontraktu wypracowana zostanie naukowa metoda pełnego recyklingu zużytych tkanin poliestrowych w oparciu o ideę textile-to-textile. Podpisana umowa jest kolejnym krokiem polskiego producenta w kierunku mody cyrkularnej oraz zmniejszenia ilości odpadów tekstylnych w branży odzieżowej. Na ten cel LPP zdecydowało s
05.10.2022

Opona z bieżnikiem w niemal 100% z materiałów odnawialnych!

Wykorzystując szereg zrównoważonych materiałów w mieszance bieżnika, takich jak oleje słonecznikowe, żywice z drzewa sosnowego, kauczuk naturalny oraz popiół z łusek ryżu, inżynierowie firmy Goodyear Tire & Rubber Company opracowali koncepcyjną oponę Eagle GO. Będzie ona montowana w nowym samochodzie koncepcyjnym Citroëna – oli. Prezentacja opon i auta odbyła się w Paryżu.
05.10.2022

Siemens Gamesa wprowadza RecyclableBlade dla projektów onshore

Siemens Gamesa ponownie przejmuje silną kontrolę nad cyrkularnością łopat turbin wiatrowych, wprowadzając RecyclableBlade dla projektów lądowych elektrowni wiatrowych. Ten kamień milowy ma napędzać działania, które sprawiają, że energia wiatrowa jest jeszcze bardziej zrównoważona i ekologiczna.
22.09.2022

Branża recyklingu: wysokie ceny energii mogą zatrzymać naszą działalność

Już teraz koszty energii poniesione przez branżę recyklingu sięgają 40 proc., jeśli przekroczą 50 proc., to trzeba będzie wstrzymać działalność - przekonuje prezes stowarzyszenia "Polski Recykling" Szymon Dziak-Czekan. Apeluje o to, by uznać branżę recyklingu za energochłonną, co pozwoli objąć ją ochroną.
22.09.2022

Branża recyklingu stoi nad przepaścią przez ceny energii. Stowarzyszenie „Polski Recykling” apeluje do rządu

Galopujące ceny energii grożą falą upadłości w sektorze recyklingu tworzyw sztucznych i mogą wywołać kryzys związany z odbiorem odpadów segregowanych. Dlatego Stowarzyszenie „Polski Recykling” wystosowało do Premiera Morawieckiego apel o wsparcie. Branża odzysku to kluczowy sektor polskiej gospodarki, który zatrudnia ponad 70 tys. pracowników.
20.09.2022

Goodyear w 63 proc. z materiałów odnawialnych

Podczas targów IAA Transportation Goodyear zaprezentował innowacyjną, demonstracyjną oponę do samochodów ciężarowych, która w 63% została wykonana z materiałów odnawialnych. To kolejny dowód na to, że firma przykłada dużą wagę do wyboru zrównoważonych materiałów do swoich produktów. Zintegrowana oferta produktów i rozwiązań mobilnych Goodyeara to krok w kierunku ekosystemu mobilności, który pomaga klientom osiągać cele zrównoważonego rozwoju.
20.09.2022

Trwają prace nad wyeliminowaniem z użycia szkodliwych odmian plastiku

Taki jest cel inicjatywy ONZ End Plastic Pollution. To porozumienie 175 państw, które na początku tego roku zadeklarowały, że do końca 2024 roku wypracują konwencję wymierzoną w zanieczyszczenia plastikiem. Ma ona dotyczyć pełnego cyklu życia plastiku – jego produkcji, projektowania i utylizacji. UNEP szacuje, że przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym może m.in. zmniejszyć ilość tworzyw sztucznych trafiających do oceanów o ponad 80 proc. do 2040 r.; zmniejszyć produkcję pierwotnego plastiku o 55 proc. i emisje gazów cieplarn
13.09.2022

Co się dzieje z odpadami niebezpiecznymi?!

Przez ostatnie 20 lat wiele się w Polsce zmieniło na dobre, jeśli chodzi o podejście do gospodarki odpadami, również niebezpiecznymi. Są one teraz o wiele lepiej wykorzystywane, a tylko kilka procent trafia na składowiska - mówi PAP dr hab. Katarzyna Grzesik z AGH.
04.09.2022

Ubrania zalewają wysypiska!

Według London Sustainability Exchange – brytyjskiej organizacji non-profit, każdego roku na świecie produkowanych jest ok. 80 mld sztuk ubrań, co oznacza 11 nowych ubrań w szafie każdego mieszkańca Ziemi rocznie. Jednocześnie na wysypiskach ląduje połowa z nich. Większość w ciągu zaledwie roku od chwili zakupu. Ich rozkład może trwać nawet kilkaset lat, w zależności od materiału, z którego powstały. Jak przerwać to błędne koło? Znamy co najmniej 3 sposoby!
26.08.2022

Słodko! Gumisie z turbin wiatrowych - nowy poziom recyklingu

Czy nauka może uczynić farmy wiatrowe hot spotami z gumisiami?
26.08.2022

Branża fashion otwarta na nowe technologie zmniejszające negatywny wpływ na środowisko

Technologia druku przyrostowego coraz chętniej wykorzystywana jest przez firmy modowe, m.in. do tworzenia prototypów. Nowe technologie mogą nie tylko usprawnić produkcję, ale też uczynić ją bardziej zrównoważoną, podobnie jak dystrybucję ubrań. To szczególnie istotne, bo dziś przemysł odzieżowy jest jednym z największych „szkodników” dla środowiska.
25.08.2022

H&M oskarżony o greenwashing

Szwedzka firma fast fashion H&M została pozwana w Stanach Zjednoczonych za "wprowadzający w błąd" marketing, w którym - jak twierdzi powód - fałszywie przedstawia niektóre ze swoich produktów jako "zrównoważone". Pozew, złożony przez mieszkankę stanu Nowy Jork, wydaje się odzwierciedlać rosnącą świadomość konsumentów na temat korporacyjnych praktyk greenwashingu.
22.08.2022

Katowicka miejska spółka komunalna zamówiła farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW

Budowę farmy fotowoltaicznej w miejscu zamkniętej i zrekultywowanej części składowiska odpadów zamówiło w czwartek Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach. Inwestycja o mocy 1 MW ma kosztować nieco ponad 5,7 mln zł – poinformowały władze miasta.
18.08.2022

390 miliony euro i dalsze inwestycje w OZE. Acciona Energía podsumowuje półrocze

Na rentowność hiszpańskiej spółki wpłynęła zwiększona efektywność finansowa, rozwijająca się polityka handlowa oraz zmiany cen na wszystkich rynkach. Inwestycje netto wyniosły 770 mln euro, a na koniec pierwszego półrocza w budowie znajdowało się 2 064 MW w ramach planu rozwoju OZE.
02.08.2022

Ekologia i zrównoważony rozwój jako długoterminowa strategia biznesowa

Najnowsza edycja Edelman Trust Barometer wyraźnie pokazuje, że konsumenci oczekują od firm aktywnych działań proekologicznych. Jednocześnie 52% respondentów twierdzi, że ich zdaniem firmy nie robią wystarczająco dużo, aby rozwiązać problemy klimatyczne.
19.07.2022

Kolejne trzy morskie kosze dla czystszego Bałtyku [GALERIA]

Każdego roku do mórz i oceanów trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastikowych odpadów. Jednym z najczęściej wymienianych rozwiązań tego problemu jest recycling, jednak globalnie jedynie 9% wytworzonego plastiku trafia do drugiego obiegu. Stąd niezbędne są działania na rzecz oczyszczania mórz i oceanów z plastiku, a doskonałym do tego narzędziem - morskie kosze, które Fundacja Mare od 2021 roku instaluje na Bałtyku. Do tej pory Mare zainstalowała siedem takich koszy, a dzięki współpracy z marką ACER i sklepem x-kom Bałtyk staje si
20.06.2022

Domowy recykling wkracza na rynek

Co roku ludzkość generuje ponad 2 miliardy ton śmieci. Czy domowy recykling może zmniejszyć ten problem? Z pomocą przychodzą startupy.
04.06.2022

Jasność, widzę jasność! O problemie zanieczyszczenia światłem

Nie wydziela nieprzyjemnej woni, nie sprawia problemów z recyklingiem, nie zalega w altanach śmietnikowych i wysypiskach śmieci — a jednak światło może być i jest źródłem zanieczyszczenia. O problem zapytaliśmy dr. inż. Krzysztofa Skarżyńskiego z Zakładu Techniki Świetlnej Instytutu Elektroenergetyki Wydziału Elektrycznego, pasjonata oświetlenia, specjalistę z zakresu jego symulacji i pomiarów.
31.05.2022

Mieszanie różnych włókien tkanin utrudnia ich recykling!

Do 2050 roku populacja na Ziemi wzrośnie do blisko 10 mld osób, a w ślad za nią także popyt na odzież. Przemysł modowy jest już dziś jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych – emituje 1,2 mld t ekwiwalentu CO2 na rok, czyli więcej niż łącznie branże żeglugowa i lotnicza.
30.05.2022

USA: recykling nie zmniejsza zaśmiecenia oceanów

Organizacje ekologiczne The Last Beach Cleanup i Beyond Plastics opracowały nowy raport, z którego wynika, że recykling plastiku w Stanach Zjednoczonych nie wpływa znacząco na ograniczenie ilości plastikowych śmieci, jakie trafiają do oceanów.
11.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Osady ściekowe i odpady komunalne jako surowce do wytwarzania ekologicznych paliw. Farmy fotowoltaiczne i elektrolizery na wysypiskach śmieci. Ciepło miejskie wytwarzane bezemisyjnie, z wodoru. W Polsce powstają już pierwsze tego typu projekty w obszarach usług komunalnych. Gość najnowszego odcinka, inż. Wojciech Nowak, z pasją opowiada o tym w jaki sposób Grupa Veolia realizuje swoje hasło "odnawiamy zasoby świata".
09.05.2022

Recykling molekularny. Ratunek przed zalewem plastiku?

W świecie recyklingu coraz więcej mówi się o nowych technologiach radzących sobie z trudnymi odpadami takimi jak opakowania czy trudno odzyskiwalny plastik. Unijna nomenklatura w języku polskim używa tutaj określenia „zaawansowany recykling tworzyw sztucznych”. Spotyka się też słowa „chemiczny” czy „,molekulany”. Różne nazewnictwo sprowadza się do podobnych, jeśli nie tych samych, procesów.
08.05.2022

Aston Martin dąży do osiągnięcia zerowej emisji do 2039 roku

Firma zobowiązała się, do dekarbonizacji swoich zakładów produkcyjnych już do 2030 roku, a emisja z łańcucha dostaw zostanie zredukowana o 30 proc., a redukcja w całym łańcuchu ma nastąpić do 2039 roku.
02.05.2022

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.
30.04.2022

Czy Europa uwolni się od zaśmiecania jednorazowymi kubkami? Szwedzi mają rozwiązanie

W Szwecji narodził się pomysł ograniczenia zużycia plastiku. Tym razem chodzi o napoje na wynos, a dokładniej – nakładki na jednorazowe kubki. Do działania przystąpiły firmy PulPac, Liplid i Max Burgers.
17.04.2022

Innowacja z AGH - ceramiczna ekologiczna termoizolacja z fusów kawy

Fusy z kawy posiadają bardzo wysoką wartość opałową i zawierają dużą ilość wody, dzięki czemu świetnie nadają się jako dodatek do gliny w procesie produkcji porowatych materiałów ceramicznych o właściwościach termoizolacyjnych. Dr inż. Ewelina Kłosek-Wawrzyn z AGH pracuje nad optymalizacją produkcji takich materiałów. Pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące, o czym poinformowała uczelnia.
21.03.2022

Szybkie działanie w zakresie redukcji emisji metanu może pomóc ocalić letnią arktyczną pokrywę lodową i zapobiec negatywnym skutkom globalnego ocieplenia

Sezonowo wolna od lodu Arktyka może wytworzyć tyle samo ciepła, co 25-letnia emisja CO2 spowodowana przez człowieka (przy obecnym poziomie emisji). Najnowszy raport „The Value of Early Methane Mitigation in Preserving Arctic Summer Sea Ice” wskazuje, że natychmiastowe działania mające na celu zmniejszenie emisji metanu mogą pomóc w zachowaniu letniej arktycznej pokrywy lodowej.
15.03.2022

Miasta emitują więcej metanu, niż zakładano

Londyn, z powodu nieszczelności instalacji gazowych, wydziela o 1/3 więcej metanu, niż zakładano, a podobne problemy mają też inne metropolie. Metan to silnie działający gaz cieplarniany.
21.02.2022

Plastikowe odpady w oceanach na celowniku branży morskiej

Francuski gigant żeglugowy CMA CGM podał, że przestanie transportować odpady z tworzyw sztucznych. Walkę z odpadami zapowiedziały także europejskie banki inwestycyjne.
14.02.2022

Czy Polskę zaleją zużyte panele fotowoltaiczne?

Boom na fotowoltaikę od kilku lat trwa w całej Europie. Szacuje się, że w Polsce do 2025 roku będzie zainstalowanych ponad 420 tys. ton paneli. Z uwagi na to, że ich średnia żywotność wynosi 20–30 lat, już wkrótce pierwsze zainstalowane systemy fotowoltaiczne stracą swoją użyteczność.
11.02.2022

Chile. Atakamę co roku zaśmieca 60 tys. ton starych ubrań, które mogą rozkładać się nawet 200 lat

Pustynia Atakama w północnym Chile jest jednym z największych na świecie składowisk odpadów tekstylnych. Według szacunków organizacji zajmujących się ochroną środowiska trafia na nią rocznie nawet 60 tys. ton starych ubrań, które mogą rozkładać się nawet 200 lat.
10.02.2022

Plastik groźny dla słoni; umierają z powodu zatrucia

Około 20 słoni zostało znalezionych martwych w ciągu ostatnich 8 lat z powodu zatrucia plastikiem, który znalazły na otwartych wysypiskach śmieci we wschodniej Sri Lance; kolejne dwa zmarły z tego powodu w weekend - podaje w piątek Asssociated Press.
14.01.2022

Ozdoba: Zlokalizowaliśmy w Polsce 400 miejsc z porzuconymi, niebezpiecznymi odpadami

W ostatnich miesiącach zakończyliśmy wielką inwentaryzację porzuconych odpadów niebezpiecznych w naszym kraju. Zlokalizowaliśmy 400 takich miejsc - powiedział czwartkowej "Gazecie Polskiej Codziennie" wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
30.12.2021

Amazon zaśmieca morza i oceany. W 2020 roku do wód trafiło 29 proc. więcej odpadów

Oceana, międzynarodowa organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony światowych zasobów morskich i oceanicznych opublikowała raport, z którego wynika, że w ubiegłym roku Amazon wyprodukował ok. 599 mln funtów odpadów plastikowych (ok. 271,7 mln ton).
24.12.2021

McDonald's otwiera pierwszy lokal zero netto

Lokal McDonald's w Shropshire jest nie tylko zasilany energią odnawialną, ale i został zbudowany z materiałów pochodzących z recyklingu.
16.12.2021

Gigant Alpro zwiększy ekologiczna produkcję napojów roślinnych o 48 mln euro

Dzięki tej inwestycji produkcja wzrośnie do 300 mln litrów napojów roślinnych rocznie.
10.12.2021

Senacka komisja ds. klimatu: Tychy przykładem zielonej transformacji

Oczyszczalnia ścieków i aquapark w Tychach są w całości zasilane prądem z wytworzonego w oczyszczalni biogazu, zaś nadwyżka energii wystarczyłaby dla miejskiej sieci trolejbusowej. To przykład zielonej transformacji wart upowszechnienia w całej Polsce – wskazują członkowie senackiej komisji ds. klimatu.
02.12.2021

W Wielkiej Brytanii powstanie zakład recyklingu polistyrenu, głównego budulca styropianu

Polistyren to popularne tworzywo sztuczne, które służy do uzyskiwania styropianu i styroduru. Na terenie Europy powstanie zakład recyklingowy, który pozwoli ograniczenie emisji dwutlenku węgla (CO2) w produkcji tworzyw sztucznych, oraz ponowne wykorzystanie styrenu.
29.11.2021

Plastik nie do pieca, piec nie do plastików

Przypominamy mieszkańcom, aby zamiast spalać, segregowali odpady.
23.11.2021

Termiczne przekształcanie odpadów – przyszłość czy przeszłość?

W Polsce i Europie toczy się dyskusja o roli Waste-to-energy, czyli termicznego przekształcania odpadów, których nie można poddać recyklingowi, w wyniku czego pozyskuje się energię użyteczną dla społeczeństw. Z jednej strony powstają kolejne, nowe spalarnie odpadów, a ich zwolennicy podkreślają, że termiczne przetwarzanie śmieci jest rozsądną alternatywą dla ich zalegania na wysypiskach. Z drugiej strony Unia Europejska wstrzymała finansowanie projektów takich projektów w latach 2021-2027.
18.11.2021

Poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Rumunii jest wyższy niż w Austrii, Francji i na Węgrzech

Wskaźnik recyklingu odpadów tworzyw sztucznych w Rumunii wynosi 45 proc. i jest wyższy niż średni wskaźnik dla UE wynoszący 42 proc. oraz lepszy niż w Austrii, Francji i na Węgrzech, gdzie średni wskaźnik ten wynosi około 30 proc.
02.11.2021

Komisja za nowelą mającą zmniejszyć ilość odpadów na składowiskach

Senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu pozytywnie oceniła we wtorek nowelę ustawy o odpadach wraz z zaproponowaną przez Biuro Legislacyjne poprawką wykreślającą zapisy odnoszące się do bieżącego roku. Celem noweli jest zmniejszenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach.
27.10.2021

Dania szuka sposobu na drugie życie łopat turbin wiatrowych

Duńczycy są jednym z liderów rozwoju OZE w Europie. Już dzisiaj pozyskują 48 proc. energii elektrycznej z wiatru, ale mają ambicje, aby do końca dekady ten udział wyniósł 70 proc. Do tego czasu konieczne będzie opracowanie zaawansowanych modelu demontażu i recyklingu starych łopat turbin wiatrowych. Rząd Danii jest otwarty na współpracę z organizacjami pozarządowymi w celu rozwiązania tego trudnego problemu.
26.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

ReFlex: rusza pionierski projekt recyklingu opakowań elastycznych

Nestlé Polska oraz PepsiCo Polska inaugurują pierwsze w Polsce przedsięwzięcie mające na celu zwiększenie zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych po elastycznych opakowaniach wielomateriałowych, oraz z tworzyw sztucznych.
22.10.2021

Zrównoważony rozwój, czyli podejście do ESG, w galeriach NEPI Rockcastle

Zrównoważone zarządzanie zasobami, zielone budynki, zaangażowanie na rzecz społeczności, uczciwość wobec ludzi i biznesu to 4 główne filary strategii zrównoważonego rozwoju NEPI Rockcastle. Każdy z nich odzwierciedla działania poszczególnych galerii, które wchodzą w skład portfolio oraz mają wpływ na środowisko i otoczenie.
20.10.2021

Sejm za nowelą mającą zmniejszyć ilość odpadów na składowiskach

Sejm w czwartek znowelizował przepisy ustawy o odpadach, których celem jest zmniejszenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach. Po 2035 r. na wysypiska będzie mogło trafiać nie więcej niż 10 proc. odpadów komunalnych.
15.10.2021

Projekt noweli dot. zmniejszenia ilości odpadów na składowiskach - do drugiego czytania

Sejmowa komisja środowiska poparła we wtorek projekt noweli ustawy o odpadach, której celem jest m.in. zmniejszenie ilości śmieci, jakie mają trafiać na składowiska. Projekt przewiduje, że w 2035 r. na wysypiska będzie mogło trafiać maks. 10 proc. odpadów komunalnych.
13.10.2021

Marriott International stawia sobie za cel "zero netto" do 2050 roku

Sieć hoteli zamierza osiągnąć cel "zero netto" poprzez zwiększone wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł oraz instalację inteligentnych systemów i modernizację pod kątem efektywności energetycznej budynków.
27.09.2021

Cedo ogłasza plan działania dla zrównoważonego rozwoju biznesu

- Spółka Cedo skupia się na transformacji biznesu do gospodarki o obiegu zamkniętym. - 10 nowych zobowiązań ogłoszonych dzisiaj zapewni spółce zrównoważony rozwój i dostosowanie do przyszłości. - Cedo będzie co roku mierzyć i publikować swoje postępy we współpracy z Fundacją Ellen MacArthur.
20.09.2021

Ekolodzy o rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań za środowisko

Zwiększenie finansowania procesu odzysku i recyklingu odpadów przez wprowadzających produkty w opakowaniach stanowi zapowiedź normalizacji krajowych procesów sortowania i recyklingu, zgodnie europejskim prawodawstwem. Projekt nowego systemu ROP daję również nadzieję na jakościową zmianę środowiskową. Dziś mierzymy się jako społeczeństwa z tonami odpadów, które w znacznej mierze zamiast do recyklingu trafiają na wysypiska śmieci i zanieczyszczają ekosystemy. A jak słusznie zauważają ekolodzy: dość już mamy niekończących się akcji
14.09.2021

W USA powstanie centrum produkcji wodoru z odpadów do tankowania

Raven SR zajmująca się technologią pozyskiwania zielonego paliwa, ogłosiła plany pierwszego węzła produkcji zielonego wodoru z odpadów, Uruchomienie jest planowane na lato 2022 roku.
01.09.2021

Serbia zamyka największe wysypisko śmieci w Europie

Serbia zamyka ogromne wysypisko śmieci w Vincy nad brzegiem Dunaju, około 15 km na wschód od Belgradu - poinformowała Irena Vujović, minister ochrony środowiska Serbii.
27.08.2021

Sejmowe komisje negatywnie o większości poprawek Senatu do tzw. ustawy śmieciowej

Większość poprawek Senatu do tzw. ustawy śmieciowej nie uzyskało w środę pozytywnych opinii sejmowych komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
12.08.2021

Sejmowe komisje negatywnie o większości poprawek Senatu do tzw. ustawy śmieciowej

Większość poprawek Senatu do tzw. ustawy śmieciowej nie uzyskało w środę pozytywnych opinii sejmowych komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
11.08.2021

Senat przeciw ustalaniu maksymalnej opłaty za śmieci przy metodzie "od wody"

Senat w piątek zaproponował poprawkę, której konsekwencją będzie wykreślenie przepisów określających maksymalną opłatę za śmieci przy metodzie od zużytej wody. Senatorowie nie zgadzają się też, by samorządy mogły dopłacać do sytemu odpadowego z dochodów niepochodzących z opłat śmieciowych.
06.08.2021

Miliony leżą na polskim śmietniku

Producenci opakowań z plastiku muszą wydawać krocie na import surowca ze zmielonych butelek PET, bo w Polsce trafiają one na wysypiska - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".
05.08.2021

Na świecie pojawią się miliony ton zużytych baterii z pojazdów elektrycznych

Dynamiczny wzrost branży pojazdów elektrycznych sprawia, że w najbliższych latach na świecie pojawią się miliony ton akumulatorów nienadających się już do użycia w samochodach. Eksperci apelują o pilne opracowanie wydajnych metod recyklingu i ostrzegają przed potencjalnym zagrożeniem ekologicznym.
04.08.2021

Transformacja energetyczna, wymaga transformacji rynku pracy, szczególnie dla górnków

Do końca tej dekady od 14 do 36 tys. górników będzie potrzebować wsparcia na rynku pracy: przebranżowienia, relokacji do innych kopalni albo wcześniejszego odejścia na emeryturę. Jednocześnie do tego czasu na Śląsku istnieje możliwość stworzenia nawet 75–85 tys. nowych miejsc pracy, a największe szanse na zastąpienie górniczych etatów mają budownictwo, przetwórstwo przemysłowe i energetyka oparta na OZE – pokazują szacunki Instytutu Badań Strukturalnych.
04.08.2021

Thermo Fisher Scientific dąży do zerowej emisji netto do 2050 r.

Wcześniej firma postawiła sobie za cel zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 30 proc. do 2030 roku.
01.08.2021

Cedo zobowiązuje się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 roku

- Fabryka i biura Cedo w Wielkiej Brytanii oraz jej biura w Paryżu i Mönchengladbach obecnie korzystają w 100% z energii ze źródeł odnawialnych; - Do 2030 r. firma osiągnie neutralność klimatyczną we wszystkich swoich oddziałach na świecie; - Fabryka Cedo w Wielkiej Brytanii osiągnęła cel polegający na całkowitym wyeliminowaniu odpadów przemysłowych trafiających z niej na wysypiska śmieci.
28.07.2021

Jedną z najbardziej obiecujących technologii jest recykling chemiczny

Według Plastic Europe europejscy producenci tworzyw sztucznych inwestują już miliardy euro w recykling chemiczny, wskazywany jako jedna z kluczowych technologii w przechodzeniu na unijną gospodarkę obiegu zamkniętego. Pozwala ona przetworzyć na nowy surowiec odpady, które inaczej trafiłyby do spalenia lub na wysypisko. Dlatego – jak podaje Plastic Europe – europejscy producenci będą zwiększać nakłady na recykling chemiczny, które do 2030 roku mają sięgnąć już ok. 7,2 mld euro.
28.07.2021

W 2023 zatankujemy zatankujemy polskie paliwo częściowo wyprodukowane z recyklingu plastiku

Każdego dnia na świecie wytwarza się ponad milion ton plastiku. Tylko w UE rocznie przybywa 19 mln ton nienadających się do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Nawet 75 proc. z nich jest składowanych na wysypiskach lub kończy bezpośrednio w środowisku naturalnym. Polska firma opracowała technologię, która umożliwia recykling zmieszanych polimerów. Produkt końcowy recyklingu to ciekły węglowodór, który może być stosowany jako surowiec do produkcji czystego plastiku lub jako standardowe komponenty paliwowe.
20.07.2021

Konieczne są krajowe inwestycje w recykling paneli fotowoltaicznych

Boom na fotowoltaikę trwa nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, co pociąga za sobą także zapotrzebowanie na recykling paneli PV. Szacuje się, że w naszym kraju tylko w najbliższych latach do utylizacji lub recyklingu trafi ponad 100 tys. ton zużytych instalacji fotowoltaicznych. Ich producenci i dostawcy są coraz bardziej świadomi narastającego problemu. W Europie zainteresowanie recyklingiem paneli PV jest w tej chwili ogromne. Za sześć lat wartość tego rynku na Starym Kontynencie wzrośnie trzykrotnie.
14.07.2021

Sejm: projekt w sprawie m.in. naliczania opłat za odpady wraca do komisji

W związku ze złożeniem kilkudziesięciu poprawek, projekt tzw. noweli ustawy śmieciowej, regulującej m.in. kwestie naliczania opłat za odpady przy metodzie "od wody", wraca ponownie do sejmowych komisji. Celem projektu jest ograniczenie kosztów funkcjonowania sytemu odpadowego w gminach.
08.07.2021

Recykling albo budownictwo. Drugie życie łopat wiatrowych

Rozwój energetyki wiatrowej rodzi nie tylko pytania dotyczące stabilności systemu elektroenergetycznego, ale tego, co branża zrobi z zużytymi elementami z wiatraków. W skali światowej rozwijane są metody recyklingu łopat i turbin wiatrowych. Powstają także inicjatywy wykorzystywania łopat do budowy elementów miejskich np. mostów lub wiat przystankowych.
30.06.2021

Zgłoś nielegalne postępowanie z odpadami

Widzisz wysypisko śmieci w pobliskim lesie? A może zauważyłeś nagły wzrost ilości transportów ciężarowych, jakie zaczęły przyjeżdżać na teren nieruchomości położonych z dala od gęstej zabudowy mieszkalnej, w okolicy lasów lub nieużytkowanych terenów przemysłowych? Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba apeluje: zgłoś to Inspekcji Ochrony Środowiska.
23.06.2021

BGK: wsparcie dla Grupy Elemental wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju

Udzielone przez BGK wsparcie w akwizycji na rynku amerykańskim dla Grupy Elemental, która zajmuje się m.in. pozyskiwaniem metali szlachetnych z grupy platynowców, wpisuje się w politykę wspierania zrównoważonego rozwoju prowadzoną przez bank – powiedział PAP Jarosław Trwoga z BGK.
18.06.2021

Europejscy producenci plastiku zainwestują miliardy w recykling chemiczny

PlasticsEurope, stowarzyszenie branżowe zrzeszające producentów plastiku, poinformowało, że firmy europejskie planują przeznaczyć 7,3 mld euro inwestycji w recykling chemiczny do 2030 roku. Pierwotnie w planach branży było wydanie tylko 2,6 mld euro do 2025 roku.
17.06.2021

Rząd zajmie się zmianami w ustawie śmieciowej, w tym kwestią naliczania opłat za odpady

Zmiany w tzw. ustawie śmieciowej m.in. ws. określenia maksymalnej opłaty za odpady przy metodzie wyliczania jej na podstawie zużytej wody a także projekt propozycji wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2022 roku - to niektóre punkty wtorkowego posiedzenia rządu.
15.06.2021

Niemcy: "Skala transportu nielegalnych odpadów z Brandenburgii do Polski jest znaczna"

Śledczy z krajowego urzędu policji kryminalnej Brandenburgii (LKA) podejrzewają, że na terenie dawnej kopalni żwiru w Beeskow w powiecie Odra-Szprewa składowano nielegalne odpady i że prowadzono stamtąd wywóz odpadów do Polski - pisze dziennik "Tagesspiegel".
12.06.2021

Drukarka 3D wniosła innowacyjne rozwiązania do wielowiekowej historii energii geotermalnej

W ubiegłym tygodniu włoska elektrownia geotermalna Enel ogłosiła sukces – z pozytywnym skutkiem udało się zastosować drukarkę 3D do naprawy i dostarczania części zamiennych do elektrowni.
05.06.2021

Kielce wprowadzają trzymiesięczną abolicję ws. deklaracji śmieciowej

Władze Kielc wprowadzają w środę trzymiesięczną abolicję dla mieszkańców, którzy nie zgłosili prawidłowej deklaracji śmieciowej. Może to być ponad 20 tys. osób. Dodatkowy czas ma pozwolić miastu na uszczelnienie systemu gospodarki odpadami.
19.05.2021

Straż miejska też jest eko i jeździ hybrydowymi radiowozami

Dwa przyjazne środowisku radiowozy z napędem hybrydowym przekazano Ekopatrolowi Straży Miejskiej w Łodzi. O przeznaczeniu pieniędzy na ich zakup – a także na dodatkowe "ekologiczne" patrole i szkolenia w ramach Budżetu Obywatelskiego zadecydowali sami łodzianie.
19.05.2021

Ponad 2,5 mln ton opakowań trafia rocznie do recyklingu w Polsce

Z danych pozyskanych przez Stowarzyszenie „Polski Recykling” od recyklerów wynika, że w Polsce rocznie poddaje się recyklingowi wybrane frakcje odpadów: szkło – 740 tys. ton; papier – 1 140 tys. ton; aluminium – 55 tys. ton; tworzywa sztuczne – 581 tys. ton. Łącznie to 2 mln 516 tys. ton surowców odzyskanych dla przemysłu i producentów, które zamiast powiększać wysypiska śmieci lub zanieczyszczać przyrodę, wracają do gospodarki.
18.05.2021

Program edukacyjny „Zielona ręka” zainaugurowany przez Fundację Ekologiczną Arka

Ponad 700 tys. osób ma wziąć udział w organizowanym przez Fundację Ekologiczną Arka tegorocznym programie edukacyjnym „Zielona ręka”. Polega on m.in. na inicjowaniu powszechnych działań na rzecz środowiska naturalnego, jak sadzenie drzew czy gromadzenie deszczówki.
22.04.2021

Wygrał recycling - młodzi ludzie z całego świata poszukujący rozwiązań globalnych problemów zwycięzcami konkursu NFTE World Series of Innovation sponsorowanego przez Mary Kay Inc.

NFTE's World Series of Innovation Challenge, międzynarodowa akcja edukacyjna i wspierająca przedsiębiorczość, zaprasza młodych ludzi do wspólnego podejmowania największych wyzwań stojących przed naszym światem i wspierania realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
01.04.2021

Energia ze słońca, wiatru lub odpadów

Koncepcja Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) nie „faworyzuje" żadnego źródła energii – ważne, aby było ono z jednej strony wydajne, a z drugiej jak najbardziej przyjazne środowisku. Jak to wygląda w praktyce?
22.03.2021

18 marca – Światowy Dzień Recyklingu. Koalicjanci „Włącz Czystą Energię dla Polski” przedstawiają swoje rozwiązania w obszarze recyklingu

Recykling jest nie tylko kluczowym elementem Gospodarki Obiegu Zamkniętego, ale też ważnym krokiem w kierunku racjonalnego gospodarowania energią. Z okazji Światowego Dnia Recyklingu członkowie założonej przez Pracodawców RP Koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski” postanowili podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z recyklingiem i zaapelowali do Polaków o selektywną zbiórkę odpadów.
17.03.2021

Awarie przemysłowe, stan środowiska niepokoją Rosjan i Greenpeace

Główne problemy ekologiczne ważne dla Rosjan w codziennym życiu to zanieczyszczenie powietrza, wody, stan lasów – problemy, które wpływają na zdrowie ludzi. Coraz więcej Rosjan zwraca też uwagę na zmiany klimatu i globalne zmiany w przyrodzie.
16.03.2021

Pomorskie: Nagrała go kamera, jak wrzucał śmieci do rzeki

Policjanci ze Starogardu Gdańskiego ustalili personalia mężczyzny, który wyrzucał do rzeki worki ze śmieciami. Zdarzenie zarejestrowała kamera, a sprawca tego wykroczenia został ukarany przez funkcjonariuszy 500-złotowym mandatem.
01.03.2021

Startupy. Młodzi przedsiębiorcy z głowami pełnymi „eko” pomysłów. Jak je realizują i kto im pomaga?

Znamy najlepsze pomysły na biznes z łódzkiego, opolskiego i małopolskiego. Laureaci ogólnopolskiego konkursu Warm Up Your Business mówią nam o swoich startupach oraz tym, jak ich działalność wpłynie na środowisko i otoczenie.
28.02.2021

Polska wytwarza relatywnie najmniej śmieci w UE

W 2019 roku w UE wytworzono prawie 225 mln ton odpadów komunalnych. Odpowiada to 502 kg na osobę, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z 2018 rokiem (495 kg), ale w porównaniu ze szczytem w 2008 roku (518 kg) odnotowano spadek - podał Eurostat. Polska znalazła się na końcu zestawienia, wytwarzając relatywnie najmniej śmieci.
17.02.2021

Jak zazielenić energię? Fortum dzieli się doświadczeniami z krajów bałtyckich

Od konieczności odejścia od paliw kopalnych na rzecz alternatywnych, bardziej ekologicznych źródeł energii nie uciekniemy. I to nie tylko dlatego, że narzucają nam to cele klimatyczne Unii Europejskiej, ale także zdrowy rozsądek. Wraz z rozwojem nowych technologii warto modernizować energetykę, aby była bardziej zielona. Skorzysta na tym środowisko, ale także polska gospodarka. Jak to zrobić? Warto skorzystać z doświadczeń innych krajów.
07.01.2021

Bielscy ekolodzy sprzedają bransoletki, by sadzić drzewa i sprzątać lasy

Ekolodzy z bielskiej fundacji Arka, pod auspicjami programu aktywnej edukacji ekologicznej „Zielona Ręka”, rozpoczęli zbiórkę funduszy, która umożliwi im jesienią sadzenie drzew i sprzątnie lasów. Pieniądze gromadzą sprzedając bransoletki wykonane przez artystkę.
04.01.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.