Wynik wyszukiwania - " samochody elektryczne" - Wiadomości

Czy użytkownicy aut w Polsce są gotowi na samochody elektryczne? Wyniki badania HERTZ Polska

HERTZ Polska – polski przedstawiciel światowego lidera w wynajmie samochodów – przeprowadził badanie podejścia do elektromobilności wśród pracowników polskich firm. Badanie obejmowało użytkowników aut służbowych, jak też menedżerów zarządzających flotami. Jego celem była ocena świadomości w obszarze elektromobilności, zbadanie postrzegania samochodów elektrycznych i związanych z nimi doświadczeń oraz zidentyfikowanie obaw, potrzeb i oczekiwań, w kontekście zachodzącego procesu elektryfikacji flot, jak i całej branży motoryzacyjne
07.05.2024

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo są to dopiero pierwsze egzemplarze – w takich miejscowościach Powerdot buduje stacje ładowania. Tworząc infrastrukturę w miejscach, do których nie dotarła jeszcze elektromobilność, Powerdot wspiera rozwój zrównoważonego transportu, ułatwiając przyszłym kierowcom aut elektrycznych podjęcie decyzji o zakupie takiego pojazdu.
25.04.2024

Chiny bateriami stoją. Państwo Środka liderem w sektorze akumulatorów do pojazdów elektrycznych

Chiny są największym na świecie producentem akumulatorów elektrycznych. Producenci akumulatorów z Państwa Środka odnotowali dynamiczny wzrost produkcji spowodowany popytem na samochody elektryczne. Akumulatorowa hossa może wkrótce się skończyć wraz ze spadkiem popytu na elektryki.
07.03.2024

MAE: rekordowy poziom emisji dwutlenku węgla związanych z energią w 2023 roku

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) podała w piątek, że emisje dwutlenku węgla związane z energią wzrosły w 2023 roku do rekordowego poziomu, jednak dzięki czystym technologiom ten wzrost był mniej dynamiczny niż wcześniej. Po raz pierwszy połowa energii w gospodarkach rozwiniętych pochodziła ze źródeł niskoemisyjnych.
01.03.2024

Chiński elektryk w pułapce sukcesu. Produkcja samochodów elektrycznych mniejsza niż oczekiwano

Chiny będące największym na świecie producentem samochodów elektrycznych po latach dynamicznego wzrostu odnotowały tąpnięcie. Spadek produkcji elektryków wywołany jest niestabilnością łańcucha dostaw surowców potrzebnych do produkcji baterii oraz problemami kadrowymi.
23.02.2024

Mniejsza sprzedaż, mniejsza produkcja. Czy samochody elektryczne czeka koniec?

Sektor samochodów elektrycznych przez ostatnie kilka lat odnotowywał znaczący wzrost sprzedaży. Wraz z wycofaniem kolejnych państw z dotacji na zakup pojazdów, postępuje istotny spadek sprzedaży.
15.02.2024

Gdynia w stronę elektromobilności. Ładowanie samochodu z latarni miejskiej

Gdynia wprowadziła możliwość ładowania samochodów elektrycznych prosto z miejskiej latarni. Ładowanie będzie dostępne nocą i nie trzeba być mieszkańcem Gdyni aby móc z niego korzystać. Pierwsze takie rozwiązanie działa już przy ulicy Filipkowskiego 23 na Chwarznie-Wiczlinie
26.01.2024

Savills: Dynamiczny wzrost na pojazdy elektryczne szansą dla rynku nieruchomości

Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Savills wynika, że największe zapotrzebowanie na punkty ładowania samochodów elektrycznych występuje w Niemczech, Francji, Szwecji, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce zestawienia krajów o największym potencjale wzrostu dla rozwoju infrastruktury do ładowania aut z napędem elektrycznym, co stwarza szanse również dla właścicieli nieruchomości komercyjnych oraz inwestorów aktywnych na tym rynku.
22.01.2024

DPD Polska z flotą ponad 500 samochodów elektrycznych

Z taśmy produkcyjnej do oddziałów i w ręce kurierów - DPD Polska systematycznie rozbudowuje swoje możliwości operacyjne w oparciu o zieloną technologię. Niskoemisyjna flota samochodowa przekroczyła 500 pojazdów, w skład której wchodzą takie modele jak: eSprinter, eVito Furgon oraz MAN eTGE. Firma dodatkowo posiada flotę ponad 80 elektrycznych rowerów cargo. Inwestując w zielone środki transportu oraz infrastrukturę do jej obsługi, DPD zmierza w stronę ambitnego celu środowiskowego – NET-ZERO 2040.
20.01.2024

BMW chce produkować w Monachium od 2027 tylko auta elektryczne, ale globalnie nie rezygnuje z silników spalinowych

Od 2027 roku niemiecki koncern motoryzacyjny BMW chce produkować w swoim głównym zakładzie w Monachium wyłącznie auta elektryczne. Firma nie rezygnuje na razie z silników spalinowych, będą one wytwarzane w pozostałych fabrykach, w tym poza Niemcami – poinformował portal dziennika „Handelsblatt”.
12.01.2024

Raport gotowości do elektromobilności: Polsce zabrakło 1 punktu do wyższej kategorii

Nowy raport Mobility Guide 2023 przedstawia analizę stanu gotowości 46 krajów do przejścia na samochody elektryczne. Najlepiej przygotowane są Norwegia (81 punktów), Austria (69 punktów) i Holandia (68 punktów). Polska uzyskała 39 punktów na 100 możliwych, co klasyfikuje ją jako kraj wschodzący. Zabrakło nam zaledwie 1 punktu, aby znaleźć się w wyższej kategorii.
10.01.2024

Już pod koniec XIX w. próbowano wprowadzić w Warszawie samochody elektryczne

Pod koniec XIX w. próbowano uruchomić w Warszawie transport publiczny z wykorzystaniem samochodów elektrycznych. Zniweczyła to decyzja władz miasta.
29.12.2023

W Kanadzie od 2035 r. będą sprzedawane tylko samochody elektryczne i hybrydowe

Nabywcy nowych samochodów w Kanadzie od 2035 r. będą mogli kupić tylko auta z silnikiem elektrycznym lub hybrydowym - ogłosił we wtorek minister środowiska Steven Guilbeault.
20.12.2023

Kierowca Girteki dzieli się swoim doświadczeniem z jazdy elektrycznym pojazdem ciężarowym

Girteka, bazujący na cyfryzacji największy przewoźnik drogowy w Europie, stawia na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wspierających dekarbonizację floty i inwestuje w zakup ciężarowych aut elektrycznych. To podejście wyznacza też nowy kierunek dla przyszłości zawodu kierowcy, stawiając ich przed nowymi wyzwaniami i możliwościami. Jak oni sami oceniają te zmiany? Swoim doświadczeniem z jazdy elektrycznym pojazdem ciężarowym dzieli się Odd Thore, zawodowy kierowca Girteki.
14.12.2023

Czym najlepiej poruszać się po mieście? Warszawska edycja Wielkiego Testu Mobilności Miejskiej 2023

Arval Service Lease Polska, lider rynku wynajmu długoterminowego pojazdów i rozwiązań z zakresu nowej mobilności sprawdził, jakie środki transportu są najbardziej efektywne w ruchu miejskim. Test przeprowadzono w warunkach rzeczywistych, a do wyniku wliczano czas i koszt przejazdu oraz generowany ślad węglowy. Badanie przeprowadzono w tym samym czasie na pięciu różnych trasach, z udziałem 20 uczestników, którzy korzystali z różnych środków transportu: samochodów elektrycznych, spalinowych, rowerów, a także komunikacji miejskiej.
20.11.2023

Elemental Holding z sukcesem realizuje koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego

Grupa Elemental, wywodzący się z Polski globalny gigant w dziedzinie „urban mining” kończy w Zawierciu budowę pierwszego w UE kompleksowego zakładu recyklingu baterii samochodowych do pojazdów elektrycznych. Tym samym w Polsce, która jest jednym z liderów produkcji baterii do elektryków, gospodarka obiegu zamkniętego staje się realnym rozwiązaniem wobec wyzwań klimatycznych.
19.11.2023

Licznik Elektromobilności: wzrasta liczba elektrycznych samochodów w Polsce

Na koniec października br. po polskich drogach jeździły 90 902 samochody elektryczne, to wzrost o 69 proc. r/r - wynika z opublikowanego w piątek przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) raportu "Licznik Elektromobilności".
17.11.2023

Rzecznik ITS: strefy czystego transportu są potrzebne, ale ich wprowadzenie może generować niepożądane zjawiska

Strefy czystego transportu są popularne w całej Europie, dlatego powinniśmy oswajać się z myślą, że zawitają także do polskich miast. Musimy mieć także świadomość, że ich implementacja może generować pewne negatywne zjawiska - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński.
17.11.2023

Nowe elektryki stanowią kilka procent sprzedawanych w Polsce aut. W niektórych krajach UE to nawet 40 proc.

– W Polsce wciąż jesteśmy na samym początku drogi do elektryfikacji naszego sektora transportu – mówi Rafał Bajczuk, analityk Instytutu Reform. Jak wskazuje, pomimo rosnącej liczby nowych rejestracji Polska wciąż odbiega nawet od tzw. nowych państw UE, jak np. Rumunia, które mają bardziej proaktywne polityki w zakresie rozwoju elektromobilności. Problemem jest nie tylko brak zachęt podatkowych i wciąż wysokie ceny elektryków, ale również niedostatecznie rozwinięta infrastruktura ładowania.
02.11.2023

Pierwsza na Śląsku stacja tankowania wodorem pod marką NESO

Grupa Polsat Plus i Grupa ZE PAK zbudowały i uruchomiły w Rybniku pierwszą na Śląsku i drugą w Polsce ogólnodostępną stację tankowania wodorem dla samochodów i autobusów. Na stacji będzie mogło tankować między innymi 20 autobusów wodorowych NesoBus wyprodukowanych przez Grupę Polsat Plus i ZE PAK, które już zaczynają służyć mieszkańcom Rybnika. Rybnik jest jednym z liderów zielonej transformacji energetycznej w Polsce, a autobusy i stacja tankowania będą jednym z głównych elementów powstającego Rybnickiego Okręgu Wodorowego.
31.10.2023

Niewidzialna ręka rynku. Chiński sektor pojazdów elektrycznych czeka konsolidacja

Spadek sprzedaży oraz monopolizacja rynku przez największych producentów pojazdów elektrycznych w Chinach zwiększa obawy dotyczące konsolidacji oraz zakończenia działalności przez mniejsze marki.
29.10.2023

Europa i Chiny mogą stanąć przed perspektywą wojny handlowej o auta elektryczne

Europa i Chiny mogą stanąć w obliczu wojny handlowej - wskazał w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny. Komisja Europejska oskarża Chiny o sztuczne zaniżanie cen aut elektrycznych; pośrednio skutki ceł antysubsydyjnych mogą odczuć europejskie firmy - dodali eksperci.
05.10.2023

Volkswagen Financial Services i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych ogłaszają strategiczne partnerstwo

Volkswagen Financial Services, lider finansowania samochodów osobowych w Polsce , oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), największa organizacja branżowa kreująca rynek elektromobilności i technologii wodorowych w Polsce i w regionie CEE, poinformowali o nawiązaniu współpracy strategicznej na rzecz rozwoju rynku zeroemisyjnego w Polsce. VW FS będzie wyłącznym i jedynym partnerem strategicznym PSPA w obszarze finansowania.
27.09.2023

Przechodzenie na ekologiczne floty staje się faktem

Efektywna elektryfikacja firmowych flot, optymalizacja całkowitego kosztu posiadania (TCO) samochodów elektrycznych, rozwój prywatnej sieci infrastruktury ładowania, alternatywne formy finansowania, etapy wdrażania EV w przedsiębiorstwie oraz wymiana najlepszych międzynarodowych praktyk, to tylko część z tematów przewodnich ścieżki Green Fleet Forum ESG, która odbędzie się podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023.
13.09.2023

Pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodoru pod marką NESO już otwarta dla kierowców

Grupa Polsat Plus i Grupa ZE PAK zbudowały i uruchomiły pierwszą ogólnodostępną stację tankowania wodoru dla samochodów i autobusów. Sieć stacji tankowania wodoru będzie budowana pod marką NESO. Nazwa pochodzi od pierwszych liter „Nie Emituję Spalin, Oczyszczam”. Jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych stacji tankowania wodoru w Europie. Pierwsza stacja jest zlokalizowana na warszawskim Ursynowie przy ulicy Tango 4. Ze stacji będą mogli korzystać wszyscy użytkownicy samochodów napędzanych wodorem.
11.09.2023

Port Gdynia. Elektryczne auta i rowery dla pracowników

Port Gdynia wykonał krok w stronę elektromobilności. Zarząd portu zakupił dwa pierwsze auta elektryczne na potrzeby działów operacyjnych. Na portowych terenach pojawiło się także kilka pierwszych punktów ładowania elektryków.
25.08.2023

Spółka z Dolnego Śląska stworzyła pierwszy polski samochód elektryczny. Trwają rozmowy o rozpoczęciu seryjnej produkcji [WIDEO]

Największe firmy motoryzacyjne przeznaczają setki milionów dolarów na rozwój nowych platform dla pojazdów elektrycznych. Polskiej spółce Innovation AG z Dolnego Śląska udało się to zrobić w niecałe trzy lata, za zaledwie ułamek tego budżetu. Stworzony przez nią eVAN – w pełni elektryczny samochód dostawczy, który jest w stanie przejechać nawet do 400 km na jednym ładowaniu – uzyskał niedawno dopuszczenie do ruchu, a w tej chwili trwają rozmowy o rozpoczęciu jego seryjnej produkcji. – eVAN jest pierwszym prawdziwie polskim samocho
13.07.2023

Kanada. W Ontario otwarto pierwszą stację tankowania wodoru

Pierwszą publicznie dostępną stację tankowania wodoru w Ontario otwarto w czwartek przy największym kanadyjskim lotnisku, Toronto Pearson International.
07.07.2023

Rozwój światowej elektromobilności prześciga unijne założenia

Transformacja branży motoryzacyjnej w kierunku pojazdów elektrycznych przyspiesza i możliwe, że zakładane na 2035 r. plany Unii Europejskiej okażą się nietrafione. Analitycy EMIS (ISI Emerging Markets Group) w najnowszym raporcie „The Global EV Industry at a Glance” wzięli pod lupę aktualną produkcję e-aut oraz plany na najbliższe kilkanaście lat. Jak przekonują, istnieje szansa, że globalni producenci sami do 2035 r. wyciszą produkcję aut spalinowych i skupią się na elektrykach.
21.06.2023

ORLEN VC inwestuje w technologie ułatwiające ponowne wykorzystanie baterii z samochodów elektrycznych

ORLEN VC, należący do Grupy ORLEN największy w Polsce korporacyjny fundusz venture capital, zainwestował w nowoczesną platformę umożliwiającą ponowne wykorzystanie i późniejszy recykling akumulatorów z milionów samochodów elektrycznych wprowadzanych co roku do użytku. To innowacyjne rozwiązanie stworzone przez niemiecką spółkę Circunomics, której ORLEN VC został jednym z najważniejszych udziałowców, przyczyni się do zredukowania śladu węglowego „elektryków” nawet o 50 proc. Po niespełna dwóch latach działalności ORLEN VC ma w swo
19.06.2023

Niedobór metali może zahamować rozwój pojazdów elektrycznych

Brak dostępności metali krytycznych jest dla Unii Europejskiej problemem zarówno gospodarczym, jak i środowiskowym; grozi opóźnieniem przejścia na samochody elektryczne i technologie przyjazne dla środowiska – twierdzą naukowcy na podstawie najnowszych badań.
11.06.2023

Rusza konkurs dla samorządów na dofinansowanie stacji ładowania. To szansa rozwoju elektromobilności w mniejszych miejscowościach [WIDEO]

Liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych i samych ekoaut rośnie w szybkim tempie, ale Polska wciąż jest pod tym względem daleko za większością krajów europejskich. W dodatku elektromobilność rozwija się głównie w dużych miastach. Najwięcej w Warszawie, ale też Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy i Lublinie. Łącznie gminy powyżej 100 tys. mieszkańców odpowiadają za 56 proc. wszystkich stacji. Mniejsze samorządy przeznaczają pieniądze na zaspokajanie pilniejszych potrzeb. Teraz będą mogły s
09.06.2023

Mity o elektrykach - trzy rzeczy, które trzeba wiedzieć

Zielone tablice rejestracyjne nadal budzą zainteresowanie na drogach. Z roku na rok elektrycznych aut przybywa, a docelowo zastąpią wszystkie auta spalinowe. Elektryki mają jednak zły PR, zupełnie niesłusznie. FPPE obala trzy najpopularniejsze mity o samochodach elektrycznych w Polsce.
06.06.2023

Na 144 auta użytkowane w stołecznym ratuszu tylko 17 to samochody elektryczne

Urząd miasta stołecznego Warszawy dysponuje 144 samochodami służbowymi, z czego tylko 17 z nich to auta elektryczne. Rafał Trzaskowski promuje politykę ekologiczną, jednak same władze Warszawy nie mają w planach przesiadki ze służbowych aut na transport bardziej przyjazny środowisku.
18.05.2023

EV tracą na wartości dwa razy szybciej niż samochody benzynowe

EV kupione w 2020 roku stracą w tym roku ponad połowę swojej wartości, w porównaniu z zaledwie 37 proc. w przypadku samochodów benzynowych.
11.05.2023

Raport: samochody elektryczne zanotowały wzrost nowych rejestracji o 81 proc. rdr w I kw. 2023 r.

W I kwartale 2023 r. Polacy zarejestrowali 54 tys. samochodów osobowych z napędami alternatywnymi (o 38,6 proc. więcej rdr). Największy wzrost liczby nowych rejestracji zanotowały auta elektryczne, o 81 proc. rdr. Na rynku nadal dominują hybrydy – wynika z raportu "Branża motoryzacyjna".
09.05.2023

bp ocenia możliwości inwestycji w bałtycki offshore wind [WIDEO]

– Kryzys związany z wojną w Ukrainie, który spowodował zawirowania na rynkach energetycznych, przyczyni się do przyspieszenia zielonej transformacji, także w Polsce – ocenia Bogdan Kucharski, prezes bp w Polsce. Na tutejszym rynku koncern skupia się głównie na rozwoju oferty pozapaliwowej i segmentu mobility & convenience, ale sukcesywnie zmierza też w kierunku OZE i elektromobilności. W tym roku na stacjach należących do sieci pojawią się pierwsze szybkie ładowarki dla elektryków. Z czasem bp chce zaoferować rozwiązania dla wszy
28.04.2023

Za kilka lat elektryczne ciężarówki zapełnią polskie i europejskie drogi [WIDEO]

5,7 proc. polskiego PKB generuje sektor transportu i magazynowania, a w szeroko pojętej spedycji i logistyce zatrudnienie znajduje blisko milion Polek i Polaków. Aby utrzymać pozycję europejskiej liderki przewozów ciężarowych, musimy nadążać za trendami na tym rynku — a takim w najbliższych latach będzie elektryfikacja całej floty pojazdów.
27.04.2023

Szef ITS: krytyka samochodów elektrycznych, pod kątem oddziaływania na środowisko, często bywa zasadna (wywiad)

Transport nisko- i zeroemisyjny stanowi remedium na wiele problemów, jednak elektromobilność nie jest pozbawiona wad, a krytyka samochodów elektrycznych, pod kątem oddziaływania na środowisko, bywa często zasadna - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego prof. Marcin Ślęzak.
22.04.2023

EkoOkrągły Stół. Prawdziwie ekologiczne wybory na TOGETAIR 2023

W dniach 20-21.04 organizatorzy zapraszają do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zarówno EkoEntuzjastów, jak i EkoSceptyków, ale także:
14.04.2023

Recykling akumulatorów litowo-jonowych w świetle prawa UE

Zgodnie z szacunkami unijnych agencji, do 2030 r. po drogach państw członkowskich Unii Europejskiej (dalej: UE) będzie jeździć co najmniej 30 milionów pojazdów elektrycznych. Oczekuje się, że samochody elektryczne znacznie zmniejszą emisję gazów cieplarnianych w sektorze transportu drogowego. Elektryczne pojazdy wykorzystują baterie litowo-jonowe (dalej: baterie Li-on).
11.04.2023

Wodór paliwem XXI w.

W ostatnich latach obserwowaliśmy intensywny rozwój fotowoltaiki. Czy w kolejnych latach postawimy na wodór? Jakie są możliwości jego wykorzystania i czy wodór powinien znaleźć się w obszarze zainteresowania inwestorów? Warto się zastanowić nad powyższymi kwestiami, biorąc pod uwagę fakt, że prognozy UE zakładają, że w 2042 r. zużycie wodoru na terenie państw członkowskich będzie ok. 60-krotnie wyższe niż obecnie, jednak zainteresowanie tym surowcem może znacząco przekroczyć możliwości produkcyjne. Mówi się nawet o 300-krotnym wz
05.04.2023

Innowacyjny Dworzec Systemowy w Dobczynie otwarty dla podróżnych

Polskie samochody elektryczne marki Izera mają być nie tylko piękne, lecz także przestronne i praktyczne. Włoskie studio stylistyczne Pininfarina, które wspólnie z projektantami ElectroMobility Poland będzie pracować nad powstaniem produkcyjnej wersji tego auta, wprowadziło już na światowe salony ponad 1000 modeli samochodów.
29.03.2023

DHL Parcel inwestuje w kolejne elektryki MAN

Do zeroemisyjnej floty DHL Parcel dołączyły nowe samochody elektryczne marki MAN eTGE. Zaawansowane technologicznie pojazdy już teraz można spotkać na ulicach polskich miast. Łącznie, tylko do końca tego roku DHL Parcel będzie miał w swojej flocie blisko 500 eko pojazdów, realizując w ten sposób założenia strategii GoGreen i przybliżając się do celu, jakim jest zerowa emisja CO2.
21.03.2023

Rosnąca liczba elektryków na drogach wymaga nowych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Wyzwaniem są m.in. sposób gaszenia pożarów i warunki techniczne w garażach [WIDEO]

Na koniec stycznia br. w Polsce było zarejestrowanych już łącznie 67,1 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta i – jak szacuje PSPA – w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy już poziom 100 tys. sztuk rocznie. Ponieważ jednak wciąż są one jeszcze nowością na rynku, postępowania z nimi uczą się zarówno ich użytkownicy, jak i odpowiednie służby, w tym straż pożarna. Kwestie gaszenia pożarów elektryków stają się tematem odpowiednich wytycznych. Statystyki pokazują, że do takich zdarzeń do
28.02.2023

Na rynku nie ma na razie większej różnicy pomiędzy ubezpieczeniem elektryka i samochodu spalinowego. Ubezpieczycielom brakuje statystyk szkodowości [WIDEO]

Po polskich drogach jeździ ponad 32 tys. samochodów w pełni elektrycznych. To wciąż niewiele, ale ich liczba szybko się zwiększa – dynamika sprzedaży przekracza 50 proc. r/r. – W przypadku takich pojazdów ubezpieczyciele mówią na razie tylko o pojedynczych szkodach – mówi wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Andrzej Maciążek. Jak wskazuje, brak skali i statystyk dotyczących szkodowości takich pojazdów powoduje, że dziś nie ma większej różnicy pomiędzy ubezpieczeniem elektryka i samochodu spalinowego. Z czasem może się to jednak z
20.02.2023

Są nowe cele PE redukcji emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i pojazdów dostawczych

Parlament Europejski zatwierdził nowe cele redukcji emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i pojazdów dostawczych. To element pakietu „Gotowi na 55”.
14.02.2023

W Polsce dostępnych jest niemal 110 w pełni elektrycznych modeli samochodów

O ponad 1/3 w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się oferta samochodów w pełni elektrycznych na polskim rynku. Wzrastają również pojemności akumulatorów trakcyjnych oraz moce ładowania. Średni zasięg osobowych samochodów całkowicie elektrycznych, oferowanych w dziewięciu segmentach rynku, przekracza już 430 km (WLTP) – wynika z 6. edycji „Katalogu pojazdów elektrycznych” PSPA.
07.02.2023

Macron: musimy podwoić wysiłki w ograniczaniu emisji CO2

Jeżeli do 2030 r. chcemy osiągnąć nasze cele klimatyczne musimy podwoić wysiłki w ograniczaniu emisji CO2 - ogłosił prezydent Francji Emmanuel Macron. Zaznaczył, że Francja wyemitowała w 2022 r. 410 mln ton CO2, a do 2030 r. planuje ograniczyć tę ilość do 270 mln ton.
30.01.2023

PKO BP: po uwzględnieniu dopłaty auto elektryczne w leasingu jest o 8 proc. tańsze niż spalinowe

W zeszłym roku średnia cena netto leasingowego samochodu elektrycznego wyniosła 156 tys. zł, a spalinowego 140 tys. zł. To oznacza, że po uwzględnieniu 27 tys. dofinansowania z programu "Mój Elektryk", auto elektryczne jest o 8 proc. tańsze niż spalinowe – poinformowali eksperci z PKO Leasing.
19.01.2023

Zielone paczki od DPD

Na mocy podpisanej w 2021 roku umowy, Carefleet S.A. dostarczył 200 nowoczesnych pojazdów elektrycznych dla floty kurierskiej DPD Polska.
10.01.2023

Samochody elektryczne i wozy ratowniczo-gaśnicze trafią do strażaków

Pięć samochodów elektrycznych wraz ze stacjami ładowania i trzy wozy ratowniczo-gaśnicze trafią do strażaków w woj. zachodniopomorskim. Zakup sprzętu kwotą ponad 3,3 mln zł dofinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
04.01.2023

Tauron wzmacnia sieci dla elektromobilności. Jest umowa z NFOŚiGW

Tauron rozpoczyna we Wrocławiu projekt rozbudowy sieci elektroenergetycznej pod kątem rozwoju infrastruktury dla pojazdów elektrycznych. Inwestycja warta blisko 26 mln zł zostanie dofinansowana ze środków Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowę podpisano dziś we Wrocławiu.
04.01.2023

Kryzys skłania firmy do inwestowania w OZE i inteligentne systemy energetyczne. Dla 80 proc. z nich to nieuchronny kierunek zmian

Niemal połowa małych i średnich przedsiębiorców uważa, że ostatnie podwyżki cen energii były dla nich dotkliwe. Niemal tyle samo planuje u siebie wdrożenie rozwiązań z zakresu inteligentnej transformacji energetycznej, licząc, że pomogą im one obniżyć koszty energii – wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Digital Poland i Schneider Electric. Tym, co przedsiębiorców powstrzymuje przed inwestycjami w tzw. Elektryczność 4.0, są koszty początkowe oraz pozorny brak wsparcia ze strony państwa. Eksperci radzą, by finansowania s
20.12.2022

Real Madryt w zielonych BMW na Mistrzostwach Świata!

Gwiazdy Realu Madryt otrzymały samochody elektryczne (EV) w ramach promowania walki ze zmianami klimatu.
21.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL [odcinek 10 - część 2]

Dzisiaj premiera najnowszego 10 odcinka podcastu Uwaga Wodór! - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL (część 2).
14.11.2022

Od elektromobilności do wodoru. Polska potrzebuje planu rozwoju ładowarek (RELACJA)

Rozwój elektromobilności był jednym z tematów dyskutowanych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER oraz 6. edycji konferencji OZE POWER, organizowanych pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Elektromobilność nie rozwija się w Polsce w takim tempie, jak za granicą. Eksperci i interesariusze podkreślają, że istnieje potrzeba opracowania rozwoju sieci ładowarek. Pojawia się też miejsce dla rozwiązań wodorowych.
10.11.2022

Idea-Biznes-Klimat 2022: inżynieria nie zastąpi bogactwa środowiska

„Człowiek, aby przeżyć, potrzebuje dachu nad głową, ciepła, pożywienia i czystej wody. Zielona transformacja to nie tylko przekształcenie energetyki w kierunku OZE. Zrównoważony rozwój wymaga ochrony zasobów naturalnych w celu zwiększenia zdolności środowiska do radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi” – mówili eksperci podczas tegorocznej konferencji Idea-Biznes-Klimat.
06.11.2022

Minister energii Ontario: atom receptą na dekarbonizację i rosnący popyt

Budowa bloków jądrowych typu BWRX-300 pozwoli na dekarbonizację i zaspokoi stale rosnący popyt na energię elektryczną - powiedział PAP minister energii kanadyjskiej prowincji Ontario Todd Smith. Pierwszy BWRX-300 na świecie ma powstać w elektrowni Darlington.
15.10.2022

Rynek ładowania elektryków wzrośnie siedmiokrotnie do końca dekady

Europejski rynek infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych wzrośnie niemal siedmiokrotnie do końca tej dekady, wynika z analiz Bain & Company. Do dynamicznego rozwoju branży przyczyni się realizacja ambitnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej oraz chęć zmniejszenia uzależnienia od dostaw rosyjskich surowców.
06.10.2022

75 proc. polskich firm elektryfikuje flotę, aby ograniczyć koszty

Według danych Iron Mountain koszt przejechania jednego kilometra przez samochód elektryczny jest aż o 47% niższy niż w przypadku modelu zasilanego silnikiem spalinowym. Biznes bez wątpienia dostrzega dziś korzyści ekonomiczne związane z elektryfikacją firmowych pojazdów.
06.10.2022

Co 10. współdzielony samochód ma napęd elektryczny. Pełne przejście na elektromobilność będzie dużym wyzwaniem dla firm carsharingowych

Światowy rynek carsharingu zwiększy swoje obroty w najbliższych latach ponad trzykrotnie. Flotę współdzielonych pojazdów – podobnie jak całą branżę motoryzacyjną – czeka proces przechodzenia na elektromobilność, a z tym wiąże się szereg wyzwań. Auta elektryczne wciąż są droższe niż spalinowe, mają ograniczony zasięg i możliwości ładowania ze względu na brak infrastruktury. Wymogi UE powodują jednak, że przygotowania do elektromobilności w carsharingu trzeba zacząć jak najszybciej. Firmy carsharingowe liczą na to, że ich nowa i ek
26.09.2022

Szybki przyrost mocy w fotowoltaice pociąga za sobą rozwój technologii. Nowe materiały i funkcjonalności obniżają koszty produkcji energii

Fotowoltaika od trzech lat jest w Polsce najszybciej rozwijającą się technologią OZE. Na tym rynku stale rośnie popularność tych rozwiązań wśród konsumentów i biznesu, ale też zachodzą na nim zmiany technologiczne: pojawiają się nowe, sprawniejsze materiały, kolejne funkcjonalności i możliwości recyklingu zużytych paneli. Wiele z tych zmian to odpowiedź rynku na zmieniające się otoczenie prawne, jak np. nowy system rozliczeń, który wszedł w życie w tym roku.
26.09.2022

Przemysł motoryzacyjny szykuje się na technologiczne zmiany. Przyszłością są auta w pełni autonomiczne i całkowicie bezemisyjne

– Trendami, które zdominują transport przyszłości, będą elektromobilność i automatyzacja poruszania się samochodem – mówi Tomasz Mucha z Mercedes-Benz Polska. Jak wskazuje, to efekt rosnącej świadomości ekologicznej, wymogów regulacyjnych i rozwoju technologicznego, bo sztuczna inteligencja już dziś znajduje w motoryzacji coraz więcej zastosowań. To, jak może wyglądać ta branża pod koniec XXI wieku, ilustruje opracowany przez Mercedesa futurystyczny pojazd koncepcyjny F 015, który można zobaczyć na wystawie w warszawskim Centrum
21.09.2022

Za kilka lat na rynku bardziej pojemne i trwałe baterie litowo-jonowe

Opracowana na Harvardzie nowa technologia budowy akumulatorów ma wejść do produkcji. W ciągu kilku lat mają się pojawić pojemne baterie, które będą się ładowały w ciągu kilku minut i np. w samochodzie będą działały przez kilkanaście lat.
07.09.2022

Elon Musk: świat potrzebuje więcej ropy i gazu

Świat potrzebuje teraz więcej ropy i gazu, aby poradzić sobie z niedoborem energii, jednocześnie naciskając na przejście na energię odnawialną, powiedział CEO Tesla Elon Musk.
06.09.2022

Branża elektromobilności rozpoczyna współpracę z Państwową Strażą Pożarną

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej (KG PSP) oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) rozpoczynają współpracę na rzecz bezpieczeństwa przeciwpożarowego pojazdów elektrycznych. Efektem ma być wypracowanie odpowiednich standardów, budowa kompetencji i wzrost świadomości w zakresie eksploatacji samochodów zeroemisyjnych oraz infrastruktury do ich ładowania.
30.08.2022

Jaką rolę odegrają strefy czystego transportu w polskich miastach?

Utworzenie w Berlinie Umweltzone czyli strefy czystego transportu spowodowało odmłodzenie floty samochodowej i w kilka lat obniżyło emisje cząstek stałych z pojazdów o 50%. Dzisiaj, kiedy przed tym krokiem stoją polskie metropolie, strefy postrzegane są nieco szerzej - jako część polityki klimatycznej oraz niezbędny element w budowie nowoczesnego miasta.
24.08.2022

Elektromobilność szansą dla polskiej gospodarki

– Rozwój rynku pojazdów elektrycznych to duża szansa dla polskiej gospodarki – wskazuje Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności. Decyzja UE o wycofywaniu z rynku samochodów spalinowych może oznaczać impuls inwestycyjny dla Polski: nowe fabryki, wysoko płatne miejsca pracy i zmiany w systemie edukacji. To również może być szansa dla start-upów technologicznych działających w obszarze elektromobilności. Kluczowe dla pobudzenia rynku będą inwestycje w infrastrukturę ładowania pojazdów, bo pod tym względem Po
02.08.2022

Odejście od sprzedaży spalinowych aut jest możliwe jeszcze przed 2035 rokiem. Wyzwaniem jest dostosowanie łańcuchów dostaw

Zgodnie z czerwcowymi decyzjami instytucji unijnych od 2035 roku nie będzie można w UE kupić nowego auta z napędem spalinowym. O tej decyzji mówiło się od kilku lat, więc koncerny samochodowe są na tę zmianę przygotowane. Co więcej, część z nich deklaruje, że już w 2030 roku będą sprzedawać wyłącznie auta elektryczne.
15.07.2022

Volkswagen buduje sześć fabryk baterii do EV

Volkswagen (VW) rozpoczął prace nad sześcioma nowymi europejskimi fabrykami baterii do pojazdów elektrycznych (EV).
13.07.2022

Tylko do 2035 roku będzie można kupić w UE samochód napędzany benzyną lub dieslem. Polski resort sprawiedliwości zapowiada sprzeciw

Od 2035 roku najprawdopodobniej nie będzie można kupić i zarejestrować na terenie UE nowego samochodu napędzanego benzyną lub dieslem. To efekt nowych przepisów, które na początku czerwca przyjął Parlament Europejski. Jak wskazuje prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś, producenci samochodów są już na nie przygotowani.
29.06.2022

Sobolewski: będziemy starali się ułatwiać dostęp do samochodów elektrycznych

Podatek od samochodów spalinowych, to perspektywa dla nas nierealna i na pewno w tym kierunku nie pójdziemy; będziemy starali się raczej ułatwiać dostęp do samochodów elektrycznych – powiedział w środę w Radiu Wrocław sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
17.06.2022

Oceanograf z UG: zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę [WYWIAD]

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe systemowe działania, choć ważne są także codzienne decyzje pojedynczych ludzi. "Wielka prośba do Kowalskiego, który spędza urlop nad Morzem Czerwonym, aby nie deptał raf i nie brał z niej +żywych pamiątek+” - mówi dr Anna Panasiuk, oceanograf z UG.
14.06.2022

Parlament Europejski decyduje o przyszłości transportu w Unii. Polskie firmy i organizacje apelują o głosowanie zgodnie z interesem ludzi, klimatu i polskiej gospodarki

8 czerwca Parlament Europejski zagłosuje w sprawie stanowiska w kwestii nowych standardów redukcji emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych. To głosowanie kluczowe dla powodzenia polityki klimatycznej UE i przyszłości polskiej gospodarki. Posłanki i posłowie zdecydują czy w 2035 r. wprowadzić 100% redukcję emisji CO2 – a więc w praktyce przestawić europejską motoryzacją na sprzedaż tylko zeroemisyjnych samochodów. Polski biznes i organizacje pozarządowe apelują o wsparcie tej decyzji. Pomoże w rozwoju polskiej gospodarki
06.06.2022

Carsmile: zelektryfikowane samochody produkowane szybciej niż modele z tradycyjnym napędem

Zelektryfikowane samochody są szybciej produkowane niż ich odpowiedniki z tradycyjnym napędem, co wynika m.in. z presji na rozwój elektromobilności - wskazuje platforma Carsmile. Dodaje, że producenci szybciej realizują też zamówienia na lepiej wyposażone modele.
03.06.2022

Na co zwracać uwagę ubiegając się o dopłatę do samochodu zeroemisyjnego z programu „Mój Elektryk”?

W Polsce jeździ już ponad 45 tys. elektrycznych samochodów osobowych – wynika z danych PZMP i PSPA. Aut na prąd będzie coraz więcej, bo elektryfikacja transportu to globalny trend, napędzany w Polsce „Moim Elektrykiem” – rządowym programem dotacji.
31.05.2022

Rośnie popularność programu „Mój Elektryk”

Już niemal 4 tys. wniosków o wsparcie z programu „Mój Elektryk” wpłynęło do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dotacje do zakupu nowych pojazdów elektrycznych przyczyniają się do wzrostu popytu na samochody elektryczne – zauważa Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).
23.05.2022

Czy elektryki są naprawdę "ekologiczne"? Odpowiedź brzmi: tak, ale to skomplikowane

W miarę jak samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne, niektórzy zadają sobie pytanie, czy są one tak przyjazne dla środowiska, jak się je reklamuje – niektórzy twierdzą, że należy wziąć pod uwagę emisję gazów cieplarnianych podczas procesu produkcji i ładowania akumulatorów.
19.05.2022

Diesel tak samo ekologiczny jak samochód z napędem elektrycznym?

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI zużywa w cyklu swojego „życia” 164 MWh energii - to niższy wynik niż hybrydowej Toyoty Prius (167 MWh) czy w pełni elektrycznego Fiata 500e (171 MWh) - wynika z badania Life Cycle Assessment organizacji Green NCAP. Firma, która ocenia pojazdy pod kątem ekologii, przebadała pełny cykl życia pojazdów z różnymi napędami i ich emisje, a wnioski są zaskakujące. Czy można zatem stwierdzić, że samochód z napędem diesla jest tak samo ekologiczny jak elektryk?
12.05.2022

Dopłaty do używanych samochodów elektrycznych? Z taką inicjatywą wychodzi EV Klub Polska

Dotacje do używanych samochodów elektrycznych są niezbędne do rozwoju elektromobilności w Polsce na masową skalę – wynika z raportu EV Klub Polska, opracowanego we współpracy z PSPA i OTOMOTO.
10.05.2022

W pełni elektryczne BMW i7 już w listopadzie wyjedzie na europejskie drogi

W listopadzie tego roku, dokładnie 45 lat po debiucie pierwszej generacji, na polskim rynku zadebiutuje nowe BMW serii 7. Ma umocnić markę w segmencie luksusowym, w którym BMW i tak ma już silną pozycję i notuje dynamiczne wzrosty sprzedaży, mimo globalnych problemów z dostawami. Nową limuzyną – naszpikowaną technologicznymi nowinkami – chce wyznaczyć w tym segmencie nowy standard.
10.05.2022

Używane samochody elektryczne Tesla stały się droższe niż nowe

Portale branżowe donoszą, że w Stanach Zjednoczonych ceny popularnych samochodów elektrycznych marki Tesla znacznie wzrosły. Eksperci przeanalizowali oferty sprzedaży opublikowane na stronie internetowej firmy i odkryli, że wiele używanych samochodów jest droższych od nowych modeli. Wpłynęło na to kilka czynników.
04.05.2022

Rosnący trend na elektryki

2022 ma być rokiem samochodów elektrycznych. Dopłaty do leasingu rosną wprost proporcjonalnie do zainteresowania. Dotyczy to również Polski. Jeśli przed nami zakup pojazdu, warto przeanalizować i tę możliwość. Ile będziemy musieli zapłacić za ekologiczną alternatywę?
17.04.2022

Po polskich drogach jeździ o 140 proc. więcej elektryków

Licznik elektromobilności w Polsce przekroczył 40 tys. pojazdów, a od początku roku liczba nowych rejestracji zwiększyła się o ponad 70 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2021 r. Samochody - głównie osobowe oraz niewielkie dostawcze - kupują przedsiębiorcy z małych i średnich firm, korzystając z dofinansowania, m.in. w ramach programu „Mój Elektryk”. Jesteśmy póki co na początku drogi, ale potencjał jest ogromny - mówi Agnieszka Szwaj z Webfleet Solutions.
13.04.2022

Elektryki szkodzą flamingom!

Akumulatory litowo-jonowe są kluczowym elementem pojazdów elektrycznych (EV), które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ świat stara się odchodzić od nieekologicznych samochodów napędzanych benzyną i olejem napędowym. Z kolei lit jest kluczowym pierwiastkiem, dzięki któremu samochody elektryczne mogą się poruszać – ale prowadzi to do zagrożenia niektórych gatunków flamingów.
05.04.2022

Łańcuch dostaw akumulatorów EV – perspektywa 2030

Kraje azjatyckie posiadają około 3/4 zdolności produkcyjnych ogniw baterii. Według raportu „Analiza łańcucha dostaw akumulatorów pojazdów elektrycznych”, opublikowanego przez Automotive from Ultima Media we współpracy z operatorem logistycznym GEFCO, w 2030 roku zdolności produkcyjne Azji wyniosą nieco ponad 55%, podczas gdy Europa i Ameryka Północna będą posiadały według prognoz odpowiednio 33,25% i 9,8% rynku.
29.03.2022

Mity na temat samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne są z nami już od wielu lat. Przez ten czas narosło wokół nich wiele mitów, które nieustannie powracają w dyskusjach o elektromobilności. Poznajmy więc te najczęściej powielane i rozprawmy się z nimi raz na zawsze.
14.03.2022

Aston Martin i Britishvolt rozwijają technologię akumulatorów do luksusowych elektryków

Aston Martin nawiązał współpracę z firmą Britishvolt w celu opracowania nowych technologii akumulatorów do pojazdów elektrycznych (EV). Firma zamierza wprowadzić na rynek swój pierwszy pojazd elektryczny do 2025 roku.
11.03.2022

Sony i Honda współpracują przy produkcji elektryków

Firmy Sony i Honda ogłosiły chęć współpracy w zakresie produkcji pojazdów elektrycznych (EV). Przewiduje się, że pierwsze pojazdy elektryczne pojawią się na rynku do 2025 roku.
11.03.2022

Grupa VW podwoiła w 2021 roku sprzedaż pojazdów elektrycznych

Jak wynika z rocznego raportu, Grupa Volkswagen (VW) podwoiła sprzedaż pojazdów elektrycznych (EV) w 2021 roku, w którym ujawniła, że sprzedano ponad 450 000 EV, co stanowi 5,1 proc. wszystkich dostaw.
03.02.2022

Nowe samochody elektryczne i hybrydowe dla placówek SG w największych aglomeracjach miejskich

Osiem nowych aut elektrycznych i hybrydowych trafiło do placówek Straży Granicznej w największych aglomeracjach miejskich - przekazała PAP rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Nowe auta będą użytkowane w portach lotniczych w aglomeracjach, gdzie występuje smog.
14.01.2022

Magazyny energii mogą przyspieszyć zwrot z inwestycji w fotowoltaikę. Brakuje jednak systemów dopłat i odpowiedniego

W 2020 roku operatorzy sieci dystrybucyjnych odmówili wydania warunków przyłączenia dla OZE aż 768 razy, a w 2019 roku – 437 razy. Najczęstszym powodem był brak dostatecznej elastyczności systemu elektroenergetycznego. Problem ten mogą rozwiązać magazyny energii, ograniczające wpływ źródeł wytwórczych i odbiorców na sieć. Takie rozwiązanie byłoby korzystne zwłaszcza dla posiadaczy przydomowej fotowoltaiki.
14.01.2022

Elektryk czy tankowanie wodorem, jak wygląda zielona motoryzacja

Najpierw usuńmy z drogi główne pytanie. Co to jest pojazd napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi? I czym różni się on od wielu pojazdów elektrycznych zasilanych z akumulatorów, które są wprowadzane na rynek przez producentów takich jak Jaguar i Audi, Nissan i Renault?
31.12.2021

Rozwój elektromobilności w Polces przyspiesza, od stycznia dopłaty do rozbudowy stacji ładowania i tankowania wodoru

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w styczniu rozpocznie nabór wniosków w programie wsparcia dla rozbudowy infrastruktury ładowania elektryków i tankowania wodoru. Na rozwój sieci ładowarek do 17 tys. punktów trafi 870 mln zł.
28.12.2021

Nissan zainwestuje 15 miliardów euro w samochody elektryczne do 2026 roku

Japoński producent samochodów chce, aby samochody elektryczne stanowiły połowę jego produkcji już do 2030 roku.
10.12.2021

Czterech gigantów motoryzacyjnych nie podpisało zobowiązania do sprzedaży wyłącznie pojazdów o zerowej emisji

Czterech największych producentów samochodów na świecie – Volkswagen, Toyota, Renault-Nissan i Hyundai-Kia – nie podpisało zobowiązania podjętego na COP26, aby do 2035 roku sprzedawać wyłącznie samochody o zerowej emisji.
06.12.2021

Zeroemisyjny InPost - w 2021 roku elektryczna flota przekroczy 300 aut

InPost – lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie – powiększa flotę o kolejne kilkaset pojazdów elektrycznych, w tym ponad 250 Nissanów e-NV200 oraz 10 eSprinterów w Mercedes Benz, które dołączą do obecnej floty samochodów elektrycznych InPost. Samochody będą wykorzystywane przez kurierów oraz na potrzeby dostaw do Paczkomatów® w miastach partnerskich programu Green City.
10.11.2021

Dawna kopalnia Makoszowy może być pierwszą „energetyczną wyspą”

Dawna zabrzańska kopalnia Makoszowy mogłaby stać się pierwszą, demonstracyjną „energetyczną wyspą”, wykorzystującą teren i infrastrukturę zamkniętego zakładu do produkcji i magazynowania zielonej energii – przekonują pomysłodawcy pilotażowego projektu w tej dziedzinie.
30.10.2021

Zielony wodór może odegrać kluczową rolę w dekarbonizacji transportu

Wodór jest najlepszym źródłem energii - o możliwych zastosowaniach tego surowca, koniecznych inwestycjach i przewagach nie tylko nad paliwem kopalnym, ale także prądem elektrycznym przekonywali uczestnicy panelu „Czy wodór jest przyszłością elektromobilności”, który odbył się w ramach kongresu Impact’21 w Poznaniu.
29.10.2021

W przyszłym roku ceny nowych samochodów wzrosną o 15-20 proc.

Obecny kryzys z dostawami komponentów do produkcji aut mocno przyspieszył wzrost cen nowych samochodów. Na to nakładają się również duże podwyżki cen energii, paliw i kosztów pracy. Analitycy firmy Exact Systems prognozują, że w przyszłym roku nowe auto – w zależności od segmentu – może być droższe od 15 do 25 proc. niż w tym roku.
27.10.2021

Licznik Elektromobilności: ponad 31 tys. aut z napędem elektrycznym

Na koniec września w Polsce były zarejestrowane łącznie 31 tys. 633 samochody osobowe z napędem elektrycznym, a przez pierwsze dziewięć miesięcy br. przybyło ich o 120 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. – wynika z Licznika Elektromobilności.
19.10.2021

Volkswagen - posadzi ponad 8 hektarów lasów w Polsce w miejscach dotkniętych katastrofami naturalnymi

Czarnowo na Kaszubach, Ryboły niedaleko Puszczy Knyszyńskiej i Białowieskiej oraz Zawoja pod Babią Górą – to w okolicach tych miejscowości na ponad 8 ha zostanie posadzonych w sumie 50 tys. drzew. W ten sposób odbudowany zostanie m.in. drzewostan, który kilka lat temu zniszczyły potężne żywioły – trąby powietrzne i huragany.
11.10.2021

PIE: odejście od wydobycia energetycznego w najbliższych trzech dekadach

Odejście od wydobycia węgla na potrzeby energetyczne nastąpi w najbliższych trzech dekadach - ocenili eksperci pytani przez Polski Instytut Ekonomiczny. W ocenie połowy z nich udział OZE finalnym zużyciu energii brutto przekroczy 30 proc. nie wcześniej niż w 2033 r.
06.10.2021

PIE: cena i mała dostępność punktów ładowania to bariery rozwoju elektromobilności

Głównymi barierami rozwoju elektromobilności są cena i mała dostępność punktów ładowania - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Dodali, że Polska posiada obecnie ok. 0,8 proc. wszystkich takich punktów w Unii Europejskiej.
01.10.2021

PSPA: zasięg baterii i dostępność ładowania kluczowe przy wyborze auta elektrycznego

Zasięg baterii i dostępność ładowania są dla nabywców indywidualnych kluczowymi kryteriami przy wyborze auta elektrycznego. Dla firm większe znaczenie mają całkowite koszty eksploatacji (TCO) auta - wskazało w środę Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.
30.09.2021

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna staje się hubem elektromobilności

Do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ściąga coraz więcej projektów z obszaru elektromobilności. Wśród nich są produkcja pierwszej w historii polskiej marki samochodu elektrycznego Izera oraz inwestycje FCA Poland, która będzie produkowała w Polsce zupełnie nowe modele samochodów z napędem elektrycznym oraz hybrydowym.
24.09.2021

Gdańscy radni PiS interweniują w sprawie przetargu na zakup samochodów elektrycznych

Mamy wątpliwości co do tego, czy przetargi w Gdańsku odbywają się zgodnie z prawem zamówień publicznych - oświadczyli w poniedziałek radni Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem, w czasie rozpisywania przetargu na dostawę ośmiu aut elektrycznych dla jednostek miejskich mogło dojść do nieprawidłowości.
21.09.2021

Będą dotacje na przydomowe stacje ładowania elektryków

W sumie 800 mln zł ma trafić do firm, które zainwestują w budowę stacji ładowania dla samochodów elektrycznych. To założenia nowego programu, który Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza uruchomić w ciągu kilku tygodni.
13.09.2021

PSPA: e-ciężarówki używane do transportu w Polsce mają o 60 proc. mniejszą emisję niż spalinowe

Elektryczne ciężarówki używane do transportu w Polsce i ładowane z publicznej sieci, mają o 60 proc. mniejszą emisję niż pojazdy spalinowe - wynika z podsumowania projektu „EKO-LOG” Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Ładowanie ich prądem z OZE pozwoli na 100 proc. redukcji emisji.
10.09.2021

Nowe samochody elektryczne. Czy zasięg 1000 km i ładowanie w 10 minut są możliwe?

Chiński producent pojazdów elektrycznych GAC Aion zaprezentował swoją innowacyjną technologię ładowania. Firma twierdzi, że prędkość ładowania jest bliższa napełnianiu baku paliwa niż ładowaniu pojazdu elektrycznego. Z wersjami 3C i 6C zaprezentowanymi podczas Technology Day GAC Aion's nadchodzący Aion V EV może ładować się w błyskawicznym tempie bez uszkodzenia baterii.
26.08.2021

Od 2035 r. będzie można kupić tylko elektryka

Transport drogowy odpowiada za blisko 1/5 całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE i w przeciwieństwie do innych sektorów nie odnotowuje żadnego znaczącego spadku. Do zmiany w tym zakresie ma się przyczynić pakiet Fit for 55, który wprowadza wymóg obniżenia średnich emisji z nowych samochodów o 55 proc. od 2030 roku i o 100 proc. pięć lat później.
19.08.2021

Kolejny zielony krok InPostu – Green City – kostka antysmogowa i nowe miasta

InPost – lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie – wprowadza do użytku przy wszystkich nowo posadowionych Paczkomatach® innowacyjną brukową kostkę antysmogową w miastach partnerskich programu Green City. Do programu „Green City” – właśnie przystąpiły Sopot i Rzeszów, które dołączyły do Łodzi, Krakowa, Kielc, Wałbrzycha, Częstochowy i Zielonej Góry, a do końca roku program obejmie kilkadziesiąt miast w Polsce.
12.08.2021

InPost inwestuje w zieloną infrastrukturę i elektryki

InPost – lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie – uruchomi kolejne centrum logistyczne w Parku Przemysłowym Accolade w Goleniowe pod Szczecinem. Będzie to kolejny hub InPostu, który obsługuje ponad 13.000 Paczkomatów® w Polsce oraz usługi kurierskie w oparciu o własną infrastrukturę logistyczną i gwarantuje dostawy w terminach D+1.
05.08.2021

Wciąż brakuje podstaw prawnych do tworzenia stref czystego transportu

Strefy czystego transportu nieprędko zagoszczą nad Wisłą mimo fatalnego stanu powietrza nad Polską. Pierwsza ustawa o elektromobilności okazała się pod tym względem nieudana, prezentowane na początku obecnego roku projekty nowelizacji spotkały się z aprobatą samorządowców i organizacji walczących z zanieczyszczeniem powietrza, jednak z najnowszej wersji projektu zniknęły. Zapisy utrudniają też, zamiast ułatwiać, dostęp do punktów ładowania samochodów elektrycznych.
02.08.2021

„Cmentarzyska aut elektrycznych” – mylnie podpisane zdjęcia podgrzały debatę o elektromobilności

Krążące w sieci zdjęcia setek samochodów elektrycznych, „porzuconych” rzekomo we Francji ze względu na wysokie koszty wymiany baterii, podgrzały dyskusje na temat zasadności rozwoju takich pojazdów. Fotografie były jednak błędnie podpisywane, a powody składowania aut były inne.
25.07.2021

Niemcy utrzymają dotacje dla osób, którzy kupią samochód elektryczny przed 2026 rokiem

Jak informują portale branżowe, w Niemczech termin obowiązywania większej premii za zakup samochodów elektrycznych zostanie przedłużony do końca 2025 roku. Już niebawem na niemieckich drogach będzie się poruszało ponad milion pojazdów z napędem elektrycznym.
20.07.2021

Frans Timmermans: chcemy, żeby ludzkość uniknęła wojen o wodę i pożywienie

Wymagamy wiele od naszych obywateli, też wiele od firm, ale w słusznym celu. Chcemy, żeby ludzkość uniknęła wojen o wodę i pożywienie – powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej (KE) ds. Zielonego Ładu Frans Timmermans.
15.07.2021

BASF wybuduje zakład recyklingu baterii. Pilotaż ruszy już w 2023 roku

Niemiecki potentat chemiczny BASF zapowiedział budowę pilotażowego zakładu recyklingu baterii. Naukowcy chcą opracować technologię pozwalającą na całkowity odzysk surowców z baterii.
03.07.2021

Jak firmy postrzegają elektryki?

Przedsiębiorcy z sektora MŚP postrzegają elektryki przede wszystkim jako służbowe auta miejskie dla menadżerów do pokonywania poniżej 100 km dziennie – wynika z opracowanego na zlecenie PKO Banku Polskiego i PKO Leasing "Badania rynku aut elektrycznych (MSP)".
02.07.2021

PKO Leasing: już blisko 20 proc. polskich firm planuje nabycie „elektryka”

Jedna piąta przedsiębiorców rozważa nabycie samochodu o napędzie elektrycznym, przy czym aż 90 proc. z nich deklaruje, że jak „elektryk” to w leasingu lub wynajmie długoterminowym – wynika z badań przedstawionych w najnowszym raporcie PKO Leasing.
28.06.2021

Innowacyjni Polacy budują wirtualną elektrownię o dużej mocy pochodzącej z OZE

W Polsce trwa boom na odnawialne źródła energii, w tym przede wszystkim fotowoltaikę. Źródła OZE są czyste i coraz wydajniejsze, jednak wciąż mają pewne ograniczenia. – Energetyka ze źródeł odnawialnych jest nieprzewidywalna i komponentem uzupełniającym bezpieczeństwo energetyczne są elektrownie wirtualne – tłumaczy Grzegorz Nowaczewski, założyciel Virtual Power Plant.
25.06.2021

Rynek wynajmu zielonych aut rośnie - Virtuo dodaje Tesla Model 3 Long Range do swojej floty w ramach elektryfikacji

Europejska wypożyczalnia samochodów Virtuo dodaje do swojej floty dziesiątki Tesli, aby zelektryfikować więcej swoich pojazdów i ograniczyć emisję. To kolejny dowód na transformację sektora i podążanie za nowymi, zielonymi trendami.
24.06.2021

Już 20 proc. przedstawicieli sektora MSP rozważa zakup aut hybrydowych lub elektrycznych

Już 20 proc. przedstawicieli sektora MSP rozważa budowę floty pojazdów w oparciu o hybrydy plug-in lub samochody elektryczne – napisano w opublikowanym w poniedziałek raporcie „Floty samochodów kluczem do elektromobilności”, opracowanym przez PKO Leasing.
21.06.2021

Według MKiŚ nadchodzi nowe otwarcie rynku na konsumenta energii

Inteligentne liczniki, przejrzysty rachunek, porównywarka ofert sprzedawców energii czy szybsza zmiany sprzedawcy – takie rozwiązania, jak informuje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, będą wkrótce przysługiwać odbiorcom energii w Polsce.
01.06.2021

61 proc. Polaków chce jeździć elektrycznymi autami

61 proc. Polaków deklaruje chęć posiadania samochodu elektrycznego, przeciwnego zdania jest 35,6 proc., a 3,4 proc. nie ma zdania w tej kwestii - wynika z najnowszego badania opinii publicznej na temat samochodów elektrycznych przeprowadzonego przez platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH.
22.05.2021

Koszt posiadania auta elektrycznego z dopłatą w rok zrównuje się z kosztami spalinowego

Całkowity koszt posiadania (TCO) aut elektrycznych zakupionych z dopłatą, wyrównuje się z kosztami aut spalinowych przed upływem roku od rozpoczęcia ich eksploatacji – wynika z badania „ELAB Miasto Czystego Transportu”. Podano, że wyższe ceny elektryków, rekompensują niższe koszty ich eksploatacji.
18.05.2021

W Rotterdamskim porcie powstanie największy hub do wychwytywania emisji CO2

Rząd holenderski oznajmił czterem największym firmom, w tym Royal Dutch Shell Plc i Exxon Mobil Corp., że w nadchodzących latach wyda aż 2,1 miliarda euro, aby zdeponować część emisji dwutlenku węgla pod ziemią.
16.05.2021

Już w 2027 roku samochody elektryczne mogą być tańsze od spalinowych

Najpóźniej do 2027 roku w całej Europie elektryczne samochody osobowe i dostawcze będą tańsze w produkcji niż pojazdy napędzane paliwami kopalnymi - przewiduje w swoim raporcie Bloomberg New Energy Finance (BNEF), firma doradcza w dziedzinie energetyki.
11.05.2021

Auta elektryczne coraz bardziej dostępne, ale sporo droższe od spalinowych odpowiedników

Samochody elektryczne są coraz bardziej dostępne, ale wciąż droższe od spalinowych odpowiedników - średnio o ok. 70 proc. - wskazuje firma Carsmile. Podaje, że miesięczny koszt netto nabycia elektryka wynosi od 1,4 tys. zł do ponad 8 tys. zł.
07.05.2021

Globalna flota pojazdów elektrycznych wzrośnie do 145 mln w 2030 roku

Międzynarodowa Agencja Energetyki (IEA) szacuje, że w 2030 roku po światowych drogach będzie poruszać się ok. 145 mln pojazdów elektrycznych. Ta liczba może rosnąć i sięgnąć poziomu nawet 230 mln, o ile rządy państw przyśpieszą realizację polityk w obszarze zrównoważonego rozwoju i elektromobilności.
06.05.2021

Prezydent Biden chce przyspieszyć działania na rzecz ochrony klimatu

Z inicjatywy prezydenta USA Joe Bidena w czwartek rozpocznie się dwudniowy wirtualny szczyt klimatyczny z udziałem przywódców 40 państw. Cel - to podkreślenie konieczności pilnych działań oraz korzyści gospodarczych wynikających z ambitniejszego podejścia do ochrony klimatu.
22.04.2021

Ekologiczne dostawy kurierskie DHL

Sektor transportu ma znaczący udział w emisji dwutlenku węgla w Europie. Bez zdecydowanych proekologicznych działań może ona wzrosnąć w branży o 60 proc. do 2050 roku – wynika z szacunków Międzynarodowego Forum Transportu. Dlatego coraz więcej firm logistycznych i kurierskich decyduje się na zielone inwestycje w elektryczne auta dostawcze. Poza aspektem ekologicznym mają one także inne korzyści – są niemal bezgłośne, mogą korzystać z buspasów i pozwalają uniezależnić się od wahań cen na rynku paliw. Na samochody elektryczne stopn
20.04.2021

Ekologiczne e-auta tańsze w eksploatacji od spalinowych o 13-20 proc.

Zakup auta elektrycznego o 25 proc. droższego od spalinowego, daje oszczędności w eksploatacji rzędu 13-20 proc. wartości nowego samochodu w całym cyklu użytkowania - wyliczył Polski Instytut Ekonomiczny. Korzyści z zakupu e-auta z 15 proc. dopłatą do ceny pojawią się po 3 latach eksploatacji.
15.04.2021

Kurtyka: w najbliższych tygodniach spodziewana decyzja ws. zaangażowania państwa w projekt Izery

W najbliższych tygodniach spodziewana jest decyzja o bezpośrednim zaangażowaniu inwestycyjnym Skarbu Państwa w projekt spółki ElectroMobility Poland, zakładający budowę fabryki samochodów elektrycznych Izera - poinformował w czwartek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
15.04.2021

Pierwsza firma z branży assistance na pokładzie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA)

Starter24 będący częścią międzynarodowej Grupy ARC Europe został członkiem PSPA, największej organizacji branżowej kreującej rynek pojazdów elektrycznych i technologii wodorowych w Polsce i w regionie CEE. Pierwsza firma z branży assistance w PSPA chce aktywnie uczestniczyć w rozwoju rynku EV w Polsce, dzieląc się swoim doświadczeniem oraz rozwiązaniami wypracowanymi w Grupie.
07.04.2021

MKiŚ: ekologiczny transport publiczny - filarem rozwoju elektromobilności w Polsce

Filarem strategii rozwoju elektromobilności w Polsce jest czysty transport publiczny - powiedział Szymon Byliński z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dodał, że nowa ustawa o elektromobilności wprowadzi ułatwienia w instalowaniu stacji ładowania pojazdów elektrycznych m.in. w domach wielorodzinnych.
23.03.2021

Polska nie jest jeszcze gotowa na auta elektryczne

Prawie co piąty Polak miał już okazję przynajmniej raz przejechać się samochodem elektrycznym – wynika z danych PSPA. To zasługa przede wszystkim car-sharingu. Współdzielone elektryki, które dla szerokiego grona Polaków stanowią pierwszy punkt styku z takimi pojazdami, nie pozwalają jednak na osiągnięcie rentowności biznesu.
10.03.2021

Lewiatan: w Nowym Polskim Ładzie inwestycje w zieloną gospodarkę powinny mieć absolutny priorytet

Inwestycje w zieloną gospodarkę powinny mieć absolutny priorytet w zapowiadanym Nowym Polskim Ładzie - uważa Konfederacja Lewiatan. Rekomenduje m.in. wykorzystanie morskich farm wiatrowych, sprzyjającą OZE legislację i modernizację sieci elektroenergetycznej.
18.02.2021

CNN: Norwegia, Kanada i Wielka Brytania nie są obrońcami klimatu

Wielka Brytania i Kanada zamierzają zredukować emisje CO2 do zera do 2050 roku, zaś Norwegia ma to osiągnąć do 2030 roku. Portal CNN twierdzi jednak, że kraje te przyczyniają się w znacznym stopniu do emisji gazów cieplarnianych na świecie oraz nie podejmują kroków, by faktycznie z tym skończyć.
17.02.2021

Jaguary tylko z napędem elektrycznym już od 2025!

Ta wiadomość zelektryzowała fanów tego kultowego brandu. Wszystkie samochody marki Jaguar najpóźniej od 2025 r. będą w pełni elektryczne, zaś Land Rover rozpocznie w 2024 r. wprowadzanie modeli elektrycznych.
16.02.2021

Europa światowym liderem w elektromobilności

Najnowsze dane brukselskiej organizacji pozarządowej Transport & Environment (T&E) pokazują, że sprzedaż pojazdów elektrycznych w Europie w ubiegłym roku gwałtownie wzrosła. W 2020 roku samochody elektryczne stanowiły 10,5 proc. rynku, w porównaniu do zaledwie 3 proc. w 2019 roku.
15.02.2021

Amerykańscy giganci motoryzacyjni zwiększają nakłady na pojazdy elektryczne

Najważniejsze amerykańskie firmy motoryzacyjne zakończyły 2020 r. ze średnio lepszymi wynikami, niż spodziewane przez analityków. General Motors i Ford zapowiadają zwiększenie nakładów na samochody elektryczne w 2021 r., co oznacza zaostrzenie konkurencji dla Tesli.
12.02.2021

Do rozwoju rynku elektromobilności potrzeba więcej aut elektrycznych na polskich drogach

Samochody elektrycznie nie będą powszechne, jeżeli nie powstanie odpowiednia infrastruktura ładowania – to jest niewątpliwie prawda. Z drugiej strony, jeśli nie będzie odpowiedniej liczby aut elektrycznych, infrastruktura ładowania nie może dalej normalnie funkcjonować i się rozwijać. Do prawidłowego i zrównoważonego rozwoju elektromobilności w Polsce, potrzebnych jest znacząco więcej elektryków niż obecnie – informuje Rafał Czyżewski z GreenWay Polska.
05.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.