Wynik wyszukiwania - "baltic power" - Wiadomości

G-TEC zakończył projekt geodezyjny dla Baltic Power, morskiej farmy wiatrowej budowanej na polskim Bałtyku

Projekt realizowany przez G-TEC, będącego podwykonawcą dla konsorcjum, w skład którego wchodzą DEME Offshore, TFKable Group i NKT, obejmował około 130 km eksportowych i 127 km międzysystemowych, które połączą 76 turbin wiatrowych i dwie podstacje morskie.
23.04.2024

Otoczenie ekonomiczne inwestycji offshore [wideo]

Podczas konferencji „Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” rozmawialiśmy z Ewą Kruchelską, wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej CRIST, o otoczeniu ekonomicznym i kryteriach bankowalności projektów morskich elektrowni wiatrowych.
15.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Dostawcy niższego rzędu domagają się elastyczności

Drugi dzień konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, rozpoczął się od niezwykle ważnego, a często pomijanego wątku dotyczącego tego, jak w obliczu mocno skonkretyzowanych wymogów kontraktowych swoją rolę widzą dostawcy niższego rzędu.
22.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Finansowanie projektów offshore

Podczas pierwszego dnia konferencji Offshore Wind 2.0. rozmówcy Ewy Kruchelskiej pochylili się nad kwestiami organizacji finansowania i ubezpieczenia dla projektów morskich farm wiatrowych.
18.03.2024

Powstała pierwsza w Polsce spółka serwisowa dla morskiej energetyki wiatrowej

Energa Wytwarzanie, spółka z Grupy ORLEN, oraz Northland Power powołały spółkę Baltic Offshore Service Solution. Będzie to pierwsze w Polsce konsorcjum oferujące usługę kompleksowego zarządzania morskimi farmami wiatrowymi.
12.03.2024

Pomorska Platforma Offshore: local czy European content?

W jaki sposób polskie firmy mogą jeszcze zaistnieć w łańcuchach dostaw dla offshore? Czy kwestia local contentu wciąż jest otwarta, czy może pozostała nam już tylko rola widzów, obserwujących jak międzynarodowi gracze czerpią z naszego rynku? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji Pomorskiej Platformy Offshore.
08.03.2024

Przyszłość zasilana wiatrem – edukacja dla polskiej energetyki morskiej

W ciągu najbliższych lat morska energetyka wiatrowa w Polsce będzie potrzebować nawet 60 tys. wykfalifikowanych specjalistów. Bedą to zarówno pracownicy terminalu instalacyjnego, logistycy, serwisanci farm wiatrowych jak i menadżerowie. O perspektywach pracy w branży offshore wind dyskutowali uczestnicy panelu ORLEN Neptun podczas gdańskich Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind, 2024.
07.03.2024

Anna Wiosna nowym partnerem w Crido Energy

CRIDO konsekwentnie wzmacnia swoją pozycję w zakresie doradztwa na rynku energii. Do zespołu CRIDO Energy dołączyła jako partner Anna Wiosna, ekspert ds. energetyki odnawialnej, w tym offshorowej, z doświadczeniem m.in. w Baltic Power, Orlenie, Banku Pekao SA oraz HOCHTIEF Polska. To efekt realizacji strategii CRIDO zakładającej kompleksowe doradztwo dla biznesu.
04.03.2024

Grupa Przemysłowa Baltic buduje dwie trafostacje dla projektu Baltic Power

Grupa Przemysłowa Baltic realizuje budowę dwóch morskich trafostacji (OSS) dla pierwszego w Polsce projektu morskiej farmy wiatrowej. Prace prefabrykacji obu zleconych konstrukcji w ramach projektu Baltic Power odbywają się równolegle w zakładach produkcyjnych Grupy tj. w Gdańsku i Gdyni.
04.03.2024

Vestas szuka statków CTV na polską farmę wiatrową. Będzie przetarg

Firma Vestas, która jest odpowiedzialna za dostawę, montaż i serwis turbin wiatrowych na polską farmę wiatrową Baltic Power rozpocznie lada moment poszukiwania statków do transportu załóg na miejsce pracy na morzu.
29.02.2024

Vestas: ruszyła rekrutacja do pracy na MFW

Vestas ogłosił rozpoczęcie rekrutacji na techników serwisu Baltic Power – pierwszej morskiej farmy wiatrowej w Polsce.
23.02.2024

Atlas Ward zrealizuje inwestycję dla Vestas w Szczecinie

Atlas Ward zrealizuje inwestycję dla Vestas – światowego lidera w produkcji turbin wiatrowych. W Szczecinie, na Wyspie Brdowskiej, powstanie nowoczesne Vestas Assembly Hall – centrum montażu gondoli do turbin wiatrowych. To przełomowa inwestycja, kluczowa dla energetyki wiatrowej.
09.02.2024

Pozwolenie na budowę fabryki konstrukcji wiatrowych

Wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na budowę fabryki konstrukcji wiatrowych. Decyzję przekazał podczas wmurowania kamienia węgielnego pod jedną z dwóch powstających fabryk duńskiej firmy Vestas.
08.02.2024

Offshore wind cała naprzód! Inwestycja goni inwestycję

Sytuacja w europejskim sektorze offshore wind nabiera rumieńców. Oddawane są nowe moce produkcyjne, zakłady produkcyjne powstają na kontynencie jak grzyby po deszczu, zaś w Polsce realizowane są kolejne inwestycje.
01.02.2024

Rozpoczęła się budowa bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej w Łebie

W Łebie rozpoczęły się prace związane z budową bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, wspólnego projektu Grupy Orlen i Northland Power. Będzie ona portem macierzystym dla statków transportujących sprzęt oraz pracowników technicznych odpowiedzialnych za utrzymanie inwestycji. Baza zatrudni łącznie około 60 osób i będzie obsługiwać farmę przez cały cykl jej życia, czyli minimum 25 lat.
26.01.2024

ARP chce zaangażować PLO w proces zamawiania trzech jednostek serwisowych dla spółki z grupy Orlen

ARP pracuje nad zaangażowaniem Polskich Linii Oceanicznych w proces zamawiania trzech małych jednostek serwisowych (CTV) dla firmy z grupy Orlen oraz dewelopera morskiej farmy wiatrowej Baltic Power - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.
26.01.2024

Budowa Terminalu Instalacyjnego przebiega zgodnie z planem

Budowa Terminalu Instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu przebiega zgodnie z planem. Obiekt ruszy z początkiem 2025 r. - podała spółka Orlen Neptun z Grupy Orlen. W ramach prowadzonych robót m.in. oczyszczono akwen portu.
17.01.2024

Baltic Power - pierwsza na świecie morska farma wiatrowa wykorzystująca stal niskoemisyjną

Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem niskoemisyjnej stali produkowanej niemal w całości z surowców pochodzących z recyklingu w elektrycznym piecu łukowym zasilanym energią odnawialną. Wykorzystanie tego materiału zmniejszy emisję dwutlenku węgla w całym cyklu życia turbiny o 10 procent. Farma Baltic Power rozpocznie produkcję w 2026 roku i będzie w stanie zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.
16.01.2024

Orlen podjął finalną decyzję inwestycyjną w sprawie Baltic Power

Grupa Orlen podjęła finalną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Inwestycja, która w 2026 roku włączy do polskiego systemu moc blisko 1,2 GW, będzie realizowana wspólnie z kanadyjskim Northland Power. Baltic Power będzie w stanie wyprodukować czystą, dostępną energię, która może zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych. W ramach przygotowania infrastruktury instalacyjnej dla branży offshore koncern rozpoczął również budowę terminala w Świnoujściu.
05.01.2024

Grupa Orlen przejmuje 2 farmy wiatrowe w Wielkopolsce i w Zachodniopomorskim o łącznej moc ok. 60 MW

Spółka Orlen Wind 3 zawarła umowę przejęcia od brytyjskiego Octopus Renewables Infrastructure Trust dwóch farm wiatrowych w Wielkopolsce i w Zachodniopomorskim. Ich łączna moc to ok. 60 MW, co zapewnia prąd dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych - podał Orlen.
13.12.2023

Certyfikat typu dla turbiny Vestasa V236-15,0 MW

Przełomowa, 15-megawatowa turbina wiatrowa Vestasa osiąga kluczowy kamień milowy. Niecały rok po zainstalowaniu prototypu turbiny morskiej V236-15,0 MW otrzymała Certyfikat Typu.
12.12.2023

Baltic Power. Okoliczności sukcesu [wideo]

Baltic Power jako pierwszy projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w kraju zamknął etap pozyskiwania finansowania i przystąpił do fazy budowy. Otwiera to nowy rozdział w historii polskiej energetyki, wyznaczając kurs ku zrównoważonej przyszłości. Podczas zorganizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland 2023, Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power, odsłonił kulisy sukcesu, który nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w kontekście wyzwań, jakie niesie ze sobą globalny kryzys branży związany z niestabilną rzeczywis
05.12.2023

Prezes Orlenu skierował list do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o analizę projektu ustawy

"W związku z działaniami posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050, wymierzonymi w stabilność finansową Orlenu", prezes koncernu Daniel Obajtek, skierował list do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o wnikliwą analizę projektu ustawy dot. wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, przygotowanego przez KO i Polskę 2050.
01.12.2023

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morskich farm wiatrowych

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morski farm wiatrowych - poinformowała w poniedziałek Energa Wytwarzanie. Zaznaczono, że firmy mają już zgodę UOKiK na takie przedsięwzięcie.
28.11.2023

Nowy rząd: Gajadhur ministrem infrastruktury, Łukaszewska-Trzeciakowska ministrem klimatu

Premier Mateusz Morawiecki skierował do prezydenta Andrzeja Dudy wniosek o powołanie nowej Rady Ministrów. Pośród „morskich” resortów szefem ministerstwa infrastruktury ma zostać Alvin Piotr Gajadhur, ministrem klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
27.11.2023

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości.
27.11.2023

Orlen Neptun: nowe inwestycje offshore wind zapewnią prąd dla ok. 8 milionów gospodarstw domowych

Grupa Orlen uzyskała pięć nowych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych. Nowe inwestycje będą miały moc ok. 5,2 GW, co pozwoli produkować czystą energię w ilości wystarczającej, aby zasilić ok. 8 milionów gospodarstw domowych - zapowiedział Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023.
23.11.2023

Farma wiatrowa Baltic Power jest najbardziej zaawansowanym projektem MEW w Polsce

1,2 GW zielonej energii z morskiej farmy wiatrowej spółki Baltic Power już w 2026 r. zasili 1,5 mln gospodarstw domowych. Inwestycja jest najbardziej zaawansowanym projektem morskiej energetyki wiatrowej (MEW) w Polsce. „Prace konstrukcyjne już widać” - mówi Piotr Ostrowski, zastępca dyrektora ds. projektów w Baltic Power.
23.11.2023

Baltic Power: morska energetyka wiatrowa będzie bezpieczna dla pracowników i środowiska

Czołowi polscy deweloperzy z branży morskiej energetyki wiatrowej podpisali 21 listopada, w trakcie konferencji Offshore Wind Poland 2023, list intencyjny dotyczący zapewnienia wysokich standardów bezpieczeństwa pracy oraz ochrony środowiska naturalnego w branży offshore. „Bezpieczeństwo jest dla nas absolutnie kluczowe” - mówi Jarosław Broda, prezes Baltic Power.
22.11.2023

Equinor współzałożycielem platformy współpracy w zakresie bezpieczeństwa w morskiej energetyce wiatrowej

Posiadający 50-letnie doświadczenie w prowadzeniu inwestycji morskich, Equinor podpisał 21 listopada list intencyjny, którego celem jest wdrażanie najlepszych praktyk międzynarodowych w zakresie bezpieczeństwa, jakości oraz zrównoważonej środowiskowo realizacji i eksploatacji projektów morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.
21.11.2023

Orlen Neptun uruchomił szkolenie dla przyszłych pracowników terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych

Orlen Neptun rozpoczął pierwsze w Polsce specjalistyczne szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych. W zajęciach uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu.
21.11.2023

Kręte zielone ścieżki dojścia do zeroemisyjności. Polska na ścieżce podejścia

Polska z programami rozwoju energetyki odnawialnej na lądzie i morzu oraz planami budowy energetyki jądrowej weszła na ścieżkę podejścia. Od warunków prawnych, determinacji władz krajowych i samorządów oraz społeczności lokalnych będzie zależało w jakim tempie osiągniemy wskaźniki i cele założone w raporcie DNV.
20.11.2023

Baltic Power: kulisy powstawania pierwszej farmy wiatrowej na Bałtyku

Baltic Power to projekt budowy morskiej farmy wiatrowej, który spośród polskich inicjatyw offshore ruszył stosunkowo późno, jednak jako jedyny do tej pory wszedł w fazę budowy. Spółka stworzy serię filmów pokazujących kulisy powstawania tej przełomowej inwestycji.
16.11.2023

Orlen stworzył kalkulator obliczający energię z morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Rozpoczęła się budowa pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Już w 2026 roku popłynie z niej czysta energia. Orlen wraz ze spółką Baltic Power stworzyli specjalny kalkulator pokazujący, ile energii wytwarza jedna turbina lub cała farma wiatrowa do działania różnego rodzaju urządzeń lub pojazdów.
24.10.2023

Morskie farmy wiatrowe – nowy kierunek polskiej energetyki

Na Pomorzu Zachodnim rozpoczyna się budowa morskich farm wiatrowych. W porcie Szczecin - Świnoujście powstaje już pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, który pozwoli na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych. W niedługiej przyszłości Szczecin ma stać się też głównym centrum produkcji zasadniczych składników dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wpłynie to między innymi na rynek pracy i wzrost zatrudnienia w regionie.
23.10.2023

Zielona rewolucja na polskim morzu

Morska energetyka wiatrowa może stać się jednym z filarów transformacji polskiej energetyki.
18.10.2023

Orlen sfinalizował zakup farm wiatrowych w Wielkopolsce o łącznej mocy ponad 140 MW

Sfinalizowano zakup farm wiatrowych Ujazd, Dobrzyca oraz Dominowo, o łącznej mocy ponad 140 MW - poinformowała w czwartek Grupa Orlen. Orlen obecnie ma blisko 500 MW mocy zainstalowanych w lądowych farmach wiatrowych.
13.10.2023

W środę rozpocznie się budowa portu offshorowego w Świnoujściu

Budowa portu offshorowego w Świnoujściu rozpocznie się w środę - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Terminal instalacyjny, dzięki któremu stawiane będą morskie turbiny wiatrowe ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku.
11.10.2023

Orlen: warunkowa umowa zakupu dwóch farm wiatrowych od spółki należącej do brytyjskiego funduszu

Orlen zawarł warunkową umowę zakupu dwóch farm wiatrowych ze spółką należącą do brytyjskiego Octopus Renewables Infrastructure Trust PLC - poinformowała w piątek spółka. Instalacje o łącznej mocy ok. 60 MW znajdują się w województwach wielkopolskim i zachodniopomorskim - dodano.
06.10.2023

Vestas pozyskuje zamówienie o mocy 1140 MW dla projektu Baltic Power

Komunikat Vestas nr 16/2023 z dnia 28 września 2023 r. informuje o pozyskaniu przez spółkę stałego zamówienia na 1140 MW od Baltic Power - spółki joint venture pomiędzy Orlen SA i Northland Power na projekt morskich farm wiatrowych w Polsce.
28.09.2023

Baltic Power z umowami kredytowymi dla pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej

Grupa Orlen i Northland Power zawarły umowy kredytowe na finansowanie wspólnego projektu Baltic Power, pierwszej farmy wiatrowej, która powstanie na polskich wodach Bałtyku. Porozumienie zawarte z konsorcjum 25 polskich i międzynarodowych instytucji finansowych jest jednym z kluczowych elementów procesu przygotowania inwestycji.
19.09.2023

Budimex z umową na budowę terminala offshore w Świnoujściu

Budimex podpisał umowę na budowę terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Generalny wykonawca wykona część lądową inwestycji za sumę ponad 118 mln zł. Za projekt odpowiedzialna jest Grupa Orlen, która chce wybudować pierwszą w Polsce i jednocześnie jedną z najnowocześniejszych instalacji tego typu w Europie. Zakończenie budowy planowane jest na koniec grudnia 2024 roku.
13.09.2023

Spółki energetyczne wspierają powstanie Powiatowego Centrum Promocji Energetyki w Wejherowie

W Wejherowie, gdzie znajduje się jedna z najlepszych szkół technicznych w Polsce, powstanie Powiatowe Centrum Promocji Energetyki. Będą tam organizowane wykłady i zajęcia poświęcone nowym technologiom oraz kierunkom rozwoju branży energetycznej. Centrum będzie też miejscem spotkań absolwentów szkoły z potencjalnymi pracodawcami oraz lokalnego biznesu z firmami produkującymi i dystrybuującymi energię odnawialną.
04.09.2023

Baltic Power z trzema pierwszymi pozwoleniami na budowę od wojewody

Farmy wiatrowe na polskim Bałtyku coraz bliżej! 16 sierpnia br. wojewoda pomorski, Dariusz Drelich, wydał pierwsze trzy pozwolenia na budowę Baltic Power.
17.08.2023

Orlen podjął decyzję inwestycyjną w zakresie uruchomienia fazy budowy Morskiej Farmy Wiatrowej

Zarząd Orlenu wydał warunkową decyzję inwestycyjną w zakresie uruchomienia fazy budowy projektu morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1200 MW realizowanego przez spółkę Baltic Power - poinformował Orlen w komunikacie. Całkowity budżet projektu szacowany jest na około 4,73 mld euro.
11.08.2023

Grupa Orlen kupiła 3 duże farmy wiatrowe w Wielkopolsce. Ich moc odpowiada zapotrzebowaniu 240 tys. gospodarstw domowych

Grupa Orlen zawarła z EDP Renewables Polska warunkową umowę zakupu trzech farm wiatrowych w Wielkopolsce o łącznej mocy 142 MW. Jak ocenił prezes Orlenu Daniel Obajtek, to jedna z największych transakcji na krajowym rynku odnawialnych źródeł energii w ostatnich latach.
28.07.2023

Morska energetyka wiatrowa nabiera wiatru w żagle

Senackie komisje popierają polski offshore. Zakładany wzrost mocy morskich farm wiatrowych z 5 do 12 GW, które powstaną do 2030 roku to przełomowy krok w stronę dynamicznego rozwoju nowego sektora w Polsce. Współpraca biznesu i rządu w tym zakresie będzie nieodłącznym elementem sukcesu.
27.07.2023

Baltic Power z kolejnym pozwoleniem od wojewody

Przyspieszyły formalności związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wczoraj Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję dotyczącą lokalizacji urządzeń do wyprowadzania mocy z morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.
05.07.2023

Orlen rozpocznie budowę morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku w 2024 roku

Prezes Orlenu, Daniel Obajtek poinformował w mediach, że koncern planuje rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim na początku 2024 roku. Dodał, że Orlen pozyskał pięć nowych koncesji na Morzu Bałtyckim o łącznej planowanej mocy 5,2 GW.
03.07.2023

PKN Orlen współpracuje z Zespołem Szkół Morskich w Świnoujściu

PKN Orlen poinformował, że wspólnie z Orlen Neptun zawarli porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu. Wydarzenie to miało miejsce w szczecinie, podczas Kongresu Morskiego.
29.06.2023

Vestas na PSEW 2023: warto premiować nowe technologie zmniejszające potencjalne oddziaływanie turbin wiatrowych na otoczenie [WIDEO]

W opinii ekspertów nowelizacja ustawy wiatrakowej, która zakłada budowę elektrowni wiatrowych na lądzie w odległości ponad 700 m od domów, nie jest wystarczająca do ich powstawania na skalę umożliwiającą w pełni wykorzystać potencjał. Potwierdza to Jagna Kubańska-Łyczakowska, Head of Public Affairs Poland w firmie Vestas (duński producent turbin wiatrowych), która brała udział w konferencji PSEW 2023 w Serocku.
28.06.2023

Premier: w Świnoujściu powstanie pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych

W porcie w Świnoujściu na przełomie 2024 i 2025 r. rozpocznie pracę pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 10. Kongresu Morskiego.
27.06.2023

Kongres Morski: Morawiecki o Świnoujściu, Witek o potencjale morskim

W porcie w Świnoujściu na przełomie 2024 i 2025 r. rozpocznie pracę pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 10. Kongresu Morskiego.
27.06.2023

Terminal instalacyjny w Świnoujściu z unijnym dofinansowaniem

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. otrzymał 85 procent dofinansowania kosztów całkowitych projektu pn. „Budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej” z Instrumentu „Łącząc Europę” na lata 2021-2027 (CEF 2). Całkowity koszt projektu to 77,5 mln euro, kwota dofinasowania to 65,9 mln euro.
25.06.2023

Baltic Power na PSEW 2023: zmiana miksu energetycznego wymaga stawiania na lokalne źródła [WIDEO]

Zmiana miksu energetycznego i zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa energetycznego wymaga stawiania na lokalne źródła, wśród których niebagatelną rolę odegra projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. O założeniach projektu w trakcie dorocznej konferencji PSEW 2023 opowiedział Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power.
23.06.2023

PSEW 2023: moc morskich farm wiatrowych Grupy ORLEN wzrośnie o ok. 5,2 GW

„ORLEN Neptun intensyfikuje prace nad terminalem instalacyjnym w Świnoujściu, gdzie będą montowane turbiny wiatrowe m.in. dla projektu Baltic Power. Pierwsze wiatraki wypłyną stamtąd już za dwa lata, a morska farma wiatrowa na Bałtyku o łącznej mocy ok. 1,2 GW zacznie generować czystą i odnawialną energię elektryczną dla polskich konsumentów w 2026 roku” - zapowiedział Robert Nowicki, członek zarządu ORLEN Neptun.
23.06.2023

Tak w 2025 roku ma wyglądać terminal instalacyjny Orlenu

Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – terminal Orlenu w Świnoujściu – ma osiągnąć zdolność operacyjną na przełomie 2024 i 2025 roku. Za budowę odpowiadają wspólnie Orlen Neptun II oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Projekt został natomiast opracowany przez gdyńską spółkę Wuprohyd.
12.06.2023

Wojewoda Pomorski wydał już 14 decyzji dla bałtyckich MFW

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał już 14 decyzji dotyczących budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Pierwsza z nich - Baltic Power ma zostać oddana do użytku w 2026 roku. Rocznie, czystą energią, zasilać będzie ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych przez ponad 25 lat. Z kolei uruchomienie MFW Baltica 2 i 3 planowane jest do 2030 roku.
12.06.2023

Świnoujście. Terminal instalacyjny miejscem praktyk uczniów Szkoły Morskiej

Terminal instalacyjny Baltic Power w Świnoujściu, którego budowa ma ruszyć w tym roku, będzie miejscem praktyk uczniów ze świnoujskiej Szkoły Morskiej.
05.06.2023

Orlen: potencjał w offshore może wkrótce powiększyć się o ok. 5,2 GW

W ramach ogłoszonych wyników przyznawania 6 nowych lokalizacji farm wiatrowych na Bałtyku, największą liczbę punktów w przypadku 5 lokalizacji otrzymała Grupa Orlen - poinformował koncern. Dodano, że oznacza to, że potencjał spółki w offshore może wkrótce powiększyć się o ok. 5,2 GW.
31.05.2023

Wszystkie oczy na offshore podczas International Supplier Day na Konferencji PSEW2023 w Serocku [WIDEO]

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Według raportu PSEW, Polska posiada potencjał MEW na poziomie 33 GW, a polska część Morza Bałtyckiego posiada wiele nowych obszarów pod inwestycje offshore. Przy wykorzystaniu tego całego potencjału, morska energetyka wiatrowa mogłaby zaspokajać nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, a local content mógłby osiągnąć 65%, co bez wątpienia stanowi szansę dla polskiej gospodarki. Dzięki temu Polska mogłaby być
29.05.2023

Wkrótce ruszy przetarg na wykonawcę części hydrotechnicznej terminala offshore w Świnoujściu

Na przełomie maja i czerwca ogłoszony ma być przetarg na wykonawcę części hydrotechnicznej terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu.
24.05.2023

Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim

Dające się zauważyć ostatnio, w szczególności po dniu 22 stycznia 2021 r., przyspieszenie tempa prac nad inwestycjami w zakresie realizacji projektów związanych z budową pierwszych Morskich Farm Wiatrowych na polskich obszarach morskich, zmusza do pochylenia się nad tematem bezpieczeństwa żeglugi po akwenie Morza Bałtyckiego w kontekście powyższych planów.
23.05.2023

Baltic Power: startuje budowa infrastruktury przesyłowej dla morskiej farmy wiatrowej

Grupa ORLEN i Northland Power rozpoczęły w Gminie Choczewo budowę lądowej stacji elektroenergetycznej. Inwestycja umożliwi odebranie energii wytwarzanej na morzu przez farmę wiatrową Baltic Power. Zgodnie z harmonogramem farma rozpocznie produkcję zeroemisyjnej energii w 2026 roku.
22.05.2023

International Supplier Day na Konferencji PSEW2023 w Serocku

Polskie firmy, zagraniczni inwestorzy oraz przedstawiciele państw regionu Morza Bałtyckiego już w czerwcu, po raz kolejny spotkają się na International Supplier Day podczas Konferencji PSEW2023 w Serocku, aby rozmawiać o współpracy na rzecz budowy silnego, europejskiego przemysłu offshore.
21.05.2023

Baltic Power stara się o 250 mln euro z EBOiR

Pozyskane fundusze pomogą spełnić wymagania inwestycyjne projektu.
20.05.2023

I edycja programu "Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem" - zrealizowano 45 projektów

45 projektów o łącznej wartości 1 mln złotych zrealizowano w pierwszej edycji programu "Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem". Inicjatywa stworzona dla mieszkańców gminy Choczewo (woj. pomorskie) to pomysł inwestorów morskich farm wiatrowych: Baltic Power (PKN ORLEN i Northland Power), PGE Baltica i Ørsted, oraz Ocean Winds realizujących inwestycje offshore w polskiej części Morza Bałtyckiego. Celem inicjatywy jest wspieranie pomysłów zgłaszanych przez lokalną społeczność gminy, w której powstaje infrastruktura niezbędna do wyprowad
18.05.2023

Z wizytą na terenie przyszłego terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu [GALERIA]

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz spółka Orlen Neptun przedstawiły informację na temat postępów prac związanych z budową pierwszego na polskim wybrzeżu terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. W trakcie wydarzenia omówiono także rolę portów morskich w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
18.05.2023

Duński Cadeler przeprowadzi kampanię instalacyjną morskiej farmy wiatrowej Aflandshage

Cadeler podpisał z firmą Siemens Gamesa umowę na montaż w 2026 roku 26 turbin wiatrowych na terenie morskiej farmie wiatrowej Aflandshage, zlokalizowanej na południe od Kopenhagi. Jest to powrót firmy na rodzime wody.
27.04.2023

KONGRES MOVE: Polski przemysł motoryzacyjny musi zachować konkurencyjność

Najwięksi uczestnicy procesu transformacji na elektromobilność w Polsce, spotkali się w Poznaniu na kongresie MOVE 2023 - International Mobility Congress na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Producenci podkreślali, że do osiągnięcia sukcesu zeroemisyjności niezbędna jest tania i czysta energia oraz dostęp do energii odnawialnej. W rozmowach ze stroną rządową mówiono także o konieczności wprowadzenia programów wsparcia i specjalnych rozwiązań, po to, aby zachować konkurencyjność sektora przemysłu motoryzacyjnego.
03.04.2023

Vestas wygrywa przetarg na ST3 Offshore

Szósty przetarg zakończył się sukcesem!
20.03.2023

Local content w offshore wind rozczarowuje, ale branża nie chce być bierna [RELACJA]

Zmiana warunków ekonomicznych rozwoju morskich farm wiatrowych wpływa na budowę łańcuchów dostaw. Osiągnięcie wysokiego wskaźnika local content w polskich projektach morskich farm wiatrowych będzie trudne. Udział firm z Polski w projektach offshore wind oraz problemy z tym związane były tematem dyskutowanym przez przedstawicieli branży podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Bezpieczeństwo, Finansowanie” w Sopocie, która odbyła się 6 marca br. Patronem medialnym wydarzenia był portal GospodarkaMorska.pl.
09.03.2023

Wiatraki będą budowane bez polskich statków. Nie ma decyzji i narodowego operatora [RELACJA]

Branża offshore wind nie jest przekonana, czy temat narodowego operatora można dalej odkładać na półkę, tak samo jak decyzję dotyczącą portu instalacyjnego (nie licząc Świnoujścia). Polska ma umiejętności w zakresie projektowania i budowy jednostek dla offshore wind, ale nie ma zdolności do podejmowania decyzji. Wszystko wskazuje, że pierwsza faza będzie realizowana bez polskich jednostek instalacyjnych. Szansą może być druga faza, ale to też nie jest pewne. Opcją są zagraniczne rynki. Odwaga inwestycyjna się zwraca – wynika z dy
09.03.2023

Wspólne projekty Energi Wytwarzanie i PZU LAB zwiększą niezawodność offshore

Energa Wytwarzanie i PZU LAB przeprowadzą pilotaż technologii, które pomogą zwiększyć niezawodność morskich farm wiatrowych i usprawnią ich serwis, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego - zapowiedziała we wtorek Energa, spółka Grupy Orlen.
07.03.2023

Czy szósta próba sprzedaży ST³ zakończy się sukcesem?

Czy dynamiczna transformacja energetyczna, rozwój sektora offshore wind w Polsce i budowa terminala instalacyjnego w Świnoujściu wpłynęły na wzrost atrakcyjności zakładu? Syndyk ST³ informuje, że kolejnej szansy na kupno całej fabryki może już nie być.
01.03.2023

Baltic Power wyłoniło głównego wykonawcę bazy serwisowej MFW

Spółka Baltic Power wybrała generalnego wykonawcę bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej Grupy ORLEN i Northland Power. Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku i zakończy w 2025. Od 2026 r. baza będzie obsługiwać 76 turbin, z których składać się będzie pierwsza bałtycka farma wiatrowa.
09.02.2023

Baltic Power uzyskuje pozwolenie na budowę dla lądowej części inwestycji

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich zatwierdził projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany oraz udzielił pozwolenia na budowę dla Baltic Power Sp. z o.o.
30.01.2023

PKN Orlen otrzymał zgody na prace przy terminalu instalacyjnym w Świnoujściu

Polski Koncern Naftowy Orlen otrzymał zgody na rozpoczęcie prac przy budowie terminalu instalacyjnego dla farm wiatrowych w Świnoujściu - poinformował w czwartek w mediach społecznościowych prezes koncernu Daniel Obajtek.
13.01.2023

Turbina V236-15.0 MW wyprodukowała pierwszą energię. Ten model pojawi się w Polsce

Duński producent Vestas poinformował, że prototypowa turbina wiatrowa V236-15,0 MW wygenerowała pierwszą energię w centrum testowym w zachodniej Jutlandii. Piasty i gondole do tego modelu będą produkowane m.in. w Szczecinie.
09.01.2023

Obajtek: połączone zasoby Grupy Orlen gwarantem bezpieczeństwa i stabilności dostaw energii w Polsce

Połączone zasoby Grupy Orlen, po przejęciu Grupy Lotos i PGNiG, są gwarantem bezpieczeństwa i stabilności dostaw energii w Polsce oraz sprawnego przeprowadzenia transformacji energetycznej w naszym regionie Europy - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w liście do pracowników Grupy Orlen.
20.12.2022

Morska farma wiatrowa Baltic Power napędza nowe inwestycje

Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny zlokalizowany w Świnoujściu oraz fabryka turbin Vestas w Szczecinie to nowe inwestycje związane z morską farmą wiatrową Baltic Power. Wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Fabryka turbin, która zatrudni nawet 700 osób, zostanie ukończona w 2024 roku, natomiast terminal instalacyjny Grupy ORLEN w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 roku.
13.12.2022

Baltic Power ogłasza przetarg na inżyniera kontraktu

Rozpisano przetarg na świadczenie usług inżyniera kontraktu przy budowie projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy 1200 MW realizowanego przez PKN Orlen i Northland Power.
01.12.2022

Energa Wytwarzanie popularyzuje wiedzę o pracy w sektorze OZE

Energa Wytwarzanie wzięła udział w Targach Edukacyjnych, które odbyły się w Powiatowym Centrum Edukacyjnym im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku. Spółka promowała tam własną działalność i zachęcała do edukacji, a następnie pracy w energetyce wiatrowej.
28.11.2022

Gospodarka potrzebuje taniej energii wiatrowej [WIDEO]

Potrzebujemy znacznie więcej energii, niż nam się wydawało. Gospodarka potrzebuje taniej, niskoemisyjnej energii wiatrowej, żeby udowodnić, że polskie produkty zostały wytworzone bez użycia paliw kopalnych. Bez tego nasze firmy wypadną z globalnego łańcucha dostaw – mówił Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii podczas konferencji „Transformacja energetyczna dla przyszłości Polski”.
15.11.2022

Polski offshore wind – jest dobrze, ale trzeba zrobić krok dalej [RELACJA]

Morska energetyka wiatrowa była jednym z tematów omawianych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Branża posuwa się małymi krokami do przodu, podczas gdy w ostatnim czasie dało się odczuć niedosyt związany z portami instalacyjnymi i serwisowymi. Sektor offshore wind stoi w obliczu rosnących kosztów. Pada pytanie „co dalej” oraz o to, czy Polska dołączy do peletonu rozwijającego zielony wodór z użyciem morskich farm wiatrowych.
14.11.2022

Na Bałtyku powstanie farma wiatrowa Baltic Power

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji farmy wiatrowej na Bałtyku. Na wysokości Łeby i Choczewa, 22 km od brzegu, powstanie morska farma wiatrowa Baltic Power - poinformowało biuro prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
03.11.2022

Czy energia z wiatru rozpędzi gospodarkę Szczecina? Już 7 listopada debata on line!

Czy nasz region będzie centrum polskiego offshore?Jak długo będziemy zmuszeni palić węglem, truć siebie i resztę świata? Czy musimy płacić krocie za energię? - na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy kolejnej już debaty offshore pt. "Prezentacja regionu jako miejsca atrakcyjnego dla branży OZE"
02.11.2022

Polski offshore – szanse i zagrożenia teraz

Przedstawiciele wielu stron zaangażowanych w rozwój sektora morskich farm wiatrowych w Polsce spotkali się po raz kolejny. Tym razem w Gdyni, gdzie na konferencji Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej podsumowali najnowszy stan rozwoju i aktualne wyzwania rzucone branży.
01.11.2022

Fabryka Vestasa w Szczecinie zapewni setki miejsc pracy

Od portów będzie zależał poziom wskaźnika local content w projektach offshore wind, gdyż właśnie w tych miejscach tworzą się huby związane z morską energetyka wiatrową. Duże nadzieje dają fabryki komponentów, na które liczy Polska. Jedna z nich powstanie w Szczecinie. Produkcja zapewni setki miejsc pracy.
31.10.2022

Orlen zakończył budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju

Grupa Orlen zakończyła realizację jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju. Instalacja o łącznej mocy 62 MW zlokalizowana w okolicach Wielbarka (woj. warmińsko-mazurskie) osiągnie pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 r. - podał koncern w piątek.
28.10.2022

Powiew inwestycji. W Świnoujściu powstanie port instalacyjny, w Szczecinie – fabryka Vestasa [RELACJA]

Polski koncern PKN Orlen poinformował, że w Świnoujściu powstanie port instalacyjny dla morskich projektów wiatrowych. W czwartek (13 października) podpisano stosowne umowy w tym zakresie. Prezes Daniel Obajtek ogłosił też, że w Szczecinie powstanie fabryka komponentów duńskiego lidera wiatrowego Vestasa dla najnowocześniejszych turbin o mocy 15 MW. Pierwsza farma powstanie już w 2026 roku.
17.10.2022

Orlen stawia na port instalacyjny w Świnoujściu oraz fabrykę turbin w Szczecinie. Kluczowe decyzje dotyczące morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny zlokalizowany w Świnoujściu oraz fabryka turbin Vestas w Szczecinie to nowe inwestycje związane z morską farmą wiatrową Baltic Power. Wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Fabryka turbin, która zatrudni nawet 700 osób, zostanie ukończona w 2024 roku, natomiast terminal instalacyjny Grupy ORLEN w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 roku.
13.10.2022

Baltic Power zaprasza na Suppliers Day 2022: Meet the Buyer Conference

Baltic Power Suppliers Day 2022: Meet the Buyer to kolejne z serii wydarzeń dedykowanych firmom zainteresowanym współpracą w ramach łańcucha dostaw dla Baltic Power – wspólnego projektu budowy morskiej farmy wiatrowej PKN Orlen i Northland Power.
29.09.2022

Baltic Power z umowami rezerwacyjnymi na wszystkie kluczowe komponenty morskiej farmy wiatrowej

76 turbin, każda o mocy 15 MW, będzie tworzyć farmę wiatrową Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power. Spółka Baltic Power podpisała umowy rezerwacyjne na dostawy turbin, kabli eksportujących wyprodukowaną energię na ląd oraz budowę lądowej stacji odbierającej energię. Spółka zabezpieczyła już wszystkie kluczowe elementy morskiej farmy wiatrowej w ramach łańcucha dostaw, w którym uczestniczą także polskie firmy. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na 2024 rok.
26.09.2022

#IGNACYteam - projekt edukacyjny PKN Orlen

W trasę po Polsce wyrusza #IGNACYteam, który odwiedzi 31 miejscowości. To projekt PKN Orlen dla dzieci i młodzieży, którego celem jest pokazanie zmian cywilizacyjnych od czasu wynalezienia lampy naftowej do epoki odnawialnych źródeł energii oraz zachęcanie do działań ekologicznych.
20.09.2022

Baltic Power z umowami rezerwacyjnymi na wykonanie fundamentów i morskiej stacji elektroenergetycznej

Spółka Baltic Power podpisała umowy na wykonanie, dostarczenie i instalację morskich stacji elektroenergetycznych oraz fundamentów farmy wiatrowej zlokalizowanej na Bałtyku. Zgodnie z porozumieniem, część elementów niezbędnych do posadowienia wież dla turbin będzie wyprodukowana w Polsce. Jeszcze w tym roku Baltic Power zakontraktuje wszystkie kluczowe komponenty i usługi niezbędne do planowego rozpoczęcia inwestycji w 2024 roku. Zgodnie z harmonogramem wspólna inwestycja Grupy ORLEN i Northland Power rozpocznie produkcję zeroemi
09.09.2022

Ørsted i Baltic Power stawiają na usługi duńskiej firmy Cadeler

Cadeler, kluczowy dostawca usług w branży morskiej energetyki wiatrowej, podpisał umowę z duńskim Ørstedem na realizację projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3. Nie tak dawno spółka z Grupy ORLEN podpisała z Cadeler umowę rezerwacyjną na transport i instalację około 70 turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na Morzu Bałtyckim.
08.08.2022

Strategiczne znaczenie morskich farm wiatrowych dla bezpieczeństwa energetycznego

Choć inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się w lutym, wojna ekonomiczna Federacji Rosyjskiej z Ukrainą, Polską i państwami Europy Zachodniej trwa od co najmniej kilkunastu miesięcy. Oczywistym jest, że Rosja wykorzystuje sektor energetyczny do wywierania wpływu na Europę Zachodnią, traktując surowce energetyczne jako swoisty instrument o charakterze ekonomicznym, a nawet politycznym.
02.08.2022

Polski nie stać na wstrzymanie inwestycji w morską energetykę wiatrową

Morska energetyka wiatrowa ma w Polsce ogromny potencjał – moc zainstalowana na poziomie 11 GW, czysta energia dla miliona gospodarstw i zapewnienie miejsc pracy kilkudziesięciu tysiącom osób. Jak zapewnia Jarosław Broda, przedstawiciel Baltic Power, mimo skomplikowanej sytuacji geopolitycznej związanej z trwającą wojną na Ukrainie, energia z offshore zacznie płynąć zgodnie z terminem w 2026 roku. Rozwijająca się branża liczy jednak na modyfikację istniejącego mechanizmu wsparcia.
19.07.2022

W przededniu decyzji inwestycyjnych gwałtownie rosną koszty realizacji MEW

Potrzeba interwencji legislacyjnej – to główny wniosek z czwartkowej debaty ZPP nt. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali przedstawiciele firm-inwestorów w morskie farmy wiatrowe, reprezentanci administracji oraz branżowi eksperci.
19.07.2022

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wiceministrem klimatu i środowiska

Premier Mateusz Morawiecki powołał Annę Łukaszewską-Trzeciakowską na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Nominację wręczyła minister Anna Moskwa.
18.07.2022

PKN Orlen: Baltic Power podpisała umowę na transport i instalację morskich turbin wiatrowych

Firma Baltic Power podpisała umowę na transport i instalację ok. 70 turbin dla morskiej farmy wiatrowej. Inwestycja, która ma być realizowana w latach 2024-2026 zakłada powstanie farmy o łącznej mocy wytwórczej do 1,2 GW - poinformował PKN Orlen w poniedziałek.
18.07.2022

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska ma być nową wiceminister klimatu i środowiska

Była prezes Baltic Power oraz Orlen Neptun Anna Łukaszewska-Trzeciakowska ma objąć funkcję wiceministra klimatu i środowiska - dowiedziała się nieoficjalnie PAP.
18.07.2022

Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Czy ich rozwój jest zagrożony? Debata ZPP

Wczoraj odbyła się debata Związku Przedsiębiorców i Pracodawców pt. „Farmy wiatrowe na Bałtyku – czy ich rozwój jest zagrożony?”. Udział w niej wzięli przedstawiciele strony rządowej i inwestorzy. Wśród deweloperów powstających już projektów byli Dariusz Lociński, prezes PGE Baltica i Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power. Zrzeszonych inwestorów reprezentował prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Janusz Gajowiecki.
16.07.2022

Grupa Orlen i Klaipėdos Nafta AB wspólnie na rzecz morskiej energetyki wiatrowej

Wchodzące w skład Grupy Orlen spółki Orlen Neptun I i Energa Wytwarzanie podpisały list intencyjny o współpracy z Klaipėdos Nafta AB, litewskim operatorem terminali naftowych i skroplonego gazu ziemnego LNG. Partnerstwo dotyczy przygotowania i realizacji strategii obsługi i utrzymania inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Litwie. To istotne porozumienie w kontekście planowanego zaangażowania Grupy Orlen w morskie projekty wiatrowe w krajach bałtyckich.
10.07.2022

OZE a bankowość. Jak Bank Pekao S.A. sfinansuje morskie farmy wiatrowe?

O roli procesu finansowania w transformacji energetycznej wypowiedzieli się Jakub Płażyński, dyrektor w departamencie bankowości międzynarodowej i finansowania handlu w banku Pekao S.A. oraz Monika Karolak, dyrektor zarządzająca w Pekao Investment Banking.
06.07.2022

Grupa ORLEN planuje budowę pierwszego portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych

Spółka ORLEN Neptun odpowiedzialna w Grupie ORLEN za rozwój nowych projektów morskiej energetyki wiatrowej weszła w finalny etap postępowania na dzierżawę terenu w Porcie Świnoujście. W przypadku wygrania przez Spółkę postępowania, z początkiem 2025 roku możliwe będzie uruchomienie w tej lokalizacji pierwszego na polskim wybrzeżu portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Obiekt zlokalizowany na Pomorzu Zachodnim, wraz z drugim portem instalacyjnym, którego realizacja planowana jest w Gdańsku, będzie w stanie zapewnić kom
23.06.2022

Forum Wizja Rozwoju: morska energetyka wiatrowa to dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy

Budowa farm wiatrowych na Bałtyku to ogromna szansa rozwoju polskiego przemysłu morskiego. Ocenia się, że każdy GW mocy w takich elektrowniach wiatrowych to nawet 10 tys. nowych miejsc pracy. O inwestycjach w odnawialne źródła energii rozmawiano w trakcie panelu: „Czy MEW będzie istotnym elementem polskiej energetyki? Wyzwania najbliższych lat dla inwestycji MEW” na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
22.06.2022

Baltic Power pierwszym projektem z zakończonymi badaniami geotechnicznymi

Przez 9 miesięcy na obszarze famy wiatrowej oraz trasie wyprowadzenia mocy na ląd 13 specjalistycznych jednostek prowadziło badania dna morskiego. Uzyskane wyniki pozwalają na finalizację projektu fundamentów dla ok. 70 turbin wiatrowych, morskich stacji elektroenergetycznych oraz ich połączenia kablowego z infrastrukturą przesyłową na lądzie.
15.06.2022

[TRANSMISJA] Konferencja PSEW 2022 - Sesja główna

Dzisiaj o godzinie 10.30 w Serocku rozpocznie się główna sesja najważniejszego wydarzenia poświęconego energetyce wiatrowej - Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej - PSEW 2022. Zapraszamy do udziału w transmisji na żywo w sesji otwarcia.
14.06.2022

Nowy gracz w polskim offshore - ORLEN Neptun I

ORLEN Neptun I jest odpowiedzialny za rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Grupie ORLEN. Spółka ubiega się o jedenaście nowych koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku, które będą zeroemisyjnym źródłem energii dla Polski.
13.06.2022

Forum Baltic Power 2022. Spotkali się interesariusze projektu z 30 instytucji

Ponad 60 przedstawicieli z 30 instytucji, które są lub będą zaangażowane w procesy administracyjne, związane z przygotowaniem i realizacją morskiej farmy wiatrowej wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym 7 czerwca w Gdańsku. Wydarzenie skierowane było do interesariuszy z sektora administracji publicznej, samorządowej oraz instytucji zaangażowanych w procesy pozyskiwania kluczowych zgód, pozwoleń i decyzji administracyjnych.
09.06.2022

MAG Offshore prezentuje nową jednostkę Hydromag 1. Jaką rolę odegra w budowie farm na morzu? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Właścicielem katamaranu jest Morska Agencja Gdynia, a jego operatorem MAG Offshore. Jednostka pracowała m.in. przy budowie Baltic Pipe. Jaką rolę widzą dla niej nowi właściciele w budowie polskich morskich farm wiatrowych?
06.06.2022

Porty serwisowe offshore w Polsce mocno napędzą local content

Przez minimum 30 lat port w Łebie posłuży do serwisowania morskiej farmy wiatrowej. Swoje bazy serwisowe ulokuje tam spółka Baltic Power (należąca do Orlenu i Northland Power) oraz norweski Equinor wraz z Polenergią - w ten sposób Łeba stanie się prawdziwym centrum offshore, zapewniając stabilną współpracę polskich i zagranicznych inwestorów, setki miejsc pracy oraz wzbogacając know-how polskich firm.
29.05.2022

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG, czyli nauka dla transformacji energetycznej

Funkcjonujące na Politechnice Gdańskiej Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej skupia specjalistów ze wszystkich obszarów wiedzy związanych z tym sektorem, a uczelnia nie tylko kształci przyszłych specjalistów w branży, ale także służy wiedzą i doświadczeniem firmom i instytucjom. O możliwościach i wyzwaniach stojących przed Centrum, ale i przed całą branżą, rozmawiamy z jego dyrektorem, dr. hab. inż. Marcinem Łuczakiem.
24.05.2022

Baltic Power zaprasza do prekwalifikacji w przetargach na usługi i sprzęt wykorzystywany przy budowie morskich farm wiatrowych

Spółka Baltic Power zamierza przeprowadzić prekwalifikacje, a następnie zaprosić zainteresowane współpracą podmioty do planowanych przetargów. Opisane zakresy dostaw sprzętu oraz usługi będą świadczone w okresie budowy morskiej farmy wiatrowej zaplanowanym na lata 2024 -2026.
21.05.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Enprom: Jesteśmy w sercu transformacji energetycznej

W kolejny artykule z cyklu "Kto jest kim w polskim offshore?" rozmawiamy z Mariuszem Targowskim, prezesem zarządu spółki Enprom. To podmiot, który jest zaangażowany w rozwój infrastruktury przesyłowej, która jest kluczowa dla powodzenia projektów morskiej energetyki wiatrowej. – Jesteśmy w sercu procesu transformacji polskiej energetyki – podkreśla Targowski.
15.05.2022

PKN Orlen: w Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej

Przez minimum 25 lat port w Łebie posłuży do serwisowania morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Spółka podpisała umowę na dzierżawę terenu, na którym powstanie baza umożliwiająca rejsy jednostek serwisowych obsługujących około 70 turbin. Uruchomienie pierwszej morskiej farmy wiatrowej Grupy Orlen planowane jest na 2026 rok.
13.05.2022

Debata o offshore na EKG w Katowicach. Prezes PGE Baltica: „Chcemy wzmocnić polski local content” [GALERIA]

O tym, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest projektem cywilizacyjnym oraz kluczowym dla krajowej energetyki i gospodarki, przekonywali uczestnicy sesji „Offshore” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dużą część dyskusji poświęcono edukacji i pozyskiwaniu kadr, łańcuchom dostaw, włączeniu polskich firm w proces inwestycyjny oraz wykorzystaniu polskich portów.
28.04.2022

Co analitycy wróżą sektorowi offshore?

Na co zwracać uwagę w dalszej części roku, w sektorze energetyki wiatrowej? Jakie są dominujące trendy? Czy wojna na Ukrainie i odejście od rosyjskich surowców energetycznych przyspieszy transformację, a tym samym rozwój sektora offshore?
03.04.2022

Baza szybkiego reagowania dla MFW Baltic Power – jest przetarg

Baltic Power ogłosił przetarg na projekt i budowę bazy szybkiego reagowania dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power.
09.03.2022

PKN Orlen: złożył wnioski o kolejne 4 koncesje na farmy wiatrowe na Bałtyku

Złożyliśmy wnioski o kolejne 4 koncesje na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Łącznie ubiegamy się o 11 koncesji o potencjale ponad 10 GW. W 2026 r. - poinformował w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
23.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? DNV: "Aktywnie wspieramy sektor morskiej energetyki wiatrowej"

Jedną z kluczowych firm specjalistycznych zaangażowanych w rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest DNV. Jest to ośrodek doradczy, który świadczy również niezależne, akredytowane usługi certyfikacyjne dla branży OZE. W tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Marka Roszaka, Market Area Managera na Polskę i kraje bałtyckie w DNV, o rolę firmy w rozwoju sektora oraz zaangażowanie na rynku energetyki wiatrowej w Polsce.
23.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Northland Power: "Śledzimy rozwój sektora offshore w Polsce... i nie tylko"

O kanadyjskim inwestorze Northland Power zrobiło się w Polsce szczególnie głośno po informacji o nawiązaniu współpracy z polskim czempionem energetycznym – PKN Orlen. Northland Power posiada 33-letnie doświadczenie w rozwoju projektów energetycznych, w tym OZE. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy koncern o postępy w rozwoju projektów morskich w Polsce oraz najbliższe plany.
16.02.2022

Orlen idzie na całość, chce łącznie 11 koncesji na morskie farmy wiatrowe

Biuro prasowe Grupy Orlen poinformowało, że grupa złożyła wnioski o przyznanie 7 nowych koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Po uruchomieniu kolejnego etapu procedury administracyjnej, Koncern będzie wnioskował o przyznanie pozostałych 4 koncesji na tym obszarze. Łączna moc możliwa do uzyskania na obszarach objętych złożonymi wnioskami szacowana jest na ok. 7 GW. Grupa Orlen, wnioskując o jak największą liczbę koncesji, chce wykorzystać efekt skali i dotychczasowe doświadczenia w realizacji projektów morskiej energetyki
04.02.2022

Łeba czeka na offshore. Prezes Portu Jachtowego: "Otwieramy nowy rozdział" [ROZMOWA]

– Przez planowane inwestycje port częściowo zmieni oblicze. Liczymy nie tylko na współpracę z deweloperami, ale i na rozwój sektora mieszkaniowego i rozrywkowego. Skorzystać może region i potencjalni podwykonawcy, czyli local content – uważa Jan Biernacki, prezes zarządu Portu Jachtowego w Łebie, w sąsiedztwie którego, stanie centrum serwisowe morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.
04.02.2022

W Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Wchodząca w skład Grupy ORLEN spółka Baltic Power wygrała przetarg na dzierżawę terenu w porcie w Łebie, przeznaczonego do obsługi morskiej farmy wiatrowej. W tym miejscu zlokalizowany zostanie port serwisowy do obsługi inwestycji, której budowa planowana jest na lata 2024-2026. W tym czasie na morzu stanie ok. 70 turbin o łącznej mocy do 1,2 GW, które będą serwisowane przez flotę statków operującą z portu w Łebie.
18.01.2022

Orlen wydzierżawi teren pod centrum serwisowe morskich siłowni wiatrowych w Łebie

Powiązana z Orlenem spółka Baltic Power wygrała przetarg na długoletnią dzierżawę terenu w porcie w Łebie. Stworzyć ma tam bazę serwisową dla morskich siłowni wiatrowych. Będzie drugą tego typu inwestycją w porcie w Łebie.
17.01.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Power: Weszliśmy w finalny etap przygotowań

Morska energetyka wiatrowa będzie jednym z filarów transformacji nie tylko polskiego sektora energetycznego, ale także polskiego lidera rynku paliw – PKN Orlen. Celem koncernu jest podążanie ścieżką transformacji, która wytycza nowoczesna petrochemia oraz odnawialne źródła energii, w tym offshore wind. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w Polskim offshore?”, pytamy Baltic Power o postępy w realizacji projektów morskiej farmy wiatrowej na polskim Bałtyku. W ciągu nadchodzących 6 miesięcy inwestor wyłoni firmy odpowiedzialne
13.01.2022

Baltic Power rozmawiał z dostawcami na temat tworzenia łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej

Niemal 600 osób reprezentujących 369 firm i instytucji wzięło udział w spotkaniu dla firm zainteresowanych współpracą przy realizacji projektu Baltic Power. Budowa silnego łańcucha dostaw jest obecnie jednym z najważniejszych działań zmierzających do rozpoczęcia tej strategicznej dla sektora energetyki inwestycji. Zgodnie z harmonogramem prace rozpoczną się w 2024, a zakończą w 2026 roku.
15.12.2021

Transformacja energetyczna musi być transformacją gospodarczą - 34. Konferencja Energetyczna EuroPower & 4. OZE Power

W ubiegłym tygodniu, 17 i 18 listopada odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących energetyki odnawialnej 34. Konferencja Energetyczna EuroPower & 4. OZE Power. Podczas dwóch dni dyskutowano w jedenastu panelach tematycznych, m.in. o kierunkach rozwoju branży OZE, Polskim miksie energetycznym, perspektywach rozwoju technologii wodorowych czy cyfryzacji sektora. Drugi dzień konferencji rozpoczął panel dotyczący potencjał energetycznego i gospodarczego polskiego wiatru. Sesję, podczas której wystąpili: Zbigniew Grygla
22.11.2021

Baltic Power organizuje konferencję dla zainteresowanych współpracą przy projekcie morskiej farmy wiatrowej

Baltic Power, spółka odpowiedzialna za budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej PKN Orlen i Northland Power, organizuje od 30 listopada do 1 grudnia 2021 r. kolejną konferencję dla podmiotów zainteresowanych współpracą w zakresie dostaw potrzebnych do realizacji projektu.
10.11.2021

PSEW o nowych ministrach klimatu i rozwoju i technologii

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wystosowało komentarz dotyczący nominacji Anny Moskwy i Piotra Nowaka na ministrów odpowiednio klimatu i rozwoju i technologii. Stowarzyszenie zwraca uwagę, że oboje mają doświadczenie polityczne i biznesowe, ale obejmują resorty, w których czeka dużo niedokończonych spraw.
02.11.2021

Baltic Power zaprasza do postępowania zakupowego na Marine Warranty Surveyor

Baltic Power zamierza przeprowadzić i zaprasza zainteresowane podmioty do udziału w postępowaniu zakupowym (RFI) na usługi realizowane przez Marine Warranty Surveyor (MWS) na potrzeby projektu. Usługi świadczone będą w okresie budowy morskiej farmy wiatrowej, które zgodnie z planem realizowane będą w latach 2024-2026.
29.10.2021

Anna Moskwa nowym ministrem klimatu i środowiska

Prezydent RP powołał 26 października 2021 r. Anną Moskwę na stanowisko ministra klimatu i środowiska.
27.10.2021

PKN Orlen wybrał doradcę finansowego dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Konsorcjum Pekao Investment Banking i Green Giraffe zostało doradcą finansowym dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Będzie ono odpowiadało za pozyskanie finansowania do realizacji projektu PKN Orlen w partnerstwie Northland Power. Jego rozpoczęcie planowane jest na 2023 r.
22.09.2021

PKN Orlen i GE Renewable Energy - nowa strategia dla polskiego offshore

PKN Orlen aktywnie angażuje się w realizację polityki energetycznej Polski. Koncern podjął strategiczne partnerstwo z amerykańską firmą GE Renewable Energy, jednym z wiodących na świecie producentów turbin dla morskich elektrowni wiatrowych.
25.08.2021

Polska energia z morskich farm wiatrowych. Czas na zagraniczne inwestycje w polski „Local Content”

10 mld zł wyda Grupa Orlen na budowę morskich farm wiatrowych Baltic Power. Drugie tyle wyda prawdopodobnie PGE i Ørsted. Te firmy wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego. W Gdyni będzie port instalacyjny. I to wszystkie prawie pewne informacje co do rozwoju morskich farm wiatrowych, w których ma partycypować polski przemysł i nauka.
18.08.2021

Badania środowiskowe dla sektora offshore – nowy rozdział współpracy pomiędzy UMG a firmą MEWO SA

W dniu 15 lipca br. na pokładzie fregaty szkolnej Dar Młodzieży Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, Prezes MEWO SA Paweł Gajewski oraz Wiceprezes MEWO SA Michał Głuszczyński podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem, a firmą MEWO SA.
19.07.2021

W ramach projektu farmy wiatrowej Baltic Power główny etap badań geotechnicznych dna Bałtyku

Na obszarze planowanej farmy wiatrowej Baltic Power i trasie jej przyłączy 12 specjalistycznych jednostek rozpoczyna główny etap badań geotechnicznych dna Morza Bałtyckiego. Wyniki badań pozwolą opracować plan posadowienia fundamentów turbin i stacji elektroenergetycznych oraz poprowadzenia łączy.
05.07.2021

Siódmy projekt morskiej farmy wiatrowej z decyzją Prezesa URE o przyznaniu wsparcia

Prezes URE przyznał wsparcie projektowi morskiej farmy wiatrowej BC-Wind Polska o mocy 369 MW - poinformował w środę Urząd Regulacji Energetyki. Tym samym regulator rozpatrzył już wszystkie wnioski w ramach w I etapu wsparcia dla offshore.
01.07.2021

Obajtek: decyzja URE o wsparciu projektu Baltic Power b. dobrą informacją dla branży offshore w Polsce

Decyzja Urzędu Regulacji Energetyki o wsparciu projektu Baltic Power to ważny krok i bardzo dobra informacja dla całej branży offshore w Polsce – ocenia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak podał we wtorek koncern, URE przyznał projektowi Baltic Power kontrakt różnicowy na 25 lat.
16.06.2021

Prezes URE przyznał wsparcie projektowi offshore Orlenu

Prezes URE przyznał wsparcie w ramach I etapu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej projektowi farmy Baltic Power o mocy zainstalowanej elektrycznej 1197 MW. Baltic Power to wspólny projekt PKN Orlen i kanadyjskiego Northland Power.
16.06.2021

PAIH: projekt Baltic Power korzystny dla postrzegania Polski jako wiodącego miejsca do inwestycji

Projekt Baltic Power budowy farmy wiatrowej PKN Orlen na Bałtyku we współpracy z kanadyjską spółką Northland Power będzie korzystnie wpływał na postrzeganie Polski jako wiodącego miejsca do inwestycji w regionie – ocenia Romi Jaszczynski z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Toronto.
29.04.2021

PKN Orlen do 2030 r. planuje inwestycje energetyczne, głównie offshore za 47 mld zł

Do roku 2030 PKN Orlen planuje wydać 47 mld złotych na inwestycje energetyczne, głównie na offshore. Eksploatacja farm wiatrowych ma ruszyć w 2026 r. - powiedział w piątek dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen Jarosław Dybowski.
23.04.2021

Baltic Power stawia na local content - uruchomiono formularz rejestracyjny dla potencjalnych dostawców

Morska energetyka wiatrowa na Bałtyku to szansa na budowę nowej gałęzi gospodarki. Jej rozwój wymaga silnego i sprawnie działającego łańcucha dostaw. Wielkie inwestycje w ten sektor przełożą się na rozwój setek przedsiębiorstw oraz utworzenie tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy.
21.04.2021

URE: pięć podmiotów wnioskuje o wsparcie dla ośmiu projektów offshore

Pięć podmiotów wnioskuje o wsparcie w sumie ośmiu projektów morskich farm wiatrowych w ramach tzw. I fazy wsparcia dla offshore - poinformował w czwartek Urząd Regulacji Energetyki. Termin składania wniosków minął 31 marca.
02.04.2021

PKN ORLEN i Northland Power rozpoczynają współpracę przy realizacji morskiej farmy wiatrowej

PKN ORLEN sfinalizował umowę o partnerstwie z Northland Power przy projekcie Baltic Power, która przewiduje wspólną realizację i eksploatację morskiej farmy wiatrowej. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2023 rok. Po spełnieniu warunków określonych w umowie joint venture podpisanej w styczniu 2021 roku, w tym uzyskaniu zgody antymonopolowej, NP Baltic Wind B.V., spółka zależna Northland Power, objęła udziały w Baltic Power.
25.03.2021

Zgody UOKiK dla PGE i Orsted oraz Orlenu i Northland na spółki offshorowe

PGE i duński Orsted oraz PKN Orlen i kanadyjski Northland mogą utworzyć spółki joint-venture dla budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Prezes UOKiK wydał odpowiednie zgody na koncentrację - podał w piątek urząd antymonopolowy.
12.03.2021

Orlen wybrał partnera branżowego dla morskiej farmy wiatrowej

Kanadyjska firma Northland Power Inc. zostanie partnerem branżowym PKN ORLEN przy realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Współpraca zakłada przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o mocy do 1,2 GW. Kanadyjska spółka obejmie w niej docelowo 49% udziałów. Rozpoczęcie budowy inwestycji planowane jest na rok 2023, a jej oddanie do użytku w roku 2026.
30.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.