Wynik wyszukiwania - "gaz" - Wiadomości

Unimot przygotowuje dodatkową infrastrukturę importową dla LPG

Jeden z głównych sprzedawców LPG - Unimot - przewiduje, że w efekcie sankcji przywóz rosyjskiego gazu płynnego powinien ustać około października. Firma przewiduje z tego powodu czasowe zawirowania na rynku i przygotowuje dodatkową infrastrukturę importową.
24.04.2024

Grupa Orlen zwiększyła ilość przesyłanego do Polski gazu z własnego wydobycia w Norwegii

Grupa Orlen o ponad 30 proc. zwiększyła ilość przesyłanego do Polski gazu pochodzącego z własnego wydobycia w Norwegii, gdzie działa PGNiG Upstream Norway. W skali roku oznacza to dodatkowy miliard metrów sześciennych gazu - poinformował we wtorek koncern.
09.04.2024

Wiceszef MKiŚ: prowadzimy rozmowy o dostawach LPG z zachodniej Europy

Prowadzimy rozmowy o dostawach LPG z zachodniej Europy, z portów ARA, i o zabezpieczaniu szlaków jego transportu - poinformował w czwartek wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Zapewnił, że LPG w Polsce nie zabraknie zarówno jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, jak i odbiorców na stacjach paliw.
07.03.2024

Rozpoczyna działalność Ministerstwo Przemysłu - z siedzibą w Katowicach

Nowe Ministerstwo Przemysłu, które ma w swoich kompetencjach „gospodarkę złożami kopalin", rozpoczyna działalność w piątek, 1 marca. Docelowo resort, który swoją siedzibę ma w Katowicach, prócz górnictwa i hutnictwa, ma także zajmować się atomem oraz ropą i gazem (w tym wodorem).
01.03.2024

Orlen szuka firmy do nadzoru saperskiego w rafinerii w Gdańsku

Orlen ogłosił postępowanie na wybór firmy, która mogłaby świadczyć usługi saperskie oraz nadzór saperski przy pracach ziemnych na terenie zakładu rafineryjnego w Gdańsku w latach 2024 - 2026. Jak podał w ogłoszeniu koncern, oferty można składać do 15 marca.
29.02.2024

Gaz nie odejdzie do lamusa. Globalny rynek gazowy w zeroemisyjnym świecie

Wraz z transformacją energetyczną wysuwane są postulaty wyeliminowania z koszyka energetycznego paliw kopalnych. Najnowszy raport od Wood Mackenzie poświęcony globalnemu rynkowi gazu rozwiewa wątpliwości co do jego dalszej przyszłości.
24.02.2024

Polska wykorzystuje około 3 proc. całkowitego potencjału produkcji biogazu

Polska wykorzystuje około 3 proc. potencjału produkcji biogazu - wynika z raportu "Biometan w Polsce. Rosnąca rola biometanu w transformacji energetycznej" przygotowanym przez firmę Strategy& w Polsce. Rozwój produkcji ułatwiłyby m.in. dotacje, dostęp do finansowania i uproszczenie przepisów - dodano.
19.02.2024

Ministerstwo Przemysłu będzie się zajmowało surowcami energetycznymi

Ministerstwo Przemysłu, które powstaje od 1 marca 2024 r., będzie zajmowało się górnictwem i hutnictwem, ale również atomem, ropą naftową i gazem; będzie się zajmowało surowcami energetycznymi - przekazała w piątek w Katowicach szefowa MP Marzena Czarnecka.
18.02.2024

Ekspert: rozwiązania legislacyjne dotyczące przesyłu gazu będą stosowane dla wodoru

Rozwiązania legislacyjne dotyczące przesyłu gazu będą w UE stosowane także w regulacjach dotyczących transportu wodoru - wskazał w piątek doradca parlamentarny Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego, Ryszard Pawlik. Dodał, że chodzi o rozdział produkcji od przesyłu.
16.02.2024

Ameryka wstrzymuje dostawy LNG. Czy czeka nas kryzys energetyczny?

Administracja Joe Bidena wstrzymała nowe zatwierdzenia amerykańskiego Departamentu Energii dla możliwych projektów eksportowych skroplonego gazu ziemnego (LNG). Działanie Amerykanów spotkało się z licznymi reakcjami na całym świecie, stanowiąc zarazem element gry politycznej w wyścigu o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.
08.02.2024

NWZ Orlenu zgodziło się na zbycie spółki Gas Storage Poland

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zgodziło się we wtorek na zbycie spółki Gas Storage Poland, co było jednym z warunków Prezesa UOKiK dla przejęcia przez Orlen PGNiG.
06.02.2024

Kampania SPIUG „Ogrzewanie gazem to wciąż dobry wybór!”

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) rozpoczęło kampanię edukacyjno-informacyjną pod hasłem „Ogrzewanie gazem to wciąż dobry wybór!”. Celem działań jest podkreślenie roli gazu jako źródła opłacalnej i odpowiedzialnej energii, a także rozwianie mitów związanych z wykorzystaniem gazu w ogrzewaniu domów.
09.01.2024

Eksport rosyjskiego gazu do Europy rurociągami spadł w 2023 roku o ponad 55 proc.

Dostawy rurociągami gazu ziemnego do Europy, wykonywane przez rosyjski koncern Gazprom, spadły w zeszłym roku o 55,6 proc. do 28,3 mld metrów sześciennych – wynika z szacunków agencji Reutera.
03.01.2024

Grupa Orlen wzmacnia produkcję ropy i gazu w Norwegii przy wykorzystaniu energii odnawialnej

Już w przyszłym roku prawie dwie trzecie gazu produkowanego przez Grupę ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym będzie pochodzić z instalacji zasilanych energią odnawialną wytwarzaną na lądzie i dostarczaną podmorskimi kablami energetycznymi. Takie rozwiązanie zostało już zastosowane na platformach na złożach Gina Krog, Ormen Lange i Duva i w 2024 roku pozwoli na redukcję emisji CO2 o ponad 88 tys. ton. W planach jest także elektryfikacja złóż Fenris i Yggdrasil, które są obecnie w fazie rozwoju.
19.12.2023

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu; Belgrad chce się uniezależnić od rosyjskiego surowca

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel UE. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.
10.12.2023

Jest unijne porozumienie ws. pakietu gazowo-wodorowego; kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji

Parlament Europejski i państwa Unii Europejskiej porozumiały się w piątek po południu w Brukseli w sprawie wprowadzenia w UE pakietu gazowo-wodorowego. Nowe przepisy dadzą państwom członkowskim m.in. podstawę prawną do wprowadzenia całkowitego zakazu importu gazu z Rosji, w tym LNG. Mają przyczynić się także do zwiększenia w UE inwestycji w wodór.
09.12.2023

Emisja gazów cieplarnianych mogłaby spaść o 30%... gdyby nie SUV-y

Emisja gazów cieplarnianych mogłaby spaść o ponad 30%, gdyby nie SUV-y - poinformował w piątek portal The Guardian, powołując się na raport Global Fuel Economy Initiative (GFEI).
25.11.2023

MKiŚ: zarzuty KE o krajowych regulacjach w transgranicznym handlu gazem wydają się niezrozumiałe

Wskazane zarzuty wydają się niezrozumiałe i błędne, dlatego mamy nadzieję na ich wyjaśnienie – przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska dla PAP, odnosząc się do czwartkowej decyzji Komisji Europejskiej o skierowaniu do TSUE sprawy przeciw Polsce w związku z regulacjami w transgranicznym handlu gazem.
17.11.2023

Grupa Orlen zwiększa wydobycie ropy i gazu ze złoża Gina Krog

Norweska spółka Orlenu PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi odkryła nowe złoże gazu w pobliżu eksploatowanego już pola Gina Krog - podał we wtorek koncern. Odkrycie jest szacowane na 0,8-2,6 mln m sześc. ekwiwalentu ropy.
07.11.2023

PSG zbada możliwości dystrybucji wodoru w swojej sieci gazowej

Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła w Mławie projekt badawczo-rozwojowy mający m.in. sprawdzić jaki wpływ na istniejącą sieć gazową ma mieszanina gazu ziemnego i wodoru - poinformowała w środę spółka. Projekt będzie realizowany do końca 2027 roku.
11.10.2023

Minister Łukaszewska-Trzeciakowska: mamy gaz ze zdywersyfikowanych kierunków

Mamy zabezpieczone dostawy gazu ze zdywersyfikowanych kierunków - powiedziała w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska we Wronowie (Lubelskie).
04.10.2023

Equinor włącza się do porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej

Jako firma biorąca aktywny udział w transformacji energetycznej Polski poprzez rozwijanie morskiej i lądowej energetyki odnawialnej, a także będąca jednym z głównych dostawców gazu do kraju poprzez Baltic Pipe, Equinor dołączył do grona sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. Celem inicjatywy jest włączenie się w dialog i rozwój rynku związanego z technologiami, które norweski koncern traktuje jako kluczowe narzędzie zmniejszania emisyjności trudnych do dekarbonizacji sektorów przemysłu.
19.09.2023

Czy polski przemysł ma plan, jak odejść od węgla?

Jak obecnie wygląda sytuacja w zakładach przemysłowych korzystających z węgla w procesach technologicznych w kontekście transformacji energetycznej? Czy polskie przedsiębiorstwa mają środki na inwestycje pozwalające na odejście od tego paliwa? Firma DUON już po raz drugi przeprowadziła badanie dotyczące znajomości nowych standardów, planowanych zmian oraz wyzwań, jakie stoją przed polskim przemysłem.
12.09.2023

Sejm przeciw odrzuceniu przez Senat noweli dot. wyznaczania strategicznych złóż kopalin

Sejm opowiedział się w czwartek przeciw odrzuceniu przez Senat nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego. Nowe przepisy przewidują m.in. zdefiniowanie strategicznych złóż kopalin podlegających szczególnej ochronie. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
18.08.2023

Naukowcy z PW wyprodukują gaz na paliwo z wykorzystaniem CO2 i wody

Pierwsze polskie urządzenie do syntezy paliw sztucznych powstaje na Politechnice Warszawskiej. Z CO2 i wody produkowany będzie gaz, który dalej będzie można przekształcić w paliwa niezanieczyszczone przez związki siarki, tlenki azotu czy cząstki stałe - czyli takie, które będzie można stosować po 2035 roku.
14.08.2023

5,5 mld zł na pomoc dla przemysłu energochłonnego w latach 2023-2024

Rada Ministrów zdecydowała we wtorek o pomocy dla przemysłu energochłonnego. Na złagodzenie wysokich cen gazu i prądu w latach 2023-2024 rząd przeznaczy 5,5 mld zł.
09.08.2023

European Energy podpisuje umowę na zakup biogenicznego CO2 do produkcji e-metanolu

EE North America (EENA), spółka zależna European Energy z siedzibą w Danii, podpisała list intencyjny (LOI) z Montauk Renewables z siedzibą w Pensylwanii na zakup biogenicznie produkowanego CO2 do produkcji e-metanolu, który będzie wykorzystywany jako paliwo żeglugowe.
08.08.2023

PFR: Chiny nie będą stanowić zagrożenia dla europejskiej sytuacji energetycznej w trakcie nadchodzącej zimy

Chiny nie będą stanowić zagrożenia dla europejskiej sytuacji energetycznej w trakcie nadchodzącej zimy. Aktywność gospodarcza Chin, która miała być głównym czynnikiem napędzającym import gazu, pozostaje ograniczona – stwierdzono w raporcie PFR przesłanym PAP.
30.07.2023

Poprawki senackich komisji do ustawy o wyznaczeniu strategicznych złóż kopalin

Senackie komisje środowiska i gospodarki przyjęły we wtorek pakiet poprawek legislacyjnych do nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, która przewiduje m.in. zdefiniowanie strategicznych złóż kopalin podlegających szczególnej ochronie.
11.07.2023

Bułgaria. Deputowany do parlamentu: odkryto duże złoża gazu na dnie Morza Czarnego

Deputowany do parlamentu Bułgarii Delian Dobrew, przewodniczący parlamentarnej komisji energetyki, poinformował o odkryciu dużych złoż gazu ziemnego na dnie Morza Czarnego; jest to dla naszego kraju szansa na znaczne zwiększenie produkcji i eksportu tego surowca - powiadomiły w sobotę bułgarskie media.
09.07.2023

Gazterm 2023: zapewnić bezpieczeństwo Polakom przed kolejnym sezonem grzewczym

Zmiany regulacyjne na europejskim rynku gazu były jednym z tematów 26. Konferencji Gazterm w Międzyzdrojach. Dyskusję zdominowała sprawa zapewnienia Polakom odpowiedniej ilości gazu przed nowym sezonem grzewczym.
17.05.2023

Zwrot na rynku LNG. Nadwyżka surowca i spadek cen

Ostatnie tygodnie przyniosły zmianę sytuacji na rynku LNG, z problemu zapełnienia magazynów gazu przed sezonem grzewczym do obecnej nadwyżki surowca i spadku cen. To zaskoczenie dla analityków, którzy jeszcze niedawno przewidywali problemy z dostawami. Obecnie ceny gazu znajdują się na najniższym poziomie od niemal dwóch lat.
14.05.2023

Konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo

Konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo pod względem możliwości dostaw, pomimo całkowitego wstrzymania przesyłu gazu z Rosji przez Białoruś i Ukrainę. powiedziała "Kurierowi Lubelskiemu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
12.05.2023

Prezydent Bydgoszczy wnioskuje do PGNiG o obniżkę stawek za gaz dla grupy zakupowej

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wystąpił z wnioskiem do PGNIG Obrót Detaliczny o obniżenie stawki jednostkowej za gaz dla członków Bydgoskiej Grupy Zakupowej, którzy na podstawie kontraktu rocznego płacą dwa razy więcej niż jest to przewidziane w aktualnym cenniku.
18.03.2023

Morawiecki: staliśmy się gwarantem bezpieczeństwa dla naszego regionu

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki w wywiadzie opublikowanym w niedzielę na portalu i.pl pytany był o politykę bezpieczeństwa energetycznego.
12.03.2023

Rynek gazu: URE rozpoczyna konsultacje w sprawie punktów właściwych systemu przesyłowego

Konieczność wprowadzenia zmian na liście punktów właściwych systemu przesyłowego związana jest z konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz nałożeniem sankcji na Białoruś i Federację Rosyjską.
28.02.2023

Morska farma wiatrowa zastąpi elektrownię gazową w USA

Amerykańska spółka energetyczna Rise Light & Power, będąca operatorem elektrowni gazowej Ravenswood Generating planuje kompleksową przebudowę jednostki, aby stała się pierwszym w swoim rodzaju centrum OZE w Nowym Jorku. Generację gazową maja zastąpić morskie elektrownie wiatrowe.
14.02.2023

Naukowcy z Politechniki Opolskiej opracowali quada napędzanego azotem

Po trwających pięć lat pracach zbudowano prototypowy egzemplarz quada napędzanego sprężonym azotem. Jak informuje uczelnia, rozwiązanie opracowane przez tajwańskiego naukowca Dien Shaw, może znaleźć zastosowanie w wielu sferach gospodarki.
12.02.2023

Niderlandy nie są już zależne od rosyjskiego węgla i ropy naftowej

Holandia nie jest już uzależniona od węgla i ropy naftowej z Rosji - powiedział w piątek minister energii Rob Jetten.
11.02.2023

Deloitte: globalny przemysł paliwowy i gazowy osiągnął rekordowe zyski w 2022 r.

Globalny przemysł paliwowy i gazowy osiągnął rekordowe zyski w 2022 r., zapewniając wystarczające przepływy pieniężne na sfinansowanie swoich strategii w 2023 r. - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte.
03.02.2023

Raport: UE przed wyzwaniem luki podażowej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji

Unia Europejska stoi przed wyzwaniem luki podażowej powstałej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji - wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego. Bez działań na rzecz oszczędności energii już w tym roku może zabraknąć od 25 do 49 mld m sześc. gazu. - szacują analitycy.
31.01.2023

Nasze magazyny gazu napełnione w ok. 90 proc.

Nasze magazyny gazu ciągle są napełnione w ok. 90 proc. - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Gazu dzisiaj mamy w nadmiarze - dodała.
28.01.2023

Miasto w Ontario ogłosiło kryzys klimatyczny, a następnie zatwierdziło budowę elektrowni gazowych

Pomimo ogłoszenia stanu zagrożenia klimatycznego i wezwania do wycofania produkcji energii elektrycznej z gazu ziemnego, rada miasta Windsor w kanadyjskiej prowincji Ontario zatwierdziła budowę dwóch nowych elektrowni gazowych, które znacząco zwiększą emisje CO2 - poinformował dziennik "Toronto Star".
18.01.2023

Podaż gazu jest zbyt niska, ceny tego surowca będą w najbliższych latach wzrastać

Ceny gazu w najbliższych latach będą rosnąć, albowiem podaż jest zbyt mała, aby zaspokoić popyt na ten surowiec - oświadczył w sobotę minister energetyki Kataru Saad al-Kaabi. „Wprowadzamy na rynek dużo gazu, ale to ciągle za mało” – ocenił minister, cytowany przez agencję Bloomberga.
15.01.2023

Dostępny jest wzór wniosku na zwrot VAT dla gospodarstw domowych ogrzewających się gazem

Na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska dostępny jest wzór wniosku o refundację kosztów podatku VAT dla gospodarstw domowych ogrzewających się gazem - poinformował resort. Zwrot VAT mają rozliczać samorządy; wniosek należy składać w urzędzie gminy - dodano.
15.01.2023

Jeszcze tej zimy mają być gotowe przepisy mocniej chroniące odbiorców ciepła

Dla cen ciepła uzyskiwanego z gazu, chcemy utrzymać maksymalną cenę, czyli ok. 150 zł za GJ, i ok. 103 zł za GJ dla ciepła uzyskiwanego z węgla – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jeszcze tej zimy mają być gotowe przepisy lepiej chroniące odbiorców ciepła.
14.01.2023

Orlen: rekordowa liczba dostaw LNG

Aż 58 ładunków LNG odebrała w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Grupa ORLEN w 2022 roku. To najwięcej od początku funkcjonowania gazoportu. Łączny wolumen dostaw do Świnoujścia wyniósł 4,4 mln ton LNG, co oznacza wzrost o 57 proc. rok do roku. Intensyfikacja importu LNG pozwoliła zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne krajowych odbiorców gazu pomimo trudnej sytuacji na europejskim rynku tego surowca.
04.01.2023

Min. Moskwa: nie wykluczamy dofinansowywania pomp ciepła dla użytkowników gazu

Nie wykluczamy dofinansowywania pomp ciepła dla użytkowników gazu sieciowego - mówiła minister klimatu Anna Moskwa w poniedziałek w RMF FM. Zaznaczyła, że przyspiesza program Czyste Powietrze, który ma pozwolić wyeliminować węgiel jako źródło ogrzewania w gospodarstwach domowych.
03.01.2023

W 2022 r. Gaz-System przesłał do odbiorców 17,5 proc. mniej gazu niż rok wcześniej

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System przesłał w całym 2022 r. do odbiorców o 17,5 proc. gazu mniej niż w 2021 r. - wynika z danych publikowanych przez operatora. Przesył do odbiorców wyniósł nieco ponad 16 mld m sześc.
02.01.2023

Prezes URE zatwierdził taryfy największych przedsiębiorstw sektora gazowego

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy największych przedsiębiorstw sektora gazowego: sprzedawcy gazu PGNiG Obrót Detaliczny i operatora systemu dystrybucyjnego – Polskiej Spółki Gazownictwa – poinformował w sobotnim komunikacie URE.
19.12.2022

PSG: przywrócone zostały dostawy gazu do gmin Dębno i Mieszkowice w Zachodniopomorskiem

Przywrócone zostały dostawy gazu do mieszkańców gmin Dębno i Mieszkowice w woj. zachodniopomorskim oraz do większości mieszkańców gminy Bogdaniec w woj. Lubuskim – podała w niedzielę Polska Spółka Gazownicza.
04.12.2022

PSG: awaria gazociągu w Łupowie usunięta; przywracane są dostawy gazu do kolejnych gmin

Awaria gazociągu wysokiego ciśnienia w Łupowie została usunięta; służby rozpoczęły przywracanie dostaw gazu do kolejnych gmin: Bogdaniec, Witnica, Kostrzyn nad Odrą, a także Dębno i Mieszkowice - podała w niedzielę Polska Spółka Gazownictwa. Bez gazu pozostaje ok. 15 tys. odbiorców - dodano.
04.12.2022

Mołdawia. Rozpoczęto przesył gazu ziemnego rurociągiem z rumuńskich Jassów

W sobotę na zachodzie Mołdawii rozpoczęto przesył gazu ziemnego rurociągiem biegnącym z Rumunii. Nowa inwestycja, łącząca rumuńskie Jassy z mołdawskim Ungheni, ma pomóc władzom w Kiszyniowie uniezależnić się od surowca z Rosji.
03.12.2022

PSG: po uszkodzeniu gazociągu w Łupowie mogą być problemy z dostawą gazu

Po uszkodzeniu gazociągu wskutek wybuchu w Łupowie mogą wystąpić problemy z dostawą gazu dla mieszkańców lubuskich gmin: Kostrzyn nad Odrą, Witnica i Bogdaniec, a także dwóch gmin zachodniopomorskich: Dębno i Mieszkowice - podała w sobotę Polska Spółka Gazownictwa.
03.12.2022

Błękitne paliwo i jego przyszłość: analiza rynku gazu w Polsce

Z końcem 2022 r. wygasa wieloletnia umowa na dostawy gazu z rosyjskim Gazpromem, zwana kontraktem jamalskim. W ramach umowy do Polski trafiało 10,2 mld m sześc. gazu rocznie, co pokrywało połowę zapotrzebowania na ten surowiec.
28.11.2022

Zielony wodór tanieje...

Zielony wodór stał się teraz tańszą alternatywą, dla produkcji gazu ze źródeł - które powodują zanieczyszczenie środowiska.
07.11.2022

UOKiK podejrzewa zmowę przetargową na dostawę gazomierzy dla Polskiej Spółki Gazownictwa

UOKiK podejrzewa zmowę przetargową na dostawę gazomierzy dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Wszczęto w tej sprawie postępowanie wyjaśniające - poinformował we wtorek urząd. Łączna kwota przeznaczona przez spółkę na sfinansowanie tych zamówień wynosi ok. 690 mln zł - dodano.
18.10.2022

Zmniejszenie zapotrzebowania przemysłu gazy kopalne w Europie - Jakie są kolejne kroki?

Po inwazji Rosji na Ukrainę, zaburzenia na globalnym rynku energii spowodowały gwałtowny wzrost cen energii w UE. Jest to widoczne w krajach europejskich, które były szczególnie uzależnione od dostaw rosyjskiego gazu do ogrzewania mieszkań i produkcji przemysłowej.
10.10.2022

Europa potrzebuje inwestycji w infrastrukturę gazową oraz nowych źródeł surowca

Dyskusja związana z otwarciem Baltic Pipe doskonale obrazuje sytuację całego europejskiego systemu energetycznego, w której kwestie związane z wydobyciem i dostawami gazu przeplatają się z pytaniami dotyczącymi możliwości przesyłowych. Zabezpieczenie surowca na polskie potrzeby należy rozpatrywać w kontekście całego kontynentu, a ten ma dziś duży problem z pozyskaniem błękitnego paliwa.
10.10.2022

URE: poradnik co robić, aby uniknąć odcięcia prądu lub gazu

Urząd Regulacji Energetyki zamieścił na swojej stronie internetowej poradnik, co robić, aby mając problemy z opłaceniem rachunków za prąd lub gaz uniknąć wstrzymania dostaw energii.
06.10.2022

Politico: ws. wniosku o limit cen gazu szefowa KE ryzykuje, że zostanie uznana za niemiecką marionetkę

Wiernie spełniając życzenia Berlina i nie uwzględniając wniosku 15 krajów członkowskich, w tym Polski, o wprowadzenie limitów cenowych na gaz, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ryzykuje, że zostanie uznana za niemiecką marionetkę zarówno przez kolegów z KE, jak i przez państwa Wspólnoty - ocenia we wtorek brukselski portal Politico.
04.10.2022

Media: obecny wzrost zapotrzebowania UE na gaz skroplony może doprowadzić do jego nadprodukcji

Zdolności do importu gazu skroplonego (LNG) przez Unię Europejską mogą do 2025 roku wzrosnąć o 42 proc. UE stara się jednocześnie zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz poprzez m.in. wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych, co może w przyszłości doprowadzić do spadku zapotrzebowania na LNG we Wspólnocie i jego nadpodaży na rynkach światowych - ocenił na łamach portalu The Conversation prof. Michael Bradshaw, specjalista od globalnych rynków energii.
04.10.2022

AFP: wydostający się z gazociągów Nord Stream metan wywoła natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość powietrza

Wyciek metanu z uszkodzonych gazociągów Nord Stream 1 i 2 z pewnością wywoła "silny i natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość powietrza", stwierdził Piers Forster, dyrektor Międzynarodowego Centrum Klimatu Priestley na Uniwersytecie w Leeds, cytowany przez AFP.
29.09.2022

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym 23 września 2022 r. Equinor zawarł z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem długoterminowy kontrakt na sprzedaż gazu. Umowa podpisana została na 10 lat, a wolumen dostarczanego gazu wyniesie ok. 2,4 miliardów metrów sześciennych rocznie. Gaz eksportowany będzie nowym gazociągiem Baltic Pipe.
24.09.2022

Brytyjski rząd zniósł zakaz szczelinowania hydraulicznego w celu wydobywania gazu z łupków

Brytyjski rząd zniósł w czwartek zakaz szczelinowania hydraulicznego w celu wydobywania gazu z łupków, który został wprowadzony w 2019 r. po serii wstrząsów sejsmicznych. Zakaz zniesiono, mimo że według raportu prognozowanie wstrząsów "pozostaje wyzwaniem naukowym".
22.09.2022

Opublikowano projekt ze wzorem wniosku o wypłatę dodatku energetycznego

W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt rozporządzenia ze wzorem wniosku o wypłatę dodatku energetycznego. Dodatek będą mogli otrzymać ogrzewający swoje domy m.in. drewnem, LPG, czy olejem opałowym.
15.09.2022

Elon Musk: świat potrzebuje więcej ropy i gazu

Świat potrzebuje teraz więcej ropy i gazu, aby poradzić sobie z niedoborem energii, jednocześnie naciskając na przejście na energię odnawialną, powiedział CEO Tesla Elon Musk.
06.09.2022

Media: Shell i ExxonMobil wystawiły na sprzedaż holenderską spółkę wydobywającą gaz w Groningen

Koncerny Shell i ExxonMobil wystawiły na sprzedaż firmę Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), operatora pola gazowego w Groningen na północy Holandii - podała we wtorek agencja Reutera, powołując się na dokumenty dot. sprawy oraz źródła branżowe. Spółki odmówiły komentowania doniesień.
06.09.2022

Prezes URE rekomenduje dalsze zamrażanie taryf na gaz w 2023 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin powiedział w środę w radiu Tok FM, że rekomenduje kontynuowanie w 2023 r. działań ograniczających wzrost taryf na gaz. Jak dodał, podwyżki taryf na prąd, o które wnioskują sprzedawcy, są rzędu kilku, a nie kilkunastu czy kilkudziesięciu procent.
31.08.2022

Zużycie gazu w Niderlandach spadło w I połowie roku o 25 proc.

Holenderskie przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zużyły w pierwszej połowie 2022 roku o 25 proc. mniej gazu ziemnego niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podał Holenderski Urząd Statystyczny (CBS).
30.08.2022

Minister przemysłu Czech: Europa musi oddzielić ceny gazu od cen energii elektrycznej

Minister przemysłu i handlu Czech Josef Sikela powiedział w poniedziałek, że zwołuje nadzwyczajną Radę Ministrów UE do spraw energii na 9 września br. Stwierdził, że rynek energii przestał funkcjonować, a Europa musi oddzielić ceny gazu od cen energii elektrycznej.
30.08.2022

Szef ukraińskiego Naftohazu: przez deficyt gazu czeka nas najchłodniejsza zima od dekad

Ukraińców prawdopodobnie czeka najchłodniejsza zima od dziesięcioleci, bo wskutek niewystarczającej ilości gazu sezon grzewczy zacznie się później, a skończy wcześniej - ostrzegł w poniedziałek prezes ukraińskiego państwowego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko.
29.08.2022

UE szykuje się na trudny sezon grzewczy - plan redukcji zużycia gazu będzie pierwszym testem jedności

Unia Europejska liczy się z możliwością całkowitego odcięcia dostaw gazu przez Rosję. W ostatnich miesiącach Gazprom już wstrzymał eksport m.in. do Polski, Bułgarii, Łotwy, Finlandii, Danii i Holandii, ograniczył też dostawy przez Nord Stream 1 do Niemiec o 80 proc. Chociaż państwa członkowskie i instytucje unijne podejmują wysiłki na rzecz dywersyfikacji dostaw błękitnego surowca, to i tak w sezonie grzewczym mogą się pojawić problemy z jego dostępnością. To dlatego Komisja Europejska przyjęła plan redukcji zużycia gazu – na poc
22.08.2022

UE przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 proc. Polska przeciwko

Unia Europejska przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 procent - poinformowała w piątek Rada na swoich stronach internetowych.
07.08.2022

UE: w Brukseli ruszyła procedura pisemna ws. rozporządzenia o redukcji zużycia gazu w UE

"Procedura pisemna wymagana dla przyjęcia rozporządzenia o ograniczeniu wykorzystania gazu ziemnego w Unii Europejskiej rozpoczęła się w czwartek i potrwa do piątku do godz. 12" - przekazało PAP źródło unijne.
04.08.2022

Bruksela pracuje nad ostatecznym przyjęciem przepisów dotyczących redukcji zużycia gazu

W Brukseli trwają prace nad ostatecznym przyjęciem nowych przepisów dotyczących redukcji zużycia gazu w UE. Państwa członkowskie osiągnęły 26 lipca polityczne porozumienie w tej sprawie. Czechy, które sprawują obecnie prezydencję w UE, przygotowują dokument prawny.
03.08.2022

Czy państwa UE do wiosny zredukują zużycie gazu o 15 proc.?

Od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej mają zredukować zużycie gazu o 15 proc. - to główny pomysł Komisji Europejskiej na zapobieżenie kryzysowi energetycznemu podczas nadchodzącej zimy. KE przedstawiła plan w środę w Brukseli.
22.07.2022

Branża chemiczna oczekuje od rządu wsparcia w związku z rosnącymi cenami energii i gazu

Branża chemiczna oczekuje od rządu wsparcia w związku z rosnącymi cenami energii i gazu – poinformował PAP prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Tomasz Zieliński. Według niego ograniczanie produkcji to ostatnia rzecz, na którą przedsiębiorstwa będą się decydować. Sytuacja jest jednak dynamiczna – dodał.
15.07.2022

UE za uznaniem atomu i gazu za "zielone"

Parlament Europejski opowiedział się w środę przeciwko wyłączeniu energii jądrowej i gazu z procesu transformacji energetycznej w UE. Oznacza to, że te źródła energii będą uznawane za "zielone" i na inwestycje w nie będzie można pozyskać środki unijne. "Wygrała gospodarka europejska" - powiedział po głosowaniu europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
06.07.2022

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński o uniezależnieniu Europy od rosyjskich paliw kopalnych

Uniezależnienie Europy od rosyjskich paliw kopalnych oraz wdrożenie planu REPowerEU były głównym tematem wystąpienia wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego podczas konferencji zorganizowanej przez Wschodnioeuropejskie Stowarzyszenie Gospodarki Niemieckiej. Wydarzenie odbyło się 4 lipca 2022 r.
06.07.2022

W obliczu kryzysu Austria powraca do generacji węglowej. Przebuduje jedną z elektrociepłowni

Austria otrzymuje 80 proc. gazu z Rosji i od czasu wybuchu wojny na Ukrainie usilnie poszukuje alternatywnych dostawców. Przygotowuje się także na kryzys energetyczny, dlatego rząd postawił przebudować jedną z elektrociepłowni gazowych na węglową.
26.06.2022

Analitycy: skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów

Skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów tego surowca - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków PIE nawet w przypadku pełnego zapełnienia magazynów w UE, problemem jest ograniczona przepustowość interkonektorów pomiędzy krajami członkowskimi.
25.06.2022

Holendrzy zużywają o 33 proc. mniej gazu niż w poprzednich latach

Zużycie gazu w Holandii w pierwszych pięciu miesiącach tego roku spadło - wynika z informacji ministerstwa energii i klimatu. Mieszkańcy Niderlandów zużyli w tym czasie o jedną trzecią mniej gazu niż w poprzednich latach.
05.06.2022

Gaz-System: interkonektor ze Słowacją ruszy latem

Uruchomienie połączenia systemów gazowych Polski i Słowacji jest planowane latem tego roku, nie ma jednak jeszcze decyzji, kiedy na aukcjach zostaną zaoferowane zdolności przesyłowe tego interkonektora - poinformował PAP polski operator Gaz-System.
15.05.2022

Portugalia. Rząd przyjął regulację ograniczającą wzrost cen gazu ziemnego

Rząd Portugalii zatwierdził w piątek przepisy hamujące wzrost cen gazu ziemnego służącego do produkcji prądu. Regulacja, jak sprecyzował socjalistyczny gabinet Antonio Costy, służy redukcji szybko rosnących kosztów zużycia energii elektrycznej przez klientów indywidualnych oraz firmy.
14.05.2022

Ørsted nie zapłaci za rosyjską energię

Duński Ørsted nie prowadzi dialogu z Gazpromem, odkąd Rosja zażądała, by zagraniczni nabywcy płacili za gaz w rublach, poinformował firma we wtorek po tym, jak Rosja zapowiedziała, że przerwie dostawy gazu do Polski i Bułgarii.
27.04.2022

Przerwanie dostaw gazu z Rosji do Polski. Komentarze polityków

Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach. Temat na bieżąco komentują politycy.
27.04.2022

Niemcy rozszerzają ekspansję OZE jako alternatywę dla rosyjskiego gazu

W Europie rośnie presja, by całkowicie zaprzestać korzystania z rosyjskich węglowodorów. Cała Unia szuka rozwiązań w postaci odnawialnych źródeł energii. Zieloną ekspansję zapowiedziały właśnie Niemcy.
11.04.2022

KE zamknęła dochodzenia antymonopolowe w sprawie działań Qatar Energy

KE zamknęła dochodzenia antymonopolowe w sprawie działań Qatar Energy. Dochodzenie UE rozpoczęte w 2018 r. koncentrowało się na umowach Qatar Energy z europejskimi importerami na dostaw gazu i możliwości sprzedaży skroplonego gazu ziemnego w w Europie.
31.03.2022

Ukraina. Minister energii: jesteśmy gotowi udostępnić swoje podziemne magazyny gazu dla strategicznych rezerw UE

Ukraina jest gotowa udostępnić swoje podziemne magazyny dla strategicznych rezerw gazu Unii Europejskiej - oświadczył w sobotę na Facebooku minister energii Ukrainy Herman Hałuszczenko.
26.03.2022

Putin wykorzystywał "ochronę klimatu" przeciw Zachodowi

Wojna na Ukrainie pokazała wyraźnie, jak bardzo Europa stała się zależna od rosyjskiej ropy i gazu. Próby samodzielnego wydobycia gazu ziemnego często kończyły się niepowodzeniem z powodu protestów organizacji broniących klimatu, wspieranych pieniędzmi z Moskwy – pisze „Die Welt”.
26.03.2022

Projekt konkluzji szczytu UE: Unia ma pilnie pracować na wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru

Unia Europejska będzie pilnie pracować nad wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru - taki zapis znajduje się w projekcie konkluzji na rozpoczynający się w czwartek szczyt UE, do którego dotarła PAP.
22.03.2022

Gaz na europejskich rynkach w górę

Kontrakty na gaz na kolejne miesiące na holenderskim hubie TTF w środę drożeją o 2-3 proc. i kosztują w przedziale 115-120 euro za MWh.
16.03.2022

Prezes PGNiG: rozmawiamy o dodatkowych dostawach gazu na Ukrainę

Ukraiński operator zwrócił się do PGNiG o ofertę na dostawy gazu, trwają rozmowy handlowe na temat dodatkowych dostaw na Ukrainę - poinformował we wtorek prezes PGNiG Paweł Majewski.
15.03.2022

Niemiecki minister gospodarki: Niemcy powinny do końca br. uniezależnić się od rosyjskiego węgla

Minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że chciałby, aby do końca roku Niemcy stały się niezależne od importu węgla z Rosji. Z każdym dniem dostawy rosyjskiego węgla się zmniejszają – zapewnił minister w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS). Większe trudności mogą wiązać się z odcięciem się od dostaw rosyjskiego gazu.
14.03.2022

Gaspol odwraca się od Rosji

Ponad połowa importowanego przez Polskę LPG pochodzi z Rosji. Mimo to prezes Gaspolu przekonuje, że rynek poradzi sobie bez niego. Jego firma już to robi - pisze w poniedziałek "Puls Biznesu".
14.03.2022

Müller: terminal LNG i Baltic Pipe pozwolą uniezależnić nas od rosyjskiego gazu

Terminal LNG i Baltic Pipe to dwa filary, które pozwolą uniezależnić nas od rosyjskiego gazu - mówił rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że szef rządu kontynuuje działania zarówno na poziomie europejskim jak i w innych krajach, by zwiększać naszą niezależność, jeśli chodzi o dostawy paliw i gazu.
12.03.2022

Morawiecki wizytuje Baltic Pipe. "Jesteśmy już niezależni od Rosji"

Gazociąg bałtycki szedł i idzie w poprzek Nord Stream 1 i Nord Stream 2, idzie w poprzek rosyjskim interesom, dlatego starano się, aby ten projekt nie został zrealizowany; ale się udało – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Goleniowie.
12.03.2022

FDP: Gazprom ma oddać magazyny gazu w Niemczech

Rosyjski państwowy koncern energetyczny Gazprom powinien zrezygnować z magazynów gazu w Niemczech - powiedział niemieckiej agencji prasowej DPA Michael Kruse, rzecznik grupy parlamentarnej FDP ds. polityki energetycznej.
12.03.2022

Morawiecki: uwolnimy się od rosyjskich surowców, Niemcy popełniły błąd z NS2

Jest wielka determinacja, żeby uniezależnić się od surowców rosyjskich - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek na briefingu w trakcie nieformalnego szczytu UE.
11.03.2022

Orban: UE nie nałoży sankcji na gaz i ropę z Rosji

Unia Europejska nie nałoży sankcji na gaz ziemny i ropę naftową z Rosji - przekazał premier Węgier Wiktor Orban w nagraniu zamieszczonym w piątek na Facebooku.
11.03.2022

Przesył gazu zagrożony, rosyjskie oddziały weszły do ukraińskich tłoczni

Rosyjskie oddziały weszły do dwóch tłoczni na wschodzie Ukrainy, stwarza to zagrożenie dla przesyłu gazu przez ukraiński system na zachód, do Europy - poinformował w czwartek ukraiński operator przesyłowy gazu GTSOU.
10.03.2022

Czy dojdzie do wstrzymania dostaw gazociągiem Nord Stream 1? Niemcy zabierają głos

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w wywiadzie dla telewizji RTL i ntv we wtorek wyraził wątpliwość, czy Rosja spełni swoją groźbę wstrzymania dostaw gazu ziemnego rurociągiem Nord Stream 1. Nie spodziewam się, by do tego doszło - powiedział.
08.03.2022

Terminal gazowy na Zatoce Gdańskiej szybciej

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk ogłosił umieszczenie projektu budowy terminalu gazowego na Zatoce Gdańskiej na tak zwanej przyspieszonej ścieżce inwestycyjnej.
08.03.2022

URE: w IV kw. 2021 r. na TGE kupiono 11 razy więcej gazu niż w transakcjach OTC

W IV kwartale 2021 r. na Towarowej Giełdzie Energii kupiono 11 razy więcej gazu niż w transakcjach pozagiełdowych (OTC) - wynika z poniedziałkowej informacji Urzędu Regulacji Energetyki. Gaz na giełdzie był nieznacznie tańszy niż w transakcjach OTC.
08.03.2022

PGNiG OD otrzymało 1,255 mld zł jako rekompensatę za zamrożenie taryfy na gaz

Największy detaliczny sprzedawca gazu PGNiG Obrót Detaliczny otrzymało w poniedziałek pierwszą transzę na poczet rekompensaty za zamrożenie taryfowych cen gazu - poinformowało w poniedziałek PGNiG. Transza wyniosła 1,255 mld zł.
08.03.2022

67,8 proc. Polaków za rezygnacją z rosyjskiego gazu, ropy i węgla

67,8 proc. Polaków opowiedziało się za rezygnacją z rosyjskiego gazu, ropy i węgla, a 52,7 proc. byłaby gotowa zapłacić wyższe podatki dla sfinansowania lepszego uzbrojenia Polski - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i "RMF FM".
08.03.2022

Ceny gazu biją kolejne rekordy

W poniedziałek gaz w Europie drożeje; w Holandii ceny kontraktów wzrosły o 17 proc., do 225 euro za MWh.
07.03.2022

W marcu rekordowa ilość dostaw LNG do terminalu w Świnoujściu

Aż pięć ładunków skroplonego gazu ziemnego planuje odebrać w marcu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego został przyjęty już pierwszy z nich, który dostarczył 120 mln m sześc. paliwa po regazyfikacji.
04.03.2022

Niemcy nie wykluczają, że elektrownie węglowe będą działać dłużej, aby uniezależnić się od gazu z Rosji

Niemcy muszą w większym stopniu opierać się na własnych źródłach energii i stać się bardziej niezależne od rosyjskiego gazu, powiedział minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. Nie wyklucza, że elektrownie węglowe w Niemczech będą musiały działać dłużej.
02.03.2022

Rekordowe notowania gazu na europejskim rynku

Notowania kontraktów na gaz na holenderskim hubie TTF osiągnęły w środę przed południem rekordowy poziom 190 euro za MWh. Po kilku minutach spadły, ale i tak środowe wzrosty są rzędu 30 proc.
02.03.2022

Czy OZE zastąpi w UE rosyjski gaz?

Unia Europejska może sobie poradzić bez gazu z Rosji następnej zimy, ale musi ponieść wysokie koszty - ocenia think-tank Breugel. Według niego, decydujące znaczenie będzie miało znaczące obniżenie popytu na gaz.
02.03.2022

Działania Rosji spowodowały podwyżki rzędu 20 proc. na europejskim rynku gazu

Notowania kontraktów na gaz na najbliższe miesiące na holenderskim hubie TTF wzrosły we wtorek o ok. 20 proc. Kontrakty z dostawą w kwietniu podrożały w ciągu dnia z niecałych 100 do prawie 120 euro za MWh.
01.03.2022

Prezes PGE: decyzja rządu o NABE to sygnał, że Polska stawia na bezpieczeństwo energetyczne

Przyjęcie przez rządu, dokumentu zakładającego utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego to ważny sygnał, że Polska stawia na bezpieczeństwo energetyczne. - przekazał PAP prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
01.03.2022

Gaz na europejskim rynku w granicach 100 euro za MWh

Notowania kontraktów na gaz na najbliższe miesiące na holenderskim hubie TTF utrzymują się we wtorek na poziomie 100 euro za MWh. Kontrakty z dostawą w kwietniu podrożały od poniedziałkowego zamknięcia o niecałe 3 proc. i są na poziomie 101,5 euro za MWh
01.03.2022

Budowa gazociągu GIPL na finiszu. Gazociąg Polska-Litwa udostępniony od 1 maja 2022 roku

Gazowy interkonektor Polska-Litwa (GIPL) zostanie udostępniony do przesyłu gazu 1 maja 2022 r. - poinformowali w poniedziałek operatorzy przesyłowi gazu z obydwu krajów: Gaz-System i Amber Grid. Pełną przepustowość gazociąg osiągnie 1 października.
01.03.2022

Polski głos o Nord Stream 2 w Brukseli. Projekt zawieszony i zakończony?

Jedynie zdecydowana odpowiedź może powstrzymać agresję. Będziemy apelować żeby projekt Nord Stream 2 był nie tylko zawieszony, ale żeby był zakończony - powiedziała dziennikarzom w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.03.2022

Premier: kilka stron bardzo mocno optowało za tym, by NS2 nie wszedł do użycia

Podczas obrad kilka stron bardzo mocno optowało za tym, aby Nord Stream 2 w ogóle nie wszedł do użycia - powiedział premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej. Dodał, że sam poruszył też temat pierwszego gazociągu Nord Stream.
25.02.2022

Bez poprawek w II czytaniu projektu dot. nowych zasad operatorstwa na Jamale

Żadnych poprawek nie zgłoszono w środę w Sejmie podczas II czytania projektu nowelizacji Prawa energetycznego, zmieniającej zasady działania operatora na gazociągu jamalskim. Projekt trafi teraz pod głosowanie całego Sejmu.
24.02.2022

Obajtek: udział rosyjskiej ropy w przerobie rafinerii PKN Orlen to mniej niż połowa

Jeszcze w 2013 r. rafineria w Płocku przerabiała 98 proc. rosyjskiej ropy; dzisiaj jej udział w przerobie to mniej niż połowa - poinformował w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jesteśmy bezpieczni, bo z dywersyfikacją nie czekaliśmy na obecny kryzys - dodał.
24.02.2022

Agresja Rosji na Ukrainę: Gaz na europejskim rynku ponad 30 proc. w górę, rosną notowania ropy

Po agresji Rosji na Ukrainę kontrakty na gaz na holenderskim hubie TTF wzrosły w ciągu pierwszych minut notowań w czwartek o ponad 30 proc. w stosunku do środy. Ropa Brent drożeje w czwartek o ponad 6 proc.
24.02.2022

Czy Europa przetrwa bez rosyjskiego gazu? Niewielkie rezerwy tylko w terminalach w Polsce i Litwie

Minister energetyki Kataru powiedział we wtorek, że jeśli Rosja zakręci Europie kurki, jest niewielka szansa na pokrycie dostaw gazu ziemnego przez zagranicznych producentów LNG, co potwierdza przewidywania wielu analityków energetycznych.
24.02.2022

Tłocznia Gazu Odolanów będzie wspomagać Baltic Pipe

Gaz-System poinformował, że ku końcowi zbliżają się prace technologiczne przy rozbudowie Tłoczni Gazu Odolanów, ważnej z perspektywy gazociągu Baltic Pipe.
23.02.2022

UOKiK: sąd potwierdził decyzję o karze 730 tys. zł dla AmeriGas

Sąd potwierdził decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie nałożenia 730 tys. zł kary dla spółki AmeriGas Polska za przejęcie kontroli nad Centrum Dystrybucji Gazu w Gdyni bez uzyskania wcześniejszej zgody Urzędu - poinformował we wtorek UOKiK.
23.02.2022

Europa odebrała więcej gazu na statkach z USA niż z gazociągów z Rosji

Europejskie koncerny energetyczne zwróciły się ponownie w stronę Stanów Zjednoczonych po tym, jak zawirowania wokół Nord Stream 2 i konfliktu na Ukrainie sprawiły, że gaz z Rosji stał się mniej dostępny.
21.02.2022

Carbon Tracker: Gazowe inwestycje Polski będą kosztowne dla podatników i klimatu

Ośrodek analityczny Carbon Tracker przekonuje, że nowe plany inwestycyjne w Polsce w obszarze energetyki gazowej kosztowałyby podatników miliardy złotych i zniweczyłyby wysiłki na rzecz osiągnięcia celów neutralności klimatycznej.
20.02.2022

Napięcia na linii Rosja-Ukraina mogą pogłębić kryzys gazowy, lukę może wypełnić LNG

Europa jest w znacznym stopniu uzależniona od importu gazu z Rosji, a toksyczność tej relacji ukazał ostatni kryzys energetyczny. Analitycy Rystad Energy przyjrzeli się sytuacji rynku gazowego w Europie wskazując, że obecnie napięcia pomiędzy Rosją i Ukrainą mogą zagrozić dostawom gazu. Potencjalną lukę mogą wypełnić dostawy LNG, w szczególności z USA.
18.02.2022

Gaz z północnej Afryki może ograniczyć uzależnienie Unii Europejskiej od Rosji

Wstrzymanie przez Algierię w listopadzie ub.r. dostaw gazu do Hiszpanii biegnącym przez Maroko rurociągiem Maghreb-Europa (GME) zmusiło Madryt do zwiększenia dywersyfikacji dostaw surowca. Obecnie pojawiły się szanse na nowe przedsięwzięcia, pozwalające ograniczyć ilość rosyjskiego gazu w Unii Europejskiej.
15.02.2022

PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż ws. cen gazu

Podtrzymujemy stanowisko, że żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest pozbawione podstaw - przekazał w piątek prezes PGNiG Paweł Majewski. PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż, a dodatkowo złożyło roszczenia wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej.
11.02.2022

NATO za budową gazociągu łączącego Hiszpanię z Niemcami

Wobec kryzysu ukraińskiego NATO rozważa budowę gazociągu między Hiszpanią a Niemcami w celu zmniejszenia zależności Europy Środkowej od gazu z Rosji - poinformowała „La Vanguardia” w niedzielę.
07.02.2022

Von der Leyen: rozmawiamy z USA i innymi krajami o zwiększeniu dostaw gazu do Europy

Kreml może nadal wykorzystywać dostawy gazu do nacisku politycznego, Europa musi być bardziej niezależna energetycznie, dlatego prowadzimy rozmowy z USA i innymi partnerami na temat zwiększenia dostaw gazu do Europy - powiedziała w poniedziałek szefowa KE Ursula von der Leyen.
07.02.2022

Niemiecki minister gospodarki: musimy szukać alternatywy dla rosyjskiego gazu

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck uważa, że jego kraj musi szukać alternatywy dla rosyjskiego gazu. Skrytykował przy tym możliwość uruchomienia gazociągu Nord Stream 2.
06.02.2022

IEA: pogoda będzie miała znaczący wpływ na rynki gazu

W napiętej sytuacji na rynkach gazu, znaczący wpływ na ich zachowanie będzie miała pogoda i temperatury do końca zimy - ocenia Międzynarodowa Agencja Energii (IEA). Według niej każda oznaka chłodów, albo problemów z podażą doprowadzą do wzrostu cen.
05.02.2022

Prezes PGNiG: nie planujemy podpisania długoterminowego kontraktu z Gazpromem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) nie planuje podpisania długoterminowego kontraktu z Gazpromem na dostawy gazu do Polski - poinformował podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami prezes PGNiG Paweł Majewski.
04.02.2022

Japoński rząd zapowiada wsparcie rynku LNG w Europie na wypadek zakłóceń związanych z Ukrainą

Japonia, jeden z największych na świecie importerów LNG, rozważy sposoby wsparcia rynku tego paliwa, jeśli kryzys wokół Ukrainy zakłóci dostawy – oświadczył w piątek minister przemysłu Koichi Haguida. Według mediów Japonia może wysłać do Europy swoje rezerwy.
04.02.2022

Hiszpania zgodziła się na przesyłanie do Maroka skroplonego gazu ziemnego

Władze Hiszpanii zgodziły się na przesyłanie do Maroka skroplonego gazu ziemnego ze swojego terytorium. Transport surowca ma odbywać się poprzez gazociąg Maghreb-Europa (GME), który w październiku został zamknięty przez Algierię - podała hiszpańska telewizja TVE.
03.02.2022

Belgijski rząd dopłaci do rachunków za energię eklektyczną i tymczasowo obniży podatek VAT za prąd

Rząd w Brukseli osiągnął porozumienie w sprawie rekompensat wysokich cen energii. Tymczasowo obniżony zostanie podatek VAT na prąd z 21 do 6 proc. oraz pojawi się dopłata 100 euro rocznie do rachunku za energię. Partie koalicyjne przez wiele tygodni spierały się o to, jak pomóc gospodarstwom domowym zamortyzować wysokie ceny energii.
02.02.2022

PGNiG kupiło amerykański LNG, który trafi na Ukrainę

PGNiG kupiło ładunek amerykańskiego LNG, który po regazyfikacji trafi gazociągami na Ukrainę - poinformowała we wtorek spółka. Odbiorcą gazu jest ukraiński partner PGNiG - firma ERU Europe. To druga tego typu dostawa zorganizowana przez obie firmy.
01.02.2022

GS: najpoważniejsze skutki napięcia między Rosją a Ukrainą to czasowe przerwy w produkcji w UE

Skutki handlowe rosnącego napięcia między Rosją a Ukrainą będą dla UE prawdopodobnie ograniczone, najpoważniejszym efektem mogą być przerwy w europejskiej produkcji na skutek ograniczenia podaży gazu - ocenia w poniedziałek bank inwestycyjny Goldman Sachs.
01.02.2022

Międzynarodowa Agencja Energetyczna: popyt na gaz w Europie będzie w 2022 mniejszy niż w ub.r.

Zapotrzebowanie na gaz w Europie w bieżącym roku będzie niższe niż w 2021 r. - wynika z informacji przekazanej w poniedziałek przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE, ang. IEA). W ocenie instytucji jest to spowodowane głównie wysokimi cenami tego surowca i mniejszym wzrostem gospodarczym.
01.02.2022

Gazowe światło – wczoraj i dziś

Gaz to nie tylko źródło ciepła i energii potrzebnej do ogrzania domu, czy napędzania silników. Od początku XIX służy on także do oświetlania ulic wielu europejskich i amerykańskich miast. Choć czas i moda biegną nieubłaganie, nadal w wielu miejscach świata, także w Polsce, możemy spotkać gazowe latarnie. To nie tylko piękne i użyteczne rozwiązanie, ale także nie lada atrakcja turystyczna. Warto więc poznać miejsca, w których czas nieco się zatrzymał i dzięki gazowym latarniom doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery minionych lat.
31.01.2022

Wiceszefowa EBI: jesteśmy gotowi szybko wspierać inwestycje zmniejszające popyt na gaz

Wobec wysokich cen gazu w Europie rozwiązaniem może być zmniejszenie popytu na gaz; jesteśmy gotowi szybko to wspierać – zadeklarowała wiceszefowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego Lilyana Pavlova.
28.01.2022

Tusk skomentował decyzję Sejmu ws. cen gazu: nie będzie ciepłej wody w kranie

Nie będzie ciepłej wody w kranie; PiS odrzucił poprawki Senatu, które miały chronić małe i średnie przedsiębiorstwa przed drastycznymi podwyżkami cen gazu - podkreślił w środę szef PO Donald Tusk odnosząc się do decyzji Sejmu, który odrzucił senackie poprawki do tzw. ustawy gazowej.
27.01.2022

PKN Orlen w ramach pilotażu sprowadził certyfikowany biometan

PKN Orlen, jako pierwsza firma w Polsce, w ramach pilotażu zaimportował certyfikowany biometan, który jest odnawialnym odpowiednikiem gazu ziemnego - podał w środę koncern.
27.01.2022

Sejmowa komisja przeciw części poprawek Senatu do ustawy o ochronie odbiorców gazu

Sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów negatywnie rekomendowała we wtorek poprawki Senatu do ustawy o ochronie odbiorców gazu, które rozszerzają grono podmiotów uprawnionych do korzystania z cen regulowanych taryfami.
26.01.2022

Local Content: Baltic Pipe przestrogą dla Morskich Farm Wiatrowych?

W niniejszej publikacji autorzy przybliżą czytelnikowi regulacje prawne oraz samą inwestycję służącą do dywersyfikacji źródła energii pochodzącego z gazu, czyli Baltic Pipe. Przedstawimy również udział polskiego local content w tej inwestycji, skupiając się tylko na części ww. gazociągu biegnącej po dnie Morza Bałtyckiego. Powyższe ma na celu pokazanie pewnych bardzo niepokojących analogii dotyczących Baltic Pipe w odniesieniu do planowanych inwestycji na polskich obszarach morskich, związanych z energetyką wiatrową.
26.01.2022

Sasin: przy spadku ceny gazu na giełdzie będziemy redukować cenę dla odbiorców gospodarczych

Jak tylko gaz będzie tanieć na giełdzie, będziemy redukować cenę dla odbiorców gospodarczych; będziemy reagować elastycznie - zapewnił we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, pytany o dalsze działania rządu w sprawie cen gazu.
25.01.2022

Media: Uruchomienie Nord Stream 2 wpłynie na wzrost cen gazu z Rosji

Uruchomienie Nord Stream 2 spowoduje, że Gazprom będzie kontrolował cały przepływ gazu w Europie, a tym samym jego ceny, które wzrosną jeszcze bardziej – ostrzega Sergiy Makogon, szef Operatora Gazociągów Przesyłowych Ukrainy (GTSOU) w rozmowie z „Die Welt”.
25.01.2022

Prezes PGNiG: obniżka cen gazu dla biznesu wynika ze spadków cen na rynku

25 proc. obniżka cen gazu dla klientów biznesowych PGNIG Obrót Detaliczny wynikała ze spadku cen na rynku gazu - oświadczył w piątek prezes PGNiG Paweł Majewski.
22.01.2022

Holenderski parlament domaga się od rządu pozyskiwania gazu z innych źródeł niż ze złóż w Groningen

Izba niższa parlamentu Holandii (Tweede kamer) chce, aby nowy gabinet wypracował alternatywy zapobiegające wydobyciu dodatkowego gazu ze złoża Groningen na północy kraju. Wniosek poparły zarówno partie koalicji, jak i opozycji. Rząd ma na to sześć tygodni.
21.01.2022

Majewski: PGNiG nie przerzuca kosztów zabezpieczenia gazowych umów na klientów i państwo

PGNiG nie przerzuca kosztów zabezpieczenia gazowych umów na klientów i państwo - powiedział w piątek prezes PGNiG Paweł Majewski. Uważa, że oskarżenia o nieprawidłowe zabezpieczenie kontraktów wpisują się w retorykę Kremla.
21.01.2022

Senat rekomenduje poprawki do ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych

Senat w czwartkowym głosowaniu przyjął uchwalę o przyjęciu ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych z poprawkami. Zmierzają one m.in. do poszerzenia zakresu podmiotów, które mogą skorzystać z niższych taryf gazowych o mikro-, małe i średnie firmy.
21.01.2022

Terminal LNG w Świnoujściu. 150. dostawa skroplonego gazu ziemnego dla PGNiG

Ładunek pochodzący z USA przybył do terminalu w Świnoujściu 18 stycznia. Od początku funkcjonowania gazoportu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadziło do Polski drogą morską już ok. 17 mld m sześc. gazu ziemnego. W 2021 roku import LNG spółki wyniósł 3,94 mld m sześc. po regazyfikacji i wzrósł z 3,76 mld m sześc. w 2020 roku.
19.01.2022

MKiŚ: do środy konsultacje ws. wzorów oświadczeń ochrony taryfowej dla odbiorców gazu

Do środy, 19 stycznia br. można zgłaszać uwagi w ramach konsultacji publicznych dot. projektu rozporządzenia ws. wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców paliw gazowych w celu skorzystania ze szczególnych rozwiązań w związku z sytuacją na rynku gazu - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
18.01.2022

W długim terminie nie ma co liczyć na znaczące spadki cen gazu. Europa będzie potrzebować coraz więcej tego surowca.

– Aktualna sytuacja na rynku gazu w długiej perspektywie skłoni Unię Europejską nie do rewizji polityki klimatycznej, ale do jej zintensyfikowania i przyspieszenia prac nad rozwojem odnawialnych źródeł czy komercyjnymi zastosowaniami wodoru – ocenia Grzegorz Onichimowski, ekspert Instytutu Obywatelskiego i były prezes Towarowej Giełdy Energii.
18.01.2022

Tusk: Polacy potrzebują informacji od rządzących, skąd takie ceny gazu

Polacy potrzebują uczciwej informacji od rządzących, skąd takie ceny gazu – mówił we wtorek w Kościanie (Wielkopolskie) lider Platformy Donald Tusk. Przewodniczący PO odwiedził przed świtem lokalną piekarnię.
18.01.2022

Małecki: ustawa o ochronie odbiorców gazu zatrzymuje ceny na poziomie 200,17 zł za MWh

Ustawa o ochronie odbiorców gazu chroni parasolem ochronnym tych, którzy zużywają gaz na potrzeby domowe, oraz szkoły, szpitale, hospicja i inne instytucje; zatrzymuje też cenę gazu na poziomie 200,17 zł za MWh – mówił w poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.
17.01.2022

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wdraża ochronę dla najbardziej wrażliwych odbiorców gazu ziemnego

Do konsultacji publicznych przekazany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez uprawnionych odbiorców paliw gazowych, który ma na celu umożliwienie im skorzystania z mechanizmów wsparcia określonych w ustawie „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu”.
17.01.2022

Wiceminister MAP: polskie magazyny gazu zapełnione w 83 proc.

Nasze magazyny gazu są zapełnione w 83-proc., a np. w Niemczech w 50-proc. - poinformował w Sejmie w czwartek wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, podkreślając, że wzrost cen gazu to wynik działań Rosji, która dąży m.in. do zawarcia korzystnych kontraktów.
13.01.2022

Rząd proponuje rozszerzyć grono odbiorców gazu korzystających z taryf(opis)

Rozszerzenie grona odbiorców gazu, mających prawo korzystania z cen regulowanych w taryfach przewiduje projekt ustawy, zgłoszony przez resort aktywów. Koszt rekompensat dla sprzedawców gazu za sprzedaż po cenach regulowanych oszacowano na ok. 10 mld zł.
11.01.2022

Ceny gazu znów wzrosły; surowiec w gazociągu jamalskim wciąż płynie z zachodu na wschód

Hurtowe ceny gazu w Europie wzrosły w poniedziałek o 5 proc. w związku z ograniczeniem podaży surowca z Rosji i prognozami obniżenia temperatury - informuje Reuters. Przypomina, że od końca grudnia gaz w rurociągu Jamał-Europa przesyłany jest w odwrotnym kierunku, z Niemiec na wschód.
11.01.2022

Bułgaria traci dziennie 1,5 mln lewów przez opóźnienie budowy połączenia gazowego z Grecją

Bułgarska gospodarka traci dziennie 1,5 mln lewów (750 tys. euro) z powodu opóźnienia eksploatacji interkonektora z Grecją, którym do kraju powinien płynąć azerski gaz. Poinformował o tym w piątek w parlamencie minister energetyki Aleksanader Nikołow.
07.01.2022

PGNiG : W połowie stycznia spółka spodziewa się dostawy 95 mln m sześc. LNG

W połowie stycznia do świonoujskiego terminala LNG przypłynie kolejny gazowiec z dostawą 95 mln m sześc. paliwa - poinformowało PAP PGNiG. Spółka podkreśliła, że od tego roku w terminalu będzie można zregazyfikować już 6,2 mld m. sześc gazu.
07.01.2022

Tranzyt rosyjskiego gazu w 2021 roku o 25 proc. mniejszy niż rok wcześniej

Tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę wyniósł w 2021 roku 41,7 mld metrów sześciennych - poinformował we wtorek Serhij Makohon, szef państwowej spółki Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy. To o 25 proc. mniej niż rok wcześniej.
05.01.2022

URE: indywidualni odbiorcy gazu powinni być rozliczani według taryfy

Gdy indywidualni użytkownicy paliwa gazowego w gospodarstwie domowym zużywający gaz na potrzeby tego gospodarstwa, nie dokonują sami zakupu i rozliczenia zużytego gazu, a takich zakupów dokonuje zarządca lub właściciel budynku, w ocenie prezesa URE, do rozliczeń za paliwo gazowe zastosowanie powinny mieć ceny z taryf - poinformował URE we wtorkowym komunikacie.
05.01.2022

Tusk: nasz projekt ustawy rekompensującej wzrost cen gazu jest gotowy

Projekt ustawy rekompensującej mieszkańcom wzrost cen gazu jest gotowy i w poniedziałek trafi do Sejmu - zapowiedział w niedzielę przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
03.01.2022

Sadoś: w kwestii energii nuklearnej i gazu ziemnego Polska i Francja mówią jednym głosem

W kwestii energii nuklearnej i gazu ziemnego Polska i Francja, która od stycznia przewodniczy Radzie UE, mówią jednym głosem. Unia Europejska, aby realizować ambitne cele klimatyczne, potrzebuje do tego odpowiednich instrumentów finansowych; liczymy na nie - mówi w rozmowie z PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
02.01.2022

Ekspert o Nord Stream 2: jeszcze nie wszystko stracone, walka ma sens

Gazociąg Nord Stream 2 będzie borykać się z poważnymi problemami prawnymi w 2022 roku - przewiduje w rozmowie z PAP analityk rynku energetycznego z Berlina Thomas O'Donnell. Oprócz tego projekt mogą "wykończyć" sankcje europejskie i amerykańskie za jakąkolwiek rosyjską zbrojną interwencję na Ukrainie - dodaje.
01.01.2022

Bułgarski operator gazu podnosi ceny i twierdzi, że stał się ofiarą szpiegostwa przemysłowego

Skandal wybuchł w Bułgarii wokół cen gazu ziemnego po kolejnej propozycji krajowego operatora Bułgargaz podniesienia od 1 stycznia 2022 r. ceny surowca o 14 proc. Miejscowi użytkownicy przemysłowi zarzucają Bułgargazowi bezprawny eksport zakupionego w Azerbejdżanie gazu, ten z kolei twierdzi, że stał się ofiarą szpiegostwa przemysłowego.
31.12.2021

Rzecznik rządu: URE ma zweryfikować umowy na gaz do ogrzewania mieszkań

Urząd Regulacji Energetyki ma zweryfikować, czy umowy na gaz do ogrzewania mieszkań są skonstruowane tak, by klienci indywidualni płacili stawki za gaz wynikające z taryfy dla takich odbiorców - wynika z piątkowej wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Müllera.
31.12.2021

Tusk krytykuje podwyżkę cen gazu i pyta polityków PiS: Czy wyście powariowali?

Czy wyście powariowali? - pyta w czwartkowym spocie polityków PiS lider PO Donald Tusk, nawiązując do szykowanych na przyszły rok podwyżek cen gazu. Zwracając się do Polaków, ironizuje: "Nigdy nie myślałem, że będę wam na Nowy Rok życzył ciepłej wody w kranie i w kaloryferach, ale takie mamy czasy".
31.12.2021

Putin zwiększa presję na Niemcy ws. uruchomienia NS2, obiecując spadek cen gazu na Zachodzie

Przekonując, że uruchomienie przez Niemcy Nord Stream 2 „da Zachodowi w perspektywie spadek cen gazu”, prezydent Rosji Władimir Putin zwiększa presję na Niemcy – komentuje niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt”. W środę szef Gazpromu zadeklarował, że gazociąg jest gotowy do uruchomienia.
31.12.2021

PGNiG Termika: najważniejsze inwestycje gazowe w EC Żerań zakończone

Spółka PGNiG Termika poinformował w czwartek o zakończeniu w stołecznej elektrociepłowni Żerań najważniejszych inwestycji, związanych z przestawianiem instalacji na gaz. Działają już blok na gaz o mocy prawie 500 MW oraz jedna z dwóch gazowych kotłowni.
31.12.2021

Kaznowska: Będziemy występować do Urzędu Regulacji Energetyki ze skargą na działania sprzedawców gazu

Potrzebna jest natychmiastowa zmiana przepisów. Będziemy występować do Urzędu Regulacji Energetyki ze skargą na działania sprzedawców gazu. Ale obawiamy się, że bez zmiany przepisów to za mało - powiedziała w środę wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska odnosząc się do podwyżek cen gazu.
30.12.2021

PKN ORLEN potwierdza zaangażowanie w rozwój technologii gazowej w Gdańsku

PKN ORLEN, wspólnie z Energą i Grupą LOTOS, kontynuuje prace nad projektem związanym z budową elektrowni gazowo-parowej w Gdańsku. Spółki podpisały aneks do listu intencyjnego, przedłużając jego obowiązywanie do końca 2022 roku, zgodnie z którym będą kontynuowały analizy możliwości i warunków realizacji wspólnego projektu. Inwestycja, której moc elektryczna szacowana jest na ok. 450 MW, będzie stabilnym i nowoczesnym źródłem energii cieplnej i elektrycznej pochodzącej z gazu ziemnego, umożliwiającym bilansowanie energii z OZE i w
30.12.2021

RPA. Shell musi wstrzymać poszukiwania ropy

Sąd Najwyższy RPA orzekł we wtorek, że Shell musi zakończyć poszukiwania ropy u wybrzeży Afryki Południowej. Firma uzyskała wcześniej zgodę na poszukiwanie ropy z wykorzystaniem fal dźwiękowych, jednak organizacje ekologiczne zaskarżyły ją do SN.
29.12.2021

W Austrii ceny energii w listopadzie o ponad jedną czwartą wyższe niż przed rokiem

Ceny energii dla gospodarstw domowych w Austrii były w listopadzie o 26,3 proc. wyższe niż przed rokiem. Głównym motorem inflacji były rosnące ceny paliw i oleju opałowego – informuje w poniedziałek dziennik „Kronen Zeitung”, powołując się na dane Austriackiej Agencji Energii (AEA).
28.12.2021

Naimski: redukujemy możliwość "szantażu gazowego"

Kontrakt z rosyjskim Gazpromem na zakup gazu wygasa z końcem 2022 r. 3 miesiące wcześniej zostaną uruchomione dostawy z norweskiego szelfu - tłumaczył pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski we wtorkowym "Do Rzeczy".
28.12.2021

PKEE: tarcza antyinflacyjna zredukuje efekty podwyżek cen prądu o 70 proc.

Eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej policzyli, jaki wpływ na wysokość rachunków za energię dla gospodarstw domowych w 2022 roku będzie miał ogłoszony w grudniu 2021 r. wzrost taryf oraz rządowa tarcza antyinflacyjna. Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za prąd w 2022 r. miesięcznie średnio ok. 21 złotych więcej niż w 2021 r. Dzięki rządowej tarczy antyinflacyjnej od stycznia do marca przeciętny rachunek wzrośnie jednak tylko o 6 zł.
28.12.2021

Gaz w Europie drożeje, działania rządu złagodzą podwyżki rachunków

Ponad 80 proc. gazu zużywanego w Polsce pochodzi z zagranicy. To dlatego krajowa cena błękitnego paliwa jest ściśle powiązana ze światowymi cenami tego surowca, które na giełdach biją obecnie wszelkie rekordy. Efektem są znaczące podwyżki cen gazu w całej Europie, w tym także w Polsce. Działania osłonowe wprowadzone przez polski rząd złagodzą podwyżki dla gospodarstw domowych korzystających z gazu ziemnego.
28.12.2021

Gazowa presja ze Wschodu narasta

Ponad 180 euro za megawatogodzinę błękitnego paliwa – tę zawrotną cenę musieli wczoraj zapłacić kupcy na holenderskiej giełdzie w Rotterdamie. To skutek m.in. ograniczeń dostaw gazu ze Wschodu - podaje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".
22.12.2021

Horała: wzrost cen gazu wynika m.in. z decyzji USA o zniesieniu sankcji na Nord Stream 2

Wzrost cen gazu wynika m.in. z decyzji USA o zniesieniu sankcji na Nord Stream 2 - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Dodał, że ceny energii w Polsce są jednymi z najniższych w Europie.
21.12.2021

Śledztwo antymonopolowe przeciwko Gazpromowi nie ma perspektywz

Ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andrejew w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania gazety Izwiestia powiedział, że ??apele polskiej minister Anny Moskwa o rozpoczęcie śledztwa antymonopolowego przeciwko Gazpromowi nie mają perspektyw.
20.12.2021

Rosjanie dostarczą niebieski wodór do Niemiec. Przewidują także eksport LNG

Rosyjski producent gazu Novatek oraz spółka-córka koncernu energetycznego RWE – RWE Supply & Trading – podpisały memorandum o współpracy w zakresie dostaw paliw niskoemisyjnych i bezemisyjnych. Dokument zakłada dostawy niskoemisyjnego amoniaku i wodoru dla niemieckiej spółki.
11.12.2021

Rosja i Serbia porozumiały się w sprawie niższej ceny gazu na pół roku

Prezydent Serbii Alaksandar Vuczić poinformował w czwartek po rozmowach z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, że kraje porozumiały się w sprawie ceny gazu dla Serbii, która na kolejne sześć miesięcy wyniesie 270 dolarów za 1 tys. m sześciennych.
26.11.2021

Nord Stream 2 największym problemem niemieckiej polityki

Gazociąg Nord Stream 2 i wiążąca się z nim zależność energetyczna od Rosji to największy problem niemieckiej polityki zagranicznej - pisze dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, podkreślając, że Niemcy muszą uwolnić się od "od zgubnej zależności" od rosyjskiego gazu.
10.11.2021

Druga holenderska firma dostarczająca gaz ogłosiła bankructwo

Już druga holenderska firma energetyczna Enstroga poinformowała we wtorek swoich klientów, że zaprzestaje działalności. Przedsiębiorstwo nie było w stanie dostarczać gazu ze względu na wysokie ceny tego surowca.
10.11.2021

Rząd planuje zmienić opłaty za wprowadzanie do środowiska określonych substancji

Rząd planuje w IV kw. br. przyjąć nowe rozporządzenie ws. stawek opłat za wprowadzanie do środowiska niektórych substancji. Jednostkowe stawki opłat w tym projekcie zostały przygotowane na podstawie stawek określonych w projekcie odpowiedniego obwieszczenia.
06.11.2021

PGNiG: spółka jest dobrze przygotowana na sezon zimowy

PGNiG jest bardzo dobrze przygotowane do zapewnienia klientom dostaw gazu w okresie zwiększonego zapotrzebowania w sezonie grzewczym - zapewniła spółka. Dostawy kontraktowe są realizowane zgodnie z zamówieniami, a magazyny pełne - podkreśliło PGNiG.
04.11.2021

"Kommiersant": Gazprom nie zarezerwował przepustowości gazociągu Jamał-Europa na 2022 rok

Gazprom nie zarezerwował dodatkowych przepustowości na tranzyt gazu przez Ukrainę i Polskę na trzy pierwsze kwartały 2022 r. - podał we wtorek dziennik "Kommiersant". Zdaniem gazety rosyjski koncern liczy na szybką certyfikację operatora Nord Stream 2.
04.11.2021

Hiszpański rząd: mamy ponad 40-dniowe rezerwy gazu ziemnego

Rząd Hiszpanii ogłosił, że pomimo zamknięcia w niedzielę rurociągu Maghreb-Europa, dostarczającego do tego kraju z Algierii przez Maroko gaz ziemny, rezerwy surowca zgromadzone przez Madryt wystarczą na ponad 40 dni korzystania z niego przez przemysł i obywateli.
03.11.2021

Mołdawia: Umowa z Gazpromem przewiduje dostawy 3 mld m3 gazu rocznie, cena w listopadzie to 450 dol.

Na mocy nowego kontraktu gazowego Rosja będzie dostarczać Mołdawii 3 mld metrów sześciennych gazu rocznie, a jego cena w listopadzie wyniesie 450 dol. za tysiąc m3. Wcześniej Moskwa nie zgadzała się na przedłużenie dotychczasowej umowy gazowej i zagroziła przerwaniem dostaw.
02.11.2021

PGNiG: ilość gazu z kierunku wschodniego mniejsza, ale zgodna z kontraktem jamalskim

Widzimy zmniejszenie przepływu gazu z kierunku wschodniego, ale jest to zgodne z wielkością kontraktową, ustaloną w ramach kontraktu jamalskiego - poinformował PAP Radosław Kazimierski z PGNiG. Według Reutersa, w sobotę wstrzymano dostawy gazu przez Jamał.
31.10.2021

Suski: będzie projekt ws. rekompensat dla gmin w zw. z wysokimi cenami gazu

Przygotowywany jest projekt, który ma rekompensować wzrost cen dla samorządów - przekazał w czwartek przewodniczący sejmowej komisji energii Marek Suski podczas sejmowej debaty nt. nowelizacji prawa eneregetycznego w związku z gwałtownie rosnącymi cenami gazu.
29.10.2021

Gazprom Export: analizujemy wniosek PGNiG o obniżenie ceny gazu

Spółka Gazprom Export potwierdziła w czwartek, że otrzymała wniosek PGNiG o obniżenie ceny gazu w kontrakcie jamalskim i oświadczyła, że go analizuje.
29.10.2021

Hiszpania zwiększy transport LNG statkami w związku z zamknięciem gazociągu w Afryce Płn.

Władze Hiszpanii zwiększą odbiór ciekłego gazu ziemnego (LNG) statkami w związku z planowanym przez Algierię zamknięciem gazociągu w Afryce Północnej. Rurociąg Maghreb-Europa (GME) ma wstrzymać przesyłanie surowca do Maroka 31 października.
29.10.2021

Mołdawia kupiła od Polski 1 mln metrów sześciennych gazu

Mołdawia kupiła w poniedziałek w Polsce milion metrów sześciennych gazu ziemnego w celu dywersyfikacji dostaw energii dla kraju - poinformował rząd w Kiszyniowie.
26.10.2021

Rosja: dochody z ropy i gazu wzrosną w tym roku o 50 mld USD; będą podwyżki w Gazpromie

Wzrost dochodów Rosji ze sprzedaży ropy i gazu może w tym roku sięgnąć 50 mld USD dzięki wysokim cenom surowców. Tych dodatkowych zysków nie odczują jednak zwykli Rosjanie - powiedział PAP publicysta ekonomiczny Radia Swoboda Maksim Błant.
25.10.2021

Wsparcie rozwoju branży biometanu – nowe rozwiązania w nowelizacji ustawy OZE

Wprowadzenie definicji biometanu, określenie zasad prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biogazu lub wytwarzania biometanu z biogazu i biogazu rolniczego to tylko niektóre przepisy nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska otrzymał wpis do wykazu prac Rady Ministrów.
22.10.2021

Holandia: Przez wysokie ceny gazu mieszkańcy kupują coraz więcej drewna na opał

Ze względu na wysokie ceny gazu Holendrzy kupują coraz więcej drewna opałowego. “Już wyprzedaliśmy większość zapasów a zwykle ma to miejsce dopiero w lutym lub marcu” - powiedział dziennikowi „Algemeen Dagblad” Ronny van Beek z firmy Gebroeders.
20.10.2021

Ropa w USA blisko 7-letnich maksimów; inwestorzy oceniają skalę kryzysu energetycznego

Ropa naftowa w USA jest wyceniana blisko najwyższych poziomów od 2014 r., po wzroście w czasie 3 poprzednich sesji o 2,5 proc. Inwestorzy oceniają skalę kryzysu energetycznego, który dotyka globalne rynki - informują maklerzy.
19.10.2021

InnoDays 2021. Podyskutują o LNG i Bio LNG

Fundacja Motus zaprasza 28 października na wydarzenie InnoDays 2021. Obecna edycja jest organizowana przez Fundację Motus z firmą konsultingowo - eventową Actia Forum, a patronat merytoryczny objął związek pracodawców Polska Platforma LNG i bioLNG.
19.10.2021

Kurtyka: UE musi pilnie zareagować na bezprecedensowy wzrost cen energii

Sprawdzenie czy Gazprom nie nadużywa swojej pozycji, obowiązkowe magazynowanie gazu, reforma systemu ETS, a także ochrona zagrożonych ubóstwem energetycznym - to zdaniem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki pilne działania, jakie UE musi podjąć w reakcji na bezprecedensowy wzrost cen energii w Unii.
19.10.2021

Gigant energetyczny CzEZ zapowiada podwyżki cen prądu i gazu

Prezes należącej w większości do państwa największej w Czechach firmy energetycznej CzEZ Daniel Benesz zapowiedział podwyżkę cen prądu i gazu. W wywiadzie dla „Hospodarzskich Novin” poinformował, że wzrost ceny gazu będzie wyższy niż w przypadku prądu.
19.10.2021

Szef Zielonych: jesteśmy uzależnieni od Rosji, a Rosja ogranicza dostawy gazu

Obowiązkiem obecnego rządu Niemiec jest negocjowanie z Moskwą w sprawie dostaw gazu - ocenił współprzewodniczący partii Zielonych Robert Habeck. Jesteśmy uzależnieni od Rosji, a Rosja ogranicza dostawy gazu - dodał.
19.10.2021

PIE: Polityka Gazpromu ws. dostaw gazu do UE motywowana politycznie

Polityka Gazpromu ws. dostaw do państw Unii jest w dużej mierze motywowana politycznie - stwierdził w czwartkowej analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów Moskwa, wzmacniając problemy z podażą gazu, stara się zwiększyć presję w UE na szybkie uruchomienie gazociągu Nord Stream 2.
15.10.2021

Prezes PGNiG: wkrótce decyzje o dalszej rozbudowie magazynów gazu

Dalsza rozbudowa pojemności magazynowych gazu jest przedmiotem analiz, decyzje powinny zapaść lada dzień - powiedział w środę dziennikarzom prezes PGNiG Paweł Majewski. Spółka Gas Storage Poland z GK PGNiG zakończyła budowę kolejnych magazynów kawernowych.
14.10.2021

26 października nadzwyczajne spotkanie ministrów państw UE w sprawie cen gazu

26 października w Luksemburgu odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów państw UE, odpowiedzialnych za sprawy energii, poświęcone rosnącym cenom gazu ziemnego - przekazało PAP źródło unijne.
14.10.2021

Kreml: Rosja zwiększy tranzyt gazu przez Ukrainę, jeśli UE kupi więcej surowca

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że Rosja gotowa jest zwiększyć tranzyt gazu przez Ukrainę, jeśli Unia Europejska kupi większe ilości surowca na podstawie długoterminowego kontraktu, a Ukraina zaoferuje konkurencyjne warunki przesyłu.
14.10.2021

W Holandii spada w kraju poziom zapasów gazu

Coraz bardziej spadają zapasy gazu w Niderlandach i jak podkreślają eksperci Holandia nie jest w tym odosobniona. „Obserwując wysokie ceny gazu w lecie wiele państw wstrzymywało się z zakupem oczekując, iż ceny spadną” – uważa prof. Martien Visser z Hanze University of Applied Sciences Groningen.
13.10.2021

Szczyt Ukraina-UE: Ukraina ma pozostawać państwem tranzytowym gazu

Ukraina pozostaje i ma pozostawać państwem tranzytowym gazu - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen we wtorek w Kijowie podczas szczytu Ukraina-UE. KE analizuje różne scenariusze zagwarantowania dostaw gazu na Ukrainę - dodała.
13.10.2021

Czy Nord Stream 2 docelowo osłabi UE?

Gazociąg Nord Stream 2 łączący Rosję z Niemcami po dnie Bałtyku to projekt polityczny, który docelowo wpłynie na osłabienie Unii Europejskiej, twierdzi we wtorek hiszpański dziennik online “El Independiente”.
13.10.2021

Konfederacja Lewiatan: przedsiębiorcy odczuwają wzrost cen gazu i prądu

Cała Europa zmaga się ze wzrostem cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jest to konsekwencją wielu mechanizmów występujących jednocześnie, m.in. wysokich cen gazu czy prądu, które przekładają się na wyższe koszty działalności gospodarczej - czytamy w poniedziałkowym komentarzu eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan Mariusza Zielonki.
12.10.2021

Trójmiasto. Mobilna stacja tankowania LNG częścią ciekawego projektu. Kto z niej skorzysta?

Mobilna stacja tankowania LNG za ponad 700 tys. zł powstanie na zamówienie Instytutu Morskiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni już w połowie przyszłego roku w Trójmieście. Skorzystają z niej m.in. mniejsze jednostki morskie jak na przykład tramwaje wodne. Urządzenie ma wyróżniać szczególna innowacyjność. Ale to tylko część projektu, który realizuje Instytut.
08.10.2021

Gazprom: współczujemy tym, których dotknął szok cenowy gazu

Gazprom szczerze współczuje wszystkim krajom, które dotknął szok cenowy na rynku gazu – oświadczyła w czwartek wiceprezes Gazpromu Jelena Burmistrowa, podkreślając, że rozwiązaniem są długoterminowe umowy na dostawy gazu.
08.10.2021

Ceny gazu w Europie w dół o 25 proc., po zwyżce o 60 proc. w dwa dni

Ceny gazu w Europie spadają w czasie czwartkowego handlu o 25 proc., po wzrostach w czasie 2 poprzednich sesji o 60 proc. - informują maklerzy.
08.10.2021

PGNiG na Kongresie 590: dywersyfikujemy dostawy gazu, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw do Polski

PGNiG kieruje się zasadą zabezpieczenia ciągłych nieprzerwanych dostaw gazu do polskich odbiorców. Z tym wiąże się konieczność dywersyfikacji dostaw gazu na polski rynek i możliwie jak najszybsze uniezależnienie się od dostaw z Rosji - powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG SA podczas panelu dyskusyjnego „Nowe możliwości polskiej gospodarki” odbywającego się w ramach 6. edycji Kongresu 590 w Warszawie (5-6 października).
08.10.2021

W Holandii cena gazu wzrosła do 161,5 euro za megawatogodzinę

Już 161,5 euro za megawatogodzinę (MWh) trzeba było zapłacić w środę rano na holenderskim rynku gazu ziemnego (TTF). Panuje „ekstremalna nerwowość” - mówią analitycy rynku energetycznego.
07.10.2021

Premier: będziemy dyskutować nad wspólnymi zakupami gazu w UE

Wspólne zakupy gazu pozwalają uzyskać niższą cenę, będziemy dyskutować na ten temat na forum UE - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki na szczycie UE w Słowenii.
07.10.2021

Parlament Europejski debatował nad gwałtownym wzrostem cen energii

Parlament Europejski debatował w środę nad przyczynami drastycznego wzrostu cen energii. "Musimy przemyśleć politykę energetyczną Unii" - apelowała europosłanka PiS Beata Szydło, występująca w imieniu frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).
07.10.2021

Kolejny wniosek o podwyżkę cen gazu jest nieunikniony - prezes PGNiG

Kolejny wniosek o podwyżkę cen gazu w taryfie dla gospodarstw domowych jest nieunikniony - poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski.
06.10.2021

Rozpoczęło się napełnianie gazem pierwszej nitki rurociągu Nord Stream 2

Spółka Nord Stream 2 AG ogłosiła, że w poniedziałek rozpoczęło się napełnianie gazem pierwszej nitki rurociągu Nord Stream 2. Wstępne napełnienie jest konieczne przed rozpoczęciem właściwego transportu gazu - informuje agencja dpa.
05.10.2021

UOKiK: 200 tys. zł kary dla Enrex Energy

Prezes UOKiK nałożył na Enrex Energy 200 tys. zł kary - poinformował w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według Urzędu spółka nie zostawiała klientom podpisanych w ich domach umów na sprzedaż prądu lub gazu, co utrudniało im dokładne zapoznanie się z warunkami kontraktu.
04.10.2021

Gaz z bałtyckiego złoża B8 popłynął na ląd

Spółka Lotos Petrobaltic 1 października br. uruchomiła system osuszania, sprężania i eksportu gazu na morskiej kopalni ropy Petrobaltic pracującej na złożu B8 na Morzu Bałtyckim. Gaz towarzyszący ropie wydobywanej ze złoża popłynie podwodnym rurociągiem o długości 75 km do Władysławowa, do spółki Energobaltic. W jej elektrociepłowni produkowana jest energia cieplna przekazywana do miejskiej sieci ciepłowniczej.
02.10.2021

W Holandii od początku 2021 r. cena gazu wzrosła o 200 proc.

Holenderski Urząd Konsumentów (ACM) zapowiada przyspieszoną kontrolę bezpieczeństwa dostaw gazu i energii elektrycznej. Od początku 2021 roku cena za metr sześcienny gazu wzrosła już o 200 proc., a cena energii elektrycznej o 152 proc.
29.09.2021

Wsparcie dywersyfikacji i rozbudowy sieci gazowej to cele porozumienia PSG i NFOŚiGW

Rozszerzenie wspólnych działań na rzecz transformacji energetycznej Polski, wspieranie dywersyfikacji dostaw i rozbudowy infrastruktury sieciowej gazu zakłada podpisane w poniedziałek porozumienie o współpracy NFOŚiGW i Polskiej Spółki Gazownictwa.
28.09.2021

Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu

Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu ziemnego. Nagranie z uroczystości, która odbyła się w poniedziałek w Budapeszcie, zamieścił na Facebooku minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.
28.09.2021

Światowe niedobory energii powodują wzrost cen węgla, gazu i ropy

Rekordowe ceny gazu i energii elektrycznej w Europie, rekordowe ceny węgla w Chinach, wieloletnie wysokie ceny gazu w Stanach Zjednoczonych oraz ceny ropy znacznie powyżej ich realnej długoterminowej średniej, to przejawy tego samego światowego niedoboru energii.
27.09.2021

Rosnące ceny gazu powodują coraz większe problemy dla gospodarki

Rosnące hurtowe ceny gazu spowodowały w środę upadek dwóch kolejnych dostawców energii na brytyjskim rynku. W ostatnich tygodniach z zbankrutowało już sześć firm, które łącznie miały 1,5 mln klientów i ok. 5 proc. rynku.
23.09.2021

Atomowy gigant Putina i interesy Kramka

Spółka Bartosza Kramka świadczyła usługi kanadyjskiej firmie, która zajmowała się dostawami litu do jednej ze spółek rosyjskiego koncernu atomowego kontrolowanego przez Kreml. Surowiec ten jest wykorzystywany jako element chłodziwa reaktorów atomowych – ustaliła „Gazeta Polska”.
16.09.2021

Kreml: uruchomienie Nord Stream 2 zrównoważy ceny gazu

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 zrównoważy ceny gazu. Obecny wzrost cen surowca na rynku europejskim nie wpłynie na jego ceny w Rosji - ocenił rzecznik.
15.09.2021

Naimski: nie będziemy przedłużali kontraktu na gaz z rosyjskim Gazpromem

Wszystko wskazuje na to, że 1 października w przyszłym roku do Polski będzie przesyłany gaz gazociągiem Baltic Pipe - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Nie będziemy przedłużali kontraktu z rosyjskim Gazpromem - dodał.
13.09.2021

Kampanię przed wyborami parlamentarnymi zdominowała kwestia przyszłości ropy naftowej

Kampanię przed zaplanowanymi w Norwegii na poniedziałek wyborami parlamentarnymi zdominowała kwestia ropy naftowej, której wydobycie chcą jak najszybciej zakończyć Zieloni. Ugrupowanie to może mieć wpływ na przyszły rząd Partii Pracy, która prowadzi w sondażach.
10.09.2021

Prezes PGNiG: Wniosek o podwyżkę cen gazu jest nieunikniony

Wniosek o podwyżkę cen gazu jest nieunikniony, gdyż na europejskich rynkach mocno drożeją wszystkie surowce. Prezes PGNiG Paweł Majewski nie chce przesądzać skali podwyżki i nie wyklucza, że wiosną ceny gazu spadną.
10.09.2021

Gaz-System z kompletem pozwoleń na budowę gazociągu Gustorzyn – Wronów

Gaz-System uzyskał komplet pozwoleń na budowę gazociągu Gustorzyn – Wronów; wkrótce rozpoczną się pierwsze prace budowlano-montażowe - podała we wtorek spółka. Podkreśliła, że powstanie gazociągu zwiększy przepustowość sieci oraz możliwości bilansowania i sterowania strumieniem gazu w centralnej Polsce.
08.09.2021

Ceny gazu mają spadać

PGNiG spodziewa się utrzymania wysokich cen gazu w I kwartale 2022 r. i pewnego spadku od II kwartału - poinformował prezes spółki Paweł Majewski. Jak podkreślał, w wyniku zbiegu kilku czynników, na rynku gazu w UE sytuacja jest niespotykana od wielu lat.
03.09.2021

PGNiG kupi więcej gazu ziemnego od Venture Global LNG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało aneksy do umów z amerykańskimi spółkami Venture Global Calcasieu Pass i Venture Global Plaquemines dotyczące zakupu dodatkowych 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie przez 20 lat. W efekcie, łączny wolumen LNG, które PGNiG będzie odbierać od Venture Global LNG, wzrośnie do 5,5 mln ton rocznie, co odpowiada ok. 7,4 mld m sześc. po regazyfikacji.
02.09.2021

PSG: padliśmy ofiarą własnego sukcesu

Rok 2020 był dla Polskiej Spółki Gazownictwa rekordowy, jeśli chodzi o liczbę przyłączonych klientów. 2021 będzie jeszcze lepszy, ale czasami musimy odmawiać, bo część nowych przyłączy jest dla nas nieopłacalna. Dlatego chcemy, by gminy same pozyskiwały środki na tego typu inwestycje – powiedział Jakub Kowalski, członek zarządu ds. operacyjnych PSG, na konferencji Gazterm w Międzyzdrojach.
02.09.2021

Konferencja GAZTERM z udziałem wiceministra Ireneusza Zyski

Rola gazu w transformacji energetycznej to główny temat konferencji GAZTERM, w której 30 sierpnia 2021 r., uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska.
02.09.2021

Ukraina powstrzymuje Rosję przed pełnowymiarową agresją tranzytem gazu

Tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę powstrzymuje Rosję przed pełnowymiarową agresją – ocenia w komentarzu dla Polskiej Agencji Prasowej szef ukraińskiego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko. Kijów chce, by USA rozpatrywały ten projekt jako zagrożenie dla bezpieczeństwa.
01.09.2021

Rosyjski gaz zanieczyszczony przez emisję metanu, i zagrywki polityczne

Rosyjski gaz jest najbrudniejszy na świecie przez znaczną emisję metanu, korupcję, szantaż i manipulacje - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Waszyngtonie z minister energetyki USA Jennifer Granholm.
01.09.2021

PGNiG kupiło większość w ukraińskiej spółce z koncesją gazową przy granicy z Polską

PGNiG podpisało w poniedziałek umowę zakupu 85 proc. udziałów w spółce Karpatgazvydobuvannya, dysponującej koncesją Byblivska, leżącej na Ukrainie przy granicy z Polską. Wydobycie gazu planowane jest od 2023 r.
30.08.2021

Szef Naftohazu o warunkach tranzytu: Rosja wykorzystuje gaz jako broń geopolityczną

Rosyjski koncern Gazprom poprzez oświadczenie o warunkach tranzytu gazu przez Ukrainę po 2024 roku potwierdził wykorzystywanie tego surowca w charakterze geopolitycznej broni - ocenił w poniedziałek szef ukraińskiego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko.
27.07.2021

Tauron zainwestuje ponad 100 mln zł w gazowe źródło energii

Kosztem ponad 100 mln zł w należącej do spółki Tauron Ciepło elektrociepłowni w Katowicach powstanie kocioł gazowy o mocy do 140 megawatów termicznych. Inwestycję zrealizuje "pod klucz" Mostostal Warszawa - poinformował w poniedziałek Tauron.
27.07.2021

Duda: bardzo poważnie podejmujemy działania w kierunku budowy w Polsce elektrowni atomowych

Dzisiaj bardzo poważnie podejmujemy działania w kierunku budowy w Polsce elektrowni atomowych po to właśnie, aby chronić środowisko - powiedział prezydent Andrzej Duda. Wymieniał też inwestycje - m.in. w budowę gazociągów - które zapewnią Polsce suwerenność energetyczną.
04.07.2021

Silniejszy i aktywniejszy odbiorca na rynku energii

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy m.in. wdrażającej unijną dyrektywę rynkową 2019/944. Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii proponuje nie tylko innowacyjne rozwiązania niezbędne do poprawy funkcjonowania rynku energii i gazu w Polsce, ale przede wszystkim, wzmacnia pozycję odbiorców i wspiera ich aktywizację na rynku energii.
02.06.2021

Gaz-System rozpoczyna proces układania gazociągu podmorskiego Baltic Pipe

Na pokładach trzech statków odpowiedzialnych za budowę Baltic Pipe trwają ostatnie przygotowania przed ich wypłynięciem i rozpoczęciem układania gazociągu na Morzu Bałtyckim - podał w czwartek operator przesyłowy gazu Gaz-System.
07.05.2021

TOGETAIR: nie ma alternatywy dla gazu jako paliwa przejściowego do wodoru

Praktycznie nie ma alternatywy dla gazu ziemnego jako paliwa przejściowego na drodze do bezemisyjnego wytwarzania energii - oceniali w czwartek uczestnicy dyskusji o transformacji energetycznej na konferencji klimatycznej TOGETAIR.
22.04.2021

Modernizacja elektrociepłowni PGNiG w Pruszkowie

PGNiG Termika poinformowała o rozpoczęciu modernizacji opalanej węglem elektrociepłowni w podwarszawskim Pruszkowie. W pierwszej kolejności powstanie tam nowa kotłownia gazowo-olejowa o mocy 45 MWt. Ma być gotowa pod koniec 2022 r.
14.04.2021

PGNiG kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS

PGNiG za 615 mln dolarów kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS (IEPN) - poinformowała w czwartek spółka. IEPN posiada udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
25.03.2021

PGNiG ogranicza emisje związane z zagospodarowaniem norweskiego złoża

Na złożu gazowo-ropnym Duva, w którym PGNiG Upstream Norway ma 30 proc. udziałów, z powodzeniem zakończono instalację głowic eksploatacyjnych. Zastosowana metoda montażu pozwoliła znacząco zredukować koszty operacji oraz związane z nią emisje dwutlenku węgla.
22.03.2021

60-proc. wzrost popytu na gaz - prognozuje Gaz-System

Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System w najnowszej wersji Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju systemu przesyłowego zakłada 60-proc. wzrost popytu na gaz w Polsce. Zużycie najbardziej ma wzrosnąć w elektroenergetyce.
18.03.2021

Litwa rozpocznie dostawę gazu ziemnego do Polski

W przyszłym roku litewska państwowa spółka energetyczna Ignitis Group, ma rozpocząć dostawy ciekłego gazu ziemnego do Polski. Informacja została podana w poniedziałek (1 marca) przez prezesa zarządu Dariusa Maikštėnas.
03.03.2021

Wiceprezes Azotów Puławy: droższe nawozy to skutek wzrostu cen gazu

Skokowy wzrost cen nawozów na światowych rynkach spowodowany jest głównie wzrostem cen gazu - mówił we wtorek wiceprezes Grupy Azoty Puławy Jacek Janiszek. Grupa Azoty liczy na odbudowę marż.
23.02.2021

Odejście od węgla - tylko z atomem i gazem

Zarówno gaz jak i atom mają istotną rolę do odegrania w polskiej transformacji energetycznej; bez wykorzystania tych źródeł dojście do neutralności klimatycznej będzie utrudnione - podkreślił w środę wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourge-Czetwertyński.
17.02.2021

Grupa Technologiczna ASE

Grupa Technologiczna ASE Razem tworzymy technologie przyszłości
Wodór,H2,Magazyny Energii,Poprawa jakości energii elektrycznej,Zarządzanie energią,LNG,Odpowiedzialny przemysł,Nowe technologie,Technologie wodorowe,OZE,Bezpieczeństwo techniczne,Bezpieczeństwo wybuchowe,Analizy bezpieczeństwa ,Konsulting środowiskowy,zielona energia,czysty wodór,Grupa Technologiczna ASE

Elmech - ASE Sp. z o.o.

Producent magazynów energii i filtrów aktywnych
magazyn energii ,filtr aktywny ,OZE ,cable pooling ,

OKMARIT Logistic & Shipbroking Ltd.

OOG & Project Cargo Freight Forworder
transport specjalny, transport ładunków ponadgabarytowych, transport hal produkcyjnych, transport magazynów, transport linii produkcyjnych, transport elementów infrastruktury, transport turbin wiatrowych, transport zbiorników, fracht morski, ładunki nienormatywne, ładunki ponadnormatywne, spedycja międzynarodowa, agenci okrętowi, usługi logistyczne trójmiasto, usługi spedycyjne trójmiasto, spedycja morska trójmiasto, transport nadgabarytowy, przeładunki w polskich portach, project cargo, usługi przeładunkowe, przewozy nadgabarytowe, spedycja ładunków nadgabarytowych, spedycja trójmiasto, agenci okrętowi trójmiasto, maklerzy morscy trójmiasto, maklerzy morscy, agent statkowy, logistyka, transport morski, spedycja międzynarodowa trójmiasto, usługi spedycyjne, usługi logistyczne, usługi transportowe, spedycja morska, logistyka morska, przeładunek ładunków

BOLLORE LOGISTICS POLAND SP. Z O.O.

Spedycja morska, spedycja lotnicza, spedycja samochodowa, door-to-door
spedycja morska,spedycja lotnicza,spedycja samochodowa,door-to-door,door to door,door to door Afryka,door to door Africa,spedycja kontenerowa,globalny łańcuch dostaw,transport intermodalny,odprawy celne,logistyka,rozwiązania logistyczne,transport,logistyka magazynowa,logistyka morska,logistyka lotnicza,ponadgabarytowy transport morski,ponadgabarytowy transport lotniczy,ponadgabarytowy transport drogowy

SeaData Sp. z o.o.

SeaData Sp. z o. o. to firma IT oferująca usługi z zakresu monitoringu środowiska, tworzenia baz danych oraz wykorzystania danych satelitarnych w rolnictwie i planowaniu przestrzennym.
seadata, yeti, yetibox, yetisense, monitoring jakości powietrza, zanieczyszczenia powietrza, monitoring hałasu, monitoring hałasu przemysłowego, systemy gis, mapy akustyczne, pomiary dronem, UAV, Mapy 3D z Drona, Dane satelitarne, Pomiary atmosferyczne, Data Science, Big Data, modele numeryczne, systemy informatyczne dla Portów, systemy informatyczne, analiza danych, pomiary dla Portów, ortofotomapy, obróbka danych satelitarnych, obróbka danych GIS, systemy geoprzestrzenne, rozwiązania IoT dla Portów, rozwiązania IoT dla Przemysłu, Monitoring IoT, Ochrona środowiska, monitoring środowiska, Ochrona środowiska w przemyśle, Badania środowiska, Obserwacja Ziemi, GIS, kontrola jakości powietrza, dron do badania smogu, dron przemysłowy, mapa smogowa , mapa smogowa z drona, mapa zanieczyszczeń z drona, mapa zanieczyszczeń powietrza dron, smog, Badanie smogu, monitoring smogu, inspekcje gazów, inspekcje przemysłowe dronem, dron smog, monitorowanie smogu, monitoring gazów niebezpiecznych

PROMAT Sp. z o.o.

kotłownie parowe,kotłownie wodne, biogazownie

38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER: biogazownie to konieczność

Drugi dzień 38. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 8. OZE POWER przyniósł m.in. dyskusję na temat konieczności inwestowania w biogazownie. Eksperci zgodnie oceniają, że transformacji energetycznej w Polsce nie da się przeprowadzić bez dynamicznego rozwoju sektora produkcji i przetwarzania biogazu.
16.11.2023

Potencjał biogazu i biometanu w Polsce – energia z odpadów szansą na tańszy prąd i ciepło

Biogaz może być jednym z ważnym filarów rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce. Korzyści płynące z rozwoju tego rynku zostały dostrzeżone w szczególności po wybuchu wojny na Ukrainie i po wdrożeniu planów szybkiego odejścia od zużycia paliw kopalnych. Aby dogonić Europę, Polska potrzebuje regulacji – o tym dyskutowali uczestnicy panelu eksperckiego „Potencjał biogazu i biometanu – energia z odpadów – szansa na tańszy prąd i ciepło” zorganizowanego podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER.
07.05.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.