Wynik wyszukiwania - "lokalizacja" - Wiadomości

PGE posadziła blisko 70 tys. drzew w tegorocznej wiosennej odsłonie programu „Lasy Pełne Energii”

Grupa PGE zakończyła wiosenną odsłonę 24. edycji programu „Lasy Pełne Energii”. Od marca do kwietnia pracownicy Grupy PGE wraz z rodzinami, młodzieżą szkolną, leśnikami i lokalnymi społecznościami posadzili blisko 70 tys. młodych drzew w 19 lokalizacjach na terenie 10 województw. Kolejne sadzenie lasów już jesienią.
15.05.2024

Westinghouse osiąga ważny kamień milowy, rozpoczynając eksploatację komercyjną bloku nr 4 w elektrowni Vogtle

Obok bloku nr 3 elektrowni Vogtle, którego eksploatacja komercyjna rozpoczęła się w lipcu 2023 r., oraz dwóch istniejących ciśnieniowych reaktorów wodnych, blok nr 4 odegra istotną rolę w zabezpieczeniu bezemisyjnej przyszłości dla Stanów Zjednoczonych. Zarówno blok 3, jak i blok 4 jest w stanie wytworzyć wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilania około 500 tys. gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Energia jądrowa nie powoduje emisji, a nowe bloki mają stanowić niezawodne źródła energii w całym regionie przez następ
30.04.2024

Niemiecki dziennik: Polska przyspiesza przejście na atom aspirując do bycia liderem w Europie

Podczas gdy Niemcy uparcie obstają przy rezygnacji z energetyki jądrowej, Polska przyspiesza przejście na atom i może być niedługo europejskim liderem technologicznym w Europie – pisze w poniedziałek niemiecki dziennik „Die Welt”.
30.04.2024

Zielona majówka w Trójmieście

Trójmiasto jest doskonałym miejscem na majówkowy wypad, który podkreśli zrównoważoną turystykę. Te trzy miasta oferują bogactwo udogodnień i atrakcji dla mieszkańców i turystów, promując przy tym ekologiczny styl życia. Przygotowaliśmy trzy propozycje spędzenia wolnego czasu w Trójmieście, w ramach których minimalizujemy zużycie energii, wspieramy lokalne przedsiębiorstwa i czerpiemy relaks w otoczeniu pięknej przyrody.
29.04.2024

Zakończono zieloną rewitalizację śródmieścia - posadzono ponad 32 tys. roślin

Zakończono prace związane z zieloną rewitalizacją śródmieścia Kielc. Projekt zakładał m.in. częściowe odbrukowanie Rynku i zasadzenie tam szpalerów drzew. Nową aranżację zieleni zyskały także skwer im. Ireny Sendlerowej, ul. Bodzentyńska i przedpole synagogi przy al. IX Wieków Kielc.
28.04.2024

Blisko 120-letnia Elektrownia Wodna w Gubinie będzie wytwarzać energię jeszcze co najmniej 40 lat

Elektrownia Wodna Gubin, jedna z najstarszych działających elektrowni przepływowych w Polsce, przeszła modernizację. Polegała ona na wymianie trzech turbin, co zapewni jej bezawaryjną pracę przez co najmniej 40 lat. Dzięki przeprowadzonym pracom elektrownia może teraz produkować dla Gubina i okolic o 10 procent energii elektrycznej więcej niż przed remontem. Jej obecna moc to 1,26 MW. Elementy najstarszej z wymienionych turbin zostały wyeksponowane jako zabytek przed budynkiem elektrowni.
26.04.2024

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo są to dopiero pierwsze egzemplarze – w takich miejscowościach Powerdot buduje stacje ładowania. Tworząc infrastrukturę w miejscach, do których nie dotarła jeszcze elektromobilność, Powerdot wspiera rozwój zrównoważonego transportu, ułatwiając przyszłym kierowcom aut elektrycznych podjęcie decyzji o zakupie takiego pojazdu.
25.04.2024

Minister klimatu: narada o lasach zdecyduje o formie przedłużenia leśnego moratorium

Ogólnopolska Narada o Lasach pozwoli na wypracowanie formuły przedłużenia ograniczenia wycinki drzew w 10 lokalizacjach - poinformowała w poniedziałek minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że z punktu widzenia resortu przedłużenie tego zarządzenia jest "raczej oczywiste".
22.04.2024

Fundacja One More Tree sadzi drzewa dla lepszego jutra

W ostatnich latach coraz częściej zaczynamy zdawać sobie sprawę z konieczności ochrony środowiska naturalnego i działań na rzecz jego poprawy. Jednym z kluczowych działań w tym obszarze jest sadzenie drzew, co może mieć ogromny wpływ na jakość powietrza, bioróżnorodność i jakość życia mieszkańców. Jedną z organizacji, która podejmuje się tego wyzwania, jest Fundacja One More Tree. Prezes fundacji, Maksymilian Liberski, opowiedział o działaniach przez nią podejmowanych podczas jednego z wydarzeń w Gdańsku.
16.04.2024

Westinghouse rozwija współpracę z Bułgarią przy realizacji projektów jądrowych

Westinghouse Electric Company podpisała protokoły ustaleń z 17 istotnymi bułgarskimi dostawcami w sprawie współpracy przy realizacji planowanych projektów jądrowych z wykorzystaniem technologii AP1000 w elektrowni jądrowej Kozłoduj położonej w północnej Bułgarii, a także innych projektów w regionie. Ten ważny krok jest wynikiem ciągłej współpracy z lokalnymi dostawcami w następstwie sympozjum dla dostawców zorganizowanego przez Westinghouse w lutym 2024 r. z udziałem bułgarskich przedsiębiorstw.
15.04.2024

Innowacyjny projekt udowadnia, że opakowania kartonowe mogą być przyjmowane w recyklomatach

W ramach wspólnego pilotażu realizowanego w partnerstwie przez Auchan, REMONDIS oraz Tetra Pak, w dwóch marketach Auchan w Łodzi stanęły nowoczesne automaty kaucyjne, które oprócz opakowań ze szkła, plastiku i metalu przyjmują także kartony po żywności płynnej. Projekt pokazuje, że zbiórka szerokiej gamy opakowań po żywności w ramach spójnego systemu kaucyjnego pozwoli stworzyć gospodarkę obiegu zamkniętego i zrealizować cele zbiórki oraz recyklingu dla tego rodzaju opakowań.
12.04.2024

Port we Władysławowie poza KPO?

Mimo dobrych warunków infrastrukturalnych w porcie oraz świetnej lokalizacji w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej oraz dróg dojazdowych z całego kraju, port we Władysławowie obecnie nie jest objęty dotacją z Krajowego Planu Odbudowy. Tymczasem w porcie zakontraktowane są inwestycje jednego z czołowych inwestorów w morską energetykę wiatrową.
08.04.2024

Coraz bliżej portu serwisowego w Kołobrzegu – list intencyjny z Orlenem już podpisany

Od piątku Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg i Grupę Orlen Neptun wiąże list intencyjny w sprawie utworzenia w Kołobrzegu portu serwisowego dla przyszłych morskich farm wiatrowych, które powstaną na Bałtyku na Ławicy Odrzańskiej, w niedalekiej odległości od miasta.
05.04.2024

PGE przygotowuje się do rozmów z rządem o planowanej elektrowni jądrowej w gminie Konin

PGE przygotowuje się do rozmów z rządem o zaangażowaniu spółki w projekt planowanej elektrowni jądrowej w gminie Konin - poinformował prezes PGE Dariusz Marzec. Spółka czeka na wyniki analizy wykonalności inwestycji w tej lokalizacji.
05.04.2024

Dorożała: tereny objęte styczniowym moratorium leśnym miałyby być nadal chronione

Będziemy pracować nad modelem, który pozwoli chronić lasy w 10 lokalizacjach objętych w styczniu półrocznym moratorium ws. ograniczenia cięć drzew; na tych terenach uwzględnione mają być aspekty gospodarcze – wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceministra klimatu Mikołaja Dorożały.
05.04.2024

Rojam zmienia adres. Nowa siedziba, nowe możliwości

Zmiana, która niesie za sobą obietnicę rozwoju i innowacji: po ośmiu latach na Siennickiej, Rojam przeniósł swoją działalność do nowoczesnej siedziby na Kokoszkach. Ten strategiczny ruch jest wyrazem ambicji firmy, by nieustannie poprawiać jakość i efektywność usług, jednocześnie dbając o najwyższe standardy komfortu i bezpieczeństwa.
03.04.2024

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.
01.04.2024

Minister klimatu i środowiska: 20 tys. ton odpadów z Tuplic wyjedzie z Polski

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, poinformowała we wtorek, że 20 tys. ton odpadów z nielegalnego wysypiska w Tuplicach w tym roku opuści Polskę. Przypomniała, iż zebrane dowody wskazują, że odpady zostały nielegalnie sprowadzone z Niemiec.
27.03.2024

Sto dni rządu w energii, klimacie i w przyrodzie

Zamrożenie cen energii na pół roku, przedstawienie projektu Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 zakładającego m.in. redukcję emisji CO2, ograniczenie wycinki drzew w 10 lokalizacjach - to niektóre działania jakie w ciągu 100 dni rządu zrealizowano w obszarze energii i środowiska.
20.03.2024

70% użytkowników aut elektrycznych mówi NIE obowiązkowej rejestracji

Koniec z przymusem posiadania aplikacji lub specjalnych kart, aby naładować auto elektryczne. Już za miesiąc każda nowo uruchomiona stacja powinna umożliwiać dokonanie swobodnych płatności, bez zawierania umowy z operatorem (rozporządzenie AFIR). Taką opcję już dziś wybiera znakomita większość, bo aż 70% użytkowników aut elektrycznych – informuje Powerdot, który uruchomił już 100 szybkich stacji wyposażonych w terminale płatnicze i udostępnił unikalne dane o sposobach rozliczeń.
20.03.2024

NEPI Rockcastle – aktywnie na rzecz recyklingu

18 marca obchodzony jest jako Światowy Dzień Recyklingu. Warto z tej okazji zwrócić uwagę, że recykling jest szczególnie ważnym elementem Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), która jest podstawą zrównoważonego rozwoju zarówno na poziomie państw, jak i przedsiębiorstw czy gospodarstw domowych. Obecnie, według organizacji Circle Economy, jedynie 7,2 proc. globalnej gospodarki opiera się na zasadach cyrkularnych, a marnotrawionych jest ponad 92 proc. odpadów, które mogą być wartościowymi surowcami. Oznacza to, że pilnie należy podj
18.03.2024

Grupa PGE po raz 24. posadzi lasy pełne energii

PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczyna 24. edycję programu środowiskowego „Lasy Pełne Energii”, w ramach której pracownicy Grupy PGE wraz z rodzinami i społecznością lokalną sadzą drzewa. Łącznie, od początku projektu, w akcję „Lasy Pełne Energii” zaangażowało się 29 tys. osób, czego wynikiem jest blisko milion drzew w 72 lokalizacjach na terenie 14 województw.
15.03.2024

Dni Otwarte Portu Czystej Energii w Gdańsku już 23 i 24 marca!

Port Czystej Energii – nowa miejska elektrociepłownia z odzyskiem energii z odpadów zaprasza mieszkanki i mieszkańców Gdańska na Dni Otwarte, które odbędą się 23 i 24 marca. To wyjątkowa okazja by od środka poznać sposób działania tego innowacyjnego miejsca, w którym nienadające się do recyclingu odpady będą przekształcane w energię elektryczną i ciepło. Obowiązują zapisy dostępne na portczystejenergii.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.
12.03.2024

ŚGP Industria: w 2037 roku w Polsce mogą powstać pierwsze modułowe reaktory jądrowe Rolls-Royce SMR

W 2037 roku może powstać pierwsza elektrownia Rolls-Royce SMR w Polsce - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele ŚGP Industria podczas konferencji Industria Nuclear Days w Korzecku (Świętokrzyskie).
12.03.2024

Zdalne farmy fotowoltaiczne nowym modelem zielonej energii

ESCOlight dostarczyło finansowanie dla nowatorskiego projektu farm w modelu zdalnym. Inwestycja objęła budowę 11 farm fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Dzięki nim 10,05 MW zielonej mocy zasili wkrótce Warsaw UNIT – biurowiec, którego właścicielem jest firma Ghelamco. Zastosowanie czystej energii pozwoli deweloperowi na redukcję ponad 50 proc. emisji CO2 w globalnym cyklu użytkowania budynku.
08.03.2024

Pierwsza w Polsce placówka z akredytacją do badań wodoru jakości automotivee

Pracownia Produktów Rafineryjnych w Trzebini, należąca do Orlen Laboratorium, została pierwszą w Polsce i trzecią na świecie placówką z akredytacją zaawansowanych metod badawczych wodoru jakości automotive. To m.in. efekt współpracy z National Physical Laboratory w Wlk. Brytanii - podał Orlen.
06.03.2024

Stacje ładowania samochodów elektrycznych Enefit Volt w Bielsku-Białej już dostępne dla kierowców

Enefit w Polsce, spółka należąca do estońskiej państwowej grupy energetycznej Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, udostępniła kierowcom pojazdów elektrycznych z Bielska-Białej i okolic dwadzieścia dwie stacje ładowania w dziewiętnastu lokalizacjach w całym mieście. Wszystkie urządzenia będą zasilane zieloną energią, a od 5 marca do 1 kwietnia br. korzystanie z nich będzie bezpłatne.
06.03.2024

Minister przemysłu: transformacja energetyczna przebiegnie od węgla do atomu

Transformacja energetyczna w Polsce przebiegnie od węgla do atomu, dlatego lokalizacja ministerstwa przemysłu na Śląsku jest najlepsza - oświadczyła w piątek szefowa resortu przemysłu Marzena Czarnecka podczas oficjalnej inauguracji działania ministerstwa w Katowicach.
01.03.2024

Tauron wprowadzi nową aplikację do obsługi stacji ładowania

Od połowy marca br. Tauron udostępni nową aplikację do obsługi stacji ładowania samochodów elektrycznych. Proces przenoszenia stacji do nowego systemu potrwa do 1 kwietnia; przez ten czas dotychczasowa i nowa aplikacja będą działały równolegle.
29.02.2024

Biogazownia w Rybniku ma powstać w okolicy PSZOK-u

Budowa biogazowni jest planowana w dzielnicy Niewiadom – poinformował Urząd Miasta w Rybniku. W środę samorząd przekazał, że instalacja do przetwarzania odpadów ma powstać w okolicy funkcjonującego PSZOK-u.
29.02.2024

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

LPP rozszerza zbiórkę używanej odzieży na rynki zagraniczne

Polska spółka odzieżowa LPP wprowadza możliwość przekazywania używanej odzieży w salonach swoich marek na rynkach zagranicznych. Już w lutym akcja rusza na Słowacji, w Czechach oraz Wielkiej Brytanii i stopniowo obejmie kolejne kraje, gdzie działają salony LPP. Dotychczas inicjatywa funkcjonowała w sieci sprzedaży stacjonarnej spółki w Polsce. Podjęte przez firmę działania wpisują się w dyrektywę Unii Europejskiej wprowadzającą obowiązkową selektywną zbiórkę tekstyliów, która będzie wymagana od 2025 roku.
26.02.2024

Polenergia z 10-letnim kontraktem na zieloną energię dla Schattdecor

Polenergia podpisała z Schattdecor Polska długoterminową umowę cPPA, która zapewni firmie stały dostęp do czystej energii z odnawialnych źródeł. Za dostawy zielonej energii odpowiada należąca do Grupy Polenergia Obrót.
26.02.2024

EDP Renewables inauguruje nowy hybrydowy projekt energii słonecznej i wiatrowej w Portugalii

EDP Renewables, wiodący światowy gracz w rozwoju projektów wiatrowych i słonecznych, oddał do użytku drugi park hybrydowy w Portugalii. W tej samej lokalizacji łączy on energię wiatrową i słoneczną, praktycznie podwajając zdolność do produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
20.02.2024

OSGE będzie współpracować z Hitachi przy reaktorach BWRX-300

Orlen Synthos Green Energy i lokalny oddział koncernu Hitachi będą współpracować przy projekcie budowy reaktorów jądrowych BWRX-300. Obie firmy poinformowały w czwartek o podpisaniu memorandum o współpracy w obszarach m.in. IT i inżynierii oprogramowania.
15.02.2024

31. Międzynarodowe Targi Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu

Międzynarodowe targi ZIELEŃ TO ŻYCIE prezentują rośliny ogrodowe, techniki i technologie produkcji roślin, produkty i usługi dla ogrodnictwa, wyposażenie terenów zielonych i ogrodów, a także architekturę krajobrazu wraz z kwiatami ciętymi i doniczkowymi.
13.02.2024

Bo do tanga trzeba dwojga. Zielony wodór i handel razem dla transformacji energetycznej

Zielony wodór uznawany jest za możliwą alternatywę dla paliw kopalnych. Potencjał zielonego wodoru rośnie, o czym mówi najnowszy, wspólny raport od Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej oraz Światowej Organizacji Handlu, który jest poświęcony roli zielonego wodoru i handlu dla realizacji celów światowej transformacji energetycznej.
11.02.2024

Poznań. W 2023 r. ponad 14 tys. interwencji straży miejskiej związanych z ochroną środowiska

Ponad 1 tys. ptaków, prawie 270 bezpańskich psów i prawie 140 kotów przekazali w ubiegłym roku weterynarzom i pracownikom schroniska poznańscy strażnicy miejscy. Łącznie w 2023 r. Straż Miejska w Poznaniu odebrała ponad 14 tys. zgłoszeń dotyczących ochrony środowiska.
09.02.2024

W 2023 zarejestrowano prawie 20 tys. nowych elektrycznych aut w Polsce

W Polsce, w ub. roku zarejestrowano prawie 20 tys. nowych samochodów całkowicie elektrycznych - poinformowało PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych), w swoim podsumowaniu roku 2023. Pojawiło się ponad 1,5 tys. nowych punktów ładowania.
30.01.2024

Badanie: pracownicy będą musieli dostosować się do zielonych strategii firm

Zielona transformacja będzie miała istotny wpływ na rynek pracy; według szacunków niemal wszystkie kompetencje będą musiały ulec zmianie, by dostosować pracowników do zielonych strategii biznesowych - wynika z badania ManpowerGroup. Jedną z takich kompetencji jest sprzedaż i marketing.
30.01.2024

Francja potwierdziła zainteresowanie udziałem w polskim programie energetyki jądrowej

Francja potwierdziła zainteresowanie udziałem w polskim programie energetyki jądrowej przy budowie drugiej elektrowni atomowej - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
27.01.2024

Rozpoczęła się budowa bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej w Łebie

W Łebie rozpoczęły się prace związane z budową bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, wspólnego projektu Grupy Orlen i Northland Power. Będzie ona portem macierzystym dla statków transportujących sprzęt oraz pracowników technicznych odpowiedzialnych za utrzymanie inwestycji. Baza zatrudni łącznie około 60 osób i będzie obsługiwać farmę przez cały cykl jej życia, czyli minimum 25 lat.
26.01.2024

MKiŚ: decyzja o wstrzymaniu wycinek w niektórych lasach jest legalna

Decyzja ministra klimatu o ograniczeniu wycinek lasu na wskazanych obszarach jest legalna - przekonywali w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska przedstawiciele resortu. Nie podali jednak finansowych skutków decyzji.
26.01.2024

Rozwój rynku magazynów energii w kontekście mechanizmów elastyczności rozproszonej

Rynek magazynowania energii jest nieodłącznym elementem w dążeniu do osiągnięcia globalnych celów zerowej emisji netto. Rozwój tego sektora w Polsce, w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii, może przyczynić się do transformacji sieci dystrybucyjnych. W dyskusji na temat roli magazynów energii na rynku elastyczności w trakcie konferencji PIME Energy Storage Summit brał udział Łukasz Sosnowski, Menedżer ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych i Realizacji Projektów Badawczo- Rozwojowych w Stoen Operator.
22.01.2024

Spekulacje o zmianie lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – zdanie ekspertów

Dyskusja o zmianie lokalizacji budowy elektrowni jądrowej w Polsce nabrała rumieńców. Ta sytuacja została zainicjowana przez wojewodę pomorską Beatę Rutkiewicz, która podczas wizyty w Lubiatowie miała powiedzieć, że „decyzja środowiskowa dla lokalizacji w Lubiatowie została wydana, ale cały czas rozważamy, czy słusznie. Są też różne głosy na temat wybranej technologii. Najbliższe miesiące będą decydujące” – o czym poinformował 17 stycznia b.r. Dziennik Bałtycki.
21.01.2024

Nośniki digitalowe Clear Channel zasilane zieloną energią od Polenergii Sprzedaż

Polenergia przez 5 najbliższych lat będzie zasilać zieloną energią sieć nośników reklamowych Clear Channel Poland. To efekt długoterminowej umowy smart cPPA. Dostawy energii, które realizowane są przez Polenergię Sprzedaż, ruszyły 1 stycznia 2024 roku.
19.01.2024

Płockie zoo z własnym ekologicznym źródłem energii elektrycznej

W zoo w Płocku (Mazowieckie) powstały dwie instalacja fotowoltaiczne, każda o mocy docelowej 50 kWp. Obie pracują już na potrzeby ogrodu, co pozwoli zmniejszyć ilość kupowanej energii elektrycznej. Koszt ich budowy wyniósł prawie 325 tys. zł; pieniądze na ten cel przekazał Urząd Miasta.
19.01.2024

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW, w '24 ruszy z budową 2 farm wiatrowych

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW mocy. W tym roku chce rozpocząć budowę dwóch farm wiatrowych na lądzie - poinformowała PAP Biznes Alicja Chilińska - Zawadzka, dyrektor generalna EDF Renewables Polska. Firma liczy na rozmowy o partnerstwach dla projektów morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
18.01.2024

Szef PSL o lokalizacji elektrowni jądrowej: odwracanie decyzji byłoby błędem

Dzisiaj odwracanie podjętych decyzji, zaczynanie pracy od nowa, byłoby błędem - powiedział wicepremier, szef MON i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytany o możliwą zmianę lokalizacji elektrowni jądrowej.
18.01.2024

MPK planuje budowę nowych stacji do ładowania autobusów elektrycznych

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie, które eksploatuje 121 autobusów elektrycznych, planuje budowę kolejnych siedmiu nowych stacji do szybkiego ładowania tych pojazdów, a także co najmniej 35 stacji przeznaczonych do wolnego ładowania.
17.01.2024

W podróżach mikroplastiku liczy się kształt

Zasięg rozprzestrzeniania się mikropliastiku w największym stopniu zależy od kształtu jego cząstek. Może to mieć znaczenie nawet dla formowania się chmur i dla warstwy ozonowej – twierdzą naukowcy.
12.01.2024

Brytyjski rząd przedstawił plany czterokrotnego zwiększenia produkcji energii jądrowej

Brytyjski rząd przedstawił w czwartek plany "największej od 70 lat" rozbudowy energetyki jądrowej, które mają pozwolić na czterokrotne zwiększenie do 2050 roku ilości wytwarzanej w ten sposób energii, a zarazem zapewnić krajowi bezpieczeństwo energetyczne.
11.01.2024

Szefowa resortu klimatu: dyrektor Lasów Państwowych odwołany

We wtorek został odwołany dotychczasowy Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica - poinformowała na platformie X Minister Klimatu i środowiska Paulina Henning - Kloska.
10.01.2024

Tusk: w przyszłym tygodniu decyzja, czy będzie pełnomocnik ds. infrastruktury energetycznej

W przyszłym tygodniu powinna zapaść decyzja, czy stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie utrzymane - oświadczył we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.
09.01.2024

MPGK w Katowicach zapewnia drugie życie świątecznym choinkom

Za nami święto Trzech Króli, a to oznacza w wielu domach pozbycie się świątecznej choinki. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Katowice prowadzi odbiór żywych choinek w styczniu i lutym, a następnie przetwarza je na nawóz.
09.01.2024

Minister klimatu: w 10 lokalizacjach wycinki lasów będą wstrzymane lub ograniczone

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że w poniedziałek wyda decyzję o wstrzymaniu lub ograniczeniu na pół roku wycinek lasów w 10 wskazanych lokalizacjach, cennych przyrodniczo.
08.01.2024

Według ekspertów wypadek serbskiej barki na Dunaju będzie miał negatywny wpływ na florę i faunę rzeki

Barka, która zatonęła w piątek w Serbii na Dunaju, przy granicy z Chorwacją, przewoziła tysiąc ton nawozu - powiadomiły serbskie władze. Eksperci ds. ochrony środowiska ostrzegli, że wypadek negatywnie wpłynie na florę i faunę wodną drugiej najdłuższej rzeki w Europie.
05.01.2024

Orlen podjął finalną decyzję inwestycyjną w sprawie Baltic Power

Grupa Orlen podjęła finalną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Inwestycja, która w 2026 roku włączy do polskiego systemu moc blisko 1,2 GW, będzie realizowana wspólnie z kanadyjskim Northland Power. Baltic Power będzie w stanie wyprodukować czystą, dostępną energię, która może zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych. W ramach przygotowania infrastruktury instalacyjnej dla branży offshore koncern rozpoczął również budowę terminala w Świnoujściu.
05.01.2024

Drugie życie dla choinek doniczkowych w Krakowie

Mieszkańcy Krakowa od 8 stycznia do 4 lutego będą mogli oddawać swoje bożonarodzeniowe choinki doniczkowe do punktów wyznaczonych przez Zarząd Zieleni Miejskiej w ramach kolejnej odsłony akcji "Choinka". Drzewka zostaną posadzone na terenach miejskich.
04.01.2024

W Amsterdamie usunięto kilkuset działaczy klimatycznych blokujących autostradę A10

Policjanci usunęli w sobotę około 400 demonstrantów klimatycznych blokujących autostradę A10 w Amsterdamie - poinformowała komenda policji w stolicy Holandii. Władze miasta nazwały blokadę nieodpowiedzialną i zagrażającą życiu ze względu na utrudnienie dojazdu do szpitala uniwersyteckiego.
30.12.2023

Szwedzka prokuratura oskarżyła 11 osób, w tym "królową śmieci", o nielegalne składowanie niebezpiecznych odpadów

Szwedzka prokuratura oskarżyła w czwartek 11 osób, w tym businesswoman nazywaną "królową śmieci", o nielegalne składowanie ponad 200 ton niebezpiecznych odpadów w 21 lokalizacjach w środkowej Szwecji.
28.12.2023

RWE otrzymuje ważną decyzję lokalizacyjną

Wojewoda Pomorski wydał decyzję dotyczącą określenia lokalizacji urządzeń służących do wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II, rozwijanej przez RWE.
27.12.2023

Sztuczna inteligencja pomoże w szukaniu podziemnych złóż wodoru

Powstał system sztucznej inteligencji, który na podstawie zdjęć satelitarnych będzie szukał „złotego wodoru”. Tak mówi się o wodorze, który występuje naturalnie, w ukrytych pod ziemią złożach.
18.12.2023

Na Podkarpaciu powstaną trzy instalacje fotowoltaiczne z magazynami energii

Krośnieński Holding Komunalny z Krosna na Podkarpaciu wybuduje trzy instalacje fotowoltaiczne wraz z magazynami energii. Całkowity koszt inwestycji to ponad 5,5 mln zł, z czego blisko 4,4 mln zł stanowi dofinansowanie z NFOŚiGW.
13.12.2023

OSGE: proces wdrażania technologii reaktorów BWRX-300 w pełni transparentny

Proces wdrażania technologii reaktorów BWRX-300 jest w pełni transparentny, wydanie przez ministra klimatu decyzji zasadniczej mimo negatywnej opinii ABW jest zgodne z prawem - poinformowała we wtorek spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE).
13.12.2023

Orlen testuje asfalty pochłaniające zanieczyszczenia powietrza

Orlen testuje asfalty pochłaniające zanieczyszczenia powietrza - poinformował we wtorek Orlen. W Orlen Asfalt testowana jest technologia wykorzystania do budowy i remontów dróg asfaltu i kruszyw odzyskanych ze starych nawierzchni, która pozwoli oszczędzać ponad 400 mln zł rocznie - dodano.
12.12.2023

Wrocław. Protest przeciwko planom wprowadzenia strefy czystego powietrza

Protest przeciwko planom wprowadzenia strefy czystego powietrza we Wrocławiu organizuje w sobotę w rynku niezrzeszony rady miejski Robert Grzechnik (Nowa Nadzieja). Strefa powinna zostać wprowadzona do 2025 r. – wskazują wrocławscy urzędnicy.
09.12.2023

URE wydał promesy na budowę magazynów energii o łącznej mocy 700 MW

URE wydał promesy na budowę trzech magazynów energii o łącznej mocy 700 MW spółkom z grupy R.Power - poinformował urząd w piątek. Magazyny w technologii ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych powstaną w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim i dolnośląskim.
08.12.2023

PGE: Magazyny energii z dofinansowaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE pozyskała środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na realizację inwestycji pn. „Budowa trzech magazynów energii: Warta, Jeziorsko i Cisna, w celu stabilizacji pracy sieci”. Całkowity koszt inwestycji wynosi blisko 88,5 mln zł, a pozyskana kwota dofinansowania to ponad 43 mln zł.
06.12.2023

Przyznano nagrody „DNA – bo pomaganie mamy w genach”

Ponad 50 firm i organizacji pozarządowych zgłosiło się do konkursu „DNA – bo pomaganie mamy w genach” w trzech kategoriach: Działania Ekologiczne, Pomoc Społeczna, Uczciwe Zarządzanie.
05.12.2023

PGE Energia Ciepła dzieli się ciepłem w Bydgoszczy

Już po raz czwarty w Bydgoszczy PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, podzieliła się ciepłem z potrzebującymi w ramach ogólnopolskiego programu „Dzielimy się ciepłem”. W tej edycji beneficjenci otrzymali wsparcie finansowe na łączną kwotę 30 tysięcy złotych. Przekazane środki finansowe mają zostać przeznaczone na pokrycie kosztów za ciepło sieciowe i ciepłą wodę użytkową.
04.12.2023

Prezes PSEW – nie będzie żadnych wywłaszczeń pod wiatraki

Stanowisko branży wiatrowej jest jasne i nie zmienia się – nie postulujemy i nie będziemy postulować o możliwość korzystania z instytucji celu publicznego dla lokalizacji farm wiatrowych. - oświadczył prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki
01.12.2023

KAS: po zwycięstwie nad "kopciuchami" czas na ograniczenie w mieście ruchu tych aut, które najbardziej zanieczyszczają powietrze

Po zwycięstwie nad "kopciuchami" czas na ograniczenie w mieście ruchu tych aut, które najbardziej zanieczyszczają powietrze. Dalsza poprawa jakości powietrza w Krakowie będzie wymagać utworzenia skutecznej strefy czystego transportu (SCT) – przekonują aktywiści Krakowskiego Alarmu Smogowego.
30.11.2023

Afera wiatrakowa. Trwa gorąca dyskusja [MATERIAŁ AKTUALIZOWANY]

Grupa posłów Polska2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii i proponuje przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku. Sytuacja ta wzbudza wiele emocji i generuje różne opinie.
30.11.2023

Grupa posłów Polska2050-TD i KO proponuje przywrócenie obliga i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych

Rozwiązania z projektu nowelizacji ustawy wiatrakowej umożliwią budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań. Autorzy projektu zaproponowali też rozszerzenie katalogu inwestycji strategicznych o elektrownie wiatrowe, co oznacza, że nie trzeba będzie analizować zgodności ich lokalizacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
30.11.2023

Polska złożyła do TSUE skargę na Niemcy ws. odpadów

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy wz. z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - podało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że sprawa dotyczy uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły nielegalnie do Polski.
29.11.2023

A. Moskwa: w poniedziałek wyślemy skargę na Niemcy do TSUE ws. odpadów

Przygotowaliśmy kompletną skargę do TSUE na Niemcy w sprawie porzuconych w Polsce odpadów - wynika z poniedziałkowego wpisu minister klimatu i środowiska Anny Moskwy na platformie X (d. Twitter). Dodała, że skarga jeszcze w poniedziałek ma zostać wysłana do Trybunału.
27.11.2023

Wrocław. Wprowadzeniem strefy czystego transportu zajmie się rada miasta przyszłej kadencji

Wprowadzeniem strefy czystego transportu we Wrocławiu zajmie się rada miasta przyszłej kadencji. W stolicy Dolnego Śląska od kilku miesięcy trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Strefa powinna zostać wprowadzona do 2025 r. – wskazują wrocławscy urzędnicy.
24.11.2023

CHEP Polska otrzymuje pierwszą gwiazdkę Lean & Green

Lean & Green to program zrzeszający 600 europejskich firm, które dokumentują swoje osiągnięcia w zmniejszaniu śladu węglowego. Działa w 14 krajach tworząc społeczność biznesową poświęconą zrównoważonej logistyce. Uczestników nagradza certyfikatami za konkretne osiągnięcia w drodze do zero emisyjności. Do grona wyróżnionych dołączył również CHEP Polska, otrzymując lokalnie pierwszą gwiazdkę.
24.11.2023

Hitachi Energy rozszerza swoją produkcję w Szwecji

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, który kształtuje zrównoważoną przyszłość energetyczną dla wszystkich, poinformowała, że rozszerza swoją produkcję w Smedjebacken i Ludvice, w regionie Dalarna w Szwecji. To część ogłoszonego wcześniej planu zatrudnienia ponad 2000 dodatkowych pracowników w ciągu najbliższych dwóch lat.
22.11.2023

Fotowoltaika w mieście szansą dla przemysłu

W Konstantynowie Łódzkim powstaje instalacja fotowoltaiczna o mocy ponad 13 MW, realizowana przez Firmę Varitex, która zapewni energię dla lokalnych przedsiębiorców. Instalacja o takiej mocy pozwala na zasilenie prawie 4 tys. gospodarstw domowych przez rok.
21.11.2023

Inwestycje w sieć elektroenergetyczną szansą na rozwój sektora eMobility w Polsce

Rozwój rynku samochodów elektrycznych w Polsce wciąż przyspiesza. Udział segmentu eMobility w naszym kraju nieustanie się zwiększa i daje perspektywy redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz smogu w miastach. Jednak oznacza to szereg wyzwań, z których najważniejszym wydaje się być konieczność rozwoju sieci dystrybucyjnych i wprowadzania ułatwień prawnych dla nowych przyłączeń.
20.11.2023

Air France-KLM inwestuje w produkcję SAF w Stanach Zjednoczonych

Grupa wzmacnia partnerstwo z DG Fuels kontraktując zakup 75 tysięcy ton SAF rocznie oraz inwestując w wydajną technologię konwersji węgla.
19.11.2023

Regulacje prawne UE dotyczące procedur ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ)

Procedura ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ) wprowadzona została do systemu prawnego UE w 1985 roku. Zgodnie z tą procedurą duże projekty budowlane i/lub rozwoje, muszą przed rozpoczęciem realizacji zostać ocenione pod kątem wpływu, jaki mogą wywierać na środowisko, zarówno przyrodnicze, jak i na zdrowie i życie ludzi.
09.11.2023

Projekt: rząd zakłada przesunięcia wydatków w programie zw. z budową infrastruktury pod elektrownię jądrową

Obniżenie limitu wydatków z budżetu państwa w latach 2023, 2024 i 2028, a podwyższenie ich w 2025 r. - zakładają zmiany w programie zw. z budową infrastruktury pod elektrownię jądrową, o których poinformowało we wtorek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Limit wydatków na poziomie 4,76 mld zł ma się nie zmienić.
01.11.2023

Estonia otrzymała zielone światło w kwestii rozwoju krajowego programu energetyki jądrowej

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przyznali w poniedziałek, że Estonia jest gotowa do rozpoczęcia swojego programu energetyki jądrowej.
30.10.2023

Decyzja lokalizacyjna dla projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymała od wojewody pomorskiego decyzję lokalizacyjną dla projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformowała w czwartek spółka. Decyzja dotyczy lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”.
26.10.2023

Umicore i PowerCo wybudują fabrykę akumulatorów do samochodów elektrycznych w Nysie

Na początku października Umicore i PowerCo ogłosiły utworzenie spółki IONWAY. Pierwszy zakład produkcyjny powstanie w Nysie, w sąsiedztwie istniejącego zakładu CAM firmy Umicore. Producent materiałów do produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych zwiększy swoją obecnością znaczenie elektromobliności w Europie.
26.10.2023

CEVA Logistics i Orange Polska. Od 15 lat wspólnie dla zrównoważonego rozwoju i środowiska

CEVA Logistics podsumowuje 15 lat współpracy z Orange Polska, jedną z największych sieci telefonii komórkowej w naszym kraju. CEVA, jako główny operator logistyczny tej sieci, odpowiada za zarządzanie dostawami produktów do klientów i salonów sprzedaży Orange w całej Polsce.
25.10.2023

Proekologiczny konkurs organizowany przez Volkswagen Poznań rozstrzygnięty

Poznań, 18 października 2023 r. Komisja Konkursowa konkursu „Niebieskie Granty" organizowanego przez Volkswagen Poznań, ogłosiła laureatów grantów na rok 2023. Zwycięzcami konkursu zostały: Stowarzyszenie Schron Kultury Europa przedstawiające projekt „Ziemia Wspólna – idzie wiosna!" oraz Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku z projektem „Międzypokoleniowe zainicjowanie powstawania lasów kieszonkowych we Wrześni metodą Miyawaki – etap I."
18.10.2023

Rozstrzygnięcie sprawy nielegalnego składowania niemieckich śmieci na terenie Polski

Komisja Europejska przyznaje Polsce rację w sporze z Niemcami dotyczącym pozostawionych odpadów - poinformowała w środę na platformie X minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zażądała od Niemiec "natychmiastowego" zabrania odpadów. Jeśli tak się nie stanie, sprawa trafi do TSUE - dodała.
18.10.2023

Francja nadal zainteresowana udziałem w polskim programie jądrowym

Francuski koncern EDF jest nadal zainteresowany udziałem w polskim programie energetyki jądrowej. Wybór lokalizacji i partnera do drugiej elektrowni powinien nastąpić szybko, by dotrzymać harmonogramu całego programu - przekonuje szef EDF w Polsce Thierry Deschaux.
18.10.2023

Orlen sfinalizował zakup farm wiatrowych w Wielkopolsce o łącznej mocy ponad 140 MW

Sfinalizowano zakup farm wiatrowych Ujazd, Dobrzyca oraz Dominowo, o łącznej mocy ponad 140 MW - poinformowała w czwartek Grupa Orlen. Orlen obecnie ma blisko 500 MW mocy zainstalowanych w lądowych farmach wiatrowych.
13.10.2023

Ruszyły miejskie stacje ładowania aut elektrycznych w Gorzowie Wielkopolskim

Gorzów Wielkopolski odważnie wkracza w świat elektromobilności. Właśnie uruchomione zostały cztery miejskie stacje ładowania aut elektrycznych oraz hybrydowych, a na finiszu są prace nad budową kolejnych ośmiu. W sumie udostępnione będą 32 miejskie punkty ładowania. Urządzenia zostały usytuowane tam, gdzie mieszkańcy spędzają czas. Za budowę i obsługę stacji odpowiada firma Powerdot, która pokrywa wszelkie koszty tej inwestycji.
12.10.2023

Elemental Holding zakończył pierwszą fazę montażu pojemników na elektroodpady

10 kontenerów na elektroodpady zostało rozlokowanych na terenie mazowieckiego Grodziska, gdzie Terra Recycling i Elemental Holding mają swoją siedzibę oraz w okolicznych miejscowościach. Pojemniki są przeznaczone do zbiórki drobnej elektroniki o maksymalnym rozmiarze do 50 cm, czyli starych laptopów, telefonów, mikserów, tosterów i innych niewielkich sprzętów. Montaż kontenerów na zużyty sprzęt oraz inne odpady wartościowe w strategicznych punktach rozpoczął się w lipcu, w ramach pierwszej fazy projektu.
09.10.2023

Kanadyjczycy budują łańcuchy dostaw do budowy reaktorów BWRX-300

Kanadyjski producent najcięższych elementów dla przemysłu jądrowego BWXT buduje łańcuch dostaw elementów do budowy reaktorów BWRX-300. Konstrukcje te zamierza stawiać w Polsce spółka Orlenu i Synthosu. Wcześniej pierwszy BWRX-300 ma powstać w Kanadzie.
09.10.2023

ESG szansą na budowanie konkurencyjności

Dlaczego przedsiębiorstwa powinny systematycznie monitorować i oceniać swój wpływ na środowisko? Jakie korzyści może to przynieść zarówno w kontekście zrównoważonego rozwoju, jak i konkurencyjności na rynku? Na te i inne istotne pytania w kwestii ESG odpowiadali uczestnicy debaty, zorganizowanej 26 września 2023 roku przez firmę CHEP oraz GS1 w Kinie Kinogram, zlokalizowanym w przestrzeniach Fabryki Norblina w Warszawie.
04.10.2023

Elektrownia jądrowa na Pomorzu ma pracować 60 lat

Podstawowy okres eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu wyniesie 60 lat - wynika załącznika do wydanej decyzji środowiskowej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska ws. budowy i eksploatacji pierwszej jądrówki.
22.09.2023

Modułowa nadbudowa z DMDmodular w najbardziej ekologicznym mieście Europy

Według brytyjskiego magazynu Monocle, który co roku opracowuje listę 20 najbardziej przyjaznych miast do życia Kopenhaga należy do ścisłej czołówki, plasując się już czterokrotnie na szczycie rankingu opracowywanego od 2007 roku. Co więcej, Kopenhaga jest liderem wśród światowych stolic pod względem ekologii, będąc wielokrotnie określaną mianem eko-metropolii. To właśnie do tego miasta, Spółka DMDmodular dostarczyła w pełni wykończone moduły mieszkalne.
20.09.2023

Z okazji Dnia bez Samochodu Kraków oferuje darmową komunikację

W piątek, w Europejskim Dniu bez Samochodu, każdy podróżujący po Krakowie komunikacją miejską będzie uprawniony do darmowych przejazdów. Miasto chce w ten sposób zachęcić do ograniczenia używania aut, a przez to przyczynić się do ochrony klimatu.
18.09.2023

Trwają prace nad systemem sprzedaży polskiego samochodu elektrycznego

ElectroMobility Poland, właściciel marki Izera, planuje zbudować nowoczesny, efektywny i „lekki” system dystrybucji oparty na sprzedaży w internecie, a także nowoczesne formy sprzedaży bezpośredniej, takie jak m.in. zlokalizowane w miastach concept stores czy mobilne pop-up stores. Koncepcja sprzedaży, nad którą pracuje EMP, wpisuje się w zmiany, które w ostatnich latach zachodzą na rynku motoryzacyjnym, i ma stanowić atut w podjęciu konkurencji rynkowej przez nową markę z Polski.
18.09.2023

Orlen testuje pierwszą w Polsce lokomotywę na wodór

Orlen kupił od spółki Pesa Bydgoszcz lokomotywę wodorową - pierwszy tego typu pojazd szynowy w Polsce i rozpoczął jej testy - poinformował w niedzielę koncern.
17.09.2023

Lekcje ekologii w programie Europejskiego Tygodnia Mobilności

Lekcje ekologii, przejazd w roli motorniczego w symulatorze tramwaju oraz kontrole stanu technicznego roweru, to niektóre atrakcje przygotowane w Krakowie z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności.
17.09.2023

Konferencja „Atom dla Polski” 19 września

W najbliższy wtorek 19 września na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, odbędzie się trzecia edycja konferencji poświęconej energetyce nuklearnej. Dyskusje dotyczyć będą miejsca atomu w miksie energetycznym Polski, tworzenia kadr dla energetyki jądrowej, budowania potrzebnej infrastruktury oraz finansowania zarówno dużego jak i małego atomu.
15.09.2023

"Sprzątamy Bałtyk" - ekologiczna akcja startuje 16 września

Fundacja MARE już czwarty rok z rzędu zaprasza do udziału w akcji Sprzątania Bałtyku w ramach obchodów Światowego Dnia Sprzątania (World Cleanup Day), czyli największej tego rodzaju inicjatywy na świecie, podczas której 70 milinów ludzi wychodzi posprzątać swój kawałek planety. Celem akcji w Trójmieście jest nie tylko sprzątnięcie naszego kawałka planety, ale także ożywienie na nowo naszej relacje z wodą i promowanie głębokiego szacunku dla tego bezcennego i życiodajnego zasobu.
15.09.2023

Zrównoważona konsumpcja i produkcja - deklaracje biznesu i konsumentów. Startuje międzynarodowy tydzień Agendy 2030

Rok 2023 wyznacza półmetek na drodze realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs). Jak co roku, we wrześniu obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Tydzień Działania, który ma skupić uwagę świata na postępach i wyzwaniach związanych z tą globalną agendą. Z tego powodu również Kampania 17 Celów, której Stena Recycling jest partnerem, organizuje w Polsce szereg spotkań dedykowanych biznesowi, aby intensyfikować działania firm na rzecz tych celów.
13.09.2023

MSC przyznała nagrody za zrównoważone rybołówstwo

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC), działająca na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, doceniła podmioty, które w ciągu ostatniej dekady wyróżniły się największym zaangażowaniem w rozwój Programu MSC w naszym kraju.
13.09.2023

Ambasador USA o pomocy dla projektu SMR: wspieramy innowacyjne i bezpieczne technologie

USA wspierają innowacyjne i bezpieczne technologie dla dekarbonizacji i zwiększania stabilności energetycznej na świecie - oświadczył amerykański ambasador Mark Brzezinski. Władze USA zadeklarowały pomoc finansową dla planów budowy reaktorów SMR przez Orlen i Synthos.
08.09.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: od 2024 r. w północnej Polsce mogą ruszyć specjalne strefy energetyczne

W północnej Polsce od początku 2024 r. miałyby ruszyć specjalne strefy energetyczne; inwestorzy zużywający dużo energii mogliby liczyć tam na niższe ceny energii – poinformowała w środę w Karpaczu pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
07.09.2023

Panattoni z czwartym certyfikatem BREEAM Outstanding w Europie. Panattoni Park Konin z najwyższym wynikiem w Polsce

Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, otrzymał BREEAM Outstanding w systemie International New Construction dla Panattoni Park Konin. To już czwarta w Europie inwestycja dewelopera z najwyższą oceną w tym systemie.
02.09.2023

PGE przyspiesza transformację polskiej energetyki – zeroemisyjność już w 2040 r.

- Polska gospodarka, aby pozostać konkurencyjną potrzebuje czystej, bezpiecznej, zielonej i taniej energii. Zaktualizowana strategia PGE to przemyślana, racjonalna i odpowiedzialna ścieżka rozwoju polskiej energetyki w oparciu o nowoczesne rozwiązania - powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
29.08.2023

Wiceszef MAP: trzecia lokalizacja elektrowni atomowej jest ustalana

Trzecia lokalizacja elektrowni atomowej jest ustalana - poinformował w czwartek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Dodał, że wydaje się naturalne, iż będzie to lokalizacja związana z miejscem, gdzie dzisiaj jest produkowana energia.
17.08.2023

PGE i Ørsted otrzymały nowy obszar do budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Decyzją Ministerstwa Infrastruktury Grupa PGE i Ørsted będą mogły zbudować na akwenie 45.E.1. do 210 MW mocy wytwórczych. Pozwolenie na budowę sztucznych wysp (PSzW) zostało wydane na wniosek złożony wspólnie przez obie firmy. Dotyczy obszaru sąsiadującego z realizowanym przez obie firmy projektem Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
17.08.2023

NCBR pokazało ekologiczny budynek w Mysłowicach

Przy ulicy Karola Miarki w Mysłowicach powstaje najnowocześniejszy w Polsce społeczny budynek wielorodzinny. Dzięki nowatorskiej technologii opracowanej przez firmę DMDmodular p.s.a. oraz zaangażowaniu miasta Mysłowice, Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej już wkrótce powiększy swoje zasoby o 29 nowoczesnych i w pełni wykończonych mieszkań.
01.08.2023

Francuski EDF zaczyna dialog z regulatorem ws. budowy własnego reaktora SMR

Nuward, filia francuskiego koncernu EDF złożyła do dozoru jądrowego Francji ASN wniosek o wydanie opinii dla projektu małego reaktora modułowego (SMR) - również nazwanego Nuward. Modelem tym zainteresowane jest m.in. polskie Respect Energy.
30.07.2023

Magazyny energii - klucz do zintegrowania odnawialnych źródeł energii z siecią elektroenergetyczną [WYWIAD]

Transformacja energetyczna to również dynamiczna zmiana w sposobie funkcjonowania systemu energetycznego, napędzana głównie przez rosnące znaczenie rozproszonego wytwarzania energii, w tym w niestabilnych źródłach odnawialnych, takich jak instalacje fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe - które są uzależnione od warunków pogodowych, co powoduje, że produkcja energii nie zawsze pokrywa zapotrzebowanie. Tym samym, nie jesteśmy w stanie wykorzystać ich pełnego potencjału, a nadwyżki energii mogą być marnotrawione.
26.07.2023

KGHM wytypował potencjalne lokalizacje dla swoich SMR-ów w woj. dolnośląskim; Orlen z kolei analizuje kolejne

KGHM wytypował miejsca, gdzie mógłby postawić małe reaktory atomowe w Dolnośląskim i w województwach sąsiadujących. Orlen z kolei, po wytypowaniu wstępnych siedmiu lokalizacji dla swoich SMR-ów, analizuje kolejne miejsca gdzie mogłyby one powstać.
22.07.2023

Morska energetyka wiatrowa pod lupą NIK - komentarz

W przedmiotowej publikacji zostaną przeanalizowane wyniki kontroli, przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, dotyczące rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
20.07.2023

Enefit rozwija publiczną sieć ładowarek dla pojazdów elektrycznych na Śląsku

Enefit, spółka należąca do estońskiej, państwowej grupy Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, udostępni publiczną sieć ładowarek do pojazdów elektrycznych w Bielsku-Białej i w Zabrzu. Do dyspozycji kierowców oddanych zostanie łącznie 68 nowoczesnych urządzeń zasilanych zieloną energią. Enefit aktywnie poszukuje nowych lokalizacji pod budowę sieci publicznych ładowarek. Firma planuje w ciągu najbliższych czterech lat zarządzać siecią 2500 urządzeń.
17.07.2023

Biedronka w tym roku postawi na swoich parkingach 150 stacji ładowania elektryków [WIDEO]

Sieć Biedronka otwiera się na rynek elektromobilności. W ciągu półtora roku chce udostępnić na parkingach 1,8 tys. punktów ładowania w 600 lokalizacjach na terenie całej Polski. Ma to być największa sieć szybkich ładowarek w kraju. – Będziemy zapewniać dostęp do tej usługi zarówno w mniejszych, jak i w dużych miejscowościach – zapowiada Paweł Stolecki, członek zarządu i dyrektor operacyjny Jeronimo Martins Polska. Ładowarki o mocy 120 kW, których operatorem jest PowerDot, umożliwią naładowanie baterii w ok. 20–30 min. Będą też wy
13.07.2023

Orlen planuje uruchomienie ok. 100 stacji tankowania wodoru do końca 2030 r.

Orlen planuje uruchomienie do końca 2030 r. ok. 100 stacji tankowania wodoru w Polsce, w Czechach i na Słowacji; optymalizuje też sprzedaż benzyn i diesla - poinformował PAP koncern. Spółka dodała, że akwizycja w Austrii pozwoli zrealizować w ponad 97 proc. cel stworzenia sieci 3500 stacji paliw.
08.07.2023

CEVA Logistics i Toyota Motor Europe rozpoczną testy nowego samochodu ciężarowego napędzanego wodorem

CEVA Logistics, w ramach partnerstwa z Toyota Motor Europe (TME), będzie testować jeden z pierwszych dostępnych na rynku ciężarowych samochodów z wodorowymi ogniwami paliwowymi (HFC). Prototyp, zaprojektowany dla TME przez holenderskiego producenta VDL Groep, ma być eksploatowany na podstawie pięcioletniej umowy, dekarbonizując łańcuch dostaw TME i dostarczając cennych informacji na temat wydajności technologii HFC.
01.07.2023

Hynfra założyła spółkę w Jordanii. Powstanie tam fabryka zielonego amoniaku

Polska Hynfra i jordańska Fidelity Group utworzyły spółkę Jordan Green Ammonia L.L.C. Głównym celem jest budowa fabryki zielonego amoniaku w specjalnej strefie ekonomiczne Aseza w Akabie (Jordania).
30.06.2023

PSEW 2023: to jest przełomowy rok dla polskiej branży energetyki wiatrowej

Potencjał energetyki lądowej, konsekwencje zmienności cen na rynku energii, możliwości produkcji zielonego wodoru z morskich farm wiatrowych - to zagadnienia, które omawiali uczestnicy konferencji PSEW 2023. W trzydniowym spotkaniu zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej w Hotelu Narvil Conference & Spa - Serock wzięli udział przedstawiciele rządu, biznesu oraz osoby związane polską branżą energetyczną.
27.06.2023

Finał I edycji Akademii Wodorowej

63 wykładowców i ekspertów, 8 wybranych lokalizacji w Polsce oraz 30 uczestników, spośród których 5 najlepszych już wkrótce będzie mogło rozpocząć płatny staż w Grupie Orlen – to efekt pierwszej edycji Akademii Wodorowej. Celem projektu jest wsparcie kształcenia kadr w zaawansowanych technologiach wodorowych.
26.06.2023

Dotacje z czterech WFOŚiGW do lotów patrolowo-gaśniczych nad lasami

800 tys. zł dofinansowania przekażą cztery Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w: Katowicach, Wrocławiu, Opolu i Krakowie na loty patrolowo-gaśnicze na terenach leśnych – zakładają podpisane w piątek umowy przedstawicieli Funduszy z leśnikami.
25.06.2023

Anna Moskwa: "Nadal prowadzimy działania związane z neutralizacją złotej algi"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 23 czerwca 2023 r. spotkała się we Wróblinie nad Odrą z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim oraz służbami zaangażowanymi w działania zaradcze na Odrze.
25.06.2023

Tauron planuje zwiększyć inwestycje w sieci elektroenergetyczne do 3 mld zł w 2024 r.

Koncern energetyczny Tauron planuje zwiększyć nakłady inwestycyjne w sieci elektroenergetyczne do 3 mld zł w 2024 r. – podał zarząd firmy na piątkowej konferencji prasowej w Katowicach. Środki te trafią na przyłączenia nowych klientów, w tym OZE oraz modernizację i przebudowę sieci.
24.06.2023

EDF Renewables Polska na PSEW 2023: rozumiemy, czego potrzebuje polska energetyka wiatrowa na morzu [WIDEO]

„Przy projektach związanych z energetyką wiatrową ważne jest budowanie silnych lokalnych łańcuchów dostaw. Zarówno polskich jak i europejskich. To znacznie ułatwia realizację harmonogramu inwestycji i mityguje ryzyka” - przekonywała Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO EDF Renewables Polska, podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.
22.06.2023

Corab S.A. i Kelfield rozwiną projekty agrowoltaiczne o mocy ponad 1 GW

Corab S.A. i Kelfield podpisały list intencyjny, na podstawie którego wybudują elektrownie agrowoltaiczne o docelowej łącznej mocy ponad 1 GW. W pierwszej kolejności powstaną wolnostojące konstrukcje pionowe na łąkach i pastwiskach zlokalizowanych w województwach zachodniopomorskim i pomorskim. Szacowana wartość zastosowanych w ramach projektu komponentów wyniesie ok. 300 mln zł. Będzie to największa inwestycja w dziedzinie agrowoltaiki zrealizowana dotychczas w Polsce.
21.06.2023

Naukowcy z międzynarodowej ekspedycji TREC badali trójmiejskie plaże

Naukowcy z międzynarodowej ekspedycji TREC przez kilka dni zbierali próbki m.in. gleby, osadów i wody w Sopocie i Gdańsku. Projekt ma na celu zbadanie organizmów w ich naturalnym otoczeniu. Badania będą prowadzone łącznie w 22 krajach Europy.
19.06.2023

Potencjał geotermii w krajowym ciepłownictwie nie jest w pełni wykorzystywany. Zainteresowanie samorządów i inwestorów powoli rośnie

Geotermia jest stabilnym źródłem czystej energii, które nie zależy od pogody. Może stanowić alternatywę dla ropy, gazu czy węgla, zwłaszcza że zasoby eksploatacyjne tej energii odpowiadają mniej więcej połowie rocznej produkcji ciepła koncesjonowanych wytwórców ciepła w Polsce. Mimo to są zagospodarowywane tylko w niewielkim stopniu. W ostatnich latach widać jednak rosnące zainteresowanie geotermią wśród krajowych inwestorów, czemu sprzyja też coraz większa dostępność finansowania takich inwestycji ze środków NFOŚiGW.
16.06.2023

Latem kolejna nowela ws. ułatwień dla atomu, w tym dla SMR-ów

W lipcu br. chcemy przyjąć projekt szerszej noweli przepisów ws. inwestycji w energetykę jądrową, która ma uprościć i umożliwić przyspieszenie inwestycji w duży i mały atom, mówi PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.06.2023

Budimex Mobility uruchomił w Bydgoszczy pierwsze punkty ładowania samochodów elektrycznych

Spółka wchodząca w skład Grupy Budimex oddała 27 stacji do ładowania samochodów elektrycznych do dyspozycji mieszkańcom Bydgoszczy. Kolejne słupki z logo lidera rynku budowlanym zostaną uruchomione już wkrótce w Poznaniu i Szczecinie, a następnie w Gorzowie Wielkopolskim.
12.06.2023

Wojewoda Pomorski wydał już 14 decyzji dla bałtyckich MFW

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał już 14 decyzji dotyczących budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Pierwsza z nich - Baltic Power ma zostać oddana do użytku w 2026 roku. Rocznie, czystą energią, zasilać będzie ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych przez ponad 25 lat. Z kolei uruchomienie MFW Baltica 2 i 3 planowane jest do 2030 roku.
12.06.2023

Sztab kryzysowy uzgodnił pilne natlenianie wody w Kanale Gliwickim

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski podczas sztabu kryzysowego w dniu 11 czerwca uzgodnił ze strażą pożarną pilne rozpoczęcie natleniania wody na odcinkach kanału, gdzie stwierdzono najniższy poziom nasycenia tlenem, co mogło być powodem śnięcia ryb - poinformowało w niedzielę ministerstwo klimatu i środowiska.
12.06.2023

Przyszłość to wodór. Akademia H2 na Politechnice Gdańskiej

Dwa dni różnorodnych wykładów, zajęć laboratoryjnych i naukowych dyskusji to efekt spotkania 30 studentów z całej Polski i naukowców z Politechniki Gdańskiej w ramach I edycji Akademii Wodorowej.
09.06.2023

Lublin ogłosił przetarg na budowę 164 punktów ładowania pojazdów elektrycznych

Urząd Miasta Lublin ogłosił przetarg m.in. na wybudowanie 164 ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych w 82 lokalizacjach; termin składania ofert upływa 26 czerwca br. – poinformowała w środę Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.
08.06.2023

Stacje monitoringu powietrza chwytają DNA

Naukowcy zaobserwowali, że monitorujące powietrze stacje masowo, choć przypadkowo wychwytują z powietrza DNA. To może być doskonałe narzędzie do monitorowania bioróżnorodności na całym świecie.
07.06.2023

Szef PSE: istnieje ryzyko, że wyłączenia OZE będą częstsze

Wyzwaniem będzie integracja źródeł OZE z siecią; już teraz pojawiają się redukcje produkcji energii z tych źródeł, a istnieje ryzyko, iż przy rozwoju OZE te redukcje będą głębsze i częstsze - wskazał w piątek prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Tomasz Sikorski.
05.06.2023

Czarnek: W Polsce powstanie symulator reaktora jądrowego

W Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego "jeden do jednego". Ma on powstać w perspektywie najbliższych trzech, czterech lat - poinformował w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
31.05.2023

Rząd przyjął uchwałę ws. finansowania budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

Rada Ministrów przyjęła uchwałę dot. zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
31.05.2023

Ørsted i PGE z pozwoleniem lokalizacyjnym dla 45.E.1. dla MFW

Komentarz Prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego do rozstrzygnięcia na korzyść PGE postępowania dotyczącego nowego pozwolenia lokalizacyjnego (PSzW) dla morskich farm wiatrowych dla obszaru 45.E.1
30.05.2023

Projekt: Polskie Elektrownie Jądrowe mają mieć podwyższony kapitał własny

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe odpowiedzialna za budowę pierwszej elektrowni atomowej, ma mieć podwyższony kapitał własny - wynika z informacji o projekcie uchwały dot. finansowania tej inwestycji. Analizie ma być poddana konieczność stworzenia odpowiedniego mechanizmu wsparcia.
26.05.2023

Enefit wprowadza na polski rynek ładowarki do samochodów elektrycznych i będzie rozwijał publiczną sieć ładowania

Enefit, spółka należąca do estońskiej, państwowej grupy Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, zaoferuje swoim klientom biznesowym w Polsce zarówno zakup, jak i wynajem nowoczesnych ładowarek do e-samochodów. Firma będzie też rozwijać publiczną sieć ładowania dostępną dla rosnącej floty samochodów elektrycznych w Polsce, których liczba przekroczyła już 67 tys. pojazdów .
25.05.2023

Obajtek: do końca roku kolejne potencjalne lokalizacje dla SMR-ów

Do końca roku przedstawimy kolejne potencjalne lokalizacje dla SMR-ów – przekazał w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że na podstawie przeprowadzonych badań jest pełne przyzwolenie społeczne na takie technologie w kraju.
24.05.2023

Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim

Dające się zauważyć ostatnio, w szczególności po dniu 22 stycznia 2021 r., przyspieszenie tempa prac nad inwestycjami w zakresie realizacji projektów związanych z budową pierwszych Morskich Farm Wiatrowych na polskich obszarach morskich, zmusza do pochylenia się nad tematem bezpieczeństwa żeglugi po akwenie Morza Bałtyckiego w kontekście powyższych planów.
23.05.2023

Ozdoba: Oczekujemy natychmiastowego działania Niemiec w sprawie odebrania odpadów, które nielegalnie trafiły do Polski

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje założenia do skargi skierowanej do Komisji Europejskiej na bierność rządu Republiki Federalnej Niemiec w sprawie uchylania się Niemiec od uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które nielegalnie trafiły do Polski.
22.05.2023

Dwie nowo zatwierdzone szwedzkie MFW wyprodukują tyle samo energii co duży reaktor jądrowy

Dwie morskie farmy wiatrowe, które 16 maja otrzymały zgodę szwedzkiego rządu, będą w stanie dostarczyć do 6,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co według rządu odpowiada produkcji energii elektrycznej z jednego dużego reaktora jądrowego.
22.05.2023

W Bydgoszczy PKN Orlen zbudował niemal samowystarczalną energetycznie stację paliw

Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych i instalacji do równoczesnej produkcji ciepła i chłodu ORLEN zbudował stację paliw, która sama wytwarza prawie 90 proc. prądu potrzebnego do jej działania. Pilotaż innowacyjnego systemu przeprowadzono w Bydgoszczy. Już wkrótce koncern rozpocznie jego wdrażanie na kolejnych stacjach w całym kraju.
19.05.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.