Wynik wyszukiwania - "zero emisji" - Wiadomości

Brytyjski sektor morski otrzymuje 77 mln funtów na zielone innowacje

Już w ciągu dwóch lat, według rządu, po brytyjskich wodach będą pływać statki o zerowej emisji.
10.02.2023

Kanada wstrzymuje od 2023 roku finansowanie międzynarodowych projektów w sektorze paliw kopalnych

Z początkiem 2023 roku rząd Kanady przestanie finansować międzynarodowe projekty związane z paliwami kopalnymi, czyli wydobyciem ropy naftowej, gazu i węgla – poinformował w czwartek minister zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson.
09.12.2022

Equinor opracowuje koncepcję nowego statku do przewozu CO2

Norweski koncern naftowy połączył siły z rodzimą firmą projektową Breeze Ship Design, aby opracować koncepcję statku do przewozu CO2 i jego bezpośredniego wtłaczania na morzu.
22.11.2022

Rolls-Royce'a startuje z niskoemisyjnym systemem spalania

Innowacyjny system niskoemisyjnego spalania firmy Rolls-Royce był testowany podczas lotu w Tucson w USA, pomyślnie wchodząc w ostatnią fazę testów.
21.11.2022

Wiatr, prąd i wodór. Branżę jachtową czeka rewolucja?

Ekologia – to już nie tylko hasło, ale przede wszystkim idea, która przyświeca producentom jachtów i łodzi motorowych. Czy silniki elektryczne i z napędem wodorowym mogą całkowicie wyprzeć silniki spalinowe na tych jednostkach? „Ta rewolucja już się rozpoczęła” – mówi Marcin Hołub, Prezes Zarządu mPower.
17.11.2022

Architekci i zeroemisyjne budownictwo

Najnowsze analizy pokazują, że branża budowlana odpowiada za 37% emisji gazów cieplarnianych. Trudno się zatem dziwić, że w związku z planem redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2035 roku określonym w Europejskim Nowym Zielonym Ładzie mnożą się obszary pilnych działań pomagających w osiągnięciu tego wyniku.
16.11.2022

Europa w drodze do zero emisyjności - niebawem wodór stanie się jednym z głównych filarów miksu energetycznego - jakie technologie będą wdrażane?

Europejskie Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru właśnie wybrało i nagrodziło najlepsze projekty wodorowe w UE
09.11.2022

Pierwsza cementownia o zerowej emisji czeka na zielone światło

Firma budowlana Hanson stara się zabezpieczyć fundusze rządowe, aby jej cementownia Padeswood w Północnej Walii stała się zakładem o zerowej emisji netto.
14.10.2022

McLaren ściga się z zerową emisją

McLaren Racing zobowiązał się do zmniejszenia własnych emisji o 90 proc. do 2040 roku.
27.09.2022

Samsung Electronics przeznacza 5 mld dolarów na realizację celu zero netto

Firma Samsung Electronics zobowiązała się do zainwestowania 5 miliardów dolarów w ciągu najbliższych ośmiu lat, aby do 2050 roku osiągnąć zerowy poziom emisji netto.
20.09.2022

Więcej zeroemisyjnych promów na Bałtyku. Kolejny buduje Scandlines

Duński przewoźnik Scandlines świętował ostatnio położenie stępki pod nowy zeroemisyjny prom towarowy, który będzie kursował z Niemiec do Danii.
05.09.2022

Elektryczny pchacz z Kłajpedy na płytkie wody. Czy pokona susze i mielizny żeglugi śródlądowej UE?

Projekt pchacza z napędem elektrycznym zaprezentowało niedawno litewskie biuro projektowe Western Baltic Engineering (WBE), które działa w grupie Western Shipyard Group. Statek ma zostać zbudowany na zamówienie Litewskiego Urzędu Żeglugi Śródlądowej w przyszłym roku.
29.08.2022

Drogi prąd hamuje zeroemisyjną komunikację miejską

Szybko rosnące koszty energii elektrycznej mogą spowolnić przestawienie miejskiego transportu w Polsce na bezemisyjne napędy; ich udział w zakupach spółek przewozowych maleje - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
21.06.2022

Lotos Petrobaltic z Orlenem pracują nad spławianiem Wisłą CO2 do wyrobisk na Bałtyku

Lotos Petrobaltic z Orlenem i Grupą Azoty pracują nad projektem spławiania Wisłą dwutlenku węgla do wyrobisk na dnie Bałtyku, a następnie, w dłuższej pespektywie, nad produkcją z CO2 paliw syntetycznych w nowo powstałym zakładzie w Elblągu - poinformowały we wtorek spółki.
08.06.2022

Czy elektryki są naprawdę "ekologiczne"? Odpowiedź brzmi: tak, ale to skomplikowane

W miarę jak samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne, niektórzy zadają sobie pytanie, czy są one tak przyjazne dla środowiska, jak się je reklamuje – niektórzy twierdzą, że należy wziąć pod uwagę emisję gazów cieplarnianych podczas procesu produkcji i ładowania akumulatorów.
19.05.2022

Zielone korytarze żeglugowe połączą kraje nordyckie

Przedstawiciele nordyckich ministerstw ds. klimatu i środowiska podpisali 3 maja deklarację w sprawie ekologicznej żeglugi w regionie nordyckim. W tym samym celu relację nawiązał Duński Urząd Morski oraz Maersk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping. Celem jest wdrożenie zrównoważonych rozwiązań do sektora żeglugi.
17.05.2022

ExxonMobil: rynek CCS osiągnie wartość 4 bln USD

Gigant naftowy uważa, że do 2050 roku. wychwytywanie dwutlenku węgla zdominuje 60 proc. rynku O&G wartego 6,5 mld USD.
12.05.2022

Seabubbles: latająca łódź na wodór i prąd [WIDEO]

Wiele miast boryka się z korkami na drogach i dużym zanieczyszczeniem powietrza. Tymczasem całkiem spora część europejskich konurbacji powstała na terenach położonych w pobliżu rzek lub zbiorników wodnych. Niemal jedną trzecią terenów leżących na obszarach miejskich od rzeki czy kanału dzieli odległość kilkuminutowego spaceru.
12.05.2022

UE za bezemisyjnym transportem drogowym do 2035 roku

Europosłowie komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego poparli w środę wprowadzenie bezemisyjnego transportu drogowego do 2035 roku w przypadku nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych.
12.05.2022

Zero emisji: Air France i KLM stanęły w szranki w konkursie „Skyteam Sustainable Flight Challenge”

W ostatnich dniach linie Air France i KLM zrealizowały cztery specjalne loty, podczas których zastosowano wszystkie aktualnie dostępne środki i narzędzia w celu maksymalnej redukcji emisji CO2 i minimalizacji wpływu na środowisko. Dwa rejsowe loty Air France - do Montrealu i Lizbony oraz dwa połączenia KLM - do Edmonton i Porto odbyły się w ramach projektu „Skyteam Sustainable Flight Challenge”, w którym bierze udział szesnastu członków sojuszu SkyTeam.
10.05.2022

Pociągi na wodór realną perspektywą polskiego kolejnictwa

"Polska staje się jednym z globalnych liderów wprowadzania innowacji w kolejnictwie, a perspektywa połączenia wszystkich regionów kraju torami, po których kursować będą pociągi dużych prędkości, jest z każdym rokiem coraz bardziej realna” – powiedział Sławomir Cyza, prezes i dyrektor zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
27.04.2022

Od 4 lat Bruksela ma strefę czystego transportu. Efekt? Mniej zanieczyszczeń niż w Warszawie

Eksperci TRUE Initiative w tym samym czasie zbadali poziom zanieczyszczeń emitowany przez samochody w Warszawie i Brukseli. Oba miasta są porównywalnej wielkości, ale od 2018 r. stolica Belgii ma strefę czystego transportu i przepisy promujące bardziej ekologiczne pojazdy. Badania potwierdzają, że samochody w Brukseli zanieczyszczają powietrze znacznie mniej niż te w Warszawie.
26.04.2022

Polscy samorządowcy wizytują europejskie strefy czystego transportu

Strefy Czystego Transportu stają się faktem. Niektóre miasta w Polsce zapowiedziały ich wdrożenie, w innych prowadzone są już konsultacje społeczne w tym zakresie. PSPA we współpracy z polskimi samorządami chce promować najlepsze praktyki wdrażania stref. Dlatego organizuje wyjazd studyjny samorządowców do miast w Europie, w których strefy z sukcesem funkcjonują.
25.04.2022

Grupa Górażdże wprowadza na rynek niskoemisyjny beton EcoCrete

Grupa Górażdże, jeden z europejskich liderów w obszarze produkcji cementu i betonu oraz spółka należąca do koncernu HeidelbergCement, wprowadza na rynek innowacyjną linię produktów EcoCrete – nowy rodzaj betonu o znacząco obniżonej emisji dwutlenku węgla.
13.04.2022

Ecodriving - sposobem na rosnące ceny paliw

Ecodriving zyskuje w dobie rosnących cen paliw. Odpowiednia technika jazdy i dobre nawyki pomagają zmniejszyć spalanie
08.04.2022

Do końca 2025 roku w stolicy mają powstać strefy czystego transportu

Myślę, że będziemy gotowi do końca roku przedstawić plan wdrażania stref czystego transportu. Do końca przyszłego roku pilotażowe wdrożenie tej strefy, a do końca 2025 roku całkowite wdrożenie. Są to oczywiście tylko wskazówki, szczegółowe decyzje w zakresie terminów podejmą radni - powiedział w środę dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym Tamas Dombi.
07.04.2022

BP dołącza do Światowego Centrum Dekarbonizacji Morskiej

BP dołączyło do Światowego Centrum Dekarbonizacji Morskiej (Global Centre for Maritime Decarbonisation, GCMD) jako partner strategiczny. Wstąpienie do organizacji zostało przypieczętowane uroczystym podpisaniem umowy w Singapurze.
06.04.2022

Forum Energii: wzrost PKB dzięki inwestycjom w redukcję emisji w ciepłownictwo

Przy ambitnym podejściu do redukcji węgla w ciepłownictwie i ogrzewnictwie, inwestycjach w zieloną energię, dobrych ramach prawnych, modernizacja ciepłownictwa w Polsce może zwiększyć polskie PKB o ponad 2 proc. rocznie przez kolejne 30 lat - twierdzi Forum Energii.
05.04.2022

RWE zbuduje terminal w Brunsbüttel do importu zielonego amoniaku

Zaledwie niedawno podpisano porozumienie w sprawie przyspieszonej budowy pierwszego niemieckiego terminalu LNG w Brunsbüttel koło Hamburga. Niemiecki koncern RWE idzie o krok dalej. Firma chce zrealizować w najbliższej okolicy terminala kolejny projekt: terminal do importu zielonej energii, a dokładnie zielonego amoniaku.
28.03.2022

Ciepło dostarczane z Elektrowni Turów do Bogatyni ograniczy zanieczyszczenia powietrza

120 gospodarstw domowych w Bogatyni zostanie podłączone od sieci ciepłowniczej połączonej z infrastrukturą ciepłowniczą Elektrowni Turów. Przełoży się to na redukcję smogu i zjawiska niskiej emisji powstającego w wyniku nieefektywnego spalania paliw w domowych piecach – podała w piątek PGE GiEK.
21.03.2022

Drogi prąd zachęca do wymiany na bardziej energooszczędne AGD

Najwięcej prądu w domach zużywa AGD, a co najmniej 2 mln gospodarstw ma sprzęt starszy niż 10 lat. Nowy potrafi zaś zużywać nawet 70 proc. mniej energii – czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".
20.03.2022

Metanol kluczem do dekarbonizacji żeglugi?

Nowy raport dotyczący redukcji emisji z globalnego sektora morskiego zweryfikował korzyści płynące z zastosowania metanolu jako paliwa, podkreślając go jako kluczowe rozwiązanie dla dekarbonizacji sektora.
18.03.2022

Nadzór budowlany: deklaracje o źródłach ciepła pomogą identyfikować źródła emisji

Ponad 2,5 mln deklaracji o źródle ciepła złożyli do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków właściciele domów i budynków - poinformował w czwartek Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
18.03.2022

Bydgoskie lotnisko szuka wykonawcy do budowy instalacji fotowoltaicznej

Port Lotniczy Bydgoszcz ogłosił przetarg na budowę instalacji fotowoltaicznej złożonej z ponad 100 paneli, co zwiększy bezpieczeństwo energetyczne i wpłynie na redukcję emisji dwutlenku węgla - poinformował w czwartek rzecznik lotniska Mateusz Dul.
18.03.2022

Mercedes-Benz inwestuje w zeroemisyjną fabrykę w Jaworze

Budowę nowej bocznicy kolejowej i centrum logistycznego dla fabryki Mercedesa w Jaworze (Dolnośląskie) przewiduje umowa podpisana przez Mercedes-Benz Manufacturing Poland i Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „INVEST-PARK”. Koszt inwestycji to kilkadziesiąt mln zł.
17.03.2022

Rozwiązania Enel X w zakresie neutralności węglowej uzyskały złotą akredytację CDP

Dzięki tegorocznemu odnowieniu umowy partnerskiej pomiędzy Enel X a CDP (dawniej Carbon Disclosure Project), firma otrzymała „Złotą Akredytację Dostawcy Rozwiązań”. Jako globalny dostawca rozwiązań w zakresie zmian klimatycznych, posiadający złotą akredytację CDP, Enel X zwiększa swoje możliwości dotarcia do firm z usługami doradczymi w zakresie rozwiązań Net-Zero. Partnerstwo podkreśla nieustające dążenie obu stron do osiągnięcia zrównoważonego społeczeństwa bezemisyjnego.
16.03.2022

Odbyło się pierwsze, inauguracyjne posiedzenie Komitetu Bateryjnego Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych

W dniu 15 marca w Centrum Nowej Mobilności odbyło się pierwsze, inauguracyjne posiedzenie Komitetu Bateryjnego Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych - PSPA.
16.03.2022

Mity na temat samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne są z nami już od wielu lat. Przez ten czas narosło wokół nich wiele mitów, które nieustannie powracają w dyskusjach o elektromobilności. Poznajmy więc te najczęściej powielane i rozprawmy się z nimi raz na zawsze.
14.03.2022

Ranking Firmy przyjazne elektromobilności - zgłoś się

Przedsiębiorco! Jeśli masz w swojej firmie auta elektryczne – weź udział w rankingu „Firmy przyjazne elektromobilności. Ranking realizowany jest przez Fundację Czyste Powietrze w ramach kampanii Elektromobilność – Zielone Światło dla Klimatu.
14.03.2022

Vattenfall testuje technologię bezprzewodowego ładowania elektrycznych taksówek

Gigant sektora energetyki Vattenfall nawiązał współpracę z Volvo Cars oraz innymi partnerami z sektora motoryzacji w celu przetestowania rozwiązania do automatycznego ładowania i płatności InCharge, które zostało wprowadzone już w 2016 roku i aktualnie ma 30 000 podłączonych punktów ładowania w północnej Europie.
09.03.2022

Silnik V8 napędzany wodorem?

Czy fani tradycyjnych silników mogą mieć przyszłość neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla?
09.03.2022

Czy polski biegun zimna znikie z ociplenim klimatu?

Do końca wieku średnia temperatura w regionie podlaskim wzrośnie o ok. 3 st. C – prognozuje hydrobiolog prof. dr hab. Andrzej Górniak z Uniwersytetu w Białymstoku. Jego zdaniem, niedługo mówienie o „polskim biegunie zimna” nie będzie już miało uzasadnienia.
08.03.2022

Jak wygląda sytuacja w sektorze motoryzacji i elektromobilności?

Już 17 marca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zaprezentuje wnioski z badania Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego sektora motoryzacji i elektromobilności. W branży rośnie zapotrzebowanie na kompetencje z zakresu IT. Widocznym problemem w najbliższym czasie będzie utrudniona możliwość planowania produkcji, która wynika z braku dostaw surowców.
04.03.2022

MKiŚ: Minister Moskwa o przyszłości polityki energetycznej na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady UE ds. energii

Bezpieczeństwo energetyczne w kontekście wojny w Ukrainie, polityka klimatyczno-energetyczna, w tym ceny energii i kwestie gazu, to główne tematy rozmów na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady UE ds. energii. W wydarzeniu, które odbyło się 28 lutego 2022 r. w Brukseli, udział wzięła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.03.2022

Debata ministrów transportu państw UE

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uczestniczył w nieformalnym spotkaniu ministrów UE ds. transportu, które odbyło się w dniach 21-22 lutego 2022 r. w Le Bourget pod Paryżem. Tematami poruszanymi w trakcie spotkania były m.in. dekarbonizacja transportu drogowego, innowacje w transporcie, atrakcyjność sektora transportu, a także zmniejszenie emisji ze środków transportu (przesunięcie modalne) i rewizja sieci TEN-T.
25.02.2022

MOL i Toyo Construction wspólnie wybudują statki do obsługi morskich farm wiatrowych

Japoński armator Mitsui O.S.K. Line (MOL) i spółka z obszaru inżynierii morskiej Toyo Construction podpisały protokół ustaleń Memorandum of Understanding (MoU), dotyczący współpracy w zakresie budowy statków potrzebnych do obsługi farm wiatrowych.
25.02.2022

MRiT: sektor okołogórniczy powinien zmierzać w kierunku gospodarki cyfrowej i niskoemisyjnej

Rozwój sektora okołogórniczego powinien zmierzać w kierunku gospodarki cyfrowej i niskoemisyjnej, a proces zmian sektora należy powiązać z celami i strategiami rozwoju lokalnego - wynika z informacji resortu rozwoju, przedstawionej na obradach podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji.
23.02.2022

Raport: do 2035 r. liczba pojazdów elektrycznych w Europie wzrośnie do 130 mln

Do 2030 r. liczba zeroemisyjnych pojazdów w Europie zwiększy się z 5 do 65 mln, a w ciągu kolejnych pięciu lat podwoi się i osiągnie poziom do 130 mln aut - wynika z raportu EY oraz Eurelectric. Do 2035 r. konieczne będzie stworzenie 65 mln stacji ładowania - dodano.
23.02.2022

Raport: z powodu polityki klimatycznej UE bilety lotnicze będą droższe o kilkadziesiąt euro

Bilety lotnicze w Unii Europejskiej będą niedługo kosztować o kilkadziesiąt euro więcej niż obecnie. Jest to związane z polityką klimatyczną UE - wynika z badania zleconego przez ministerstwo infrastruktury Holandii. Najbardziej wzrosną ceny w tanich liniach lotniczych.
22.02.2022

Fit For 55. Amoniak paliwem przyszłości?

Amoniak jest jednym z najbardziej obiecujących paliw przyszłości w świecie morskim, ale wprowadzenie go do miksu paliwowego nie jest proste – twierdzą eksperci DNV.
21.02.2022

Premier: kolejny raz przedstawię Radzie Europejskiej nasze postulaty dot. rynku handlu ETS

Po raz kolejny na Radzie Europejskiej przedstawię nasze postulaty, by wyeliminować z rynku handlu ETS wszystkie instytucje spekulujące tym instrumentem - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, który przebywał przy polsko-białoruskiej granicy.
17.02.2022

Raport: Europejska żegluga śródlądowa - klucz do ograniczenia emisji CO2 w transporcie

Aby osiągnąć cele zawarte w porozumieniu paryskim, w tym redukcję europejskiej emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku, UE musi doprowadzić do zastąpienia jak największej części wysokoemisyjnego transportu drogowego przewozem towarów koleją i przez żeglugę śródlądową. Poniżej przegląd najważniejszych planowanych rozwiązań, które mają to umożliwić.
16.02.2022

Prawie jedna trzecia wszystkich lotów, już do 2050 roku mogłaby być napędzana zielonym wodorem

Odnawialny, ekologiczny wodór mógłby stać się tańszym paliwem, niż tradycyjne paliwo, w przypadku lotów na odległość do 3400 kilometrów – wynika z nowego raportu sporządzonego przez International Council on Clean Transportation.
08.02.2022

W zakładzie PKN Orlen powstanie ekologiczna instalacja za ok. 346 mln zł

W zakładzie głównym PKN Orlen do 2024 r. powstanie instalacja oczyszczania gazów poprocesowych, która umożliwi dalszą redukcję emisji związków siarki do atmosfery. Prace rozpoczną się w marcu br. - poinformował koncern. Wartość inwestycji szacowana jest na 346 mln zł.
07.02.2022

Wodorowa rewolucja na kolei coraz bliżej. Powstanie pierwsza polska mikrosieć trakcyjna z wykorzystaniem elektrolizerów

PKP Energetyka konsekwentnie inwestuje w nowoczesne rozwiązania technologiczne dla polskiej kolei. Spółka ogłosiła przetarg na dostawę komponentów do budowy systemu magazynowania energii opartego o wodór. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce dedykowane kolei, stanowiące istotny krok w kierunku rozwoju kolei opartej o odnawialne źródła energii.
03.02.2022

Valean: nasze propozycje pomogą UE ograniczyć emisje z transportu o 90 proc.

Wszystkie nasze propozycje pomogą UE osiągnąć cel ograniczenia emisji z transportu o 90 proc. do 2050 roku, ale poprawią także nasz system transportowy na wiele innych sposobów – oświadczyła unijna komisarz ds. transportu Adina Valean.
31.01.2022

Maersk przyspiesza o dekadę realizację celów zerowej emisji

Firma żeglugowa Maersk przeniosła swój cel zerowej emisji netto z 2050 roku na 2040 rok, wyznaczając oparte na naukowych podstawach cele na koniec bieżącej dekady.
29.01.2022

Shell przekształca pompy paliwowe w ładowarki dla samochodów elektrycznych

Shell uruchomił w Wielkiej Brytanii swój pionierski punkt ładowania pojazdów elektrycznych (EV). Po raz pierwszy w historii firmy, istniejący punkt sprzedaży benzyny i oleju napędowego został przystosowany do obsługi wyłącznie pojazdów elektrycznych.
24.01.2022

WEPA ogranicza puste przebiegi i emisję dwutlenku węgla dzięki rozwiązaniom Współpracy Transportowej CHEP

Dostawca zrównoważonych artykułów higienicznych oszczędza 113,8 ton CO2 i 141 000 kilometrów rocznie dzięki współdzieleniu ciężarówek w ramach współpracy z liderem poolingu palet
21.01.2022

Polska farma wiatrowa EDP Renewables dostarczy energię elektryczną dla NSG Group

NSG UK Enterprises, należąca do zajmującej się produkcją szkła NSG Group, podpisała umowę z EDP Renewables (EDPR), czwartym co do wielkości producentem energii odnawialnej na świecie, na zakup energii elektrycznej generowanej przez farmę wiatrową zlokalizowaną w Polsce. Schneider Electric, wiodący na świecie doradca w zakresie zamówień korporacyjnych na energię odnawialną, udzielał NSG Group wsparcia w trakcie dokonywania wyboru i podczas negocjacji dotyczących projektu.
18.01.2022

Coca-Cola HBC Polska i CHEP stawiają na neutralność węglową

Wieloletnie partnerstwo z firmą CHEP wpisuje się w strategię Coca-Cola „Net Zero 2040”, polegającą na osiągnięciu zerowej emisji netto do roku 2040. Obie firmy nie ustają we wspólnym zaangażowaniu na rzecz ograniczenia emisji CO2.
17.01.2022

Sejm za zmianą procedur przy inwestycji w elektrownię jądrową

Sejm znowelizował w czwartek ustawę dot. procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej. Celem noweli jest to, by wniosek, jaki został złożony kilka lat temu przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe był rozpatrywany na podstawie obecnych przepisów, a nie tych sprzed lat.
14.01.2022

Nabieramy tempa. Światowy system nowej energii GWM rozwija się błyskawicznie

GWM zaproponowała w 2021 r. cel osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla w ciągu najbliższych lat i wprowadziła różnorodne, nowe produkty energetyczne na rynek zagraniczny celem przyspieszenia swojego nowego układu energetycznego.
11.01.2022

Kolejne lokomotywy z Pesy dla Rail Capital Partners

Rail Capital Partners i Pesa Bydgoszcz w grudniu 2021 r. zakończyły negocjacje w sprawie dostaw na początku 2020 r. czterech lokomotyw GAMA 111Ed z systemem dojazdowym Marathon. Fabryka już w styczniu przekazała pierwszą z lokomotyw z przeznaczeniem dla LTG Cargo Polska.
07.01.2022

Hiddenfjord ograniczył emisje dwutlenku węgla o 94% dzięki transportowi morskiemu

Rodzinna firma Hiddenfjord z Wysp Owczych zaopatrująca Amerykę Północną i Europę w świeżego łososia zdobyła nagrodę 2021 SEAL Business Sustainability Award. Hiddenfjord otrzymała wyróżnienie SEAL (skrót od Sustainability, Environmental Achievement, and Leadership, z ang. Zrównoważony rozwój, osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska i przywództwo) w kategorii Inicjatywy Środowiskowe za ogromną redukcję emisji CO2 związanej z transportem, która spadła o 94%, po tym jak w ubiegłym roku firma zmieniła sposób transportu z lotniczeg
24.12.2021

Premierowy odcinek podcastu Uwaga wodór! Czy zielony wodór uratuje świat?

Dzisiaj premierowy odcinek podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski rozmawiają o perspektywach rewolucji wodorowej.
20.12.2021

Nowe modele energetyczne mogą zapobiec bankructwu przedsiębiorstw użyteczności publicznej

Zaledwie 22 proc. firm energetycznych i przedsiębiorstw użyteczności publicznej stosuje nowe modele biznesowe. Unia Europejska ostrzega, że zaniechanie ich stosowania może doprowadzić do bankructwa.
17.12.2021

Biznes przestawia się na OZE

Coraz więcej biznesów dotąd związanych głównie z węglem, ropą czy przemysłem wydobywczym stawia na dywersyfikację i rozwój innych gałęzi działalności. Dotyczy to m.in. Famuru, czyli jednego z największych producentów maszyn dla górnictwa.
16.12.2021

Debata: chmura w energetyce ma świetlaną przyszłość

Oszczędność czasu, zmniejszenie kosztów, optymalizacja efektywności pracy, to korzyści, jakie daje zastosowanie w energetyce zaawansowanych narzędzi cyfrowych, takich jak chmura obliczeniowa – zgodzili się uczestnicy debaty „Cyfryzacja w energetyce”, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP. W dyskusji wzięli udział Robert Perkowski, wiceprezes ds. operacyjnych PGNiG oraz Tomasz Niebylski, dyrektor sprzedaży w Microsoft.
16.12.2021

Szydło: pakiet Fit for 55 doprowadzi do zubożenia Europejczyków

Fit for 55, pakiet legislacyjny KE, którego celem jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku, doprowadzi do zubożenia Europejczyków - ostrzegła w środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim była szefowa rządu RP, Beata Szydło (PiS).
16.12.2021

Wszystkie galerie NEPI Rockcastle z kolejnymi certyfikatami jakości powietrza

12 galerii handlowych NEPI Rockcastle po raz kolejny otrzymało międzynarodowe Certyfikaty Zgodności COVID 19. Ponadto siedem z nich wyróżniono Certyfikatami Jakości Powietrza. Przyznane oznaczenia są dowodem na to, że zdrowie i bezpieczeństwo klientów, najemców oraz pracowników to priorytety spółki.
15.12.2021

Grupa Selena Zielonym Czempionem polskiej gospodarki

Grupa Selena, globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej, znalazła się w gronie liderów prestiżowego rankingu Czempionów Narodowych. Spółka została pierwszym w historii zwycięzcą kategorii specjalnej Zieloni Czempioni. Kapituła konkursowa doceniła Selenę za szeroką strategię przeciwdziałania zmianom klimatycznym i zaangażowanie w ochronę o środowiska.
15.12.2021

Wysokie ceny gazu w Europie powodują, że zielony wodór jest tańszy w produkcji niż szary

Ostatni gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego w Europie oznacza, że produkcja zielonego wodoru pochodzącego z energii odnawialnej jest obecnie tańsza niż silnie zanieczyszczającego środowisko szarego H2.
07.12.2021

Rolls-Royce dostawcą zielonych silników do hybrydowych holowników

Silniki, z których każdy ma moc 2000 kW, będą napędzać cztery nowe holowniki, które Rio Maguari buduje dla firmy Svitzer.
06.12.2021

Możliwe 50 mln zł wsparcia dla trzech projektów dot. transportu publicznego w tym na e-autobusy

Decyzją ministerstwa funduszy i polityki regionalnej trzy nowe projekty, zwiększające atrakcyjność transportu publicznego w woj. lubuskim, mogą otrzymać łącznie 50 mln zł wsparcia – poinformował departament komunikacji i promocji funduszy europejskich tego resortu.
03.12.2021

Tauron przeznaczy 18 mln zł na modernizację elektrowni wodnej

Ponad 18 mln zł zamierza przeznaczyć Tauron na modernizację hydroelektrowni we Wrocławiu. Po unowocześnieniu siłowni zwiększona zostanie tam produkcja energii – podała w czwartek w komunikacie spółka energetyczna.
26.11.2021

Rosja chce budować na Morzu Bałtyckim zeroemisyjny nowy kompleks portów [VIDEO]

Rosyjska agencja federalna FSUE Rosmorport oraz Primorsky Universal Transshipment Complex (Primorsky UPK) podpisały porozumienie w sprawie rozwoju dużego, głębokowodnego, uniwersalnego kompleksu portowego, o którym mówi się, że jest największym projektem inwestycyjnym na rosyjskiej części wybrzeża Morza Bałtyckiego.
23.11.2021

Bezpieczne reaktory do zasilania statków coraz bliżej [VIDEO]

W ślad za COP26 międzynarodowym szczytem klimatycznym, wspieranym przez ONZ, podjęto kolejny krok w kierunku umieszczenia reaktorów atomowych na pokładach statków handlowych.
22.11.2021

Uber do 2025 roku będzie miał 50 proc. EV – ale teraz jest to mniej niż 5 proc.

Zobowiązanie Ubera do uczynienia przejazdów taksówkami ekologicznymi i zero emisyjnymi w siedmiu europejskich stolicach jest "daleko w tyle" za zaplanowanym harmonogramem, wynika z nowego raportu środowiskowego think tanku.
18.11.2021

Porty w sercu rewolucji wodorowej

Wodór ma być jednym z filarów transformacji gospodarczej. Na rynku międzynarodowym trwa wyścig technologiczny o jak najbardziej ekologiczną i efektywną metodę produkcji tego paliwa. Zastosowanie wodoru pozwoli na dekarbonizację obszarów, gdzie elektryfikacja może nie być ekonomiczna. Coraz istotniejszą rolę w wodorowej układance odgrywają porty.
16.11.2021

Dania i USA apelują o zeroemisyjną żeglugę do 2050 roku

Dania i Stany Zjednoczone wezwały Międzynarodową Organizację Morską (IMO) do wyznaczenia bardziej ambitnych celów w zakresie osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla (CO2) w sektorze żeglugi do 2050 roku.
04.11.2021

GEFCO partnerem logistycznym Citroëna - obsługa innowacyjnego auta elektrycznego AMI

GEFCO, światowy ekspert w dziedzinie multimodalnych łańcuchów dostaw i wiodący dostawca logistyki dla branży motoryzacyjnej w Europie, został partnerem logistycznym Citroëna we Włoszech w zakresie obsługi innowacyjnego i w pełni elektrycznego pojazdu czterokołowego AMI. W ramach umowy GEFCO będzie zarządzać transportem, operacjami poprodukcyjnymi i magazynowaniem, a także dostawą pod drzwi i przekazaniem auta nowemu właścicielowi.
04.11.2021

Ponad 40 państw uzgodniło przyspieszenie rozwoju czystych technologii

Ponad 40 państw uzgodniło we wtorek podczas trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 zaproponowany przez Wielką Brytanię plan mający na celu przyspieszenie rozwoju przystępnych cenowo czystych technologii na całym świecie do 2030 r.
03.11.2021

Yutong wychodzi z propozycją inicjatywy prowadzącej do osiągnięcia zerowej emisji netto do roku 2050, aby pomóc światu zrealizować cele związane z emisją węglową

McGill's i Pelican nawiązują partnerstwo z Yutong, które ma zapewnić transport autobusowy cechujący się zerowym poziomem emisji, począwszy od pierwszego dnia konferencji COP26 w Glasgow.
03.11.2021

Australia zobowiązała się do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku

Premier Australii Scott Morrison w imieniu swojego kraju zadeklarował osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku - poinformowała we wtorek agencja Reutera. Ponadto, premier zapowiedział, że Australia do roku 2030 ograniczy emisje o 35 proc. poniżej stanu z 2005 roku.
27.10.2021

Droga do tańszych samochodów napędzanych wodorem

Samochody zasilane wodorem byłyby tańsze, gdyby nauka znalazła zamiennik platyny, niezbędnej obecnie jako katalizator reakcji zachodzących w ogniwach paliwowych. W tej roli najlepiej zapowiadają się inspirowane naturalnymi proteinami katalizatory węglowe, co sprawdził zespół chemików.
26.10.2021

Valenciaport jako pierwszy w Europie zainstaluje zieloną stację zaopatrzenia w wodór

Port w Walencji ujawnił, że będzie pierwszym europejskim portem, który zainstaluje zieloną instalację wodorową. Stacja, która zostanie zainstalowana w styczniu przyszłego roku, będzie mobilna i zapewni niezbędne paliwo w odpowiednich warunkach i ilościach gwarantujących ciągłość pracy urządzeń wchodzących w skład projektu H2Ports.
25.10.2021

IEA: Nie można dłużej ignorować wpływu metanu na zmiany klimatyczne

Najnowszy raport organizacji wzywa do ograniczenia emisji metanu, który jest odpowiedzialny za 30 proc. globalnego wzrostu temperatury.
22.10.2021

Czy 007 staje się elektryczny dzięki Davidowi Beckhamowi?

James Bond jest synonimem jazdy Aston Martins. Ale czy agent może ścigać się samochodem po najbardziej malowniczych miejscach na świecie w bezemisyjnej edycji? Nowy elektryczny Aston Martin DB6 może pojawić się na drogach do 2023 roku – a jego koszt to 1 milion funtów.
18.10.2021

Dążąc do neutralności węglowej, GWM konsekwentnie prowadzi badania i rozwój technologii hybrydowych

Zmierzając do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, firma GWM wprowadziła ostatnio na rynek szereg pojazdów z napędem hybrydowo-elektrycznym, które odzwierciedlają najnowsze wyniki prac badawczo-rozwojowych w zakresie technologii hybrydowej w celu promowania badań i rozwoju tej branży oraz unowocześniania modeli.
15.10.2021

70 proc. europejskich firm ignoruje cele zerowe netto

Z nowego raportu wynika, że ​​tylko 30 proc. europejskich przedsiębiorstw zobowiązało się do osiągnięcia zera netto do 2050 roku. Ponad dwie trzecie firm korporacyjnych nie podjęło zobowiązań do osiągnięcia zera netto.
14.10.2021

IATA: linie lotnicze do 2050 r. planują osiągnąć zerową emisyjność CO2

Linie lotnicze do 2050 r. zobowiązały się osiągnąć neutralność klimatyczną - wynika z uchwały przyjętej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA). Do ograniczenia CO2 ma się przyczynić m.in. zrównoważone paliwo lotnicze, rozwiązania technologiczne w samolotach, infrastruktura.
05.10.2021

Lufthansa jako pierwsze linie lotnicze na świecie chce korzystać z syntetycznej ropy

Lufthansa chce być pierwszym na świecie przedsiębiorstwem lotniczym, które w swoich samolotach używać będzie syntetycznej ropy zamiast tradycyjnego paliwa. Idea ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i ograniczenie zanieczyszczenia powietrza - informuje w środę na swojej stronie Skynews.
05.10.2021

Energia elektryczna w UE może być neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla już pięć lat wcześniej

Nowe badania wskazują, że w ubiegłym roku dwie trzecie energii elektrycznej w UE było wolne od dwutlenku węgla. Do 2030 roku odsetek ten może wzrosnąć do 85 proc.
03.10.2021

Śląski Ruch Klimatyczny złożył projekt uchwały o alarmie klimatycznym dla Katowic

Projekt uchwały o alarmie klimatycznym dla Katowic wraz z listą ok. 500 podpisów osób popierających tę inicjatywę złożyli w czwartek w urzędzie miasta przedstawiciele Śląskiego Ruchu Klimatycznego. Zakłada on m.in. osiągnięcie przez Katowice zerowych emisji CO2 do 2050 roku.
01.10.2021

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny w sercu Krakowa

2 dni spotkań, 30 prelegentów z całego świata, wystąpienia, dyskusje, warsztaty, pokazy artystyczne i wiele innych aktywności czeka na uczestników Carbon Footprint Summit 2021, który startuje 8 października w Hali Cracovia. To już druga edycja krakowskiego szczytu klimatycznego, którego celem jest integracja środowisk nauki, technologii, aktywizmu i biznesu dla wspólnego działania na rzecz klimatu.
30.09.2021

Sztokholmski Norvik Port uruchamia największy portowy system ogniw słonecznych w Szwecji

Sztokholmski Norvik Port, najnowszy duży port w Szwecji, zainstalował nowy system ogniw słonecznych „większy niż w jakimkolwiek innym szwedzkim porcie”, w ramach wysiłków na rzecz osiągnięcia długoterminowych celów środowiskowych.
30.09.2021

Chiny zobowiązują się do zaprzestania budowy nowych elektrowni węglowych

Prezydent Xi Jinping ogłosił to podczas 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ zorganizowanego online, że zobowiązuje się do "zwiększenia wsparcia" dla ekologicznych i niskoemisyjnych projektów energetycznych w krajach rozwijających się.
26.09.2021

Analitycy: utrzymanie cen emisji CO2 na poziomie 30 euro do 2025 r. oznacza powolną dekarbonizację

Utrzymanie cen emisji CO2 na poziomie 30 euro do 2025 r. będzie oznaczało realizację scenariusza powolnej dekarbonizacji - stwierdza w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów na efektywną transformację pozwolą kwoty rzędu 60 i 120 euro.
24.09.2021

W Katowicach od piątku Metropolitalne Dni Energii - o czystej energii

W Katowicach rozpoczną się w piątek Metropolitalne Dni Energii. Sobota będzie drugim, otwartym dla mieszkańców dniem wydarzenia poświęconego czystej energii. Na placu przed katowickim Spodkiem odbędą się pokazy, warsztaty i konkursy.
24.09.2021

Polska kolej na szybkim torze do neutralności klimatycznej

Dzięki rekordowym inwestycjom w tabor oraz infrastrukturę polska kolej jest na dobrej drodze do pełnej neutralności klimatycznej, a za sprawą rosnącej świadomości ekologicznej wśród pasażerów transport szynowy ma ogromny potencjał rozwojowy - uznali uczestnicy dyskusji odbywającej się na 14. Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO 2021 w Gdańsku.
23.09.2021

Zielona infrastruktura energetyczna zasili miejskie autobusy

Przedsiębiorstwo transportu publicznego w Mediolanie do 2030 roku planuje zastąpienie autobusów miejskich z silnikiem Diesla pojazdami w 100 proc. elektrycznymi. Jednym z elementów strategii, a także kolejnym krokiem w kierunku troski o środowisko jest dostosowanie infrastruktury energetycznej w zajezdniach spółki. Przewoźnik zamontował innowacyjne i ekologiczne rozdzielnice średniego napięcia SM AirSeT, wykorzystujące czyste powietrze zamiast gazu cieplarnianego SF6. Zastosowanie rozdzielnic z technologią bez gazu SF6 pozwoli un
22.09.2021

W październiku na tory wyjedzie pierwszy z zamówionych pociągów hybrydowych

Pierwszy z sześciu pociągów hybrydowych zamówionych przez Koleje Dolnośląskie dotarł do legnickiej bazy technicznej przewoźnika. Po zakończeniu testów w październiku wyjedzie na tory - poinformowała w poniedziałek spółka.
21.09.2021

W 3 lata 11 tys. wniosków za 230 mln zł z "Czystego powietrza"

11 tys. wniosków na sumę 230 mln zł wpłynęło w ciągu trzech lat realizacji programu "Czyste powietrze" do WFOŚiGW w Białymstoku. 210 mln zł z tej kwoty to dotacje, a ok. 21 mln zł to pożyczki - podano w poniedziałek na konferencji w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.
21.09.2021

200 podmiotów podpisało porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju offshore

Ok. 200 podmiotów - z administracji rządowej, samorządów, sektora nauki i oświaty, organizacji i firm - podpisało w środę w Warszawie porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
15.09.2021

Mercedes-Benz edukuje fanów US Open na temat elektromobilności. Pomoże także Alicia Keys

Aby uczcić wprowadzenie na rynek swojej pierwszej linii pojazdów elektrycznych, Mercedes-Benz USA przygotował elektromobilne centrum US Open 2021, aby edukować fanów tenisa na temat swoich wysiłków w zakresie elektryfikacji. Energia wyprodukowana przez fanów zasili ekskluzywny koncert Alicii Keys.
07.09.2021

DHL Express wprowadza pierwszy elektryczny rower kurierski

Po zakończeniu fazy testów na terenie Warszawy rowerowi kurierzy będą obsługiwać specjalnie zaprojektowane trasy o zasięgu do 35 km dziennie. W 2022 roku DHL Express planuje wprowadzenie do naziemnej floty kilka kolejnych e-rowerów w innych miastach w Polsce.
01.09.2021

Klarecka: do 2050 r. PKN Orlen zamierza osiągnąć neutralność emisyjną

Do 2050 r. Orlen zamierza osiągnąć neutralność emisyjną - zapowiedziała w czwartek w Gdyni podczas IV Forum Wizja Rozwoju członek zarządu ds. sprzedaży detalicznej PKN Orlen, Patrycja Klarecka.
27.08.2021

W ekologicznym cemencie drzemie potencjał do zmniejszenia emisji CO2

Powstał nowy rodzaj cementu, którego produkcja wymaga o dwie trzecie mniejszej emisji CO2 w porównaniu do tradycyjnego - tzw. cementu portlandzkiego. Wytwarzanie najważniejszego materiału budowlanego odpowiada obecnie za ok. 8 proc. emisji dwutlenku węgla spowodowanej działalnością człowieka.
23.08.2021

Pierwsza na świecie zielona stal

Szwedzki producent stali SSAB wyprodukował pierwszą na świecie stal bez udziału paliw kopalnych i dostarcza ją do Volvo Group. Materiał został wyprodukowany z wykorzystaniem wodoru zamiast węgla i koksu.
20.08.2021

Zielony transport miejski we Wrocławiu

Bank Pekao S.A. organizuje emisję obligacji na finansowanie komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Inwestycje przewidziane na lata 2021-2025 obejmują m.in. modernizację używanych tramwajów i zakup nowych dla stolicy Dolnego Śląska.
19.08.2021

W Katowicach od niedzieli 107 docelowych wypożyczalni rowerów miejskich

Dwie kolejne stacje wypożyczania rowerów miejskich ruszą od niedzieli w Katowicach. Według magistratu stacje przy ul. Dworcowej i w Nowym Nikiszowcu będą już ostatnimi z wszystkich przewidzianych w tym roku do uruchomienia 107 wypożyczalni systemu City by Bike.
13.08.2021

Przemysł metalurgiczny musi ograniczyć o 75 proc. emisje CO2, aby zrealizować cele klimatyczne

Emisje CO2 w sektorze metalurgicznym muszą spaść o 75 proc. w stosunku do obecnego poziomu, aby ograniczyć wzrost średniej globalnej temperatury na powierzchni Ziemi o 2 stopnie Celsjusza – przekonuje firma konsultingowa Wood Mackenzie.
13.08.2021

Szwajcarski rząd odrzucił apel o zakaz wykorzystywania paliw kopalnych po 2050 roku

Rząd Szwajcarii poinformował w środe o odrzuceniu społecznej inicjatywy, postulującej wprowadzenie w tym kraju całkowitego zakazu wykorzystywania paliw kopalnych po roku 2050. Zdaniem rządu, stosowanie paliw kopalnych po 2050 roku powinno być dozwolone m.in. w armii, policji i służbach ratowniczych.
12.08.2021

Źródło energii dla boi? Nie należy szukać dalej niż w samym oceanie

Naukowcy opracowali nanogeneratory triboelektryczne, które mogą być wbudowane bezpośrednio w boje nawigacyjne, aby dostarczać energię elektryczną z fal oceanicznych.
09.08.2021

DHL Express ma w swojej flocie pierwsze w pełni elektryczne samoloty towarowe

DHL Express, światowy lider międzynarodowych przesyłek ekspresowych, jako pierwszy na świecie zamówił dwanaście w pełni elektrycznych samolotów towarowych „Alice” firmy Eviation. Model ten umożliwia liniom lotniczym – zarówno towarowym, jak i pasażerskim – posiadanie floty o zerowej emisji. DHL Express ma otrzymać elektryczne samoloty w 2024 roku.
03.08.2021

PZFD: przez elektromobilność zdrożeją mieszkania

Nowe przepisy ws. ustalania minimalnej mocy przyłączeniowej na potrzeby rozwoju elektromobilności wpłyną na ceny mieszkań - przekonuje Polski Związek Firm Deweloperskich. Wskazują, że wiązać się to będzie z większymi inwestycjami w niezbędną infrastrukturę energetyczną.
28.07.2021

Cedo zobowiązuje się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 roku

- Fabryka i biura Cedo w Wielkiej Brytanii oraz jej biura w Paryżu i Mönchengladbach obecnie korzystają w 100% z energii ze źródeł odnawialnych; - Do 2030 r. firma osiągnie neutralność klimatyczną we wszystkich swoich oddziałach na świecie; - Fabryka Cedo w Wielkiej Brytanii osiągnęła cel polegający na całkowitym wyeliminowaniu odpadów przemysłowych trafiających z niej na wysypiska śmieci.
28.07.2021

Gigantyczny przetarg ZTM to nowa wizja przyszłości transportu publicznego

Zarząd Transportu Metropolitarnego (ZTM) w Katowicach, największego organizatora transportu publicznego w Polsce, ogłasza przetarg na obsługę sieci komunikacyjnej na kolejne osiem lat. ZTM promuje przy tym koncepcję bezpiecznego, spójnego i ekologicznego transportu publicznego dla całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To największy przetarg w historii ZTM i jeden z największych w kraju, jeśli chodzi o branżę transportową. Postępowanie obejmie aż 56 gmin. Organizator zaprasza do składania ofert.
28.07.2021

NFOŚiGW będzie udzielał dopłat do leasingu elektryków

Od 2 sierpnia ruszy nabór dla banków zainteresowanych dystrybucją dopłat do leasingu pojazdów zeroemisyjnych w ramach programu "Mój elektryk" - poinformował NFOŚiGW. Budżet programu to obecnie 0,5 mld zł w tym 400 mln zł z przeznaczeniem na dopłaty dla leasingu.
27.07.2021

1,2 mld zł na zeroemisyjne autobusy w drugim naborze programu "Zielony Transport Publiczny"

Na podstawie Krajowego Plan Odbudowy (KPO) przyjętego przez Radę Ministrów, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wesprze kwotą 1,2 mld zł dokonywane przez samorządy zakupy autobusów elektrycznych i wodorowych. Wsparcie zostanie skierowane do miast, szczególnie mniejszych i tracących funkcje społeczno-gospodarcze, które borykają się z problemem smogu, jak również do samorządów, które eliminują zjawisko wykluczenia transportowego przez rozwój samorządowego transportu lokalnego.
26.07.2021

NFOŚiGW przygotował nowy kanał dystrybucji wniosku o dofinansowanie z "Czystego powietrza"

NFOŚiGW udostępnił interfejs programistyczny API-GWD, który umożliwia udostępnianie elektronicznej wersji wniosku o dofinansowanie w "czystym powietrzu" przez partnerów programu na ich stronach internetowych - poinformował we wtorek Fundusz.
20.07.2021

PSPA: koniec silnika spalinowego w Europie jest nieuchronny

Koniec silnika spalinowego w Europie jest nieuchronny - powiedziała PAP dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych Maciej Mazur. Jak wyjaśnił, w dążeniu do całkowitej dekarbonizacji transportu w UE pomoże też planowana norma Euro 7.
18.07.2021

Czy Polska może stać się drugą Islandią?

Polska obecnie stoi przed wyzwaniem transformacji energetycznej. Będzie ona pociągać za sobą nie tylko skutki gospodarcze, ale i społeczne. Jest to również potężny koszt – nakłady inwestycyjne w branży elektroenergetycznej w latach 2021–2040 wyniosą – według strategii zawartej w Polityce energetycznej Polski do 2040 (PEP2040) – około 110 mld EUR. W tym na energetykę odnawialną przeznaczone zostanie ponad 40 mld EUR.
13.07.2021

Shanghai Electric wśród 50 najwyżej wycenianych marek w Chinach

Spółka Shanghai Electric została sklasyfikowana wśród 50 najwyżej wycenianych marek w Chinach w najnowszym rankingu „500 najcenniejszych chińskich marek” opublikowanym przez World Brand Lab. Z rankingu wynika, że wartość marki Shanghai Electric przekroczyła 145 mld w 2021 r., co oznacza wzrost o 37,4% w stosunku do poprzedniego roku, sytuując spółkę w czołówce chińskiej branży produkcji maszyn.
12.07.2021

Bentley i The Macallan współpracują na rzecz zrównoważonej przyszłości bez emisji

Luksusowe marki będą współpracować w celu osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, jak również szeregu innych zrównoważonych celów.
11.07.2021

Wynajmij „elektryka” na testy

Zaledwie 18 proc. polskich kierowców miało okazję choć raz jeździć samochodem elektrycznym - wynika z badań Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Aby przekonać niezdecydowanych, Arval Service Lease Polska wprowadza m.in. możliwość próbnego najmu pojazdów elektrycznych. Usługa Try & Love it to jeden z elementów Arval GO ELECTRIC, nowego zestawu rozwiązań, które mają ułatwić firmom przejście na pojazdy zeroemisyjne we flotach.
08.07.2021

Gdańscy urzędnicy będą jeździć elektrykami

Gdańscy urzędnicy już niebawem otrzymają osiem nowych samochodów elektrycznych. Miasto Gdańsk ogłosiło przetarg na dostawę aut zasilanych prądem.
08.07.2021

Krakowskie MPK planuje zakup autobusów zasilanych wodorem

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie planuje zakup 40 autobusów zasilanych wodorem: 30 pojazdów o długości 12 m i 10 "przegubowców" o długości 18 m - podał w środę Urząd Miasta w Krakowie. Przed ostateczną decyzją przewoźnik przeprowadzi wstępne konsultacje rynkowe.
08.07.2021

Pesa zbuduje trzy lokomotywy elektryczne dla PCC Intermodal

Firma zajmująca się transportem intermodalnym PCC Intermodal zawarła umowę Pesą Bydgoszcz PESA Bydgoszcz na dostawę trzech lokomotyw elektrycznych 111E – Gama. Pojazdy wyruszą na trasy za około rok.
07.07.2021

Koleje Dolnośląskie testują pierwszy z zamówionych pociągów hybrydowych

Pierwszy z sześciu zamówionych przez Koleje Dolnośląskie z nowosądeckiego Newagu pociągów hybrydowych testowany jest na torze w Żmigrodzie. Wszystkie składy trafią do regionalnego przewoźnika do końca pierwszego kwartału 2022 roku.
07.07.2021

Modernizacja śluzy oraz sterowni na stopniu wodnym Krapkowice wspiera zeroemisyjny transport

Rozpoczęła się realizacja projektu „Modernizacja śluzy oraz sterowni na stopniu wodnym Krapkowice wraz z przebudową awanportów”, prowadzona przez Wody Polskie RZGW Gliwice. W inauguracji prac 6 lipca 2021 roku wziął udział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
07.07.2021

Pierwsza flota elektrycznych autobusów oddana do użytku - Yutong wkracza w przyszłość katarskiego transportu ekologicznego

Katar uroczyście powitał 10 pierwszych całkowicie elektrycznych autobusów Yutong w swojej flocie w Mowasalat (Karwa).
06.07.2021

Pomorski samorząd kupuje pociągi elektryczne – w lipcu ruszają przetargi

Łącznie 44 Elektryczne Zespoły Trakcyjne zamierza zakupić Samorząd Województwa Pomorskiego dla zabezpieczenia połączeń aglomeracyjnych, a także na potrzeby Pomorskiej Kolei Metropolitalnej po elektryfikacji.
06.07.2021

Eurobarometr: Europejczycy uważają zmianę klimatu za najpoważniejszy problem, przed którym stoi świat

W opinii obywateli UE zmiana klimatu jest najpoważniejszym problemem, przed którym stoi świat. Dziewięciu na dziesięciu Europejczyków (90 proc.) zgadza się, że emisje gazów cieplarnianych należy ograniczyć do minimum – wynika z opublikowanego w poniedziałek badania Eurobarometr.
06.07.2021

12 lipca rusza program „Mój elektryk”. Na dopłaty przeznaczono 500 mln zł.

Wyższe dofinansowanie dla uprawnionych posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz wsparcie dla firm i organizacji, dopłaty do leasingu pojazdu, a także rozszerzenie katalogu pojazdów, na które można otrzymać wsparcie – oto cechy nowej odsłony programu dopłat do pojazdów zeroemisyjnych, w tym elektrycznych oraz wodorowych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada start programu „Mój elektryk”. Na dopłaty przeznaczył 500 mln zł.
05.07.2021

Equinor zwiększa swoje ambicje wodorowe w Wielkiej Brytanii

Norweski gigant naftowo-gazowy Equinor poinformował o podniesieniu swojego celu produkcji wodoru w Wielkiej Brytanii do 1,8 GW. Jak donosi Reuters, deklaracja padła po wizycie brytyjskiego sekretarza ds. biznesu Kwasi Kwartenga w Oslo.
04.07.2021

MFiPR: Fundusze norweskie dla rozwoju lokalnego Podkarpacia

Jarosław, Nisko i Stalowa Wola – to kolejne miasta, których projekty znalazły się na liście zwycięzców Programu "Rozwój lokalny". Każdy projekt otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 3,5 miliona euro. Łącznie, do 29 miast, trafi ponad 102 miliony euro wsparcia z Funduszy Norweskich.
02.07.2021

MRPIT: Minister Anna Kornecka: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to kolejny krok ku czystemu powietrzu

1 lipca 2021 roku wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce – chodzi m.in. o piece węglowe i gazowe, kominki, fotowoltaikę. Będzie je można złożyć w formie papierowej lub online w uruchomionej dzisiaj Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
02.07.2021

Kornecka: ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków; to krok ku czystemu powietrzu

Uruchomiliśmy Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków; to kolejny krok ku czystemu powietrzu - powiedziała w czwartek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. 1 lipca br. wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce.
01.07.2021

W kierunku zielonej energii – PKN ORLEN zbuduje elektrownię gazową w Ostrołęce

W Ostrołęce do 2025 roku powstanie nowoczesna elektrownia gazowa. Będzie to możliwe dzięki podpisanemu przez Grupę ORLEN oraz firmę GE Power aneksowi do umowy na budowę elektrowni Ostrołęka C. Szacowana na ok. 2,5 mld zł inwestycja - to element długofalowej strategii ORLEN2030, której celem jest rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii oraz umocnienie Grupy ORLEN na pozycji lidera sektora energetycznego w tej części Europy.
30.06.2021

Ciech Soda Polska wymieni ponad 14 tys. opraw świetlnych na bardziej "zielone"

W zakładach spółki Ciech Soda Polska w Inowrocławiu i Janikowie wymienionych zostanie ponad 14 tys. opraw oświetleniowych, co przełoży się na zmniejszenie zużycia energii o prawie 10 tys. MWh rocznie i ponad 3 mln zł oszczędności – poinformowała w środę Grupa Ciech.
30.06.2021

PKO Leasing: już blisko 20 proc. polskich firm planuje nabycie „elektryka”

Jedna piąta przedsiębiorców rozważa nabycie samochodu o napędzie elektrycznym, przy czym aż 90 proc. z nich deklaruje, że jak „elektryk” to w leasingu lub wynajmie długoterminowym – wynika z badań przedstawionych w najnowszym raporcie PKO Leasing.
28.06.2021

Bank Pekao do 2030 roku chce osiągnąć neutralność klimatyczną

W perspektywie 2030 roku Bank Pekao chce osiągnąć własną neutralność klimatyczną. W ciągu najbliższych zamierza także zorganizować finansowanie projektów zrównoważonych na kwotę co najmniej 30 mld zł – wynika z ogłoszonej w piątek strategii ESG Banku Pekao do 2024 roku.
25.06.2021

Polsko-francuskie rozmowy o Pakiecie Mobilności i zrównoważonym transporcie

Potencjalne pola do współpracy przy projektach infrastrukturalnych realizowanych w Polsce, Pakiet Mobilności I oraz niskoemisyjny transport były omawiane podczas spotkania ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ministrem delegowanym ds. transportu w Ministerstwie Transformacji Ekologicznej Francji, Jeanem-Baptiste Djebbarim. Spotkanie na prośbę strony francuskiej odbyło się w Warszawie 24 czerwca 2021 roku.
25.06.2021

Już 20 proc. przedstawicieli sektora MSP rozważa zakup aut hybrydowych lub elektrycznych

Już 20 proc. przedstawicieli sektora MSP rozważa budowę floty pojazdów w oparciu o hybrydy plug-in lub samochody elektryczne – napisano w opublikowanym w poniedziałek raporcie „Floty samochodów kluczem do elektromobilności”, opracowanym przez PKO Leasing.
21.06.2021

PSPA: Kierowcy pojazdów elektrycznych w Polsce zwolnieni z opłat za autostrady A1 i A4

Kierowcy samochodów elektrycznych w Polsce zarejestrowani w EV Klub Polska będą do 18 października zwolnieni z opłat za przejazd autostradami AmberOne A1 i A4 Katowice-Kraków – poinformowało w piątek Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).
18.06.2021

Rozwój fotowoltaiki pomaga w walce ze smogiem

Wprowadzając zmiany, nie można wylać dziecka z kąpielą. Proponuję utrzymanie systemu opustów dla osób inwestujących jednocześnie w fotowoltaikę i pompy ciepła – deklaruje Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze” w środowej "Rzeczpospolitej".
16.06.2021

Polski dystrybutor fotowoltaiki zwiększa dostawy modułów z 300 MW do 0,5 GW mocy - rynek rośnie

Polski rynek branży fotowoltaicznej w dalszym ciągu odnotowuje znaczący wzrost liczby przyłączonych do sieci instalacji PV. Najwięksi na świecie producenci modułów fotowoltaicznych poszukują dystrybutorów, z którymi będą mogli nawiązać stałą współpracę i zapewnić stabilność łańcucha dostaw w obliczu ograniczonej dostępności półfabrykatów na światowych rynkach.
14.06.2021

Kraje G7 zgodziły się wstrzymać międzynarodowe finansowanie projektów węglowych

Państwa G7 porozumiały się w piątek w sprawie zaprzestania międzynarodowego finansowania projektów węglowych, które emitują dwutlenek węgla, aby osiągnąć uzgodnione cele w zakresie zmian klimatycznych.
21.05.2021

Prace nad nową ustawą o elektromobilności na finiszu

To, jakie efekty przyniesie wprowadzenie w miastach stref czystego transportu, do których nie będą mogły wjeżdżać auta najbardziej zanieczyszczające powietrze, pokazał przykład wiosennego lockdownu.
01.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.