Wynik wyszukiwania - "wieś" - Wiadomości

Portugalski rząd ogłosił budowę nowego lotniska pod Lizboną; ekolodzy protestują

Rząd Portugalii ogłosił budowę nowego lotniska pod Lizboną, które ma zastąpić międzynarodowy port lotniczy im. Humberto Delgado w stolicy kraju. Decyzja spotkała się z krytyką organizacji ekologicznych. Obiekt ma powstać do 2034 r. i stać się jedynym lotniskiem aglomeracji Lizbony.
17.05.2024

Ekspert: Straż Graniczna ma być włączona w zarządzanie Puszczą Białowieską jako obiektem UNESCO

W związku z sytuacją geopolityczną na Wschodzie, Straż Graniczna ma być włączona w zarządzanie Puszczą Białowieską w ramach powstającego planu dla puszczy jako obiektu światowego dziedzictwa UNESCO - poinformowała dr Barbara Rajkowska z pracującego nad planem Instytutu Ochrony Środowiska.
17.05.2024

GIOŚ: nie ma istotnego podwyższenia zanieczyszczeń powietrza po pożarach w Warszawie

Stacje monitoringu jakości powietrza nie wykazały istotnego podwyższenia stężeń zanieczyszczeń powietrza w Warszawie i na stacjach w najbliższej okolicy – poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w komunikacie opublikowanym w poniedziałek w związku z pożarami w stolicy.
13.05.2024

Tego nie może zabraknąć w nowym KPEiK. Czy rząd odrobi lekcję?

Ważą się losy polskich planów strategicznych do 2030 r. Jeśli wierzyć ostatniej deklaracji wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki, to już w maju do konsultacji przedstawiony będzie ambitniejszy scenariusz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu. Co na pewno powinno się w nim znaleźć? Gdzie nie domaga obecna, bazowa propozycja?
06.05.2024

Wiceszef MKiŚ: "konstytucja dla Puszczy Białowieskiej" nie będzie jedną ustawą; ma to być zestaw działań

"Konstytucja dla Puszczy Białowieskiej" nie będzie jedną ustawą; ma być to zestaw działań, także prawnych, które mają lepiej chronić to dziedzictwo, a także dać lokalnym społecznościom możliwość rozwoju w oparciu o unikatowość Puszczy – wskazał w rozmowie z PAP wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała.
06.05.2024

Polscy studenci na rzecz zmniejszania zanieczyszczeń w Berlinie

Studenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (PW) stworzyli aplikację, która ma pomóc w zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń w Berlinie. Ich pomysł zajął trzecie miejsce w kategorii Social Impact w hackathonie Data4Good.
03.05.2024

Projekt: miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły kupować wyłącznie zeroemisyjny transport

Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą zobowiązane wyłącznie do zakupu transportu zeroemisyjnego; mają też tworzyć strefy czystego transportu, jeśli średniorocznie przekroczone zostaną normy zanieczyszczeń dwutlenkiem azotu - wynika z projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu.
30.04.2024

W 2023 roku jakość powietrza uległa poprawie

Ocena jakości powietrza za 2023 r. wykazała znaczną poprawę w porównaniu z poprzednim rokiem. Stężenia większości zanieczyszczeń były niższe, zmniejszeniu uległy również zasięgi obszarów, na których wystąpiły przekroczenia - podał w poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
29.04.2024

PIG przeprasza za materiał dot. wpływu emisji gazów cieplarnianych na klimat

Państwowy Instytut Geologiczny przeprasza za upublicznienie materiału, który mógł wprowadzić opinię publiczną w błąd w kwestii wpływu emisji gazów cieplarnianych na klimat. Instytut oświadczył, że materiał, który trafił do PAP z okazji Dnia Ziemi, nie jest oficjalnym stanowiskiem PIG.
29.04.2024

PESA straci wielomiliardową umowę w Rumunii? Sąd zablokował kontrakt

To miał być jeden z największych kontraktów polskiego zakładu produkującego tabory kolejowe. Mimo wygrania w grudniu 2023 roku przetargu o równowartości 3,9 mld zł na 62 regionalnych pociągów elektrycznych, umowa została zablokowana decyzją sądu. Uwzględnił on uwzględnił apelację francuskiego Alstomu i nakazał ponowną ocenę oferty polskiego producenta.
28.04.2024

Ministrowie Zielonych obstawali przy rezygnacji z atomu mimo przeciwnych ekspertyz

Ministrowie gospodarki i środowiska Niemiec, Robert Habeck i Steffi Lemke (Zieloni), nie zawiesili procesu wygaszania ostatnich elektrowni atomowych w kraju, mimo że wiosną 2022 r., krótko po inwazji Rosji na Ukrainę, dysponowali ekspertyzami sugerującymi, że możliwe jest bezpieczne przedłużenie eksploatacji siłowni - podała prasa.
28.04.2024

Posłanka Zielonych złoży projekt ustawy ws. zakazu hodowli zwierząt na futra

Na fermach futerkowych, które w większości należą do zagranicznego kapitału, tracą zwierzęta i ludzie. Czas z tym skończyć - napisała w piątek na platformie X Małgorzata Tracz, posłanka Zielonych. Zapowiedziała złożenie w czerwcu projektu ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futra
27.04.2024

Mikrolasy Miyawaki - japoński koncept ratunkiem dla polskich miast

Dr Kasper Jakubowski dostał dwie minuty, by przekonać prezeskę firmy deweloperskiej do swojego pomysłu. Wystarczyło. Szymon Bujalski w swojej książce „Recepta na lepszy klimat” pisze: „Gdy miesiące przygotowań później nadszedł ten dzień, (...) pojawiły się tłumy. W ciągu dwóch dni w akcji sadzenia około 1,5 tysiąca drzew i krzewów wzięło udział ponad tysiąc osób. Dzięki ich pracy (...) powstał pierwszy las Miyawakiego w polskim mieście”. Dr Jakubowski obiecał, że ten pierwszy las nie będzie ostatnim. Słowa dotrzymał. Dziś, pod sz
24.04.2024

Zagrożenie powodziowe w zamieszkałej przez 127 mln ludzi prowincji Guangdong

Główne rzeki, drogi wodne i zbiorniki w najludniejszej prowincji Chin, Guangdong, grożą wylaniem, co zmusiło w niedzielę władze do opracowania planów kryzysowych w celu ochrony 127 mln mieszkańców tego regionu - podała w niedzielę państwowa stacja CCTV.
21.04.2024

Za 1,5 roku mogą wystąpić problemy z finansowaniem programu "Czyste Powietrze"

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) ocenił, że za 1,5 roku mogą się skończyć pieniądze na program "Czyste Powietrze". Dodał, że konieczne jest m.in. uruchomienie środków na ten cel m.in. z ETS. PAS opublikował też ranking gmin "Czystego Powietrza". Najaktywniejszymi samorządami są Rybnik i Radlin.
17.04.2024

Przedstawiciele firm z branży drzewnej chcą rozmów z ministerstwem klimatu

Przedstawiciele firm z branży drzewnej chcą rozmów z ministerstwem klimatu na temat przyszłości branży w związku z wprowadzonym w styczniu moratorium na wycinkę lasów. Protestujący we wtorek w Białymstoku przedstawiciele środowiska przekazali pismo w tej sprawie wojewodzie podlaskiemu.
16.04.2024

Czy mamy czym oddychać? Raport o jakości powietrza nie pozostawia złudzeń

Nad zagadnieniem jakości powietrza pochylili się Szwajcarzy z IQAir w najnowszym raporcie. Wnioski nie są optymistyczne – zanieczyszczenie powietrza prowadzi do wielu schorzeń i jest przyczyną co dziewiątego zgonu na świecie.
14.04.2024

Szczecin. Zanieczyszczenie powietrza tzw. pyłami zawieszonymi trzykrotnie przekroczyły normę

Stacje pomiarowe GIOŚ wskazały w niedzielę o godz. 13, że poziom tzw. pyłu zawieszonego PM10 w centrum Szczecina jest trzy razy wyższy niż wynosi norma dobowa.
31.03.2024

Minister klimatu: w ciągu kilku tygodni założenia tzw. konstytucji dla Puszczy Białowieskiej

W ciągu najbliższych tygodni będą pokazane założenia ustawy, tzw. konstytucji dla Puszczy Białowieskiej. Ministerstwo klimatu przekazało też UNESCO roboczą wersję tzw. zintegrowanego planu zarządzania puszczą, jako obiektem światowego dziedzictwa - poinformowała w sobotę w Białymstoku minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.
23.03.2024

Minister klimatu: nie ma prac nad powiększeniem Białowieskiego PN

Resort nie prowadzi prac nad powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego, choć zajmuje się Puszczą Białowieską, jako obiektem światowego dziedzictwa UNESCO - poinformowała w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji ochrony środowiska szefowa resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska.
21.03.2024

Sto dni rządu w energii, klimacie i w przyrodzie

Zamrożenie cen energii na pół roku, przedstawienie projektu Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 zakładającego m.in. redukcję emisji CO2, ograniczenie wycinki drzew w 10 lokalizacjach - to niektóre działania jakie w ciągu 100 dni rządu zrealizowano w obszarze energii i środowiska.
20.03.2024

Eksperci: normy jakości powietrza WHO są spełniane tylko w siedmiu krajach świata

Normy jakości powietrza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące pyłów PM2,5 spełniane są tylko w siedmiu państwach - twierdzi w opublikowanym we wtorek dorocznym raporcie szwajcarska organizacja IQAir. Te kraje to Australia, Estonia, Finlandia, Grenada, Islandia, Mauritius i Nowa Zelandia.
19.03.2024

W Europie powietrze jest coraz czystsze, ale nadal nie idealne

Jakość powietrza w Europie uległa znacznej poprawie w ciągu ostatnich dwóch dekad, ale sytuacja nadal nie jest idealna – informują naukowcy na łamach pisma “Nature Communications”.
14.03.2024

GDOŚ czeka na pisemne uzasadnienie wyroku WSA ws. kopalni Turów

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) czeka na pisemne uzasadnienie wyroku ws. kopalni Turów - przekazał PAP rzecznik prasowy GDOŚ Jakub Troszyński. W środę WSA w Warszawie uchylił decyzję środowiskową Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczącą kontynuacji wydobycia węgla w kopalni Turów.
14.03.2024

W Szczecinie przekroczono dopuszczalny poziom pyłu zawieszonego w powietrzu

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało w środę, że w godzinach nocnych i porannych w Szczecinie nastąpił wzrost stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Przyczyną są warunki meteorologiczne.
13.03.2024

Nawet krótki kontakt z zanieczyszczeniem powietrza uśmierca co roku milion mieszkańców Ziemi

Nawet krótkotrwały kontakt z dużym stężeniem zanieczyszczenia powietrza - trwający najwyżej kilka dni - uśmierca co roku co najmniej milion mieszkańców Ziemi. Ponad połowa tych zgonów przypada na Azję Wschodnią.
07.03.2024

Resort klimatu nie prowadzi prac mających na celu rozszerzenie parku na całą Puszczę Białowieską

Aktualnie nie toczą się prace zmierzające do objęcia całego obszaru Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym - przekazał PAP resort klimatu i środowiska. Dodano, że opracowywana jest "konstytucja" dla Puszczy, która ma odpowiadać również na wyzwania związane z zarządzaniem Puszczą jako obiektem UNESCO.
03.03.2024

NFOŚiGW zdecydował o zaostrzeniu kryteriów przyznawania dotacji do pomp ciepła

Zarząd NFOŚiGW podjął uchwałę w sprawie zmian w programie "Czyste Powietrze"; dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów ZUM - przekazał PAP Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
01.03.2024

Politechnika Białostocka skomercjaliuje młodzieżowy pomysł na ochronę roślinności Białowieskiego Parku Narodowego

Projekt maszyny do usuwania nasion roślin z butów i nogawek, który stworzyły licealistki, chce komercjalizować Politechnika Białostocka. Urządzenie to odpowiedź na potrzebę Białowieskiego Parku Narodowego ochrony przed zawlekaniem na jego teren obcych gatunków roślin.
27.02.2024

Gaz nie odejdzie do lamusa. Globalny rynek gazowy w zeroemisyjnym świecie

Wraz z transformacją energetyczną wysuwane są postulaty wyeliminowania z koszyka energetycznego paliw kopalnych. Najnowszy raport od Wood Mackenzie poświęcony globalnemu rynkowi gazu rozwiewa wątpliwości co do jego dalszej przyszłości.
24.02.2024

Hennig-Kloska: musimy wyprowadzić całkowicie gospodarkę leśną z Puszczy Białowieskiej

Musimy wzmocnić ochronę Puszczy Białowieskiej, wyprowadzić stamtąd całkowicie gospodarkę leśną - powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. "Cała Puszcza Białowieska parkiem narodowym"- chciałabym taką obietnicę kiedyś wypełnić - dodał
21.02.2024

Kara dwóch lat więzienia w zawieszeniu dla b. wicewojewody pomorskiego ws. niebezpiecznych odpadów

Na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na cztery lata Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku skazał w poniedziałek b. wicewojewodę pomorskiego i b. prezesa spółki Port Service Krzysztofa Pusza, w sprawie składowania pozostałości niebezpiecznych odpadów na terenie dawnej żwirowni w Ełganowie (Pomorskie). Wyrok nie jest prawomocny.
21.02.2024

Strefy Czystego Transportu w polskich miastach to zmiana obliczona na lata

Kraków to pierwsze polskie miasto, które podjęło próbę utworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT) sięgającej jego granic administracyjnych. Tamtejszy Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił jednak przepisy przyjęte przez Radę Miasta, uzasadniając to m.in. nieprecyzyjnym określeniem granic strefy, zbyt dużymi kosztami dla kierowców i zbyt dużą uciążliwością dla osób przyjezdnych.
19.02.2024

Wiceminister klimatu i środowiska: Puszczy Białowieskiej nadal grozi utrata dziedzictwa UNESCO

Puszczy Białowieskiej nadal grozi odebranie przez UNESCO statusu dziedzictwa przyrodniczego - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.
18.02.2024

W Europie od tygodni rolnicy protestują przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi i importowi spoza UE

Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.
16.02.2024

Jest projekt ustawy objęcia całej Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego

Powstał projekt ustawy, która przewiduje objęcie całej Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego - poinformował we wtorek w Warszawie przed rozpoczęciem obrad senackiej komisji klimatu i środowiska jej przewodniczący senator Stanisław Gawłowski.
13.02.2024

Prof. Jaroszewicz powołany na zastępcę szefa Lasów Państwowych

Prof. Bogdan Jaroszewicz został powołany na zastępcę dyrektora generalnego Lasów Państwowych - poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.
12.02.2024

Wiceminister klimatu: w tym roku chcemy rozpocząć proces tworzenia parku narodowego

Po ponad 20 latach w 2024 roku rozpoczniemy proces tworzenia nowego parku narodowego - zadeklarował w rozmowie z PAP wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że jedną z możliwych lokalizacji jest Zachodniopomorskie.
10.02.2024

Ekstremalne zanieczyszczenie powietrza to rosnące zagrożenie miejskie

Średnio jedna osoba na pięć dni umiera w australijskich miastach na skutek zanieczyszczenia powietrza, do którego dochodzi w skutek zjawisk ekstremalnych - informuje czasopismo „Heliyon”.
05.02.2024

Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata

Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata – zanikają trzy razy szybciej niż lasy - zwraca uwagę ministerstwo klimatu 2 lutego w Światowy Dzień Mokradeł i zachęca, by ratować ten naturalny filtr wody, chroniący przed powodziami.
02.02.2024

Ministerstwo klimatu: Do 5 lutego oferty w konkursie na eksperta ds. zarządzania obiektem Białowieża Forest

Do 5 lutego do ministerstwa klimatu i środowiska zainteresowani mogą się zgłaszać do otwartego konkursu na eksperta ds. zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa Białowieża Forest - poinformował w piątek resort.
02.02.2024

Stabilność i niskie ceny coraz ważniejsze. Trendy w sektorze energii dla firm w 2024 r.

Coraz ściślejsze unijne wymagania wynikające z dyrektyw RED III czy EED i utrzymująca się niepewność dotycząca cen energii w kraju mogą być czynnikami, które w 2024 r. przekonają kolejne firmy do transformacji energetycznej. Równolegle stały wzrost liczby podpisywanych umów cPPA w ostatnich miesiącach sugeruje, że stabilne, a przy tym niższe ceny energii z OZE przekonują biznes w Polsce do przechodzenia na alternatywne źródła.
31.01.2024

Sąd zgodził się na budowę wielkiej fabryki akumulatorów pod Montrealem, mimo protestów ekologów

W oczekiwanej od kilku dni decyzji sąd w Quebec odrzucił w piątek wniosek organizacji ekologów o wstrzymanie budowy fabryki akumulatorów Northvolt pod Montrealem – podało Quebeckie centrum praw środowiska (CQDE).
28.01.2024

Ministerstwo klimatu ogłosiło konkurs na dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego

Konkurs na stanowisko dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego ogłosiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zainteresowani swoje oferty mogą składać do 12 lutego - wynika z treści konkursowego ogłoszenia.
25.01.2024

Spacer z minister klimatu po Puszczy Białowieskiej na licytacji WOŚP

W ramach 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można wylicytować spacer z minister klimatu i środowiska Pauliną Hennig-Kloską po Białowieskim Parku Narodowym - poinformował w poniedziałek resort. Do pokonania będzie czterokilometrowy szlak "Do Dębu Jagiełły".
16.01.2024

Bardzo zła jakość powietrza w województwie śląskim

Wyż atmosferyczny, który przyniósł w nocy z poniedziałku na wtorek mróz i osłabienie wiatru w woj. śląskim poskutkował znacznym pogorszeniem jakości powietrza. Służby wydały w środę ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego stężeń pyłu zawieszonego. Najgorzej jest w Zabrzu i okolicach Pszczyny.
10.01.2024

Minister klimatu: koalicja 15 października chce powiększania parków narodowych, ale należy to konsultować

Koalicja 15 października chce powiększania i tworzenia nowych parków narodowych, ale te decyzje należy konsultować i uwzględniać głos różnych stron, które funkcjonują na danym terenie - mówiła w piątek w Białowieży (Podlaskie) minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
05.01.2024

Spór o farmy fotowoltaiczne na Pogórzu Izerskim

W gminie Mirsk na Pogórzu Izerskim pojawili się inwestorzy, którzy chcą budować ogromne farmy fotowoltaiczne. Ekolodzy i część mieszkańców mówią stanowcze nie, bo ich zdaniem ucierpi przyroda i oszpecone zostaną naturalne krajobrazy. Niechcianym inwestorom sprzyja bałagan administracyjny.
05.01.2024

W Rybniku w 2023 r. najlepsze powietrze od lat

Średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu osiągnęło w minionym 2023 r. najniższy wynik w kilkunastoletniej historii pomiarów w Rybniku – przekazał w środę tamtejszy magistrat. Według rybnickiego samorządu to efekt antysmogowych działań miasta i mieszkańców.
04.01.2024

Wpływ fajerwerków na jakość powietrza – dane firmy SeaData

W ostatnią noc minionego roku firma SeaData, będąca ekspertem w dziedzinie monitorowania danych środowiskowych, zaobserwowała znaczący spadek jakości powietrza (wzrost zawartości pyłów zawieszonych PM10/PM2.5 w powietrzu). To zjawisko, odnotowane dokładnie o północy, gdy entuzjastyczne tłumy witają Nowy Rok, było ściśle powiązane z intensywnym użytkowaniem fajerwerków.
02.01.2024

Ozdoby świąteczne zrobione z materiałów wtórnych hitem w Portugalii

Dekoracje wykonane z odpadków biją w tym roku popularność w domach, szkołach i innych placówkach publicznych na terenie Portugalii. Zrobione z materiałów z recyklingu minichoinki, bombki i łańcuchy sprzedawane są w całym kraju na świątecznych kiermaszach.
30.12.2023

Już pod koniec XIX w. próbowano wprowadzić w Warszawie samochody elektryczne

Pod koniec XIX w. próbowano uruchomić w Warszawie transport publiczny z wykorzystaniem samochodów elektrycznych. Zniweczyła to decyzja władz miasta.
29.12.2023

W Krakowie w styczniu wraca system wypożyczania rowerów elektrycznych

W Krakowie wraca możliwość wypożyczenia rowerów elektrycznych w systemie miejskim LajkBike. Wnioski o udostępnienie jednośladu można składać od 2 stycznia - poinformował w środę urząd miasta.
27.12.2023

Rząd planuje przedłużenie zawieszenia wypłat dodatku energetycznego na 2024 r.

Rząd, w autopoprawce do ustawy okołobudżetowej na 2024 r., planuje przedłużyć zawieszenie wypłaty dodatku energetycznego. Uzasadnia to tym, że dodatek nie był wypłacany w 2023 r. i nie stanowił istotnego wsparcia dla odbiorców energii.
19.12.2023

Oszczędzaj energię nie tylko od święta

Zima i czas świąteczno-sylwestrowy to okres, kiedy zużywamy szczególnie dużo energii elektrycznej. Sprzyjają temu krótkie dni i to, że spędzamy więcej czasu w domach. E.ON Polska po raz kolejny dzieli się swoimi sposobami na zmniejszenie zużycia prądu i publikuje specjalną, zimową edycję kalkulatora online – Szkoda Prądu.
11.12.2023

Aktywiści klimatyczni zabarwili na zielono wodę w Canal Grande w Wenecji

W Wenecji w sobotę doszło do kolejnego incydentu, wywołanego przez ekowandali, jak określa się aktywistów klimatycznych dopuszczających się niszczenia i atakowania zabytków pod hasłami ochrony środowiska. W rejonie słynnego mostu Rialto wlali do Canal Grande substancję barwiącą wodę na zielono.
09.12.2023

Zła jakość powietrza na Śląsku, wydano powiadomienia

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu wydały na piątek dla centralnej i południowej części woj. śląskiego służby środowiskowe. Oznacza to dwukrotne przekroczenie dobowej normy.
08.12.2023

Grupa organizacji społecznych chce realnej walki ze smogiem transportowym w Warszawie

Temat strefy czystego transportu połączył warszawskich rodziców, ruchy społeczne i organizacje walczące o zielone i bardziej przyjazne miasto. 5 inicjatyw wspólnie obala mity na temat strefy i apeluje do radnych Warszawy o jak najszybsze przyjęcie uchwały w tej sprawie. Wszystko po to, by lepiej zadbać o zdrowie mieszkańców Warszawy.
07.12.2023

Sustainability w hotelarstwie to absolutna konieczność – Leonardo Hotels prekursorem odpowiedzialnych działań

Unijna dyrektywa o ESG nakłada na przedsiębiorstwa obowiązek raportowania. ESG to nowy standard: jest nastawione na prezentowanie realnych i mierzalnych działań, kładzie nacisk na odpowiedzialność i zaangażowanie. Liderzy branży hotelarskiej również przykładają ogromną wagę do praktyk odpowiedzialnych społecznie, skupiając się na zasadzie DEI (Diversity, Equity & Inclusion): Leonardo Hotels jest prekursorem na tej płaszczyźnie w branży hotelarskiej – mówi Magdalena Młynarczyk, Director of Sales & Marketing Leonardo Hotels Poland
04.12.2023

RCB informuje o złej jakości powietrza w woj. śląskim, możliwy alarm smogowy

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczący prognozowanej złej jakości powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 otrzymali w piątek mieszkańcy centralnej części woj. śląskiego. Rano najgorszy smog był w Zabrzu.
01.12.2023

Jest pozwolenie na budowę części infrastruktury przyłączeniowej MFW Baltica 2

Wojewoda Pomorski zaakceptował plan zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany, a także udzielił zezwolenia na budowę infrastruktury przyłączeniowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2.
30.11.2023

Mikroplastik w chmurach może wpływać na pogodę

Cząstki mikroplastiku można znaleźć w chmurach i mogą one odgrywać rolę w ich powstawaniu – twierdzą naukowcy z Chin. Najwięcej tworzyw zawierają nisko zawieszone, gęste chmury, a w cząstkach można znaleźć m.in. ołów i rtęć.
16.11.2023

Zanieczyszczenie powietrza na 4. miejscu przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie

Zanieczyszczenie powietrza zajmuje już czwartą pozycję na liście przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie – powiedział PAP dr Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jego szkodliwy wpływ na zdrowie potwierdzają również polskie badania.
12.11.2023

Navy-San zdobył nowe certyfikaty z zakresu zarządzania środowiskowego

Nadchodzące Narodowe Święto Niepodległości stanowi okazję do refleksji nad patriotyzmem i jego różnymi przejawami. W firmie Navy-San podejście do tej kwestii jest kompleksowe, łącząc symboliczne gesty z codzienną pracą opartą na najwyższych standardach.
10.11.2023

Podpisano umowę na pierwsze w Polsce osiedle ogrzewane wodorem

W Muzeum Śremskim miało miejsce oficjalne zawarcie umowy na projekt nowego osiedla ogrzewanego wodorem przy ul. Farnej, który opracowuje Con-Project Sp. z o.o. we współpracy z SES Hydrogen Energy w ramach inwestycji Śremskiego TBS Sp. z o.o. oraz Gminy Śrem. Na jej podstawie SES Hydrogen Energy, której głównym udziałowcem jest notowana na GPW Sescom SA, wykona projekt pierwszej w Polsce kotłowni wodorowej dla budynków mieszkalnych wraz z niezbędną infrastrukturą.
09.11.2023

Konferencja Agrowoltaika. Nowoczesne rolnictwo napędzane energią słońca

Już 15 listopada w Warszawie rusza pierwsza w Polsce konferencja poświęcona agrowoltaice - Konferencja Agrowoltaika. Nowoczesne rolnictwo napędzane energią słońca. Zachęcamy do rejestracji.
08.11.2023

Nowy kurs Akademii PARP: „Zrównoważony rozwój w MŚP”

Zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa to koncepcja prowadzenia biznesu, w której zaspokajane są ekonomiczne potrzeby organizacji przy zachowaniu uważności na wpływ organizacji na środowisko naturalne i klimat, dobrostan pracowników, społeczności lokalnych i odbiorców końcowych. To podejście, w którym przedsiębiorstwo wnosi w gospodarkę, środowisko i społeczność przynajmniej tyle samo, co czerpie z tych obszarów.
08.11.2023

Targi EICMA 2023: Yadea prezentuje model KEMPER - wysokiej klasy motocykl elektryczny

Firma Yadea, obecna na targach EICMA już od sześciu lat, po raz kolejny udowodniła swoje niesłabnące dążenie do spełniania obietnic i wprowadzania innowacji. W tym roku w centrum uwagi znajduje się KEMPER, motocykl elektryczny, który jest ucieleśnieniem zorientowanego na użytkownika podejścia firmy Yadea i jej misji polegającej na zapewnianiu klientom na całym świecie wyzwalających, komfortowych i zrównoważonych wrażeń z podróży. Model KEMPER to zaawansowane funkcje, szczególnie w zakresie szybkiego ładowania.
08.11.2023

HEAL Polska: dopuszczalne normy jakości powietrza przekroczone nawet o 2000%. A sezon grzewczy nawet nie zaczął się na dobre

Listopad to miesiąc, kiedy powietrze w wielu polskich miastach staje się mocno zanieczyszczone, zmieniając kolor na szary. Pierwsze chłodniejsze dni sprawiły, że w niektórych miejscowościach poziomy pyłów zawieszonych już przekroczyły kilkaset procent normy. Niestety najwyższą cenę płacą za to dzieci, o czym opowiada nowa animacja o chłopcu „chorym na smog”.
07.11.2023

Ruszyły konsultacje społeczne nad planem zarządzania polską częścią Białowieża Forest

Do 3 grudnia potrwają rozpoczęte w poniedziałek konsultacje społeczne nad planem zarządzania polską częścią obiektu światowego dziedzictwa Białowieża Forest - poinformowało PAP biuro prasowe ministerstwa klimatu i środowiska.
06.11.2023

Chiny zmagają się z ekstremalnymi anomaliami pogodowymi

W związku z "poważnymi katastrofami meteorologicznym" w północno-wschodnich regionach Chin zamknięto szkoły, wstrzymano ruch pociągów i anulowano setki lotów – podają chińskie media w poniedziałek. Nagłe załamanie pogody, które przyniosło śnieżyce i niską jak na tę porę roku temperaturę, nastąpiło po rekordowo ciepłym październiku.
06.11.2023

ALFA BOND KOHLHAUER ma sposób na pyły zawieszone w powietrzu

We wrześniu Parlament Europejski przegłosował nowe przepisy w sprawie jakości powietrza zaostrzające kilkukrotnie obecne normy. Na naszym rynku pojawiły się jednak systemy, które pomogą samorządom już teraz poradzić sobie z problemem drobnych pyłów.
31.10.2023

PSE uruchomiły drugi tor linii 400 kV między Ostrowem Wlkp. a podpoznańskimi Kromolicami

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. uruchomiły drugi tor linii 400 kV między Ostrowem Wlkp. a podpoznańskimi Kromolicami - poinformowała w poniedziałek spółka. Inwestycja zwiększająca moce przesyłowe kosztowała 59 mln zł.
30.10.2023

Polski przemysł zasługuje na mądrą politykę przemysłową w rozwoju offshore

Polski przemysł ma ogromny potencjał do tego, aby być istotnym graczem w globalnym łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Jednak bez solidnej, strategicznej polityki przemysłowej skupionej na OZE, w tym w szczególności na sektorze offshore wind istnieje ryzyko, że pozostaniemy w tyle. Zegar tyka, a natychmiastowe działanie jest niezwykle istotne. Dlatego Polska pilnie potrzebuje polityki przemysłowej nakierowanej na wsparcie łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej.
30.10.2023

"Zmiany klimatyczne w środowisku wielu kryzysów", czyli konferencja o działaniu biznesu w czasach wielkich niewiadomych

Czy wiesz, co łączy gospodarkę i klimat oraz jak zmiany klimatyczne wpływają na to, co dzieje się w biznesie? Już od 21 do 23 listopada nad zagadnieniami dotyczącymi tych kwestii debatować będą naukowcy i prelegenci zebrani podczas konferencji przygotowanej przez Uniwersytet WSB Merito Chorzów w ramach projektu Climateurope2.
20.10.2023

Energa z Grupy Orlen planuje przejąć projekty OZE o mocy do 334 MW

Energa Wytwarzanie, należąca do Grupy ORLEN, podpisała z firmą Lewandpol Holding przedwstępną umowę nabycia spółki celowej, realizującej projekt budowy nowych hybrydowych źródeł odnawialnych „Kleczew Solar & Wind”. Inwestycja powstaje w gminie Kleczew w województwie wielkopolskim, a jej łączna moc wyniesie do 334 MW.
14.10.2023

GIOŚ: do 31 sierpnia br. w ramach systemu SENT ujawniono ponad 1200 naruszeń

Do 31 sierpnia 2023 r. w ramach systemu SENT przeprowadzono ponad 32 000 kontroli i ujawniono ponad 1200 naruszeń – poinformował w czwartek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
12.10.2023

Podpisano obwieszczenie o rozpoczęciu postępowania ws. decyzji lokalizacyjnej elektrowni jądrowej

Wojewoda pomorski podpisał w poniedziałek obwieszczenie o rozpoczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji lokalizacyjnej pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Postępowanie zostało wszczęte na wniosek spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.
09.10.2023

Chorwacja: strażacy drugi dzień walczą z pożarem składowiska plastiku [WIDEO]

Chorwaccy strażacy drugi dzień walczą z pożarem składowiska plastiku; dym zbliża się do położonego na wschodzie kraju Osijeku - poinformował w czwartek portal Glas Slavonije. Jeden ze strażaków został ciężko poparzony.
05.10.2023

W Malezji powodu zanieczyszczenia atmosfery władze zapowiadają zamykanie szkół i zasiewanie chmur

Atmosfera nad Malezją jest tak zanieczyszczona, że rząd zapowiedział w poniedziałek zasiewanie chmur, polegające na rozpraszaniu z samolotów takich substancji jak cząsteczki soli czy suchego lodu. Władze mają nadzieję, że opady poprawią jakość powietrza - poinformowała agencja Reutera.
04.10.2023

Naukowcy opracowali paliwo, które się zapala jedynie pod wpływem prądu elektrycznego

Nowe bezpieczne paliwo ciekłe można zapalić tylko wówczas, gdy działa na nie prąd elektryczny – informuje „Journal of the American Chemical Society”.
02.10.2023

Zanieczyszczenie powietrza w krótkim czasie zwiększa ryzyko udaru mózgu

Już po pięciu dniach ekspozycji na zanieczyszczone powietrze rośnie ryzyko udaru mózgu i zgonu z jego powodu – dowodzi analiza, której wyniki publikuje „Neurology”, czasopismo Amerykańskiej Akademii Neurologii.
30.09.2023

Elektromobilna rewolucja przemysłu motoryzacyjnego

Elektromobilność rewolucjonizuje przemysł motoryzacyjny, stając się nie tylko znaczącą alternatywą dla tradycyjnych pojazdów spalinowych, ale także motorem postępu w dziedzinie technologii i ekologii. Nowoczesne rozwiązania systemowe i produktowe odgrywają kluczową rolę w usprawnianiu procesu tworzenia ogniw baterii, które stanowią serce napędu samochodów elektrycznych.
26.09.2023

Projekt w sprawie rozszerzenia systemu SENT

System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje - przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany w poniedziałek na stronach RCL. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.
25.09.2023

W trosce o środowisko naturalne firmy ulepszają mięso komórkowe

Pierwszy "sztuczny" burger wytworzony 10 lat temu, kosztował 250 tys. dolarów, obecnie szaszłyk z kurczaka można kupić już za 14 dolarów. Na całym świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa komórkowego. W tym wyścigu bierze udział też polska firma LabFarm.
25.09.2023

Elektryczne Solarisy wzmocnią flotę autobusów MZK w Opolu

Opolskie MZK otrzyma 9 nowych autobusów elektrycznych. Jak poinformowała Ewelina Laxy, rzeczniczka prasowa miejskiej spółki, koszt zakupu nowych pojazdów to około 34 mln złotych, z czego 20 mln to dofinansowanie NFOŚ.
23.09.2023

Jak gospodarka leśna chroni lasy przed negatywnymi skutkami zmian klimatycznych? [WIDEO]

Bez zrównoważonej gospodarki leśnej polskie lasy będą umierać na skutek negatywnych zmian klimatycznych. Te zmiany możemy już zaobserwować w wielu miejscach na świecie, gdzie masowo dochodzi do pożarów drzewostanu - padło w czasie dyskusji zorganizowanej przez Lasy Państwowe w czasie Krynica Forum.
18.09.2023

Wszczęto postępowanie lokalizacyjne dot. sieci przesyłowej 400 kV dla elektrowni jądrowej na Pomorzu

Pomorski Urząd Wojewódzki wszczął postępowanie ws. decyzji o lokalizacji inwestycji dot. sieci przesyłowej 400 kV Choczewo–Żarnowiec w związku z budową elektrowni jądrowej w gminie Choczewo na Pomorzu - podała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
05.09.2023

Najwyższy stopień zagrożenia pogodowego w Madrycie i Toledo, władze apelują o pozostanie w domach

Hiszpańskie służby meteorologiczne AEMET ogłosiły w niedzielę najwyższy stopień zagrożenia pogodowego - czerwony alert w regionie Madrytu i Kastylii-La Mancha, w tym w Toledo w środkowej Hiszpanii ze względu na gwałtowne burze i ulewne deszcze, które trwają od soboty.
03.09.2023

Tesla odświeżyła model 3. Zasięg elektryka imponuje

Podstawowy model Tesli czyli model 3 przeszedł lifting. Zmiany w designie objęły wygląd zewnętrzny jak i wewnętrzny samochodu. Zwiększony zasięg, atrakcyjniejsza sylwetka, lepsze multimedia mają być gwarancją ciągłości hitu sprzedażowego amerykańskiego koncernu.
02.09.2023

Islandczycy znów będą polować na wieloryby

Rząd Islandii ponownie zezwolił na wyjątkowo okrutne komercyjne polowania na narażone na wyginięcie płetwale zwyczajne, drugie pod względem wielkości ssaki świata. Organizacje broniące praw zwierząt oprotestowały tę decyzję – poinformował w piątek brytyjski dziennik „Guardian”.
02.09.2023

Prezes PGE: na realizację zapisów decyzji środowiskowej dla Turowa wydaliśmy 42 mln zł

Na realizację zapisów decyzji środowiskowej dla Turowa PGE wydała 42 mln zł, skargi na decyzję są bezzasadne - przekazał PAP prezes PGE Wojciech Dąbrowski. WSA w Warszawie zawiesił w czwartek postępowanie ws. decyzji środowiskowej GDOŚ dot. wydobycia węgla w kopalni Turów.
31.08.2023

Minister Moskwa o decyzji WSA: funkcjonowanie kompleksu Turów nie jest zagrożone

Funkcjonowanie kompleksu Turów nie jest zagrożone, walka o Turów trwa - napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odnosząc się do czwartkowego postanowienia WSA w Warszawie o zawieszeniu postępowania ws. decyzji środowiskowej dla Turowa.
31.08.2023

Sąd zawiesił postępowanie ws. decyzji środowiskowej GDOŚ dot. kopalni Turów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zawiesił w czwartek postępowanie ws. decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dot. wydobycia węgla w kopalni Turów. Powodem tego jest brak prawomocnego zakończenia toczącego się równolegle postępowania przed GDOŚ z wniosku PGE GiEK o zmianę zaskarżonej decyzji środowiskowej.
31.08.2023

Opanowano pożar od trzech dni pustoszący zachód Turcji

Strażacy opanowali w czwartek pożar pustoszący od trzech dni zachodnią Turcję. W związku z zagrożeniem ewakuowano obszar równy powierzchni 2100 boisk piłkarskich - poinformował portal Duvar. Przyczyną pożaru było najprawdopodobniej podpalenie.
24.08.2023

Wtargnęli do ambasady Japonii, protestując przeciw spuszczaniu wody z elektrowni atomowej w Fukushimie

Policja w Seulu zatrzymała 14 osób próbujących dostać się do japońskiej ambasady. Zatrzymani protestowali przeciwko spuszczaniu do oceanu radioaktywnej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni atomowej w Fukushimie - poinformowała agencja Reutera. Uwalnianie wody do oceanu rozpoczęło się w czwartek.
24.08.2023

PGG: kopalnia Bielszowice po akcji Greenpeace wznowiła pracę

Ruch Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej w nocy wznowił pracę po wielogodzinnej przerwie związanej ze środową akcją organizacji Greenpeace. Jej aktywiści wspięli się na szyb wydobywczy Ruchu Bielszowice i wywiesili na nim transparenty.
24.08.2023

Grecja. Prokurator generalna chce śledztwa w sprawie pożarów w rejonie Aleksandropolis

Prokurator generalna Grecji, Georgia Adilini, zaleciła wszczęcie śledztwa, które miałoby wyjaśnić, czy pożary trawiące rejon położonego na wschodzie kraju miasta Aleksandropolis nie zostały celowo wzniecone - poinformowała w środę agencja AP. Wcześniej minister Wassilis Kikalis oświadczył, że ogień wybuchł jednocześnie w kilku miejscach.
24.08.2023

Turcja. Strażacy drugi dzień walczą z pożarem na zachodzie kraju, ewakuowano ponad 1200 osób

Strażacy drugi dzień z rzędu walczą w środę z pożarem lasu, który wybuchł w północno-zachodniej prowincji Turcji Canakkale leżącej nad Morzem Marmara, cieśniną Dardanele i Morzem Egejskim i dalej się rozprzestrzenia z powodu wysokich temperatur i silnych wiatrów - podała agencja Reutera. Ponad 1200 osób z dziewięciu wsi zostało ewakuowanych.
23.08.2023

PGG wyraża sprzeciw wobec akcji Greenpeace w Kopalni Ruda

Aktywiści Greenpeace w środę rano wspięli się na szyb wydobywczy Ruchu Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej i wywiesili na nim transparenty. Polska Grupa Górnicza wyraziła sprzeciw wobec akcji argumentując, że jest ona nielegalna i stworzyła zagrożenie dla pracujących na dole górników.
23.08.2023

Badacz z Uniwersytetu Łódzkiego opisał nowy gatunek węża i zadedykował go koledze z uczelni

Biolog i herpetolog prof. Philippe Kok z Uniwersytetu Łódzkiego sklasyfikował nowy rodzaj i gatunek węża, żyjącego w Ameryce Południowej, a jego nazwę - Paikwaophis kruki - zadedykował dziekanowi Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ prof. Andrzejowi Krukowi.
18.08.2023

Sejm sprzeciwił się odrzuceniu przez Senat ustawy o rewitalizacji Odry

Sejm opowiedział się w czwartek przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu w całości ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. Nowe przepisy zakładają m.in. usprawnienie w prowadzeniu inwestycji na Odrze. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
18.08.2023

Największe elementy do budowy polskiej elektrowni jądrowej będą transportowane drogą morską

Realizowana przez Urząd Morski w Gdyni konstrukcja morska będzie jedną z kluczowych inwestycji, która umożliwi sprawny transport i rozładunek wielkogabarytowych elementów budowanej na Pomorzu elektrowni jądrowej.
01.08.2023

Do Polski wjeżdża mniej odpadów niż wyjeżdża, w 2023 r. ten trend się utrzymuje

W 2022 r. z Polski wyjechało 351 tys. ton, a przyjechało 333 tys. ton odpadów do odzysku. W 2023 r. roku ten trend się utrzymuje - wyjechało ponad 121 tys. ton odpadów, a import wynosi 109 tys. ton - poinformował PAP Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
31.07.2023

GIOŚ: wszystkie stacje pomiarowe w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska działają

Wszystkie stacje pomiarowe w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, badające jakość powietrza w Polsce, działają - podał w niedzielę Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dodano, że stacje GIOŚ zostały ocenione jako najlepsze w Europie.
23.07.2023

Morska energetyka wiatrowa pod lupą NIK - komentarz

W przedmiotowej publikacji zostaną przeanalizowane wyniki kontroli, przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, dotyczące rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
20.07.2023

Urząd Morski w Gdyni wybuduje pirs przy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

W czerwcu Rząd RP uchwalił Program Wieloletni, który zapewnia finansowanie kluczowych inwestycji na Pomorzu towarzyszących strategicznym projektom energetycznym. W ramach środków z Programu powstanie nowa linia kolejowa, nowa droga krajowa oraz konstrukcja morska do rozładunku (MOLF). Porozumienie określające zasady współpracy przy budowie tej konstrukcji podpisały 19 lipca 2023 roku Polskie Elektrownie Jądrowe oraz Urząd Morski w Gdyni.
19.07.2023

Wizyta wysłannika prezydenta Bidena ma doprowadzić do wznowienia dialogu w sprawie zmian klimatu

Trzydniowa wizyta wysłannika prezydenta USA ds. klimatu Johna Kerry'ego w Chinach ma na celu wznowienie dialogu między dwoma największymi emitentami gazów cieplarnianych. Jednak rozmowy Kerry'ego, w tym z głównym dyplomatą ChRL Wangiem Yi oraz premierem Li Qiangiem, mogą przyczynić się też do poprawy trudnych relacji między oboma państwami – pisze we wtorek agencja Reutera.
18.07.2023

Zatopić czy nie zatopić? – iluzoryczne bezpieczeństwo morskiej infrastruktury krytycznej

W poprzednim artykule przeanalizowano faktyczny zakres nowelizacji Ustawy z dnia 4 września 2008 r. o ochronie żeglugi i portów morskich, która miała być remedium na ewentualne zagrożenie o charakterze terrorystycznym, co stoi w całkowitej sprzeczności z faktycznym kształtem nowelizowanych przepisów.
18.07.2023

Eksperci zgodni. Nie ma zagrożenia arsenowego w Zagłębiu Miedziowym

Polska Miedź spełnia wszelkie rygorystyczne normy środowiskowe. Działalność KGHM nie stanowi zagrożenia dla zdrowia mieszkańców oraz środowiska naturalnego w Zagłębiu Miedziowym – po raz kolejny debatowali dziś członkowie Rady Medycznej, eksperci i uznane autorytety w branży medycznej.
17.07.2023

MI zmienia plany: port w Ustce dostosowany do offshorewind

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło zmianę koncepcji dotyczącej budowy dużego portu zewnętrznego w Ustce. Zamiast tego, port będzie dostosowany wyłącznie do potrzeb serwisowania morskich farm wiatrowych.
14.07.2023

Sejm uchwalił specustawę o rewitalizacji Odry

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o rewitalizacji rzeki Odry. Dzięki nowym przepisom będzie można sprawniej prowadzić konieczne inwestycje. Wprowadzone też zostaną kary - nawet do 1 mln zł za zaniedbania, które zagrożą zdrowiu lub życiu ludzi i bezpieczeństwu środowiska.
13.07.2023

Spółka z Dolnego Śląska stworzyła pierwszy polski samochód elektryczny. Trwają rozmowy o rozpoczęciu seryjnej produkcji [WIDEO]

Największe firmy motoryzacyjne przeznaczają setki milionów dolarów na rozwój nowych platform dla pojazdów elektrycznych. Polskiej spółce Innovation AG z Dolnego Śląska udało się to zrobić w niecałe trzy lata, za zaledwie ułamek tego budżetu. Stworzony przez nią eVAN – w pełni elektryczny samochód dostawczy, który jest w stanie przejechać nawet do 400 km na jednym ładowaniu – uzyskał niedawno dopuszczenie do ruchu, a w tej chwili trwają rozmowy o rozpoczęciu jego seryjnej produkcji. – eVAN jest pierwszym prawdziwie polskim samocho
13.07.2023

Sejmowe komisje nie poparły wniosku o odrzucenie projektu ustawy o rewitalizacji rzeki Odry

Połączone komisje gospodarki morskiej oraz środowiska w środę nie poparły wniosku o odrzucenie projektu ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. Wnioskowała o to dzień wcześniej podczas prac komisji posłanka KO Gabriela Lenartowicz. Nie uwzględniono też większości zgłoszonych poprawek.
12.07.2023

Projekt ustawy o rewitalizacji rzeki Odry skierowany do ponownych prac w komisji

Sejm ponownie skierował do sejmowych komisji projekt ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. We wtorek, podczas drugiego czytania, poprawki do projektu złożyli m.in. posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Koalicji Polskiej.
11.07.2023

Sekretarz skarbu USA zaapelowała do Chin o wspólną walkę ze zmianami klimatu

Przebywająca w Chinach z czterodniową wizyta sekretarz skarbu USA Janet Yellen zaapelowała w sobotę do władz w Pekinie o wspólną walkę ze zmianami klimatu i globalnym ociepleniem. Podkreśliła, że na USA i Chinach, emitujących najwięcej gazów cieplarnianych na świecie, spoczywa szczególna odpowiedzialność w tej dziedzinie.
09.07.2023

Ekspertka: mikroplastik kumuluje się w łańcuchu pokarmowym i może szkodzić ludziom

Mikro- i nanoplastik jest już wszędzie, choć w największych ilościach występuje w morzach i oceanach. Kolejne ogniwa łańcucha pokarmowego gromadzą te cząstki, aż trafiają one do ludzi. W otoczeniu człowieka istnieje dużo więcej źródeł mikroskopijnych plastikowych cząstek – mówi prof. dr hab. Bożena Bukowska z Katedry Biofizyki Skażeń Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim.
08.07.2023

NFOŚiGW przekaże Orlenowi ponad 60 mln zł na budowę stacji ładowania elektryków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 63 mln zł dotacji Orlenowi na budowę 40 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych - podał w piątek Fundusz. Stacje powstaną m.in. w stolicy, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Wrocławiu do grudnia 2027 r.
07.07.2023

Unimot sfinalizował zakup spółki P2T zimującej się m.in biomasą

Unimot sfinalizował zakup 80 proc. udziałów spółki P2T zajmującej się m.in obrotem węglem i biomasą - poinformowała we wtorek spółka. Unimot wyda na tę transakcję co najmniej 15 mln zł.
05.07.2023

Prezydent Świnoujścia odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla fabryki komponentów wiatrowych

W opublikowanym obwieszczeniu prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz poinformował, że decyzją z dnia 30 czerwca br. odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej fabryki komponentów wiatrowych w Polsce, o co ubiegał się hiszpański producent komponentów wiatrowych Windar Renovables.
03.07.2023

UKNF: czynności nadzorcze nie wykazały nieprawidłowości w obrocie akcjami Elektrociepłowni Będzin

Czynności nadzorcze prowadzone przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego nie wykazały nieprawidłowości w obrocie akcjami Elektrociepłowni Będzin SA notowanymi na GPW - poinformował w poniedziałek w komunikacie UKNF.
03.07.2023

Jest decyzja lokalizacyjna dla Portu Zewnętrznego w Gdyni

Wojewoda Pomorski podjął decyzję, która ma kluczowe znaczenie dla rozwoju infrastruktury morskiej w Polsce. Na podstawie przepisów ustawy o inwestycjach w zakresie portów zewnętrznych, Wojewoda zatwierdził lokalizację strategicznego projektu Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia.
29.06.2023

UKNF: brak zawieszenia obrotu akcjami EC Będzin jest uzasadnioną decyzją

Brak zawieszenia obrotu akcjami spółki EC Będzin jest uzasadnioną i świadomą decyzją KNF, której przesłanki zostaną zaprezentowane publicznie - poinformował we wtorek rzecznik UKNF Jacek Barszczewski.
28.06.2023

Obajtek ws. spółki EC Będzin: nie mamy z tym nic wspólnego; postępujemy zgodnie z przepisami prawa

Nie mamy z tym nic wspólnego; postępujemy zgodnie z przepisami prawa - zapewnił w piątek prezes Orlenu Daniel Obajtek w Radiu Zet, pytany o sprawę związaną z EC Będzin. Oświadczenie w tej kwestii wydała już spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE) - dodał.
23.06.2023

Moskwa: według pomiarów jakość powietrza w Polsce jest coraz lepsza

Wyniki pomiarów wykonanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wskazują, że jakość powietrza w Polsce jest coraz lepsza - poinformowała w czwartek mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
22.06.2023

Sejm w głosowaniu zdecyduje o losie projektu specustawy odrzańskiej

W związku ze złożeniem wniosków o odrzucenie, Sejm w głosowaniu zdecyduje o dalszym losie projektu specustawy odrzańskiej. Według PiS nowe prawo ma zapobiec powtórce z 2022 r., kiedy w Odrze doszło do masowego śnięcia ryb. Zdaniem opozycji projekt pozwoli m.in. na betonowanie rzeki.
14.06.2023

Prokuratura Krajowa złożyła zażalenie na postanowienie WSA ws. Turowa

Prokuratura Krajowa przystąpiła do sprawy przed sądem administracyjnym dotyczącej kopalni w Turowie i skierowała zażalenie na postanowienie z końca maja br. o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - poinformował we wtorek rzecznik prasowy PK Łukasz Łapczyński.
14.06.2023

Minister klimatu: w poniedziałek PGE złoży zażalenie na postanowienie WSA ws. Turowa

PGE złoży w poniedziałek zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ws. Turowa - poinformowała w poniedziałek w Radiu Zet minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
12.06.2023

Dania zamyka drzwi dla offshore wind: 24 projekty anulowane

Dania zatwierdziła nowy plan morski, który zniesie system aukcji Open Door dla morskich farm wiatrowych i zakończy 24 z 33 projektów offshore wind zaproponowanych w ramach tego systemu.
12.06.2023

Lasy w Polsce są wycinane masowo. Organizacje ekologiczne apelują o większą kontrolę prowadzonej gospodarki leśnej [WIDEO]

Masowe wycinki lasów, używanie pestycydów, niszczenie siedlisk zwierząt – to tylko niektóre z zarzutów formułowanych przez organizacje pozarządowe wobec gospodarki leśnej, ale też wobec Lasów Państwowych, jednostki, która sprawuje pieczę nad lasami w Polsce. – W 2021 roku zaledwie 0,5 proc. przychodów zostało przekazane przez Lasy Państwowe na ochronę przyrody. To skandalicznie mało – mówi Sylwia Szczutkowska z organizacji ekologicznej Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Jako jedna z kilku organizacji wystosowała ona szereg reko
12.06.2023

Sun Contracting Poland Development rozwija w Polsce fotowoltaikę szczytową o mocy 67 megawatów

Rozbudowa fotowoltaiki w naszym kraju w roku 2022, która sięgnęła 4,9 GW, pozwoliła znaleźć się Polsce w gronie krajów o największym potencjale fotowoltaicznym w Europie - to spore osiągnięcie. Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, Sun Contracting Poland Development zawitała do portu w Gdyni, gdzie będzie miała główną siedzibę. Pierwsze projekty tej spółki są już w realizacji.
09.06.2023

Niemcy pozostają największym eksporterem plastikowych odpadów w UE

Niemcy są największym eksporterem plastikowych śmieci w UE – donosi portal tygodnika „Spiegel”. 8 czerwca przypada Światowy Dzień Oceanów.
08.06.2023

Stacje monitoringu powietrza chwytają DNA

Naukowcy zaobserwowali, że monitorujące powietrze stacje masowo, choć przypadkowo wychwytują z powietrza DNA. To może być doskonałe narzędzie do monitorowania bioróżnorodności na całym świecie.
07.06.2023

Prezes PGE: w czerwcu chcemy podpisać umowę inwestycyjną z NFOŚiGW na "Młoty"

Pod koniec czerwca Polska Grupa Energetyczna chce podpisać umowę inwestycyjną z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę elektrowni szczytowo-pompowej "Młoty" - poinformował PAP prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
05.06.2023

Niemcy. Rada Państw Morza Bałtyckiego o Ukranie, MEW i amunicji w Bałtyku

Rada Państw Morza Bałtyckiego (RPMB), która przez dwa dni obradowała w niemieckim Wismarze, zadeklarowała gotowość do dalszego wspierania Ukrainy. Mając na uwadze skutki agresji Rosji dla bezpieczeństwa regionalnego, podkreśliła znaczenie dalszego budowania odporności społeczeństw w regionie Bałtyku, w tym przeciwdziałania dezinformacji i fałszywym narracjom.
05.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak przygotować infrastrukturę?

Trzeci panel dyskusyjny podczas Kongresu Polskie Porty 2030 był poświęcony infrastrukturze portowej oraz dostępowej.
02.06.2023

Technologia w służbie przyrody. Specjalne urządzenie będzie monitorować stan Odry [WIDEO]

Ubiegłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze spowodowała ogromne straty nie tylko dla rzeki, ale i połączonych z nią ekosystemów. – Szukamy rozwiązań, dzięki którym będziemy w stanie przeciwdziałać takim sytuacjom, szybciej reagować i szybciej informować o nich mieszkańców – mówi Robert Bednarski z UM Wrocławia. Miasto nawiązało w tym celu współpracę z T-Mobile, a operator zwodował na rzece specjalne, pływające urządzenia, które będą na bieżąco monitorować stan wody w Odrze. To tylko jeden z przykładów pokazujących, że polskie m
31.05.2023

Tauron: jesteśmy gotowi do wydzielenia węglowych aktywów wytwórczych do NABE

Grupa Tauron jest gotowa do wydzielania węglowych aktywów wytwórczych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) – zadeklarował w środę prezes spółki Paweł Szczeszek. Zapowiedział, że Grupa przeznaczy w tym roku rekordowe 2,4 mld zł na rozwój sieci dystrybucyjnej.
31.05.2023

W tym roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło blisko 10 tys. odbiorców

Z ofert wolnorynkowych, czyli tych, których cenniki nie podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, korzysta już 40 proc. klientów w gospodarstwach domowych w naszym kraju (6,4 mln).
29.05.2023

Ruszyło postępowanie ws. lokalizacji Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia

Pomorski Urząd Wojewódzki poinformował w piątek o rozpoczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji w zakresie budowy Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia.
29.05.2023

Koniec projektu „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego”

Urząd Morski finiszuje projekt „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego".
29.05.2023

Milionowe inwestycje PGE Dystrybucja w sieci energetyczne na Podlasiu

PGE Dystrybucja, z Grupy PGE modernizuje swoje sieci energetyczne na południu województwa podlaskiego. Inwestycje o wartości ok. 8 mln zł poprawią pewność zasilania odbiorców z obszarów wiejskich, umożliwią przyłączenie nowopowstających farm fotowoltaicznych oraz zmniejszą awaryjność linii przebiegających przez tereny zalesione.
22.05.2023

MEW: Polskie porty, a pomoc publiczna [ANALIZA]

W związku z planowanymi znacznymi inwestycjami w portach polskich, które będą powiązane z Morską Energetyką Wiatrową, pojawia się zasadniczy problem źródeł ich finansowania. Rozwiązaniem tych problemów są najprzeróżniejsze pomysły, od dość karkołomnych jak koncepcja emisji obligacji przez Port Gdynia na budowę falochronu, co w istocie stanowi niedozwoloną pomoc publiczną, po plany budowy portu instalacyjnego w tym samym porcie w oparciu o wirtualną uchwałę Rady Ministrów w tym zakresie, której nikt nie widział, a do niedawna było
21.05.2023

I edycja programu "Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem" - zrealizowano 45 projektów

45 projektów o łącznej wartości 1 mln złotych zrealizowano w pierwszej edycji programu "Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem". Inicjatywa stworzona dla mieszkańców gminy Choczewo (woj. pomorskie) to pomysł inwestorów morskich farm wiatrowych: Baltic Power (PKN ORLEN i Northland Power), PGE Baltica i Ørsted, oraz Ocean Winds realizujących inwestycje offshore w polskiej części Morza Bałtyckiego. Celem inicjatywy jest wspieranie pomysłów zgłaszanych przez lokalną społeczność gminy, w której powstaje infrastruktura niezbędna do wyprowad
18.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania

W dzisiejszym artykule, będącym kontynuacją rozpoczętej przez Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Gospodarka Morska.pl mini serii, traktującej o rozwiązaniach legislacyjnych, związanych z Morską Energetyką Wiatrową na świecie, autorzy skupią się na rozwiązaniach przyjętych w Danii.
18.05.2023

Wiceszef MI: będziemy mogli zakazać zrzutów nieczystości do Odry

W przypadku niskiego poziomu wody w Odrze, a także jeśli parametry substancji zrzucanych do rzeki będą przekraczały dopuszczalne normy, będziemy mogli zakazać na określony czas zrzutów ścieków lub cofnąć pozwolenie na taki zrzut, informuje w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
18.05.2023

Nawet jeden dzień smogu może być groźny dla zdrowia. Które miasta były najbardziej zanieczyszczone ostatniej zimy?

Pomimo wyjątkowo ciepłej zimy smog w minionym sezonie grzewczym dusił wiele miejscowości w Polsce, ujawnia raport HEAL Polska i Polskiego Alarmu Smogowego.
16.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Zielonagospodarka.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - Zielonagospodarka.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
11.05.2023

Naukowcy zbadali, czy gleba małopolskich parków krajobrazowych jest wolna od WWA

Badanie zawartości 10 różnych związków organicznych należących do wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w glebach pobranych z obszarowych form ochrony, jakimi są małopolskie parki krajobrazowe, ujawniło, że w jednej czwartej badanych próbek doszło do przekroczenia dopuszczalnych zawartości powodujących ryzyko szczególnie istotne dla ochrony powierzchni ziemi.
07.05.2023

W maju ruszy rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu

W Jaworzy od maja będzie trwała rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu. Wójt gminy Radosław Ostałkiewicz powiedział w sobotę PAP, że zgromadzono już wszystkie pozwolenia, które były niezbędne do rozpoczęcia prac. Rewitalizacja to krok ku odzyskaniu statusu uzdrowiska.
06.05.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.