Wynik wyszukiwania - "H2" - Wiadomości

H2POLAND: korzyścią płynącą z produkcji wodoru jest szybka dekarbonizacja

„Produkcja wodoru z energii pochodzącej z morskich farm wiatrowych będzie główną składową koszyka energetycznego. Korzyścią płynącą z produkcji wodoru - nie tylko z morskich farm wiatrowych, ale także w innych procesach - jest szybka dekarbonizacja” - mówiła Żaneta Kłostowska, dyrektorka Klastra Technologii Wodorowych podczas H2POLAND & NetZero Forum. Jej zdaniem integracja wodoru z offshorem to duże wyzwanie, szczególnie legislacyjne.
08.05.2024

Surowce krytyczne dla dekarbonizacji i transformacji energetycznej

W obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i koniecznością redukcji emisji gazów cieplarnianych, dekarbonizacja oraz transformacja energetyczna stały się kluczowymi priorytetami dla wielu krajów i społeczności na całym świecie. Jednakże, realizacja tych celów wymaga nie tylko zaawansowanych technologii, ale także dostępu do kluczowych surowców niezbędnych do produkcji nowoczesnych rozwiązań energetycznych.
09.04.2024

Ekspert: rozwiązania legislacyjne dotyczące przesyłu gazu będą stosowane dla wodoru

Rozwiązania legislacyjne dotyczące przesyłu gazu będą w UE stosowane także w regulacjach dotyczących transportu wodoru - wskazał w piątek doradca parlamentarny Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego, Ryszard Pawlik. Dodał, że chodzi o rozdział produkcji od przesyłu.
16.02.2024

Zapotrzebowanie na wodór niskoemisyjny wzrośnie do 2050 r. aż 400-krotnie

Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Wyścig po wodór. Państwa i ich strategie wodorowe” analizuje bieżącą sytuację gospodarki wodorowej zarówno w Polsce, jak i na świecie.
07.01.2024

PIE: wydobycie wodoru ze złóż naturalnych może ograniczyć emisje CO2 powstające przy jego produkcji

Wydobycie wodoru na poziomie 23 mln ton H2 może ograniczyć emisje związane z jego produkcją o 276 mln ton CO2 rocznie - zauważył Polski Instytut Ekonomiczny. Zasoby największego złoża tego surowca odkryte w 2023 r. we Francji są o ponad 4 razy większe niż planowana produkcja wodoru z OZE w całej UE w 2030 r.
21.10.2023

Equinor włącza się do porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej

Jako firma biorąca aktywny udział w transformacji energetycznej Polski poprzez rozwijanie morskiej i lądowej energetyki odnawialnej, a także będąca jednym z głównych dostawców gazu do kraju poprzez Baltic Pipe, Equinor dołączył do grona sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. Celem inicjatywy jest włączenie się w dialog i rozwój rynku związanego z technologiami, które norweski koncern traktuje jako kluczowe narzędzie zmniejszania emisyjności trudnych do dekarbonizacji sektorów przemysłu.
19.09.2023

Energia z wodoru w polskim systemie prawnym

W poprzednich swoich artykułach, autorzy niniejszego opracowania zwrócili uwagę czytelników na problemy legislacyjne związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich. W niniejszej publikacji środek ciężkości analizy zostanie przesunięty na energię pozyskiwana z wodoru. Mając na uwadze podpisane, w Warszawie 14 października 2021 roku, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej”, przenalizujemy na jakim obecnie etapie jest proces legislacyjny, związany z tym rodzajem energii.
15.06.2023

Namibia z umową o wartości 10 mld USD na produkcję zielonego wodoru

Produkowany wodór będzie eksportowany do Europy, dzięki czemu afrykański kraj zyska udział w tym wzrastającym globalnym rynku.
28.05.2023

Kaczmarczyk na kongresie H2POLAND: rozwój samochodów wodorowych szybszy i łatwiejszy niż w przypadku pojazdów bateryjnych [WIDEO]

Podczas kongresu H2POLAND Cezary Kaczmarczyk, dyrektor regionalny Toyota Central Europe, przekonywał, że największą przeszkodą blokującą wejście wodorowych pojazdów do powszechnego użytku, jest infrastruktura. I gdy tylko stacje tankowania wodoru pojawią się w Polsce, rozwój wodorowej motoryzacji znacznie przyspieszy. „Toyota produkuje seryjnie samochód wodorowy od ośmiu lat. W tej chwili mamy już pewność, że jest to mechanizm dobrze funkcjonujący i może być atrakcyjną ofertą dla firm i klientów indywidualnych” - zauważył Cezary
22.05.2023

Sanok będzie pierwszym wodorowym miastem w Polsce

Pierwsza w Polsce samorządowa spółka wodorowa Hydro Sanok pozyskała inwestora - firmę Hynfra, i rozpoczyna swoje działania. Celem jest całkowita transformacja systemu energetycznego miasta Sanok z udziałem OZE i odnawialnego wodoru – poinformowały władze miasta we wtorek podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
25.04.2023

Rybnik zamówił 20 miejskich autobusów wodorowych od ZE PAK

Umowa na zakup 20 autobusów elektrycznych zasilanych wodorem podpisana. Dokument sygnowano w rybnickim magistracie we wtorek, 28 marca.
28.03.2023

Prezes Toyoty widzi przyszłość w wodorze

Chociaż wielu graczy na rynku motoryzacyjnym jest mocno zaangażowanych w produkcję pojazdów elektrycznych (EV), Toyota chce postawić na napęd wodorowy.
23.03.2023

Wodór w polityce energetycznej Niemiec i Austrii

Wodór odnawialny (zwany też wodorem zielonym) produkowany za pomocą instalacji OZE, postrzegany jest jako narzędzie mogące zastąpić wykorzystanie paliw kopalnych w sektorze przemysłowym Unii Europejskiej (dalej: UE).
14.03.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Elektrolizery i ogniwa paliwowe jako kluczowe urządzenia w łańcuchu wodorowym - rozmowa z Prof. Jakubem Kupeckim, dyrektorem IEn [Odcinek 16]

Polska Strategia Wodorowa zakłada, że do 2030 roku moc instalacji do produkcji niskoemisyjnego wodoru osiągnie poziom 2 GW. Do tego czasu ma powstać co najmniej 5 dolin, w których wodór będzie zarówno wytwarzany, jak i wykorzystywany. Czy w realizacji tego celu, jak to niestety często bywa, będziemy skazani wyłącznie na importowane technologie?
08.03.2023

Everfuel i Greenstat czynią kolejny krok w stronę zielonego wodoru w norweskim porcie

Za pośrednictwem spółki projektowej Everfuel Greenstat Production 1 AS, duńska spółka paliw wodorowych Everfuel i norweska spółka energetyczna Greenstat podpisały umowę z norweskim producentem Elkem na długoterminową dzierżawę gruntów w strefie przemysłowej Fiskaa w Kristiansand, Norwegia, w celu budowy hubu wodorowego.
06.03.2023

Wodorowe loty już w 2025!

Lotnisko w Birmingham nawiązało współpracę z firmą ZeroAvia, aby do końca tej dekady pchnąć do przodu kwestię zeroemisyjnych lotów opartych o zielony wodór.
22.02.2023

ZE PAK ma dostać 20 mln zł dotacji na budowę stacji tankowania wodorem

20 mln zł dotacji z NFOŚiGW na budowę stacji tankowania wodorem w pięciu miastach w Polsce ma otrzymać spółka grupy ZE PAK - poinformowała ZE PAK we wtorek. Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia wyniesie 57,4 mln zł - dodano.
21.02.2023

Wodorowy boom!

W tym roku rynek wodoru ma wzrosnąć o 165 procent, w porównaniu do 2022 roku.
10.02.2023

Komisja PE zagłosuje w czwartek ws. rozporządzenia i dyrektywy dot. zielonego wodoru

Komisja przemysłu Parlamentu Europejskiego zagłosuje w czwartek ws. projektów rozporządzenia i dyrektywy dot. zielonego wodoru. „To ogromna szansa dla przyszłości gospodarki Unii Europejskiej. Nie możemy jej zmarnować” – mówił dziennikarzom sprawozdawca projektu rozporządzenia, europoseł Jerzy Buzek (PO).
09.02.2023

P2X rozpoczyna budowę pierwszej w Finlandii fabryki zielonego H2

Fiński dostawca technologii Power-to-X, P2X Solutions Oy, oficjalnie rozpoczął budowę 20-MW projektu, w ramach którego powstanie pierwszy w Finlandii zakład produkcji zielonego wodoru na skalę przemysłową.
25.01.2023

Ramboll opracowuje koncepcję produkcji zielonego wodoru na morzu

W ramach jednego z największych w Europie projektów związanych z zielonym wodorem, Ramboll zbada możliwość produkcji na morzu dla NortH2.
20.12.2022

Verlume opracowuje system magazynowania energii dla zastosowań w offshore wind [WIDEO]

Brytyjska firma Verlume rozwija Halo, skalowalny, modułowy, bateryjny system magazynowania energii ze zintegrowanym inteligentnym zarządzaniem energią, przeznaczony do zastosowań w morskich elektrowniach wiatrowych.
16.12.2022

Rada ds. Wodoru i Bank Światowy o wykorzystaniu surowców w produkcji czystego H2

Europejska Rada ds. Wodoru (Hydrogen Council) oraz Bank Światowy (World Bank Group) opublikowały nowy raport pt. „Wystarczalność, zrównoważony rozwój i obieg materiałów krytycznych dla czystego wodoru”, analizujący surowce wykorzystywane w łańcuchu wartości wodoru, ze szczególnym uwzględnieniem metali.
15.12.2022

"Wodoryzacja gospodarki" – będzie nowy program NFOŚiGW!

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skierował do opiniowania przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nowy program - „Wodoryzacja gospodarki”. Jego celem będzie rozwój nisko- i zeroemisyjnej gospodarki poprzez wsparcie wdrażania technologii wodorowych wraz z infrastrukturą techniczną służącą do wytwarzania, magazynowania i wykorzystania H2. Na przedsiębiorców i jednostki naukowe czekają poważne pieniądze.
08.12.2022

Politechnika Krakowska aktywnie uczestniczy w rozwoju technologii wodorowych

Politechnika Krakowska bierze udział w pracach Małopolskiej Regionalnej Grupy ds. Rozwoju Technologii Wodorowych. Drugie spotkanie przedstawicieli podmiotów w nią zaangażowanych oraz partnerów pilotażowego projektu Wodór H2 dla Inicjatywy Awangarda odbyło się 28 listopada w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych – Sieć Badawcza Łukasiewicz. PK reprezentował podczas niego prof. Marek Brzeżański z Wydziału Mechanicznego PK.
05.12.2022

Polska i Islandia wspólnie o współpracy wodorowej

Kwestie dotyczące współpracy w obszarze wodoru, geotermii i redukcji emisji CO2 były głównym tematem rozmów wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski z delegacją Islandii, pod przewodnictwem Hannesa Heimissona - nowo powołanego Ambasadora Islandii w Polsce. Spotkanie odbyło się 1 grudnia 2022 r. w Warszawie.
05.12.2022

Gospodarka wodorowa w polityce energetyczno-klimatycznej Chin

Chińska strategia wodorowa.
04.12.2022

Zyska: mamy ambicje i potencjał do tego, by być eksporterem dojrzałych technologii wodorowych

Mamy ambicje i potencjał do tego, żeby w perspektywie tej dekady być eksporterem dojrzałych technologii wodorowych – powiedział w środę podczas konferencji w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
30.11.2022

Autobusy napędzane wodorem i osiedla wodorowe w Szczecinie? Jest na to szansa!

Samorządy w Polsce coraz szerzej odkrywają potencjał wodoru – w niektórych miastach testowane są autobusy napędzane wodorem, inne gminy stawiają na zasilanie energią z wodoru osiedli mieszkaniowych czy nawet instytucji publicznych, takich jak gminne spółki czy placówki edukacyjne.
29.11.2022

Czysta stal na bazie wodoru w Chinach i Europie: Rozwój polityki i implikacje dla Chin - Raport RMI

Przemysł stalowy odpowiada za prawie 10 procent światowej emisji dwutlenku węgla i 17 procent emisji na terenie Chin. Harmonogram dekarbonizacji przemysłu stalowego ma kluczowe znaczenie dla nisko- i zeroemisyjnej transformacji światowej gospodarki.
28.11.2022

Grupa Azoty zaangażowana w utworzenie Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej

Grupa Azoty S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, Grupa Azoty Polyolefins i Port Morski Police znalazły się w gronie sygnatariuszy listu intencyjnego na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Tym samym spółki wyraziły wolę nawiązania współpracy i podjęcia działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej, ze szczególnym uwzględnieniem województwa zachodniopomorskiego. To kolejna inicjatywa z obszaru budowy gospodarki wodorowej, w którą angażuje się Grupa Azoty – jedna z kluczowych grup kapitałowych
28.11.2022

Energinet ogłasza przetarg na ocenę offshore wind na wyspie energetycznej na Morzu Północnym

Duński operator systemu przesyłowego (OSP) Energinet ogłosił przetarg na usługi konsultingowe w zakresie oceny warunków meteorologicznych dla morskiej wyspy energetycznej na Morzu Północnym.
22.11.2022

Wodorowy autobus kluczowy dla Autosanu

Autobus wodorowy staje się elementem kluczowym w naszej produkcji. Chcemy, aby stał się naszym sztandarowym produktem – powiedział PAP członek zarządu Autosanu Remigiusz Śnieżek. Dodał przy tym, że podkarpacka firma nadal będzie oferowała autobusy elektryczne.
22.11.2022

Wodór może zapewnić nam energetyczną niezależność od Rosji. Eksperci: To ostatni dzwonek, by przyspieszyć prace nad eksploatacją pierwiastka.

Jeżeli chcemy być niezależni energetycznie od Rosji musimy zaprzyjaźnić się z wodorem”.
16.11.2022

Wojna na Ukrainie napędza wodorową rewolucję

Rewolucja wodorowa przyspiesza po wybuchu wojny w Ukrainie (MediaRoom) W Europie wodór przestaje być jedynie narzędziem dekarbonizacji, a staje się jedną z głównych dźwigni dywersyfikacji i derusyfikacji europejskiego przemysłu. Wybuch wojny w Ukrainie spowodował, że Unia jeszcze mocnej stawia na rozwój technologii wodorowych. To jednak wymusza spore inwestycje. Opracowana w zeszłym roku Polska Strategia Wodorowa wymaga więc aktualizacji – mówili uczestnicy panelu „Jak budować gospodarkę wodorową?”. Wydarzenie to odbyło się w
15.11.2022

Sowitec, wspierany przez Vestas, zawiera pakt z Rolls-Royce'em w sprawie zielonego wodoru

Sowitec - globalny deweloper OZE, którego właścicielem jest Vestas - może połączyć pół gigawata elektrolizerów z energią z offshore i onshore oraz farmami słonecznymi, do produkcji zielonego wodoru w ramach podpisanego porozumienia z gigantem technologii energetycznych Rolls-Royce.
11.10.2022

BASF otrzyma od UE 134 mln euro na rzecz produkcji wodoru

Komisja Europejska zatwierdziła niemiecki plan o wartości 134 mln euro, mający na celu wsparcie firmy BASF w produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych.
07.10.2022

Enel pozyskuje fundusze unijne na budowę 20MW elektrolizera na Sardynii

Enel pozyskał wsparcie z funduszy unijnych dla projektu zielonego wodoru o mocy 20 MW na Sardynii, u wybrzeży Włoch.
30.09.2022

PGNiG i Politechnika Śląska z dofinasowaniem NCBiR wkraczają w sekotr zielonego wodoru

Eksperci PGNiG i Politechniki Śląskiej pracują nad innowacyjnym czujnikiem do wykrywania wodoru w ramach projektu HydroSens. Przedsięwzięcie otrzymało dofinasowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
30.09.2022

Wodór jako lekarstwo na wysokie ceny energii i węgla – RoadShow 2023 #OswajamyWodor

Przydomowe stacje tankowania wodoru, wodorowe pompy ciepła, wodorowe magazyny energii, skuter na wodór, wodorowe instalacje dla aut spalinowych, wodorowa kosiarka oraz niespodzianka dla fanów szybkiej motoryzacji. To wszystko będzie można dotknąć i zobaczyć w działaniu podczas ogólnopolskiej trasy #OswajamyWodor, której celem jest edukacja w zakresie wykorzystania wodoru w życiu codziennym.
27.09.2022

Prosty sposób na produkcję wodoru w temperaturze pokojowej

Paliwo wodorowe zapowiada się jako przyszłościowe, czyste i obfite źródło energii - o ile naukowcy będą w stanie wymyślić sposób na jego praktyczną i tanią produkcję bez paliw kopalnych.
21.09.2022

Dania i Niemcy będą wspólnie rozwijać infrastrukturę wodorową

Duński operator systemu przesyłowego Energinet oraz holenderska spółka Gasunie zacieśniają współpracę w zakresie rozwoju infrastruktury wodorowej. Inwestorzy wskazują, że w Danii już teraz odczuwa się duże zainteresowanie rynku możliwością zaopatrywania niemieckich klientów w ekologiczny wodór produkowany w Danii. Do tego będzie potrzebna infrastruktura przesyłowa.
08.09.2022

Elon Musk potępia wodór - a Microsoft twierdzi, że wodorowe ogniwa paliwowe mogą być przyszłością zasilania centrów danych

Microsoft twierdzi, że udało mu się wyprodukować bezemisyjny zamiennik dla generatorów zasilanych olejem napędowym, używanych do tworzenia kopii zapasowych w centrach danych, w przypadku przerw w dostawie prądu i innych zakłóceń w świadczeniu usług. Nowy przełom może pomóc w znacznym obniżeniu emisji CO2.
28.08.2022

Jest szansa na dekarbonizację przemysłu. Electric Hydrogen pozyskuje 198 mln dolarów na produkcję bez użycia paliw kopalnych

Inwestycja wesprze start-up w skalowaniu technologii elektrolizerów oraz produkcji i wdrażaniu skalowalnych projektów demonstracyjnych dla klientów przemysłowych.
24.08.2022

Amber Grid - korytarze dostaw wodoru przyspieszą dekarbonizację Europy

Amber Grid, wraz z europejskimi operatorami systemów przesyłowych gazu, przeanalizował i przedstawił wizję przyspieszenia rozwoju europejskiej sieci wodorowej do 2030 roku. Wytypowano pięć potencjalnych wielkoskalowych korytarzy dostaw wodoru w Europie - ogłoszonych je w ramach inicjatywy European Hydrogen Backbone (EHB).
14.08.2022

Wodór spadł z podium. Nie będzie szybkiej transformacji energetycznej na bazie wodoru

Wprowadzanie wodoru do miksu energetycznego będzie wolniejsze niż dotąd prognozowano. Dzieje się tak z powodu słabego zaangażowania wielu rządów w realizację polityki przestawienia energetyki na wodór oraz małego przekonania banków do finansowania projektów wodorowych. Inicjatywy i projekty mają charakter demonstratorów i nie przekształcają się w skalę przemysłową.
26.07.2022

Green Fuels for Denmark otrzymuje status IPCEI

W ubiegłym roku duński rząd umieścił Green Fuels for Denmark na krótkiej liście jako jeden z dwóch projektów Power-to-X kwalifikujących się do finansowania publicznego, pod warunkiem że Komisja Europejska uzna go za Ważny Projekt Wspólnego Europejskiego Interesu (IPCEI), przyczyniający się do zrównoważonego wzrostu gospodarczego, tworzenia miejsc pracy i konkurencyjności gospodarki UE. W dniu dzisiejszym Komisja Europejska przyznała status IPCEI projektowi Green Fuels for Denmark, którego celem jest produkcja dużych ilości zrówno
18.07.2022

Dotacje UE na zielony wodór – Shell, RWE i Air Liquide wśród zwycięzców z puli 1,8 mld euro

Trzy projekty H2 w Holandii otrzymały środki w drugiej rundzie finansowania, w tym dwa projekty elektrolizerów o łącznej mocy 600 MW i jeden projekt przetwarzania odpadów na wodór.
14.07.2022

Rolls-Royce przejmuje Hoeller Electrolyzer i wchodzi w produkcję zielonego wodoru

Rolls-Royce wchodzi na rynek produkcji wodoru i przejmuje 54 proc. udziałów w firmie Hoeller Electrolyzer, specjalizującej się w produkcji stosów do elektrolizy, której innowacyjna technologia będzie stanowić podstawę nowej gamy produktów do elektrolizy mtu w dziale Power Systems.
13.07.2022

UE inwestuje 1,8 mld euro w projekty w dziedzinie czystych technologii, m.in. w Polsce

UE zainwestuje ponad 1,8 mld euro w 17 innowacyjnych projektów w dziedzinie czystych technologii w ramach trzeciej rundy przydzielania dotacji z funduszu innowacyjnego. Wybrane projekty zlokalizowane są w Bułgarii, Finlandii, Francji, Holandii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Polsce i Szwecji.
12.07.2022

Vattenfall wybuduje pierwszy na świecie morski klaster wodorowy

W przyszłości coraz więcej energii będzie pochodzić z wiatru i słońca. Ponieważ nic nie zmienia się tak bardzo jak pogoda, ilość dostarczanej energii elektrycznej, również podlega ciągłym zmianom. Vattenfall stawia na produkcję wodoru na Morzu Północnym.
11.07.2022

Shell rozpocznie budowę największej w Europie fabryki zielonego wodoru

W porcie w Rotterdamie na Tweede Maasvlakte zostanie wybudowany elektrolizer o mocy 200 MW – docelowo będzie produkował do 60 000 kilogramów wodoru na dobę.
11.07.2022

Nie milkną echa po I Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND

Nie milkną echa pierwszej edycji Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Dwa dni, trzy sceny, blisko 100 prelegentów i ponad 1500 gości z całej Europy, uczestniczących w konferencjach, panelach dyskusyjnych oraz targach. O zasadności i potrzebie wprowadzania technologii wodorowych na szeroką skalę nikogo nie trzeba było przekonywać. Wodór okazał się już nie tylko marzeniem o przyszłości, a sprawą aktualną tu i teraz. Reprezentanci dolin wodorowych, samorządowcy, świat nauki i biznesu nie tylko zaprezentowali
04.07.2022

Vestas pionierem! Pierwsza na świecie jednostka CTV zasilana wodorem

W ramach swojej podróży w kierunku stania się neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku Vestas jest pionierem innowacyjnych rozwiązań w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla z własnej działalności. We współpracy z dostawcą Windcat Workboats, firma rozpoczyna pilotażowy program, którego celem jest zbadanie, w jaki sposób, pierwszy na świecie, zasilany wodorem CTV może pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla w ramach działalności usługowej w branży offshore.
04.07.2022

Biobaterie do przechowywania wodoru zrewolucjonizują rynek magazynowania?

Walka ze zmianami klimatu sprawia, że poszukiwanie neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla źródeł energii staje się coraz pilniejsze. Zielony wodór, który jest produkowany z wody przy pomocy energii odnawialnych, takich jak wiatr czy słońce, jest jednym z rozwiązań, w którym pokłada się nadzieje. Transport i przechowywanie tego wysoce wybuchowego gazu jest jednak trudne, dlatego naukowcy na całym świecie szukają rozwiązań chemicznych i biologicznych tego problemu.
04.07.2022

Pierwszy wodorowy samochód ciężarowy został wprowadzony na rynek i wyjechał na brytyjskie drogi

Producent elektrycznych i wodorowych pojazdów ciężarowych Tevva wprowadził na rynek pierwszy pojazd ciężarowy napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi, który został zaprojektowany, wyprodukowany i wyprodukowany w Wielkiej Brytanii. Elektryczna ciężarówka na wodór ma zasięg 500 km po 20-minutowym tankowaniu.
04.07.2022

Holandia jest gotowa do dystrybucji wodoru w rejonie portu na Morzu Północnym

Holenderskie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Gasunie rozpoczęło budowę krajowej sieci wodorowej, która stanowi część wielkiego planu Holandii, aby stać się europejskim centrum dla tego bezemisyjnego źródła energii.
02.07.2022

Obajtek: strategia Orlenu zakłada inwestycje w wysokości 140 mld zł

PKN Orlen, który w ciągu czterech lat przeznaczył na inwestycje 35 mld zł, planuje zainwestować 140 mld zł m.in. w zeroemisyjną energetykę - powiedział w poniedziałek PKN Orlen, który w ciągu czterech lat przeznaczył na inwestycje 35 mld zł, planuje zainwestować 140 mld zł m.in. w zeroemisyjną energetykę - powiedział w poniedziałek prezes Orlenu Daniel Obajtek.prezes Orlenu Daniel Obajtek.
28.06.2022

PGNiG ma 8 projektów badawczych dotyczących wodoru o wartości 300 mln zł

PGNiG ma 8 projektów dotyczących wodoru o wartości 300 mln zł. Gotowość infrastruktury PGNiG na przyjęcie wodoru to jeszcze lata prac badawczych. Są miejsca o ogromnym ryzyku technologicznym - stwierdziła dyrektor Oddziału, Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG Agata Urbaniak.
27.06.2022

Kraków - otwarto pierwszą stację wodorową PKN Orlen w Polsce

PKN ORLEN uruchomił w Krakowie swoją pierwszą w Polsce mobilną stację tankowania wodoru. Wodór pochodzący z biorafinerii Grupy ORLEN w Trzebini, będzie napędzać ogniwa autobusu zeroemisyjnego testowanego w krakowskiej komunikacji miejskiej. Po pełnym zatankowaniu wodoru będzie mógł on przejechać do 350 km. To już kolejna inwestycja, która wpisuje się w ogłoszoną w tym roku strategię wodorową Grupy ORLEN. Do 2030 roku na realizację projektów wodorowych Koncern przeznaczy 7,4 mld zł. W przyszłym roku otwarte zostaną kolejne dwi
24.06.2022

Czy zielony wodór zastąpi węgiel w Turowie?

W 2020 roku Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii (ZKlaster), we współpracy z Zakładem Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej Politechniki Warszawskiej oraz Krajową Izbą Klastrów Energii, przygotował koncepcję zastąpienia generacji elektrowni Turów energią ze źródeł odnawialnych. Wnioski z przeprowadzonej analizy bezwzględnie potwierdzają możliwość zastąpienia jednego z największych kombinatów opartych na węglu brunatnym, energią z OZE. Uzupełnieniem farm fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych, o łączne
24.06.2022

Prace Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W nabierają tempa

Ponad 60 osób wzięło udział w pierwszym spotkaniu roboczym Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W. Przedstawiciele uczelni, instytutów badawczych oraz Banku Gospodarstwa Krajowego spotkali się 9 czerwca na Politechnice Poznańskiej, a także w formie online. Ustalony został kalendarz najbliższych działań. Podjęto też decyzję o powołaniu czterech grup roboczych.
24.06.2022

Siemens Gamesa - biała księga - ekologiczny wodór: klucz do odblokowania bezpieczeństwa energetycznego Europy

Siemens Gamesa publikuje białą księgę "Uwolnić bezpieczeństwo energetyczne Europy", w której przedstawia wyzwania związane z dostawami energii, przed jakimi stoi Europa od czasu inwazji na Ukrainę, oraz działania niezbędne do zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa energetycznego, przy jednoczesnym rozwiązaniu problemów klimatycznych i obniżeniu emisyjności.
24.06.2022

Zakusy PKN Orlen na łotewski wodór i offshore

PKN Orlen z uwagą obserwuje rynek łotewski, na którym jest już obecny. Jako przyszły lider transformacji energetycznej w tej części Europy dostrzega możliwość kooperacji w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i produkcji zielonego wodoru - powiedział prezes koncernu Daniel Obajtek.
21.06.2022

Naftohaz i Symbio Infrastructure zawierają umowę w zakresie dostaw kanadyjskiego niskoemisyjnego LNG i zielonego wodoru do Ukrainy

Państwowa spółka akcyjna Naftohazu Ukrainy zawarła umowę z kanadyjskim deweloperem energetycznym Symbio Infrastructure („Symbio”) na zakup skroplonego gazu ziemnego (LNG) i zielonego wodoru w stanie ciekłym (LH2) z prowincji Quebec w Kanadzie.
14.06.2022

Potencjał wodoru drogą do autonomizacji i neutralności emisyjnej polskiej energetyki. V Forum Wizja Rozwoju

Ogromny potencjał wodoru będzie jednym z kluczowych tematów poruszanych przez ekspertów V Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Wzrost cen paliw kopalnych oraz uniezależnianie się od rosyjskich surowców mogą znacznie przyspieszyć drogę Polski w kierunku wodorowego paliwa przyszłości. – To krok w stronę prawdziwej rewolucji energetycznej – mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.
14.06.2022

Puda: w budżecie KPO mamy 800 mln euro na gospodarkę wodorową

W budżecie KPO mamy 800 mln euro na wdrożenie gospodarki wodorowej przez dostosowanie prawa regulującego zasady wykorzystania wodoru, stworzenie infrastruktury do produkcji, przesyłu, tankowania i magazynowania wodoru - poinformował PAP minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
14.06.2022

Polski Global Hydrogen zamienia wino w zielony wodór!

Global Hydrogen we współpracy z Zakładem Utylizacji Odpadów w Koninie należącym do spółki Boryszew rozpocznie testy reaktorów produkujących gaz syntezowy z biomasy, który może być przetwarzany na zielony wodór. Najpierw jednak musi przejąć twórcę technologii - poinformowała spółka w poniedziałek.
13.06.2022

Polski autobus wodorowy od Grupy Polsat Plus i ZE PAK na Gdańskich ulicach

Autobus napędzany wodorem Neso Bus, polskiej produkcji, w środę wyjedzie na ulice Gdańska. Pojazd przez tydzień będzie testowany na sześciu liniach.
13.06.2022

[WIDEO] Produkcja czystego wodoru niskim kosztem? Naukowcy PW mówią tak

Badaczki z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW opracowały technologię, która umożliwi powszechną i mniej kosztowną produkcję wodoru. Wykorzystały do tego disiarczek molibdenu produkowany w reaktorach zderzeniowych i nanomateriały węglowe.
12.06.2022

Biproraf i Calvera planują stacje tankowania wodoru w Polsce

Dzięki współpracy polskich inżynierów z Biproraf wraz z hiszpańską firmą Calvera już w przyszłym roku, w Katowicach i Poznaniu będzie można tankować wodór.
09.06.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O wkraczaniu w nową epokę, z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów [odcinek 6]

Dzisiaj premiera szóstego odcinka podcastu Uwaga wodór! O wkraczaniu w nową epokę, z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Tomoho Umeda założyciela i prezesa firmy Hynfra.
02.06.2022

Porty w Gdyni i Tallinie będą wspólnie rozwijać gospodarkę wodorową

Wodór będzie elementem, który połączy Gdynię z Tallinem. Przedstawiciele portów zlokalizowanych w tych miastach podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w dziedzinie rozwoju gospodarki wodorowej.
30.05.2022

Zielona Elektra będzie obsługiwać port w Berlinie. Napędzi ją wodór

Po prawie dwóch latach budowy holownika Elektra w stoczni Hermann Barthel w Derben i przeniesieniu go do berlińskiego portu Westhafen, Niemcy rozpoczęli długotrwałe testy bezemisyjnego pchacza. Halownik został wyposażony w napęd akumulatorowo-elektryczny z ogniwami paliwowymi.
30.05.2022

Puda: Upowszechnienie wodoru może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce

Upowszechnienie wodoru może pozwolić uniezależnić się od importu paliw kopalnych i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce - mówił w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
29.05.2022

Pierwsza globalna definicja zielonego wodoru

Green Hydrogen Organization (GH2) opublikowała Green Hydrogen Standard, pierwszą w historii globalną definicję zielonego wodoru, przeznaczoną do certyfikacji i oznaczania. Podczas użytkowania wszystkie rodzaje wodoru emitują tylko wodę, ale podczas produkcji mogą uwalniać różne ilości gazów cieplarnianych, dlatego należy wprowadzić rozróżnienie pomiędzy "kolorami" wodoru - zielonym, niebieskim, szarym i różowym.
26.05.2022

Vattenfall przetestuje elektrolizer morski na terenie farmy wiatrowej Aberdeen Bay

Pierwsza na świecie morska turbina wiatrowa produkująca wodór bezpośrednio na morzu zostanie przetestowana w Wielkiej Brytanii. Szwedzki inwestor Vattenfall otrzymał dofinansowanie od brytyjskiego rządu w wysokości 9,3 mln funtów (około 50 mln zł).
26.05.2022

Pierwszy wodorowy holownik zwodowany

W Hiszpanii zwodowano pierwszy holownik napędzany wodorem o nazwie Hydrotug.
25.05.2022

Morskie wyspy energetyczne napędzane energią z offshore i zielonym wodorem [WIDEO]

Spółka Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) przedstawiła plany budowy sztucznej wyspy przeznaczonej do produkcji na dużą skalę ekologicznego wodoru z morskiej energii wiatrowej w Danii oraz zawarła umowę z Allianz Investment Management (AIM) na wykonanie studium wykonalności dla podobnego projektu w Niemczech.
23.05.2022

'Najgłupsza rzecz': Elon Musk odrzuca wodór jako narzędzie do magazynowania energii

Prezes Tesli Elon Musk nazywa wodór "najgłupszą rzeczą, jaką mógłbym sobie wyobrazić, jeśli chodzi o magazynowanie energii". Swoje uwagi wygłosił podczas szczytu "Financial Times Future of the Car". Musk może lekceważyć rolę wodoru w transformacji energetycznej, ale inne wpływowe głosy są odmiennego zdania.
20.05.2022

Plug wybuduje największy na świecie elektrolizer dla H2 Energy Europe – zasili północnoeuropejski sektor transportowy

Plug – główny dostawca gotowych rozwiązań dla globalnej gospodarki zielonego wodoru, otrzymał zamówienie na dostawę elektrolizera o mocy jednego gigawata (GW) dla firmy H2 Energy Europe. Jest to największa jak dotąd instalacja elektrolizera na świecie, zaplanowana dla kompleksu produkcji ekologicznego wodoru w Danii.
20.05.2022

PGNiG stawia na paliwa przyszłości - H2!

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało listy intencyjne z trzema firmami w ramach projektu z obszaru wodorowego „Blue H2”. Współpraca z partnerami przemysłowymi ma umożliwić kontynuację prac, po etapie badawczym, poprzez zastosowanie instalacji produkcji niebieskiego wodoru m.in. w hutniczych procesach technologicznych.
18.05.2022

Kierunek: wodór. Dyskusja o przyszłości surowca w Europie podczas IMPACT’22 [WIDEO]

55 godzin wystąpień, 6 scen, 19 obszarów tematycznych i ponad 400 speakerów – za nami IMPACT’22. Kolejny raz NCBR zostało partnerem wydarzenia.
16.05.2022

Wiceminister Ireneusz Zyska o dolinach wodorowych na Seminarium Naukowo-Technicznym

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, wziął udział w odbywającym się 12 maja 2022 r. Seminarium Naukowo-Technicznym „Projekty wodorowe w województwie podkarpackim” oraz w II Otwartym Posiedzeniu Zarządu Stowarzyszenia „Podkarpacka Dolina Wodorowa”.
13.05.2022

Rynek OZE zrewolucjonizuje projekt nowej klasy statku wodorowego od C-Job [GALERIA]

Firma C-Job Naval Architects zaprojektowała zupełnie nową klasę zbiornikowca do przewozu ciekłego wodoru, który zrewolucjonizuje rynek energii odnawialnej. Koncepcja jednostki, opracowana we współpracy z LH2 Europe, jest kluczowym elementem realizacji ekologicznego, kompletnego łańcucha dostaw H2.
13.05.2022

Port Rotterdam odegra kluczową rolę w planie UE - 20 mln ton H2

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans zabrał głos podczas Światowego Szczytu Wodorowego, aby potwierdzić strategię UE. Ogłosił również nowe plany portu w Rotterdamie, przez który będzie przepływać 40 proc. importowanego ekologicznego wodoru.
12.05.2022

Seabubbles: latająca łódź na wodór i prąd [WIDEO]

Wiele miast boryka się z korkami na drogach i dużym zanieczyszczeniem powietrza. Tymczasem całkiem spora część europejskich konurbacji powstała na terenach położonych w pobliżu rzek lub zbiorników wodnych. Niemal jedną trzecią terenów leżących na obszarach miejskich od rzeki czy kanału dzieli odległość kilkuminutowego spaceru.
12.05.2022

PKP Energetyka z nowatorskim systemem magazynowania energii opartym o „zielony” wodór

W ramach projektu badawczo-rozwojowego przy podstacji trakcyjnej Garbce powstanie system do magazynowania energii oparty o wodór produkowany dzięki energii z farmy słonecznej. Jest to kolejny krok w kierunku rozwoju kolei opartej na odnawialnych źródłach energii. PKP Energetyka podpisała właśnie umowę z dostawcą kompletu komponentów do budowy tego układu wodorowego. Uruchomienie instalacji zaplanowano na 2023 rok.
11.05.2022

I Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND

Już za niespełna tydzień, w dniach 17-18 maja na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń - I Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND.
11.05.2022

Bosch zainwestuje miliardy w technologie neutralne dla klimatu

Udany rok biznesowy 2021 – niepewności i wzrost kosztów obciążają perspektywy bieżącego roku.
04.05.2022

Arendals Fossekompani, Kongsberg i Moreld połączą podstację morską z fabryką wodoru

Projekt Hydepoint przyczyni się do rozwiązania kilku wyzwań związanych z rozwojem i zwiększaniem skali morskiej energetyki wiatrowej oraz gospodarki wodorowej. Hydepoint zainstalowany na terenie oceanu lub morza, w pobliżu farm wiatrowych, może przetwarzać całość lub część energii w zielony wodór.
02.05.2022

Warsztaty dotyczące dolin wodorowych w Polsce i Europie

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska 29 kwietnia br. odbyły się warsztaty, w trakcie których eksperci rozmawiali o budowie dolin wodorowych w Polsce i innych państwach europejskich. W spotkaniu uczestniczyli Dyrektor Wykonawczy Partnerstwa Clean Hydrogen Joint Undertaking Bart Biebuyck oraz wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska
02.05.2022

Zyska na EKG: chcemy budować gospodarkę wodorową z jak największym udziałem polskich podmiotów

„Nie możemy czekać, aż w Polsce będziemy dysponować warunkami technicznymi do wytwarzania dużych wolumenów zielonego wodoru, żeby zacząć gospodarkę wodorową, bo przegramy wyścig z innymi państwami” - mówił pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Zapowiedział też intensyfikację prac przy tzw. „konstytucji wodorowej”.
28.04.2022

Clear Hydrogen UK planuje produkcję 5 mln kg wodoru dziennie z wykorzystaniem podmorskich złóż ropy

Brytyjska spółka Clear Hydrogen UK chce uruchomić produkcję czystego wodoru dzięki technologii Proton Technologies. Umożliwia ona produkcję surowca, a jednocześnie charakteryzuje się najmniejszym wpływem środowisko i generuje najniższe koszty wytwarzania.
26.04.2022

Norwegia pracuje nad modelem statku do transportu wodoru

Norweska firma Gen2 Energy nawiązała współpracę z Sirius Design & Integration w celu opracowania statku do transportu wodoru.
25.04.2022

W Porcie Rotterdam powstanie terminal do importu zielonego amoniaku

Holenderskie firmy - Gasunie, HES International i Vopak - łączą siły w celu budowy terminala importowego dla nośników wodoru w porcie w Rotterdamie. Infrastruktura posłuży do rozładowywania jednostek transportujących zielony amoniak. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie importu wodoru do Europy.
21.04.2022

W transformacji energetycznej może pomóc wodór

Rosnące ceny ropy i gazu łącznie z ograniczeniami w dostępie do ich źródeł dostarczyły kolejnych mocnych argumentów w dyskusji na temat udziału OZE w polityce energetycznej. Jako alternatywę dla paliw kopalnych wskazuje się najczęściej na fotowoltaikę, elektrownie wiatrowe, rozwój energetyki wodnej czy atomowej. Międzynarodowa firma konsultingowa Kearney zwraca uwagę, że olbrzymi potencjał tkwi także w wodorze. Jako substytut paliwa może być on wykorzystywany w sektorach odpowiadających za 65 proc. globalnej emisji gazów cieplarn
20.04.2022

10 autobusów wodorowych Solarisa pojedzie do Górnej Bawarii

Łącznie 10 autobusów napędzanych wodorem zostanie dostarczonych w przyszłym roku do dwóch niemieckich klientów z regionu Górnej Bawarii. 5 Urbino 12 hydrogen zostało zamówionych przez przewoźnika Busreisen Ettenhuber GmbH, a kolejne 5 przez Martin Geldhauser GmbH & Co. KG.
20.04.2022

Kolejne firmy dołączają do nicjatywy 3W: innowacje w obszarze wody, wodoru i węgla

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował w środę o podpisaniu listów intencyjnych z pięcioma polskimi firmami w ramach inicjatywy 3W - wsparcia rozwoju nowoczesnych technologii w obszarze wody, wodoru i węgla.
20.04.2022

PKN Orlen za kilka tygodni uruchomi pierwszą stację tankowania wodorem w Polsce

W najbliższych tygodniach w Krakowie otworzymy pierwszą stację tankowania wodorem w Polsce; taka infrastruktura będzie powstawać też w Czechach i na Słowacji - zapowiedział członek zarządu Orlenu Armen Konrad Artwich. Spółka do 2030 r. chce zainwestować w wodór ponad 7 mld zł.
20.04.2022

Już dziś! Studio Izba: Środa z wodorem

Już dziś, 20 kwietnia o godzinie 13:00 zapraszamy na spotkanie z cyklu rozmów ”Środa z wodorem” organizowane przez Studio Izba i Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza.
19.04.2022

Różne branże – jeden cel: innowacyjne projekty wodorowe

Do tej pory ponad 20 organizacji, w tym Bank of America, Citi, Con Edison of New York, ITOCHU, Linde, New York Port Authority i Ørsted, dołączyło do konsorcjum "Building the Clean Hydrogen Economy", utworzonego przez Guidehouse, dostawcę usług konsultingowych dla sektora publicznego i klientów komercyjnych.
05.04.2022

Podpisano list intencyjny ws. powołania Klastra Wodorowo-Energetycznego Powiatu Legnickiego

– To ważny, historyczny moment. Budujemy niezależność energetyczną Polski, która w perspektywie dekady będzie się na naszych oczach zmieniać – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego, która odbyła się w Legnicy 25 marca 2022 r.
28.03.2022

Trzy kontynenty - trzech gigantów - jeden wspólny cel - zielony wodór

Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Uniper, start-up Hydrogenious LOHC i Jera Americas wraz z Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) pracują nad planem transportu wodoru ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) do Niemiec przy użyciu tzw. technologii ciekłego organicznego nośnika wodoru (LOHC).
28.03.2022

Pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska 22 marca 2022 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej. Wydarzenie zainicjowało realizację postanowień Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, zawartego 14 października 2021 r. Spotkaniu przewodniczył wiceminister Ireneusz Zyska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE.
22.03.2022

Śląsk inwestuje w budowę stacji tankowania wodorem

Wkład własny do projektu budowy stacji tankowania wodorem w Świerklańcu zabezpieczyło w środę zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W Świerklańcu siedzibę ma należące do GZM Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej.
18.03.2022

Napędzanie rewolucji wodorowej natężeniem prądu

Wykrywając zmiany w natężeniu prądu, można zidentyfikować stany awaryjne spowodowane niewłaściwym poziomem wody. Może to doprowadzić do opłacalnego i zrównoważonego wytwarzania energii dla pojazdów elektrycznych.
15.03.2022

Risen Energy wygrywa przetarg na dostawę modułów fotowoltaicznych 210 mm 650 W+ dla pokazowego zakładu Sinopec wytwarzającego ekologiczny wodór

Projekt ma się stać największym na świecie zakładem wytwarzającym wodór przy użyciu paneli fotowoltaicznych.
11.03.2022

MKiŚ: powstała koncepcja powołania operatora dolin wodorowych w Polsce

Powstała koncepcja powołania operatora dolin wodorowych w Polsce. Ma on umożliwić wymianę wiedzy i doświadczeń na temat projektów, dotyczących rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce - poinformował we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas 14 Forum Gospodarczego TIME.
08.03.2022

Wiceminister Zyska o powstaniu Dolnośląskiej Doliny Wodorowej

Rozwój technologii wodorowych oraz ich znaczenie dla regionu Dolnego Śląska to główny temat spotkania powołującego Stowarzyszenie Dolnośląska Dolina Wodorowa. W wydarzeniu, które odbyło się 25 lutego 2022 r. we Wrocławiu, wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
26.02.2022

Podsumowanie Spotkania informacyjnego na temat technologii wodorowej w krajach Grupy Wyszehradzkiej. W poszukiwaniu synergii [WIDEO]

Spotkanie informacyjne na temat technologii wodorowej w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) zostało zorganizowane przez cztery biura łącznikowe krajów Grupy Wyszehradzkiej, tj. Narodowe Biuro Badań, Rozwoju i Innowacji na Węgrzech (NRDIO), Czeskie Biuro Łącznikowe ds. Edukacji i Badań Naukowych (CZELO), Biuro Promocji Nauki PAN w Brukseli (PolSCA) oraz Słowackie Biuro Łącznikowe ds. Badań i Rozwoju (SLORD). Webinarium miało miejsce w dniu 8 lutego 2022 r. i wzięło w nim udział niemal 200 uczestników.
24.02.2022

Pierwsza na świecie umowa handlowa na różowy wodór z elektrowni jądrowej podpisana

Gigant branży gazów przemysłowych Linde kupi, do chwili obecnej nieujawnioną – ilość H2 produkowanego w elektrowni atomowej Oskarshamn należącej do Uniper i Fortum. Szwedzka elektrownia jądrowa w ramach pierwszej w historii komercyjnej umowy na H2 pochodzący z elektrowni jądrowych.
09.02.2022

Prawie jedna trzecia wszystkich lotów, już do 2050 roku mogłaby być napędzana zielonym wodorem

Odnawialny, ekologiczny wodór mógłby stać się tańszym paliwem, niż tradycyjne paliwo, w przypadku lotów na odległość do 3400 kilometrów – wynika z nowego raportu sporządzonego przez International Council on Clean Transportation.
08.02.2022

Rafineria BP w Rotterdamie będzie konsumować wodór wyprodukowany w synergii z offshore wind

Spółka HyCC BV zawarła umowę z koncernem BP o wspólnym rozwoju projektu budowy instalacji zielonego wodoru o mocy 250-MW. Instalacja H2-Fifty powstanie na terenie portu w Rotterdamie i będzie korzystała z energii wyprodukowanej w morskich farmach wiatrowych na Morzu Północnym.
04.02.2022

Wodorowa rewolucja na kolei coraz bliżej. Powstanie pierwsza polska mikrosieć trakcyjna z wykorzystaniem elektrolizerów

PKP Energetyka konsekwentnie inwestuje w nowoczesne rozwiązania technologiczne dla polskiej kolei. Spółka ogłosiła przetarg na dostawę komponentów do budowy systemu magazynowania energii opartego o wodór. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce dedykowane kolei, stanowiące istotny krok w kierunku rozwoju kolei opartej o odnawialne źródła energii.
03.02.2022

Columbus w Śląsko-Małopolskiej Dolinie Wodorowej

Columbus Energy S.A., wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, przystąpił do kolejnego stowarzyszenia wspierającego rozwój gospodarki wodorowej. Od końca stycznia br. Spółka jest członkiem-założycielem Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej, zainicjowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.
02.02.2022

Masdar, ENGIE i Fertiglobe współpracują na rzecz zielonego wodoru

Masdar, ENGIE i Fertiglobe podpisały porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju zielonego wodoru w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA).
01.02.2022

Drogi ekologiczny wodór. Jak sprawić, aby stał się opłacalny bez dotacji?

Biorąc pod uwagę wszystkie ostatnie doniesienia medialne i szum wokół wykorzystania wodoru jako jednego z głównych narzędzi dekarbonizacyjnych, przypadkowy czytelnik mógłby pomyśleć, że ekologiczny H2 jest już powszechnie dostępny i do tego w przystępnej cenie. Prawda jest jednak taka, że dziś prawie nie istnieje.
31.01.2022

Innowacyjny dron na wodór przeprowadzi inspekcje rurociągów [WIDEO]

Rozpoczęto nowe partnerstwo, którego celem jest zademonstrowanie innowacyjnej technologii dronów wodorowych do inspekcji rurociągów gazu ziemnego.
25.01.2022

Na terenie Portu Rotterdam będzie produkowany wodór. Powstanie elektrolizer o mocy 200 MW

Shell podpisał z thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers umowę na dostawę elektrolizerów na potrzeby realizacji projektu Hydrogen Holland I w holenderskim porcie w Rotterdamie.
18.01.2022

EDPR, Engie i Vestas przystępują do "bezprecedensowego" gigantycznego planu produkcji zielonego wodoru

Wielcy gracze konsorcjum GreenH2Atlantic planują instalację elektrolizera o mocy 100MW na terenie byłego zakładu węglowego.
30.12.2021

Prezes NFOŚiGW: w 2022 r. chcemy też jako inwestor wchodzić w projekty wodorowe

W 2022 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie chciał, jako inwestor, wchodzić w inicjatywy wodorowe - poinformował PAP prezes Funduszu Maciej Chorowski. Dodał, że na takie projekty NFOŚiGW będzie też dawać firmom pożyczki - jak podkreślił "z dużym umorzeniem". Szef Narodowego Funduszu podkreślił w rozmowie z PAP, że w 2022 roku w ramach przyjętej przez rząd Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040, NFOŚiGW będzie aktywnie działać na rzecz inicjowania projektów, inwestycji
30.12.2021

Hub Wodorowy w Porcie Gdynia. Jest konsensus i wstępny plan działań [WIDEO, GALERIA]

Port Gdynia planuje wodorową rewolucję. We wtorek, 14 grudnia, na temat projektu dyskutowali w siedzibie portu członkowie zarządów działających w Gdyni terminali oraz innych potencjalnie zaangażowanych w projekt firm.
15.12.2021

„Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do roku 2040” opublikowana w Monitorze Polskim

7 grudnia 2021 r. w Monitorze Polskim opublikowana została pełna wersja „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040” (PSW).
09.12.2021

Debata: Wodór paliwo przyszłości, jak zacząć?

Na portalu chronmyklimat.pl odbyła się debata pt. „Zielony, purpurowy, szary - wodór w gospodarce neutralnej dla klimatu”. Spotkanie było okazją do konfrontacji opinii pomiędzy polskimi i niemieckimi planami wykorzystania wodoru, a także do międzysektorowej dyskusji o przyszłości tego paliwa.
08.12.2021

Na terenie portu w Göteborgu będzie produkowany wodór

Przedstawiciele portu Göteborgu oraz norweskiego koncernu energetycznego Statkraft planują wybudować w porcie fabrykę wodoru, która ma rozpocząć działalność w 2023 roku. Początkowo zakład będzie miał moc 4 MW, produkując do 2 ton wodoru dziennie.
06.11.2021

TECO 2030 będzie współpracować przy intensyfikacji badań nad wodorem w Norwegii

Firma Cleantech TECO 2030 podpisała umowę z UiT The Arctic University of Norway w zakresie współpracy nad badaniami nad wodorem i ogniwami paliwowymi.
26.10.2021

IEA apeluje o rozwój technologii wodorowych

Afiliowana przy OECD Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) wystosowała w poniedziałek apel do rządów państw o przyspieszenie prac nad technologiami wodorowymi, aby „zazielenić” przemysł i transport.
04.10.2021

Jak finansować transformację energetyczną i przybliżyć Polskę do realizacji celów neutralności klimatycznej?

4 i 5 października w Gdańsku odbędzie konferencja wodorowa PCHET 2021. Wydarzenie organizowane jest nieprzerwanie od 2018 roku. Tegoroczna, IV edycja konferencji odbędzie się w formule hybrydowej i jest kolejnym krokiem na drodze do upowszechnienia wodoru jako alternatywy dla paliw kopalnych.
10.08.2021

Lotos - na naszych oczach tworzy się silny koncern multienergetyczny

Lotos to ważny gracz na naszym rynku, mający duże znaczenia dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego Polski. To obliguje nas do ciągłego rozwoju – mówi we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej" Zofia Paryła, prezes zarządu Grupy Lotos.
08.06.2021

Grupa Technologiczna ASE

Grupa Technologiczna ASE Razem tworzymy technologie przyszłości
Wodór,H2,Magazyny Energii,Poprawa jakości energii elektrycznej,Zarządzanie energią,LNG,Odpowiedzialny przemysł,Nowe technologie,Technologie wodorowe,OZE,Bezpieczeństwo techniczne,Bezpieczeństwo wybuchowe,Analizy bezpieczeństwa ,Konsulting środowiskowy,zielona energia,czysty wodór,Grupa Technologiczna ASE

Za nami trzecia edycja targów H2POLAND!

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
30.04.2024

Infrastruktura wodorowa wyzwaniem dla bezpieczeństwa krytycznego

W kontekście ostatnich wydarzeń geopolitycznych, takich jak ataki na Nord Stream 2 oraz sytuacja na Ukrainie, rozmowa z Mateuszem Romowiczem, radcą prawnym z Legal Marine, podczas 2. Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND, rzuca światło na istotne zagadnienia związane z bezpieczeństwem infrastruktury wodorowej.
04.09.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.