Wynik wyszukiwania - "gm" - Wiadomości

Zbliża się Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

23-24 maja 2024 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków. Wydarzenie zgromadzi ekspertów z branży budowlanej z całej Polski, którzy będą dyskutować o wpływie zmian klimatycznych na rynek inwestycyjny oraz o sposobach minimalizacji emisji CO2.
17.05.2024

PGE uruchomiła farmę fotowoltaiczną Pasterzowice

PGE Energia Odnawialna otrzymała koncesję na produkcję energii elektrycznej z farmy fotowoltaicznej Pasterzowice o mocy 8 MW w woj. lubuskim - poinformowała w piątek Grupa PGE. Farma może zasilić blisko 4,5 tys. gospodarstw domowych - dodała.
17.05.2024

Wyrzucali w lesie śmieci, które przywieźli busem

Pod Mławą policyjny patrol grupy Speed zatrzymał trzech mieszkańców tego miasta w wieku 31, 32 i 36 lat, którzy z mercedesa busa wyładowywali na łąkę w pobliżu lasu odpady, w tym tworzywa sztuczne. Wszyscy staną przed sądem. Grozi im wysoka grzywna i obowiązek posprzątania zaśmieconego terenu.
17.05.2024

Portugalski rząd ogłosił budowę nowego lotniska pod Lizboną; ekolodzy protestują

Rząd Portugalii ogłosił budowę nowego lotniska pod Lizboną, które ma zastąpić międzynarodowy port lotniczy im. Humberto Delgado w stolicy kraju. Decyzja spotkała się z krytyką organizacji ekologicznych. Obiekt ma powstać do 2034 r. i stać się jedynym lotniskiem aglomeracji Lizbony.
17.05.2024

W połowie br. otwarcie instalacji do produkcji paliwa z odpadów w Zawierciu

W połowie br. Fortum zamierza otworzyć budowaną obecnie w Zawierciu budowę instalacji do produkcji paliwa z odpadów. Do produkcji paliwa alternatywnego zostaną wykorzystane odpady, które nie nadają się do ponownego wykorzystania.
16.05.2024

Grupa Orlen przeznaczy 85 mld zł na zielone inwestycje w energetyce do 2030 r.

Grupa Orlen do 2030 r. przeznaczy 85 mld zł na zielone inwestycje w segmencie energetyki. Do końca dekady zamierza zwiększyć moce odnawialnych źródeł energii z obecnego poziomu prawie 1 GW do ponad 9 GW - podał wewnętrzny periodyk koncernu Magazyn GO!
16.05.2024

Prezydent Krakowa: Strefę Czystego Transportu trzeba odsunąć w czasie

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zapewnił, że Strefa Czystego Transportu nie zacznie obowiązywać na początku lipca, jak zakłada uchwała rady miasta. Jego zdaniem miasto nie jest na nią przygotowane, a wejście zapisów w życie powinny poprzedzić analizy i konsultacje z mieszkańcami.
15.05.2024

Orlen rozwija odnawialne źródła energii, inwestując w fotowoltaikę

Terminal paliw w Ostrowie Wielkopolskim jest trzecim tego typu obiektem w ramach Grupy Orlen, w którym zainstalowano farmę fotowoltaiczną. Ma ona moc 3,1 MW. Niedługo budowa drugiej farmy słonecznej o mocy do 2 MW ruszy na terenie zakładu głównego Orlenu w Płocku - poinformował w środę koncern.
15.05.2024

Wiceminister klimatu: utworzenie parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry nie wpłynie na żeglowność

Utworzenie parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry nie wpłynie na żeglowność Odry ani na terminal kontenerowy w Świnoujściu - poinformował we wtorek wiceminister klimatu, główny konserwator przyrody, Mikołaj Dorożała. Dodał, że mapa potencjalnego parku będzie tworzona z lokalną społecznością.
15.05.2024

Projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej nabiera tempa. Ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej inwestycji

W maju ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Pierwszy etap badań zakończy się w tym roku, a wyniki zostaną wykorzystane w trwającym procesie projektowania elektrowni przez konsorcjum Westinghouse i Bechtel. – Chcemy dobrze poznać strukturę gruntu, na którym posadowiona będzie elektrownia. Dzięki temu będziemy mogli dopracować sam projekt elektrowni z perspektywy bezpieczeństwa – podkreśla Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska.
14.05.2024

Prezes Taurona wspiera wydzielanie aktywów węglowych

Musimy wydzielić z grupy aktywa węglowe, aby docelowo zapewniać klientom energię bezpieczną, dostępną cenowo i zieloną - powiedział PAP prezes Tauron Polska Energia Grzegorz Lot.
13.05.2024

MKiŚ: termin startu systemu kaucyjnego będzie zależeć od stopnia przygotowania operatorów

Termin faktycznego startu systemu kaucyjnego w Polsce będzie zależeć od stopnia przygotowania i zaangażowania operatorów - poinformowało PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zapewnił, że dokłada wszelkich starań, by proces uzyskania notyfikacji przepisów przebiegł jak najszybciej.
11.05.2024

EKG 2024: sektor motoryzacyjny oczekuje pragmatycznego podejścia UE do celów klimatycznych

Przestawienie się europejskiego przemysłu motoryzacyjnego z produkcji samochodów spalinowych na zeroemisyjne jest nieuniknione, ale wymaga pragmatycznego podejścia do celów klimatycznych i więcej czasu na wprowadzenie pakietu „Fit for 55” - ocenili eksperci branży motoryzacyjnej podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
11.05.2024

Łęczyca wybrała Columbus na wykonawcę instalacji OZE

Columbus Energy zamontuje w gminie Łęczyca 333 instalacje fotowoltaiczne. W ramach wygranego przetargu Spółka ma szansę zainstalować tam instalacje o mocy 1342,35 kWp.
10.05.2024

EKG 2024: wykorzystujemy jedynie 20 proc. środków z UE na zieloną transformację

Od momentu wstąpienia do UE polskie firmy i instytuty otrzymały ok. 1,8 mld euro dofinansowania na badania naukowe i innowacje, m.in. w zakresie opracowywania i wdrażania zielonych technologii. To ogromne wsparcie, jednak inne kraje członkowskie o podobnym potencjale co Polska, wykorzystały w tym samym czasie nawet pięciokrotnie większe środki.
10.05.2024

Chińczyki trzymają się mocno. Energia odnawialna w Państwie Środka

Najnowszy raport „Energy Transition Outlook China” stwierdza, że Chiny stają się liderem zielonej energii dzięki rozwojowi energii odnawialnej. Mimo postępu we wdrażaniu OZE, szacuje się, że w 2050 roku paliwa kopalne będą stanowić 40 proc. koszyka energetycznego Państwa Środka.
09.05.2024

Powstaje międzyresortowy zespół do spraw transformacji energetycznej

Budujemy, we współpracy m.in. z Ministerstwem Klimatu i Środowiska międzyresortowy zespół, zajmujący się sprawami transformacji energetycznej - mówiła we wtorek minister przemysłu Marzena Czarnecka podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
08.05.2024

Wiceminister Sowińska: konsultacje projektu dot. systemu kaucyjnego zakończą się w maju

Konsultacje społeczne projektu dotyczącego systemu kaucyjnego zakończą się w maju - zapowiedziała w poniedziałek podczas spotkania z mediami wiceminister MKiŚ Anita Sowińska. Zaznaczyła, że chciałaby, aby projekt był procedowany w Sejmie i w Senacie przed wakacjami.
07.05.2024

Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

Amerykańska firma Bechtel, która razem z Westinghouse Electric Company ma zbudować w gminie Choczewo pierwszą w Polsce elektrownię jądrową, w poniedziałek podpisała list intencyjny ws. nawiązania bliskiej współpracy z Politechniką Gdańską.
06.05.2024

Wiceszef MKiŚ: "konstytucja dla Puszczy Białowieskiej" nie będzie jedną ustawą; ma to być zestaw działań

"Konstytucja dla Puszczy Białowieskiej" nie będzie jedną ustawą; ma być to zestaw działań, także prawnych, które mają lepiej chronić to dziedzictwo, a także dać lokalnym społecznościom możliwość rozwoju w oparciu o unikatowość Puszczy – wskazał w rozmowie z PAP wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała.
06.05.2024

Wnioski o wypłatę bonu energetycznego od 1 sierpnia do 30 września

Wnioski o wypłatę bonu energetycznego trzeba będzie złożyć od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. – przewiduje projekt ustawy w tej sprawie. Cel ustawy to m.in. przedłużenie na drugą połowę roku osłon związanych z cenami energii.
04.05.2024

W Jarosławiu pojawił się zeroemisyjny autobus

We wtorek 30 kwietnia br. odbyło się oficjalne przekazanie elektrycznego autobusu AUTOSAN SANCITY 10LFE dla Gminy Miejskiej Jarosław. To już kolejne podkarpackie miasto, które będzie miało w swoim taborze nowoczesne, miejskie autobusy Autosan.
01.05.2024

Poligon Biedrusko – zielone przestrzenie nie do spacerów

Choć znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie Poznania wojskowy poligon Biedrusko kusi przyrodą, terenami do spacerów, biegania i jeżdżenia rowerem, lepiej trzymać się od niego z daleka. Saperzy ostrzegają, że w tym miejscu istnieje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.
01.05.2024

Projekt: odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane

Odejście od obowiązku tzw. segregacji u źródła odpadów budowlanych i rozbiórkowych - zakłada opublikowany w poniedziałek projekt noweli ustawy o odpadach. Zgodnie z nowymi przepisami więcej środków z budżetu będą mogły też otrzymać samorządy na likwidację nielegalnych wysypisk w gminach.
30.04.2024

Westinghouse osiąga ważny kamień milowy, rozpoczynając eksploatację komercyjną bloku nr 4 w elektrowni Vogtle

Obok bloku nr 3 elektrowni Vogtle, którego eksploatacja komercyjna rozpoczęła się w lipcu 2023 r., oraz dwóch istniejących ciśnieniowych reaktorów wodnych, blok nr 4 odegra istotną rolę w zabezpieczeniu bezemisyjnej przyszłości dla Stanów Zjednoczonych. Zarówno blok 3, jak i blok 4 jest w stanie wytworzyć wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilania około 500 tys. gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Energia jądrowa nie powoduje emisji, a nowe bloki mają stanowić niezawodne źródła energii w całym regionie przez następ
30.04.2024

Od 1 maja zakaz użytkowania tzw. kopciuchów w Małopolsce

Zgodnie z uchwałą antysmogową w woj. małopolskim od 1 maja zabronione będzie użytkowanie kotłów poniżej 3 klasy do ogrzewania budynków. Ograniczenia dotkną też właścicieli kominków na drewno – muszą one spełniać wymogi ekoprojektu lub podsiadać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc.
30.04.2024

Projekt: miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły kupować wyłącznie zeroemisyjny transport

Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą zobowiązane wyłącznie do zakupu transportu zeroemisyjnego; mają też tworzyć strefy czystego transportu, jeśli średniorocznie przekroczone zostaną normy zanieczyszczeń dwutlenkiem azotu - wynika z projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu.
30.04.2024

Rygorystyczne racjonowanie wody w Bogocie w następstwie rabunkowej wycinki lasów Amazonii

W poniedziałek, 29 kwietnia, mieszkańcy dziesięciu dzielnic dziesięciomilionowej stolicy Kolumbii będą musieli nadal zadowolić się cieniutkimi strumieniami ściśle racjonowanej wody w kranach, ponieważ naturalne sztuczne zbiorniki zaopatrujące miasto w wodę są od marca tego roku wypełnione zaledwie w jednej piątej pojemności.
29.04.2024

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.
29.04.2024

Zielona majówka w Trójmieście

Trójmiasto jest doskonałym miejscem na majówkowy wypad, który podkreśli zrównoważoną turystykę. Te trzy miasta oferują bogactwo udogodnień i atrakcji dla mieszkańców i turystów, promując przy tym ekologiczny styl życia. Przygotowaliśmy trzy propozycje spędzenia wolnego czasu w Trójmieście, w ramach których minimalizujemy zużycie energii, wspieramy lokalne przedsiębiorstwa i czerpiemy relaks w otoczeniu pięknej przyrody.
29.04.2024

Columbus podsumował rok 2023

Grupa Columbus Energy opublikowała raport roczny za 2023 r. Jak wynika z treści raportu, skonsolidowane przychody Grupy Columbus wyniosły 465 mln zł. Grupa znacząco ograniczyła koszty, poprawiła wynik EBITDA i marżowość.
26.04.2024

BXF Energia wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 60 MW

BXF Energia nabyła 100% udziałów w spółce realizującej projekt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy do 60 MW.
26.04.2024

Magazynowanie energii z fotowoltaiki pozwoli uniknąć jej marnotrawienia

Rozwój fotowoltaiki w Polsce wymaga wsparcia państwa dla tworzenia magazynów energii, również przydomowych, rozwiązań umożliwiających sterowanie jej nadwyżkami, a także modyfikacji i rozbudowy sieci przesyłowej - stwierdzili uczestnicy dyskusji poświęconej fotowoltaice, odbywającej się ramach cyklu debat eksperckich „Go green, be eco! Energetyka odnawialna i niskoemisyjna w Polsce” w Centrum Prasowym PAP.
25.04.2024

Nowe kierunki w polskiej energetyce. Podsumowanie 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER

18-19 kwietnia 2024 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 39. Konferencja Energetycznaj EuroPOWER & 9. OZE POWER. Jest to najważniejsze spotkanie branży energetycznej, podczas którego kluczowi jej przedstawiciele analizują najbardziej aktualne wyzwania, problemy i szanse sektora energetycznego w Polsce. 39. edycja wydarzenia zgromadziła 700 uczestników, którzy wysłuchali wystąpień i debat z udziałem liderów polskiej energetyki.
25.04.2024

Wiatraki na terenach przemysłowych? Najnowszy raport mówi o potencjale nawet 20 GW!

Potencjał energetyki wiatrowej na terenach przemysłowych jest olbrzymi – sięga 20 GW – wynika z najnowszego raportu „Potencjał terenów przemysłowych dla rozwoju lądowej energetyki wiatrowej” przygotowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej dla Re-Source Poland HUB. Potencjał techniczny elektrowni wiatrowych, który byłby możliwy do realizacji na terenach przemysłowych (przy braku ograniczeń regulacyjnych i dodatkowych kosztów systemowych), to niemal 17 GW. To zupełnie nowe spojrzenie na inwestycje w energetykę wiatrową.
25.04.2024

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo są to dopiero pierwsze egzemplarze – w takich miejscowościach Powerdot buduje stacje ładowania. Tworząc infrastrukturę w miejscach, do których nie dotarła jeszcze elektromobilność, Powerdot wspiera rozwój zrównoważonego transportu, ułatwiając przyszłym kierowcom aut elektrycznych podjęcie decyzji o zakupie takiego pojazdu.
25.04.2024

Wprowadzenie Ustawy Kaucyjnej: krok ku zrównoważonemu środowisku

Trwają prace wokół ustawy kaucyjnej, która ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Po wyborach parlamentarnych 15 października 2023 i zmianie władzy, nowe kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska podjęło się gruntownej analizy regulacji oraz jej ponownej konsultacji z przedsiębiorcami, samorządowcami oraz organizacjami ekologicznymi, w celu doszlifowania poszczególnych zapisów. MKiŚ przedstawiło szereg propozycji zmian, które wkrótce trafią do Sejmu.
25.04.2024

Rozpoczynają się prace terenowe w związku z budową polskiej elektrowni atomowej na Pomorzu

W ramach umowy na projektowanie (ESC) podpisanej przez Polskie Elektrownie Jądrowe z konsorcjum Westinghouse i Bechtel, firma Bechtel Polska rozpoczyna pogłębione badania geologiczne w lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w pomorskiej gminie Choczewo. Teren przeznaczony pod badania został odpowiednio przygotowany, a do końca kwietnia trwać będzie tzw. mobilizacja, czyli ustawianie zaplecza badawczego. Badania rozpoczną się w maju.
24.04.2024

Nowe punkty ładowania aut elektrycznych na mapie Polski

Firma Eway, polski operator i producent stacji ładowania samochodów elektrycznych, zainstalowała już 60 punktów ładowania. Większość z nich jest już dostępna dla kierowców, część czeka na ostatnie odbiory techniczne. Stacje ładowania Eway, z których można korzystać bez jakichkolwiek aplikacji, dostępne są m.in. w hotelach, na osiedlach mieszkaniowych, w inwestycjach biznesowych, w gminach i miastach, w takich miejscowościach jak Warszawa, Szczecin, Świnoujście, Poznań, Bobowa. Kamionki, Wrocław czy Kołobrzeg.
23.04.2024

Minister klimatu: narada o lasach zdecyduje o formie przedłużenia leśnego moratorium

Ogólnopolska Narada o Lasach pozwoli na wypracowanie formuły przedłużenia ograniczenia wycinki drzew w 10 lokalizacjach - poinformowała w poniedziałek minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że z punktu widzenia resortu przedłużenie tego zarządzenia jest "raczej oczywiste".
22.04.2024

Zagrożenie powodziowe w zamieszkałej przez 127 mln ludzi prowincji Guangdong

Główne rzeki, drogi wodne i zbiorniki w najludniejszej prowincji Chin, Guangdong, grożą wylaniem, co zmusiło w niedzielę władze do opracowania planów kryzysowych w celu ochrony 127 mln mieszkańców tego regionu - podała w niedzielę państwowa stacja CCTV.
21.04.2024

Naukowcy UŁ w międzynarodowym projekcie dotyczącym monitorowania bioróżnorodności w rzekach

Wdrożenie nowoczesnych metod monitorowania bioróżnorodności pomoże w rozpoznawaniu zmian w ekosystemach rzecznych na wczesnym etapie, a tym samym w skuteczniejszej ochronie przyrody. Badania nad tym prowadzi międzynarodowy zespół naukowców, w którym znaleźli się biolodzy Uniwersytetu Łódzkiego.
20.04.2024

Szczecińska spółka chce kupić 14 autobusów elektrycznych. Można składać oferty

Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” planuje zakup 14 autobusów elektrycznych za ponad 71 mln zł. Na oferty producentów czeka do 22 maja. Zwycięzca przetargu będzie miał 480 dni na dostarczenie pojazdów.
20.04.2024

Orlen wykorzystuje energię odnawialną przy wydobyciu gazu ze złoża Sleipner

Instalacja wydobywcza złoża Sleipner, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen, została podłączona do źródła odnawialnej energii wytwarzanej na lądzie. Pozwoli to wyłączyć tam dwie turbiny gazowe i uniknąć emisji 160 tys. ton CO2 rocznie - poinformował w piątek Orlen.
19.04.2024

Orlen otrzyma 62 mln wsparcia z UE na projekty wodorowe

62 mln euro bezzwrotnego wsparcia z UE otrzymał realizowany przez Orlen projekt Clean Cities - Hydrogen mobility in Poland. Dofinansowanie obejmie budowę w Polsce 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru i instalacji produkcji "zielonego", odnawialnego wodoru - podał koncern.
18.04.2024

Ministerstwo szacuje, że w tym roku Polska zapłaci 2,3 mld zł podatku od plastiku

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku (plastic tax) - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.
18.04.2024

Orlen wybuduje farmę fotowoltaiczną na Dolnym Śląsku

Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen do końca 2025 r. wybuduje farmę fotowoltaiczną na Dolnym Śląsku o mocy 130 MW - poinformowała w środę Grupa Orlen. Farma będzie mogła zasilić w energię 60 tys. gospodarstw domowych.
18.04.2024

Frankfurt już po raz trzeci wybiera wodorowe Solarisy

Przedsiębiorstwo autobusowe In-der-City-Bus GmbH (ICB), obsługujące komunikację miejską we Frankfurcie nad Menem, złożyło zamówienie na 9 Solarisów Urbino 18 hydrogen. W mieście kursują już 23 wodorowe Solarisy, dostarczone w 2022 i 2024 roku. Dostawy przegubowych pojazdów z najnowszego zamówienia zaplanowane są na lipiec 2025.
17.04.2024

Decyzja środowiskowa dla dwóch linii do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał dwie decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla linii energetycznych, które będą przebiegać od stacji elektroenergetycznej Choczewo na południe. To dwie z czterech nowych linii 400 kV, które powstaną na Pomorzu w najbliższych latach, aby odebrać moc z pierwszych morskich farm wiatrowych.
17.04.2024

Za 1,5 roku mogą wystąpić problemy z finansowaniem programu "Czyste Powietrze"

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) ocenił, że za 1,5 roku mogą się skończyć pieniądze na program "Czyste Powietrze". Dodał, że konieczne jest m.in. uruchomienie środków na ten cel m.in. z ETS. PAS opublikował też ranking gmin "Czystego Powietrza". Najaktywniejszymi samorządami są Rybnik i Radlin.
17.04.2024

Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

W marcu br. zostały osiągnięte dwa istotne etapy w projekcie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind rozwijanej przez Ocean Winds w polskiej części Bałtyku. Kampania badań dna morskiego w lokalizacji BC-Wind oraz korytarza kabli eksportowych została zakończona po prawie 12 miesiącach intensywnej pracy. Dodatkowo, na koniec miesiąca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore, trwająca niecałe 9 miesięcy.
17.04.2024

Pierwsza z linii 400 kV wyprowadzających moc z morskich farm wiatrowych z pozwoleniem na budowę

15 kwietnia 2024 r. Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę dla linii 400 kV Choczewo – Żarnowiec. To pierwsze z czterech połączeń liniowych, którym do odbiorców w głąb kraju popłynie energia z wiatraków powstających na Morzu Bałtyckim.
16.04.2024

Fundacja One More Tree sadzi drzewa dla lepszego jutra

W ostatnich latach coraz częściej zaczynamy zdawać sobie sprawę z konieczności ochrony środowiska naturalnego i działań na rzecz jego poprawy. Jednym z kluczowych działań w tym obszarze jest sadzenie drzew, co może mieć ogromny wpływ na jakość powietrza, bioróżnorodność i jakość życia mieszkańców. Jedną z organizacji, która podejmuje się tego wyzwania, jest Fundacja One More Tree. Prezes fundacji, Maksymilian Liberski, opowiedział o działaniach przez nią podejmowanych podczas jednego z wydarzeń w Gdańsku.
16.04.2024

RES Global Investment i Enefit Green nawiązują współpracę w celu budowy farm wiatrowych w Polsce

Polska spółka RES Global Investment ogłasza strategiczne partnerstwo z Enefit Green, notowaną na giełdzie Nasdaq Tallinn, zawarte w celu realizacji przedsięwzięcia budowy ośmiu farm wiatrowych w Polsce. Podpisana umowa obejmuje 8 odrębnych projektów wiatrowych na wczesnym etapie rozwoju, o łącznej mocy zainstalowanej sięgającej 360 MW.
16.04.2024

Polskie Elektrownie Jądrowe z zatwierdzonym Projektem Robót Geologicznych dla elektrowni jądrowej na Pomorzu

Uzyskany przez Polskie Elektrownie Jądrowe dokument umożliwia rozpoczęcie pogłębionych badań geologicznych w lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Decyzja wydana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że przedłożony przez spółkę PEJ Projekt Robót Geologicznych spełnia wymogi stawiane tego typu inwestycjom i jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. To kolejne ważne zadanie zrealizowane w procesie pozwoleniowym całego projektu.
16.04.2024

Milowy krok w budowie farmy wiatrowej Mierzyn

Farma wiatrowa Mierzyn (58,5 MW) uzyskała tymczasowe pozwolenie na użytkowanie (ION), co umożliwia produkcję pierwszej energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci. Uzyskanie pozwolenia, jest efektem pozytywnej weryfikacji działania turbin wiatrowych i urządzeń elektroenergetycznych podczas podania pierwszego napięcia. Największa budowana aktualnie przez Tauron farma wiatrowa zostanie oddana do eksploatacji w drugiej połowie 2024 roku.
15.04.2024

Planowane ulepszenia programu Stop Smog

Zwiększenie współfinansowania inwestycji z Funduszu Termomodernizacji i Remontów przy jednoczesnym zmniejszeniu wkładu własnego gmin, czy likwidacja kryterium majątkowego beneficjenta końcowego - zakładają zmiany programu dla gmin "Stop Smog", o których poinformował PAP resort klimatu i środowiska.
15.04.2024

Niemcy. Minister transportu szantażuje w sprawie ustawy klimatycznej zakazem jazdy samochodem przez dwa dni w tygodniu

Niemiecki minister transportu Volker Wissing (FDP) wystosował do szefów grup w niemieckim parlamencie list, w którym domaga się szybkiego uzgodnienia reformy ustawy o ochronie klimatu. Jeśli to nie nastąpi, to – jego zdaniem – konieczne może być wprowadzenie zakazu poruszania się samochodami przez dwa dni w tygodniu. W kraju zawrzało.
14.04.2024

Instrat: Krajowy System Energetyczny musi przygotować się na nowe wyzwania transformacji

Eksperci Instratu zgłosili uwagi w ramach konsultacji projektu nowego planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Plany inwestycyjne Polskich Sieci Elektroenergetycznych mają przygotować Krajowy System Elektroenergetyczny do skutecznego przyłączenia znacznych mocy nowych, bezemisyjnych źródeł energii.
12.04.2024

Ireneusz Fąfara nowym prezesem Orlenu

Rada nadzorcza Orlenu wybrała Ireneusza Fąfarę na nowego prezesa - poinformowała w środę spółka. Wiceprezesem ds. korporacyjnych i pierwszym zastępcą prezesa został Witold Literacki. Obydwaj obejmą stanowiska w czwartek.
11.04.2024

Nowy prezes Orlenu do pracowników o stworzeniu koncernu napędzającego transformację energetyczną

Przed nami czas wspólnej pracy nad stworzeniem Orlenu, który będzie europejskim liderem w zmieniającej się rzeczywistości energetycznej i gospodarczej, Orlenu, który będzie napędzał transformację energetyczną - napisał w liście do pracowników nowy prezes koncernu Irenuesz Fąfara.
11.04.2024

Eksperci: uruchomienie systemu kaucyjnego trzeba przesunąć na 2026 rok

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejszego uchwalenia przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Dopiero wtedy można uruchomić system kaucyjny – oceniają eksperci branży komunalnej i samorządowcy. Wskazują, że jest to realne od 2026 roku.
11.04.2024

SolarEdge przejmuje Wevo Energy

SolarEdge Technologies, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, sfinalizował przejęcie całego kapitału zakładowego Wevo Energy Ltd. Wevo to startup specjalizujący się w optymalizacji i zarządzaniu ładowaniem pojazdów elektrycznych w miejscach z dużą liczbą ładowarek, takich jak budynki mieszkalne, parkingi w miejscach pracy i publiczne miejsca ładowania.
10.04.2024

W połowie czerwca zmiany w programie "Czyste Powietrze"

Do czasu planowanych zmian w programie "Czyste Powietrze" ws. pomp ciepła NFOŚiGW zaleca obecnie ostrożność przy ich kupnie. Po 13 czerwca dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście, gwarantującej, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.
10.04.2024

Co minutę do oceanu trafia jedna ciężarówka plastiku

Na dnie oceanu może zalegać aż 11 milionów ton zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi - oszacowali naukowcy z Australii i Kanady. Co minutę trafia do niego tyle plastiku, ile mieści jedna śmieciarka.
10.04.2024

Orlen wybuduje stację tankowania wodoru przy lotnisku im. F. Chopina w Warszawie

Orlen planuje budowę ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru przy lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Koncern ogłosił we wtorek zapytanie ofertowe, dotyczące wyboru generalnego wykonawcy tej inwestycji. Jak podano w dokumentacji postępowania, oferty można składać do 7 maja.
10.04.2024

System kaucyjny będzie kosztował ok. 3 mld zł rocznie

Roczny koszt funkcjonowania systemu kaucyjnego w Polsce może wynieść ok. 3 mld zł - ocenił członek Polskiej Izby Gospodarki Odpadami Krzysztof Gruszczyński. Zarówno w jego opinii jak i korporacji samorządowych, system kaucyjny w Polsce powinien zostać odsunięty w czasie.
10.04.2024

Westinghouse wybrało siedem polskich firm dla wsparcia budowy elektrowni jądrowej

Siedem polskich firm zostało wybranych przez Westinghouse do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Jak poinformował prezes Westinghouse Patrick Fragman, wybrane przedsiębiorstwa będą mogły budować poszczególne moduły bloków energetycznych.
09.04.2024

W drodze do neutralności klimatycznej

Aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla, konsorcjum ENCASE prowadzi badania i rozwija technologie w zakresie wychwytywania i składowania tego związku chemicznego. W prace zaangażowani są naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
09.04.2024

Inteligentne kosze na śmieci – sukces pomysłu z PW

Młodzi innowatorzy z Politechniki Warszawskiej opracowali inteligentny system zarządzania zbiórką odpadów komunalnych. Rozwiązanie zostało wprowadzone w Sierpcu – niespełna dwudziestotysięcznym mieście w województwie mazowieckim. Ponad 100 czujników codziennie mierzy tam zapełnienie koszy na śmieci, dostarczając informacji o optymalnej trasie zbiórki odpadów.
09.04.2024

Grupa Orlen zwiększyła ilość przesyłanego do Polski gazu z własnego wydobycia w Norwegii

Grupa Orlen o ponad 30 proc. zwiększyła ilość przesyłanego do Polski gazu pochodzącego z własnego wydobycia w Norwegii, gdzie działa PGNiG Upstream Norway. W skali roku oznacza to dodatkowy miliard metrów sześciennych gazu - poinformował we wtorek koncern.
09.04.2024

Hennig-Kloska: 2 mld zł na nowy program OZE dla ciepłownictwa

2 mld zł zostanie przeznaczone na nowy program OZE dla ciepłownictwa - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że wnioski można będzie składać od 16 kwietnia.
09.04.2024

Projekt: większe miasta będą musiały opracować plany adaptacji do zmian klimatu

Miasta o liczbie mieszkańców równej lub większej niż 20 tys. osób będą zobowiązane do opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu - wynika z projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu. Będzie można również określić wymagania jakościowe dla np. peletu drzewnego spalanego w domowych piecach.
09.04.2024

Equinor i Polenergia szykują się do aukcji OZE w 2025

Equinor i Polenergia złożyły wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I, która jest przygotowywana do udziału w aukcji w 2025 roku. Bałtyk I to projekt największej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim i jednocześnie najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. – Przy realizacji farmy wiatrowej Bałtyk I skorzystamy z najlepszych rozwiązań wypracowanych przy budowie wcześniejszych projektów, Bałtyk II i Bałtyk III.
09.04.2024

Informacje o inwestycjach PSE teraz jeszcze łatwiej dostępne. Ruszyła nowa platforma informacyjna

Nowa platforma inwestycje.pse.pl zawiera najważniejsze informacje o aktualnie realizowanych projektach inwestycyjnych PSE. Dzięki wyszukiwarce i mapie interaktywnej można szybko odszukać każde przedsięwzięcie, sprawdzić, na jakim etapie jest jego realizacja, a także jak wygląda cały proces inwestycyjny. Narzędzie jest zaprojektowane w przejrzysty i intuicyjny sposób, aby umożliwić korzystanie z niego jak największej liczbie osób.
08.04.2024

Prezes PGE: w tym roku przedstawimy rządowi koncepcję wydzielenia aktywów węglowych

Jeszcze w tym roku PGE przedstawi rządowi koncepcję wydzielenia aktywów węglowych z grupy - poinformował w piątek prezes PGE Dariusz Marzec. Dodał, że spółce zależy na jak najszybszym rozwiązaniu tego problemu, a model finansowy wydzielenia tych aktywów będzie zależał od ich wyceny.
07.04.2024

PGE przygotowuje się do rozmów z rządem o planowanej elektrowni jądrowej w gminie Konin

PGE przygotowuje się do rozmów z rządem o zaangażowaniu spółki w projekt planowanej elektrowni jądrowej w gminie Konin - poinformował prezes PGE Dariusz Marzec. Spółka czeka na wyniki analizy wykonalności inwestycji w tej lokalizacji.
05.04.2024

Pełczyńska-Nałęcz: w najbliższych dniach ruszy nabór wniosków na zieloną transformację

W ciągu najbliższych dni ruszy nabór wniosków w ramach programu zielonej transformacji miast - poinformowała w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zapewniła, że wszyscy wnioskodawcy spełniający formalne warunki otrzymają środki.
05.04.2024

Paulina Hennig-Kloska: na cele transformacji energetycznej przeznaczymy blisko 500 mld zł

Na cele transformacji energetycznej w Polsce przeznaczymy w ciągu najbliższych lat 500 mld złotych – powiedziała w środę na konferencji prasowej w Kaliszu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
04.04.2024

Rojam zmienia adres. Nowa siedziba, nowe możliwości

Zmiana, która niesie za sobą obietnicę rozwoju i innowacji: po ośmiu latach na Siennickiej, Rojam przeniósł swoją działalność do nowoczesnej siedziby na Kokoszkach. Ten strategiczny ruch jest wyrazem ambicji firmy, by nieustannie poprawiać jakość i efektywność usług, jednocześnie dbając o najwyższe standardy komfortu i bezpieczeństwa.
03.04.2024

46 tys. wypożyczeń nowych rowerów miejskich w ciągu miesiąca w województwie śląskim

Rowery miejskie zostały wypożyczone 46 tys. razy w ciągu pierwszego miesiąca działalności Metroroweru. Firma Nextbike poinformowała w środę PAP, że najwięcej wypożyczeń odnotowano w Katowicach (26 tys.).
03.04.2024

Gospodarka elektroodpadami, czyli wiosenne porządki dla planety

Wiosna to czas odnowy nie tylko dla natury, ale również dla gospodarstw domowych. W trakcie wiosennych porządków wiele osób natyka się na niechciane ładowarki, wysłużone smartfony i niedziałające sprzęty AGD. Zamiast wyrzucać je do śmietnika, warto pozwolić im na drugie życie. Odpowiednie postępowanie z elektroodpadami może bowiem przyczynić się do ochrony środowiska oraz zaoszczędzenia cennych zasobów.
02.04.2024

Branża recyklingu: w Polsce może powstać 36,5 tys. punktów odbioru butelek i puszek

W ramach sytemu kaucyjnego w Polsce może powstać 36,5 tys. punktów odbioru butelek i puszek - 22,5 tys. manualnych i 14 tys. automatycznych - szacuje firma z branży recyklingu. W najbliższej noweli ustawy kaucyjnej ma się pojawić zapis o przynajmniej jednym punkcie zbiórki w każdej gminie.
02.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
02.04.2024

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.
01.04.2024

Tłumy turystów w Dolinie Chochołowskiej; kwitną krokusy

Tłumy turystów wybrało się w niedzielę do Doliny Chochołowskiej w Tatrach, aby podziwiać kwitnące krokusy. Przed wejściem na szlak utworzyły się długie kolejki, a parkingi są zapełnione. Ruchem kieruje straż gminna.
31.03.2024

MI zapowiada zmiany przepisów dot. zatwierdzania taryf za wodę i specustawy odrzańskiej

Resort infrastruktury analizuje przepisy dot. procesu zatwierdzania taryf za wodę i ścieki oraz specustawy odrzańskiej. Z informacji MI przekazanych PAP wynika, że wnioski posłużą do zmiany tych regulacji; w przypadku taryf konsumenci mają być nadal chronieni przed nieuzasadnionymi podwyżkami.
30.03.2024

Minister klimatu: energia jądrowa będzie istotnym elementem polskiego miksu energetycznego

Energia jądrowa będzie istotnym elementem polskiego miksu energetycznego jako niezawodne źródło energii elektrycznej - stwierdziła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, cytowana w komunikacie resortu.
29.03.2024

Nowy cel UE – Polska bez szans?

Chociaż Komisja Europejska ostatecznie odrzuciła wariant redukcji emisji CO2 o 95% do 2040 r., to poziom 90% i tak ma niewiele wspólnego ze złotym środkiem. Na ten moment KE udało się więc osiągnąć inny cel – wywołać sporo kontrowersji i opór wobec proponowanej ścieżki. Same dążenia do zeroemisyjności nie są niczym nowym – co więc Bruksela chce powiedzieć, wyznaczając nowy etap? Dlaczego Polskę czekają trudne negocjacje?
28.03.2024

Chcieć to móc. Pomysły na transformację energetyczną prosto ze Skandynawii

W miarę jak transformacja energetyczna nabiera tempa, istotną rolę odgrywają materiały z jakich wykonane są instalacje sektora energetycznego. Szwedzi wykorzystują drewno do budowy wież turbin wiatrowych, zaś Finowie piasek do baterii ogrzewających sieci ciepłownicze.
28.03.2024

W ub.r. rekordowa liczba zrzutów nieoczyszczonych ścieków do wód w Anglii

Ubiegły rok był najgorszy w historii w Anglii, jeśli chodzi o zrzuty nieoczyszczonych ścieków do rzek i morza. Firmy wodociągowe dokonywały takich zrzutów 464 tys. razy, a ich łączna długość trwała 3,6 mln godzin - podała w środę rządowa Agencja ds. Środowiska (EA).
28.03.2024

Prezes Schneider Electric na Europę Środkowo-Wschodnią: Nie będzie transformacji energetycznej bez elastycznej dystrybucji

Komisja Europejska poinformowała, że w jej ocenie Polska realizuje unijne warunki, które umożliwiają uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Na wsparcie inwestycji z obszaru energetyki i klimatu przewidziano 28 mld euro. Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na obszar Europy Środkowo-Wschodniej, zwraca przy tej okazji uwagę na potrzebę jak najszybszego podjęcia inwestycji w dostosowanie infrastruktury sieciowej do wymogów rozproszonej produkcji energii. Jak wskazuje – nie da się zbudować opartej o OZE sieci energe
27.03.2024

„Szczecin powinien być przykładem dla innych miast” – podsumowanie konferencji energetycznej

Pełna sala gości, duża dawka merytoryki, okazje do rozmów i prezentacja wszystkiego w praktyce – tak można opisać zorganizowaną po raz pierwszy ogólnopolską konferencję Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024, realizowaną w ramach projektu Energia Miasta Szczecin.
27.03.2024

W Bydgoszczy powstanie biogazowania za około 126 mln zł

Nowoczesna biogazownia, w której z opadów pozyskiwany będzie gaz i prąd oraz kompost, powstanie w Bydgoszczy na przełomie 2026 i 2027 r. Zakładany koszt inwestycji to około 126 mln zł - poinformował we wtorek prezydent miasta Rafał Bruski.
27.03.2024

Ponad 547 mln zł zysku EBITDA i prawie 274 mln zł zysku netto. Grupa Polenergia publikuje wyniki za 2023 rok

Polenergia opublikowała raport finansowy za 2023 rok. Największa polska prywatna grupa energetyczna osiągnęła w tym czasie 547,6 mln zł skorygowanego zysku EBITDA. To wynik o 193,3 mln zł wyższy niż w roku 2022. Zysk netto wypracowany przez Polenergię w 2023 roku plasuje się na poziomie 273,6 mln zł. To o 111,6 mln zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
27.03.2024

Kazimierz Biskupi samorządem zasilanym wyłącznie zieloną energią

Zielony certyfikat potwierdzający wykorzystanie energii elektrycznej wyłącznie z odnawialnych źródeł przyznany został we wtorek gminie Kazimierz Biskupi (woj. wielkopolskie). Jesteśmy pierwszym tego typu samorządem w Polsce – powiedział wójt Grzegorz Maciejewski.
26.03.2024

Światowy Dzień Wody. Konferencja „Woda dla pokoju. Dostępność i zanieczyszczenia”

22 marca obchodzony był Światowy Dzień Wody. Jego koncepcja zrodziła się w 1992 roku, podczas konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro, jako święto międzynarodowe państw ONZ-u. Z tej okazji w wielu miastach krajów członkowskich organizowano konferencje naukowe poświęcone temu zasobowi naszej planety. W Gdańsku odbyła się konferencja "Woda dla pokoju. Dostępność i zanieczyszczenia".
26.03.2024

Grupa Azoty z tytułem Lidera Transformacji Energetycznej w ramach Polskiego Kongresu Klimatycznego

Grupa Azoty otrzymała tytuł Lidera Transformacji Energetycznej 2024 w kategorii Inżyniera materiałowa, nanotechnologie. Spółka została doceniona za projekt „Granulaty envifill® - rodzina polimerów ulegających recyklingowi organicznemu". Statuetka przyznawana jest przez kapitułę Polskiego Kongresu Klimatycznego.
26.03.2024

Energa: zakończono nagazowywanie gazociągu do elektrowni parowo-gazowej w Ostrołęce

Energa poinformowała w komunikacie, że nagazowywanie gazociągu prowadzącego do elektrowni parowo-gazowej w Ostrołęce rozpoczęło się 4 marca i zakończyło po trzech dniach.
25.03.2024

PSG rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru

Polska Spółka Gazownictwa rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru - poinformowała PSG. Spółka dodała, że firmy będą współpracowały w takich obszarach jak bilansowanie sieci, jakość gazu, bezpieczeństwo dostaw czy regulacje prawne.
25.03.2024

Opublikowano projekt ws. podniesienia do 1 zł kaucji za szklane butelki

W poniedziałek opublikowano projekt rozporządzenia ws. podniesienia wysokości kaucji za szklane butelki wielokrotnego użytku z 50 gr do 1 zł. Dla pozostałych opakowań objętych systemem kaucje pozostawiono na dotychczasowym poziomie.
25.03.2024

Recykling z dzieckiem: tworzenie właściwych nawyków krok po kroku i dzień po dniu

Aż 96% Polaków deklaruje, że segreguje śmieci, a 95% twierdzi, że oszczędza energię w domu. Jednak czy bierzemy pod uwagę, aby dobre nawyki przekazać kolejnym pokoleniom? Nie da się ukryć, że to nie lada wyzwanie dla rodziców i nauczycieli. Wtedy z pomocą przychodzi program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W ramach akcji stworzone zostały bezpłatne materiały edukacyjne do przeprowadzenia zajęć i zabaw, w domu i w szkole. Poznaj nasze pomysły na naukę podstaw ekologii poprzez kreatywną zabawę.
25.03.2024

Dekada stołecznych mikroinstalacji – wyniki przyłączeń potwierdzają zainteresowanie fotowoltaiką i magazynami energii

Stoen Operator, w dziesięciolecie pierwszego przyłączenia mikroinstalacji do swojej sieci, podsumowuje wyniki za 2023 rok związane z przyłączeniami fotowoltaiki i magazynów energii. Dane pokazują rosnącą tendencję wprowadzania tych rozwiązań oraz wciąż utrzymujące się zainteresowanie Polaków alternatywnymi źródłami energii.
22.03.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Kolonia po raz czwarty zamawia wodorowe Solarisy

Przewoźnik transportu publicznego w Kolonii Regionalverkehr Köln GmbH (RVK) już po raz czwarty wybrał firmę Solaris na dostawcę autobusów zasilanych wodorem. Dziewięć z nich to autobusy Urbino 12 hydrogen o długości 12 metrów, jedenaście zaś to przegubowe Urbino 18 hydrogen. Po realizacji najnowszego zamówienia wodorowa flota w Kolonii będzie liczyć 84 autobusy Solaris.
21.03.2024

Resort środowiska chce, by butelki z kaucją były zwolnione z VAT

Resort zrobi wszystko, by poprawki w tzw. ustawie kaucyjnej, dotyczące m.in. VAT-u, weszły w życie przed 1 stycznia 2025 r., czyli dniem, w którym ruszy system odbierania opakowań po napojach - przekazała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Kaucja za butelkę szklaną ma wynosić 1 zł, a za plastikową oraz puszki - 50 gr.
21.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Mateusz Kowalewski

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja rozmawia z Mateuszem Kowalewskim - wydawcą portali: gospodarkamorska.pl i zielonagospodarka.pl, a jednocześnie Prezesem Polskiego Forum Technologii Morskich.
21.03.2024

Minister klimatu: nie ma prac nad powiększeniem Białowieskiego PN

Resort nie prowadzi prac nad powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego, choć zajmuje się Puszczą Białowieską, jako obiektem światowego dziedzictwa UNESCO - poinformowała w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji ochrony środowiska szefowa resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska.
21.03.2024

Nowe badania potwierdziły, że ocean jest pełen plastiku

Oceany zanieczyszczone są plastikiem także poza Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Mikroplastik można znaleźć nawet w odległych, chronionych rejonach.
21.03.2024

Wiceminister klimatu w "PB": Kaucja za dziewięć miesięcy

Projekt nowelizacji ustawy o systemie kaucyjnym jest gotowy - powiedziała w rozmowie z "Pulsem Biznesu" wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska
19.03.2024

Wiceminister klimatu w "PB": Kaucja za dziewięć miesięcy

Projekt nowelizacji ustawy o systemie kaucyjnym jest gotowy - powiedziała w rozmowie z "Pulsem Biznesu" wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.
19.03.2024

Wyspy, które niekoniecznie otacza woda

Wyspy energetyczne na morzu i na lądzie omawia Dariusz Rudziński, dyrektor w ENMARO.
18.03.2024

Data4 i Fundacja Uniwersytetu Paris-Saclay uruchamiają pilotażowy projekt pierwszego na świecie biocyrkularnego centrum danych

Data4, francuski operator i inwestor na rynku centrów danych, oraz Uniwersytet Paris-Saclay, wiodąca europejska uczelnia a przy tym jedna z 20 najlepszych w Rankingu Szanghajskim, podpisały umowę o partnerstwie w celu uruchomienia eksperymentalnego projektu w zakresie ponownego wykorzystania części ciepła wytwarzanego przez centrum danych. Ten przełomowy projekt zostanie uruchomiony w Essonne w okolicach Paryża w pierwszej połowie 2024 roku.
18.03.2024

MKiŚ: trwają badania hałd górniczych i hutniczych w celu odzysku surowców krytycznych

Służba geologiczna opracowuje Bilans Zasobów Antropogenicznych Polski - poinformował PAP resort klimatu. Wyniki badań będą podstawą do oceny przydatności hałd górniczych i hutniczych w gospodarce obiegu zamkniętego, w tym poszukiwań surowców krytycznych dla OZE - dodano.
17.03.2024

Województwo małopolskie dofinansuje zakup kompostowników dla mieszkańców

128 małopolskich gmin weźmie udział w pilotażowym programie województwa, polegającym na dofinansowaniu zakupu kompostowników dla mieszkańców - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Na sfinansowanie tego projektu przeznaczono 4 mln zł.
16.03.2024

Orlen: umowa sprzedaży udziałów w Gas Storage Poland; spełniony warunek połączenia z PGNiG

Orlen zawarł umowę na sprzedaż spółce Gas System udziałów w Gas Storage Poland, operatorze systemu magazynowania gazu ziemnego. Tym samym spełniono warunek połączenia Orlen i PGNiG wskazany przez Prezesa UOKiK - podał koncern. W lutym na zbycie udziałów zgodzili się akcjonariusze Orlenu.
15.03.2024

Stan wód powierzchniowych w Polsce zły, podobnie jak na Zachodzie

Mimo ogromnych postępów, jakie się dokonały w ciągu kilku dekad, sytuacja polskich wód powierzchniowych jest raczej zła, choć nie odbiegamy w tym względzie od zachodu Europy. Wiele można zmienić prostymi metodami - uważa ekohydrolog dr Paweł Jarosiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego.
14.03.2024

GDOŚ czeka na pisemne uzasadnienie wyroku WSA ws. kopalni Turów

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) czeka na pisemne uzasadnienie wyroku ws. kopalni Turów - przekazał PAP rzecznik prasowy GDOŚ Jakub Troszyński. W środę WSA w Warszawie uchylił decyzję środowiskową Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczącą kontynuacji wydobycia węgla w kopalni Turów.
14.03.2024

Koszalin. Miejska spółka PGK z decyzją środowiskową na budowę spalarni

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Koszalinie otrzymało decyzję środowiskową na budowę spalarni odpadów. Prezes PGK Tomasz Uciński powiedział we wtorek, że spółka czeka na decyzje o warunkach przyłączeniowych, by móc ogłosić przetarg na realizację inwestycji.
12.03.2024

Naukowcy: osierocone rysie mogą pomóc w odtwarzaniu dzikich populacji

Uwalnianie do środowiska naturalnego ocalonych przed śmiercią rysi to dobre rozwiązanie, wspierające lokalne populacje tych drapieżników - wskazują eksperci po analizach losów 66 rysi uwolnionych po rehabilitacji. Warunkiem jest profesjonalna rehabilitacja tych dzikich zwierząt.
12.03.2024

Grupa Azoty rozbudowuje portfolio produktowe o poliamid 6 certyfikowany w ramach systemu ISCC

Grupa Azoty buduje portfolio certyfikowanych produktów tworzywowych, opartych na certyfikowanych surowcach, stosując podejście bilansu masy. W IV kwartale 2023 roku spółka rozpoczęła produkcję i zrealizowała pierwszą transakcję sprzedaży certyfikowanego poliamidu 6 w ramach systemu ISCC PLUS, czyli dobrowolnego programu, który dotyczy biogospodarki i gospodarki o obiegu zamkniętym dla różnych gałęzi przemysłu, w tym tworzyw sztucznych.
12.03.2024

Budowa konstrukcji morskiej (MOLF) dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej – dwa ważne przetargi w toku

Urząd Morski w Gdyni prowadzi dwa ważne postępowania przetargowe, związane z budową konstrukcji morskiej do rozładunku (Marine Off-Loading Facility “MOLF”). Będzie to element infrastruktury towarzyszącej pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - inwestycji realizowanej przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” na Pomorzu.
11.03.2024

Grupa Orlen kupuje projekt wiatrowy ONDE

ONDE sprzedało na rzecz Energa Green Development, spółki zależnej Energi z Grupy ORLEN udziały w spółce celowej, do której należy 37,4-megawatowa elektrownia wiatrowa Szybowice. Energa Green Development zleciła jednocześnie ONDE wykonanie robót budowlanych i elektrycznych za około 105 mln zł.
11.03.2024

Pierwszy rorowiec, na którym zamontowano stałe żagle ssące. "Renesans wiatru" w żegludze

Firma Bound4blue pomyślnie zainstalowała trzy 22-metrowe żagle (określane też żaglopłatami) eSAILs na statku ro-ro Ville de Bordeaux, należącego do francuskiego armatora Louis Dreyfus Armateurs. To pierwsza w historii instalacja stałego żagla ssącego na rorowcu u czołowego europejskiego armatora. W tym celu wcześniej statek przeszedł modernizację w Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A.
10.03.2024

Zdalne farmy fotowoltaiczne nowym modelem zielonej energii

ESCOlight dostarczyło finansowanie dla nowatorskiego projektu farm w modelu zdalnym. Inwestycja objęła budowę 11 farm fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Dzięki nim 10,05 MW zielonej mocy zasili wkrótce Warsaw UNIT – biurowiec, którego właścicielem jest firma Ghelamco. Zastosowanie czystej energii pozwoli deweloperowi na redukcję ponad 50 proc. emisji CO2 w globalnym cyklu użytkowania budynku.
08.03.2024

Sowińska: resort klimatu zaproponuje, by do kaucji za butelki i puszki nie był doliczany VAT

Do kaucji za butelki i puszki ma nie być doliczany VAT, a kaucja za butelki szklane wielorazowego użytku ma wzrosnąć do 1 zł – to część rozwiązań, jakie ma zaproponować resort klimatu w noweli ustawy w tej sprawie, o których poinformowała wiceminister Anita Sowińska.
07.03.2024

Pierwsza w Polsce placówka z akredytacją do badań wodoru jakości automotivee

Pracownia Produktów Rafineryjnych w Trzebini, należąca do Orlen Laboratorium, została pierwszą w Polsce i trzecią na świecie placówką z akredytacją zaawansowanych metod badawczych wodoru jakości automotive. To m.in. efekt współpracy z National Physical Laboratory w Wlk. Brytanii - podał Orlen.
06.03.2024

Szczecin chce wybudować w dwa lata biokompostownię za 80 mln zł

Ogłoszone we wtorek powołanie spółki Szczecińskie Centrum Biorecyklingu ma doprowadzić do uruchomienia w 2026 r. ekologicznej i bezpiecznej kompostowi bioodpadów, których w mieście odbiera się każdego roku ok. 20 tysięcy ton. Będzie to tzw. kompostownia tunelowa, bez uciążliwości dla otoczenia.
06.03.2024

Polski Alarm Smogowy: woj. śląskie i małopolskie walczą ze smogiem lepiej niż mazowieckie

Województwa śląskie i małopolskie poprzez wymiany starych urządzeń grzewczych walczą ze smogiem lepiej niż mazowieckie - wynika z przedstawionego we wtorek raportu Polskiego Alarmu Smogowego.
06.03.2024

Kolejne inwestycje w zieloną energię we współpracy z polskimi gminami na rzecz rozwoju OZE

Zdaniem ekspertów OX2 oprócz większej niezależności od podwyżek cen energii, farma wiatrowa w gminie oznacza wpływy z podatków od budowanych wiatraków na poziomie około 150–200 tys. zł rocznie od jednej turbiny, farma fotowoltaiczna - 17-18 tys. rocznie z każdego hektara. Podatki z inwestycji płynące z farm wiatrowych i słonecznych do samorządów są znaczącym zastrzykiem finansowym dla budżetów gmin i silnym impulsem do rozwoju tego regionu.
05.03.2024

Wkrótce ruszają testy butelkomatu, który zwróci środki na konto po usłyszeniu hasła

Latem ruszyć mają testy butelkomatu tworzonego w Poznaniu przy współudziale Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego. Recyklomat ma zwrócić pieniądze na konto nawet, gdy wrzucający butelkę nie ma przy sobie karty płatniczej; wystarczyć ma wypowiedzenie kilku słów.
05.03.2024

Energia z wiatru na morzu czeka na młode talenty – PSEW i miasto Szczecin będą edukować i otwierać drzwi do kariery w offshore

Odnawialne źródła energii rozwijają się dynamicznie. W polskiej transformacji energetycznej kluczową rolę odegra morska energetyka wiatrowa. Branża wiatrowa w nadchodzących dekadach przyniesie polskiej gospodarce pewne i stabilne zyski. Dane wskazują, że sektory onshore i offshore wind do 2040 r. mogą zagwarantować niemal 200 tysięcy nowych miejsc pracy oraz ponad 450 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki.
04.03.2024

Wiceszef MKiŚ: nie ma możliwości zatrzymania projektu jądrowego

Nie ma możliwości dzisiaj, abyśmy zatrzymali projekt jądrowy - zapowiedział w sobotę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, wiceminister klimatu Maciej Bando. Dodał, że jedną z najważniejszych rzeczy jest zamknięcie finansowania elektrowni.
02.03.2024

Rzeszów najbardziej zielonym miastem wojewódzkim w Polsce

Na jednego mieszkańca Rzeszowa w 2022 r. przypadało 84,6 metra kwadratowego terenów zieleni, co plasuje stolicę woj. podkarpackiego na pierwszym miejscu w kraju – podał w piątek ratusz. Rzeszów jest również pierwszy pod względem udziału terenów zieleni w ogólnej powierzchni miasta.
02.03.2024

Powołanie prezesa i wiceprezesa zarządu Polenergia S.A.

Rada Nadzorcza Polenergii uzupełniła skład Zarządu Grupy. Nowym Prezesem Zarządu Polenergii został Jerzy Zań. Do Zarządu, w charakterze Wiceprezesa, wejdzie także Andrzej Filip Wojciechowski. To dwaj najbliżsi współpracownicy Dominiki Kulczyk, Przewodniczącej Rady Nadzorczej Polenergii. Jerzy Zań pełnił dotychczas funkcję CFO (Chief Financial Officer) grupy spółek Dominiki Kulczyk, a Andrzej Filip Wojciechowski był COO (Chief Operating Officer) w grupie.
02.03.2024

Otwarto Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zlokalizowane nieopodal Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku w czwartek oficjalnie rozpoczęło swoją działalność. W nowej jednostce badawczo-edukacyjnej będą m.in. prowadzone prace badawcze i rozwojowe na potrzeby przemysłu morskiego.
29.02.2024

Orlen szuka firmy do nadzoru saperskiego w rafinerii w Gdańsku

Orlen ogłosił postępowanie na wybór firmy, która mogłaby świadczyć usługi saperskie oraz nadzór saperski przy pracach ziemnych na terenie zakładu rafineryjnego w Gdańsku w latach 2024 - 2026. Jak podał w ogłoszeniu koncern, oferty można składać do 15 marca.
29.02.2024

Krakowski Alarm Smogowy: w metropolii jest prawie 12 tys. kopciuchów

Prawie 12 tys. pieców bezklasowych na węgiel i drewno, określanych kopciuchami, jest w gminach metropolii krakowskiej – poinformował w czwartek Krakowski Alarm Smogowy (KAS) przypominając, że zgodnie z małopolską uchwałą antysmogową od 1 maja kotły takie nie będą mogły być używane.
29.02.2024

Orlen: większe niż szacowano wydobywalne zasoby złoża Adriana na Morzu Norweskim

Odwiert rozpoznawczy PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen wykonany na koncesji PL211 CS na Morzu Norweskim potwierdził, że w złożu Adriana znajdują się zasoby wydobywalne gazu ziemnego i kondensatu w ilości 28 do 43 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. To więcej niż szacowano - podał koncern.
29.02.2024

PGE i Ørsted podpisały kolejną umowę dotyczącą wyprowadzenia mocy dla projektu Baltica 2

Umowa obejmuje wykonanie przewiertu sterowanego pod plażą niezbędnego do poprowadzenia linii kablowych 275 kV oraz budowy tzw. muf łączeniowych, czyli stanowisk łączących morskie linie kablowe z lądowymi. Prace zrealizuje konsorcjum polskich firm – ROMGOS Gwiazdowscy i ZRB Janicki.
28.02.2024

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

Orlen chce zbudować w Krakowie kolejną stację tankowania wodorem

Orlen ogłosił postępowanie na wybór generalnego wykonawcy budowy ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru w Krakowie dla pojazdów transportu publicznego i samochodów osobowych oraz wyburzenia istniejącej i wybudowania nowej stacji paliw. Oferty można składać do 26 marca.
27.02.2024

SolarEdge ogłasza pierwszą w USA instalację zoptymalizowanego naziemnego falownika o mocy 330 kW z certyfikatem UL1741

SolarEdge Technologies, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, ogłosił, że jego nowy system z falownikiem SolarEdge 330 kW o dużej mocy zoptymalizowany pod kątem prądu stałego dla społeczności i naziemnych instalacji solarnych otrzymał certyfikat UL1741-SB i jest obecnie wdrażany u pierwszego klienta w USA. Zoptymalizowany falownik o mocy 330 kW posiada certyfikat Intertek i został zaprojektowany tak, aby spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa w branży.
27.02.2024

Energia Miasta Szczecin to nie tylko wiedza merytoryczna, ale także praktyka

Już za miesiąc w szczecińskiej Netto Arenie odbędzie się konferencja poświęcona uniezależnianiu energetycznemu od zewnętrznych dostawców miast i gmin. To dwudniowy kongres, który będzie doskonałą okazją do zwiedzania szczecińskich spółek komunalnych.
26.02.2024

Grupa Azoty i Politechnika Krakowska zamierzają współpracować w obszarze kształcenia oraz prac naukowo-technicznych

Grupa Azoty oraz Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej zawarły ramową umowę o współpracy. Pozwoli ona nawiązać długoterminowe partnerstwo w zakresie prowadzenia prac naukowo-technicznych oraz kształcenia, w szczególności w ramach kierunków związanych ze zrównoważonym rozwojem.
26.02.2024

Costa Project. Inżynierowie zrównoważonej przyszłości

800 lat łącznego doświadczenia zespołu i ponad 200 zrealizowanych projektów – to spółka Costa Project, która już od 2016 r. definiuje nowe standardy w branży inżynieryjno-konsultingowej, stawiając zwłaszcza na zrównoważony rozwój. Od momentu swojego powstania firma konsekwentnie łączy innowacyjność z odpowiedzialnością ekologiczną i śmiało przekształca ambitne wizje w realne sukcesy projektowe, mając na względzie zarówno potrzeby klientów, jak również środowisko naturalne.
26.02.2024

Producenci aut stawiają na SUV-y i auta premium kosztem tańszych modeli. To spowalnia transformację

Europejski rynek pojazdów elektrycznych rozwija się, ale nie w kierunku, który byłby najbardziej korzystny. Producenci zawodzą, jeśli chodzi o dostarczenie mniejszych aut, przystępnych cenowo, co hamuje upowszechnienie elektryków. Nowa analiza Transport & Environment potwierdza nieproporcjonalne skupienie producentów na dużych pojazdach typu SUV i modelach premium oraz zbyt niską liczbę dostępnych na rynku tańszych modeli.
26.02.2024

Bando: decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna

Decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna - podkreślił w przesłanym PAP komunikacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Jak zaznaczył, na miejscu rozpoczęły się już pierwsze prace.
24.02.2024

CIECH poprawia notę w ratingu CDP, konsekwentnie realizując swoją strategię ESG

CIECH S.A., dzięki konsekwentnej transformacji w stronę zrównoważonego rozwoju, podnosi swoją ocenę w globalnym ratingu Carbon Disclosure Project (CDP), jednym z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w zakresie ESG. Rating służy do monitorowania i raportowania informacji o wpływie spółek na środowisko. Ocena dla chemicznej grupy w kategoriach „ochrona klimatu”, odnoszącej się do emisji CO2 i transformacji energetycznej, i „zarządzanie zasobami wodnymi” wzrosła o jeden stopień – do poziomu C.
23.02.2024

Kongres Wodoru, biogazu i biometanu już 14-15 marca w Gdyni

W dniach 14-15 marca 2024 w Gdyni odbędzie się Kongres Wodoru, biogazu i biometanu. Do końca rejestracji zostały już tylko 4 dni. Organizatorem Kongresu jest firma powermeetings.eu.
23.02.2024

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.