Wynik wyszukiwania - "optymalizacja" - Wiadomości

EKG 2024: pierwsza duża elektrownia atomowa ruszy siedem lat później niż planowano

Duża elektrownia atomowa ruszy najpewniej około 2040 r. To data realna. Dotychczas podawany rok 2033 jest niemożliwy do utrzymania - zapowiedziała Marzena Czarnecka, minister przemysłu, podczas panelu dyskusyjnego „Polska energia: ambitnie i bezpiecznie”, który miał miejsce podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach w dniach 7-9 maja.
08.05.2024

Zielony list. Usługi pocztowe także muszą być zrównoważone

W obliczu narastających wyzwań klimatycznych, branża pocztowa przyjmuje zielone rozwiązania logistyczne jako kluczową odpowiedź na zmieniające się regulacje dotyczące emisji. Optymalizacja tras i skrócenie czasu dostaw oraz automatyzacja kompletacji i pakowania w magazynach stają się nieodłącznymi elementami transformacji sektora dostaw pocztowych i kurierskich.
02.05.2024

Zielona rewolucja w ochronie zdrowia: innowacyjny krok szpitala w Wolicy

W obliczu rosnących kosztów utrzymania i rosnącej potrzeby redukcji śladu węglowego, sektor medyczny staje przed wyzwaniami wymagającymi innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest transformacja energetyczna i inwestycja w odnawialne źródła energii jak fotowoltaika. Na taki krok zdecydował się Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy, który już od 12 miesięcy użytkuje nowoczesny system fotowoltaiczny od SolarEdge.
04.04.2024

Po co firmom strategia energetyczna?

Efektywność energetyczna, optymalizacja kosztów działalności, zmieniające się przepisy prawne i oczekiwania rynku, to rzeczywistość, której muszą dziś sprostać przedsiębiorstwa. Potrzebują do tego odpowiednio skonstruowanej strategii energetycznej. W najnowszym odcinku podcastu E.ON Talks, Justyna Wysocka-Golec, liderka zespołu ESG, dekarbonizacji i różnorodności KPMG w Polsce oraz prowadząca Anna Karanik, senior menedżerka w pionie klienta biznesowego w E.ON Polska, rozmawiają o tym, jakie znaczenie dla firm ma skuteczne wdrożen
02.04.2024

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.
01.04.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Grupa Interzero: we wdrażaniu systemu kaucyjnego w Polsce brakuje koordynatora

Zmiany w systemie kaucji zwrotnych idą w dobrym kierunku, ale brakuje instytucji, która koordynowałaby ten proces - uważa Paweł Sosnowski, pełnomocnik zarządu ds. regulacji środowiskowych Grupy Interzero. Jego zdaniem system kaucyjny wejdzie w życie w przyszłym roku, chociaż nie nastąpi to w pełni 1 stycznia, jak zakłada Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
15.03.2024

Zielona logistyka – zrównoważony transport i optymalizacja łańcucha dostaw

McKinsey wskazuje, że w 2021 r. inicjatywy biznesowe w celu przeniesienia produkcji bliżej klienta końcowego podejmowało jedynie około 17% największych firm, ale już w 2022 roku odsetek ten wynosił 42%. W ubiegłym roku opisywany trend był podtrzymany między innymi ze względu na inflację oraz niestabilną sytuację geopolityczną. Tylko na terenie Unii Europejskiej w swoich strategiach zaopatrzenia 47% nabywców zwiększyło nearshoring, 22% reshoring – przenoszenie produkcji do kraju macierzystego – a 31% udział obu podejść.
11.03.2024

SolarEdge ogłasza pierwszą w USA instalację zoptymalizowanego naziemnego falownika o mocy 330 kW z certyfikatem UL1741

SolarEdge Technologies, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, ogłosił, że jego nowy system z falownikiem SolarEdge 330 kW o dużej mocy zoptymalizowany pod kątem prądu stałego dla społeczności i naziemnych instalacji solarnych otrzymał certyfikat UL1741-SB i jest obecnie wdrażany u pierwszego klienta w USA. Zoptymalizowany falownik o mocy 330 kW posiada certyfikat Intertek i został zaprojektowany tak, aby spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa w branży.
27.02.2024

Photonica – nowy producent komponentów fotowoltaicznych wchodzi na polski rynek z Menlo Electric jako pierwszym dystrybutorem

Menlo Electric ogłasza nawiązanie współpracy z Photonica, dynamicznie rozwijającym się startupem technologicznym z rynku fotowoltaicznego. Występując jako pierwszy, oficjalny dystrybutor marki, Menlo Electric chce przetrzeć szlaki dla procesu transformacji technologii fotowoltaicznych w Europie, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie.
16.02.2024

Rotorowy zawrót głowy. Wiatr obniży zużycie paliwa statku i zmniejszy emisje CO2 o 30%

Porty muszą przygotować się do obsługi statków z żaglami i rotorami. Oldendorff i Norsepower ogłosiły w lutym br. zawarcie porozumienia w sprawie wykorzystania rotorów w celu redukcji emisji CO2 przez masowiec eksploatowany przez niemieckiego armatora. Norsepower Rotor Sails pozwoli na wykorzystanie technologii napędu wiatrowego i zmniejszenie zużycia paliwa w czasie podróży. Przy dobrych wiatrach można nawet liczyć na zmniejszenie emisji CO₂ do 30%.
13.02.2024

Port Szczecin-Świnoujście przyjęty do Sojuszu Morskiej Energetyki Wiatrowej

Największe w Europie morskie porty energetyki wiatrowej zrzeszone w Offshore Wind Port Alliance chcąc rozszerzyć współpracę na wschód przyjęły do swego grona porty Szczecin-Świnoujście. List intencyjny został podpisany w Szczecinie 2 lutego br. podczas wizyty w Polsce króla Danii Fryderyka X.
02.02.2024

Jak elastyczne modele sprzedaży zielonej energii mogą zrewolucjonizować podejście sektora MŚP do OZE?

W bieżącym roku przedsiębiorcy stają przed realną koniecznością profilowania swoich biznesów zgodnie ze standardami ESG. Wymogi formalne różnią się w zależności od wielkości i skali przedsiębiorstw, ale mianownik jest jeden – „zielone wdrożenia” budują przewagę konkurencyjną od mikroprzedsiębiorstw do korporacji. Czy sektor MŚP żywo zainteresowany transformacją w duchu ESG, może jedno z rozwiązań odnaleźć w elastycznych metodach sprzedaży zielonej energii? Jakie opcje ma do zaproponowania ta branża, by biznes coraz bardziej otwie
24.01.2024

Po 11 miesiącach br. liczba aut elektrycznych zarejestrowanych w Polsce wzrosła o 54 proc.

Po 11 miesiącach br. liczba aut elektrycznych zarejestrowanych w Polsce wzrosła o 21 369 sztuk tj. o 54 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2022 r. - wynika z danych Licznika Elektromobilności opublikowanego w piątek. W tym czasie w kraju zarejestrowano ogółem 54 783 pojazdów całkowicie elektrycznych.
15.12.2023

To już III edycja konkursu "Kreuj zieloną przyszłość z Cemex" dla studentów!

Ruszyła III edycja konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”. Cieszący się popularnością wśród młodzieży akademickiej projekt, po raz kolejny zachęca do angażowania się w tworzenie innowacyjnych rozwiązań. Cemex, w ramach strategii klimatycznej firmy "Future in Action", stawia na działania, które mogą zmienić branżę budowlaną i przyczynić się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.
04.12.2023

Equinor Polska: w sektorze MFW ważne jest płynne przejście do drugiej fazy rozwoju

Płynne przejście z pierwszej do drugiej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych (MFW), optymalizacja procesu uzyskiwania pozwoleń i procesów planistycznych oraz rozwój infrastruktury przyłączeniowej to, zdaniem Michała J. Kołodziejczyka, prezesa Equinor Polska, najważniejsze zadania, które stoją przed podmiotami, działającymi w sektorze morskich farm wiatrowych.
24.11.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

Geofizyka Toruń S.A. z białym certyfikatem

Rozważne i efektywne korzystanie z energii to nie tylko optymalizacja kosztów, ale również wyraz świadomej troski o środowisko w jakim żyjemy. W Geofizyce Toruń świadomość ta przekłada się na konkretne działania. Jednym z ich wymiernych efektów jest przyznanie Spółce w lutym br. przez Urząd Regulacji Energetyki, świadectwa – tzw. białego certyfikatu – potwierdzającego oszczędność energii wynikającą z przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej.
04.10.2023

Tak biznes oszczędza na zielonej energii!

Włączanie zielonych źródeł energii do modelu funkcjonowania przedsiębiorstw staje się dla polskiego biznesu koniecznością. Zarówno ze względów formalno-prawnych (dyrektywa CSRD i konieczność raportowania realizacji standardów ESG), jak i stricte ekonomicznych - optymalizacje w budżecie firmy bez chodzenia na kompromisy w kwestii jakości energii. To powód, dla którego rośnie zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii i nabywaniem jej w ramach Grup Biznesowych Reo.pl.
27.09.2023

Polskie biura na bakier z ekologią - wyniki raportu „Ekobarometr – zielono w biurze”

Ponad 22% polskich firm nie podejmuje żadnych działań na rzecz ekologii, 64% pracowników nie zna żadnego pojęcia i terminu związanego z działalnością proekologiczną a jedynie 15% ocenia wysoko swoje biuro pod kątem rozwiązań proekologicznych. Z opublikowanego przez polską firmę doradczą Nuvalu Polska raportu “Ekobarometr - Zielono w biurze” powstałego we współpracy z firmą badawczą SW Research, płyną na szczęście również pozytywne i konstruktywne wnioski.
15.09.2023

Przechodzenie na ekologiczne floty staje się faktem

Efektywna elektryfikacja firmowych flot, optymalizacja całkowitego kosztu posiadania (TCO) samochodów elektrycznych, rozwój prywatnej sieci infrastruktury ładowania, alternatywne formy finansowania, etapy wdrażania EV w przedsiębiorstwie oraz wymiana najlepszych międzynarodowych praktyk, to tylko część z tematów przewodnich ścieżki Green Fleet Forum ESG, która odbędzie się podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023.
13.09.2023

Odpowiedzialna i zrównoważona środowiskowo technologia cyfrowa. Czy Green IT to przyszłość?

Powszechny i swobodny dostęp do sieci zmienił sposób, w jaki pracujemy, a nawet odpoczywamy. Cyfryzacja rozwinęła się do takiego stopnia, że mało kto myślał o wpływie tego procesu na środowisko. A jest on niemały. Jak większa świadomość ekologiczna wpłynie na firmy technologiczne? Czy kodowanie może być zielone?
22.08.2023

Magazyny energii w cable poolingu

W kontekście rosnących wyzwań związanych z dostarczaniem zielonej, stabilnej i jakościowej energii elektrycznej oraz zmniejszających się możliwości przyłączeniowych wykorzystanie cable poolingu i magazynów energii nabiera szczególnego znaczenia. Połączenie magazynu energii z farmami wiatrowymi i słonecznymi daje poprawę efektywności i stabilności systemu energetycznego.
22.08.2023

Standardy ESG to nie abstrakcja. Rynek stawia na proekologiczne budownictwo

Polska pozostaje jednym z największych placów budowy w Europie, również w segmencie obiektów kubaturowych i wielkopowierzchniowych. Dla nawet 80 proc. kontrahentów, obok ceny czy lokalizacji, istotne jest dziś spełnianie przez nie standardów tzw. ESG. „Trend jest oczywisty i długotrwały: rynek stawia na zrównoważone budownictwo proekologiczne oraz cyfryzację procesów” – ocenia Mariusz Górecki, prezes Atlas Ward Polska.
11.08.2023

Jak redukować ślad węglowy w budownictwie?

Zielone rozwiązania wpływają na wzrost wartości nieruchomości. I choć coraz częściej mamy do czynienia z pozytywnymi przykładami na polskim rynku, wciąż mamy wiele do nadrobienia. Niestety brak regulacji w tym zakresie nie wpływa pozytywnie na poprawę sytuacji. Tymczasem architekci przekonują, że praca nad rozwiązaniami, które są racjonalne i optymalne kosztowo, pozwoli zmniejszyć ślad węglowy budynku, ale też docelowo obniżyć koszty użytkowania inwestycji.
10.08.2023

Terraen. Nowe podejście do magazynowania energii

Czy przydomowy magazyn energii z Chojnic zrewolucjonizuje nasze myślenie o samowystarczalności energetycznej?
09.08.2023

Chińczycy uruchamiają zintegrowany projekt produkcji zielonego metanolu z energii wiatrowej, wodoru i biomasy

Firma Shanghai Electric New Energy Development Co., Ltd. podpisała umowę o współpracy strategicznej z Rządem Ludowym miasta Taonan w północno-wschodnich Chinach w zakresie zintegrowanego projektu produkcji zielonego metanolu z energii wiatrowej w połączeniu z biomasą. Mając na celu przekształcenie energii wiatrowej w energię elektryczną, projekt poddaje wodę elektrolizie w celu wytworzenia wodoru i łączy ją ze zgazowaną biomasą w celu wytworzenia zielonego metanolu.
05.08.2023

Udane testy pierwszego w Polsce kotła wodorowo-tlenowego. To pionierskie rozwiązanie w skali całego globu

SES Hydrogen Energy Sp. z o.o., należąca do Grupy Kapitałowej Sescom, przeprowadziła testy funkcjonalne prototypu kotła wodorowo-tlenowego o mocy 0,5 MW w warunkach odwzorowujących pracę na rzeczywistej instalacji. To kolejny kluczowy krok na drodze certyfikacji i komercyjnego wdrożenia urządzenia na przełomie 2024/2025 r.
02.08.2023

Nowe ekologiczne paliwo rakietowe - przełom w napędach kosmicznych

Ekologiczne, wysokowydajne hipergoliczne materiały pędne od dziesięcioleci były Świętym Graalem napędów kosmicznych. W ostatnich miesiącach, inżynierowie i naukowcy z Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa (Łukasiewicz - ILOT) z powodzeniem ukończyli szereg testów prowadzących do rozwiązania tego wyzwania.
24.07.2023

Damen dostarczy system szczelin powietrznych do Amisco w celu zmniejszenia emisji CO2

Holenderski koncern ogłosił pierwszą sprzedaż swojego systemu komory powietrznej (Damen Air Cavity System, DACS) firmie Amisco. Mając ambicję stania się najbardziej zrównoważonym producentem statków na świecie, Damen opracował DACS, aby wspierać operatorów morskich w ich wysiłkach na rzecz zmniejszenia zużycia paliwa i ograniczenia emisji CO2.
20.07.2023

Podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej [WIDEO]

Jeżeli jest czas na wodór, to on jest właśnie teraz – podkreśliła w poniedziałek w Kozienicach (Mazowieckie) minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej.
17.07.2023

Minister klimatu: Centralna Dolina Wodorowa może służyć np. transportowi

Centralna Dolina Wodorowa powstanie w Kozienicach i będzie wykorzystywać potencjał Enei - powiedziała w sobotę w TVP Info minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wskazała, że dolina może służyć np. transportowi.
17.07.2023

PSEW: energetyka wiatrowa przyspiesza, ale… są zagrożenia

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która odbywa się w Serocku, było przedstawienie dorocznego raportu o stanie branży. Jak wynika z podsumowania „ostatni rok przyniósł przyspieszenie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej, ale potencjał jej rozwoju na obecnych warunkach jest bliski wyczerpania”.
26.06.2023

Rośnie zapotrzebowanie na programistów od energooszczędnych kodów i aplikacji. Branża IT chce ograniczyć swój ślad węglowy

Branża IT, która generuje kilka procent globalnych emisji gazów cieplarnianych, przykłada coraz większą wagę do efektywności energetycznej. – Chmura obliczeniowa jest tego bardzo dobrym przykładem: jej rozwój jest kluczowy, aby firmy mogły zarządzać swoimi danymi efektywniej i bardziej optymalnie z punktu widzenia ESG – mówi Sławomir Soszyński, wiceprezes ING Banku Śląskiego. Jak wskazuje, jednym z wiodących trendów staje się green coding, czyli podejście do programowania skupiające się na tworzeniu aplikacji i systemów informaty
23.06.2023

4,4 mld zł dla Polski na realizację projektów transportowych z instrumentu "Łącząc Europę"

Polska otrzymała 4,4 mld zł dofinansowania z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF) na realizację projektów transportowych. 21 czerwca 2023 r. odbyło się posiedzenie Komitetu Koordynacyjnego CEF, który zatwierdził wyniki konkursu.
22.06.2023

PSEW: Energia z wiatru pomoże osiągnąć stabilność na rynku energii [WIDEO]

Silne wahania cen energii oraz kryzys energetyczny nas nie opuszczają. Walka z drożyzną trwa. UE proponuje zmiany regulacyjne, a Polska wprowadza cap na ceny prądu. Z kolei przedsiębiorcy szukają oszczędności zawierając długoterminowe umowy zakupu energii cPPA, teraz kierując wzrok szczególnie na polski offshore. Czy takie kontrakty będą w Polsce możliwe?
12.06.2023

Digitalizacja + ESG = nowocześnie zarządzane budynki

Digitalizacja infrastruktury oraz redukcja wpływu na środowisko: dwa silne trendy, wskazujące najbliższe kierunki rozwoju w branży nieruchomości.
23.05.2023

Górskie i arktyczne mikroby mogą trawić plastik na zimno

Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach – informuje pismo „Frontiers in Microbiology”.
12.05.2023

Optymalizacja energetyczna na Głównym Rynku GPW w Warszawie - debiut spółki DB Energy S.A. [WIDEO]

Spółka DB Energy S. A., specjalizująca się w projektowaniu i wdrażaniu optymalizacji energetycznej dla przemysłu, zadebiutowała we wtorek na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wywodząca się z Wrocławia firma świadczy kompleksowe usługi dla biznesu w obszarze oszczędzania energii w procesach produkcyjnych, wpisując się w realizację celu klimatycznego UE.
26.04.2023

CAFEE - nowa technologia HEUTHES optymalizująca zużycie energii przez system informatyczny

Firma HEUTHES opracowała nową technologię CAFEE (ang. Computer Architecture for Energy Efficiency), która jest wykorzystywana w analizie i poprawie efektywności energetycznej swoich systemów informatycznych. CAFEE wykorzystuje m.in. parametr PUE (ang. Power Usage Effectiveness) opracowany przez grupę non-profit The Green Grid. Parametr ten określa energię zużywaną przez Data Center podzieloną przez energię zużywaną przez sprzęt IT w tym centrum.
12.04.2023

Dekarbonizacja przemysłu morskiego

W dniu 28 marca odbyło się spotkanie członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego w ELMECH-ASE S.A. w ramach projektu ZEVInnovation, hubu produkcji statków zeroemisyjnych. W spotkaniu wzięli udział członkowie Klastra zainteresowani rozwijaniem rozwiązań i produktów wykorzystujących magazyny energii Energate.
03.04.2023

Centra danych chcą redukować swój ślad węglowy. Inwestują nie tylko w zieloną energię, lecz także w odpowiednie materiały budowlane i systemy chłodzenia

Centra danych stają się coraz bardziej efektywne energetycznie. Na redukcję ich śladu węglowego składa się szereg czynników, takich jak wykorzystanie zielonej energii czy wydajne chłodzenie serwerów, ale i takich, które pojawiają się już na etapie budowy, w tym odpowiedni dobór cementu. To dlatego korzystanie z usług data center może być dla firm bardziej zrównoważonym rozwiązaniem niż utrzymywanie własnej infrastruktury. Tym bardziej że jest to także bardziej efektywne kosztowo.
30.03.2023

Wymiana oświetlenia miast i gmin bardziej opłacalna i bezpieczna niż egipskie ciemności po zmroku

Koszty oświetlenia to jeden z większych wydatków dla miast i gmin. Mogą stanowić 30-50% rocznego budżetu. Z powodu wysokich cen energii coraz więcej samorządów decyduje się na czasowe wyłączenie oświetlenia, co wpływa na pogorszenie bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców. Alternatywą dla „egipskich ciemności” jest przejście na technologię LED, która w połączeniu z inteligentnymi systemami zarządzania oświetleniem może przynieść znacznie większe oszczędności energii bez uszczerbku na bezpieczeństwie oraz komforcie.
29.03.2023

Obajtek: do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju

Do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju - przekazał we wtorek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, iż należące do koncernu Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku prowadzi badania nad innowacjami dla nowoczesnej rafinerii i petrochemii.
29.03.2023

Lasse Kristoffersen, CEO: Wallenius Wilhelmsen – cała naprzód na zeroemisyjność

Lasse Kristoffersen, dyrektor generalny Wallenius Wilhelmsen, ma misję. Nie chce czekać na zieloną transformację żeglugi, chce ją kształtować – współpracując z podobnie myślącymi partnerami w celu dekarbonizacji łańcuchów dostaw i zademonstrowania możliwości, zarówno w zakresie technologii, jak i nowych sposobów pracy. W rozmowie z Sidsel Norvik, dyrektorką Nor-Shipping wyjaśnia, jak to zamierza zrealizować.
27.03.2023

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen wyraziło zgodę na połączenie koncernu ze spółką Lotos SPV 5

Obradujący w Płocku akcjonariusze PKN Orlen przegłosowali w środę wniesiony przez zarząd spółki projekt uchwały o połączeniu koncernu z firmą Lotos SPV 5 sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Przyjęto jednocześnie plan połączenia przyjęty w lutym tego roku.
22.03.2023

Rząd wyraził zgodę na połączenie PKN Orlen i Lotos SPV 5.

Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie Polskiego Koncernu Naftowego Orlen ze spółką Lotos SPV 5 - poinformowała we wtorek kancelaria premiera w komunikacie. Lotos SPV 5 w 100 proc. należy do PKN Orlen.
21.03.2023

Energetyka oparta na OZE – wyzwania i perspektywy w nadchodzących latach

W 2022 roku produkcja energii elektrycznej w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 175 TWh. W dużej mierze przyczynił się do tego duży wzrost o niemal 9 TWh produkcji w elektrowniach wiatrowych i słonecznych. Jednak pomimo dynamicznego rozwoju zielonych inwestycji, zwłaszcza fotowoltaicznych, OZE stanowi zaledwie 25 procent w polskim miksie energetycznym. Eksperci z branży OZE szacują, że obecna sytuacja geopolityczna oraz naciski Komisji Europejskiej skłonią polski rząd do szybkiego znoszenia barier dla rozwoju OZE.
20.03.2023

Optymalizacja wpływu działalności firm na środowisko - wyzwania i możliwości

Zgodnie z głównym celem Europejskiego Zielonego Ładu, kraje Unii Europejskiej mają osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Czy optymalizacja wpływu działalności firm na środowisko może pomóc w realizacji tych założeń? Jeśli tak, to w jakim zakresie? Jak miałby docelowo wyglądać nowoczesny biznes wspierający klimatyczne cele?
15.03.2023

W Centrum Badawczo-Rozwojowym PKN Orlen ma powstać Pracownia Wodorowa

PKN Orlen planuje uruchomić do 2025 r. Pracownię Wodorową w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku (Mazowieckie). Ma się tam znaleźć m.in. stanowisko do testowania ogniw paliwowych. Koncern ogłosił zapytanie ofertowe na jego dostawę. Odpowiedzi można składać do 22 marca.
14.03.2023

Jan De Nul, Tractebel i DEME łączą offshore z morskimi farmami PV

Jan De Nul, Tractebel i DEME wspólnie opracowały nową technologię pływających instalacji fotowoltaicznych, która ma być zdolna do działania w trudnych warunkach morskich i dodatkowo połączona z morskimi farmami wiatrowymi.
09.03.2023

Optymalizacja Kosztów Energii Elektrycznej - szkolenie organizowane przez Eko-Konsult i Akademię Bezpieczeństwa ASE

Rosnące ceny energii elektrycznej stawiają pod znakiem zapytania opłacalność produkcji i spędzają sen z powiek właścicielom i dyrektorom zakładów produkcyjnych. Obniżenie kosztów pozyskania energii elektrycznej jest możliwe, a nawet konieczne - dlatego firmy zasypywane są różnymi propozycjami rozwiązań. Organizowane w kwietniu i maju szkolenia mają pomóc odpowiedzieć na pytania, jak się w nich poruszać, jaką opcję wybrać, jak rozmawiać z partnerami oraz kiedy rozpocząć cały proces.
03.03.2023

Alfa Laval wprowadza pierwsze w przemyśle morskim separatory przystosowane do biopaliw

Biopaliwa są aktualną i dostępną opcją paliwową, która ma ogromne znaczenie dla klientów z branży morskiej w procesie dekarbonizacji. Alfa Laval jako pierwsza na rynku podejmuje bardzo praktycznie temat biopaliw i wprowadza serie separatorów zoptymalizowanych pod kątem biopaliw i ich modernizacji.
02.03.2023

Czym jest smart metering i w jak zaplanować jego wdrożenie?

Smart metering w budynkach - co to oznacza w praktyce?
02.03.2023

PKEE: pracując zdalnie możemy zmniejszyć zużycie prądu o 38 proc.

Już 6 kwietnia br. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, wskazujące m.in. na konieczność pokrycia przez pracodawcę kosztów energii czy usług telekomunikacyjnych. Ekwiwalent za tzw. „home office” to dodatkowy zastrzyk gotówki dla domowego budżetu. Jak wynika z analizy Krajowej Agencji Poszanowania Energii dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej – pracując w domu jesteśmy w stanie dodatkowo obniżyć nasze rachunki za prąd nawet o 38 proc. dzięki zastosowaniu kilku prostych nawyków.
01.03.2023

Efektywność energetyczna nowoczesnego biznesu

Zwiększenie efektywności energetycznej to wyzwanie stojące przed biznesem XXI wieku. Często błędnie sprowadzane do oszczędzania energii w rzeczywistości jest trudniejszym zadaniem. Bez wątpienia jedną z dróg do osiągnięcia większej efektywności energetycznej jest poprawa jakości energii. Jednak czym ona jest i czy odbiorca może ją w jakiś sposób zobaczyć?
21.02.2023

Equinor i SSE planują produkcję ekologicznego wodoru dla morskiej farmy wiatrowej

SSE Renewables i Equinor, deweloperzy farmy wiatrowej Dogger Bank w Wielkiej Brytanii, badają dwie opcje dla czwartej farmy wiatrowej, którą partnerzy chcą zbudować w ramach projektu. Obejmują one wykorzystanie jej do produkcji energii elektrycznej, która zasilałaby brytyjską sieć, z ewentualną opcją wykorzystania do produkcji zielonego wodoru.
11.02.2023

Energa przygotowała rozwiązania dla samorządów związane ze zmniejszeniem zużycia energii elektrycznej

Audyt energetyczny, ograniczenie mocy w ramach usługi DSR, modernizacja oświetlenia czy instalacja fotowoltaiki, to niektóre z tematów konferencji w sprawie zmniejszenia zużycia energii elektrycznej dla samorządów - poinformowała w czwartek Energa.
20.01.2023

Brzeg z oczyszczalnią przyszłości

 Będzie to oczyszczalnia przyszłości - zapewnia Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które wyłoniło właśnie wykonawcę II etapu inwestycji w Brzegu, realizowanego ze wsparciem Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Koszty przedsięwzięcia, które ma być sfinalizowane jeszcze w tym roku, to 25 mln zł.
19.01.2023

Czy każda rura może być lufą? Badania nad innowacyjnymi układami wymiany ciepła

Choć przypominają gwintowaną lufę, nie służą do strzelania. Rury z wewnętrznym spiralnie skręconym ożebrowaniem doskonale oddają ciepło do otoczenia, ale ich produkcja jest energochłonna i droga. Naukowiec z AGH ma pomysł na to, jak obniżyć koszt produkcji takich układów, a przede wszystkim poprawić ich parametry w zakresie przewodzenia ciepła. Czy doświadczenia z wytwarzania wymienników ciepła mogą pomóc w chłodzeniu luf w broni palnej?
16.01.2023

Czy damy sobie radę z recyclingiem paneli PV, których miliony zainstalowaliśmy na naszych dachach? Co zrobimy ze zużytymi śmigłami wiatraków?

Panele fotowoltaiczne i wiatraki to przyszłość energetyki. Jest ich coraz więcej w krajobrazie Polski. Jednak nawet te zbudowane z wykorzystaniem najnowszych technologii nie będą działać wiecznie. Myślący perspektywicznie prosumenci zastanawiają się, jak rozwiązać w przyszłości problem recyclingu paneli PV zainstalowanych na swoich domach. Dlatego Grupa PGE już dziś pracuje nad metodami, które pomogą uporać się z czekającymi branżę problemami z utylizacją wyeksploatowanych urządzeń. W grudniu 2022 roku PGE otworzyła Centrum Badań
10.01.2023

W Brzegu powstanie Oczyszczalnia Przyszłości

W Brzegu do końca 2023 r. za 25 mln zł zostanie wybudowana Oczyszczalnia Przyszłości - poinformowało we wtorek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
28.12.2022

Orlen wylicza miliardowe synergie

Korzyści z wchłonięcia Lotosu przez Orlen mają być dwucyfrowe, a kluczową rolą Saudi Aramco jest dostarczanie Polsce ropy spoza Rosji. Tak Orlen odpowiada krytykom - informuje czwartkowy "Puls Biznesu".
22.12.2022

Dekarbonizacja to nowa era dla budownictwa

Dekarbonizacja budownictwa jest ważnym elementem w dążeniu do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatu. Oznacza to, że budynki muszą być projektowane, budowane i użytkowane w sposób, który zmniejsza emisje gazów cieplarnianych, a nie tylko zmniejsza zużycie energii. Branża budowlana, w tym deweloperzy i zarządcy budynków stoją dziś przed wyzwaniem, od którego nie ma odwrotu. Zeroemisyjne technologie i rozwiązania oznaczają nową erę w historii budownictwa.
20.12.2022

NFOŚiGW przekaże Warszawie dodatkowe 194 mln zł na poprawę zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków

Funkcjonujący obecnie w Warszawie system gospodarki wodno-ściekowej zostanie usprawniony i unowocześniony, do czego przyczyni się pokaźne zwiększenie dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Stolica otrzyma aż o 194 mln zł wyższą pożyczkę na realizację wieloletniego projektu, mającego zapewnić mieszkańcom miasta i sąsiednich miejscowości zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków. Powstaną dziesiątki kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz dodatkowe kolektory, a na terenie oczyszcza
19.12.2022

Rachunki za ciepło mogą być niższe nawet o kilkadziesiąt procent

Chociaż trzy czwarte Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że oszczędzanie ciepła w miejscu zamieszkania ma sens, to spora część niekoniecznie to ciepło oszczędza. Przez złe przyzwyczajenia część z nas może tej zimy zmierzyć się z wyższymi rachunkami. Organizatorzy kampanii „Liczy się ciepło” przekonują, że obniżenie opłat za ogrzewanie jest w zasięgu ręki. Wystarczą drobne zmiany w codziennych nawykach, aby cieszyć się komfortem cieplnym i oszczędnościami w domowym budżecie.
08.12.2022

Jeden z najdoskonalszych bioreaktorów świata znajduje się w Polsce! [GALERIA]

Niewielka firma z Wielkopolski opracowała prototypowy bioreaktor, pozwalający na przekształcanie małowartościowych odpadów pochodzących z przemysłu rolno-spożywczego w wysokiej jakości białko. Technologia opracowana przez HiProMine angażuje Hermetię illucens – owada potocznie nazywaną „czarnym żołnierzem” w przetwórstwo, które rewolucjonizuje produkcję białka, w tym branżę petfood (karmy dla kotów i psów).
05.12.2022

Czarny scenariusz transformacji energetycznej

Zawieszenie lub rezygnację z celów klimatycznych i powrót do produkcji energii z węgla w długim okresie - zakłada jeden ze scenariuszy zawartych w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. KE szacuje, że odejście od rosyjskich paliw może oznaczać 100 mld euro oszczędności rocznie.
30.11.2022

 Wystartował konkurs na budynek o obniżonej energochłonności

Oszczędność energii to dziś jedna z najważniejszych cech dobrego projektu budowlanego. W konkursie skierowanym do architektów, nagrody zdobędzie pięć najlepszych koncepcji wielorodzinnego budynku mieszkalnego o obniżonym zużyciu energii.
23.11.2022

Jak efektywnie zarządzać energią elektryczną w domu?

Do oszczędzania energii nie powinno się przekonywać nikogo. To nie tylko korzyści dla środowiska, ale również ulga dla domowego budżetu. Wyjaśniamy, na czym polega rozsądne zarządzanie energią elektryczną w domu oraz jak mądrze i bez zbędnych wyrzeczeń można zoptymalizować zużycie prądu.
13.10.2022

Solaris na Transexpo 2022 prezentuje najnowsze rozwiązania bateryjne

Podczas XVI Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo, odbywających się w dniach 12-14 października 2022 w Kielcach, firma Solaris Bus & Coach prezentuje dwa pojazdy elektryczne. Jednym z nich jest flagowy model elektryczny producenta – Urbino 12 electric, drugim przegubowe Urbino 18,75 electric wyposażone w baterie nowej generacji o bardzo dużych pojemnościach.
12.10.2022

Oszczędzanie energii – już nie wybór, a konieczność

Z początkiem sezonu grzewczego gospodarstwa domowe, przedsiębiorcy oraz instytucje publiczne stanęły przed niełatwym wyzwaniem związanym z rosnącymi wciąż kosztami energii oraz ogrzewania.
10.10.2022

Algorytmy zoptymalizują lokalizację, budowę i przychody z morskich farm wiatrowych

Mądrzejsze rozmieszczenie morskich farm wiatrowych przyspieszy transformację energetyczną i przyniesie większe korzyści finansowe dla deweloperów oraz tańszą energię dla społeczeństwa.
04.10.2022

Przyszłość w betonie, czy beton w przyszłości?

Jakie będzie miasto przyszłości? W jakim kierunku zmierza budownictwo i w jakich przestrzeniach będziemy mieszkać za 10, 20 lub 50 lat? Użytkownicy zaczynają pytać o zielone przestrzenie, architekci wdrażają coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, a ustawodawcy planują uwarunkowania prawne dla „zazielenienia” przestrzeni miejskiej. Do zrobienia wciąż jednak jest bardzo wiele.
01.10.2022

Czy w Polsce zabraknie stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Prawie 9-krotnie – do ok. 42 tys. – może wzrosnąć liczba ogólnodostępnych punktów ładowania w Polsce w ciągu trzech lat. Warunkiem jest optymalizacja prawa oraz kontynuacja programów wsparcia finansowego. Bez wprowadzenia niezbędnych zmian przed ładowarkami mogą tworzyć się kolejki. W najnowszym wydaniu raportu „Polish EV Outlook” PSPA prezentuje dwa scenariusze rozbudowy infrastruktury ładowania w Polsce.
29.09.2022

TAURON przekonuje firmy do efektywności energetycznej

Najtańsza energia to ta zaoszczędzona - przekonuje TAURON w kolejnym poradniku skierowanym do biznesu. Nawet o 30 procent może obniżyć rachunki za energię firma, która wdroży rozwiązania optymalizujące ich zużycie – podkreślają eksperci energetycznego lidera w ebooku dla biznesu. Audyt energetyczny i wprowadzone w jego wyniku rozwiązania proefektywnościowe potrafią wygenerować dla firmy znaczą redukcję zużycia energii.
27.09.2022

Nowe programy redukcji emisji metanu w JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa ogłosiła rozpoczęcie nowych programów redukcji emisji metanu, których budżet to 23 mln euro. JSW jest pierwszą na świecie firmą górniczą, która zdecydowała się zredukować emisję tego gazu także w opuszczonych rejonach kopalni - podała spółka.
07.09.2022

Cyfrowa energetyka przyszłości

Wykorzystanie innowacyjnych technologii cyfrowych w energetyce będzie fundamentem współpracy Enei i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Energetyczna spółka i centrum badawczo-rozwojowe podpisały list intencyjny, który określa charakter oraz kierunki działań związanych z wykorzystaniem technologii cyfrowych w energetyce. Wspólne projekty Enei i PCSS w szczególności będą dotyczyły działań badawczo-rozwojowych oraz wypracowania nowoczesnych produktów i usług, które mogą być oferowane klientom Enei.
07.09.2022

Czy grożą nam nieoświetlone ulice i drogi?

W obliczu kryzysu energetycznego i galopującej inflacji mnożą się pytania, o jakich oszczędności samorządy będą poszukiwać w zakresie zużycia energii elektrycznej. Coraz częściej słyszy się głosy o możliwym wygaszaniu oświetlenia drogowego i ulicznego. Czy obecna sytuacja doprowadzi do tak radykalnych kroków?
30.08.2022

Inny punkt projektowania turbin - zmieni offshore i obniży koszty

Brandon Ennis, kierownik techniczny ds. morskich elektrowni wiatrowych w Sandia National Laboratories, miał radykalnie przewrotny pomysł na morskie turbiny wiatrowe: zamiast wysokiej, potężnej wieży z łopatami na szczycie, wyobraził sobie turbinę bez wieży, z łopatami naciągniętymi jak w łuku.
29.08.2022

Branża fashion otwarta na nowe technologie zmniejszające negatywny wpływ na środowisko

Technologia druku przyrostowego coraz chętniej wykorzystywana jest przez firmy modowe, m.in. do tworzenia prototypów. Nowe technologie mogą nie tylko usprawnić produkcję, ale też uczynić ją bardziej zrównoważoną, podobnie jak dystrybucję ubrań. To szczególnie istotne, bo dziś przemysł odzieżowy jest jednym z największych „szkodników” dla środowiska.
25.08.2022

Tauron i Rafako rozpoczęły mediacje w sprawie bloku w Jaworznie

Rafako i eksploatująca nowy blok energetyczny w Jaworznie spółka Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) rozpoczęły mediacje przed Prokuratorią Generalną - poinformowały w środę wieczorem obie spółki. Mediacje dotyczą wypracowania nowego terminu, po którym blok w Jaworznie ma pracować bez usterek.
11.08.2022

Automotive najbardziej zdigitalizowanym sektorem w Polsce – DIGI INDEX 2022

Branża Automotive osiągnęła najwyższy wskaźnik cyfryzacji w Polsce — wskazuje na to najnowsza, 3. edycja raportu Siemensa - DIGI INDEX. Wynik 2,6 pkt. świadczy o tym, że większość badanych firm przeszła już z etapu przygotowań do tworzenia podstaw cyfryzacji. W przypadku wybranych obszarów można nawet mówić o stosowaniu digitalizacji w praktyce. Co istotne, niepewność rynkowa związana m.in. z zerwanymi łańcuchami dostaw wpłynęła wręcz mobilizująco na przedsiębiorców, którzy deklarują zwiększenie budżetów na wdrażanie digitaliza
03.08.2022

Lider Zmian – branżowa platforma społecznościowa dla technologów

Rozwój w branży technologicznej - źródła wiedzy, wsparcie ekspertów
18.07.2022

Modernizacja systemów HVAC szansą na optymalizację kosztów działania obiektów

Przegląd i optymalne zarządzanie klimatyzacją, wentylacją i ogrzewaniem w obiektach wielkopowierzchniowych wpływa na poprawę efektywności energetycznej. Optymalizacja kosztów technicznych działania obiektów jest jednym z największych wyzwań nadchodzących miesięcy. Modernizacje systemów HVAC i automatyki sterowniczej powodują oszczędzanie energii elektrycznej i zasobów, przez co generowane są wymierne korzyści finansowe. Mają one również korzystny wpływ na środowisko, ponieważ redukują emisję CO2 i śladu węglowego.
04.07.2022

[WIDEO] Vattenfall i Shell zoptymalizuje farmy wiatrowe czujnikami!

Lądowe i morskie turbiny wiatrowe muszą pracować z jak największą wydajnością, aby zmaksymalizować ilość wytwarzanej energii. Obecnie metody stosowane do optymalizacji wydajności farm wiatrowych koncentrują się głównie na wydajności poszczególnych turbin. Ale opracowano nowe, niedrogie technologie pomiaru wiatru, które mogą pomóc w poprawie wydajności wielu turbin wiatrowych na dużych farmach wiatrowych.
29.06.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ambiens: Poszukujemy wspólnego mianownika w offshore wind

W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Michałem Kaczerowskim, prezesem Ambiens. Jest to polska firma doradcza, która od kilku lat wspiera sektor morskiej energetyki wiatrowej w zakresie efektywnego zarządzania procedurami w rozwijanych projektach. – Ambiens to butikowa spółka doradcza, gdzie butikowość oznacza niezależność, konsekwentną orientację na sektor energetyczny i jego transformację oraz regionalizację aktywności obejmującej rynek Polski i basen Morza Bałtyckiego – mówi Kaczerowski. Firm
27.06.2022

Ekologiczny, nowy intermodalny terminal Laude w Zamościu otwarty

23 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie nowego terminalu firmy Laude Smart Intermodal zlokalizowanego przy stacji kolejowej Zamość Bortatycze na szerokotorowej linii LHS. Terminal będzie mógł obsługiwać 10 pociągów dziennie. Zrealizowana inwestycja pozwoliła na zwiększenie zdolności przeładunkowej terminalu do 15 tys. kontenerów TEU rocznie. Daje to możliwość wywiezienia dużo większego niż do tej pory wolumenu ładunków z Ukrainy. Uruchomienie nowych połączeń intermodalnych z wykorzystaniem własnych opatentowanych innowacji w kon
27.06.2022

Brambles przyspiesza termin wdrożenia zerowego poziomu emisji netto o 10 lat

W ramach przyjętego programu zrównoważonego rozwoju globalna firma logistyczna funkcjonująca pod marką CHEP przyspiesza realizację strategii dekarbonizacji, intensywnie pracując nad pionierskimi, regeneracyjnymi łańcuchami dostaw.
10.06.2022

Energetyka wiatrowa jako droga do rozwoju gospodarki i obniżenia cen energii w Polsce

System elektroenergetyczny oparty o rozproszone źródła energii, a takimi są farmy wiatrowe jest nam potrzebny niezwłocznie. Gwarantuje on niezależność i bezpieczeństwo energetyczne skutecznie obniżając ceny prądu. Wiatr wzmocni także polską gospodarkę poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. O tym jak i dlaczego warto wydeptać ścieżkę ku zielonej energii podczas sesji głównej Konferencji PSEW 2022 w Serocku już 14 czerwca.
08.06.2022

Zero emisji: Air France i KLM stanęły w szranki w konkursie „Skyteam Sustainable Flight Challenge”

W ostatnich dniach linie Air France i KLM zrealizowały cztery specjalne loty, podczas których zastosowano wszystkie aktualnie dostępne środki i narzędzia w celu maksymalnej redukcji emisji CO2 i minimalizacji wpływu na środowisko. Dwa rejsowe loty Air France - do Montrealu i Lizbony oraz dwa połączenia KLM - do Edmonton i Porto odbyły się w ramach projektu „Skyteam Sustainable Flight Challenge”, w którym bierze udział szesnastu członków sojuszu SkyTeam.
10.05.2022

ToGetAir 2022. Morskie elektrownie wiatrowe – jakie wyzwania jeszcze przed nami?

Morskie elektrownie wiatrowe na polskich wodach terytorialnych na Morzu Bałtyckim powoli stają się faktem. Nie oznacza to jednak, że nie brakuje już związanych z nimi wyzwań. O najważniejszych z nich podczas szczytu klimatycznego ToGetAir dyskutowano w ramach panelu „Morskie elektrownie wiatrowe: wyzwanie technologiczne, sieciowe i organizacyjne”.
22.04.2022

Drugie życie odpadów kartonowych w największym oddziale GEFCO

GEFCO ograniczyło o 60% utylizację odpadów kartonowych w oddziale Psary k. Wrocławia w wyniku uruchomienia własnej produkcji wypełniaczy do przesyłek ekspresowych.
21.04.2022

Air France Act - nowa strategia redukcji emisji CO2 [WIDEO]

Aby osiągnąć cel wyznaczony podczas Porozumienia Klimatycznego ONZ podpisanego w Paryżu, które zakłada ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 2°C, w celu przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych, branża lotnicza musi przyspieszyć transformację swojej działalności względem środowiska. W związku z tym linie lotnicze Air France uruchamiają program „Air France ACT”, który określa nową strategię redukcji emisji CO2.
20.04.2022

Z inicjatywy Fundacji RECAL branża odpadowa spotkała się na Politechnice Śląskiej, by dyskutować o optymalizacji procesu sortowania

Ostatnie lata były czasem przebudowy polskiego systemu gospodarki odpadami wynikającej m.in. z potrzeby dostosowania systemu do najnowszych trendów i technologii oraz wymogów wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej. Dodatkowo długi okres pandemii, a także trwająca wojna w Ukrainie, spowodowały zerwanie łańcuchów dostaw, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost cen surowców. Wszystko to sprawia, że odzysk cennych materiałów, a do takich należy bez wątpienia aluminium, jest szczególnie istotny.
19.04.2022

Na Politechnice Gdańskiej podpisano umowę na realizację projektu ZeroWastePorts - autonomicznego statku do zbierania odpadów z wody i innych jednostek

Powstanie autonomiczny statek, który będzie zbierał odpady z wody i innych statków, a do tego będzie zasilany energią elektryczną. 5 kwietnia prof. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki oraz Adam Ślipy, prezes zarządu Seatech Engineering podpisali umowę konsorcjum na realizację projektu.
11.04.2022

Bezemisyjna produkcja ciepła, wodoru, amoniaku z wykorzystaniem reaktora wysokotemperaturowego

Narodowe Centrum Badań Jądrowych bierze udział w realizacji międzynarodowego projektu GEMINI 4.0 realizowanego przez ponad 20 instytucji z Europy, Azji i USA. Partnerzy opracują koncepcję wykorzystania reaktora wysokotemperaturowego do bezemisyjnej produkcji ciepła technologicznego i komunalnego, wodoru, amoniaku i innych zastosowań.
07.04.2022

FourKites wprowadza w Europie uniwersalne rozwiązanie zarządzania oknami czasowymi, aby załagodzić problemy związane z brakiem dostępności pracowników w łańcuchu dostaw i obniżyć emisje gazów cieplarnianych

Aplikacja nowej generacji do rezerwacji okien czasowych wykorzystuje widok łańcucha dostaw w czasie rzeczywistym, aby ułatwić współpracę pomiędzy nadawcami i przewoźnikami w całej Europie.
07.04.2022

Sescom rozwija usługę Energy - optymalizację efektywności energetycznej

Sescom, jeden z największych dostawców z rynku technicznego Facility Management w Polsce, rozpoczął kolejny projekt z zakresu efektywności energetycznej dla jednej z największych marek paliwowych posiadającej swoje stacje w Słowacji. Do zadań firmy będzie należało zoptymalizowanie zużycia energii w prawie 80 stacjach paliw.
24.03.2022

Orlen i Lotos muszą połączyć siły, aby sprostać konkurencji w branży

Na światowym rynku liczą się tylko duzi gracze. Takim będzie Grupa Orlen po połączeniu z Grupą Lotos. Co więcej, jeden, silny koncern znacząco wzmocni krajowe bezpieczeństwo energetyczne – zgodzili się uczestnicy debaty „Paliwa a fuzja”, która odbyła w Centrum Prasowym PAP. Partnerami wydarzenia były PKN Orlen i Warsaw Enterprise Institute.
16.03.2022

Transformacja energetyczna Polski w obliczu ambitnych celów unijnych - Fit for 55

Wyzwania związane z transformacją energetyczną Polski w najbliższych latach są ogromne. Poprawa infrastruktury przesyłowej, zwiększenie efektywności OZE, a także inwestycje w energetykę jądrową i nowe technologie stanowią, zdaniem ekspertów branży energetycznej, skuteczny sposób odejścia od paliw kopalnych.
09.03.2022

Wiceminister Zyska o powstaniu Dolnośląskiej Doliny Wodorowej

Rozwój technologii wodorowych oraz ich znaczenie dla regionu Dolnego Śląska to główny temat spotkania powołującego Stowarzyszenie Dolnośląska Dolina Wodorowa. W wydarzeniu, które odbyło się 25 lutego 2022 r. we Wrocławiu, wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
26.02.2022

Powstała Dolnośląska Dolina Wodorowa

25 lutego 2022 r. w Centrum Konferencyjnym „Wrocławski Park Przemysłowy” z inicjatywy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. została powołana Dolnośląska Dolina Wodorowa. Głównym partnerem biznesowym przedsięwzięcia jest KGHM Polska Miedź S.A. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Ireneusz Zyska Sekretarz Stanu, Pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, osoby związanie ze środowiskiem biznesowym, naukowym i samorządowym obu regionów. ARP S.A. reprezentował wiceprezes Paweł Kolczyński, a KGHM Polska Miedź S.A. Adam Bugajczuk, wicepre
25.02.2022

Spółka z Grupy Kapitałowej Grupa Azoty realizuje ważną inwestycję dla produkcji nawozów

W Grupie Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn trwa realizacja zadania inwestycyjnego "Modernizacja węzła sprężania gazu syntezowego dla potrzeb Wytwórni Amoniaku". Jego generalnym wykonawcą jest Grupa Azoty Polskie Konsorcjum Chemiczne, a łączną wartość szacuje się na 180 mln zł.
22.02.2022

Obajtek: połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos do połowy tego roku jest realne

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział na antenie Radia Gdańsk, że połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos jest realne do połowy tego roku.
07.02.2022

Columbus w Śląsko-Małopolskiej Dolinie Wodorowej

Columbus Energy S.A., wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, przystąpił do kolejnego stowarzyszenia wspierającego rozwój gospodarki wodorowej. Od końca stycznia br. Spółka jest członkiem-założycielem Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej, zainicjowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.
02.02.2022

Powołano Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową

W Muzeum Śląskim w Katowicach, 31 stycznia 2022 r., uroczyście powołano Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową, stanowiącą realizację Polskiej Strategii Wodorowej. W wydarzeniu wzięli udział wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska i wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Paweł Kolczyński.
01.02.2022

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zawarła umowę na dostawę energii trakcyjnej z OZE

Łódzka Kolej Aglomeracyjna podpisała umowę z PKP Energetyka na dostawę energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Według niej, w 2022 r. ŁKA uzyska ok. 30 proc. energii z OZE i wartość ta będzie rosła w kolejnych latach, by w 2028 r. dojść do 100 proc.
19.01.2022

Innowacyjne Rozwiązanie polskiego start-upu pomaga liniom lotniczym obniżyć zużycie paliwa

Algorytmy sztucznej inteligencji pomagają liniom lotniczym tworzyć strategię oszczędzania paliwa. Dzięki aplikacji stworzonej przez polski start-up StorkJet udaje się im zredukować zużycie paliwa nawet o kilkadziesiąt kilogramów podczas jednego lotu. Oznacza to nie tylko wielomilionowe oszczędności, ale i znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
04.01.2022

Dynamiczny koniec roku w unijnym projekcie Wodociągów Białostockich

W ostatnich miesiącach 2021 roku Wodociągi Białostockie rozpoczęły ostatni etap realizacji współfinansowanego przez UE projektu pt. „Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków - I etap”. Większość z 30 zadań inwestycyjnych odnosi się do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. W porównaniu z nimi większą skalę mają te, które dotyczą obiektów technologicznych przedsiębiorstwa.
24.12.2021

Debata: chmura w energetyce ma świetlaną przyszłość

Oszczędność czasu, zmniejszenie kosztów, optymalizacja efektywności pracy, to korzyści, jakie daje zastosowanie w energetyce zaawansowanych narzędzi cyfrowych, takich jak chmura obliczeniowa – zgodzili się uczestnicy debaty „Cyfryzacja w energetyce”, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP. W dyskusji wzięli udział Robert Perkowski, wiceprezes ds. operacyjnych PGNiG oraz Tomasz Niebylski, dyrektor sprzedaży w Microsoft.
16.12.2021

Ciepło z termosu dla mieszkańców Poznania od Veolii

W tegorocznym sezonie grzewczym miejską sieć ciepłowniczą w Poznaniu wesprze nowa inwestycja - akumulator ciepła. Akumulator, niczym wielki termos zmagazynuje nadwyżki ciepła, które będą dystrybuowane przy wzroście zapotrzebowania mieszkańców na energię cieplną. Dzięki temu zmniejszy się zużycie węgla i oleju w procesie produkcji, a także zredukowana zostanie emisja CO2 do atmosfery.
31.10.2021

Kopalnie PGG poligonami badawczymi największego projektu nauk o Ziemi EPOS-PL

Należące do Polskiej Grupy Górniczej zakłady: kopalnia Piast-Ziemowit, ruch Bielszowice w kopalni Ruda i ruch Rydułtowy w kopalni ROW są tzw. poligonami badawczymi w ramach największego europejskiego projektu geologicznego – Systemu Obserwacji Płyty Europejskiej EPOS-PL.
23.10.2021

Strategiczne partnerstwo Grupy Azoty i Microsoft na rzecz wykorzystania chmury i sztucznej inteligencji w rolnictwie

Grupa Azoty i Microsoft podpisały porozumienie na rzecz wykorzystania chmury m.in. w zakresie rolnictwa precyzyjnego, inkubowania inicjatyw technologicznych, zmieniających sektor produkcji oraz rozwoju kompetencji pracowników Grupy. Moc obliczeniowa i zaawansowana analiza umożliwią wdrożenie efektywniejszych działań, których celem będzie optymalizacja biznesu Grupy Azoty i zrównoważony rozwój organizacji.
14.10.2021

PGNIG: zgoda zarządu na rozpoczęcie optymalizacji działalności operacyjnej

Zarząd PGNiG podjął we wtorek uchwałę rozpoczynającą proces optymalizacji działalności operacyjnej Grupy Kapitałowej - podała w komunikacie spółka. Docelowo PGNiG ma mieć strukturę holdingu, na początek cała działalność operacyjna trafi do nowej SPV.
13.10.2021

Polska branża offshore liczy już około 400 firm

Polski łańcuch dostaw dla branży offshore obejmuje dziś ponad 400 przedsiębiorstw – podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Branżowi eksperci oceniają, że udział krajowych firm w projektach pierwszej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych będzie sięgał 20–25 proc., ale potencjał krajowego przemysłu w tym obszarze jest nawet dwukrotnie większy. Jak największe lokalne zaangażowanie ma zapewnić porozumienie sektorowe, które branża offshore podpisała z rządem w połowie września.
05.10.2021

Zintegrowane zarządzenie energią, czyli jak skutecznie obniżyć koszty eksploatacji obiektu

Jednym z najważniejszych kroków do efektywnego zarządzania energią elektryczną jest digitalizacja procesów. Kompleksowe rozwiązania technologiczne pozwalają na uproszczenie skomplikowanych procedur i mogą prowadzić do ograniczenia kosztów utrzymania systemu energetycznego nawet o 80 proc. – przekonują eksperci Schneider Electric.
30.09.2021

Lato unijnego projektu Wodociągów Białostockich

Letni etap realizacji współfinansowanego przez Fundusz Spójności Unii Europejskiej projektu pt. ,,Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Białegostoku i Gminy Wasilków” Wodociągi Białostockie mogą zaliczyć do udanych. Ostatnie zadania objęte harmonogramem – włącznie z tymi, o które przedsięwzięcie zostało w jego trakcie rozszerzone – przebiegają planowo.
27.09.2021

PERN, jako uczestnik rynku mocy, deklaruje redukcję zużycia energii elektrycznej

PERN w ramach Programu DSR - Demand Side Response, czyli czasowej redukcji poboru energii elektrycznej na wezwanie Operatora Systemu Przesyłowego, jako uczestnik rynku mocy, zadeklarował jej redukcję na poziomie 6 MW. Umowę w tej sprawie spółka podpisała z Enspirion, tzw. agregatorem DSR.
22.09.2021

Polska energia z morskich farm wiatrowych. Czas na zagraniczne inwestycje w polski „Local Content”

10 mld zł wyda Grupa Orlen na budowę morskich farm wiatrowych Baltic Power. Drugie tyle wyda prawdopodobnie PGE i Ørsted. Te firmy wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego. W Gdyni będzie port instalacyjny. I to wszystkie prawie pewne informacje co do rozwoju morskich farm wiatrowych, w których ma partycypować polski przemysł i nauka.
18.08.2021

Kolejny zielony krok InPostu – Green City – kostka antysmogowa i nowe miasta

InPost – lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie – wprowadza do użytku przy wszystkich nowo posadowionych Paczkomatach® innowacyjną brukową kostkę antysmogową w miastach partnerskich programu Green City. Do programu „Green City” – właśnie przystąpiły Sopot i Rzeszów, które dołączyły do Łodzi, Krakowa, Kielc, Wałbrzycha, Częstochowy i Zielonej Góry, a do końca roku program obejmie kilkadziesiąt miast w Polsce.
12.08.2021

PSEW: Nie będzie Nowego Ładu bez energii z wiatru

Inwestycje w farmy wiatrowe to jeden z filarów projektowanej zmiany modelu polskiej energetyki w przedstawianym przez rząd „Nowym Ładzie". Z szacunków wynika, że uwolnienie energetyki opartej na wietrze może sprawić, że niemal wszyscy Polacy będą korzystać z taniej, zielonej energii.
09.08.2021

Rząd planuje przyjąć uchwałę ws. portu instalacyjnego dla offshore w III kwartale

Rada Ministrów planuje przyjąć w III kwartale br. uchwałę ws. budowy w Porcie Gdynia terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych - wynika z nowego wpisu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych.
28.07.2021

Drukarka 3D wniosła innowacyjne rozwiązania do wielowiekowej historii energii geotermalnej

W ubiegłym tygodniu włoska elektrownia geotermalna Enel ogłosiła sukces – z pozytywnym skutkiem udało się zastosować drukarkę 3D do naprawy i dostarczania części zamiennych do elektrowni.
05.06.2021

Biedronka łączy logistykę z jednym z największych w kraju producentów nabiału. Dzięki temu firmy redukują koszty i negatywny wpływ transportu na środowisko

Coraz więcej firm wprowadza rozwiązania, które mają zoptymalizować ich łańcuchy dostaw pod kątem środowiskowym, operacyjnym i finansowym. Jednym z nich jest pooling, rozwiązanie oferowane przez firmę CHEP polegające na współdzieleniu i ponownym wykorzystywaniu palet w obiegu zamkniętym. Korzystają z niego m.in. Biedronka, największa sieć handlowa w Polsce, oraz Grupa Polmlek, jeden z największych w kraju producentów nabiału.
27.05.2021

PKN Orlen otworzył Centrum Badawczo-Rozwojowe

W Płocku (Mazowieckie) otwarto w środę Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN Orlen wybudowane za ok. 184 mln zł. Jak ocenił wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, PKN Orlen, który buduje największy w historii Polski koncern multienergetyczny, musi rozwijać innowacje i nowe technologie.
19.05.2021

Żegluga ma szansę na dekarbonizację, ale udział ekologicznych paliw musi wynieść 7 proc. do 2030 r.

Do końca dekady udział ekologicznych paliw stosowanych w żegludze w Unii Europejskiej powinien wynosić 7 proc., aby osiągnąć pełną dekarbonizację sektora do 2050 r. – wynika z raportu organizacji pozarządowej Transport & Environment (T&E).
04.05.2021

Kurs na wiatr. Świat stawia na morskie farmy wiatrowe

Inwestycje w rozwój morskich farm wiatrowych poza Chinami wzrosną o 57% w ciągu najbliższych 18 miesięcy – prognozuje Westwood Offshore. Energia z elektrowni wiatrowych będzie zapewniać 30% całej światowej produkcji energii elektrycznej do 2050 r. – przewiduje DNV.
29.04.2021

NCBR: trzech wykonawców w projekcie „oczyszczalni przyszłości”

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło do I etapu konkursu na technologię oczyszczalni ścieków przyszłości trzech wykonawców. Budżet programu finansowanego ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 27 mln zł.
28.04.2021

Czy zielone magazyny będą skutecznym sposobem na zmniejszenie kosztów?

W 2020 roku, pomimo pandemii, zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej wzrosły o blisko 10 proc., między innymi za sprawą intensywnego rozwoju e-commerce. Branża logistyczna coraz częściej uwzględnia w swoich strategiach cele prośrodowiskowe. W kolejnym odcinku podcastu innogy ON AIR przedstawiciele firm 7R i innogy Polska rozmawiają o nowych trendach w projektowaniu powierzchni magazynowych.
23.04.2021

Unijny projekt Wodociągów Białostockich wraz z wiosną nabiera tempa

Realizowany przez Wodociągi Białostockie przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej projekt "Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap" w pierwszym tegorocznym kwartale przebiegał planowo. Wraz z nadejściem wiosny prace budowlane zaczynają nabierać tempa.
29.03.2021

Priorytety Jastrzeębskiej Spółki Węglowej - strategia środowiskowa i poproawa sytuacji finansowej

Poprawa sytuacji finansowej, inwestycje służące pozyskaniu kolejnych źródeł węgla koksowego oraz zwiększenie udziału tego rodzaju węgla w produkcji, a także opracowanie i wdrożenie strategii środowiskowej - to niektóre priorytety działania zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).
19.03.2021

Startupy. Młodzi przedsiębiorcy z głowami pełnymi „eko” pomysłów. Jak je realizują i kto im pomaga?

Znamy najlepsze pomysły na biznes z łódzkiego, opolskiego i małopolskiego. Laureaci ogólnopolskiego konkursu Warm Up Your Business mówią nam o swoich startupach oraz tym, jak ich działalność wpłynie na środowisko i otoczenie.
28.02.2021

Lotos: asfalty wysokomodyfikowane pozwolą budować trwalsze i tańsze drogi

Dzięki wykorzystaniu asfaltów wysokomodyfikowanych HiMA w Polsce będzie można budować trwalsze i tańsze drogi - czytamy we wtorkowej informacji Grupy Lotos wchodzącej w skład konsorcjum uczelni i spółek, które prowadziły projekt badawczy w tej sprawie.
23.02.2021

Plany budowy farm wiatrowych na Bałtyku nabierają rozpędu

Współpraca PGE z konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i MEWO S. A. przy realizacji Programu Offshore weszła w nowy etap. Obejmuje on przygotowanie niezbędnej dokumentacji i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko oraz wsparcie przy pozyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 oraz Elektrowni Wiatrowej Baltica-3.
23.02.2021

Lubelscy naukowcy wyprodukują biopaliwo z roślin energetycznych

Produkcja czystego biopaliwa z roślin energetycznych jest celem projektu badawczego realizowanego m.in. przez dwoje naukowców Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Lubelska uczelnia jest jednym z partnerów w międzynarodowym konsorcjum skupiającym 20 podmiotów.
28.12.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.