Wynik wyszukiwania - " biopaliwa" - Wiadomości

Orlen: blisko 9 mln euro unijnego wsparcia na międzynarodowy projekt wodorowy HySPARK

Prawie 9 mln euro z unijnego programu Clean Hydrogen Partnership jako pierwszy w Polsce pozyskał realizowany przez Orlen i konsorcjum 17 partnerów międzynarodowy projekt HySPARK. Środki te pozwolą m.in. na wyprodukowanie pojazdów wodorowych i ich testy na potrzeby lotniska Chopina w Warszawie.
13.08.2024

Grupa Polsat Plus i ZE PAK wybudują kolejnych 5 stacji tankowania wodoru

Spółki PAK-PCE Biopaliwa i Wodór oraz PAK-PCE Stacje H2 z Grupy Polsat Plus podpisały umowę grantową z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA – The European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency) na realizację projektu w obszarze wodoru. Obejmuje ona budowę 5 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru rozmieszczonych przy drogach sieci TEN-T (transeuropejska sieć transportowa) oraz instalacji do produkcji zielonego wodoru o łącznej mocy 5 MW. Dofinansowanie wynosi ok. 64 ml
09.08.2024

Innowacyjne startupy już dziś zmieniają oblicze polskiej energetyki

W minionym roku przez polski rynek venture capital (VC) przepłynęło 2,1 mld złotych – taką sumę polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w 399 rodzimych, innowacyjnych przedsiębiorstw. Daleko nam jeszcze do statusu tzw. startup nation, jednak nasz kraj posiada wystarczający potencjał, aby w przyszłości taki tytuł uzyskać.
29.07.2024

Alfa Laval pionierem zrównoważonego transportu morskiego

Alfa Laval napędza przemysł morski na drodze do dekarbonizacji dzięki swoim technologiom, rozwiązaniom i doświadczeniu w obsłudze paliw. Oferta Alfa Laval dla przemysłu morskiego wykracza poza pojedyncze zastosowanie lub rodzaj paliwa. Firma wprowadza innowacje i poszerza swoją ofertę rozwiązań zarówno dla istniejących, jak i pojawiających się paliw alternatywnych, w tym LNG, LPG, biopaliw, metanolu i amoniaku.
23.07.2024

Orlen rozpoczyna budowę pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 42 MW

Energa Green Development, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, rozpoczyna budowę pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 42 MW. Ich lokalizacja to Barczewo, Działdowo, Płońsk - dwie instalacje i Wąbrzeźno. Uruchomienie farm planowane jest w drugiej połowie 2025 r.
12.07.2024

Grupa Orlen przejmuje farmę fotowoltaiczną w Zachodniopomorskim

Spółka Orlen Wind 3 z Grupy Orlen podpisała umowę przejęcia od funduszu Forum IV FIZ i firmy Prime PV Assets elektrowni fotowoltaicznej w Wałczu (Zachodniopomorskie) - podał w środę koncern. Orlen zaznaczył, że posiada już ponad 100 MW mocy zainstalowanej w fotowoltaice.
10.07.2024

Zielone paliwa są tam, gdzie były telefony komórkowe 20 lat temu?

Już dwie polskie gminy – Barwice i Grzmiąca na Pomorzu Zachodnim – wyraziły zainteresowanie rozwojem instalacji wodoru i e-metanolu na swoim terenie. Obie gminy podpisały list intencyjny z European Energy w celu rozpoczęcia badania możliwości realizacji projektu.
05.07.2024

Energa z Grupy Orlen: na budowie elektrowni w Grudziądzu trwa instalacja turbozespołu

Na budowie elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu, należącej do Energi, trwa instalacja turbozespołu; zaawansowanie prac związanych z tą inwestycją, w tym projektowych, zakupów, dostaw i samej budowy zbliża się do 80 proc. - poinformowała spółka z Grupy Orlen.
05.07.2024

Inżynierowie z PW pracują nad rozwiązaniem, które zapewni gospodarstwom niezależność energetyczną

Nad prototypem urządzenia, które wytwarza energię elektryczną oraz ciepło - i zapewni niezależność energetyczną każdemu gospodarstwu domowemu, pracują naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Można będzie w nim wykorzystać różnego rodzaju paliwa płynne, nawet bimber.
20.06.2024

W drodze do zeroemisyjności. Czy dekarbonizacja gospodarki się uda?

Najnowszy raport od Bloomberg zawiera rekomendacje zmierzającego do dekarbonizacji światowej gospodarki. Kluczem do sukcesu jest przejście na czystą energię, zaś według era paliw kopalnych zmierza ku końcowi.
19.06.2024

Orlen. Ruszyła instalacja do przetwarzania energii z OZE w paliwa gazowe

W należącym do Orlenu oddziale PGNiG w Odolanowie, w ramach programu badawczego InGrid Power to Gas, ruszyła instalacja do przetwarzania energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych w paliwa gazowe, jak wodór - poinformował we wtorek koncern.
18.06.2024

Zrównoważony rozwój na wysokościach: Czy przyszłość widzimy tylko w zielonych barwach?

Zrównoważony rozwój w branży logistycznej, zwłaszcza w obszarze usług lotniczych, wydaje się kluczowy dla przyszłości środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Europejska Agencja Środowiska przewiduje, że logistyka będzie odpowiadać za aż 40% globalnych emisji dwutlenku węgla do 2050 roku, chyba że zostaną podjęte właściwe kroki. To z kolei stawia przed firmami wiele wyzwań. Jednak zmiany dotyczą nie tylko wielkich biznesów. Bycie eko przestało być wyłącznie trendem, a stało się realną potrzebą działania na rzecz zmniejszenia emis
14.06.2024

Co się dzieje z polskim rynkiem biometanu?

Co jakiś czas w mediach powraca temat biometanu. Ostatnio przy okazji polskiego KPEiK, w którego wersji podstawowej zabrakło mocnej, biometanowej strategii. Dużo się o zielonym paliwie mówi, ale ciągle nie pada to, co wszyscy chcielibyśmy usłyszeć: ruszyły biometanownie. Czy jesteśmy chociaż na dobrej drodze? Sądząc po nastrojach polskich firm, niekoniecznie.
03.06.2024

Orlen Południe chce wybudować w zakładzie w Jedliczu biogazownię

Orlen Południe, spółka z Grupy Orlen, planuje zbudować w swym zakładzie produkcyjnym w Jedliczu (Podkarpackie) instalację biogazowni. Ogłoszono postępowanie na zaprojektowanie obiektu i jego wykonanie w systemie "pod klucz" wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Termin składania ofert to 16 czerwca.
28.05.2024

MKiŚ: w 2030 r. po polskich drogach ma jeździć ponad 1,5 mln elektryków

W 2030 r. w Polsce ma być ponad 1,5 mln samochodów elektrycznych - wynika z prognozy resortu klimatu zamieszczonej w OSR projektu noweli ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Nowe przepisy implementować będą unijną dyrektywę RED II ws. m.in. szerszego wykorzystania prądu w transporcie.
23.05.2024

Grupa Orlen przeznaczy 85 mld zł na zielone inwestycje w energetyce do 2030 r.

Grupa Orlen do 2030 r. przeznaczy 85 mld zł na zielone inwestycje w segmencie energetyki. Do końca dekady zamierza zwiększyć moce odnawialnych źródeł energii z obecnego poziomu prawie 1 GW do ponad 9 GW - podał wewnętrzny periodyk koncernu Magazyn GO!
16.05.2024

Orlen rozwija odnawialne źródła energii, inwestując w fotowoltaikę

Terminal paliw w Ostrowie Wielkopolskim jest trzecim tego typu obiektem w ramach Grupy Orlen, w którym zainstalowano farmę fotowoltaiczną. Ma ona moc 3,1 MW. Niedługo budowa drugiej farmy słonecznej o mocy do 2 MW ruszy na terenie zakładu głównego Orlenu w Płocku - poinformował w środę koncern.
15.05.2024

EKG 2024: wykorzystujemy jedynie 20 proc. środków z UE na zieloną transformację

Od momentu wstąpienia do UE polskie firmy i instytuty otrzymały ok. 1,8 mld euro dofinansowania na badania naukowe i innowacje, m.in. w zakresie opracowywania i wdrażania zielonych technologii. To ogromne wsparcie, jednak inne kraje członkowskie o podobnym potencjale co Polska, wykorzystały w tym samym czasie nawet pięciokrotnie większe środki.
10.05.2024

PostNL i Spring wprowadzają cztery miliony litrów biopaliwa do europejskiej sieci transportu drogowego

Od dziś holenderskie przedsiębiorstwo pocztowe PostNL i Spring, jego międzynarodowa spółka zależna, wprowadzą do europejskiej sieci transportu drogowego około czterech milionów litrów oleju napędowego HVO100. Stanowi to znaczący krok na drodze do uzyskania czystszych i bardziej przyjaznych dla środowiska metod doręczania przesyłek, zapewniając redukcję emisji dwutlenku węgla aż o 12 kiloton rocznie. Odpowiada to około 5000 samochodów napędzanych benzyną przez okres dwunastu miesięcy. Inicjatywa ta pomaga PostNL i Spring wnieść zn
29.04.2024

Orlen wykorzystuje energię odnawialną przy wydobyciu gazu ze złoża Sleipner

Instalacja wydobywcza złoża Sleipner, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen, została podłączona do źródła odnawialnej energii wytwarzanej na lądzie. Pozwoli to wyłączyć tam dwie turbiny gazowe i uniknąć emisji 160 tys. ton CO2 rocznie - poinformował w piątek Orlen.
19.04.2024

Orlen otrzyma 62 mln wsparcia z UE na projekty wodorowe

62 mln euro bezzwrotnego wsparcia z UE otrzymał realizowany przez Orlen projekt Clean Cities - Hydrogen mobility in Poland. Dofinansowanie obejmie budowę w Polsce 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru i instalacji produkcji "zielonego", odnawialnego wodoru - podał koncern.
18.04.2024

Orlen wybuduje stację tankowania wodoru przy lotnisku im. F. Chopina w Warszawie

Orlen planuje budowę ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru przy lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Koncern ogłosił we wtorek zapytanie ofertowe, dotyczące wyboru generalnego wykonawcy tej inwestycji. Jak podano w dokumentacji postępowania, oferty można składać do 7 maja.
10.04.2024

Linie lotnicze KLM przegrały proces o greenwashing z organizacją Fossil Free

Sąd w Amsterdamie przyznał w środę rację organizacji Fossil Free, która oskarżyła holenderskie linie lotnicze KLM o stosowanie greenwashingu w swoich kampaniach reklamowych. Sąd uznał, że argumenty dotyczące pozytywnych aspektów dla środowiska, które pojawiały się w reklamach KLM są niejasne i "malują zbyt różowy obrazek" firmy, mogąc zmylić konsumentów.
21.03.2024

Czechy kolejnym krajem oferującym czyste biopaliwo HVO100

Czechy dołączyły do Austrii i Słowacji, gdzie w ostatnich miesiącach pojawiła się możliwość zatankowania biopaliwa HVO100. Zrównoważona alternatywa dla konwencjonalnego diesla jest dostępna na nowej, samoobsługowej stacji benzynowej Eurowag w pobliżu miejscowości Jihlava, ok. 150km od granicy z Polską.
11.03.2024

Pierwsza w Polsce placówka z akredytacją do badań wodoru jakości automotivee

Pracownia Produktów Rafineryjnych w Trzebini, należąca do Orlen Laboratorium, została pierwszą w Polsce i trzecią na świecie placówką z akredytacją zaawansowanych metod badawczych wodoru jakości automotive. To m.in. efekt współpracy z National Physical Laboratory w Wlk. Brytanii - podał Orlen.
06.03.2024

Orlen chce zbudować w Krakowie kolejną stację tankowania wodorem

Orlen ogłosił postępowanie na wybór generalnego wykonawcy budowy ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru w Krakowie dla pojazdów transportu publicznego i samochodów osobowych oraz wyburzenia istniejącej i wybudowania nowej stacji paliw. Oferty można składać do 26 marca.
27.02.2024

Kongres Wodoru, biogazu i biometanu już 14-15 marca w Gdyni

W dniach 14-15 marca 2024 w Gdyni odbędzie się Kongres Wodoru, biogazu i biometanu. Do końca rejestracji zostały już tylko 4 dni. Organizatorem Kongresu jest firma powermeetings.eu.
23.02.2024

Orlen planuje budowę 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru

Orlen planuje budowę 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru dla autobusów transportu publicznego, samochodów ciężarowych i osobowych. Całodobowe placówki mają być zlokalizowane w całej Polsce. Koncern ogłosił zapytanie, dotyczące realizacji projektu. Odpowiedzi można składać do 27 lutego.
20.02.2024

Energa Operator chce wydać 3,3 mld zł na rozwój sieci wysokiego napięcia

Energa Operator zakłada, że do 2028 r. zrealizuje ponad 220 inwestycji związanych z rozbudową i modernizacją sieci wysokiego napięcia 110 kV. Na ten cel spółka planuje przeznaczyć 3,3 mld zł - poinformowała spółka. W tym czasie moc pracujących w jej sieci OZE ma przekroczyć 13 GW - wskazano.
16.02.2024

W śledztwie ws. fuzji Orlenu i Lotosu prokuratura chce powołać specjalny zespół

Prokuratura Okręgowa w Płocku w śledztwie dotyczącym połączenia Orlenu z Grupą Lotos chce powołać specjalny zespół prokuratorów i oficerów służb specjalnych. W ramach postępowania odbyły się już pierwsze przesłuchania - poinformowała PAP wiceszefowa tej prokuratury Monika Mieczykowska.
15.02.2024

Grupa Orlen przygotowała raport o transformacji energetycznej Europy Środkowej

Grupa Orlen opracowała pierwszy kompleksowy raport na temat tempa i kierunków transformacji energetycznej Europy Środkowej - ogłosił w środę koncern. Jak wyjaśnił Orlen, dokument analizuje ścieżki odchodzenia od paliw kopalnych i wskazuje potencjał rozwoju technologii umożliwiających ten proces.
14.02.2024

Olechnowicz: Fuzja Orlenu z Lotosem to obniżenie bezpieczeństwa energetycznego

Połączenie Orlenu z Lotosem obniżyło bezpieczeństwo energetyczne kraju - ocenia były prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz. NIK, w opublikowanym w poniedziałek raporcie nt. transakcji uznała, że aktywa Lotosu sprzedano w cenie zaniżonej co najmniej o 5 mld zł.
06.02.2024

Daniel Obajtek odwołany z Zarządu ORLEN S.A.

ORLEN S.A. ("Spółka") informuje, że Rada Nadzorcza Spółki, po zapoznaniu się z pismem Prezesa Zarządu ORLEN S.A. Daniela Obajtka, w którym oświadczył, że "oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, w zakresie sprawowanej funkcji", postanowiła odwołać go z Zarządu ORLEN S.A. z upływem dnia 5 lutego 2024 roku.
01.02.2024

Bioenergia, biopaliwa, zielony geszeft. Biznes na biomasie prosto z Davos

Cały świat zmaga się ze zmianami klimatycznymi, wdrażając coraz to nowe polityki klimatyczne oraz rozwiązania energetyczne mające w założeniu służyć środowisku. Biomasa stanowi element agendy klimatycznej, w tym Światowego Forum Ekonomicznego.
18.01.2024

Ruszyła elektrownia zasilana wodą z oczyszczonych i uzdatnionych ścieków zakładu Orlenu

Orlen uruchomił w Płocku elektrownię zasilaną wodą z oczyszczonych i uzdatnionych ścieków głównego zakładu produkcyjnego koncernu. Nowa elektrownia będzie w stanie wyprodukować rocznie energię dla ok. 400 gospodarstw domowych - podał w piątek koncern.
12.01.2024

Grupa Air France KLM – największym użytkownikiem zrównoważonych paliw lotniczych (SAF) na świecie

Air France - KLM potwierdza swoje zaangażowanie w dekarbonizację lotnictwa poprzez wykorzystywanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). Linie były pierwszym na świecie użytkownikiem SAF. Aktualnie pracują nad kontraktowaniem dostaw, potrzebnych do osiągnięcia postawionych sobie celów – do 2030 roku, udział SAF w całości wykorzystywanego paliwa ma wynosić minimum 10%.
08.01.2024

23 proc. energii zużytej w 2022 r. w UE pochodziło ze źródeł odnawialnych

23 proc. energii zużytej w 2022 r. w Unii Europejskiej pochodziło ze źródeł odnawialnych. W porównaniu z 2021 r. oznacza to wzrost o 1,1 pkt. proc. - podał Eurostat. W Polsce było to 16,9 proc.
04.01.2024

Grupa Orlen przejmuje 2 farmy wiatrowe w Wielkopolsce i w Zachodniopomorskim o łącznej moc ok. 60 MW

Spółka Orlen Wind 3 zawarła umowę przejęcia od brytyjskiego Octopus Renewables Infrastructure Trust dwóch farm wiatrowych w Wielkopolsce i w Zachodniopomorskim. Ich łączna moc to ok. 60 MW, co zapewnia prąd dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych - podał Orlen.
13.12.2023

Pierwszy transatlantycki lot samolotu napędzanego wyłącznie biopaliwami

Pierwszy transatlantycki samolot napędzany w stu procentach biopaliwami wystartował we wtorek z londyńskiego lotniska Heathrow zmierzając na lotnisko JFK w Nowym Jorku. Samolot leci na paliwie, które powstało m.in. ze zużytych olejów spożywczych i odpadów z produkcji kukurydzy.
28.11.2023

W Orlenie powstał system wielopaliwowy Multifuel

Orlen ze spółką Horus-Energia opracował i przetestował pierwszy na świecie system wielopaliwowy Multifuel do zasilania jednostek produkujących energię elektryczną i ciepło. Umożliwia on stosowanie wodoru, gazu ziemnego lub ich mieszanki - podał koncern.
23.11.2023

Wodorowy zawrót głowy. Wodorowe statki zamiast autobusów

Wodór w transporcie morskim ma perspektywy, nawet w Polsce. Jednak warunkiem wprowadzenia tego rozwiązania do żeglugi jest kompleksowe podjęcie zagadnienia przez operatorów statków, zarządy portów i firmy zajmujące się usługami w portach. To ogólny wniosek z dyskusji w czasie panelu „Wodór w transporcie morskim: perspektywy, wyzwania i innowacje - od projektu do pierwszego rejsu”.
09.10.2023

Ekotrend szuka inwestora dla swojej wyjątkowej technologii produkcji II generacji biopaliw

Polska firma Ekotrend, dysponująca wyjątkową na skalę światową technologią produkcji II generacji biopaliw w oparciu o katalityczną depolimeryzację biomasy, szuka partnera do dalszego rozwoju i międzynarodowej ekspansji. Oferuje unikalny know-how, nowoczesny zakład produkcyjny gotowy do produkcji oraz własne centrum badawczo-rozwojowe biopaliw II generacji.
29.09.2023

Rozpoczął się Kongres Nowej Mobilności o wyzwaniach rozwoju sektora e-mobility

W Łodzi rozpoczął się we wtorek Kongres Nowej Mobilności, prezentujący najważniejsze wyzwania związane z rozwojem sektora e-mobility. Minister klimatu Anna Moskwa napisała w liście do uczestników, że transformacja sektora motoryzacji będzie miała znaczny wpływ na polską gospodarkę.
26.09.2023

Biopaliwo na bilety (promowe). Innowacje na i pod pokładami promów

Pasażerowie fińscy korzystający z transportu morskiego po raz drugi z rzędu uznali Viking Line za najbardziej zrównoważoną firmę żeglugową obsługującą połączenia między Finlandią a Szwecją. Prawie połowa osób, które wypełniły ankietę, wybierze w przyszłości jeszcze bardziej przyjazne dla klimatu środki transportu, a dwie trzecie są gotowe dopłacić do biletu, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ statku na środowisko – wynika z najnowszego badania EPSI linii promowych Passenger Transport Ferries 2023.
17.09.2023

Europarlament zatwierdził prawo mające zwiększyć wykorzystanie biopaliwa lub wodoru w samolotach

Parlament Europejski zatwierdził w środę nowe prawo mające na celu zwiększenie wykorzystania zrównoważonych paliw, takich jak zaawansowane biopaliwa lub wodór, w sektorze lotniczym.
14.09.2023

Minister Moskwa: 726,5 mld zł nakładów na nowe moce wytwórcze w elektroenergetyce

Skumulowane nakłady inwestycyjne na nowe moce wytwórcze w sektorze elektroenergetyki oszacowaliśmy na poziomie 726,5 mld zł - napisała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa do uczestników wtorkowej konferencji „Energia dla Lubelskiego”.
12.09.2023

Kurs na biopaliwa. Roczny popyt wyniesie 250 Mtoe w 2050 roku

W tym roku dobrze znana na Bałtyku firma Viking Line oferuje pasażerom możliwość zakupu biopaliwa w celu zrekompensowania surowca zużywanego podczas podróży. Wkrótce operator szwedzki będzie oferować podobne rozwiązanie klientom cargo. Biopaliwa mają więc perspektywy, a kombinacja handlowa zaproponowana przez przedsiębiorstwo może zwielokrotnić popyt na ten rodzaj paliw.
11.09.2023

J. Kowalski: 11 września wejdzie w życie ustawa dot. ułatwień w powstawaniu rolniczych biogazowni

W poniedziałek 11 września wejdzie w życie w życie ustawa dot. ułatwień w powstawaniu rolniczych biogazowni – poinformował w piątek wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski. Podkreślił, że to kierunek walki o tańszą energię i ciepło oraz sposób na produkcję naturalnego nawozu.
08.09.2023

Zielona rewolucja w shippingu nabiera tempa. 6,5 tys. statków na paliwa alternatywne w 2025 r.

Badanie Clarksons Green Technology Tracker z maja wskazuje, że armatorzy przeznaczyli znaczną kwotę inwestycji tonażowych w niskoemisyjne technologie. Statki z silnikami przystosowanymi do stosowania dwóch lub trzech rodzajów paliw są coraz powszechniej zamawiane przez operatorów i stanowią obecnie 48% całkowitego portfela zamówień.
06.09.2023

Orlen planuje budowę elektrowni fotowoltaicznych w zakładzie w Płocku i w terminalu w Mościskach

Orlen ogłosił postępowania na budowę dwóch elektrowni fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą, jednej na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku - o mocy do 2 MW, drugiej w Terminalu Paliw w Mościskach - o mocy do 356 kW. Oferty w obu postępowaniach można składać do 8 września.
15.08.2023

Tauron przeznacza prawie 2,5 mln zł na dopłaty do wymiany ogrzewania

Prawie 2,5 mln zł przeznacza Grupa Tauron na dopłaty dla gospodarstw domowych z południa Polski, które decydują się wymienić ogrzewanie na bardziej efektywne. W tym roku dofinansowywane są pompy ciepła, a wielkość dofinansowania wzrosła do 4,4 tys. zł - wynika z informacji Taurona.
09.08.2023

Krajowa Izba Biopaliw: biopaliwa pomogą zdjąć z rynku nadwyżki rzepaku i kukurydzy

Dzięki przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy biopaliwowej możliwe będzie zdjęcie z rynku nadwyżek rzepaku i kukurydzy, ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Krajowej Izby Biopaliw Adam Stępień. Jego zdaniem zmiany zwiększą popyt na krajowe surowce rolne.
10.07.2023

Dekarbonizacja w klastrze (nie tylko) norweskim. Polski BSSC ZEV HUB jest na kursie

Globalny transportowy jest odpowiedzialny za jedną czwartą globalnej emisji gazów cieplarnianych (GHG). W ciągu najbliższych trzech dekad globalna flota pojazdów wzrośnie z 1,2 miliarda do 2 miliardów pojazdów, liczba lotów pasażerskich wzrośnie o 130%, a tonomil ładunków na morzu wzrośnie o 35% - alarmował Remi Eriksen, prezes i dyrektor generalny grupy DNV w czasie spotkania z dziennikarzami podczas Nor Shipping 2023.
26.06.2023

Energia z wodoru a braki regulacyjne w polskim systemie prawnym (nowe regulacje od 2023 roku)

W dzisiejszym artykule autorzy skupią się na nowych regulacjach, które mają wejść w styczniu 2023 r., a które dotyczą pozyskiwania energii z wodoru. Czy faktycznie akty prawne, które staną się częścią polskiego systemu prawnego z dniem 1 stycznia 2023 r., rozwiązują wcześniej zgłaszane problemy regulacyjne związane z wytwarzaniem energii z wodoru? Czy inwestorzy, zamierzający skupić się na tym źródle energii, mogą bezpiecznie planować swoje inwestycje? Na te pytanie autorzy niniejszego artykułu postarają się w sposób ese
22.06.2023

Producenci urządzeń grzewczych OZE apelują o wsparcie premiera

Polacy, zamiast certyfikowanych i zapewniających wysoką jakość pomp ciepła i kotłów na pelet, kupują tańsze urządzenia z Azji. Polscy producenci urządzeń grzewczych OZE przedstawili skierowane do premiera postulaty, których realizacja mogłaby poprawić sytuację w ich branży - np. wskazanie urządzeń grzewczych OZE jako technologii wspieranych przez rząd.
02.06.2023

Zespół Mercedes F1 twierdzi, że biopaliwa zmniejszają emisję o 89%

Zespół Mercedes-AMG Petronas Formula One poinformował, że jego próba wykorzystania biopaliw w trzech wyścigach w zeszłym roku spowodowała spadek emisji dwutlenku węgla o 89 procent.
28.05.2023

Redukcja śladu węglowego: Platforma wiertnicza Odfjell Drilling z powodzeniem testuje działanie biopaliw

Norweska firma wiertnicza Odfjell Drilling poinformowała w czwartek za pośrednictwem mediów społecznościowych, że wraz z koncernem naftowym Equinor zakończyła niedawno pilotażowy projekt obsługi morskiej platformy wiertniczej opartym o biopaliwa.
26.05.2023

Eko technologie - zrównoważone miasto dzisiaj i dla przyszłych pokoleń

Śmietniki na kartę, panele fotowoltaiczne, zielony wodór, wykorzystanie bio odpadów - to tylko kilka z elementów transformacji świata odpowiedzialnego za kondycję planety. Zdając sobie sprawę z degradacji zasobów naturalnych i ekosystemów, do jakiej prowadzi konsumpcjonizm, zmuszeni jesteśmy do dyskusji i podejmowania realnych działań w celu minimalizowania strat dla środowiska.
24.05.2023

bp ocenia możliwości inwestycji w bałtycki offshore wind [WIDEO]

– Kryzys związany z wojną w Ukrainie, który spowodował zawirowania na rynkach energetycznych, przyczyni się do przyspieszenia zielonej transformacji, także w Polsce – ocenia Bogdan Kucharski, prezes bp w Polsce. Na tutejszym rynku koncern skupia się głównie na rozwoju oferty pozapaliwowej i segmentu mobility & convenience, ale sukcesywnie zmierza też w kierunku OZE i elektromobilności. W tym roku na stacjach należących do sieci pojawią się pierwsze szybkie ładowarki dla elektryków. Z czasem bp chce zaoferować rozwiązania dla wszy
28.04.2023

Rynek biogazu uwolni polski potencjał (RELACJA)

Biogaz może być jednym z ważnym filarów rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce. Korzyści płynące z rozwoju tego rynku zostały dostrzeżone w szczególności po wybuchu wojny na Ukrainie i po wdrożeniu planów szybkiego odejścia od zużycia paliw kopalnych. Aby dogonić Europę, Polska potrzebuje regulacji – o tym dyskutowali uczestnicy panelu eksperckiego „Potencjał biogazu i biometanu – energia z odpadów – szansa na tańszy prąd i ciepło” zorganizowanego podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER .
20.04.2023

Ekspert: instalacji do spalania odpadów, których nie da się poddać recyklingowi, jest ciągle za mało [WYWIAD]

Z odpadów, których nie da się poddać recyklingowi, można uzyskać energię; ale instalacji, które by to umożliwiały jest w Polsce ciągle za mało - mówi w rozmowie z PAP dr inż. Piotr Manczarski z Politechniki Warszawskiej.
17.04.2023

MKiŚ: firmy z sektora produkcji i handlu paliwami do roku 2035 nie są zagrożone

Firmy z sektora handlu i produkcji paliw w Polsce do roku 2035 wydają się być niezagrożone - stwierdził dyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Przemysław Bryksa. Popyt na paliwa węglowodorowe będzie się utrzymywał i wzrośnie znaczenie produkcji petrochemicznej - dodał.
14.04.2023

Orlen Oil chce wybudować w zakładzie w Trzebini instalację fotowoltaiczną o mocy do 50 kW

Orlen Oil z Grupy Orlen planuje budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy nie większej niż 50 kW do produkcji energii elektrycznej dla swego zakładu w Trzebini (Małopolskie). W ogłoszonym przez spółkę postępowaniu na realizację tej inwestycji oferty można składać do 26 kwietnia.
14.04.2023

Obajtek: do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju

Do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju - przekazał we wtorek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, iż należące do koncernu Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku prowadzi badania nad innowacjami dla nowoczesnej rafinerii i petrochemii.
29.03.2023

2,3 mln ton surowców wykorzystano w 2022 r. do produkcji biokomponentów

Zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w 2022 r. do produkcji biokomponentów wykorzystano 2,3 mln ton surowców. Wyprodukowano z nich 1,3 mln ton biokomponentów, które następnie zostały wykorzystane jako dodatki do benzyn i olejów napędowych.
29.03.2023

Lasse Kristoffersen, CEO: Wallenius Wilhelmsen – cała naprzód na zeroemisyjność

Lasse Kristoffersen, dyrektor generalny Wallenius Wilhelmsen, ma misję. Nie chce czekać na zieloną transformację żeglugi, chce ją kształtować – współpracując z podobnie myślącymi partnerami w celu dekarbonizacji łańcuchów dostaw i zademonstrowania możliwości, zarówno w zakresie technologii, jak i nowych sposobów pracy. W rozmowie z Sidsel Norvik, dyrektorką Nor-Shipping wyjaśnia, jak to zamierza zrealizować.
27.03.2023

Orlen: słoma zbóż kupowana od rolników posłuży w zakładzie w Jedliczu do produkcji bioetanolu

Grupa Orlen kupi od polskich rolników słomę zbóż, która będzie wykorzystywana do produkcji bioetanolu drugiej generacji - zapowiedział koncern. Według PKN Orlen wydajność budowanej obecnie w zakładzie w Jedliczu instalacji wyniesie 25 tys. ton bioetanolu rocznie.
15.03.2023

W Centrum Badawczo-Rozwojowym PKN Orlen ma powstać Pracownia Wodorowa

PKN Orlen planuje uruchomić do 2025 r. Pracownię Wodorową w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku (Mazowieckie). Ma się tam znaleźć m.in. stanowisko do testowania ogniw paliwowych. Koncern ogłosił zapytanie ofertowe na jego dostawę. Odpowiedzi można składać do 22 marca.
14.03.2023

Minister Moskwa w Brukseli: jesteśmy niezmiennie przeciwko zakazowi sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku

Byliśmy od początku i jesteśmy niezmiennie przeciwko zakazowi sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku - oświadczyła w środę minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa, która uczestniczyła w Brukseli w konferencji poświęconej fotowoltaice.
10.03.2023

Obajtek: Orlen gra w globalnej lidze, jest otwarty na sojusze i kolejne przejęcia

PKN Orlen jest największą firmą w Europie Środkowej i gra w globalnej głównej lidzie. Chce dalej wzmacniać swoją pozycję, jest otwarty na sojusze z partnerami i kolejne przejęcia - poinformował PAP Biznes prezes Orlenu Daniel Obajtek. W 2023 roku przychody grupy mogą sięgnąć 400-500 mld zł.
02.03.2023

Alfa Laval wprowadza pierwsze w przemyśle morskim separatory przystosowane do biopaliw

Biopaliwa są aktualną i dostępną opcją paliwową, która ma ogromne znaczenie dla klientów z branży morskiej w procesie dekarbonizacji. Alfa Laval jako pierwsza na rynku podejmuje bardzo praktycznie temat biopaliw i wprowadza serie separatorów zoptymalizowanych pod kątem biopaliw i ich modernizacji.
02.03.2023

Symulacje zielonego korytarza, najnowsze technologie dekarbonizacji i strategia przyszłej floty wiodą prym w dyskusji na forum Komitetu Regionalnego ABS Southeast Asia

Na spotkaniu Komitetu Regionalnego ABS Southeast Asia skoncentrowano się na przygotowaniu przemysłu morskiego i offshore do prosperowania w warunkach transformacji energetycznej.
28.02.2023

ORLEN2030: Strategia dla transformacji energetycznej Polski i Europy Środkowej

Zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu z przyjaznych środowisku źródeł to główny cel połączonej Grupy ORLEN do 2030 roku. Drogę do niego wytyczą przede wszystkim inwestycje w energetykę odnawialną, wydobycie oraz rozwój projektów napędzających zielony kierunek Grupy, m.in. w obszarze biogazu i biopaliw. Koncern będzie także rozwijać technologie wodorowe, nowoczesną petrochemię i bezpieczną energetykę jądrową.
28.02.2023

1 stycznia wchodzi w życie nowelizacja ustaw o biopaliwach

Od dziś wchodzi w życie nowelizacja ustaw o biopaliwach oraz o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Znika obowiązek sprzedaży na stacjach paliw benzyny E5, jeżeli jednocześnie na tej samej stacji oferowana będzie benzyna E10.
01.01.2023

MAE: w czasie 5 lat na świecie przybędzie tyle OZE, ile w ciągu poprzednich 20 lat

W czasie 5 najbliższych lat na świecie przybędzie tyle OZE, ile w ciągu poprzednich 20 lat. Oczekuje się, że w latach 2022-2027 globalna moc energii odnawialnej wzrośnie o 2 400 gigawattów – wynika z informacji Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).
06.12.2022

Jak wodór może skutecznie zdekarbonizować sektor morski?

Jak przemysł żeglugowy może zostać zdekarbonizowany dzięki zastosowaniu zielonego wodoru, aby osiągnąć cele zerowej emisji wytyczone przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO)?
28.11.2022

Obajtek: w strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni

W naszej strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni - zapowiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej w Głąbowie, w gminie Ryn (Warmińsko-mazurskie) na temat inwestycji Grupy Orlen w biopaliwa nowej generacji.
24.11.2022

Nowela tzw. ustawy biopaliwowej - podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę tzw. ustawy biopaliwowej. Nowe przepisy określają m.in. minimalny poziom realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) w biopaliwach na poziomie 80 proc. - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
23.11.2022

Equinor opracowuje koncepcję nowego statku do przewozu CO2

Norweski koncern naftowy połączył siły z rodzimą firmą projektową Breeze Ship Design, aby opracować koncepcję statku do przewozu CO2 i jego bezpośredniego wtłaczania na morzu.
22.11.2022

W. Brytania. Pierwszy na świecie lot samolotu transportowego zasilanego biopaliwem

Brytyjski samolot transportowy RAF Voyager, który jest wojskową wersją Airbusa A330, wykonał pierwszy na świecie w przypadku samolotów tej wielkości lot przy użyciu wyłącznie biopaliwa lotniczego - poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
19.11.2022

Przełom w technologii śledzenia oraz kontroli paliw

GoodFuels z powodzeniem przetestował stosowanie znaczników izotopowych w celu dbałości o jakość transportowanych produktów paliwowych. Według firmy jest to pierwszy krok w kierunku zwiększenia przejrzystości w łańcuchu dostaw i zapewnienia klientowi większej pewności odnośnie jakości i bezpieczeństwa towaru, dzięki skutecznej metodzie klasyfikacyji.
06.11.2022

Sejm za utrzymaniem NCW w biopaliwach na poziomie 80 proc.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, zgodnie z którą Narodowy Cel Wskaźnikowy (NCW) przy produkcji biopaliw ma pozostać na dotychczasowym poziomie, czyli 80 proc.
28.10.2022

Bio-LNG nową ścieżką do dekarbonizacji żeglugi. LNG drożeje. Tradycyjne paliwa trzymają się mocno

Na około 110 tys. statków handlowych w połowie 2022 r. w eksploatacji było ponad 300 statków z silnikami zasilanymi gazem i systemami LNG. Rynek zbiornikowców LNG wzrósł w ciągu 20 lat do 600 statków. Większość z nich również wykorzystuje gaz do napędu głównego. Ponad 400 statków z silnikami głównymi zasilanymi gazem znajduje się w portfelach zamówień, głownie stoczni Republiki Korei i ChRL.
20.10.2022

Elektromobilność jedyną drogą? Czas to przemyśleć

Zaniepokojeni sytuacją na świecie producenci samochodów, producenci części motoryzacyjnych, producenci paliw oraz stowarzyszenia branżowe wzywają do negocjacji trójstronnych w celu pełnego wdrożenia wyników ogólnego podejścia Rady, by umożliwić korzystanie z pojazdów z silnikiem spalania wewnętrznego z wykorzystaniem paliw neutralnych pod względem emisji CO2.
30.09.2022

Orlen VC inwestuje m.in. w systemy zwiększające efektywność turbin wiatrowych

Systemy zwiększające efektywność turbin wiatrowych i robotyzacja nadzoru procesów produkcyjnych to nowe inwestycje spółki Orlen VC, która ukończyła także kolejną inwestycję pośrednią w brytyjski fundusz venture capital Environmental Technologies Fund - podał w czwartek PKN Orlen.
08.09.2022

Prezes bp w Polsce: Obecna sytuacja przyspieszy transformację sektora paliwowego. Tak, abyśmy uniezależnili się od tradycyjnych, emisyjnych źródeł energii

– To, co się wydarzyło w ostatnich miesiącach, jest impulsem do tego, żeby transformację energetyczną przeprowadzić jeszcze szybciej i skuteczniej, żebyśmy w przyszłości uniezależnili się od tradycyjnych, emisyjnych źródeł energii – mówi Bogdan Kucharski, prezes bp w Polsce.
08.09.2022

Kosiniak-Kamysz: rządowe propozycje zmian ws. biopaliw to zamach na polskie rolnictwo

Rządowy projekt dotyczący biopaliw to zamach na polskie rolnictwo, na producentów rzepaku i kukurydzy, będzie załamanie tej branży - powiedział we wtorek w rozmowie z PAP.PL szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To skandal, że takie przepisy przyszły w ogóle komuś do głowy - dodał.
09.08.2022

NFOŚiGW przekaże ponad 15 mln zł na nowoczesne rozwiązania kogeneracyjne

NFOŚiGW dofinansował dwiema niskooprocentowanymi pożyczkami projekty Warmińskich Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Sp. z o. o. pn. „Budowa biogazowni rolniczej o mocy 0,499 MW wraz z układem wysokosprawnej produkcji energii elektrycznej i cieplnej” oraz „Budowa układu trigeneracyjnego z amoniakalnym chillerem absorpcyjnym o mocy 0,999 MW”.
09.08.2022

Spadnie popyt na polskie biopaliwa z oleju rzepakowego

Możliwość większego stosowania biowęglowodorów i jednocześnie obniżenie NCW przez opłatę zastępczą spowoduje spadek popytu na polskie estry produkowane z oleju rzepakowego, o co najmniej 400 tys. ton - poinformowała w czwartek Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych.
05.08.2022

Unimot finalizuje reorganizację w zw. z wydzieleniem obrotu biopaliwami

Zarząd Unimot podpisał w poniedziałek umowę przeniesienia części przedsiębiorstwa związanej z segmentem obrotu paliwami ze spółki Unimot do spółki zależnej Unimot Paliwa - podała spółka w komunikacie.
03.08.2022

Rząd przyjął projekt ustawy ws. podwyższenia ilości biododatków do paliw

Rząd przyjął we wtorek projekt zmiany ustaw o biopaliwach oraz o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw - podało Centrum Informacyjne Rządu. Zdecydowaliśmy się na zwiększenie ilości dodatków biopochodnych - poinformował premier Morawiecki.
03.08.2022

Rząd we wtorek m.in. o wprowadzeniu benzyny z większym udziałem biokomponentów

Rząd ma się we wtorek zająć projektem ustawy o wprowadzeniu od 2024 roku nowego rodzaju benzyny o podwyższonym udziale biokomponentów - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
01.08.2022

Żabka testuje w pełni elektryczny pojazd dystrybucyjny Scania

Żabka rozwija nowoczesną logistykę opierającą się na idei inteligentnych i zielonych miast. W trosce o planetę i komfort mieszkańców kontynuuje wdrażanie cichego transportu miejskiego o zerowej emisji.
01.08.2022

Benzyna o podwyższonym udziale biokomponentów - nowe plany polskiego rządu

Rząd chce wprowadzić od 2024 roku nowy rodzaj benzyny o podwyższonym udziale biokomponentów - wynika z projektu zamieszczonego w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.
19.07.2022

UE inwestuje 1,8 mld euro w projekty w dziedzinie czystych technologii, m.in. w Polsce

UE zainwestuje ponad 1,8 mld euro w 17 innowacyjnych projektów w dziedzinie czystych technologii w ramach trzeciej rundy przydzielania dotacji z funduszu innowacyjnego. Wybrane projekty zlokalizowane są w Bułgarii, Finlandii, Francji, Holandii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Polsce i Szwecji.
12.07.2022

14 organizacji branżowych apeluje do Orlenu o zaangażowanie się w prace nad ustawą biopaliwową

14 organizacji apeluje do Orlenu o zaangażowanie się w prace nad ustawą biopaliwową. Obawiamy się, że ograniczenie wykorzystania surowców rolnych do produkcji biopaliw spowoduje kryzys na rynku rzepaku. Jego ceny spadają - stwierdził dyrektor Krajowej Izby Biopaliw Adam Stępień w rozmowie z PAP.
08.07.2022

PKN Orlen chce być liderem na rynku biogazu

PKN Orlen chce być liderem na rynku biogazu. Spółka zamierza wykorzystywać go jako substytut gazu ziemnego i biododatek, który pomoże koncernowi zrealizować Narodowy Cel Wskaźnikowy - poinformował PAP dyrektor biura wdrażania paliw alternatywnych PKN Orlen Grzegorz Jóźwiak.
25.06.2022

59 mln dolarów na biopaliwa w USA ma pomóc w dekarbonizacji transportu

Transport morski i lotniczy wymaga dużej gęstości energii, aby uniknąć częstych postojów w celu uzupełnienia paliwa podczas długich lotów, międzynarodowych tras żeglugowych i transgranicznych tras kolejowych, co utrudnia ich dekarbonizację.
20.06.2022

Ekokonopie - o uprawie i przyszłości rynku [WYWIAD, WIDEO, GALERIA]

Konopie przemysłowe, niepsychoaktywny kuzyn konopi, mogą być wykorzystywane do produkcji praktycznie w każdej gałęzi gospodarki, od żywności po włókno, biodegradowalne materiały budowlane i biopaliwa. Jeden z produktów ubocznych konopi, kannabidiol (CBD), zyskał ogromną popularność, ponieważ ludzie odkryli, że CBD może być stosowany w leczeniu wielu problemów zdrowotnych. Według najnowszego badania Forbes Health przeprowadzonego przez OnePoll wśród 2000 dorosłych Amerykanów, 60 proc. z nich spróbowało tego produktu. Ludzie używaj
19.05.2022

KIB: nie zabraknie nam surowców do produkcji biopaliw i żywności

Nie zabraknie nam surowców rolnych do produkcji biopaliw jak i żywności czy pasz - zapewnia w rozmowie z PAP dyrektor Krajowej Izby Biopaliw Adam Stępień. Dodaje, że biopaliwa mogą wspierać uniezależnienie Polski od dostaw węglowodorów z Rosji.
23.04.2022

PKN Orlen za kilka tygodni uruchomi pierwszą stację tankowania wodorem w Polsce

W najbliższych tygodniach w Krakowie otworzymy pierwszą stację tankowania wodorem w Polsce; taka infrastruktura będzie powstawać też w Czechach i na Słowacji - zapowiedział członek zarządu Orlenu Armen Konrad Artwich. Spółka do 2030 r. chce zainwestować w wodór ponad 7 mld zł.
20.04.2022

Francuski TotalEnergies i KGHM oficjalnie partnerami ws. projektów wiatrowych

TotalEnergies i KGHM Polska Miedź S.A. podpisały umowę partnerską dotyczącą udziału na zasadzie 50/50 w przetargu polskiego rządu na rozwój przybrzeżnych projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim - poinformowała miedziowa spółka we wtorek w komunikacie.
12.04.2022

Maersk i CMA CGM pomogą Electroluxowi obniżyć emisyjność transportu morskiego

Szwedzki producent sprzętu gospodarstwa domowego Electrolux nawiązał współpracę z podmiotami zajmującymi się żeglugą kontenerową Maersk i CMA CGM w celu wykorzystania biopaliw opartych na olejach odpadowych i skroplonym gazie ziemnym (LNG) do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń w transporcie morskim.
04.04.2022

PKN Orlen powołał fundusz venture capital, który zainwestuje w innowacje ok. 100 mln euro

Ok. 100 mln euro w 10 lat zainwestuje w spółki technologiczne oferujące przełomowe innowacyjne rozwiązania fundusz Orlen Venture Capital, który powołał PKN Orlen. Według koncernu, to największy fundusz korporacyjny w Polsce, a jego działalność ma umocnić międzynarodową pozycję Grupy Orlen.
30.03.2022

MKiŚ: w czerwcu rząd powinien przyjąć projekt nowelizacji ustawy "bio"

W czerwcu rząd powinien przyjąć tzw. projekt nowelizacji ustawy "bio" - przekazał we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Chodzi o przepisy zakładające zwiększenie udziału energii odnawialnej w transporcie do 14,8 proc. w 2030 r.
25.03.2022

Biopaliwa dla żeglugi. Singapur, DP World, CMA CGM i Unifeeder i inni przecierają szlaki

Ceny bunkru znowu rosną skokowo w wyniku napaści Rosji na Ukrainę, wprowadzenia restrykcji ekonomicznych w stosunku do Rosji i zamieszania na rynku dostawców. Z zainteresowaniem przyjęto więc informację GoodFuels, które prognozuje, że do 2050 r. biopaliwa będą stanowić jedną czwartą dostaw. Wprowadzenie cen paliw niskosiarkowych prawdopodobnie zapewni wzrost popytu na biopaliwa, ponieważ różnica kosztów produkcji między obydwoma rodzajami paliw nimi spadnie.
09.03.2022

Koalicja kilkudziesięciu NGO od Lizbony po Kijów apeluje o embargo na rosyjską ropę i gaz w celu powstrzymania finansowania wojny przeciwko Ukrainie

Koalicja kilkudziesięciu organizacji pozarządowych z całej Europy apeluje do Komisji Europejskiej i rządów Państw Członkowskich o zaprzestanie importu rosyjskiej ropy i gazu. Nie możemy wspierać rosyjskiego agresora zyskami z eksportu węglowodorów. Zakończenie naszego uzależnienia od paliw kopalnych, począwszy od rosyjskiej ropy, gazu i węgla, nie jest już wyłącznie celem klimatycznym, ale pilnym imperatywem moralnym i kwestią bezpieczeństwa Europy.
04.03.2022

ORLEN Południe zainwestuje w produkcję ekologicznego biopaliwa nowej generacji

W Grupie ORLEN powstanie kompleks instalacji do produkcji bioetanolu nowej generacji ze słomy zbóż. Ekologiczna inwestycja zostanie zrealizowana w zakładzie w Jedliczu, należącym do spółki ORLEN Południe i będzie pierwszą tego typu w Polsce, a drugą w Europie. Jej wydajność wyniesie 25 tys. ton bioetanolu rocznie.
01.03.2022

Minister Klimatu i Środowiska skierował do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o OZE wspierającej m.in. rozwój biometanu i klastrów energii

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw [1]. Jego celem jest m.in. wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych [2], tzw. RED II. Projekt zawiera również propozycje rozwiązań dotyczące m.in. obszaru biometanu i klastrów energii.
26.02.2022

KIB: pilnie jest potrzebna "mała nowelizacja" ustawy biopaliwowej

Branża biopaliwowa z powodu przedłużających się prac nad prawem wdrażającym dyrektywę RED II może nie zrealizować jej celów w latach 2023-2024. To także problem dla URE. Potrzebna jest pilnie "mała nowelizacja" ustawy biopaliwowej - poinformowała PAP Krajowa Izba Biopaliw.
23.02.2022

Macron zapowiedział budowę sześciu nowych reaktorów EPR2

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek w fabryce w Belfort budowę sześciu nowych reaktorów EPR2 i ośmiu innych, które będą przedmiotem badań do 2050 r. Obiecał również wzrost mocy produkcyjnych energii solarnej, z farm wiatrowych i innych źródeł odnawialnych.
10.02.2022

Haldor Topsøe podpisuje umowę o wartości 45 mln euro na innowacyjne badania nad ekologicznym wodorem [WIDEO]

Duńska firma Haldor Topsøe podpisała z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę na finansowanie badań nad innowacyjnymi technologiami ekologicznego wodoru o wartości 45 mln euro.
24.01.2022

Od stycznia Qantas będzie używał SAF w swoich lotach z Londynu

Australijskie linie lotnicze Qantas od przyszłego miesiąca będą używać zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) do lotów z Londynu. Firma podpisała umowę na zakup 10 mln litrów paliwa od bp.
24.12.2021

Biopaliwa w Niemczech pomogły ograniczyć emisje o 83 proc.

Niemiecka Federalna Agencja ds. Rolnictwa i Żywności (BLE) przedstawiła raport na temat wykorzystania biopaliw. Okazuje się, że ich zastosowanie przynosi wymierne efekty. W 2020 roku ograniczono emisję 13,2 mln ton ekwiwalentu CO2.
22.12.2021

MKiŚ: rusza nabór w IX edycji programu GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii

W poniedziałek rozpoczyna się nabór wniosków konkursowych do IX edycji programu GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Program jest skierowany do przedsiębiorców, nabór potrwa do 3 lutego lub do rejestracji 50 wniosków.
20.12.2021

Zrównoważone lotnictwo potrzebuje inwestycji w biopaliwa

Systemy zachęt rządowych są niezbędne, by linie lotnicze przechodziły na spalanie biopaliw lotniczych. Takie mechanizmy uruchomi między innymi rząd USA. Koncerny paliwowe szacują, że do 2030 roku popyt na zrównoważone paliwa dla lotnictwa wzrośnie ponad stukrotnie, a analitycy rynkowi przewidują ponad dwustukrotne zwiększenie przychodów tego rynku.
25.11.2021

Podpisano „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu”

Na zaproszenie Minister Klimatu i Środowiska, przedstawiciele administracji rządowej oraz interesariusze sektora biogazu i biometanu, 23 listopada 2021 r. podpisali „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu”. Jego celem jest wspieranie rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce.
24.11.2021

Biopaliwo z plastikowych śmieci może napędzić… statki sprzątające oceany ze śmieci

Amerykańskiemu zespołowi naukowców udało się przekształcić plastik znajdujący się w wodach oceanów w biopaliwo, które rozwiązałoby problemy środowiskowe, ułatwiając pozyskiwanie energii ze śmieci na rzecz procesu oczyszczania oceanów. Biopaliwo można byłoby wykorzystać do napędzania jednostek zajmujących się zbieraniem śmieci z mórz i oceanów.
23.11.2021

Unijny pakiet Fit for 55 będzie wyzwaniem dla lotnictwa, oznacza podwyżki biletów

Pakiet Fit for 55 dla przewoźników lotniczych oznacza m.in. wyższe rachunki za emisje CO2, opodatkowanie paliwa lotniczego oraz konieczność opracowania i wdrożenia nowych, bardziej ekologicznych paliw i napędów. Przyszłością mają być m.in. samoloty hybrydowe i elektryczne oraz niskoemisyjne paliwa syntetyczne.
10.11.2021

Samoloty napędzane… musztardą mogą obniżyć emisje o 68 proc.

Najnowsze badania nad SAF donosi, że kluczem do zmniejszenia emisji lotniczych może być Twoje ulubione nadzienie do kanapek.
29.10.2021

Porozumienie władz Grupy Lotos i strony społecznej w związku z fuzją z PKN Orlen

Zarząd Grupy Lotos oraz związki zawodowe uzgodniły we wtorek treść porozumienia zabezpieczającego pracowników spółek, które zgodnie z realizacją środków zaradczych znajdą się poza grupą kapitałową, to ważny element w procesie fuzji PKN Orlen i GL - podało biuro prasowe koncernu.
27.10.2021

Niewiński: mamy okres niedoborów w gospodarce światowej, surowce więc drożeją

Kiedy na rynkach surowcowych odczuwalne są niedobory, trzeba być gotowym na duże zmiany cen. A teraz właśnie mamy okres niedoborów w gospodarce światowej – mówił PAP analityk PKO BP Tomasz Niewiński. Dodał, że zdrożał m.in. cynk, ale też np. olej rzepakowy, który jest wykorzystywany w biopaliwach.
26.10.2021

Lotnictwo wznosi się w zielonym kierunku

Lotnictwo jest coraz częściej postrzegane jako nieekologiczne i zagrażające środowisku. Sektor zmierza w stronę zielonej transformacji, która ma ograniczyć jego ślad węglowy. W ocenie ekspertów będzie ona przebiegać w kilku etapach.
19.10.2021

Grupa Lotos: uchwały NWZ to kamień milowy w procesie połączenia z PKN Orlen

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy Lotos zgodziło się na zaproponowane przez zarząd spółki zmiany reorganizacyjne w ramach Grupy Kapitałowej Lotos, to kolejny kamień milowy w procesie połączenia z PKN Orlen i wspólnej budowy koncernu multienergetycznego - podała w czwartek spółka.
15.10.2021

Olej napędowy w pojazdach ciężarowych zastąpi RNG

Skutki zmian klimatu stają się coraz bardziej zauważalne i konieczne jest pilne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GHG). Jednym z elementów strategii osiągniecia celów klimatycznych jest ograniczenie emisji z transportu.
10.10.2021

IATA: linie lotnicze do 2050 r. planują osiągnąć zerową emisyjność CO2

Linie lotnicze do 2050 r. zobowiązały się osiągnąć neutralność klimatyczną - wynika z uchwały przyjętej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA). Do ograniczenia CO2 ma się przyczynić m.in. zrównoważone paliwo lotnicze, rozwiązania technologiczne w samolotach, infrastruktura.
05.10.2021

Obajtek: dostrzegamy rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii w transporcie

Dostrzegamy rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii w transporcie. Rynek paliw w istotny sposób kształtują zapisy Dyrektywy RED II, zwiększającej wykorzystanie biopaliw oraz przyjęty w lipcu przez KE pakiet "fit for 55" - powiedział, cytowany w czwartkowym komunikacie, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
01.10.2021

RN PKN Orlen zgodziła się na inwestycję w jednostkę HVO, jej koszt to ok. 600 mln zł

Rada Nadzorcza PKN Orlen zgodziła się na budowę jednostki HVO, czyli uwodornienia olejów roślinnych - poinformował koncern paliwowy w czwartkowym raporcie giełdowym. Dodano, że koszt inwestycji wyniesie około 600 mln zł.
01.10.2021

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje rozwiązania, które zwiększą udział OZE w krajowym systemie m.in. w zakresie biometanu i klastrów energii

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad projektem „nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw”. Celem nowych rozwiązań jest przede wszystkim zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w krajowym zużyciu energii. Mają za zadanie także dalszy wpływ na rozwój sektora energii zgodny z ambicjami redukcji emisyjności gospodarki i spełniania zobowiązań międzynarodowych.
27.09.2021

CEVA Logistics na rzecz zrównoważonych łańcuchów dostaw - 100% kompensata emisji CO2 w transportach drobnicowych

Od 1 września CEVA Logistics, globalny wiodący operator logistyczny, w 100% kompensuje emisję CO2 w transportach drobnicowych (LCL), zmniejszając tym samym ślad węglowy przesyłek. Firma offsetuje ślad węglowy w ramach „Share the Box" LCL za pomocą PUR Projet. Zakup kredytów węglowych przez CEVA ma przyczynić się do ochrony Parku Narodowego Gola Rainforest (GRNP) w południowo-wschodniej części Sierra Leone.
25.09.2021

Maersk. Potrzeba więcej biopaliwa, jedzcie więcej frytek

Maersk zobowiązał się do osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 roku, jednak pojawił się problem – do biopaliwa używanego na statkach potrzebny jest zużyty olej spożywczy, a tego może zabraknąć.
19.08.2021

MKiŚ ws. funkcjonowania rynku paliwowego

Biorąc pod uwagę brak w dyrektywie 2018/2001 w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (dalej „dyrektywa 2018/2001”) przepisów przejściowych, dotyczących utrzymania bądź uchylenia decyzji Komisji Europejskiej uznających dobrowolne systemy certyfikacji w oparciu o art. 18 ust. 4 dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniająca i w następstwie uchylająca dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE (dalej „dyrektywa 2009/28/WE”), oraz z uwagi na fakt, że proces zatwierdzan
11.08.2021

Skutkiem zielonej transformacji lotnictwa, będą drogie bilety

Lotnictwo czeka ekologiczna rewolucja. Propozycje Komisji Europejskiej w ramach pakietu Fit for 55 zakładają m.in. opodatkowanie paliwa lotniczego, które do tej pory było zwolnione z opłat, wycofywanie darmowych uprawnień do emisji CO2 i większy udział w napędzie niskoemisyjnych paliw. Alternatywą dla tradycyjnego napędu mogłoby być paliwo syntetyczne lub biopaliwo. Przyszłością lotnictwa mogą też stać się samoloty elektryczne lub hybrydowe.
26.07.2021

Ekologiczna rewolucja w rafineriach

CCUS, czyli technologia wychwytu, transportu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla, ma się stać istotnym elementem realizacji procesu dekarbonizacji przemysłu rafineryjnego. Osiągnie on szczyt tradycyjnej produkcji około 2030 roku, po czym może nastąpić stopniowe i zdaniem ekspertów dość powolne jej wygaszanie.
22.07.2021

Rusza polsko-chiński projekt w celu stworzenia biopaliwa z osadów ściekowych

Spotkanie inaugurujące polsko-chiński projekt badawczy, mający na celu opracowanie technologii wytwarzania biopaliwa z osadów ściekowych odbyło się w czwartek online – poinformował uczestniczący w badaniu Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.
16.07.2021

BP twierdzi, że wszystkie inne globalne kryzysy energetyczne bledną w porównaniu z rokiem pandemii COVID-19

Koncern oznajmił, że kryzys koronawirusowy w zeszłym roku spowodował, że energia pierwotna i emisje dwutlenku węgla spadły w najszybszym tempie od czasów II wojny światowej.
13.07.2021

Na Politechnice Rzeszowskiej rozmawiano o Dolinie Wodorowej

O produkcji wodoru oraz jego roli w lotnictwie i transporcie rozmawiali w czwartek na Politechnice Rzeszowskiej sygnatariusze listu intencyjnego na rzecz utworzenia podkarpackiej Doliny Wodorowej.
09.07.2021

NATO w obliczu zmian klimatycznych. Czy wojska napędzą biopaliwa?

Kraje członkowskie NATO zachęcają swoje siły zbrojne, aby dawały przykład w kwestii walki ze zmianami klimatycznymi i także ograniczały emisje w działaniach operacyjnych. W jaki sposób? Stawiając na bardziej ekologiczne paliwa.
11.06.2021

Branża lotnicza chce wykorzystywać wodór jako paliwo. W pracach badawczych będzie uczestniczyć polski przemysł

– Polski przemysł lotniczy ma szansę zaistnieć w zielonej transformacji tego sektora – ocenia Marek Darecki, prezes Doliny Lotniczej. Jak wskazuje, „zazielenienie” lotnictwa to proces, od którego nie ma już odwrotu, a największy potencjał w dekarbonizacji tego sektora stwarza wykorzystanie ciekłego wodoru jako paliwa. – To właśnie chcemy robić w Dolinie Lotniczej – zaznacza ekspert. Szansą na rozwój prac w tym zakresie może być utworzenie Podkarpackiej Doliny Wodorowej.
28.05.2021

Norweski armator Höegh Autoliners planuje budowę trzech samochodowców z napędem "zero carbon ready"

Norweski armator, Höegh Autoliners, planuje zamówienie serii jednostek klasy Aurora. Jest to część planu dekarbonizacji firmy. Statki będą wyposażone w innowacyjny, niskoemisyjny napęd, w przyszłości umożliwiający całkowitą eliminacje paliw kopalnych. Jednocześnie samochodowce będą mogły przewozić do 9,1 tys. pojazdów, co uczyni je największymi jednostkami w swojej klasie.
28.04.2021

Północ Polski zdominowana przez OZE

Najwięcej odnawialnej energii w Polsce powstaje w północnych województwach. Wynika to z faktu, że pochodzi ona z siłowni wiatrowych, które są w tej części kraju przeważającym rodzajem elektrowni - stwierdza raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
21.04.2021

World Bank: Amoniak i wodór najważniejszymi paliwami w drodze do neutralności węglowej

Amoniak i wodór to neutralnie węglowo paliwa morskie, które prawdopodobnie będą najważniejsze w przyszłości – wynika z nowej serii raportów wydanych przez Bank Światowy. Według nich obecnie te dwa zielone paliwa są „najbardziej obiecujące" dla światowej żeglugi.
20.04.2021

Rozpoczęcie testów metanolu neutralnego dla klimatu w Centrum Testowo-Szkoleniowym Alfa Laval

Wkrótce w Centrum Testowo-Szkoleniowym Alfa Laval w Aalborg w Danii rozpoczną się testy metanolu jako paliwa żeglugowego. W ścisłej współpracy z MAN Energy Solutions i innymi partnerami, Alfa Laval zbada możliwość zasilania metanolem czterosuwowego silnika wysokoprężnego o mocy 2 MW - bez modyfikacji i innego paliwa pilotażowego. Testy są trzecim etapem trwającego projektu badawczego finansowanego przez duński EUDP (Energy Technology Development and Demonstration Program).
10.03.2021

Niemiecki Rząd za zwiększeniem udziału energii odnawialnych w funkcjonowaniu transportu

Rząd Niemiec uchwalił w środę projekt nowelizacji ustawy o paliwach ekologicznych, co pozwoli zwiększyć do roku 2030 udział energii odnawialnych w funkcjonowaniu niemieckiego transportu do 28 proc. Będzie to dwa razy więcej niż wyznaczone przez UE jako cel 14 proc.
03.02.2021

Boeing planuje debiut samolotów w 100% zasilanych biopaliwami do 2030 roku

Boeing Co ujawnił plany dostarczenia komercyjnych samolotów zdolnych do wykorzystania w 100% biopaliw do 2030r. Korzystając z istniejących technologii zgodnie z obowiązującymi przepisami, może używać tylko mieszanek biopaliw do 50%.
28.01.2021

Rafineria LOTOSU wytworzyła biokomponenty LPG i oleju napędowego

Rafineria Grupy LOTOS wytworzyła pierwsze w swojej historii biokomponenty: biopropan, czyli biokomponent LPG oraz biowęglowodory ciekłe, czyli biokomponenty oleju napędowego. To pierwszy krok w stronę ekologicznej rafinerii produkującej paliwa z produktów pochodzenia roślinnego.
29.12.2020

Lubelscy naukowcy wyprodukują biopaliwo z roślin energetycznych

Produkcja czystego biopaliwa z roślin energetycznych jest celem projektu badawczego realizowanego m.in. przez dwoje naukowców Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Lubelska uczelnia jest jednym z partnerów w międzynarodowym konsorcjum skupiającym 20 podmiotów.
28.12.2020

Copernicus: badanie potwierdza redukcję emisji podczas pierwszej fali COVID-19 w Europie

Usługa monitorowania atmosfery programu Copernicus wraz z hiszpańskim Centrum Superkomputerowym w Barcelonie potwierdzają wywołane blokadą redukcje emisji tlenków azotu (NOx) i CO2 z paliw kopalnych w całej Europie podczas pierwszej fali pandemii COVID-19. Wykorzystując sztuczną inteligencję, badanie dostarcza informacje o dziennym podziale emisji sektorowych i przestrzennych, a także informacje na temat udziału poszczególnych krajów i typach zanieczyszczeń.
18.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.