Wynik wyszukiwania - "Tuga" - Wiadomości

Spaliny ze statków zanieczyszczają Bałtyk

Brudna woda z płuczek oczyszczających spaliny na statkach zanieczyszcza Bałtyk, z czym wiążą się ogromne koszty - informuje pismo “Nature Sustainability”.
09.05.2024

PIE: w Polsce emisja CO2 z konsumpcji mięsa jest niższa niż w UE

Mieszkańcy Polski rocznie jedzą średnio 8-krotnie mniej wołowiny niż średnia UE - podał Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że konsumpcja mięsa w Polsce przekłada się na emisję 1,1 tony CO2 na mieszkańca – o 0,7 t mniej niż średnia UE-27.
30.04.2024

Rusza kolejna edycja wodorowego konkursu GOSPOSTRATEG w którym można zwyciężyć nawet 20 mln zł dofinansowania

NCBR ogłosiło XI konkurs GOSPOSTRATEG, którego tematem przewodnim jest magazynowanie wodoru w kawernach solnych. Maksymalne dofinansowanie projektu wynosi 20 mln zł, a wnioski można składać od 20 maja do 14 sierpnia.
23.04.2024

W marcu rekordowa temperatura w oceanach

Tegoroczny marzec był najcieplejszym w historii miesiącem pod względem temperatury wody oceanów - wynika z raportu Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA), badającej m.in. zjawisko ocieplania się klimatu.
22.04.2024

Trybunał w Strasburgu uznał Szwajcarię za winną braku działań na rzecz walki z klimatem

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu uznał we wtorek Szwajcarię za winną złamania konwencji praw człowieka poprzez brak działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.
09.04.2024

Światowa premiera na Nordic EV Summit - Ekoenergetyka rozszerza działalność na skandynawskim rynku ładowania pojazdów elektrycznych

Ekoenergetyka rozszerzyła swoją obecność na skandynawskim rynku infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, wprowadzając na rynek innowacyjny system ładowania, dostosowany do potrzeb operatorów punktów ładowania (CPO) w regionie o jednych z najwyższych na świecie wskaźników przyjęcia pojazdów elektrycznych.
04.04.2024

PGE Baltica: nowym prezesem spółki będzie Bartosz Fedurek

Decyzją rady nadzorczej spółki PGE Baltica, jej prezesem od 6 maja br. będzie Bartosz Fedurek - poinformowała w środę spółka. PGE Baltica, należąca do GK PGE, odpowiada w Grupie za realizację programu morskiej energetyki wiatrowej.
03.04.2024

Gdynia może być miejscem produkcji e-metanolu, zielonego paliwa dla statków

Zielony metanol ma szansę stać się paliwem alternatywnym dla paliw kopalnych dla branży morskiej, która odpowiada za 3% globalnych emisji CO2. Podczas spotkania w PPNT o możliwościach produkcji tego paliwa przyszłości w Gdyni rozmawiała w międzynarodowym gronie wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.
11.03.2024

Portugalski kandydat na premiera oblany farbą przez aktywistów klimatycznych [wideo]

Lider portugalskiego centroprawicowego bloku wyborczego Sojusz Demokratyczny (AD) Luis Montenegro, który po wyborach parlamentarnych może zostać premierem Portugalii, został w środę oblany farbą przez grupę aktywistów klimatycznych na terenie lizbońskich targów.
29.02.2024

Fabryka zielonego wodoru na Górnym Śląsku z dofinansowaniem do 142,77 mln euro

H2Silesia, projekt wodorowy Polenergii, może otrzymać do 142,77 mln euro dofinansowania na realizację. To efekt decyzji notyfikacyjnej Komisji Europejskiej. Projekt H2Silesia zakłada budowę wielkoskalowej fabryki zielonego wodoru o mocy ok. 105 MW, która będzie w stanie wyprodukować ok. 13 000 ton tego surowca rocznie. Polenergia to jedyna polska firma objęta programem Hy2Infra. „To bardzo ważny komunikat dla rynku i naszych inwestorów. Decyzja Komisji Europejskiej znacząco zwiększa wartość projektu” - mówi Iwona Sierżęga, członk
22.02.2024

EDP Renewables inauguruje nowy hybrydowy projekt energii słonecznej i wiatrowej w Portugalii

EDP Renewables, wiodący światowy gracz w rozwoju projektów wiatrowych i słonecznych, oddał do użytku drugi park hybrydowy w Portugalii. W tej samej lokalizacji łączy on energię wiatrową i słoneczną, praktycznie podwajając zdolność do produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
20.02.2024

W Europie od tygodni rolnicy protestują przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi i importowi spoza UE

Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.
16.02.2024

KE zatwierdziła pomoc publiczną w kwocie 6,9 mld euro na zwiększenie dostaw wodoru, m.in. w Polsce

Komisja Europejska podała w czwartek, że zatwierdziła pomoc publiczną państw członkowskich, w tym Polski, w wysokości 6,9 mld euro na projekty infrastrukturalne, mające na celu zwiększenie dostaw wodoru ze źródeł odnawialnych.
15.02.2024

Minister klimatu: unijny cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. nie wiąże Polski

Przedstawiony przez Komisję Europejską cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. nie jest wiążący dla Polski, to otwarcie dyskusji - podkreśliła w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że propozycja KE będzie przez nas "twardo i ambitnie" negocjowana.
10.02.2024

W 2023 zarejestrowano prawie 20 tys. nowych elektrycznych aut w Polsce

W Polsce, w ub. roku zarejestrowano prawie 20 tys. nowych samochodów całkowicie elektrycznych - poinformowało PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych), w swoim podsumowaniu roku 2023. Pojawiło się ponad 1,5 tys. nowych punktów ładowania.
30.01.2024

Nietoperze niespodziewanymi sojusznikami przeciwników wydobycia litu w Portugalii

Mieszkańcy kilku wsi w masywie górskim Serra da Argemela, we wschodniej Portugalii, protestujący przeciwko planom budowy kopalni litu, zyskali nietypowych sprzymierzeńców w walce z inwestycją. W jaskiniach, gdzie planowane jest przedsięwzięcie, znaleziono będące pod ochroną nietoperze.
26.01.2024

W Osowie działa jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce z zastosowaniem trackerów solarnych

Grupa Electrum i R.Power oddały do użytku jeden z największych projektów PV w Polsce z wykorzystaniem trackerów solarnych. Obiekt o mocy 21 MW składa się z 38 888 modułów PV. Farma wytworzy energię, która odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu około 7 tysięcy gospodarstw domowych.
23.01.2024

EDP Renewables uruchamia pierwszy hybrydowy projekt wiatrowo-słoneczny w Hiszpanii

EDP Renewables, wiodąca globalnie firma z branży odnawialnych źródeł energii, ogłosiła pomyślne podłączenie do sieci pierwszego w Hiszpanii hybrydowego projektu wiatrowo-słonecznego. To hybryda, która łączy energię wiatrową i słoneczną w tym samym punkcie przyłączenia. Dzięki temu kamieniowi milowemu EDPR kontynuuje swój pionierski sposób myślenia o maksymalizacji produkcji energii odnawialnej, będąc również pierwszą firmą, która zrealizowała projekty hybrydowe w Portugalii i Polsce.
22.01.2024

Tysiące mieszkańców Galicji protestowało przeciwko zanieczyszczeniu wybrzeża plastikiem

Ponad 15 tys. mieszkańców Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii, protestowało w niedzielę w Santiago de Compostela przeciwko zanieczyszczeniu wybrzeża plastikowym granulatem. Materiał ten dostał się do morza i na plaże wskutek wypadku kontenerowca u brzegów portugalskiego miasta Viana do Castelo.
22.01.2024

Powerdot partnerem franczyzobiorców

Do końca 2024 roku inwestor planuje uruchomić 36 kolejnych punktów ładowania aut elektrycznych usytuowanych przy supermarketach oraz na stacjach benzynowych należących do franczyzobiorców znanych marek detalicznych. W efekcie infrastruktura stworzona w ramach współpracy Powerdot z franczyzobiorcami zwiększy się w bieżącym roku do ok. 60 dostępnych punktów ładowania. W gronie partnerów Powerdot są m.in. franczyzobiorcy Intermarche, E. Leclerca oraz SPAR.
19.01.2024

Nomad Electric realizuje pierwsze projekty EPC w Portugalii

Spółka Nomad Electric realizuje pierwszy kontrakt na Półwyspie Iberyjskim i w Portugalii buduje w formule EPC elektrownie PV o łącznej mocy 45 MWp. Instalacje te powstają w regionach Pinhal, Santarém, Marmeleiro i Alentejo.
18.01.2024

Polscy naukowcy zaangażowani w projekt badania zdrowia planety

W Kenii zmieniający się klimat zakłóca sezonowość pór roku - region cierpi na niedobór wody. W Brazylii mierzą się z rabunkową eksploatacją zasobów naturalnych. Międzynarodowy zespół z udziałem naukowców z Polski chce wesprzeć te społeczności w budowaniu "odporności" planety na zmieniające się warunki funkcjonowania.
15.01.2024

Allegro przyspiesza dekarbonizację i zabezpiecza cenę zielonej energii na dekadę dzięki umowie z R.Power

Allegro, największy marketplace pochodzący z Europy, podpisało długoterminową umowę z R.Power, jednym z największych niezależnych producentów energii w Polsce. Umowa zabezpiecza cenę ponad 200 GWh zielonej energii elektrycznej wyprodukowanej przez farmy fotowoltaiczne R.Power między 2025 a 2035 rokiem, pozwalając w tym czasie Allegro na ograniczenie emisji CO2e aż o blisko 150 tys. ton.
13.01.2024

Energia słoneczna w Europie – czy możemy mówić o success story?

Rewolucja energetyczna staje się faktem – w 2022 r. energia pozyskana z wiatru i słońca przewyższyła tę pochodzącą z gazu. W zakończonym 2023 r. obserwujemy istotny trend powstawania farm i instalacji fotowoltaicznych o znacznej mocy. Eksperci przewidują, że to obok wzrostu zainteresowania ze strony przedsiębiorstw istotny trend na przyszłe lata.
11.01.2024

Raport gotowości do elektromobilności: Polsce zabrakło 1 punktu do wyższej kategorii

Nowy raport Mobility Guide 2023 przedstawia analizę stanu gotowości 46 krajów do przejścia na samochody elektryczne. Najlepiej przygotowane są Norwegia (81 punktów), Austria (69 punktów) i Holandia (68 punktów). Polska uzyskała 39 punktów na 100 możliwych, co klasyfikuje ją jako kraj wschodzący. Zabrakło nam zaledwie 1 punktu, aby znaleźć się w wyższej kategorii.
10.01.2024

Alert ekologiczny w Hiszpanii - plastikowe granulki zalewają północne wybrzeża

W hiszpańskich regionach Galicji i Asturii na północy kraju ogłoszono alerty ekologiczne pierwszego i drugiego stopnia w związku z zanieczyszczeniem wybrzeży, w tym kilkudziesięciu plaż, plastikowym granulatem do produkcji tworzyw sztucznych - poinformowała we wtorek telewizja RTVE.
10.01.2024

Energa uruchamia kolejne megawaty OZE

Energa Green Development i Energa Wytwarzanie, spółki zależne Energi z Grupy ORLEN sfinalizowały kolejny projekt fotowoltaiczny - pod koniec ub. r. została zakończona zapowiadana rozbudowa o 8 MW farmy PV Wielbark. Aktualnie trwa budowa dwóch kolejnych instalacji PV Mitra (65 MW) oraz PV Żuki (2,4 MW). W pierwszym kwartale br. Energa Green Development rozpocznie budowę kolejnych pięciu instalacji PV o łącznej mocy ok. 42 MW.
05.01.2024

23 proc. energii zużytej w 2022 r. w UE pochodziło ze źródeł odnawialnych

23 proc. energii zużytej w 2022 r. w Unii Europejskiej pochodziło ze źródeł odnawialnych. W porównaniu z 2021 r. oznacza to wzrost o 1,1 pkt. proc. - podał Eurostat. W Polsce było to 16,9 proc.
04.01.2024

W Lizbonie powstają tunele mające przeciwdziałać powodziom

Władze Lizbony rozpoczęły budowę dwóch podziemnych tuneli służących walce z powodziami, które regularnie nękają portugalską stolicę w okresie jesienno-zimowym. To pierwsze takie przedsięwzięcie i w dodatku poświęcone przez obecnego patriarchę Lizbony.
01.01.2024

Ozdoby świąteczne zrobione z materiałów wtórnych hitem w Portugalii

Dekoracje wykonane z odpadków biją w tym roku popularność w domach, szkołach i innych placówkach publicznych na terenie Portugalii. Zrobione z materiałów z recyklingu minichoinki, bombki i łańcuchy sprzedawane są w całym kraju na świątecznych kiermaszach.
30.12.2023

EDPR odkupuje 49% udziałów w portfelu energii wiatrowej o mocy 1 GW w Portugalii, Polsce i we Włoszech za 570 mln euro

Firma poinformowała, że zawarła umowę z dwoma podmiotami sponsorowanymi przez China Three Gorges, ACE Investment Fund I LP oraz ACE Investment Fund II LP („ACE Funds”). Tym samym odkupi 49% ich udziałów w spółce EDPR w zakresie portfeli wiatrowych w Portugalii, Polsce i Włoszech, za łączną kwotę 570 mln euro.
29.12.2023

Jadalne opakowania z SGGW - przyjazne środowisku i człowiekowi

Opakowania do żywności nie muszą być wykonane z zanieczyszczających planetę tworzyw sztucznych. Mogą być biodegradowalne, kompostowalne i... jadalne. Nad ich wytwarzaniem pracują naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
27.12.2023

150 stacji ładowania od polskiego producenta w europejskiej sieci Powerdot

Ekoenergetyka dostarczyła 150 ładowarek dla sieci Powerdot. Jako producent infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych o dużej mocy, firma kontynuuje ekspansję na rynku operatorów punktów ładowania (CPO) w całej Europie.
14.12.2023

Portugalscy aktywiści klimatyczni blokują siedziby partii politycznych i urzędów

Aktywiści klimatyczni z Portugalii rozpoczęli blokowanie budynków partii politycznych oraz urzędów publicznych. Domagają się zaprzestania stosowania w tym kraju paliw kopalnych.
22.11.2023

Portugalia. Policja zatrzymała liderów grupy klimatycznej, która próbowała wedrzeć się do parlamentu

Lizbońska policja zatrzymała przywódców organizacji aktywistów klimatycznych, którzy próbowali wedrzeć się do budynku Zgromadzenia Narodowego, jednoizbowego parlamentu Portugalii - podały w poniedziałek służby policyjne tego kraju.
21.11.2023

PIE: elektrownie wiatrowe rosną zbyt wolno, by UE osiągnęła cel 42,5 proc. energii z OZE w 2030 r.

Przyrost mocy wiatrowych jest niewystarczający, żeby UE osiągnęła cel 42,5 proc. energii z OZE w 2030 r. - ocenili w czwartek eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Według KE by to było możliwe, rocznie powinno powstawać 37 GW nowych mocy, ponad 2-krotnie więcej niż w 2022 r. - dodano.
09.11.2023

Co motywuje firmy do podpisywania tzw. korporacyjnych umów na zakup energii w sektorze energii odnawialnej?

Umowy typu Corporate Power Purchase Agreement są długoterminowymi umowami na zakup energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Początkowo tym rodzajem umów zainteresowane były firmy uważane za liderów innowacji, którzy chcieli wykorzystać swoją siłę nabywczą do wprowadzenia pozytywnych zmian na świecie. Aktualnie grono odbiorców znacząco się poszerzyło, wśród nich są firmy wytwórcze, przemysł energochłonny, instytucje publiczne jak również duże centra handlowe.
07.11.2023

EDP przyspiesza realizację zobowiązania do pełnego odejścia od węgla

EDP – główny udziałowiec EDP Renewables – przyspiesza realizację zobowiązania do pełnego odejścia od węgla do 2025 r. i realizuje jeszcze bardziej ambitny plan dotyczący ostatnich elektrowni węglowych pozostających w rękach grupy w Hiszpanii.
30.10.2023

Stacje Powerdot dostępne w aplikacji Elocity

Stacje ładowania Powerdot będą dostępne w aplikacji mobilnej, z której korzysta 30 tysięcy użytkowników. Aplikacja Elocity umożliwia wygodne wyszukiwanie stacji, sprawdzenie ich mocy oraz dostępnych złączy. Za jej pomocą można też uruchomić urządzenie oraz dokonać płatności. To początek współpracy pomiędzy Powerdot a Elocity.
24.10.2023

EBOR zainwestuje 75 mln euro w R.Power - spółkę z rynku energii

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestuje 75 mln euro w firmę R.Power z rynku energii - poinformowała w poniedziałek spółka. Dodała, że pieniądze zostaną przeznaczone na strategię rozwoju, która zakłada osiągnięcie 1 GW w obszarze fotowoltaiki w ciągu dwóch lat w krajach UE.
23.10.2023

Energa z Grupy Orlen planuje przejąć projekty OZE o mocy do 334 MW

Energa Wytwarzanie, należąca do Grupy ORLEN, podpisała z firmą Lewandpol Holding przedwstępną umowę nabycia spółki celowej, realizującej projekt budowy nowych hybrydowych źródeł odnawialnych „Kleczew Solar & Wind”. Inwestycja powstaje w gminie Kleczew w województwie wielkopolskim, a jej łączna moc wyniesie do 334 MW.
14.10.2023

Ruszyły miejskie stacje ładowania aut elektrycznych w Gorzowie Wielkopolskim

Gorzów Wielkopolski odważnie wkracza w świat elektromobilności. Właśnie uruchomione zostały cztery miejskie stacje ładowania aut elektrycznych oraz hybrydowych, a na finiszu są prace nad budową kolejnych ośmiu. W sumie udostępnione będą 32 miejskie punkty ładowania. Urządzenia zostały usytuowane tam, gdzie mieszkańcy spędzają czas. Za budowę i obsługę stacji odpowiada firma Powerdot, która pokrywa wszelkie koszty tej inwestycji.
12.10.2023

EDPR przekracza 1 GwP w zakresie mocy zainstalowanej w regionie Azji i Pacyfiku

Firma EDP Renewables (EDPR) zwiększyła ponad dwukrotnie swoją zainstalowaną moc fotowoltaiczną w regionie Azji i Pacyfiku, z około 480 MWp w lutym 2022 r. do ponad 1 GWp. Jest to ważny kamień milowy dla firmy udowadniający jej zaangażowanie w napędzanie transformacji energetycznej w regionie Azji i Pacyfiku.
12.10.2023

Wilno zdobyło tytuł Zielonej Stolicy Europy 2025

W finale konkursu Komisji Europejskiej Green Capital Awards Wilno zdobyło tytuł Zielonej Stolicy Europy 2025 - informują w piątek litewskie media. Wilno pokonało dwóch innych pretendentów, portugalskie miasto Guimaraes i austriacki Graz.
07.10.2023

Barometr: dla 51 proc. respondentów ceny elektryków nie zrównają się z cenami aut spalinowych

Ponad połowa (51 proc.) przedstawicieli polskiej branży motoryzacyjnej prognozuje, że ceny samochodów elektrycznych nigdy nie zrównają się z cenami aut spalinowych - wynika z raportu Exact Systems "MotoBarometr 2023. Nastroje w automotive w Europie".
02.10.2023

Odbyła się pierwsza rozprawa związana ze skargą na państwa bierne w kwestii globalnego ocieplenia

Przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu odbyła się w środę pierwsza rozprawa w sprawie skargi złożonej przez sześciu młodych Portugalczyków przeciwko 32 krajom, oskarżanym przez nich o bierność w kwestii globalnego ocieplenia.
28.09.2023

Aktywiści klimatyczni zaatakowali farbą portugalskiego ministra środowiska

Grupa działaczy klimatycznych oblała farbą portugalskiego ministra środowiska Duarte Cordeiro podczas wtorkowej konferencji zorganizowanej w Lizbonie przez stację telewizyjną CNN Portugal. To kolejna w tym miesiącu akcja młodych aktywistów przeciwko osobom z rządu premiera Antonia Costy.
27.09.2023

Według TSUE Niemcy naruszyły unijne prawo dotyczące ochrony przyrody

TSUE orzekł, że Niemcy naruszyły unijne prawo dotyczące przyrody i ochrony przyrody, nie wdrażając w wystarczającym stopniu prawa mającego na celu ochronę siedlisk przyrodniczych - podał portal "DW".
22.09.2023

Orlen: Weszliśmy na zieloną ścieżkę, a to droga w jednym kierunku

„Żeby stać się liderem transformacji energetycznej, trzeba mieć plan, pieniądze i kadry. Nasz plan jest wpisany w strategię 2030, mamy również niezbędne środki, a jeśli chodzi o ludzi – zapewniam, że ORLEN ma świetnych pracowników” – przekonywał w Krynicy Piotr Sabat, członek zarządu ds. rozwoju ORLEN S.A., podczas panelu „Czy Polska może stać się liderem regionu w transformacji energetycznej?”.
21.09.2023

Już 1000 samochodów elektrycznych InPost w Polsce

Grupa InPost, lider rozwiązań logistycznych dla branży e-commerce w Europie, powiększyła swoją ekologiczną flotę elektrycznych samochodów do 1000 pojazdów. Firma w ramach strategii dekarbonizacji sukcesywnie powiększa flotę ekologicznych aut dostawczych, a także samochodów frachtowych. Ekologiczna flota InPost obejmuje też 15 ciągników siodłowych z napędem LNG. To kolejny krok w kierunku zmniejszania emisji CO2 w transporcie. W 2022 roku blisko 30 mln paczek trafiło do adresatów za pośrednictwem auta EV InPost.
20.09.2023

Centrum Copernicus: pożary lasów w Kanadzie to ponad 25 proc. emisji węglowych z pożarów lasów na całym świecie

Tegoroczne rekordowe pożary lasów w Kanadzie przyczyniły się do prawie 410 milionów ton emisji związków węgla, co stanowi 27 proc. światowych emisji pochodzących z pożarów lasów – poinformowało europejskie centrum monitorowania atmosfery Copernicus.
16.09.2023

Portugalia. Policja zatrzymała 17 aktywistów klimatycznych próbujących zablokować posiedzenie rządu

Siedemnastu członków organizacji Studencki Strajk Klimatyczny (GCE) zostało w czwartek zatrzymanych przez policję w podlizbońskiej miejscowości Alges. Aktywiści próbowali uniemożliwić posiedzenie rządu Portugalii.
15.09.2023

Gdynia testuje wodorowe autobusy z Portugalii

W Gdyni trwają testy kolejnego wodorowego autobusu. Tym razem miasto testuje pojazd portugalskiego producenta Caetano.
06.09.2023

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji

Pierwsze zielone megawaty wyprodukowane w morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc, należącej do firmy Iberdrola, zostały przekazane do francuskiej krajowej sieci energetycznej przez RTE. Jest to pierwszy projekt Iberdroli we Francji i druga tego typu francuska instalacja zasilająca krajowy system energetyczny.
29.08.2023

Portugalia-Hiszpania. Duże pożary lasów i łąk w pobliżu granicy; walkę z ogniem utrudnia upał

Kilkadziesiąt dużych pożarów występuje w czwartek w Portugalii i Hiszpanii, gdzie utrzymują się ponad 40-stopniowe upały. Największe trudności strażacy mają z dwoma dużymi pożarami lasów i łąk, które wybuchły w rejonie granicy obu państw.
25.08.2023

Portugalia. Ponad 30 pożarów w kraju; upał utrudnia walkę z żywiołem

Ponad 30 pożarów trawi w środę lasy i łąki Portugalii ogarniętej falą ponad 40-stopniowych upałów. Wysokie temperatury, przekraczające w środkowej części kraju 45 stopni C, utrudniają walkę z żywiołem.
24.08.2023

EDP Renewables wdraża w Polsce pionierski projekt hybrydowy w Konarach

W miejscowości Konary, na terenie dwóch gmin zlokalizowanych w województwie wielkopolskim - Gołańcz oraz Margonin, w sierpniu zostanie oficjalnie otwarta nowa farma fotowoltaiczna EDPR o mocy 45 MW. Projekt Konary jest pionierskim w skali Polski, a nawet Europy Środkowo-Wschodniej, przykładem wykorzystania idei cable-pooling (hybrydyzacji), czyli współdzielenia istniejącej infrastruktury przyłączeniowej przez kilka źródeł energii odnawialnej (OZE) o komplementarnym profilu pracy.
21.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Portugalia. 20 dużych pożarów lasów i łąk wraz falą upałów; trwa ewakuacja ludności

Dwadzieścia dużych pożarów lasów i łąk trawi w poniedziałkowe popołudnie Portugalię, ogarniętą dodatkowo falą blisko 40-stopniowych upałów - poinformowały władze. Walkę z żywiołem utrudnia porywisty wiatr. Trwa ewakuacja ludności.
07.08.2023

Studenci z Wrocławia z ekologicznymi pomysłami

Modułowy pawilon dla Fundacji Green Gaya, recepcja z papieru dla Działu Rekrutacji PWr, kawiarnia na drezynie – to część studenckich projektów, które powstały na Politechnice Wrocławskiej podczas międzynarodowych warsztatów ProtoLAB.
05.08.2023

Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen ze wstępną umową z firmą Greenvolt na zakup projektów OZE o mocy 59 MW

Należąca do Grupy Orlen spółka Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup farmy wiatrowej i czterech instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 59 MW - poinformował Orlen we wtorek.
27.07.2023

Aktywiści klimatyczni przebijają opony w autach terenowych i zalewają betonem dołki na polach golfowych

Aktywiści klimatyczni z Hiszpanii i Portugalii, głównie młodzież, wzięli sobie podczas tegorocznych wakacji za cel kurorty, w których niszczą opony pojazdów terenowych oraz pola golfowe. To nowa forma protestu przeciwko zużyciu paliw kopalnych oraz marnotrawstwu wody.
18.07.2023

Morze Śródziemne najbardziej zagrożone wyginięciem ptaków morskich z powodu plastiku

Przeprowadzone na całym świecie badania wykazały, że Morze Śródziemne to obszar, na którym już zagrożone wyginięciem ptaki morskie są najbardziej narażone na kontakt z plastikiem – informuje „Nature Communications”.
09.07.2023

Raport: zmiany klimatyczne wpływają na Europę, w tym na infrastrukturę systemu energetycznego

Zmiany klimatu zbierają żniwo wśród ludzi, gospodarek i środowiska w Europie, która jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. Rok 2022 upłynął pod znakiem ekstremalnych upałów, susz i pożarów - podała w raporcie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
20.06.2023

Naukowcy z międzynarodowej ekspedycji TREC badali trójmiejskie plaże

Naukowcy z międzynarodowej ekspedycji TREC przez kilka dni zbierali próbki m.in. gleby, osadów i wody w Sopocie i Gdańsku. Projekt ma na celu zbadanie organizmów w ich naturalnym otoczeniu. Badania będą prowadzone łącznie w 22 krajach Europy.
19.06.2023

Biolodzy Uniwersytetu Łódzkiego badają drobnoustroje zamieszkujące kopalnie soli

Biolodzy Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) badają drobnoustroje zamieszkujące kopalnie soli. Naukowcy sprawdzają m.in. jaki wpływ może mieć obecność archeonów halofilnych z punktu widzenia haloterapii - będącej metodą wspomagającą leczenie chorób układu oddechowego, w tym astmy czy powikłań po Covid-19.
18.06.2023

Norweski Klaster Morski. Potęga pieniądza i partnerstwa

W pierwszym tygodniu czerwca trwają targi Nor Shipping. Bicie dzwonu Oslo Børs będzie słyszalne w całym światowym przemyśle oceanicznym. Specjalna ceremonia oznacza nie tylko otwarcie rynku, ale także początek Nor-Shipping 2023. Podkreśla to znaczenie giełdy jako światowego lidera w finansowaniu shippingu. Øivind Amundsen, dyrektor generalny Oslo Børs wyjaśnia, w jaki sposób budowana była siła norweskiego klastra morskiego oraz jak Grupa Euronext przyczynia się do budowania morskiej potęgi Norwegii.
07.06.2023

Ocean Winds zwiększa udziały w spółce Floating Offshore Wind Specialist

EDP przeniosło swoje 25,4 procent udziałów w firmie Principle Power, specjalizującej się w pływających morskich platformach wiatrowych, do Ocean Winds, spółki joint venture 50:50 pomiędzy EDP Renewables i Engie.
29.05.2023

Rolnictwo węglowe okiem eksperta i rolnika - czy to realnie działa?

Sektor rolniczy jest obecnie odpowiedzialny za 30 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. Według Instytutu Rodale[1] przejście na organiczne rolnictwo regeneracyjne może pochłonąć ponad 100 proc. obecnej rocznej emisji CO2 przez glebę, skutecznie odwracając skutki zmian klimatycznych. Jego wdrożenie ma również bezpośredni wpływ na gospodarstwa rolne, które odnotowują poprawę jakości gleby i wzrost plonów, a jednocześnie generują certyfikaty węglowe. Dzięki wprowadzeniu nowych standardów - Core Carbon Principles [2] - obrót n
23.05.2023

Greenvolt wzmacnia produkcję energii odnawialnej wprowadzając pierwsze rozwiązanie hybrydowe w Polsce

Moc wytwórcza elektrowni wiatrowych zostanie uzupełniona energią uzyskaną z paneli fotowoltaicznych. Pionierskie rozwiązanie hybrydowe w Polsce pozwoli podnieść moc wytwórczą o 10 MW, do całkowitej wartości 37,5 MW dzięki wykorzystaniu wiatru i nasłonecznienia. Wdrożenie systemu bateryjnego magazynowania energii 3MW o pojemności do 12 MW pozwala na optymalizację mocy wytwórczej ze źródeł odnawialnych.
11.05.2023

Wszystkie ręce na pokład! Rusza kampania z okazji 10-lecia MSC w Polsce

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC) działa w Polsce już 10 lat, promując zrównoważone rybołówstwo, by morza i oceany pozostały zdrowe i pełne ryb. W tym czasie wielkość produkcji przetwórstwa rybnego w naszym kraju wzrosła o ponad 38%, a liczba certyfikowanych produktów zaliczyła blisko 14-krotny wzrost.
24.04.2023

Portugalscy ekolodzy pokazali premierowi gołe pośladki podczas protestu klimatycznego

Protestujący w środę w centrum Lizbony aktywiści ekologiczni pokazali szefowi i ministrom socjalistycznego rządu Portugalii gołe pośladki podczas uroczystej sesji z okazji 50-lecia założenia Partii Socjalistycznej, kierowanej przez premiera Antonia Costę.
20.04.2023

Bosch zainwestuje 1,2 mld zł w budowę fabryki pomp ciepła w Dobromierzu

Niemiecki koncern Bosch zainwestuje 1,2 mld zł w budowę fabryki pomp ciepła w Dobromierzu (Dolnośląskie). W nowej fabryce do 2027 r. ma być zatrudnionych 500 osób – poinformowała w środę w komunikacie Grupa Bosch.
19.04.2023

Norwegia będzie poszukiwała miejsc do składowania CO2. Przydzieliła dwie licencje

Norweski rząd przyznał dwie licencje na poszukiwanie miejsc do składowania dwutlenku węgla (CO2) na Morzu Północnym – informuje agencja Reuters.
13.04.2023

Leasys - nowy europejski podmiot w branży mobilności

5 kwietnia br. odbyła się prezentacja Leasys, nowej spółki w branży mobilności, powstałej w wyniku konsolidacji z Free2move Lease. Leasys specjalizuje się w operacyjnym leasingu wielomarkowym, a jej współwłaścicielami są Stellantis i Crédit Agricole.
06.04.2023

Greenvolt sprzeda polską farmę wiatrową za 18,8 miliona euro

List intencyjny przewiduje sprzedaż farmy wiatrowej w północno-zachodniej Polsce za kwotę 2,35 miliona euro za MWp. • Rozwiązanie Behind The Meter - dostawa energii z instalacji przyłączonych do sieci odbiorcy - umożliwia pokonanie ograniczeń związanych z przyłączaniem instalacji energii odnawialnej do sieci elektrycznej. • Transakcja umożliwi Greenvolt przejście do kolejnego etapu utworzonej przez spółkę strategii rotacji aktywów. • Celem jest sprzedaż w tym roku co najmniej 200 MWp łącznie w Polsce i w Portugalii.
04.04.2023

Bartosz Fedurek nowym Country Managerem EDPR Polska

DP Renewables Polska ogłasza kluczową zmianę na szczeblu zarządzającym. EDP Renewables weszła na polski rynek w 2008 r. i obecnie dysponuje drugim pod względem wielkości portfelem operacyjnych aktywów OZE w kraju, o łącznej mocy zainstalowanej 733 MW.
04.04.2023

Europejska energia odnawialna przygotowuje się do wzrostu

W ciągu dekady Europa doświadczy ogromnych zmian w sektorze energii odnawialnej - dowodzi raport przygotowany dla Panasonic TOUGHBOOK przez konsultantów z White Space Strategy, którzy przeanalizowali ponad 300 różnych źródeł danych. Główne przewidywane zmiany obejmują:
03.04.2023

MF: Odwrotne obciążenie VAT na giełdowe transakcje dotyczące gazu, energii i uprawnień do emisji CO2

W związku z ogłoszoną 24 marca 2023 r. ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U z 2023 r. poz. 556), Polska wprowadza „Czasowe odwrotne obciążenie podatkiem gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych”.
01.04.2023

Ocean Winds, Navantia Seanergies podpisują umowę dotyczącą pływających morskich farm wiatrowych

Madrycka spółka Ocean Winds podpisała z Navantia Seanergies umowę dotyczącą komponentów dla przyszłych morskich farm wiatrowych, w tym struktur pływających dla przyszłych farm wiatrowych w Hiszpanii, Portugalii i innych krajach europejskich.
30.03.2023

Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Eksperci ośrodka analitycznego Aegir Insights informują, że w tym roku planowanych jest szereg aukcji na przyznanie praw do dzierżawy obszarów morskich oraz kontraktów na zakup energii po gwarantowane cenie. Aukcje mogą objąć projekty o łącznej mocy 60 GW w skali globalnej. Nie są jeszcze znane szczegóły wszystkich postępowań.
28.03.2023

Energa zwiększa moc dla Brzeskiej Strefy Gospodarczej

ENERGA-OPERATOR buduje nową, ważną stację elektroenergetyczną – główny punkt zasilania (GPZ) w miejscowości Machnacz, w gminie Brześć Kujawski. Realizacja tej inwestycji pozwoli na zwiększenie potencjału przyłączeniowego w regionie o 50 MW, umożliwiając tym samym dalszy dynamiczny rozwój Brzeskiej Strefy Gospodarczej.
21.03.2023

Przyszłość leży w wielofunkcyjnej morskiej energetyce

Holenderskie Centrum Energii Morskiej (DMEC) i partnerzy projektu EU-SCORES (European Scalable Offshore Renewable Energy Sources) zorganizowali niedawno dwudniowe spotkanie z zainteresowanymi stronami na temat wielofunkcyjnych parków energetycznych w Marine Energy Hub w Hadze, podkreślając korzyści płynące z połączenia różnych źródeł energii odnawialnej na morzu w tej samej lokalizacji.
19.03.2023

Adamczyk w Strasburgu: nie ma zgody na proponowaną przez KE normę emisji spalin Euro 7

Nie ma zgody na proponowaną przez Komisję Europejską normę Euro 7. Jej przyjęcie spowodowałoby ogromne zwiększenie kosztów produkcji samochodów osobowych i ciężarowych. Będziemy robić wszystko, aby ta propozycja nie weszła w życie - powiedział w wywiadzie dla PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
14.03.2023

Doktorzy z uniwersytetów wypływają na szerokie wody gospodarki morskiej

Absolwenci studiów doktoranckich są coraz bardziej potrzebni nie tylko na uczelniach ale również w przemysłach morskich, administracji, instytucjach otoczenia biznesu i kultury. 8 marca tego roku, w czasie spotkania na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciele uczelni podsumowali wyniki badań na temat pozauczelnianej aktywności absolwentów studiów doktoranckich. Badania przeprowadzili polscy naukowcy w ramach projektu SEA-EU-DOC.
13.03.2023

Pogoda, inflacja i ceny energii powodem wyższych cen warzyw i owoców

W Wielkiej Brytanii w supermarketach wprowadzono limit trzech pomidorów na klienta. W Holandii można kupić maksymalnie dwie papryki. W Niemczech klienci skarżą się na ceny ogórków, z kolei w Hiszpanii rolnicy patrolują w nocy pola przed złodziejami owoców i warzyw. Na Słowacji głośno jest o "kryzysie cebulowym".
12.03.2023

Nie marnujmy energii na kolejną nadregulację Stanowisko WEI

Kolejny raz mamy przykład forsowania nieprzemyślanych i nieadekwatnych rozwiązań argumentowanych mocnymi hasłami. W Sejmie procedowany jest projekt ograniczenia sprzedaży i reklamy napojów energetycznych. Wprowadzanie nader restrykcyjnych przepisów uzasadniane jest dobrem dzieci, jednak wydaje się, że są to jedynie populistyczne zabiegi. Warsaw Enterprise Institute stoi na stanowisku, że proponowane ograniczenia są nieproporcjonalne i stanowią kolejny przykład nadregulacji.
08.03.2023

Nadchodzi fala aukcji offshore wind

W ocenie ekspertów firmy konsultingowej K2 Management, 2023 rok będzie rekordowy pod względem organizowanych aukcji i postępowań w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Liczba potwierdzonych postępowań prowadzonych w Europie przedstawia ten region jako niezwykle atrakcyjne miejsce do inwestowania, choć wszedł na ścieżkę rywalizacji z Azją i USA.
02.03.2023

Electrum zrealizuje jeden z największych projektów fotowoltaicznych w Polsce z wykorzystaniem trackerów solarnych

Pochodząca z Białegostoku Grupa Electrum o profilu Climate Tech zbuduje farmę solarną o mocy 21 MW dla R.Power. Instalacja powstanie w miejscowości Osów w województwie lubuskim. Będzie to jeden z największych projektów fotowoltaicznych w Polsce, zrealizowanych z zastosowaniem trackerów solarnych, które dla Electrum dostarczy firma Solar Steel.
28.02.2023

“Let´s get green!” Partycypacja pracowników w zarządzaniu przedsiębiorstwem i dostosowaniu do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu

Zmiany klimatyczne i degradacja środowiska naturalnego stanowią egzystencjalne zagrożenie dla Europy i świata. Przyjęty przez Komisję Europejską Europejski Zielony Ład jest mapą drogową dla gospodarki europejskiej, by stała się zasobooszczędna, energooszczędna i neutralna klimatycznie, a jednocześnie nowoczesna i coraz bardziej konkurencyjna. Transformacja powinna być planowana i wdrażana w sposób sprawiedliwy, a więc przy zaangażowaniu i z uwzględnieniem interesów pracowników i obywateli, którzy odczują jej skutki.
27.02.2023

Gaz-System złożył wnioski o finansowania dwóch projektów przesyłania wodoru

Gaz-System złożył wnioski o finansowanie dwóch międzynarodowych projektów, dotyczących budowy sieci przesyłu wodoru i zmianę przeznaczenia sieci gazowej - poinformował resort klimatu. Wnioski mają zostać ocenione do końca maja br.
20.02.2023

Three Seas przejmuje udziały w R Power

Fundusz inwestycyjny Three Seas Initiative zainwestuje 150 mln euro w R Power i obejmie mniejszościowy pakiet udziałów w spółce.
13.02.2023

Wodorowy boom!

W tym roku rynek wodoru ma wzrosnąć o 165 procent, w porównaniu do 2022 roku.
10.02.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
07.02.2023

Aż 42% badanych jest przeciwko Strefom Czystego Transportu. Argumenty za i przeciw komentują eksperci autobaza.pl

Kraków jako pierwszy oficjalnie ogłosił powstanie Strefy Czystego Transportu. Warszawa i Gliwice są na etapie konsultacji społecznych. Choć przykłady z zachodu pokazują, że takie strefy mają znaczący, pozytywny wpływ na jakość życia, Polacy wciąż są wobec nich sceptyczni. Problemowi przyjrzeli się eksperci serwisu autobaza.pl.
31.01.2023

Nomad Electric wchodzi na portugalski rynek fotowoltaiki

Nomad Electric otworzył oddział w Lizbonie i dostarczy rozwiązania informatyczne klasy SCADA dla pierwszego portfela projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 70 MWp. Biuro w Portugalii jest drugim po Rumunii, zagranicznym oddziałem Spółki. W 2023 roku Nomad Electric ma w planach dalszą ekspansję międzynarodową.
30.01.2023

Czy Europa wykorzysta potencjał 70 GW z pływów?

Jak wynika z zaprezentowanego 26 stycznia 2023 roku w Lizbonie raportu - na podstawie danych z modelowania oraz wskaźników predykcyjnych wzrostu poszczególnych sektorów OZE - w tym offshoreiwnd - w perspektywie roku 2030, 2040 i 2050 energia pochodząca z pływów i fal może wzmocnić i ustabilizować europejski system elektroenergetyczny.
30.01.2023

Pierwsza aukcja dla offshore wind w Portugalii pod koniec roku. Celem 10 GW do 2030 roku

W czwartym kwartale 2023 roku Portugalia ogłosi pierwszą aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej.
27.01.2023

Niemcy dołączą do projektu śródziemnomorskiego rurociągu wodorowego

Wodorowy rurociąg będzie transportował "zielony" gaz z Półwyspu Iberyjskiego do reszty Europy. Francja, Portugalia i Hiszpania wcześniej zgodziły się na budowę rurociągu, który powinien zostać uruchomiony do 2030 roku.
25.01.2023

Niemcy dołączą do francusko-hiszpańskiego projektu przesyłu zielonego wodoru

Niemcy dołączą do nowego projektu przesyłu zielonego wodoru (czyli takiego, przy produkcji którego wykorzystano energię odnawialną), który powstaje między Hiszpanią a Francją – poinformował w niedzielę w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron podczas konferencji prasowej, zorganizowanej na zakończenie spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
22.01.2023

EDPR oddaje do użytku swój pierwszy hybrydowy projekt

Farma fotowoltaiczna ustawiona obok parku wiatrowego Mosteiro jest pierwszym projektem hybrydowym EDP Renewables z zakresu połączenia pv i onshore, maksymalizującym produkcję czystej energii.
13.01.2023

Morawiecki: cała Europa wręcz zachęca do opodatkowania tzw. nadmiarowych zysków

Cała Europa wręcz zachęca do opodatkowania tzw. nadmiarowych zysków; także my wprowadzamy mechanizmy o charakterze daniny na najbogatsze firmy energetyczne, wśród nich są producenci energii z OZE - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do zastrzeżeń portugalskiej firmy z sektora OZE.
10.01.2023

Hiszpania stawia na wodór i rezygnuje z budowy podmorskiego gazociągu

Rząd Pedro Sancheza zrezygnował z budowy gazociągu biegnącego przez Morze Śródziemne do Włoch oraz nowego połączenia do Francji przez Pireneje. Priorytetem mają być teraz korytarze zielonej energii.
16.12.2022

EDP na pierwszym miejscu wśród zintegrowanych przedsiębiorstw energetycznych na Dow Jones Sustainability Index

W rekordowym roku pod względem liczby spółek ocenianych przez S&P Dow Jones Sustainability Index EDP została wyróżniona na tle 180 globalnych koncernów jako najbardziej zrównoważone przedsiębiorstwo energetyczne. EDP zdobyła łącznie 90 punktów, co stanowi drugi najlepszy wynik spółki od czasu jej debiutu na indeksie DJSI 15 lat temu.
14.12.2022

H2MED: wodorowy rurociąg pomiędzy Hiszpanią a Francją ma być gotowy do 2030 roku i kosztować 2,5 mld euro

Podmorski rurociąg między Barceloną a Marsylią ma transportować wyłącznie wodór i według harmnogramu powinien zostać ukończony do 2030 roku.
12.12.2022

Hiszpania: pomimo opadów, utrzymuje się susza; stan rezerw wody wynosi zaledwie 34,3 proc.

Pomimo padających w październiku i listopadzie deszczów, w Hiszpanii w dalszym ciągu utrzymuje się susza - wynika z ocen rządu. Gabinet Pedro Sancheza zwraca uwagę, że na początku grudnia stan rezerw wody w kraju wynosił zaledwie 34,3 proc.
08.12.2022

Wieże turbin wiatrowych dla największej na świecie MFW docierają do Rotterdamu

Firma CS Wind PT wysłała do Rotterdamu w Holandii pierwszą partię wież turbin wiatrowych dla morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid o mocy 1,5 GW.
06.12.2022

EDP wraz z globalnymi partnerami uruchamiają nową edycję programu Free Electrons z misją wyłonienia najbardziej innowacyjnych startupów

Już można składać wnioski o udział w 7. edycji programu Free Electrons – inicjatywy skierowanej do najbardziej innowacyjnych i obiecujących startupów w branży energetycznej. Termin nadsyłania projektów upływa 28 stycznia.
05.12.2022

Repowering farm wiatrowych - korzyści dla wszystkich

Co się dzieje, gdy turbiny wiatrowe osiągają kres swojej żywotności? Coroczna konferencja WindEurope "End of Life Issues and Strategies" (EoLIS2022) prezentuje najnowsze trendy w zakresie repoweringu, likwidacji, demontażu i recyklingu turbin wiatrowych. Najnowsze dane pokazują korzyści płynące z tych działań.
30.11.2022

Analiza: Węgry, Rumunia i Polska z najniższym wzrostem cen energii i gazu w UE

Węgry, Rumunia i Polska zanotowały najniższy w UE wzrost cen energii i gazu od stycznia do października br. wobec tego samego okresu 2021 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Na walkę z kryzysem energetycznym kraje Europy wydały prawie 675 mld euro - dodał.
24.11.2022

WEY Coffee 01 – hybrydowy SUV firmy GWM – zdobywa pochwały

14 listopada firma GWM zorganizowała jazdy próbne modelu WEY Coffee 01 dla dziennikarzy w Europie, prezentując nową falę możliwości, jakie niosą ze sobą nowoczesne pojazdy elektryczne z Chin.
22.11.2022

V-Ridium zmienia się w Greenvolt Power i stawia na zieloną energię

V-Ridium - firma będąca częścią Greenvolt Group - przeszła rebranding i obecnie jako Greenvolt Power wzmacnia swoje działania jako główny deweloper sektora energii słonecznej i wiatrowej w Polsce i na arenie międzynarodowej.
17.11.2022

Portugalski rząd wydał zgodę na wsparcie produkcji zielonego wodoru pod Lizboną

Rząd Portugalii Antonio Costy wydał w poniedziałek zgodę na wsparcie finansowe budowy zakładu produkcji zielonego wodoru. Obiekt ten powstanie pod Lizboną, stolicą kraju.
15.11.2022

Iberdrola otrzymuje 500 mln euro zielonego kredytu - część na inwestycje w Polsce

CaixaBank i BNP Paribas podpisały z Iberdrolą umowę na zielony kredyt o wartości 500 mln euro, wspierany przez hiszpańską Agencję Kredytów Eksportowych (ECA), Cesce.
08.11.2022

Polska państwem z najgorszym stanem środowiska w całej Unii Europejskiej. Najbardziej „zielone” są Malta, Francja i Szwecja

Takie wnioski przedstawia raport Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera „Europa przeciw katastrofie klimatycznej”, zawierający m.in. ranking najbardziej zielonych państw Wspólnoty.
04.11.2022

Eurostat: najwięcej jedzenia marnujemy w domach - 70 kg rocznie w przeliczeniu na Europejczyka

W 2020 r. w Unii Europejskiej zmarnowano 127 kg żywności w przeliczeniu na jednego mieszkańca, z tego najwięcej, bo aż 70 kg jedzenia zamieniło się w śmieci w gospodarstwach domowych, najmniej – w restauracjach i handlu detalicznym – podał Eurostat.
03.11.2022

Eurostat: w I połowie br. prąd najdroższy w Danii i w Belgii; najtańszy w Holandii i na Węgrzech

W pierwszej połowie 2022 r. najdrożej za energię elektryczną trzeba było zapłacić w Danii, Belgii, Niemczech i we Włoszech; najtaniej było w Holandii, na Węgrzech, w Bułgarii i na Malcie - wynika z danych Eurostatu.
31.10.2022

Eurostat: ceny prądu w Polsce spadły w pierwszej połowie br. o 3 proc.

W pierwszej połowie 2022 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosły we wszystkich państwach UE z wyjątkiem pięciu, w tym Polski, gdzie ceny prądu spadły o 3 proc. - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).
31.10.2022

Europejscy deweloperzy i firmy technologiczne zgłaszają się do pierwszej w USA aukcji pływających elektrowni wiatrowych

US Bureau of Ocean Energy Management (BOEM) uznało 43 firmy za uprawnione do wzięcia udziału w zbliżającej się aukcji dzierżawy morskich farm wiatrowych w Kalifornii, przy czym większość z nich to firmy energetyczne z siedzibą w Europie oraz deweloperzy technologii pływających farm wiatrowych, zarówno jako samodzielne podmioty, jak i w ramach spółek joint venture.
31.10.2022

Ekspert podważa możliwość przesyłu zielonego wodoru gazociągiem BarMar

Transport zielonego wodoru planowanym gazociągiem BarMar z Barcelony do Marsylii jest nierealnym przedsięwzięciem - uważa cytowany w środę przez portugalskie media koordynator niezależnego Iberyjskiego Obserwatorium ds. Energii (OIE) Antonio Eloy.
26.10.2022

R Power z 30 mln euro finansowania na rozwój projektów PV m.in. w Polsce

Polski deweloper z sektora energetyki słonecznej R Power podpisał z Eiffel Investment Group umowę kredytową na kwotę 30 mln euro, która umożliwi realizację projektów solarnych w całej Europie.
26.10.2022

Marine Power Systems i Simply Blue rozwijają projekt floating u wybrzeży Szkocji

Simply Blue Group nawiązała współpracę z Marine Power Systems (MPS) w celu opracowania propozycji projektu dla rundy leasingowej Innovation and Targeted Oil and Gas (INTOG) prowadzonej przez Crown Estate Scotland.
25.10.2022

Protesty ekologów w Hiszpanii. Gazociąg BarMar ma przebiegać przez teren chroniony

24.10.2022

EDPR otwiera nową farmę wiatrową w Budzyniu

Farma wiatrowa o łącznej mocy zainstalowanej 70 MW znajduje się w Budzyniu w zachodniej części kraju, a wytwarzana przez nią energia wystarcza do zaspokojenia potrzeb ponad 85 000 gospodarstw domowych.
20.10.2022

Instytut Staszica apeluje o szybkie wprowadzenie systemu kaucyjnego

Eksperci Instytutu Staszica – obok m.in. organizacji przedsiębiorców oraz branży handlowej i spożywczej – od wielu tygodni wskazywali na konieczność głębokiej korekty założeń ustawy wprowadzającej system kaucyjny. Projekt, który się ukazał, dowodzi, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska otworzyło się na argumenty polskich przedsiębiorców. Projekt ten jest dobrym punktem wyjścia do dalszych prac nad ustawą. Kluczowe jest, by tych prac nie odkładać, ale sfinalizować je możliwie szybko – można przeczytać w najnowszym stanowisku Insty
19.10.2022

Portugalia. Fala upałów doprowadziła do dużych pożarów lasów i nieużytków rolnych

W ciągu ostatniej doby na terenie Portugalii wybuchło kilkanaście pożarów lasów i nieużytków rolnych. Największe z nich szaleją w sobotę w pięciu dystryktach środkowej i północnej części kraju.
08.10.2022

Lorenz członkiem Polskiego Paktu Plastikowego

Polski Pakt Plastikowy to inicjatywa, której głównym zadaniem jest działanie na rzecz obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych. Jest on częścią globalnej sieci Plastics Pact koordynowanej przez Fundację Ellen MacArthur. Jest również pierwszą taką inicjatywą w Europie Środkowo-Wschodniej i ósmym Paktem krajowym na świecie.
06.10.2022

Rynek ładowania elektryków wzrośnie siedmiokrotnie do końca dekady

Europejski rynek infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych wzrośnie niemal siedmiokrotnie do końca tej dekady, wynika z analiz Bain & Company. Do dynamicznego rozwoju branży przyczyni się realizacja ambitnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej oraz chęć zmniejszenia uzależnienia od dostaw rosyjskich surowców.
06.10.2022

Bitcoin szkodzi środowisku tak samo jak gaz ziemny, wołowina i ropa?

Do zaskakujących wniosków doszli naukowcy badający wpływ kryptowalut na środowisko. Według badania opublikowanego na łamach Scientific Reports, koszt środowiskowy produkcji bitcoinów jest porównywalny do szkodliwości gazu, ropy czy nawet produkcji wołowiny.
05.10.2022

EDP Energia Polska sfinalizowała przejęcie Zielona-Energia.com

EDP Energia Polska zamknęła kolejny etap poszerzania swojego udziału w polskim rynku PV. Realizowany od wielu miesięcy proces zmiany własnościowej spółki Zielona-Energia.com został formalnie zakończony podpisaniem umowy 3 października 2022 roku.
04.10.2022

Lepiej późno niż wcale - czy polski biznes angażuje się w przeciwdziałanie zmianom klimatycznym?

Świat biznesu ma bezpośredni lub pośredni wpływ na ponad 70% emisji gazów cieplarnianych , dlatego też powinien być zaangażowany w przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Według najnowszych badań 70% firm deklaruje, że najpóźniej do 2030 roku wprowadzi cele klimatyczne, jednak wśród polskich firm grupa ta stanowi jedynie 59%.
28.09.2022

Mapa średnich cen energii w sierpniu 2022 r. – analiza Energy Solution

Energy Solution, zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej, jak i paliwa gazowego, przeanalizowała sytuację na europejskim rynku cen energii w sierpniu br. Na rynku SPOT za 1 MWh płacono blisko 402 €. W Polsce cena oscylowała wokół 274 €/MWh. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2023 r. wynosiła 445 €/MWh. W Polsce spółki handlujące energią oczekiwały 388 € za 1 MWh. Mapę średnich cen energii komentuje Krzysztof Mazurski, ekspert firmy Energy Solution.
28.09.2022

Zadbajmy o budowę efektywnego systemu kaucyjnego

W ciągu ostatnich dwóch dekad kraje europejskie przeniosły akcent swoich działań z usuwania odpadów na ich ponowne wykorzystanie. Coraz większą wagę przykłada się do recyklingu oraz tworzenia obiegu zamkniętego surowców produktowych. Unia Europejska koncentruje się na zagospodarowaniu odpadów, których w środowisku zalega najwięcej, zachęcając do obejmowania systemem kaucyjnym opakowań sztucznych. Według McKinsey’a, liczba opakowań, przede wszystkim plastikowych, stale rośnie, stając się głównym problemem ekologicznym.
26.09.2022

Światowe media opisują otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej

Światowe media opisują sobotnie otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Artykuły o tym wydarzeniu ukazały się m.in. na portalach dzienników "Washington Post", "Le Figaro" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Depeszę relacjonującą otwarcie przekopu opublikowały m.in. agencje Associated Press, AFP, Bloomberg, UPI, Anatolia i Lusa.
19.09.2022

Portugalia. W tym roku pożary wyrządziły szkody przekraczające 85 mln euro

W efekcie tegorocznych pożarów, które strawiły w Portugalii ponad 57 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych, powstały szkody o wartości przekraczającej kwotę 85 mln euro - podał w sobotę rząd Antonia Costy.
18.09.2022

Wrota sztormowe na rzece Tudze na ukończeniu

Żuławy Wiślane to malowniczy i unikatowy teren znajdujący się w północno-środkowej części Polski, na równinie delty Wisły, otoczony wzgórzami Kaszub, wysoczyzną elbląską oraz wydmami Mierzei Wiślanej. Niestety, położenie Żuław niesie ze sobą zagrożenie powodziowe. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie prowadzi szereg działań, aby je zmniejszyć. Jednym z nich jest budowa wrót sztormowych na rzece Tudze.
15.09.2022

Fundusz zarządzany przez PFR objął zielone obligacje R.Power o wartości 120 mln zł

PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju, objął zielone obligacje firmy R.Power o wartości 120 mln zł. Jest to już druga w ciągu ostatniego miesiąca emisja obligacji w ramach których spółka pozyskała łącznie 200 mln zł kapitału na rozwój polskiej części portfela projektów PV. Tym samym R.Power staje się jednym z liderów rynku energetyki odnawialnej w Polsce. Firma coraz dynamiczniej rozwija swoje projekty także na rynkach europejskich.
09.09.2022

Politechnika Łódzka uwolni miasta od rtęci

Politechnika Łódzka jest koordynatorem międzynarodowego, proekologicznego projektu "Life Mercury-Free", czyli "życie bez rtęci". Uczelnia pozyskała na jego realizację prawie 1,4 mln euro z Programu LIFE European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency.
08.09.2022

Średni roczny rachunek za energię przekracza płacę minimalną w 16 krajach UE

Średni roczny rachunek za energię w 16 krajach UE jest wyższy niż miesięczna płaca dla osób pracujących z najniższymi zarobkami. Ujawniła to Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), organizacja zrzeszająca związki zawodowe w Europie - informuje agencja Belga.
08.09.2022

Tusk o podwyżkach cen gazu: pętla się zaciska, w styczniu, w lutym będą padały polskie zakłady

PGNiG i państwo polskie proponuje przedsiębiorcom ceny za gaz 2,5-3 razy wyższe, niż w Niemczech, Francji, Hiszpanii, czy Portugalii; ta pętla się zaciska tak, że w styczniu, w lutym 2023 r. będą padały najlepsze polskie zakłady - mówił w sobotę lider PO Donald Tusk w Konstantynowie Łódzkim (Łódzkie).
03.09.2022

Portugalia. Miasta zamykają baseny w związku z nasilającą się suszą

W związku z poważnymi niedoborami wody w Portugalii blisko 20 gmin miejskich tego kraju zamknęło swoje baseny miejskie. W poniedziałek zawieszenie działalności basenów ogłosił ratusz w Viseu, w północnej części kraju.
30.08.2022

Delegacja z Polski z wizytą na pierwszej w Europie pływającej farmie wiatrowej na morzu

Morska energetyka wiatrowa wyznacza jeden z kluczowych kierunków rozwoju sektora energetycznego. Polska powinna wykorzystać doskonałe warunki Bałtyku do rozwoju MEW. Ta nowa gałąź gospodarki zapewni dostęp do taniej, czystej energii i wzmocni konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Pływające morskie farmy wiatrowe są dynamicznie rozwijającą się gałęzią energetyki i przyszłościowym kierunkiem rozwoju sektora OZE – to jeden wniosków z wyjazdu studyjnego do Portugalii, jaki odbył się 22-23 sierpnia 2023 r. przy udziale polskich pa
29.08.2022

Portugalia: kilkaset miejscowości dostarcza wodę pitną swoim mieszkańcom beczkowozami

Z powodu suszy już kilkaset portugalskich miejscowości dostarcza wodę pitną swoim mieszkańcom beczkowozami. Najwięcej transportów realizowanych jest na północnym wschodzie kraju.
18.08.2022

Raport: w 2021 roku spłonęło 9 mln hektarów lasów

W 2021 roku spłonęło 9 milionów hektarów lasów, a w ciągu ostatnich 20 lat liczba pożarów na terenach zadrzewionych niemal się podwoiła - wynika z najnowszego raportu organizacji Global Forest Watch, na który powołuje się w środę BBC.
18.08.2022

Pożar na Serra da Estrela wyemitował 25 razy więcej energii, niż bomba atomowa z Hiroszimy

Pożar w masywie górskim Serra da Estrela, we wschodniej Portugalii, wyemitował 25 razy więcej energii, niż eksplozja bomby atomowej w Hiroszimie w 1945 roku - powiadomiły służby obrony cywilnej tego kraju (ANEPC).
17.08.2022

Pożary na terenie UE objęły w tym roku ponad 660 tys. hektarów

Chociaż sezon największych pożarów jeszcze się nie skończył, to liczba pożarów w krajach Unii Europejskiej rośnie, a od stycznia ogień szalał na powierzchni ponad 660 tys. hektarów, co stanowi rekord na tym etapie roku - wynika z badań Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów EFFIS.
16.08.2022

Blisko 40 proc. tegorocznych pożarów w UE przypada na Hiszpanię

W Hiszpanii pożary strawiły w tym roku ponad 237 tys. hektarów lasów i łąk, podczas gdy w całej UE było to ponad 628 tys. hektarów; zatem 40 proc. spalonych terenów przypada właśnie na Hiszpanię - wynika z danych unijnego systemu monitorowania Ziemi „Copernicus”.
14.08.2022

ProtoLAB: studenckie konstrukcje z ekologicznych materiałów

Meble, pawilon herbaciany i jednostka pomocowa dla uchodźców – to tylko część projektów studenckich realizowanych na PWr podczas międzynarodowych warsztatów ProtoLAB. Wszystkie konstrukcje będzie można zobaczyć już 14 sierpnia.
12.08.2022

Nature: fale upałów przerosły oczekiwania wynikające z modeli klimatycznych

Fale upałów przerosły oczekiwania wynikające z modeli klimatycznych. Lipcowe rekordy temperatur w Wielkiej Brytanii zostały przekroczone wcześniej, niż zakładali naukowcy –czytamy w Nature.
11.08.2022

Copernicus: lipiec 2022 r. jednym z najcieplejszych lipców w historii

W skali globalnej lipiec 2022 r. był jednym z trzech najcieplejszych lipców w historii pomiarów – informuje Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S) w comiesięcznym biuletynie klimatycznym.
08.08.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.