Wynik wyszukiwania - "aluminium" - Wiadomości

Czy polskie termoelektryki mogą rozwiązać problemy energetyczne świata?

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o konieczności przejścia na odnawialne źródła energii. To nie tylko kwestia ekologii, ale także suwerenności energetycznej. W Polsce, ze względu na nasze położenie geopolityczne, ta dyskusja jest szczególnie żywa Jednak nie jest to jedyny powód - Polacy wyrastają na liderów technologii, która może odegrać kluczową rolę w energetycznej transformacji.
26.04.2024

Zielone zyski na horyzoncie - recykling w OZE

Polska może stać się kluczowym graczem na rynku recyklingu w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE), co staje się nie tylko koniecznością ekologiczną, ale również opłacalną inwestycją. Zgodnie z analizami ekspertów z UN Global Compact Network Poland, do 2030 roku w Unii Europejskiej możliwe będzie odzyskanie 60 milionów paneli fotowoltaicznych, o łącznej wartości 450 miliardów euro.
26.04.2024

Rusza pierwszy polski zakład specjalizujący się w recyklingu paneli fotowoltaicznych

Za miesiąc w Polsce ruszy pierwszy zakład specjalizujący się w pełnym recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych – poinformowano w czwartek podczas targów Ekotech w Kielcach. Za inwestycje odpowiada spółka 2loop Tech, która opracowała technologię odzyskiwania z paneli m.in. miedzi, krzemu, czy srebra.
12.04.2024

Deloitte: firmy będą musiały zgłaszać dane o emisji importowanych produktów

W 2024 r. firmy będą musiały zgłaszać dane o emisji importowanych produktów wysokoemisyjnych, takich jak: aluminium, stal i cement - wskazali eksperci Deloitte. Dodali, że dyrektywa CSRD zobowiązuje firmy do raportowania także o działaniach kontrahentów na rzecz zrównoważonego rozwoju.
19.03.2024

MKiŚ: trwają badania hałd górniczych i hutniczych w celu odzysku surowców krytycznych

Służba geologiczna opracowuje Bilans Zasobów Antropogenicznych Polski - poinformował PAP resort klimatu. Wyniki badań będą podstawą do oceny przydatności hałd górniczych i hutniczych w gospodarce obiegu zamkniętego, w tym poszukiwań surowców krytycznych dla OZE - dodano.
17.03.2024

Kluczowa rola Polski w odzyskiwaniu surowców z OZE

Dzięki innowacyjnej technologii opracowanej przez 2loopTech S.A. wraz z Akademią Górniczo – Hutniczą z Krakowa oraz projektowi Komisji Europejskiej - Net-Zero Industry Act, Polska ma szansę stać się europejskim liderem w odzyskiwaniu cennych surowców z urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE. To również szansa na dynamiczny rozwój gospodarki europejskiej w zakresie produkcji urządzeń pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych.
14.03.2024

Net-Zero Industry Act szansą dla polskiego rynku recyklingu OZE

W Chinach w 2021 roku wyprodukowano, w przeliczeniu na moc, 460 GW (gigawatów) paneli PV. Mimo, że europejska gospodarka jest liderem wdrażania odnawialnych źródeł energii, w Unii Europejskiej wyprodukowano ich tylko 10 GW. Na przeszkodzie stoją nie tylko koszty produkcji, lecz również dostępność rzadkich minerałów jak srebro, miedź czy krzem. Dzięki innowacyjnej technologii oraz korzystnym regulacjom prawnym, Polska może stać się liderem w odzyskiwaniu tych cennych surowców z urządzeń wykorzystywanych w OZE.
11.03.2024

Eksperci: bez recyklingu urządzeń OZE trudno będzie osiągnąć cele transformacji energetycznej UE

Ambitne cele transformacji energetycznej UE będą trudne do realizacji bez recyklingu istniejących już urządzeń wykorzystywanych w OZE; Polska może stać się liderem w tym sektorze – wskazano w publikacji UN Global Compact Network Poland.
06.03.2024

Nie wyrzucaj! To się jeszcze przyda! Wywiad z założycielami marki Użyj.to

Branża budowlana ma ogromny wpływ na środowisko. Odpowiada za 30% globalnej emisji gazów. Jest też najbardziej materiałochłonnym sektorem gospodarki, zużywa prawie 50% światowych zasobów stali. Jest to sektor, w którego cyrkularność i ekologiczność należy inwestować, bo będzie on miał ogromne przełożenie na globalne liczby. W wywiadzie z Karolem Łąckim i Aleksandrem de Rossetem, założycielami marki Użyj.to, porozmawialiśmy na temat ich działalności oraz branży budowlanej w kontekście środowiskowym.
05.03.2024

CBAM graniczny podatek węglowy – obowiązki importerów w okresie przejściowym

W 2023 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ustanawiające mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (z ang. Carbon Border Adjustment Mechanism, CBAM). Nakłada ono na część importerów określone obowiązki, za których naruszenie już teraz grożą wysokie kary, do 50 euro za tonę niezgłoszonych emisji.
21.02.2024

Statek Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie oczyszcza wody ze śmieci

Statek do usuwania zanieczyszczeń z wód śródlądowych oraz przybrzeżnych zaprojektowali wspólnie z konstruktorami ze świnoujskiej stoczni Alumare Sp. z o.o. naukowcy ZUT. Badacze Wydziału Techniki Morskiej i Transportu pod kierownictwem dziekana profesora Maciej Taczala pracowali nad prototypem jednostki przez ponad 2 lata.
01.02.2024

Wchodzą w życie opłaty za jednorazowy plastik

Od 1 stycznia wchodzą przepisy rozporządzeń, które m.in. przewidują, że do jednorazowych kubków z plastiku doliczana będzie opłata w wysokości 20 gr, a w przypadku pojemników na żywność 25 gr.
01.01.2024

Branża recyklerów, papierników oraz producentów opakowań z papieru i tektury apeluje do nowego rządu

18 grudnia br. przedstawiciele państw członkowskich zajmą się projektem Packaging and Packaging Waste Regulation – przepisów, które mają m.in. pomóc ograniczyć ilość odpadów opakowaniowych i jeszcze bardziej przybliżyć kraje członkowskie do wdrożenia gospodarki obiegu zamkniętego. Branża recyklerów, papierników oraz producentów opakowań z papieru i tektury apeluje do nowego rządu o wsparcie komplementarności recyklingu i ponownego użycia jako podstawy gospodarki o obiegu zamkniętym podczas głosowania nad projektem rozporządzenia.
14.12.2023

Opublikowano rozporządzenia zw. z opłatami za jednorazowy plastik

Do jednorazowych kubków z plastiku doliczana będzie opłata w wysokości 20 gr, a w przypadku pojemników na żywność 25 gr. - wynika z jednego z trzech rozporządzeń opublikowanych w poniedziałek w Dzienniku Ustaw.
12.12.2023

Wyzwania polityki klimatycznej: wciąż 82% globalnego zapotrzebowania na energię zaspokajane dzięki paliwom kopalnym

Z roku na rok rośnie ilość deklaracji neutralności klimatycznej oraz wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. W kolejnych latach wyzwaniem będzie utrzymanie akceptacji społecznej dla rosnących ambicji. Odpowiedzią powinno być pokazywanie zielonej transformacji w kontekście szans – a nie jedynie kosztów i ograniczeń. Z raportu KPMG pt. „Net Zero Readiness Report” wynika, że zielona transformacja to trwały trend, z którym liczyć się musi myślący przyszłościowo biznes.
03.12.2023

CBAM wszedł w życie. Czy nowe znaczy lepsze?

Od 1 października wszedł w życie okres przejściowy CBAM – mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla, stanowiący nowy element unijnej polityki klimatycznej. CBAM będzie miał długofalowe konsekwencje dla sektorów wysokoemisyjnych, a co za tym idzie, dla konsumentów.
29.10.2023

Barwnik wykorzystywany w produkcji dżinsów usuwa z wody nanoplastik

Związek o party na błękicie pruskim - substancji powszechnie używanej do barwienia dżinsów - wydajnie usprawnia usuwanie nanoplastiku z wody. Można go zastosować w oczyszczalniach ścieków czy stacjach uzdatniania wody – uważają naukowcy.
24.10.2023

Nowa inwestycja dla offshoru w Świnoujściu

Euro Terminal jak wiele polskich spółek przygotowuje się do udziału w rozwoju polskiego rynku offshore. Ukończenie najnowszej inwestycji – rampy RO-RO to kolejny krok do rozwoju firmy i współpracy z kluczowymi graczami na rynku turbin wiatrowych. Razem z firmami tj. Vestas czy Orlen tworzą silny hub w zachodniopomorskim dla morskich farm wiatrowych.
06.10.2023

Nowatorska farba chroni przed zimnem i gorącem

Nowego typu farba, która może mieć różne kolory zatrzymuje ciepło. Może więc chronić przed zimnem i upałami budynki, pociągi czy ciężarówki – twierdzą autorzy wynalazku.
16.08.2023

Polska zaskarżyła do TSUE dwa kolejne akty prawne będące częścią pakietu Fit for 55

Polska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej kolejne dwa unijne akty prawne dotyczące kwestii emisji CO2 – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Oba stanowią część pakietu Fit for 55, który ma zaostrzyć politykę klimatyczną UE.
09.08.2023

Sortownia odpadów w Łodzi odnotowała najwyższy do tej pory wskaźnik recyklingu

Sortownia Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Łodzi odnotowała najwyższy do tej pory wskaźnik recyklingu, odzyskując 49,8 proc. odpadów. Z 20 637 ton śmieci, które trafiły tam od stycznia do lipca, udało się pozyskać i sprzedać 10 277 ton surowców.
03.08.2023

Hydro Extrusion Poland otwiera farmę solarną i nową linię produkcyjną

Hydro Extrusion Poland, międzynarodowy lider branży aluminium, w sposób odważny i przełomowy ogłasza oficjalne otwarcie farmy solarnej oraz innowacyjnej linii produkcyjnej z 8-calową prasą. Podejmując strategiczną decyzję o inwestycji w kolejne technologie wykorzystujące ekologiczne zasoby, marka nie tylko stawia zdecydowane kroki ku realizacji globalnych celów zrównoważonego rozwoju, ale również podnosi poprzeczkę dla całego przemysłu. Z zaangażowaniem i determinacją inwestuje w rozwiązania napędzane odnawialnymi źródłami energi
21.07.2023

Moskwa: złożyliśmy kolejne trzy skargi do TSUE

Złożyliśmy kolejne trzy skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - poinformowała w poniedziałek wieczorem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
18.07.2023

Corab S.A. i Kelfield rozwiną projekty agrowoltaiczne o mocy ponad 1 GW

Corab S.A. i Kelfield podpisały list intencyjny, na podstawie którego wybudują elektrownie agrowoltaiczne o docelowej łącznej mocy ponad 1 GW. W pierwszej kolejności powstaną wolnostojące konstrukcje pionowe na łąkach i pastwiskach zlokalizowanych w województwach zachodniopomorskim i pomorskim. Szacowana wartość zastosowanych w ramach projektu komponentów wyniesie ok. 300 mln zł. Będzie to największa inwestycja w dziedzinie agrowoltaiki zrealizowana dotychczas w Polsce.
21.06.2023

Moskwa: w najbliższych dniach złożymy do TSUE wniosek ws. zakazu rejestracji nowych aut spalinowych

W najbliższych dniach złożymy do Trybunału Sprawiedliwości UE wniosek ws. unijnego zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych od 2035 r., gdyż takie rozwiązanie jest niekorzystne dla gospodarek europejskich - poinformowała w poniedziałek w Radiu Zet minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.06.2023

Retrofit i pełna elektryfikacja CTV

Shift Clean Energy (Shift), Ecomar Propulsion i Aluminium Marine Consultants podpisały protokół ustaleń (MoU) w celu podjęcia współpracy i stworzenia pakietu modernizacyjnego umożliwiającego elektryfikację i przekształcenie istniejących statków transferowych (CTV) i łodzi roboczych w przyjazne dla środowiska jednostki morskie.
12.06.2023

Ørsted: recykling wszystkich paneli PV

Ørsted jest pierwszym na świecie deweloperem, który zobowiązał się do ponownego wykorzystania lub recyklingu wszystkich paneli słonecznych ze swojego globalnego portfolio farm słonecznych ze skutkiem natychmiastowym.
08.06.2023

Elektryczne rowery cargo z Poznania, sposób na korki i zanieczyszczenia miasta

Założona przez trzech pasjonatów kolarstwa firma Hazay z Poznania tworzy wysokiej klasy konfigurowalne elektryczne rowery cargo. Pojazdy zaprojektowano z myślą o potrzebach transportowych firm i rodzin z dziećmi. Ekologiczny, praktyczny i dostosowany do potrzeb klienta środek transportu, mający na celu złagodzenie rosnącego problemu zatłoczenia dróg i zanieczyszczenia środowiska w miastach, może wydawać się mrzonką. Marcin Grausch, Marcin Ciesielski i Kuba Garstkiewicz udowodnili, że można zbudować i wprowadzić na rynek rowery ca
22.05.2023

Reforma ETS: Co cięcia emisji oznaczają dla europejskich przedsiębiorstw?

Trwająca reforma systemu ETS to ważny element ograniczania przez Unię Europejską emisji gazów i drogi do neutralności klimatycznej kontynentu. W ramach wdrażanych przepisów całkowicie zniesione mają być bezpłatne uprawnienia, a do systemu ETS włączono po raz pierwszy gazy z sektora morskiego.
17.05.2023

Indie złożą skargę do Światowej Organizacji Handlu przeciw unijnemu podatkowi od towarów wysokoemisyjnych

Rząd w New Delhi zamierza złożyć skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciw planowi Unii Europejskiej wprowadzenia 20-30% podatku od importu towarów wysokoemisyjnych, takich jak stal, ruda żelaza i cement z Indii - poinformowały źródła w indyjskim rządzie, na jakie powołuje się w środę portal Euractiv.
17.05.2023

Dzień Bez Śmiecenia

Dziś obchodzimy Dzień Bez Śmiecenia. Początek obchodów tego dnia sięga 2007 roku, a jego celem jest promowanie prawidłowej segregacji odpadów oraz popularyzacja postaw społecznych przyjaznych środowisku. Pamiętajmy o segregowaniu odpadów zgodnie z przyjętymi normami - dzięki temu mogą zyskać drugie życie!
11.05.2023

Polska spółka chce być globalnym liderem rynku zielonych metali. Planuje przejęcia na rynkach w Polsce i za granicą [WIDEO]

Grupa Elemental Holding planuje stworzyć polskiego championa na globalnym rynku zielonych metali. W tym celu zainwestuje w ciągu najbliższych pięciu lat około 350 mln euro w budowę potężnego kompleksu metalurgicznego w Zawierciu, w województwie śląskim. Zamierza też przejąć polską spółkę Alumetal – jednego z największych w Europie producentów aluminiowych stopów odlewniczych. Centrum globalnej działalności spółka chce mieć w Polsce, ale ma ambitne cele ekspansji zagranicznej, które zapewnią podaż surowców. – W ciągu najbliższych
10.05.2023

Zgoda KE na przejęcie na rynku aluminium - Norsk Hydro może kupić polski Alumetal

Komisja Europejska zgodziła się na bezwarunkowe przejęcie przez norweski koncern Norsk Hydro firmy Alumetal, polskiego producenta stopów aluminium. Transakcja nie budzi zastrzeżeń w zakresie konkurencji - poinformowała w czwartek KE.
04.05.2023

Raport: Co Polacy wiedzą o opakowaniach i jak sobie radzą z sortowaniem odpadów

Jedynie 51% respondentów deklaruje, że segreguje odpady w swoim gospodarstwie domowym na wszystkie 5 frakcji, mimo że selektywna zbiórka odpadów komunalnych w minimalnym (czyli 5-pojemnikowym) systemie jest obowiązkiem każdego z nas i wynika z zapisów ustawy. Blisko 90% badanych dzieli odpady na szkło, metale i tworzywa sztuczne, minimalnie mniej na papier (84%), a jedynie 62% segreguje bioodpady. 26% przyznaje, że ma problem z wyborem właściwego pojemnika.
28.04.2023

Państwa członkowskie dają zielone światło dla kluczowych dyrektyw i rozporządzeń pakietu Fit for 55

Rada UE, czyli państwa członkowskie Wspólnoty, zaaprobowały we wtorek kluczowe dyrektywy i rozporządzenia pakietu Fit for 55, które w ubiegłym tygodniu przegłosował Parlament Europejski. Są to konkretne akty prawne ukierunkowane na ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku (w porównaniu z rokiem 1990) i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
25.04.2023

O. Semeniuk-Patkowska: wyjście z systemu ETS zaburzyłoby relacje państw członkowskich

Wyjście z systemu ETS zaburzyłoby już i tak bardzo trudne relacje, które występują po stronie państw członkowskich - powiedziała w środę w Studiu PAP wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska.
20.04.2023

Parlament Europejski przyjął kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu "Fit for 55"

W pierwszym czytaniu przyjęto kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu "Fit for 55", które są konkretnymi aktami prawnymi ukierunkowanymi na ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku (w porównaniu z 1990 rokiem) i osiągnięcie neutralności klimatycznej do połowy XXI wieku. W głosowaniu została przyjęta m.in. reforma unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i nowy graniczny mechanizm węglowy (CBAM). Powołano także Społeczny Fundusz Klimatyczny (SCF).
18.04.2023

Ekolodzy rozdają sadzonki drzew i kwiatów za surowce wtórne

5 tys. sadzonek drzew i kwiatów przekażą w sobotę bielszczanom ekolodzy z fundacji Arka w zamian za surowce wtórne – poinformowała Anna Sobańska z Arki.
15.04.2023

Na segregacji surowców da się zarobić

Większość polskich gospodarstw rodzinnych segreguje śmieci, dołączając do starań o lepszy, bardziej zrównoważony świat. Jak im wytłumaczyć, dlaczego starannie wyodrębnione odpady w wielu miejscach trafiają do jednej śmieciarki? Czy uwierzą w zapewnienia, że zmieszane śmieci są później segregowane? W Kalifornii na tym zarabiają, więc można też w Polsce. Jak zatem zmotywować młodych ludzi do segregacji surowców wtórnych?
06.04.2023

Innowacja usprawni rozwiązania oparte na skoncentrowanej energii słonecznej

Największy odbłyśnik słoneczny, jaki kiedykolwiek powstał, charakteryzuje się niezrównaną jakością optyczną oraz trwałością. Co więcej, jego szybki i tani proces produkcji pozwoli na łatwą komercjalizację rozwiązania.
23.03.2023

Forum Silesia 2030: zielona transformacja potrzebuje przemysłu wydobywczego

Zielona transformacja Europy potrzebuje przemysłu wydobywczego, ukierunkowanego m.in. na pozyskiwanie surowców, bez których niemożliwa jest produkcja wiatraków czy paneli fotowoltaicznych - mówiono w środę w Brukseli podczas konferencji Silesia 2030.
22.03.2023

Do 2025 roku 65% opakowań ma być poddawanych recyklingowi

Narastające składowiska odpadów stają się coraz większym problemem. Zgodnie z celami określonymi w Dyrektywie 2018/852 Unii Europejskiej o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, kraje członkowskie mają do 2025 roku poddawać recyklingowi 65% odpadów opakowaniowych. Wymagania mogą zostać spełnione tylko przy wykorzystaniu gospodarki o zamkniętym obiegu oraz przez wywarcie zmian na producentach.
06.03.2023

Prognozy rynkowe a rozwój morskiej energetyki wiatrowej - raport

Dekarbonizacja stała się już faktem, ale tempo jej postępu jest dużo mniejsze niż pierwotnie zakładano. Nie do końca też wiadomo, jaki kierunek należy obrać w obszarze wyboru najlepszej technologii oraz źródeł energii, które miałyby zastąpić te konwencjonalne. Nie ma też jednoznacznej ścieżki wyboru najlepszych metod jej magazynowania a w przypadku niektórych źródeł, takich jak choćby wodór w postaci ciekłej, sprawdzonej metody ich transportu na odległość.
03.03.2023

Bloomberg: USA planują 200-procentowe cło na rosyjskie aluminium

Administracja USA nałoży w tym tygodniu cło w wysokości 200 proc. na aluminium z Rosji - podał w poniedziałek Bloomberg. Metal ten jest jednym z najważniejszych towarów importowanych przez USA z Rosji.
07.02.2023

Co zrobić ze zużytymi panelami PV?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.
30.01.2023

Czy każda rura może być lufą? Badania nad innowacyjnymi układami wymiany ciepła

Choć przypominają gwintowaną lufę, nie służą do strzelania. Rury z wewnętrznym spiralnie skręconym ożebrowaniem doskonale oddają ciepło do otoczenia, ale ich produkcja jest energochłonna i droga. Naukowiec z AGH ma pomysł na to, jak obniżyć koszt produkcji takich układów, a przede wszystkim poprawić ich parametry w zakresie przewodzenia ciepła. Czy doświadczenia z wytwarzania wymienników ciepła mogą pomóc w chłodzeniu luf w broni palnej?
16.01.2023

Carrefour zapłaci klientom za plastik i aluminium - rusza test nowych recyklomatów

W dziewięciu sklepach sieci Carrefour w woj. śląskim i jednym na Opolszczyźnie pilotażowo uruchomiono w środę automaty przyjmujące do recyklingu plastikowe butelki PET oraz aluminiowe puszki. Za każdą z nich klienci otrzymują kupon o wartości 15 groszy do wykorzystania w sklepie.
12.01.2023

Czy damy sobie radę z recyclingiem paneli PV, których miliony zainstalowaliśmy na naszych dachach? Co zrobimy ze zużytymi śmigłami wiatraków?

Panele fotowoltaiczne i wiatraki to przyszłość energetyki. Jest ich coraz więcej w krajobrazie Polski. Jednak nawet te zbudowane z wykorzystaniem najnowszych technologii nie będą działać wiecznie. Myślący perspektywicznie prosumenci zastanawiają się, jak rozwiązać w przyszłości problem recyclingu paneli PV zainstalowanych na swoich domach. Dlatego Grupa PGE już dziś pracuje nad metodami, które pomogą uporać się z czekającymi branżę problemami z utylizacją wyeksploatowanych urządzeń. W grudniu 2022 roku PGE otworzyła Centrum Badań
10.01.2023

Aluminiowe farmy wiatrowe

World Wide Wind i Hydro zamierzają wykorzystać aluminium w morskich pływających turbinach wiatrowych
09.01.2023

Niedobór metali ziem rzadkich – potrzebna strategia ich pozyskiwania

W najbliższych dwóch dekadach wielokrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich, a ich niedobór uwidoczni się już za kilka lat - prognozują eksperci, postulując stworzenie strategii pozyskiwania tych krytycznych surowców – także odzysku z urządzeń, w których zostały użyte.
08.01.2023

W Brukseli porozumienie w sprawie reformy ETS i utworzenia Społecznego Funduszu Klimatycznego

Reprezentująca Radę UE (państwa członkowskie) czeska prezydencja i Parlament Europejski osiągnęły w weekend wstępne porozumienie w sprawie reformy unijnego systemu handlu emisjami CO2. Zostaną nimi objęte żegluga morska, budynki i transport drogowy. Zdecydowano również o utworzeniu Społecznego Funduszu Klimatycznego, aby wspierać znajdujące się w trudnej sytuacji gospodarstwa domowe i firmy.
19.12.2022

Chevron inwestuje w technologię wychwytywania CO2

Dostawca rozwiązań w zakresie wychwytywania i usuwania dwutlenku węgla, firma Svante, zebrała 318 milionów USD, aby przyspieszyć produkcję swojej technologii wychwytywania dwutlenku węgla, którą wykorzysta Chevron.
17.12.2022

Rada ds. Wodoru i Bank Światowy o wykorzystaniu surowców w produkcji czystego H2

Europejska Rada ds. Wodoru (Hydrogen Council) oraz Bank Światowy (World Bank Group) opublikowały nowy raport pt. „Wystarczalność, zrównoważony rozwój i obieg materiałów krytycznych dla czystego wodoru”, analizujący surowce wykorzystywane w łańcuchu wartości wodoru, ze szczególnym uwzględnieniem metali.
15.12.2022

Polscy naukowcy opracowali technologię termoizolacyjnych pokryć do szyb

Od 10 do 50 proc. ciepła w gospodarstwach domowych ucieka przez okna. Rozwiązaniem nie musi być ich wymiana, ale specjalna powłoka, która zwiększy termoizolacyjność szyby. Fizycy z Polskiej Akademii Nauk opracowali folie pokryte nanowarstwami tlenku cynku z domieszką glinu, które mogą zmniejszyć utratę ciepła nawet czterokrotnie. Dzięki temu znacząco spadnie także wysokość rachunków za ogrzewanie. Nowe rozwiązanie ma być znacznie trwalsze i tańsze niż dostępne dziś na rynku folie.
05.12.2022

Nie lubisz wynosić śmieci? Weź udział w konkursie i zgarnij unikatową planszówkę „Ja Nie idę!”

Doskonała zabawa, 280 unikatowych planszówek „Ja Nie Idę!” oraz zaskakujące ekologiczne ciekawostki - czekają na wszystkich zainteresowanych w Konkursie Mistrzowie Wymówek organizowanym przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań! Aż przez 14 tygodni, od 28 listopada na stronie www.janieide.pl co tydzień do zdobycia jest 20 gier, których nie można kupić w sklepie.
29.11.2022

Vattenfall zobowiązuje się do zakupu zeroemisyjnego cementu

Vattenfall zapewni, że do 2030 roku co najmniej 10 proc. cementu/betonu zamawianego dla swoich projektów będzie cementem/betonem o niemal zerowej emisji dwutlenku węgla. Nowe zobowiązanie zostało podjęte w związku z COP27, gdzie Koalicja First Movers uruchomiła dziś nowy sektor - Cement i Beton.
08.11.2022

Naukowcy z PG odzyskują czysty krzem z modułów fotowoltaicznych

Czysty krzem ze zużytych modułów fotowoltaicznych już dziś, w warunkach laboratoryjnych, potrafią odzyskać naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Teraz zbadają, czy opracowaną przez nich technologię można wdrożyć na skalę przemysłową. Na tym kosztownym pierwiastku bazuje nie tylko fotowoltaika, ale i cała elektronika. Rozwiązanie z PG pozwoli na ograniczenie zużycia cennych materiałów i energii w procesach dalszej produkcji oraz ilości odpadów.
31.10.2022

Polscy naukowcy opracowali wydajne moduły termoelektryczne o gęstości mocy ponad dziesięciokrotnie przewyższającej ogniwa fotowoltaiczne

Moduły termoelektryczne o gęstości mocy ponad dziesięciokrotnie przewyższającej ogniwa fotowoltaiczne opracowali naukowcy z AGH w Krakowie, Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Instytutu Fizyki PAN w Warszawie. Teraz szukają inwestorów, aby zautomatyzować ich produkcję i obniżyć koszty ich wytworzenia.
28.10.2022

Bloomberg: USA rozważają nałożenie sankcji na rosyjskie aluminium

Po rosyjskich ataki rakietowych na ukraińskie miasta USA rozważają nałożenie sankcji na rosyjskie aluminium, które długo nie było objęte restrykcjami ze względu na jego kluczowe znaczenie dla przemysłu ciężkiego, budownictwa czy nawet produkcji iPhonów - podaje w środę Bloomberg.
13.10.2022

W Rzeszowie powstał zbiornik na wodę pitną za 24 mln zł

Niemal 24 mln zł kosztowała budowa zbiornika na wodę pitną na rzeszowskim osiedlu Pobitno przy ulicy Morgowej. Obiekt, który został w poniedziałek uroczyście oddany, ma 15 tys. m sześc. pojemności. Inwestycję zrealizowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.
26.09.2022

Wodór z pary wodnej

Wodór ma ogromny potencjał jako czyste, zeroemisyjne paliwo: nie wytwarza żadnych szkodliwych emisji, a także może być wykorzystany do przechowywania energii ze źródeł słonecznych, wiatrowych i pływowych.
22.09.2022

Prosty sposób na produkcję wodoru w temperaturze pokojowej

Paliwo wodorowe zapowiada się jako przyszłościowe, czyste i obfite źródło energii - o ile naukowcy będą w stanie wymyślić sposób na jego praktyczną i tanią produkcję bez paliw kopalnych.
21.09.2022

Oddaj elektroodpady – odbierz kompost i zasiej łąkę

Kompost, który polepsza glebę, a także nasiona łąk kwietnych, będzie można otrzymać w zamian za oddanie elektroodpadów. Dzięki temu można wynagrodzić środowisku produkcję kolejnych ton śmieci. Od 16 do 23.09. br., między godziną 15:00 a 18:00 przy ul. Misjonarzy Oblatów MN, przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach, zostanie ustawiony kontener, do którego można oddać zużyte urządzenia elektryczne.
19.09.2022

Volkswagen Poznań od 25 lat współpracuje w zakresie ochrony środowiska i odzysku ciepła

Efektywna współpraca z sąsiadami i lokalnym samorządem to kluczowe zadania, które były realizowane przez ostatnie 25 lat odlewni Volkswagen Poznań. Dzięki tej współpracy udało się zrealizować wiele ciekawych projektów, jak chociażby odzysk ciepła czy dbanie o środowisko naturalne.
12.09.2022

Opatentowana innowacja zmieni na zawsze floating offshore!

Innowacyjna konstrukcja norweskiego start-upu World Wide Wind, w której dwa "przeciwbieżne" wirniki umieszczone są na smukłej konstrukcji wieży-dźwigara, ma sprawić, że koszt energii w tej technologii spadnie poniżej 50 USD/MWh, pisze Darius Snieckus na łamach portalu rechargenews.com.
31.08.2022

Ograniczanie zagrożenia wybuchem w instalacjach współspalania węgla i biomasy w energetyce. Część I: Charakterystyka i parametry biomasy.

Instalacje nawęglania w elektrowni służą do dostarczenia paliwa konwencjonalnego, jakim jest węgiel, z placu składowego do zasobników przykotłowych. Jeżeli spalanie ma miejsce w kotłach rusztowych lub fluidalnych, węgiel kierowany jest z zasobników bezpośrednio do komory paleniskowej kotła.
25.08.2022

Zielony handel UE przyniesie korzyści polskim przedsiębiorcom

Polscy przedsiębiorcy będą mogli odnieść ekonomiczne korzyści z wprowadzenia polityki zielonego handlu przez Unię Europejską, jeśli rozwiną kompetencje w obszarze górnictwa miejskiego, czyli odzyskiwania surowców dotychczas pomijanych przez tradycyjny recykling, a ich produkcja przemysłowa będzie bardziej zrównoważona środowiskowo, piszą w raporcie „Zielony zwrot. Zmiany regulacyjne kierunku unijnej polityki handlowej” analitycy WiseEuropa, Kamil Laskowski i Wojciech Lewandowski.
24.08.2022

Rystad Energy: Gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na recykling modułów PV

Zapotrzebowanie na recykling modułów fotowoltaicznych i pozostałych komponentów instalacji słonecznych będzie gwałtownie rósł w najbliższych latach wraz ze wzrostem liczby instalacji, a także ryzykiem wystąpienia problemów w dostawach. Według szacunków Rystad Energy, rynek materiałów nadających się do recyklingu po zakończeniu ich eksploatacji wyniesie w 2030 roku ponad 2,7 mld dolarów. Obecnie jest on wart ,,zaledwie” 170 mln dolarów.
26.07.2022

Polskie jachty i eko rozwiązania. Trzecia edycja Polboat Yacht Festival [WIDEO]

W czwartek 21 lipca otwarto największą w Polsce imprezę jachtową. To trzecia edycja tego największego w Polsce wydarzenia w świecie luksusowych łodzi. Przez cztery dni uczestnicy mogli zwiedzać pokłady zacumowanych jachtów i katamaranów, a, jak powiedział organizator, Gdynia zamieniła się w „polskie Cannes”.
25.07.2022

W przededniu decyzji inwestycyjnych gwałtownie rosną koszty realizacji MEW

Potrzeba interwencji legislacyjnej – to główny wniosek z czwartkowej debaty ZPP nt. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali przedstawiciele firm-inwestorów w morskie farmy wiatrowe, reprezentanci administracji oraz branżowi eksperci.
19.07.2022

Olyns Cube. Automat, który oferuje dopłaty za recykling butelek

Amerykańska firma Olyns wprowadziła automat do recyklingu butelek po napojach. Maszyna spełnia funkcje reklamowe, jednocześnie zachęcając klientów do „odwróconego kupowania” poprzez specjalne zniżki.
17.07.2022

Czy założony rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim jest zagrożony? Zapowiedź debaty

Już dzisiaj, 14 lipca w Świetlicy Wolności w Warszawie odbędzie się kolejna Debata Forum Energii ZPP. Tym razem Związek Przedsiębiorców i Pracodawców bierze pod lupę status inwestycji w morską energetykę wiatrową. Debata odbędzie się także w trybie online.
14.07.2022

Stanowisko Instytutu Staszica w sprawie wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań plastikowych, szklanych i puszek

Instytut Staszica przeanalizował zapowiedzi dotyczące ustawy wprowadzającej system kaucyjny dla opakowań plastikowych, a także szklanych wielokrotnego i jednorazowego użytku. Instytut pozytywnie ocenia projekt objęcia systemem kaucyjnym opakowań plastikowych czy metalowych dla napojów (butelki PET, puszki) jako tych surowców, które ze względu na specyfikę (małą masę, możliwość zgniatania) mogą być przyjmowane przez automaty w większości sklepów lub mogą być przez nie zbierane manualnie.
07.07.2022

TIER Mobility i REMONDIS recyklują zużyte baterie e-hulajnóg w Polsce

Partnerstwo TIER Mobility i REMONDIS wspiera prawidłową utylizację baterii litowo-jonowych w 16 krajach w Europie, w tym również w Polsce. Metale szlachetne, takie jak kobalt, nikiel i mangan oraz inne materiały nadające się do recyklingu, m.in. tworzywa sztuczne, aluminium i elementy elektroniczne, są odzyskiwane i przekazywane do odpowiednich cykli surowcowych. Recykling jest ważnym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym. Rozszerzenie globalnej współpracy z REMONDIS to kolejny krok TIER - pierwszej w 100 proc. neutralnej klim
07.07.2022

Antaisolar wprowadza nowy produkt BIPV, który przyczyni się do realizacji celów w zakresie zeroemisyjności budynków

W dniu 29 czerwca firma Antaisolar, czołowy dostawca obsługujący cały łańcuch przemysłowy w branży systemów montażowych instalacji fotowoltaicznych, zorganizowała wydarzenie online z okazji wprowadzenia na rynek nowego produktu. Podczas wydarzenia oficjalną premierę miał nowy produkt Antaisolar o nazwie Taiyang Roof – moduł fotowoltaiczny zintegrowany z budynkiem (BIPV).
04.07.2022

Vattenfall - prosto z farmy wiatrowej na stok narciarski

W ramach inicjatywy recyklingowej Vattenfall – łopaty turbin z holenderskiej farmy wiatrowej Irene Vorrink zostaną przerobione na narty, deski snowboardowe i materiały budowlane dla farm słonecznych.
18.06.2022

ENS najczystszą gazową elektrociepłownią w Polsce

Elektrociepłownia Nowa Sarzyna jedną z pierwszych w Polsce elektrociepłowni z własną instalacją fotowoltaiczną. Energia elektryczna uzyskana z paneli słonecznych o łącznej mocy 0,89 MWp pokryje część potrzeb własnych zakładu. Jej budowa trwała zaledwie osiem miesięcy.
17.06.2022

Więcej recyklingu i problem z głowy? Nowe pomysły Apple w kwestii środowiska

W kwietniu firma Apple ogłosiła plan zwiększenia użycia produktów z recyklingu. Po raz pierwszy firma wprowadziła do obiegu certyfikowane, recyklingowane złoto, wolfram i kobalt. Prawie 20 proc. wszystkich materiałów używanych przez pochodzi z odzysku. To największy jak dotąd współczynnik użycia materiałów z recyklingu. Jednak czy te działania przynoszą prawdziwą zmianę dla środowiska?
10.06.2022

Baltic Surveyor - nowy nabytek Baltic Diving Solutions gotowy na pracę w polskim offshore [ZDJĘCIA]

Baltic Surveyor to nowa technologicznie zaawansowana jednostka na stanie Baltic Diving Solutions. To wyspecjalizowane pływające laboratorium hydrograficzne, w którym można przeprowadzać badania sondażowe, pomiarowe i środowiskowe. To tylko jednak część jego wielu możliwości.
08.06.2022

[WIDEO] Volkswagen i Veolia będą odzyskiwać ciepło z odlewni aluminium które ogrzeje 4,5 tys. poznańskich mieszkań

Ciepło wykorzystywane do wytopu aluminium w poznańskiej odlewni Volkswagen Poznań ogrzeje około 4,5 tys. mieszkań. W zakładzie uruchomiono instalację do odzyskiwania energii cieplnej z pieców gazowych – poinformowała w poniedziałek spółka.
07.06.2022

Europosłanka Kloc: głosowanie w sprawie tzw. cła od śladu węglowego ważne dla Polski

Stawką planowanego niebawem w europarlamencie głosowania nad tzw. cłem od śladu węglowego jest konkurencyjność unijnego - w tym także polskiego - przemysłu - oceniła w poniedziałek europosłanka PiS Izabela Kloc. To będzie ważne głosowanie zwłaszcza dla Polski - oceniła.
06.06.2022

MA'ADEN i GlassPoint podpisują porozumienie w sprawie stworzenia największej na świecie solarnej instalacji pary technologicznej

Czołowa spółka wydobywcza z Arabii Saudyjskiej podpisała porozumienie w sprawie wsparcia badań nad stworzeniem pierwszej w Królestwie solarnej instalacji pary technologicznej w celu dekarbonizacji rafinerii tritlenku diglinu.
03.06.2022

System kaucyjny ma obejmować szklane i plastikowe butelki oraz puszki

System kaucyjny w Polsce ma być bezparagonowy i przyjazny dla konsumenta; obejmie puszki aluminiowe o pojemności do 1 litra, szklane butelki do 1,5 litra oraz butelki plastikowe do 3 litrów – poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
02.06.2022

Publikacja raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022” już wkrótce. Sukces wieńczący złotą dekadę krajowej fotowoltaiki i co dalej?

Trwają końcowe prace nad jubileuszową X edycją raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce”. Prezentacja wyników odbędzie się w dniu 25 maja.
25.05.2022

W Norwegii ruszył największy zakład recyklingu zużytych baterii EV

Największy w Europie zakład recyklingu akumulatorów wykorzystywanych w samochodach elektrycznych rozpoczął działalność. O pierwszy operacjach poinformowała Hydrovolt, spółka joint venture szwedzkich firm Northvolt i Hydro.
23.05.2022

Recycling, czyli co z fotowoltaiką po 25 latach?

W ostatnich tygodniach, w związku z imponującym nasłonecznieniem, elektrownie fotowoltaiczne biją kolejne rekordy produkcji energii elektrycznej. Świetne warunki pogodowe dla pracy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych sprawiły, że te dwa źródła 28 marca br. we wczesnych godzinach popołudniowych pokryły prawie połowę zapotrzebowania na energię w Polsce, a to dopiero początek - sezon rekordów w fotowoltaice dopiero się rozpoczyna.
04.05.2022

Risen Energy podpisuje umowy na dostawę modułów solarnych o mocy powyżej 2 GW ze stelażem ze stopu stali o wysokiej wytrzymałości

Risen Energy Co., Ltd., chiński producent modułów solarnych, poinformował niedawno, że spółka podpisała umowy na dostawę modułów solarnych serii 210 o mocy 2 GW ze stelażem ze stopu stali o wysokiej wytrzymałości, które wprowadzono na rynek w listopadzie 2021 r., a które zostaną wykorzystane przy realizacji projektów w Hiszpanii, a także w prowincji Hainan i Guangxi oraz o wolumenie dostaw już dziś przekraczającym moc 300 MW.
02.05.2022

Z inicjatywy Fundacji RECAL branża odpadowa spotkała się na Politechnice Śląskiej, by dyskutować o optymalizacji procesu sortowania

Ostatnie lata były czasem przebudowy polskiego systemu gospodarki odpadami wynikającej m.in. z potrzeby dostosowania systemu do najnowszych trendów i technologii oraz wymogów wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej. Dodatkowo długi okres pandemii, a także trwająca wojna w Ukrainie, spowodowały zerwanie łańcuchów dostaw, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost cen surowców. Wszystko to sprawia, że odzysk cennych materiałów, a do takich należy bez wątpienia aluminium, jest szczególnie istotny.
19.04.2022

Polacy chcą zakazu produkcji materiałów, których nie można recyklingować

Gospodarka obiegu zamkniętego w firmach to już nie tylko wymóg polityki UE, lecz również oczekiwań konsumenckich. Z badania zleconego przez Stena Recycling wynika, że ośmiu na 10 Polaków chce korzystać z produktów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu, a 38 proc. przyznaje, że w ciągu ostatniego roku zrezygnowało z zakupu produktów lub usług, które nie powstały w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
19.04.2022

Autobusy Solaris z deklaracją EPD!

Firma Solaris uzyskała deklaracje EPD dla dwóch modeli autobusów – Solaris Urbino 18 electric oraz Solaris Urbino 12 hybrid. Deklaracje środowiskowe EPD to rozpoznawalne i wiarygodne źródło wiedzy na temat profilu środowiskowego produktu.
15.04.2022

Produkujemy coraz więcej elektrośmieci - blisko 20 mln sztuk zalega w polskich domach

W badaniu GFK Polonia zrealizowanym dla ElektroEko co piąty Polak przyznał, że zdarzyło mu się wyrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do śmietnika. Tymczasem elektrośmieci to grupa odpadów, która – zaraz po plastiku – stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska.
31.03.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Seaway 7: Bez sprawnej i elastycznej logistyki nie będzie offshore wind

Morska energetyka wiatrowa nie rozwinie się bez surowców, komponentów, portów oraz szerokiej gamy usług morskich. W dyskusjach o przyszłości offshore wind w Polsce niedoceniane są kwestie związane z logistyką, a to właśnie od niej zależą harmonogramy projektów. Seaway 7 jest unikatowym podmiotem, który zapewnia kompleksowe rozwiązania. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Piotrem Żeglarskim, Business Development Managerem na Polskę i Bałtyk w Seaway 7.
29.03.2022

Dynamiczny rynek - polacy coraz chętniej kupują elektryki

Flota samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce, pomimo trudnej sytuacji na polskim i europejskim rynku motoryzacyjnym, w ciągu trzech kolejnych lat powiększy się ponad 14-krotnie, z 20 tys. do 290 tys. Udział pojazdów zeroemisyjnych w sprzedaży wszystkich nowych pojazdów osobowych może przekroczyć 10% już w 2024 r. – wynika z najnowszej edycji raportu „Polish EV Outlook”, opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).
24.03.2022

Raport: za trzy lata w Polsce ok. 300 tys. aut w pełni elektrycznych

Niemal 300 tys. samochodów w pełni elektrycznych może być w Polsce za trzy lata - szacuje w raporcie Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Udział pojazdów zeroemisyjnych w sprzedaży nowych aut może przekroczyć 10 proc. w 2024 roku - dodało.
20.03.2022

PKO BP: notowania surowców energetycznych i metali biją rekordy, windują ceny energii

Notowania surowców energetycznych i metali biją rekordy. Powodem jest trwająca agresja Rosji na Ukrainę oraz zjawisko inflacji w światowej gospodarce - ocenił w czwartek PKO BP.
11.03.2022

Wojna w Ukrainie uderza w branżę motoryzacyjną

Producenci samochodów szczególnie dotkliwie odczuwają skutki kryzysu. Wojna w Ukrainie załamie łańcuchy dostaw - ocenia w środę Reuters. Główną przyczyną są zatory na trasie Azja-Europa. Wojna w Ukrainie wpływa na transport morski, kolejowy i lotniczy.
10.03.2022

MRiT: minister Piotr Nowak: musimy zbudować silny i odporny przemysł produkcji baterii w UE

Budowa silnego europejskiego przemysłu produkcji ogniw i baterii oraz wzmocnienie jego odporności poprzez zabezpieczenie dostaw surowców to główne tematy brukselskiego spotkania Europejskiego Sojuszu na rzecz Baterii (EBA), w którym brał udział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.
24.02.2022

Inwestycje w sortownie to tańszy i bardziej efektywny sposób na wzrost recyklingu aluminium niż kaucja na puszki

Propozycja systemu kaucyjnego zawarta w najnowszym projekcie przedstawionym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podzieliła interesariuszy. Reprezentowane przez Fundację RECAL środowisko przedsiębiorców opakowań aluminiowych postanowiło zabrać głos odnośnie propozycji objęcia aluminiowych puszek po napojach systemem kaucji, nad którym obecnie pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
18.02.2022

Lustra i króliki - rewolucja w technologii fotowoltaicznej

Pozyskiwanie energii za pomocą zwierciadła - polski startup technologiczny rusza z produkcją nowego rodzaju paneli fotowoltaicznych światła odbitego.
14.02.2022

Czy Polskę zaleją zużyte panele fotowoltaiczne?

Boom na fotowoltaikę od kilku lat trwa w całej Europie. Szacuje się, że w Polsce do 2025 roku będzie zainstalowanych ponad 420 tys. ton paneli. Z uwagi na to, że ich średnia żywotność wynosi 20–30 lat, już wkrótce pierwsze zainstalowane systemy fotowoltaiczne stracą swoją użyteczność.
11.02.2022

Sejmowa komisja za projektem noweli o rekompensatach dla energochłonnych

Sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów poparła we wtorek bez wprowadzania poprawek rządowy projekt zmiany ustawy o rekompensatach dla sektorów energochłonnych. Projekt m.in. podnosi limit rekompensat, zmienia listę uprawnionych i formuły obliczeń.
08.02.2022

Kloc: unijne cło od śladu węglowego spełni swoją rolę, jeśli będzie uzupełnieniem ETS

Przygotowywany w UE mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (tzw. CBAM), określany jako cło od śladu węglowego, spełni swą rolę tylko wtedy, gdy będzie w stanie uzupełnić istniejące mechanizmy zapobiegania ucieczce emisji w ramach ETS - ocenia europosłanka Izabela Kloc.
04.02.2022

Dlaczego do recyklingu trafia tylko 9 proc. tworzyw sztucznych?

Do końca obecnej dekady emisje z przemysłu tworzyw sztucznych mogą przewyższyć emisje z elektrowni węglowych – wynika z raportu Beyond Plastics. Analizowane dane z rynku amerykańskiego pokazują, że dziś przemysł tworzyw sztucznych uwalnia do atmosfery co najmniej 232 mln ton gazów cieplarnianych. To tyle samo co 116 średniej wielkości elektrowni węglowych.
02.02.2022

MRiT: zwiększamy środki na rekompensaty dla przemysłu energochłonnego do 46 mld zł

W horyzoncie 10 lat środki na rekompensaty dla przemysłu energochłonnego zostaną zwiększone z 11 mld zł do 46 mld zł – poinformował we wtorek w Sejmie wiceminister w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Grzegorz Piechowiak.
26.01.2022

Kompleksowa strategia zrównoważonego rozwoju według Schüco

Branża budowlana posiada ogromny potencjał umożliwiający osiągnięcie ambitnych celów klimatycznych, dzięki ekologicznym i efektywnym energetycznie technologiom. Firma Schüco, wiodący dostawca certyfikowanych środowiskowo systemów okiennych, drzwiowych i fasadowych, wyznacza kluczowe obszary wyzwań w tym zakresie i dostarcza praktycznych rozwiązań, które przedstawia w swoim najnowszym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju.
17.01.2022

"Dagens Nyheter": "zielona inflacja" zagraża przejściu na gospodarkę niskoemisyjną

"Zielona inflacja", czyli znaczny wzrost cen minerałów wykorzystywanych do produkcji paneli słonecznych i baterii samochodowych, zagraża przejściu na gospodarkę niskoemisyjną - pisze w czwartek szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".
13.01.2022

Brukselski think-tank: transformacja energetyczna odbędzie się kosztem wyczerpania surowców

Przejście na gospodarkę bezemisyjną rozwiązuje jeden problem, tworząc drugi, równie poważny - informuje w czwartek brukselska wywiadownia gospodarcza Eurointelligence. Dążenie do obniżenia emisji dwutlenku węgla spowoduje ekspresowe wyczerpanie złóż niektórych surowców naturalnych, a co za tym idzie, wzrost ich cen - ostrzega.
07.01.2022

Od 1 stycznia będzie obowiązywać ustawa mająca ograniczyć ilość odpadów na składowiskach

Od 1 stycznia będą obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o odpadach; wdraża ona do polskiego prawa regulacje unijne mające na celu m.in. zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach.
01.01.2022

Czym jest "zielona inflacja" i czy zagraża ona projektom energii odnawialnej?

Doradcy polityczni i ekonomiści twierdzą, że cena nowych projektów w zakresie energii odnawialnej niezaprzeczalnie rośnie.
31.12.2021

Od 1 stycznia będzie obowiązywać ustawa mająca ograniczyć ilość odpadów na składowiskach

Od 1 stycznia będą obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o odpadach; wdraża ona do polskiego prawa regulacje unijne mające na celu m.in. zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach.
30.12.2021

MFW: Gwałtowny wzrost cen metali może opóźnić światową transformację energetyczną

Przejście z paliw kopalnych na źródła niskoemisyjne pociąga za sobą ogromny skok popytu na metale i inne towary, oznajmia MFW, ostrzegając, że opóźnione inwestycje w produkcję powodują niedobory i gwałtowne wzrosty cen materiałów.
14.12.2021

Rio Tinto zainwestuje 87 mln dolarów w niskoemisyjne aluminium

Rio Tinto zobowiązało się do zainwestowania 87 mln dolarów na zwiększenie produkcji aluminium o niskiej emisji dwutlenku węgla w Kanadzie. Aluminium jest produkowane przy użyciu odnawialnej energii wodnej.
05.12.2021

Google napędzi energia z morskiej farmy wiatrowej

Duński koncern energetyczny Ørsted poinformował, że podpisał 12-letnią korporacyjną umowę na zakupu energii (CPPA) z Google, na mocy której gigant internetowy zakontraktował 50 MW z planowanej morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3. Instalacja powstanie na Morzu Północnym, a jej planowa moc to 900 MW.
03.12.2021

PGE zagospodaruje odpady z instalacji OZE, w tym celu buduje ośrodek innowacji w Bełchatowie

Boom inwestycyjny w sektorze OZE pociąga za sobą konieczność zagospodarowania części z wyeksploatowanych farm wiatrowych czy fotowoltaicznych. Ze zużytych paneli PV można odzyskać m.in. aluminium, szkło i metale szlachetne. Metody recyklingu instalacji OZE wciąż są jednak niedoskonałe i mało wydajne kosztowo.
01.12.2021

Przedstawiciel KE: po 2026 r. możliwe stopniowe odchodzenie od darmowych uprawnień do emisji CO2

Przygotowywany w UE mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 w latach 2023-25 byłby ograniczony do kilku sektorów; po 2026 r. możliwe będzie jego rozszerzenie i rozłożone na 10 lat odchodzenie od darmowych uprawnień do emisji CO2 – wskazuje Vicente Hurtado Roa z KE.
30.11.2021

Pyzik: projektowane cło od śladu węglowego pozytywne dla konkurencyjności i transformacji

Przygotowywany w UE mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (tzw. CBAM), określany jako cło od śladu węglowego, powinien pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność firm oraz transformację w wymiarze społecznym – ocenia wiceszef MAP Piotr Pyzik.
30.11.2021

Projektowane unijne cło od śladu węglowego tematem konferencji Śląski Ład

Przygotowywany w Unii Europejskiej mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (tzw. CBAM), określany jako cło od śladu węglowego, będzie głównym tematem czwartej edycji konferencji Śląski Ład, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Katowicach.
26.11.2021

KGHM gotowy na współpracę z nowymi partnerami w Sierra Gorda; skupia się na energetyce - prezes

KGHM nie skorzysta z prawa pierwszeństwa kupna udziałów w Sierra Gorda i jest gotowy na współpracę z nowymi partnerami w tej inwestycji - poinformował PAP Biznes prezes KGHM Marcin Chludziński. Jak dodał, KGHM skupia się teraz m.in. na inwestycjach w obszarze energetyki.
26.11.2021

Rekordowa ilość posegregowanych odpadów - ponad 12 tys. ton

Od stycznia w łódzkiej sortowni odzyskano ponad 12,1 tys. ton odpadów - tyle samo, co przez cały ubiegły rok. Ilość odpadów trafiających do sortowni utrzymuje się na tym samym poziomie, jednak - według MPO - łodzianie coraz lepiej radzą sobie z ich segregacją.
16.11.2021

Pierwsza w Europie fabryka baterii LFP do elektryków powstanie w Serbii

Spółka ElevenEs opracowała własną technologię produkcji baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) do samochodów elektrycznych, autobusów, ciężarówek, wózków widłowych, innych pojazdów przemysłowych oraz systemów magazynowania energii. Przy wsparciu funduszy unijnych wybuduje w Suboticy w Serbii pierwszą w Europie fabrykę tego typu, której moc produkcyjna ma wynieść 16 GWh/rok.
14.11.2021

Ile w deklaracjach polityków jest zielonej polityki, a ile zielonej farby?

Megatrend ekologiczny: pomiędzy niezbędnym krokiem cywilizacyjnym a międzynarodowym populizmem.
06.11.2021

Resort klimatu: system kaucyjny może zacząć działać dopiero w 2024 roku

Mimo, że przepisy wdrażające system kaucyjny w Polsce mają wejść w życie w 2022 roku, to na jego start trzeba będzie poczekać, bo jego utworzenie może zająć nawet jeszcze dwa lata - wynika z odpowiedzi resortu klimatu i środowiska udzielonej PAP.
02.11.2021

Niewiński: mamy okres niedoborów w gospodarce światowej, surowce więc drożeją

Kiedy na rynkach surowcowych odczuwalne są niedobory, trzeba być gotowym na duże zmiany cen. A teraz właśnie mamy okres niedoborów w gospodarce światowej – mówił PAP analityk PKO BP Tomasz Niewiński. Dodał, że zdrożał m.in. cynk, ale też np. olej rzepakowy, który jest wykorzystywany w biopaliwach.
26.10.2021

Miedź na LME zmierza do nowych rekordów; kryzys energetyczny grozi przerwami w dostawach

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie zmierzają do nowych rekordów w reakcji na oceny, że kryzys energetyczny może wpłynąć na przerwy w dostawach metali przemysłowych. Miedź w dostawach 3-miesięcznych zyskuje 0,9 proc. do poziomu 10.283,50 USD za tonę - informują maklerzy.
19.10.2021

“Poland. Creativity inspired by nature.” - otwarcie pawilonu polskiego w ramach Expo 2020

W ramach rozpoczynającego się Expo 2020 w Dubaju 1 października 2021 r. odbyła się ceremonia otwarcia polskiego pawilonu. Uczestniczyli w niej m.in. prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
02.10.2021

Innowacyjne magazyny energii TWEST przekształcą elektrownie w zielone elektrociepłownie bez emisji CO2

E2S Power, spółka joint venture Swiss SS&A Power Group i WIKA, zaprezentowała innowacyjną technologię magazynowania energii cieplnej TWEST, która stanowi rozwiązanie dla nieciągłej produkcji z odnawialnych źródeł energii i umożliwia elektrowniom przejście na pracę bez emisji CO2. Prezentacja odbyła się w obiekcie demonstracyjnym E2S Power w stolicy Serbii, Belgradzie.
30.09.2021

FPP: system kaucyjny trzeba uzupełnić o aluminiowe puszki

Zaproponowany przez resort klimatu model systemu kaucyjnego ma wiele pozytywnych elementów m.in. rezygnację z paragonu, ale trzeba go uzupełnić o możliwość zwrotu puszek aluminiowych - ocenia Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP).
22.09.2021

Kalifornia. Aluminiowe osłony chronią domy przed pożarami

Lasy Kalifornii od kilku tygodni trawione są przez pożary. Niektórzy mieszkańcy stanu decydują się na chronienie swoich domów aluminiowymi ognioodpornymi osłonami, popularnymi wśród leśników.
19.09.2021

Rząd planuje przyjąć projekt ws. systemu kaucyjnego butelek PET na początku 2022 r.

W I kwartale 2022 r. rząd planuje przyjąć projekt ustawy wprowadzającej powszechny system kaucyjny dla butelek na napoje: z PET do 3 litrów pojemności, ze szkła - do 1,5 litra - wynika z wpisu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
17.09.2021

Polska innowacyjna! Instalacja łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi

24 sierpnia w Lublinie odbyła się premiera instalacji lameli – łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi Saule Technologies. Jest to pierwsze komercyjne wdrożenie technologii perowskitowych ogniw słonecznych na świecie. Za system automatyki do sterowania położeniem lameli względem pozycji Słońca odpowiada marka Somfy. Pierwszym klientem Saule został Aliplast.
25.08.2021

W ekologicznym cemencie drzemie potencjał do zmniejszenia emisji CO2

Powstał nowy rodzaj cementu, którego produkcja wymaga o dwie trzecie mniejszej emisji CO2 w porównaniu do tradycyjnego - tzw. cementu portlandzkiego. Wytwarzanie najważniejszego materiału budowlanego odpowiada obecnie za ok. 8 proc. emisji dwutlenku węgla spowodowanej działalnością człowieka.
23.08.2021

Analitycy przewidują, że rosnący popyt na odnawialne źródła energii będzie stymulował popyt metali bazowych

Analitycy z Wood Mackenzie nakreślili trzy możliwe scenariusze dla metali, przy czym wzrost popytu dla każdego z nich zależy od powodzenia międzynarodowych wysiłków na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia. Scenariusz bazowy zakłada, że do końca wieku temperatury wzrosną o 2,8 do 3 stopni Celsjusza w stosunku do czasów przedindustrialnych.
13.08.2021

Polska stawia na zieloną produkcję i rozwój segmentu piw bezalkoholowych

Jednym z najważniejszych celów Kompanii Piwowarskiej jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w browarach i współpraca z partnerami w zmniejszaniu śladu węglowego w całym łańcuchu dostaw – do 2030 roku o 30 proc. Firma chce zmniejszać zużycie wody w swoich trzech browarach, używać wyłącznie opakowań realizujących założenia gospodarki obiegu zamkniętego i pozyskiwać surowce wykorzystywane do warzenia piwa w sposób zrównoważony.
10.08.2021

Jedną z najbardziej obiecujących technologii jest recykling chemiczny

Według Plastic Europe europejscy producenci tworzyw sztucznych inwestują już miliardy euro w recykling chemiczny, wskazywany jako jedna z kluczowych technologii w przechodzeniu na unijną gospodarkę obiegu zamkniętego. Pozwala ona przetworzyć na nowy surowiec odpady, które inaczej trafiłyby do spalenia lub na wysypisko. Dlatego – jak podaje Plastic Europe – europejscy producenci będą zwiększać nakłady na recykling chemiczny, które do 2030 roku mają sięgnąć już ok. 7,2 mld euro.
28.07.2021

Pakiet Fit for 55 ma doprowadzić do wzrostu cen CO2 do 90 EUR do 2030 roku

Pakiet Fit for 55 doprowadzi do wzrostu cen CO2 do 90 euro do 2030 roku, przy czym wzrost cen spodziewany jest zwłaszcza w drugiej połowie dekady - wynika z analizy Independent Commodity Intelligence Services (ICIS).
25.07.2021

Analitycy: redukcja emisji w UE sięgnie14 proc. dzięki m.in. granicznemu podatkowi węglowemu

Redukcja emisji w krajach unijnych dzięki częściowemu zniesieniu darmowych uprawnień i wprowadzeniu tzw. granicznego podatku węglowego wyniesie 14 proc. w 2030 r., a w reszcie świata – 0,3 proc.- stwierdzili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
24.07.2021

Ostre unijne projekty ustaw o neutralności klimatycznej

Komisja Europejska przyjęła pakiet 12 projektów ustaw dotyczących klimatu, energii, użytkowania gruntów, transportu i podatków, które mają pomóc w osiągnięciu redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 1990 roku i tym samym uczynić Europę neutralną klimatycznie do 2050 roku.
20.07.2021

Konieczne są krajowe inwestycje w recykling paneli fotowoltaicznych

Boom na fotowoltaikę trwa nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, co pociąga za sobą także zapotrzebowanie na recykling paneli PV. Szacuje się, że w naszym kraju tylko w najbliższych latach do utylizacji lub recyklingu trafi ponad 100 tys. ton zużytych instalacji fotowoltaicznych. Ich producenci i dostawcy są coraz bardziej świadomi narastającego problemu. W Europie zainteresowanie recyklingiem paneli PV jest w tej chwili ogromne. Za sześć lat wartość tego rynku na Starym Kontynencie wzrośnie trzykrotnie.
14.07.2021

ML System głównym sponsorem konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd

Trwa Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Konkurs organizuje Instytut Polityki Energetycznej im Łukasiewicza w Rzeszowie, wspólnie z partnerami.
09.07.2021

Rewolucyjna metoda recyklingu opakowań wielomateriałowych opracowana przez Polaków

Z opakowań wielomateriałowych, takich jak powszechnie stosowane kartony po płynnej żywności czy torby termoizolacyjne, odzyskuje się przeważnie wyłącznie papier. Odzyskanie pozostałych surowców, czyli aluminium i polietylenu z laminatu, który pozostaje po odseparowaniu papieru, jest znacznie trudniejsze.
01.07.2021

Ponad 2,5 mln ton opakowań trafia rocznie do recyklingu w Polsce

Z danych pozyskanych przez Stowarzyszenie „Polski Recykling” od recyklerów wynika, że w Polsce rocznie poddaje się recyklingowi wybrane frakcje odpadów: szkło – 740 tys. ton; papier – 1 140 tys. ton; aluminium – 55 tys. ton; tworzywa sztuczne – 581 tys. ton. Łącznie to 2 mln 516 tys. ton surowców odzyskanych dla przemysłu i producentów, które zamiast powiększać wysypiska śmieci lub zanieczyszczać przyrodę, wracają do gospodarki.
18.05.2021

Pot nową formą energii odnawialnej? Niezwykłe odkrycie naukowców z Tokyo

Naukowcy z Tokyo University of Science odkryli nową technologię, która umożliwiłaby użytkownikom smartwatchwów zasilanie tego gadżetu… potem.
16.05.2021

Efektywność turbin zależna nie tylko od wiatru

Do tej pory na całym świecie zainstalowano prawie 800 GW energii wiatrowej, ale przed nami znacznie więcej.
11.05.2021

Konsorcjum z AGH do opracowania metody recyklingu paneli fotowoltaicznych

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie utworzyła konsorcjum ze spółką technologiczno-badawczą 2loop Tech, której celem jest opracowanie innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych. W skład zespołu wchodzą naukowcy z Polski, Czech i Słowacji.
07.05.2021

Europa wkrótce będzie mogła wysyłać CO2 na Islandię, aby zamienić go w minerał w podłożu wulkanicznej wyspy.

Islandzki startup Carbfix buduje hub Coda Terminal, który będzie odbierał dwutlenek węgla, transportowany na specjalnie zaprojektowanych do tego celu statkach. Tam zostanie przekształcony w skałę za pomocą techniki imitującej i przyspieszającej naturalny proces mineralizacji węgla, tym samym zapewniając trwałe rozwiązanie magazynowe.
02.05.2021

Resort klimatu chce znacząco zwiększyć poziom recyklingu. Pomóc mają większa odpowiedzialność producentów i system kaucyjny

Do 2025 roku poziom recyklingu odpadów opakowaniowych w krajach członkowskich UE musi wzrosnąć do 65 proc. Obecnie w Polsce w przypadku opakowań z tworzyw sztucznych jest dwukrotnie niższy, przez co z tytułu nowego podatku Plastic Tax będziemy płacić nawet 2 mld zł rocznie. W zwiększaniu poziomów recyklingu ma pomóc opracowywana przez resort klimatu rozszerzona odpowiedzialność producentów, a także system kaucyjny, który zmobilizuje konsumentów do oddawania opakowań do punktów zbiórek. Za jego wprowadzeniem opowiada się aż 90 pro
23.04.2021

Chiny uciekają od odpowiedzialności w walce ze zmianami klimatycznymi

Zmiany klimatyczne „nie mogą stać się kwestią geopolityczną” - stwierdził prezydent Chin Xi Jinping w piątek podczas francusko-niemiecko-chińskiego wirtualnego szczytu klimatycznego zainicjowanego przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
16.04.2021

W przyszłym roku rynek odpadów czeka rewolucja. Nowe zasady dla konsumentów, samorządów i producentów

Unijny pakiet odpadowy narzuca Polsce – podobnie jak wszystkim krajom członkowskim – wysokie cele dotyczące recyklingu odpadów opakowaniowych. Ma on wzrosnąć do 65 proc. w 2025 roku oraz 70 proc. w 2030 roku. Prawdopodobnie w przyszłym roku rynek ten czeka rewolucja. Wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów oraz systemu kaucyjnego, nad którymi pracuje resort klimatu i środowiska, przeniesie koszty związane z prowadzeniem selektywnej zbiórki i recyklingiem na producentów stosujących opakowania. Dziś odpowiedzialne są z
16.04.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.