Wynik wyszukiwania - "ekosystemy" - Wiadomości

Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Meduzy to jedna z niewielu grup organizmów, które skorzystają na zmianach klimatu. Już teraz parzydełkowce rozprzestrzeniają się coraz dalej na północ, a do końca XXI w. mogą zdominować wody Oceanu Arktycznego – wynika z najnowszych badań.
18.05.2024

Ekolodzy chronią ocean z pomocą niezwykłego partnera

W specjalnym półgodzinnym filmie dokumentalnym Call to Earth: Expedition Bahamas, CNN spotyka się z doktorem Austinem Gallagherem, biologiem morskim oraz założycielem i dyrektorem generalnym Beneath The Waves, który współpracuje z rekinami i żółwiami, aby badać ekosystemy „Blue Carbon" na Karaibach.
07.05.2024

Nagłe topnienie wiecznej zmarzliny intensyfikuje emisje CO2 z gleby i napędza zmiany klimatyczne

Emisje dwutlenku węgla z gleby są znacznie bardziej intensywne na obszarach, na których doszło do topnienia wiecznej zmarzliny, niż na terenach, na których jest ona nietknięta - informuje czasopismo „Nature Geoscience”. To kolejne badanie, które potwierdza działanie jednego ze znanych klimatycznych sprzężeń zwrotnych.
06.05.2024

Ocieplenie klimatu osiągnie maksimum prawdopodobnie pod koniec tego stulecia

Ocieplenie klimatu osiągnie maksimum prawdopodobnie pod koniec tego stulecia, po nim rozpocznie się kolejne ochłodzenie - prognozuje Państwowy Instytut Geologiczny (PIG). Zdaniem ekspertów temperatura na Ziemi jest obecnie niższa niż w maksimach poprzednich ociepleń np. w średniowieczu.
21.04.2024

Eksperci: tundra i tajga najbardziej ucierpią w wyniku zmian klimatycznych

Lasy tajgi i tundra mogą najbardziej ucierpieć w następnych 500 latach z powodu zmian klimatu - pokazują najnowsze międzynarodowe badania. Naukowcy udowadniają, że właśnie w te rejony będzie migrować wiele gatunków w najbliższych dekadach i stuleciach.
08.04.2024

Olsztyn. Naukowe strategie na ochronę i odbudowę raf koralowych

Krzyżowanie gatunków, kriokonserwacja (czyli zamrażanie) nasienia oraz tworzenie banku komórek rozrodczych i larw koralowców – to przykłady naukowych strategii na wzmocnienie odporności raf koralowych i ochronę tych bezcennych ekosystemów przed negatywnymi skutkami zmiany klimatu.
31.03.2024

Wyprawa Save The Baltic Sea na przystanku w Darłowie

Należący do organizacji Save The Baltic Sea uczestnicy trwającej od kilkunastu dni ekspedycji po plażach Bałtyku 27 marca dotarli do Darłówka. Goście z Litwy, Łotwy, Estonii i Włoch wędrują poprzez 8 krajów pokonując dystans 6000 km.
29.03.2024

Zmiany klimatu zaburzają alpejskie ekosystemy

Związane z ociepleniem zmniejszenie pokrywy śnieżnej i przesuwanie się roślinności zaburzają bioróżnorodność Alp. Góry są tymczasem wskaźnikiem ostrzegawczym dla całej Ziemi – ostrzegają naukowcy.
23.03.2024

W Europie powietrze jest coraz czystsze, ale nadal nie idealne

Jakość powietrza w Europie uległa znacznej poprawie w ciągu ostatnich dwóch dekad, ale sytuacja nadal nie jest idealna – informują naukowcy na łamach pisma “Nature Communications”.
14.03.2024

Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata

Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata – zanikają trzy razy szybciej niż lasy - zwraca uwagę ministerstwo klimatu 2 lutego w Światowy Dzień Mokradeł i zachęca, by ratować ten naturalny filtr wody, chroniący przed powodziami.
02.02.2024

Bioróżnorodność dna oceanu zaskoczyła badaczy

Na dnie oceanu, m.in. w tzw. kominach hydrotermalnych, naukowcy odkryli niespodziewaną dla nich bioróżnorodność. Z tego powodu zalecają szczególną ostrożność w czasie ewentualnych prac wydobywczych.
29.01.2024

Wyspy energetyczne: jak zapewnić im konkurencyjność kosztową?

Wyspy energetyczne obiecują zaspokoić rosnące zapotrzebowanie świata na niedrogą, stabilną i odnawialną energię. John Ammentorp, dyrektor ds. krajowego rynku energii, bada sposoby zapewnienia konkurencyjności wysp energetycznych i pomaga przenieść tę przełomową koncepcję z deski kreślarskiej do rzeczywistości.
19.01.2024

Alert ekologiczny w Hiszpanii - plastikowe granulki zalewają północne wybrzeża

W hiszpańskich regionach Galicji i Asturii na północy kraju ogłoszono alerty ekologiczne pierwszego i drugiego stopnia w związku z zanieczyszczeniem wybrzeży, w tym kilkudziesięciu plaż, plastikowym granulatem do produkcji tworzyw sztucznych - poinformowała we wtorek telewizja RTVE.
10.01.2024

Utrata różnorodności biologicznej zwiększa zagrożenie ludzi dot. nowych chorób

Utrata różnorodności biologicznej przyczynia się do przenoszenia patogenów ze zwierząt na ludzi, czyli powstawania tzw. chorób odzwierzęcych. Określenie skali tego zjawiska jest celem międzynarodowego zespołu badaczy.
07.01.2024

Ekolodzy: presja połowowa rośnie; 1/3 stad ryb jest przełowionych

Rosnące zapotrzebowanie na ryby oznacza coraz większą presję połowową na ekosystemy morskie; nadmierne połowy dotyczą już ponad 1/3 stad ryb - wskazuje organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) powołując się na dane ONZ.
20.12.2023

W zgodzie z naturą. Eko trendy w ogrodnictwie 2024

Zachodzące zmiany klimatyczne i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że, ogrodnictwo ewoluuje, zwracając się ku bardziej tradycyjnym i świadomym metodom uprawy ziemi. Slow gardening, czyli ogrodnictwo szanujące naturalny cykl rozwoju roślin, minimalizacja wpływu działań człowieka na środowisko, rezygnacja ze sztucznych nawozów czy uprawy ograniczające potrzebę intensywnego przekopywania gleby są coraz częściej stosowane przez ogrodników.
12.12.2023

Ptaki mogą przyczynić się do ratowania raf koralowych

Obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców ponad dwukrotnie – ustalił międzynarodowy zespół badaczy.
12.12.2023

Niemcy: "bajkowy las", który inspirował braci Grimm, ma ustąpić miejsca turbinom wiatrowym

"Niemiecki bajkowy las umiera (...), aby można było postawić 241-metrowe monstrualne turbiny wiatrowe" - pisze portal dziennika "Bild", opisując wycinkę drzew w lesie Reinhardswald w północnej Hesji. Las ten inspirował słynnych niemieckich bajkopisarzy, braci Jacoba i Wilhelma Grimmów.
09.12.2023

Andrzej Duda o transformacji energetycznej na konferencji COP28

Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej, a nadal zbyt mało uwagi poświęca się wymiarowi ludzkiemu. Aby uczynić transformację energetyczną sprawiedliwą, nie możemy podważać jakości życia ludzi - powiedział w piątek podczas konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju prezydent Andrzej Duda.
01.12.2023

Według raportu The Lancet zmiana klimatu nadal będzie pogarszać nasze zdrowie

Prognozy zawarte w opublikowanym dzisiaj raporcie Lancet Countdown on Health and Climate Change potwierdzają rosnące poważne zagrożenia dla zdrowia wynikające ze zmiany klimatu. Naukowcy szacują m.in., że do połowy tego stulecia nastąpi prawie pięciokrotny wzrost liczby zgonów spowodowanych falami upałów. Apelują o pilne działania na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu.
15.11.2023

Ekstrema pogodowe sprzyjają rozprzestrzenianiu się inwazyjnych gatunków zwierząt

Zmiany klimatyczne i związane z nimi gwałtowne zjawiska pogodowe sprzyjają rozprzestrzenianiu się inwazyjnych gatunków zwierząt, co zagraża rodzimym gatunkom i przekształca ekosystemy – donoszą chińscy naukowcy na łamach "Nature Ecology & Evolution".
10.11.2023

Znamy zwycięzcę konkursu „Klimatyczny Człowiek Roku” w kategorii „Młody Naukowiec”

Tytuł „Klimatycznego Człowieka Roku” w kategorii „Młody Naukowiec” zdobył dr hab. Krzysztof Zawierucha, który zajmuje się między innymi badaniem lodowców. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 24 października 2023 r. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który na co dzień jest jego miejscem pracy.
25.10.2023

"Niewidzialne” elektrośmieci

Możliwe do odzyskania surowce zawarte w miliardach sztuk wyrzucanych co roku drobnych elektrośmieci warte są około 10 miliardów dolarów - informuje pismo „Reports and Proceedings".
13.10.2023

Europejskie lasy same się regenerują

Obserwacja 300 leśnych rezerwatów Europy pokazała, że ekosystemy te regenerują się bez pomocy człowieka. Bardzo pomaga w tym konkurencja między drzewami.
24.09.2023

MSC przyznała nagrody za zrównoważone rybołówstwo

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC), działająca na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, doceniła podmioty, które w ciągu ostatniej dekady wyróżniły się największym zaangażowaniem w rozwój Programu MSC w naszym kraju.
13.09.2023

Flota turbin gazowych HA firmy GE Vernova przepracowała 2 miliony godzin

Dział Gas Power GE Vernova (spółki GE notowanej na NYSE) osiągnął dziś kamień milowy dla swojej zaawansowanej floty wysokowydajnych turbin gazowych klasy H, która przekroczyła pułap ponad dwóch milionów godzin komercyjnej pracy w 88 jednostkach na całym świecie.
07.09.2023

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).
05.09.2023

Bezcenne ekosystemy i ich wpływ na ochronę różnorodności biologicznej

Ochrona mokradeł, w tym torfowisk i innych obszarów bagiennych, jest niezwykle istotna dla zachowania różnorodności biologicznej i zrównoważonego środowiska. Te unikalne siedliska pełnią kluczowe funkcje ekologiczne, są schronieniem dla rzadkich gatunków zwierząt i roślin, regulują przepływ wód, magazynują węgiel i wpływają na jakość naszego środowiska, ale także stoją w obliczu poważnych zagrożeń. Dlatego tak istotne jest zrozumienie ich znaczenia oraz roli, jaką możemy odegrać jako obywatele, w ich ochronie.
02.09.2023

Bez lasów będziemy w lesie! – Fundacja WWF Polska apeluje do Lasów Państwowych

Szacuje się, że lasy stanowią ok. 31 proc. całej powierzchni Polski. Niestety najcenniejsze obszary leśne nadal nie są chronione w wystarczający sposób. Z tego powodu Fundacja WWF Polska apeluje do Dyrektora Lasów Państwowych m.in. o ochronę starych lasów, nawodnienie mokradeł i torfowisk na terenach leśnych oraz objęcie certyfikacją FSC wszystkich terenów zarządzanych przez Lasy Państwowe. Instytucja ta zarządza 7,5 mln ha lasów w naszym kraju, co stanowi 80 proc. wszystkich lasów i niemal 1/4 obszaru Polski.
28.08.2023

Czechowickie "roślinne" przystanki pomagają w retencji wody i dają cień

Pod "zieloną" wiatą przystankową oczekują już na autobus komunikacji miejskiej pasażerowie w Czechowicach-Dziedzicach. Jest wyposażona między innymi w dach retencyjny obsadzony roślinami. W mieście jest też 10 wiat obsadzonych bluszczem – podał czechowicki magistrat.
18.08.2023

Lasy wtórne, powstałe po wycince są bardziej wrażliwe na suszę niż lasy pierwotne

Wtórne lasy powstałe np. po wyrębie czy wylesieniu są bardziej wrażliwe na suszę niż lasy pierwotne – wynika z badań szwedzkich, które publikuje pismo „Environmental Research Letters”.
04.08.2023

Światowy dzień długu ekologicznego - od środy ludzkość żyje na ekologiczny kredyt

Od środy ludzkość żyje na ekologiczny kredyt: od 1 stycznia do 2 sierpnia zużyła tyle zasobów, ile ekosystemy Ziemi są w stanie odbudować w ciągu roku. Ludzkość zaczęła zaciągać dług ekologiczny w początku lat 70. ubiegłego wieku.
03.08.2023

Klimatolog: niewykluczone, że zobaczymy jeszcze kolejne rekordy temperatury

Najwyższe temperatury powietrza pojawiają się zawsze w lipcu i sierpniu, więc niewykluczone, że zobaczymy jeszcze kolejne rekordy w m.in. w Europie. Choć w Polsce nie odczuwamy fal upałów, efekt kumulacji postępujących zmian klimatu jest bardzo widoczny – powiedziała PAP dr Ewa Łupikasza, klimatolog z Uniwersytetu Śląskiego.
28.07.2023

W Gdańsku ruszyła ekologiczna kampania "Nie rób obciachu, nie śmieć"

"Nie rób obciachu, nie śmieć" - pod takim hasłem ruszyła w woj. pomorskim kampania społeczna Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW). Ma ona zwrócić uwagę na problem zaśmiecania plaż, jezior oraz lasów.
24.07.2023

Badanie z udziałem Polaków: duże zanieczyszczenie wód słodkich mikroplastikiem

Każdego roku do oceanów trafia około 14 mln ton plastiku, ale problem zanieczyszczenia dotyczy też wód słodkich. Znaleźliśmy mikroplastik w każdym jeziorze, z którego pobraliśmy próbki - alarmują autorzy międzynarodowego badania z udziałem naukowców z Polski.
20.07.2023

Wraz z klimatem zmienia się kolor oceanów

Zmiany klimatu powodują zmiany koloru oceanów, które odzwierciedlają znaczące zmiany w podstawowych ekosystemach morskich – informuje „Nature”.
17.07.2023

Konsumenci wybiorą najlepszy produkt z certyfikatem MSC

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC), działająca na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, organizuje plebiscyt, w którym konsumenci poprzez głosowanie wybiorą „Najlepszy Produkt MSC 2023”. Do udziału w nim swoje produkty zgłosiło 13 firm – zarówno producenci, jak i sieci handlowe oferujące certyfikowane produkty MSC. Plebiscyt połączony jest z konkursem, w którym konsumenci mogą wygrać atrakcyjne nagrody.
25.06.2023

Raport: zmiany klimatyczne wpływają na Europę, w tym na infrastrukturę systemu energetycznego

Zmiany klimatu zbierają żniwo wśród ludzi, gospodarek i środowiska w Europie, która jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. Rok 2022 upłynął pod znakiem ekstremalnych upałów, susz i pożarów - podała w raporcie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
20.06.2023

Podziemne grzyby pochłaniają jedną trzecią CO2 emitowanego z paliw kopalnych

Rośliny przekazują do współpracujących z nimi podziemnych grzybów około jednej trzeciej dwutlenku węgla, generowanego rocznie przez spalanie paliw kopalnych. Te ekosystemy są jednak zagrożone.
15.06.2023

Światowy Dzień Oceanów 2023. Czas na pakt z Oceanem!

Życie na Ziemi nie byłoby możliwe bez oceanów. To one regulują klimat, dostarczają tlen niezbędny do życia większości organizmów na planecie oraz pochłaniają dwutlenek węgla, łagodząc tym samym skutki globalnego ocieplenia. Złożone ekosystemy oceanów pełne są tysięcy gatunków fauny i flory. Stanowią także źródło pożywienia dla miliardów ludzi i zapewniają utrzymanie wielu społeczności w różnych zakątkach świata. Jednak, by nadal mogły spełniać swoje funkcje, potrzebują działań z naszej strony. Jak mógłby wyglądać hipotetyczny pak
08.06.2023

Ekspertka: by poprawić stan wód, konieczne jest zwiększenie różnorodności biologicznej torfowisk

Kluczowe dla łagodzenia problemów z wodą i zmian klimatycznych jest odtwarzanie mokradeł – wskazała ekspertka z Centrum Ochrony Mokradeł Ilona Biedroń. Dodała, że rzeki i torfowiska w Polsce są przekształcone w około 90 proc. i należy je poddać renaturyzacji.
04.06.2023

O wodorowej (re)wolucji podczas H2POLAND

Tegoroczne 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND - zgodnie z przewidywaniami - okazało się przestrzenią do współpracy dla biznesu, nauki, administracji rządowej, lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych. To, co oddało cele Forum i jednocześnie wskazało kierunki na przyszłość, to bezpieczeństwo energetyczne, środowisko oraz ewolucja.
26.05.2023

Dno Morza Północnego zaśmiecają tysiące nieużywanych instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu

Tysiące instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu na Morzu Północnym nie jest już używanych i zaśmiecają dno morskie, stanowiąc zagrożenie dla środowiska, informują media, które opublikowały w sobotę raport - „cmentarz Morza Północnego”.
22.05.2023

Equinor i Polenergia stawiają na aktywne wsparcie budowy farm morskich Bałtyk

– Farmy wiatrowe na Bałtyku będą służyć ludziom i środowisku. Dlatego od początku naszych wspólnych inwestycji prowadzimy intensywny dialog z mieszkańcami, samorządami i przedsiębiorcami z regionu – mówią przedstawiciele Equinor i Polenergii. Spółki podsumowały swoje działania przy projektach MFW Bałtyk I, II i III w pierwszym kwartale bieżącego roku.
28.04.2023

Wszystkie ręce na pokład! Rusza kampania z okazji 10-lecia MSC w Polsce

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC) działa w Polsce już 10 lat, promując zrównoważone rybołówstwo, by morza i oceany pozostały zdrowe i pełne ryb. W tym czasie wielkość produkcji przetwórstwa rybnego w naszym kraju wzrosła o ponad 38%, a liczba certyfikowanych produktów zaliczyła blisko 14-krotny wzrost.
24.04.2023

Komisarz UE: mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym

– Uważam, że degradacja naszych biosystemów stanowi największe zagrożenie dla naszej żywności. Mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym – powiedział w czwartek podczas komisji sejmowej Komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkevičius.
21.04.2023

Bałtyk potrzebuje odpowiedzialnych rybaków i konsumentów

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Ma on zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną Bałtyku i przypomnieć, że każdy z nas może się przyczynić do poprawy jego kondycji. Jaką rolę odgrywają w tym zrównoważone połowy? I co każdy z nas może zrobić, by wspierać odpowiedzialne rybołówstwo?
22.03.2023

Equinor i Polenergia zakończyły badania dna morskiego dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III [WIDEO]

Przez blisko 8 miesięcy 10 specjalistycznych statków badawczych i setki specjalistów badało dno Bałtyku, gdzie planowana jest instalacja farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Zakończone prace geotechniczne i geofizyczne to kolejny kamień milowy w realizacji inwestycji Equinor i Polenergii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2023

Bałtycki offshore i "rybne hotele"

OX2 będzie współpracować ze stacją badawczą na północy Wysp Alandzkich w celu opracowania i przetestowania metod mających na celu zwiększenie bioróżnorodności w związku z projektami morskiej energetyki wiatrowej, które OX2 rozwija wokół Wysp Alandzkich.
17.03.2023

Start międzynarodowej ekspedycji naukowej badającej ekosystemy nadmorskie Europy

Wpływ czynników naturalnych i antropogenicznych, w tym zanieczyszczeń, na ekosystemy przybrzeżne Europy zbada międzynarodowa ekspedycja naukowa TREC – poinformowali jej uczestnicy w środę na konferencji prasowej w siedzibie UNESCO w Paryżu. Ekspedycja odwiedzi m.in. okolice Sopotu.
09.03.2023

Mobile Monitoring opracowało system do detekcji wycieków zanieczyszczeń w wodzie

Mobile Monitoring i SeaData stworzyły system do detekcji wycieków substancji niebezpiecznych w wodzie. Ich rozwiązanie pozwala na systematyczne sprawdzanie jakości wody, a następnie na podjęcie działań w celu zapobiegania zanieczyszczeniom, a także ich szybkiego wykrycia i eliminacji. Wśród wykrywanych substancji są związki ropopochodne, które wpływają negatywnie na zdrowie ludzi, ekosystemy morskie i rybołówstwo.
06.03.2023

Wojna na Ukrainie degraduje środowisko naturalne [RAPORT]

Wiceminister klimatu i środowiska, Główny Konserwator Przyrody, Małgorzata Golińska oraz Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz przedstawili wyniki raportu dot. wpływu działań wojennych na środowisko przyrodnicze w Ukrainie. Spotkanie odbyło się 17 lutego 2023 r. w Warszawie.
20.02.2023

Naukowcy, praktycy ochrony i inni eksperci - o potrzebie ochrony bagien i mokradeł

Bagna, torfowiska, rzeki i jeziora, są kluczowym elementem przyrody, a ich ochrona i odtwarzanie są niezbędne dla powstrzymania globalnego kryzysu klimatyczno-ekologicznego i dla zapewnienia bezpiecznej przyszłości ludzi i trwałego dostępu do zasobów środowiska - podkreślają uczestnicy konferencji Pakt dla Mokradeł, która odbyła się na UW. Przypomnieli oni m.in. o znaczeniu tych systemów w kontekście funkcji strategicznych w zakresie obronności kraju.
08.02.2023

Biogaz i biometan a Europejski Zielony Ład

Biogaz i biometan – charakterystyka sektora
07.02.2023

Prof. Magdalena Błażewicz z Uniwersytetu Łódzkiego w gronie naukowców chroniących dno Pacyfiku

Wydobycie wykorzystywanych w nowoczesnych technologiach pierwiastków z dna oceanu może mieć negatywny wpływ na środowisko i zagrażać morskiej różnorodności biologicznej.
07.02.2023

Już czas przywrócić mokradła! Wody Polskie współpracują na rzecz mokradeł

Już czas przywrócić mokradła – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł. Cenne obszary wodno-błotne pełnią szereg funkcji – istotnych zarówno w świecie przyrody, jak i człowieka. W związku z tym niezbędne jest ich zachowanie, a także odtwarzanie. Celem Wód Polskich jest zwiększanie retencji wód i ograniczanie negatywnych skutków zmian klimatu, co działa też na korzyść mokradeł.
02.02.2023

Naukowcy z SGGW pomogą zadbać o zniszczone wojną lasy w Ukrainie

Wojna w Ukrainie jest katastrofą nie tylko dla ludzi, prowadzi także do ogromnych zniszczeń przyrody. Dlatego naukowcy z Instytutu Nauk Leśnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie chcą przywrócić potencjał rekreacyjny lasów dla poprawy dobrobytu w powojennej Ukrainie.
30.01.2023

Adani jako pierwsza wprowadzi na rynek ciężarówki napędzane wodorem

- Przedsiębiorstwo Adani Enterprises jako pierwsze w Azji i jedno z pierwszych na świecie wykorzysta do pracy w górnictwie ciężarówki napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi. - Pierwszy samochód ciężarowy ma zostać oddany do eksploatacji w Indiach w 2023 r. - Informacja ta potwierdza wizję Gautama Adaniego, który zamierza zapoczątkować gospodarkę wodorową, której liderem są Indie.
19.01.2023

Zanieczyszczenie światłem zagraża ekosystemom morskim

Zanieczyszczenie światłem jest powszechne i rozszerza się też na obszary morskie. Różnica między intensywnością i cyklami światła naturalnego i sztucznego była do tej pory słabo zbadana. Sprawie przyjrzeli się naukowcy z brytyjskiego Laboratorium Morskiego w Plymouth.
16.01.2023

Opublikowano polską wersję "Podsumowania dla Decydentów" dot. raportu IPCC

Spowodowana przez człowieka zmiana klimatu wywołała powszechne, niekorzystne skutki oraz związane z nimi straty i zniszczenia w systemach społecznych, ekonomicznych i przyrodzie - piszą naukowcy w polskiej wersji II części 6 Raportu IPCC, zatytułowanej "Podsumowanie dla Decydentów". Autorzy opracowania przedstawiają też możliwe działania adaptacyjne i wyjaśniają, czym jest "rozwój odporny na zmianę klimatu".
07.01.2023

W stronę świata zasilanego zieloną energią

Czy świat zasilany wyłącznie odnawialnymi źródłami energii jest możliwy? Jakie wyzwania stoją przed liderami w dobie kryzysów: energetycznego, klimatycznego, gospodarczego? Jak projekt instalacji na Bałtyku wiatraków wielkości Pałacu Kultury i Nauki może zmienić Polskę? Dlaczego ludzkość nie przetrwa bez bioróżnorodności? Na te i inne pytania odpowiadają rozmówczynie vodcastu: Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Offshore w Ørsted Polska i Maria Andrzejewska, dyrektorka generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa, który pow
19.12.2022

Szczyt ONZ: w sprawie różnorodności biologicznej brakuje pieniędzy

Najtrudniejsza część negocjacji podczas trwającego do poniedziałku szczytu w sprawie zatrzymania procesu niszczenia przyrody dotyczy pieniędzy. Brakuje 700 mld USD, doniosły w sobotę kanadyjskie media.
18.12.2022

Światowe Forum Ekonomiczne: kluczowa rola biznesu w odbudowie strat w bioróżnorodności

Stan bioróżnorodności pogarsza się szybciej niż kiedykolwiek w historii ludzkości, co podkopuje fundamenty naszych gospodarek, bezpieczeństwo żywnościowe, zdrowie i jakość życia. Kluczową rolę w odwróceniu tego trendu odgrywa biznes - oceniło w poniedziałek Światowe Forum Ekonomiczne, komentując trwający od zeszłego tygodnia w Kanadzie szczyt ONZ poświęcony bioróżnorodności - COP 15.
12.12.2022

Niemieckie porty mogą nie podołać celom morskiej energetyki wiatrowej

Niemcy są jednym z liderów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Sektor offshore wind jest filarem polityki energetycznej Energiewende, ale też odpowiedzią na ograniczenia związane z rozwojem wiatraków na lądzie. Wysokim ambicjom mogą nie podołać niemieckie porty. Sytuacji nie pomaga fakt, że Federalny Sąd Administracyjny potwierdził zakaz budowy portu morskiego na użytek energetyki wiatrowej w Bremerhaven.
28.11.2022

Ørsted i WWF działają rzecz ochrony klimatu i różnorodności biologicznej oceanów

Ta pionierska współpraca między WWF a Ørsted ma przyspieszyć wdrażanie rozwiązań na rzecz morskiej energetyki wiatrowej, które zwiększą różnorodność biologiczną oceanów i pomóc osiągać cele dla klimatu i różnorodności biologicznej na skalę globalną.
28.10.2022

Zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ: zbliżamy się do katastrofy klimatycznej

Zbliżamy się do katastrofy klimatycznej; klimatyczny kryzys dotyka już całą ludzkość – mówiła do uczestników rozpoczętej we wtorek w Katowicach konferencji PRECOP 27 zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ, dyrektor wykonawcza UN Global Compact Sanda Ojiambo.
18.10.2022

WWF: populacja dzikich zwierząt na świecie spadła o ponad dwie trzecie w ciągu pół wieku

Populacja dzikich zwierząt na całym świecie spadła średnio o 69 proc. w ciągu niespełna 50 lat z powodu wycinki lasów, wzrostu konsumpcji i zanieczyszczeń środowiska na skalę przemysłową - wynika z najnowszego raportu międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF i Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego (ZSL).
15.10.2022

Ocean Południowy pochłania najwięcej ciepła

Na łamach popularnego magazynu naukowego Nature Communications pojawiły się wyniki badań przeprowadzonych za pomocą modelu cyrkulacji ciepła w oceanach. Olbrzymie zbiorniki wody pochłaniają najwięcej ciepła - bez nich zmiany klimatyczne postępowałyby o wiele szybciej. Według naukowców najwięcej ciepła pochłania Ocean Południowy.
20.09.2022

Torfowiska na dalekiej północy są poważnie zdegradowane

Przez ostatnie 120 lat ogromna większość torfowisk z wysokich szerokości geograficznych - głównie z Arktyki - przeszła poważne zmiany. Ponad połowa zbadanych terenów podmokłych uległa przesuszeniu, a jedna trzecia - stała się bardziej mokra - wynika z badań przeprowadzonych m.in. przez naukowców z Polski.
08.09.2022

Polskie MFW "niewypałem" przez niewybuchy?

W swoim poprzednim artykule MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich, autorzy przybliżyli problem, będący fizyczną przeszkodą, związany z powstaniem na polskich obszarach morskich pierwszych farm wiatrowych. W niniejszym artykule uwaga zostanie zwrócona m.in. na aktualny status wydobycia i utylizacji zatopionej broni chemicznej oraz usuwania z polskich obszarów morskich wraków stwarzających zagrożenie dla działalności gospodarczej na morzu, w świetle obowiązujących regulacji prawnych.
01.09.2022

Naukowcy apelują do władz ws. Odry, m.in. o odejście od planów regulacji

Naukowcy zaapelowali do władz "o podjęcie natychmiastowych działań związanych z Odrą i innymi rzekami w Polsce", m.in. o zaprzestanie prac regulacyjnych - na rzecz renaturyzacji. "Bez zmiany sposobu gospodarowania rzekami w Polsce podobne przypadki obserwować będziemy coraz częściej" - czytamy w apelu przedstawicieli uczelni i PAN.
26.08.2022

Zmiany klimatu poważnie zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu

Zmiany klimatu z dużym prawdopodobieństwem będą powodować gwałtowne skoki cen pszenicy oraz prowadzić do nierówności gospodarczych i zachwiania bezpieczeństwa żywnościowego - ostrzegają naukowcy na łamach pisma „One Earth”.
20.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Wodór: Airbus dołączył do największego na świecie funduszu inwestycyjnego

Airbus dołączył do największego na świecie funduszu inwestycyjnego w zakresie infrastruktury czystego wodoru, zarządzanego przez Hy24 - wspólne przedsięwzięcie Ardian, wiodącego na świecie prywatnego domu inwestycyjnego i FiveTHydrogen, firmy inwestycyjnej specjalizującej się w zakresie czystego wodoru.
10.08.2022

Copernicus: lipiec 2022 r. jednym z najcieplejszych lipców w historii

W skali globalnej lipiec 2022 r. był jednym z trzech najcieplejszych lipców w historii pomiarów – informuje Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S) w comiesięcznym biuletynie klimatycznym.
08.08.2022

Prof. Woźnica: niskie stany rzek to problem gospodarczy i przyrodniczy

Niskie stany rzek to nie tylko problem gospodarczy, ale też ekosystemów związanych z wodą. Trzeba temu przeciwdziałać – ocenia dyrektor Śląskiego Centrum Wody dr hab. Andrzej Woźnica z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
01.08.2022

Turbiny wiatrowe zlokalizowane na obszarach leśnych szkodzą nietoperzom

Zespół naukowców z Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research (Leibniz-IZW) przeprowadził badania na temat wpływu wiatraków lądowych na obszary leśne, w szczególności na nietoperze. Według ich rekomendacji wiatraki nie powinny być instalowane w lasach.
31.07.2022

Naukowcy o ociepleniu oceanów: zagraża morskiej bioróżnorodności

Ocieplenie wody stwarza zagrożenie dla 70 proc. najbardziej bogatych w życie partii oceanów. Jedna z przyczyn jest taka, że żyjące w tych miejscach gatunki są słabo przystosowane do zmian temperatury.
22.07.2022

Upały potęgują zanieczyszczenie ozonem w Europie

Na dużym obszarze Europy wzrasta stężenie ozonu przy powierzchni ziemi. Przed zjawiskiem, które wiąże się z wysokimi temperaturami, ostrzegają eksperci z Copernicus Atmosphere Monitoring Service. Ozon blisko ziemi jest zanieczyszczeniem i może szkodzić zdrowiu.
21.07.2022

Potencjał energii falowej w zakresie globalnego ocieplenia jest 40 razy mniejszy niż paliw kopalnych

CorPower Ocean i naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu przeprowadzili rygorystyczną ocenę cyklu życia (LCA) elektrowni wykorzystującej energię fal, która wykazała, że potencjał globalnego ocieplenia jest 20-40 razy niższy niż w przypadku produkcji energii elektrycznej z konwencjonalnych paliw kopalnych.
17.07.2022

Nie milkną echa po I Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND

Nie milkną echa pierwszej edycji Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Dwa dni, trzy sceny, blisko 100 prelegentów i ponad 1500 gości z całej Europy, uczestniczących w konferencjach, panelach dyskusyjnych oraz targach. O zasadności i potrzebie wprowadzania technologii wodorowych na szeroką skalę nikogo nie trzeba było przekonywać. Wodór okazał się już nie tylko marzeniem o przyszłości, a sprawą aktualną tu i teraz. Reprezentanci dolin wodorowych, samorządowcy, świat nauki i biznesu nie tylko zaprezentowali
04.07.2022

Międzynarodowi eksperci i praktycy wspólnie pracują nad poprawą kondycji oceanów, stawiając czoła systemowym wyzwaniom w gospodarce morskiej

Światowi eksperci reprezentujący Program Ochrony Środowiska Organizacji Narodów Zjednoczonych, The Nature Conservancy, rządy, agencje badawcze i sektor prywatny zebrali się, aby podzielić się najlepszymi praktykami w zakresie poprawy gospodarki morskiej na podstawie doświadczeń zdobytych na całym świecie.
29.06.2022

Oceanograf z UG: zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę [WYWIAD]

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe systemowe działania, choć ważne są także codzienne decyzje pojedynczych ludzi. "Wielka prośba do Kowalskiego, który spędza urlop nad Morzem Czerwonym, aby nie deptał raf i nie brał z niej +żywych pamiątek+” - mówi dr Anna Panasiuk, oceanograf z UG.
14.06.2022

Polenergia Partnerem MANIFESTU #OnlyOneEarth

Grupa Polenergia deklaruje wsparcie dla działań prowadzonych przez ONZ i współtworzące ją agendy. Powodzenie tych działań wymaga wielkiego zaangażowania wielu interesariuszy, ale też nas samych, ponieważ jesteśmy prawdopodobnie w kluczowym momencie rozwoju społecznego i ekonomicznego na Ziemi.
08.06.2022

Schneider Electric wyróżniony za innowacyjny ekosystem do automatyki przemysłowej

EcoStruxure Automation Expert, ekosystem automatyki przemysłowej rozwijany przez Schneider Electric, został uhonorowany tytułem najlepszego i najbardziej innowacyjnego systemu w tej kategorii w plebiscycie „Engineers' Choice Awards” organizowanym przez Control Engineering. Gremium 35. edycji plebiscytu oceniło i wyróżniło najlepsze produkty z dziedziny automatyki, sterowania i oprzyrządowania w 19 głównych kategoriach, które zostały wprowadzone na rynek w 2021 roku.
22.05.2022

Polscy naukowcy zbadali poziom „nowości biologicznej” lasów na hałdach pogórniczych

Pozostawienie hałdy pogórniczej spontanicznym procesom przyrodniczym skutkuje wysokim poziomem wskaźnika „nowości biologicznej”. Jest on trzydziestokrotnie wyższy od zaobserwowanego w lasach poza terenami pogórniczymi – odkryli polscy naukowcy. Praca została opublikowana w Forest Ecology and Management.
12.05.2022

Czy rolnictwo regeneracyjne zahamuje zmiany klimatu? Raport EASAC

Rolnictwo powoduje negatywne zmiany w środowisku naturalnym i emisję gazów cieplarnianych. Odpowiedzią może być rolnictwo łączące produkcję z ochroną i odbudową ekosystemów. O tym mówi nowy raport europejskich Narodowych Akademii Nauk „Rolnictwo regeneracyjne w Europie”.
09.05.2022

Drukarki 3D ratują rafy koralowe!

Nowa metoda pozwala na wydruk złożonych, dopasowanych do danego miejsca, ceramicznych fragmentów raf wspierających odbudowę uszkodzonych ekosystemów. Pierwsze takie struktury wspierają przyrodę w Zatoce Ejlackiej.
03.05.2022

Aplikacja pomoże chronić przyrodę Wielkich Jezior Mazurskich

Fundacja HumanDoc otrzymała dotację w wysokości 744 804 zł z MF EOG na projekt pn. „Zakorzenianie w przyrodzie” - budowa eko-aplikacji dedykowanej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.
15.04.2022

"Arktyczny plastik" powoduje zmiany klimatu

Do Arktyki dociera plastik niesiony przez prądy, rzeki, powietrze i statki. Duże ilości można znaleźć w wodzie, na dnie, odległych plażach, a nawet w lodzie i śniegu.
08.04.2022

Samochody zatruwają nie tyllko powietrze, ale także wodę

Naukowcy z University of Toronto przestrzegają, że auta uwalniają różnego typu szkodliwe substancje pochodzące z płynów, lakierów i opon. To wszystko trafia do miejskich strumieni i rzek. Pomóc mogą regulacje, dbanie o czystość ulic i o stan pojazdów.
22.03.2022

Europejski mikroplastik może gromadzić się w Oceanie Arktycznym

Mikroplastik wypływający z rzek Europy gromadzi się w różnych rejonach Oceanu Arktycznego. Kiedy się już tam znajdzie, może szkodzić miejscowym ekosystemom.
18.03.2022

Szybkie działanie w zakresie redukcji emisji metanu może pomóc ocalić letnią arktyczną pokrywę lodową i zapobiec negatywnym skutkom globalnego ocieplenia

Sezonowo wolna od lodu Arktyka może wytworzyć tyle samo ciepła, co 25-letnia emisja CO2 spowodowana przez człowieka (przy obecnym poziomie emisji). Najnowszy raport „The Value of Early Methane Mitigation in Preserving Arctic Summer Sea Ice” wskazuje, że natychmiastowe działania mające na celu zmniejszenie emisji metanu mogą pomóc w zachowaniu letniej arktycznej pokrywy lodowej.
15.03.2022

Cząstki uwalniane z opon zatruwają wodne organizmy

Naukowcy z ostrzegają, że samochody trują nie tylko przez wydzielane z rury wydechowej gazy. Mikroskopijne cząstki, które powstają ze ścierania się z opon, są toksyczne dla wodnych form życia. Zaburzają ich zachowanie i wzrost.
03.03.2022

Polscy badacze zidentyfikowali sinice, które potrafią przetrwać stężenia nadchloranów wyższe niż na Marsie

Badacze z Poznania zidentyfikowali sinice, które potrafią przetrwać w stężeniach nadchloranów porównywalnych, a nawet wyższych niż te notowane na Marsie. Dotychczas te związki chemiczne uważano za jedną z ważniejszych przeszkód dla przetrwania życia w regolicie pokrywającym Czerwoną Planetę.
01.03.2022

IPCC: zmiany klimatu wywołane emisją gazów cieplarnianych już dziś powodują straty w przyrodzie i wśród ludzi

Zmiany klimatu wywołane emisją gazów cieplarnianych powodują straty w przyrodzie i wśród ludzi. Powodują różne ryzyka, m.in. zgonów, strat w produkcji żywności, dewastację przyrody i ograniczenie wzrostu gospodarczego - podkreśla IPCC w nowym podsumowaniu raportu nt. zmian klimatycznych i ich konsekwencji.
01.03.2022

Wiatraki na Morzu Północnym wpływają na przepływy powietrza i prądy morskie

Naukowcy z niemieckiego ośrodka naukowego Helmholtz-Zentrum Hereon przyjrzeli się wpływowi wiatraków morskich na przepływu wiatru i prądy morskie. Jak się okazało, zauważali zmiany w tym obszarze, które mogą w dłuższej perspektywie wpłynąć na strukturę ekosystemu oceanicznego. Wskazują także, że konieczne są dalsze badania, aby wyjaśnić wpływ obecnych i przyszłych scenariuszy rozwoju farm wiatrowych na ekosystemy i organizmy morskie w Morzu Północnym.
28.02.2022

Oceaniczne głębiny pełne plastiku

Pod powierzchnią oceanów kryje się potężna masa zwykle pomijanego dotąd mikroplastiku - „Global Change Biology” . Obejmuje on głównie najmniejsze cząstki, które zdaniem naukowców mogą stwarzać największe zagrożenie dla środowiska, a także dla ludzi.
06.02.2022

Wody Polskie o inwestycjach na Odrze

Spółka Wody Polskie opublikowała stanowisko w związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi planowanych inwestycji na Odrze, określających je jako "betonowanie rzeki" i "niszczenie natury". Poniżej przytaczamy stanowisko w całości.
25.01.2022

Bałtyk oczyszczany z sieci rybackich podczas Operacji Widmo [WIDEO]

Co roku do mórz i oceanów trafia ok. 640 000 ton tzw. sieci widm (z ang. ghost nets) – jak wynika z oficjalnych danych. Są to stare porzucone lub zagubione na skutek zdarzeń losowych narzędzia połowowe, które po zatonięciu nadal kontynuują połowy, a tym samym stanowią zagrożenie dla ekosystemu morskiego.
03.12.2021

Globalna moc fotowoltaiki – potencjał energii słonecznej wciąż nie jest w pełni wykorzystany

Raport BloombergNEF i Schneider Electric wskazuje, że rynek energii słonecznej z mikroinstalacji na dachach jest wciąż w dużej mierze niewykorzystany, a jego globalny potencjał do 2050 r. może przekroczyć 2000 gigawatów energii słonecznej i 1000 gigawatogodzin magazynowania energii.
15.11.2021

Poziom gazów cieplarnianych w atmosferze bije kolejne rekordy

Wzrost obecności dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu w powietrzu nie wykazuje oznak spowolnienia, przyspieszając globalne ocieplenie, jak twierdzi Światowa Organizacja Meteorologiczna.
14.11.2021

Nowoczesny przemysł wymaga nowoczesnych rozwiązań

Początek listopada to tradycyjnie czas spotkań profesjonalistów i ekspertów zajmujących się różnymi gałęziami przemysłu. Wszystko za sprawą Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych – Warsaw Industry Week (8-10 listopada). Wśród dostawców, którzy wezmą udział w wydarzeniu, jest firma Schneider Electric. Specjaliści z pionów Industry oraz Secure Power zaprezentują technologie dla przemysłu maszynowego i automatyki procesowej, a także NetShelter WX 6U, czyli rozwiązania umożliwiającego innowacyjne wdrażanie serw
04.11.2021

BMW inwestuje w technologię ekologicznego pozyskiwania litu

Lilac Solutions opracowało technologię wymiany jonowej, która opiera się na ekstrakcji litu z naturalnych złóż solanki. Ma to znacznie poprawić wydajność, koszty oraz zrównoważony rozwój, a także obniżyć emisje.
17.10.2021

KE: należy zrobić więcej, aby przeciwdziałać zanieczyszczeniu wody azotanami

Azotany nadal powodują szkodliwe zanieczyszczenie wód w UE; nadmierna ilość azotanów w wodzie jest szkodliwa zarówno dla zdrowia ludzkiego, jak i dla ekosystemów, gdyż powoduje niedobór tlenu i eutrofizację - informuje KE w najnowszym sprawozdaniu w sprawie wdrożenia dyrektywy azotanowej.
12.10.2021

Shell inwestuje w sieć ładowarek do aut elektrycznych i LNG

Do 2035 roku Shell zamierza ograniczyć ślad węglowy netto swoich produktów energetycznych o 30 proc., a do 2050 roku zredukować go o 65 proc. Jednocześnie celem koncernu jest stanie się biznesem energetycznym o zerowej emisji netto do 2050 roku.
12.10.2021

Za dwa lata Norwegia zamknie ostatnią arktyczną kopalnię węgla

Norweska państwowa firma węglowa Store Norske Spitsbergen Kullkompani zamknie swoją ostatnią kopalnię położoną na terenie arktycznego archipelagu Svalbard w 2023 roku.
09.10.2021

Alarmujące dane. Rafy koralowe zmniejszyły się o 14 procent od 2009 roku

Podnoszące się temperatury wody w morzach i oceanach na całym świecie powodują, że rafy koralowe obumierają. Niektórzy eksperci wskazują na ich zdolność regeneracji, ale trzeba podjąć działania już teraz.
07.10.2021

Badania nad klimatem i innymi złożonymi systemami nagrodzone fizycznym Noblem

Laureaci tegorocznej nagrody Nobla z fizyki - Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi - położyli podwaliny pod naszą wiedzę o klimacie Ziemi i tym, jak ludzkość na niego wpływa, a także zrewolucjonizowali teorię nieuporządkowanych materiałów i procesów losowych.
06.10.2021

Ekolodzy o rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań za środowisko

Zwiększenie finansowania procesu odzysku i recyklingu odpadów przez wprowadzających produkty w opakowaniach stanowi zapowiedź normalizacji krajowych procesów sortowania i recyklingu, zgodnie europejskim prawodawstwem. Projekt nowego systemu ROP daję również nadzieję na jakościową zmianę środowiskową. Dziś mierzymy się jako społeczeństwa z tonami odpadów, które w znacznej mierze zamiast do recyklingu trafiają na wysypiska śmieci i zanieczyszczają ekosystemy. A jak słusznie zauważają ekolodzy: dość już mamy niekończących się akcji
14.09.2021

Transport morski szkodzi jak każdy inny. Na liście wstydu wycieki ropy i emisje zanieczyszczeń

Transport morski jest istotnym elementem światowego handlu i gospodarki. W UE obsługuje 77 proc. handlu zewnętrznego i 35 proc. handlu wewnątrzunijnego. Chociaż sektor morski przynosi UE znaczne korzyści gospodarcze i społeczne, ma on również wpływ na środowisko i zdrowie obywateli UE – wynika z raportu „The European Maritime Transport Environmental Report”.
07.09.2021

Około jedna trzecia gatunków drzew na świecie zagrożona wyginięciem

Według opublikowanego w środę w Paryżu raportu "Stan drzew na świecie", około jedna trzecia gatunków drzew - 58 497 na całym świecie - jest zagrożona wyginięciem, gdyż zmiany klimatyczne mogą uszkodzić całe ekosystemy leśne.
02.09.2021

Rusza projekt EKOatleci w Parkach Narodowych

Minister Klimatu i Środowiska, Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) oraz Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego zainaugurowali 23 sierpnia 2021 r. projekt EKOatleci. Celem inicjatywy jest promowanie aktywnego spędzania czasu z rodziną.
24.08.2021

Wpływ wody butelkowanej na środowisko jest 3500-krotnie większe niż w przypadku kranówki

Wpływ wody butelkowanej na środowisko i ekosystem jest odpowiednio blisko 3500-krotnie i 1400-krotnie większy niż w przypadku używania wody z kranu - wynika z badań przeprowadzonych przez barceloński ośrodek Institute for Global Health.
09.08.2021

Call to Earth trzeba chronić kalifornijskie lasy wodorostów przed jeżowcami „zombi”

W specjalnym dokumencie przygotowanym w ramach inicjatywy „Call to Earth” CNN bada, jak armia jeżowców purpurowych dziesiątkuje kalifornijskie lasy wodorostów. Stanowią one zagrożenie dla flory i fauny morskiej, od których są zależne, oraz niszczą zdolność oceanu do pomocy w walce ze zmianami klimatu.
06.08.2021

Dzień Długu Ekologicznego przypadł 29 lipca: zużycie zasobów wzrasta po pandemii

Po tym, jak pandemia COVID-19 spowodowała spadek wykorzystania zasobów w 2020 roku, świat wrócił do swojego rytmu i wyrównał najgorszy dotychczasowy wynik – Dzień Długu Ekologicznego przypadł na 29 lipca.
31.07.2021

Polscy naukowcy współpracują nad czujnikami do badania wody - do zanieczyszczeń i COVID-19

Pogarszająca się jakość wody to jedno z największych globalnych wyzwań, a co za tym idzie – także obszar zainteresowania naukowców. Europejski projekt Aquasense ma na celu stworzenie nowego – samowystarczalnego i autonomicznego – systemu monitorowania jakości wody w czasie rzeczywistym. Uczestniczą w nim również badacze z Polski.
30.06.2021

PE chce wiążących celów ochrony bioróżnorodności

Parlament Europejski opowiedział się za wiążącymi celami ws. bioróżnorodności, by chronić ludzi i dzikie zwierzęta. Potrzebne jest „porozumienie paryskie” w sprawie bioróżnorodności oraz unijne przepisy w tej sprawie, aby odbudować ekosystemy, wzmocnić je i zapewnić ich odpowiednią ochronę do 2050 roku - uważają europosłowie.
11.06.2021

Ørsted przyspiesza z inwestycjami w odnawialne źródła energii i deklaruje ich pozytywny wpływ na bioróżnorodność

Przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii i ich budowa w sposób zrównoważony dla środowiska – taką receptę na kryzys klimatyczny proponuje Ørsted, globalny lider rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, dysponujący dzisiaj łącznie 12 GW mocy ze źródeł odnawialnych.
08.06.2021

Zbliża się Światowy Dzień Oceanów. Nauka i edukacja jest kluczem do skutecznej ochrony

Życie na Ziemi nie mogłoby istnieć bez mórz i oceanów. Od ich kondycji zależy przyszłość naszej planety i nas samych. Obchodzony 8 czerwca Światowy Dzień Oceanów jest doskonałą okazją, by zastanowić się, w jaki sposób powinniśmy korzystać z zasobów mórz i oceanów, aby je chronić, a przynajmniej im nie szkodzić. Organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość oceanów i zachęca do wspólnej edukacji oraz podejmowania odpowiedzialnych, przyjaznych środowisku wyborów.
04.06.2021

Rekordowy poziom CO2, metanu i sześciofluorku siarki w atmosferze. Bez zmian czeka nas katastrofa klimatyczna

– Pandemia to mały problem, z którym ludzkość da sobie radę wcześniej czy później. Będą kolejne pandemie, na które musimy być przygotowani, a metody, które stosujemy, dają nadzieję, że poradzimy sobie z kolejnymi. Natomiast są znacznie większe problemy – zmiany klimatu uderzą w znacznie większą grupę osób i będą miały znacznie bardziej drastyczne konsekwencje niż pandemia COVID-19.
24.05.2021

Leonardo Di Caprio odbuduje ekosystem Wysp Galapagos. Pula inwestycji sięgnie 43 mln dolarów

Leonarda Di Caprio nie musimy chyba przedstawiać. Jeden z najsłynniejszych aktorów świata od wielu lat działa jako aktywista ekologiczny, który inwestuje w przedsięwzięcia prośrodowiskowe – sam tytułuje się ekologiem. Tym razem na celowniku celebryty są Wyspy Galapagos oraz żyjące na nich zwierzęta zagrożone wyginięciem.
19.05.2021

Sierra Leone: Chiny zbudują port w miejscu lasu deszczowego

Władze Sierra Leone zawarły umowę z Chinami na 55 mln dolarów, w ramach której sprzedadzą porośniętą deszczowym lasem plażę Black Johnson pod budowę portu. Aktywiści środowiskowi mówią o katastrofie ekologicznej - poinformował w poniedziałek "The Guardian".
17.05.2021

Skutki Covid-19. Mniejszy ruch w mieście, wyższe… zanieczyszczenie hałasem

Obostrzenia wprowadzone w ubiegłym roku spowodowały, że miliony ludzi zaczęły pracować z domu. Duży ruch w najbardziej zatłoczonych centrach miejskich Ameryki - takich jak Boston - nagle przestał istnieć.
12.05.2021

Czy bioróżnorodność uchroni nas przed kolejnymi pandemiami?

Różnorodność biologiczna to największy skarb, jaki mamy, choć jednocześnie chyba najmniej przez nas doceniany. A tylko ona uchroni nas przed przenoszeniem się kolejnych odzwierzęcych wirusów na ludzi i przed kolejnymi pandemiami – podkreśla ekolog prof. Piotr Skubała.
24.04.2021

Akcja Czysta Rzeka zakończyła się zebraniem kilku ton śmieci przez wolontariuszy

Kryzys wodny i kurczące się zasoby słodkiej wody są aktualnie jednym z największych wyzwań środowiskowych, o czym przypomina obchodzony dziś Światowy Dzień Ziemi. W tym roku większość działań została przeniesiona do online’u, ale aktywiści przypominają, że każdy we własnym domu może oszczędzać wodę i zadbać o jej jakość. To istotne o tyle, że Polska jest w gronie państw najbardziej zagrożonych niedoborem wody pitnej, a stan polskich rzek z każdym rokiem się pogarsza.
22.04.2021

Statki badawcze będą kontynuować badanie zmian klimatu Oceanu Atlantyckiego

Statek badawczy Royal Research z National Oceanography Centre opuścił Southampton w Anglii, by kontynuować długoterminowe obserwacje w ramach badania zmian klimatu na północno-wschodnim Atlantyku. Zdaniem zespołu badania i obserwacje mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia długoterminowych zmian w oceanach.
06.04.2021

ONZ w Światowym Dniu Wody: ponad 3,6 mld ludzi ma problemy z dostępem do wody

W krajach, w których występuje niedobór wody, żyją dwa miliardy ludzi, a 1,6 miliarda nie ma do niej dostępu z powodu braku infrastruktury. Zmiana tej sytuacji wymaga nakładów w wysokości ok. 1,7 biliona dolarów - podają autorzy raportu ONZ opublikowanego z okazji obchodzonego w poniedziałek Światowego Dnia Wody.
22.03.2021

Zostań morskim bohaterem – pomóż chronić Morze Bałtyckie

Jak śpiewała w latach 90-tych Majka Jeżowska „na plaży fajnie jest”. Dziś, prawie 30 lat później kondycja Morza Bałtyckiego i jego złocistych plaż uległa drastycznemu pogorszeniu. Wakacyjne skakanie w morskiej pianie coraz częściej ograniczają zakwity sinic, a zamiast muszelek i bursztynów w piasku królują śmieci.
19.03.2021

Badania żywotności kralowców w dewonie mają pomóc chronić obecnie zagrożone rafy.

Skamieniałości koralowców, które wymarły w dewonie, mogą podpowiedzieć naukowcom, co dokładnie czeka współczesne korale i jak można im pomóc. Wstępne badania z udziałem Polaków wskazują, że w odległej przeszłości na zmiany środowiskowe były najbardziej podatne koralowce żyjące w symbiozie z jednokomórkowymi glonami.
07.03.2021

Zmiana klimatu coraz bardziej zagraża Światowemu Dziedzictwu Naturalnemu

Według raportu IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) z grudnia 2020 roku, zmiana klimatu jest największym zagrożeniem dla miejsc znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa Naturalnego UNESCO.
25.01.2021

Tropikalne lasy deszczowe będą emitować więcej CO2 niż go pochłoną

W ciągu kilku najbliższych dziesięcioleci wzrost temperatur może sprawić, że lądowe ekosystemy, w tym także tropikalne lasy deszczowe będą uwalniały więcej dwutlenku węgla niż go pochłoną - informuje pismo “Science Advances”.
22.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.