Wynik wyszukiwania - "pge" - Wiadomości

145 mln zł dofinansowania z UE na sieci dystrybucyjne PGE i Energi

Operatorzy systemów dystrybucyjnych energii elektrycznej, PGE Dystrybucja i Energa-Operator podpisali w środę z ministerstwem klimatu umowy na 145 mln zł unijnego dofinansowania do projektów modernizacji sieci wartych 220 mln zł.
15.05.2024

PGE posadziła blisko 70 tys. drzew w tegorocznej wiosennej odsłonie programu „Lasy Pełne Energii”

Grupa PGE zakończyła wiosenną odsłonę 24. edycji programu „Lasy Pełne Energii”. Od marca do kwietnia pracownicy Grupy PGE wraz z rodzinami, młodzieżą szkolną, leśnikami i lokalnymi społecznościami posadzili blisko 70 tys. młodych drzew w 19 lokalizacjach na terenie 10 województw. Kolejne sadzenie lasów już jesienią.
15.05.2024

Grunt to zbadać dno. Trwa kampania geotechniczna dla projektu Baltica 1 [wideo]

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, kontynuuje przygotowania do budowy swojej infrastruktury energetycznej na Bałtyku. Ok. 80 km od polskiego wybrzeża, na wysokości Łeby, tempa nabiera wstępna kampania geotechniczna mająca na celu rozpoznanie struktury dna dla realizacji projektu morskiej elektrowni Baltica 1, która będzie przekształcać wiatr w megawatogodziny czystej energii.
14.05.2024

Blisko 120-letnia Elektrownia Wodna w Gubinie będzie wytwarzać energię jeszcze co najmniej 40 lat

Elektrownia Wodna Gubin, jedna z najstarszych działających elektrowni przepływowych w Polsce, przeszła modernizację. Polegała ona na wymianie trzech turbin, co zapewni jej bezawaryjną pracę przez co najmniej 40 lat. Dzięki przeprowadzonym pracom elektrownia może teraz produkować dla Gubina i okolic o 10 procent energii elektrycznej więcej niż przed remontem. Jej obecna moc to 1,26 MW. Elementy najstarszej z wymienionych turbin zostały wyeksponowane jako zabytek przed budynkiem elektrowni.
26.04.2024

Dobre Praktyki PGE w Raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Cztery dobre praktyki PGE Polskiej Grupy Energetycznej zostały opublikowane w Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2023. Dobre praktyki”. W tym roku odbyła się 22. edycja publikacji i po raz 9 z udziałem PGE. Raport to największy w Polsce coroczny przegląd inicjatyw z obszaru zrównoważonego rozwoju i ESG.
23.04.2024

Prezes PGE: w tym roku przedstawimy rządowi koncepcję wydzielenia aktywów węglowych

Jeszcze w tym roku PGE przedstawi rządowi koncepcję wydzielenia aktywów węglowych z grupy - poinformował w piątek prezes PGE Dariusz Marzec. Dodał, że spółce zależy na jak najszybszym rozwiązaniu tego problemu, a model finansowy wydzielenia tych aktywów będzie zależał od ich wyceny.
07.04.2024

PGE przygotowuje się do rozmów z rządem o planowanej elektrowni jądrowej w gminie Konin

PGE przygotowuje się do rozmów z rządem o zaangażowaniu spółki w projekt planowanej elektrowni jądrowej w gminie Konin - poinformował prezes PGE Dariusz Marzec. Spółka czeka na wyniki analizy wykonalności inwestycji w tej lokalizacji.
05.04.2024

Grupa PGE po raz 24. posadzi lasy pełne energii

PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczyna 24. edycję programu środowiskowego „Lasy Pełne Energii”, w ramach której pracownicy Grupy PGE wraz z rodzinami i społecznością lokalną sadzą drzewa. Łącznie, od początku projektu, w akcję „Lasy Pełne Energii” zaangażowało się 29 tys. osób, czego wynikiem jest blisko milion drzew w 72 lokalizacjach na terenie 14 województw.
15.03.2024

PGE: elektrociepłownia uzyskała decyzję środowiskową dla budowy gazociągu

Krakowska elektrociepłownia, należąca do spółki PGE Energia Ciepła, uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu - poinformowała we wtorek Grupa PGE. W ramach inwestycji ma powstać 5-kilometrowy gazociąg wysokiego ciśnienia wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi.
05.03.2024

Elektrociepłownia Zielona Góra od 10 lat bez węgla

Elektrociepłownia Zielona Góra, należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, od 10 lat nie korzysta z węgla przy produkcji ciepła i energii elektrycznej. Rezygnacja z paliwa węglowego, pozwoliła zredukować emisję zanieczyszczeń do powietrza m. in. o 620 tys. ton dwutlenku węgla czy blisko 3 tys. ton dwutlenku siarki. Korzystanie z bloku węglowego przez ostatnie 10 lat oznaczałoby z kolei konieczność spalenia ponad 300 tysięcy ton węgla.
04.03.2024

PGE i Ørsted podpisały kolejną umowę dotyczącą wyprowadzenia mocy dla projektu Baltica 2

Umowa obejmuje wykonanie przewiertu sterowanego pod plażą niezbędnego do poprowadzenia linii kablowych 275 kV oraz budowy tzw. muf łączeniowych, czyli stanowisk łączących morskie linie kablowe z lądowymi. Prace zrealizuje konsorcjum polskich firm – ROMGOS Gwiazdowscy i ZRB Janicki.
28.02.2024

Wrocław. PGE uruchomi w zabytkowych budynkach elektrowni niskoemisyjne urządzenia produkujące ciepło

W powstałych na początku XX wieku budynkach dawnej elektrowni przy ul. Łowieckiej we Wrocławiu, należąca do PGE Energia Ciepła Kogeneracja uruchomi nisko i zeroemisyjne urządzenia produkujące ciepło. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2030 roku.
27.02.2024

PGE podpisało umowę na budowę układu wyprowadzenia mocy z budowanego bloku gazowo-parowego w Rybniku

PGE zakontraktowała wykonawcę jednego z kluczowych projektów niezbędnych do uruchomienia budowanego bloku gazowo-parowego w Rybniku. Układ wyprowadzenia mocy podłączy nowo budowaną jednostkę do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz zapewni jej rezerwowe zasilanie.
21.02.2024

PGE Energia Ciepła kontynuuje dekarbonizację Elektrociepłowni Gdyńskiej

We wtorek w Gdyni PGE Energia Ciepła S.A. podpisała z liderem konsorcjum SBB ENERGY S.A. umowę na budowę w Elektrociepłowni Gdyńskiej instalacji kogeneracyjnej opartej na silnikach gazowych - poinformowała spółka.
20.02.2024

Baltica 2 z pozwoleniami na budowę dla części morskiej – projekt ma już komplet pozwoleń

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenia na budowę części morskiej projektu farmy wiatrowej Baltica 2 realizowanego wspólnie przez PGE i Ørsted. Dotyczą one budowy turbin wiatrowych i morskich stacji transformatorowych. To ostatnie pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia budowy.
16.02.2024

PGE i Ørsted podpisały umowę na transport i instalację fundamentów dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do transportu i instalacji fundamentów dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
14.02.2024

PGE wspiera już 11 parków narodowych w całej Polsce

PGE Polska Grupa Energetyczna rozszerza współpracę z polskimi instytucjami przyrodniczymi, obejmując wsparciem dwa nowe parki narodowe - Ojcowski Park Narodowy i Woliński Park Narodowy. Łącznie PGE wspiera już 11 parków w całej Polsce, z którymi w 2024 roku zrealizuje ponad 70 nowych projektów, m.in. z zakresu czynnej ochrony przyrody i badań naukowych. Realizacja projektów jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PGE.
14.02.2024

PGE Baltica realizuje badania geologiczne dla projektu Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, rozpoczęła badania podłoża gruntu dla części lądowej dla MFW Baltica-1. Obszar badań obejmie teren budowy przyszłej lądowej stacji transformatorowej i ławy kablowej, czyli infrastruktury związanej z wyprowadzeniem mocy. Badania wykonuje polska firma Geoteko.
13.02.2024

PGE wybuduje nowe farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 180 MW

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE podpisała umowy na budowę 14 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 180 MW. Nowe instalacje powstaną do 2026 roku i będą w stanie zasilić w zieloną energię blisko 90 tys. gospodarstw domowych. Są to kolejne działania realizowane w ramach Strategii Grupy PGE, zgodnie z którą do 2030 r. Grupa będzie posiadać instalacje słoneczne o łącznej mocy ok. 3 GW.
12.02.2024

Ogłoszono konkurs na prezesa i wiceprezesów PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Rada nadzorcza PGE Polskiej Grupy Energetycznej ogłosiła konkurs na prezesa i dwóch wiceprezesów zarządu spółki - wynika z ogłoszenia opublikowanego na stronie internetowej PGE. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 26 lutego.
09.02.2024

Rada Nadzorcza PGE powierzyła obowiązki prezesa zarządu spółki Erykowi Kosińskiemu

Rada Nadzorcza PGE odwołała w środę prezesa spółki Wojciecha Dąbrowskiego i wiceprezesów Wandę Buk oraz Rafała Włodarskiego; obowiązki prezesa zarządu spółki powierzono Erykowi Kosińskiemu - wynika a komunikatu PGE.
08.02.2024

PGE z wysoką oceną w międzynarodowym badaniu klimatycznym CDP

Grupa PGE została wysoko oceniona w niezależnej ocenie globalnego badania środowiskowego realizowanego przez CDP. W obszarze kwestii klimatycznych międzynarodowi eksperci CDP uznali PGE za firmę zarządzającą swoim wpływem.
07.02.2024

PGE Energetyka Kolejowa podsumowuje 2023 r. podkreślając znaczenie programu Zielona Kolej

PGE Energetyka Kolejowa w 2023 r. zrealizowała inwestycje o rekordowej wysokości 1,3 mld złotych. To pierwszy raz w historii spółki, w którym wartość nakładów przekroczyła miliard złotych.
02.02.2024

PGE uruchomiła farmę fotowoltaiczną PV Augustynka

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE uruchomiła farmę fotowoltaiczną o mocy 25 MW. Elektrownia słoneczna została wybudowana na terenie powiatu siemiatyckiego w województwie podlaskim. Wyprodukowana przez nią energia elektryczna zasili ponad 12 tys. gospodarstw domowych. Jednocześnie białostocki oddział PGE Dystrybucja zakończył budowę rozdzielni sieciowej 110kV Augustynka, która pozwoli na wyprowadzenie mocy z nowej farmy fotowoltaicznej do sieci.
01.02.2024

Wojciech Dąbrowski: PGE pozyskała 1,6 mld zł z funduszy pomocowych na inwestycje

W ostatnich czterech latach wykorzystanie przez PGE środków z programów pomocowych wzrosło ponad trzykrotnie. W latach 2020-2023 łącznie umowy o dofinansowanie projektów w skali Grupy PGE wyniosły blisko 1,6 mld złotych.
01.02.2024

NWZ PGE wymieniło część rady nadzorczej największej spółki energetycznej

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PGE odwołało w środę pięcioro członków rady nadzorczej największej polskiej spółki energetycznej, a powołało do rady siedmioro nowych, zgłoszonych przez Skarb Państwa.
31.01.2024

PGE otwiera w Bystrzycy Kłodzkiej Punkt Informacyjny dla Magazynu Zielonej Energii „Młoty”

Od 5 lutego 2024 roku PGE Polska Grupa Energetyczna otwiera Lokalny Punkt Informacyjny dla Magazynu Zielonej Energii „Młoty". Mieści się on w Bystrzycy Kłodzkiej w budynku Oddziału Zamiejscowego Starostwa Powiatowego w Kłodzku. Będzie on miejscem publicznie dostępnym dla społeczności lokalnej, gdzie będzie można uzyskać informacje dotyczące zarówno elektrowni szczytowo – pompowych, jak i projektu budowy Magazynu Zielonej Energii „Młoty". Jest to kolejny element działań informacyjnych Grupy PGE skierowanych do mieszkańców gminy By
30.01.2024

Grupa PGE w 2023 r. zainwestowała 3,8 mld zł w rozwój sieci dystrybucyjnych

Grupa PGE w 2023 r. zainwestowała 3,8 mld zł w modernizację i rozbudowę sieci dystrybucyjnych, rozwój sieć łączności LTE 450 i instalację Liczników Zdalnego Odczytu. Rekordowe inwestycje to gwarancja stabilnych dostaw energii elektrycznej i zwiększanie możliwości przyłączania nowych odnawialnych źródeł energii.
30.01.2024

PGE: Oszczędzamy surowce dzięki Gospodarce Obiegu Zamkniętego

W 2023 roku PGE Ekoserwis, spółka należąca do Grupy PGE zagospodarowała 3,5 mln ton ubocznych produktów spalania. Gipsy, popioły i żużel, czyli materiały powstałe w wyniku procesu spalania w energetyce, zostały wykorzystane w różnych branżach gospodarki – budownictwie, rolnictwie, hodowli, górnictwie. Zaoszczędzone zostały pokłady surowców naturalnych, nie tworzono nowych składowisk i niższa była emisja dwutlenku węgla.
26.01.2024

PGE: Rok pełen innowacyjnych rozwiązań z sektora Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Umocnienie się na pozycji lidera krajowej branży GOZ, patent na konstrukcję dla farm fotowoltaicznych, nagrodzony innowacyjny produkt przeznaczony do likwidacji wyrobisk górniczych oraz prace nad nowymi technologiami recyklingu odpadów z OZE prowadzone przez Centrum Badań i Rozwoju GOZ – tak w skrócie wyglądał 2023 rok w projektach gospodarki cyrkularnej prowadzonych przez PGE Ekoserwis, spółkę z Grupy PGE i lidera GOZ w Polsce.
25.01.2024

PGE: pozwolenie na budowę elektrowni w Rybniku na przełomie pierwszych kwartałów 2024 r.

Na przełomie pierwszych kwartałów 2024 r. spodziewane jest uzyskanie pozwolenia na budowę bloku gazowo - parowego w Rybniku - poinformowała w czwartek PGE Polska Grupa Energetyczna. Docelowo blok dostarczy energię do prawie 2 mln gospodarstw domowych.
19.01.2024

PGE i Orsted wybrały generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla Baltica 2

Grupa PGE i Orsted podpisały umowę z GE Vernova – reprezentowaną w Polsce przez GE Power Sp. z o.o. – oraz Polimex Mostostal, które zbudują lądową infrastrukturę do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2, jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - poinformowała w czwartek spółka PGE.
19.01.2024

PGE wybuduje jeden z największych bateryjnych magazynów energii w Europie

PGE uzyskała warunki przyłączenia dla bateryjnego magazynu energii elektrycznej Gryfino o mocy 400 MW. Instalacja powstanie w Nowym Czarnowie w woj. zachodniopomorskim. Magazyn będzie w stanie dostarczyć energię elektryczną dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2029 roku.
05.01.2024

Podsumowanie projektów offshore PGE Baltica w 2023 roku

PGE Baltica, spółka z grupy PGE odpowiedzialna za realizację Programu Offshore, kończy kolejny rok intensywnych działań na rzecz realizacji budowy morskich projektów, w tym Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Podpisano kluczowe umowy, sfinalizowano kontrakty i wydano decyzje umożliwiające podjęcie kolejnych kroków w realizacji największego jak dotąd w Polsce projektu energetycznego opartego o odnawialne źródła energii.
20.12.2023

Prezes URE zatwierdził taryfy sprzedawcom i dystrybutorom energii elektrycznej

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej w 2024 r. czterem tzw. sprzedawcom z urzędu. Ceny w taryfach spadają średnio o 31 proc. - poinformował w piątek URE. Odbiorcy nie odczują zmian, jeśli ceny energii dalej zostaną zamrożone.
16.12.2023

Prezes PGE: bez wydzielenia aktywów węglowych nie dojdzie do transformacji energetycznej

Wydzielenie aktywów węglowych z koncernów w Polsce musi nastąpić, bo to jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Bez tego nie dokona się transformacja energetyczna – powiedział na łamach Business Insider prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
09.12.2023

PGE: Magazyny energii z dofinansowaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE pozyskała środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na realizację inwestycji pn. „Budowa trzech magazynów energii: Warta, Jeziorsko i Cisna, w celu stabilizacji pracy sieci”. Całkowity koszt inwestycji wynosi blisko 88,5 mln zł, a pozyskana kwota dofinansowania to ponad 43 mln zł.
06.12.2023

PGE podpisała z BGK umowę kredytową powiązaną z ratingiem ESG

PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała umowę kredytową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego do kwoty 2,5 mld złotych z przeznaczeniem na finansowanie potrzeb inwestycyjnych PGE.
29.11.2023

J.Sasin: spór między Westinghouse a KHNP o technologię zostanie rozwiązany

Jestem absolutnie spokojny o to, że spór między Westinghouse, a KHNP o technologię budowy elektrowni jądrowych zostanie rozwiązany i taka inwestycja w Polsce będzie mogła być realizowana - stwierdził w poniedziałek były minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
28.11.2023

PGE Energia Ciepła uruchomiła innowacyjną instalację Hybrydowego Węzła Ciepła

PGE Energia Ciepła uruchomiła pilotażową instalację Hybrydowego Węzła Ciepła w Zgierzu. To pierwszy tego typu projekt w Polsce zrealizowany przez PGE Energia Ciepła w budynku mieszkalnym wielolokalowym we współpracy z TBS.
22.11.2023

Zielona energia trafi do kolejnych 6 tys. gospodarstw domowych na Mazowszu

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE uruchomiła dwie farmy PV – Huszlew i Huszlew 2 – o łącznej mocy 13 MW. Nowe instalacje słoneczne powstały na terenie powiatu łosickiego w województwie mazowieckim.
15.11.2023

Remont elektrowni wodnej w Gubinie przebiega zgodnie z planem

Wiosną przyszłego roku jest planowane zakończenie modernizacji prawie 120–letniej Elektrowni Wodnej Gubin (Lubuskie) na Nysie Łużyckiej. Obejmuje ona m.in. wymianę trzech turbin. Prace przebiegają zgodnie z planem – poinformował Konrad Mróz z Biura Prasowego Grupy PGE.
12.11.2023

Prawie 120-letnia elektrownia wodna w Gubinie zyska drugie życie

Modernizacja Elektrowni Wodnej Gubin pozwoli jej nie tylko pracować przez kolejne co najmniej 40 lat, ale nawet zwiększyć produkcję energii elektrycznej o 10 procent. PGE Energia Odnawialna wymienia w niej trzy turbiny. Prace modernizacyjne przebiegają zgodnie z planem i potrwają do końca marca 2024 roku.
07.11.2023

PGE i PAN z umową o współpracy nad innowacyjnymi projektami w obszarze Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Centrum Badań i Rozwoju GOZ Grupy PGE oraz nowo otwarte Centrum Zrównoważonej Gospodarki Surowcami i Energią Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Współpraca umożliwi prowadzenie wspólnych projektów badawczych, które przyczynią się do większego wykorzystania w różnych branżach gospodarki surowców antropogenicznych, czyli ubocznych produktów spalania, powstających w procesie spalania paliw stałych.
26.10.2023

PGE oddało do użytku niskoemisyjną elektrociepłownię gazową w Zgierzu

PGE Energia Ciepła oddała do eksploatacji nową, zasilaną gazem jednostkę wytwórczą w Zgierzu. To trzecia niskoemisyjna inwestycja ciepłownicza zakończona w tym roku w Grupie PGE - podało w środę biuro prasowe koncernu.
25.10.2023

Rusza trzecia edycja konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych"

W poniedziałek, 6 listopada br., rozpoczynają się eliminacje regionalne do konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2023" organizowanego przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną i Fundację PGE. To już trzecia edycja konkursu, w której uczniowie szkół podstawowych i średnich wykażą się umiejętnością budowy modelu turbiny przetwarzającej energię potencjalną wody na energię mechaniczną.
19.10.2023

Dzień Dostawców PGE i Ørsted – platforma współpracy branży offshore

Kilkaset osób, dziesiątki minut rozmów i wymienionych wizytówek, nowo nawiązane kontakty biznesowe – taki był Dzień Dostawców zorganizowany przez PGE i Ørsted dla projektu Baltica 2.
17.10.2023

Niemal 400 tysięcy złotych dofinansowania na zagospodarowanie historycznych obiektów elektrociepłowni w Siechnicach

Na liście beneficjentów drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków znalazła się Gmina Siechnice, która złożyła wniosek o dofinansowanie prac przygotowujących do zagospodarowania historycznego obiektu siechnickiej elektrociepłowni.
13.10.2023

PGE i NFOŚiGW podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy magazynu zielonej energii Młoty

PGE Polska Grupa Energetyczna i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach o planowanej mocy ok. 1050 MW. W ramach umowy NFOŚiGW obejmie 49 proc. udziałów w spółce celowej PGE Inwest 12, odpowiedzialnej za budowę ESP Młoty. PGE zachowa większościowy pakiet udziałów - 51 proc. Zawarcie umowy ma na celu zapewnienie finansowania budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach.
10.10.2023

PGE zakończyła budowę I etapu jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

PGE zakończyła na Podkarpaciu budowę I etapu jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych – PV Jeziórko. Na działkach o powierzchni około 50 ha powstała instalacja o mocy ponad 50 MW. Na koniec pierwszego kwartału 2024 roku farma osiągnie moc 100 MW, a docelowo zostanie rozbudowana do ok. 220 MW.
07.10.2023

Nowe koncesje na offshore tylko dla PGE i Orlenu, kolejne porty zaangażowane w energetykę

Nowe koncesje na morskie farmy wiatrowe tylko dla PGE i Orlenu. Ustka ma mieć port instalacyjno-serwisowy, a terminal kontenerowy Baltic Hub w Porcie Gdańsk jest w rozmowach o offshore z PGE.
02.10.2023

Potrzeba więcej działań firm na rzecz ochrony przyrody w miastach. Liderem w realizacji takich projektów jest Grupa PGE

Paradoksalnie miasta – choć kojarzą się dziś raczej z wszechobecną betonozą i zabudową zieleni – są dziś jednym z liderów ochrony ekosystemów i odbudowy przyrody. Pomimo wielu działań podejmowanych ostatnimi laty w tym kierunku polskie samorządy wciąż jednak potrzebują wsparcia w ochronie środowiska w aglomeracjach miejskich.
02.10.2023

PGE i Liga Ochrony Przyrody podejmują temat ochrony przyrody w miastach

„Ochrona przyrody w miastach” to tytuł konferencji, której organizatorem była Liga Ochrony Przyrody, a partnerem strategicznym była Polska Grupa Energetyczna. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem, które odbyło się 27 września 2023 roku w Warszawie, objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Podczas konferencji poruszano aspekty związane z ochroną środowiska w miastach, zwłaszcza obszarów dotyczących energetyki, edukacji ekologicznej, adaptacji miast do zmian klimatu czy nowego unijnego wsparcia dla miast.
29.09.2023

Gaz-System oddaje do użytku gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – Dolna Odra

Uroczyste przekazanie do eksploatacji gazociągu przyłączeniowego Przywodzie – Dolna Odra odbyło się 26 września 2023 r. na terenie węzła przyłączeniowego do elektrowni PGE Gryfino 2050. Dzięki inwestycji Gaz-System dwa bloki gazowo-parowe będą zasilane gazem ziemnym, zapewniając niskoemisyjną produkcję energii elektrycznej mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego.
26.09.2023

PGE otworzyła nowe farmy fotowoltaiczne na Podlasiu

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE zakończyła prace budowlane na dwóch farmach PV, Gutki i Gutki 2, o łącznej mocy 12 MW. Nowe instalacje słoneczne powstały na terenie powiatu grajewskiego w województwie podlaskim. Wytworzona przez nie energia elektryczna zasili blisko 7 tys. gospodarstw domowych.
25.09.2023

PGE: energetyka jądrowa na Forum Koreańsko-Polskim podczas Kongresu Krynica 2023

Podczas Krynica Forum 2023 odbyło się Forum Koreańsko-Polskie. Wydarzenie otworzył Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Han Duck-soo, premier Republiki Korei. W wydarzeniu wzięli również udział Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, oraz Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
15.09.2023

Moskwa: PGE musi się dostosować do polityki energetycznej państwa i umowy społecznej

Dokument, który został ogłoszony, nie jest zgodny z polityką energetyczną państwa i umową społeczną; spółka musi się do nich dostosować - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Radiu Zet, pytana o strategię grupy PGE.
05.09.2023

PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji kabli dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakty na ułożenie i podłączenie kabli wewnętrznych i kabli eksportowych dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Wcześniej rozstrzygnęły przetargi na dostawę morskich kabli eksportowych, które zostaną wykorzystane do wyprowadzenia mocy z morskich elektrowni wiatrowych na ląd.
05.09.2023

Prezes PGE: na realizację zapisów decyzji środowiskowej dla Turowa wydaliśmy 42 mln zł

Na realizację zapisów decyzji środowiskowej dla Turowa PGE wydała 42 mln zł, skargi na decyzję są bezzasadne - przekazał PAP prezes PGE Wojciech Dąbrowski. WSA w Warszawie zawiesił w czwartek postępowanie ws. decyzji środowiskowej GDOŚ dot. wydobycia węgla w kopalni Turów.
31.08.2023

MAP: polityka energetyczna rządu ma być realizowana przez wszystkie spółki energetyczne Skarbu Państwa

Ministerstwo Aktywów Państwowych oczekuje, że polityka energetyczna rządu będzie realizowane przez wszystkie spółki energetyczne Skarbu Państwa. Nie zakłada ona szybszego odejścia od węgla - wskazał resort odnosząc się do publikacji dotyczących zaktualizowanej strategii grupy PGE.
30.08.2023

W. Dąbrowski: PGE w tym roku zapłaci 26 mld zł za uprawnienia do emisji CO2

PGE w tym roku zapłaci 26 mld zł za uprawnienia do emisji CO2 - poinformował w środę Wojciech Dąbrowski prezes PGE. Dlatego musimy przyśpieszyć, dlatego musimy budować coraz więcej i szybciej odnawialnych źródeł energii - dodał. Koszty zakupu uprawnień do emisji będą rosły - wskazał.
30.08.2023

PGE przyspiesza transformację polskiej energetyki – zeroemisyjność już w 2040 r.

- Polska gospodarka, aby pozostać konkurencyjną potrzebuje czystej, bezpiecznej, zielonej i taniej energii. Zaktualizowana strategia PGE to przemyślana, racjonalna i odpowiedzialna ścieżka rozwoju polskiej energetyki w oparciu o nowoczesne rozwiązania - powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
29.08.2023

Wiceprezes PGE Energia Ciepła: gdańszczanie będą oddychali czystszym powietrzem

W gdańskiej elektrociepłowni zostaną zainstalowane akumulator ciepła i cztery największe w Polsce wielkoskalowe pompy ciepła o łącznej mocy 80 MW. Dzięki inwestycji gdańszczanie będą oddychali czystszym powietrzem - zapewnił w poniedziałek wiceprezes spółki PGE Energia Ciepła Mariusz Michałek.
28.08.2023

PGE: Limity zużycia energii, objęte mrożeniem cen wzrosną nawet do 4000 kWh

Rząd zdecydował o zwiększeniu limitów zużycia energii o 1000 kWh po zamrożonych cenach z 2022 roku. Po zmianach limit zużycia dla wszystkich gospodarstw domowych wyniesie 3000 kWh (było 2000 kWh), a dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny 4000 kWh (było 3000 kWh).
24.08.2023

PGE i Ørsted otrzymały nowy obszar do budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Decyzją Ministerstwa Infrastruktury Grupa PGE i Ørsted będą mogły zbudować na akwenie 45.E.1. do 210 MW mocy wytwórczych. Pozwolenie na budowę sztucznych wysp (PSzW) zostało wydane na wniosek złożony wspólnie przez obie firmy. Dotyczy obszaru sąsiadującego z realizowanym przez obie firmy projektem Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
17.08.2023

Akcja „Bezpieczne wakacje z PGE Energia Odnawialna” zgromadziła blisko tysiąc uczestników

Blisko tysiąc osób wzięło udział w tegorocznej akcji „Bezpieczne wakacje z PGE Energia Odnawialna” w Polańczyku. Od początku lipca, w specjalnej strefie nad Jeziorem Solińskim, instruktorzy z Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego prowadzili szkolenia dla dzieci i młodzieży z zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą. Celem projektu było zwiększenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku nad wodą.
16.08.2023

W Kopalni Turów zakończono okres testowy podziemnego ekranu przeciwfiltracyjnego

Kopalnia Turów, należąca do spółki PGE GiEK, zakończyła trwający ponad rok okres testowy podziemnego ekranu przeciwfiltracyjnego, który ma chronić zasoby wodne po czeskiej stronie. Wyniki pomiarów wykazują wzrosty poziomu zwierciadeł wód podziemnych nawet o ponad 4 m – podała w piątek spółka.
11.08.2023

PGE, Energa i Tauron mają zgody korporacyjne na sprzedaż aktywów węglowych do NABE

Spółki energetyczne – PGE, Energa i Tauron – poinformowały w czwartek w komunikatach giełdowych o uzyskaniu zgód korporacyjnych na sprzedaż aktywów węglowych do NABE.
10.08.2023

PGE ma pozwolenia Ministerstwa Infrastruktury na budowę pięciu morskich farm wiatrowych

PGE poinformowała o uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla budowy morskich farm wiatrowych.
09.08.2023

„Stop manipulacji!" – PGE startuje z kampanią informacyjną dotyczącą cen energii

PGE Polska Grupa Energetyczna startuje z kampanią informacyjną pt. „Stop manipulacji!", której celem jest zwiększenie wiedzy Polaków na temat kształtowania cen energii. Jest to reakcja na działania dezinformacyjne, kwestionujące realnie niskie koszty energii elektrycznej w Polsce. Obecnie Polacy korzystają z jednych z najniższych cen prądu w Europie.
08.08.2023

PGE Energia Ciepła – największy producent ciepła dla gospodarstw domowych i lider zielonej transformacji w ciepłownictwie

PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, największy producent ciepła dla gospodarstw domowych w kraju konsekwentnie dąży do wytwarzania energii i ciepła w jak największym stopniu ze źródeł zero- lub niskoemisyjnych. Do 2030 roku udział energii odnawialnej w produkcji ciepła ma wynieść ok. 20 procent (z uwzględnieniem kotłów elektrodowych w sumie mocy ciepłowniczej), a 100 procent źródeł energii ma być zero- lub niskoemisyjnych.
07.04.2023

Proces przejmowania PKP Energetyka przez PGE zakończony. Nowy właściciel zapowiada szereg inwestycji w bezpieczeństwo kolejowe [WIDEO]

Wczoraj zakończył się proces zakupu przez Grupę PGE 100 proc. udziałów spółki PKP Energetyka. Z nowym zarządem i pod nową nazwą – PGE Energetyka Kolejowa – spółka rozpoczyna proces integracji z właścicielem. Dla PGE Polskiej Grupy Energetycznej przejęcie oznacza przede wszystkim znaczące przedsięwzięcie biznesowe: większy o 12 proc. wolumen dystrybucji i większą o 9 proc. sprzedaż energii. PGE zapowiada szereg inwestycji związanych z przejętym podmiotem, głównie w segment dystrybucji, i podkreśla, że to warunek konieczny dla zape
05.04.2023

PGE zachęca do bycia PRO EKO – startuje część produktowa wiosennej odsłony kampanii „PGE Prowadzimy w zielonej zmianie"

PGE Obrót rozpoczęła wiosenną odsłonę kampanii produktowej, w której zachęca do korzystania z linii produktów PRO EKO: instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii od PGE.
04.04.2023

Modernizacja Elektrowni Wodnej Dębe na półmetku

Kompleksowa modernizacja Elektrowni Wodnej Dębe, należącej do PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE, minęła półmetek. Zostały już wymienione dwa z czterech hydrozespołów wraz z instalacją elektryczną, wentylacją oraz systemem przeciwpożarowym. Zgodnie z harmonogramem prace inwestycyjne, w obchodzącym w tym roku sześćdziesięciolecie obiekcie, zakończą się do końca 2024 roku.
28.03.2023

Bank Pekao S.A. udziela PGE finansowania powiązanego z ratingiem ESG

Bank Pekao S.A., w międzynarodowym konsorcjum banków, podpisał z PGE Polską Grupą Energetyczną S.A. umowę kredytową na łączną kwotę 2,33 mld zł. Finansowanie przeznaczone jest m.in. na strategiczne cele PGE zmierzające do ograniczenia emisji oraz zwiększenia produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Koszt kredytu będzie zależny od ratingu ESG, przyznawanego PGE przez wyspecjalizowaną agencję ratingową ds. ESG.
22.03.2023

Dno Bałtyku pod lupą specjalistów - PGE Baltica realizuje badania geofizyczne dla projektu Baltica 1

Około 80 km od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, w rejonie Ławicy Środkowej, na obszarze, gdzie powstanie jedna z morskich farm wiatrowych PGE – Baltica 1 – trwają badania mające na celu rozpoznanie dna Bałtyku. To niezbędne działania poprzedzające budowę elektrowni wiatrowej na morzu.
16.03.2023

Cyfryzacja i cyberbezpieczeństwo kluczowe dla transformacji energetyki

Od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę infrastruktura krytyczna, rządowe instytucje i podmioty użyteczności publicznej w Polsce, które są kluczowe dla ciągłości funkcjonowania państwa, notują więcej niż dotychczas prób cyberataków. Ich wzmożoną liczbę obserwuje również Grupa PGE, która wdrożyła już dodatkowe procedury w zakresie cyberbezpieczeństwa i stale rozwija swój zespół PGE-CERT. – Oprócz zagrożeń wymierzonych wprost w sektor energetyczny widzimy też nasilenie kampanii, które mają na celu nakłonienie ludzi do fałszywych i
13.03.2023

Sprzeczne doniesienia dotyczące zgody Bidena na kontrowersyjny projekt odwiertów ropy na Alasce

Pragnący zachować anonimowość urzędnik administracji Bidena zaprzeczył w sobotę doniesieniom mediów, że w przyszłym tygodniu Biały Dom ogłosi zgodę na kontrowersyjny projekt odwiertów ropy naftowej na Alasce. Sprzeciwiają się temu grupy ekologów i rdzennych Amerykanów.
11.03.2023

Sasin: według bardzo wstępnego szacunku budowa jądrówki w Pątnowie to koszt ok. 100 mld zł

Według bardzo wstępnego szacunku koszt budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie to ok. 100 mld zł - poinformował we wtorek wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że "bardziej przybliżony kosztorys" powinien być znany za kilka miesięcy.
08.03.2023

PGE i ZE PAK powołają spółkę realizującą projekt budowy elektrowni jądrowej

PGE Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK podpisały porozumienie wstępne dotyczące utworzenia wspólnej spółki celowej, realizującej projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Poprzez obecność w projekcie PGE, Spółka będzie zabezpieczała interes Skarbu Państwa.
07.03.2023

PGE podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę sieci CORE dla LTE 450

PGE Systemy, spółka z Grupy PGE, odpowiedzialna za budowę sieci łączności specjalnej LTE 450 na potrzeby energetyki, podpisała umowę z firmą Ericsson na dostawę i wdrożenie komponentów rdzeniowych CORE. Nowa sieć usprawni zarządzanie siecią energetyczną i przyspieszy obsługę klientów.
06.03.2023

Elektrownie PGE GiEK ponownie wyróżnione w systemie EMAS za działania prośrodowiskowe

Elektrownia Opole oraz Elektrownia Dolna Odra należące do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE po raz kolejny zostały wyróżnione certyfikatami EMAS, które przyznawane są podmiotom wdrażającym najlepsze rozwiązania z zakresu ochrony środowiska oraz ekoinnowacji. Obecność elektrowni PGE GiEK w gronie organizacji posiadających rejestrację w systemie EMAS potwierdza, że spełniają one restrykcyjne normy z obszaru ochrony środowiska. System EMAS jest najbardziej wiarygodnym spośród obecnie funkcjonujących system
28.02.2023

Rekordowa liczba projektów środowiskowych PGE w 2022 r.

Już 28 000 specjalnych platform do gniazdowania bocianów zostało zamontowanych przez PGE ponad liniami energetycznymi. Tylko w 2022 roku powstało 787 nowych miejsc do zakładania gniazd przez te ptaki. To – obok współpracy z parkami narodowymi i akcji nasadzeń 67 500 drzew – jedno z wielu działań Grupy PGE na rzecz ochrony przyrody i bioróżnorodności zrealizowanych w ubiegłym roku.
21.02.2023

PGE na drodze ku zielonej transformacji

Widoczne są znaczące efekty, prowadzonej przez spółkę PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE strategii na rzecz uzyskania neutralności klimatycznej. W ciągu ubiegłego roku spółka osiągnęła m.in. rekordową produkcję, uruchomiła budowę inwestycji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 200 MW oraz zakupiła trzy farmy wiatrowe.
20.02.2023

Zamrożone ceny prądu oznaczają 2–3 tys. zł oszczędności dla gospodarstwa domowego. 8 mln z nich zapłaci w tym roku ok. 40 proc. rynkowej ceny

Z początkiem tego roku zaczęły obowiązywać rozwiązania rządowej Tarczy Solidarnościowej, która zamraża ceny prądu na ubiegłorocznym poziomie. Z szacunków PGE Obrót wynika, że polskie gospodarstwa domowe zaoszczędzą dzięki temu nawet 2–3 tys. zł. Korzyści z Tarczy Solidarnościowej mogą być jeszcze większe, jeżeli do 31 grudnia 2023 roku nasze zużycie prądu zmniejszy się o co najmniej 10 proc. Jak podkreśla przedstawiciel PKEE, działania osłonowe podejmowane przez rząd to konieczność w sytuacji kryzysu energetycznego wywołanego trw
20.02.2023

Elektrociepłownia Gdyńska zapewnia ciepło także mieszkańcom Redy

Elektrociepłownia Gdyńska, należąca do PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, jest jedynym producentem ciepła w wysokosprawnej kogeneracji, zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom i instytucjom podłączonym do miejskiej sieci ciepłowniczej OPEC w Gdyni, Rumii i Kosakowie. Od 16 lutego 2023 roku z tego ciepła korzystają także mieszkańcy Redy, podłączeni do sieci ciepłowniczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Ciepłowniczo-Komunalnego „Koksik”.
20.02.2023

Rozmowy dotyczące planów budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wraz z ministrem - członkiem Rady Ministrów Michałem Dworczykiem, 17 lutego 2023 r. wzięli udział w spotkaniu z samorządowcami i mieszkańcami Bystrzycy Kłodzkiej dotyczącym planów budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach.
20.02.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie są projekty Baltica 1 oraz Baltica 2+3?

W kolejnym artykule z cyklu „Status Offshore Wind w Polsce” podsumowujemy działania podjęte na rzecz rozwoju morskiej farmy wiatrowej Baltica 2+3 oraz Baltica 1 – projektów z portfela Grupy PGE. Budowa pierwszej z nich powinna ruszyć już w 2024 r. Trwają też analizy techniczne na terenie, na którym powstanie baza serwisowa. Na nasze pytania odpowiedział Marcin Poznań, rzecznik spółki PGE Baltica.
16.02.2023

PGE GiEK: elektrownia Dolna Odra najmniej awaryjnym wytwórcą energii w kraju w 2022 r.

Elektrownia Dolna Odra uznana została przez Agencję Rynku Energii za najmniej awaryjnego wytwórcę energii w kraju w 2022 r. - poinformowała we wtorek PGE GiEK. Wyjaśniono, że Dolna Odra osiągnęła wskaźnik awaryjności na poziomie 1,51 proc., najmniejszy spośród wszystkich weryfikowanych elektrowni.
14.02.2023

PGE Energia Ciepła: w ub.r. do sieci ciepłowniczych podłączono budynki o zapotrzebowaniu ok. 220 MWt

W 13 miastach Polski, w których działa PGE Energia Ciepła, w 2022 r. dostęp do sieci ciepłowniczych uzyskały budynki o łącznym zapotrzebowaniu na moc cieplną ok. 220 MWt – poinformowała w poniedziałek spółka.
13.02.2023

Komentarz Wojciecha Dąbrowskiego ws. rozstrzygnięcia na korzyść PGE kolejnych postępowań PSzW dla obszarów 60.E.4. i 44.E.1.

„Ministerstwo Infrastruktury rozstrzygnęło na korzyść Grupy PGE kolejne dwa nowe postępowania lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych. To już łącznie cztery nowe obszary w tym roku. Otrzymanie ostatecznych decyzji pozwoli nam przekroczyć cel założony w strategii Grupy” - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
13.02.2023

PGE EC w 2022 r. zdiagnozowała przy pomocy dronów 12 km sieci

W 2022 r. spółka PGE Energia Ciepła poddała diagnostyce przy pomocy dronów prawie 12 km sieci cieplnej w Gryfinie i Zgierzu, wykonując prawie 25 tys. zdjęć - poinformowała w czwartek w komunikacie spółka.
10.02.2023

Ponad 300 osób i 17 statków sprawdza Bałtyk dla projektu Baltica 1. Zobacz, jak przebiegają badania środowiskowe

Wśród trzech morskich farm wiatrowych budowanych obecnie przez PGE Baltica z Grupy PGE jest Baltica 1. Projekt o mocy ok. 0,9 GW, który ma zostać oddany do użytku po 2030 roku, jest obecnie na etapie badań środowiskowych. Przeprowadza je konsorcjum polskich wykonawców – Uniwersytet Morski w Gdyni i MEWO S.A.
10.02.2023

PGE z pozwoleniami na elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 250 MW

W ubiegłym roku Grupa PGE pozyskała pozwolenia na budowę projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 251,5 MW, a w realizacji są projekty o łącznej mocy 198 megawatów – wnika z czwartkowej informacji Grupy, która do 2030 r. chce mieć 3 gigawaty mocy fotowoltaicznych.
09.02.2023

PGE złożyło wniosek o zgodę na przejęcie PKP Energetyka

PGE złożyła do Prezesa UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie spółki PKP Energetyka - wynika z opublikowanej we wtorek informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W grudniu 2022 r. PGE ogłosiła, że kupi PKP Energetyka za ponad 1,9 mld zł.
08.02.2023

PGE: pod koniec br. lub na wiosnę 2024 r. ruszą dwa bloki gazowe Elektrowni Dolna Odra

Dwa bloki gazowe po 700 MW w Elektrowni Dolna Odra ruszą pod koniec br. lub na wiosnę 2024 r. - zapowiedział w poniedziałek wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek. Dodał, że spółka przymierza się do nowej strategii, a w czwartek podpisze umowę na realizację bloku 800 MW w elektrowni w Rybniku.
07.02.2023

PGE rozstrzygnęła postępowania przetargowe w ramach LTE 450 na sieci CORE i RAN [WIDEO]

PGE Systemy, spółka z Grupy PGE, wybrała wykonawcę na realizację środowiska produkcyjnego i testowego sieci rdzeniowej CORE oraz komponentów sieci radiowej RAN w ramach budowy sieci łączności dla energetyki LTE450.
03.02.2023

Prezes PGE: projekt budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie przebiega zgodnie z harmonogramem

Prace nad budową elektrowni jądrowej, której wspólnikiem będzie Polska Grupa Energetyczna, przebiegają zgodnie z harmonogramem i dynamicznie - poinformował w czwartek prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
02.02.2023

PGE planuje wielomiliardowe inwestycje w OZE i dystrybucję [WIDEO]

W ramach transformacji energetycznej PGE zrealizuje w najbliższych latach potężne, wielomiliardowe inwestycje w OZE i dystrybucję, ale – aby ułatwić pozyskiwanie finansowania na te inwestycje – musi w większym stopniu odpowiedzieć na oczekiwania instytucji, które będą je współfinansować. – Musimy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom związanym z realizacją ścieżki dekarbonizacji oraz wplataniem elementów ESG w strategię biznesową – zaznacza Filip Osadczuk, pełnomocnik zarządu ds. ESG oraz dyrektor Departamentu Relacji Inwestorskich i
31.01.2023

PGE Dystrybucja poprawi bezpieczeństwo energetyczne w powiecie białostockim

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE, rozpoczyna modernizację stacji elektroenergetycznej 110/15 kV Polanka w Czarnej Białostockiej. Obiekt wymaga remontu po okresie długotrwałego użytkowania. Inwestycja zwiększy możliwości przyłączeniowe, wpłynie na zmniejszenie strat energii w sieci elektroenergetycznej oraz poprawi niezawodność zasilania i jakość dostaw energii.
30.01.2023

Nowe źródła wytwarzania pomogą zatrzymać wzrost kosztów energii

Jako lider zielonej zmiany prowadzimy najbardziej zaawansowany projekt rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej strefie na Bałtyku. Uruchomienie produkcji energii wytwarzanej przez nasze wiatraki na morzu planujemy już w 2026 r. - mówi DGP prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
30.01.2023

PGE EO wybuduje trzy farmy PV o łącznej mocy ponad 100 MW

PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenia na budowę trzech farm fotowoltaicznych: PV Srebrzyszcze, PV Wrzosów i PV Żółtańce o łącznej mocy ponad 100 MW, co ma zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych – poinformowała spółka w komunikacie.
26.01.2023

PGE z największą liczbą punktów na obszar 60.E.3.

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało wyniki postępowania rozstrzygającego prowadzonego w związku z ogłoszeniem nr 1/2022.MFW z dnia 21 stycznia 2022 r. na obszar 60.E.3.
25.01.2023

Pierwsza w Polsce maszyna do kablowania sieci energetycznych przyspieszy inwestycje PGE [WIDEO]

Grupa PGE prowadzi strategiczny dla polskiej energetyki program kablowania sieci średniego napięcia (SN). Do 2026 roku PGE zwiększy udział podziemnych linii kablowych na terenie swojego działania do min. 30 proc.. W tym celu Grupa PGE nabyła pierwszą w Polsce tej klasy maszynę do układania kabli energetycznych pod ziemią.
25.01.2023

Podziemne moce z GPZ Korczew

PGE Dystrybucja ukończyła wyprowadzanie nowych mocy z GPZ Korczew. Nowe linie kablowe średnich napięć, prowadzone w technologii kabli układanych pod ziemią, powiązały dotychczasowe ciągi zasilające z wydajnym źródłem mocy.
23.01.2023

Coraz więcej odbiorców ekologicznego ciepła w Gorzowie Wielkopolskim

Rośnie liczba budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej w Gorzowie Wielkopolskim. Do ponad 40 tysięcy gospodarstw domowych w całym mieście trafia już ciepło z elektrociepłowni PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.
23.01.2023

PGE planuje w I pół. '23 przedstawić aktualizację strategii i dopiąć projekt finansowania atomu

PGE planuje w pierwszym półroczu 2023 roku przedstawić aktualizację strategii grupy, której jednym z filarów będzie energetyka jądrowa. Spółka chciałaby także w pierwszym półroczu br. dopiąć projekt finansowania projektu atomowego. Produkcja energii z polsko-koreańskiej elektrowni jądrowej miałaby ruszyć w 2036 roku – poinformował PAP Biznes w wywiadzie w Davos prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
19.01.2023

Wojciech Dąbrowski: Polska musi mieć stabilne źródła energii, które zagwarantują nam bezpieczeństwo, a polskiej gospodarce konkurencyjność

„Dzisiaj walczymy o to, aby być bezpieczni energetycznie, a nasza gospodarka była konkurencyjna w Europie i na świecie” – powiedział w Davos prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski, podczas panelu pt. „Ścieżka ku europejskiej suwerenności energetycznej”. W spotkaniu poświęconym współpracy polsko-koreańskiej przy planowanej budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie wzięli udział prezydent RP Andrzej Duda, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister handlu Korei Południowej Dukgeun Ahn o
19.01.2023

Prezes PGE: w 2036 r. uruchomimy produkcję energii z polsko-koreańskiej elektrowni jądrowej

W 2036 r. uruchomimy produkcję energii w realizowanej przez PGE, ZE PAK i KHNP elektrowni jądrowej - powiedział w środę prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Podkreślił, że preferowaną lokalizacją dla tej elektrowni jest Pątnów, choć brane pod uwagę są też inne miejsca, niedaleko od tego miasta.
19.01.2023

Premier o elektrowni jądrowej: jeśli chodzi o trzecią, wybór technologii nie został jeszcze dokonany

Jeśli chodzi o trzecią lokalizację, to wybór technologii nie został jeszcze dokonany; w najbliższych kilku miesiącach będziemy dokonywać przeglądu - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, pytany o budowę elektrowni jądrowych w Polsce.
18.01.2023

Wmurowano kamień węgielny pod budowę kotłowni EC I

Kamień węgielny pod budowę kotłowani rezerwowo-szczytowej, składającej się z czterech wodnych kotłów gazowych o mocy 9,5 MWt każdy, wmurowano w poniedziałek w Elektrociepłowni Bydgoszcz I należącej do PGE Energia Ciepła. Inwestycja zapewni dodatkowe dostawy ciepła.
17.01.2023

Nowoczesna sieć energetyczna dla Przasnysza

PGE Dystrybucja modernizuje sieci zasilające miasto Przasnysz w woj. mazowieckim. Zaplanowane inwestycje pozwolą wymienić całość obecnie zainstalowanych sieci napowietrznych na bezpieczne i niezawodne kable podziemne.
16.01.2023

Grupa PGE rozwija segment gospodarki obiegu zamkniętego

W ramach rozwoju segmentu biznesowego dedykowanego Gospodarce Obiegu Zamkniętego, PGE Ekoserwis, spółka z Grupy PGE, nabyła 100 procent akcji firmy Epore, będącej jednym ze strategicznych podmiotów na krajowym rynku w zakresie gospodarczego wykorzystania ubocznych produktów spalania, powstających w procesie wytwarzania energii i ciepła.
16.01.2023

PGE wybuduje blok gazowo-parowy w Rybniku

PGE Polska Grupa Energetyczna wybrała wykonawcę na budowę bloku gazowo - parowego o mocy 882 MW w Rybniku. Umowa o wartości ok. 3 mld złotych netto zostanie podpisana w lutym br. Zamówienie obejmuje także wieloletnią umowę serwisową o wartości ponad 0,76 mld zł netto.
12.01.2023

Prezes PGE: w ciągu 1,5 roku zbudujemy sieć LTE 450 MHz dla sektora energetycznego

W przeciągu najbliższego 1,5 roku zbudujemy sieć LTE 450 MHz, którą będziemy oferować też innym grupom energetycznym - ocenił we wtorek prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Wskazał, że firmy energetyczne do 2030 r. mają zamiar zainwestować w dystrybucję 130 mld zł.
10.01.2023

Czy damy sobie radę z recyclingiem paneli PV, których miliony zainstalowaliśmy na naszych dachach? Co zrobimy ze zużytymi śmigłami wiatraków?

Panele fotowoltaiczne i wiatraki to przyszłość energetyki. Jest ich coraz więcej w krajobrazie Polski. Jednak nawet te zbudowane z wykorzystaniem najnowszych technologii nie będą działać wiecznie. Myślący perspektywicznie prosumenci zastanawiają się, jak rozwiązać w przyszłości problem recyclingu paneli PV zainstalowanych na swoich domach. Dlatego Grupa PGE już dziś pracuje nad metodami, które pomogą uporać się z czekającymi branżę problemami z utylizacją wyeksploatowanych urządzeń. W grudniu 2022 roku PGE otworzyła Centrum Badań
10.01.2023

PGE z pozwoleniem na budowę w Kleszczowie farmy fotowoltaicznej o mocy 50 MW

Polska Grupa Energetyczna otrzymała pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 50 MW, która powstanie na terenie gminy Kleszczów w woj. łódzkim do końca 2024 r. – poinformowała w czwartek spółka. Inwestycja ma zaspokoić potrzeby energetyczne około 25 tys. gospodarstw domowych.
05.01.2023

Kolejowo-energetyczna spółka wróci pod kontrolę Skarbu Państwa. To strategiczny krok z punktu widzenia bezpieczeństwa

Po siedmiu latach od prywatyzacji PKP Energetyka – główny dostawca energii dla sektora kolejowego – wróci pod kontrolę Skarbu Państwa. Spółkę kupi Polska Grupa Energetyczna, której ta transakcja przyniesie szereg korzyści biznesowych. – PGE z pewnością robi świetny interes od strony finansowej – mówi Mateusz Izydorek vel Zydorek z Klastra „Luxtorpeda 2.0”.
04.01.2023

Elektrownie szczytowo-pompowe PGE z koncesją na magazynowanie energii

Cztery elektrownie szczytowo-pompowe PGE Energia Odnawialna jako pierwsze w Polsce uzyskały od Urzędu Regulacji Energetyki (URE) koncesję na magazynowanie energii elektrycznej.
03.01.2023

Prezes PGE: jesteśmy o krok od podpisania umowy z PGG w sprawie ceny węgla na 2023 rok

PGE Polska Grupa Energetyczna w przyszłym tygodniu będzie rozmawiać z Polską Grupą Górniczą o cenach węgla na 2023 rok - zadeklarował w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jesteśmy o krok od podpisania umowy z PGG - dodał.
29.12.2022

Prezes PGE o przejęciu PKP Energetyka: dobre uzupełnienie grupy PGE

PKP Energetyka to nowoczesna spółka po restrukturyzacji, dobrze uzupełniająca portfolio Grupy PGE - ocenia prezes PGE Wojciech Dąbrowski. PGE za 1,9 mld zł kupuje PKP Energetyka - głównego dostawcę i dystrybutora prądu dla kolei od amerykańskiego funduszu.
28.12.2022

 Solartech wybuduje przyłącza elektroenergetyczne dla farm PV Jeziórko i PV Augustynka

Spółka ELEKTROTIM S.A. poinformowała, iż w dniu 22.12.2022 r. zawarła z SOLARTECH Sp. z o.o. z/s w Warszawie dwie umowy dotyczące budowy przyłączy elektroenergetycznych dla farm fotowoltaicznych. Budowa farm fotowoltaicznych jest częścią programu inwestycyjnego Grupy PGE. Inwestorem projektów jest PGE Energia Odnawialna S.A. z siedzibą w Warszawie.
23.12.2022

Trzy elektrownie PGE Energia Odnawialna z kontraktami rynku mocy

PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE, zakontraktowała trzy jednostki wytwórcze w aukcji głównej rynku mocy na rok dostaw 2027. Operator systemu, Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), wstępnie zawarł umowy na świadczenie usług mocowych przez elektrownie Porąbka-Żar, Solina i Tresna z gwarantowaną ceną 406,35 PLN/kW/rok. Łączna moc zawartych kontraktów wyniosła ponad 300 MW.
23.12.2022

PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy z decyzją środowiskową dla nowej inwestycji

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy otrzymała uprawomocnioną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy źródła kogeneracyjnego na paliwo gazowe o mocy min. 50 MWe, składającego się z silników gazowych, a także źródła rezerwowo-szczytowego. To ważny element umożliwiający rozpoczęcie budowy nowej jednostki wytwórczej w jednej z dwóch lokalizacji bydgoskiego Oddziału PGE Energia Ciepła przy ulicy Energetycznej w Bydgoszczy. Dzięki otrzymanej decyzji możliwe jest wystąpienie o uzyskanie kolejnych dokumentów nie
22.12.2022

PGE rozpoczęła budowę jednej z największych w Polsce farm PV

PGE Energia Odnawialna rozpoczęła na Podkarpaciu budowę jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych PV Jeziórko. W pierwszej kolejności, do końca 2023 r., na kilku działkach o powierzchni ok 100 ha, powstanie instalacja o mocy 100 MW. Rok później inwestycja osiągnie docelową moc 153 MW.
21.12.2022

Odpady z energetyki mogą wracać do obiegu - centrum badawcze PGE zajmie się ponownym wykorzystaniem popiołów, żużli czy łopat wiatrakowych [WIDEO]

W elektrowniach i elektrociepłowniach należących do Grupy PGE tylko w 2020 roku zostało wytworzonych w sumie 4,33 mln t popiołów, żużli i gipsów z instalacji odsiarczania spalin. Zamiast skończyć jako odpad, mogą być z powodzeniem przetworzone na pełnowartościowe produkty i wykorzystane np. w budownictwie czy górnictwie. PGE właśnie otworzyła w Bełchatowie ośrodek badawczy, który – zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego – ma opracowywać i wdrażać metody ponownego zagospodarowania odpadów poprzemysłowych z energetyki i surow
21.12.2022

PGE otwierama nowoczesne Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie

Dziś zainaugurowano działalność Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego GOZ. Zadaniem zlokalizowanego w Bełchatowie ośrodka kompetencji badawczo-rozwojowych jest opracowywanie i wdrażanie rozwiązań mających na celu optymalne wykorzystanie odpadów poprzemysłowych z energetyki oraz odzysk cennych surowców z wyeksploatowanych instalacji OZE. Zrealizowana przez PGE Ekoserwis inwestycja to ważny krok w procesie transformacji zmierzającej w kierunku zerozemisyjnej energetyki.
16.12.2022

Politechnika Gdańska razem z PGE Baltica wykształcą kadry dla polskiego offshore

Umowę o współpracy przy realizacji studiów podpisali na początku grudnia 2022 roku dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn, oraz prezes zarządu PGE Baltica Dariusz Lociński. Wcześniej, we wrześniu 2022 roku, spółka i uczelnia podpisały list intencyjny w tej sprawie.
13.12.2022

PGE zawarła umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na 2 mld zł

PGE zawarła umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na 2 mld zł - poinformowała spółka w piątek. Kredyt przeznaczony będzie na realizację projektów w segmencie dystrybucji m. in. na liczniki zdalnego odczytu.
09.12.2022

PGE rozpoczęła budowę jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych

PGE rozpoczęła na Podkarpaciu budowę jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych - PV Jeziórko. Do końca 2023 r., na działkach o powierzchni około 100 ha, powstanie instalacja o mocy 100 MW.
08.12.2022

PGE i NFOŚiGW współpracują przy budowie Elektrowni Szczytowo – Pompowej „Młoty”

PGE Polska Grupa Energetyczna i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będą razem współpracować przy projekcie budowy Elektrowni Szczytowo – Pompowej „Młoty”. Realizacja projektu ESP „Młoty” wesprze krajową transformację energetyczną i zapewni w przyszłości stabilność pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
07.12.2022

Innowacyjne rozwiązania PGE zredukują awarie sieci energetycznej

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE, otrzymała ochronę patentową dwóch wynalazków. Jednym z nich jest Mobilny system do bezprzerwowego zasilania sieci dystrybucyjnej średniego napięcia (SN), drugi natomiast dotyczy Systemu Autonomicznej Redukcji Skutków Awarii (SARSA). Tym samym największy w kraju operator sieci dystrybucyjnej stał się uprawniony do dysponowania nowymi rozwiązaniami technologicznymi, które mają znaczący wpływ na wzrost przewagi konkurencyjnej. Poprzez nadane prawo, PGE Dystrybucja uzyskała monopol na komercyjne w
05.12.2022

PGE Energia Ciepła do 2030 r. będzie produkować ciepło w 70 proc. z paliw nisko i zeroemisyjnych.

PGE Energia Ciepła do 2030 r. będzie produkować ciepło w 70 proc. z paliw nisko i zeroemisyjnych - poinformowała spółka w czwartek. Dodała, że m.in. w Bydgoszczy, Kielcach i Zgierzu rozpoczęto budowę nowych jednostek kogeneracyjnych opartych na paliwie gazowym.
24.11.2022

PGE zakończyła budowę 19 farm fotowoltaicznych

PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE, zakończyła prace budowlane na 19 farmach fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, które wygrały w 2021 roku aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Nowe jednomegawatowe instalacje słoneczne powstały w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim. Dodatkowo spółka podpisała umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą na budowę farmy fotowoltaicznej PV Augustynka o mocy 25 MW.
21.11.2022

Prezes PGE: Rosja chce zaburzyć poczucie bezpieczeństwa

Rosja chce zaburzyć poczucie bezpieczeństwa nie tylko społeczeństwa polskiego, ale również europejskiego, Rosja próbuje przerzucić odpowiedzialność za kryzys energetyczny, który wywołała, napadając na Ukrainę – mówił w Rzeszowie prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
17.11.2022

PGE przygotowuje platformę handlu energią

PGE Polska Grupa Energetyczna przygotowuje platformę handlu energią, z usług której będą mogli korzystać wszyscy producenci i sprzedawcy energii. Dzięki temu, po zniesieniu tzw. obligo giełdowego, obrót energią elektryczną nadal będzie mógł być prowadzony w sposób transparentny i konkurencyjny.
17.11.2022

Prezes PGE: inicjatywa budowy elektrowni jądrowej jest pozytywnie odbierana przez mieszkańców regionu

Inicjatywa budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie jest pozytywnie odbierana przez mieszkańców - stwierdził w niedzielę prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Firma ZE PAK nasz partner biznesowy, rozmawia już z samorządami, z mieszkańcami - dodał.
07.11.2022

Prezes PGE: w tym roku, jako PGE zapłacimy 12 mld zł za emisje CO2

W tym roku, jako PGE zapłacimy 12 mld zł za emisje CO2 - powiedział w niedzielę prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. To pokazuje skalę wydatków przekazywanych przez przedsiębiorstwa energetyczne do UE, a które mogłyby być przez nie inwestowane - dodał.
06.11.2022

Prezes PGE: połączenie PGE, Grupy Tauron i Grupy Enea to bardzo dobry pomysł

Połączenie PGE, Grupy Tauron i Grupy Enea to bardzo dobry pomysł - ocenił prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Dodał, że w konsekwencji powstałaby w przyszłości firma łącząca dystrybucję, odnawialne źródła energii i ciepłownictwo. Potrzeba do tego akceptacji rządu i strony społecznej - zaznaczył.
06.11.2022

WOT i PGE będą współpracować w zakresie bezpieczeństwa energetycznego

Energetycy skarżyskiego oddziału PGE Dystrybucja w trakcie sytuacji kryzysowych, będą wspierani przez wojska obrony terytorialnej. Ma to m.in. usprawnić usuwanie awarii masowych. W czwartek zawarto porozumienie z brygadami OT z Mazowsza, Małopolski i woj. świętokrzyskiego.
03.11.2022

Prezes PGE: firma uruchomi platformę do handlu energią elektryczną

PGE będzie prowadzić handel energią elektryczną na własnej platformie w naszym domu maklerskim - poinformował PAP prezes spółki Wojciech Dąbrowski. PGE jest największym krajowym wytwórcą energii elektrycznej.
03.11.2022

PGE startuje z nową kampanią „Mądrze korzystaj z energii”

PGE Polska Grupa Energetyczna w najnowszej kampanii promuje efektywny sposób korzystania z energii elektrycznej. Zwraca też uwagę na to, ile kilowatogodzin (kWh) zużywają najbardziej popularne sprzęty w gospodarstwie domowym, a dzięki stworzonemu kalkulatorowi energii pomaga mądrze z nich korzystać.
02.11.2022

ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny dotyczący planu rozwoju elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów

Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ogłosiły zawarcie listu intencyjnego w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zawarcie porozumienia o współpracy pomiędzy ministerstwami.
31.10.2022

PGE rozpoczęła współpracę z Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczyna aktywną współpracę z Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uroczyste otwarcie Centrum miało miejsce w środę, 26 października. PGE jest członkiem konsorcjum naukowego realizującego projekt MCB UKSW od 2019 roku.
31.10.2022

PGE i LOP o ochronie ptaków na terenach zurbanizowanych

19 października br. na PGE Narodowym w Warszawie odbyła się Konferencja popularnonaukowa pt. „Ochrona ptaków na terenach zurbanizowanych”, której organizatorem była Liga Ochrony Przyrody. Partnerem Strategicznym wydarzenia była PGE Polska Grupa Energetyczna. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
27.10.2022

Morska Farma Wiatrowa Baltica z decyzją środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej, czyli wyprowadzenia mocy z Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach Baltica 2 i Baltica 3. Inwestorzy realizujący projekt – PGE i Ørsted – mogą dzięki temu kontynuować projekt i rozpocząć prace nad pozyskaniem pozwoleń na budowę.
20.10.2022

PGE wybiera Ustkę. Do 2026 roku powstanie tu baza logistyczna i serwisowa dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku

PGE Polska Grupa Energetyczna zamierza do 2040 roku wybudować na Bałtyku farmy wiatrowe o łącznej mocy przynajmniej 6,5 GW. Takie projekty wymagają stałego monitoringu i konserwacji oraz zlokalizowanego w pobliżu zaplecza logistycznego i serwisowego. Spółka wybrała na jego siedzibę port w Ustce, gdzie do 2026 roku powstanie nowoczesna baza operacyjno-serwisowa dla inwestycji offshore. Planowane jest także wybudowanie tutaj centrum kompetencyjnego, w którym szkoleni będą pracownicy PGE oraz realizowane będą projekty badawcze związ
19.10.2022

PGE wesprze Ustkę w rewaloryzacji terenów zielonych

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, włączy się do udziału w programie Zielona Ustka, w ramach którego w mieście zostaną zmodernizowane istniejące tereny zielone i powstaną nowe. Jest to kolejny projekt PGE związany z budową w Ustce bazy operacyjno-serwisowej dla morskich farm wiatrowych Grupy PGE oraz Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.
19.10.2022

Port w Ustce wybrany przez Grupę PGE na centrum serwisowe dla projektów offshore wind

W Porcie Ustka powstanie baza operacyjno-serwisowa dla morskich farm wiatrowych Grupy PGE oraz Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. PGE Baltica, która realizuje program offshore Grupy PGE, zaprezentowała plany dotyczące zagospodarowania terenów portowych na potrzeby projektów na morzu.
17.10.2022

PGE: prądu i ciepła w zimie nie zabraknie

Prądu i ciepła w zimie nie zabraknie; statki z węglem cały czas płyną i myślę, że w sumie ściągniemy ok. 11 mln ton węgla kamiennego - powiedział w poniedziałek wiceprezes PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Paweł Cioch.
10.10.2022

W czerwcu 2025 popłynie pierwszy prąd z polskich morskich farm wiatrowych

W czerwcu 2025 r. popłynie pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych, PKN Orlen i PGE będą generować z tych farm 2,9 GW - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Wiceszef MAP Maciej Małecki dodał, że OZE nigdy nie rozwijało się tak szybko jak za rządów PiS.
07.10.2022

Prezes PGE: przyszłością dla bezpieczeństwa polskiej energetyki są wielkoskalowe siłownie jądrowe

Przyszłością dla bezpieczeństwa polskiej energetyki są wielkoskalowe siłownie jądrowe wsparte OZE i gazem - powiedział w środę w Gdańsku prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Podkreślił również, że prace nad budową elektrowni atomowej powinny zostać przyspieszone
28.09.2022

PGE Energia Ciepła zapewni dostawy ciepła odbiorcom sezonie jesienno-zimowym

PGE Energia Ciepła zapewnia, że w sezonie jesienno-zimowym ok. 2 milionom klientów firmy nie zabraknie ciepła. Podstawowe paliwa do produkcji energii elektrycznej i cieplnej to węgiel i gaz a ich zapasy są zabezpieczone - wskazano w komunikacie w piątek.
23.09.2022

PGE przyspieszy prace dotyczące jednego z największych w Europie bateryjnych magazynów energii

Jeszcze w tym roku zostanie uruchomione postępowanie na projekt i dostawę bateryjnego magazynu energii przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec, jednego z największych w Europie - poinformowała w piątek PGE.
16.09.2022

PGE Baltica rozpoczyna badania środowiskowe dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, przystąpiła do etapu przeprowadzenia badań środowiskowych dla projektu Baltica 1 – morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej ok. 80 km od brzegu Bałtyku. Badania przeprowadzi konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i firmy MEWO S.A. specjalizującej się w pomiarach podmorskich.
16.09.2022

PSE zatwierdziło Kamienie Milowe rynku mocy dla kolejnych dwóch elektrowni wodnych PGE

PGE Energia Odnawialna otrzymała od Polskich Sieci Energetycznych (PSE) potwierdzenie możliwości realizacji siedmioletnich umów na rynku mocy przez elektrownie wodne Raduszec Stary i Dębe. Gwarantuje to dodatkowe przychody dla spółki za pozostawanie obu elektrowni w gotowości do wytwarzania energii oraz dostarczania jej w okresach, gdy rezerwa w systemie jest niewielka.
12.09.2022

W elektrociepłowni w Zgierzu rusza budowa jednostek wytwórczych redukujących emisję

Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowych, opartych na gazie jednostek wytwórczych w należącej do PGE Energia Ciepła elektrociepłowni w Zgierzu k. Łodzi. Inwestycja zapewni pokrycie zapotrzebowania na ciepło oraz pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w regionie - poinformowała spółka w środę.
08.09.2022

PGE Baltica poszerzy współpracę z Politechniką Gdańską

PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za realizację Programu Offshore Grupy PGE, będzie partnerem VI edycji Studiów Podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa prowadzonych na Politechnice Gdańskiej. List intencyjny podpisany z władzami uczelni otwiera też drogę do innych, kolejnych form współpracy, z których skorzysta tworzone przez PGE Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.
08.09.2022

PGE dostarczy zieloną energię dla Cemex Polska

PGE Obrót, spółka z Grupy PGE, będąca największym sprzedawcą energii elektrycznej w Polsce, zawarła roczny kontrakt z CEMEX Polska, wiodącą firmą branży materiałów budowlanych w Polsce, na sprzedaż energii elektrycznej, pochodzącej w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii. W ramach umowy PGE dostarczy energię na potrzeby działalności produkcyjnej 36 zakładów firmy, które rocznie zużywają ok. 300 GWh energii elektrycznej.
30.08.2022

Ponad 18 tysięcy osób uczestników drugiej edycji projektu „Plaża PGE - Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru”

Ponad 18 tysięcy mieszkańców i turystów, spędzających wakacje nad polskim morzem, odwiedziło strefę edukacyjną zorganizowaną przez Fundację PGE - „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU".
25.08.2022

PGE Dystrybucja rozpoczęła budowę stacji GPZ Huszlew

Lubelski oddział PGE Dystrybucja rozpoczyna budowę głównego punktu zasilania (GPZ) Huszlew, zlokalizowanego w miejscowości Liwki Włościańskie. Budowa nowej stacji elektroenergetycznej 110/15 kV w Rejonie Energetycznym Biała Podlaska przyczyni się do zwiększenia możliwości przyłączenia nowych mocy wytwórczych OZE oraz poprawy efektywności energetycznej w regionie.
23.08.2022

Ørsted i PGE wybrały wykonawcę projektu budowlanego Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Polska spółka duńskiej grupy doradczo-inżynieryjno-projektowej Ramboll wspólnie z polskim biurem projektowym Projmors przygotuje projekt budowlany dla obu etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 2 i Baltica 3, którą wspólnie realizują Ørsted i Grupa PGE. Wykonawca odpowiadać będzie także za przygotowanie dokumentacji i uzyskanie pozwolenia na budowę dla części morskiej projektu MFW Baltica.
23.08.2022

PGE Obrót zachęca klientów do pomp ciepła

Największy sprzedawca energii z Grupy PGE obsługujący ponad 5,5 miliona odbiorców poszerza swoją ofertę w zakresie ekologicznych produktów PRO EKO. Oprócz instalacji PV klienci mogą skorzystać z pomp ciepła.
22.08.2022

PGE przywraca Rejon Energetyczny w Janowie Lubelskim

W odpowiedzi na lokalne potrzeby PGE przywróciła Rejon Energetyczny w Janowie Lubelskim. Intensywny rozwój gospodarczy okolic Janowa Lubelskiego i Lubelszczyzny przekłada się na konieczność realizacji niezbędnych inwestycji w sieć dystrybucyjną. Odtworzenie Rejonu Energetycznego usprawni działania w tym zakresie, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa energetycznego, zwiększy atrakcyjność inwestycyjną regionu janowskiego, a przede wszystkim ułatwi funkcjonowanie lokalnej społeczności.
22.08.2022

PGE zachęca do instalacji PV w zestawie z magazynami energii

O własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej warto myśleć w perspektywie połączenia z magazynem energii i usługami pomagającymi zarządzać jej zużyciem. Największy sprzedawca energii elektrycznej z Grupy PGE proponuje szczegółowe i fachowe doradztwo w tym zakresie, pomagając w formalnościach związanych z dofinansowaniem takiej inwestycji.
21.08.2022

Pierwsze wyniki badań wiatru dla morskiej farmy wiatrowej PGE Baltica 1

PGE ma już pierwsze miesięczne wyniki badań obszaru, na którym powstanie Morska Elektrownia Wiatrowa Baltica 1.
19.08.2022

PGE Obrót zachęca do instalacji PV i magazynów energii

PGE Obrót zachęca klientów do montowania instalacji fotowoltaicznej w zestawie z magazynami energii. Firma proponuje szczegółowe i fachowe doradztwo w tym zakresie, pomagając m.in. w formalnościach związanych z dofinansowaniem takiej inwestycji.
10.08.2022

Prezes PGE: Blackout nie grozi Polsce. System energetyczny jest stabilny

Nie ma zagrożenia blackoutem, krajowy system energetyczny działa stabilnie - powiedział Interii prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Dodał, że firma nie wykorzystywała w swoich elektrowniach i elektrociepłowniach węgla rosyjskiego, jednostki wytwórcze w grupie mają wystarczające zapasy węgla.
09.08.2022

PGE GiEK zawarła warunkową umowę sprzedaży akcji Polskiej Grupy Górniczej

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy PGE, zawarła warunkową umowę sprzedaży akcji Polskiej Grupy Górniczej na rzecz Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej. Transakcja ta, jest kolejnym krokiem w porządkowaniu struktur spółek biorących udział w procesie tworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
04.08.2022

PGNiG, Enea, Energa i PGE mają umowy na sprzedaż Skarbowi Państwa akcji PGG

Cztery spółki energetyczne: PGNiG, Enea, Energa i PGE poinformowały w środę o zawarciu warunkowych umów na sprzedaż Skarbowi Państwa posiadanych przez nie i ich spółki zależne akcji Polskiej Grupy Górniczej.
03.08.2022

PGE Dystrybucja inwestuje w zachodni ring Łodzi

Blisko 20 mln zł PGE Dystrybucja zainwestowała w budowę I etapu Łódzkiego Ringu Energetycznego. Inwestycja znacznie zwiększy możliwości przyłączeniowe w aglomeracji łódzkiej.
01.08.2022

PGE: ograniczono produkcję ze źródeł konwencjonalnych, bo zwiększono z odnawialnych

Ograniczenie produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych związane jest ze zwiększeniem wytwarzania ze źródeł odnawialnych - poinformowała Grupa PGE w czwartek w mediach społecznościowych.
22.07.2022

Największy magazyn energii w Europie PGE zbuduje w Żarnowcu

Unikalny na skalę europejską projekt magazynu energii PGE w Żarnowcu o mocy powyżej 200 MW uzyskał pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej w wielkoskalowym elektrochemicznym magazynie energii. Promesa została wydana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
20.07.2022

PZU sfinalizowało zakup TFI Energia od PGE

Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) nabył 100 proc. akcji Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Energia, które wcześniej należało do Polskiej Grupy Energetycznej - podało we wtorek biuro prasowe ubezpieczyciela.
19.07.2022

Największe magazyny energii PGE powstaną na Pomorzu

- Mamy plan budowy wielkoskalowych magazynów energii. Planujemy budowę jednego z nich na Pomorzu (...). Będzie to największy magazyn w Polsce - mówił dla portalu WNP.PL Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Spółka stawia nie tylko na dynamiczny rozwój OZE w sektorach onshore, offshore, ale jako uzupełnienie inwestycji kolejnym krokiem są wielkoskalowe magazyny energii.
19.07.2022

Grupa PGE: nie ma nadzwyczajnych zysków w energetyce

Obserwując otoczenie rynkowe oraz rynek surowców, PGE wskazuje, że ceny węgla w 2022 r. mogą wzrosnąć średniorocznie o ok. 190 proc. w porównaniu do 2021 r., cena gazu w 2022 r. o ok. 210 proc., a uprawnień do emisji CO2 o ok. 140 proc. Podczas gdy w tym samym okresie cena energii elektrycznej powinna wzrosnąć o ok. 110 proc. Oznacza to, że koszty produkcji energii mogą wzrosnąć istotnie więcej od wzrostu przychodów z jej sprzedaży.
18.07.2022

PGE Obrót zachęca klientów do pomp ciepła

Największy sprzedawca energii z Grupy PGE obsługujący ponad 5,5 miliona odbiorców poszerza swoją ofertę w zakresie ekologicznych produktów PRO EKO. Oprócz instalacji PV klienci mogą skorzystać z pomp ciepła.
14.07.2022

Zbigniew Gryglas powołany do Rady Nadzorczej PGE

PGE poinformowała w środę, że do spółki wpłynęło oświadczenie Ministra Aktywów Państwowych o powołaniu Zbigniewa Gryglasa do Rady Nadzorczej PGE. Jak przypomniała spółka, Skarb Państwa reprezentowany przez ministra ma prawo powołać jednego członka Rady.
14.07.2022

II edycja projektu „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru”

I edycja projektu „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU” odbyła się w 2021 roku i zgromadziła ponad 11 tysięcy zarówno mieszkańców, jak i turystów spędzających wakacje nad polskim morzem. Pomysłodawca i organizator projektu – Fundacja PGE – kontynuuje projekt w tym roku, tym razem na plażach w Ustce, Łebie, Lubiatowie i Sasinie.
05.07.2022

PGE podpisała umowy na budowę czterech farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 25 MW

PGE Energia Odnawialna podpisała umowy na budowę czterech kolejnych farm fotowoltaicznych. Tym razem instalacje PV o mocy 5, 6 i 8 megawatów powstaną na Mazowszu i Podlasiu.
29.06.2022

Søren Westergaard Jensen, Ørsted: Otwieramy nowe biuro na Pomorzu

– Bardzo szybko rozwijamy się w Polsce. Co miesiąc w naszym biurze w Warszawie pojawiają się nowe osoby. Zamierzamy otworzyć biuro na Pomorzu, które pomoże nam w procesie produkcji stalowych komponentów dla morskich farm wiatrowych – powiedział Søren Westergaard Jensen, dyrektor zarządzający w Ørsted Polska i dyrektor projektów Baltica 2 i 3, które duńska firma rozwija razem z PGE.
28.06.2022

Prezes PGE: zima będzie bardzo trudna, apelujemy o oszczędzanie energii

Polska jest bezpieczna energetycznie, ale najbliższa zima będzie bardzo trudna; apelujemy do naszych klientów o oszczędzanie energii - powiedział we wtorek prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas III Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym.
28.06.2022

Kongres 590: nadrzędnym celem jest utrzymanie krajowej energetyki w polskich rękach [WIDEO]

Bez Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), bez uwolnienia kapitału, który jest dziś zamrożony w przemyśle węglowym, transformacja energetyczna jest niemożliwa – zgodzili się uczestnicy panelu „NABE kluczowym elementem realizacji rządowego planu transformacji energetycznej”, zorganizowanego podczas Kongresu 590.
23.06.2022

PGE analizuje możliwość wykorzystania popiołu ze spalania węgla przy budowie farm PV

PGE Energia Odnawialna analizuje możliwość wykorzystania popiołu ze spalania węgla w elektrowniach do produkcji elementów konstrukcyjnych nowych farm fotowoltaicznych. Innowacyjne rozwiązanie zaproponował PGE Ekoserwis, spółka z Grupy PGE, zajmująca się gospodarką obiegu zamkniętego.
22.06.2022

Grupa PGE sfinalizowała zakup trzech lądowych farm wiatrowych

PGE zakończyła transakcję zakupu trzech lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 84,2 MW. Dzięki akwizycji moc zainstalowana Grupy PGE w technologii onshore wzrosła o 12 proc. do ponad 770 MW, co zapewni Grupie PGE utrzymanie pozycji największego krajowego wytwórcy energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Portfel lądowych farm wiatrowych Grupy PGE stanowi 11 proc. udziału zainstalowanych mocy w farmach wiatrowych w Polsce.
22.06.2022

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wsparło energetyczne inwestycje PGE Dystrybucja

PGE Dystrybucja pozyskała łącznie 27,5 mln zł środków na dofinansowanie budowy dwóch linii wysokiego napięcia: relacji Brzezińska-Radogoszcz w województwie łódzkim i relacji Annopol-Budzyń w województwie lubelskim.
20.06.2022

PGE wybuduje dwanaście nowych farm fotowoltaicznych

PGE Energia Odnawialna przyspiesza program budowy nowych inwestycji fotowoltaicznych. Spółka podpisała umowy na realizację kolejnych dwunastu jednomegawatowych projektów. Instalacje PV powstaną na Podlasiu, Mazowszu, Podkarpaciu oraz w województwach: łódzkim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.
13.06.2022

UOKiK zgodził się na kupno przez PGE Energię Odnawialną trzech farm wiatrowych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na kupno trzech farm wiatrowych przez spółkę PGE Energia Odnawialna - poinformowała w piątkowym komunikacie Polska Grupa Energetyczna (PGE).
12.06.2022

PGE Obrót z nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki za umowę z CMC Poland

PGE Obrót, spółka z Grupy PGE została wyróżniona nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki wspólnie z CMC Poland. Największy sprzedawca energii został doceniony „za udaną realizację umowy cPPA, będącą ekologiczną i ekonomiczną odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw energochłonnych”.
06.06.2022

PGE Obrót organizuje webinarium dla podmiotów, które kupują energię w trybie PZP

Co kształtuje cenę na Towarowej Giełdzie Energii i dlaczego eFaktura jest wygodna także dla samorządów - m.in. te kwestie będą poruszane w trakcie webinarium organizowanego przez PGE Obrót. Spotkanie jest adresowane do podmiotów kupujących energię w trybie Prawa Zamówień Publicznych.
03.06.2022

Budowa bloków gazowo – parowych przy Elektrowni Dolna Odra wchodzi w kolejny etap

Rozpoczął się transport generatorów i turbin gazowych do dwóch bloków gazowo – parowych o łącznej mocy ok. 1400 MW realizowanych przez spółkę PGE Gryfino 2050 przy Elektrowni Dolna Odra. Potrzebne do budowy bloków elementy zostaną sprowadzone do Szczecina z kilku lokalizacji w Europie i Azji.
02.06.2022

Budowa bloków gazowo-parowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy do Szczecina dotrą koleją i drogą morską [WIDEO, GALERIA]

Trwa śródlądowy i morski transport generatorów i turbin gazowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy te będą częścią inwestycji powstającej na terenie spółki PGE Gryfino 2050 sąsiadującą z Elektrownią Dolna Odra. Wartość inwestycji to 4,7 mld zł.
02.06.2022

Bałtycki offshore potrzebuje ponad 70 tys. specjalistów

Na Morzu Bałtyckim trwają zaawansowane przygotowania do budowy kilkunastu dużych farm wiatrowych, a kolejne są już w planach. To oznacza, że w nadchodzących latach skokowo wzrośnie zapotrzebowanie na kadry dla sektora offshore. Szacuje się, że zatrudnienie może znaleźć w nim ponad 70 tys. specjalistów, których na razie na rynku brakuje.
01.06.2022

PGE Energia Ciepła wybrała wykonawcę na zabudowę II linii ITPOE

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE aktywnie uczestniczy w procesie transformacji krajowego ciepłownictwa m.in. poprzez realizację działań zmierzających do zmiany aktywów wytwórczych w kierunku niskoemisyjnych, a docelowo zeroemisyjnych. Spółka wybrała Generalnego Realizatora Inwestycji zabudowy II linii technologicznej w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie.
31.05.2022

PGE wspólnie z Uczelnią Łazarskiego uruchamia kierunek zarządzania procesami inwestycyjnymi w morskiej energetyce wiatrowej

„Morska energetyka wiatrowa: zarządzanie, przygotowanie i realizacja inwestycji” - to nowy kierunek studiów podyplomowych opracowany wspólnie przez PGE Polską Grupę Energetyczną oraz warszawską Uczelnię Łazarskiego, który zostanie uruchomiony od października 2022 r. Będzie to pierwszy w Polsce kierunek przygotowujący ekspertów do zarządzania procesami inwestycyjnymi w morskiej energetyce wiatrowej.
31.05.2022

PGE Baltica. Boja pomiarowa rozpoczęła badania na obszarze farmy Baltica 1 [WIDEO, GALERIA]

Grupa PGE rozpoczyna badania właściwości akwenu na obszarze, na którym powstanie farma wiatrowa Baltica 1. Specjalna boja wypłynęła na miejsce z portu we Władysławowie.
27.05.2022

Będziemy wspierać odbudowującą się Ukrainę. Spotkanie prezesa PGE z ambasadorem Ukrainy

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą. Głównymi tematami poruszonymi na wspólnym spotkaniu była pomoc dotychczas udzielona Ukrainie przez PGE oraz propozycje wsparcia odbudowy ukraińskiej sieci energetycznej po zakończeniu wojny.
25.05.2022

PGE wybuduje kolejne farmy fotowoltaiczne w czterech województwach

PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE, wybuduje siedem nowych farm fotowoltaicznych. Spółka wyłoniła wykonawców czterech inwestycji i ogłosiła przetargi na wykonawców trzech kolejnych instalacji. Farmy o łącznej mocy 29 MW powstaną na Podlasiu, Mazowszu, Wielkopolsce i w województwie lubuskim.
23.05.2022

PGE wybuduje w pobliżu Kompleksu Turów dwie farmy fotowoltaiczne w ramach Południowo-Zachodniego Klastra Energii

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, wybuduje na terenie powiatu zgorzeleckiego w województwie dolnośląskim dwie jednomegawatowe farmy fotowoltaiczne PV Zawidów 1 i PV Zawidów 2. Obie instalacje powstaną do końca maja 2023 r. w pobliżu Kopalni i Elektrowni Turów – oddziałów spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Inwestycje zostaną dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.
19.05.2022

PGE GiEK doceniona za innowacyjny projekt

Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE otrzymała Srebrny Laur Innowacyjności w XI konkursie Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej za projekt usuwania boru ze ścieków w instalacji mokrego odsiarczania spalin w Elektrowni Opole.
17.05.2022

PGE Baltica przygotowuje się do pomiarów wietrzności na farmie Baltica 1. Sprzęt już w drodze do Władysławowa

PGE Baltica poinformowała w poniedziałek (16 maja), że sprzęt pomiarowy zmierza już z Hiszpanii do Władysławowa, gdzie zostanie zmontowany i skąd wypłynie na Bałtyk. Spółka z Grupy PGE, przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1.
17.05.2022

PGE Dystrybucja wspiera źródła produkujące zieloną energię

Nowe inwestycje PGE Dystrybucja umożliwią przyłączenie i funkcjonowanie farm wiatrowych i fotowoltaicznych powstających na terenie Lubelszczyzny i Podkarpacia.
16.05.2022

Elektrownia Dolna Odra z certyfikatem KZR INiG dla zeroemisyjnej biomasy

Elektrownia Dolna Odra, jeden z Oddziałów Spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, uzyskała certyfikat poświadczający spełnienie wymagań Systemu Kryteriów Zrównoważonego Rozwoju Instytutu Nafty i Gazu (KZR INiG) w odniesieniu do spalanej w elektrowni biomasy. Uzyskany certyfikat jest potwierdzeniem, że współspalana w Elektrowni Dolna Odra biomasa jest paliwem ekologicznym i może być traktowana jako zeroemisyjna.
10.05.2022

PGE dostarczy zieloną energię dla CMC Poland

PGE Obrót zawarła z jednym z najbardziej energochłonnych odbiorców w Polsce umowę na sprzedaż energii. Jej częścią jest umowa typu PPA (Power Purchase Agreement) na dostarczenie zielonej energii o wolumenie ponad 90 GWh w skali roku. To jeden z największych na polskim rynku energetycznym kontrakt polegający na bezpośrednim zakupie energii elektrycznej od wytwórców energii.
10.05.2022

PGE w trosce o bociany [WIDEO]

PGE Polska Grupa Energetyczna od wielu lat wspiera ochronę ptaków w Polsce. Szczególną troską otacza bociana białego. Od ponad 30 lat buduje dla niego specjalne platformy ponad słupami energetycznymi. Konstrukcje te zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi bocianów z liniami energetycznymi, co znacząco redukuje niebezpieczeństwo porażenia prądem.
08.05.2022

W połowie roku strategia wykorzystania dużej hydroenergetyki w Polsce

Do połowy roku zostanie przedstawiona strategia budowy systemu elektrowni szczytowo-pompowych (ESP) w Polsce - poinformował PAP prof. Maciej Chorowski, inicjator i pierwszy szef powołanego przez premiera międzyresortowego zespołu przygotowującego strategię.
03.05.2022

PGE partnerem Wigierskiego Parku Narodowego

PGE nawiązała współpracę z Wigierskim Parkiem Narodowym, dzięki której w 2022 roku zostaną zrealizowane aktywności z zakresu promowania postaw ekologicznych, ochrony przyrody, popularyzacji aktywności sportowych na obszarach leśnych, aktywizacji młodzieży szkolnej oraz seniorów, jak również edukacji na temat gatunków zwierząt występujących na terenach Parku. Działania te zostaną zrealizowane dzięki wsparciu Fundacji PGE w ramach projektu „Z energią łączymy pokolenia”.
02.05.2022

PGE podpisała umowę na realizację systemu billingowego i CRM dla klientów Grupy PGE

Zakończyliśmy jeden z najważniejszych przetargów w Grupie PGE. To również jeden z największych tego typu projektów w Europie i jednocześnie strategiczny projekt naszej transformacji cyfrowej. Ważny nie tylko z punktu widzenia naszej działalności biznesowej, ale przede wszystkim z perspektywy naszych klientów.
29.04.2022

PGE GiEK minimalizuje zanieczyszczenie hałasem

W oddziałach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółki z Grupy PGE, nie brakuje nowoczesnych rozwiązań, które zmniejszają emisję akustyczną do środowiska. Tylko w ubiegłym roku zastosowanie nowoczesnych urządzeń w Kopalni Turów znacząco poprawiło akustykę na terenach zabudowy mieszkaniowej Bogatyni.
26.04.2022

EKG – spotkanie prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego z Kadri Simson, komisarz do spraw energii UE

Zmiany definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego oraz wysokosprawnej kogeneracji, jak również uwzględnienie m.in. kotłów elektrodowych do realizacji celów OZE w systemach ciepłowniczych były tematem dwustronnych rozmów Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu PGE z Kadri Simson, komisarz UE do spraw energii podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Instytucje europejskie są w kluczowym momencie prac nad reformami pakietu Fit for 55, które koncentrują się nie tylko na elektroenerge
26.04.2022

Wirtualne spotkanie PGE i Ørsted z dostawcami największego projektu offshore

Dostawcy, podwykonawcy i inni partnerzy zainteresowani włączeniem się w budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica mieli okazję wziąć udział w prezentacjach przedstawicieli inwestorów – PGE i Ørsted. W spotkaniu online udział wzięło prawie 800 uczestników.
26.04.2022

PGE: Prowadzimy w zielonej zmianie #Energetykę odmieniamy przez Bałtyk [WIDEO]

PGE - to polski lider w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz jedna z pierwszych firm w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, która podjęła wyzwanie osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.
22.04.2022

ZE PAK zawarł dodatkową umowę z Orsted

ZE PAK zawarł z duńską spółką Orsted Wind Power dodatkową umowę kupna 50 proc. udziałów w pięciu spółkach projektowych - poinformowała polska spółka w komunikacie.
14.04.2022

PGE ma pomysł na reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2

Trzy uzupełniające się pomysły na reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 przedstawiła właśnie PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Reforma ta jest – wg władz spółki – niezbędna do ograniczenia spekulacji na rynku ETS oraz sprawiedliwej dekarbonizacji Europy.
13.04.2022

Napędzany wiatrem warsztat Baltica 2+3 – dialog z dostawcami

Już 22 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie organizowane przez PGE i Ørsted dla firm, które chciałyby dołączyć jako dostawca do największej inwestycji w morską energetykę wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego. Morska Farma Wiatrowa Baltica (MFW Baltica) o mocy do 2543 MW jest realizowana w ramach strategicznego partnerstwa PGE i Ørsted.
13.04.2022

PGE: szereg propozycji dla ustabilizowania rynku uprawnień do emisji CO2

Poprawa monitoringu i nadzoru, ograniczenie transakcji finansowych, dodatkowe mechanizmy stabilizacji rynku proponuje największa polska spółka energetyczna PGE w ramach reformy EU-ETS - system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
12.04.2022

PGE: Jak zmienić unijny system ETS, aby wspierał transformację energetyczną?

PGE Polska Grupa Energetyczna od dłuższego czasu zwraca uwagę na potrzebę reformy rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2. Ostatnie wahania cen i niedobory uprawnień wskazują, że unijny system ETS przestaje motywować wytwórców energii do inwestowania w odnawialne źródła energii.
11.04.2022

Znana jest cena emisji akcji PGE, z których środki zostaną przeznaczone na rozwój OZE

Zarząd PGE ustalił cenę emisyjną akcji nowej serii na 8,55 zł - poinformowała w czwartek spółka. W środę akcjonariusze PGE zdecydowali o nowej emisji akcji. Spółka planuje uzyskać z niej 3,2 mld zł na dekarbonizację, dystrybucję i na rozwój OZE.
07.04.2022

Coraz więcej klientów PGE korzysta z ekologicznej eFaktury

Ponad milion klientów PGE korzysta już z eFaktury – poinformował PAP w środę wiceprezes zarządu PGE Obrót Tomasz Zaleszczyk. Dodał, że dzięki temu można swój rachunek opłacić korzystając m.in. z szybkich płatności internetowych.
07.04.2022

PGE inwestuje w źródła geotermalne - w Szczecinie podpisano list intencyjny

List intencyjny dotyczący rozwoju źródeł geotermalnych podpisano w sobotę w Szczecinie. Wody geotermalne mają być w przyszłości wykorzystywane do ogrzewania mieszkań, według wstępnych szacunków mogą dać 20 megawatów energii.
02.04.2022

Kolejni inwestorzy dołączają do wyścigu po pozwolenia na rozwój wiatraków morskich

W ostatnich tygodniach wydłużyła się znacznie lista chętnych, która złożyła wnioski o wydanie pozwolenia na budowę wiatraków na polskich wodach Morza Bałtyckiego.
30.03.2022

PGE i Ørsted ogłosiły przetarg na generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

PGE i Ørsted rozpoczęły postępowanie przetargowe dotyczące budowy lądowej infrastruktury niezbędnej do wyprowadzenia mocy z obu etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 2 i Baltica 3. Według planów przetarg ma zostać rozstrzygnięty do końca bieżącego roku.
25.03.2022

Wojciech Dąbrowski - prezes zarządu PGE, komentuje wypowiedź przewodniczącego Fransa Timmermansa

Wypowiedź przewodniczącego Fransa Timmermansa, że węgiel nie może stanowić tabu, gdy Europa próbuje uniezależnić się od rosyjskiego gazu, to de facto potwierdzenie stanowiska Polski odnośnie sprawiedliwej transformacji.
04.03.2022

PGE organizuje warsztaty dla potencjalnych wykonawców i planuje inwestycje w infrastrukturę dystrybucyjną

Rozwój nowych mocy odnawialnych wymaga wielomiliardowych nakładów na sieci dystrybucyjne. Spółka PGE Dystrybucja z Grupy PGE ma największy obszar dystrybucyjny w Polsce. W tym roku zrealizuje szereg inwestycji w infrastrukturę, czyli linie energetyczne, transformatory i rozdzielnie, w tym kablowanie sieci. Spółka organizuje warsztaty dla potencjalnych wykonawców, które będą dotyczyć planowanych programów inwestycyjnych. W ten sposób liczy na usprawnienie całego procesu inwestycyjnego.
04.03.2022

Prezes PGE: decyzja rządu o NABE to sygnał, że Polska stawia na bezpieczeństwo energetyczne

Przyjęcie przez rządu, dokumentu zakładającego utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego to ważny sygnał, że Polska stawia na bezpieczeństwo energetyczne. - przekazał PAP prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
01.03.2022

PGE partnerem studiów podyplomowych z obszaru offshore na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej – to nowy kierunek studiów podyplomowych utworzony na Uniwersytecie Morskim w Gdyni pod patronatem PGE, która realizuje projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica – największej elektrowni wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Pierwszy semestr studiów rozpoczyna się w marcu 2022 roku.
28.02.2022

PGE i Orsted wnioskują o obszar sąsiadujący z lokalizacją farmy wiatrowej MFW Baltica

Firmy PGE i Orsted starają się wspólnie o obszar na Ławicy Słupskiej, który sąsiaduje bezpośrednio z lokalizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, która ma być największej farmą wiatrową budowaną na polskich wodach Morza Bałtyckiego - poinformowała w piątek PGE Baltica.
25.02.2022

PGE wybrała polską firmę do współpracy przy budowie Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Grupa PGE chce angażować jak najwięcej krajowych przedsiębiorstw przy realizacji programu offshore. W opracowaniu dokumentacji zakupowej i w trakcie postępowania przetargowego na generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 doradcą PGE Baltica będzie ENERGOPROJEKT-KATOWICE SA.
24.02.2022

Prezes PGE: pierwszy raz EBITDA segmentu OZE przekroczyła 1 mld zł

Pierwszy raz EBITDA segmentu Energetyka Odnawialna przekroczyła 1 miliard złotych; to dobry prognostyk, gdyż obszar zielonej energetyki staje się oprócz dystrybucji kluczowy dla rozwoju Grupy PGE - wskazuje prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
24.02.2022

PGE i Ørsted ogłosiły przetarg na wykonanie kolejnych badań geotechnicznych dla MFW Baltica

PGE i Ørsted przygotowują się do realizacji trzeciego etapu badań geotechnicznych. Pozwolą one szczegółowo sprawdzić warunki gruntowe dna morskiego pod budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o mocy do 2,5 GW. Poprzednie etapy badania objęły m.in. wiercenia mające na celu określenie kolejności i głębokości zalegania warstw geologicznych, a także testy laboratoryjne na morzu i lądzie.
11.02.2022

Komitet Ekonomiczny RM przyjął program transformacji energetyki

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przyjął we wtorek program transformacji energetyki, zakładający m.in. wydzielenie aktywów węglowych - poinformował PAP rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Manys. Projektem ma się teraz zająć Komitet Stały RM.
09.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? PGE: Prowadzimy intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych

Morska energetyka wiatrowa jest szansą nie tylko na dekarbonizację polskiego sektora energetycznego, ale także firm, których portfel jest oparty o surowce np. węgiel. PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym producentem energii elektrycznej, która postawiła na inwestycje w OZE, w tym offshore wind na Morzu Bałtyckim. W tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy polski koncern o postępy w rozwoju projektów morskich. PGE prowadzi intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych dla pozyskania głównych komponen
09.02.2022

PGE opublikowało lokalizacje nowych farm wiatrowych

PGE opublikowało mapę obrazującą lokalizacje obszarów, na których koncern chce budować kolejne morskie farmy wiatrowe.
01.02.2022

PGE z najwyższym ratingiem BBB+ wśród grup energetycznych i stabilną perspektywą

„Rating agencji Fitch na poziomie BBB+, najwyższym wśród polskich grup energetycznych, potwierdza naszą wiarygodność kredytową.
28.01.2022

PGE walczy o nowe pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych

PGE podało, że złożyło do Ministerstwa Infrastruktury trzy kolejne wnioski o pozwolenia lokalizacyjne na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
27.01.2022

Prezes PGE: uwolnienie środków własnych na offshore jednym z celów nowej emisji akcji

Głównym celem emisji nowej serii akcji PGE jest przyspieszenie transformacji firm i uwolnienie środków własnych na morską energetykę wiatrową - poinformował w środę PAP prezes spółki Wojciech Dąbrowski. We wtorek zarząd PGE zdecydował o emisji akcji, która ma przynieść ok. 3.2 mld zł.
19.01.2022

PGE planuje zdobyć z emisji akcji ponad 3 mld zł na m.in. OZE i sieci

Polska Grupa Energetyczna planuje emisję nowej serii akcji i zdobycie 3,2 mld zł na sfinansowanie projektów w obszarze OZE, źródeł niskoemisyjnych i sieci. Spółka podała, że we wtorek jej zarząd podjął decyzję o emisji, zgodę musi jeszcze wydać NWZA.
19.01.2022

PGE i Ørsted poszukują wykonawcy projektu budowlanego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

PGE i Ørsted rozpoczęły przetarg na przygotowanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica tj. Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW i Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW.
17.01.2022

PGE: dzięki osłonie antyinflacyjnej klienci PGE zapłacą za prąd średnio o ok. 6 zł miesięcznie więcej zamiast 21 zł

Dzięki osłonie antyinflacyjnej klienci PGE w pierwszym kwartale 2022 r. odnotują średni wzrost brutto na rachunkach o ok. 6 zł miesięcznie zamiast 21 zł - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.
17.12.2021

PGE, ZE PAK, Energa z kontraktami mocowymi z aukcji na rok dostaw 2026

PGE, ZE PAK i należąca do PKN Orlen Energa poinformowały o zawarciu umów mocowych w efekcie przeprowadzonej w czwartek aukcji głównej rynku mocy na rok 2026. Aukcję przeprowadziły PSE, cena zamknięcia wyniosła 367,05 do 400,40 zł/kW/rok.
17.12.2021

PGE podpisała umowę o partnerstwie strategicznym z Ligą Ochrony Przyrody

PGE Polska Grupa Energetyczna i Liga Ochrony Przyrody podpisały w piątek umowę o partnerstwie strategicznym. Współpraca zakłada m.in. realizację działań z zakresu ochrony środowiska oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej.
29.11.2021

PGE: nakłady inwestycyjne w 2022 r. to około 7 mld zł, w tym MFW

Nakłady inwestycyjne PGE w przyszłym roku powinny wynieść około 7 mld zł - poinformował podczas środowej konferencji prasowej wiceprezes PGE do spraw finansowych Lechosław Rojewski.
25.11.2021

Monika Morawiecka zrezygnowała ze stanowiska prezesa PGE Baltica

Monika Morawiecka będzie prezesem PGE Baltica do końca roku. Szefowa spółki odpowiedzialnej za budowę i realizację dwóch projektów morskich farm wiatrowych o swojej decyzji poinformowała w mediach społecznościowych. - Po 15 latach w grupie PGE przyszedł czas (w końcu – jak niektórzy mogą powiedzieć) żebym poszła dalej - napisała na swoim profilu LinkedIn Monika Morawiecka.
25.11.2021

Sasin: umowa ws. budowy farm wiatrowych na Bałtyku ważnym krokiem w transformacji energetycznej

Porozumienie w sprawie budowy farm wiatrowych na Bałtyku to ważny krok w procesie transformacji energetycznej - stwierdził w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że zielona energia to przyszłość.
19.11.2021

Koło Bełchatowa powstanie centrum PGE do obsługi m.in. farm wiatrowych

PGE Energia Odnawialna uruchomi w Piaskach koło Bełchatowa regionalne centrum serwisowe do obsługi swoich farm wiatrowych i fotowoltaicznych - poinformowała w czwartek spółka z Grupy PGE. Inwestycja zostanie zrealizowana na przełomie 2021 i 2022 roku.
19.11.2021

Raben z siedmioletnim kontraktem z PGE Obrót na zakup zielonej energii

Grupa Raben poinformowała we wtorek o podpisaniu umowy ze spółką PGE Obrót na zakup zielonej energii z farm fotowoltaicznych. Począwszy od 2023 roku Raben w Polsce będzie korzystać wyłącznie z zeroemisyjnej energii.
10.11.2021

Fundacja PGE wspiera projekt badawczo-ochronny w Roztoczańskim Parku Narodowym

Fundacja PGE wspiera projekt ochrony bocianów „Roztoczańskie bociany. Ochrona symboli krajobrazu kulturowego i leśnych ostępów” w Roztoczańskim Parku Narodowym. Dzięki dofinansowaniu fundacji zlecono ocenę liczebności bociana białego w parku i otulinie.
26.10.2021

Ustka portem serwisowym dla Morskich Farm Wiatrowych

O godzinie 13.00 nastąpiło podpisanie listu intencyjnego przez PGE, PGE Baltica i Miasto Ustka, dotyczącego lokalizacji zaplecza serwisowego dla Morskich Farm Wiatrowych w Porcie Ustka.
21.10.2021

Elektrociepłownia Rzeszów od 2023 r. nie będzie używać węgla

Rozbudowa Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii oraz budowa kotłowni gazowej to dwie inwestycje, które są realizowane w elektrociepłowni w Rzeszowie. Dzięki nim w 2023 r. elektrociepłownia przestanie używać węgla.
13.10.2021

PGE rozpoczęła kampanię "Prowadzimy w zielonej zmianie"

Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła kampanię wizerunkową „PGE Prowadzimy w zielonej zmianie” - poinformowała w piątek spółka. Podkreśliła, że nowe hasło wskazuje na pozycję lidera zielonej zmiany na rynku elektroenergetycznym w Polsce.
01.10.2021

Grupa Azoty, PKP Cargo i PESA rozpoczynają współpracę na rzecz wdrożenia technologii wodorowych w transporcie szynowym

Grupa Azoty, PKP Cargo i PESA chcą współpracować na rzecz rozwoju zeroemisyjnego szynowego transportu towarowego. Spółki zamierzają wspólne realizować między innymi projekty badawczo-rozwojowe zmierzające do opracowania optymalnych sposobów wykorzystania wodoru do napędów pojazdów szynowych oraz metod transportu wodoru i tankowania pojazdów kolejowych.
24.09.2021

PGE i Orsted ruszają z przetargiem na generatory dla wspólnej farmy offshore

PGE i Orsted - partnerzy w projekcie budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku - ogłosiły przetarg na dostawę generatorów turbin wiatrowych dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica (MFW Baltica), która ma mieć moc do 2,5 GW.
16.09.2021

PGE GiEK: Andrzej Legeżyński nowym prezesem zarządu spółki

Andrzej Legeżyński został nowym prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Do pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu ds. operacyjnych i transformacji rada nadzorcza spółki powołała Krzysztofa Kuśmierowskiego.
10.08.2021

Grupa PGE największym płatnikiem podatków w Polsce

Grupa PGE w ubiegłym roku była największym płatnikiem podatków w Polsce. Według analizy przeprowadzonej przez Business Insider Polska, Grupa PGE w 2020 r. wpłaciła blisko 11 mld zł do budżetu Państwa. Była to kwota o ponad 50 proc. większa w porywaniu z ubiegłym rokiem.
28.07.2021

Łódzkie. PGE wybuduje z gminą Kleszczów farmę fotowoltaiczną

Jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce chce wybudować PGE Energia Odnawialna wspólnie z Gminą Kleszczów w Łodzkiem. Elektrownia słoneczna, której produkcja pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne ok. 25 tys. gospodarstw domowych powstanie do końca 2022 r.
05.07.2021

Wiceprezes PGE dla "Rzeczpospolitej": nie dopuszczamy możliwości zamknięcia kopalni Turów

Nie dopuszczamy możliwości zamknięcia kopalni Turów, wierzymy, że znajdą się środki na sprawiedliwą transformację kompleksów Bełchatów i Turów – podkreślił w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" Paweł Śliwa, wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej.
05.07.2021

Wygasła umowa o współpracy Tauronu i OW Offshore, Tauron chce realizować projekty z PGE i Eneą

Tauron przekazał do hiszpańskiej spółki OW Offshore oświadczenie o wygaśnięciu umowy o współpracy dotyczącej rozwijania projektów budowy morskich farm wiatrowych w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim - poinformował Tauron w komunikacie.
30.06.2021

PGE EO: 20 elektrowni słonecznych po 1 MW z kontraktem typu PPA

Spółka PGE Energia Odnawialna zbuduje 20 farm fotowoltaicznych o mocy 1 MW każda. Dzięki długoterminowemu kontraktowi typu PPA na sprzedaż energii z nich, farmy powstaną poza systemem aukcyjnym i nie będą korzystać z publicznego wsparcia.
10.06.2021

Rozpoczęto modernizację Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin w gdyńskiej elektrociepłowni

W gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła rozpoczęła się modernizacja Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin (IMOS), która przyczyni się do redukcji emisji tlenków siarki o kolejne 35 proc. - poinformowało w czwartek biuro prasowe PGE Energia Ciepła.
10.06.2021

PGE planuje kolejne inwestycje w morskie farmy wiatrowe

Polska Grupa Energetyczna planuje kolejne inwestycje w morskie farmy wiatrowe - poinformował podczas środowej konferencji prezes PGE Polska Grupa Energetyczna Wojciech Dąbrowski. Dodał, że dla spółki kluczowy jest udział polskich firm w tym projekcie.
26.05.2021

PGE zaprasza firmy z branży wiatrowej na warsztaty - czwartek 27.05.2021

PGE Energia Odnawialna zorganizuje warsztaty online dla firm zainteresowanych współpracą przy realizacji dostaw i usług związanych z bieżącą działalnością farm wiatrowych należących do spółki. Wydarzenie odbędzie się 27 maja o godz. 13.30.
26.05.2021

PGE udostępniła protokół z konsultacji transgranicznych ze stroną czeską ws. przedłużenia koncesji dla Kopalni Turów

PGE Polska Grupa Energetyczna poinformowała w sobotę, że opublikowała protokół z października 2019 roku, kończący konsultacje transgraniczne z Republiką Czeską ws. przedłużenia koncesji dla Kopalni Turów do 2044 roku.
22.05.2021

Ekolodzy ws. Turowa: takiej decyzji TSUE można było się spodziewać

Decyzji TSUE ws. wstrzymania wydobycia w kopalni Turów można było się spodziewać, to powinien być kubeł zimnej wody dla rządu, który odpowiada za transformację energetyki – wskazują organizacje ekologiczne. Przyznają jednak, że nagłe zamknięcie kopalni będzie dramatem dla regionu.
22.05.2021

PGE i Orsted sfinalizowały tworzenie joint venture dla offshore

PGE i Orsted sfinalizowały w czwartek transakcję przejęcia przez duńską firmę połowy udziałów w dwóch spółkach, które mają budować farmy wiatrowe na Bałtyku. Na dziś kwota transakcji to 686 mln zł - poinformował PAP prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
07.05.2021

PGE będzie budować farmę fotowoltaiczną na terenie elektrowni w Opolu

PGE otrzymała pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej na terenach należących do Elektrowni Opole. Jak poinformował w czwartek Maciej Gelberg z biura prasowego PGE, nowa instalacja będzie mogła rocznie wyprodukować około 1 100MWh energii elektrycznej.
29.04.2021

Władze Torunia i PGE podpisały list intencyjny ws. współpracy na rzecz rozwoju

Władze Torunia oraz Polskiej Grupy Energetycznej i PGE Energii Ciepła podpisały w środę list intencyjny ws. współpracy w zakresie rozwoju gospodarczego miasta. Ma ona zaowocować m.in. stworzeniem środowiska sprzyjającego lokalizacji nowych inwestycji.
28.04.2021

PGE EJ1 ma przygotować inwestycję w elektrownie jądrowe

Nadzór właścicielski nad spółką PGE EJ1 będzie sprawował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. PGE EJ1 ma przygotować inwestycję w elektrownie jądrowe.
22.04.2021

PGE planuje zbudować w okolicach Bełchatowa nowe farmy wiatrowe i słoneczne

Grupa PGE planuje zbudować do końca 2024 r. kilka dużych farm fotowoltaicznych na terenach pokopalnianych wokół Bełchatowa. Rozważa również uruchomienie w pobliżu nowych elektrowni wiatrowych - poinformował w środę rzecznik prasowy PGE Energia Odnawialna Maciej Gelberg.
14.04.2021

Wiceprezes Zarządu PGE SA rezygnuje ze stanowiska

Zarząd spółki PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. ("Spółka") informuje, że w dniu dzisiejszym Pan Paweł Strączyński, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych, złożył rezygnację z pełnienia funkcji z upływem dnia 31 marca 2021 roku.
31.03.2021

PGE: wysokie ceny emisji CO2 grożą wzrostem importu prądu

Stale rosnący import energii elektrycznej jest niepokojący, utrzymanie się cen emisji CO2 na poziomie 40 euro za tonę grozi dalszym wzrostem importu - ocenił wiceprezes PGE Paweł Strączyński. Jak dodał, taki scenariusz grozi wygaszaniem krajowej generacji.
24.03.2021

Grupa Kapitałowa PGE odnotowała 148 mln zł zysku netto w 2020 r. z czego blisko 6 mld zł EBITDA

Grupa Kapitałowa PGE zanotowała w 2020 r. 148 mln zł zysku netto, blisko 6 mld zł zysku EBITDA, a przychody ze sprzedaży wyniosły niemal 45,8 mld zł - wynika z opublikowanych we wtorek wyników rocznych największej polskiej spółki energetycznej.
23.03.2021

PGE apeluje w Brukseli o sprawiedliwą rewizję systemu ETS i większe środki na transformację energetyczną

Wiceprezes zarządu PGE ds. regulacji Wanda Buk wspólnie z wiceministrem klimatu Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim wzięli udział w międzynarodowej konferencji EnergyPost.eu, poświęconej roli systemu EU ETS w polityce klimatycznej Unii Europejskiej do 2030 roku. Tematem debaty była nadchodząca rewizja unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS).
22.03.2021

Aktywiści Greenpeace weszli na teren kopalni węgla brunatnego Turów

Działacze Greenpeace weszli w środę na teren kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów w Bogatyni (Dolnośląskie). Na jednej z wielkogabarytowych koparek rozwiesili transparent; domagają się m.in. odejścia od węgla do 2030 r.
17.03.2021

Zgody UOKiK dla PGE i Orsted oraz Orlenu i Northland na spółki offshorowe

PGE i duński Orsted oraz PKN Orlen i kanadyjski Northland mogą utworzyć spółki joint-venture dla budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Prezes UOKiK wydał odpowiednie zgody na koncentrację - podał w piątek urząd antymonopolowy.
12.03.2021

PGE zgłosiła do KPO projekty o wartości 74 mld zł

Największa polska spółka energetyczna PGE poinformowała, że do Krajowego Planu Odbudowy zgłosiła 24 projekty o wartości 74 mld zł. 80 proc. mają stanowić inwestycje w odnawialne źródła energii.
02.03.2021

Kluczowe inwestycje dla PGE to te w OZE, w tym offshore

Inwestycje w OZE są polskim spółkom potrzebne, by utrzymać się na rynku i mieć szanse na rozwój - ocenia prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jak dodał, Grupa jest przygotowana do transformacji.
23.02.2021

PGE wspiera " leśny eksperyment"

W lutym br. w Nadleśnictwie Gryfino rozpoczęto pierwszy etap rewitalizacji Krzywego Lasu. Dzięki temu powstaną dwie nowe plantacje drzew z nasion pozyskanych od „krzywych sosen”.
22.02.2021

Pierwszy w Polsce magazyn energii elektrycznej z wykorzystaniem modułów Powerpack Tesla

PGE Polska Grupa Energetyczna uruchomiła w Rzepedzi na Podkarpaciu pierwszy w Polsce magazyn energii elektrycznej z wykorzystaniem modułów Powerpack Tesla. To początek długofalowego programu magazynowania energii Grupy PGE, zapowiedzianego w nowej strategii Grupy.
10.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.