Wynik wyszukiwania - "rolnictwo" - Wiadomości

Rozporządzenie unijne łagodzące Zielony Ład dla rolników wchodzi w życie 25 maja

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu, m.in. znoszące obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych, wejdzie w życie 25 maja tego roku - poinformowało w piątek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
24.05.2024

Efektywna współpraca marki Diamant z plantatorami

Doskonałej jakości cukier Diamant powstaje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. To nie tylko zasługa producenta, czyli firmy Pfeifer & Langen Polska, i jego szczególnej dbałości o standardy, ale także ponad ośmiu tysięcy plantatorów, z którymi przedsiębiorstwo współpracuje. Ich zaangażowanie i wiedza w połączeniu ze wsparciem merytorycznym firmy, składają się na nowoczesną, efektywną i realizowaną z szacunkiem dla środowiska produkcję rolniczą.
21.05.2024

Plantatorzy zwiększają uprawy kakao z powodu wzrostu cen

Plantatorzy kakao w krajach Ameryki Łacińskiej rozszerzają uprawy, zachęcani rekordowym wzrostem cen tego surowca na światowych rynkach w wyniku nieurodzaju w Afryce Zachodniej – podał we wtorek dziennik „Financial Times”, powołując się na przedstawicieli w branży.
24.04.2024

TOGETAIR 2024 w Warszawie – V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny dobiega końca. O czym debatują prelegenci?

Mocne słowa na śniadaniu prasowym, podzielone zdania podczas panelu dyskusyjnego na temat rolnictwa, a to jeszcze nie koniec! Drugi dzień TOGETAIR 2024 w Warszawie stał się dziś przestrzenią do wymiany zdań i poglądów, a dyskusje skupione wokół trzech tematycznych scen połączyły ekspertów z różnych środowisk. Jakie tematy podjęli prelegenci w drugiej połowie dnia?
24.04.2024

Minister rolnictwa pozytywnie ocenia propozycje KE zmian w Zielonym Ładzie

Opublikowane w piątek przez Komisję Europejską propozycje zmian rozporządzeń rolnych związanych z Zielonym Ładem należy oceniać pozytywnie - poinformował minister rolnictwa Czesław Siekierski. Znacznie upraszczają elementy Zielonego Ładu - ocenił.
16.03.2024

Kopacz: Zapisy Zielonego Ładu wymagają korekty

Zapisy Zielonego Ładu wymagają korekty - oceniła w rozmowie z PAP wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz (PO). "Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powinien być tym, który pójdzie do Ursuli von der Leyen i rzetelnie powie jak wygląda sytuacja" - dodała.
10.03.2024

Rolnictwo regeneracyjne narzędziem do walki z CO2 w sektorze upraw

Sektor rolnictwa, który zaopatruje sklepy, a co za tym idzie - nasze lodówki w produkty spożywcze, ma dwa oblicza. Obecnie, ze względu na niewłaściwe praktyki, np. nadmierne chemiczne nawożenie czy pestycydy, jest jednym z największych emitentów zanieczyszczeń środowiska, lecz może się wydajnie przyczyniać do… redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jak to możliwe? Dzięki szerszemu stosowaniu założeń (płodozmiany, wykorzystanie resztek roślinnych) rolnictwa regeneracyjnego - klucza do zrównoważonej przyszłości gospodarstw rolnych.
06.03.2024

Rolnicy w Szwajcarii żądają, by władze wypełniały zobowiązania redukcji emisji gazów

Rolnicy kilku kantonów zażądali, by szwajcarskie władze federalne podjęły wszelkie niezbędne środki w celu wypełnienia międzynarodowych i krajowych zobowiązań Szwajcarii w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.
06.03.2024

Grabiec: regulacje Zielonego Ładu dot. rolnictwa nie do przyjęcia dla Polski

Z polskiej perspektywy obecne regulacje Zielonego Ładu dotyczące rolnictwa są nie do przyjęcia - oświadczył w poniedziałek szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Jak dodał, rząd od początku urzędowania zabiega o zmianę tych przepisów.
05.03.2024

MRiRW proponuje większą elastyczność produkcji dla gospodarstw ekologicznych

Rolnicy prowadzący gospodarstwa ekologiczne będą mogli zmieniać rodzaj produkcji przed upływem terminu tzw. zobowiązania, zachowując prawo do dopłat - zakłada projekt zmiany rozporządzenia ws. przyznawania płatności ekologicznych, opublikowany w piątek.
02.03.2024

MRiRW: 3,5 mld zł na dopłaty w ramach ekoschematów

Całkowita pula środków na płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 r. wynosi 3 mld 519 mln zł - poinformował resort rolnictwa. Ministerstwo opublikowało w środę stawki dopłat w ramach ekoschematów. ­
22.02.2024

51,8 mld euro - kolejny rekord w eksporcie żywności z Polski w 2023 roku

W 2023 r. krajowi przedsiębiorcy sprzedali za granicę towary rolno-spożywcze o rekordowej wartości 51,8 mld euro (236 mld zł), tj. za kwotę o 8,1 proc. wyższą niż rok wcześniej – poinformował dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz. Największe przychody uzyskano z eksportu mięsa i przetworów mięsnych.
18.02.2024

Nabór wniosków w programie „Energia dla wsi” został wydłużony do 29 lutego 2024 r.

Nabór wniosków w programie „Energia dla wsi” został wydłużony do 29 lutego 2024 r. - poinformował w czwartek resort rolnictwa. Dodano, że w związku z dużym zainteresowaniem programem skierowanym do rolników i spółdzielni energetycznych, zwiększono też jego budżet ze 100 mln zł do 1 mld zł.
15.12.2023

Raport brukselskiego think tanku: unijna polityka rolna zakładnikiem ideologii klimatycznej

Dzisiejsza polityka rolna ma służyć przede wszystkim interesom środowiskowym i klimatycznym, a dopiero w drugiej kolejności bezpieczeństwu żywnościowemu; prowadzi to do sytuacji, w której nie opłaca się być rolnikiem - diagnozuje najnowszy raport brukselskiego think tanku MCC Brussels pt. "Cicha wojna z rolnictwem".
01.12.2023

Eksport wołowiny do Chin szansą dla polskiego rolnictwa?

Zainteresowanie eksportem na rynek chiński jest duże, ponieważ konsumpcja mięsa wołowego w Chinach każdego roku rośnie. Eksport do Chin będzie motorem rozwoju polskiego rolnictwa – przekazał dla PAP prezes zarządu Związku Polskie Mięso dr Witold Choiński.
26.11.2023

Do 24 listopada - wnioski o pomoc na inwestycje chroniące wody przed azotanami

Jeszcze do 24 listopada 2023 r. można się ubiegać o wsparcie na inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych - przypomina ARiMR. Limit na rolnika i gospodarstwo wynosi 150 tys. zł - dodano.
16.11.2023

Około jedna piąta gatunków roślin i zwierząt Europy zagrożona wymarciem

Około jednej piątej gatunków roślin i zwierząt Europy grozi wymarcie - wynika z nowych analiz ponad 14,6 tys. gatunków zagrożonych. Jako jeden z najważniejszych czynników negatywnie wpływających na te gatunki wymienia się zmiany krajobrazu związane z rozwojem rolnictwa.
09.11.2023

Konferencja Agrowoltaika. Nowoczesne rolnictwo napędzane energią słońca

Już 15 listopada w Warszawie rusza pierwsza w Polsce konferencja poświęcona agrowoltaice - Konferencja Agrowoltaika. Nowoczesne rolnictwo napędzane energią słońca. Zachęcamy do rejestracji.
08.11.2023

Warsztaty dla rolników i nasadzenia - współpraca Lidl Polska z Fundacją WWF Polska na rzecz ochrony bioróżnorodności w Polsce

Dzisiejsze decyzje w temacie ochrony środowiska mają wpływ na przyszłe pokolenia i mogą zatrzymać trend zanikającej bioróżnorodności. Dlatego Lidl Polska wspólnie z Fundacją WWF Polska angażują się w odtworzenie krajobrazu rolniczego w Polsce. Obecnie przeprowadzają pilotażową akcję nasadzeń śródpolnych i warsztaty edukacyjne dla rolników i producentów współpracujących z siecią.
06.11.2023

Agrowoltaika: podwójne wykorzystanie gruntów - do produkcji rolnej i energii

Agrowoltaika, czyli połączenie na tym samym obszarze produkcji rolnej i produkcji energii z paneli może być receptą na ochronę gruntów rolnych przed zmianami klimatycznymi, jak i na brak gruntów pod fotowoltaikę - przekonuje Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki.
05.11.2023

Ardanowski: Polska ma słabe gleby, konieczne jest zwiększenie ich żyzności

Eksperci, przedstawiciele środowisk rolniczych i resortu rolnictwa uważają, że kluczową sprawą dla polskiego rolnictwa jest zwiększenie zawartości próchnicy w glebie. Rolnictwu węglowemu poświęcone było wtorkowe posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.
25.10.2023

Do 150 tys. zł dla gospodarstwa na ograniczenie zrzutu azotanów do wód

Maksymalnie 150 tys. zł będzie mogło otrzymać jedne gospodarstwo na inwestycje związane z ograniczeniem zrzutu azotanów do wód, poinformował w piątek resort infrastruktury. Nabór wniosków będzie trwał od 25 października do 24 listopada br. Wnioski należy składać do ARiMR.
20.10.2023

W miarę ocieplania się klimatu rolnictwo zagrozi bioróżnorodności nawet przy biegunach Ziemi

Światowy krajobraz rolniczy w ciągu najbliższych 40 lat mocno się zmieni. Wraz ze wzrostem globalnej temperatury obszary dzikiej przyrody coraz bliżej biegunów Ziemi staną się odpowiednie do uprawy roślin, co bardzo zagrozi ich bioróżnorodności.
20.10.2023

Rząd zaktualizował Strategię zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030

Rząd podjął uchwałę ws. przyjęcia aktualizacji Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Aktualizacja dokumentu jest konieczna m.in. ze względu na prace KE nad wizją i założeniami polityki rolnej UE po 2027 r.
17.10.2023

Zmiany klimatyczne są zagrożeniem dla rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Dla niektórych grup żywność może stać się zbyt droga

Coraz rzadsze i obfitsze opady oraz ekstremalne zjawiska pogodowe zagrażają uprawom i infrastrukturze rolnej. Wymaga to od rolników stosowania nowych metod walki np. z gradem czy opadaniem wód, ale także dostosowania się do wymogów unijnych nakierowanych na walkę ze zmianami klimatu. Obydwa kierunki działania, jak podkreślają eksperci i rolnicy, powinny być wspierane przez rząd. Mimo zagrożeń w Polsce żywności w krótkim terminie nie zabraknie, ale może ona podrożeć i dla najuboższych grup stać się niedostępna ekonomicznie.
28.09.2023

Nowe możliwości SeaData: Rozwiązania dla rolnictwa

Znana z tworzenia zaawansowanych rozwiązań w zakresie monitoringu środowiska firma SeaData zaczyna podkreślać wszechstronność swoich systemów. Chociaż dotychczas skupiała się głównie na rozwiązaniach związanych z monitoringiem środowiska, tworzące platformy analityczne takie jak YetiSense czy CORAL, teraz firma wskazuje na potencjał wykorzystania jej technologii w innych sektorach, w tym w rolnictwie.
22.09.2023

J. Kowalski: 11 września wejdzie w życie ustawa dot. ułatwień w powstawaniu rolniczych biogazowni

W poniedziałek 11 września wejdzie w życie w życie ustawa dot. ułatwień w powstawaniu rolniczych biogazowni – poinformował w piątek wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski. Podkreślił, że to kierunek walki o tańszą energię i ciepło oraz sposób na produkcję naturalnego nawozu.
08.09.2023

IUNG: deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się, ale niedobór wody występował w całym kraju

Deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się, jednakże niedobór wody występował w całym kraju – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy. Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na ziarno i na kiszonkę – dodano.
08.08.2023

Ardanowski: należy podjąć działania na rzecz poprawy jakości gleby w Polsce

Należy podjąć działania na rzecz poprawy jakości gleby w Polsce - powiedział PAP przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że w celu zatrzymania degeneracji gleb potrzeby jest program, który poprawi jej strukturę a także ograniczy zużycie nawozów sztucznych.
11.07.2023

Hiszpańskie media: susza wywołuje napięcia między rolnikami a hotelarzami

Narastające w Hiszpanii niedobory wody i fale upałów powyżej 40 stopni C prowadzą w tym kraju do coraz większych napięć pomiędzy rolnikami a przedsiębiorcami sektora turystycznego, informują media.
10.07.2023

Krajowa Izba Biopaliw: biopaliwa pomogą zdjąć z rynku nadwyżki rzepaku i kukurydzy

Dzięki przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy biopaliwowej możliwe będzie zdjęcie z rynku nadwyżek rzepaku i kukurydzy, ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Krajowej Izby Biopaliw Adam Stępień. Jego zdaniem zmiany zwiększą popyt na krajowe surowce rolne.
10.07.2023

Specustawa dotycząca biogazowni rolniczych na ostatniej prostej. Polska ma szansę być w tym obszarze potentatem

Skrócenie procesu inwestycyjnego i znaczące ułatwienia dla budowy biogazowni rolniczych to najważniejszy cel specustawy, która została przyjęta na ostatnim posiedzeniu Senatu i ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Resort rolnictwa szacuje, że dzięki nowym przepisom może powstać w Polsce nawet ok. 2 tys. biogazowni rolniczych.
07.07.2023

Od 3 czerwca wyższa stawka zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego

W sobotę wchodzi w życie nowelizacja ustawy o zwrocie akcyzy od paliwa rolniczego. Według nowych przepisów rolnicy mogą otrzymać zwrot do 2 zł za litr.
03.06.2023

20 procent ukraińskich pól nie zostanie obsianych

Rolnicy nie będą w stanie obsiać (na Ukrainie - PAP) jednej piątej pól z powodu wojny - ocenia Dmytro Sołomczuk z parlamentarnej komisji rolnictwa Ukrainy.
22.03.2023

Europosłowie: nowe unijne prawo dot. pestycydów może uderzyć w rolnictwo w UE; ceny żywności wzrosną

Bruksela pracuje nad nowymi przepisami, które zakładają znaczne ograniczenie stosowania pestycydów do 2030 r. Część europosłów ostrzega jednak, że zbyt „ambitne” podejście może uderzyć w unijne rolnictwo, a w efekcie ceny żywności wzrosną. „Nie możemy fundować sobie w czasie wojny kryzysu żywnościowego” – mówi Adam Jarubas (PSL). „W przypadku wielu państw członkowskich chodzi o 100 proc. ich terenów rolniczych” – ostrzega Krzysztof Jurgiel (PiS).
02.03.2023

Zielona rewolucja na wsi: niezależność energetyczna i rozwój OZE [WIDEO]

W czasach kryzysu energetycznego samorządowcy stawiają na samowystarczalność i rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym pozyskiwanie energii z biogazu, biometanu, biomasy i zrębki leśnej. „Jeden wiatrak, biogazownia i farmy fotowoltaiczne do 10 MW - to powinno zabezpieczyć teren wiejski” - mówi Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.
17.02.2023

Włoskie uprawy ryżu zagrożone z powodu suszy

Uprawy ryżu na północy Włoch są zagrożone z powodu dotkliwej suszy - alarmują rolnicy. W tym roku obszar upraw będzie najmniejszy od 30 lat.
17.02.2023

Certyfikacja węglowa i dywersyfikacja ryzyka szansą dla rolników

Ostatnie miesiące nie były najłatwiejsze dla polskiego rolnictwa. Wzrost kosztów produkcji, związany z podwyżką cen surowców i energii, spadek cen zbóż w skupach, niepewność rynkowa – to tylko jedne z wielu bolączek rolników.
14.02.2023

ARiMR: do 1 marca rolnicy mogą wnioskować o wsparcie ws. nawadniania i OZE

Rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych źródeł energii, mogą ubiegać się o wsparcie do 1 marca br. - przypomniała w piątek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która prowadzi nabór wniosków.
13.02.2023

Wsparcie dla hodowców świń, którzy ucierpieli z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Od 18 do 31 stycznia br. hodowcy świń, którzy ponieśli straty z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, będą mogli składać wnioski o wsparcie finansowe - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wsparcie wynosi co najmniej 2 tys. 400 zł i nie więcej niż 15 tys. euro na rolnika - dodano.
14.01.2023

Ekspert: przed rolnictwem ekologicznym chude lata

Gospodarstwa ekologiczne zajmują w Polsce około 550 tys. hektarów, a do roku 2030 obszar ten ma zostać podwojony. To będzie trudne zadanie, kryzys zagląda do kieszeni konsumentów. Przed rolnictwem ekologicznym chude lata – uważa Dawid Piechota, właściciel ekogospodarstwa z woj. świętokrzyskiego.
31.12.2022

PIE: nawet 6,5 mld zł rocznie strat z powodu suszy w plonach w Polsce

Nawet 6,5 mld zł może wynosić wartość plonów, które tracimy przeciętnie co roku w wyniku susz. Największe straty odnotowano w woj. wielkopolskim - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Gospodarcze koszty suszy dla polskiego rolnictwa".
02.11.2022

Kowalczyk: rolnictwo jest dobrym miejscem do tego, by rozwijać energię odnawialną

"Rolnictwo jest dobrym miejscem do tego, aby energię odnawialną rozwijać” – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas V Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, środowisko, rolnictwo" w Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno k. Międzyzdrojów (woj. zachodniopomorskie). Wskazał, że stabilizację zaopatrzenia w energię dają biogazownie.
21.10.2022

Polacy zbadali, czy - i ile pestycydów - spożywamy wraz z owocami

Sprzedawane na polskim rynku jabłka i cytrusy są dziś zanieczyszczone pestycydami w znacznie mniejszym stopniu, niż dekadę temu - ustalili naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Przypisują to wprowadzeniu obostrzeń dot. maksymalnego limitu pozostałości pestycydów w owocach.
20.10.2022

Czechy. Komisarz UE do spraw rolnictwa zapewnia, że nie ma ryzyka braku żywności w Europie

Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział w piątek w Pradze podczas nieformalnego spotkania ministrów rolnictwa UE, że nie ma ryzyka braku żywności w Europie. Ministrowie rozmawiali m.in. o wywozie zboża z Ukrainy.
16.09.2022

Liderzy połączyli siły – rozwijają nowoczesne rolnictw

Saaten Union – ekspert w hodowli roślin przystosowanych do nowoczesnego rolnictwa – rozpoczął współpracę z John Deere, światowym liderem technologii rolnej. Cel? Zmaksymalizowanie potencjału wysokowartościowych nasion.
06.09.2022

Premier do rolników: rolnictwo pozostaje jednym z filarów polskiej gospodarki

Rolnictwo pozostaje jednym z filarów polskiej gospodarki, a bezpieczeństwo żywnościowe ma ważne znaczenie dla stabilności państwa - napisał w liście do rolników z gminy Potok Górny (Lubelskie) premier Mateusz Morawiecki. Słowa szefa rządu podczas niedzielnych dożynek odczytał wicepremier Jacek Sasin.
21.08.2022

Rozwiązaniem na suszę w rolnictwie jest wykorzystywanie wody z oczyszczonych ścieków komunalnych w rolnictwie

Komisja Europejska opublikowała wytyczne, mające pomóc państwom członkowskim w stosowaniu przepisów, dotyczących bezpiecznego ponownego wykorzystania oczyszczonych ścieków komunalnych do nawadniania w rolnictwie. Chce, aby kraje UE wykorzystywały więcej tej wody
03.08.2022

Ciągła susza zagraża naszemu rolnictwu

Ciągła susza zagraża naszemu rolnictwu; problemy z czystą, pitną wodą są ogromne; my jako obywatele jeszcze jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że wodę nadal mamy, natomiast przemysł i rolnictwo są w dużo gorszej sytuacji - mówi w czwartkowym wydaniu "Super Expressu" prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
28.07.2022

Komisja za większością poprawek Senatu do ustawy o rolnictwie ekologicznym

Sejmowa komisja rolnictwa poparła 9 z 11 poprawek Senatu do ustawy o rolnictwie ekologicznym. Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów m.in. w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną.
24.06.2022

Gdyński startup pomoże w tworzeniu rolnictwa na Marsie [GALERIA]

Kiedy wyobrażamy sobie Marsa, myślimy o odległej czerwonej planecie. Jednak za sprawą firmy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia staje się on nam zdecydowanie bliższy. A to wszystko dzięki powstałemu w Gdyni nanoproszkowi NanoboosteX – opracowanemu z użyciem nanotechnologii, dzięki któremu będzie możliwa naturalna uprawa żywności na innych planetach.
23.06.2022

Senacka komisja za szeregiem poprawek do ustawy o rolnictwie ekologicznym

Senacka komisja rolnictwa zaakceptowała szereg poprawek do ustawy o rolnictwie ekologicznym. Głównym celem ustawy jest dostosowanie polskich przepisów do regulacji unijnych m.in. w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją.
09.06.2022

ARiMR przedłuża nabór dla podmiotów wdrażających innowacje w rolnictwie

O dwa tygodnie, do 29 czerwca został wydłużony termin naboru wniosków o wsparcie dla podmiotów wdrażających innowacyjne rozwiązania w rolnictwie - poinformowała w poniedziałek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
30.05.2022

Grupa Azoty po rozmowach z Ambasadorem i przedstawicielami Republiki Peru na temat współpracy w zakresie rozwiązań dla rolnictwa precyzyjnego

Podczas spotkania rozmawiano o możliwej współpracy w zakresie rolnictwa precyzyjnego. Celem rozmów było zdefiniowanie obszarów, w których Grupa Azoty mogłaby dostarczyć produkty i usługi wspomagające transformację peruwiańskiego rolnictwa. Równolegle z rozmowami na temat projektów dla rolnictwa precyzyjnego, Grupa Azoty rozwija działalność handlową w Peru – wkrótce na terenie kraju otwarty zostanie oddział COMPO EXPERT, spółki wchodzącej w skład Grupy Azoty.
17.05.2022

Czy rolnictwo regeneracyjne zahamuje zmiany klimatu? Raport EASAC

Rolnictwo powoduje negatywne zmiany w środowisku naturalnym i emisję gazów cieplarnianych. Odpowiedzią może być rolnictwo łączące produkcję z ochroną i odbudową ekosystemów. O tym mówi nowy raport europejskich Narodowych Akademii Nauk „Rolnictwo regeneracyjne w Europie”.
09.05.2022

KIB: nie zabraknie nam surowców do produkcji biopaliw i żywności

Nie zabraknie nam surowców rolnych do produkcji biopaliw jak i żywności czy pasz - zapewnia w rozmowie z PAP dyrektor Krajowej Izby Biopaliw Adam Stępień. Dodaje, że biopaliwa mogą wspierać uniezależnienie Polski od dostaw węglowodorów z Rosji.
23.04.2022

128 biogazowni rolniczych na koniec 2021 roku

128 instalacji biogazu należących do 109 podmiotów na koniec ub.r. było wpisanych do rejestru wytwórców biogazu rolniczego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - wynika z raportu za 2021 r. z działalności podmiotów wytwarzających biogaz rolniczy lub energię elektryczną z biogazu rolniczego.
30.03.2022

Ukraina. Premier zapowiada akcję sadzenia plonów, by zabezpieczyć zapasy żywności

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował w niedzielę, że rząd tego kraju będzie wspierał akcję sadzenia plonów, aby w dobie rosyjskiej inwazji zabezpieczyć zapasy żywności.
13.03.2022

Uprawy GMO mogą pozytywnie wpływać na klimat

Uprawy modyfikowane genetycznie mogą przyczynić się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych w Europie - ustalili naukowcy z Uniwersytetu w Bonn (Niemcy).
11.02.2022

Polska chce możliwości dopłat do nawozów

Chcę wprowadzić możliwość dopłat do nawozów; apeluję do Komisji Europejskiej, by jak najszybciej udzieliła na to zgody polskiemu rządowi - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
10.02.2022

Grupa Azoty wytwarza nawozy na pełnych zdolnościach produkcyjnych

Wytwarzamy nawozy na pełnych zdolnościach produkcyjnych i sprzedajemy wszystko – poinformowała PAP Grupa Azoty. Jak oceniła, "rynek jest trudny". Po wprowadzeniu zerowego VAT na nawozy, spółka przewiduje, że dotychczasowe ceny netto staną się cenami brutto.
01.02.2022

Kowalczyk: Zielony Ład jest faktem, teraz trzeba go umiejętnie wdrożyć

Europejski Zielony Ład jest już zatwierdzony przez KE, teraz dyskusja powinna dotyczyć tego, jak go wdrożyć do polskiego rolnictwa, by nie powodował nadmiernych obciążeń dla rolników - powiedział PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
31.01.2022

We wtorek połączone prezydenckie Rady zajmą się wpływem Zielonego Ładu na rolnictwo

Analiza potencjalnego wpływu Europejskiego Zielonego Ładu na sytuacją polskiego rolnictwa będzie tematem wtorkowego posiedzenia połączonych prezydenckich Rad ds. Rolnictwa oraz ds. Środowiska - przekazali ich szefowie Jan Krzysztof Ardanowski i Paweł Sałek.
17.01.2022

Rolnictwo ekologiczne - bez mechanizmu degresywności dopłat

Rezygnację ze stosowania mechanizmu degresywności płatności ekologicznych od 2022 r. - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, który trafił do prac rządowych. Oznacza to, że gospodarstwa powyżej 50 ha nie będą miały zmniejszonej dopłaty bezpośredniej.
11.01.2022

Polska wraz z innymi państwami podejmuje temat wysokich cen nawozów w UE

Na spotkaniu ministerialnym w Brukseli Polska wraz z innymi państwami podjęła temat wysokich cen nawozów w UE. "Stawiają pod znakiem zapytania opłacalność produkcji" - powiedział dziennikarzom wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra. Podkreślił, że Polska oczekuje działań KE w tej kwestii.
14.12.2021

Rolnicy korzystają z OZE

W odpowiedzi na wzrost kosztów energii elektrycznej i nawozów azotowych SolarSpot, dynamicznie rozwijająca się spółka z branży OZE, nawiązała współpracę z dostawcą rozwiązania 365FarmNet - oprogramowania do zarządzania gospodarstwem rolnym.
08.12.2021

Coraz więcej zagrożeń rolnictwa spowodowanych zmianami klimatu

W rolnictwie coraz większe ryzyko stwarzają zmiany klimatu i związane z nimi gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak susze, gradobicia, wichury, powodzie i deszcze nawalne. Jednym z podstawowych zagrożeń dla rolniczego mienia są też pożary, których liczba sukcesywnie rośnie. Budynki, które wchodzą w skład gospodarstwa, rolnik musi ubezpieczać obowiązkowo, ale pozostałe mienie, np. maszyny i sprzęt, zwierzęta gospodarskie, ziemiopłody czy zgromadzone zapasy, może objąć dobrowolną polisą.
22.11.2021

Innowacyjny zielony nawóz z recyklingu bioplastików

Bioplastiki można w prosty i przyjazny dla środowiska sposób przetworzyć chemicznie na bogate w azot nawozy. Odkrycia te otwierają drogę do zrównoważonych systemów obiegowych, które jednocześnie rozwiązują problemy takie jak zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi, wyczerpywanie się zasobów petrochemicznych i głód na świecie.
16.11.2021

Kowalczyk: będę podejmował próbę obniżenia cen uprawnień do emisji CO2 dla fabryk nawozów

Będę podejmował próbę obniżenia cen uprawnień do emisji CO2 dla fabryk nawozów, bo cen gazu nie jesteśmy w stanie obniżyć – powiedział wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w czwartek.
05.11.2021

Raport: można zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w rolnictwie

Dzięki produkcji biometanu m.in. z odpadów rolno-spożywczych można zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych pochodzącyh z rolnictwa nawet o 80 proc. Będzie to możliwie dzięki budowaniu biogazowni - wynika raportu Związku Polskie Mięso, „Wieprzowina - nowa perspektywa”.
25.10.2021

Naukowcy: zmiany klimatu mogą zmniejszyć produkcję i zmienić smak whisky

Zmiany klimatu mogą spowodować ograniczenie, a nawet wstrzymanie produkcji whisky w części szkockich destylarni w ciągu najbliższych 60 lat - ostrzega raport naukowców z University College London (UCL), o którym piszą w sobotę brytyjskie media.
24.10.2021

Badanie: 63 proc. Polaków spotkało się z pojęciem "zrównoważone rolnictwo"

Z pojęciem rolnictwa zrównoważonego spotkało się już 63 proc. dorosłych Polaków, ale pogłębioną wiedzę na ten temat deklaruje tylko 6 proc. badanych. Najczęściej pojęcie to znają mieszkańcy wsi, mężczyźni oraz osoby powyżej 55 roku życia - wynika z badania "Barometr Bayer".
21.10.2021

Czy inżynieria genetyczna może uratować środowisko?

Brytyjski rząd wspiera badania nad zastosowaniem inżynierii genetycznej w rolnictwie, aby stworzyć bardziej zrównoważone produkty i chronić bioróżnorodność.
10.10.2021

MRiRW: podpisanie umowy ws. wykorzystania dronów w rolnictwie

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisały w czwartek w resorcie rolnictwa list intencyjny dotyczący wykorzystania dronów w rolnictwie.
08.10.2021

Świat inwestuje w IA i zeroemisyjne uprawy

Firma Iron Ox, która rozpoczęła autonomiczne rolnictwo w 2018 roku, uprawia produkty w szklarniach zaprojektowanych od podstaw w celu złagodzenia wpływu tego sektora na środowisko. To podejście oparte jest na danych wspierane przez naukę o roślinach, robotykę i sztuczną inteligencję.
05.10.2021

Drony wesprą ekologiczne rolnictwo

Tradycyjną – wydawałoby się – branżę, jaką jest rolnictwo, coraz częściej zmieniają nowoczesne technologie takie jak internet rzeczy czy sztuczna inteligencja, a globalny sektor agritech rośnie w siłę.
04.10.2021

Od wspierania rolników po ochronę środowiska - cele polityki rolnej UE

W UE jest ok. 10 mln gospodarstw rolnych, a sektory rolny i spożywczy razem tworzą w Unii prawie 40 milionów miejsc pracy. UE wspiera rolnictwo dzięki wspólnej polityce rolnej (WPR), która obejmuje szereg celów, także środowiskowych.
24.09.2021

Grupa Azoty uruchamia instalację kwasów humusowych

W nowopowstałym Centrum Wdrożeniowym Grupy Azoty S.A. w Tarnowie uruchomiona została linia pilotażowa do produkcji kwasów humusowych, o zdolnościach produkcyjnych rzędu 2500 ton rocznie dla podstawowego produktu Tohumus. Nowa linia to efekt prac badawczych prowadzonych w tarnowskim Centrum Badawczo Rozwojowym Grupy Azoty.
17.09.2021

ARiMR: przesunięty nabór wniosków dot. przetwórstwa rolno-spożywczego i rolniczego handlu detal.

Nabór wniosków dla zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego został przesunięty z września na październik br., a dla rolników zainteresowanych rolniczym handlem detalicznym (RHD) - z października na listopad 2021 r. - informuje w środę Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.Nabór wniosków dla zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego został przesunięty z września na październik br., a dla rolników zainteresowanych rolniczym handlem detalicznym (RHD) - z października na listopad 2021 r. - informuje w środę Agencja Restruktu
16.09.2021

Copa-Cogeca postuluje zniesienie ceł antydumpingowych na nawozy

Unijna organizacja rolników Copa-Cogeca postuluje, by KE zniosła środki antydumpingowe na nawozy, zwłaszcza na roztwór saletrzano-mocznikowy (UAN) - informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. Zdaniem rolników, jest to jeden z powodów wzrostu cen nawozów.
08.09.2021

Zielony Ład będzie miał wpływ na rolnictwo

Unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorz Puda podczas XXX Forum Ekonomicznego wezmą udział w panelu na temat Zielonego Ładu.
02.09.2021

Polski Patent - termoplastyczna skrobia - biodegradowalny polimer Grupy Azoty

Nagroda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za Innowacyjny Produkt trafiła do Grupy Azoty S.A. Biodegradowalna skrobia termoplastyczna doceniona została podczas Targów Potato Poland - XXVIII Krajowych Dni Ziemniaka.
30.08.2021

Do jutra można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego za paliwo do produkcji rolnej

Tylko do 31 sierpnia rolnicy mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej - przypomina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pieniądze będą wypłacane 1-29 października br. gotówką.
30.08.2021

Sondaż: 83 proc. kupujących docenia lepszą jakość produktów od rolników

Co czwarty konsument kupuje żywność bezpośrednio od rolników, 83 proc. z badanych zauważa jej lepszą jakość – wskazuje raport Accenture i Stowarzyszenia „ASAP”. Coraz częściej produkty kupowane są przez internet.
26.08.2021

Organizacje branżowe sektora rolno-spożywczego łączą siły na rzecz rozwoju Giełdowego Rynku Rolnego

Towarowa Giełda Energii powołała Radę Rynku Rolnego, w skład której wchodzą przede wszystkim przedstawiciele organizacji reprezentujących sektor rolno-spożywczy. Ponadto w radzie znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Grupy Kapitałowej GPW. Celem Rady jest wypracowywanie rekomendacji dotyczących między innymi strategii rozwoju Giełdowego Rynku Rolnego.
25.08.2021

MRiRW: minister Puda rozmawia z rolnikami o sytuacji w rolnictwie

Minister rolnictwa Grzegorz Puda rozmawia z rolnikami na temat sytuacji w rolnictwie - poinformował resort rolnictwa w odniesieniu do protestów rolników z AgroUnii.
25.08.2021

GPW: Towarowa Giełda energii powołała Radę Rynku Rolnego

Towarowa Giełda Energii powołała Radę Rynku Rolnego, w skład której wchodzą eksperci z branży rolno- spożywczej. Rada ma m.in. doradzać TGE w zakresie rozwoju Giełdowego Rynku Rolnego – poinformowała GPW w poniedziałkowej informacji prasowej.
24.08.2021

Puda: w ramach 100 dni Polskiego Ładu przyjmiemy ustawy dla rolników

W ramach 100 dni Polskiego Ładu przyjęte zostaną ustawy o rolniczym handlu detalicznym i o paliwach. Obie ustawy już są procedowane, chcemy jak najszybciej wprowadzać ułatwienia dla rolników - zapowiedział w piątek minister rolnictwa Grzegorz Puda.
20.08.2021

Prezydent podpisał nowelę o grupach producentów rolnych

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy ułatwiają tworzenie i funkcjonowanie grup producentów rolnych - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.
17.08.2021

Nawóz CRF odżywia roślinę powoli; metodę jego produkcji ulepszono na AGH

Rośliny, które wolniej i w kontrolowany sposób wchłaniają substancje odżywcze z nawozu, są w lepszej kondycji niż rośliny nawożone konwencjonalnie - pokazują badania naukowców z AGH. Zoptymalizowali oni produkcję nawozów o kontrolowanym uwalnianiu pierwiastków biogennych (z ang. controlled release fertilizer – CRF) i sprawdzili, jak działają one na facelię miododajną, owies i proso.
16.08.2021

Komisja rolnictwa nie poparła poprawek ws. finansowania organizacji w Copa-Cogeca

Sejmowa komisja rolnictwa nie poparła w środę poprawek zaproponowanych przez Senat, dotyczących finansowania Krajowej Rady Spółdzielczej w unijnej organizacji rolników Copa-Cogeca.
12.08.2021

Kołodziejczak: AgroUnia chce być partią; nie można ukryć, że reprezentujemy dużo większą grupę niż tylko rolników

Został złożony wniosek o rejestrację AgroUnii jako partii politycznej. Nie można ukryć, że reprezentujemy dużo szerszą część społeczeństwa niż tylko rolników; czujemy się spadkobiercami ruchów ludowych i solidarnościowych - powiedział PAP Michał Kołodziejczak, lider organizacji.
11.08.2021

Senat zaproponował poprawki do noweli dot. wsparcia finansowego polskich organizacji rolnych w UE

Senat w piątek zaproponował poprawki do nowelizacji ustawy o izbach rolniczych, która przewiduje dalsze wsparcie z budżetu kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolnych w UE.
06.08.2021

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego

Rada Ministrów przyjęła w piątek projekt nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Nowe przepisy zwiększą m.in. limit oleju napędowego, zużywanego na 1 ha upraw rolnych.
02.08.2021

PSL apeluje, by sklepy z częściami do maszyn rolniczych były w czasie żniw otwarte w niedziele

O to, by sklepy z częściami do maszyn rolniczych w czasie żniw były otwarte w niedziele oraz by wobec właścicieli tych sklepów nie były z tego powodu wyciągane konsekwencje - zaapelował w środę poseł Jarosław Rzepa.
29.07.2021

MRiRW: Pre-Summit ONZ nt. systemów żywności dla świata

Od 26 do 28 lipca 2021 roku odbywa się spotkanie przygotowawcze Szczytu Systemów Żywnościowych ONZ 2021. Stronę polską reprezentuje minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda - poinformował resort rolnictwa.
28.07.2021

Premier: rolnictwo to wspaniały polski sektor eksportowy, ale przede wszystkim to jest sól ziemi

– We wszystkich możliwych miejscach i na wszystkich możliwych etapach produkcji i sprzedaży będziemy wspierać polskiego rolnika i polskie rolnictwo – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w rodzinnym Gospodarstwie Ogrodniczym pana Jerzego Wilczewskiego w Białousach w woj. podlaskim. Premier podkreślił, że Polski Ład dla rolnictwa jest jednym z priorytetowych działań rządu.
23.07.2021

MRiRW: rolnicy będą mogli zrefundować część wydatków na bioasekurację

Od 6 sierpnia do 27 sierpnia producenci utrzymujący świnie będą mogli złożyć wnioski na refundację połowy wydatków, jakie ponieśli na bioasekurację - poinformował w czwartek resort rolnictwa.
23.07.2021

Premier: Polski Ład zbudowaliśmy w taki sposób, żeby skorzystać z różnorodności polskiego rolnictwa

Polski Ład dla rolnictwa zbudowaliśmy w taki sposób, żeby skorzystać z wielkiej różnorodności polskiego rolnictwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w woj. podlaskim. Zapowiedział prace legislacyjne nad ubezpieczeniem, które pozwolą "odetchnąć" rolnikom od klęsk żywiołowych.
23.07.2021

Pszczoły i zapylacze zagrożone na całym świecie, w tym w Europie Zachodniej

Populacja zapylaczy i pszczół, które są kluczowe w funkcjonowaniu ekosystemów czy produkcji żywności, jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Europie Zachodniej, przez monokulturę rolnictwa i jego chemizację oraz zmiany klimatu - mówi PAP ekolog prof. dr hab. Piotr Skubała.
21.07.2021

Projekt: wprowadzenie decyzji środowiskowej dla działania "restrukturyzacja małych gospodarstw"

Wprowadzenie regulacji zobowiązujących beneficjenta do przedstawienia dokumentów potwierdzających przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko zakłada projekt zmiany rozporządzenia dot. przyznawania pomocy dla małych gospodarstw.
16.07.2021

Puda o masowym przetwórstwie: po raz pierwszy kierunek KE zgodny z rozwojem Polski

Po raz pierwszy w historii kierunek KE jest zgodny z kierunkiem rozwoju naszego państwa - wspierania małych i średnich gospodarstw - mówił we wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, pytany o przyszłość masowego przetwórstwa.
14.07.2021

Projekt ws. wsparcia finansowego polskich organizacji rolniczych w UE wraca do komisji

W związku ze złożeniem poprawek, projekt noweli ustawy o izbach rolniczych, przewidujący wsparcie z budżetu kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolnych działających w UE, został skierowany ponownie do sejmowych komisji.
08.07.2021

Senackie Komisje za ustawą ws. zwalczania inwazyjnych gatunków obcych, z poprawkami

Senackie komisje - środowiska oraz rolnictwa poparły w środę ustawę określającą zasady zwalczania inwazyjnych gatunków obcych, wraz z poprawkami. Są to m.in. rośliny i zwierzęta, które zagrażają rodzimym gatunkom i mogą negatywnie wpływać na zdrowie człowieka.
08.07.2021

Komisja Rolnictwa: rozwój rolnictwa ekologicznego wymaga wsparcia

W Polsce rolnictwo ekologiczne rozwija się zbyt wolno, potrzebuje wsparcia i wytyczenia konkretnych celów - ocenili w środę posłowie z sejmowej komisji rolnictwa. Resort rolnictwa przekonuje, że jest plan na wzrost produkcji ekologicznej.
07.07.2021

Sejm. Komisja za wsparciem z budżetu uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w organizacjach UE

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi poparła projekt ustawy o izbach rolniczych przewidujący wsparcie z budżetu kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolniczych działających w UE.
07.07.2021

Prezydent rozmawiał z ministrem rolnictwa na temat wsparcia rolników poszkodowanych w nawałnicach

W sprawie wsparcia dla rolników, których gospodarstwa zostały poszkodowane w nawałnicach prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek z ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
07.07.2021

Komisja rolnictwa bez poprawek do projektu noweli ustawy o grupach producentów rolnych

Sejmowa komisja rolnictwa nie wniosła we wtorek poprawek do projektu nowelizacji ustawy o grupach producentów rolnych, który ma usprawnić proces tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych, związków i organizacji producentów.
07.07.2021

Komisarz Wojciechowski: rolnictwo to nie przemysł, ziemia to nie fabryka, a zwierzęta to nie maszyny

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), którą zaakceptowali w poniedziałek ministrowie rolnictwa państw UE, opiera się na podejściu, że rolnictwo – to nie przemysł, ziemia – to nie fabryka, a zwierzęta – to nie maszyny, komentuje w rozmowie z PAP komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
29.06.2021

Rząd ma zająć się nowelą dot. tworzenia i funkcjonowanie grup producentów rolnych

Doprecyzowanie niektórych obowiązujących przepisów dotyczących tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych zakłada projekt noweli ustawy autorstwa MRiRW, którym we wtorek ma się zająć rząd. Planuje się zmniejszenia obowiązkowej ilości produktów, które członek grupy ma sprzedać grupie.
29.06.2021

Szefernaker: 594 inwestycje ze wsparciem z programu dla gmin popegeerowskich

594 inwestycje zostaną dofinansowane w ramach programu wsparcia dla gmin popegeerowskich – poinformował PAP pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem, wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Średnia wartość tych inwestycji to ponad pół miliona zł. Program będzie kontynuowany – zapewnił Szefernaker.
23.06.2021

Nieuczciwe firmy pożyczkowe przeniosły się na wieś. Polują teraz na rolników

Zaostrzone prawo antylichwiarskie zakazuje przewłaszczania domów i mieszkań pod zastaw pożyczek. Lichwiarskim firmom pożyczkowym skurczył się rynek, bo trudniej przejmować nieruchomości należące do osób, które wzięły u nich pożyczkę. Więc ruszyły na wieś, by szukać nowych klientów, a zarazem nowych ofiar – pisze we wtorek "Gazeta Wyborcza".
22.06.2021

ARiMR: do 19 sierpnia wnioski dot. modernizacji gospodarstw rolnych

Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia – poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.
21.06.2021

IUNG: susza rolnicza w 7 województwach

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdził występowanie niedoborów wody na terenie 7 województw kraju. Największy deficyt jest w woj. zachodniopomorskim i dotyka głównie zboża jare.
17.06.2021

COPA-COGECA: podczas pandemii najbardziej uciepierpiały sektory rolne zależne do gastronomii

Rolnictwo okazało się dość odporne na ograniczenia spowodowane pandemią, największe trudności miały sektory zależne od gastronomii, takie jak produkcja wina czy wołowiny. Znaczne straty finansowe ponieśli producenci kwiatów, roślin ozdobnych i cukru – informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.
16.06.2021

COCERAL: konieczna analiza unijnych strategii Zielonego Ładu

Realizacja unijnych strategii Zielonego Ładu doprowadzi o spadku produkcji zbóż w UE i uzależnienia od importu, wzrosną ceny ziarna - wynika z analizy przygotowanej przez COCERAL udostępnionej PAP przez Izbę Zbożowo-Paszową.
09.06.2021

Nowa szansa na dofinansowanie utylizacji folii rolniczej. Pod koniec czerwca rusza drugi nabór w programie NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje uruchomienie drugiego naboru w ramach programu priorytetowego „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Gminy oraz związki międzygminne będą mogły składać wnioski o dofinansowanie od 28 czerwca do 15 września br. Budżet naboru wynosi 25 mln złotych.
08.06.2021

Zmiany klimatu zagrażają rolnictwu na całym świecie

Zmiany klimatu zagrażają światowemu rolnictwu. Do końca stulecia ucierpieć może nawet jedna trzecia rolniczej produkcji – piszą fińscy naukowcy na łamach periodyku naukowego „One Earth”.
03.06.2021

BNP Paribas opracowuje nowoczesne narzędzie do kalkulacji emisji gazów w rolnictwie

Eksperci BNP Paribas Food & Agro pracują nad stworzeniem kalkulatora, który umożliwi śledzenie emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie – poinformował bank. Będzie to narzędzie, które pomoże w prowadzeniu zrównoważonego rolnictwa.
27.05.2021

ARiMR. Można składać wnioski o dopłaty do materiału siewnego

Od 25 maja do 25 czerwca ARiMR prowadzi nabór wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu wysokokwalifikowanego ziarna. Pomoc ma charakter de minimis w rolnictwie – informuje we wtorek Agencja.
26.05.2021

Morawiecki: przeznaczamy 34 mld euro na inwestycje rolnicze i rozwój wsi

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że w ramach Polskiego Ładu na inwestycje rolnicze i inwestycje, które rozwijają wieś, będzie przeznaczone ok. 34 mld euro. Zapowiedział też m.in. wspieranie rodzinnych gospodarstw rolnych.
22.05.2021

Unijne organizacje rolnicze: nie ma oceny skutków strategii "od pola do stołu"

30 unijnych organizacji rolniczych podpisało deklarację ws. strategii "od pola do stołu". Wskazują one, że ponad rok od zaprezentowania strategii, Komisja Europejska nie przedstawiła skutków nowych regulacji, które istotnie wpłyną m.in. na konkurencyjność produkcji rolnej.
21.05.2021

Stabilna 23 proc. stawka VAT na preparaty mikrobiologiczne dla rolnictwa

Stosowana od 1 lipca 2020 roku tzw. nowa matryca VAT nie podwyższyła stawki tego podatku dla preparatów mikrobiologicznych wykorzystywanych w produkcji rolnej; były one i są objęte 23 proc. stawką - poinformowało PAP biuro prasowe MF.
19.05.2021

Naukowcy: osy są tak samo wartościowe dla środowiska, jak pszczoły

Osy są tak samo ważne jak pszczoły dla ekosystemów, gospodarki i ludzkiego zdrowia – zastrzegają naukowcy w artykule na łamach pisma „Biological Reviews”.
05.05.2021

Morawiecki: Unia Europejska stawia na polskie rolnictwo

Polskie rolnictwo - zielone, ekologiczne, ale też efektywne - to rolnictwo, na które stawia i będzie stawiać Unia Europejska - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak przypomniał, w ramach UE udało się wynegocjować ponad 150 mld zł na kolejne lata dla polskich rolników.
04.05.2021

Rusza nabór zgłoszeń w ramach konkursu MRiRW "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne"

Do 23 kwietnia br. zainteresowani rolnicy mogą zgłaszać swój udział w organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w XVIII Ogólnokrajowym Konkursie "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" - poinformował resort rolnictwa.
01.04.2021

Izba Zbożowo-Paszowa: mało ofert sprzedaży zbóż

Po okresie nieco większej rynkowej podaży zbóż, głównie pszenicy, obecnie liczba ofert sprzedaży ziarna spadła. Znacznie wzrosły ceny kukurydzy, jest jej mało na rynku, i tego ziarna może brakować do nowych zbiorów - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.
30.03.2021

Tworzenie krótkich łańcuchów dostaw - grupy EPI mogą starać się o wsparcie

Rusza nabór wniosków o wsparcie na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw. O pomoc finansowaną z budżetu PROW 2014-2020 mogą ubiegać się tzw. grupy operacyjne na rzecz innowacji (EPI) - informuje w poniedziałek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
29.03.2021

Oczyszczanie wód pochodzących z rolnictwa jest konieczne

Oczyszczanie pochodzących z rolnictwa wód z azotu i fosforu, stosowanych do nawożenia pól, jest konieczne, aby zapobiec m.in. powstawaniu toksycznych zakwitów sinic w Bałtyku – wskazał prof. Maciej Zalewski. Pomocne w tym są biotechnologie ekohydrologiczne m.in. strefy buforowe między polem a strumieniem.
29.03.2021

Wody Polskie: opracowaliśmy plan przeciwdziałania skutkom suszy

Wody Polskie opracowały Plan przeciwdziałania skutkom suszy. Dotyczy całości gospodarowania wodami – w rolnictwie, przemyśle i gospodarce komunalnej - czytamy w oświadczeniu Wód Polskich w sprawie publikacji NIK „Zapobieganie suszy rolniczej bez spójnego planu”.
24.03.2021

PZU: rusza wiosenny sezon ubezpieczania upraw

25 marca rusza wiosenny sezon ubezpieczania upraw. Rolnik sam będzie mógł wybrać ryzyka, przed którymi chce chronić rośliny. Także w tym roku dofinansowanie z budżetu państwa może wynieść do 65 proc. składki do ubezpieczenia upraw.
24.03.2021

Do 26 marca ARiMR zbiera wnioski o pomoc na ochronę wód przed azotanami

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 26 marca zbiera wnioski na inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych - podał w czwartek resort rolnictwa.
18.03.2021

Rolnictwo w kontenerze

Kontener morski wykorzystali do całorocznej uprawy warzyw i ziół naukowcy z Uniwersytetu Rolniczegow Krakowie razem z partnerami przemysłowymi. O wielkości plonu decyduje światło lamp LED; wody potrzeba tam znacznie mniej, niż w tradycyjnym systemie szklarniowym lub gruntowym.
08.03.2021

Nagroda za monitorowanie temperatury zwierząt hodowlanych

System czujników, działających jak kamery na podczerwień i mierzących ilość energii wydzielanej przez ciało zwierzęcia opracowali absolwenci i naukowcy Politechniki Łódzkiej. Może być on montowany w klatkach lub na korytarzach pomieszczeń dla trzody chlewnej. Za system "Thermoeye" przyznano jedną z tegorocznych nagród Student - Wynalazca.
07.03.2021

ARiMR: od 11 marca można składać wnioski o rekompensaty za klęski żywiołowe lub ASF

Rolnicy, którzy ponieśli straty w gospodarstwach spowodowane klęskami żywiołowymi lub wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, mogą od 11 marca składać wnioski o wsparcie finansowe z PROW 2014-2020 - poinformowała w poniedziałek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
01.03.2021

Gembicka: cyfrowe "paszporty" żywności zwiększą polski eksport

Cyfrowe "paszporty" żywności pomogą zwiększyć polski eksport, otwierając go na nowe rynki, i umożliwią śledzenie drogi produktów - oceniła podczas piątkowego Forum Cyfrowej Administracji Publicznej wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.
26.02.2021

Czy rolnictwo bez emisji jest możliwe?

Nawet jeśli nie jesteś politykiem ani rolnikiem – kierunek rozwoju sektora rolniczego w Polsce powinien być dla Ciebie ważny. Produkcja żywności to w końcu jedna z najbliższych nam gałęzi gospodarki. Z jej owoców korzystamy praktycznie każdego dnia kupując i konsumując. Jednak rocznie polskie rolnictwo emituje do atmosfery ok. 32 mln ton ekwiwalentu CO2. To mniej więcej tyle, co największy truciciel Europy – elektrownia Bełchatów.
09.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.