Wynik wyszukiwania - " dyrektywa" - Wiadomości

20 lat Polski w UE. Transformacja sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
01.05.2024

20 lat Polski w UE z perspektywy transformacji sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
30.04.2024

Zrównoważone budownictwo wkracza na salony

Zarówno aktywność regulatorów, jak i rosnąca świadomość społeczeństwa napędzają zmiany w zakresie zrównoważonego budownictwa. Dotyka to także deweloperów realizujących nieruchomości mieszkaniowe. Na rynku powstają kolejne efektywne energetycznie osiedla wyposażone w takie rozwiązania, jak pompy ciepła, rekuperacja czy fotowoltaika. Realizacja takich inwestycji niesie jednak za sobą wyzwania, w tym konieczność edukacji społeczeństwa w zakresie korzyści wynikających z zakupu niskoemisyjnych nieruchomości.
22.04.2024

Raportowanie ESG – nowe obciążenia finansowe dla przedsiębiorców i brak polskich regulacji

W poprzedniej publikacji autorzy wskazali na nowy obowiązek, jaki będzie ciążył na przedsiębiorcach, a który związany jest ze sprawozdawczością przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. W niniejszym artykule zostanie m.in. wskazana skala obciążenia finansowego, które będzie ciążyć na przedsiębiorcach w związku z przystosowaniem prowadzonego biznesu do standardów wynikających z Dyrektywy CSRD.
18.04.2024

Sektor MŚP wyraźnie podzielony w sprawie ESG – wnioski z badania BGK

Co druga firma z sektora MŚP postrzega regulacje ESG przez pryzmat dodatkowych kosztów dla biznesu. Jednocześnie 7 na 10 badanych firm sprowadza zarządzanie ryzykiem ESG tylko do wymaganych prawem sprawozdań – takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
08.04.2024

Urządzenia mobilne w polskich firmach pochłaniają już 10% rocznej konsumpcji prądu polskich gospodarstw domowych

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Digital Care, w polskich firmach znajduje się blisko dwa razy więcej laptopów i komputerów stacjonarnych niż w gospodarstwach domowych. Stanowią one ogromne obciążenie dla środowiska, bowiem wraz ze służbowymi smartfonami, zużywają w skali roku ponad 2 tWH prądu, czyli 10% tego, co polskie gospodarstwa domowe łącznie. Dodatkowo, generują niemały ślad węglowy. W jaki sposób firmy mogą ograniczyć negatywny wpływ sprzętu IT na środowisko?
02.04.2024

Rada UE formalnie przyjęła dyrektywę o ochronie środowiska poprzez prawo karne

Rada UE formalnie przyjęła we wtorek dyrektywę o ochronie środowiska poprzez prawo karne. Dyrektywa ustanawia ogólnounijne normy minimalne dotyczące definicji przestępstw i sankcji. Zastępuje poprzedni akt z 2008 roku.
26.03.2024

Pompy ciepła przyśpieszą transformację energetyczną

W osiągnięciu celów klimatycznych UE istotną rolę odegrają pompy ciepła, których zdolność do efektywnego wykorzystania energii odnawialnej, zarządzania ciepłem i zastąpienia paliw kopalnych w ogrzewaniu domów jest udowodniona, ale wiedza o tym mało rozpowszechniona – ocenia Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.
25.03.2024

Deloitte: firmy będą musiały zgłaszać dane o emisji importowanych produktów

W 2024 r. firmy będą musiały zgłaszać dane o emisji importowanych produktów wysokoemisyjnych, takich jak: aluminium, stal i cement - wskazali eksperci Deloitte. Dodali, że dyrektywa CSRD zobowiązuje firmy do raportowania także o działaniach kontrahentów na rzecz zrównoważonego rozwoju.
19.03.2024

Łącząc siły dla zrównoważonej przyszłości - Polski Kongres Klimatyczny 2024

Wielkie wyzwania wymagają wielkich odpowiedzi. W dniach 19-20 marca 2024 roku, stolica Polski stanie się epicentrum europejskich dyskusji na temat klimatu i energii podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego i Central Northern European Climate Summit w Warszawie.
18.03.2024

PE poparł ograniczenie szkodliwych emisji z instalacji przemysłowych i dużych gospodarstw rolnych

Parlament Europejski poparł podczas głosowania w Strasburgu nowe przepisy ograniczające szkodliwe emisje z instalacji przemysłowych oraz z dużych gospodarstw hodowlanych trzody chlewnej i ferm drobiu w celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska.
14.03.2024

Europosłowie PO i PiS podzieleni ws. dyrektywy, która ma obniżyć do zera emisyjności budynków w Unii Europejskiej

Europosłowie PO i PiS są podzieleni ws. przyjętej przez PE dyrektywy, która ma obniżyć do zera emisyjności budynków w UE. "Polki i Polacy zasługują, aby mieszkać w ciepłych i komfortowych domach i mieszkaniach zasilanych bezemisyjną energią" - mówi europoseł Jerzy Buzek (PO). "Nie ma potrzeby by biurokracja unijna i nakazy zastępowały zdrowy ludzki rozsądek" - mówi europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
13.03.2024

Pomorska Platforma Offshore na Edu Offshore Wind: konieczne przyspieszenie permittingu

Dla osób zaangażowanych w rozwój rynku offshore w Polsce podczas tegorocznego Edu Offshore Wind spore znaczenie mogła mieć także odbywająca się w ramach targów konferencja Pomorskiej Platformy Offshore.
07.03.2024

Świat tonie w plastiku. Młodzież mówi stop

Tu nawet nie chodzi o to, że jest lekki, wytrzymały i wielofunkcyjny, lecz o to, że jest praktycznie wszędzie – alarmuje młodzież, która prowadzi projekty społeczne, dotyczące redukcji plastiku. Oceany od wielu lat zalewane są jego tonami, a on rozkładając się, przenika do środowiska – w tym, do ludzkiego ciała. Od tego roku obowiązuje w Polsce podatek plastikowy, który ma doprowadzić do pozbycia się jego nadmiaru i do ponownego przetwarzania. Czy to wystarczy, by skutecznie zniechęcić ludzi do plastiku?
07.03.2024

Zwiększone ambicje w polskim planie na rzecz energii i klimatu

Większa redukcja emisji, wzrost udziału energii z OZE, spadek wydobycia węgla znalazły się w najnowszej wersji polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r., który trafił do Komisji Europejskiej i został przez nią opublikowany.
06.03.2024

Wiceszef MKiŚ: oceniamy, że jest zgoda na 500 m jako odległość minimalną wiatraka od zabudowań

Ministerstwo klimatu planuje do połowy roku przedstawić projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej; resort ocenia, że jest zgoda wokół 500 m jako minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań - powiedział PAP wiceminister klimatu Miłosz Motyka.
28.02.2024

Skuteczna dekarbonizacja w nieruchomościach. Na czym się opiera?

Na rynku nieruchomości wyzwaniem staje się duża emisyjność budynków już istniejących. W Polsce stare budynki odpowiadają za 38 proc. całościowych emisji CO2. – Coraz większe znacznie zaczyna mieć nie tylko zmiana przeznaczenia budynków, ale i modernizacja istniejących. W różnych sektorach obserwujemy rosnącą rolę właśnie w zakresie modernizacji, jak i w przypadku projektów typu brownfield – wskazuje Marcin Kosieniak, specjalista MEP.
27.02.2024

Ekspert: rozwiązania legislacyjne dotyczące przesyłu gazu będą stosowane dla wodoru

Rozwiązania legislacyjne dotyczące przesyłu gazu będą w UE stosowane także w regulacjach dotyczących transportu wodoru - wskazał w piątek doradca parlamentarny Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego, Ryszard Pawlik. Dodał, że chodzi o rozdział produkcji od przesyłu.
16.02.2024

Kwestie klimatyczne coraz bardziej obecne w strategiach firm. Część z nich wyprzedza nawet unijne regulacje

W obliczu globalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatu i degradacją środowiska coraz więcej firm uwzględnia ten obszar w swoich strategiach i decyzjach biznesowych. – Przedsiębiorstwa są gotowe do wprowadzania zmian prośrodowiskowych, a nawet pójścia o krok dalej, wyprzedzająco w stosunku do legislacji unijnej i krajowej – mówi ekonomistka UW dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
16.02.2024

Orlen: lepsze wykorzystanie szans związanych z inwestycjami w transformację energetyczną

Agencja MSCI oceniła, że Orlen lepiej wykorzystuje szanse związane z inwestycjami w transformację energetyczną. Zauważyła też poprawę w obszarze raportowania emisji oraz planów dekarbonizacyjnych - poinformował Orlen we wtorek.
07.02.2024

Więcej firm będzie objętych sprawozdawczością z zakresu zrównoważonego rozwoju

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu ukazał się projekt ustawy obejmujący więcej firm sprawozdawczością z zakresu zrównoważonego rozwoju. Ma to zmienić przepływ kapitałów w kierunku finansowania przedsiębiorstw rozwijających się w sposób zrównoważony.
06.02.2024

Gra w greenwashing staje się ryzykowna i nieopłacalna. Komentarz eksperta

Grzywna, konfiskata dochodów, wykluczenie z zamówień publicznych i finansowania – takie kary przewiduje dla podmiotów, którym udowodni się „eko ściemę”, dyrektywa Green Claims, nad którą pracuje obecnie Bruksela – mówi ekspertka Komitetu KIG ds. ESG, Aleksandra Majda.
31.01.2024

Tauron zachęca firmy do audytów energetycznych, zgodnych z unijną dyrektywą EED

Do przeprowadzania audytów energetycznych i wdrażania rekomendowanych w nich rozwiązań zachęca Grupa Tauron. Koncern przypomina, że część firm do wykonania takiego audytu zobowiąże unijna dyrektywa EED, dotyczącą efektywności energetycznej.
16.01.2024

Energia słoneczna w Europie – czy możemy mówić o success story?

Rewolucja energetyczna staje się faktem – w 2022 r. energia pozyskana z wiatru i słońca przewyższyła tę pochodzącą z gazu. W zakończonym 2023 r. obserwujemy istotny trend powstawania farm i instalacji fotowoltaicznych o znacznej mocy. Eksperci przewidują, że to obok wzrostu zainteresowania ze strony przedsiębiorstw istotny trend na przyszłe lata.
11.01.2024

Zrównoważony rozwój priorytetem dla firmy Damen

Pierwsze litery od angielskich rzeczowników Enviromental Social Governece. Środowisko, kwestie społeczne i zarządzanie, w skrócie ESG, to jeden z najgorętszych tematów w biznesie w ogóle, w tym oczywiście, w szeroko rozumianej branży morskiej: przemyśle stoczniowym i żegludze.
10.01.2024

Sytuacja branży chemicznej w obliczu zaostrzającej się polityki klimatycznej

Bez realnego uszczelnienia granic UE branża chemiczna może sobie nie poradzić w rywalizacji z tanim, nieekologicznym importem - ostrzegł prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Tomasz Zieliński. Dodał, że bardzo ważny dla rozwoju branży chemicznej w Polsce jest też dopływu środków unijnych.
02.01.2024

Orlen opublikował nową Strategię Zrównoważonego Rozwoju na lata 2024-2030

Co najmniej 45 proc. nakładów inwestycyjnych Orlenu w roku 2030 będzie zgodne z taksonomią UE - zakłada opublikowana w poniedziałek przez spółkę nowa Strategia Zrównoważonego Rozwoju na lata 2024-2030.
18.12.2023

Od idei do normy. ESG i zero waste jako standardy rozwoju biznesowego

Postrzeganie biznesu ewoluuje. Dziś coraz większe znaczenie mają działania w duchu ESG i Zero Waste, które sprawiają, że przedsiębiorstwa mogą osiągać sukces, jednocześnie działając na rzecz społeczności i środowiska. To podejście staje się kierunkiem rozwoju nowoczesnego biznesu, nie tylko ze względów etycznych, ale również prawnych.
15.12.2023

Kraje UE i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków

Kraje członkowskie UE i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie nowych przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków. Zmieniona dyrektywa ustanawia bardziej ambitne wymagania wobec nowych i odnawianych budynków w UE oraz zachęca państwa członkowskie do renowacji zasobów budowlanych.
08.12.2023

CSRD wkracza do Polski - co to oznacza dla polskich przedsiębiorstw?

W listopadzie 2022 roku Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem, Dyrektywy o Raportowaniu w Zakresie Zrównoważonego Rozwoju (CSRD - Corporate Sustainability Reporting Directive). Głównym celem CSRD jest zwiększenie przepływu gospodarczego w kierunku bardziej zrównoważonych modeli biznesowych w całej Unii Europejskiej i wymaga od firm dzielenia się informacjami na temat sposobu monitorowania i zarządzania kwestiami społecznymi i środowiskowymi.
06.12.2023

Sustainability w hotelarstwie to absolutna konieczność – Leonardo Hotels prekursorem odpowiedzialnych działań

Unijna dyrektywa o ESG nakłada na przedsiębiorstwa obowiązek raportowania. ESG to nowy standard: jest nastawione na prezentowanie realnych i mierzalnych działań, kładzie nacisk na odpowiedzialność i zaangażowanie. Liderzy branży hotelarskiej również przykładają ogromną wagę do praktyk odpowiedzialnych społecznie, skupiając się na zasadzie DEI (Diversity, Equity & Inclusion): Leonardo Hotels jest prekursorem na tej płaszczyźnie w branży hotelarskiej – mówi Magdalena Młynarczyk, Director of Sales & Marketing Leonardo Hotels Poland
04.12.2023

Wyzwania polityki klimatycznej: wciąż 82% globalnego zapotrzebowania na energię zaspokajane dzięki paliwom kopalnym

Z roku na rok rośnie ilość deklaracji neutralności klimatycznej oraz wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. W kolejnych latach wyzwaniem będzie utrzymanie akceptacji społecznej dla rosnących ambicji. Odpowiedzią powinno być pokazywanie zielonej transformacji w kontekście szans – a nie jedynie kosztów i ograniczeń. Z raportu KPMG pt. „Net Zero Readiness Report” wynika, że zielona transformacja to trwały trend, z którym liczyć się musi myślący przyszłościowo biznes.
03.12.2023

Zkończono negocjacje dotyczące dyrektywy tzw. pakietu wodorowo-gazowego

Parlament Europejski i reprezentująca Radę Unii Europejskiej hiszpańska prezydencja zakończyły w poniedziałek w Brukseli negocjacje dotyczące dyrektywy tzw. pakietu wodorowo-gazowego. "Wodór to większe bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność przemysłu i ochrona klimatu" - napisał na platformie X były premier, europoseł Jerzy Buzek (PO), który brał udział w negocjacjach.
28.11.2023

ESG - nowa era polskiego biznesu: wyzwania i rozwiązania na Kongresie Polska Moc Biznesu

W przededniu kluczowego wydarzenia dla świata biznesu i zrównoważonego rozwoju, III edycji Kongresu ESG Polska Moc Biznesu, który odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie (4.12), branża stoi przed ważnym pytaniem: Czy wszyscy zgadzają się, że ESG jest niezbędne dla przyszłości biznesu?
23.11.2023

Adam Niklewski, Polska Platforma LNG i bioLNG: duże zmiany na rynku już zaszły, jeszcze większe przed nami

Transformacja energetyczna Polski nabiera rozpędu. W tym samym czasie łańcuchy dostaw na całym świecie również przechodzą przemianę i sięgają po nowe paliwa, w tym LNG i bioLNG. Rynek ten staje się kluczowy dla gospodarki światowej. O najważniejszych zmianach na nim, tuż przed tegoroczną edycją konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG, rozmawiamy z prezesem jej zarządu, Adamem Niklewskim.
23.11.2023

Narzędzie do raportowania emisji CO2 pomoże firmom zredukować ilość dwutlenku węgla wytwarzanego przez ich floty

Webfleet, cieszące się globalnym zaufaniem rozwiązanie Bridgestone do zarządzania flotą, otrzymał dziś certyfikat dla swojego narzędzia do raportowania emisji CO2 od TÜV Rheinland, jednej z wiodących na świecie jednostek weryfikujących. Certyfikowany Raport dotyczący emisji CO2 Webfleet umożliwia firmom dokładny pomiar bezpośredniej emisji dwutlenku węgla wytwarzanej przez pojazdy w ich flocie w oparciu o dane dotyczące jazdy.
23.11.2023

Realizacja celów z dokumentów strategicznych pozwoli Polsce uzyskać 31,5 proc. energii z OZE

Gdyby cele wyznaczone w strategicznych dokumentach, takich jak Polityka energetyczna Polski czy Strategia wodorowa, zostały w pełni wdrożone, to w 2030 r. z odnawialnych źródeł energii pochodziłoby 31,5 proc. zużywanej w Polsce energii – wynika z raportu "Zrozumieć cele OZE".
22.11.2023

Dyrektywa RED III w sprawie OZE przyjęta. Polska zobowiązana do realizacji jej celów m.in. w ciepłownictwie i energetyce

W niedzielę w życie weszła kluczowa dla zwiększenia wykorzystania zielonej energii dyrektywa RED III. Jej głównym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez szerokie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dyrektywa RED III zakłada również, że zgodnie z nowelizacją państwa członkowskie do 2030 roku muszą pozyskiwać 45% energii z OZE. Czy realizacja założeń strategii “Fit for 55”, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w UE przynajmniej o 55% jest możliwa do zrealizowania?
21.11.2023

38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER: biogazownie to konieczność

Drugi dzień 38. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 8. OZE POWER przyniósł m.in. dyskusję na temat konieczności inwestowania w biogazownie. Eksperci zgodnie oceniają, że transformacji energetycznej w Polsce nie da się przeprowadzić bez dynamicznego rozwoju sektora produkcji i przetwarzania biogazu.
16.11.2023

Regulacje prawne UE dotyczące procedur ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ)

Procedura ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ) wprowadzona została do systemu prawnego UE w 1985 roku. Zgodnie z tą procedurą duże projekty budowlane i/lub rozwoje, muszą przed rozpoczęciem realizacji zostać ocenione pod kątem wpływu, jaki mogą wywierać na środowisko, zarówno przyrodnicze, jak i na zdrowie i życie ludzi.
09.11.2023

ESG w budownictwie – to nie koszt, tylko dźwignia rentowności firmy. Komentarz dr inż. Ewy Kosmali - Global Sustainability Director w Grupie Selena

Środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny (ESG) mają znaczący wpływ na prowadzenie biznesu i stają się coraz bardziej namacalne. Mają też istotne znaczenie w sektorze budownictwa. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej budownictwo odpowiada za 40 proc. globalnych (bezpośrednich i pośrednich) emisji CO2. Dlatego tak ważne jest ograniczenie emisyjności budownictwa.
06.11.2023

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w firmach. Świadomość klimatyczna wciąż jednak jest niewystarczająca

W biznesie, wśród menedżerów i kadry zarządzającej, cały czas rośnie świadomość wyzwań klimatycznych i środowiskowych, do czego przyczyniają się m.in. globalne i unijne regulacje. – Ta świadomość cały czas jest jednak zbyt mała w stosunku do wyzwań – ocenia Maria Krawczyńska-Kaczmarek, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
02.11.2023

Czy ESG przyspieszy w Polsce dekarbonizację?

Rytm polskich przedsiębiorstw zaczynają determinować dwie wielkie polityki – zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji. Ich cele są zbieżne, ale czy w praktyce zbliżający się obowiązek raportowania ESG wpływa na szybsze odejście od węgla?
31.10.2023

Rada OZE Konfederacji Lewiatan przygotowała 18 rekomendacji dotyczących rozwoju źródeł odnawialnych i poprawy efektywności energetycznej

Rada OZE Konfederacji Lewiatan przygotowała 18 rekomendacji dla nowego rządu. Mają one pomóc w rozwoju źródeł odnawialnych i wesprzeć poprawę efektywności energetycznej w kraju. Wśród zaleceń znajduje się m.in. rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i na morzu, poprawa transparentności rynku energii oraz przeciwdziałanie dalszej jego monopolizacji, wypracowanie strategii dla zielonych certyfikatów, czy rozwój źródeł biogazu i biometanu.
31.10.2023

Rewolucja w opłatach drogowych – UE stawia na dekarbonizację transportu, co to oznacza dla przewoźników?

Zmienia się system opłat dla pojazdów ciężarowych za korzystanie z dróg i autostrad w Unii Europejskiej. O ich wysokości decydować mają już nie tylko koszty utrzymania infrastruktury i sytuacja gospodarcza kraju, ale też kwestie środowiskowe, dążenie do dekarbonizacji, wykorzystywania proekologicznych technologii i alternatywnych paliw.
19.10.2023

Włoskie władze: Unijne terminy przystosowania budynków mieszkalnych do zeroemisyjności są niemożliwe do osiągnięcia

Mamy ponad 21 mln domów z najniższymi certyfikatami energetycznymi; europejski cel, jakim jest uczynienie istniejących budynków zeroemisyjnymi do roku 2050, nie jest możliwy do osiągnięcia we Włoszech – oznajmił włoski minister środowiska Gilberto Pichetto Fratin.
18.10.2023

ESG szansą na budowanie konkurencyjności

Dlaczego przedsiębiorstwa powinny systematycznie monitorować i oceniać swój wpływ na środowisko? Jakie korzyści może to przynieść zarówno w kontekście zrównoważonego rozwoju, jak i konkurencyjności na rynku? Na te i inne istotne pytania w kwestii ESG odpowiadali uczestnicy debaty, zorganizowanej 26 września 2023 roku przez firmę CHEP oraz GS1 w Kinie Kinogram, zlokalizowanym w przestrzeniach Fabryki Norblina w Warszawie.
04.10.2023

Polska tonie w tanim plastiku. Recyklerzy apelują o zmiany

4 miliony ton rocznie pierwotnych tworzyw sztucznych jest wprowadzanych na polski rynek. Nasz kraj jako jedyny w Europie ociąga się z wprowadzeniem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta właśnie za ten, degradujący środowisko, odpad. Sytuacja ta, jak podkreślają eksperci, jest nie tylko niezgodna z europejskimi dyrektywami, ale także stanowi znaczne obciążenie dla środowiska naturalnego oraz budżetu państwa.
04.10.2023

Energy Solution pomoże w oszacowaniu śladu węglowego i raportowaniu ESG

Sukcesywne zmniejszanie emisji CO2 w gospodarce ma olbrzymie znaczenie środowiskowe. Dokładne wyliczanie śladu węglowego i jego redukcja to również wymiar biznesowy, istotny zwłaszcza dla firm zobowiązanych do raportowania pozafinansowego. W najbliższych latach ich liczba znacząco się powiększy w związku z kolejnymi, unijnymi regulacjami.
04.10.2023

Ekotrend szuka inwestora dla swojej wyjątkowej technologii produkcji II generacji biopaliw

Polska firma Ekotrend, dysponująca wyjątkową na skalę światową technologią produkcji II generacji biopaliw w oparciu o katalityczną depolimeryzację biomasy, szuka partnera do dalszego rozwoju i międzynarodowej ekspansji. Oferuje unikalny know-how, nowoczesny zakład produkcyjny gotowy do produkcji oraz własne centrum badawczo-rozwojowe biopaliw II generacji.
29.09.2023

Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

O wyzwaniach związanych z raportowaniem ESG rozmawiamy z radcą prawnym z Legal Marine, Mateuszem Romowiczem.
17.09.2023

Minister Moskwa: jesteśmy pierwszym krajem, który złożył skargę na Niemcy w sprawie śmieci

Jesteśmy pierwszym krajem, który złożył skargę na Niemcy w sprawie śmieci, rzadkością jest postępowanie państwo przeciw państwu - powiedziała w czwartek w Programie I Polskiego Radia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
31.08.2023

OZE w blokach – lokalne działania krokiem do transformacji energetycznej Polski

Polscy inżynierowie zaprojektowali proces termomodernizacji starych budynków wielorodzinnych i bloków, dzięki któremu rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę spadną. Jednak, aby specjaliści mogli wprowadzać zmiany technologiczne, kluczowe są decyzje podjęte lokalnie. Istotny jest tu głos świadomych problemów środowiskowych członków spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot i mieszkańców.
23.08.2023

Fala upałów. Większość Polaków nie ma się gdzie przed nimi ukryć

Fale upałów stały się powszechnym problemem, także w naszej szerokości geograficznej. Co roku pochłaniają one coraz więcej osób, zwłaszcza wśród seniorów. W Polsce ryzyko potęgowane przez nieodpowiednie warunki mieszkaniowe - stare, niemodernizowane budynki nie są w stanie chronić mieszkańców przed wysoką temperaturą. Kluczem do ratowania życia jest renowacja domów.
17.08.2023

Polska zaskarżyła do TSUE dwa kolejne akty prawne będące częścią pakietu Fit for 55

Polska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej kolejne dwa unijne akty prawne dotyczące kwestii emisji CO2 – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Oba stanowią część pakietu Fit for 55, który ma zaostrzyć politykę klimatyczną UE.
09.08.2023

Raportowanie ESG dla branży morskiej z drugim dnem?

Z uwagi na fakt, iż coraz większe emocje w branży morskiej rodzi raportowanie ESG w niniejszej publikacji zostaną szczegółowo przeanalizowane regulacje dotyczące sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Warto zaznaczyć, iż w praktyce ta kwestia może dotyczyć każdego przedsiębiorcy, dokonującego transakcji na terenie UE.
06.08.2023

Udane testy pierwszego w Polsce kotła wodorowo-tlenowego. To pionierskie rozwiązanie w skali całego globu

SES Hydrogen Energy Sp. z o.o., należąca do Grupy Kapitałowej Sescom, przeprowadziła testy funkcjonalne prototypu kotła wodorowo-tlenowego o mocy 0,5 MW w warunkach odwzorowujących pracę na rzeczywistej instalacji. To kolejny kluczowy krok na drodze certyfikacji i komercyjnego wdrożenia urządzenia na przełomie 2024/2025 r.
02.08.2023

Unia Europejska przyjęła dyrektywę o efektywności energetycznej

Unia Europejska przyjęła we wtorek nowe przepisy mające na celu zmniejszenie zużycia energii końcowej na szczeblu UE o 11,7 proc. w 2030 r. Aby osiągnąć ten cel, państwa członkowskie będą mogły skorzystać z elastycznych rozwiązań.
27.07.2023

Prawnie o cyberbezpieczeństwie MFW na polskich obszarach morskich

Od kilkunastu miesięcy coraz mocniej wybrzmiewa w dyskusjach i na konferencjach kwestia cyberbezpieczeństwa infrastruktury krytycznej na morzu. Z uwagi na powyższe warto przeanalizować, czy inwestycje związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich, a w szczególności ochrona tych obiektów, przygotowana jest na ewentualne ataki z przestrzeni cybernetycznej. Kluczowym zagadnieniem w tym zakresie analizy będzie to, czy i jakie służby kompetencyjnie są uprawnione do działań związanych z zapewnieniem cyberbezpiecz
24.07.2023

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy w celu zwiększenia oszczędności energii w UE

Parlament Europejski zatwierdził we wtorek plany, uzgodnione wcześniej z krajami członkowskimi, które wyznaczają nowe cele w zakresie oszczędności energii w perspektywie do 2030 r. w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Do tego czasu państwa członkowskie będą musiały wspólnie zapewnić zmniejszenie zużycia energii o co najmniej 11,7 proc. na poziomie UE.
11.07.2023

Rok po katastrofie w Odrze. Ekolodzy wnioskują o ograniczenie zrzutów soli do rzek

Aktywiści Greenpeace, w odpowiedzi na brak adekwatnych działań chroniących Odrę ze strony rządu premiera Morawieckiego, wyświetlili na budynkach kopalń hasła "Ta kopalnia truje Odrę... a Morawiecki śpi". Stało się to w przededniu złożenia przez Greenpeace i Frank Bold wniosków do Wód Polskich o ograniczenie pozwoleń wodnoprawnych wydanych kopalniom zrzucającym słoną wodę do dopływów Odry i Wisły.
29.06.2023

Cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej - nowe wyzwania, znane problemy

Ostatnie dwa lata postawiły bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej (IK) na podium dyskusji publicznej. Mówiąc o IK w uproszczeniu mamy na myśli całość zasobów i systemów, stanowiących podstawę funkcjonowania społeczeństw i gospodarek. Dotychczas do tej kategorii zaliczano poszczególne branże: energetykę, transport, finanse, telekomunikację, wodociągi, szpitale, placówki ochrony zdrowia, itp. Gospodarczy efekt motyla i wiele przykładów konsekwencji przerwanych łańcuchów dostaw, rosnąca złożoność systemów społeczno-gospodarczyc
27.06.2023

Nowe przepisy unijne mogą się przyczynić do zalania rynku milionami ton plastiku. Będą ograniczać wykorzystywane w e-handlu papieru i tektury

UE jest bliska uzgodnienia nowego kształtu dyrektywy PPWD, której celem jest ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych. Ich ilość gwałtownie wzrosła wraz z pandemią i coraz większą popularnością internetowego handlu. Dlatego nowe przepisy mają m.in. nałożyć na sprzedawców internetowych obostrzenia dotyczące pakowania produktów w źle dopasowane, za duże pudełka i promować opakowania wielorazowe. Ta zmiana – jak wynika z analiz FEFCO – paradoksalnie może się jednak przyczynić do zalania rynku milionami ton tworzyw sztucznych. Będz
27.06.2023

Społeczności energetyczne na rynku gazu

Rosyjska agresja na Ukrainę unaoczniła politycznym decydentom, że uniezależnienie się od paliw kopalnych to nie tylko szansa na złagodzenie skutków katastrofy klimatycznej, ale również na zdobycie energetycznej niezależności.
25.06.2023

KAPE proponuje podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne od A do G

Krajowa Agencja Poszanowania Energii zaprezentowała swoje propozycje podziału budynków mieszkalnych na klasy energetyczne, od A do G, zgodnie z wymogami projektu dyrektywy EPBD. Resort rozwoju planuje wprowadzić podział na klasy razem z wejściem w życie dyrektywy.
13.06.2023

Energa Kogeneracja przygotowuje się do budowy kolejnego niskoemisyjnego źródła ciepła w Elblągu

Energa Kogeneracja (EKO) z Grupy ORLEN kontynuuje program inwestycyjny w Elektrociepłowni Elbląg. Do końca tego roku spółka planuje wyłonić generalnego wykonawcę układu kogeneracyjnego zasilanego gazem ziemnym o łącznej mocy ok. 30 MWt (moc cieplna) i 30 MWe (moc elektryczna). Dzięki prowadzonej transformacji EC Elbląg zakończy produkcję ciepła na potrzeby odbiorców w Elblągu z użyciem węgla.
13.06.2023

Branża recyklingu: bez systemu kaucyjnego cena napojów może być wyższa

Celów zbiórki butelek plastikowych nie da się osiągnąć bez wdrożenia systemu kaucyjnego; bez wypełniania tych celów napoje mogą być droższe, bo na producentów zostaną nałożone kary - wskazał w komentarzu dla PAP wiceprezes w grupie Tomra Anna Sapota.
06.06.2023

Wyspy energetyczne: kamień milowy - Dania i Niemcy z pierwszą prawnie wiążącą umową w zakresie wspólnego projektu morskiej energii odnawialnej w UE

Niemiecki federalny minister gospodarki i działań w obszarze klimatu, Robert Habeck, oraz duński minister ds. klimatu, energii i usług komunalnych, Lars Aagaard, podpisali umowę dotyczącą wyspy energetycznej Bornholm, która jest zlokalizowana na Morzu Bałtyckim. Jest to pierwsza w Europie prawnie wiążąca umowa o współpracy w zakresie wspólnego projektu energii morskiej na mocy dyrektywy UE w sprawie odnawialnych źródeł energii.
04.06.2023

Wysoka inflacja zachwiała priorytetami konsumentów przy wyborze produktów. „Zielona” zmiana zachodzi jednak także w handlu

Kryteria ESG stają się częścią strategii świata biznesu, w tym także firm z branży handlu detalicznego. Choć w dobie szybko rosnącej inflacji konsumenci uważniej przyglądają się cenom, to kwestie jakości, ekologii i etyki firm będących właścicielami sklepów pozostają dla nich istotne. Pandemia, która spowodowała przerwanie łańcuchów dostaw, przekierowała uwagę logistyków na lokalne źródła zaopatrzenia, a to trend współgrający z ekologią ze względu na ograniczenie śladu węglowego.
30.05.2023

Od dzisiaj będzie mniej plastikowych jednorazówek

24 maja wchodzą w życie przepisy dotyczące ograniczenia ilości jednorazówek z tworzyw sztucznych w sklepach i restauracjach. Z rynku mają zniknąć plastikowe patyczki do uszu, a także styropianowe opakowania do żywności na wynos. Inne jednorazówki z tworzyw sztucznych będą oznakowane, a przedsiębiorcy będą musieli płacić za ich wprowadzanie do obrotu – informuje Prawo.pl.
24.05.2023

RWE i Westfalen Group uruchamiają stację tankowania wodoru w Lingen

Pierwsza stacja H2 zacznie działać w 2024 roku - RWE dostarczy zielony wodór. Deweloper i Westfalen Group zamierzają zbudować około 70 stacji paliw wodorowych do 2030 roku - początkowo koncentrując się na obszarze Nadrenii Północnej-Westfalii i Dolnej Saksonii.
22.05.2023

Regulacje prawne UE dotyczące procedur OOŚ

Procedura OOŚ wprowadzona została do systemu prawnego UE w 1985 roku. Zgodnie z tą procedurą duże projekty budowlane i/lub rozwoje, muszą przed rozpoczęciem realizacji zostać ocenione pod kątem wpływu, jaki mogą wywierać na środowisko, zarówno przyrodnicze, jak i na zdrowie i życie ludzi.
12.05.2023

Prezentacja raportu „Łańcuch wartości gospodarki wodorowej”

Klub Energetyczny, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Energetyki serdecznie zapraszają na prezentację raportu „Łańcuch wartości gospodarki wodorowej w Polsce”, która odbędzie się 11 maja o godz. 9.30 w budynku Uniwersytetu Warszawskiego ul. Dobra 55 wejście od ul. Browarnej.
09.05.2023

Ciepłownictwo szuka nowych sposobów na zazielenianie. Jednym z pomysłów jest odzyskiwanie ciepła z serwerowni [WIDEO]

Polskie ciepłownictwo czeka w nadchodzących latach zwrot ku rozwiązaniom nisko- i zeroemisyjnym. Skala związanych z tym potrzeb inwestycyjnych sektora jest szacowana na kilkadziesiąt miliardów euro. Jednak bez tych inwestycji ciepłownictwo wciąż będzie ponosić wysokie koszty paliw kopalnych i zanieczyszczenia środowiska, a także konsekwencje związane z niewypełnieniem unijnych wymogów klimatycznych. – Technologia, technologia i jeszcze raz technologia plus odejście od węglowodorów. Na bazie tego musimy zmienić polskie ciepłownict
01.05.2023

Do 2030 roku globalny popyt na wodór będzie trzykrotnie większy niż planowana produkcja

Technologie wodorowe mogą przyspieszyć transformację tych sektorów, dla których zielona elektryfikacja stanowi duże wyzwanie.
28.04.2023

Komisarz UE: mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym

– Uważam, że degradacja naszych biosystemów stanowi największe zagrożenie dla naszej żywności. Mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym – powiedział w czwartek podczas komisji sejmowej Komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkevičius.
21.04.2023

Śmieci na wagę złota

Dobre i stabilne prawo, które zachęci przedsiębiorców do inwestowania w gospodarkę obiegu zamkniętego oraz skuteczna edukacja konsumentów w obszarze prawidłowego segregowania śmieci stanowią odpowiedź na pytanie: jak wysoką cenę zapłacimy za śmieci? - wskazywali uczestnicy międzynarodowej konferencji klimatycznej TOGETAIR.
21.04.2023

Liczba elektryków rośnie szybciej niż liczba ładowarek. „Ten rok przyniesie dalsze przyspieszenie procesu elektryfikacji transportu w Polsce”

Pod koniec 2022 roku w Polsce działało 5016 ogólnodostępnych punktów ładowania. To o 33 proc. więcej niż rok wcześniej. Mimo że w 2022 r. uruchomiono największą liczbę ładowarek w historii, 1 punkt ładowania przypadał na nieco ponad 12 aut o napędzie elektrycznym i hybrydowym. W 2021 roku natomiast na 1 punkt ładowania przypadało średnio blisko 10 pojazdów. Cena za 1 kWh energii pobranej z ogólnodostępnej stacji ładowania waha się od 1,5 złotego na stacjach AC do nawet niemal 4 złotych w przypadku ładowarek prądu stałego (DC). Ki
13.04.2023

Oszczędzanie energii nie kończy się wraz z sezonem grzewczym. O wysokości rachunków warto pomyśleć przy okazji wiosennych porządków i remontów

Płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka – to sprzęty domowe, które zgodnie z szacunkami ekspertów zużywają najwięcej prądu. To dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia do domu zwraca uwagę na jego klasę energetyczną. Wiosenne porządki i remonty sprzyjają tego typu inwestycjom, więc eksperci PKEE przypominają, że im wyższa klasa, tym mniejsze zużycie energii, a to z kolei oznacza mniejsze rachunki za prąd. W tym roku dodatkową motywacją do oszczędzania są nie t
13.04.2023

Zmiany w prawie morskim

W dniu 21 marca 2023 roku do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej oraz ustawy o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej - projekt mający na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej, który zakłada wprowadzenie m.in. wskazanych poniżej zmian:
13.04.2023

Ambitne cele UE dotyczące zielonego wodoru [WIDEO]

Instytucje unijne zakładają ambitne cele dla rozwoju rynku zielonego wodoru. Do 2030 roku ma on stanowić ponad 40 proc. wodoru zużywanego w przemyśle. Realizacja tych celów oznacza wzrost zużycia odnawialnego wodoru o blisko 2 tys. proc. w ciągu najbliższych kilku lat. Problem w tym, że dziś ten rynek praktycznie nie istnieje. Jego rozwój ma przyspieszyć nowy system wsparcia realizowany w ramach Europejskiego Banku Wodoru. Zakłada on m.in. aukcje dla unijnych wytwórców odnawialnego wodoru, które będą gwarantować zielone premie pr
11.04.2023

Koalicja Klimatyczna: Dyrektywa metanowa nie oznacza rychłego zamknięcia wszystkich kopalń. To szansa na modernizację górnictwa

Kontrowersyjna dyrektywa metanowa, która od kilku tygodni wywołuje w Polsce górnicze protesty, prawdopodobnie już w maju br. będzie głosowana w Parlamencie Europejskim. Jej celem jest przede wszystkim ograniczenie emisji metanu, który na efekt cieplarniany wywiera dużo większy wpływ niż CO2. – Rozporządzenie metanowe nie oznacza rychłego zamknięcia wszystkich kopalń. Jest to szansa na modernizację tego sektora. Dlatego górnicy zamiast protestować, powinni zwrócić się do polskich decydentów i wywrzeć na nich presję, żeby zaczęli p
04.04.2023

Uwaga na ekościemę. Jak nie nabrać się na greenwashing?

Greenwashing to zjawisko wprowadzania w błąd w odniesieniu do praktyk środowiskowych firm lub korzyści z zastosowania produktów czy usług. Od niejasnych twierdzeń po sfałszowane dane, "zielone kłamstwo" jest coraz mocniej obecne w naszym codziennym życiu. "Eko", "zrównoważone", "naturalne", "cyrkularne", "z recyklingu" a może "przyjazne dla klimatu"? Firmy prześcigają się w przyciągających klientów proekologicznych hasłach, które często okazują się jedynie ekościemą. Unia Europejska chce z tym walczyć i zapowiada nowe przepisy ch
02.04.2023

Prezes PGG: metanowe regulacje UE oznaczają zwolnienie 100 tys. ludzi i zastąpienie węgla krajowego importowanym

Wprowadzenie unijnych regulacji ws. redukcji emisji metanu w obecnym kształcie oznaczałoby szybki proces zwolnienia ok. 100 tys. osób w polskim górnictwie i w firmach okołogórniczych oraz zastąpienie węgla krajowego importowanym - ocenił prezes PGG Tomasz Rogala w Polskim Radiu Katowice.
01.04.2023

Rośnie znaczenie umów PPA. W tle ważne decyzje UE

Komisja Europejska chce zreformować model rynku energetycznego. Rośnie rola umów PPA – czyli zawieranych między wytwórcami zielonej energii a jej nabywcami. Czy umowy PPA staną się bardziej popularne w przemyśle energochłonnym?
28.03.2023

Przedstawiciel PreZero Przewodniczącym 3. Komitetu – Odzysk energii w Europejskiej Federacji Gospodarki Odpadami FEAD

Szymon Cegielski, Członek Zarządu PreZero Zielona Energia i Dyrektor ITPOK w Poznaniu został wybrany na Przewodniczącego 3. Komitetu – Odzysk energii w Europejskiej Federacji Gospodarki Odpadami FEAD. Na to stanowisko został zarekomendowany przez Polską Izbę Gospodarki Odpadami (PIGO).
21.03.2023

PE i szwedzka prezydencja porozumiały się ws. energii: UE ma zmniejszyć jej zużycie o 11,7 proc. w 2030 r.

Szwedzka prezydencja w Radzie UE i negocjatorzy Parlamentu Europejskiego osiągnęli w piątek wstępne porozumienie w sprawie zmniejszenia końcowego zużycia energii w UE o 11,7 proc. w 2030 r.
10.03.2023

Wynegocjowanie kształtu dyrektywy metanowej to polska racja stanu

Wynegocjowanie korzystnego kształtu unijnej dyrektywy metanowej jest kluczowe dla przyszłości kopalń, jest wręcz polską racją stanu – ocenili we wtorek posłowie podczas sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
07.03.2023

Do 2025 roku 65% opakowań ma być poddawanych recyklingowi

Narastające składowiska odpadów stają się coraz większym problemem. Zgodnie z celami określonymi w Dyrektywie 2018/852 Unii Europejskiej o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, kraje członkowskie mają do 2025 roku poddawać recyklingowi 65% odpadów opakowaniowych. Wymagania mogą zostać spełnione tylko przy wykorzystaniu gospodarki o zamkniętym obiegu oraz przez wywarcie zmian na producentach.
06.03.2023

MRiT: podział budynków na klasy energetyczne od 2024 r.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zakłada, że system podziału budynków na klasy energetyczne wejdzie w życie od 2024 r. - poinformował PAP resort. Wprowadzenie takiego systemu nakaże zmieniona dyrektywa o efektywności budynków, która zacznie obowiązywać w połowie roku.
05.03.2023

Furtka do bezpieczniejszej przyszłości Starego Kontynentu

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen oraz wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw unijnej konkurencji Margrethe Vestager ogłosiły na początku lutego br., że wodór stanie się dla Europy strategiczną technologią umożliwiającą osiągnięcie przez nią celu zerowej emisji netto do 2050 r. Inna ważna informacja to opublikowanie przez Komisję Europejską długo wyczekiwanej definicji „zielonego” wodoru. Fakt ten powinien dać rynkowi pewność niezbędną do rozpoczęcia planowanych inwestycji.
27.02.2023

Konfederacja Lewiatan: przepisy dotyczące sprawozdawczości w zakresie ESG mogą objąć ok. 50 tys. firm w UE

Nowe przepisy dotyczące sprawozdawczości w zakresie ESG mogą objąć ok. 50 tys. firm w UE - wskazał ekspert Konfederacji Lewiatan Jacek Męcina. Zauważył, że wszystkie duże przedsiębiorstwa w UE, w tym polskie, będą musiały ujawniać dane dotyczące m.in. wpływu ich działalności na ludzi i planetę.
03.02.2023

Jak zmniejszyć ilość produkowanych odpadów w Polsce

Według danych GUS w Polsce cyklicznie zwiększa się liczba generowanych odpadów. W 2021 r. odnotowano 13,7 mln ton zebranych odpadów komunalnych, co daje 4,2% wzrost względem roku poprzedniego. Przeciętny Polak wytworzył średnio 358 kg odpadów. Wskaźniki recyklingu pozostają jednak bez zmian. Tylko 26,9% odpadów trafia do ponownego przetworzenia. Dla porównania w Norwegii recyklingowanych jest około 40% odpadów.
30.01.2023

Zielony wodór w świetle nowelizowanej dyrektywy RED II

Wodór w polityce energetyczno-klimatycznej UE
29.01.2023

Obowiązek raportowania niefinansowego dosięgnie każdego przedsiębiorcę

Przyjęta przez Parlament Europejski Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) od 2024 roku zobowiąże duże firmy do raportowania niefinansowego. To początek drogi do zwiększenia odpowiedzialność biznesu za zmiany klimatyczne oraz ważny krok w kierunku zeroemisyjności. Zielona transformacja firm może zostać wsparta nowymi programami dotacyjnymi, takimi jak np. europejski FENG, FEnIKS czy funkcjonującą już od kilku lat ulgą B+R dla prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Synergia wszystkich dostępnych instru
10.01.2023

KPMG: 63 proc. największych firm w Polsce przygotowuje raporty dot. zrównoważonego rozwoju

63 proc. największych firm w Polsceprzygotowuje specjalne raporty poświęcone tematyce zrównoważonego rozwoju (ESG), a 17 proc. przedsiębiorstw uwzględnia te kwestie w swoich raportach rocznych – wskazała firma doradcza KPMG w Polsce.
10.01.2023

Firmy w Polsce niegotowe na obowiązek raportowania ESG

Coraz większa liczba firm raportuje swoją aktywność w zakresie zrównoważonego rozwoju. 63% największych firm w Polsce przygotowuje osobny, dedykowany tematyce ESG raport, a 17% przedsiębiorstw uwzględnia kwestie ESG w swoich raportach rocznych – wynika z raportu KPMG w Polsce pt. „Badanie raportowania zrównoważonego rozwoju. Sprawozdawczość w dobie nowych przepisów”. Zakres raportowanych informacji wskazuje jednak, że firmy mają jeszcze wiele do zrobienia, aby zaraportować przynajmniej minimum wymagane przez wchodzącą w najbliższ
10.01.2023

Reforma systemu opakowań z poślizgiem i wyższymi opłatami mieszkańców za odbiór odpadów [WIDEO]

Polska jest jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, które nie wdrożyły jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów, czyli nowych zasad organizacji gospodarki odpadami opakowaniowymi. Czas na jego wprowadzenie mija 5 stycznia 2023 roku, ale mało prawdopodobne, aby udało się go dotrzymać. To oznacza nie tylko groźbę kar ze strony Komisji Europejskiej, ale także wymierne straty społeczne i środowiskowe. Dziś koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych ponoszą głównie mieszkańcy gmin. Zmiany w polskim systemie
09.01.2023

Reforma systemu opakowań z poślizgiem. Opłaty za odbiór odpadów wzrosną

Polska jest jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, które nie wdrożyły jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów, czyli nowych zasad organizacji gospodarki odpadami opakowaniowymi. Czas na jego wprowadzenie mija 5 stycznia 2023 roku, ale mało prawdopodobne, aby udało się go dotrzymać. To oznacza nie tylko groźbę kar ze strony Komisji Europejskiej, ale także wymierne straty społeczne i środowiskowe. Dziś koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych ponoszą głównie mieszkańcy gmin.
04.01.2023

Cele środowiskowe dla wód morskich, przybrzeżnych i śródlądowych a inwestycje na morzu. Wymogi środowiskowe, ramy prawne, warunki realizacji.

Prawne ustalenia dot. inwestycji dla wód morskich i śródlądowych
16.12.2022

Holistyczne podejście do zrównoważonego rozwoju w centrach danych

Rynek centrów danych staje się jednym z wiodących sektorów gospodarki cyfrowej, ale ma również znaczący wpływ na środowisko. Firmy z tej branży muszą zatem korzystać z narzędzi, które mogą zmniejszyć zużycie energii i zasoby potrzebne do konstrukcji budynków. Jest to tym bardziej istotne, że już niedługo, bo w styczniu 2024 r. ma zostać wprowadzona unijna dyrektywa dotycząca kwestii zrównoważonego rozwoju CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive).
05.12.2022

Ciepłownictwo będzie w większym stopniu stawiać na OZE. Toruński system wykorzystujący geotermię już dziś spełnia wymogi UE w tym zakresie

Od kilku tygodni system ciepłowniczy w Toruniu jest zasilany przez źródła geotermalne, co automatycznie zmniejsza zapotrzebowanie na gaz. To odnawialne źródło ciepła jest niezależne od zawirowań na rynkach surowców i w łańcuchach dostaw, dlatego stanowi ważny element dywersyfikacji i zwiększania bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców. Dzięki temu Toruń już w tej chwili z nawiązką spełnia unijne wymogi dotyczące efektywności energetycznej, które zaczną obowiązywać dopiero za cztery lata.
28.11.2022

Nowe regulacje związane z raportowaniem finansowym, czyli główne założenia dyrektywy CSRD

Od wielu miesięcy podmioty zaangażowane w szerzenie i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju wyczekiwały dnia, w którym zostanie uchwalony projekt nowej dyrektywy w sprawie sprawozdawczości korporacyjnej w zakresie zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Reporting Directive) tzw. „CSRD”. Akt ten zastąpić ma dyrektywę o sprawozdawczości niefinansowej z 2014 roku (Non-financial Reporting Directive, NFRD) poprzez wprowadzenie nowych rozwiązań mających podwyższyć i uszczegółowić standardy przekazywania informacji niefinans
24.11.2022

Trzaskowski na COP27: wojna nie może być pretekstem do zatrzymania transformacji energetycznej

Nie możemy używać wojny jako pretekstu do zatrzymania transformacji energetycznej – powiedział w poniedziałek na szczycie klimatycznym ONZ w Egipcie (COP27) prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Samorządowiec bierze udział w wydarzeniach towarzyszących drugiemu tygodniowi konferencji w Szarm-el Szejk jako członek Europejskiego Komitetu Regionów.
15.11.2022

KE wzywa Polskę do usunięcia barier w dostępie do wymiaru sprawiedliwości w związku z jakością powietrza

Komisja Europejska wszczęła w czwartek drugi etap procedury naruszeniowej przeciwko Polsce i wezwała do usunięcia barier w dostępie do wymiaru sprawiedliwości dla organizacji oraz osób fizycznych i prawnych w związku z planami ochrony powietrza na mocy dyrektywy w sprawie jakości powietrza.
29.09.2022

Najbliższe miesiące w Unii Europejskiej będą sprawdzianem dla unii energetycznej

Najbliższe miesiące w Unii Europejskiej, w obliczu kryzysu energetycznego związanego z agresją Rosji wobec Ukrainy i inflacją, będą sprawdzianem dla unii energetycznej. To unijna strategia, która ma zagwarantować, że Europejczycy będą mieli dostęp do energii elektrycznej po przystępnej cenie.
09.09.2022

MKiŚ: na cele klimatyczne Polska przeznaczyła 105 mld zł od 2013 r.

Na cele klimatyczne Polska od 2013 do sierpnia 2022 r. przeznaczyła 105 mld zł; to więcej niż wyniosły wpływy ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 - poinformowało w środę ministerstwo klimatu i środowiska. Resort dodał, że KE nie miała uwag do polskich raportów z wydatkowania środków z aukcji.
08.09.2022

Raport CRIDO: Trendy w podatkach: Pakiet „Fit for 55” w obliczu wojny w Ukrainie

W obszarze czystej energii jedną z istotniejszych kierunkowych zmian na poziomie unijnym jest przyjęty w drugiej połowie 2021 roku pakiet „Fit for 55”. Obejmuje on trzynaście ambitnych propozycji legislacyjnych, których celem jest zredukowanie emisji CO2 o 55% do 2030 w stosunku do 1990 roku i doprowadzenie do neutralności klimatycznej UE w 2050 roku.
05.09.2022

Mechanizmy kształtowania cen energii

Ceny energii elektrycznej na polskim i europejskim rynku są kształtowane zgodnie z mechanizmami rynkowymi, ściśle określonymi w przepisach obowiązującego prawa. Wysokość hurtowych cen energii, po których kupują ją sprzedawcy, pozostaje pod presją wysokich cen gazu i węgla oraz kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2. W konsekwencji firmy sprzedające prąd gospodarstwom domowym i gospodarce mają bardzo ograniczony wpływ na kształtowanie cen końcowych dla odbiorców.
01.09.2022

Resort klimatu analizuje sygnały o nadużyciach przy składaniu wniosków o dopłaty do węgla

Resort klimatu analizuje sygnały z samorządów o nadużyciach przy składaniu wniosków o dopłaty do węgla - powiedział w środę na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że na podstawie tej oceny będzie rozważana stosowna nowelizacja.
31.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Od 2025 roku największe firmy będą musiały raportować swój wpływ na środowisko czy lokalne społeczności

Działalność CSR i ESG to wciąż słabo znane zagadnienie dla wielu firm. Nawet jeśli przedsiębiorstwa realizują inicjatywy z tego obszaru, bywają one niepoparte strategią, a czasem nakierowane wyłącznie na budowanie pozytywnego wizerunku wśród odbiorców.
01.08.2022

W toku dyskusji nad Strategią dla Ciepłownictwa

Do konsultacji publicznych trafił kolejny kluczowy dokument, który będzie miał znaczący wpływ na przyszłość polskich sektorów ciepłownictwa i elektroenergetyki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało projekt Strategii dla Ciepłownictwa do 2030 r. z perspektywą do 2040 r. W ten sposób zainicjowano debatę nad ostatecznym kształtem dokumentu. To okazja do poznania opinii i propozycji przedstawicieli przedsiębiorstw branżowych i organizacji eksperckich.
22.07.2022

System gospodarowania odpadami w Polsce czeka rewolucja - nieefektywny i niezgodny z prawem UE ROP

W ciągu najbliższych miesięcy Polska musi dostosować swój aktualny, nieefektywny system rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) do wymogów unijnych. Zobowiązuje ją do tego, podobnie jak inne kraje członkowskie UE, przyjęty w 2018 roku tzw. pakiet odpadowy. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wciąż pracuje nad przepisami w tym zakresie.
22.06.2022

Polski Komitet Energii Elektrycznej reprezentując krajową elektroenergetykę walczy o zieloną i tanią energię dla odbiorców

Rada Zarządzająca Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej („PKEE”) przyjęła podsumowanie działalności za rok 2021.
31.05.2022

RWE - czy nowy akt delegowany UE zablokuje produkcję H2 z offshore?

Nie powinno być żadnych kryteriów ograniczających dla producentów i nabywców zielonego wodoru, jeśli chodzi o wykorzystanie energii elektrycznej do jego produkcji - stwierdziło RWE w komentarzu do proponowanego aktu delegowanego UE, który do 2026 roku, po krótkim okresie przejściowym, zezwoli na wytwarzanie zielonego wodoru wyłącznie z energii elektrycznej pochodzącej z nowo wybudowanych, niesubsydiowanych farm wiatrowych i słonecznych.
24.05.2022

W Elblągu pracuje już nowe zielone źródło Energi

Sześć miesięcy przed terminem uzgodnionym z miejskim dystrybutorem ciepła zakończył się istotny etap programu inwestycyjnego, prowadzonego w Elblągu przez Energę Kogenerację (EKO), spółkę córkę Energi z Grupy ORLEN. Kotłownia rezerwowo-szczytowa (KRS) o mocy cieplnej 114 MWt została z końcem kwietnia 2022 roku oddana do eksploatacji. Pozwala to na zabezpieczenie dostaw ciepła dla mieszkańców Elbląga przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu Elektrociepłowni Elbląg na środowisko i stan powietrza w mieście.
29.04.2022

MFW: Polski local content jednak możliwy do zabezpieczenia prawnie

Jak już wskazywano w poprzednich publikacjach, nie istnieje obecnie w polskim systemie prawnym regulacja, która w jakikolwiek sposób zabezpieczałaby polski łańcuch dostaw, czy ujęciu szerszym - polski „local content” przy budowie i eksploatacji polskich morskich farm wiatrowych.
23.04.2022

Morskie Farmy Wiatrowe w strefie przyległej RP wyłącznym problemem sektora prywatnego?

W dzisiejszym artykule autorzy, chcą w sposób esencjonalny przybliżyć czytelnikowi, jak umiejscowienie polskich MFW wpływa na ich podporządkowanie jurysdykcyjne, pod reżim prawa polskiego i czy do końca trafiony jest pogląd, który daje się niestety zauważyć, iż od momentu umiejscowienia tych inwestycji na polskich obszarach morskich, będzie to jedynie problem i zmartwienie inwestora.
12.04.2022

Polska upomniana przez KE - czas na wdrożenie dyrektyw o efektywności energetycznej i składowiskach odpadów

Komisja Europejska wezwała kilka państw członkowskich, w tym Polskę, do wdrożenia dyrektywy o efektywności energetycznej, a także przepisów dot. składowisk odpadów oraz odpadów ze statków - poinformowała Komisja w środowym komunikacie.
07.04.2022

Czy zielony system kaucyjny oznacza podwyżki?

– System kaucyjny to zła naleciałość z dawnych czasów, kiedy ciężkie opakowania szklane trzeba było zawieźć z powrotem do fabryki. W tej chwili lepszym rozwiązaniem byłoby dobrze gospodarować odpadami i energią, jaką zawierają – mówi Bartosz Szczytowski, założyciel i wiceprezes Tsunami Recycling.
18.03.2022

Gróbarczyk: jest gotowy plan dojścia do zgodności z dyrektywą ściekową

W Polsce przygotowany został konkretny plan dojścia do zgodności z unijną dyrektywą ściekową - poinformował w poniedziałek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk cytowany w komunikacie resortu.
14.03.2022

KIB: pilnie jest potrzebna "mała nowelizacja" ustawy biopaliwowej

Branża biopaliwowa z powodu przedłużających się prac nad prawem wdrażającym dyrektywę RED II może nie zrealizować jej celów w latach 2023-2024. To także problem dla URE. Potrzebna jest pilnie "mała nowelizacja" ustawy biopaliwowej - poinformowała PAP Krajowa Izba Biopaliw.
23.02.2022

W Halmstad powstanie zakład recyklingu baterii. Inwestycję wesprze rząd Szwecji

Szwedzka Agencja Energetyki udzieliła firmie Stena Recycling wsparcia finansowego w kwocie 70,7 mln koron szwedzkich (około 30 mln zł) na inwestycję w nowy zakład recyklingu baterii w Halmstad. Celem inwestora jest osiągnięcie pozycji jednego z wiodących europejskich graczy w dziedzinie recyklingu baterii litowo-jonowych.
20.02.2022

Seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” – czy jesteśmy gotowi?

Niepokój związany z terminami, optymizm stoczni i firm technologicznych oraz mnóstwo możliwych wariantów do obrania – takie konkluzje można było wysnuć po pierwszym seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” zorganizowanym przez PRS w auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 10 lutego.
14.02.2022

Dlaczego do recyklingu trafia tylko 9 proc. tworzyw sztucznych?

Do końca obecnej dekady emisje z przemysłu tworzyw sztucznych mogą przewyższyć emisje z elektrowni węglowych – wynika z raportu Beyond Plastics. Analizowane dane z rynku amerykańskiego pokazują, że dziś przemysł tworzyw sztucznych uwalnia do atmosfery co najmniej 232 mln ton gazów cieplarnianych. To tyle samo co 116 średniej wielkości elektrowni węglowych.
02.02.2022

Sasin: przy spadku ceny gazu na giełdzie będziemy redukować cenę dla odbiorców gospodarczych

Jak tylko gaz będzie tanieć na giełdzie, będziemy redukować cenę dla odbiorców gospodarczych; będziemy reagować elastycznie - zapewnił we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, pytany o dalsze działania rządu w sprawie cen gazu.
25.01.2022

Sasin: być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczny

Być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczno-energetyczny, jeśli partnerzy w UE pozostaną głusi na nasze argumenty - powiedział w czwartek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
14.01.2022

Po wygaśnięciu mechanizmów osłonowych ceny energii w Polsce mogą wrócić do najwyższych poziomów w UE. Konieczne jest przyspieszenie inwestycji

– Długoterminowe rekomendacje dotyczące rynku energii elektrycznej w Polsce mogą być tylko jedne. Zakończmy ten karnawał konsumpcji i wejdźmy w inwestycje, przeprowadźmy transformację energetyczną, bo nic nas od niej nie ochroni – mówi Grzegorz Onimichowski, ekspert Instytutu Obywatelskiego.
10.01.2022

Lewiatan: firmy czekają w tym roku istotne zmiany legislacji w ochronie środowiska i OZE

Rok 2022 przyniesie istotne zmiany prawa w obszarze klimatu, energii i ochrony środowiska w Polsce i na poziomie UE. Powinny one ułatwić przedsiębiorcom "zieloną transformację" - oceniła Konfederacja Lewiatan we wtorkowym komentarzu.
04.01.2022

Powstał polski hub zrzeszający firmy działające w sposób odpowiedzialny dla środowiska

Rośnie liczba firm, które swoją działalność skupiają wokół pozytywnego wpływu na społeczeństwo i środowisko. Z kolei pracownicy, coraz bardziej świadomi zagrożenia środowiska oraz wpływu złych nawyków na zdrowie, chcą żyć zdrowo i odpowiedzialnie.
28.12.2021

BCC: czasowe obniżenie akcyzy na wyroby energetyczne nie zwalczy inflacji

Czasowe obniżenie akcyzy na wyroby energetyczne nie zwalczy dalszego wzrostu inflacji – ocenił w opublikowanym w poniedziałek komentarzu BCC.
13.12.2021

Minister Moskwa: dyrektywę ws. jednorazowych opakowań wdrożymy w 2022 r.

Unijną dyrektywę ws. jednorazowych opakowań plastikowych wdrożymy w 2022 roku - zadeklarowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że przygotowywane są krajowe przepisów dot. przedsiębiorców i kaucji od butelek.
03.12.2021

SBF POLSKA PV: regulacje zmieniające system prosumencki są sprzeczne z przepisami krajowymi i europejskimi

Dyskusja wokół zmiany zasad rozliczenia właścicieli domowych instalacji fotowoltaicznych jest obecnie skoncentrowana na czynnikach ekonomicznych. Niemniej jednak dogłębna analiza prawna uchwalonej ustawy wskazuje szereg problemów prawnych zarówno na gruncie prawa krajowego, jak i europejskiego.
02.12.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
16.11.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
15.11.2021

Rozpoczęło się posiedzenie rządu m.in. w sprawie Polskiej Strategii Wodorowej

We wtorek po godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie rządu, który ma zająć się projektem "Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”. Określi ona cele i działania przy budowie niskoemisyjnej gospodarki wodorowej.
02.11.2021

Rząd zajmie się zmianą regulacji dot. dobrych praktyk w gospodarce leśnej

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektami zmian w ustawach o ochronie przyrody i o lasach, usuwających potencjalne sprzeczności z dyrektywami - wynika z porządku posiedzenia rządu. Chodzi o dobre praktyki w gospodarce leśnej.
02.11.2021

KO: składamy projekt zmian w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii

Ułatwienia dla prosumentów instalujących panele fotowoltaiczne na dachach i umożliwienie budowy farm wiatrowych już 500 metrów od zabudowań - zakłada projekt zmian w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii, przedstawiony we wtorek przez posłów Koalicji Obywatelskiej.
27.10.2021

Czechy: zerowa stawka VAT na energię ma pomóc gospodarstwom domowym

Czeski rząd chce wspomóc gospodarstwa domowe w związku ze wzrostem cen energii. W listopadzie i grudniu odbiorcy zapłacą zerową stawkę VAT zamiast stawki 21 procent - ogłosiła w środę minister finansów Alena Schillerova.
21.10.2021

Siarka: zintegrowany plan dla Puszczy Białowieskiej - na początku 2023 r.

Na początku 2023 roku powinien zostać przyjęty zintegrowany plan zarządzania Puszczą Białowieską jako dziedzictwem UNESCO - poinformował PAP wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Dodał, że dokument ma przygotować Instytut Ochrony Środowiska.
20.10.2021

KE: należy zrobić więcej, aby przeciwdziałać zanieczyszczeniu wody azotanami

Azotany nadal powodują szkodliwe zanieczyszczenie wód w UE; nadmierna ilość azotanów w wodzie jest szkodliwa zarówno dla zdrowia ludzkiego, jak i dla ekosystemów, gdyż powoduje niedobór tlenu i eutrofizację - informuje KE w najnowszym sprawozdaniu w sprawie wdrożenia dyrektywy azotanowej.
12.10.2021

Rzecznik TSUE: Nord Stream 2 może zaskarżyć dyrektywę gazową przed sądami Unii Europejskiej

Unijna dyrektywa gazowa zmieniła sytuację prawną gazociągu Nord Stream 2; spółka ta może ją zaskarżyć przed sądami Unii Europejskiej - ocenił w wydanej w środę opinii rzecznik generalny TSUE. Stwierdził też, że Sąd UE popełnił błędy, odrzucając skargę spółki na dyrektywę gazową i powinien ją rozpatrzyć ponownie.
07.10.2021

Zanieczyszczenie powietrza bardziej szkodliwe niż wcześniej sądzono

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowe, bardziej rygorystyczne od poprzednich rekomendacje dotyczące jakości powietrza. Eksperci WHO przekonują, że gdyby wszędzie na świecie udało się obniżyć poziom skażenia poniżej określonych progów bezpieczeństwa, to dzięki temu można by uratować od przedwczesnej śmierci miliony osób w skali roku. Sprawdź, o jakie poziomy zanieczyszczeń chodzi.
24.09.2021

Deloitte: ROP może zmniejszyć obciążenie gmin kosztami recyklingu, ale pozostaną one wysokie

Wprowadzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta może zmniejszyć obciążenia poszczególnych gmin związane z całkowitymi kosztami zagospodarowania odpadów opakowaniowych, jednak pozostaną one bardzo wysokie - szacuje firma doradcza Deloitte.
17.09.2021

PERN uzyskał certyfikat w obszarze odnawialnych źródeł energii

Możliwość kupna i sprzedaży biokomponentów, jak np. estry metylowe kwasów tłuszczowych i bioetanol oraz oferowanie usługi magazynowania biokomponentów stosowanych do biopaliw, to niektóre możliwości, jakie daje PERN uzyskanie europejskiego certyfikatu KZR INiG - podała spółka.
16.09.2021

Ekolodzy o rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań za środowisko

Zwiększenie finansowania procesu odzysku i recyklingu odpadów przez wprowadzających produkty w opakowaniach stanowi zapowiedź normalizacji krajowych procesów sortowania i recyklingu, zgodnie europejskim prawodawstwem. Projekt nowego systemu ROP daję również nadzieję na jakościową zmianę środowiskową. Dziś mierzymy się jako społeczeństwa z tonami odpadów, które w znacznej mierze zamiast do recyklingu trafiają na wysypiska śmieci i zanieczyszczają ekosystemy. A jak słusznie zauważają ekolodzy: dość już mamy niekończących się akcji
14.09.2021

Rząd planuje przyjąć do końca roku strategię dla ciepłownictwa

W IV kw. br. rząd planuje przyjąć w formie uchwały strategię dla ciepłownictwa - wynika z wpisu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Strategia ma doprowadzić do zmiany dominującego węgla na inne paliwa oraz do urealnienia taryf.
11.09.2021

Stowarzyszenie „Polski Recykling”: projekt ROP w konsultacjach społecznych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w Rządowym Centrum Legislacji. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych wymogów środowiskowych. Gwarantują również, że w nowym modelu gospodarki odpadami odpowiedzialność finansowa za opakowania na rynku spoczywa na producentach i wprowadzających.
06.08.2021

Coraz więcej bawełnianej odzieży z ekologicznych upraw z certyfikatem Sprawiedliwego Handlu.

Uprawą bawełny na świecie zajmuje się około 100 milionów rolników, z czego 90 proc. działa w ubogich krajach Afryki i Azji, takich jak Uganda, Indie czy Senegal. Muszą oni stawiać czoła konkurencji z zamożniejszych krajów, która jest w stanie zaniżać ceny. Dlatego Fairtrade organizuje ich w spółdzielnie, gwarantując cenę minimalną pozwalającą na utrzymanie, a także premię umożliwiającą rozwój.
28.07.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.