Wynik wyszukiwania - "Polska" - Wiadomości

Ekspert: ciepły luty nie jest zwykłą anomalią; to obraz systemowej zmiany klimatu

Ciepły luty nie jest zwykłą anomalią, ale wpisuje się w obraz globalnego ocieplenia. I ten sygnał trzeba traktować poważnie - mówi PAP prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jego zdaniem to jest obraz systemowej zmiany klimatu.
03.03.2024

Resort klimatu nie prowadzi prac mających na celu rozszerzenie parku na całą Puszczę Białowieską

Aktualnie nie toczą się prace zmierzające do objęcia całego obszaru Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym - przekazał PAP resort klimatu i środowiska. Dodano, że opracowywana jest "konstytucja" dla Puszczy, która ma odpowiadać również na wyzwania związane z zarządzaniem Puszczą jako obiektem UNESCO.
03.03.2024

Rzeszów najbardziej zielonym miastem wojewódzkim w Polsce

Na jednego mieszkańca Rzeszowa w 2022 r. przypadało 84,6 metra kwadratowego terenów zieleni, co plasuje stolicę woj. podkarpackiego na pierwszym miejscu w kraju – podał w piątek ratusz. Rzeszów jest również pierwszy pod względem udziału terenów zieleni w ogólnej powierzchni miasta.
02.03.2024

Bando: decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna

Decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna - podkreślił w przesłanym PAP komunikacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Jak zaznaczył, na miejscu rozpoczęły się już pierwsze prace.
24.02.2024

Na koniec stycznia liczba samochodów elektrycznych w Polsce wzrosła do ponad 58 tys.

Na koniec stycznia tego roku liczba zarejestrowanych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) wzrosła do 58 tys. 341 pojazdów – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).
23.02.2024

Łowczy krajowy deklaruje współpracę z resortem klimatu na rzecz polskiej przyrody

Łowczy krajowy Eugeniusz Grzeszczak zadeklarował współpracę i dialog z resortem klimatu na rzecz polskiej przyrody - wynika z listu Grzeszczaka, do szefowej MKiŚ Pauliny Hennig-Kloski. Zapewnił w nim, że ostatnie wypowiedzi nie miały na celu krytyki propozycji resortu ws. polowań.
23.02.2024

Jakie są perspektywy dla Polski po wygaśnięciu kontraktów węglowych?

OZE stopniowo zazieleniają polski miks energetyczny, a udziały węgla w produkcji energii elektrycznej spadają. Czy to powód do radości? Nie w przypadku Polski. Niestety ta zmiana proporcji nie jest dla nas bezpiecznym przemodelowaniem, a zapowiedzią luki węglowej. W jakim stopniu możemy pokładać nadzieję w OZE? Czy w obecnym klimacie polityczno-gospodarczym energetyka zawodowa znajdzie oparcie w gazie ziemnym?
23.02.2024

Raport PSEW i Instytutu Jagiellońskiego: inwestycje w OZE się opłacą

Mimo wyższych kosztów inwestycyjnych rozwój krajowej elektroenergetyki z jak najwyższym udziałem OZE przyniesie Polsce największe korzyści gospodarcze, środowiskowe oraz strategiczne - wynika z raportu „Rachunek kosztów polskiej elektroenergetyki A.D. 2040” przygotowanego przez Instytut Jagielloński i Polskie Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
22.02.2024

Wiceszef MKiŚ: Polska nie rozpoczęła jeszcze konsultacji propozycji KE celu redukcyjnego na 2040 r.

Polska nie rozpoczęła jeszcze oficjalnych konsultacji ws. propozycji Komisji Europejskiej co do celu redukcji CO2 o 90 proc. do 2040 r.; rozpoczęły się wstępne analizy - poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.
22.02.2024

Prof. Bórawski: Realizację Zielonego Ładu należy odłożyć do zakończenia wojny na Ukrainie

Realizację Zielonego Ładu należałoby odłożyć do czasu, aż unormuje się sytuacja na rynku związana z wojną na Ukrainie i napływem ukraińskich produktów rolnych - uważa ekspert z zakresu ekonomiki rolnictwa prof. Piotr Bórawski. W jego ocenie, w tej chwili byłoby to za duże obciążenie dla rolników w Polsce i innych krajach UE.
21.02.2024

"Rzeczpospolita": Wpływy z CO2 nie poszły na ochronę klimatu

W ciągu ostatnich dziesięciu lat do budżetu wpłynęło ponad 100 mld zł ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Tylko w 2023 roku było to 24,4 mld zł. Zgodnie z prawem UE 50 proc. tych pieniędzy powinno trafiać na cele klimatyczne - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".
20.02.2024

Auchan przyspiesza zieloną transformację energetyczną w Polsce

Firma Auchan Polska podpisała umowy gwarantujące zaopatrzenie sklepów sieci w energię solarną o łącznym wolumenie blisko 139 GWh rocznie. Energia pochodzić będzie z polskich farm fotowoltaicznych firmy GoldenPeaks Capital, z którą sieć zawarła 12-letnią umowę zakupu energii (PPA), a także z własnych instalacji fotowoltaicznych Auchan, realizowanych we współpracy z firmą Helexia. Obie inwestycje w skali jednego tylko roku pozwolą ograniczyć emisję CO2 o 88 tys. ton.
09.02.2024

Hołownia o nowym projekcie ustawy wiatrakowej: dajcie nam jeszcze trochę czasu, żeby to zostało zrobione tak jak powinno

Dajcie nam proszę jeszcze trochę czasu, żeby to zostało zrobione tak, jak powinno być zrobione - powiedział marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia pytany o projekt "ustawy wiatrakowej". Dodał, że jego ugrupowanie niebawem przedstawi propozycje dotyczące rozwiązań prosumenckich.
08.02.2024

Qair z kontraktem na dostawy energii odnawialnej dla sieci sklepów Decathlon

Qair podpisał 10-letni kontrakt cPPA z fizyczną dostawą energii do sieci sklepów sportowych Decathlon w Polsce. Umowa, która weszła w życie z początkiem 2024 roku, przewiduje dostawę energii z odnawialnych źródeł oraz gwarancje pochodzenia na poziomie kilkunastu GWh rocznie, zgodnie z profilem konsumpcji energii przez Decathlon. Podmiotem odpowiedzialnym za bilansowanie jest spółka Qair Obrót. Ważnym wyróżnikiem współpracy obu firm jest uwzględnienie w bilansowaniu energii wyprodukowanej w wewnętrznych instalacjach PV Decathlonu.
08.02.2024

Gdańsk na trzy dni stanie się Europejską Stolicą Atomistyki

Już w marcu 2024 na Pomorze zjadą się polscy i światowi eksperci i praktycy w dziedzinie fizyki jądrowej i energii atomowej. Spotkają się w ramach pierwszej edycji wydarzenia Baltic Nuclear Energy Forum.
07.02.2024

Wiceminister klimatu: widzimy małą przestrzeń na kolejne zobowiązania redukcyjne

Widzimy małą przestrzeń na kolejne zobowiązania redukcji emisji CO2 – powiedziała we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Podkreśliła, że Polska koncentruje się na obecnym celu redukcyjnym, czyli 55 proc. do 2030 r. i dojścia do neutralności klimatycznej w 2050 r.
07.02.2024

Google kupuje energię z morskich farm wiatrowych w Europie

W kontekście rosnącego zainteresowania zmianami klimatycznymi oraz wysokich poszukiwań związanych z kryzysem energetycznym w 2023 roku, Google ogłasza ambitne kroki w kierunku zrównoważonej energii. Firma planuje zakup ponad 700 megawatów czystej energii, podpisując w związku z tym największą w historii umowę na morską energię wiatrową.
02.02.2024

Hennig-Kloska: elektrownia jądrowa musi powstać jak najszybciej

Dyskusja o zmianie lokalizacji elektrowni jądrowej opóźni budowę o 10 lat. Trwa szukanie miejsca pod budowę drugiej – mówi w rozmowie z czwartkową „Rzeczpospolitą” minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
26.01.2024

Druga edycja programu "Wiatr - Kopalnia możliwości"

W dniu 18.01.2024 r. w Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w Bytomiu odbyło się spotkanie z pond 40 kandydatami do drugiej edycji przełomowego programu "Wiatr - Kopalnia możliwości". Inicjatywa, zrealizowana przez EDF Renewables Polska we współpracy z firmą szkoleniową Vulcan Training & Consultancy oraz SRK, oferuje górnikom wyjątkową szansę na przekwalifikowanie się w zakresie obsługi i serwisu instalacji lądowych farm wiatrowych.
24.01.2024

Youtuberzy pojechali autonomicznym energetycznie kamperem do poradzieckiego miasta

Urbex History, czyli największy kanał eksploracyjny w Polsce, podjął współpracę z firmą EcoFlow. W jej ramach twórcy odwiedzili poradzieckie miasto w pełni autonomicznym energetycznie kamperem. Za pomysł i koordynację współpracy odpowiada agencja Lifetube zajmująca się influencer marketingiem i ekonomią twórców.
24.01.2024

Federacja Przedsiębiorców Polskich za powołaniem pełnomocnika rządu ds. transformacji energetycznej

Federacja Przedsiębiorców Polskich w przekazanym PAP stanowisku postuluje powołanie Pełnomocnika Rządu ds. Inwestycji Związanych z Transformacją Energetyczną w randze wiceministra, podsekretarza lub sekretarza stanu dla koordynacji całego procesu transformacji.
23.01.2024

Polacy chcą bardziej zrównoważonych podróży służbowych, ale tylko 1 na 4 firmy dokładnie śledzi emisje.

Aż 3/4 Polaków bierze pod uwagę zrównoważony transport podczas podróży służbowych — tak wynika z raportu „Transport naziemny w Europie” FREENOW For Business we współpracy z Global Business Travel Association. Choć znaczenie kwestii zrównoważonego rozwoju stale rośnie, to niemal połowa firm w Polsce ma trudności z monitorowaniem śladu węglowego generowanego przez środki transportu naziemnego, a 1/4 nie robi tego wcale. Śledzenie emisji jest kluczowe dla realizacji celów ESG firmy, dlatego aplikacje do zamawiania przejazdów takie,
23.01.2024

Zarządzający największymi firmami w Polsce prognozują zwrot inwestycji w ESG w perspektywie od 3 do 5 lat

76% prezesów z Polski biorących udział w badaniu KPMG deklaruje, że w pełni wdrożyło praktyki społeczne, środowiskowe i ładu korporacyjnego (ESG) w swojej działalności, koncentrując się na tworzeniu wartości. Jednocześnie większość z nich uważa, że na zwrot z inwestycji w ESG trzeba poczekać od 3 do 5 lat. Prezesi biorący udział w badaniu przyznają, że muszą zintensyfikować swoje działania w celu przejścia na neutralność węglową. Za największe przeszkody w osiągnięciu zeroemisyjności uważają brak odpowiednich rozwiązań technologi
23.01.2024

Przymiarki do dekarbonizacji – raport z sytuacji polskich firm przemysłowych

Jest motywacja – wszyscy badani chcą się dekarbonizować – ale tylko 30 proc. przeszło do etapu wprowadzania zmian lub ma opracowaną strategię i wybranych dostawców. Firma DUON właśnie udostępniła raport, opracowany wraz z Instytutem badawczym Keralla Research, który pokazuje, jak z wyzwaniem dekarbonizacji radzą sobie polskie firmy przemysłowe – co je zachęca do zmiany, a co skutecznie hamuje na tej ścieżce?
23.01.2024

Rozwój rynku magazynów energii w kontekście mechanizmów elastyczności rozproszonej

Rynek magazynowania energii jest nieodłącznym elementem w dążeniu do osiągnięcia globalnych celów zerowej emisji netto. Rozwój tego sektora w Polsce, w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii, może przyczynić się do transformacji sieci dystrybucyjnych. W dyskusji na temat roli magazynów energii na rynku elastyczności w trakcie konferencji PIME Energy Storage Summit brał udział Łukasz Sosnowski, Menedżer ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych i Realizacji Projektów Badawczo- Rozwojowych w Stoen Operator.
22.01.2024

Vortex Energy rozpoczyna budowę 110 MW projektów wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce

Vortex Energy, wiodąca firma z branży energii odnawialnej w Polsce, rozpoczęła budowę portfela projektów, w skład którego wchodzą lądowe farmy wiatrowe o mocy 53 MW i farmy fotowoltaiczne o mocy 57 MW. Łączna wartość realizowanych inwestycji wyniesie 123 mln dolarów. Jest to zgodne ze zobowiązaniem Vitola do zainwestowania 1 mld USD w energię odnawialną w Polsce w ciągu najbliższych pięciu lat, jak ogłoszono w styczniu 2023 r. po przejęciu Vortex Energy. Wszystkie projekty mają zostać ukończone w latach 2024/2025.
22.01.2024

Poczta Polska efektywna energetycznie

Poczta Polska zakończyła montaż paneli fotowoltaicznych w sortowni Zabrzu. Kolejne instalacje PV montowane są już w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą, Lublinie i Pruszczu Gdańskim, a do końca roku powstaną również we Wrocławiu i Komornikach.
22.01.2024

Hennig-Kloska: Polska dostrzega korzyści z wykorzystania energetyki jądrowej

Polska dostrzega korzyści z wykorzystania energetyki jądrowej – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, która spotkała się z ambasadorem USA. Dodała, że współpraca polsko-amerykańska w tym obszarze jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.
20.01.2024

Wiceminister klimatu i środowiska: nie możemy dać sobie wmówić, że ochrona przyrody się nie opłaca

Nie możemy dać sobie wmówić, że ochrona przyrody się nie opłaca – mówił w sobotę wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała podczas konferencji organizowanej przez Renew Europe i Polskę 2050. Zapowiedział, że decyzje w tej kwestii będą zapadały przy udziale ekspertów, a także lokalnych społeczności.
20.01.2024

Uchwała o Strefie Czystego Transportu w Krakowie unieważniona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie postanowił unieważnić uchwałę Rady Miasta Krakowa dotyczącą wprowadzenia w mieście Strefy Czystego Transportu. Uchwałę o SCT zaskarżył wojewoda małopolski i dwie osoby prywatne.
11.01.2024

KIB: wprowadzenie benzyny E10 zwiększy produkcję bioetanolu o co najmniej 200 tys. ton rocznie

Wprowadzenie benzyny E10 zwiększy produkcję bioetanolu o co najmniej 200 tys. ton w skali roku - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw Adam Stępień. Jego zdaniem daje to szanse na zagospodarowanie dodatkowych 500 tys. ton kukurydzy.
11.01.2024

Minister Paulina Hennig-Kloska powołała Witolda Kossa na Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska powołała Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, został nim Witold Koss - poinformował w środę resort środowiska.
10.01.2024

Ostateczne potwierdzenie lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowały w poniedziałek o tym, że decyzja związana z lokalizacją pierwszej polskiej elektrowni jądrowej uzyskała status ostatecznej. Jak już oficjalnie wiadomo będzie się ona mieściła w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”, w gminie Choczewo.
09.01.2024

5 pozytywnych wydarzeń w walce o czyste powietrze w Polsce w 2023 r.

Powietrze, którym oddychamy w Polsce, nadal należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. W 2023 roku nie brakowało jednak przełomowych wydarzeń, które w perspektywie kilku lat mogą okazać się kluczowe, by pożegnać polski smog na dobre.
03.01.2024

Polacy daleko w kolejce po wodór

Znaczenie wodoru w globalnej gospodarce rośnie, ale Polska spóźnia się z jego wykorzystaniem - informuje środowa "Rzeczpospolita".
03.01.2024

Raport IJHARS: rośnie liczba producentów i powierzchnia upraw ekologicznych

Rośnie liczba producentów ekologicznych oraz powierzchni takich upraw w Polsce. Na koniec 2022 r. ekologiczną produkcją zajmowało się ponad 22,8 tys. rolników tj. o 5 proc. więcej niż rok wcześniej - informuje IJHARS. Według szacunków Inspektoratu w 2023 r. liczba producentów ekologicznych może przekroczyć 24 tys.
01.01.2024

Poprawiają się stosunki polsko-czeskie w sferze ochrony środowiska

Podpisanie polsko-czeskiego porozumienia w sprawie kopalni Turów oraz memorandum o poprawie stanu powietrza po obu stronach granicy ustabilizowało nasze stosunki dwustronne w sferze ochrony środowiska - powiedział w środę czeski minister środowiska Petr Hladik. Dodał, że zaprosił nową minister środowiska RP Paulinę Hennig-Kloskę do złożenia oficjalnej wizyty w Pradze.
27.12.2023

Życie po życiu, czyli jak ekologia zmienia świat?

64% konsumentów1 poprzez swoje codzienne działania stara się pozytywnie wpływać na środowisko – wynika z raportu opublikowanego przez Euromonitor International. Chociaż świadomość ekologiczna społeczeństwa stale rośnie, to ciężar zwiększenia wysiłków i realizacji systemowych modyfikacji spoczywa przede wszystkim na biznesie i administracji publicznej. A takich inicjatyw nie brakuje. Przykłady działań z całego świata pokazują, że zmiany są możliwe, a ich prowadzenie może realnie wpływać na rzeczywistość.
21.12.2023

Po 11 miesiącach br. liczba aut elektrycznych zarejestrowanych w Polsce wzrosła o 54 proc.

Po 11 miesiącach br. liczba aut elektrycznych zarejestrowanych w Polsce wzrosła o 21 369 sztuk tj. o 54 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2022 r. - wynika z danych Licznika Elektromobilności opublikowanego w piątek. W tym czasie w kraju zarejestrowano ogółem 54 783 pojazdów całkowicie elektrycznych.
15.12.2023

Polska firma dokonuje przełomu na rynku fotowoltaiki perowskitowej

Saule S.A., jako pierwsza firma na świecie, uzyskała certyfikat TÜV Rheinland dla elastycznych perowskitowych ogniw fotowoltaicznych.
14.12.2023

Ruszyła budowa pierwszej biogazowni Grupy E.ON w Polsce

E.ON Polska już w 2024 r. otworzy swoją pierwszą biogazownię w naszym kraju. Obiekt o mocy zainstalowanej 1 MWe w wysokosprawnej kogeneracji zostanie uruchomiony niedaleko Pułtuska. Inwestycja ta wpisuje się w strategię firmy E.ON, która chce aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i wspierać klientów w zmniejszaniu śladu węglowego.
13.12.2023

Polska Grupa Biogazowa rusza z budową 19. swojej biogazowni w Polsce

Polska Grupa Biogazowa (PGB) poinformowała we wtorek o rozpoczęciu budowy 19. swojej biogazowni w Polsce. Kogeneracyjna instalacja o mocy 1 MW ma powstać w Półwsi w województwie warmińsko-mazurskim.
12.12.2023

Polskie szkoły świętują Call to Earth Day z CNN

Szkoły i organizacje z Polski wzięły udział w trzeciej edycji Call to Earth Day, której finał miał miejsce 28 listopada. W tym dniu na całym świecie podjęto działania mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej i zaangażowanie się w ochronę środowiska.
12.12.2023

PSEW: zobowiązania Polski z COP28 wymagają przyspieszenia rozwoju OZE

Potrojenie mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 r. zakłada deklaracja, którą 118 krajów, w tym Polska, podpisało podczas trwającego w Dubaju szczytu klimatycznego COP28. Spełnienie takich zobowiązań wymaga przyspieszenia rozwoju OZE - ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
12.12.2023

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na COP28: energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju

Energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo energetyczne oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju - podkreśliła podczas 28. Konferencji Stron Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28) minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
01.12.2023

Polski rynek upomina się o zrównoważoną produkcję owoców

Konsumenci owoców oczekują dziś produktów bezpiecznych, nie zostawiających śladu węglowego, z jak najmniejszą liczbą pośredników w łańcuchu dostaw. Dlatego sadownicy muszą zmienić sposób myślenia o swoich uprawach i dostosować produkcję do potrzeb rynku. O tym, jakimi metodami można ten cel osiągnąć, rozmawiali uczestnicy konferencji „Czy polska produkcja owoców spełnia oczekiwania konsumentów?”, która odbyła się 29 listopada 2023 r. w Centrum Prasowym PAP Warszawie.
01.12.2023

Sukces polskiego programu offshore zależeć będzie od zrównoważonego połączenia local contentu i międzynarodowych partnerstw

Offshore to strategiczny obszar nowej energetyki i właśnie dlatego państwowe firmy powinny mieć w nim udział. Jednak to otwartość na międzynarodowe partnerstwa gwarantuje sukces realizacji inwestycji oraz rozwój całej gospodarki w oparciu o lokal content – to najważniejsze wnioski z debaty „Korzyści z rozwoju morskich farm wiatrowych – offshore jako szansa dla gospodarki i społeczeństwa”, która odbyła się w ramach Konferencji Offshore Wind Poland 2023 w Warszawie, organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
30.11.2023

Polska złożyła do TSUE skargę na Niemcy ws. odpadów

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy wz. z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - podało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że sprawa dotyczy uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły nielegalnie do Polski.
29.11.2023

Polacy promują europejską żywność ekologiczną w Nowym Jorku

W nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej zorganizowano we wtorek seminarium poświęcone prezentacji europejskiej żywności ekologicznej. Wydarzenie zostało połączone z networkingiem i degustacją organicznych potraw.
29.11.2023

J.Sasin: planowana w Koninie elektrownia jądrowa wpisuje się w strategię energetyczną Polski

Planowana elektrownia jądrowa w Koninie-Pątnowie wpisuje się w strategię energetyczną Polski i będzie ważnym elementem krajowego bezpieczeństwa energetycznego - podkreślił w poniedziałek na konferencji minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
27.11.2023

Licznik Elektromobilności: wzrasta liczba elektrycznych samochodów w Polsce

Na koniec października br. po polskich drogach jeździły 90 902 samochody elektryczne, to wzrost o 69 proc. r/r - wynika z opublikowanego w piątek przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) raportu "Licznik Elektromobilności".
17.11.2023

Przyszłość polskiego sektora elektroniki to elektromobilność i półprzewodniki

Według rynkowych analiz polski sektor elektroniczny rośnie w tempie 4 proc. rocznie, czemu sprzyja dynamiczna transformacja cyfrowa wielu gałęzi przemysłu czy korzystne zmiany legislacyjne. Obszarami szczególnie perspektywicznymi dla dalszych wzrostów branży elektronicznej w Polsce jest elektromobilność oraz produkcja półprzewodników.
16.11.2023

Polska i Czechy podpisały deklarację ws. ograniczenia transgranicznego przenoszenia zanieczyszczeń powietrza

Polska i Czechy podpisały deklarację potwierdzającą gotowość do wdrożenia działań ograniczających transgraniczne przenoszenie zanieczyszczeń powietrza - poinformowało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
16.11.2023

NIK: Kluczowe organy administracji publicznej pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze

Kluczowe organy administracji publicznej odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze. Choć w rzece pojawiły się tysiące martwych ryb, to nie podjęto odpowiednich działań - wskazano w raporcie opublikowanym we wtorek przez Najwyższą Izbą Kontroli. Alarmy ostrzegawcze skierowane do mieszkańców pojawiły się z kilkunastodniowym opóźnieniem.
15.11.2023

Państwowy Instytut Geologiczny poszukuje złóż wodoru

Potrzeba dodatkowych badań, by ocenić, czy nagromadzenia wodoru na obszarze Polski mogą mieć charakter złóż - przekazał PAP Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy. Dodano, że dotychczasowe poszukiwania nie wykazały złoża wodoru, takiego typu jak to odkryte we Francji.
04.11.2023

O 57 proc. wzrosła w tym roku liczba aut całkowicie elektrycznych

W Polsce na koniec września br. było zarejestrowanych 50 tys. 386 samochodów osobowych i użytkowych całkowicie elektrycznych (BEV ang. battery electric vehicles), to wzrost od początku roku o 16 tys. 971 sztuk, czyli o 57 proc. - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Licznik Elektromobilności.
17.10.2023

Polska jest bardzo atrakcyjnym, ale i trudnym rynkiem dla inwestorów OZE

250 miliardów złotych wyniosą w następnych kilkunastu latach wydatki na polski program morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje na rozbudowę sieci i infrastruktury energetycznej powinny sięgać nawet 40 miliardów złotych. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić inwestorom stabilne otoczenie regulacyjne. To główne wnioski z debaty „Onshore i offshore - uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej na lądzie i status rozwoju projektów na morzu”, która odbyła się podczas IX edycji Kongresu Energetycznego.
16.10.2023

Polacy nadal przekonani do ochrony klimatu i przyrody, ale zielony sceptycyzm powoli narasta

Chociaż większość osób w Polsce zgadza się ze stanowiskiem nauki na temat zmian klimatu i uważa, że sytuacja ekologiczna świata jest zła, to w ostatnich latach o połowę zwiększyła się grupa dystansująca się od zielonych narracji - wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023”. Pokazuje ono, że doświadczeni pandemią i inflacją nadal chcemy czystej energii i czystej przyrody, ale już niekoniecznie związanych z tym wyrzeczeń.
16.10.2023

Lasy Państwowe kupią pałac w Brynku na potrzeby centrum edukacji leśnej

Lasy Państwowe kupią od Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach XIX-wieczny pałac w Brynku, gdzie obecnie mieści się internat Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego. W środę podpisano przedwstępną umowę sprzedaży obiektu, który ma służyć edukacji leśnej.
12.10.2023

Elektromobilność branżą strategiczną dla rozwoju Polski

Elektromobilność to ogromna i wciąż rosnąca gałąź gospodarki, która jest również jedną ze strategicznych branż dla rozwoju Polski na najbliższe lata - ocenia się w raporcie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.
10.10.2023

Polska słońcem i wiatrem stojąca: odnawialne źródła energii Europy Środkowo-Wschodniej

Mimo że Europa Środkowo-Wschodnia nie jest zbyt dużym graczem w światowym sektorze energii odnawialnej, to w latach 2018-2022 odnotowała znaczący wzrost. Region zwiększył w tym okresie moc pochodzącą z OZE o ponad 33 GW, co na koniec 2022 roku dało łącznie 115 GW. Na szczególną uwagę zasługuje tu Polska – przede wszystkim ze względu na ilość przyłączonej energii słonecznej i wiatrowej.
09.10.2023

67 proc. badanych uważa, że w ostatnich latach w Polsce doszło do zauważalnego ocieplenia klimatu

67 proc. ankietowanych zgadza się z opinią, że "w ostatnich latach w Polsce doszło do zauważalnego ocieplenia klimatu", przeciwnego zdania jest 19 proc. badanych, a 14 proc. nie ma zdania w tej sprawie – wynika z opublikowanego w sobotę badania zrealizowanego dla wPolityce.pl przez pracownię Social Changes.
29.07.2023

MKiŚ: zakończyły się negocjacje ws. polsko-kanadyjskiej umowy dot. atomu

Zakończyły się negocjacje dotyczące umowy między Polską a Kanadą ws. współpracy przy małych reaktorach modułowych (SMR); została ona przekazana do notyfikacji Komisji Europejskiej, poinformował we wtorek resort klimatu i środowiska.
11.07.2023

Energetyka, infrastruktura i obronność tematami polsko-koreańskiego forum gospodarczego

Podczas Forum Gospodarczego Korea–Polska 14 lipca mają być poruszane kwestie związane m.in. z energetyką, infrastrukturą i obronnością, poinformowała w poniedziałek Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Na polskim rynku działa ok. 600 firm z kapitałem koreańskim, z czego ponad 100 to fabryki.
10.07.2023

Rosną wydatki w ramach polityki surowcowej Polski

W środę podczas konferencji "Rola polityki surowcowej państwa w zapewnieniu bezpieczeństwa surowcowego Polski" w Warszawie Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa Piotr Dziadzio poinformował, że budżet na 2023 rok przeznaczony na realizację zadań w ramach polityki surowcowej Polski to 113 mln zł. Dziadzio dodał, że chodzi o wykonanie 83 zadań bieżących i kontynuowanie już prowadzonych.
18.05.2023

Liczba rejestracji aut elektrycznych w okresie styczeń-kwiecień br. wyższa o 71%

Jak wynika z udostępnionego Licznika Elektromobilności. Wzrosła liczba zarejestrowanych w Polsce osobowych i użytkowych aut całkowicie elektrycznych. Przez pierwsze cztery miesiące br. zwiększyła się o 7201 sztuk. To o 71% więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku.
17.05.2023

Sasin: chcemy zaproponować Polakom pakt energetyczny

Chcemy zaproponować Polakom pakt energetyczny, który będzie odpowiedzią zarówno na politykę Putina, ale też na dyktat Brukseli, który ma nas złamać i który ma spowodować, że społeczeństwo straci szansę na szybki rozwój – powiedział w niedzielę w Warszawie wicepremier i szef MAP Jacek Sasin.
14.05.2023

PKEE: Polacy wiedzą o programach wsparcia związanych z energią elektryczną

Dwóch na trzech Polaków słyszało o istnieniu choć jednego programu ograniczającego wpływ wzrostu cen energii na budżet gospodarstwa domowego – tak wynika z badania agencji YOTTA przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Najpopularniejszym programem jest dodatek węglowy, a jego znajomość deklaruje aż 80 proc. respondentów.
14.05.2023

PSE rozstrzygnęły przetarg na zdolności przesyłowe na połączeniu elektroenergetycznym Polska-Ukraina

Rozstrzygnięto przetarg na zdolności przesyłowe w dniach 15-31 maja dla polskiej części połączenia elektroenergetycznego z Ukrainą Rzeszów Chmielnicka – poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).
13.05.2023

Tusk: zrobimy wszystko, żeby europejskie pieniądze służyły spokojnej transformacji energetycznej

Zrobimy wszystko, żeby gigantyczne europejskie pieniądze pracowały nie przeciwko polskiemu przemysłowi, ale na rzecz ewolucyjnej spokojnej transformacji energetycznej – zadeklarował w sobotę w Sosnowcu szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
26.03.2023

Obajtek: w Polsce mamy jedne z najniższych cen paliw w Europie

W Polsce mamy jedne z najniższych cen paliw w Europie - zakomunikował w piątek Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, powołując się na dane e-petrol.
25.03.2023

Klimat Polski ostatnich 30 lat: postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku

Postępujące ocieplenie klimatu w Polsce dotyczy wszystkich sezonów roku; wzrastają zarówno średnie, jak i ekstremalne wartości temperatury powietrza – wynika z publikacji „Atlas klimatu Polski (1991-2020)”, autorstwa naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
06.03.2023

Polska i Niderlandy – połączeni przez nadmorski wiatr [GALERIA]

Pod koniec lutego do Gdańska przybyła silna ekipa firm z Niderlandów by wykorzystując swoje doświadczenie i możliwości w morskiej energetyce wiatrowej znaleźć potencjalnych partnerów do realizacji wspólnych projektów.
28.02.2023

Umowa z Westinghouse określi polski udział w budowie elektrowni jądrowej

Umowa z Westinghouse określi m.in., ile polskiego udziału będzie w budowie pierwszej elektrowni jądrowej; określi też łańcuch dostaw - wskazała w niedzielę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
26.02.2023

Renewable Power Capital wchodzi w polski onshore

Renewable Power Capital (RPC) we współpracy z Tundra Advisory (Tundra) ogłosił swoje wejście na polski rynek lądowej energetyki wiatrowej, w celu stworzenia bazy projektów onshore o mocy do 1 GW na terenie całego kraju.
20.02.2023

Polska i Kanada będą współpracować ws. reaktorów SMR

Dozory jądrowe z Polski i Kanady: Państwowa Agencja Atomistyki i CNSC będą współpracować ws. małych reaktorów modułowych SMR, takich jak np. BWRX-300 - przewiduje memorandum podpisane przez obie instytucje - podała w poniedziałek PAA.
13.02.2023

W Polsce dostępnych jest niemal 110 w pełni elektrycznych modeli samochodów

O ponad 1/3 w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się oferta samochodów w pełni elektrycznych na polskim rynku. Wzrastają również pojemności akumulatorów trakcyjnych oraz moce ładowania. Średni zasięg osobowych samochodów całkowicie elektrycznych, oferowanych w dziewięciu segmentach rynku, przekracza już 430 km (WLTP) – wynika z 6. edycji „Katalogu pojazdów elektrycznych” PSPA.
07.02.2023

Polsko-singapurska fabryka baterii

Spółka firm Compremum, Durapower i Elmodis zacznie produkcję modułów jeszcze w tym roku, zanim ruszy docelowy zakład. Partnerzy negocjują finansowanie inwestycji wartej ok. 200 mln zł - czytamy w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".
30.01.2023

Udział atomu w polskim miksie może w ’45 wynieść 17,8-35,8 proc. - [RAPORT]

Udział energetyki jądrowej w strukturze wytwarzania w Polsce może, w zależności od scenariusza, wynieść w 2045 roku 17,8-35,8 proc. - wynika z raportu „Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce”.
26.01.2023

EDF: Francuska oferta jądrowa cały czas przedmiotem dyskusji z polskim rządem

Francuska oferta budowy w Polsce energetyki jądrowej w oparciu o reaktory EPR jest cały czas aktualna. Jak powiedział PAP wiceprezes koncernu EDF Vakis Ramany, rozmowy są prowadzone. Według ambasadora Francji w Warszawie, EDF cały czas pozostaje w grze.
19.01.2023

Enefit Green pozyskuje 325 mln euro na inwestycje w wiatr i słońce

Enefit Green podpisał umowy z SEB i Nordic Investment Bank (NIB) o wartości 325 mln euro na finansowanie swojego bieżącego programu inwestycyjnego. Środki te zostaną przeznaczone na budowę projektów odnawialnych źródeł energii w krajach bałtyckich.
11.01.2023

Rząd wysłał na Ukrainę sprzęt energetyczny wart 13 mln dolarów

USA wysłały na Ukrainę pierwszą część obiecanego wcześniej sprzętu energetycznego, która jest warta około 13 mln dolarów, w ramach wsparcia ukraińskiej infrastruktury krytycznej, będącej celem ataków Rosji - poinformowała we wtorek agencja Reutera za anonimowym źródłem w amerykańskim rządzie.
14.12.2022

Analiza: Węgry, Rumunia i Polska z najniższym wzrostem cen energii i gazu w UE

Węgry, Rumunia i Polska zanotowały najniższy w UE wzrost cen energii i gazu od stycznia do października br. wobec tego samego okresu 2021 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Na walkę z kryzysem energetycznym kraje Europy wydały prawie 675 mld euro - dodał.
24.11.2022

Polski startup podpisał umowę z indyjskim producentem części elektrycznych do pojazdów

Startup Elimen Group z Polski, tworzący napędy elektryczne, podpisał umowę o współpracy z Flash, indyjskim producentem części elektrycznych do pojazdów dwu- i trzykołowych - poinformowała PAP Grupa Assay, współwłaściciel startupu. Systemy polskiej firmy mają być sprzedawane w Indiach.
21.11.2022

Warto przyciągać inwestorów MEW na dłużej

„Inwestorzy morskich elektrowni wiatrowych (MEW) muszą widzieć, że Polska ma długoterminowy plan realizacji farm wiatraków na Bałtyku. To zapewni nam stabilne i przewidywalne dostawy komponentów urządzeń” - przekonywał Maciej Wagner, prezes zarządu Skyborn Renewables, podczas panelu dyskusyjnego „Czy Polsce opłaca się wykorzystanie potencjału Bałtyku?”, stanowiącego część konferencji Offshore Wind Poland 2022.
18.11.2022

Polska zmienia model systemu energetycznego, ważna współpraca z Kanadą

Polska zmienia model systemu energetycznego i jest zainteresowana współpracą z Kanadą w zakresie budowy małych reaktorów jądrowych – powiedział podczas spotkania z Polonią kanadyjską sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.
15.11.2022

Moskwa: budowa siłowni jądrowych będzie oparta na polskich pracownikach

Budowa jednego bloku wymaga ok. 4 tys. pracowników. Takich zasobów nie ma żaden z dostawców technologii, a więc projekt będzie oparty na polskich pracownikach – powiedziała w niedzielę w TVP Info minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
14.11.2022

Analitycy: produkcja oleju napędowego w polskich rafineriach jest największa od lat

Polska nie odnotowała dotąd niedoborów na rynku olejów napędowych, a produkcja oleju napędowego w polskich rafineriach jest największa od lat - zwrócił uwagę Polski Instytut Ekonomiczny.
30.10.2022

Ekspert o projekcie atomowym: dobrze, że coś się rusza, od lat to było polskie Yeti

To dobrze, że coś się rusza w projekcie atomowym, który od lat był polskim Yeti - powiedział w sobotę PAP ekspert rynku energetycznego Piotr Maciążek. Dodał, że budowa nowoczesnego, stabilnego, niskoemisyjnego źródła energii jest dla Polski kluczowa.
29.10.2022

Ambasador USA: oferta Westinghouse pozwoli Polsce zbudować własny przemysł jądrowy

Oferta jądrowa Westinghouse oraz amerykańskiego departamentu energii zapewni Polsce przejście na czystą energię i współpracę między naszymi krajami na kolejne setki lat, aby Polska mogła zbudować własny przemysł atomowy - podkreślił w poniedziałek w Łasku ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
24.10.2022

USA. Minister Moskwa: Decyzja o wyborze partnera budowy pierwszej elektrowni jądrowej jeszcze w tym roku; pierwszy reaktor powstanie w 2033 r.

Rządowy program energetyki jądrowej przebiega zgodnie z planem i jeszcze w tym roku zapadnie decyzja o wyborze partnera zagranicznego budowy pierwszej elektrowni w Polsce - zapewniła w niedzielę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Waszyngtonie po spotkaniu z minister energii USA Jennifer Granholm. Dodała, że pierwszy z trzech reaktorów powinien powstać w 2033 r.
23.10.2022

PSE: usterka w Szwecji zatrzymała pracę kabla energetycznego Polska-Szwecja

Kabel energetyczny, łączący Polskę i Szwecję nie działa z powodu usterki technicznej w Szwecji - poinformował w poniedziałek PAP polski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE. W niedzielę kabel wznowił pracę po zakończeniu planowej przerwy eksploatacyjnej.
10.10.2022

Samorządy szukają sposobów na oszczędzenie energii

W związku z wysokim wzrostem cen energii gminy w całej Polsce szukają oszczędności. Skawińscy urzędnicy wykręcili dwie trzecie żarówek, zimniejsza woda poleci z niektórych kranów we Wrocławiu, w Sosnowcu wyłączą fontannę, a w Tychach oświetlenie uliczne będzie uzależnione od natężenia ruchu i pogody.
08.10.2022

Jorgensen: podpisaliśmy memorandum by rozszerzyć umowę w zakresie ciepłownictwa

Podpisaliśmy memorandum, by rozszerzyć umowę w zakresie ciepłownictwa - poinformował minister energii i klimatu Danii Dan Jorgensen. Podkreślił też, że gaz płynie z Norwegii przez Danię do Polski, by zapobiec zagrożeniom z Rosji.
28.09.2022

Lepiej późno niż wcale - czy polski biznes angażuje się w przeciwdziałanie zmianom klimatycznym?

Świat biznesu ma bezpośredni lub pośredni wpływ na ponad 70% emisji gazów cieplarnianych , dlatego też powinien być zaangażowany w przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Według najnowszych badań 70% firm deklaruje, że najpóźniej do 2030 roku wprowadzi cele klimatyczne, jednak wśród polskich firm grupa ta stanowi jedynie 59%.
28.09.2022

Moskwa: rząd skutecznie dba o bezpieczeństwo energetyczne Polaków

Rząd skutecznie dba o bezpieczeństwo energetyczne Polaków - poinformowała w sobotę na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odnosząc się do ogłoszonych w piątek przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne okresów zagrożenia na rynku mocy.
25.09.2022

Polacy pomogą przy tworzeniu zbiorników na tzw. gaz przyszłości

Wysokociśnieniowe, niezwykle pojemne zbiorniki kompozytowe do transportu wodoru tzw. rurowozami opracowuje międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzą naukowcy z Wydziału Mechanicznego PWr.
16.09.2022

IUNG: susza w ośmiu województwach, najbardziej dotyka uprawy kukurydzy

Suszę rolniczą w okresie od 11 lipca do 10 września br. stwierdzono w ośmiu województwach. Największy niedobór wody wystąpił na terenie woj. zachodnio-pomorskiego i wielkopolskiego. Susza dotyka przede wszystkim uprawy kukurydzy - przekazał w czwartek Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.
15.09.2022

Na tle Europy mamy trzykrotnie mniej wody i dwukrotnie gorszą jakość

Jakość wody w Polsce jest niższa niż w Europie. Przykładowo w UE średnia czystości kąpielisk jest na poziomie 88 proc., czyli blisko 90 proc. kąpielisk jest czystych. W Polsce ten współczynnik wynosi 44 proc.
14.09.2022

Dzisiaj Polska ma otrzymać amerykańską ofertę ws. budowy reaktorów jądrowych

W poniedziałek ma dojść do spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim, podczas którego przekazana zostanie amerykańska oferta dotycząca budowy w Polsce reaktorów jądrowych - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do rządu.
12.09.2022

Szczyt w Kopenhadze: kraje Morza Bałtyckiego siedmiokrotnie zwiększą moc morskich elektrowni wiatrowych

Osiem krajów Unii Europejskiej położonych nad Morzem Bałtyckim podpisało we wtorek na szczycie w Kopenhadze deklarację o siedmiokrotnym zwiększeniu mocy morskich elektrowni wiatrowych do 2030 roku.
31.08.2022

Polska i Ukraina będą dążyć do opracowania projektu rurociągu do transportu olejów roślinnych

Polska i Ukraina będą dążyć do wspólnego opracowania projektu budowy rurociągu transgranicznego do transportu olejów roślinnych z Ukrainy do portu Gdańsk - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Oba kraje utworzą grupę roboczą, która przedstawi warianty lokalizacji projektu.
30.08.2022

Posco zakończył budowę zakładu recyklingu w Polsce

Południowokoreański producent stali Posco Holdings oznajmił w piątek, że zakończył budowę zakładu recyklingu zużytych baterii w Polsce. Posłuży on firmie jako baza do rozszerzenia swojej ekologicznej działalności.
28.08.2022

Ołów truje polskie dzieci!

W Polsce ponad 260 tys. dzieci ma podwyższony poziom ołowiu we krwi. Pierwiastek ten jest toksyczny, powoduje m.in zaburzenia neurologiczne i sercowo-naczyniowe. Może być w zabawkach, ubraniach, kosmetykach czy w farbach – informuje UNICEF.
08.08.2022

Ostrzeżenie dotyczące sytuacji hydrogeologicznej w kraju

Państwowa służba hydrogeologiczna zaktualizowała informację o stanie zagrożenia hydrogeologicznego na obszarze kraju związanego z prognozowaniem i występowaniem niżówki hydrogeologicznej.
04.08.2022

Iberdrola powiększa polski portfel OZE

Iberdrola ogłosiła, że powiększa swój portfel projektów energii odnawialnej w Polsce. Firma chce nabyć projekty farm pv i farm wiatrowych o łącznej mocy 98MW - mają zostać uruchomione w 2023 roku.
04.08.2022

Wizyta PAA w ASN i IRSN. Polsko-francuskie porozumienie o dalszej współpracy

O dozorowych wyzwaniach związanych z Programem polskiej energetyki jądrowej, planowanych działaniach rozmawiał Prezes Państwowej Agencji Atomistyki z Przewodniczącym francuskiego urzędu dozoru jądrowego (ASN). Delegacja polska spotkała się również z kierownictwem Instytutu Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Jądrowego we Francji.
12.07.2022

Polimex Mostostal S.A. podpisała umowę o współpracy przy projektach z zakresu energetyki jądrowej z EDF S.A.

Podczas V Polsko-Francuskiego Dnia Przemysłu Jądrowego w Ołtarzewie pod Warszawą Polimex Mostostal S.A. podpisała umowę o współpracy przy projektach z zakresu energetyki jądrowej z EDF S.A.
04.07.2022

Powstała Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu - rekomendacja w sprawie założeń do PEP 2040

Powstaje Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu. Rada powstaje w burzliwym momencie wojny rosyjskiej w Ukrainie, kiedy wiele ustalonych zasad i starych przekonań ulega przewartościowaniu. Celem Rady jest wsparcie procesów wzmacniających bezpieczeństwo energetyczne i transformację energetyczną w Polsce. Inicjatorkami przedsięwzięcia są Monika Morawiecka z Regulatory Assistance Projekt i Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii. Do współtworzenia rady zostało zaproszonych ponad 20 ekspertek i ekspertów energetyc
03.07.2022

Rząd określi maksymalne ilości energii z OZE, jakie mogą zostać sprzedawane w latach 2022-2027

Rząd określi maksymalne ilości o wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które mogą zostać sprzedane na aukcjach w latach 2022–2027 – wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.
30.06.2022

EDF i rząd Francji deklarują wsparcie w finansowaniu polskiego programu jądrowego

Oferta EDF dla polskiego programu jądrowego ma wsparcie rządu Francji, a koncern deklaruje gotowość rozważenia różnych sposobów finansowania - powiedział PAP wiceprezes EDF Vakis Ramany. Francuska firma zaproponowała Polsce budowę 4 lub 6 reaktorów EPR.
29.06.2022

EY: 18 proc. polskich firm nie zamierza ograniczać swojego śladu węglowego

Chociaż 79 proc. badanych polskich przedsiębiorców ma świadomość, że w najbliższych latach działania związane z ochroną środowiska będą przybierać na znaczeniu w ich branży, to 18 proc. nie zamierza ograniczyć swojego śladu węglowego - podała w poniedziałek firma doradcza EY.
21.06.2022

Polskie firmy zainteresowane udziałem w projekcie jądrowym

Szereg polskich firm pracuje już na potrzeby sektora jądrowego i planuje udział w polskim programie jądrowym. W ocenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska rozmiary tego programu przełożą się na aktywizację krajowego przemysłu i generalne podniesienie kompetencji.
06.06.2022

GreenWay Polska pierwszą spółką z Certyfikatem Energia 2051

Polenergia Sprzedaż przyznała pierwszy w Polsce zielony Certyfikat Energia 2051. Otrzymała go spółka GreenWay Polska, która jest największym w kraju operatorem sieci ładowania aut elektrycznych. Certyfikat Energia 2051 potwierdza, że stacje GreenWay Polska w wybranych lokalizacjach, od początku lipca do końca grudnia 2021 roku, zasilane były w 100 proc. energią z odnawialnych źródeł Grupy Polenergia.
02.06.2022

Koreański KHNP jest gotowy objąć 49 proc. udziałów w polskim projekcie jądrowym

Koncern Korea Hydro&Nuclear Power jest gotowy objąć 49 proc. udziałów w polskim projekcie jądrowym, jest gotowy także spełnić inne wymagania, stawiane partnerowi strategicznemu przez polski rząd - powiedział PAP wiceprezes KHNP Seung Yeol Lim.
20.05.2022

Czy warto inwestować w małe elektrownie wodne?

Polska jest zobowiązana do wytwarzania energii przynajmniej w 32 proc. ze źródeł odnawialnych do roku 2030. Aby spełnić ten cel musi zastąpić stabilną choć szkodliwą dla środowiska energię z węgla. Małe elektrownie wodne (MEW) są źródłem odnawialnym, które warto rozwijać w Polsce z dwóch kluczowych przyczyn.
17.05.2022

Gaz-System: interkonektor ze Słowacją ruszy latem

Uruchomienie połączenia systemów gazowych Polski i Słowacji jest planowane latem tego roku, nie ma jednak jeszcze decyzji, kiedy na aukcjach zostaną zaoferowane zdolności przesyłowe tego interkonektora - poinformował PAP polski operator Gaz-System.
15.05.2022

Rozwój offshore na Bałtyku może wymagać specustawy - przyjęte regulacje mogą się okazać niewystarczające

– Tym, czego może nam brakować w najbliższych latach i co stanowi wąskie gardło w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, są regulacje, które wciąż w niewystarczający sposób zapewniają, że proces developmentu będzie przeprowadzony wystarczająco szybko – mówi Michał Piekarski, partner w kancelarii Baker McKenzie.
04.05.2022

Zyska na EKG: chcemy budować gospodarkę wodorową z jak największym udziałem polskich podmiotów

„Nie możemy czekać, aż w Polsce będziemy dysponować warunkami technicznymi do wytwarzania dużych wolumenów zielonego wodoru, żeby zacząć gospodarkę wodorową, bo przegramy wyścig z innymi państwami” - mówił pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Zapowiedział też intensyfikację prac przy tzw. „konstytucji wodorowej”.
28.04.2022

Miliony Polaków bez wody? To nie science fiction, ale perspektywa tej dekady

ONZ alarmuje, że do 2050 r. co najmniej co czwarta osoba na świecie będzie cierpieć z powodu stałego lub okresowego deficytu wody pitnej. Zagraża to też państwom europejskim, wśród których Polska jest w szczególnie złej sytuacji. „W zawrotnym tempie zużywamy i marnujemy nasze, i tak skromne, zasoby wody, w związku z czym możemy niebawem dołączyć do rosnącej rzeszy migrantów klimatycznych” - ostrzegał Rafał Bonter, prezes zarządu firmy Xylem Water Solutions Polska, podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
20.04.2022

Jesteśmy gotowi na oszczędzanie energii

Wybuch wojny na Wschodzie sprawił, że Polacy otwierają się na zmiany, które pomogą ograniczyć zużycie gazu i ropy naftowej - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna" wskazując na wyniki sondażu YouGov dla European Climate Foundation.
11.04.2022

Polska upomniana przez KE - czas na wdrożenie dyrektyw o efektywności energetycznej i składowiskach odpadów

Komisja Europejska wezwała kilka państw członkowskich, w tym Polskę, do wdrożenia dyrektywy o efektywności energetycznej, a także przepisów dot. składowisk odpadów oraz odpadów ze statków - poinformowała Komisja w środowym komunikacie.
07.04.2022

Ekspert: USA wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy

USA mają nie tylko dużą przewagę w kwestiach obronnych, ale też bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski i Europy – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
26.03.2022

Duda i Biden rozmawiali o energetyce i klimacie

Rozmawialiśmy z prezydentem Joe Bidenem o rozwoju polskiej energetyki, jako nowoczesnej we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i rozwijaniu energetyki opartej o źródła nuklearne - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda.
26.03.2022

Kolejni inwestorzy wchodzą na polski rynek fotowoltaiki

Międzynarodowy, niezależny producent energii elektrycznej Sonnedix przejął firmę Sun Power Energy, która jest deweloperem OZE w Polsce z grupą 20 specjalistów zatrudnionych w Warszawie. Transakcja daje firmie Sonnedix niemal 1 GW zainstalowanych w projektach fotowoltaicznych w całej Polsce.
13.03.2022

67,8 proc. Polaków za rezygnacją z rosyjskiego gazu, ropy i węgla

67,8 proc. Polaków opowiedziało się za rezygnacją z rosyjskiego gazu, ropy i węgla, a 52,7 proc. byłaby gotowa zapłacić wyższe podatki dla sfinansowania lepszego uzbrojenia Polski - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i "RMF FM".
08.03.2022

Czy polski biegun zimna znikie z ociplenim klimatu?

Do końca wieku średnia temperatura w regionie podlaskim wzrośnie o ok. 3 st. C – prognozuje hydrobiolog prof. dr hab. Andrzej Górniak z Uniwersytetu w Białymstoku. Jego zdaniem, niedługo mówienie o „polskim biegunie zimna” nie będzie już miało uzasadnienia.
08.03.2022

Polsko-Rumuńskie konsultacje Międzyrządowe

Polityka klimatyczno-energetyczna oraz leśnictwo to główne tematy rozmów w ramach polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych. W wydarzeniu, które odbyło się 3 marca 2022 r., udział wzięli pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka oraz Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio.
04.03.2022

Polacy mają świadomość swojego wpływu na zmniejszenie zmian klimatu [GALERIA]

Trzech na czterech ankietowanych jest przekonanych, że działania pojedynczego człowieka mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne – wynika z badania IBRiS zrealizowanego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
22.02.2022

Polska może stracić pozycję lidera w obszarze produkcji elektroniki i AGD, branżę czekają nowe wyzwania

Branża produkcyjna od dłuższego czasu musi mierzyć się z poważnymi wyzwaniami, związanymi między innymi z łańcuchami dostaw czy dostępnością surowców. W ciągu roku od początku wybuchu pandemii koronawirusa, zarówno podsektory elektroniki użytkowej, jak i AGD w Polsce, zdołały zwiększyć swoją wartość. Według szacunków APPLiA, związku pracodawców artykułów gospodarstwa domowego, wartość eksportu dużego AGD przekroczyła 20 mld złotych w 2020 roku, co oznacza wzrost o 6% od 2019 roku.
19.02.2022

Raport: Polacy w 2021 r. kupowali najczęściej używane auta, a jeśli nowe – to coraz chętniej niskoemisyjne

Spośród ponad 3,5 milionów samochodów zarejestrowanych lub przerejestrowanych w Polsce w 2021 roku, niespełna 447 tysięcy (12,6 proc. ogółu) stanowiły auta nowe. Z powodu pandemii motoryzacyjny rynek pierwotny wyhamował, a większego znaczenia nabrał rynek wtórny. Kupujący nowe auta coraz częściej wybierają pojazdy elektryczne lub hybrydowe - wynika z najnowszego raportu opracowanego przez serwis OTOMOTO.
16.02.2022

Analitycy: 26-proc. wzrost zużycia węgla do produkcji energii elektrycznej w Polsce

Produkcja energii elektrycznej z węgla osiągnęła w Polsce najwyższą wartość od 8 lat; w 2021 r. wzrosła o 26 proc. wobec 2020 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. To wynik zwiększonego zapotrzebowania na rynku krajowym i wyższego eksportu.
30.01.2022

45 proc. badanych przeciw płaceniu kar za Turów

45 proc. respondentów jest przeciwnych płaceniu kar nałożonych na Polskę w związku z odmową wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów, 28 proc. popiera opcję płacenia kar, a 27 proc. nie ma zdania - wynika z sondażu dla portalu wPolityce.pl.
26.01.2022

Naimski: Na przełomie roku powinniśmy znać technologię dla atomu

Przed nami rozmowy z sąsiadami o wpływie elektrowni jądrowej na środowisko, ale w praktyce nie ma możliwości blokady inwestycji – uspokaja we wtorkowej "Rzeczpospolitej" Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
25.01.2022

Westinghouse: w czerwcu studium inżynieryjne atomu dla Polski

Pod koniec czerwca polski rząd i administracja USA otrzymają raport FEED - inżynieryjne studium budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Będzie zawierał m.in. szacunek nakładów - powiedział PAP wiceprezes oddziału nowych projektów w Westinghouse, Joel Eacker.
22.01.2022

Zyska: Polska jest 3. w Europie i 5. na świecie producentem wodoru

Polska jest 3. w Europie i 5. na świecie producentem wodoru; by utrzymać ten trend, przyjęliśmy Polską Strategię Wodorową - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Wodoryzacja polskiego przemysłu jest kluczowym elementem Strategii - dodał.
21.01.2022

KE: kwoty z tytułu kar dotyczące Turowa będą potrącone z płatności należnych Polsce z budżetu UE

Komisja Europejska poinformowała w środę, że termin końcowy na zapłatę kar dotyczących kopalni Turów minął we wtorek i nie otrzymała od Polski środków. Rzecznik KE Balazs Ujvari wskazał, że w kolejnym kroku KE potrąci pieniądze z płatności należnych Polsce z budżetu UE
20.01.2022

Badanie: wysokie koszty inwestycji główną barierą korzystania z OZE dla 63 proc. Polaków

63 proc. badanych Polaków wskazało, że wysokie koszty inwestycji w urządzenia OZE są główną barierą korzystania ze źródeł odnawialnych - wynika z badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia.
19.01.2022

RWE odnosi sukces w polskich aukcjach dla odnawialnych źródeł energii

• Dwustronny kontrakt różnicowy na projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 20 MW AC • Oddanie instalacji do użytku planowane na koniec 2023 roku • Rozpoczęcie budowy kolejnych projektów fotowoltaicznych o mocy ponad 60 MW AC w tym roku
19.01.2022

Magazyny energii z Polski wzmocnią holenderską trakcję

Holenderska, państwowa spółka kolejowa ProRail wykorzysta magazyn energii wyprodukowany w Polsce, który pozwoli na zmagazynowanie nadmiaru energii w procesie hamowania rekuperacyjnego pociągu. Technologię dostarczy gigant technologiczny ABB, który posiada fabryki w Polsce.
07.01.2022

Sadoś: w kwestii energii nuklearnej i gazu ziemnego Polska i Francja mówią jednym głosem

W kwestii energii nuklearnej i gazu ziemnego Polska i Francja, która od stycznia przewodniczy Radzie UE, mówią jednym głosem. Unia Europejska, aby realizować ambitne cele klimatyczne, potrzebuje do tego odpowiednich instrumentów finansowych; liczymy na nie - mówi w rozmowie z PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
02.01.2022

Naimski: redukujemy możliwość "szantażu gazowego"

Kontrakt z rosyjskim Gazpromem na zakup gazu wygasa z końcem 2022 r. 3 miesiące wcześniej zostaną uruchomione dostawy z norweskiego szelfu - tłumaczył pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski we wtorkowym "Do Rzeczy".
28.12.2021

Minister klimatu: Polska jest spokojna o cele OZE na 2030

Minister klimatu Anna Moskwa ocenia, że Polska może być spokojna o osiągnięcie celów OZE na 2030 r. Na konferencji prasowej w piątek przypomniała, że cel na 2020 r. został przekroczony, a w toku są inwestycje, prowadzące do budowy ok. 14 GW nowych mocy OZE.
17.12.2021

Polska osiągnęła cel udziału energii z OZE na koniec 2020 r.

W 2020 r. wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wzrósł w skali roku o 0,76 pkt proc. i wyniósł 16,13 proc. - podał w czwartek GUS. Tym samym Polska osiągnęła 15-proc. cel, zgodny z dyrektywą RED z 2009 r.
17.12.2021

Minister Moskwa: po telefonie z Czech następnego dnia mogę spotkać się ws. Turowa

Jeśli czeska minister środowiska zadzwoni do mnie, że chce się spotkać i dokończyć rozmowy ws. Turowa, jestem gotowa następnego dnia się z nią spotkać - powiedziała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.12.2021

Czechy: przyszła minister środowiska nie wie, kiedy zakończą się negocjacje w sprawie Turowa

Przyszła minister środowiska w formowanym gabinecie Petra Fiali, Anna Hubaczkova powiedziała w czwartek, że potrafi wyobrazić sobie horyzont czasowy zakończenia polsko-czeskich rozmów na temat kopalni Turów. Poinformowała, że po nominacji będzie chciała rozmawiać przede wszystkim z samorządami.
03.12.2021

79 proc. respondentów chce, by Polska posiadała własną markę samochodów elektrycznych

79 proc. badanych Polaków chce, by rząd Polski wspierał budowę własnej marki samochodów elektrycznych - wynika z badania. Polacy są zdania, że własna marka przyczyni się do większej dostępności i popularyzacji aut elektrycznych oraz rozbudowy infrastruktury ładowania - powiedział Tomasz Wierzbiński z Kantar Polska.
03.12.2021

OTL podpisała umowę współpracy z Grupą Rhenus

W październiku Grupa OTL sfinalizowała sprzedaż spółki C.Hartwig Gdynia, specjalizującej się w spedycji kontenerowej. To już kolejna transakcja zrealizowana z Grupą Rhenus. W 2020 roku Rhenus odkupił od Grupy OTL spółkę Deutsche Binnenreederei A.G. operatora żeglugi śródlądowej. Wpływy ze sprzedaży C.Hartwig Gdynia pozwoliły Grupie OTL na zredukowanie zadłużenia wobec wierzycieli finansowych do poziomu poniżej 66 mln zł, podczas gdy jeszcze 1,5 roku temu łączne, wymagalne zadłużenie Grupy OTL przekraczało 330 mln zł. Grupa OTL za
16.11.2021

Sondaż dla Business Insider Polska: więcej zwolenników płacenia kary ws. sądownictwa, niż ws.Turowa

41 proc. ankietowanych uważa, że Polska powinna płacić karę nałożoną przez TSUE ws. sądownictwa, a 38,4 proc. jest przeciwnego zdania; z kolei 31,1 proc. opowiada się za płaceniem kary ws. kopalni w Turowie, 46,8 proc. ma przeciwne zdania w tej sprawie - wynika z sondażu dla Business Insider Polska.
06.11.2021

Haniebne wyróżnienie Polski od organizacji pozarządowych: tytuł "Skamieliny Dnia" podczas COP26

Działacze ekologiczni przyznali w czwartek wieczorem ironiczną nagrodę "Skamieliny Dnia" polskiemu rządowi za złożenie zobowiązania do przyspieszenia rezygnacji z energetyki węglowej, a następnie wycofanie się z tej obietnicy .
05.11.2021

Zrównoważony rozwój, czyli podejście do ESG, w galeriach NEPI Rockcastle

Zrównoważone zarządzanie zasobami, zielone budynki, zaangażowanie na rzecz społeczności, uczciwość wobec ludzi i biznesu to 4 główne filary strategii zrównoważonego rozwoju NEPI Rockcastle. Każdy z nich odzwierciedla działania poszczególnych galerii, które wchodzą w skład portfolio oraz mają wpływ na środowisko i otoczenie.
20.10.2021

Elektryczna przyszłość Polski

Trudno nam sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez energii elektrycznej. Zapominamy jednak o tym, że ciągłość jej dostaw to rezultat sprawnie działającego systemu elektroenergetycznego, na który składają się jednostki wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i rozdzielające energię.
20.10.2021

Polsko-japońskie rozmowy o energetyce

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka gościł 18 października br. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ambasadora Japonii Pana Aiko Miyajima. Tematem spotkania była współpraca krajów w zakresie rozwoju niskoemisyjnych innowacji energetycznych.
20.10.2021

Dziesięć państw członkowskich wzywa UE do oznaczenia energii jądrowej jako energii niskoemisyjnej

Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia zwróciły się do Komisji Europejskiej o włączenie energii jądrowej do ram zielonej taksonomii UE i uznanie jej za technologię niskoemisyjną. Dałoby to projektom energetyki jądrowej dostęp do pomocy państwa.
20.10.2021

Minister Michał Kurtyka podczas debaty Perspektywy rozwoju elektromobilności. Priorytety polskie i brytyjskie

Kwestie rozwoju elektromobilności w Polsce i w Wielkiej Brytanii były głównym tematem debaty organizowanej przez redakcję Rzeczpospolitej, w której wzięli udział przedstawiciele rynku pojazdów zeroemisyjnych z obu krajów.
19.10.2021

Licznik Elektromobilności: ponad 31 tys. aut z napędem elektrycznym

Na koniec września w Polsce były zarejestrowane łącznie 31 tys. 633 samochody osobowe z napędem elektrycznym, a przez pierwsze dziewięć miesięcy br. przybyło ich o 120 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. – wynika z Licznika Elektromobilności.
19.10.2021

Polscy europosłowie o szansach i zagrożeniach polityki klimatycznej UE

„Istnieją szacunki, że za politykę klimatyczną UE zapłacą nie tylko przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim gospodarstwa domowe” – mówił w środę w Brukseli europoseł Bogdan Rzońca (PiS). „Wyzwanie jest ogromne, ale trzeba to zrobić. (…) Na tym polega ta wielka jakość cywilizacji europejskiej” – podkreślał europoseł Jerzy Buzek (PO).
14.10.2021

PIE: cena i mała dostępność punktów ładowania to bariery rozwoju elektromobilności

Głównymi barierami rozwoju elektromobilności są cena i mała dostępność punktów ładowania - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Dodali, że Polska posiada obecnie ok. 0,8 proc. wszystkich takich punktów w Unii Europejskiej.
01.10.2021

Polacy chcą czystej energii

Nasz kraj stoi węglem i energią elektryczną dzięki niemu wytwarzaną, ale już prawie trzy czwarte z nas uważa, że powinniśmy odchodzić od „brudnej” energetyki na rzecz przyjaznej środowisku. Mało tego, więcej niż co drugi z nas jest przekonany, że można pogodzić ekologiczną energetykę z akceptowalnymi cenami prądu - czytamy w "DGP".
30.09.2021

Eurostat: najstarsze samochody w Europie jeżdżą po polskich drogach

Prawie 38 proc. jeżdżących po polskich drogach samochodów osobowych ma powyżej 20 lat, co jest najwyższym odsetkiem w Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu.
27.09.2021

Polskie badaczki oceniają wpływ ocieplenia na wody Syberii

W jaki sposób ocieplenie wpływa na wody Syberii i jakie zanieczyszczenia mogły się uwolnić z topniejącej wiecznej zmarzliny - kwestie te badają specjalistki z ośrodków naukowych w Gdańsku i Bydgoszczy..
13.09.2021

Aktywiści Greenpeace przypięci do bram Ministerstwa Aktywów Państwowych

Aktywiści Greenpeace w czwartek zablokowali kontenerami wejście do gmachu Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie, przypięli się do bram oraz zablokowali wjazd. Domagając się od rządu wyznaczenia roku 2030, jako najpóźniejszej daty odejścia Polski od węgla.
09.09.2021

Polska rowerową potęgą

Powstaje ich już ponad 1 mln rocznie, a nowe inwestycje spowodują podwojenie tej liczby. To efekt boomu w całej Europie, który pandemia jeszcze podkręciła – podaje w środę "Rzeczpospolita".
25.08.2021

Polacy chcą energii z OZE

Niemal 80 proc. ankietowanych Polaków chciałoby energii z odnawialnych źródeł energii (OZE). Blisko 37 proc. badanych ocenia, że OZE korzystnie wpływają na klimat - wynika z opublikowanego we wtorek raportu "Co Polacy myślą o odnawialnych źródłach energii".
25.08.2021

Lewiatan: farmy wiatrowe tylko dla państwowych firm

Konfederacja Lewiatan twierdzi, że projekt Ministerstwa Infrastruktury daje w możliwości inwestowania w morskie farmy wiatrowe przewagę spółkom państwowym nad koncernami prywatnymi i zagranicznymi.
14.08.2021

Branża: eksport polskiego drewna znacznie większy niż podają Lasy Państwowe

Polskie drewno jest eksportowane w znacznie większej skali niż podają Lasy Państwowe, a ceny surowca drzewnego są obecnie najwyższe w historii - napisały organizacje branżowe w poniedziałkowym apelu o przyjęcie zasad sprzedaży ograniczających eksport tego surowca.
09.08.2021

Miliony leżą na polskim śmietniku

Producenci opakowań z plastiku muszą wydawać krocie na import surowca ze zmielonych butelek PET, bo w Polsce trafiają one na wysypiska - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".
05.08.2021

„Złoty spaw” na gazowym połączeniu Polska-Słowacja

Polska i słowacka część interkonektora gazowego między systemami gazowymi obu państw zostały we wtorek połączone symbolicznym „złotym spawem” - poinformował w środę operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System. Zaawansowanie budowy spółka ocenia na ponad 90 proc.
04.08.2021

Badanie: 81 proc. Polaków obawia się zmian klimatu

Aż 81 proc. Polaków deklaruje, że zmiany klimatyczne są dla nich powodem do obaw - wynika z opublikowanego w środę badania przeprowadzonego przez firmę Deloitte. Dodano, że ponad jedna trzecia ankietowanych skłonna jest płacić wyższe podatki, by inwestować w ochronę klimatu.
28.07.2021

IMGW: Chmura dymu po wybuchu w Leverkusen powinna ominąć Polskę

Jak pokazują prognozy trajektorii cząstki, czyli przemieszczania się powietrza, powietrze znad rejonu eksplozji i pożaru w Niemczech kieruje się bardziej na północ, w kierunku Bałtyku, a to oznacza, że powinno ominąć Polskę - poinformował IMGW w zaktualizowanej informacji.
28.07.2021

Rusza polsko-chiński projekt w celu stworzenia biopaliwa z osadów ściekowych

Spotkanie inaugurujące polsko-chiński projekt badawczy, mający na celu opracowanie technologii wytwarzania biopaliwa z osadów ściekowych odbyło się w czwartek online – poinformował uczestniczący w badaniu Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.
16.07.2021

MKiŚ: w czwartek 22 lipca kolejna tura rozmów z Czechami ws. Turowa

W czwartek, 22 lipca, kolejna tura rozmów z Czechami ws. Turowa – poinformowało we wtorek w komunikacie ministerstwo klimatu i środowiska. Dodało, że w tym tygodniu, w grupach roboczych, toczyć będą się też ustalenia w kwestiach technicznych oraz prawno-traktatowych.
13.07.2021

Czy Polska może stać się drugą Islandią?

Polska obecnie stoi przed wyzwaniem transformacji energetycznej. Będzie ona pociągać za sobą nie tylko skutki gospodarcze, ale i społeczne. Jest to również potężny koszt – nakłady inwestycyjne w branży elektroenergetycznej w latach 2021–2040 wyniosą – według strategii zawartej w Polityce energetycznej Polski do 2040 (PEP2040) – około 110 mld EUR. W tym na energetykę odnawialną przeznaczone zostanie ponad 40 mld EUR.
13.07.2021

Władze Francji: oferujemy Polsce strategiczne partnerstwo w UE wokół energii jądrowej

Francuska oferta dla Polski w obszarze energetyki jądrowej będzie miała wymiar strategiczny; oba kraje wspólnie mogą skutecznie zabiegać o właściwe miejsce atomu w europejskiej transformacji - przekonują przedstawiciele francuskich władz.
13.07.2021

Kluczowy etap Westinghouse w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

Westinghouse Electric Company ogłosiła rozpoczęcie prac inżynieryjnych i projektowych (Front-End Engineering and Design - FEED) w ramach grantu Amerykańskiej Agencji Handlu i Rozwoju (USTDA) na rozwój programu energetyki jądrowej w Polsce.
01.07.2021

Umowa społeczna w sprawie transformacji energetyki i węgla brunatnego do końca września

Do końca września ma zostać podpisana umowa społeczna, dotycząca transformacji energetyki i górnictwa węgla brunatnego. Taki zapis ma znaleźć się w porozumieniu, jakie strony społeczna i rządowa mają wkrótce podpisać – powiedzieli w czwartek PAP przedstawiciele rządu i strony społecznej.
01.07.2021

OX2 sprzedaje farmę wiatrową o mocy 45 MW firmie Octopus Renewables

OX2 sprzedała funduszom zarządzanym przez Octopus Renewables farmę wiatrową o mocy 45 MW we wschodnim regionie Polski. OX2 wkrótce rozpocznie prace budowlane, zaś obiekt planowo ma zostać oddany do eksploatacji w 2023 roku.
30.06.2021

Polsko-francuskie rozmowy o Pakiecie Mobilności i zrównoważonym transporcie

Potencjalne pola do współpracy przy projektach infrastrukturalnych realizowanych w Polsce, Pakiet Mobilności I oraz niskoemisyjny transport były omawiane podczas spotkania ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ministrem delegowanym ds. transportu w Ministerstwie Transformacji Ekologicznej Francji, Jeanem-Baptiste Djebbarim. Spotkanie na prośbę strony francuskiej odbyło się w Warszawie 24 czerwca 2021 roku.
25.06.2021

Już 20 proc. przedstawicieli sektora MSP rozważa zakup aut hybrydowych lub elektrycznych

Już 20 proc. przedstawicieli sektora MSP rozważa budowę floty pojazdów w oparciu o hybrydy plug-in lub samochody elektryczne – napisano w opublikowanym w poniedziałek raporcie „Floty samochodów kluczem do elektromobilności”, opracowanym przez PKO Leasing.
21.06.2021

Hiszpania polemizuje nad wprowadzeniem polskiego żubra do ekosystemu Półwyspu Iberyjskiego

Grupa hiszpańskich naukowców zaalarmowała o potencjalnych zagrożeniach, związanych z wprowadzeniem żubrów do ekosystemu śródziemnomorskiego. Inni naukowcy bronią potrzeby zachowania tych zagrożonych wymarciem największych ssaków Europy. Spór dotyczy żubrów w większości sprowadzanych z Polski.
21.06.2021

Rząd w trzecim kwartale chce przyjąć strategię w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego

W trzecim kwartale br. rząd zamierza przyjąć strategię i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej Polski – wynika z piątkowego wpisu w wykazie prac legislacyjnych rządu.
18.06.2021

Grupa Orlen planuje wybudować huby i stacje tankowania wodoru w Polsce, Czechach i na Słowacji

Grupa Orlen planuje budowę w Polsce, w Czechach i na Słowacji sieci hubów wodorowych z odnawialnymi źródłami energii oraz instalacji przetwarzających odpady komunalne w wodór. W ramach projektu planowana jest też budowa ponad 100 stacji tankowania dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo.
14.06.2021

USA. Szefowie MSZ Polski i Rumunii: chcemy wykorzystać pandemię, by wykonać skok naprzód w kierunku zielonej transformacji

Chcemy wykorzystać szok spowodowany pandemią, by za pomocą Inicjatywy Trójmorza dokonać skoku naprzód w kierunku zielonej transformacji - napisali szefowie MSZ Polski i Rumunii, Zbigniew Rau i Bogdan Aurescu, w artykule opublikowanym w piątek w magazynie Francisa Fukuyamy "American Purpose".
11.06.2021

UE. KE wzywa Polskę do poprawy przepisów w sprawie zanieczyszczenia powietrza

Komisja Europejska wezwała w środę Polskę do dokonania prawidłowej transpozycji do prawodawstwa krajowego wszystkich wymogów przewidzianych w dyrektywie w sprawie redukcji krajowych emisji niektórych rodzajów zanieczyszczeń atmosferycznych (dyrektywa NEC).
09.06.2021

Polacy inwestują. W czasie pandemii COVID-19 przybyło 200 proc. mocy w fotowoltaice

Rok 2020 okazał się najlepszym w historii dla polskiej fotowoltaiki. Moc zainstalowana w PV wzrosła aż o 200 proc. W czasie pandemii przyłączono w Polsce aż 2 GW nowych mocy ze źródeł fotowoltaicznych, co może wynikać z faktu, że w dobie niepewności własne źródło energii elektrycznej dla wielu Polaków okazało się rozwiązaniem zwiększającym poczucie bezpieczeństwa.
02.06.2021

Polacy niechętni płaceniu za ochronę przyrody

Polacy są raczej niechętni płaceniu za ochronę przyrody np. za zachowanie w stanie niezmienionym terenów chronionych. Jeżeli już, to skłonni są zapłacić maksymalnie 30 zł rocznie na rzecz konkretnej fundacji – wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
16.05.2021

Zintegrowana strategia multienergetyczna bp Polska

W obliczu narastającego na całym świecie popytu na energię oraz cywilizacyjnych wyzwań ekologicznych, kluczowym celem dla tradycyjnych koncernów paliwowych staje się ewolucja w kierunku nowoczesnych przedsiębiorstw multienergetycznych. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać na ten temat z Bogdanem Kucharskim, prezesem bp Polska.
07.09.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku Richard Den Hollander, Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.