Wynik wyszukiwania - "energetyka " - Wiadomości

Tauron zakończył I etap budowy farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach

Koncern energetyczny Tauron zakończył pierwszy etap budowy farmy fotowoltaicznej na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach. Farma powstaje w dwóch etapach: w pierwszym, obecnym - ok. 37 MW, a następnie dalsze 55 MW. Drugi etap ma zostać zrealizowany w perspektywie 2025 r.
30.11.2023

Afera wiatrakowa. Trwa gorąca dyskusja [MATERIAŁ AKTUALIZOWANY]

Grupa posłów Polska2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii i proponuje przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku. Sytuacja ta wzbudza wiele emocji i generuje różne opinie.
30.11.2023

Naukowcy przetestowali rozwiązania dla przyszłych elektrowni termojądrowych

Fizycy z Europy, w tym - z Polski, zakończyli serię eksperymentów z użyciem deuteru i trytu w urządzeniu fuzyjnym Joint European Torus (JET) w Wielkiej Brytanii. W ramach tych prac zbadali procesy syntezy jądrowej i techniki kontroli w warunkach podobnych do tych, jakie będą panowały w przyszłych elektrowniach termojądrowych.
23.11.2023

W branży offshore potrzebni pracownicy

Vestas i Windar, czyli dwie fabryki, które powstają w Szczecinie będą potrzebować przynajmniej kilkuset pracowników w sektorze offshore. Nie możemy jednak zapominać także o działających już mniejszych firmach oraz potencjalnych inwestorach, którzy aktywnie interesują się Pomorzem Zachodnim, jako potencjalnym zagłębiem offshore w Polsce.
13.11.2023

Wiaty solarne – oferta InPost dla małych miejscowości

InPost, lider rozwiązań logistycznych dla branży e-commerce w Europie, rozpoczął nowy projekt budowania wiat solarnych na przystankach autobusowych we wsiach i miasteczkach. Już nie tylko duże miasta, ale też mniejsze gminy chcące dbać o środowisko, mogą liczyć na wsparcie Inpost.
25.10.2023

Zielona rewolucja na polskim morzu

Morska energetyka wiatrowa może stać się jednym z filarów transformacji polskiej energetyki.
18.10.2023

Minister Moskwa: Nie ma żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Nie ma żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski; jesteśmy dobrze przygotowani na zimę, mamy pełne magazyny gazu i węgla – powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa w siedzibie OECD w Paryżu. Szefowa resortu dodała, że Polska jest w pakcie atomowym z Francją, ale nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie drugiej lokalizacji elektrowni atomowej w naszym kraju.
29.09.2023

Kampania informacyjna „Energia naprawdę” edukuje w zakresie energetyki i walczy z dezinformacją

Co drugi Polak spotkał się w internecie z treściami dotyczącymi energetyki. Aż pół miliona przebadanych przez ekspertów informacji zawierało fałszywe informacje lub były po prostu fakenewsami. Aby konsumenci energii mogli zweryfikować swoją wiedzę i dać odpór fałszywym informacjom rusza kampania informacyjna „Energia naprawdę”.
27.09.2023

Orlen: Weszliśmy na zieloną ścieżkę, a to droga w jednym kierunku

„Żeby stać się liderem transformacji energetycznej, trzeba mieć plan, pieniądze i kadry. Nasz plan jest wpisany w strategię 2030, mamy również niezbędne środki, a jeśli chodzi o ludzi – zapewniam, że ORLEN ma świetnych pracowników” – przekonywał w Krynicy Piotr Sabat, członek zarządu ds. rozwoju ORLEN S.A., podczas panelu „Czy Polska może stać się liderem regionu w transformacji energetycznej?”.
21.09.2023

Norway Grants Innovation Day 2023 już 28 marca w Poznaniu

28 marca w Poznaniu odbędzie się konferencja Norway Grants Innovation Day organizowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wydarzenie będzie poświęcone zielonej oraz niebieskiej gospodarce i przedsiębiorczości, a także wsparciu Funduszy Norweskich w Polsce. Norway Grants Innovation Day to najlepsze miejsce do rozmów o technologii przyjaznej środowisku, a także o zrównoważonym i odpowiedzialnym rozwoju w przedsiębiorstwach i ich bezpośrednim otoczeniu. Konferencja dedykowana jest firmom, startupom, ekspertom or
16.03.2023

Enel X Polska utrzymał pozycję lidera DSR na rynku mocy z umowami na dostawę 721 MW w 2027 roku

Przedsiębiorstwa z wielu sektorów gospodarki, które uczestniczą w programie DSR (Demand Side Response) Enel X, mogą teraz zapewnić sobie wysokie roczne wynagrodzenie za gotowość do interwencyjnej redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną nawet do 2027 roku. Firma utrzymała pozycję lidera DSR na rynku mocy z umowami na dostawę 721 MW w 2027 roku.
21.12.2022

Przedsiębiorcy pozytywnie o zamrożeniu cen prądu dla MŚP

- Decyzję Rządu w kwestii zamrożenia cen energii oceniamy pozytywnie. Jest to wiadomość bardzo odczekiwana przede wszystkim przez sektor MŚP. Projekt wygląda dobrze, choć jak mocno pomoże on przedsiębiorcom, okaże się, dopiero gdy zimowe rachunki dotrą do ich firm. Mimo zamrożenia cen należy wciąż spodziewać się, że koszty prowadzenia działalności pod kątem energetycznym będą wyższe niż poprzedniej zimy. Niektóre firmy są na to gotowe, inne nie do końca. Nadal obawiamy się o piekarzy, gastronomię, hotelarstwo, małe sklepy, zawod
14.10.2022

Czeska prezydencja UE chce ponownej współpracy energetycznej z W. Brytanią na Morzu Północnym

Premier Czech Petr Fiala, którego kraj przewodniczy obecnie Radzie UE, powiedział po spotkaniu w czwartek w Pradze z premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, że wspiera planowane ponowne zaangażowanie Zjednoczonego Królestwa we współpracę energetyczną z UE na Morzu Północnym. Premierzy rozmawiali też o dalszej pomocy dla Ukrainy.
06.10.2022

Kryzys energetyczny - świat wraca do węgla

Europa i inne części świata w czasie kryzysu energetycznego przerzucają się na węgiel. Wielu członków UE przedłuża żywotność elektrowni węglowych, jak Niemcy, które dysponują ich największą liczbą w Europie. Import zwiększają: Austria, Czechy, Włochy, Hiszpania, Węgry, Holandia, a nawet Francja - pisze w środę dziennik „Le Figaro”.
10.08.2022

Kongres 590: nie ma dziś problemów z finansowaniem nowoczesnej energetyki

„Jest dużo pieniędzy na rynku pod kątem inwestycji w rozwój nowoczesnej energetyki opartej o źródła niskoemisyjne, jakimi są np. małe reaktory jądrowe. Zwrot z takiej inwestycji zależny jest jednak od cen hurtowych energii na rynkach - nie tylko polskich, ale i europejskich. W związku z tym, ta sytuacja jest bardzo płynna” – mówił w trakcie Kongresu 590 Tomasz Siwak, wiceprezes ds. handlowych Enea S.A.
01.07.2022

JLL Polska dołącza do Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej

JLL konsekwentnie realizuje strategię obecności w obszarze ESG. Firma nawiązała współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Energii Wiatrowej (PSEW) i tym samym umacnia swoją pozycję jako rzecznika ESG dla rynku aktywów w Polsce.
10.06.2022

Wiceminister Ireneusz Zyska na Narodowym Kongresie Biometanu

„Jako Pełnomocnika Rządu ds. OZE niezmiernie cieszy mnie rosnące zainteresowanie wykorzystaniem biometanu. To sektor o wysokim potencjale rozwojowym, z którego należy skorzystać” – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas wystąpienia otwierającego V Narodowy Kongres Biometanu. Wydarzenie odbyło się 30 maja 2022 r.
02.06.2022

PGE wspólnie z Uczelnią Łazarskiego uruchamia kierunek zarządzania procesami inwestycyjnymi w morskiej energetyce wiatrowej

„Morska energetyka wiatrowa: zarządzanie, przygotowanie i realizacja inwestycji” - to nowy kierunek studiów podyplomowych opracowany wspólnie przez PGE Polską Grupę Energetyczną oraz warszawską Uczelnię Łazarskiego, który zostanie uruchomiony od października 2022 r. Będzie to pierwszy w Polsce kierunek przygotowujący ekspertów do zarządzania procesami inwestycyjnymi w morskiej energetyce wiatrowej.
31.05.2022

Święty graal neutralności klimatycznej: magazyny energii

Magazynowanie energii będzie jednym z najważniejszych wyzwań, jakie staną przed transformującymi się światowymi sektorami energetycznymi w drodze do pełnej dekarbonizacji. Czy w Polsce uda nam się rozwinąć tę obiecującą gałąź gospodarki? Jakie technologie są już dostępne i dopiero rozwijane? Ile kosztują? Możliwości, jakie przed nami stoją w obszarze magazynowania energii opisuje najnowszy raport WWF Polska pt. “Dostępne i przyszłe technologie magazynowania energii”.
19.05.2022

Czy rolnictwo regeneracyjne zahamuje zmiany klimatu? Raport EASAC

Rolnictwo powoduje negatywne zmiany w środowisku naturalnym i emisję gazów cieplarnianych. Odpowiedzią może być rolnictwo łączące produkcję z ochroną i odbudową ekosystemów. O tym mówi nowy raport europejskich Narodowych Akademii Nauk „Rolnictwo regeneracyjne w Europie”.
09.05.2022

Na Pomorzu powstanie największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Budowę na Pomorzu farmy fotowoltaicznej o docelowej mocy 285,6 MW sfinansuje Pekao w konsorcjum trzech banków; łącznie finansowanie wyniesie 763,4 mln zł - poinformowało w piątek Pekao. Po uruchomieniu produkcji ma to być największa farma fotowoltaiczna w kraju.
06.05.2022

Resort klimatu przejął prace nad projektem o liberalizacji tzw. zasady 10H

Na wniosek minister klimatu Anny Moskwy prace legislacyjne nad projektem nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zawierającym uelastycznienie tzw. zasady 10H, zostały przejęty przez to ministerstwo - podał w czwartek resort klimatu.
21.04.2022

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022 - dzień 1

Zmiany klimatyczne i ich skutki jako problem globalny były głównym tematem Debaty drugiej Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022. Paneliści dyskutowali na temat przeciwdziałania zmian klimatycznych i wpływu człowieka na klimat.
21.04.2022

KGHM i Tauron - podpisano list intencyjny ws. współpracy przy reaktorach SMR

KGHM i Tauron podpisały w środę list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem małych modułowych reaktorów jądrowych SMR.
20.04.2022

W Grecji powstała największa elektrownia słoneczna w Europie

W ubiegłą środę w Grecji zainaugurowano otwarcie parku fotowoltaicznego. To największa tego elektrownia słoneczna w Europie. Panele mogą zasilić w energię 75 tysięcy gospodarstw domowych.
17.04.2022

Kolejni gracze na polskim rynku offshore: SSE Renewables składa ofertę na strefę 60.E.4

Spółka SSE Renewables złożyła wniosek o wydanie licencji lokalizacyjnej (Offshore Location License OLL) na przyznanie praw do rozwoju morskiej farmy wiatrowej w lokalizacji 60.E.4, w polskiej części Morza Bałtyckiego, która znajduje się na wysokości Władysławowa, w odległości 85 km od brzegu.
11.04.2022

Niemcy rozszerzają ekspansję OZE jako alternatywę dla rosyjskiego gazu

W Europie rośnie presja, by całkowicie zaprzestać korzystania z rosyjskich węglowodorów. Cała Unia szuka rozwiązań w postaci odnawialnych źródeł energii. Zieloną ekspansję zapowiedziały właśnie Niemcy.
11.04.2022

Equinor składa kolejne wnioski o pozwolenia lokalizacyjne w drugiej fazie rozwoju offshore w Polsce

Equinor, jeden ze światowych liderów sektora energetycznego i największych uczestników pierwszej fazy rozwoju MEW w Polsce, złożył kolejne wnioski o nowe obszary pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Firma chce kontynuować wkład w transformację energetyczną i poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski, wnosząc wieloletnie doświadczenie i kompetencje jednego z największych na świecie developerów morskich farm wiatrowych. Equinor aktywnie rozwija portfolio i lokalne zespoły, a nowe lokalizacje to szansa na synergie z ła
08.04.2022

Nabors inwestuje w GA Drilling, innowatora technologii ultragłębokich wierceń geotermalnych

Połączenie technologii GA Drilling PLASMABIT® z wiodącą w branży działalnością wiertniczą Nabors to kolejny odważny krok w kierunku zapewnienia dostępu do geotermii w każdym miejscu na świecie.
30.03.2022

PKN Orlen powołał fundusz venture capital, który zainwestuje w innowacje ok. 100 mln euro

Ok. 100 mln euro w 10 lat zainwestuje w spółki technologiczne oferujące przełomowe innowacyjne rozwiązania fundusz Orlen Venture Capital, który powołał PKN Orlen. Według koncernu, to największy fundusz korporacyjny w Polsce, a jego działalność ma umocnić międzynarodową pozycję Grupy Orlen.
30.03.2022

MS: Konieczność zmiany polskiej polityki energetycznej w związku z rosyjską agresją

- Na posiedzeniu Rady Ministrów złożymy wniosek o natychmiastowe zawieszenie rządowego dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” (PEP2040). Od początku sprzeciwialiśmy się bezkrytycznej realizacji polityki UE, która zmierza do uzależnienia od dostaw gazu z Rosji. Rosyjska agresja na Ukrainę pokazała, że mieliśmy rację – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro na wspólnej konferencji prasowej z Michałem Wójcikiem, Ministrem – członkiem Rady Ministrów oraz posłem Januszem Kowalskim.
28.03.2022

Wiceprezes Taurona: potrzebne są nowe moce, oparte o inne źródła energii

Pomysł przedłużenia rynku mocy dla jednostek węglowych choć racjonalny, nie rozwiąże problemów, które w ostatnich tygodniach pojawiły się przed polską energetyką zawodową – powiedział w poniedziałek PAP wiceprezes Taurona ds. zarządzania majątkiem Jerzy Topolski.
22.03.2022

Pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska 15 marca 2022 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej. To kolejny etap prac związany z wdrażaniem postanowień porozumienia sektorowego w tym zakresie. Obecnie stronami porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest ponad 180 podmiotów - przekazał wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Jednym z celów porozumienia jest udział polskich firm w łańcuchu dostaw dla offshore.
16.03.2022

Rząd ma przyjąć ustawę rozstrzygającą remisowe wyniki w postępowaniach na offshore

W trzecim kwartale rząd ma przyjąć projekt ustawy, który rozwiązywać ma remisy w postępowaniach rozstrzygających dla wniosków zw. z morską energetyką wiatrową - poinformowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.
15.03.2022

OX2 rozpoczęła budowę farmy wiatrowej w gminie Kraśnik

Siedem turbin wiatrowych o łącznej mocy ponad 24 MW powstanie na terenie gminy Kraśnik. To jedna z największych inwestycji realizowanych w tym regionie. Firma OX2 jest obecna w gminie już od dawna. Przygotowania do rozpoczęcia przedsięwzięcia trwały kilka lat. OX2 odpowiada obecnie za budowę projektu, który planowo zostanie oddany do użytku w 2024 roku. Po zakończeniu budowy firma odpowiedzialna będzie za techniczne i komercyjne zarządzanie projektem.
01.02.2022

URE: w 2021 r. prawie 1,767 mld zł na rekompensaty dla sektorów energochłonnych

Limit rekompensat z tytułu cen energii dla sektorów energochłonnych w 2021 r. wynosi niemal 1,767 mld zł - poinformował w piątek Urząd Regulacji Energetyki. Cena uprawnień do emisji CO2, uwzględniania przy wyliczeniu rekompensat, to 111,35 zł za tonę.
28.01.2022

Ørsted - lider morskiej energetyki wiatrowej i najbardziej zrównoważona globalna firma energetyczna

Czwarty rok z rzędu Ørsted został uznany za najbardziej zrównoważoną firmę energetyczną na świecie według rankingu Corporate Knights 2022 Global 100. Z pierwszej linii działań na rzecz ochrony klimatu, Ørsted dzieli się wskazówkami na temat tego, jak rządy i przedsiębiorstwa mogą przejść od ambicji do działań w kluczowym dla ochrony klimatu roku.
21.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Polenergia wchodzi na litewski Bałtyk

Polenergia i litewska spółka Modus Energy utworzyły joint venture w celu rozwoju elektrowni wiatrowych na litewskim Morzu Bałtyckim.
05.01.2022

PSE ogłosiły przetarg na umowy ramowe z wykonawcami

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE ogłosiły przetarg na umowy ramowe z wykonawcami. O zawarcie takiej umowy mogą się ubiegać firmy, które np. wykazują co najmniej 1 mln zł rocznego obrotu. Korzyścią z zawartych umów ma być m.in. szybszy wybór wykonawców np. prac interwencyjnych.
05.01.2022

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rekompensatach za zmiany w podatkach od wiatraków

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
04.01.2022

Grupy finansowa Erste pożyczy Tauronowi 500 mln zł na "zielone" projekty

Tauron pozyskał od grupy finansowej Erste 500 mln zł kredytu na "zielone" inwestycje służące zmianie miksu wytwórczego Grupy, a także projekty z obszaru dystrybucji zwiększające efektywność energetyczną czy wspierające czysty transport - poinformowała spółka w środę.
16.12.2021

Projekty Grupy Azoty docenione przez Europejskie Stowarzyszenie Na Rzecz Czystego Wodoru

Dwa projekty Grupy Azoty z obszaru wodoru znalazły się na liście projektów Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Czystego Wodoru. Zaproponowane projekty obejmują swoim zakresem kilka obszarów gospodarki wodorowej m.in. wytwarzanie wodoru, produkcję amoniaku, jak również produkcję wodoru na potrzeby szeroko pojętego transportu.
06.12.2021

Szrot: o godz. 16.30 kolejne spotkanie z udziałem prezydenta ws. bezpieczeństwa energetycznego

W czwartek odbędzie się kolejne spotkanie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, a także wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, szefa BPM Jakuba Kumocha i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego - powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.
02.12.2021

Zyska: przygotowaliśmy nowelizację pod prosumenckie projekty parasolowe

Przygotowany został projekt ustawy, który odnosi się do realizowanych przez samorządy parasolowych projektów OZE - zapewnił we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
01.12.2021

KGHM gotowy na współpracę z nowymi partnerami w Sierra Gorda; skupia się na energetyce - prezes

KGHM nie skorzysta z prawa pierwszeństwa kupna udziałów w Sierra Gorda i jest gotowy na współpracę z nowymi partnerami w tej inwestycji - poinformował PAP Biznes prezes KGHM Marcin Chludziński. Jak dodał, KGHM skupia się teraz m.in. na inwestycjach w obszarze energetyki.
26.11.2021

U wybrzeży Bretanii powstanie pływająca farma wiatrowa South Brittany

Potentat technologii floating w morskiej energetyce wiatrowej Ocean Winds (spółka joint venture firm ENGIE i EDP Renewables) oraz spółka Principle Power zawarły umowę o współpracy przy projektowaniu platform na potrzeby pierwszego we Francji przetargu dla pływających technologii.
22.11.2021

Spotkanie ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej ws. energetyki jądrowej

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński, wraz ze słowackim sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Karolem Galkiem oraz wiceministrem Republiki Czeskiej ds. Przemysłu i Handlu, złożył wizytę w Paks na Węgrzech. Spotkanie odbyło się na zaproszenie Ministra Jánosa Süli odpowiedzialnego za planowanie, budowę i uruchomienie dwóch nowych bloków w Elektrowni Jądrowej w Paks, w ramach trwającej prezydencji Węgier w Grupie Wyszehradzkiej. Wydarzenie odbyło się 18 listopada 2021 r.
22.11.2021

Trwa 34. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 4. OZE POWER

34. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 4. OZE POWER odbędzie się w dniach 17-18 listopada 2021 r. w formule hybrydowej: stacjonarnie w The Westin Warsaw Hotel oraz w formie transmisji online. Kluczowi przedstawiciele branży po raz drugi w tym roku spotkają się, aby dokonać podsumowania najbardziej aktualnych wyzwań i problemów dotyczących sektora energetycznego w Polsce.
17.11.2021

Kowalik: W połowie przyszłego roku oferta na atom ze Stanów Zjednoczonych

Kompleksowość podejścia do oferty wymaga czasu. Jesteśmy też zobligowani umową rządową między Polską i USA. Harmonogram mówi o wyborze partnera w przyszłym roku. My chcemy złożyć ofertę w połowie 2022 r. – mówi piątkowej "Rzeczpospolitej" Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Electric Poland.
12.11.2021

VII Kongres Klastrów Polskich

Tegoroczny Kongres Klastrów Polskich odbył się pod hasłem „Nowe programy europejskie na lata 2021-2027”. Eksperci debatowali na temat finansowania rozwoju, innowacji i odbudowy Polski w nowej perspektywie finansowej i po kryzysie Covid-19. Wydarzenie można było śledzić online na kanale YouTube oraz na stronie Kongresu.
08.11.2021

MFIPR: Transformacja energetyczna z unijnym wsparciem

Założenia nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 w obszarze efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii oraz priorytety Komisji Europejskiej wynikające z tzw. Europejskiego Zielonego Ładu – były tematem wystąpienia wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak podczas otwarcia konferencji „Transformacja energetyczna – kierunki zmian, możliwości realizacji”.
05.11.2021

Coraz więcej kobiet w branży offshore

Globalna średnia kobiet pracujących w morskiej energetyce wiatrowej wynosi 21 proc., a dla regionu Azji i Pacyfiku liczba ta wynosi 15 proc. Tak wynika z nowego raportu Brytyjskiej Izby Handlowej w Tajpej, która dokonała przeglądu reprezentacji kobiet w sektorze energii odnawialnej.
04.11.2021

Columbus Energy zawarł umowę inwestycyjną z Votum i Votum Energy, a także umowę o współpracy

Columbus Energy S.A., wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, poinformował, że spółka współzależna Columbus Elite zawarła umowę inwestycyjną, w ramach której zamierza kupić docelowo pakiet akcji reprezentujący 55 proc. udziału w kapitale zakładowym Votum Energy. Ponadto zawarte umowy o współpracy pomiędzy Columbus Energy i Votum Energy przewiduje, że produkty z oferty spółki będą dystrybuowane w sieci sprzedaży Votum Energy. Nawiązana współpraca będzie stanowiła wsparcie rozwoju spółki w wielu kanałach – od farm f
15.10.2021

Strategiczne partnerstwo Grupy Azoty i Microsoft na rzecz wykorzystania chmury i sztucznej inteligencji w rolnictwie

Grupa Azoty i Microsoft podpisały porozumienie na rzecz wykorzystania chmury m.in. w zakresie rolnictwa precyzyjnego, inkubowania inicjatyw technologicznych, zmieniających sektor produkcji oraz rozwoju kompetencji pracowników Grupy. Moc obliczeniowa i zaawansowana analiza umożliwią wdrożenie efektywniejszych działań, których celem będzie optymalizacja biznesu Grupy Azoty i zrównoważony rozwój organizacji.
14.10.2021

W porcie morskim Gävle będzie produkowany zielony wodór

Szwedzka firma energetyczna Svea Vind Offshore poinformowała o podpisaniu porozumienia z portem Gävle w sprawie produkcji wodoru na jego terenie. Działania w tym zakresie rozpoczną się w 2023 roku, natomiast wodór wesprze dekarbonizację transportu drogowego w regionie.
14.10.2021

Ministrowie Kurtyka i Kościński: My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!

Minister finansów Tadeusz Kościński oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wraz z 11 innymi ministrami krajów UE opublikowali w poniedziałek apel w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Europie w dzienniku „Le Figaro” oraz innych europejskich gazetach zatytułowany: „My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!”.
12.10.2021

Miedź na LME drożeje z powodu niedoborów energii w różnych regionach świata

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w reakcji na niedobory energii w różnych regionach świata. Na rynek powrócili - po tygodniowej świątecznej przerwie - chińscy inwestorzy. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 0,4 proc. wobec 9.280,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.
08.10.2021

Polsce potrzebne są regulacje dotyczące wodoru

W sprawie wodoru w Polsce jest bardzo dużo entuzjazmu, ale jest jeszcze dużo pracy w obszarze legislacyjnym. W ślad za entuzjazmem powinno pójść prawo wodorowe - powiedział we wtorek podczas panelu dot. wodoru i magazynowania energii na Kongresie 590 w Warszawie wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński.
06.10.2021

Putin: histeria na rynkach z powodu przechodzenia na zieloną energię

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek, że na europejskich rynkach energetycznych panuje „histeria i zamieszanie” z powodu dążeń do przechodzenia na bardziej zieloną energię i niewielkich inwestycji w branże związane z wydobyciem surowców.
06.10.2021

Ponad jedna trzecia czeskiej energii elektrycznej pochodzi z węgla, ze słońca i wody - niespełna 10 proc.

W Czechach najwięcej energii elektrycznej wyprodukowano z węgla – ok. 37 proc., z siłowi jądrowych pochodziło 33,6 proc., z gazu ok. 11 proc., a ze słońca i wody uzyskano niecałe dziesięć proc. Największa elektrownia węglowa Poczerady nie spełnia norm europejskich zanieczyszczając powietrze nie tylko dwutlenkiem węgla, ale też i rtęcią.
24.09.2021

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka bierze udział w 65. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA)

Konferencja odbywa się w dniach 20-24 września 2021 r. w Wiedniu. W związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią COVID-19, wydarzenia ma formułę hybrydową. Szef delegacji Polski wziął udział w posiedzeniu w sposób zdalny.
22.09.2021

Spółki Grupy Orlen zawarły umowę sektorową ws. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Pięć spółek Grupy Orlen zaangażowanych w projekty energetyczne na Morzu Bałtyckim podpisało tzw. umowę sektorową wyznaczającą kierunki rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Przyjęty dokument to efekt prac inwestorów, przedsiębiorstw, instytucji i organizacji - podał koncern.
15.09.2021

Solorz i Sołowow: Bez taniej i czystej energii czeka nas katastrofa

Im szybciej Polska będzie miała dostęp do energii z atomu, tym lepiej dla jej mieszkańców i gospodarki – mówi Zygmunt Solorz w rozmowie z "Rz". Natomiast Michał Sołowow zaznacza, że koszt budowy wszystkich sześciu reaktorów SMR estymujemy na około 4,8 mld euro.
07.09.2021

Ostatni zbiornik ropy naftowej w TNG trafil do eksploatacji

Do eksploatacji trafił ostatni zbiornik ropy naftowej, powstały podczas II Etapu rozbudowy Terminala Naftowego Gdańsk. Tym samym nad polskim morzem można zmagazynować ok. 2 mln metrów sześciennych surowca. Jak mówił w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski dzięki temu poprawia się bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej do Polski.
06.09.2021

Branża ciepłownicza obawia się unijnego pakietu Fit for 55. Prezes PGE: Niemożliwy do realizacji w tak krótkim czasie

– Pakiet Fit for 55 jest szalenie ambitny i uważam, że on jest nierealny do przeprowadzenia w ciągu pięciu lat. W polskim ciepłownictwie niemożliwe jest wprowadzenie zmiany technologicznej i przestawienie na OZE w tak krótkim czasie – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Unijna polityka klimatyczna i dekarbonizacja to dziś największe wyzwanie, które stoi przed ciepłem systemowym w Polsce.
06.09.2021

Konferencja PSEW 2021. Jaki charakter będzie miała transformacja energetyczna Polski?

Na przełomie sierpnia i września ponad 900 osób zaangażowanych w kwestie energetyczne w Polsce dyskutowało podczas Konferencji PSEW 2021 o zbliżającej się wielkimi krokami transformacji energetycznej w Polsce. Jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas paneli, ale także w kuluarach, była morska energetyka wiatrowa.
03.09.2021

Grecy wyprodukują kable dla farmy wiatrowej powstającej na wodach Danii

Grecki producent kabli Hellenic Cables, należący do belgijskiego holdingu Cenergy Holdings, dostarczy kable o mocy 66 kV dla dwóch morskich farm wiatrowych Vesterhav, które pokryją roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną 380 tys. duńskich gospodarstw domowych.
02.09.2021

Piaskownice regulacyjne- rozwiązania przyjazne innowacjom w energetyce

Celem projektu nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii (UC74), znajdującego się obecnie na etapie konsultacji publicznych, jest wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań niezbędnych do poprawy funkcjonowania rynku energii i gazu w Polsce.
20.08.2021

URE: NIK pozytywnie o działaniach regulatora energetyki w zwalczaniu barier w rozwoju OZE

NIK w swoich wnioskach z kontroli dotyczącej barier rozwoju odnawialnych źródeł energii ocenił, że regulator energetyki rzetelnie identyfikował te przeszkody i sugerował zmiany przepisów – napisano we wtorkowym komunikacie URE.
18.08.2021

Najpotężniejsza na świecie turbina pływowa zaczyna przesyłać energię do sieci

Ta wiadomość oznacza kolejny duży krok dla rodzącego się w Wielkiej Brytanii sektora energii morskiej. Chociaż zainteresowanie morskimi systemami energetycznymi wydaje się rosnąć, obecny ślad branży i jej technologii pozostaje nadal niewielki.
16.08.2021

Koalicja Klimatyczna: Polska musi odejść od spalania węgla

Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu dla Polski oznacza, że nie wolno zwlekać z przygotowaniem planu odejścia od spalania węgla do 2030 roku – wynika z poniedziałkowego komunikatu Koalicji Klimatycznej.
09.08.2021

Dwa lata stabilnej pracy krajowego systemu elektroenergetycznego

Resort klimatu i środowiska opublikował Sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej za okres od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2020 r., będące kompleksowym przeglądem najważniejszych informacji za dwa ostatnie lata.
05.08.2021

Czy energia elektryczna to luksus, na który mogą sobie pozwolić nieliczni?

14 lipca Komisja Europejska ogłosiła pakiet legislacyjny FIT FOR 55. Jakie są jego założenia? Co to oznacza dla Unii Europejskiej, dla Polski, dla świata? W skrócie – do roku 2030 emisje gazów cieplarnianych mają być zmniejszone o 55 proc. (względem emitowanych w roku 1990), natomiast do roku 2050 – zmniejszone do zera. Czy Komisja Europejska stawia sobie ambitne cele? Wyjaśnia Michał Tomczyński, Kierownik Zespołu Procesowego – Energetyka w ILF Consulting Engineers Polska.
02.08.2021

O ambicjach klimatycznych Polski i Austrii z Ambasadorem Wernerem Almhoferem

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński uczestniczył w spotkaniu pożegnalnym Ambasadora Republiki Austrii w Polsce Wernerem Almhoferem, które odbyło się 23 lipca 2021 r., w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
26.07.2021

IEA: emisja CO2 w 2023 r. będzie największa w historii; nakłady na energię odnawialną są za małe

Globalna emisja CO2 będzie w 2023 r. największa w historii, a w kolejnych latach będzie nadal rosła. Na odbudowę ekonomiczną po pandemii przeznaczono 16 bln dolarów, z czego zaledwie 2 proc. pójdzie na czystą energię - ostrzega we wtorek Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA).
21.07.2021

PGE będzie promować na plażach morską energetykę wiatrową

PGE startuje z nowym projektem, którego celem jest edukacja i promocja morskiej energetyki wiatrowej. Na plażach w Lubiatowie, Łebie, Ustce, Międzyzdrojach powstaną specjalne strefy, w których będzie można poszerzyć wiedzę na temat OZE - podała spółka.
17.07.2021

Jak energia z wiatru na lądzie wzmocni konkurencyjność hutnictwa?

Wysokie koszty energii, wynikające z rosnących cen uprawnień do emisji CO2, to dziś kluczowy czynnik obniżający konkurencyjność hutnictwa. Aby sektor mógł dalej działać, niezbędna jest tania, czysta energia z wiatru na lądzie – przekonują przedstawiciele sektorów stalowego oraz energetyki wiatrowej.
26.05.2021

ClientEarth: pozew sądowy przeciw dystrybutorowi „ekogroszku”

Pozew w sprawie nieuczciwych praktyk rynkowych stosowanych przez dystrybutora „ekogroszku” trafił do sądu - poinformowała we wtorek Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Według organizacji chodzi o tzw. greenwashing, czyli nieuzasadnione kreowanie ekologicznego wizerunku produktu.
27.04.2021

ROJAM

Organizujemy szkolenia wysokościowe m.in.: IRATA, ITRA, GWO i inne , dokonujemy okresowych przeglądów środków ochrony indywidualnej oraz sprzedajemy sprzęt wysokościowy.
szkolenie IRATA ,szkolenie GWO ,szkolenie GWO BST ,kurs GWO BST ,szkolenie GWO ART ,GWO EFA ,GWO SLS ,PETZL ,OTDL ,szkolenia z technik dostępu linowego ,szkolenia do pracy na wysokości ,szkolenia dla branży wiatrowej ,szkolenia dla techników turbin wiatrowych ,szkolenia na wiatraki ,praca na turbinach wiatrowych ,onshore ,offshore , wiatraki , turbiny wiatrowe , serwis turbin wiatrowych , inspekcja środków ochrony indywidualnej , praca na wysokości , sprzedaż sprzętu wysokościowego , przegląd systemów asekuracyjnych , przegląd drabin , przegląd punktów asekuracyjnych , szkolenia specjalistyczne , energetyka wiatrowa , energia z wiatru , praca na wiatrakach , turbina wiatrowa , wind turbine service , Avanti , Haca , 3M , RUD , Hailo , Somain , Tractel , Soll , przegląd zestawów ewakuacyjnych , GWO Sea Survival , GWO Manual Handling , GWO First Aid , branża wiatrowa , ITRA , szkolenie z bezpiecznej pracy na wysokości , energia odnawialna , przeglądy i naprawy skrzydeł , monta

PSEW Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

psew,offshore wind,oze,energetyka wiatrowa

Zintegrowana strategia multienergetyczna bp Polska

W obliczu narastającego na całym świecie popytu na energię oraz cywilizacyjnych wyzwań ekologicznych, kluczowym celem dla tradycyjnych koncernów paliwowych staje się ewolucja w kierunku nowoczesnych przedsiębiorstw multienergetycznych. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać na ten temat z Bogdanem Kucharskim, prezesem bp Polska.
07.09.2023

Uroczyste wbicie łopaty pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych w Gdańsku

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z partnerem strategicznym GRI Renewable Industries S.L. oraz firmą Baltic Towers Sp. z o.o. rozpoczyna realizację nowej inwestycji na rzecz wsparcia rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW). To przełomowe wydarzenie dla polskiego sektora energii odnawialnej.
01.09.2023

Strategia partnerstwa dla offshore wind. RWE w Polsce

Pilna potrzeba dekarbonizacji sektora energetycznego kieruje uwagę wszystkich na rosnącą rolę energii odnawialnej. RWE, jako doświadczony deweloper branży OZE, dostrzega olbrzymi potencjał i znaczenie polskiego rynku offshore wind dla przyszłości energetycznej kraju. Między innymi o tym mieliśmy okazje porozmawiać z Pålem Coldevinem, wiceprezesem wykonawczym RWE Offshore Wind ds. rozwoju offshore w krajach nordyckich, Polsce i krajach bałtyckich, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
21.08.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku Richard Den Hollander, Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Kiedy popłynie prąd z BC-Wind? Rozmowa z Kacprem Kostrzewą

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną, Polska kieruje swoje spojrzenie na offshore wind. Potencjał morskich farm wiatrowych przyciąga uwagę inwestorów i ekspertów. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Kacprem Kostrzewą, dyrektorem projektu BC-Wind w Ocean Winds, na temat ich przedsięwzięcia MFW oraz planów na przyszłość.
10.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.