Wynik wyszukiwania - "poprawki " - Wiadomości

Drzewa w miastach stałym elementem kampanii wyborczych

Kandydaci na prezydentów polskich miast chcą sadzić drzewa lub chronić te, które już rosną. Mieszkańcy mają dość betonu, co odbija się w kampaniach wyborczych z każdej strony politycznego dyskursu.
24.03.2024

Resort środowiska chce, by butelki z kaucją były zwolnione z VAT

Resort zrobi wszystko, by poprawki w tzw. ustawie kaucyjnej, dotyczące m.in. VAT-u, weszły w życie przed 1 stycznia 2025 r., czyli dniem, w którym ruszy system odbierania opakowań po napojach - przekazała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Kaucja za butelkę szklaną ma wynosić 1 zł, a za plastikową oraz puszki - 50 gr.
21.03.2024

Hołownia o nowym projekcie ustawy wiatrakowej: dajcie nam jeszcze trochę czasu, żeby to zostało zrobione tak jak powinno

Dajcie nam proszę jeszcze trochę czasu, żeby to zostało zrobione tak, jak powinno być zrobione - powiedział marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia pytany o projekt "ustawy wiatrakowej". Dodał, że jego ugrupowanie niebawem przedstawi propozycje dotyczące rozwiązań prosumenckich.
08.02.2024

Strefa czystego transportu w Krakowie do poprawki [KOMENTARZE EKSPERTÓW]

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność uchwały ustanawiającej w mieście strefę czystego transportu (SCT). O wyroku zadecydowały błędy w treści uchwały, sąd nie podważył zasadności wprowadzenia SCT w Krakowie.
15.01.2024

Minister klimatu: projekt ustawy wiatrakowej do końca pierwszego kwartału

Resort klimatu planuje przedstawić projekt ustawy wiatrakowej do końca pierwszego kwartału tego roku - poinformowała we wtorek w Radiu ZET minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
09.01.2024

Hennig-Kloska: deficyt w budżecie na 2024 r. wyższy niż w projekcie przyjętym przez rząd PiS

Deficyt w przyszłorocznym budżecie będzie wyższy, niż przewidziano w projekcie przyjętym przez rząd PiS pod koniec września - powiedziała we wtorek na antenie Polsat News minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
19.12.2023

M. Gosiewska o Strefie Czystego Transportu w Warszawie: jest dużo szersza, niż by nam się mogło wydawać, ponieważ dotknie wszystkich

Przyjęta przez radnych stolicy uchwała o SCT wyklucza setki tysięcy mieszkańców Warszawy, ale nie tylko ich. Jest dużo szersza, niż by nam się mogło wydawać, ponieważ dotknie wszystkich. To się odbije w cenach towarów, usług i dlatego absolutnie nie godzimy się na wprowadzanie takich wykluczeń w Warszawie - stwierdziła szefowa warszawskich struktur PiS Małgorzata Gosiewska.
09.12.2023

Rada Warszawy przyjęła uchwałę wprowadzającą w stolicy Strefę Czystego Transportu

Rada Warszawy głosami radnych KO przyjęła w czwartek uchwałę o Strefie Czystego Transportu (SCT), która od lipca 2024 r. ograniczy ruch samochodów w stolicy. Za było 37 radnych, przeciw 16, dwie osoby wstrzymały się od głosu.
08.12.2023

Donald Tusk w ogniu pytań o projekty ustawy dot. cen energii i wiatraków

Posłowie PiS pytają lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, kto przygotował projekt ustawy dotyczącej cen energii i wiatraków. Zarzucają także, że za propozycją może stać osoba, która reprezentuje duże przedsiębiorstwa energetyczne.
07.12.2023

Minister klimatu zaapelowała o przyjęcie rządowego proj. ustawy o cenach energii

Podczas pierwszego czytania projektów ustawy o cenach energii minister klimatu zaapelowała o przyjęcie propozycji rządowej i odrzucenie projektu poselskiego, autorstwa KO i Polski 2050 - TD. Krzysztof Gadowski (KO) ripostował, że projekt poselski powstał, bo rządzący nie troszczyli się o Polaków.
06.12.2023

Wojewoda mazowiecki: "afera wiatrakowa" uderza w konkurencyjność krajowej gospodarki

Potrzebujemy taniej, polskiej energii, która zwiększy konkurencyjność naszej gospodarki, uniezależni nas od zagranicznych dostawców i zapewni niskie ceny rachunków w naszych domach. "Afera wiatrakowa" uderza we wszystkie te elementy, dlatego jest tak groźna - ocenił wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński.
05.12.2023

A. M. Żukowska: nie ma afery wiatrakowej, jest projekt ustawy

Nie ma afery wiatrakowej. Nie ma jeszcze ustawy, cały czas jest to projekt - powiedziała we wtorek w Radio Plus posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. Jest chaos komunikacyjny i legislacyjny, związany z pośpiechem; nie było lobbyingu – dodała.
05.12.2023

Afera wiatrakowa. Trwa gorąca dyskusja [MATERIAŁ AKTUALIZOWANY]

Grupa posłów Polska2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii i proponuje przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku. Sytuacja ta wzbudza wiele emocji i generuje różne opinie.
30.11.2023

„Pokochaj swoje rzeczy na dłużej” – Wola Park rusza z kampanią na Black Friday

Black Friday, zazwyczaj święto konsumpcjonizmu, w warszawskim Wola Parku będzie okazją do celebracji drugiego życia ubrań i przedmiotów. W sobotę, 18 listopada, ruszyła 4. edycja kampanii „Pokochaj swoje rzeczy na dłużej”, której celem jest promowanie ekonomii cyrkularnej. Przez 2 tygodnie na terenie centrum oraz zlokalizowanego w Wola Parku Współdzielnika, odbędzie się seria wydarzeń: pokaz mody z drugiej ręki, bezpłatne warsztaty upcyklingowe i wyprzedaż garażowa.
19.11.2023

Rewolucja w opłatach drogowych – UE stawia na dekarbonizację transportu, co to oznacza dla przewoźników?

Zmienia się system opłat dla pojazdów ciężarowych za korzystanie z dróg i autostrad w Unii Europejskiej. O ich wysokości decydować mają już nie tylko koszty utrzymania infrastruktury i sytuacja gospodarcza kraju, ale też kwestie środowiskowe, dążenie do dekarbonizacji, wykorzystywania proekologicznych technologii i alternatywnych paliw.
19.10.2023

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o OZE, wprowadzającymi m.in. cable pooling

Sejm poparł w czwartek wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o OZE, w tym pakiet regulacji pozwalających na cable pooling - włączenie do sieci kilku źródeł na jednym przyłączu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
18.08.2023

W stolicy Uzbekistanu, Taszkencie, każde drzewo będzie mieć "paszport" i opiekuna

Władze Taszkentu, stolicy Uzbekistanu, poinformowały, że każde drzewo w mieście będzie mieć dokument tożsamości i osobistego opiekuna. To element przekształcania miasta w zielone płuca kraju, poinformowała agencja informacyjna Fergana.
13.08.2023

Sejm uchwalił ustawę nowelizującą prawo energetyczne

W piątek Sejm uchwalił ustawę nowelizującą prawo energetyczne z poprawkami. Dotyczy ona m.in. tzw. linii bezpośredniej, czyli takiej, która bezpośrednio łączy wytwórcę z odbiorcą energii.
31.07.2023

Sejm przeciwko poprawkom Senatu do ustawy ws. poprzemysłowych "bomb ekologicznych"

Sejm odrzucił w piątek poprawki Senatu do specustawy ws. zagospodarowania i uprzątnięcia poprzemysłowych "bomb ekologicznych". Regulacja zostanie skierowana teraz do podpisu prezydenta.
30.07.2023

Senat uzupełnił nowelę ustawy o OZE o cable pooling

Senat uzupełnił w piątek nowelizację ustawy o OZE o pakiet regulacji pozwalających na cable pooling - włączenie do sieci kilku OZE na jednym przyłączu. Senackie poprawki rozpatrzy teraz Sejm.
29.07.2023

Sejmowa komisja energii nie wprowadziła merytorycznych zmian w projekcie ustawy o gwarancjach dla NABE

Poprawki o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym wprowadziła w piątek sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów do projektu ustawy o gwarancjach Skarbu Państwa dla zobowiązań Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Suma gwarancji ma sięgnąć 70 mld zł.
29.07.2023

Na opakowaniach nie trzeba będzie umieszczać wysokości kaucji zwrotnej

Komisje sejmowe głosowały w czwartek za poprawką do projektu ws. wdrożenia systemu kaucyjnego, która znosi obowiązek podawania na opakowaniach wysokości kaucji zwrotnej.
14.07.2023

URE zaapelował do posłów o dodatkowe środki w związku z projektem podnoszącym limit zużycia energii

Podczas prac w Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych przedstawiciel Urzędu Regulacji Energetyki zaapelował o dodatkowe pieniądze, by regulator mógł zrealizować nowe obowiązki wynikające z projektowanej ustawy podnoszącej limit zużycia energii elektrycznej z zamrożoną ceną.
13.07.2023

URE zaapelował do posłów o dodatkowe środki w związku z projektem podnoszącym limit zużycia energii

Podczas prac w Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych przedstawiciel Urzędu Regulacji Energetyki zaapelował o dodatkowe pieniądze, by regulator mógł zrealizować nowe obowiązki wynikające z projektowanej ustawy podnoszącej limit zużycia energii elektrycznej z zamrożoną ceną.
12.07.2023

Komisja sejmowa przyjęła poprawki do projektu noweli o ocenach oddziaływania na środowisko

Sejmowa komisja ochrony środowiska odrzuciła wszystkie poprawki opozycji do projektu noweli ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko. Posłowie przyjęli dwie poprawki PiS - znoszącą gwarancje w umowach na roboty budowlane w energetyce jądrowej oraz dotyczącą odpadów.
12.07.2023

Sejmowe komisje nie poparły wniosku o odrzucenie projektu ustawy o rewitalizacji rzeki Odry

Połączone komisje gospodarki morskiej oraz środowiska w środę nie poparły wniosku o odrzucenie projektu ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. Wnioskowała o to dzień wcześniej podczas prac komisji posłanka KO Gabriela Lenartowicz. Nie uwzględniono też większości zgłoszonych poprawek.
12.07.2023

Poprawki senackich komisji do ustawy o wyznaczeniu strategicznych złóż kopalin

Senackie komisje środowiska i gospodarki przyjęły we wtorek pakiet poprawek legislacyjnych do nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, która przewiduje m.in. zdefiniowanie strategicznych złóż kopalin podlegających szczególnej ochronie.
11.07.2023

Projekt ustawy o rewitalizacji rzeki Odry skierowany do ponownych prac w komisji

Sejm ponownie skierował do sejmowych komisji projekt ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. We wtorek, podczas drugiego czytania, poprawki do projektu złożyli m.in. posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Koalicji Polskiej.
11.07.2023

Potrzebny „okrągły stół” energetyki. Bez pilnych zmian systemowych Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku nie ma szans na realizację!

Inwestorzy OZE powinni uczestniczyć w rozbudowie i modernizacji sieci dystrybucyjnej na zdrowych zasadach, a rząd musi pilnie dostosować regulacje do planów zapisanych w PEP2040 – to główne wnioski z panelu „Lądowa energetyka wiatrowa – gdzie jesteśmy” podczas konferencji PSEW Serock 2023.
23.06.2023

Senat za poprawkami do ustawy o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe

Senat w czwartek zaproponował poprawki do ustawy o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe. Nowe przepisy mają na celu przyspieszenie inwestycji w sieci dystrybucyjne i przesyłowe w związku z rozwojem OZE.
22.06.2023

Ustawa o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe - wraca do komisji

W związku ze złożeniem odrębnych poprawek przez komisje, ustawa o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe, została ponownie do nich odesłana. Nowe przepisy mają na celu przyspieszenie inwestycji w sieci dystrybucyjne i przesyłowe w związku z dynamicznym rozwojem OZE.
22.06.2023

Senackie komisje za ustawą dot. biogazowni rolniczych wraz z poprawkami

Senackie komisje poparły we wtorek ustawę dot. ułatwień w powstawaniu rolniczych biogazowni proponując do niej kilkanaście poprawek. Ułatwienia mają dotyczyć. m.in. wydawania decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleń na budowę czy przyłączania do sieci.
21.06.2023

Sejmowa komisja pozytywnie o poprawkach PiS do projektu zmiany Prawa energetycznego

Sejmowa komisja energii pozytywnie zaopiniowała w środę 11 poprawek, złożonych przez klub PiS w II czytaniu projektu zmiany Prawa energetycznego. Poprawki PiS zakładają m.in. że interkonektory mogą posiadać tylko operatorzy przesyłowi.
14.06.2023

To co stało się w Sejmie, to powtórka z ustawy 10H tylko dla fotowoltaiki

Sejm uchwalił ustawę, która może zablokować energetykę słoneczną w Polsce, branża liczy na poprawki w Senacie „Wprowadzono odpowiednik ustawy 10 h” – komentują eksperci.
31.05.2023

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała nowelizację prawa energetycznego z poprawkami i autopoprawką

Sejmowa komisja do spraw Energii Klimatu i Aktywów Państwowych pozytywnie zaopiniowała nowelizację prawa energetycznego z poprawkami i wniesioną autopoprawką. Nowelizacja wprowadza szereg zmian w sektorze energetycznym, m.in. wzmacnia prawa odbiorców energii.
26.05.2023

Ustawa o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe ponownie trafiła do komisji

Sejm skierował w środę ustawę o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe ponownie do komisji do spraw Energi Klimatu i Aktywów Państwowych. Wniesiono poprawkę, która rygor natychmiastowej wykonalności decyzji administracyjne zmienia z obowiązkowego na fakultatywny.
26.05.2023

Producenci i odbiorcy OZE alarmują: rządowa propozycja dotycząca blokady gwarancji pochodzenia naraża polski eksport

Zaproponowane w ostatniej chwili przez Rząd zmiany w ustawie o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej, są szkodliwe i niosą za sobą daleko idące negatywne skutki dla wytwórców energii w źródłach odnawialnych. Proponowane rozwiązania po raz kolejny przygotowane zostały bez żadnych konsultacji z branżą i znów uderzą w wytwórców energii elektrycznej w źródłach odnawialnych. Zaproponowana próba „uszczelnienia systemu” budzi wątpliwości i może spowodować załamanie się rynku gwarancji
26.05.2023

Komisja ds. energii i klimatu za przyjęciem nowelizacji specustawy przesyłowej z poprawkami

We wtorek sejmowa Komisja do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych omawiała projekt nowelizacji tzw. specustawy przesyłowej. Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem projektu z poprawkami.
24.05.2023

W Sejmie ozpatrzono projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła we wtorek rządowy projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021-2027.
24.05.2023

Warmia i Mazury walczą o poprawki w Programie ochrony powietrza

Do 21 kwietnia trwają konsultacje społeczne w sprawie Programu ochrony powietrza (POP) w województwie warmińsko-mazurskim. Z inicjatywy grupy Drewno Pozytywna Energia powstała petycja „Tak dla odnawialnej biomasy”, której celem jest zwrócenie uwagi na nieścisłości i udoskonalenie założeń przyjętych w 2020 roku przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
18.04.2023

Komisja energii pozytywnie o poprawkach PiS do projektu o ESP

Sejmowa komisja energii pozytywnie zarekomendowała w czwartek wszystkie, zgłoszone przez klub PiS w drugim czytaniu poprawki do projektu ustawy o inwestycjach w elektrownie szczytowo-pompowe. Poprawki w większości mają charakter porządkujący i legislacyjny.
14.04.2023

Reforma planowania przestrzennego przyśpieszy rozwój fotowoltaiki w Polsce

Zmiana przepisów dotycząca planowania przestrzennego będzie sprzyjała budowie instalacji fotowoltaicznych - przekonuje w komentarzu dla PAP wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Chodzi m.in. o i pewniejszy sposób uzyskania warunków przyłączenia.
13.04.2023

PiS proponuje dalsze usprawnienia przy budowie elektrowni szczytowo-pompowych

W trakcie drugiego czytania ustawy dot. ułatwień w budowie elektrowni szczytowo-pompowych poseł Marek Suski (PiS) poinformował, że jego klub złoży poprawki, które - jak powiedział - mają dodatkowo usprawnić takie inwestycje. Projekt został odesłany ponownie do komisji.
13.04.2023

Projekt: do butelek z plastiku i szkła oraz puszek doliczone będzie 50 gr. kaucji

Do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra, doliczona zostanie kaucja w wysokości 50 gr. - wynika z projektu do ustawy mającej wprowadzić w Polsce system kaucyjny.
12.04.2023

Senat: ustawa ws. ograniczenia jednorazowego plastiku wraca do Sejmu

Senat w czwartek zgłosił poprawki do ustawy mającej ograniczyć stosowanie jednorazowego plastiku. Zakładają one np. wykreślenie z ustawy przepisów dopisanych w Sejmie, dotyczących m.in. preferencyjnego zakupu węgla.
31.03.2023

Rada i Parlament osiągnęły porozumienie w sprawie infrastruktury pojazdów elektrycznych i wodorowych

Państwa UE zgodziły się na budowę stacji tankowania wodoru we wszystkich większych miastach i w odległości co najmniej 200 km wzdłuż sieci TEN-T. Decyzja jest następstwem porozumienia Rady UE i Parlamentu Europejskiego w sprawie nowego rozporządzenia dotyczącego wdrażania infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR) – w tym wodoru.
30.03.2023

Nowelizacja ustawy wiatrakowej wkrótce wejdzie w życie. Niekorzystne regulacje to niejedyny problem branży w Polsce

Ustawa 10H, określająca minimalną odległość między wiatrakami a zabudowaniami mieszkalnymi, na kilka lat zamroziła projekty wiatrakowe na lądzie i spowodowała odwrót inwestorów od polskiego rynku. Nowelizacja, którą 13 marca podpisał prezydent, zakłada liberalizację wymogów, ale poprawki wprowadzone w toku prac parlamentarnych sprawiają, że nie będzie ona tak korzystna, jak chciała branża. To oznacza szereg wyzwań dla inwestorów. – Poza 10H napotykamy też inne problemy i dziś najważniejszym jest brak możliwości przyłączenia do si
16.03.2023

Premier: ustawa wiatrakowa jest ustawą kompromisową

Ustawa wiatrakowa jest ustawą kompromisową, z jednej strony adresuje obawy tych, którzy nie chcieli mieć wiatraków blisko swoich domów, a z drugiej daje potężną możliwość do budowy farm wiatrowych na lądzie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
15.03.2023

Ekspert: Utracona zielona przyszłość górników

Po tym, jak Sejm oddalił wiatraki od domów na 700 metrów, staje się jasne, że alternatywnych miejsc pracy dla górników w Polsce nie będzie. 700 m to zbyt mało, żeby odblokować energetykę wiatrową w Polsce po latach obowiązywania zasady 10H. Równocześnie to zbyt dużo, aby wielu górników mogło marzyć o zielonej i bezpiecznej przyszłości.
13.03.2023

Solidarna Polska apeluje do prezydenta o zawetowanie ustawy wiatrakowej

Apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy wiatrakowej oraz o rzetelną debatę na temat miksu energetycznego, powinien być on oparty o polski węgiel kamienny i brunatny oraz o biomasę - oświadczyli w niedzielę politycy Solidarnej Polski - Jacek Ozdoba i Janusz Kowalski.
12.03.2023

Zostaje 700 metrów, w koszu ląduje 84% MPZP

Władze nie zareagowały na apel nie tylko środowiska eksperckiego, samorządowego, ale także pominęły istotne w tej układance środowisko inwestorskie. Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy wiatrakowej, zakładające zmniejszenie z 700 do 500 m minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań. Ustawa, przewidująca, że odległość minimalna to 700 m trafi teraz do prezydenta. Bez sensownych ram regulacyjnych polski onshore nie przyczyni się zbytnio do osiągnięcia celów klimatycznych czy też niezwykle istotnego aspektu w świetle kon
09.03.2023

KP-PSL apeluje o poparcie poprawek Senatu do noweli tzw. ustawy wiatrakowej

Przedstawiciele klubu KP-PSL zaapelowali do posłów o poparcie poprawek Senatu do noweli tzw. ustawy wiatrakowej. „Żądamy natychmiastowego uwolnienia energii wiatrowej” – oświadczył lider klubu Władysław Kosiniak-Kamysz, który przekonywał, że to kwestia bezpieczeństwa energetycznego Polski.
08.03.2023

Apel 15 organizacji samorządowych do Sejmu i premiera o 500 m w ustawie odległościowej

15 organizacji samorządowych skierowało do Sejmu i premiera apel o pozostawienie w zmianie ustawy odległościowej 500 m jako minimalnej odległości wiatraka od zabudowań. Sejm wprowadził do ustawy 700 m, Senat zaproponował przywrócenie 500 m.
08.03.2023

Ozdoba: mam nadzieję, że rząd wkrótce zaakceptuje projekt do. systemu kaucyjnego

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie rząd zaakceptuje projekt dot. wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego. "Wcześniej muszą zostać ukończone prace nad rozwiązaniami dot. ograniczenia jednorazowego plastiku - mówił w Sejmie.
08.03.2023

Müller: 700 m w ustawie odległościowej raczej będzie utrzymane

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w poniedziałek, że z tego, co wie, 700 m jako minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań zostanie utrzymane w tzw. ustawie odległościowej. Na najbliższym posiedzeniu Sejm rozpatrzy poprawki Senatu do ustawy.
06.03.2023

Dwa górnicze związki zawodowe apelują o odblokowanie rozwoju energetyki wiatrowej

Dwa górnicze związki zawodowe zaapelowały do posłów i premiera Mateusza Morawieckiego o odblokowanie rozwoju energetyki wiatrowej oraz o zabezpieczenie interesów pracowników branży wiatrowej za pomocą układu zbiorowego.
06.03.2023

Europosłowie PiS chcą zatrzymania prac w Parlamencie Europejskim nad rozporządzeniem dot. metanu

Europosłowie PiS chcą zatrzymania prac w Parlamencie Europejskim nad rozporządzeniem dotyczącym metanu z powodu przygotowania poprawek do tego aktu legislacyjnego przez amerykański think tank. „To wielki skandal (...) Domagamy się zmiany posła sprawozdawcy” – powiedział europoseł Zdzisław Krasnodębski w czwartek na konferencji w Brukseli.
03.03.2023

Senat proponuje 500 metrów z możliwością dalszego zmniejszenia

Senat zaproponował w środę zmniejszenie z 700 do 500 m minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań mieszkalnych w ustawie o inwestycjach w energetykę wiatrową i dopuścił dalsze jej zmniejszenie za zgodą mieszkańców i gminy.
22.02.2023

PSEW: PSL referendami dobije wiatraki

Mimo, że poprawka PSL o referendach została odrzucona na posiedzeniu Sejmu, politycy tej partii zapowiadają dalsze jej forsowanie w Senacie. Tymczasem samorządowcy grzmią – referendum to kolejny po 700 metrach gwóźdź do trumny dla nowych inwestycji w wiatraki. To cios dla gmin i lokalnych samorządów, który odbiera im szanse na rozwój dzięki milionowym wpływom z inwestycji wiatrakowych do lokalnych budżetów oraz niweczy programy budowy niezależności i bezpieczeństwa energetycznego gmin.
16.02.2023

Coraz więcej żywności na śmietniku - potrzebne poprawki ustawy [WIDEO]

Marnowanie żywności to problem ekologiczny, etyczny i ekonomiczny. Według danych Federacji Polskich Banków Żywności jeszcze przed okresem galopujących cen żywności przeciętna czteroosobowa rodzina wyrzucała do śmietnika produkty warte nawet 2,5 tys. zł rocznie, a teraz ta wartość będzie jeszcze wyższa. Jak ocenia Marta Grzybowska z WWF Polska, skalę problemu mogą ograniczyć odpowiednie przepisy, ale według NIK obowiązująca w Polsce od 2019 roku ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności wymaga poprawek, ponieważ obecnie nie sp
09.02.2023

Senat: zgłoszono dwie poprawki mniejszości do ustawy o inwestycjach w obiekty energetyki jądrowej

W środę podczas obrad Senatu zgłoszono dwie poprawki mniejszości do ustawy o inwestycjach w obiekty energetyki jądrowej. Wiceminister resortu klimatu Adam Guibourge - Czetwertyński poinformował, że w przypadku pierwszego bloku jądrowego nie są przewidziane wywłaszczenia, bo ma być on zlokalizowany na terenie Lasów Państwowych.
09.02.2023

Bochenek: jest plan głosowania w środę projektu ustawy wiatrakowej

Jest plan głosowania projektu nowelizacji ustawy wiatrakowej w środę w wieczornym bloku głosowań; we wtorek zakończyliśmy prace w ramach drugiego czytania - mówił rzecznik PiS Rafał Bochenek.
08.02.2023

Sejmowe komisje odrzuciły wszystkie poprawki opozycji do ustawy antywiatrakowej

We wtorek na posiedzeniu połączonych komisji energii i samorządu terytorialnego głosowane były poprawki do ustawy odległościowej, zgłoszone w drugim czytaniu; posłowie odrzucili wszystkie propozycje opozycji.
08.02.2023

Sejm o nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej i poprawkach do noweli ustawy o SN (aktualizacja)

Sprawozdanie komisji o rządowym projekcie nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej to jeden z punktów rozpoczynającego się we wtorek trzydniowego posiedzenia Sejmu. W środę posłowie zdecydują o losie poprawek wniesionych przez Senat do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
07.02.2023

700 metrów zabija 84% planów przygotowanych pod inwestycje wiatrowe

Aż 84% MPZP dopuszczających lokalizację elektrowni wiatrowych może trafić do kosza przez zmianę odległości na 700 metrów – wynika z analizy Urban Consulting. W czterech województwach do kosza trafią wszystkie przygotowane plany – to mazowieckie, kujawsko-pomorskie, śląskie i małopolskie. To potwierdza, że procedowane zmiany tylko fikcyjnie mają odblokować energetykę wiatrową na lądzie. Ustawa bez 500 metrów to bubel prawny, a wyniki analizy tylko potwierdzają jak szkodliwa jest zaproponowana poprawka.
06.02.2023

Müller: mam nadzieję, że nowela "wiatrakowa" zostanie przyjęta na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Mam nadzieję, że zakończenie prac nad nowelizacją ustawy wiatrakowej nastąpi na najbliższym posiedzeniu Sejmu; intencją rządu jest jak najszybsze przyjęcie projektu - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
02.02.2023

Opolskie walczy o poprawki w Programie ochrony powietrza

Do 10 lutego trwają konsultacje społeczne w sprawie Programu Ochrony Powietrza (POP) w województwie opolskim. Z inicjatywy grupy Drewno Pozytywna Energia powstała petycja „Tak dla odnawialnej biomasy”, której celem jest zwrócenie uwagi na nieścisłości i udoskonalenie założeń przyjętych w 2020 roku przez Sejmik Województwa Opolskiego.
30.01.2023

PSEW: 700 metrów w ustawie wiatrakowej: mała poprawka – drastyczne zmiany [ANALIZA]

Przyjęcie poprawki o zmianie odległości minimalnej od wiatraków z 500 na 700 metrów to dalsze blokowanie energetyki wiatrowej na lądzie. Tylko szeroko konsultowane i zaakceptowane przez stronę rządową i samorządową 500 metrów gwarantowało nowe megawaty wiatru już w ciągu 2 lat, a w kolejnych latach nawet do 22 GW. Z analizy Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wynika, że zwiększenie minimalnej odległości do 700 m, powoduje redukcję możliwej mocy zainstalowanej o ok. 60-70%.
30.01.2023

Projekt ustawy mający ograniczyć podwyżki ciepła - wraca do komisji

W związku ze złożeniem poprawek sejmowa komisja ds. energii ponownie zajmie się projektem ustawy mającym ograniczyć podwyżki cen ciepła. Posłowie chcą m.in. by nowe rozwiązania objęty oprócz gospodarstw domowych także przedsiębiorców.
26.01.2023

Komisja przyjęła poprawki do projektu dot. nowego systemu wsparcia dla odbiorców ciepła

Sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów przyjęła w środę szereg poprawek do rządowego projektu ustawy wprowadzający mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Poprawki mają charakter precyzujący, zostały poparte przez przedstawicieli rządu.
26.01.2023

Rzecznik rządu: ustawa wiatrakowa będzie procedowana na kolejnym posiedzeniu Sejmu

Ustawa wiatrakowa będzie procedowana na kolejnym posiedzeniu Sejmu - zapowiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, jesteśmy wrażliwi na tym punkcie, żeby wiatraki nie były stawiane bez odpowiedniego ładu przestrzennego.
16.01.2023

Sejm przyjął ustawę o inwestycjach w obiekty energetyki jądrowej

Sejm przyjął ustawę o inwestycjach w zakresie obiektów energetyki jądrowej w Polsce z pięcioma poprawkami. Umożliwi to przyspieszenie realizacji strategicznych dla bezpieczeństwa energetycznego projektów, zmniejszy ryzyko po stronie inwestorów.
13.01.2023

Autopoprawka 10H opublikowana na stronach sejmu

Rozwiązania umożliwiające partycypację lokalnej społeczności w korzyściach z lokalizacji na danym terenie elektrowni wiatrowej - przewiduje autopoprawka do tzw. ustawy wiatrakowej, opublikowana w poniedziałek na stronach sejmowych.
19.12.2022

Sejm za modernizacją reaktora Maria w całości z budżetu

Poprawka zapewniająca możliwość sfinansowania w całości modernizacji reaktora badawczego Maria z środków budżetowych, została zaakceptowana w poniedziałek przez posłów sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
15.11.2022

Bawaria łagodzi zasadę 10H dla energetyki wiatrowej

Pod koniec października parlament Bawarii (Landtag) uchwalił poprawki do kodeksu budowlanego, które liberalizują tzw. zasadę 10 H dla energetyki wiatrowej. Turbiny wiatrowe będą mogły być instalowane w odległości 1000 metrów. Na obszarach priorytetowych dla rozwoju wiatraków wyznaczona odległość ma sięgać 800 metrów.
07.11.2022

Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy likwidującej obligo giełdowe dla energii elektrycznej

Sejm odrzucił w piątek poprawki Senatu do noweli ustawy Prawo energetyczne, znoszącej tzw. obligo giełdowe dla energii elektrycznej. Senat proponował, aby czasowo utrzymać obowiązek sprzedaży 50 proc. wytworzonej energii na przez giełdę.
04.11.2022

Sejmowa komisja ds. energii za odrzuceniem poprawek Senatu do ustawy w sprawie tzw. obliga giełdowego

Sejmowa komisja ds. energii i aktywów opowiedziała się za odrzuceniem dwóch poprawek Senatu do noweli ustawy Prawo energetyczne, znoszącej tzw. obligo giełdowe. Posłowie negatywnie zaopiniowali m.in. obowiązek sprzedaży 50 proc. wytworzonej energii na giełdach towarowych do 31 grudnia 2023 r.
03.11.2022

Prezes PGE: firma uruchomi platformę do handlu energią elektryczną

PGE będzie prowadzić handel energią elektryczną na własnej platformie w naszym domu maklerskim - poinformował PAP prezes spółki Wojciech Dąbrowski. PGE jest największym krajowym wytwórcą energii elektrycznej.
03.11.2022

Sejm za utrzymaniem NCW w biopaliwach na poziomie 80 proc.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, zgodnie z którą Narodowy Cel Wskaźnikowy (NCW) przy produkcji biopaliw ma pozostać na dotychczasowym poziomie, czyli 80 proc.
28.10.2022

PKP Intercity podpisało kontrakt z PESĄ na 16 lokomotyw hybrydowych za ponad 550 mln zł

PKP Intercity podpisało kontrakt z PESĄ Bydgoszcz na zakup 16 nowych lokomotyw elektryczno-spalinowych wraz ze świadczeniem usług utrzymania. Hybrydowe lokomotywy będą pierwszymi tego typu pojazdami w parku taborowym przewoźnika. Wartość inwestycji zakontraktowanych przez PKP Intercity w ramach strategii taborowej wynosi już 7 mld zł brutto.
26.10.2022

GVO przedłużone, ale zmiany pilnie potrzebne

Wojna w Ukrainie, horrendalnie wysokie ceny energii elektrycznej i gazu, europejska polityka klimatyczna i ekologiczna, wciąż tląca się pandemia oraz transformacja cyfrowa to niełatwe warunki, w jakich zmuszony jest dziś działać niezależny sektor motoryzacyjny. Tematy te były poruszane podczas XVII Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego.
24.10.2022

Wiceminister klimatu: OZE nie gwarantują niskich cen energii

Odnawialne źródła energii (OZE) nie gwarantują niskich cen energii, co widać po państwach Europy Zachodniej - podkreśliła w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Dodała, że Polska nie jest także beneficjentem systemu EU-ETS.
21.10.2022

Senat podniósł limity zużycia w ustawie o zamrożeniu cen energii w 2023 r.

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy przewidującej zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. Podnoszą one limity zużycia, do których cena pozostaje zamrożona na poziomie z 2022 r. Senackie poprawki rozpatrzy teraz Sejm.
07.10.2022

Poprawki senackiej komisji do ustawy zamrażającej ceny prądu w 2023 r.

Senacka komisja gospodarki wprowadziła szereg poprawek do ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2023 r. Zgodnie z poprawkami m.in. ochroną objęci będą odbiorcy, którzy trafią do sprzedawcy rezerwowego po wypowiedzeniu umowy.
05.10.2022

Projekt dot. zamrożenia cen energii do konkretnego zużycia - do komisji

W związku ze złożeniem poprawek do projektu ustawy, którego celem jest m.in. zamrożenie cen energii w 2023 r. do konkretnego zużycia, został ponownie skierowany do sejmowej komisji. Opozycja chce m.in. objęcia MŚP ustawą, a także zwiększenia limitu zużycia energii objętego preferencyjną ceną.
29.09.2022

Sejm odrzucił poprawki Senatu dot. ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze

Na czwartkowym posiedzeniu Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu w sprawie ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
16.09.2022

Opublikowano projekt ze wzorem wniosku o wypłatę dodatku energetycznego

W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt rozporządzenia ze wzorem wniosku o wypłatę dodatku energetycznego. Dodatek będą mogli otrzymać ogrzewający swoje domy m.in. drewnem, LPG, czy olejem opałowym.
15.09.2022

Senat za poprawkami do ustawy o wsparciu dla przedsiębiorców znad Odry

Senat opowiedział się za wprowadzeniem kilku poprawek do ustawy o wsparciu dla przedsiębiorców znad Odry. Jedna z senackich zmian przewiduje, że świadczenie w wysokości 3010 zł nie będzie jednorazowe, ale obejmie trzy kolejne miesiące.
08.09.2022

Sejm. Maląg: wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry

Wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry – powiedziała w piątek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapewniła, że projekt ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry został skonsultowany z przedsiębiorcami.
02.09.2022

Grodzki: sprawą ustawy o dodatkach energetycznym Senat zajmie się ekspresowo

Ustawą o dodatku energetycznym Senat zajmie się ekspresowo, już 7 września, jeśli wcześniej zostanie uchwalona przez Sejm - zapowiedział we wtorek na antenie Polsat News marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
24.08.2022

Komisje senackie za umożliwieniem Radzie Ministrów umorzenia wierzytelności z tytułu gwarancji udzielanych ciepłowniom

Komisje senackie opowiedziały się mi.in.za umożliwieniem Radzie Ministrów umorzenia wierzytelności z tytułu gwarancji udzielanych ciepłowniom, niezależnie od tego czy będą do odzyskania, czy też nie.
05.08.2022

Ustawa anty-wiatrakowa - co wniosą nowe poprawki komisji senackiej?

Senackie komisje poparły dwie poprawki do senackiego projektu zmiany tzw. ustawy odległościowej i liberalizacji regulacji dot. lokowania elektrowni wiatrowych. Jedna z poprawek zakłada, że gminy otrzymają dodatkowe pieniądze ze sprzedaży energii wiatrowej.
21.07.2022

Komisja za poprawkami do projektu podwyższającego kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku

Sejmowa komisja środowiska zaaprobowała z poprawkami projekt nowelizacji ustawy podwyższającej kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku. Przewidziane w projekcie kary finansowe wynoszą od 10 tys. do 10 mln zł.
20.07.2022

Rząd Ukrainy prosi Parlament Europejski o poparcie taksonomii

Ewentualne odrzucenie tzw. taksonomii podczas głosowania w Parlamencie Europejskim spowoduje brak finansowania inwestycji gazowych i w energetyce jądrowej w UE - przekonywał w środę podczas debaty w PE europoseł Bogdan Rzońca (PiS). "Rząd Ukrainy (...) prosi nas, posłów, o poparcie taksonomii. To nas zobowiązuje" - powiedział eurodeputowany PO Jerzy Buzek.
07.07.2022

Komisja za większością poprawek Senatu do ustawy o rolnictwie ekologicznym

Sejmowa komisja rolnictwa poparła 9 z 11 poprawek Senatu do ustawy o rolnictwie ekologicznym. Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów m.in. w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną.
24.06.2022

Parlament Europejski odrzucił sprawozdanie o rewizji unijnego systemu handlu emisjami

Europosłowie odrzucili na sesji plenarnej w Strasburgu sprawozdanie o rewizji unijnego systemu handlu emisjami. W efekcie trzy projekty wchodzące w skład pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55) odesłano do komisji ochrony środowiska naturalnego PE.
09.06.2022

Senat za poprawkami do ustawy o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków

Senat zaproponował w środę poprawki do ustawy o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków. Ustawa rozszerza zakres definicji odpadów ze statków, reguluje także kwestię odbioru tych nieczystości.
09.06.2022

Komisja za projektem dotyczącym m.in. ochrony powietrza

Sejmowa komisja ochrony środowiska przyjęła w środę projekt noweli Prawa ochrony środowiska z poprawkami dotyczącymi m.in. systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz paliw z biomasy. Projekt określa m.in. limity wydatków w związku z wdrożeniem unijnych rozwiązań związanych np. z jakością powietrza.
08.06.2022

Komisja sejmowa za projektem ograniczającym zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

Posłowie z sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej opowiedzieli się za przyjęciem z poprawkami projektu ustawy ograniczającej zanieczyszczenie Bałtyku przez statki wpływające do portów.
11.05.2022

Projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym skierowany do II czytania

Określanie kompetencji organów systemu kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną - zawiera projektowana ustawa o rolnictwie ekologicznym. Sejmowa komisja rolnictwa przyjęła projekt wraz z poprawkami i skierowała go do II czytania w Sejmie.
11.05.2022

Projekt dotyczący taksonomii energetycznej po konsultacjach – dobry dla Polski

Przygotowany przez Komisję Europejską po konsultacjach projekt dotyczący taksonomii uwzględnia gaz oraz energię nuklearną i jest dobry dla Polski; KE uwzględniła dużą część polskich poprawek - przekazało PAP polskie źródło dyplomatyczne.
02.02.2022

Kowalczyk: Zielony Ład jest faktem, teraz trzeba go umiejętnie wdrożyć

Europejski Zielony Ład jest już zatwierdzony przez KE, teraz dyskusja powinna dotyczyć tego, jak go wdrożyć do polskiego rolnictwa, by nie powodował nadmiernych obciążeń dla rolników - powiedział PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
31.01.2022

Tusk skomentował decyzję Sejmu ws. cen gazu: nie będzie ciepłej wody w kranie

Nie będzie ciepłej wody w kranie; PiS odrzucił poprawki Senatu, które miały chronić małe i średnie przedsiębiorstwa przed drastycznymi podwyżkami cen gazu - podkreślił w środę szef PO Donald Tusk odnosząc się do decyzji Sejmu, który odrzucił senackie poprawki do tzw. ustawy gazowej.
27.01.2022

Sejmowa komisja przeciw części poprawek Senatu do ustawy o ochronie odbiorców gazu

Sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów negatywnie rekomendowała we wtorek poprawki Senatu do ustawy o ochronie odbiorców gazu, które rozszerzają grono podmiotów uprawnionych do korzystania z cen regulowanych taryfami.
26.01.2022

Senat rekomenduje poprawki do ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych

Senat w czwartkowym głosowaniu przyjął uchwalę o przyjęciu ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych z poprawkami. Zmierzają one m.in. do poszerzenia zakresu podmiotów, które mogą skorzystać z niższych taryf gazowych o mikro-, małe i średnie firmy.
21.01.2022

Komisja wprowadziła techniczne poprawki do projektu obniżającego VAT na żywność, paliwa i energię

Zgłoszone przez PiS poprawki techniczne do projektu ustawy o zmianie ustawy obniżającej VAT na żywność, paliwa i energię wprowadziła w środę sejmowa komisja; akceptacji większości nie uzyskała natomiast m.in. propozycja wydłużenia obowiązywania przepisów do końca roku.
13.01.2022

Ekspert o Nord Stream 2: jeszcze nie wszystko stracone, walka ma sens

Gazociąg Nord Stream 2 będzie borykać się z poważnymi problemami prawnymi w 2022 roku - przewiduje w rozmowie z PAP analityk rynku energetycznego z Berlina Thomas O'Donnell. Oprócz tego projekt mogą "wykończyć" sankcje europejskie i amerykańskie za jakąkolwiek rosyjską zbrojną interwencję na Ukrainie - dodaje.
01.01.2022

Sejm poparł senackie poprawki do nowelizacji mającej zapobiec skokowym podwyżkom cen gazu

Sejm w czwartek poparł poprawki redakcyjne, zgłoszone przez Senat do nowelizacji Prawa energetycznego. Nowe przepisy mają na celu zapobieżenie skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 r. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
02.12.2021

Sejm poparł część poprawki Senatu do noweli o elektromobilności

Sejm w czwartek poparł część poprawek Senatu do noweli o elektromobilności, która zakłada m.in. możliwość ustanawiania stref czystego transportu we wszystkich gminach, niezależnie od liczby mieszkańców.
02.12.2021

SBF POLSKA PV: fotowoltaika prosumencka zagrożona

Z początkiem grudnia w Sejmie odbędzie się powtórne głosowanie nad przyjęciem nowelizacji Ustawy o OZE zakładającej rewolucyjną zmianę systemu rozliczeń prosumenckich w Polsce. Projekt nowelizacji Ustawy o OZE zakłada, że od 1 kwietnia 2022 roku prosumenci nie będą mogli korzystać z systemu opustów.
30.11.2021

Komisje senackie zarekomendowały odrzucenie ustawy o OZE

Trzy senackie komisje, które w czwartek na wspólnym posiedzeniu rozpatrywały ustawę o OZE, zarekomendowały w czwartek jej odrzucenie w całości. Chodzi o ustawę, której celem jest zmiana obecnego systemu rozliczeń za energię z prosumentami.
26.11.2021

Senacka komisja chce zmian w noweli ustawy o elektromobilności

Senacka nadzwyczajna komisja ds. klimatu zaproponowała kolejne poprawki do noweli ustawy o elektromobilności. Zmiany wprowadzone przez senatorów dotyczą ustanawiania w miastach stref czystego transportu.
24.11.2021

Senackie komisje za poprawkami do ustawy o OZE dot. projektów parasolowych

Senackie komisje gospodarki i środowiska opowiedziały się za wprowadzeniem do nowelizacji ustawy o OZE poprawek dotyczących tzw. parasolowych projektów OZE prowadzonych przez samorządy. Poprawki dają więcej czasu na realizację tych projektów.
19.11.2021

Senackie komisje poparły ustawę o elektromobilności z poprawkami

Senackie połączone komisje gospodarki oraz infrastruktury poparły ustawę o elektromobilności z poprawkami, które zaproponowali senaccy legislatorzy.
19.11.2021

Komisja za poprawkami Senatu ws. ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych

Sejmowa komisja rolnictwa poparła cztery zaproponowane przez Senat poprawki do znowelizowanej ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Ustawa ma ułatwić podejmowanie działalności nierolniczej na gruntach rolnych.
17.11.2021

Posłowie za nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Komisja ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa przyjęła rządowy projekt nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody.
16.11.2021

Zełenski zachęca Senat USA do przyjęcia sankcji przeciwko Nord Stream 2

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał amerykański Senat do przyjęcia poprawki umożliwiającej nałożenie zawieszonych wcześniej przez administrację Joe Bidena sankcji przeciwko gazociągowi Nord Stream 2.
15.11.2021

Partia Zieloni za rozszerzeniem grupy osób uprawnionych do górniczych odpraw

Partia Zieloni opowiada się za rozszerzeniem grona uprawnionych do górniczych odpraw pieniężnych o grupę nawet 1000 osób zatrudnionych w Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK), które – jak się obawiają - mogą stracić pracę, gdy zakończy się likwidacja poszczególnych zakładów.
29.10.2021

Senacka komisja gospodarki za przyjęciem ustawy górniczej bez poprawek

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności rekomendowała w czwartek przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy górniczej, wydłużającej m.in. termin przekazywania kopalń do SRK.
29.10.2021

Nowela ustawy górniczej wydłużająca m.in. termin przekazywania kopalń do SRK wraca do komisji

Nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która m.in wydłuża do końca 2023 r. możliwość przekazywania kopalń do spółki restrukturyzacyjnej (SRK), wraca z poprawkami do senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacyjności.
28.10.2021

Poprawki sejmowych komisji do projektu zmian ustawy elektromobilności

Sejmowe komisje energii i infrastruktury wprowadziły w środę poprawki do rządowego projektu zmiany ustawy o elektromobilności. Jedna z nich przewiduje, że posiadając prawo jazdy kat. B będzie można prowadzić elektryczne auta o masie do 4250 kg, zamiast 3500 kg.
28.10.2021

KO: składamy projekt zmian w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii

Ułatwienia dla prosumentów instalujących panele fotowoltaiczne na dachach i umożliwienie budowy farm wiatrowych już 500 metrów od zabudowań - zakłada projekt zmian w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii, przedstawiony we wtorek przez posłów Koalicji Obywatelskiej.
27.10.2021

Komisja przyjęła dwie poprawki do przepisów dot. informowania o emitowanych zanieczyszczeniach

Senacka komisja nadzwyczajna do spraw klimatu zgłosiła we wtorek dwie poprawki do ustawy, dostosowującej polskie przepisy do europejskich regulacji dotyczących rejestru uwalniania i transferu zanieczyszczeń.
27.10.2021

Eksperci: Rosyjski szantaż energetyczny to test dla administracji Bidena ws. NS2

Eksperci nie mają wątpliwości, że rosyjski szantaż energetyczny wobec Europy w sprawie Nord Stream 2 jest testem dla polityki USA i amerykańsko-niemieckiej umowy. Źródło PAP zbliżone do administracji Joe Bidena przyznaje zaś, że otoczenie prezydenta powinno być wcześniej przygotowane na ruchy Putina i testowanie wiarygodności USA.
21.10.2021

Sejm znowelizował ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych odrzucając poprawki zgłoszone w II czytaniu. Nowe przepisy mają ułatwić prowadzenie pozarolniczej działalności w gospodarstwie rolnym.
15.10.2021

Projekt noweli o ochronie gruntów rolnych i leśnych wraca do komisji

Posłowie zgłosili w środę kolejne poprawki do projektu nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, który ma ułatwić prowadzenie pozarolniczej działalności w gospodarstwie rolnym. W związku z tym projekt został ponownie skierowany do sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.
14.10.2021

Sejmowa Komisja ds. Energii za nowelizacją tzw. ustawy górniczej

Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych jednogłośnie zarekomendowała we wtorek przyjęcie nowelizacji tzw. ustawy górniczej, wydłużającej do końca 2023 r. możliwość przekazywania kopalń do spółki restrukturyzacyjnej oraz ich likwidacji ze środków budżetowych do roku 2027.
29.09.2021

Komisje za niewielkimi zmianami w przepisach dot. uwalniania i transferu zanieczyszczeń

Sejmowe komisje poparły kilka poprawek precyzujących i legislacyjnych do projektu zmian w ustawach o ochronie środowiska i zarządzaniu emisjami gazów cieplarnianych. Nowe przepisy dotyczą głównie raportowania przez przedsiębiorstwa informacji o emitowanych zanieczyszczeniach.
16.09.2021

Sejmowa komisja za utrzymaniem bezprzetargowego przekazywania gruntów pod OZE

Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych negatywnie zaopiniowała poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy o OZE artykuł o tym, że KOWR może przekazywać grunty rolne z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa pod OZE w trybie bezprzetargowym m.in. spółkom Skarbu Państwa.
15.09.2021

Poprawki senackich komisji do zmiany ustawy o OZE

Senackie komisje gospodarki oraz środowiska przyjęły w środę szereg poprawek do nowelizacji ustawy o OZE, która m.in. zmienia definicję małej instalacji. Poprawki mają charakter precyzujący, zgłosiło je Biuro Legislacyjne Senatu.
09.09.2021

Sejmowe komisje negatywnie o większości poprawek Senatu do tzw. ustawy śmieciowej

Większość poprawek Senatu do tzw. ustawy śmieciowej nie uzyskało w środę pozytywnych opinii sejmowych komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
12.08.2021

Sejmowe komisje negatywnie o większości poprawek Senatu do tzw. ustawy śmieciowej

Większość poprawek Senatu do tzw. ustawy śmieciowej nie uzyskało w środę pozytywnych opinii sejmowych komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
11.08.2021

KOŚ za przyjęciem poprawek do ustawy o gatunkach obcych

Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa opowiedziała się w środę jednogłośnie za przyjęciem senackich poprawek do ustawy o gatunkach obcych określającej zasady zwalczania m.in. roślin i zwierząt, które zagrażają rodzimym gatunkom.
11.08.2021

Senat zaproponował poprawki do noweli dot. wsparcia finansowego polskich organizacji rolnych w UE

Senat w piątek zaproponował poprawki do nowelizacji ustawy o izbach rolniczych, która przewiduje dalsze wsparcie z budżetu kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolnych w UE.
06.08.2021

Senat przeciw ustalaniu maksymalnej opłaty za śmieci przy metodzie "od wody"

Senat w piątek zaproponował poprawkę, której konsekwencją będzie wykreślenie przepisów określających maksymalną opłatę za śmieci przy metodzie od zużytej wody. Senatorowie nie zgadzają się też, by samorządy mogły dopłacać do sytemu odpadowego z dochodów niepochodzących z opłat śmieciowych.
06.08.2021

Poprawki Senatu do noweli ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw

Senat w piątek zgłosił 11 poprawek o charakterze legislacyjno-redakcyjnym do nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Za ustawą z poprawkami było 98 głosujących senatorów. Ustawa wróci teraz do Sejmu.
06.08.2021

Senat komisje: nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw z poprawkami

Trzy komisje senackie zarekomendowały przyjęcie 11 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw. Wszystkie poprawki mają charakter legislacyjno-redakcyjny.
05.08.2021

Senacka komisja za poprawką do noweli Prawa wodnego

Senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu zaproponowała we wtorek wprowadzenie poprawki do nowelizacji Prawa wodnego, polegającą na konieczności wyrażenia zgody przez firmę wodno-kanalizacyjną na przyjęcie ścieków.
03.08.2021

Sejm za poprawkami Senatu do zmiany ustawy o rynku mocy

Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do zmiany ustawy o rynku mocy. Wszystkie mają charakter redakcyjny i precyzujący. Ustawa przewiduje m.in. ulgi w opłatach mocowych dla przedsiębiorstw energochłonnych.
23.07.2021

Senacka komisja za wprowadzeniem poprawek do noweli ustawy o monitorowaniu jakości paliw

Senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu opowiedziała się we wtorek za wprowadzeniem poprawek do noweli ustawy o monitorowaniu jakości paliw. Przepisy mają umożliwić realizację Narodowego Celu Redukcyjnego w 2021 r. oraz w latach późniejszych na poziomie wyższym niż to możliwe w obecnym stanie prawnym.
20.07.2021

Sejm/ Komisja odrzuciła poprawki do projektu noweli o izbach rolniczych

Sejmowa komisja rolnictwa nie poprała w czwartek poprawek do projektu noweli ustawy o izbach rolniczych, który przewiduje wsparcie z budżetu kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w organizacjach UE.
09.07.2021

Sejm/Komisje przeciw ustanowieniu dla gospodarstw domowych górnego limitu opłat za odpady

Sejmowe komisje negatywnie zaopiniowały w czwartek poprawkę do projektu noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadzającą dla gospodarstw domowych górny limit opłat za odpady.
09.07.2021

Projekt ws. wsparcia finansowego polskich organizacji rolniczych w UE wraca do komisji

W związku ze złożeniem poprawek, projekt noweli ustawy o izbach rolniczych, przewidujący wsparcie z budżetu kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolnych działających w UE, został skierowany ponownie do sejmowych komisji.
08.07.2021

Senackie Komisje za ustawą ws. zwalczania inwazyjnych gatunków obcych, z poprawkami

Senackie komisje - środowiska oraz rolnictwa poparły w środę ustawę określającą zasady zwalczania inwazyjnych gatunków obcych, wraz z poprawkami. Są to m.in. rośliny i zwierzęta, które zagrażają rodzimym gatunkom i mogą negatywnie wpływać na zdrowie człowieka.
08.07.2021

Opłata mocowa dla gospodarstw domowych będzie rosnąć - bez poprawek w II czytaniu projektu noweli ws. rynku mocy

Żadnych poprawek nie zgłosiły w środę kluby parlamentarne czasie II czytania w Sejmie projektu zmiany ustawy o rynku mocy. Odpowiadając na pytania przedstawiciel rządu przyznał, że opłata mocowa dla gospodarstw domowych będzie rosnąć.
24.06.2021

Komisja za poprawkami Senatu do noweli ws. udostępniania informacji o środowisku

Sejmowa komisja poparła w środę poprawki Senatu do noweli o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie. Przewidują one, by jednorazowe przedłużenie koncesji bez konieczności uzyskania decyzji środowiskowej nie było możliwe też w przypadku węglowodorów, a nie tylko węgla czy siarki.
24.06.2021

Pięć poprawek senackich komisji do zmiany ustawy o handlu emisjami

Senackie komisje gospodarki oraz ds. klimatu przyjęły w czwartek pięć poprawek do zmiany ustawy o handlu emisjami, wprowadzającej m.in. wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego dla energetyki. Ustawa z poprawkami trafi pod głosowanie całego Senatu.
13.05.2021

Senat. Ustawa o Funduszu Modernizacyjnym dla energetyki wraca do komisji

Senackie komisje gospodarki oraz ds. klimatu mają przedstawić wspólne sprawozdanie z prac nad zmianą ustawy o handlu emisjami gazów cieplarnianych i ujednolicić wnioski. Ustawa wprowadza m.in. procedury ubiegania się o wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego.
12.05.2021

Na Odrze odbyły się pierwsze testy łodzi studentów Politechniki

Studenci Politechniki Wrocławskiej zbudowali jednoosobową łódź w pełni napędzaną energią słoneczną. W trakcie pierwszych testów na Odrze konstruktorzy sprawdzali m.in. jej zwrotność i maksymalną prędkość.
29.04.2021

Sejmowa komisja przyjęła część poprawek Senatu do ustawy o efektywności energetycznej

Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek część poprawek Senatu do ustawy o efektywności energetycznej. Ustawa przewiduje m. in. obowiązek zamontowania do 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu.
20.04.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.