Wynik wyszukiwania - " Europa " - Wiadomości

Ciepło, cieplej, gorąco. Raport o klimacie nie pozostawia wątpliwości

Raport „European State of the Climate 2023” stwierdza, że 2023 rok stanowił najcieplejszy rok w historii Europy. Co więcej, wraz ze wzrostem temperatury, znaczna część kontynentu doświadczyła mniejszej niż dotychczas liczby dni ze śniegiem.
13.05.2024

BGK: Inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym zwiększa wsparcie do 16 mld euro

Wspólna inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (JICE), uruchomiona przez największe publiczne banki i instytucje prorozwojowe Unii Europejskiej, w tym BGK, osiągnęła w latach 2019–2023 wartość 11,6 mld euro sfinansowanych projektów z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym. Tym samym przekroczyła zakładaną pierwotnie kwotę 10 mld euro. Do inicjatywy dołączyła niderlandzka instytucja Invest-NL, zaś wszyscy członkowie zadeklarowali zwiększenie finansowania projektów z obszaru gospodarki cyrkularnej do 16 mld euro do końc
29.04.2024

W resorcie klimatu na transformację energetyczną zaplanowano z KPO ponad 100 mld zł

W MKiŚ na transformacja energetyczną w Polsce zaplanowano z KPO ponad 100 mld zł - poinformowała w piątek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Możemy być technologicznym pociągiem rozwojowym w Europie i na świecie - przekonywała.
27.04.2024

Zakończył się V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024

W dniach 22 i 23 kwietnia stolica Polski po raz kolejny stała się centralnym punktem globalnej dyskusji o klimacie. Eksperci z różnych dziedzin, reprezentujący świat biznesu, administracji, nauki, organizacje pozarządowe oraz media, zbierają się, by wspólnie poszukiwać rozwiązań na rzecz ochrony naszej planety. W uroczystej inauguracji TOGETAIR 2024 wzięli udział Roberta Metsola, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, oraz Mark Brzeziński, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
25.04.2024

Banki i instytucje prorozwojowe Unii Europejskiej zwiększają wsparcie na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym

Wspólna inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (JICE) zwiększa deklarowane wsparcie do 16 mld euro. Zaangażowały się w nią banki z wielu państw Europy oraz podmioty unijne. Wśród uczestników tego przedsięwzięcia jest BGK.
24.04.2024

Wiceprezes BOŚ: banki w Polsce są przygotowane do finansowania transformacji energetycznej

Banki w Polsce są przygotowane by finansować transformację energetyczną - powiedział w poniedziałek wiceprezes BOŚ Bartosz Kublik. M.in. "potężna strukturalną nadpłynność" pozwala umiejscowić w bilansie tego sektora dodatkowe 250-300 mld zł na ten cel - dodał.
23.04.2024

TOGETAIR 2024 już trwa - Roberta Metsola i Mark Brzeziński uroczyście otworzyli scenę CLIMATE CARE

Rozpoczął się TOGETAIR 2024 - to już V edycja Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego, która w tym roku odbywa się w prestiżowej przestrzeni Varso Place w Warszawie - najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Do otwarcia sceny CLIMATE CARE prowadzonej dziś przez Przemysława Białkowskiego dołączyli Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego oraz Mark Brzeziński, The Ambassador of the United States to Poland. Inaugurację wydarzenia poprzedziło śniadanie prasowe, które miało miejsce na 49. piętrze budynku.
22.04.2024

Badania nad czystą energią z kosmosu

W ramach nowej inicjatywy SOLARIS Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wspiera badania nad technologią przesyłania energii z orbity na Ziemię. W przedsięwzięciu mają uczestniczyć przedsiębiorstwa, dostawcy energii i decydenci.
18.04.2024

Czy mamy czym oddychać? Raport o jakości powietrza nie pozostawia złudzeń

Nad zagadnieniem jakości powietrza pochylili się Szwajcarzy z IQAir w najnowszym raporcie. Wnioski nie są optymistyczne – zanieczyszczenie powietrza prowadzi do wielu schorzeń i jest przyczyną co dziewiątego zgonu na świecie.
14.04.2024

Czas na gaz. Rozbudowa infrastruktury gazowej w Europie nabiera tempa

W Europie budowane są kolejne terminale LNG oraz gazociągi, będące efektem konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, który wymiernie przyczynił się do wzrostu inwestycji w sektorze energetycznym.
01.04.2024

Naukowcy: osierocone rysie mogą pomóc w odtwarzaniu dzikich populacji

Uwalnianie do środowiska naturalnego ocalonych przed śmiercią rysi to dobre rozwiązanie, wspierające lokalne populacje tych drapieżników - wskazują eksperci po analizach losów 66 rysi uwolnionych po rehabilitacji. Warunkiem jest profesjonalna rehabilitacja tych dzikich zwierząt.
12.03.2024

Premierzy Polski i Kanady o współpracy w energetyce, wspieraniu Ukrainy i bezpieczeństwie

Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie prezentują identyczne stanowisko, gdy chodzi o najważniejsze kwestie; wspólnie wspieramy Ukrainę - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Kanady. Justin Trudeau podkreślał, że Kanada chce wesprzeć Polskę m.in. sektorze energetyki jądrowej.
26.02.2024

Jakie są perspektywy dla Polski po wygaśnięciu kontraktów węglowych?

OZE stopniowo zazieleniają polski miks energetyczny, a udziały węgla w produkcji energii elektrycznej spadają. Czy to powód do radości? Nie w przypadku Polski. Niestety ta zmiana proporcji nie jest dla nas bezpiecznym przemodelowaniem, a zapowiedzią luki węglowej. W jakim stopniu możemy pokładać nadzieję w OZE? Czy w obecnym klimacie polityczno-gospodarczym energetyka zawodowa znajdzie oparcie w gazie ziemnym?
23.02.2024

Bruksela idzie w zaparte. 90 procent emisji gazów cieplarnianych mniej do 2040 roku

Komisja Europejska planuje radykalne zaostrzenie dotychczasowej polityki klimatycznej. Nowym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych krajów UE o 90 proc. do 2040 roku.
20.02.2024

Grupa Orlen przygotowała raport o transformacji energetycznej Europy Środkowej

Grupa Orlen opracowała pierwszy kompleksowy raport na temat tempa i kierunków transformacji energetycznej Europy Środkowej - ogłosił w środę koncern. Jak wyjaśnił Orlen, dokument analizuje ścieżki odchodzenia od paliw kopalnych i wskazuje potencjał rozwoju technologii umożliwiających ten proces.
14.02.2024

Polska i Dania przechodzą od słów do czynów w przyspieszaniu transformacji energetycznej

Wybór Polski jako celu pierwszej zagranicznej podróży JW Króla Fryderyka X od objęcia w połowie stycznia tronu Danii nie był przypadkowy - jak podkreślał duński monarcha, oba kraje łączą nie tylko wspólne wartości, ale także interesy gospodarcze, zwłaszcza w obszarze tzw. zielonej transformacji. Podczas wizyty podpisano wiele listów intencyjnych dotyczących ambitnych inwestycji w zrównoważone rolnictwo, produkcję biogazu, elektrownie morskie czy dekarbonizację warszawskiego metra.
06.02.2024

Offshore wind cała naprzód! Inwestycja goni inwestycję

Sytuacja w europejskim sektorze offshore wind nabiera rumieńców. Oddawane są nowe moce produkcyjne, zakłady produkcyjne powstają na kontynencie jak grzyby po deszczu, zaś w Polsce realizowane są kolejne inwestycje.
01.02.2024

Aktywiści klimatyczni zmieniają strategię - nie będą już przyklejać się do ulic

Działacze klimatyczni z Ostatniego pokolenia (Last Generation) zapowiedzieli w wydanym w poniedziałek oświadczeniu zmianę strategii oraz form protestu – zrezygnują m.in. z przyklejania się do ulic. Od marca grupa chce nawoływać do „nieposłusznych” zgromadzeń w całym kraju i sprzeciwiać się prawicowej ekstremie – poinformował portal „Tagesschau”.
30.01.2024

2023 rok za nami. Energia wiatrowa i energia słoneczna na fali wznoszącej

Za nami 2023 rok, przez co możemy pokusić się o podsumowanie sytuacji w sektorze odnawialnych źródeł energii z perspektywy minionych 12 miesięcy. Zeszły rok obfitował w kolejne rekordy oddawanych mocy, pomimo trudności będących pokłosiem spowolnienia gospodarczego oraz zawirowań geopolitycznych, na czele z trwającym niemal 2 lata konfliktem rosyjsko-ukraińskim.
15.01.2024

Vestas zapowiada budowę kolejnej fabryki w Szczecinie

Duńska firma Vestas, światowy potentat w branży offshore zapowiada budowę kolejnego zakładu produkcyjnego w Szczecinie. W fabryce powstawać będą łopaty najnowszej generacji do turbin wiatrowych. Zgodnie z planem zakład ruszy pełną parą w 2026 roku i ma wygenerować ponad tysiąc nowych miejsc pracy.
11.01.2024

Co za dużo to niezdrowo. Nadmiar LNG problemem sektora energetycznego?

Konflikt ukraińsko-rosyjski przyczynił się do wzrostu inwestycji w sektorze energetycznym. Beneficjentem takiego stanu rzeczy stało się globalne LNG, w którym to branży liderzy eksportu znacząco umocnili swoją pozycję, zaś kraje importujące zwiększyły potencjał mocy przerobowych potrzebnych do magazynowania gazu.
08.01.2024

Sytuacja branży chemicznej w obliczu zaostrzającej się polityki klimatycznej

Bez realnego uszczelnienia granic UE branża chemiczna może sobie nie poradzić w rywalizacji z tanim, nieekologicznym importem - ostrzegł prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Tomasz Zieliński. Dodał, że bardzo ważny dla rozwoju branży chemicznej w Polsce jest też dopływu środków unijnych.
02.01.2024

Europejska Karta Wiatru podpisana. Uproszczenie procedur, plany rozwoju, nowe kryteria aukcji

Uproszczenie procesu wydawania pozwoleń dla energetyki wiatrowej, zmiana zasad aukcji dla źródeł wiatrowych, 10-letnie plany rozwoju - to niektóre założenia Europejskiej Karty Wiatru, podpisanej przez 26 państw UE w tym i Polskę, oraz ok. 300 podmiotów z branży.
20.12.2023

16 miliardów na transformację energetyczną i adaptacje do zmian klimatu - podsumowanie Kongresu ESG 2023

„Trzy lata temu wielu z nas zastanawiało się, co to jest ESG. Teraz mamy już tę wiedzę. Nadszedł czas na skuteczne narzędzia i praktyczne zastosowanie tych zasad. Środowisko jest kluczowym elementem ESG, a ostatnio bezpieczeństwo energetyczne wyszło na pierwszy plan. Mówimy o stabilności systemu energetycznego, także w kontekście biznesu. Musimy szukać innowacji, a nasz Fundusz będzie dysponował 16 miliardami złotych na transformację energetyczną i adaptację do zmian klimatu, wspierając m.in. geotermię.
11.12.2023

Rosyjskie surowce, atom, polityka klimatyczna, czyli o energii po europejsku [RELACJA]

Jak ratować klimat zachowując przy tym bezpieczeństwo - i to w dobie kryzysu energetycznego? Na takie pytania odpowiadali uczestnicy konferencji Energy Security in Central and Eastern Europe.
04.12.2023

Kongres ESG w Warszawie: ponad 30 rekomentacji ESG dla nowego rządu

4 grudnia PGE Narodowy w Warszawie będzie areną ważnych dyskusji na temat przyszłości polskiego biznesu oraz jego pozycji w Unii Europejskiej podczas III Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną kluczowe rekomendacje dla nowo rządzących w Polsce w zakresie ESG, opracowane przez grupę naukowców i liderów biznesu.
27.11.2023

Komisja Europejska przygotowała plany zwiększenia inwestycji w europejskie sieci elektroenergetyczne

Komisja Europejska przygotowała plany zwiększenia inwestycji w europejskie sieci elektroenergetyczne; obejmują dziesiątki projektów, które będą miały priorytetowy dostęp do pozwoleń i funduszy unijnych - podaje Reuters.
25.11.2023

Prezes PGG: dekarbonizacja Europy skutkuje postępującą karbonizacją światowej gospodarki

Dekarbonizacja Europy skutkuje przenoszeniem produkcji i konsumpcji węgla do krajów azjatyckich oraz rozwijających się, a w efekcie postępującą karbonizacją światowej gospodarki - ocenił w czwartek prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Rogala.
24.11.2023

Elemental Holding z sukcesem realizuje koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego

Grupa Elemental, wywodzący się z Polski globalny gigant w dziedzinie „urban mining” kończy w Zawierciu budowę pierwszego w UE kompleksowego zakładu recyklingu baterii samochodowych do pojazdów elektrycznych. Tym samym w Polsce, która jest jednym z liderów produkcji baterii do elektryków, gospodarka obiegu zamkniętego staje się realnym rozwiązaniem wobec wyzwań klimatycznych.
19.11.2023

Wśród laureatów RegioStars - projekt dot. niskoemisyjnej mobilności z udziałem Krakowa

Międzynarodowy projekt dotyczący niskoemisyjnej mobilności z udziałem m.in. Krakowa został w czwartek zwycięzcą jednej z kategorii konkursu RegioStars. Konkurs ten co roku wyróżnia najbardziej inspirujące i innowacyjne projekty współfinansowane z unijnych funduszy spójności.
16.11.2023

Morska energetyka wiatrowa. Biznesplany do rewizji

Morska energetyka wiatrowa znalazła się na głębokiej wodzie i boryka się z niespotykanymi dotąd trudnościami w obliczu rosnących kosztów. Wiodący operatorzy na tym zmonopolizowanym rynku ogłaszają po trzech kwartałach niespotykane dziury w budżetach. Już pojawiły się głosy o konieczności ratowania firm przez rządy i naciski na drenowanie kieszeni konsumentów przemysłowych i detalicznych.
05.11.2023

Polski przemysł zasługuje na mądrą politykę przemysłową w rozwoju offshore

Polski przemysł ma ogromny potencjał do tego, aby być istotnym graczem w globalnym łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Jednak bez solidnej, strategicznej polityki przemysłowej skupionej na OZE, w tym w szczególności na sektorze offshore wind istnieje ryzyko, że pozostaniemy w tyle. Zegar tyka, a natychmiastowe działanie jest niezwykle istotne. Dlatego Polska pilnie potrzebuje polityki przemysłowej nakierowanej na wsparcie łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej.
30.10.2023

Polska będzie w stanie wyprodukować milion ton zielonego wodoru

Przemysł czeka na tańsze źródła energii – rozwiązaniem może być wodór – tak zgodnie twierdzą eksperci. Beneficjentem będzie także sektor TSL, w tym zarówno transport ciężki jak i komunikacja miejska.
25.10.2023

KE: Plan dla Wiatru to game changer energetyki wiatrowej w Europie

Opublikowany dziś przez Komisję Europejską Wind Power Action Plan to wytyczne kluczowych działań dla przyspieszenia rozwoju energetyki wiatrowej w Europie. Mają wzmocnić konkurencyjność europejskiej produkcji energii wiatrowej, zwłaszcza w kontekście nierównej walki z producentami z Chin. Łącznie te działania zmienią reguły gry dla europejskiego przemysłu wiatrowego i zdolności Europy do osiągnięcia swoich celów klimatycznych i energetycznych.
24.10.2023

Girteka i CargoBeamer biją rekordy w przewozach intermodalnych – razem przetransportowali 20 000 naczep

Girteka, największy europejski przewoźnik drogowy, oraz CargoBeamer, wiodący operator połączeń kolejowych i terminali bezdźwigowych dla naczep w Europie, osiągnęli kamień milowy w rozwoju współpracy. W październiku 2023 r. Girteka zrealizowała transport 20-tysięcznej naczepy pociągiem CargoBeamer. Girteka jest pierwszym przewoźnikiem drogowym, który osiągnął tak dużą skalę w przewozach intermodalnych we współpracy z CargoBeamer.
24.10.2023

Bać się czy nie bać? Chińskie inwestycje we wschodnioeuropejskie OZE

Nowe inwestycje to nowe miejsca pracy. W pozornie oczywistym stwierdzeniu pewny niepokój budzą inwestycje zagranicznych inwestorów, które długofalowo mogą wpływać na krajową gospodarkę. W najnowszym raporcie Energy Monitor, uwaga skupia się na chińskich inwestycjach we wschodnioeuropejskim sektorze OZE.
19.10.2023

Polska w pierwszej piątce krajów z największą liczbą instalacji fotowoltaicznych

W ostatnich latach Europa przeszła wielkie zmiany w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, a rok 2024 wydaje się kluczowym momentem, w którym te zmiany nabiorą jeszcze większego tempa. Jak wynika z przygotowanego przez norweską firmę Otovo rankingu fotowoltaiki na 13 rynkach w Europie, Polska zajmuje czwarte miejsce pod względem liczby gospodarstw domowych z instalacjami fotowoltaicznymi. To dowodzi rosnącego zaangażowania Polaków w rozwijanie energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii.
19.10.2023

Proekologiczny konkurs organizowany przez Volkswagen Poznań rozstrzygnięty

Poznań, 18 października 2023 r. Komisja Konkursowa konkursu „Niebieskie Granty" organizowanego przez Volkswagen Poznań, ogłosiła laureatów grantów na rok 2023. Zwycięzcami konkursu zostały: Stowarzyszenie Schron Kultury Europa przedstawiające projekt „Ziemia Wspólna – idzie wiosna!" oraz Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku z projektem „Międzypokoleniowe zainicjowanie powstawania lasów kieszonkowych we Wrześni metodą Miyawaki – etap I."
18.10.2023

Elektromobilność branżą strategiczną dla rozwoju Polski

Elektromobilność to ogromna i wciąż rosnąca gałąź gospodarki, która jest również jedną ze strategicznych branż dla rozwoju Polski na najbliższe lata - ocenia się w raporcie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.
10.10.2023

Przejście na transport zeroemisyjny to nowe wyzwania dla polityk krajowych

Fit for 55, AFIR, Net Zero, IRA - europejskie i światowe rządy oraz regulatorzy wyznaczają coraz ambitniejsze cele dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w transporcie. Na pytanie, czy „tsunami nowych regulacji” wesprze rozwój nowej mobilności w Polsce, Europie i na świecie odpowiadali eksperci podczas trzeciego dnia Kongresu Nowej Mobilności (KNM) w Łodzi.
29.09.2023

Minister Moskwa: Nie ma żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Nie ma żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski; jesteśmy dobrze przygotowani na zimę, mamy pełne magazyny gazu i węgla – powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa w siedzibie OECD w Paryżu. Szefowa resortu dodała, że Polska jest w pakcie atomowym z Francją, ale nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie drugiej lokalizacji elektrowni atomowej w naszym kraju.
29.09.2023

Vestas pozyskuje zamówienie o mocy 1140 MW dla projektu Baltic Power

Komunikat Vestas nr 16/2023 z dnia 28 września 2023 r. informuje o pozyskaniu przez spółkę stałego zamówienia na 1140 MW od Baltic Power - spółki joint venture pomiędzy Orlen SA i Northland Power na projekt morskich farm wiatrowych w Polsce.
28.09.2023

Europa ma szansę na wzmocnienie swojej pozycji na rynku elektromobilności

Miejsce Europy na elektromobilnym rynku świata, produkcja baterii do samochodów elektrycznych jako szansa dla gospodarek Polski oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wyspecjalizowane pojazdy elektryczne dla przemysłu i rolnictwa - o możliwych do wykorzystania szansach związanych z wciąż przyspieszającą rewolucją e-mobility rozmawiano podczas drugiego dnia Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.
28.09.2023

Polska idąc śladami Danii ma szansę na stanie się liderem zielonej energii

W Danii źródła odnawialne stanowią już 70 proc. mocy zainstalowanych - dokładnie tyle samo wynosi nadal udział węgla w polskim miksie energetycznym. Skandynawscy partnerzy uczestniczący w konferencji zorganizowanej przez European Energy Polska podkreślali jednak, że nasz kraj ma potencjał, aby w perspektywie najbliższych lat dokonać znaczącego postępu w dziedzinie OZE.
22.09.2023

Krynica Forum: Europa na własne życzenie przegrywa globalny wyścig wodorowy

Wodór, niezależnie od swego „koloru”, to jedno z najskuteczniejszych narzędzi do osiągnięcia przez Polskę i Europę ambitnych celów klimatycznych - zgodzili się uczestnicy panelu poświęconego gospodarce wodorowej podczas Krynica Forum 2023. Eksperci wspólnie apelowali także o ochronę na arenie unijnej produkcji tzw. szarego wodoru, którego Polska jest jednym z największych wytwórców na świecie.
15.09.2023

Cruisery na zielonym kursie. Floty pasażerskie coraz bardziej ekologiczne

Armatorzy statków pasażerskich zamawiają statki przyjazne dla środowiska z silnikami dwupaliwowymi i kadłubami oraz systemami emitującymi mniej hałasu. MSC Cruises upowszechniło niedawno informację o pierwszym na świecie rejsie, w czasie którego statek MSC Euribia z systemem LNG wykonał podróż, podczas której uzyskano bilans zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
12.09.2023

DNV certyfikatorem morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

DNV zdobyło kontrakt na certyfikację morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III na Morzu Bałtyckim, powstających w ramach spółki zrzeszającej Equinor i Polenergia S.A. Ich planowana moc ma wynosić razem 1440 MW, co ma wystarczyć do zasilenia w prąd dwóch milionów polskich gospodarstw domowych.
11.09.2023

Karpacz’23: wyniki raportu UNGC o konsumentach i gospodarce obiegu zamkniętego

79 proc. Polaków uważa, że wprowadzanie standardów gospodarki obiegu zamkniętego ma sens, zaś 69 proc. deklaruje chęć pogłębiania swej wiedzy na temat postaw i praktyk przyjaznych środowisku - wynika z raportu przygotowanego przez UN Global Compact we współpracy z McDonald’s, zaprezentowanego podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
08.09.2023

W Karpaczu o małym atomie: skorzysta gospodarka i samorządy

Bezpieczeństwo energetyczne, niższe rachunki za prąd, niskoemisyjna energia, dodatkowe wpływy do budżetów lokalnych i budżetu państwa – to niektóre z korzyści inwestycji w tzw. mały atom, jakie wskazywali uczestnicy panelu, który odbył się podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
08.09.2023

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji

Pierwsze zielone megawaty wyprodukowane w morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc, należącej do firmy Iberdrola, zostały przekazane do francuskiej krajowej sieci energetycznej przez RTE. Jest to pierwszy projekt Iberdroli we Francji i druga tego typu francuska instalacja zasilająca krajowy system energetyczny.
29.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Klimatolog: tylko zmiany systemowe uratują nas przed katastrofą

Osobiste postawy wobec zmian klimatycznych i prywatne działania podejmowane w związku z nimi świadczą o świadomości danej osoby i gotowości do zmian na większą skalę, jednak same wiele nie zmienią. Potrzebne są regulacje i zasadnicze zmiany na wyższym szczeblu. Bez zmian systemowych nie przetrwamy - uważa klimatolog prof. Szymon Malinowski.
04.08.2023

Premierzy państw bałtyckich zapewniają, że synchronizacja sieci elektroenergetycznych z Europą Zachodnią nastąpi do lutego 2025 roku

Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii podpisali deklarację zobowiązującą te trzy kraje do synchronizacji swych sieci elektroenergetycznych z Europą Zachodnią do lutego 2025 roku, czyli prawie rok wcześniej niż dotychczas planowano - poinformował w czwartek litewski rząd.
04.08.2023

Coraz więcej firm szuka długoterminowych kontraktów na dostawy energii [WIDEO]

Na początku lipca Grupa Żabka zawarła ze spółką Qair Polska 15-letni kontrakt cPPA na dostawy zielonej energii pochodzącej z parku wiatrowego oraz wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej. To jak dotąd jedna z największych tego typu umów na polskim rynku, ale bezpośrednie długoterminowe kontrakty cPPA cieszą się na nim rosnącą popularnością. Zapewniają firmom nie tylko gwarancję stałej ceny energii przez długi czas, a nie jak dotychczas w perspektywie roku, ale umożliwiają też realizację celów dekarbonizacyjnych, jednocześnie przycz
24.07.2023

Siemens Energy krytykowany za współpracę z rosyjską firmą nuklearną Rosatom

Siemens Energy, mimo wojny na Ukrainie, prowadzi interesy z rosyjską państwową spółką Rosatom – pisze portal RTL/ntv. UE robi wyjątek w kwestii sankcji wobec sektora energetycznego Rosji - w przeciwieństwie do ropy, czy gazu wciąż nie ma ograniczeń handlowych w sektorze jądrowym.
24.07.2023

Ślad węglowy na szlakach linowych maleje. Ale zbyt wolno

Ślad węglowy generowany przez floty działające w transporcie kontenerowym zmalały w pierwszym kwartale 2023 r. na 10 z 13 najbardziej ruchliwych serwisów liniowych – wynika z najnowszej analizy ekspertów firmy Xeneta. Największe emisje notowano na statkach obsługujących zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych po Daleki Wschód. Pozytywnie wyróżnił się operator Yang Ming, który „stał się „bohaterem emisji” w branży „drugi kwartał z rzędu” – podkreśla Emily Stausbøll z Xeneta.
17.07.2023

Niezależność energetyczna – czym jest i jak ją osiągnąć?

W dobie coraz większej troski o środowisko naturalne oraz stale rosnących kosztów energii, coraz bardziej cieszą innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na oszczędzanie energii elektrycznej i wykorzystywanie energii odnawialnej. Jednym z nich jest PowerStream - najnowsza propozycja EcoFlow w zakresie fotowoltaiki. Ten balkonowy system fotowoltaiczny pozwala na korzystanie z energii słonecznej i magazynowanie nadwyżek prądu. Dzięki temu zmniejsza koszty energii a także ułatwia zarządzanie jej zużyciem. Sprawdźmy, czym dokładnie j
17.07.2023

Analiza: planety z wodą, w tym oceanami, mogą być powszechne

Według nowej analizy podobnych do Ziemi planet z ciekłą wodą może być 100 razy więcej, niż zakładano. To oznaczałoby dużo więcej szans na znalezienie w kosmosie życia. Ciekła woda to podstawa życia, jakie znamy, dlatego każde odkrycie planety, na której woda w takiej postaci może istnieć, urasta do rangi sensacji.
13.07.2023

Ekspertka: mikroplastik kumuluje się w łańcuchu pokarmowym i może szkodzić ludziom

Mikro- i nanoplastik jest już wszędzie, choć w największych ilościach występuje w morzach i oceanach. Kolejne ogniwa łańcucha pokarmowego gromadzą te cząstki, aż trafiają one do ludzi. W otoczeniu człowieka istnieje dużo więcej źródeł mikroskopijnych plastikowych cząstek – mówi prof. dr hab. Bożena Bukowska z Katedry Biofizyki Skażeń Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim.
08.07.2023

Belgia. Hiszpańskie stowarzyszenia ekologów interweniują w Brukseli w obronie parku narodowego w Andaluzji, któremu grozi katastrofa ekologiczna

Hiszpańskie stowarzyszenia ekologiczne złożyły w Brukseli petycję, pod którą podpisało się ponad 250 000 osób. Domagają się, aby Europa interweniowała w celu uratowania rezerwatu Donana. To rezerwat przyrody w Andaluzji, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, któremu grozi katastrofa ekologiczna - informuje belgijska telewizja VRT.
06.07.2023

Europa na dobrej drodze do osiągnięcia celu 21 GW mocy produkcyjnych elektrolizerów

Według sojuszu H2, Europa staje się liderem w produkcji zielonego wodoru, dążąc do dostarczenia 21 GW mocy produkcyjnych elektrolizerów do roku 2025. Sojusz H2, który obejmuje ponad 1000 europejskich podmiotów i instytucji publicznych z branży wodorowej, opublikował raport wykazujący, że region ten rozwija się dynamicznie w kierunku osiągnięcia tego celu. Jednakże sektorowi brakuje jeszcze 4 GW do zrealizowania swoich własnych celów, głównie z powodu trudności regulacyjnych i finansowych.
05.07.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: firmy powinny być gotowe na ograniczenie poboru energii, oraz na zwiększone zużycie, gdy będzie jej nadmiar w sieci

Myślimy o przedefiniowaniu mechanizmu DSR, by nie polegał tylko na gotowości do ograniczenia poboru energii przez firmy, ale także na zwiększenie jej zużycia, gdy będziemy mieli w sieci jej nadmiar - poinformowała PAP Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
30.06.2023

ESIA: Europa gotowa na osiągnięcie celu 30 GW mocy produkcyjnych fotowoltaiki w 2025 roku

Z badań, jakie przeprowadził Europejski Sojusz Przemysłu Fotowoltaicznego (ESIA) wśród swoich członków, wynika, że Europa jest na dobrej drodze do osiągnięcia i przekroczenia celu 30 GW mocy produkcyjnych w całym łańcuchu wartości sektora PV. Aby osiągnąć ten cel do 2025 roku, konieczne są dalsze inwestycje oraz wsparcie regulacyjne.
27.06.2023

3 Seas Hydrogen Council: Czas, by wodorowa Europa usłyszała głos naszego regionu

Dekarbonizacja systemów ciepłowniczych, certyfikacja wodoru, wypracowanie jednolitego stanowiska w zakresie regulacji UE, wybór transgranicznych projektów wodorowych – to priorytetowe działania 3 Seas Hydrogen Council, pierwszej w Europie platformy zrzeszającej kraje Europy Środkowo-Wschodniej.
26.06.2023

Raport: zmiany klimatyczne wpływają na Europę, w tym na infrastrukturę systemu energetycznego

Zmiany klimatu zbierają żniwo wśród ludzi, gospodarek i środowiska w Europie, która jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. Rok 2022 upłynął pod znakiem ekstremalnych upałów, susz i pożarów - podała w raporcie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
20.06.2023

ORLEN VC inwestuje w technologie ułatwiające ponowne wykorzystanie baterii z samochodów elektrycznych

ORLEN VC, należący do Grupy ORLEN największy w Polsce korporacyjny fundusz venture capital, zainwestował w nowoczesną platformę umożliwiającą ponowne wykorzystanie i późniejszy recykling akumulatorów z milionów samochodów elektrycznych wprowadzanych co roku do użytku. To innowacyjne rozwiązanie stworzone przez niemiecką spółkę Circunomics, której ORLEN VC został jednym z najważniejszych udziałowców, przyczyni się do zredukowania śladu węglowego „elektryków” nawet o 50 proc. Po niespełna dwóch latach działalności ORLEN VC ma w swo
19.06.2023

Carbon-Free Europe przedstawia nowy model systemów energetycznych

W przeprowadzonym w ostatnim czasie badaniu przeanalizowano postępy Europy w kierunku osiągnięcia neutralności węglowej przy użyciu najnowocześniejszych modeli systemów energetycznych, aby ocenić ostatnie zmiany w polityce energetycznej i kosztach technologii.
09.06.2023

Polsko-ukraińska współpraca w powojennej odbudowie ma dotyczyć nie tylko infrastruktury. Może też przybliżyć jej członkostwo w UE

Według różnych szacunków powojenna odbudowa Ukrainy ma pochłonąć od 410 do 750 mld dol., ale te liczby rosną z każdym dniem działań wojennych. Niezależnie od nakładów, które trzeba będzie ponieść, Ukraina nie zdoła samodzielnie odbudować się po wojnie i będzie potrzebować wsparcia partnerów zagranicznych. Istotną rolę w tym procesie mogą odegrać polskie firmy i samorządy, które – oprócz pomocy w odbudowie infrastruktury – mają zapewnić też know-how i wsparcie we wdrażaniu reform przybliżających członkostwo Ukrainy w UE. Polskie s
07.06.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: musimy wzmacniać nasze sieci energetyczne

Musimy wzmacniać nasze sieci energetyczne. Absolutnym priorytetem jest, by one były przygotowane na zmieniający się miks energetyczny - powiedziała w poniedziałek Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
06.06.2023

Kurtyka: Rosnąca pozycja Chin i USA w nowych technologiach dla energetyki to wyzwanie dla Europy

Rosnąca pozycja Chin i USA w nowych technologiach dla energetyki to wyzwanie dla Europy - stwierdził w czwartek były minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że w 2030 r. zdolności produkcyjne świata w tej dziedzinie osiągną wartość 630 mld dol., z tego 500 mld dol. przypadnie na Chiny.
02.06.2023

NCBR podpisało Kartę Misji UE "Odbudowa oceanów i wód" do 2030 r.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostało sygnatariuszem Karty Misji UE "Odbudowa oceanów i wód" do 2030 r. Dokument w imieniu NCBR podpisała dyrektor działu krajowego punktu kontaktowego Magdalena Bem-Andrzejewska i Marcin Sadowski z dyrekcji generalnej ds. gospodarki morskiej KE.
02.06.2023

Eksplorowanie nowych granic morskich sieci elektroenergetycznych

Sektor morskiej energetyki wiatrowej odnotowuje niezwykły wzrost i bez wątpienia ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia do 2050 roku zerowej emisji gazów cieplarnianych netto. W zeszłym roku kraje UE leżące nad Morzem Północnym zobowiązały się do zbudowania ponad połowy potrzebnej mocy morskiej energetyki wiatrowej przed 2050 rokiem. Reagując na tak silne sygnały, Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) przewiduje, że do 2040 roku [1] moc ta osiągnie 130-180 GW.
31.05.2023

Rosja finansowała grupy "proekologiczne" prowadzące kampanie przeciwko wydobyciu gazu łupkowego w wielu krajach Europy

Zarówno media, jak i eksperci wielokrotnie - bezskutecznie - alarmowali w ostatnich kilkunastu latach, że Rosja aktywnie włączała się we wspieranie grup ekologicznych organizujących kampanie i protesty przeciwko gazowi łupkowemu.
30.05.2023

Spotkanie minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z ministrem energii Litwy Dainiusem Kreivysem na temat synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą kontynentalną

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa przeprowadziła wideokonferencję z ministrem energii Litwy Dainiusem Kreivysem. Rozmowa odbyła się 29 maja 2023 r.
30.05.2023

Operatorzy morskich elektrowni wiatrowych szukają sposobów na recykling zużytych łopat. Polscy naukowcy pracują nad nową technologią w tym obszarze [WIDEO]

Do tej pory łopaty turbin morskich elektrowni wiatrowych były utylizowane poprzez spalanie albo składowane w glebie, co nie jest ani opłacalne, ani dobre dla środowiska. Opracowanie technologii recyklingu i zmniejszenie zużycia surowców potrzebnych do ich produkcji to w tej chwili jedno z głównych wyzwań w szybko rosnącej branży offshore. Dlatego duński Ørsted – największy deweloper morskich farm wiatrowych – nawiązał właśnie współpracę z Instytutem Elektrotechniki z Sieci Badawczej Łukasiewicz. Wspólnie będą pracować nad technol
30.05.2023

Naukowcy: skutecznie działania na rzecz neutralności klimatycznej oznaczają głęboką transformację

Skuteczne działania na rzecz neutralności klimatycznej oznaczają głęboką transformację większości aspektów gospodarki, systemu energetycznego, rynków międzynarodowych i globalnych ram współpracy - czytamy we wspólnej deklaracji naukowców kilkudziesięciu akademii nauk.
26.05.2023

O wodorowej (re)wolucji podczas H2POLAND

Tegoroczne 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND - zgodnie z przewidywaniami - okazało się przestrzenią do współpracy dla biznesu, nauki, administracji rządowej, lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych. To, co oddało cele Forum i jednocześnie wskazało kierunki na przyszłość, to bezpieczeństwo energetyczne, środowisko oraz ewolucja.
26.05.2023

Wood Mackenzie: globalny rynek pływającej fotowoltaiki przekroczy 6 GW do 2031

Według analizy przeprowadzonej przez Wood Mackenzie, globalny rynek pływających instalacji solarnych przekroczy próg 6 GW do 2031 roku, ponieważ deweloperzy fotowoltaiki mają trudności z zaspokojeniem rosnącego popytu na energię słoneczną i szukają alternatywnych technologii rozwoju.
25.05.2023

Rynek tworzyw sztucznych w Polsce i Europie – wysoka średnia roczna stopa wzrostu, ale niższe tempo od połowy 2022 roku

Fundacja PlasticsEurope Polska, reprezentująca producentów tworzyw sztucznych w Polsce, tradycyjnie już podczas Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL przedstawiła dane dotyczące bieżącej sytuacji branży tworzywowej w Polsce na tle Europy. Według ekspertów w skali wieloletniej branża rozwija się w bardzo dobrym tempie. Niepokojący jest jednak spadek tempa wzrostu branży po chwilowym odbiciu po pandemii.
25.05.2023

Na Targach Plastpol o kondycji branży tworzyw sztucznych

Europejskie firmy zajmujące się produkcją polimerów mocno odczuły kryzys w ubiegłym roku. Wpływ na to miały przede wszystkim zakłócenia na rynku energii - wynika z raportu zaprezentowanego we wtorek na Targach Plastpol w Kielcach przez stowarzyszenie producentów tworzyw sztucznych Plastics Europe.
24.05.2023

Timmermans: klęski żywiołowe to nie rezultat ideologii a kryzysu klimatycznego

Ostatnie klęski żywiołowe to nie rezultat ideologii a kryzysu klimatycznego; walka z nim to nie ideologia a pragmatyzm – powiedział w czwartek w Łodzi wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans podczas rozpoczęcia w Łodzi Samorządowego Kongresu Klimatycznego.
19.05.2023

MGI umożliwia skompletowanie prawie 60 000 próbek w ramach projektu Million Microbiome of Humans

Firma MGI Tech Co. Ltd. (MGI), zaangażowana w tworzenie podstawowych narzędzi i technologii o zastosowaniu w naukach biologicznych, niedawno podzieliła się informacją, że w ramach projektu Million Microbiome of Humans (MMHP), który został oficjalnie rozpoczęty w 2019 roku, sekwencjonowano łącznie prawie 60 000 próbek w 21 instytutach z ponad 10 krajów uczestniczących w projekcie w całej Europie.
18.05.2023

Polskie i europejskie bezpieczeństwo energetyczne tematem na Samorządowym Kongresie Trójmorza

O zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego w Polsce oraz w Europie, a także potrzebie zachowania suwerenności energetycznej mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podczas tegorocznego Samorządowego Kongresu Trójmorza. Międzynarodowe wydarzenie z udziałem przedstawicieli administracji publicznej, świata biznesu oraz naukowców odbyło się 17 maja 2023 roku w Lublinie.
18.05.2023

Sasin: "Nie udźwigniemy tempa Fit For 55"

Jesteśmy za transformacją energetyczną, ale w wymiarze możliwym do zrealizowania społecznie – mówił w środę w Poznaniu wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Transformacje powodowane ideologią, bez uzasadnienia ekonomicznego i społecznego, nie mogą się udać; zostaną odrzucone - dodał.
11.05.2023

Forum H2POLAND – wodorowa Europa przybywa do Poznania

Już w przyszłym tygodniu, w dniach 16 i 17 maja, warto pojawić się w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie odbędzie się II Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND, organizowane przez Grupę MTP.
09.05.2023

J. Buzek: Europa boryka się z kumulacją kryzysów. Odpowiedzią jest energetyka odnawialna i zacieśnienie współpracy z USA [WIDEO]

Na zmiany wywołane pandemią COVID-19 Europa zareagowała przyspieszoną cyfryzacją. W tej chwili największym wyzwaniem są dla niej zagrożenia związane z wojną w Ukrainie i bezpieczeństwem energetycznym. UE odpowiada na nie m.in. solidarnością i zacieśnieniem współpracy z USA w obszarze energii. Jednocześnie intensyfikuje plany transformacji zakładającej osiągnięcie neutralności klimatycznej – wskazuje poseł Parlamentu Europejskiego i były przewodniczący PE, prof. Jerzy Buzek.
09.05.2023

Port w Walencji testuje zeroemisyjny ciągnik terminalowy zasilany wodorem

W zeszłym tygodniu hiszpański port w Walencji stał się pierwszym portem na świecie, który rozpoczął eksploatację ciągnika 4×4 zasilanego zielonym wodorem do transportu kontenerów na terenie swojego terminala.
05.05.2023

DNV szuka rozwiązania problemu trzęsień ziemi na MFW

DNV rozpoczęło realizację wspólnego projektu branżowego (joint industry project - JIP) w celu zwiększenia bezpieczeństwa w procesie projektowania morskich farm wiatrowych w rejonach narażonych na trzęsienia ziemi.
05.05.2023

TotalEnergies, BV, GTT i LMG Marin chcą opracować zbiornikowiec dla LH2

Francuski koncern energetyczny TotalEnergies, towarzystwo klasyfikacyjne Bureau Veritas (BV), firma GTT, specjalizująca się w produkcji zbiorników LNG, oraz projektant statków LMG Marin połączyli siły w celu opracowania wielkoskalowego zbiornikowca do przewozu ciekłego wodoru (LH2).
03.05.2023

W PE wysłuchanie o reformie rynku energii; OZE dobrym źródłem, ale nie dostarczają mocy kiedy jest potrzebna

W Parlamencie Europejskim w Brukseli Komisja Przemysłu, Badań i Energii (ITRE) zorganizowała wysłuchanie publiczne dotyczące reformy rynku energii elektrycznej w UE. "OZE są dobrym i ekologicznym źródłem energii, zmniejszają uzależnienie od importu paliw, ale nie dostarczają mocy wtedy, kiedy jest ona potrzebna” - mówił na spotkaniu Konrad Purchała, dyrektor PSE.
27.04.2023

Kryzys energetyczny w Europie przyspieszył zieloną transformację o co najmniej kilka lat. Problemy mogą jednak nie skończyć się w tym roku

– Unia Europejska poradziła sobie z kryzysem energetycznym nadspodziewanie dobrze, lepiej, niż byśmy się spodziewali – mówi Monika Morawiecka z Regulatory Assistance Project. Jak wskazuje, to zasługa zarówno działań podjętych na poziomie UE, jak i niezależnych, zewnętrznych czynników, takich jak ciepła zima i ograniczenia covidowe w Chinach. – W tym roku mamy jednak kilka czynników niepewności, które utrudniają odpowiedź na pytanie, czy wyszliśmy już z tego kryzysu – dodaje. Wśród nich są nie tylko warunki pogodowe i susza, lecz
25.04.2023

Polska i Korea stawiają na współpracę inwestycyjną w elektromobilności

Polska i Korea stawiają na inwestycje w elektromobilność, co może mieć wpływ na ograniczenie deficytu, jaki ma Polska w obrotach z tym krajem - stwierdzili uczestnicy debaty Republika Korei - Europa - Polska, która odbyła się w poniedziałek podczas EKG w Katowicach.
24.04.2023

Homo Sapiens wymrze z powodu hipokryzji klimatycznej

Niespójność działań, brak odpowiedzialności w zarządzaniu kurczącymi się zasobami naturalnymi, coraz większe problemy z wodą - oto jedne z wyzwań stojących przed transformacją życia człowieka na planecie Ziemia, jeśli Homo Sapiens ma na niej przeżyć.
24.04.2023

Czysta energia w Polsce – rewolucja kopernikańska

– Jeszcze niedawno Polska była energetycznym skansenem Europy. Jednak, przez ostatnie lata, dokonaliśmy przewrotu kopernikańskiego w naszej energetyce. Polska wykazała, że ochrona środowiska i bezpieczeństwo energetyczne nie muszą się wykluczać – tak rozpoczął IV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023 inauguracyjnym wystąpieniem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
20.04.2023

GTHR Poland rozpoczyna masową produkcję i zasili około 500 tyś. baterii do elektryków

Jeden z największych globalnych dostawców elektrolitu stosowanego w bateriach litowo-jonowych, chiński Guotai-Huarong Poland, rozpoczyna produkcję masową. Przy założeniu pełnych mocy produkcyjnych zakładu na poziomie 40 tys. ton elektrolitu, firma zlokalizowana w Prusicach na Dolnym Śląsku będzie zasilała rocznie ok. 500 tys. baterii.
20.04.2023

Rośnie zainteresowanie firm długoterminowymi PPA na zieloną energię [WIDEO]

Według platformy RE-Source Polska zajmuje obecnie 11. miejsce pod względem zakontraktowanej mocy w korporacyjnych PPA na zieloną energię z wynikiem niemal 1 GW. Polski rynek takich długoterminowych kontraktów wciąż jeszcze raczkuje, a standardy rynkowe dopiero zaczynają się klarować. Jednak polityka dekarbonizacji, a przede wszystkim wzrost cen i niestabilność rynku energii powodują, że na kontrakty cPPA decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. Według prognoz w perspektywie najbliższych lat w Polsce można oczekiwać już ok. 3–7
19.04.2023

WindEurope wzywa UE do uznania kluczowej roli portów w osiągnięciu redukcji emisji CO2 dzięki morskiej energii wiatrowej

Unia Europejska (UE) powinna uznać krytyczną rolę morskich portów w swojej polityce dotyczącej transeuropejskiej sieci TEN-T, aby wspierać przejście na czystszą, bardziej ekologiczną i inteligentną mobilność zgodnie z Europejskim Zielonym Rozkazem - stwierdziła organizacja branżowa WindEurope w swoim najnowszym komunikacie prasowym.
14.04.2023

Anwil dzieki projektowi HySTrAm zastąpi gaz ziemny w produkcji amoniaku

Anwil uczestniczy w międzynarodowym projekcie HySTrAm, obejmującym technologię, która może częściowo lub w pełni zastąpić gaz ziemny w produkcji amoniaku. Zadaniem spółki jest przetestowanie opracowanych rozwiązań w warunkach rzeczywistych - podał Magazyn GO!, wewnętrzny periodyk Grupy Orlen.
14.04.2023

Zeroemisyje lotnictwo będzie kosztowac branże dodatkowe 880 mld euro

Samo opracowanie czystych paliw ma kosztować ponad 440 mld euro
12.04.2023

50 lat temu powstał pierwszy polski elektryczny samochód miejski

W kwietniu 1973 r. ukończono budowę prototypu samochodu elektrycznego, nazwanego City car Melex. Był to pierwszy zbudowany w Polsce elektryczny samochód miejski. Projekt zakończył się na etapie prototypu, ale różnego rodzaju elektryczne Melexy "do zadań specjalnych" produkowane są do dziś.
12.04.2023

Europejski wiatr inwestycji w onshore i offshore słabnie

Według organizacji branżowej WindEurope - w 2022 roku Europa zainwestowała zaledwie 17 mld euro w nowe farmy wiatrowe, co stanowi spadek z 41 mld euro w 2021 roku i najniższy wskaźnik inwestycji od 2009 roku.
07.04.2023

Raport "Focus on Maritime Sector" - globalne trendy przekładają się na lokalną gospodarkę

Zielone napędy, statki autonomiczne, digitalizacja, technologie VRowe – to tylko niektóre z tematów, które porusza najnowszy raport zespołu Invest in Pomerania, w którym aktualne trendy technologiczne zostały zestawione z kondycją lokalnego sektora morskiego.
06.04.2023

PSPA: wartość polskiego sektora produkcji baterii sięgnęła 38 mld zł

W 2022 r. wartość polskiego sektora produkcji baterii litowo-jonowych sięgnęła 38 mld zł - podkreśla Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Aby utrzymać pozycję Polski w czołówce producentów, niezbędne są surowce, wykwalifikowane kadry i innowacyjność.
05.04.2023

Europejska energia odnawialna przygotowuje się do wzrostu

W ciągu dekady Europa doświadczy ogromnych zmian w sektorze energii odnawialnej - dowodzi raport przygotowany dla Panasonic TOUGHBOOK przez konsultantów z White Space Strategy, którzy przeanalizowali ponad 300 różnych źródeł danych. Główne przewidywane zmiany obejmują:
03.04.2023

Koniec motoryzacyjnej telenoweli: zakaz silników spalinowych wprowadzony

W ostatni weekend ogłoszono porozumienie pomiędzy Berlinem a Brukselą, a 28 marca Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie określające rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 roku, dlatego utożsamiana jest z zakazem stosowania silnika spalinowego.
29.03.2023

Kongres Move: dyskusje o e-mobility z walką o utrzymanie polskich fabryk w tle

Czy producenci samochodów utrzymają swoje inwestycje w Polsce, jak finansować e-mobility, jakie wyzwania związane z rewolucją nisko i zero emisyjną stoją przed polską energetyką, co z zieloną energią dla produkcji – to tylko część pytań, na które odpowiedzą eksperci podczas tegorocznego kongresu MOVE. Wyzwania motoryzacyjne do roku 2035, elektryfikacja ciężkiego transportu drogowego oraz mobilność w kontekście zeroemisyjnego celu na 2035 rok dla miast i mieszkańców – to główne tematy tegorocznego kongresu.
28.03.2023

Jak zazielenić szlaki żeglugowe w łańcuchach dostaw dla beverage

W globalnej wymianie handlowej kluczową rolę odgrywa transport morski (80% globalnych dostaw towarów odbywa się drogą morską). Dostawy odbywają się wybranymi szlakami żeglugowymi, które mają swoje określone trasy co wpływa na czas dostawy. Firmy zajmujące się produkcją wina i napojów alkoholowych, znając trasy morskie wykorzystywane do transportu towarów, mogą lepiej planować wysyłki, zarządzać łańcuchem dostaw, minimalizując koszty i czas dostawy. O tym, jak obecnie wygląda sytuacja na najważniejszych dla branży szlakach oceanic
28.03.2023

Europejski Zielony Ład: Porozumienie w sprawie ograniczenia emisji CO2 z transportu morskiego dzięki zrównoważonym paliwom

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę, które zwiększa wkład sektora transportu morskiego w osiągnięcie ogólnounijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 roku oraz w osiągnięcie w 2050 roku neutralności klimatycznej.
27.03.2023

Szydło dla "GPC" o zielonej energii: nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje - powiedziała dla czwartkowego wydania "Gazety Polskiej Codziennie" była premier, europoseł PiS Beata Szydło.
23.03.2023

Forum Silesia 2030: zielona transformacja potrzebuje przemysłu wydobywczego

Zielona transformacja Europy potrzebuje przemysłu wydobywczego, ukierunkowanego m.in. na pozyskiwanie surowców, bez których niemożliwa jest produkcja wiatraków czy paneli fotowoltaicznych - mówiono w środę w Brukseli podczas konferencji Silesia 2030.
22.03.2023

Prezes GAZ-SYSTEM: wojna w Ukrainie nie zwalnia nas z obowiązku myślenia o przyszłości

Energetyczna integracja Ukrainy i Polski, współpraca gazowa, zielona transformacja, wymiana doświadczeń na temat atomu – to zagadnienia, które omawiali uczestnicy konferencji E23: PL for UA. W spotkaniu na Stadionie Narodowym wzięli udział przedstawiciele rządu i biznesu obu krajów.
21.03.2023

Polskie firmy w offshore wind muszą ukierunkować się na ekoinnowacje (RELACJA)

Podczas panelu dyskusyjnego pt. „Inicjatywy polskich podmiotów w kreowaniu, wspieraniu i tworzeniu lokalnej wartości dodanej w projektach MEW” zorganizowanego na targach EduOffshoreWind 2023 polskie firmy opowiedziały o local contencie, problemach z finansowaniem i ekoinnowacyjności. Banki chcą inwestować, z kolei przedsiębiorcy nie wierzą w zakładany poziom udziału polskich firm w projektach wiatrowych. Patronem medialnym wydarzenia były GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl.
15.03.2023

Para w gwizdek - reforma rynku UE musi wspierać energię z wiatru

Prezesi wiodących europejskich firm energetycznych stwierdzili, że Komisja Europejska musi dopracować szczegóły w przygotowywanym Net Zero Industry Act.
10.03.2023

DNV oficjalnie upoważnione przez MI do wydawania certyfikatów dla polskich projektów offshore

DNV zostało oficjalnie upoważnione przez polskie Ministerstwo Infrastruktury do certyfikacji morskich farm wiatrowych oraz instalacji urządzeń wytwarzających energię elektryczną.
10.03.2023

MEW w polityce ochrony klimatu Unii Europejskiej

W poniższej publikacji zostaną zaprezentowane założenia dotyczące ochrony klimatu na płaszczyźnie strategii, inicjatyw i kierunków działań przyjętych przez Unię Europejską. Polityka ochrony klimatu UE to pewna „mapa drogowa” dla państw członkowskich UE, które nie powinny pozostawać bierne w obliczu tych ambitnych planów.
09.03.2023

Norwegia obawia się działalności rosyjskiego wywiadu w sektorze energetycznym

W ocenie Norweskiej Służby Policji Bezpieczeństwa (norw. Politiets sikkerhetstjeneste, PST), rosyjskie służby będą stanowiły największe zagrożenie dla Norwegii w 2023 r.
09.03.2023

Zakończył się szczyt Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej

4. szczyt ministerialny Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TECC), który w tym roku odbył się w stolicy Chorwacji – Zagrzebiu, dobiegł końca. W dwudniowych obradach (1-2 marca 2023 r.) uczestniczyli ministrowie państw należących do inicjatywy P-TECC i przedstawiciele największych spółek energetycznych. Polskę reprezentowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
05.03.2023

Prognozy rynkowe a rozwój morskiej energetyki wiatrowej - raport

Dekarbonizacja stała się już faktem, ale tempo jej postępu jest dużo mniejsze niż pierwotnie zakładano. Nie do końca też wiadomo, jaki kierunek należy obrać w obszarze wyboru najlepszej technologii oraz źródeł energii, które miałyby zastąpić te konwencjonalne. Nie ma też jednoznacznej ścieżki wyboru najlepszych metod jej magazynowania a w przypadku niektórych źródeł, takich jak choćby wodór w postaci ciekłej, sprawdzonej metody ich transportu na odległość.
03.03.2023

Moskwa: ponawiam apel o wykluczenie Rosji z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Ponawiam apel o zawieszenie Rosji w prawach członka, a następnie wykluczenie jej z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - oświadczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Stanowczo mówimy trzy razy nie dla: rosyjskiego gazu, paliw i energii jądrowej - dodała.
03.03.2023

Europosłowie: nowe unijne prawo dot. pestycydów może uderzyć w rolnictwo w UE; ceny żywności wzrosną

Bruksela pracuje nad nowymi przepisami, które zakładają znaczne ograniczenie stosowania pestycydów do 2030 r. Część europosłów ostrzega jednak, że zbyt „ambitne” podejście może uderzyć w unijne rolnictwo, a w efekcie ceny żywności wzrosną. „Nie możemy fundować sobie w czasie wojny kryzysu żywnościowego” – mówi Adam Jarubas (PSL). „W przypadku wielu państw członkowskich chodzi o 100 proc. ich terenów rolniczych” – ostrzega Krzysztof Jurgiel (PiS).
02.03.2023

Nadchodzi fala aukcji offshore wind

W ocenie ekspertów firmy konsultingowej K2 Management, 2023 rok będzie rekordowy pod względem organizowanych aukcji i postępowań w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Liczba potwierdzonych postępowań prowadzonych w Europie przedstawia ten region jako niezwykle atrakcyjne miejsce do inwestowania, choć wszedł na ścieżkę rywalizacji z Azją i USA.
02.03.2023

Wiatr i słońce zaoszczędziły UE 12 mld euro

Jak wynika z nowego raportu Ember, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrost produkcji energii z wiatru i słońca na terenie UE pozwolił uniknąć 12 mld euro wydatków związanych z rosyjskim gazem.
28.02.2023

Wojna, a nie zmiany klimatu, wymusi na Europie przejście na zieloną energię

Napaść Rosji na Ukrainę zmobilizowała Europę do stanowczych działań w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, w tym zwiększonego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Mimo że Stary Kontynent wielokrotnie mierzył się ze skutkami zmian klimatu, wzmaganymi m.in. przez emisję CO2 z kopalni i rafinerii, to dopiero teraz z pełną odpowiedzialnością zwraca się w stronę zielonej energii.
27.02.2023

Doradca prezydenta: Europa nadal niezabezpieczona energetycznie

Po roku wojny w Ukrainie Europa nadal nie jest zabezpieczona energetycznie; zamiast wracać do podstawowych surowców, które dałyby nam bezpieczeństwo dostaw, KE forsuje rozwój odnawialnych źródeł energii - powiedział w Studiu PAP doradca prezydenta Paweł Sałek.
24.02.2023

Normy CO2 dla pojazdów ciężarowych: gdzie infrastruktura do ładowania i tankowania?

Brak zakazu, ale cele bardzo ambitne - Komisja Europejska opublikowała w Walentynki swoją propozycję rewizji norm emisji CO2 dla pojazdów ciężkich (HDV), proponując niezwykle ambitne cele pośrednie na lata 2030 (45%) i 2035 (65%). Chociaż wniosek dopuszcza różnorodność technologiczną, z celem 90% do 2040 r., głównym problemem pozostają warunki mające pomóc w realizacji zaprezentowanych celów.
17.02.2023

Atom uwzględniony w unijnych przepisach dotyczących zielonego wodoru

Komisja Europejska przedstawiła długo oczekiwane regulacje określające zasady, w jakich wodór może być oznaczany jako pochodzący z odnawialnych źródeł energii.
15.02.2023

PKP Energetyka rozwija polską kolej w ramach Partnerstwa Europe’s Rail Joint Undertaking.

PKP Energetyka podpisała umowę o partnerstwie w ramach Europe’s Rail Joint Undertaking. Wartość projektów, które będą realizowane przez spółkę do 2026 roku w ramach tej inicjatywy to prawie 3,4 mln EURO, zaś w dłuższej perspektywie (do 2031 roku) będzie to kolejne 5,6 mln EURO. Partnerstwo Europe’s Rail JU kreuje i ustala kierunki badawczo-rozwojowe dla sektora kolejowego w perspektywie finansowej Horyzont Europa w latach 2021-2031.
14.02.2023

Analiza mitów związanych z lądową energetyką wiatrową

Serial pt. „Droga do zniesienia zasady 10H” zdaje się nie mieć końca i obfituje w zdecydowanie negatywne zwroty akcji. Jednego z nich doświadczyliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wówczas do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej PiS wniósł poprawkę zmieniającą zapisaną pierwotnie w projekcie minimalną odległość usytuowania siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.
13.02.2023

Eksperci z PŁ współpracują z Rolls Royce i Airbus przy projekcie samolotu z hybrydowym napędem

W Instytucie Maszyn Przepływowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej rozpoczęły się prace nad stworzeniem konstrukcji samolotu o napędzie hybrydowym, przeznaczonego dla przewozów regionalnych.
09.02.2023

Europejski wiatr drastycznie słabnie... o 47 proc.!

Według najnowszych danych branżowej organizacji WindEurope - inwestycje w energię wiatrową na terenie UE spadły w 2022 roku, a zamówienia na nowe turbiny wiatrowe spadły o 47 proc. w stosunku do 2021 roku.
01.02.2023

Czy Europa wykorzysta potencjał 70 GW z pływów?

Jak wynika z zaprezentowanego 26 stycznia 2023 roku w Lizbonie raportu - na podstawie danych z modelowania oraz wskaźników predykcyjnych wzrostu poszczególnych sektorów OZE - w tym offshoreiwnd - w perspektywie roku 2030, 2040 i 2050 energia pochodząca z pływów i fal może wzmocnić i ustabilizować europejski system elektroenergetyczny.
30.01.2023

EDP Renewables oddało 2,1 GW mocy OZE w 2022 roku

Ekspansja na region Azji i Pacyfiku przyczyniła się do zwiększenia zaangażowania EDPR w transformację energetyczną, przy czym region ten stanowi już 5% portfela spółki. Projekty fotowoltaiczne wniosły zwiększony wkład w produkcję czystej energii EDPR, dodając 1,1 GW w 2022 r.
26.01.2023

Niemcy dołączą do projektu śródziemnomorskiego rurociągu wodorowego

Wodorowy rurociąg będzie transportował "zielony" gaz z Półwyspu Iberyjskiego do reszty Europy. Francja, Portugalia i Hiszpania wcześniej zgodziły się na budowę rurociągu, który powinien zostać uruchomiony do 2030 roku.
25.01.2023

Trendy w branży motoryzacyjnej w 2023 r.

Od początku 2020 roku prognozowanie w branży motoryzacyjnej stało się trudniejsze. Z problemów pandemicznych, płynnie przeszliśmy do zawirowań związanych z wojną w Ukrainie i widma kryzysu energetycznego. Co czeka nas w roku 2023? Wszelkie przewidywania powinniśmy rozpocząć od słów „Jeśli nie wydarzy się żadna katastrofa…”
24.01.2023

Pionierski system dachów solarnych

SunRoof, pionier na rynku energii słonecznej, pozyskał 63 mln zł (13,5 mln euro) w ramach rozszerzonej rundy finansowania z września 2022 r. W startup zainwestowały wiodące europejskie fundusze, specjalizujące się w technologiach klimatycznych: World Fund, Nordic Alpha Partners i L&G Capital. Najnowsze finansowanie zwiększa do 28,5 mln euro łączną kwotę rundy Growth, której przewodził fundusz Klima Energy Transition Fund, część grupy Alantra. Pozyskane środki pomogą w dalszej ekspansji w Europie i Stanach Zjednoczonych.
20.01.2023

Drugie życie turbin wiatrowych

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, wspiera upcykling infrastruktury wytwarzającej zieloną energię. Już w piętnastu lokalizacjach dewelopera znajdują się ekologiczne meble miejskie wykonane ze zużytych turbin wiatrowych. W 2023 roku takie meble pojawią się w kolejnych stu miejscach.
19.01.2023

Morawiecki: cała Europa wręcz zachęca do opodatkowania tzw. nadmiarowych zysków

Cała Europa wręcz zachęca do opodatkowania tzw. nadmiarowych zysków; także my wprowadzamy mechanizmy o charakterze daniny na najbogatsze firmy energetyczne, wśród nich są producenci energii z OZE - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do zastrzeżeń portugalskiej firmy z sektora OZE.
10.01.2023

Niedobór metali ziem rzadkich – potrzebna strategia ich pozyskiwania

W najbliższych dwóch dekadach wielokrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich, a ich niedobór uwidoczni się już za kilka lat - prognozują eksperci, postulując stworzenie strategii pozyskiwania tych krytycznych surowców – także odzysku z urządzeń, w których zostały użyte.
08.01.2023

ExxonMobil pozywa Unię Europejską

ExxonMobil wystąpił w środę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu przeciwko decyzji Rady Unii Europejskiej w sprawie nałożenia na firmy energetyczne dodatkowej opłaty od tzw. nieoczekiwanych zysków - poinformował amerykański koncern naftowo-gazowy w komunikacie prasowym.
29.12.2022

Belgia. Rekordowa produkcja energii wiatrowej obniża ceny energii elektrycznej do najniższego poziomu w tym roku

Produkcja energii wiatrowej w Belgii osiągnęła w środę najwyższy poziom w historii - poinformował operator sieci wysokiego napięcia Elia. W rezultacie belgijska cena energii elektrycznej osiągnęła najniższy poziom od 31 grudnia 2021 roku. Również europejskie ceny gazu nadal spadały w środę ósmy dzień z rzędu.
29.12.2022

Prezes PFR o fuzji Orlenu i Lotosu: moim zdaniem taki alians ma sens

Moim zdaniem taki alians strategiczny ma sens z perspektywy gospodarczej Polski - ocenił w czwartek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys pytany o fuzję PKN Orlen i Lotosu.
29.12.2022

Dekarbonizacja to nowa era dla budownictwa

Dekarbonizacja budownictwa jest ważnym elementem w dążeniu do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatu. Oznacza to, że budynki muszą być projektowane, budowane i użytkowane w sposób, który zmniejsza emisje gazów cieplarnianych, a nie tylko zmniejsza zużycie energii. Branża budowlana, w tym deweloperzy i zarządcy budynków stoją dziś przed wyzwaniem, od którego nie ma odwrotu. Zeroemisyjne technologie i rozwiązania oznaczają nową erę w historii budownictwa.
20.12.2022

UE. Komisarz Simson: Europa Środkowo-Wschodnia bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki Baltic Pipe

Europa Środkowo-Wschodnia jest dziś bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja i Grecja-Bułgaria. W regionie powstają terminale LNG, istniejące są rozbudowywane, a UE jest gotowa wesprzeć te wysiłki - przekonywała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Central Europe Energy Partners (CEEP).
09.12.2022

Bałkany Zachodnie mogą być nową bramą energetyczną Europy

Bałkany Zachodnie mogą być nową bramą energetyczną Europy, regionem, dzięki któremu Europa może otrzymywać energię nowymi drogami, z nowych źródeł i w dużo bardziej niezawodny sposób – oświadczył w poniedziałek w Budapeszcie Oliver Varhelyi, węgierski komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa i rozszerzenia.
06.12.2022

Ørsted i Skovgaard Energy łączą siły w celu stworzenia dużego obiektu PtX w zachodniej Danii

Ørsted i Skovgaard Energy duński deweloper energii odnawialnej, podpisały list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy przy realizacji obiektu Power-to-X (PtX), w jednej z najbardziej atrakcyjnych duńskich lokalizacji.
06.12.2022

Clean Tech Europe - UE rozpoczyna działania na rzecz rozwoju bazy przemysłowej dla zielonej energii

Komisja Europejska uruchamia platformę mającą na celu wzmocnienie łańcuchów wartości dla czystej energii.
02.12.2022

Hiszpania zainwestuje 3 mld euro w produkcję zielonego wodoru w Andaluzji

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez przedstawił w czwartek w San Roque, na południu kraju, projekt inwestycji w rozwój produkcji zielonego wodoru w Andaluzji. W ramach tego przedsięwzięcia powstaną dwa zakłady produkcji zielonego wodoru, które będą kosztować około 3 mld euro.
02.12.2022

Pyzik: umowa społeczna z harmonogramem wygaszania kopalń do 2049 r. pozostaje w mocy

Umowa społeczna z harmonogramem stopniowego wygaszania aktywów produkcyjnych węgla kamiennego do 2049 r. pozostaje w mocy - wskazał w barbórkowym liście do górników wiceminister aktywów Piotr Pyzik. Jak zauważył, Europa czeka na odpowiedź, czy polityka klimatyczno-energetyczna UE będzie skorygowana.
01.12.2022

Przedsiębiorcy w poszukiwaniu energetycznych alternatyw. „Wodór wydaje się atrakcyjny, ale brakuje informacji kto może z niego korzystać i jakie mieć zyski”

O tym, że zielony wodór może w najbliższych latach zyskać na znaczeniu jako surowiec energetyczny wiadomo nie od dzisiaj. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że energetyczna rewolucja w Europie jest wciąż bardziej zaawansowana niż w Polsce.
23.11.2022

Do 2035 roku na morzach i oceanach pojawi się prawie 30 tys. turbin wiatrowych

Według nowego raportu opublikowanego przez amerykańska firmę konsultingową Intelatus Global Partners, w latach 2022-2035 na międzynarodowym rynku morskiej energetyki wiatrowej zostanie zainstalowanych blisko 30 tys. turbin wiatrowych (fixed-bottom). Wyzwaniem będzie zapewnienie floty statków instalacyjnych. 
22.11.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.