Wynik wyszukiwania - "innowacje" - Wiadomości

Czy polskie termoelektryki mogą rozwiązać problemy energetyczne świata?

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o konieczności przejścia na odnawialne źródła energii. To nie tylko kwestia ekologii, ale także suwerenności energetycznej. W Polsce, ze względu na nasze położenie geopolityczne, ta dyskusja jest szczególnie żywa Jednak nie jest to jedyny powód - Polacy wyrastają na liderów technologii, która może odegrać kluczową rolę w energetycznej transformacji.
26.04.2024

Zielone zyski na horyzoncie - recykling w OZE

Polska może stać się kluczowym graczem na rynku recyklingu w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE), co staje się nie tylko koniecznością ekologiczną, ale również opłacalną inwestycją. Zgodnie z analizami ekspertów z UN Global Compact Network Poland, do 2030 roku w Unii Europejskiej możliwe będzie odzyskanie 60 milionów paneli fotowoltaicznych, o łącznej wartości 450 miliardów euro.
26.04.2024

Blisko 120-letnia Elektrownia Wodna w Gubinie będzie wytwarzać energię jeszcze co najmniej 40 lat

Elektrownia Wodna Gubin, jedna z najstarszych działających elektrowni przepływowych w Polsce, przeszła modernizację. Polegała ona na wymianie trzech turbin, co zapewni jej bezawaryjną pracę przez co najmniej 40 lat. Dzięki przeprowadzonym pracom elektrownia może teraz produkować dla Gubina i okolic o 10 procent energii elektrycznej więcej niż przed remontem. Jej obecna moc to 1,26 MW. Elementy najstarszej z wymienionych turbin zostały wyeksponowane jako zabytek przed budynkiem elektrowni.
26.04.2024

Orlen inwestuje w ultraszybkie stacje ładowania

Fundusz ORLEN VC zainwestował w EUROLOOP – producenta ultraszybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Ładowarki polskiego startupu, z których korzystają już kierowcy w siedmiu krajach Europy, są jednymi z najszybszych na rynku. Zapewniają dostęp do prądu stałego o mocy do 720 kW.
24.04.2024

Banki i instytucje prorozwojowe Unii Europejskiej zwiększają wsparcie na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym

Wspólna inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (JICE) zwiększa deklarowane wsparcie do 16 mld euro. Zaangażowały się w nią banki z wielu państw Europy oraz podmioty unijne. Wśród uczestników tego przedsięwzięcia jest BGK.
24.04.2024

Są miliardy złotych na program „Czyste Powietrze”. NFOŚiGW ostrzega – przed czym?

Program „Czyste Powietrze” – jeden z najbardziej wymagających programów priorytetowych realizowanych przez NFOŚiGW – z nowym budżetem i zmianami. Już teraz można starać się o dofinansowanie np. do pomp ciepła. Jest jednak warunek. Pieniądze z programu będzie można otrzymać tylko do urządzenia znajdującego się na specjalnej liście. Przed nami jednak okres przejściowy. NFOŚiGW ostrzega więc przed nieuczciwymi praktykami w tym czasie. Na co warto uważać i co jeszcze uległo zmianie?
24.04.2024

Cyrkularne projekty w Polsce. Poznaj Liderów GOZ VII edycji konkursu Stena Circular Economy Award

W kontekście wiedzy o GOZ polski biznes dzieli się na pół. Niektóre z firm dobrze rozumieją i wprowadzają zasady gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), podczas gdy inne jeszcze nie mają pełnego zrozumienia tej koncepcji. Jednak dzisiaj, gdy gospodarka cyrkularna oraz ponowne wykorzystanie materiałów stają się kluczowymi elementami zapewniającymi zrównoważoną przyszłość i stanowią odpowiedź na nowe regulacje, dobre praktyki w tym zakresie nabierają szczególnego znaczenia.
24.04.2024

Costa Project. Inżynierowie zrównoważonej przyszłości

800 lat łącznego doświadczenia zespołu i ponad 200 zrealizowanych projektów – to spółka Costa Project, która już od 2016 r. definiuje nowe standardy w branży inżynieryjno-konsultingowej, stawiając zwłaszcza na zrównoważony rozwój. Od momentu swojego powstania firma konsekwentnie łączy innowacyjność z odpowiedzialnością ekologiczną i śmiało przekształca ambitne wizje w realne sukcesy projektowe, mając na względzie zarówno potrzeby klientów, jak również środowisko naturalne.
26.02.2024

W Pieńsku działa ostatnia huta szkła na Łużycach. Angażuje się w projekty wykorzystania wodoru w przemyśle

Przed II wojną światową w niewielkim Pieńsku działało 13 hut szkła. Produkcję kontynuowano w PRL-u, ale większość zakładów nie przetrwała okresu transformacji. Obecnie działa tam już tylko jedna huta, produkcja odbywa się tradycyjnymi metodami.
27.01.2024

Wrocławscy naukowcy skonstruowali urządzenie do mierzenia parametrów wody

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu skonstruowali urządzenie, które mierzy parametry jakościowe wody: od pH przez zasolenie, przewodnictwo i mętność aż po zawartość tlenu. Wyposażone w elektroniczne czujniki przypomina kształtem jajo.
14.11.2023

Zabawa w stronę eko. Proekologiczne klocki LEGO trudniejsze, niż się wydawało

Plan LEGO mający na celu poprawę rezygnację z tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej został zakończony po tym, jak odkryto, że produkcja nowych klocków prowadzi do wyższej emisji dwutlenku węgla.
15.10.2023

Equinor włącza się do porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej

Jako firma biorąca aktywny udział w transformacji energetycznej Polski poprzez rozwijanie morskiej i lądowej energetyki odnawialnej, a także będąca jednym z głównych dostawców gazu do kraju poprzez Baltic Pipe, Equinor dołączył do grona sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. Celem inicjatywy jest włączenie się w dialog i rozwój rynku związanego z technologiami, które norweski koncern traktuje jako kluczowe narzędzie zmniejszania emisyjności trudnych do dekarbonizacji sektorów przemysłu.
19.09.2023

Zyska zapowiada krajowego operatora innowacji dolin wodorowych

W przyszłym roku powinien rozpocząć działalność krajowy operator innowacji dolin wodorowych, koordynujący działania w zakresie rozwoju gospodarki wodorowej – zapowiedział w czwartek w Karpaczu wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
08.09.2023

Prof. Martinek: przyszłość nadprzewodników to wielka zagadka

Mimo ostatnich rewelacyjnych doniesień koreańskich naukowców, na nadprzewodnikową rewolucję możemy jeszcze długo poczekać. Może też ona nigdy nie nadejść. Z drugiej strony, rozwój techniki może nas zaskoczyć. Badania nad nadprzewodnikami są bowiem mocno nieprzewidywalne - mówi PAP prof. dr hab. Jan Martinek z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN.
12.08.2023

Kolejna runda konkursu „Innowacje cyfrowej, zielonej, zdrowej i społecznie zrównoważonej przyszłości”

Myślisz o zastosowaniu sztucznej inteligencji, aby poprawić życie mieszkańców Polski lub ochronę naszej planety? A może pracujesz nad nową technologią, dzięki której świat będzie bardziej zielony, cyfrowy? Jeśli tak, weź udział w sierpniowej edycji konkursu „Innowacje cyfrowej, zielonej, zdrowej i społecznie zrównoważonej przyszłości”. Zmień naszą przyszłość na lepsze.
03.08.2023

Ponant przedstawia wyjątkowy projekt statku wycieczkowego z żaglami

Francuska firma Ponant przedstawiła dwie koncepcje projektowe jachtu nowej generacji, którego celem jest ograniczenie emisji CO2 i ewolucja żeglugi w kierunku neutralności klimatycznej. Przedsiębiorstwo podało, że prowadzi rozmowy z wybranymi stoczniami. Oczekuje, że statek, który połączy w sobie sześć innowacyjnych technologii dekarbonizacji, będzie gotowy do 2030 roku.
06.07.2023

Ustka z nagrodą w konkursie "Innowacyjny samorząd"

Ustka zwyciężyła w konkursie "Innowacyjny samorząd" Portalu Samorządowego PAP. Nagrodę przyznano za wdrożenie systemu SMART BIURO. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w piątek, 26 maja br., w Ministerstwie i Rozwoju i Technologii w Warszawie.
28.05.2023

MGI umożliwia skompletowanie prawie 60 000 próbek w ramach projektu Million Microbiome of Humans

Firma MGI Tech Co. Ltd. (MGI), zaangażowana w tworzenie podstawowych narzędzi i technologii o zastosowaniu w naukach biologicznych, niedawno podzieliła się informacją, że w ramach projektu Million Microbiome of Humans (MMHP), który został oficjalnie rozpoczęty w 2019 roku, sekwencjonowano łącznie prawie 60 000 próbek w 21 instytutach z ponad 10 krajów uczestniczących w projekcie w całej Europie.
18.05.2023

Maciej Przybyła na kongresie H2POLAND: powinniśmy lepiej wykorzystywać zasoby naturalne

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND ma być odpowiedzią na potrzebę popularyzowania wiedzy dotyczącej technologii nisko- i zeroemisyjnych. Wydarzenie jest platformą wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, naukowcami i przedstawicielami administracji publicznej. Istotnym elementem konferencji jest ekspozycja najnowszych rozwiązań poświęconych nisko- i zeroemisyjnej gospodarce.
18.05.2023

Innowacje z obszaru diagnostyki i pozyskiwania wodoru wśród Polskich Produktów Przyszłości [WIDEO]

Projekty związane z wytwarzaniem wodoru, przetwarzaniem odpadów czy innowacyjną diagnostyką chorób – to tylko część nagrodzonych w tegorocznym konkursie Polski Produkt Przyszłości, który PARP i NCBR organizują już od 25 lat. Do jubileuszowej edycji zgłoszono prawie 150 nowatorskich projektów, stworzonych przez polskie uczelnie i przedsiębiorców, które mają potencjał, aby podbić polski i globalny rynek i stać się polską wizytówką za granicą.
26.04.2023

Nowy beton ma pochłaniać dwutlenek węgla

Zespół z Massachusetts Institute of Technology (USA) opracował metodę pochłaniania CO2 przy okazji otrzymywania betonu. Tymczasem to jego produkcja odpowiada dzisiaj za znaczną część emisji dwutlenku węgla.
03.04.2023

Obajtek: do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju

Do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju - przekazał we wtorek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, iż należące do koncernu Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku prowadzi badania nad innowacjami dla nowoczesnej rafinerii i petrochemii.
29.03.2023

Politechnika Wrocławska pracuje nad innowacyjnym czujnikiem do wykrywania wycieków lub emisji gazów na odległość do 100 metrów

Opracowanie zdalnego laserowego czujnika umożliwiającego wykrywanie wycieków lub emisji gazów na odległość do 100 metrów, to główny cel projektu, nad którym pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Urządzenie przetestują między innymi we współpracy ze spółką Ekosystem, a wkrótce wystąpią też z wnioskiem o grant NCBiR.
13.03.2023

Innowacyjna membrana filtruje wodę i wytwarza prąd

Koreańska grupa inżynierów stworzyła niedrogą i łatwą w produkcji dwuwarstwową błonę, która odfiltrowuje z wody zanieczyszczenia i jednocześnie produkuje elektryczność. Zdaniem badaczy wodę będzie można nawet pić, a błona ma już trafić do jednej z fabryk.
28.02.2023

Materiały ze zużytych opon znajdą zastosowanie w budownictwie

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej pracują nad możliwością projektowania płyt fundamentowych, w których wykorzystywane byłyby włókna stalowe ze zużytych opon samochodowych. Jeśli badania zakończą się pomyślnie, już za kilka miesięcy jedna z gdańskich firm rozpocznie projektowanie i produkcję takich płyt.
23.02.2023

Estońscy naukowcy pracują nad panelami słonecznymi, będącymi częścią odzieży; mogłyby zasilać np. słuchawki

Na Uniwersytecie Technicznym w Tallinie trwają prace nad stworzeniem elastycznych paneli słonecznych, które mogłyby zostać zintegrowane z odzieżą i zasilać mniejsze urządzenia elektroniczne, jak np. słuchawki.
12.02.2023

Znamy zwyciężców X edycji programu „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii”

7 lutego 2023 r. wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska zatwierdziła listę laureatów X edycji programu „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii”.
10.02.2023

6 mln zł z NFOŚiGW na wdrożenie ekologicznej technologii przez Pratt and Whitney

Kaliska spółka Pratt and Whitney Kalisz wdroży nową technologię pozwalającą na ograniczenie wytwarzania odpadów oraz ścieków przemysłowych z zawartością chromu w procesie produkcji. Podpisano umowę na dotację o wartości 6 mln zł – poinformował na swojej stronie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
31.01.2023

Ekoinnowacje w OZE

Postępujące zmiany klimatu, rozwój przemysłu i coraz większe zapotrzebowanie na energię stawiają przed nami wiele wyzwań dotyczących ochrony środowiska naturalnego. Innowacje technologiczne, które w powszechnej świadomości raczej nie są kojarzone z ekologią, a może nawet wydają się z nią sprzeczne, w ostatnich latach coraz mocniej skupiają się na poszukiwaniu rozwiązań służących środowisku. Co dokładnie zyskujemy dzięki ekoinnowacjom?
31.01.2023

Chevron inwestuje w technologię wychwytywania CO2

Dostawca rozwiązań w zakresie wychwytywania i usuwania dwutlenku węgla, firma Svante, zebrała 318 milionów USD, aby przyspieszyć produkcję swojej technologii wychwytywania dwutlenku węgla, którą wykorzysta Chevron.
17.12.2022

Innowacyjna technologia CIECH odzysku soli wypadowej zmniejszy emisję chlorków oraz zużycie pary technologicznej

Zespół badawczo-rozwojowy (R&D) Grupy CIECH opracował innowacyjną metodę odzyskiwania tzw. soli wypadowej, powstającej podczas procesu produkcji sody kalcynowanej. Wdrożone w fabryce w Inowrocławiu rozwiązanie pozwala na zmniejszenie emisji chlorków w ściekach o ok. 7,5 tys. ton rocznie.
14.12.2022

Jeden z najdoskonalszych bioreaktorów świata znajduje się w Polsce! [GALERIA]

Niewielka firma z Wielkopolski opracowała prototypowy bioreaktor, pozwalający na przekształcanie małowartościowych odpadów pochodzących z przemysłu rolno-spożywczego w wysokiej jakości białko. Technologia opracowana przez HiProMine angażuje Hermetię illucens – owada potocznie nazywaną „czarnym żołnierzem” w przetwórstwo, które rewolucjonizuje produkcję białka, w tym branżę petfood (karmy dla kotów i psów).
05.12.2022

Bałtyk basenem innowacji?

Ze względu na restrykcyjne normy ograniczające stosowanie statków wykorzystujących paliwo wysokosiarkowe, Bałtyk może stać się poligonem dla innowacji, twierdzą eksperci ABB. Szczególną rolę ma do odegrania zielony wodór, który jest niezbędny w realizacji celów zielonej rewolucji w żegludze.
25.11.2022

7,8 mln euro holenderskiego wsparcia na rozwój morskiej pływającej energii słonecznej

Holendersko-norweska firma SolarDuck i jej partnerzy z konsorcjum otrzymali od Holenderskiej Agencji Przedsiębiorczości (Netherlands Enterprise Agency - RVO) dotację w wysokości 7,8 mln euro na rozwój, testowanie oraz walidację pływającej platformy solarnej Merganser w trudnych warunkach Morza Północnego.
21.11.2022

Okna generujące energię elektryczną?

Całe, naturalne światło wpadające przez okna może pewnego dnia zrobić znacznie więcej niż tylko poprawić nasz nastrój.
15.11.2022

Dwa razy więcej energii - nowe ogniwa litowo-jonowe od polskiego start-upu

Ponad dwa razy więcej energii niż typowe ogniwa litowo-jonowe mają mieścić baterie do urządzeń elektronicznych, wytwarzane przez polskie przedsiębiorstwo - The Batteries. Baterie mają też ładować się w czasie poniżej 10 minut - twierdzą twórcy technologii.
31.10.2022

Polscy naukowcy opracowali wydajne moduły termoelektryczne o gęstości mocy ponad dziesięciokrotnie przewyższającej ogniwa fotowoltaiczne

Moduły termoelektryczne o gęstości mocy ponad dziesięciokrotnie przewyższającej ogniwa fotowoltaiczne opracowali naukowcy z AGH w Krakowie, Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Instytutu Fizyki PAN w Warszawie. Teraz szukają inwestorów, aby zautomatyzować ich produkcję i obniżyć koszty ich wytworzenia.
28.10.2022

Na Morzu Północnym Magseis Fairfield kończy pilotażowy projekt monitoringowy CCS

Magseis Renewables, spółka należąca w całości do Magseis Fairfield, zakończyła akwizycję danych sejsmicznych 3D o wysokiej rozdzielczości na obszarze składowania dwutlenku węgla (CCS) u wybrzeży Norwegii.
10.10.2022

Śląska spółka wyprodukuje panele do modułu stacji kosmicznej Lunar Gateway

Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego (ŚCNTPL) podpisało kontrakt na wytwarzanie paneli strukturalnych służących do budowy jednego z modułów międzynarodowej stacji kosmicznej Lunar Gateway, która zostanie umieszczona na orbicie okołoksiężycowej.
03.10.2022

MFiPR: ponad 20 mln euro trafi do firm na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich

Firmy otrzymają wsparcie z Funduszy Norweskich w ramach konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich”. Wybrano 20 projektów spośród 136 złożonych wniosków, do zwycięzców trafi ponad 20 mln euro - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy I Polityki Regionalnej.
22.09.2022

Wodór z pary wodnej

Wodór ma ogromny potencjał jako czyste, zeroemisyjne paliwo: nie wytwarza żadnych szkodliwych emisji, a także może być wykorzystany do przechowywania energii ze źródeł słonecznych, wiatrowych i pływowych.
22.09.2022

EDP uruchamia Energy Starter 2022, program promujący innowacyjne inicjatywy w sektorze energetycznym

Po uruchomieniu pierwszego modułu, w maju, EDP rozpoczyna teraz drugą fazę wspólnego programu, którego celem jest opracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie energii odnawialnej i zielonego wodoru dla globalnej transformacji energetycznej. Zgłoszenia dla startupów są otwarte do 30 września.
08.09.2022

Siemens dzieli się wiedzą ze studentami MBA

Siemens Polska, Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz Instytut Industry 4.0 współtworzą Studia Podyplomowe MBA Kaizen Industry 4.0 Część specjalistyczna programu będzie bazowała na przykładach z portfolio Siemensa
02.09.2022

Ugreen zaprezentował ładowarki oparte o technologię GaN Tech

Ugreen, ceniony na świecie producent akcesoriów GSM, wprowadził na rynek nową serię ładowarek Nexode opartych o technologię azotku galu (GaN Tech). Seria obejmuje modele ładowarek o mocy 200W, 100W i 65W, które zawierają nawet 6 gniazd typu C i A oraz wspierają wszystkie główne protokoły szybkiego ładowania. Imponująca jest zwłaszcza szybkość ładowania nowych ładowarek, która w przypadku iPhone’ów jest trzy razy większa niż podczas ładowania oryginalnymi ładowarkami od Apple.
01.09.2022

Opatentowana innowacja zmieni na zawsze floating offshore!

Innowacyjna konstrukcja norweskiego start-upu World Wide Wind, w której dwa "przeciwbieżne" wirniki umieszczone są na smukłej konstrukcji wieży-dźwigara, ma sprawić, że koszt energii w tej technologii spadnie poniżej 50 USD/MWh, pisze Darius Snieckus na łamach portalu rechargenews.com.
31.08.2022

Londyńska Econic Tech komercjalizuję technologię przekształcania CO2 w polimery

Londyńska firma Econic Technologies pozyskała 10,4 mln funtów na wsparcie komercjalizacji swojej technologii, która umożliwia wykorzystanie dwutlenku węgla do produkcji polimerów.
24.08.2022

Azjatycki inwestor przemierza Europę na rowerze. Szuka innowacji i chce łączyć przedsiębiorców z obszaru ekologii

Sam o sobie mówi „pedalling investor”, czyli pedałujący inwestor. Jia Hong Shaw, założyciel Turn Off Turn On Ventures, od kilku miesięcy przemierza na elektrycznym rowerze Europę w poszukiwaniu przedsiębiorców i inwestorów, którzy angażują się w walkę ze zmianami klimatu. Jak podkreśla, to jego sposób na łączenie pomysłów i funduszy, dzielenie się doświadczeniami, poznawanie innowacji i zainteresowanie szerszego grona odbiorców tematem ekologii.
22.08.2022

Papierowa bateria aktywowana kroplą wody może zmienić świat jednorazowej elektroniki!

Zespół naukowców z Empa opracował aktywowaną wodą jednorazową - papierową baterię. Naukowcy sugerują, że mogłaby ona zostać wykorzystana do zasilania szerokiej gamy elektroniki jednorazowego użytku o niskim poborze mocy - takiej jak inteligentne etykiety do śledzenia obiektów, czujniki środowiskowe i medyczne urządzenia diagnostyczne - a tym samym zminimalizować ich wpływ na środowisko. Badanie proof-of-principle zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.
15.08.2022

Wydrukuj sobie prąd!

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez University of Surrey, wynika, że innowacyjne podejście do masowej produkcji tanich bloków fundamentowych ogniw słonecznych może doprowadzić do szerokiego przyjęcia paneli słonecznych wykonanych z atramentu perowskitowego - "cudownego materiału".
11.08.2022

Opatentowano sposób na szybsze oczyszczanie ścieków

Naukowcy Politechniki Białostockiej opatentowali sposób wytwarzania tlenowego granulowanego osadu czynnego. Technologia może przyśpieszać biologiczne oczyszczanie wody, a po wdrożeniu - ograniczyć koszty funkcjonowania oczyszczalni ścieków poprzez zmniejszenie ilości kłopotliwego osadu – poinformowała uczelnia.
03.08.2022

OZE jedną z najczęściej wyszukiwanych w internecie dziedzin wspierających innowacyjność

W czerwcu najchętniej wyszukiwanymi hasłami z zakresu innowacyjności i konkurencyjności było "OZE," "projektowanie", "zrównoważony" i "recykling" - podała PARP. Odnawialne źródła energii budzą silne emocje - 38 proc. wzmianek ma wymowę negatywną - dodała.
02.08.2022

Vestas przeznacza 475 mln EUR na swoje innowacyjne

Vestas podpisał z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) kredyt o wartości 475 mln EUR na finansowanie działalności w zakresie badań, rozwoju i innowacji (RDI) do 2025 roku. Prace będą prowadzone głównie w centrach badawczo-rozwojowych Vestas w Aarhus w Danii i Porto w Portugalii.
28.07.2022

Studenci z Politechniki Wrocławskiej zbudowali stanowisko fotowoltaiczne wytwarzające i magazynujące wodór

Studenckie Koło Naukowe „Płomień” skonstruowało stanowisko fotowoltaiczne wyposażone w część do wytwarzania, magazynowania i zagospodarowania wodoru. Młodzi inżynierowie prowadzą też badania sprawności paneli w zależności od naturalnych zabrudzeń, zacienienia czy temperatury paneli.
25.07.2022

Okna biopanelowe z alg wytwarzają prąd, tlen i biomasę oraz pochłaniają CO2

Pięknie zaprojektowane, generujące energię biopanele, które pochłaniają dwutlenek węgla i wypompowują biomasę, którą można wykorzystać jako paliwo lub nawóz – to pomysł meksykańskiego startupu Greenfluidics i jego wzbogaconych o nanotechnologię paneli budowlanych z bioreaktorem mikroalg.
18.07.2022

Quorum Software przedstawia globalną wizję z Quorum Energy Suite

Nowy ujednolicony pakiet połączy ludzi, przepływy pracy i systemy w całym ekosystemie energetycznym. Spółka Quorum Software (Quorum), międzynarodowy dostawca oprogramowania dla przemysłu energetycznego, przedstawia swoją rozbudowaną ogólnoświatową wizję obejmującą Quorum Energy Suite (QES), kompleksowe portfolio rozwiązań, które posłużą jako podstawa innowacji i wzrostu.
14.07.2022

Wybrano Polskie Produkty Przyszłości. Wśród nagrodzonych m.in. nanomembrany do oczyszczania wody

Innowacyjne nanomembrany do oczyszczania i odsalania wody, a także personalizowane protezy kończyn, opracowane przez naukowców z Politechniki Poznańskiej – tym projektom przyznano główne nagrody w konkursie Polski Produkt Przyszłości, organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Łącznie nagrodzono 18 innowacji spośród 163 zgłoszonych projektów.
11.07.2022

MAREWIND - przedłużenie żywotności komponentów offshore wind

W ciągu ostatnich 15 lat energetyka wiatrowa doświadczyła w Europie niezwykłego wzrostu, pozycjonując stary kontynent jako lidera na globalnym rynku morskiej energetyki wiatrowej z obecną skumulowaną mocą zainstalowaną 22 072 MW. Niemniej jednak funkcjonalne i strukturalne komponenty morskiej energetyki są narażone na liczne mechanizmy uszkodzeń zarówno materiałów jak i powłok. Korozja i zmęczenie wpływają na żywotność konstrukcji offshore, gdzie czynniki środowiskowe takie jak wilgoć, promieniowanie UV, ścieranie i erozja już sp
05.07.2022

Bank BNP Paribas szuka wśród startupów narzędzia do liczenia śladu węglowego dla firm

Bank BNP Paribas planuje zaoferować swoim Klientom z sektora MŚP oraz Klientom korporacyjnym narzędzie umożliwiające samodzielne i kompleksowe liczenie śladu węglowego w łańcuchu dostaw wg standardów Komisji Europejskiej. Zaprasza startupy, które wspólnie z nim chciałyby rozwinąć takie narzędzie, do udziału w nowej edycji autorskiego programu Office Hours. Zgłoszenia można przesyłać do 10 lipca.
27.06.2022

Gdyński startup pomoże w tworzeniu rolnictwa na Marsie [GALERIA]

Kiedy wyobrażamy sobie Marsa, myślimy o odległej czerwonej planecie. Jednak za sprawą firmy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia staje się on nam zdecydowanie bliższy. A to wszystko dzięki powstałemu w Gdyni nanoproszkowi NanoboosteX – opracowanemu z użyciem nanotechnologii, dzięki któremu będzie możliwa naturalna uprawa żywności na innych planetach.
23.06.2022

Jak w pełni wykorzystać potencjał automatyki przemysłowej?

Świat automatyki przemysłowej rządzi się swoimi prawami. Tu – inaczej niż w przypadku komputerów osobistych (PC) – systemy operacyjne i aplikacje są ściśle związane z oprogramowaniem narzędziowym konkretnego producenta. Na ogół, gdy użytkownicy i projektanci wybierają producenta sprzętu, wybór ten automatycznie definiuje środowisko programowania. Aplikacje opracowane dla jednej platformy zwykle nie działają więc na innej. Oznacza to, że cały proces projektowania systemu sterowania jest ukierunkowany sprzętowo.
22.06.2022

Lego układa przyszłość zrównoważonymi klockami i wodorem

Duński producent, najsłynniejszych na świecie klocków otworzył swoją nową główną siedzibę… z klocków Lego pochodzących z recyklingu. Do budowy wszystkich zewnętrznych mebli wykorzystano 5 000 kg Lego pochodzących z recyklingu. Firma zobowiązała się do otwarcia w USA fabryki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla.
20.06.2022

RWE pierwsze na świecie, innowacyjne stalowe kołnierze zainstalowane na farmie wiatrowej Kaskasi

Innowacyjna technologia fundamentowania świętuje swoją premierę na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi należącej do RWE: Po raz pierwszy w branży energetyki odnawialnej wokół fundamentu monopala na poziomie dna morskiego zainstalowano specjalne kołnierze. Monopale kołnierzowe to konstrukcja oparta na patencie RWE. Nowe rozwiązanie zapewni dodatkowe podparcie dla obciążeń bocznych, zwiększy nośność i poprawi integralność strukturalną całego fundamentu. Prace instalacyjne zostały wykonane przez firmę DEME Offshore.
18.06.2022

Cement z materiałów z recyklingu pomoże zmniejszyć ślad węglowy w budownictwie [WIDEO]

Cement to podstawowy materiał budowlany, któremu zawdzięczamy powstanie całej infrastruktury. Dlatego redukcja jego śladu węglowego ma ogromne znaczenie dla przyspieszenia dekarbonizacji budownictwa. Firma Lafarge wprowadza na rynek kolejny cement z rodziny ECOPlanet - CEM V produkowany przy dużym udziale materiałów z recyklingu, dzięki czemu ma on o 40% niższy ślad węglowy.
07.06.2022

Inauguracja Branżowego Punktu Kontaktowego „Inteligentna i czysta mobilność”

Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa zainaugurował działalność Branżowego Punktu Kontaktowego „Inteligentna i czysta mobilność”. Jego zadaniem będzie wsparcie przedsiębiorców i naukowców w unijnym programie Horyzont Europa.
07.06.2022

MAG Offshore prezentuje nową jednostkę Hydromag 1. Jaką rolę odegra w budowie farm na morzu? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Właścicielem katamaranu jest Morska Agencja Gdynia, a jego operatorem MAG Offshore. Jednostka pracowała m.in. przy budowie Baltic Pipe. Jaką rolę widzą dla niej nowi właściciele w budowie polskich morskich farm wiatrowych?
06.06.2022

Smocza łuska zasili ekologiczny kampus Google w Dolinie Krzemowej [WIDEO]

Kampus został pokryty łącznie 90 000 panelami fotowoltaicznymi „pierwszymi w swoim rodzaju” w kształcie smoczej łuski.
01.06.2022

Już milion osób ma odnowionego smartfona od Swappie. To najszybciej rozwijająca się firma w Europie

Fińska firma właśnie sprzedała używanego iPhone’a, którego wcześniej samodzielnie odnowiła, milionowemu użytkownikowi. W ciągu sześciu lat z kilkuosobowego startupu zmieniła się w lidera gospodarki cyrkularnej, zatrudniającego ponad 1200 osób. Swappie zajęło 1 miejsce w rankingu dziennika Financial Times jako najszybciej rozwijająca się firma w Europie.
25.05.2022

Ekokonopie - o uprawie i przyszłości rynku [WYWIAD, WIDEO, GALERIA]

Konopie przemysłowe, niepsychoaktywny kuzyn konopi, mogą być wykorzystywane do produkcji praktycznie w każdej gałęzi gospodarki, od żywności po włókno, biodegradowalne materiały budowlane i biopaliwa. Jeden z produktów ubocznych konopi, kannabidiol (CBD), zyskał ogromną popularność, ponieważ ludzie odkryli, że CBD może być stosowany w leczeniu wielu problemów zdrowotnych. Według najnowszego badania Forbes Health przeprowadzonego przez OnePoll wśród 2000 dorosłych Amerykanów, 60 proc. z nich spróbowało tego produktu. Ludzie używaj
19.05.2022

Nowe badanie IDC i Schneider Electric wskazuje na wyzwania związane z przetwarzaniem brzegowym (Edge Computing)

Analiza podkreśla znaczenie strategicznego podejścia dla wykorzystania rozwiązań związanych z możliwościami funkcji Edge Computing w niedalekiej przyszłości.
16.05.2022

Politechnika Warszawska i nanoEMI mają sposób na zanieczyszczenie elektrosmogiem

Zespół pod kierunkiem prof. Mariusza Zdrojka z Wydziału Fizyki pracuje nad stworzeniem materiału, który będzie tłumił szkodliwe promieniowanie mikrofalowe. Ma być tani, lekki i na tyle elastyczny, by łatwo go dostosować do różnych produktów.
12.05.2022

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud rozpoczynają strategiczną współpracę nad innowacjami w sektorze energetyki i internetu rzeczy (IoT)

Columbus Energy i Saule Technologies zawarły z Google Cloud umowę o strategicznej współpracy przy tworzeniu nowych produktów wykorzystujących perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne oraz rozwiązań z dziedziny energetyki rozproszonej i internetu rzeczy. Google Cloud będzie również partnerem technologicznym obu firm, dostarczającym im usługi chmury obliczeniowej.
11.05.2022

PKP Energetyka z nowatorskim systemem magazynowania energii opartym o „zielony” wodór

W ramach projektu badawczo-rozwojowego przy podstacji trakcyjnej Garbce powstanie system do magazynowania energii oparty o wodór produkowany dzięki energii z farmy słonecznej. Jest to kolejny krok w kierunku rozwoju kolei opartej na odnawialnych źródłach energii. PKP Energetyka podpisała właśnie umowę z dostawcą kompletu komponentów do budowy tego układu wodorowego. Uruchomienie instalacji zaplanowano na 2023 rok.
11.05.2022

Rewolucyjny wynalazek z Gdyni, pomoże odsalać i oczyszczać wodę! [WIDEO]

Tales z Miletu, antyczny grecki filozof i matematyk mawiał, że woda jest początkiem wszechrzeczy. Współcześnie dostęp do wody pitnej stanowi jedno z naturalnych praw każdego człowieka, jednak na naszej planecie znajduje się wiele miejsc, w których jest on utrudniony. Dlatego z pomocą przychodzi startup z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia i jego rewolucyjne Nanomembrany, oczyszczające i odsalające słoną wodę, w wodę pitną w ciągu zaledwie 2 minut.
09.05.2022

Innowacyjna nanotechnologia z Gdyni podbije kosmos i zadba o klimat

Nanoseen, polska firma, plasująca się w światowej czołówce start-upów z branży inżynierii chemicznej, otwiera swoją siedzibę w Gdyni. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym będzie rozwijać i wdrażać swoje innowacje z dziedziny nanotechnologii. Dzięki ich rozwiązaniom łatwiej poradzimy sobie ze skutkami zmian klimatycznych i sprawniej podbijemy kosmos.
08.05.2022

Zielona chemia - to się opłaca - PCC EXOL

Prawie 50% przychodów firmy, to sprzedaż produktów zielonej chemii. Na koniec 2021 roku zielona oferta obejmowała ponad 100 różnych produktów. Są to głównie surowce chemiczne i dodatki do różnego rodzaju kosmetyków i detergentów, oparte na biodegradowalnych surowcach pochodzenia naturalnego i co ważne, w których produkcji wykorzystywane są odnawialne źródła energii.
08.05.2022

Nadprzewodząca dioda ma odmienić komputery i zmniejszyć zużycie energii

Badaczom udało się opracować nadprzewodzącą diodę, co do tej pory uważano za niewykonalne. Z czasem takie urządzenia mają uczynić komputery wielokrotnie szybszymi i oszczędniejszymi.
06.05.2022

ZKlaster Dystrybucja opracował autorską metodę kompensacji mocy biernej

Działający w ramach zgorzeleckiego klastra Zklaster Dystrybucja opracował autorską metodę kompensacji mocy biernej. Została ona przedstawiona podczas Huawei Digital Power Conference, które odbyło się 28.04.2022 w Warszawie.
04.05.2022

Drukarki 3D ratują rafy koralowe!

Nowa metoda pozwala na wydruk złożonych, dopasowanych do danego miejsca, ceramicznych fragmentów raf wspierających odbudowę uszkodzonych ekosystemów. Pierwsze takie struktury wspierają przyrodę w Zatoce Ejlackiej.
03.05.2022

Czy floating offshore zawładnie rynkiem morskiej energetyki? RAPORT GWEC [WIDEO]

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
03.05.2022

Innowacje czerpią z natury

Czy wiesz, co łączy gekona z taśmą klejącą, a żyrafę – z opaską uciskową? Poznaj niezwykłe właściwości zwierzęcych organizmów, które zainspirowały naukowców do stworzenia innowacyjnych produktów!
21.04.2022

"Inteligentne piętro" na Politechnice Łódzkiej oszczędzi energię

W Katedrze Aparatów Elektrycznych Politechniki Łódzkiej zainaugurowano w czwartek działanie "inteligentnego piętra". Zainstalowane w budynku inteligentne systemy mają pozwolić naukowcom i studentom poznać sposoby praktycznego tworzenia rozwiązań dla automatyki obiektów typu smart.
14.04.2022

Energa - w Przywidzu powstaje wyspa energetyczna

W ramach projektu SERENE, finansowanego z programu UE Horyzont 2020, zostaną opracowane oraz zademonstrowane opłacalne i zorientowane na konsumenta/prosumenta energii elektrycznej i cieplnej rozwiązania, umożliwiające miejscowym społecznościom zaspokojenie ich potrzeb energetycznych z lokalnych źródeł odnawialnych. Celem projektu jest utworzenie zintegrowanych tzw. „wysp energetycznych” w trzech lokalizacjach w Europie: Skanderborg (Dania), Olst (Holandia) i Przywidz (Polska).
13.04.2022

Bezemisyjna produkcja ciepła, wodoru, amoniaku z wykorzystaniem reaktora wysokotemperaturowego

Narodowe Centrum Badań Jądrowych bierze udział w realizacji międzynarodowego projektu GEMINI 4.0 realizowanego przez ponad 20 instytucji z Europy, Azji i USA. Partnerzy opracują koncepcję wykorzystania reaktora wysokotemperaturowego do bezemisyjnej produkcji ciepła technologicznego i komunalnego, wodoru, amoniaku i innych zastosowań.
07.04.2022

Ekouprawy w centrum miasta? Czesi budują największą farmę akwaponiczną w Europie [GALERIA,WIDEO]

W pełni zautomatyzowana farma w Brnie-Herspicach pokazuje przyszłość rolnictwa na terenach miejskich. Czeska firma Future Farming buduje w Brnie największą pionową farmę akwaponiczną w Europie. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na świeżą, lokalną żywność i zrównoważoną produkcję.
05.04.2022

Elektromobilność w lotnictwie - w powietrze wzbił się motoszybowiec z napędem elektrycznym od Politechniki Warszawskiej

Zespół z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa opracował PW-X10 – doświadczalną, latającą dwumiejscową platformę z napędem elektrycznym. Maszyna znajduje się na wyposażeniu Ośrodka Badań Lotniczych „OBLOT” Politechniki Warszawskiej, zlokalizowanego na terenie lotniska w Sierakowie pod Przasnyszem.
31.03.2022

Energooszczędne dachy pomagają w zdobyciu renomowanego certyfikatu

BREEAM, LEED czy Zielony Dom to tylko przykłady wielokryteriowych systemów oceny, jakiej poddawane są budynki. Uzyskanie jednego z tych renomowanych certyfikatów świadczy o tym, że nieruchomość została wybudowana z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Dach jest jednym z kluczowych elementów dla energooszczędności budynku, więc jego odpowiednie zaprojektowanie wraz z użyciem najwyższej jakości materiałów przyczynia się do podniesienia standardu obiektu i pomaga w zdobyciu pożądanego świadectwa.
21.03.2022

Pierwsze laboratorium zielonych paliw Grupy Azoty ZAK

Grupa Azoty ZAK uzyskała pozwolenie na budowę pierwszego w tej części Europy laboratorium paliw alternatywnych; budowa ma rozpocząć się w maju br., a zakończyć w 2023 r. - poinformowała PAP Grupa Azoty. Laboratorium stanie się ważnym ogniwem w rozwoju gospodarki wodorowej - podkreślono.
17.03.2022

Napędzanie rewolucji wodorowej natężeniem prądu

Wykrywając zmiany w natężeniu prądu, można zidentyfikować stany awaryjne spowodowane niewłaściwym poziomem wody. Może to doprowadzić do opłacalnego i zrównoważonego wytwarzania energii dla pojazdów elektrycznych.
15.03.2022

Baterie informacyjne? – innowacyjny sposób magazynowania zielonej energii

Sektor energetyki odnawialnej od wielu lat boryka się z problemem nieciągłości produkcji. Większość źródeł odnawialnych jak słońce czy wiatr jest uwarunkowana parametrami meteorologicznymi – słońce nie dostarcza energii w nocy, a z kolei prędkość wiatru jest zmienna w czasie. Magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii przy korzystnych warunkach atmosferycznych stanowi nie lada wyzwanie dla producentów energii. Czy lepsze akumulatory są kluczem do rozwiązania problemu nieciągłości poprzez magazynowanie energii?
14.03.2022

Politechnika Białostocka i ORLEN Asfalt będą pracować nad technologiami drogowymi przyjaznymi dla środowiska [WIDEO]

Wymiana doświadczeń i wspólna praca nad rozwojem nowych technologii drogowych przyjaznych środowisku – to najważniejsze cele porozumienia podpisanego między ORLEN Asfalt i Politechniką Białostocką. Projekty badawcze, które zostaną uruchomione dzięki współpracy z uczelnią, to także szansa na systematyczne unowocześnianie nawierzchni drogowych.
18.02.2022

Hybrydowy napęd kontenerowców

Kontenerowce mogą zużywać mniej paliwa, zyskać lepsze zdolności manewrowe, a nawigacja nimi będzie bezpieczniejsza po wprowadzeniu usprawnień, nad którymi pracują m.in. polscy inżynierowie, w ramach konsorcjum naukowo-przemysłowego. Zmiany będą dotyczyły m.in. śrub okrętowych.
16.02.2022

Nabór na innowacyjne projekty wodorowe od 18 marca

Innowacje w obszarze produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru jako pierwsze uzyskają wsparcie w ramach programu „Nowa Energia”, który uruchamia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym naborze zostanie udostępnione wsparcie w wysokości 300 mln zł.
14.02.2022

Aplikacja z harmonogramem wywozu odpadów [WIDEO]

Mieszkańcy miejscowości z gmin należących do Związku Celowego Gmin MG-6 – Gorzowa Wlkp. i ościennych - mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji pn. "Kiedy śmieci". Zawiera ona harmonogram odbioru odpadów i może przypomnieć, jaki rodzaj śmieci należy przygotować do odbioru.
11.02.2022

Badanie: glony glebowe wychwytują około 3,6 gigaton węgla rocznie

Glony glebowe wychwytują około 3,6 gigaton węgla rocznie, co odpowiada 30 proc. emisji dwutlenku węgla wytwarzanym przez człowieka - ustalili naukowcy z międzynarodowego konsorcjum, do którego należy Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wyniki badania opublikowano w New Phytologist.
03.02.2022

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad ekologicznym systemem chłodzenia

Budowę zasilanego energią odnawialną urządzenia chłodniczego o mocy 70 kW, połączonego z magazynem energii, zakłada projekt ekologicznego systemu alternatywnego chłodzenia, nad którym pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.
03.02.2022

Zatwierdzona do użytku wraz z komponentami hybrydowa platforma pływająca [WIDEO]

Prototyp hybrydowej, zbudowanej z betonu oraz tworzyw sztucznych, wraz z komponentami - innowacyjnej hybrydowej pływającej platformy został zatwierdzony jako jedna z technologii do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
02.02.2022

Nowa metoda obserwacji np. "kosmicznych śmieci" opracowana na PW

Koncepcję obserwacji obiektów kosmicznych bez użycia wyspecjalizowanych nadajników opracowali naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Pozwoli ona na szybkie i precyzyjne wyznaczenie pozycji stacji kosmicznych, satelitów czy tzw. kosmicznych śmieci, bez względu na porę dnia czy panujące warunki atmosferyczne.
02.02.2022

MRiT: m.in. wzrost cen energii tematem rozmów ministra Nowaka w Paryżu

Sprawiedliwa transformacja energetyczna, wzrost cen energii, konkurencyjność europejskiego przemysłu - to główne tematy rozmów ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka z jego francuskimi odpowiednikami Bruno Le Mairem i Agnes Pannier-Runacher - przekazał resort.
25.01.2022

Nowoczesność, ekologia czy luksus? - Drewno niejedno ma imię

Zastosowanie naturalnych materiałów w aranżacji wnętrz jest architektoniczną odpowiedzią na typowo biologiczną potrzebę regularnego obcowania z naturą. Kamień i drewno to surowce pozwalające zaprojektować wnętrza ponadczasowe, świadczące o klasie i dobrym smaku inwestora, ale jednocześnie emanujące ciepłem i sprawiające, że przebywanie w nich jest po prostu przyjemne.
24.01.2022

PARP: 9,35 mln euro na innowacje dotyczące wód śródlądowych lub morskich

Rusza nowa edycja konkursu dla firm na innowacje dotyczące wód śródlądowych lub morskich - poinformowała w środę Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Do dyspozycji przedsiębiorców jest 9,35 mln euro z Funduszy Norweskich.
12.01.2022

Największy europejski port śródlądowy stanie się pionierem w dziedzinie wodoru

Rolls-Royce twierdzi, że zapewni neutralne dla klimatu dostawy energii do budowanego obecnie terminalu kontenerowego w porcie Duisburg w Niemczech.
04.01.2022

Zimą krakowskie ulice zostaną posypane fusami z kawy

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie poszukuje kawiarni, które będą przekazywać fusy z kawy z przeznaczeniem do zimowego utrzymania ścieżek i alejek w parkach. Pomysł na takie ich wykorzystanie przyszedł ze Lwowa i był już z powodzeniem testowany zeszłej zimy.
04.01.2022

„Nanoczekoladki” innowacyjnym magazynem wodoru

Bezpieczne magazynowanie wodoru to jedno z największych wyzwań związanych z tym obiecującym paliwem. Nanocząstki o strukturze czekoladki mogą być rozwiązaniem tego problemu – informują naukowcy na łamach pisma „ACS Nano”.
04.01.2022

COSCO w ramach rozbudowy portu Tianjin uruchamia pierwszy terminal o zerowej emisji

COSCO Shipping Ports, duży chiński globalny operator portowy, podkreślił uruchomienie w północnym porcie Tianjin, swojego nowego terminalu o zerowej emisji dwutlenku węgla. Według firmy terminal stał się samowystarczalny, wykorzystując czystą energię do swoich operacji. Jest to część ogólnych wysiłków firmy w celu rozszerzenia działalności w Tianjin i swojego zrównoważonego rozwoju.
03.01.2022

PGNiG: na złożu Aerfugl ruszył innowacyjny gazociąg

PGNiG wraz z partnerami koncesyjnymi na złożu Aerfugl na szelfie norweskim odebrali pierwszą nitkę podgrzewanego gazociągu łączącego otwory z pływającą jednostką produkcyjno-magazynującą. Ogrzewanie zapobiegnie zatykaniu gazociągu tzw. lodem metanowym. To najdłuższa taka instalacja na świecie.
30.12.2021

PKN ORLEN potwierdza zaangażowanie w rozwój technologii gazowej w Gdańsku

PKN ORLEN, wspólnie z Energą i Grupą LOTOS, kontynuuje prace nad projektem związanym z budową elektrowni gazowo-parowej w Gdańsku. Spółki podpisały aneks do listu intencyjnego, przedłużając jego obowiązywanie do końca 2022 roku, zgodnie z którym będą kontynuowały analizy możliwości i warunków realizacji wspólnego projektu. Inwestycja, której moc elektryczna szacowana jest na ok. 450 MW, będzie stabilnym i nowoczesnym źródłem energii cieplnej i elektrycznej pochodzącej z gazu ziemnego, umożliwiającym bilansowanie energii z OZE i w
30.12.2021

Pierwszy na świecie projekt Engie do magazynowania wodoru z MFW w podmorskich kawernach

Tractebel twierdzi, że formacje solne mogłyby przechowywać zielony H2 przetwarzany na morzu, aby pomóc w wyrównaniu podaży i popytu na ten surowiec.
27.12.2021

Firma 3Bird jeszcze skuteczniej zbada wpływ morskich farm wiatrowych na ptaki migrujące przy użyciu stabilizowanego radaru

Firma 3Bird K . Gajko J. Ksepko sp. j. z Białegostoku osiągnęła przełom w opracowaniu i wdrożeniu innowacyjnej usługi – platformy stabilizacyjnej w ramach projektu „Badania morskie nad ptakami migrującymi przy użyciu stabilizowanego radaru ornitologicznego”. Właśnie zakończyły się testy platformy stabilizacyjnej.
16.12.2021

Startuje program „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich - Blue Growth”

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) informuje, że dzięki zwiększeniu budżetu na program „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” projekty z listy rezerwowej, w ramach schematu „Technologii przyjaznych środowisku”, zostały rekomendowane do wsparcia. Dodatkowe środki finansowe zostaną także wykorzystane na sfinansowanie nowej edycji konkursu w schemacie „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich - Blue Growth”.
14.12.2021

DS Smith zastąpiło już 170 mln plastikowych opakowań używanych w przemyśle, supermarketach i sprzedaży detalicznej

DS Smith, wiodący dostawca przyjaznych środowisku opakowań zamierza do 2025 roku wymienić ponad miliard opakowań z tworzyw sztucznych na swoje rozwiązania z tektury przeznaczone dla supermarketów i sprzedawców internetowych na całym świecie. Jest to część działań zgodnych z wprowadzoną w ubiegłym roku Strategią Zrównoważonego Rozwoju „Na Teraz. I na Przyszłość”. W jej ramach firma zastąpiła już 170 milionów sztuk tworzyw sztucznych.
13.12.2021

Polacy z innowacyjną aparaturą pomiarową do badań jakości koksu

Jakość koksu określa się na podstawie dwóch składników: reakcyjności i wytrzymałości. Oba mają duże przełożenie na przemysł metalurgiczny, m.in. na wydajność i bezpieczeństwo procesu produkcji stali. Od lat 90. autorską aparaturą pomiarową do badania jakości koksu – jako jeden z niewielu na świecie – dysponuje warszawski Instytut Tele- i Radiotechniczny, należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz. Rozwiązanie stworzone przez polskich badaczy funkcjonuje w koksowniach i hutach w kilkunastu krajach świata.
10.12.2021

Polscy naukowcy będą badać fotowoltaikę przy użyciu "sztucznego słońca"

Politechnika Świętokrzyska (PŚk) wzbogaciła swoje laboratoria o "sztuczne słońce". Specjalistyczne urządzenie symulujące światło słoneczne umożliwi badania m.in. efektywności paneli fotowoltaicznych – poinformowała w czwartek kielecka uczelnia.
10.12.2021

Smart city to nie tylko ekologia, ale i oszczędność

Smart city jest sposobem na to, żeby pieniądze oszczędzać, a nie wydawać na przykład w zakresie energii elektrycznej. To wielki potencjał na rozwój tej technologii i oszczędzanie – powiedział PAP w poniedziałek na Szczycie Cyfrowym ONZ - IGF 2021 w Katowicach sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński.
07.12.2021

Siemens uruchamia nowe narzędzie do śledzenia rzeczywistego śladu węglowego swoich produktów

Siemens opracował nowe narzędzie do śledzenia prawdziwego śladu węglowego produktu, biorąc pod uwagę zarówno jego produkcję, jak i łańcuch dostaw. Obraz wpływu na środowisko poszczególnych elementów łańcucha dostaw – będzie od tej pory ogólnodostępny.
01.12.2021

Kawa ma usprawnić baterie do pojazdów elektrycznych

Naukowcy z Indonezji wytworzyli ze zużytej mielonej kawy grafen, który może ich zdaniem pomóc obniżyć wagę baterii stosowanych w pojazdach elektrycznych i skrócić czas ich ładowania – podała w poniedziałek singapurska stacja telewizyjna CNA.
23.11.2021

Wzrosły straty w offshore wind. Kluczowe kontrole jakości, wyzwaniem pozostają kable

Jak wynika z raportu „Uncharted Waters” na temat roszczeń ubezpieczeniowych w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, łączna wartość strat rynkowych w tym sektorze wzrosła z poziomu 124 milionów funtów w latach 2010-2015 do 500 milionów funtów do 2020 roku. Większość strat spowodowana jest błędami wykonawców oraz wadami komponentów.
16.11.2021

Atom rozwiązaniem dla statków i prawdziwego "zera netto"

Światowa żegluga może zmniejszyć emisyjność tylko wtedy, gdy będzie ją na to stać i gdy wszystkie kraje wprowadzą odpowiednie przepisy, a to jest duże wyzwanie. CORE-POWER, rozwiewa wiele obaw, jakie ludzie mogą mieć w związku z zastosowaniem energii jądrowej na morzu.
16.11.2021

Veolia Energia Poznań zainstaluje na poznańskich osiedlach urządzenia do odzysku ciepła

Oszczędność ciepła w blokach z wielkiej płyty na poznańskich osiedlach – taki ma być efekt współpracy spółki Veolia Energia Poznań ze Spółdzielnią Mieszkaniową Osiedle Młodych. Spółka zainstaluje w budynkach innowacyjne urządzenia do odzysku ciepła.
10.11.2021

Solar CarPort od Saule na premierze elektrycznego BMW iX w Poznaniu

Nowe, w pełni elektryczne BMW iX może być ładowane w stacji Solar CarPort. Podczas sobotniego wieczoru elektromobilności w BMW Smorawiński zaprezentowano najnowszy model BMW iX wraz z możliwością jego ładowania w innowacyjnej stacji od firmy Saule Technologies.
08.11.2021

Polenergia inwestuje w Edison Energia

Polenergia - największa polska prywatna grupa energetyczna - podpisała przedwstępną umowę nabycia 100 proc. akcji spółki Edison Energia. Połączenie sił obu spółek pozwoli Polenergii na znaczne zwiększenie udziału w dynamicznie rozwijającym się w Polsce obszarze szeroko rozumianej energetyki rozproszonej. Transakcja uwarunkowana jest uzyskaniem zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
05.11.2021

Famur wyemitował "zielone" obligacje o wartości 400 mln zł

Grupa Famur, która w maju br. ogłosiła strategię tzw. zielonej transformacji, wyemitowała obligacje o łącznej wartości nominalnej 400 mln zł. Pozyskane środki mają być przeznaczone na finansowanie rozwoju, zakupu, budowy i eksploatacji inwestycji, zakwalifikowanych jako tzw. zielone projekty.
04.11.2021

Ponad 40 państw uzgodniło przyspieszenie rozwoju czystych technologii

Ponad 40 państw uzgodniło we wtorek podczas trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 zaproponowany przez Wielką Brytanię plan mający na celu przyspieszenie rozwoju przystępnych cenowo czystych technologii na całym świecie do 2030 r.
03.11.2021

Jasna strona… betonozy, czyli porozmawiajmy o mądrej retencji

Zarządzanie i zagospodarowanie wód opadowych to wyzwanie dla ochrony skromnych zasobów wód podziemnych w Polsce. Tych nam coraz bardziej brakuje, a spożywamy raptem 2% wody z całkowitej ilości wytwarzanej przez wodociągi. Pozostałe 98% to potrzeby przemysłu (głownie procesów produkcyjnych), rolnictwa oraz potrzeby komunalne. Czyż nie warto zmieniać struktury tego zapotrzebowania poprzez efektywne wykorzystanie wód opadowych?
02.11.2021

BGK sygnatariuszem polskiego porozumienia wodorowego

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka, sygnowała Polskie porozumienie wodorowe. Przystąpienie BGK do Porozumienia wpisuje się w nową strategię Banku, która stawia nacisk na realizację projektów wspierających zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Potwierdza także zaangażowanie Banku w realizację postulatów inicjatywy 3W, ogłoszonej niedawno przez BGK.
16.10.2021

Gdynia o Zielonym Ładzie i wyzwaniach klimatycznych

Jaka jest filozofia i sens Europejskiego Zielonego Ładu? W jaki sposób wpłynie on na rozwój Pomorza? Jak dokładnie będzie wyglądać zielona transformacja i kogo dotknie w największym stopniu? Te i inne pytania padają na łamach najnowszego numeru Pomorskiego Thinklettera Kongresu Obywatelskiego. W publikacji pt. „Sens i drogi do Zielonego Ładu” głos zabierają również wiceprezydenci Gdyni – Katarzyna Gruszecka-Spychała i Michał Guć.
16.10.2021

Inteligentne miasta w dobie pandemii

Obraz Gdyni jako inteligentnego miasta przyszłości był tematem jednego z paneli w ramach XIII Smart City Forum, które odbyło się w Warszawie. Nasze miasto reprezentował podczas niego Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. Po raz kolejny eksperci oraz specjaliści zajmujący się tematyką smart city spotkali się, by zaakcentować najistotniejsze tematy i przedstawić przykłady praktycznych rozwiązań w Polsce i na świecie.
15.10.2021

Prezydent Łodzi: samorządowcy powinni uczestniczyć w kształtowaniu zobowiązań klimatycznych

Zielona transformacja może się powieść tylko wtedy, gdy władze lokalne i regionalne staną się partnerem światowych i krajowych przywódców; samorządowcy powinni uczestniczyć w kształtowaniu przyjmowanych zobowiązań klimatycznych – podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na posiedzeniu Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.
15.10.2021

Strategiczne partnerstwo Grupy Azoty i Microsoft na rzecz wykorzystania chmury i sztucznej inteligencji w rolnictwie

Grupa Azoty i Microsoft podpisały porozumienie na rzecz wykorzystania chmury m.in. w zakresie rolnictwa precyzyjnego, inkubowania inicjatyw technologicznych, zmieniających sektor produkcji oraz rozwoju kompetencji pracowników Grupy. Moc obliczeniowa i zaawansowana analiza umożliwią wdrożenie efektywniejszych działań, których celem będzie optymalizacja biznesu Grupy Azoty i zrównoważony rozwój organizacji.
14.10.2021

Na Politechnice Gdańskiej powstało nowoczesne laboratorium metrologiczne

Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej otwarto we wtorek nowoczesne laboratorium metrologiczne - poinformowało biuro prasowe uczelni. Pracownia wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt, m.in. maszyny współrzędnościowe, optyczne systemy pomiarowe 2D i 3D.
13.10.2021

Wiceminister Ireneusz Zyska podczas prezentacji laureatów GreenEvo na targach WETEX w Dubaju

Podczas trwających w ramach Expo 2020 targów WETEX odbył się panel „Meet GreenEvo companies - reliable suppliers of smart eco-friendly solutions whose effectiveness is guaranteed by the government of Poland”. Spotkanie, które miało miejsce 6 października 2021 r. otworzył wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
08.10.2021

MRiRW: podpisanie umowy ws. wykorzystania dronów w rolnictwie

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisały w czwartek w resorcie rolnictwa list intencyjny dotyczący wykorzystania dronów w rolnictwie.
08.10.2021

Transformacja cyfrowa w budownictwie: oszczędność czasu, kosztów i droga do czystszego powietrza

Jedna procedura budowlana generuje aż 22,5 ton papieru – mówi Dorota Cabańska z GUNB. Serwis e-Budownictwo, którego nowa wersja została uruchomiona 1 października 2021 r., umożliwi inwestorom m.in. wypełnienie i złożenie w formie elektronicznej 23 wniosków związanych z procesem budowlanym, przesłanie projektu budowlanego w formie cyfrowej, prowadzenie elektronicznego dziennika budowy, a nawet zamówienie wizyty kominiarza.
08.10.2021

Politechnika Białostocka zacieśnia współpracę z podlaskimi parkami narodowymi

Nowe urządzenia, np. do koszenia podmokłych łąk czy monitoringu wód mają być efektem jeszcze bliższej niż dotychczas współpracy Politechniki Białostockiej z czterema podlaskimi parkami narodowymi. We wtorek w Białymstoku władze uczelni i dyrektorzy parków podpisali porozumienie o współpracy.
06.10.2021

Wystartował wodorowy projekt VETNI

Grupa LOTOS, w konsorcjum z Instytutem Energetyki oraz Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, uruchomiła nowy projekt wodorowy o wartości blisko 10 mln zł. Jego celem jest skonstruowanie pilotażowej instalacji w oparciu o elektrolizery stałotlenkowe (SOE). Oficjalny kick-off projektu zorganizowano pod koniec września br. w Jaśle, gdzie docelowo stanie wspomniana instalacja.
30.09.2021

Australijski start-up tworzy najbardziej wydajne ogniwo słoneczne na świecie zastępując srebro miedzią

Główny inżynier start-upu Vince Allen wiedział, że on i jego zespół dokonali w swoich laboratoriach czegoś wyjątkowego.
26.09.2021

PKN Orlen wystartował z drugą rundą programu akceleracyjnego

W I rundzie Programu Orlen Skylight accelerator udział wzięło ponad 100 startupów z kraju i zagranicy. Przedsiębiorcy, którzy przejdą pozytywnie proces oceny potencjału technologicznego i biznesowego zostaną zakwalifikowani do etapu pilotażowego. Wtedy uzyskają dostęp zarówno do infrastruktury operacyjnej Grupy Orlen, a także wsparcie ekspertów koncernu i mentorów zewnętrznych. OD 20 września br. można aplikować do II rundy programu.
20.09.2021

Nieoczywista współpraca – wodór i odnawialne źródła energii

Głównym źródłem energii elektrycznej jutra będzie wodór czy może przyszłość zdominują wiatraki oraz panele fotowoltaiczne? Wymienione źródła są dziś często traktowane niezależnie. Jednakże te dwie obecnie rozwijające się gałęzie – OZE oraz technologie wodorowe – dążą do nieoczywistej współpracy.
17.09.2021

Lotos Kolej odebrała pierwszą lokomotywę TRAXX DC3 z Akiem

Spółka Lotos Kolej, na mocy umowy dzierżawy, zasiliła we wrześniu swoją flotę kolejną, nowoczesną lokomotywą typu TRAXX, pierwszą z serii DC3 – o numerze E594-001. Jednostkę dostarczyła firma Akiem, która tym samym potwierdza swoją pozycję lidera na europejskim rynku oraz ambicje, by zapewnić polskim przewoźnikom najnowocześniejszy tabor.
17.09.2021

Columbus Elite laureatem prestiżowych nagród

Columbus Elite, spółka z Grupy Kapitałowej Columbus Energy, otrzymała nagrodę Innowatory 2021, przyznawaną przez tygodnik Wprost dla najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców w najdynamiczniej rozwijających się sektorach gospodarki. Kilka dni wcześniej Zarząd firmy odebrał statuetkę Prezesa Roku 2021.
16.09.2021

Europa zwiększa efektywność technologii offshore

Unia Europejska chce stanąć na podium w wyścigu o neutralność klimatyczną. Jedną z dróg do osiągnięcia tego celu jest opracowanie narzędzi, które mają pozwolić na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji i konserwacji farm wiatrowych.
03.09.2021

Schneider Electric liderem zrównoważonego rozwoju według agencji ratingowej Vigeo Eiris

Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, otrzymał najwyższe noty w swoim sektorze od Vigeo Eiris (V.E.) – europejskiej agencji ratingowej obejmującej obszar ESG (środowisko, społeczna odpowiedzialność, ład korporacyjny), będącej częścią Moody's Group. Firma Schneider Electric znalazła się również w gronie najbardziej zrównoważonych liderów na świecie w śródrocznych przeglądach indeksów FTSE4Good i Euronext Vigeo Eiris.
27.08.2021

Polska innowacyjna! Instalacja łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi

24 sierpnia w Lublinie odbyła się premiera instalacji lameli – łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi Saule Technologies. Jest to pierwsze komercyjne wdrożenie technologii perowskitowych ogniw słonecznych na świecie. Za system automatyki do sterowania położeniem lameli względem pozycji Słońca odpowiada marka Somfy. Pierwszym klientem Saule został Aliplast.
25.08.2021

Rząd zajmie się projektem mającym ułatwić pozyskanie gruntów leśnych np. pod inwestycje energetyczne

Rząd na wtorkowym posiedzeniu rozpatrzyć ma projekt, który ma ułatwić pozyskiwanie gruntów leśnych m.in. pod inwestycje energetyczne bądź związane z elektromobilnością - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
13.07.2021

Media wychwalają GWM POER, inteligentnego pickupa nowej generacji

Niedawno w Australii, Nowej Zelandii i kilku innych miejscach na świecie odbyły się jazdy testowe modeli GWM, które przyciągnęły na miejsce wydarzenia licznych entuzjastów offroadu. Wielu profesjonalistów i przedstawicieli wpływowych mediów chwali GWM POER za jego wyjątkowy wygląd, doskonałą i niezwykle sprawnie działającą jednostkę napędową, a także zastosowaną w nim unikalną, inteligentną technologię.
02.07.2021

W kierunku zielonej energii – PKN ORLEN zbuduje elektrownię gazową w Ostrołęce

W Ostrołęce do 2025 roku powstanie nowoczesna elektrownia gazowa. Będzie to możliwe dzięki podpisanemu przez Grupę ORLEN oraz firmę GE Power aneksowi do umowy na budowę elektrowni Ostrołęka C. Szacowana na ok. 2,5 mld zł inwestycja - to element długofalowej strategii ORLEN2030, której celem jest rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii oraz umocnienie Grupy ORLEN na pozycji lidera sektora energetycznego w tej części Europy.
30.06.2021

Stare budki telefoniczne zmieniane w stacje ładowania pojazdów elektrycznych

Stare budki telefoniczne w Korei Płd. przekształcane są w stacje ładowania elektrycznych pojazdów, w tym samochodów i rowerów. Program ma pomóc krajowi osiągnąć neutralność klimatyczną – podała w poniedziałek agencja prasowa Yonhap.
29.06.2021

W Gdyni powstaną trójwymiarowe ekowydruki

Gdy większość z nas będzie korzystać z uroków lata, w murach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, studenci będą opracowywać prototyp innowacyjnego materiału do druku 3D, badać możliwość wykorzystania bakterii do wzrostu roślin oraz pracować nad współczesną recepturą wytwarzanego od XV wieku przez gdańszczan piwa jopejskiego.
22.06.2021

Sunport Power: trzy nowe panele MWT błyszczą na SNEC

Sunport Power, wiodący chiński producent modułów fotowoltaicznych, zaprezentował na targach SNEC Expo trzy nowe produkty wykorzystujące technologię MWT: panel C10 o wyższej sprawności i niższym napięciu, panel C10-Pro z technologią HJT+MWT oraz serię M paneli MWT bifacial.
21.06.2021

Szkocja inwestuje w innowacje. Zwycięskie prototypy są już w użyciu

Osiem innowacyjnych projektów z zakresu technologii offshore, które zostały zwycięzcami w konkursie finansowanym przez szkocki rząd, zaprezentowało wyniki swoich 12-miesięcznych prac.
15.06.2021

Na Śląsku ruszyło Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. To szansa dla małych i średnich firm na sprawdzenie nowych rozwiązań zanim w nie zainwestują

– W całej Europie zmienił się łańcuch dostaw, co jest dla małych i średnich firm olbrzymią szansą. Mogą ją wykorzystać dzięki technologii, jednak żeby chciały pójść tą drogą, musimy im pokazać, że to jest efektywne, przystępne cenowo i opłacalne – podkreśla Artur Pollak, prezes APA Group. Gliwicka spółka uruchomiła właśnie Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Pozwoli ono w praktyce sprawdzić, jak wygląda proces produkcji opartej o nowe technologie, jak np. IoT, big data czy machine learningu, na których opiera się koncep
15.06.2021

Cyfryzacja, elektryfikacja i autonomiczna jazda całkowicie przeobrażą branżę pojazdów ciężarowych

Cyfryzacja, elektryfikacja i autonomiczna jazda całkowicie przeobrażą w najbliższych latach branżę samochodów ciężarowych – ocenił Michael Kobriger, członek zarządu MAN Truck & Bus. Według niego ciężarówki bez kierowców zaczną przemierzać europejskie drogi szybciej, niż nam się wydaje.
10.06.2021

Trwa indeksowanie Ziemi za pomocą monitoringu satelitarnego. Pozwala m.in. wykryć zagrożenia dotyczące osiadania terenu czy rozpoznawać obiekty wojskowe

Dzięki indeksowaniu Ziemi za pomocą monitoringu satelitarnego można dokonywać niezwykle precyzyjnych pomiarów. Polska firma specjalizuje się np. w badaniu osiadania terenów górniczych. Stworzone przez nią oprogramowanie umożliwia szybką detekcję i podniesienie alarmu w przypadku zmian mogących nieść ryzyko katastrofy. Monitoring satelitarny pozwala jednak również kontrolować transport morski, rozpoznawać obiekty wojskowe, a także maksymalizować plony w gospodarstwach rolnych.
10.06.2021

Kosmiczne technologie wykorzysta rolnictwo, przemysł i energetyka

W 2030 roku po orbicie okołoziemskiej może krążyć nawet 60 tys. satelitów. Własne satelity na orbicie umieści także polska firma SatRevolution. W tym roku planuje wystrzelić łącznie 14 satelitów polskiej konstelacji STORK na pokładach Virgin Orbit oraz SpaceX Falcon 9.
28.05.2021

Polska przeznaczy ponad 740 mln zł w KPO na mobilność bezzałogową

Polska – po zatwierdzeniu Krajowego Planu Odbudowy przez Senat i Komisję Europejską – przeznaczy ponad 740 mln zł na rozwój bezzałogowej mobilności – poinformowała PAP Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Beneficjentami projektów z KPO są m.in. przedsiębiorcy, operatorzy dronów, samorządy – dodano.
27.05.2021

Offshore-to-x. Energia z morskiej farmy zasili zakład chemiczny w Ludwigshafen

BASF, największy koncern chemiczny na świecie, stoi przed wyzwaniem zdekarbonizowania produkcji przemysłowej. Rozwiązaniem jest elektryfikacja oraz wdrożenie zastosowania wodoru. W tym celu zostanie wybudowana przez RWE farma wiatrowa na morzu, która będzie całkowicie prywatnym przedsięwzięciem.
24.05.2021

EVOTECH zbuduje nowy zakład produkcyjny dzięki dofinansowaniu z projektu „Invest in Pomerania 2020”

Firma EVOTECH Karol Jaworski otrzymała dofinansowanie w ramach konkursu grantowego „Invest in Pomerania 2020”. Przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją konstrukcji stalowych dla budownictwa i rolnictwa otrzyma 800 tys. zł na przygotowanie terenu pod budowę nowego zakładu produkcyjnego w miejscowości Osława Dąbrowa w gminie Studzienice.
17.05.2021

NCBR niebawem wyłoni 40 półfinalistów konkursu "Wielkie Wyzwanie: Energia"

Do 31 maja Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybierze 40 zespołów, które zakwalifikują się do półfinału konkursu "Wielkie Wyzwanie: Energia" – poinformowała w poniedziałek agencja. Wpłynęło 69 zgłoszeń ćwierćfinałowych.
17.05.2021

Czujniki jakości powietrza pojawiają się w smartfonach. W przewidywaniu zwiększonego zanieczyszczenia powietrza pomoże też sztuczna inteligencja

Interaktywne mapy jakości powietrza i dedykowane aplikacje mobilne są coraz popularniejszym narzędziem, pozwalającym planować na przykład aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Dzięki coraz gęstszej sieci czujników algorytmy uczenia maszynowego pozwalają nie tylko na bieżąco monitorować, lecz także ostrzegać o możliwym wzroście poziomu zanieczyszczeń. Czujniki jakości powietrza można jednak znaleźć również w urządzeniach mobilnych.
06.05.2021

UE: ponad 1 miliard euro dotacji na innowacyjne start-upy oraz MiSP

Start-upy mogą teraz zacząć ubiegać się o dotacje i inwestycje kapitałowe od akceleratora Europejskiej Rady Innowacji (EIC), funduszu Horizon Europe - uruchomionego w ubiegłym miesiącu. Dostępne finansowanie zadeklarowane na 2021 rok to ponad 1 miliard euro.
13.04.2021

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku Richard Den Hollander, Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.