Wynik wyszukiwania - "morza " - Wiadomości

Rowerowy rajd dla klimatu startuje już jutro w Gdańsku

Rajd Climate Classic wystartuje już jutro z centrum Gdańska. Został on zorganizowany w celu podnoszenia świadomości społecznej o zmianach klimatu i aby zmobilizować wszystkich do pilnych działań na jego rzecz. Podobnie jak podczas pierwszej edycji, każdy uczestnik rajdu będzie musiał obliczyć swój własny ślad węglowy i złożyć zobowiązanie do jego redukcji.
18.05.2024

Będzie się kręcić. Na Morzu Północnym rusza budowa elektrowni wiatrowej He Dreiht

He Dreiht, jeden z największych niemieckich projektów morskiej energetyki wiatrowej, wchodzi w fazę realizacji.
17.05.2024

Grupa Budimex wśród wykonawców elektrowni ‎jądrowej w Polsce

Westinghouse wybrał Mostostal Kraków do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Odpowiedzialny za projekt amerykański koncern wybrał, wchodzącą w skład Grupy Budimex, firmę do kolejnej fazy projektu. Zakres współpracy obejmuje produkcję oraz montaż konstrukcji stalowych dużych modułów strukturalnych oraz obudowy. Rozmowy z wykonawcą na temat wykonania części budowlanej prowadzi również Budimex SA.
15.05.2024

Naukowcy apelują do premiera o wsparcie unijnego rozporządzenia ws. odbudowy przyrody

Naukowcy zaapelowali do Donalda Tuska o wsparcie dla unijnego rozporządzenia ws. odbudowy przyrody. Poprzez odtwarzanie ekosystemów, można łagodzić skutki susz, zmniejszać ryzyko powodzi i poprawiać jakość środowiska w miastach - napisali w liście otwartym, przekazanym w poniedziałek PAP.
14.05.2024

Donald Trump zapowiada, że w razie zwycięstwa w wyborach zablokuje morską energetykę wiatrową

Morska energetyka wiatrowa w USA regularnie musi mierzyć się z problemami, choćby z powodu opóźnień w inwestycjach, wzrostu kosztów, czy też wycofywania się kontrahentów. Choć aktualnie trwa szereg inwestycji, a amerykańskie władze ogłaszają aukcje nowych działek pod budowę farm na morzu, biznes może zostać zastopowany. Wspierany przez republikanów kandydat, Donald Trump zapowiada "rozprawienie się" z energią odnawialną, jako jego zdaniem nieopłacalną i szkodliwą.
13.05.2024

Ciepło, cieplej, gorąco. Raport o klimacie nie pozostawia wątpliwości

Raport „European State of the Climate 2023” stwierdza, że 2023 rok stanowił najcieplejszy rok w historii Europy. Co więcej, wraz ze wzrostem temperatury, znaczna część kontynentu doświadczyła mniejszej niż dotychczas liczby dni ze śniegiem.
13.05.2024

Instytucje z Trójmiasta i Pomorza jednoczą siły na rzecz ochrony środowiska naturalnego

Powstała otwarta i partnerska sieć współpracy na rzecz zielonych rozwiązań w instytucjach z obszaru kultury, edukacji i nauki z Trójmiasta oraz Pomorza. List intencyjny podpisało 21 podmiotów, ale inicjatywa ma charakter otwarty. Dokument sygnowany 8 maja 2024 roku jest konsekwencją rocznej wymiany doświadczeń pomiędzy instytucjami.
10.05.2024

Wyścig o czysty Bałtyk. Debata nad katalogiem najlepszych praktyk i technologii przy przeładunkach towarów masowych suchych w portach morskich

Morze Bałtyckie, jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, stanowi pole działania dla organizacji Race For The Baltic. Ich celem jest znalezienie skutecznych rozwiązań na jedno z największych wyzwań stojących przed Bałtykiem - eutrofizację. W ramach projektu, opracowują katalog najlepszych praktyk i technologii dotyczących przeładunków towarów masowych suchych, szczególnie nawozów i fosforytu.
09.05.2024

Spaliny ze statków zanieczyszczają Bałtyk

Brudna woda z płuczek oczyszczających spaliny na statkach zanieczyszcza Bałtyk, z czym wiążą się ogromne koszty - informuje pismo “Nature Sustainability”.
09.05.2024

EKG 2024: zielona energetyka to tania energia, ale jej rozwój wymaga przyspieszenia

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce powinien w najbliższych kilku latach znacząco przyspieszyć, by do roku 2030 OZE dawało łącznie 50 GW mocy. O tym, jak budować system elektroenergetyczny oparty o „zielone” źródła energii rozmawiali uczestnicy panelu „Odnawialne źródła energii”, który odbył się w trakcie XVI Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach.
09.05.2024

Bartmiński: opóźnienie przy pierwszej fazie budowy offshore to "jakieś pół roku"

Opóźnienie w realizacji pierwszej fazy budowy morskich farm wiatrowych to "jakieś pół roku" - ocenił w środę w podczas EKG w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Jak wynikało z jego wypowiedzi, resort chce, by procedury zw. z offshore zostały przyspieszone.
09.05.2024

Powstaje międzyresortowy zespół do spraw transformacji energetycznej

Budujemy, we współpracy m.in. z Ministerstwem Klimatu i Środowiska międzyresortowy zespół, zajmujący się sprawami transformacji energetycznej - mówiła we wtorek minister przemysłu Marzena Czarnecka podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
08.05.2024

19. Konferencja PSEW2024 odbędzie się już w czerwcu

Polski projekt morskich farm wiatrowych wart około 40 MLD PLN to największa inwestycja w powojennej Polsce. Przyniesie ona 178 mld złotych wartości dodanej dla polskiej gospodarki, spadek emisji CO2 o ok. 102 mln ton rocznie, ponad 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Jednak potrzebne są działania usprawniające powstawanie morskich farm wiatrowych. Uproszczenie permittingu czy rewizja PZPPOM to tylko niektóre z koniecznych działań dla offshore.
07.05.2024

Za nami trzecia edycja targów H2POLAND! [WIDEO]

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
05.05.2024

Rosjanie rozpoczęli produkcję zbiornika reaktora dla węgierskiej elektrowni jądrowej

Wczoraj w Petersburgu rozpoczęła się budowa zbiornika reaktora dla nowych bloków elektrowni jądrowej w Paksu – poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.
27.04.2024

Nexans finalizuje umowę serwisową z Equinor

Nexans i firma energetyczna Equinor zacieśniają długoterminową współpracę dzięki czteroletniemu kontraktowi na naprawy awaryjne i gotowość. Umowa obejmuje pomoc ze strony zespołu ekspertów Nexans oraz zapewnienie statku w celu spełnienia wymagań interwencyjnych.
23.04.2024

Eksperci z PAN: to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował globalne ocieplenie

Raporty opublikowane w ostatnich latach m.in. przez IPCC, WMO i Copernicus nie pozostawiają żadnych wątpliwości w kwestii odpowiedzialności człowieka za współczesne ocieplenie klimatu. "Jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie globalne" - przypomnieli członkowie Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.
23.04.2024

Vattenfall i BASF podpisują umowę sprzedaży udziałów niemieckich morskich farm wiatrowych Nordlicht 1 i 2

Vattenfall zgodził się sprzedać 49% udziałów w morskich farmach wiatrowych uzgodniły Nordlicht 1 i 2 firmie BASF. W ten sposób obie firmy mają pogłębić swoje partnerstwo w dziedzinie energii odnawialnej.
23.04.2024

W marcu rekordowa temperatura w oceanach

Tegoroczny marzec był najcieplejszym w historii miesiącem pod względem temperatury wody oceanów - wynika z raportu Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA), badającej m.in. zjawisko ocieplania się klimatu.
22.04.2024

Ocieplenie klimatu osiągnie maksimum prawdopodobnie pod koniec tego stulecia

Ocieplenie klimatu osiągnie maksimum prawdopodobnie pod koniec tego stulecia, po nim rozpocznie się kolejne ochłodzenie - prognozuje Państwowy Instytut Geologiczny (PIG). Zdaniem ekspertów temperatura na Ziemi jest obecnie niższa niż w maksimach poprzednich ociepleń np. w średniowieczu.
21.04.2024

GIOŚ: przeprowadzono badania geofizyczne Morza Bałtyckiego na obszarze ponad 7 tys. km2

Na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzono badania geofizyczne Bałtyku. Na powierzchni ponad 7 tys. km kwadratowych zidentyfikowano m.in. 38 obiektów podwodnych, z czego 26 wraków - podał GIOŚ.
20.04.2024

Orlen wykorzystuje energię odnawialną przy wydobyciu gazu ze złoża Sleipner

Instalacja wydobywcza złoża Sleipner, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen, została podłączona do źródła odnawialnej energii wytwarzanej na lądzie. Pozwoli to wyłączyć tam dwie turbiny gazowe i uniknąć emisji 160 tys. ton CO2 rocznie - poinformował w piątek Orlen.
19.04.2024

Energia z morza. Cykl edukacyjnych vodcastów Ørsted oraz TOK FM

Co ma wspólnego Pałac Kultury i Nauki z morską turbiną wiatrową? Kiedy popłynie pierwszy prąd z morza do polskich gospodarstw? Czy można budować farmy wiatrowe w zgodzie z naturą? W jaki sposób partnerstwa technologiczne generują innowacyjność w branży? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć w serii vodcastów Ørsted oraz TOK FM „Energia z morza”. Pierwszy odcinek jest już dostępny.
18.04.2024

Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

W marcu br. zostały osiągnięte dwa istotne etapy w projekcie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind rozwijanej przez Ocean Winds w polskiej części Bałtyku. Kampania badań dna morskiego w lokalizacji BC-Wind oraz korytarza kabli eksportowych została zakończona po prawie 12 miesiącach intensywnej pracy. Dodatkowo, na koniec miesiąca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore, trwająca niecałe 9 miesięcy.
17.04.2024

W rybach i owocach morza jest więcej PFAS niż by się wydawało

Narażenie na tzw. wieczne chemikalia, wynikające ze spożywania ryb i owoców morza wydaje się być niedoszacowane – informuje pismo „Exposure and Health”.
14.04.2024

Spółka Enefit Green wybuduje w Polsce osiem farm wiatrowych

Estońska spółka Enefit Green wybuduje w Polsce osiem farm wiatrowych. Szacunkowa wartość inwestycji wyniesie ok. 80 mln euro - poinformowała w piątek estońska telewizja ERR.
13.04.2024

Mikroplastiku na Antarktydzie może być więcej niż sądzono

Stosujące precyzyjne metody naukowcy wykryli w Morzu Weddella więcej mikroplastiku, niż było to możliwe wcześniej, prostszymi sposobami. Zanieczyszczenie prawdopodobnie będzie rosło – wyrażają obawy.
12.04.2024

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zamówił w Pesie dwa pociągi elektryczne

Urząd Marszałkowski w Toruniu we wtorek zawarł umowę z Pesą Bydgoszczy na dostawę pierwszych dwóch z siedmiu planowanych pociągów elektrycznych. Koszt jednego pociągu to 47 mln zł - poinformowała rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Beata Krzemińska.
10.04.2024

Co minutę do oceanu trafia jedna ciężarówka plastiku

Na dnie oceanu może zalegać aż 11 milionów ton zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi - oszacowali naukowcy z Australii i Kanady. Co minutę trafia do niego tyle plastiku, ile mieści jedna śmieciarka.
10.04.2024

Wyprawa Save The Baltic Sea na przystanku w Darłowie

Należący do organizacji Save The Baltic Sea uczestnicy trwającej od kilkunastu dni ekspedycji po plażach Bałtyku 27 marca dotarli do Darłówka. Goście z Litwy, Łotwy, Estonii i Włoch wędrują poprzez 8 krajów pokonując dystans 6000 km.
29.03.2024

W ub.r. rekordowa liczba zrzutów nieoczyszczonych ścieków do wód w Anglii

Ubiegły rok był najgorszy w historii w Anglii, jeśli chodzi o zrzuty nieoczyszczonych ścieków do rzek i morza. Firmy wodociągowe dokonywały takich zrzutów 464 tys. razy, a ich łączna długość trwała 3,6 mln godzin - podała w środę rządowa Agencja ds. Środowiska (EA).
28.03.2024

Światowy Dzień Wody. Konferencja „Woda dla pokoju. Dostępność i zanieczyszczenia”

22 marca obchodzony był Światowy Dzień Wody. Jego koncepcja zrodziła się w 1992 roku, podczas konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro, jako święto międzynarodowe państw ONZ-u. Z tej okazji w wielu miastach krajów członkowskich organizowano konferencje naukowe poświęcone temu zasobowi naszej planety. W Gdańsku odbyła się konferencja "Woda dla pokoju. Dostępność i zanieczyszczenia".
26.03.2024

Jak wygląda proces uzyskiwania decyzji administracyjnych dotyczących budowy elektrowni jądrowych?

Drugiego dnia konferencji Baltic Nuclear Energy Forum odbyła się debata poświęcona procesowi uzyskiwania kluczowych decyzji administracyjnych dotyczących budowania elektrowni jądrowych.
26.03.2024

Equinor i Polenergia z umowami na zaprojektowanie fundamentów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

Equinor i Polenergia podpisały finalne umowy na zaprojektowanie fundamentów dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III, rozwijanych przez obie firmy na Morzu Bałtyckim. Opracowanie dokumentacji projektowej dla lokalizacji obu morskich farm wiatrowych, w tym projektów wykonawczych fundamentów, zostało powierzone spółce Rambøll. Podpisane umowy to kolejny krok w realizacji inwestycji o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
25.03.2024

III Międzynarodowy Dzień Dostawców na Konferencji PSEW 2024. Współpraca międzynarodowa – sposób na realizację celów UE w zakresie OZE na rok 2030

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Liczne analizy wskazują, że sektory onshore i offshore wind do 2040 r. mogą zagwarantować w Polsce niemal 200 tysięcy nowych miejsc pracy oraz ponad 450 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki.
25.03.2024

Morze Kaspijskie wysycha, jego poziom jest bliski historycznego minimum

Poziom wody w Morzu Kaspijskim od kilku lat systematycznie spada i jest bliski historycznego minimum; są miejsca, w których linia brzegowa przesunęła się o trzy kilometry - poinformował niezależny portal turkmen.news.
24.03.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Offshore Wind 2.0. Broń, amunicja, UXO na Bałtyku - czy jest się czego bać?

Co jakiś czas wraca temat niebezpiecznych substancji chemicznych czy broni, jakie zostały zrzucone na dno Bałtyku po II wojnie światowej. Czy te pozostałości stanowią zagrożenie dla projektów offshore i pracowników? Czy poszczególne firmy, projekty, a także administracja są przygotowane na takie ewentualności? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy panelu dyskusyjnego "Bezpieczeństwo dna morskiego – UXO, wraki, broń chemiczna", odbywającego się w ramach konferencji Offshore Wind 2.0.
21.03.2024

Konferencja PSEW2024 – energia z wiatru dla silnej Polski

Transformacja energetyczna całej Europy przyspiesza, a proces ten będzie długi i wymagający. Zielona energia to konieczność z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego. Skala czekających nas zmian stanowi ogromne wyzwanie finansowe, techniczne i społeczne. Ustawa wiatrakowa procedowana przez nowy rząd oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość.
20.03.2024

Ekspert: wcześniejszy powrót bocianów białych z zimowisk jest konsekwencją ocieplania się klimatu

Wcześniejszy powrót bocianów białych z zimowisk jest konsekwencją ocieplania się klimatu – uważa prof. Jakub Ziemowit Kosicki z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
14.03.2024

Orlen stawia na innowacyjne projekty CCS

Zatłaczanie 150 000 ton CO2 rocznie do złóż ropy naftowej na Bałtyku z użyciem innowacyjnej technologii naprzemiennego zatłaczania wody złożowej (tzw. WAG), współpraca z Instytutem Nafty i Gazu - Państwowym Instytutem Badawczym (INiG-PIB) w realizacji prac nad uruchomieniem wielkoskalowych instalacji oraz określenie potencjału sekwestracyjnego w polskiej części Morza Bałtyckiego - to tylko niektóre projekty z udziałem LOTOS Petrobaltic z Grupy ORLEN, których realizacja rozpocznie się lub będzie kontynuowana w 2024 roku. Dodatkowo
12.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 za nami!

Przez dwa dni targowe młodzież szkół średnich i studenci, głównie z województwa pomorskiego mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
08.03.2024

Pomorska Platforma Offshore na Edu Offshore Wind: konieczne przyspieszenie permittingu

Dla osób zaangażowanych w rozwój rynku offshore w Polsce podczas tegorocznego Edu Offshore Wind spore znaczenie mogła mieć także odbywająca się w ramach targów konferencja Pomorskiej Platformy Offshore.
07.03.2024

Wystartowały 2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024!

Targi to jedyne w skali kraju takie wydarzenie, którego celem nadrzędnym jest edukacja w zakresie zeroemisyjnych technologii i prezentacja perspektywicznej ścieżki kariery w branży offshore wind. Jest to już druga edycja imprezy.
05.03.2024

Kolejna edycja, nowy patron. Morska Energetyka Wiatrowa na PG po raz dziewiąty

Absolwenci Morskiej Energetyki Wiatrowej na Politechnice Gdańskiej są jednomyślni w swoich opiniach. – To program dla wizjonerów naszych czasów – podkreślają. Piątkowa uroczystość zakończenia VII oraz inauguracji IX edycji kierunku była jednocześnie okazją do przywitania nowego partnera strategicznego. Tym razem patronat nad studiami objęła grupa Industria Project.
05.03.2024

Anna Wiosna nowym partnerem w Crido Energy

CRIDO konsekwentnie wzmacnia swoją pozycję w zakresie doradztwa na rynku energii. Do zespołu CRIDO Energy dołączyła jako partner Anna Wiosna, ekspert ds. energetyki odnawialnej, w tym offshorowej, z doświadczeniem m.in. w Baltic Power, Orlenie, Banku Pekao SA oraz HOCHTIEF Polska. To efekt realizacji strategii CRIDO zakładającej kompleksowe doradztwo dla biznesu.
04.03.2024

Energia z wiatru na morzu czeka na młode talenty – PSEW i miasto Szczecin będą edukować i otwierać drzwi do kariery w offshore

Odnawialne źródła energii rozwijają się dynamicznie. W polskiej transformacji energetycznej kluczową rolę odegra morska energetyka wiatrowa. Branża wiatrowa w nadchodzących dekadach przyniesie polskiej gospodarce pewne i stabilne zyski. Dane wskazują, że sektory onshore i offshore wind do 2040 r. mogą zagwarantować niemal 200 tysięcy nowych miejsc pracy oraz ponad 450 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki.
04.03.2024

Zatopiony przez rebeliantów Huti statek zagraża środowisku

Statek Rubymar, który zatonął w Zatoce Adeńskiej po ostrzale jemeńskich separatystów Huti, zagraża środowisku naturalnemu Morza Czerwonego. Wraz Rubymar na dno poszło 21 tys. ton nawozów sztucznych.
04.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 – już za 4 dni!

Hasłem tegorocznej edycji jest „ZARAŻAMY PASJĄ DO ZIELONEJ ENERGETYKI!”. Zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie w czasie, którego młodzież spotka się z przyszłymi pracodawcami z sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Drzwi hali AmberExpo w Gdańsku otwierają się dla odwiedzających o godz. 9:00. Oficjalne otwarcie targów w obecności P. Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz P. Aleksandry Dulkiewicz, Prezydentki miasta Gdańska odbędzie się na scenie młodzieżowej o godz. 10:00.
01.03.2024

Rowerowy rajd Climate Classic dla klimatu: Czas Jest Naszym Jedynym Wyzwaniem

Climate Classic powraca już 19 maja 2024! Po raz kolejny wystartujemy z centrum Gdańska i zmierzymy się z trasami rajdu, aby podnieść świadomość społeczną o zmianach klimatu i aby zmobilizować wszystkich do pilnych działań na jego rzecz. Organizatorami rajdu są Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe i wolontariusze Cycling 4 Climate, a Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej jest Partnerem wydarzenia.
01.03.2024

Vestas szuka statków CTV na polską farmę wiatrową. Będzie przetarg

Firma Vestas, która jest odpowiedzialna za dostawę, montaż i serwis turbin wiatrowych na polską farmę wiatrową Baltic Power rozpocznie lada moment poszukiwania statków do transportu załóg na miejsce pracy na morzu.
29.02.2024

Wiceminister klimatu: Dzięki KPO 2 mld zł więcej na transformację energetyczną

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas spotkania z samorządowcami i przedsiębiorcami w Szczecinie powiedział, że dzięki pieniądzom z KPO przyśpieszy transformacja energetyczna. Będzie 2 mld zł więcej na takie programy jak np. "Czyste powietrze".
27.02.2024

Aarsleff rozpoczął przeładunek platform dostępowych dla morskiej farmy wiatrowej Sofia

Firma Aarsleff załadowała i rozpoczęła przeładunek pierwszych siedemnastu z planowanych stu głównych platform dostępowych (MAP) dla morskiej farmy wiatrowej Sofia położonej na płytkich wodach Morza Północnego, znanych jako Dogger Bank.
23.02.2024

Komisja Europejska przyjęła wstępne porozumienie w sprawie przeciwdziałania zanieczyszczeniom pochodzącym ze statków

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę w sprawie zmiany dyrektywy 2005/35/WE w sprawie zanieczyszczenia pochodzącego ze statków oraz wprowadzenia sankcji za przestępstwa związane z zanieczyszczeniami. Współprawodawcy uzgodnili dostosowanie dyrektywy do Międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz rozszerzenie zakresu dyrektywy na więcej rodzajów substancji zanieczyszczających odprowadzanych do morza, takich jak ścieki i śmieci.
20.02.2024

Czy czekać z instalacją fotowoltaiki na start programu Mój Prąd?

Wiele osób, które planują zakup instalacji fotowoltaicznej z radością przyjęła informację o kontynuacji programu „Mój prąd”. Bowiem inwestycja w odnawialne źródła energii to nie tylko troska o środowisko, ale przede wszystkim niższe rachunki za prąd dla gospodarstw domowych. Nadal jednak nie znamy szczegółów: ani daty startu programu „Mój Prąd 6.0”, wysokości środków, które będą przeznaczone na jego realizację, ani tego, czy wystarczy ich dla wszystkich chętnych. Czy zatem warto czekać z decyzją na start programu?
19.02.2024

Deltamarin i BAR Technologies rozwijają wspólny projekt statku napędzanego siłą wiatru

Deltamarin i BAR Technologies wprowadzają nową, wspólnie opracowaną konstrukcję kadłuba, zoptymalizowaną pod kątem wiatru. Obie firmy podkreślają, że ich partnerstwo w ramach tego przedsięwzięcia wskazuje na ich ciągłe zaangażowanie w dekarbonizację żeglugi oraz sięganie po przyszłościowe rozwiązania dla żeglugi. Wiatr, który niegdyś był głównym napędem statków i okrętów przemierzających morza i oceany w ich wizji wraca do łask, zaczynając nowy rozdział w historii transportu morskiego.
17.02.2024

Baltica 2 z pozwoleniami na budowę dla części morskiej – projekt ma już komplet pozwoleń

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenia na budowę części morskiej projektu farmy wiatrowej Baltica 2 realizowanego wspólnie przez PGE i Ørsted. Dotyczą one budowy turbin wiatrowych i morskich stacji transformatorowych. To ostatnie pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia budowy.
16.02.2024

Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów Equinor i Polenergii

Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów Equinor i Polenergii. Kluczowe umowy dla farm wiatrowych Bałtyk II i III zostały podpisane.
16.02.2024

Wydział Mechaniczny na Politechnice Koszalińskiej zmienił nazwę na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki

1 lutego 2024 r. – świętujący w ubiegłym roku, podobnie jak cała uczelnia 55-lecie powołania – Wydział Mechaniczny Politechniki Koszalińskiej, zarządzeniem rektor dr hab. Danuty Zawadzkiej, prof. PK, zmienił nazwę na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki.
14.02.2024

Rada Nadzorcza PGE powierzyła obowiązki prezesa zarządu spółki Erykowi Kosińskiemu

Rada Nadzorcza PGE odwołała w środę prezesa spółki Wojciecha Dąbrowskiego i wiceprezesów Wandę Buk oraz Rafała Włodarskiego; obowiązki prezesa zarządu spółki powierzono Erykowi Kosińskiemu - wynika a komunikatu PGE.
08.02.2024

Nowy bezemisyjny statek towarowy napędzany wodorem gotowy do eksploatacji na Renie

Holenderski armator Future Proof Shipping (FPS), finansowany przez UE projekt Flagships oraz finansowany przez Interreg projekt ZEM Ports NS uruchamiają przełomową jednostkę H2 Barge 2. Statek napędzany wodorem będzie przewoził towary całkowicie bezemisyjnie na Renie między Rotterdamem (NL) a Duisburgiem (DE).
08.02.2024

Gdańsk na trzy dni stanie się Europejską Stolicą Atomistyki

Już w marcu 2024 na Pomorze zjadą się polscy i światowi eksperci i praktycy w dziedzinie fizyki jądrowej i energii atomowej. Spotkają się w ramach pierwszej edycji wydarzenia Baltic Nuclear Energy Forum.
07.02.2024

Trwają konsultacje oceny stanu wód morskich Bałtyku

Do 9 lutego br. potrwają konsultacje oceny stanu środowiska wód morskich Bałtyku - poinformował Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Konsultacje dotyczą dwóch dokumentów, kluczowych w planowaniu działań na rzecz poprawy i utrzymania dobrego stanu środowiska Bałtyku - dodano.
06.02.2024

Bezpieczeństwo Polski, Danii i całej Europy opiera się dziś na potencjale Bałtyku

W Szczecinie, do którego z Warszawy udał się duński król Fryderyk X w ramach swojej pierwszej, oficjalnej wizyty zagranicznej, monarcha mógł poczuć się jak w domu. Pomorze Zachodnie nazywane jest „Małą Danią”, z racji skali i wysokiego poziomu innowacyjności skandynawskich inwestycji w tym regionie. Wizyta stanowiła okazję do inauguracji kolejnych, przełomowych projektów jak budowa nowej fabryki, produkującej komponenty dla energetyki wiatrowej przez duńską firmę Vestas.
06.02.2024

Rząd Indii zapewni 30% dotację na zielone porty i stocznie. Na kursie wodór, ekologiczne paliwa i informatyzacja

Indie intensywnie przekształcają duże i małe porty w centra logistyczne przyjazne dla środowiska. Rząd Indii przedstawił niedawno szereg inicjatyw mających na celu zachęcenie do stosowania ekologicznych technologii w portach. W 2024 r. programy wchodzą w życie przy istotnym wsparciu rządu w Delhi. Jest to szerszy program rozwoju żeglugi Indii ogłoszony przez indyjskie Ministry of Ports, Shipping & Waterways (MoPSW).
06.02.2024

Król Danii na symbolicznym otwarciu fabryki Vestas w Szczecinie

Trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce król Danii, Fryderyk X, uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod zakład montażowy gondoli i piast morskich turbin wiatrowych Vestas Assembly Poland w Szczecinie.
02.02.2024

Port Szczecin-Świnoujście przyjęty do Sojuszu Morskiej Energetyki Wiatrowej

Największe w Europie morskie porty energetyki wiatrowej zrzeszone w Offshore Wind Port Alliance chcąc rozszerzyć współpracę na wschód przyjęły do swego grona porty Szczecin-Świnoujście. List intencyjny został podpisany w Szczecinie 2 lutego br. podczas wizyty w Polsce króla Danii Fryderyka X.
02.02.2024

Jest decyzja środowiskowa dla infrastruktury przyłączeniowej farm Bałtyk II i III

Equinor i Polenergia otrzymały decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej morskich projektów wiatrowych Bałtyk II i III.
01.02.2024

Studia podyplomowe z morskiej energetyki wiatrowej na UG po raz trzeci

Uniwersytet Gdański uruchamia trzecią edycję studiów podyplomowych Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa, które są organizowane przez Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG i Centrum Badań nad Gospodarką Morską UG. To studia z dużym potencjałem, kształcące kadry dla jednego z najszybciej rozwijających się sektorów energetycznych w Polsce, w Europie i na świecie.
30.01.2024

Wraki zalegające na dnie Bałtyku zagrożeniem dla środowiska

Zatopione na Morzu Bałtyckim w czasie obu wojen światowych okręty są tykającymi bombami zagrażającymi wodom Estonii - poinformowała w środę telewizja ERR.
25.01.2024

Greenpeace blokuje wydobycie surowców na Morzu Północnym. Wśród "poszkodowanych" PGNiG

W norweskim sądzie zakończyła się sprawa, którą młodzieżowe organizacje klimatyczne pod egidą Greenpeace zgłosiły przeciwko władzom państwa. W wyniku tego sąd w Oslo zadecydował o unieważnieniu aprobaty trzech pól naftowych i gazowych z racji na "brak odpowiednich badań wpływu na środowisko." Swoje udziały w koncesjonowanych obszarach posiada PGNiG.
22.01.2024

Tysiące mieszkańców Galicji protestowało przeciwko zanieczyszczeniu wybrzeża plastikiem

Ponad 15 tys. mieszkańców Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii, protestowało w niedzielę w Santiago de Compostela przeciwko zanieczyszczeniu wybrzeża plastikowym granulatem. Materiał ten dostał się do morza i na plaże wskutek wypadku kontenerowca u brzegów portugalskiego miasta Viana do Castelo.
22.01.2024

Spekulacje o zmianie lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – zdanie ekspertów

Dyskusja o zmianie lokalizacji budowy elektrowni jądrowej w Polsce nabrała rumieńców. Ta sytuacja została zainicjowana przez wojewodę pomorską Beatę Rutkiewicz, która podczas wizyty w Lubiatowie miała powiedzieć, że „decyzja środowiskowa dla lokalizacji w Lubiatowie została wydana, ale cały czas rozważamy, czy słusznie. Są też różne głosy na temat wybranej technologii. Najbliższe miesiące będą decydujące” – o czym poinformował 17 stycznia b.r. Dziennik Bałtycki.
21.01.2024

WindEurope: w 2023 r. w UE przybyło rekordowe 17 GW mocy w energetyce wiatrowej

W krajach Unii Europejskiej w 2023 r. przybyło rekordowe 17 GW mocy w energetyce wiatrowej - poinformowało największe europejskie stowarzyszenie branży WindEurope. Organizacja podkreśla jednak, że tempo rozwoju jest nadal za małe, by osiągnąć cele na 2030 r.
12.01.2024

Vestas zapowiada budowę kolejnej fabryki w Szczecinie

Duńska firma Vestas, światowy potentat w branży offshore zapowiada budowę kolejnego zakładu produkcyjnego w Szczecinie. W fabryce powstawać będą łopaty najnowszej generacji do turbin wiatrowych. Zgodnie z planem zakład ruszy pełną parą w 2026 roku i ma wygenerować ponad tysiąc nowych miejsc pracy.
11.01.2024

Alert ekologiczny w Hiszpanii - plastikowe granulki zalewają północne wybrzeża

W hiszpańskich regionach Galicji i Asturii na północy kraju ogłoszono alerty ekologiczne pierwszego i drugiego stopnia w związku z zanieczyszczeniem wybrzeży, w tym kilkudziesięciu plaż, plastikowym granulatem do produkcji tworzyw sztucznych - poinformowała we wtorek telewizja RTVE.
10.01.2024

Rok 2023 był najcieplejszy w historii od czasu rozpoczęcia pomiarów

Rok 2023 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, średnia temperatura na świecie wyniosła 14,98 st. C. i była o 1,48 st. wyższa niż w epoce przedindustrialnej - poinformował we wtorek Copernicus Climate Change Service (C3S), unijny program obserwacji Ziemi.
10.01.2024

Rok 2024 przyniesie ważne decyzje dla morskich farm wiatrowych Bałtyk

Pozwolenie na budowę dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III oraz przygotowanie projektu farmy Bałtyk I do aukcji to najważniejsze kamienie milowe, których w 2024 roku spodziewają się Equinor i Polenergia. Ostatnie 12 miesięcy znacznie przybliżyły realizację projektów Bałtyk. Trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 3 GW zasilą odnawialną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.
08.01.2024

Rekordowa ilość energii elektrycznej wyprodukowana przez morskie turbiny wiatrowe

Morskie turbiny wiatrowe wyprodukowały w Belgii w ubiegłym roku rekordową ilość energii elektrycznej. Turbiny wiatrowe znajdujące się na belgijskiej części Morza Północnego odpowiadały za 10,2 procent całkowitego zapotrzebowania kraju - podaje dziennik „Het Laatste Nieuws”.
07.01.2024

Kluczowy terminal FSRU w Grecji rozpoczyna pracę. 20 stycznia ma odbyć się odbiór pierwszej partii LNG

W tym miesiącu swoją działalność zgodnie z przeznaczeniem zaczął pływający terminal do regazyfikacji gazu, Alexandroupolis. W ubiegłym miesiącu przybył na wody Morza Trackiego nieopodal greckiego wybrzeża. Będzie dostarczał gaz państwom Europy Południowo-Wschodniej.
05.01.2024

PSE wydało warunki przyłączenia do sieci dla elektrowni jądrowej na Pomorzu

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE wydał warunki przyłączenia do sieci dla projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu - wynika z opublikowanego przez PSE spisu podmiotów ubiegających się o przyłączenie źródeł do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
04.01.2024

Rozpoczęto prace nad wstępnym studium wykonalności dla Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

Europejscy operatorzy systemów przesyłowych gazu: Gasgrid Finland (Finlandia), Elering (Estonia), Conexus Baltic Grid (Łotwa), Amber Grid (Litwa), GAZ-SYSTEM (Polska) i ONTRAS (Niemcy), zaangażowani w międzynarodowy projekt dotyczący budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego, podpisali umowę na opracowanie wstępnego studium wykonalności dla tego korytarza. Dokument zostanie przygotowany w ciągu sześciu miesięcy, czyli do połowy 2024 roku.
03.01.2024

Rekordowo długi kabel położony w Morzu Północnym rozpoczyna przesył energii między Danią a Wielką Brytanią

775 km długości ma leżący pod wodą kabel przesyłowy, który umożliwi transfer energii między Danią a Wielką Brytanią przez Morze Północne. To najdłuższe na świecie międzysystemowe połączenie kablowe typu HVDC. Może przesyłać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia nawet 2,5 miliona domów w Wielkiej Brytanii i przynieść w ciągu 10 lat 500 mln funtów oszczędności konsumentom. Cała inwestycja kosztowała 7 mld funtów.
31.12.2023

Bez zwarć i przeciążeń na polskich promach Ro-Pax

Na statkach instalowane są coraz bardziej złożone systemy dystrybucji i zarządzania energią. Nowego znaczenia nabierają urządzenia zapewniające bezpieczeństwo zasilania. Przykładem są trzy jednostki budowane obecnie dla spółki Polskie Promy, które będą wyposażone w szereg urządzeń zabezpieczających ABB.
27.12.2023

Po ponad 30 latach Equinor opuszcza Azerbejdżan i zbywa aktywa

Norweski gigant energetyczny podpisał umowę z Państwową Kompanią Naftową Republiki Azerbejdżanu (State Oil Company of the Republic of Azerbaijan, SOCAR) w zakresie zbycia wszystkich pozostałych aktywów w tym kraju. W ten sposób kończy swoją obecność w tym kraju trwającą od 1992 roku, czyli niemal od początku niepodległości państwa.
24.12.2023

Historyczne zamówienie. Rumunia za miliardy kupuje pociągi od PESA

Rumuński minister ds. transportu Ionel Irinel Scrioșteanu podał w mediach społecznościowych, że władze wydadzą do 4,1 mld lei (prawie 3,9 mld zł) na 62 regionalnych pociągów elektrycznych od polskiej firmy PESA, po odrzuceniu odwołania konkurencyjnego Alstomu.
22.12.2023

Morski świat oczami foki. O Bałtyku, klimacie i helskim fokarium

Szacuje się, że w Morzu Bałtyckim żyje obecnie ponad 50 000 osobników foki szarej. To ok. 50% naturalnego stanu sprzed 100 lat. Mimo że populacja tego gatunku wykazuje trend wzrostowy, stan ochrony według przyjętych wskaźników nie jest uznawany za właściwy. W celu zabezpieczenia zagrożonych gatunków powstają różne instytucje zajmujące się ochroną ssaków morskich, takie jak Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii w Helu, którą ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić.
22.12.2023

Podsumowanie projektów offshore PGE Baltica w 2023 roku

PGE Baltica, spółka z grupy PGE odpowiedzialna za realizację Programu Offshore, kończy kolejny rok intensywnych działań na rzecz realizacji budowy morskich projektów, w tym Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Podpisano kluczowe umowy, sfinalizowano kontrakty i wydano decyzje umożliwiające podjęcie kolejnych kroków w realizacji największego jak dotąd w Polsce projektu energetycznego opartego o odnawialne źródła energii.
20.12.2023

Ekolodzy: presja połowowa rośnie; 1/3 stad ryb jest przełowionych

Rosnące zapotrzebowanie na ryby oznacza coraz większą presję połowową na ekosystemy morskie; nadmierne połowy dotyczą już ponad 1/3 stad ryb - wskazuje organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) powołując się na dane ONZ.
20.12.2023

250 mln zł na inwestycje pomorskich samorządów w zw. z budową elektrowni atomowej

Powstał nowy wieloletni program dla Pomorza w związku z budową elektrowni jądrowej oraz pozostałej infrastruktury energetycznej - podał w piątek w komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller. Na realizację nowego programu zostanie przeznaczone z budżetu państwa 250 mln zł w latach 2024–2028.
09.12.2023

Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej

Niemiecki RWE oraz pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Masdar podpisały umowę inwestycyjną o równowartości 13,9 mld dolarów. Miało to miejsce podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego COP28. Inwestycja jest kluczowa dla rozwoju brytyjskiego sektora energii odnawialnej.
07.12.2023

Rosyjskie surowce, atom, polityka klimatyczna, czyli o energii po europejsku [RELACJA]

Jak ratować klimat zachowując przy tym bezpieczeństwo - i to w dobie kryzysu energetycznego? Na takie pytania odpowiadali uczestnicy konferencji Energy Security in Central and Eastern Europe.
04.12.2023

Malta: kraje śródziemnomorskie stawiają na zrównoważoną turystykę

Podczas Śródziemnomorskiego Forum Turystyki na Malcie, kraje basenu Morza Śródziemnego podpisały deklarację, która skupia się na priorytetowym traktowaniu zrównoważonego sektora turystycznego - ze szczególnym uwzględnieniem roli cyfryzacji.
02.12.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego?

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości.
27.11.2023

Equinor Polska: w sektorze MFW ważne jest płynne przejście do drugiej fazy rozwoju

Płynne przejście z pierwszej do drugiej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych (MFW), optymalizacja procesu uzyskiwania pozwoleń i procesów planistycznych oraz rozwój infrastruktury przyłączeniowej to, zdaniem Michała J. Kołodziejczyka, prezesa Equinor Polska, najważniejsze zadania, które stoją przed podmiotami, działającymi w sektorze morskich farm wiatrowych.
24.11.2023

RWE: aukcja CfD w 2025 roku kluczowa dla powodzenia programu offshore w Polsce

Polski rynek morskiej energetyki wiatrowej jest dla firmy RWE, wiodącego światowego koncernu w dziedzinie energii odnawialnej i numeru dwa na świecie w sferze morskiej energii wiatrowej, rynkiem strategicznym.
23.11.2023

Equinor współzałożycielem platformy współpracy w zakresie bezpieczeństwa w morskiej energetyce wiatrowej

Posiadający 50-letnie doświadczenie w prowadzeniu inwestycji morskich, Equinor podpisał 21 listopada list intencyjny, którego celem jest wdrażanie najlepszych praktyk międzynarodowych w zakresie bezpieczeństwa, jakości oraz zrównoważonej środowiskowo realizacji i eksploatacji projektów morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.
21.11.2023

Rząd Wielkiej Brytanii: zmiany klimatyczne zagrażają dziedzictwu kulturowemu i przyrodniczemu

Zmiany klimatyczne są największym zagrożeniem dla brytyjskiego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego - ostrzegła w poniedziałek charytatywna organizacja National Trust. Wskazuje, że na efekty zmian klimatu narażone jest 71 proc. obiektów, nad którymi sprawuje pieczę.
20.11.2023

Zwiększona kontrola zarządzania rybołówstwem w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym

Kraje UE uzgodniły w ramach Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM) wprowadzenie nowych narzędzi w celu śledzenia działalności wszystkich flot prowadzących połowy na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym oraz dzielenia się różnymi wieloletnimi planami zarządzania. Nowy mechanizm będzie monitorował przypadki nieprzestrzegania przepisów za pomocą odpowiednich i proporcjonalnych środków.
13.11.2023

Pomorze Zachodnie przykładem dla wojewódzkich Programów Ochrony Powietrza

Województwo zachodniopomorskie, znane z licznych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska, które potwierdzają działania takie jak Szczyt Ekologiczny w Szczecinie czy ustanowienie Roku Ekologicznego w 2021 r., przeprowadziło aktualizację Programu Ochrony Powietrza (POP).
12.11.2023

OSGE ze wsparciem finansowym amerykańskiego rządu na budowę małych reaktorów

OSGE zostało objęte strategicznym amerykańskim programem Phoenix i otrzyma finansowanie od Departamentu Stanu na przyspieszenie projektu budowy małych reaktorów w Polsce. Oficjalna inauguracja projektu ma miejsce dziś w Bratysławie.
09.11.2023

RWE wraz z Fundacją MARE wyłowią plastikowe odpady w Porcie Ustka

Odpady z tworzyw sztucznych pływające w morzach i wzdłuż linii brzegowej stanowią poważne wyzwanie środowiskowe dla każdej nadmorskiej miejscowości. Według danych HELCOM, czyli Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, na każdych 100 m bałtyckich plaż można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów, z czego 70 proc. to tworzywa sztuczne.
08.11.2023

Greenpeace w proteście przeciwko budowie terminala gazowego w Zatoce Gdańskiej

Planowana w Zatoce Gdańskiej budowa terminala do importu skroplonego gazu ziemnego spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem aktywistów klimatycznych z Greenpeace'u.
08.11.2023

Warsztaty dla rolników i nasadzenia - współpraca Lidl Polska z Fundacją WWF Polska na rzecz ochrony bioróżnorodności w Polsce

Dzisiejsze decyzje w temacie ochrony środowiska mają wpływ na przyszłe pokolenia i mogą zatrzymać trend zanikającej bioróżnorodności. Dlatego Lidl Polska wspólnie z Fundacją WWF Polska angażują się w odtworzenie krajobrazu rolniczego w Polsce. Obecnie przeprowadzają pilotażową akcję nasadzeń śródpolnych i warsztaty edukacyjne dla rolników i producentów współpracujących z siecią.
06.11.2023

Masowiec zasilany żaglami wpłynął do Portu Gdynia

Przy nabrzeżu terminalu HES Gdynia Bulk Terminal w Porcie Gdynia cumuje wyjątkowy statek. Masowiec Pyxis Ocean to jedna z niewielu jednostek na świecie, które za pomocą dwóch stalowo-kompozytowych żagli wykorzystują energię wiatru do wspomagania konwencjonalnego napędu. Dzięki temu wyraźnie spada zużycie paliwa, a co za tym idzie – emisje CO2.
02.11.2023

Od 6 lat nie poprawia się stan wody w Bałtyku

Warunki środowiskowe do życia w akwenie Morza Bałtyckiego na przestrzeni ostatnich lat nie uległy poprawie niemal w ogóle – wynika z raportu helsińskiej Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku HELCOM, która sporządza obszerny dokument o poziomie zanieczyszczeń morza raz na 6 lat.
02.11.2023

Przez globalne ocieplenie góry w Nepalu straciły jedną trzecią lodu w ciągu ostatnich 30 lat

Z powodu globalnego ocieplenia nepalskie Himalaje straciły jedną trzecią lodu w ciągu ostatnich 30 lat - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres po wizycie w okolicy Mount Everest.
31.10.2023

PGE i Ørsted sfinalizowały kontrakty na dostawy komponentów dla części morskiej projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakt na kolejną dostawę fundamentów dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. To ostatnia z umów dotyczących dostaw kluczowych elementów dla części offshore projektu Baltica 2, zamykająca tzw. poziom Tier 1 w obszarze morskim inwestycji.
30.10.2023

Co dalej z offshore – czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza?

Już 21 listopada w trakcie debaty politycznej na Konferencji Offshore liderzy kluczowych partii przedstawią swoje plany i wizje na transformację energetyczną, rozwój OZE i ułatwienia regulacyjne dla offshore.
26.10.2023

A. Łukaszewska-Trzeciakowska: pierwsza polska elektrownia jądrowa jest racją stanu

Pierwsza polska elektrownia jądrowa jest racją stanu ze względu na suwerenność energetyczną, ze względu na bezpieczeństwo energetyczne Polaków - podkreśliła we wtorek w Gdyni pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
24.10.2023

Morskie farmy wiatrowe – nowy kierunek polskiej energetyki

Na Pomorzu Zachodnim rozpoczyna się budowa morskich farm wiatrowych. W porcie Szczecin - Świnoujście powstaje już pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, który pozwoli na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych. W niedługiej przyszłości Szczecin ma stać się też głównym centrum produkcji zasadniczych składników dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wpłynie to między innymi na rynek pracy i wzrost zatrudnienia w regionie.
23.10.2023

PEJ: ruszają spotkania z mieszkańcami Pomorza ws. połączenia kolejowego do elektrowni jądrowej

Od 17 października ruszają spotkania z mieszkańcami Pomorza ws. zapewnienia połączenia kolejowego do elektrowni jądrowej - poinformowała we wtorek spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Spotkania planowane są w Wicku, Garczegorzu, Gniewinie, Choczewie i Wejherowie.
17.10.2023

Druga edycja największych targów edukacyjnych EDU OFFSHORE WIND już 5-6 marca 2024

Ruszyły przygotowania do drugiej edycji największych w Polsce edukacyjnych targów kariery w sektorach morskiej energetyki odnawialnej i pokrewnych, związanych z transformacją klimatyczną. Jest już znana data wydarzenia – druga edycja EDU OFFSHORE WIND odbędzie się 5-6 marca 2024 roku w Gdańsku. Imprezie towarzyszy hasło „Zarażamy młodzież pasją do zielonej energetyki!”
16.10.2023

Polska jest bardzo atrakcyjnym, ale i trudnym rynkiem dla inwestorów OZE

250 miliardów złotych wyniosą w następnych kilkunastu latach wydatki na polski program morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje na rozbudowę sieci i infrastruktury energetycznej powinny sięgać nawet 40 miliardów złotych. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić inwestorom stabilne otoczenie regulacyjne. To główne wnioski z debaty „Onshore i offshore - uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej na lądzie i status rozwoju projektów na morzu”, która odbyła się podczas IX edycji Kongresu Energetycznego.
16.10.2023

Szczecinianie budują napęd wodorowy do katamaranu PAN. „Największy, jaki powstał na Pomorzu Zachodnim”

Technologie wodorowe coraz odważniej wchodzą do branży marine. Szczecińska firma właśnie kończy budowę ogniwa wodorowego o dużej mocy dla katamaranu Polskiej Akademii Nauk. Projekt wpisuje się w nurt poszukiwań nowych rozwiązań dotyczących rozwoju przyjaznych środowisku środków transportu. „Zakończenie prac nad ogniwem planujemy na listopad” – zdradza Marcin Hołub.
16.10.2023

Ekotrendy w turystyce morskiej szansą dla Pomorza, Kaszub i Żuław

Rozwój zrównoważony trafił na pokłady statków pasażerskich. Cruise operatorzy nie pozostają w tyle za innymi branżami i stawiają na turystykę przyjazną dla środowiska na morzy i w portach. Nowe produkty turystyczne odpowiadają zrównoważonej gospodarce. Armatorzy włączają się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest pozytywnie odbierane przez większość pasażerów. Nowe statki przystosowane są do zasilania z lądu.
13.10.2023

Equinor uruchomił największą na świecie morską farmę wiatrową

Pierwsza energia z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank znajdującej się na Morzu Północnym popłynęła do brytyjskiej sieci. To kamień milowy w rozwoju energetyki opartej o odnawialne źródła energii i nowy rozdział w budowaniu bardziej zrównoważonego i bezpiecznego systemu energetycznego.
11.10.2023

Wodorowy zawrót głowy. Wodorowe statki zamiast autobusów

Wodór w transporcie morskim ma perspektywy, nawet w Polsce. Jednak warunkiem wprowadzenia tego rozwiązania do żeglugi jest kompleksowe podjęcie zagadnienia przez operatorów statków, zarządy portów i firmy zajmujące się usługami w portach. To ogólny wniosek z dyskusji w czasie panelu „Wodór w transporcie morskim: perspektywy, wyzwania i innowacje - od projektu do pierwszego rejsu”.
09.10.2023

Nowa inwestycja dla offshoru w Świnoujściu

Euro Terminal jak wiele polskich spółek przygotowuje się do udziału w rozwoju polskiego rynku offshore. Ukończenie najnowszej inwestycji – rampy RO-RO to kolejny krok do rozwoju firmy i współpracy z kluczowymi graczami na rynku turbin wiatrowych. Razem z firmami tj. Vestas czy Orlen tworzą silny hub w zachodniopomorskim dla morskich farm wiatrowych.
06.10.2023

Japonia rozpoczęła drugi zrzut oczyszczonej wody z Fukushimy

Jak poinformował operator elektrowni, w czwartek rozpoczęła się druga runda zrzutu oczyszczonej radioaktywnej wody z wraku elektrowni jądrowej Fukushima do morza po sporze na ten temat między Japonią a Chinami.
05.10.2023

Port Czystej Energii organizuje Dzień Otwarty

W sobotę 7 października mieszkanki i mieszkańcy Gdańska będą mogli zwiedzić Port Czystej Energii – nową miejską elektrociepłownię, która zagospodaruje odpady nienadające się do recyklingu i wytworzy z nich energię elektryczną i ciepło. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć tę instalację jeszcze podczas budowy.
04.10.2023

Grupa Ignitis z bardzo dobrymi wynikami i znaczącymi postępami w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Grupa energetyczna Ignitis poinformowała o bardzo dobrych wynikach za pierwsze półrocze 2023 r. – skorygowany zysk EBITDA Grupy rok do roku wzrósł o 22,8%, do poziomu 253,5 mln EUR. Drugi co do wielkości udział Grupy w inwestycjach zanotowano w Polsce, gdzie nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 92 mln EUR.
04.10.2023

"Arktyczne potwory" zagrażają lokalnym społecznościom Grenlandii

Grupa naukowców z Centrum Badań Regionów Zimnych im. Alfreda Jahna Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr) bada miejsca, w których można się spodziewać w przyszłości wysokiego ryzyka wystąpienia fal tsunami. Naukowcy planują przygotowanie dla lokalnych społeczności rekomendacji, jak złagodzić skutki geozagrożeń w związku ze zmianami klimatu.
03.10.2023

Wojewoda wydał decyzję na budowę sieci przesyłowej między Choczewem a Żarnowcem

Wojewoda pomorski wydał decyzję lokalizacyjną na "Budowę linii Choczewo – Żarnowiec". Inwestycja stanowi część planowanego systemu elektroenergetycznego koniecznego do przesłania mocy z Morskich Farm Wiatrowych zlokalizowanych na Morzu Bałtyckim do Krajowego Systemu Energetycznego.
02.10.2023

Statek Dina Polaris prowadzi badania dna pod kolejną farmę wiatrową Equinora i Polenergii

Prace nad trzecim projektem Equinor i Polenergii wchodzą w kolejną fazę. Około 80 km od wybrzeża badania dna morskiego pod farmę wiatrową Bałtyk I realizuje statek Dina Polaris.
02.10.2023

UNCTAD wzywa do dekarbonizacji żeglugi. Ponad 100 tys. statków do wymiany i modernizacji

Dekarbonizacja to najważniejszy cel operatorów i uczestników transportu morskiego – wzywają eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”. Mimo wymiany statków lub modernizacji ich systemów napędowych, emisje substancji szkodliwych wzrosły o 20% w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
02.10.2023

Vestas pozyskuje zamówienie o mocy 1140 MW dla projektu Baltic Power

Komunikat Vestas nr 16/2023 z dnia 28 września 2023 r. informuje o pozyskaniu przez spółkę stałego zamówienia na 1140 MW od Baltic Power - spółki joint venture pomiędzy Orlen SA i Northland Power na projekt morskich farm wiatrowych w Polsce.
28.09.2023

Equinor liderem zielonej energii

Equinor aktywnie bierze udział w transformacji energetycznej Polski rozwijając morską i lądową energetykę odnawialną. Firma jest również jednym z głównych dostawców gazu ziemnego do Polski poprzez Baltic Pipe, zapewniając tym samym bezpieczeństwo energetyczne kraju. Działania firmy i jej wkład w rozwój energetyki opartej o zeroemisyjne źródła w Polsce zostały docenione przez kapitułę Konkursu organizowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych, która uhonorowała Equinor tytułem Lidera Zielonej Energii.
28.09.2023

Dzięki turystce włoska langusta zamiast na talerz trafiła do morza [WIDEO]

Turystka ze Szwajcarii, przebywająca na wakacjach na Sardynii zamówiła w luksusowej restauracji langustę za 200 euro po to, by uwolnić ją z akwarium i wypuścić do morza. Skorupiak zamiast do wrzątku trafił do torebki i zaraz do morza. Wszystko odbyło się na oczach zdumionych klientów lokalu.
27.09.2023

W Japonii 80 proc. niedźwiadków umarło wskutek ocieplenia klimatu

Nawet osiemdziesiąt procent urodzonych w tym roku niedźwiedzi brunatnych na półwyspie Shiretoko w Japonii umarło z głodu z powodu zmian klimatycznych – podaje w poniedziałek dziennik "Asahi Shimbun". Ich dramatyczna sytuacja związana jest z brakiem w rzekach kluczowych dla ich diety łososi.
27.09.2023

W trosce o środowisko naturalne firmy ulepszają mięso komórkowe

Pierwszy "sztuczny" burger wytworzony 10 lat temu, kosztował 250 tys. dolarów, obecnie szaszłyk z kurczaka można kupić już za 14 dolarów. Na całym świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa komórkowego. W tym wyścigu bierze udział też polska firma LabFarm.
25.09.2023

GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - poinformowała w piątek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
22.09.2023

Ambasada Japonii nękana telefonami po zanieczyszczeniu oceanu

Od przeszło trzech tygodni telefon w ambasadzie Japonii w Pekinie odzywa się średnio 10 tys. razy dziennie – poinformowały japońskie źródła rządowe. Dzieje się tak od momentu, kiedy pod koniec sierpnia w Fukushimie rozpoczęto proces zrzucania do oceanu uzdatnionej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni atomowej, czemu stanowczo sprzeciwiał się chiński rząd.
21.09.2023

Konferencja Offshore Wind Poland już 21-22 listopada w Warszawie

Nadchodzące lata będą kluczowe dla rozwoju morskich elektrowni wiatrowych. To, jak wykorzystamy potencjał polskiego Bałtyku zależy od współpracy wszystkich interesariuszy, od inwestorów po dostawców. Światowy offshore przyśpiesza, a Polska nie pozostaje w tyle. Najbardziej aktualne tematy i opracowania zostaną poruszone na forum podczas wydarzenia, które już na stałe wpisało się w kalendarz branży wiatrowej – Konferencji Offshore Wind Poland 2023.
18.09.2023

"Sprzątamy Bałtyk" - ekologiczna akcja startuje 16 września

Fundacja MARE już czwarty rok z rzędu zaprasza do udziału w akcji Sprzątania Bałtyku w ramach obchodów Światowego Dnia Sprzątania (World Cleanup Day), czyli największej tego rodzaju inicjatywy na świecie, podczas której 70 milinów ludzi wychodzi posprzątać swój kawałek planety. Celem akcji w Trójmieście jest nie tylko sprzątnięcie naszego kawałka planety, ale także ożywienie na nowo naszej relacje z wodą i promowanie głębokiego szacunku dla tego bezcennego i życiodajnego zasobu.
15.09.2023

MAG Offshore & N-Sea z porozumieniem dotyczącym Morskich Centrów Koordynacyjnych (MCC)

N-Sea Polska i MAG Offshore wspólnie rozwijają Morskie Centra Koordynacyjne (MCC) dla Polski i krajów bałtyckich. W ramach takiego podejścia strony udostępnią odpowiednią wiedzę, doświadczenie, sprzęt, statki i obiekty portowe, aby służyć naszym Klientom na etapach rozwoju i eksploatacji ich morskich farm wiatrowych w regionie Morza Bałtyckiego.
14.09.2023

MSC przyznała nagrody za zrównoważone rybołówstwo

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC), działająca na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, doceniła podmioty, które w ciągu ostatniej dekady wyróżniły się największym zaangażowaniem w rozwój Programu MSC w naszym kraju.
13.09.2023

DNV certyfikatorem morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

DNV zdobyło kontrakt na certyfikację morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III na Morzu Bałtyckim, powstających w ramach spółki zrzeszającej Equinor i Polenergia S.A. Ich planowana moc ma wynosić razem 1440 MW, co ma wystarczyć do zasilenia w prąd dwóch milionów polskich gospodarstw domowych.
11.09.2023

Ambasador USA o pomocy dla projektu SMR: wspieramy innowacyjne i bezpieczne technologie

USA wspierają innowacyjne i bezpieczne technologie dla dekarbonizacji i zwiększania stabilności energetycznej na świecie - oświadczył amerykański ambasador Mark Brzezinski. Władze USA zadeklarowały pomoc finansową dla planów budowy reaktorów SMR przez Orlen i Synthos.
08.09.2023

Chiny, krytykujące zrzut wody z Fukushimy, odrzuciły propozycję udziału w grupie monitorującej operację

Chiny odrzuciły propozycję Japonii uczestnictwa w grupie analizującej wyniki monitorowania wody, uwalnianej z uszkodzonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – poinformowała we wtorek agencja Kyodo. Chiny stanowczo sprzeciwiają się działaniom Tokio, twierdząc nieustannie, że woda jest skażona, jednocześnie nie podejmują dialogu naukowego z udziałem ekspertów w tej sprawie.
06.09.2023

Nieoczyszczone ścieki zrzucano do rzek i morza nawet w dni bez deszczu

Przez ponad 3500 godzin w zeszłym roku w dni, w których nawet nie było deszczu, trzy czołowe firmy wodno-kanalizacyjne w Anglii zrzucały prosto do rzek i morza nieoczyszczone ścieki, co jest zakazane - ujawniła we wtorek stacja BBC.
05.09.2023

Od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie, w Morzu Czarnym zginęło ponad 900 delfinów

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. wraz z działaniami zbrojnymi na Morzu Czarnym, potwierdzono śmierć ponad 900 delfinów w tym akwenie, ale w rzeczywistości mogło zginąć znacznie więcej tych zwierząt - informuje mołdawski dziennik "Ziarul de Garda".
31.08.2023

Zjedli owoce morza, by pokazać, że nie ma zagrożenia z Fukushimy

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol i premier Han Duk Su podczas wspólnego cotygodniowego obiadu w poniedziałek zjedli owoce morza - przekazało biuro prezydenta. To część kampanii, która ma pokazać, że po tym, gdy Japonia rozpoczęła uwalnianie wody z uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima, jedzenie owoców morza i ryb jest wciąż bezpieczne.
29.08.2023

Chorwacja. Pomarańczowy alert pogodowy po nagłym spadku temperatur; oczekiwane gwałtowne burze

W Chorwacji ogłoszono w poniedziałek pomarańczowy alert pogodowy w związku z drastycznym spadkiem temperatur i oczekiwanymi burzami. Zmianę pogody oraz towarzyszące jej deszcze i burze zaobserwowano już na północnym zachodzie kraju - poinformowały chorwackie instytucje.
28.08.2023

Chorwacja: nadciąga "piekielny weekend" – kulminacja fali gorąca, potem ochłodzenie

Nad Chorwację nadciąga "piekielny weekend" – kulminacja fali gorąca, po której w poniedziałek w końcu nadejdzie ochłodzenie - poinformowała w piątek telewizja HRT.
25.08.2023

Francja: koniec upałów, czas na burze

W piątek o godz. 6 rano we Francji zostanie zniesiony najwyższy, czerwony alert dla 17 departamentów, które doświadczyły rekordowych temperatur podczas największej fali upałów w tym roku – informują francuskie media. W najbliższych dniach gwałtownemu spadkowi temperatur będą towarzyszyć burze.
25.08.2023

Śmieci, których nie widać – nie tylko ścieki są problemem polskich rzek, jezior i Bałtyku

Bałtyk jest nie tylko ujściem dla 20 rzek, z których połowa przepływa przez Polskę, ale też darmowym punktem zrzutu ścieków dla leżących nad nim państw. Podobnie traktowana jest Odra w przypadku zrzutów ścieków kopalnianych czy pofabrycznych. Jednak nie tylko one trawią polskie wody – równie szkodliwe są dla nich śmieci, a co za tym idzie mikro- i nanoplastik, który rozgościł się w naszych zbiornikach wodnych razem z innymi zanieczyszczeniami. Tylko czy stać nas na konsekwencje tych zjawisk?
24.08.2023

Włochy. Nowy rekord zera termicznego, pogodowe anomalie w Alpach

We Włoszech padł nowy rekord tzw. zera termicznego, czyli wysokości, na jakiej woda zamienia się w lód. Zjawisko to miało miejsce w nocy w poniedziałek na wysokości 5328 metrów nad poziomem morza- ustalono na podstawie pomiaru dokonanego przez radiosondę. Prawie cały kraj znajduje się pod wpływem kolejnego antycyklonu afrykańskiego, który tym razem radykalnie zmienił też warunki pogodowe w Alpach.
22.08.2023

W czwartek rozpocznie się wypuszczanie wody z Fukushimy do oceanu

Japonia poinformowała we wtorek, że rozpocznie w czwartek uwalnianie ponad 1 miliona ton radioaktywnej wody ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni jądrowej Fukushima, wprowadzając w życie plan, który spotkał się ze szczególnie ostrą krytyką ze strony Chin .
22.08.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.