Wynik wyszukiwania - " film" - Wiadomości

Zanieczyszczenie rzeki Brynica skutkiem pożaru składowiska w Siemianowicach

Rzeka Brynica została zanieczyszczona chemikaliami po gaszeniu pożaru składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich – przekazał burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec. Jak zapewnił, nie stanowi to zagrożenia dla podziemnych źródeł wody pitnej.
11.05.2024

Instytucje z Trójmiasta i Pomorza jednoczą siły na rzecz ochrony środowiska naturalnego

Powstała otwarta i partnerska sieć współpracy na rzecz zielonych rozwiązań w instytucjach z obszaru kultury, edukacji i nauki z Trójmiasta oraz Pomorza. List intencyjny podpisało 21 podmiotów, ale inicjatywa ma charakter otwarty. Dokument sygnowany 8 maja 2024 roku jest konsekwencją rocznej wymiany doświadczeń pomiędzy instytucjami.
10.05.2024

Ekolodzy chronią ocean z pomocą niezwykłego partnera

W specjalnym półgodzinnym filmie dokumentalnym Call to Earth: Expedition Bahamas, CNN spotyka się z doktorem Austinem Gallagherem, biologiem morskim oraz założycielem i dyrektorem generalnym Beneath The Waves, który współpracuje z rekinami i żółwiami, aby badać ekosystemy „Blue Carbon" na Karaibach.
07.05.2024

Nowa, innowacyjna marka Sigenergy wkracza na polski rynek energii podpisując umowę z KENO

W dzisiejszym dynamicznym świecie zwiększająca się świadomość ekologiczna i potrzeba zmiany sposobu pozyskiwania, wykorzystywania oraz magazynowania energii wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań. Nowa, innowacyjna marka - Sigenergy, wkracza na polski rynek z ciekawymi rozwiązaniami dostosowanymi do obecnych realiów. Co to za firma i dlaczego warto zwrócić na nią uwagę?
16.04.2024

Plenerowa wystawa w Warszawie dokumentuje kryzys klimatyczny w krajach Grupy Wyszehradzkiej

Do 2 czerwca 2024 r. na Skwerze Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie 11 fotografów z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej prezentuje swoje prace, obrazujące zmiany klimatyczne w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Wystawa „Wizualizacja kryzysu klimatycznego” powstała przy współpracy Polskiej Agencji Prasowej z ambasadą Królestwa Niderlandów.
12.04.2024

Większość nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych krytycznie ocenia działania rządów i instytucji w obszarze klimatu

Nauczyciele i uczniowie czują się odpowiedzialni za kształtowanie ekologicznej przyszłości. Tak wynika z Badania Świadomości Ekologicznej przeprowadzonego przez Fundację Digital University oraz Fundację Deloitte w ramach programu Be.Eco. Co więcej społeczności szkolne wierzą, że każdy ma wpływ na otaczający nas świat, ale jego skuteczną ochronę zapewnią jedynie wspólne wysiłki. Już 23 kwietnia uczniowie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w praktyce w Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy Ekologicznej.
07.04.2024

Program Narodów Zjednoczonych przerywa transmisje telewizyjne na całym świecie szokującymi prognozami pogody z przyszłości

Kampania Weather Kids, stworzona we współpracy ze Światową Organizacją Meteorologiczną (WMO) i The Weather Channel, wzywa do pilnych działań na rzecz klimatu dla następnych pokoleń.
07.04.2024

Kryzys klimatyczny na fotografii - już 10 kwietnia wystawa zdjęć współorganizowana przez PAP

„Wizualizacja kryzysu klimatycznego” - tak brzmi tytuł wystawy fotograficznej poświęconej jednemu z największych wyzwań współczesnego świata - walce ze zmianami klimatu. Jej autorzy wierzą, że za pomocą efektownego fotoreportażu można zainspirować pozytywne działania na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Niezwykłe zdjęcia można będzie zobaczyć w Warszawie już 10 kwietnia.
03.04.2024

Chcieć to móc. Pomysły na transformację energetyczną prosto ze Skandynawii

W miarę jak transformacja energetyczna nabiera tempa, istotną rolę odgrywają materiały z jakich wykonane są instalacje sektora energetycznego. Szwedzi wykorzystują drewno do budowy wież turbin wiatrowych, zaś Finowie piasek do baterii ogrzewających sieci ciepłownicze.
28.03.2024

Pompy ciepła przyśpieszą transformację energetyczną

W osiągnięciu celów klimatycznych UE istotną rolę odegrają pompy ciepła, których zdolność do efektywnego wykorzystania energii odnawialnej, zarządzania ciepłem i zastąpienia paliw kopalnych w ogrzewaniu domów jest udowodniona, ale wiedza o tym mało rozpowszechniona – ocenia Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.
25.03.2024

Aktywistki klimatyczne oblały farbą pomnik warszawskiej Syrenki

Dwie młode kobiety oblały pomarańczową farbą pomnik warszawskiej Syrenki na bulwarach wiślanych. Zostały zatrzymane.
08.03.2024

Świat tonie w plastiku. Młodzież mówi stop

Tu nawet nie chodzi o to, że jest lekki, wytrzymały i wielofunkcyjny, lecz o to, że jest praktycznie wszędzie – alarmuje młodzież, która prowadzi projekty społeczne, dotyczące redukcji plastiku. Oceany od wielu lat zalewane są jego tonami, a on rozkładając się, przenika do środowiska – w tym, do ludzkiego ciała. Od tego roku obowiązuje w Polsce podatek plastikowy, który ma doprowadzić do pozbycia się jego nadmiaru i do ponownego przetwarzania. Czy to wystarczy, by skutecznie zniechęcić ludzi do plastiku?
07.03.2024

Zakłócenie koncertu w Filharmonii Narodowej przez aktywistki grupy Ostatnie Pokolenie

Dwie aktywistki grupy "Ostatnie Pokolenie" wtargnęły na scenę podczas koncertu w Filharmonii Narodowej, wykrzykując: "To jest alarm. Nasz świat płonie. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może powstrzymać katastrofę klimatyczną".
04.03.2024

Łowczy krajowy deklaruje współpracę z resortem klimatu na rzecz polskiej przyrody

Łowczy krajowy Eugeniusz Grzeszczak zadeklarował współpracę i dialog z resortem klimatu na rzecz polskiej przyrody - wynika z listu Grzeszczaka, do szefowej MKiŚ Pauliny Hennig-Kloski. Zapewnił w nim, że ostatnie wypowiedzi nie miały na celu krytyki propozycji resortu ws. polowań.
23.02.2024

Dorożała: będzie moratorium na odstrzał czterech gatunków ptaków oraz ochrona ciężarnych loch dzików

Moratorium na odstrzał czterech gatunków ptaków oraz ochronę ciężarnych loch dzików – zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Zapowiedział także powołanie zespołu, który zajmie się m.in. kwestią badań lekarskich dla myśliwych.
13.02.2024

Polskie biura stają się coraz bardziej przyjazne dla środowiska

Drukujemy na papierze makulaturowym, kupujemy energooszczędne sprzęty, segregujemy odpady biurowe. Wiele na to wskazuje, że pojęcie zrównoważonego rozwoju trafiło do biznesowego krwioobiegu. Opinie zebrane w badaniu Canon Polska i agencji badawczej K+Research by Insight Lab pokazują, że średnie i duże firmy podchodzą z pełną powagą do kwestii środowiskowych i społecznych. Szacunek do idei zrównoważonego rozwoju przejawia się zarówno w codziennych biurowych czynnościach, jak i w decyzjach biznesowych.
12.02.2024

Grupa PGE zakończyła rewitalizację Krzywego Lasu

Trwający ponad 3 lata projekt rewitalizacji Krzywego Lasu pod Gryfinem został ukończony. To kolejne przedsięwzięcie, w którym PGE podejmuje działania na rzecz ochrony środowiska i wsparcia edukacji ekologicznej młodych pokoleń. Partnerem strategicznym projektu jest Fundacja PGE.
09.02.2024

Youtuberzy pojechali autonomicznym energetycznie kamperem do poradzieckiego miasta

Urbex History, czyli największy kanał eksploracyjny w Polsce, podjął współpracę z firmą EcoFlow. W jej ramach twórcy odwiedzili poradzieckie miasto w pełni autonomicznym energetycznie kamperem. Za pomysł i koordynację współpracy odpowiada agencja Lifetube zajmująca się influencer marketingiem i ekonomią twórców.
24.01.2024

Bioenergia, biopaliwa, zielony geszeft. Biznes na biomasie prosto z Davos

Cały świat zmaga się ze zmianami klimatycznymi, wdrażając coraz to nowe polityki klimatyczne oraz rozwiązania energetyczne mające w założeniu służyć środowisku. Biomasa stanowi element agendy klimatycznej, w tym Światowego Forum Ekonomicznego.
18.01.2024

Prezydent Grudziądza o inwestycji biomasowej OPEC GRUDZIĄDZ [wideo]

W udostępnionym w mediach społecznościowych filmie, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski wypowiedział się o inwestycji biomasowej OPEC GRUDZIĄDZ Sp. z o.o., która jest finansowanej przez NFOŚIGW, a realizowanej przez SBB ENERGY S.A.
17.01.2024

PORR montuje 340 tonowy ekologiczny kocioł do rzeszowskiej elektrociepłowni

W rzeszowskiej elektrociepłowni montowany jest ogromny bo ważący aż 340 ton ekologiczny kocioł. Jest on główną częścią inwestycji związanej z budową II linii technologicznej w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), której głównym wykonawcą jest firma PORR działająca w konsorcjum z Termomeccanica Ecologia na zlecenie PGE Energia Ciepła S.A.
04.01.2024

Kawasaki prezentuje pierwszy motocykl o napędzie wodorowym

Jeden z największych producentów motocykli, japońska firma Kawasaki zaprezentowała ostatnio prototyp pierwszego modelu z napędem wodorowym. Ruch ten stanowi odzwierciedlenie rosnącego trendu w świecie motoryzacji w kierunku pojazdów zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska.
20.12.2023

Polskie szkoły świętują Call to Earth Day z CNN

Szkoły i organizacje z Polski wzięły udział w trzeciej edycji Call to Earth Day, której finał miał miejsce 28 listopada. W tym dniu na całym świecie podjęto działania mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej i zaangażowanie się w ochronę środowiska.
12.12.2023

16 miliardów na transformację energetyczną i adaptacje do zmian klimatu - podsumowanie Kongresu ESG 2023

„Trzy lata temu wielu z nas zastanawiało się, co to jest ESG. Teraz mamy już tę wiedzę. Nadszedł czas na skuteczne narzędzia i praktyczne zastosowanie tych zasad. Środowisko jest kluczowym elementem ESG, a ostatnio bezpieczeństwo energetyczne wyszło na pierwszy plan. Mówimy o stabilności systemu energetycznego, także w kontekście biznesu. Musimy szukać innowacji, a nasz Fundusz będzie dysponował 16 miliardami złotych na transformację energetyczną i adaptację do zmian klimatu, wspierając m.in. geotermię.
11.12.2023

Malta: kraje śródziemnomorskie stawiają na zrównoważoną turystykę

Podczas Śródziemnomorskiego Forum Turystyki na Malcie, kraje basenu Morza Śródziemnego podpisały deklarację, która skupia się na priorytetowym traktowaniu zrównoważonego sektora turystycznego - ze szczególnym uwzględnieniem roli cyfryzacji.
02.12.2023

Konferencja klimatyczna COP28 w Dubaju rozpoczyna się już dziś!

Stawkę rozpoczynającej się w czwartek w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich konferencji klimatycznej ONZ – COP28 są losy Ziemi i przyszłych pokoleń - komentują media. W obradach, które potrwają do 12 grudnia, udział wezmą delegacje prawie 200 państw.
30.11.2023

Dzień Ziemi to początek. Edukacja ekologiczna w szkołach z programem Be.Eco

Woda, elektroodpady i odpowiedzialna moda - to tylko wybrane zagadnienia, które każdy nauczyciel i nauczycielka mogą zgłębić w ramach bezpłatnego programu Be.Eco przygotowanego przez Fundację Digital University na rok szkolny 2023/24. Szkolenia odbywają się online i prowadzone są przez ekspertów z poszczególnych obszarów. W planie są też konkursy dla uczniów i granty dla szkół za udział w turnieju.
27.11.2023

IVECO promuje elektryczną mobilność razem z zespołem Metallica podczas europejskiego etapu światowej trasy koncertowej M72

IVECO ogłosiło historyczne partnerstwo z Rock & Roll Hall Of Famers Metallica podczas premiery nowej, pełnej gamy pojazdów w Barcelonie. Marka będzie wspierać zespół podczas europejskiego etapu ich światowej trasy koncertowej M72, która wypełni obiekty na całym kontynencie od maja do lipca 2024 roku.
19.11.2023

Wśród laureatów RegioStars - projekt dot. niskoemisyjnej mobilności z udziałem Krakowa

Międzynarodowy projekt dotyczący niskoemisyjnej mobilności z udziałem m.in. Krakowa został w czwartek zwycięzcą jednej z kategorii konkursu RegioStars. Konkurs ten co roku wyróżnia najbardziej inspirujące i innowacyjne projekty współfinansowane z unijnych funduszy spójności.
16.11.2023

Baltic Power: kulisy powstawania pierwszej farmy wiatrowej na Bałtyku

Baltic Power to projekt budowy morskiej farmy wiatrowej, który spośród polskich inicjatyw offshore ruszył stosunkowo późno, jednak jako jedyny do tej pory wszedł w fazę budowy. Spółka stworzy serię filmów pokazujących kulisy powstawania tej przełomowej inwestycji.
16.11.2023

Elektryczny samochód FOTON idealny do dostarczania towaru końcowemu odbiorcy

Wielozadaniowy i ekonomiczny elektryczny samochód dostawczy FOTON model eAmumark to pojazd idealny do wykorzystania w transporcie „ostatniej mili”, czyli dostarczenia ładunku do końcowego odbiorcy tam, gdzie obowiązują obostrzenia dotyczące wjazdu ze względu na ochronę środowiska naturalnego.
13.11.2023

HEAL Polska: dopuszczalne normy jakości powietrza przekroczone nawet o 2000%. A sezon grzewczy nawet nie zaczął się na dobre

Listopad to miesiąc, kiedy powietrze w wielu polskich miastach staje się mocno zanieczyszczone, zmieniając kolor na szary. Pierwsze chłodniejsze dni sprawiły, że w niektórych miejscowościach poziomy pyłów zawieszonych już przekroczyły kilkaset procent normy. Niestety najwyższą cenę płacą za to dzieci, o czym opowiada nowa animacja o chłopcu „chorym na smog”.
07.11.2023

Firma Diamant z kampanią zachęcającą do troski o środowisko

Pfeifer & Langen, właściciel marki Diamant, konsekwentnie prowadzi działania, które mają pozytywny wpływ na środowisko. Po wydanym w 2022 roku raporcie dot. zrównoważonego rozwoju, firma przygotowała kontynuację kampanii informacyjno-edukacyjnej Z Natury Dla Dobrej Przyszłości. Bohaterowie akcji, rodzina Słodkich, prezentują konsumentom m.in.: jak w praktyce wygląda proces uprawy buraka oraz jak każdego roku zmniejsza się emisja CO2 w transporcie i podczas pracy cukrowni.
30.10.2023

Budynki będą coraz bardziej przyjazne środowisku. Wywiad z ekspertem

Choć na place budów trafiają najnowsze wynalazki, jak rozszerzona rzeczywistość, powstają układające cegły roboty czy budowlane drukarki, wiele wykorzystywanych technik powstało w starożytnym Rzymie. Postęp nie zawsze jest widoczny na pierwszy rzut oka - mówi w rozmowie z PAP dr hab. inż. Szymon Firląg z Politechniki Warszawskiej.
28.10.2023

W Gliwicach powstało Centrum Edukacji Ekologicznej

Co dzieje się z odpadami odbieranymi z gospodarstw domowych, jak prawidłowo segregować śmieci i chronić środowisko, co to mikroplastik – tego i wielu innych rzeczy można dowiedzieć się w otwartym w czwartek w Gliwicach Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE).
27.10.2023

SOS dla Planety – młodzież pyta co z tym klimatem?

Fundacja Digital University połączyła siły z Fundacją Globalworth, aby wspólnie wesprzeć szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w realizacji edukacji klimatycznej. Organizacje zaprosiły do udziału młodzież oraz nauczycieli_ki i ekspertów_ki zajmujących się zmianami klimatu i stworzyły serię edukacyjnych filmów SOS dla planety: Co z tym klimatem. Materiały edukacyjne są darmowe i dostępne online.
17.10.2023

Olsztyńscy uczniowie przejechali tysiące kilometrów alternatywnymi środkami transportu

Ponad 388 tysięcy kilometrów "nakręcili" olsztyńscy uczniowie podczas tegorocznej rywalizacji "Sam sobie sterem - wszędzie pieszo lub rowerem". To tak jakby przejechali prawie 10 razy dookoła ziemi. W nagrodę przy najbardziej aktywnych szkołach powstaną samoobsługowe stacje do naprawy rowerów.
08.10.2023

Lasy Państwowe o zarzutach posłanek KO w sprawie "rzezi drzew" w województwie pomorskim

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku odpiera zarzuty posłanek KO Agnieszki Pomaskiej i Barbary Nowackiej ws. zagospodarowania Leśnictwa Piaśnica. Posłanki zarzucają RDLP, że w miejscu pamięci, jakim są Lasy Piaśnickie dokonuje się „rzezi drzew”. Leśnicy zapowiadają skierowanie sprawy na drogę sądową.
22.09.2023

Polenergia Fotowoltaika wchodzi do Czech. W Pradze rozpoczyna działalność Polenergia Solárni

Polenergia Fotowoltaika, lider sprzedaży mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce, rozpoczyna działalność w Republice Czeskiej. Powołana w Pradze Polenergia Solární będzie projektować i dostarczać systemy fotowoltaiczne dla naszych południowych sąsiadów. – Z początkiem września w Czechach ruszył nowy program dopłat do fotowoltaiki i magazynów energii. Okoliczności naszej ekspansji są więc bardzo sprzyjające – mówi Kamil Sankowski, Członek Zarządu Polenergii Fotowoltaika.
13.09.2023

Premiera iPhone'a 15 i pierwszy neutralny węglowo Apple Watch. Gigant z Cupertino dąży do zeroemisyjności

Za nami coroczna, najważniejsza konferencja produktowa Apple. Tradycyjnie we wrześniu poznaliśmy nowe modele smartfonów iPhone oraz zegarków Apple Watch. Jednym z głównych elementów konferencji był film poświęcony neutralności węglowej do której dąży Apple. Program Apple 2030 to plan osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w całej firmie do 2030 r. Następnym krokiem jest zmniejszenie śladu węglowego wszystkich produktów do 0 do 2030 r.
12.09.2023

MFiPR: 11 września rusza rekrutacja do akcji edukacyjnej dla szkół podstawowych o zmianach klimatu

11 września rusza rekrutacja do akcji edukacyjnej "Lekcja o Funduszach Europejskich VIII" dla uczniów szkół podstawowych z 6 województw. Tematyka tegorocznej lekcji dotyczy zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony – poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Udział w projekcie jest bezpłatny - dodano.
08.09.2023

Wystartowały zapisy do ogólnopolskiego programu ekologicznego “Zielone Laboratorium Lafarge”

28 sierpnia ruszyły zapisy do trzeciej edycji bezpłatnego programu edukacji ekologicznej “Zielone Laboratorium Lafarge”, kierowanego do młodzieży. W programie udział mogą wziąć uczniowie ze wszystkich klas szkół średnich z całej Polski oraz uczniowie VII i VIII klas szkół podstawowych. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 października 2023 roku poprzez formularz na stronie: zielonelaboratorium.fundacjawspolnie.pl. W ramach “Zielonego Laboratorium Lafarge” przewidziany jest także konkurs.
30.08.2023

NASK: 1600 szkół podstawowych i ponadpodstawowych wyróżniono w konkursie "Mierzymy się ze smogiem"

1600 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski wyróżniono w konkursie "Mierzymy się ze smogiem". Trafią do nich mierniki jakości powietrza i ekrany edukacyjne – poinformował w czwartek w komunikacie NASK.
24.08.2023

Turcja. Strażacy drugi dzień walczą z pożarem na zachodzie kraju, ewakuowano ponad 1200 osób

Strażacy drugi dzień z rzędu walczą w środę z pożarem lasu, który wybuchł w północno-zachodniej prowincji Turcji Canakkale leżącej nad Morzem Marmara, cieśniną Dardanele i Morzem Egejskim i dalej się rozprzestrzenia z powodu wysokich temperatur i silnych wiatrów - podała agencja Reutera. Ponad 1200 osób z dziewięciu wsi zostało ewakuowanych.
23.08.2023

Multimedialne centrum edukacyjne u podnóża Mount Everest pomaga zmniejszyć ilość śmieci

Od kwietnia ubiegłego roku ponad 5 ton śmieci zniknęło z okolic Mount Everest, najwyższej góry świata. Przyczyniły się do tego m.in. działania aktywistów Sagarmatha Next, wspierane przez Dell Technologies, który wyposażył centrum edukacyjne położone u podnóża góry w najwyższej klasy monitory dotykowe i rozwiązania VR.
21.08.2023

15-tonowa bryła lodu, przywieziona z Arktyki do Hiszpanii dla uświadomienia zmian klimatu, wywołuje kontrowersje

Grupa hiszpańskiej młodzieży, która dzięki wsparciu lokalnego rządu Malagi wyjechała na wyprawę do Arktyki, przywiozła do Hiszpanii 15-tonową bryłę lodu, aby wystawić ją we wrześniu w centrum stolicy Costa del Sol. Topniejący lód ma uświadomić społeczeństwu skutki globalnego ocieplenia - informuje "La Opinion de Malaga".
18.08.2023

Tornado kontra turbina wiatrowa [WIDEO]

W mediach społecznościowych popularność zdobywa krótkie wideo pokazujące wiatrak, który znalazł się na drodze tornada.
11.08.2023

W Gdańsku ruszyła ekologiczna kampania "Nie rób obciachu, nie śmieć"

"Nie rób obciachu, nie śmieć" - pod takim hasłem ruszyła w woj. pomorskim kampania społeczna Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW). Ma ona zwrócić uwagę na problem zaśmiecania plaż, jezior oraz lasów.
24.07.2023

Pływająca fotowoltaika nabiera tempa [WIDEO]

Akuo deweloper energii odnawialnej oraz pionier rozwiązań pływającej energii słonecznej we Francji, uruchomił swój nowy projekt w Cintegabelle, niedaleko Tuluzy w południowej Francji.
18.07.2023

W Sejmie trwają prace nad przepisami dla spółdzielni energetycznych [WIDEO]

Inaczej niż w wielu krajach Europy Zachodniej w Polsce spółdzielnie energetyczne nie są zbyt popularne, a przepisy, które mają zdynamizować ich rozwój, są dopiero na etapie procedowania. – Żeby szerzej upowszechnić model społecznej energetyki, trzeba przede wszystkim dobrze go zaplanować, a w tym celu trzeba też wykonać pracę doradczą – podkreśla Andrzej Kaźmierski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Resort planuje w tym roku uruchomić nabory w wartym ponad 95 mld euro konkursie, który ma dostarczyć samorządom know-how i zapewn
14.07.2023

Eksperci: ze złotą algą w Odrze da się walczyć za pomocą odsalania wody

Ze złotą algą w Odrze da się walczyć za pomocą odsalania wody, ale ta metoda ma swoje skutki uboczne w postaci milionów ton soli, którą trzeba zagospodarować – mówili eksperci w polskich ośrodków naukowych podczas debaty zorganizowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK).
05.07.2023

Kongres 590: rozwój małego atomu wymaga dostosowania przepisów do specyfiki SMR [WIDEO]

Potrzebna jest aktualizacja prawa, która pozwoli uwzględnić specyfikę SMR-ów (małych reaktorów jądrowych - red.) i umożliwić szybkie zastosowanie tej technologii w Polsce - powiedział Dawid Jackiewicz, wiceprezes ORLEN Synthos Green Energy podczas VIII edycji Kongresu 590. Jego zdaniem rozwój tzw. małego atomu to ogromna szansa dla Polski, ale „nie możemy popełnić błędów, takich jak przy gazie łupkowym”.
26.06.2023

Baltic Power na PSEW 2023: zmiana miksu energetycznego wymaga stawiania na lokalne źródła [WIDEO]

Zmiana miksu energetycznego i zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa energetycznego wymaga stawiania na lokalne źródła, wśród których niebagatelną rolę odegra projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. O założeniach projektu w trakcie dorocznej konferencji PSEW 2023 opowiedział Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power.
23.06.2023

Orsted Offshore Polska na PSEW 2023: branża morskiej energetyki wiatrowej potrzebuje usprawnienia łańcucha dostaw i skrócenia czasu przygotowania projektów [WIDEO]

„Polska energetyka wiatrowa na morzu mierzy się z podobnymi problemami, jak ten sektor w Europie. Chodzi głównie o zabezpieczenie podzespołów do naszych projektów i pozyskanie kapitału niezbędnego do realizacji inwestycji. Chcielibyśmy również mieć pewność, że infrastruktura portowa będzie gotowa na czas” – przekonywała Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Orsted Offshore Polska podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.
22.06.2023

EDF Renewables Polska na PSEW 2023: rozumiemy, czego potrzebuje polska energetyka wiatrowa na morzu [WIDEO]

„Przy projektach związanych z energetyką wiatrową ważne jest budowanie silnych lokalnych łańcuchów dostaw. Zarówno polskich jak i europejskich. To znacznie ułatwia realizację harmonogramu inwestycji i mityguje ryzyka” - przekonywała Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO EDF Renewables Polska, podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.
22.06.2023

PSEW: Polska jest i pozostanie jednym ze strategicznych rynków rozwoju RWE

Projekt F.E.W. Baltic II to pierwsza morska farma wiatrowa firmy RWE u polskiego wybrzeża. „Prace są w toku, oddanie do użytku spodziewane jest pod koniec tej dekady” - zapowiada Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland z RWE Renewables, który uczestniczył w konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.Projekt F.E.W. Baltic II to pierwsza morska farma wiatrowa firmy RWE u polskiego wybrzeża. „Prace są w toku, oddanie do użytku spodziewane jest pod koniec tej dekady” - zapowiada Grzegorz C
21.06.2023

Nowe perspektywy rozwoju geotermii w Polsce [WIDEO]

Transformacja energetyczna, transformacja ciepłownictwa - systemowego jak również indywidualnego wymaga maksymalnego wykorzystania energii pochodzącej z wnętrza Ziemi. O tym jak sprostać temu wyzwaniu dyskutowano podczas pierwszego Forum pn. „Nowe perspektywy rozwoju geotermii w Polsce”, zorganizowanego 16 maja 2023 r. przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) w Warszawie.
15.06.2023

Debata polityczna „Energia dla Polski” – wizje sektora energetycznego po wyborach [WIDEO]

W Polsce, w roku wyborczym kluczowe staje się pytanie, jakie kwestie wymagają najpilniejszych działań, aby powstrzymać kryzys energetyczny. To efekt wojny w Ukrainie, która wywróciła sytuację geopolityczną Europy do góry nogami. Dziś globalny krajobraz ulega radykalnym zmianom, w miarę jak rządy i przedsiębiorstwa reagują na kryzys i zmniejszają zależność od rosyjskiej energii.
14.06.2023

PGE stawia większy nacisk na magazyny energii [WIDEO]

W kolejnych latach udział energii z OZE w polskim miksie energetycznym ma sukcesywnie rosnąć. – Zielona transformacja, oparta na źródłach odnawialnych, wymaga jednak potężnych inwestycji w magazyny energii – podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE. W pomorskim Żarnowcu PGE planuje budowę największej tego typu instalacji w Europie – bateryjnego magazynu energii o mocy powyżej 200 MW i pojemności powyżej 820 MWh. Na potrzeby bilansowania popytu i podaży w systemie niezbędne są jednak nie tylko magazyny wielkoskalowe, ale
13.06.2023

Ozdoba: GIOŚ po przeanalizowaniu materiału o śmieciach w Gnojnie złoży zawiadomienie do prokuratury

Po przeanalizowaniu materiału przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w piątek zostanie złożone zawiadomienie do prokuratury o śmieciach z Gnojna (Mazowieckie) - zapowiedział na Twitterze wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska).
09.06.2023

PKP Intercity: neutralność dla klimatu to inwestycje w tabor i OZE [WIDEO]

„Neutralność dla klimatu to nowy tabor elektryczny” - uważa Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity, który wziął udział w Kongresie Rozwoju Kolei w Warszawie. Dodał, że spółka inwestuje też w odnawialne źródła energii. „Odpowiedzią na pogodzenie ekonomii i ekologii są też programy eco driving i eco parking” - powiedział.
07.06.2023

JSW na EKF 2023: zielona transformacja energetyczna zaczyna się tysiąc metrów pod ziemią [WIDEO]

„Węgiel koksowy jest specyficznym surowcem, który warunkuje dobrobyt i rozwój społeczności Unii Europejskiej. Nie spalamy go w kotłach, żeby produkować ciepło, tylko uzyskujemy z niego koks – niezbędny do produkcji stali. Natomiast ze stali produkujemy wiatraki, panele fotowoltaiczne czy magazyny energii” – przekonywał Robert Ostrowski, wiceprezes zarządu ds. ekonomicznych JSW podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.
07.06.2023

ING na EKF 2023: polska gospodarka stoi w obliczu nowej ery związanej z transformacją energetyczną [WIDEO]

„Transformacja ku bardziej zrównoważonej gospodarce wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. W obliczu tych oczekiwań oznacza to, że polskie przedsiębiorstwa, które uczestniczą w międzynarodowych łańcuchach dostaw, muszą odpowiedzieć na pytanie swoich odbiorców, w oparciu o jaką energię prowadzą produkcję” - mówi Michał Mrożek, wiceprezes zarządu ING Bank Śląski S.A.
07.06.2023

Pazura, Zalewski i Orleański płyną z wiatrem i edukują na temat energetyki wiatrowej

Cezary Pazura, Paweł Orleański i Krzysztof Zalewski to ambasadorowie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Płyniemy z wiatrem”. Razem z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej będą obalać mity i edukować o korzyściach wynikających z rozwoju morskiej i lądowej energetyki wiatrowej w Polsce. Od 15 czerwca, który jest Światowym Dniem Wiatru – w radiu, prasie i telewizji będą ukazywać się spoty z udziałem ambasadorów. Kampania jest dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
31.05.2023

Wysoka inflacja zachwiała priorytetami konsumentów przy wyborze produktów. „Zielona” zmiana zachodzi jednak także w handlu

Kryteria ESG stają się częścią strategii świata biznesu, w tym także firm z branży handlu detalicznego. Choć w dobie szybko rosnącej inflacji konsumenci uważniej przyglądają się cenom, to kwestie jakości, ekologii i etyki firm będących właścicielami sklepów pozostają dla nich istotne. Pandemia, która spowodowała przerwanie łańcuchów dostaw, przekierowała uwagę logistyków na lokalne źródła zaopatrzenia, a to trend współgrający z ekologią ze względu na ograniczenie śladu węglowego.
30.05.2023

Budowa kompleksu Olefin III wchodzi w kolejną fazę – największa kolumna zamontowana [WIDEO]

Kolumna absorpcyjna (wash tower), największy i najcięższy element powstającego w PKN ORLEN Kompleksu Olefin III w Płocku, została umieszczona na fundamentach. Do jej montażu potrzebny był specjalny żuraw pierścieniowy o udźwigu 2000 ton.
29.05.2023

Coraz więcej prądu z małych OZE. Fotowoltaika najbardziej opłacalna

W latach 2021–2022 liczba małych instalacji OZE wzrosła w Polsce o 120 proc. Najszybciej rozwijają się niewielkie farmy solarne, które pod koniec ubiegłego roku osiągnęły moc 2,5 GW i wytworzyły 4,6 TWh energii elektrycznej. W 73 proc. została ona sprzedana – wynika z najnowszego raportu Urzędu Regulacji Energetyki.
28.05.2023

Samorządy intensyfikują inwestycje mimo kryzysu. Z rządowego programu przyznano im już ponad 63 mld zł [WIDEO]

– Program Inwestycji Strategicznych stwarza szansę realizacji ogromnych wyzwań inwestycyjnych – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem programu. Przy jego wsparciu samorządy zrealizowały już prawie 1,5 tys. inwestycji, kolejne 6 tys. ma już podpisane umowy, a łączne wsparcie przyznane w pięciu edycjach tego programu opiewa na ponad 63 mld zł. Z raportu opublikowanego przez BGK wynika też, że polskie samorządy znacząco różnią się między sobą pod względem wyzwań, zasobów i
26.05.2023

Vattenfall i Cara Delevingne: wodorowa mgiełka do twarzy “Industrial Emissions Face Mist" [WIDEO]

Brytyjska modelka, aktorka i aktywistka klimatyczna Cara Delevingne łączy siły z Vattenfall, aby wprowadzić na rynek pierwszą w historii mgiełkę "Industrial Emissions Face Mist". Mgiełka do twarzy jest sposobem na podkreślenie jednego z rozwiązań mających na celu redukcję emisji, w tym przypadku poprzez wykorzystanie wodoru wolnego od paliw kopalnych.
23.05.2023

Barbara Adamska: nie ma bezpiecznego systemu elektroenergetycznego, opartego o OZE bez magazynów energii [WIDEO]

– Potrzebujemy w systemie więcej energii z OZE ze względu nie tylko na cele klimatyczne, ale przede wszystkim na ceny energii. Nie osiągniemy niższych cen bez zwiększenia udziału energii z OZE, a do tego niezbędne są magazyny energii – podkreśla Barbara Adamska, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii. Jak wskazuje, w Polsce ten rynek dopiero raczkuje, ale zainteresowanie rośnie, szczególnie ze strony prosumentów, m.in. dzięki dotacjom z programu Mój Prąd. Biorąc pod uwagę, że w Polsce jest obecnie ok. 1,2 mln pro
23.05.2023

Baltic Power: startuje budowa infrastruktury przesyłowej dla morskiej farmy wiatrowej

Grupa ORLEN i Northland Power rozpoczęły w Gminie Choczewo budowę lądowej stacji elektroenergetycznej. Inwestycja umożliwi odebranie energii wytwarzanej na morzu przez farmę wiatrową Baltic Power. Zgodnie z harmonogramem farma rozpocznie produkcję zeroemisyjnej energii w 2026 roku.
22.05.2023

Kaczmarczyk na kongresie H2POLAND: rozwój samochodów wodorowych szybszy i łatwiejszy niż w przypadku pojazdów bateryjnych [WIDEO]

Podczas kongresu H2POLAND Cezary Kaczmarczyk, dyrektor regionalny Toyota Central Europe, przekonywał, że największą przeszkodą blokującą wejście wodorowych pojazdów do powszechnego użytku, jest infrastruktura. I gdy tylko stacje tankowania wodoru pojawią się w Polsce, rozwój wodorowej motoryzacji znacznie przyspieszy. „Toyota produkuje seryjnie samochód wodorowy od ośmiu lat. W tej chwili mamy już pewność, że jest to mechanizm dobrze funkcjonujący i może być atrakcyjną ofertą dla firm i klientów indywidualnych” - zauważył Cezary
22.05.2023

Marek Woźniak na kongresie H2POLAND: wodór może ochronić ludzkość przed katastrofą klimatyczną

„Cieszę się, że na nasze zaproszenie odpowiedzieli goście reprezentujący Polskę i zagranicę. Podczas konferencji H2POLAND możemy się wymienić spostrzeżeniami, gdzie jesteśmy, jakie są perspektywy, jak możemy współpracować i jak sobie pomóc. To nasza wielka wodorowa przygoda, która - mam nadzieję - będzie się rozwijała i przełoży się na liczne ekonomiczne sukcesy” - przekonywał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. W jego opinii, rozwój technologii wodorowych może się przyczynić do ochrony ludzkości przed katastrof
22.05.2023

Grupa Orlen zainwestuje 10 mld zł w sektor biogazu [WIDEO]

Biometan będzie odgrywał coraz większe znaczenie w zapewnieniu suwerenności energetycznej Polski. Polska ma ogromne możliwości wytwarzania biogazu, a polskie firmy najnowocześniejsze technologie. „Zielony gaz” może w najbliższych latach stanowić istotny element miksu energetycznego.
19.05.2023

Usunięto awarię oczyszczalni ścieków w Gliwicach

Awaria centralnej oczyszczalni ścieków w Gliwicach została w czwartek przed południem usunięta. Do Kłodnicy odprowadzana jest już wyłącznie w pełni oczyszczona woda, poinformował gliwicki samorząd. Wcześniej do rzeki trafiała część ścieków po jedynie mechanicznym oczyszczeniu.
18.05.2023

PGE i NFOŚiGW ze zgodą UOKiK na koncentrację w projekcie ESP Młoty

PGE Polska Grupa Energetyczna i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymały zgodę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji. Dzięki tej decyzji możliwe będzie odpłatne objęcie przez NFOŚiGW udziałów w spółce PGE Inwest 12 Sp. z o.o. - spółce celowej PGE, odpowiedzialnej za realizację projektu ESP Młoty.
24.04.2023

Ile potrzeba plastiku, by opleść Ziemię 25 razy? Właśnie tyle zaoszczędziła SodaStream

Aby uczcić Dzień Ziemi 2023, SodaStream, wiodący producent ekspresów do gazowania wody, informuje o wyeliminowaniu ze środowiska 5 miliardów plastikowych butelek jednorazowego użytku w 2022 r.* z pomocą swoich konsumentów na całym świecie. Potężne przesłanie zostało dziś ogłoszone w filmie udostępnionym na wszystkich kanałach społecznościowych marki, zachęcającym do przyłączenia się do jej misji polegającej na wprowadzaniu ekologicznych zmian poprzez ograniczanie plastikowych odpadów jednorazowego użytku.
20.04.2023

PGE pierwszą w Polsce spółką energetyczną z platformą SD-WAN

Spółka PGE Systemy, odpowiedzialna za realizację strategicznych projektów z zakresu IT w Grupie PGE wdrożyła, pierwszą w branży energetycznej w Polsce platformę SD-WAN. Pozwala ona na bezpieczny przesył danych pomiędzy oddziałami firmy, Data Center i usługami cloud. Dzięki temu zarządzanie dużą siecią, jaką posiada Grupa PGE, będzie prostsze i bezpieczniejsze.
20.04.2023

Rosyjskie "statki widma" przygotowują sabotaż nordyckiego offshore

Na wodach wokół Danii, Szwecji, Norwegii oraz Finlandii rosyjskie "statki widma" przygotowują możliwe działania sabotażowe wymierzone w morskie elektrownie wiatrowe, podwodne rurociągi i kable energetyczne - ujawniły w środę telewizje publiczne państw nordyckich.
19.04.2023

Pierwsze na świecie: rozwiązania Hoymiles w zakresie innowacyjnego montażu mikrofalowników zaoszczędzają 70% czasu

Firma Hoymiles, wiodący dostawca inteligentnej energii i producent mikrofalowników, planuje wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania montażowego do instalacji fotowoltaicznych z wieloma lub jednym mikrofalownikiem, które skraca czas instalacji o 70%.
19.04.2023

Jadłodzielnie, czyli jeden ze sposobów na niemarnowanie żywności! [WIDEO]

Marnowanie żywności to duży problem społeczny i ekonomiczny, który negatywnie wpływa na środowisko. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska kontroluje przestrzeganie obowiązku niemarnowania żywności nałożonego na sprzedawców hurtowych i detalicznych. W okresie poświątecznym szczególnie zachęcamy do przejrzenia lodówek i przekazania nadmiaru jedzenia np. na rzecz organizacji pomocowych i fundacji lub do specjalnych społecznych lodówek czyli tak zwanych jadłodzielni!
12.04.2023

Zielona transformacja ciepłownictwa przyspiesza [WIDEO]

Polskie ciepłownictwo będzie stopniowo przechodzić na zieloną energię. Długoletni i wymagający dużych nakładów proces transformacji jest konieczny, bo ma się przyczynić do znaczącej redukcji emisji CO2, zapewniając przy tym poprawę jakości powietrza i umożliwiając dostarczanie mieszkańcom ekologicznego ciepła po rozsądnej cenie. PGE Energia Ciepła prowadzi w tym zakresie 12 inwestycji, a w planach jest kolejnych 15, które mają na celu większe wykorzystanie odnawialnych źródeł i nowoczesnych, niskoemisyjnych technologii.
07.04.2023

Norwegia angażuje wojsko do ochrony aktywów energetycznych na Morzu Północnym [WIDEO]

Na łamach NBC News pojawił się film przedstawiający, jak norweskie wojsko działa na rzecz ochrony morskiej infrastruktury energetycznej na Morzu Północnym. Przedstawiciele sektora zbrojeniowego wskazują, że aktywność Rosjan jest „bardziej agresywna”.
04.04.2023

Kryzys energetyczny nie skończy się tej zimy. Już teraz warto się przygotować do przyszłego sezonu grzewczego

Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale też dla samorządów. Jedni i drudzy mają jednak do dyspozycji szeroki wachlarz działań i dotacji, z których mogą skorzystać, żeby obniżyć ich wysokość. Polska Zielona Sieć przez cały sezon grzewczy prowadziła kampanię „Ciepła zima”, w której pokazywała różne sposoby na obniżenie rachunków za energię. Jego częścią był m.in. specjalnie opracowany przewodnik online z listą programów i źródeł dotacji wspierających efekty
03.04.2023

Kotły elektrodowe zasilane energią z wiatru i słońca ogrzeją Gdańsk [WIDEO]

Kotły elektrodowe w gdańskiej elektrociepłowni przekształcają nadmiar zielonej energii w systemie elektroenergetycznym w ciepło. Dzięki zastosowanej technologii „power to heat” w ostatnich zimowych miesiącach kotłownia przyczyniła się do ograniczenia emisji CO2 o ponad 920 t i zużycia węgla o 440 t. – Tym samym zielone ciepło dla Gdańska stało się faktem, ale potencjał tych kotłów jest dużo większy – mówi Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. Kotłownia o mocy 130 MW została oddana do użytku w grudniu
24.03.2023

Wieloryb w Bałtyku nagrany przez pracownika platformy Petrobaltic

Wieloryba w Bałtyku, 70 km na północ od wybrzeża, nagrał mieszkaniec Gdyni Marcin Grabowski - podał we wtorek gdyński magistrat. Podkreślono, że na oczach załogi statku zwierzę, prawdopodobnie humbak, kilkukrotnie wynurzyło się z wody, po czym odpłynęło dalej. Nagranie powstało z pracującej na koncesji B3 platformy wydobywczej Petrobaltic należącej do Lotos Petrobaltic.
22.03.2023

Nietypowe śmieci oddawane przez mieszkańców eksponatami muzeum Ekosystemu

Oryginalne i nietypowe śmieci oddawane przez wrocławian do PSZOK-ów stały się eksponatami muzeum, którego pomysłodawcą jest miejska spółka Ekosystem. Można zobaczyć tu m.in. pianino wyprodukowane w Breslau, pralkę Franię, stare aparaty fotograficzne, czy prototypy kas fiskalnych.
18.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 - zakończone!

Przez dwa dni targowe spotykała się młodzież szkół średnich, studenci, a nawet uczniowie szkół podstawowych z ponad 80 wystawcami I edukacyjnych targów kariery EDU OFFSHORE WIND!
17.03.2023

Norway Grants Innovation Day 2023 już 28 marca w Poznaniu

28 marca w Poznaniu odbędzie się konferencja Norway Grants Innovation Day organizowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wydarzenie będzie poświęcone zielonej oraz niebieskiej gospodarce i przedsiębiorczości, a także wsparciu Funduszy Norweskich w Polsce. Norway Grants Innovation Day to najlepsze miejsce do rozmów o technologii przyjaznej środowisku, a także o zrównoważonym i odpowiedzialnym rozwoju w przedsiębiorstwach i ich bezpośrednim otoczeniu. Konferencja dedykowana jest firmom, startupom, ekspertom or
16.03.2023

Naukowcy wygenerowali film ukazujący proces odłamywania się góry lodowej na Antarktydzie

Proces cielenia się lodowca, czyli odłamywania się jego fragmentów, można zobaczyć na filmie wygenerowanym przez naukowców z Instytutu Geodezji i Kartografii.
13.03.2023

Fundacja PGE ogłasza drugą edycję konkursu „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych”

15 marca rozpoczną się eliminacje do drugiej edycji PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych 2023, w którym zadaniem jest zbudowanie modelu turbiny wiatrowej. Jest to innowacyjny konkurs techniczny promujący odnawialne źródła energii, kierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich z całego kraju.
08.03.2023

Rumunia ma czele wyścigu po SMR

Premier Nicolae-Ionel Ciucă poinformował, że projekt małego reaktora modułowego realizowany z amerykańskimi firmami Fluor i NuScale umożliwi Rumunii dostarczanie energii elektrycznej do regionu.
03.03.2023

Zapliła się turbina Vestes - producent bada okoliczności pożaru

Podczas pożaru na duńskiej farmie wiatrowej zniszczeniu uległa jedna z turbin V112 Vestas.
22.02.2023

Konkurs Morskiego Centrum Nauki z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

Morskie Centrum Nauki zachęca do udziału w zabawie.
21.02.2023

Rada nadzorcza Energi odwołała wiceprezesa ds. operacyjnych i klimatu

Rada Nadzorcza Energi odwołała wiceprezesa ds. operacyjnych i klimatu Dominika Wadeckiego - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie giełdowym.
17.02.2023

W Rybniku powstanie największy w Europie blok gazowo-parowy [WIDEO]

W 2026 roku w Rybniku ma powstać największy w Europie blok gazowo-parowy. PGE Polska Grupa Energetyczna podkreśla, że to duży krok w kierunku modernizacji polskiej energetyki, który przełoży się nie tylko na większe bezpieczeństwo i stabilność całego krajowego systemu energetycznego, ale i konkretne korzyści dla miasta i jego mieszkańców. Inwestycję wartą ponad 3 mld zł netto wybuduje Polimex Mostostal, a Siemens Energy dostarczy w tym celu zaawansowaną technologicznie turbinę 9000HL, która jest obecnie jedną z największych na ry
15.02.2023

Symulatory z Gdyni podbijają Polskę, w tym wirtualna łódź do obsługi farm wiatrowych [WIDEO]

Gdyńska firma Flint Systems podbija rynek nowoczesnych szkoleń. Stworzyła symulator kosmicznych lotów dla Uniwersytetu Wrocławskiego i wirtualną łódź do obsługi farm wiatrowych, a także współpracuje z Politechniką Szczecińską. Korzysta przy tym z wirtualnej rzeczywistości widzianej przez gogle. Innowatorzy działający w PPNT Gdynia podpisali kolejną umowę, która pozwoli im na dalszy rozwój.
14.02.2023

PGE rozstrzygnęła postępowania przetargowe w ramach LTE 450 na sieci CORE i RAN [WIDEO]

PGE Systemy, spółka z Grupy PGE, wybrała wykonawcę na realizację środowiska produkcyjnego i testowego sieci rdzeniowej CORE oraz komponentów sieci radiowej RAN w ramach budowy sieci łączności dla energetyki LTE450.
03.02.2023

Pływające elektrownie zapewnią prąd Ukrainie?

Ukraińska spółka Energy Company of Ukraine (ECU) podpisała porozumienie z turecka firmą Karpowership dotyczące wdrożenia pływających elektrowni o mocy jednostkowej sięgającej do 500 MW. Technologia ma wspomóc Ukrainę w dobie kryzysu energetycznego i brutalnych działań Rosji wymierzonych m.in. w infrastrukturę krytyczną.
02.02.2023

GWM rozszerza swój ogólnoświatowy zasięg dzięki wykorzystaniu ekosystemu nawiązującego do leśnego

16 stycznia wyemitowano film dokumentalny z udziałem GWM, w którym przedstawiono mocne strony GWM w zakresie pojazdów hybrydowych, akumulatorów, inteligentnych rozwiązań i strategicznego ogólnoświatowego zasięgu.
23.01.2023

Bank Pekao w Davos: chętnie inwestujemy w projekty związane z energetyką odnawialną [WIDEO]

 O tym jakie projekty inwestycyjne są teraz kluczowe dla Banku Pekao S.A. mówił w Davos, wiceprezes tej firmy Paweł Strączyński. „Chętnie inwestujemy w projekty związane z energetyką odnawialną: magazyny energii, biogazownie, farmy fotowoltaiczne. Przed nami wielkie inwestycje związane z wiatrakami na morzu, małą i dużą energetyką jądrową” – powiedział Paweł Strączyński.
19.01.2023

W Brazylii morze wyrzuciło na brzeg trzy kaszaloty

Grupa kaszalotów wyrzuconych przez Ocean Atlantycki na plażę Prainha w Arraial do Cabo, na południowym wschodzie Brazylii, wywołała panikę wśród spędzających tam noworoczny urlop wczasowiczów.
02.01.2023

Specjalistyczne drony zbadały zakład CIECH w Inowrocławiu pod kątem stanu infrastruktury i jakości powietrza

Sprawdzenie stanu infrastruktury, budynków, stawów odpadowych czy szczelności kilkuset kilometrów sieci rurociągów, a także badanie jakości powietrza oraz inwentaryzacja składowisk węgla – to tylko niektóre zadania zrealizowane w fabryce CIECH w Inowrocławiu przez nowoczesne drony. Realizowane przez zespół PwC działania dostarczą spółce CIECH Soda Polska szczegółowych informacji na temat kondycji infrastruktury oraz stanu powietrza nad jej inowrocławską fabryką. Jednym z efektów oblotu dronów będzie trójwymiarowa mapa zakładu w I
23.12.2022

Jackery pokaże nowe modele urządzeń na targach CES 2023

Jackery, światowy lider w dziedzinie innowacyjnych przenośnych stacji zasilania i ekologicznych rozwiązań energetycznych do stosowania na zewnątrz, ogłosił, że zabierze linię swoich nagradzanych produktów koncepcyjnych i dwa generatory słoneczne z rodziny Pro na targi CES 2023, najbardziej wpływowe wydarzenie technologiczne na świecie i największe targi elektroniki konsumenckiej w USA, które odbędą się w dniach 5-8 stycznia 2023 r. w Las Vegas.
16.12.2022

Ciepłownictwo będzie w większym stopniu stawiać na OZE. Toruński system wykorzystujący geotermię już dziś spełnia wymogi UE w tym zakresie

Od kilku tygodni system ciepłowniczy w Toruniu jest zasilany przez źródła geotermalne, co automatycznie zmniejsza zapotrzebowanie na gaz. To odnawialne źródło ciepła jest niezależne od zawirowań na rynkach surowców i w łańcuchach dostaw, dlatego stanowi ważny element dywersyfikacji i zwiększania bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców. Dzięki temu Toruń już w tej chwili z nawiązką spełnia unijne wymogi dotyczące efektywności energetycznej, które zaczną obowiązywać dopiero za cztery lata.
28.11.2022

Radar ostrzega przed powodziami

Radar zbudowany w powiecie tarnowskim głównie za środki UE ostrzega przed powodziami z górskiej rzeki Białej. Urządzenie jest częścią Lokalnego Systemu Ostrzegania Przeciwpowodziowego, z którego korzystają małopolskie powiaty.
23.11.2022

Bałtyk może dać Polsce trzy razy więcej energii niż zakładano

Polska posiada wielokrotnie większy niż zakładano potencjał rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Do 2040 r. taka energia mogłaby zaspokajać blisko 60 proc. naszego zapotrzebowania na prąd – czytamy w raporcie „Potencjał Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce” na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
17.11.2022

Ekspert: COP27 - Panie Andrzeju, Pan się nie boi!

Udział Prezydenta Andrzeja Dudy w 27. konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu #COP27 okazał się wielkim przypałem.
14.11.2022

Łódź chce mocniej inwestować w efektywność energetyczną budynków mieszkalnych. Łódzcy studenci wspólnie z duńskimi ekspertami opracują plany modernizacji

Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, z którym boryka się w tej chwili Europa. Jednak jej potencjał – zwłaszcza w kontekście budownictwa – wciąż jest niewykorzystany. Praktyczne wzorce w tym obszarze ma wyznaczyć projekt „Inżynierowie Nowej Generacji”, który został właśnie zainicjowany w Łodzi. Studenci Politechniki Łódzkiej – we współpracy z duńską firmą Danfoss i Ambasadą Danii – opracują kompleksowe plany modernizacji i poprawy efektywności energetyczne
09.11.2022

Energetyka jądrowa ma być w Polsce podstawą i uzupełnieniem dla niestabilnych źródeł OZE

Ostatnie dni przyniosły ważne rozstrzygnięcia dla polskiej energetyki jądrowej. Rząd podjął decyzję, że pierwszą elektrownię jądrową wybuduje w oferowanej przez amerykański Westinghouse technologii AP1000. Zapowiedział też działania przygotowujące do budowy kolejnej wielkoskalowej inwestycji tego typu w Polsce. Elektrownię jądrową chcą też wybudować spółka PGE i kontrolowany przez Zygmunta Solorza ZE PAK, które podpisały w tej sprawie list intencyjny z koreańskim KNHP. Ta inicjatywa może być uzupełnieniem rządowego programu energ
07.11.2022

Wiceprezes PGNiG: Paliwa alternatywne będą zyskiwać na znaczeniu. Biometan i wodór będą w przyszłości uzupełniać paliwa tradycyjne [WIDEO]

Polska polityka energetyczna zakłada, że wykorzystanie biogazu, biometanu, gazów syntezowych czy wodoru ma w przyszłości pokryć istotną część krajowego popytu na paliwa gazowe, przyspieszając zieloną transformację.
28.10.2022

Time to (Re)think! Za nami 12. PLGBC Green Building Summit

Podczas 12. edycji PLGBC Green Building Summit pod hasłem Time to (Re)think rozmawiano o najważniejszych kwestiach związanych z rolą budynków i przeciwdziałaniem zmianom klimatu, gospodarce o obiegu zamkniętym, znaczeniu bioróżnorodności oraz o zdrowiu i jakości życia. Wydarzenie odbyło się 6 i 7 października br. w zrównoważonej przestrzeni Sound Garden Hotel w kompleksie Business Garden w Warszawie. Organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
26.10.2022

Wybory konsumenckie kluczowym elementem rewolucji klimatycznej

Za niecały miesiąc politycy, naukowcy oraz biznesmeni spotkają się w Egipcie, gdzie w ramach 27. edycji szczytu klimatycznego COP będą dyskutować na temat największych wyzwań związanych z walką ze zmianami klimatu. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte - uczestników konferencji PRECOP, poprzedzającej światowy szczyt klimatyczny, wojna w Ukrainie stanie się akceleratorem zmian w obszarze podejścia do kwestii energetycznych, zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki obiegu zamkniętego.
24.10.2022

Jakość powietrza w Polsce [WYWIAD]

Wraz z nadejściem jesieni rozpoczyna się w Polsce chłodna połowa roku. Okres ten charakteryzuje się przede wszystkim pogorszeniem warunków pogodowych: spadkiem temperatury powietrza, wzrostem wilgotności, przewagą pochmurnych dni i częstszym występowaniem mgieł. Okres jesienny rozpoczyna jednocześnie sezon grzewczy. Z tym też związane jest widoczne pogarszanie się jakości powietrza i występowanie smogu. W temacie smogu porozmawialiśmy z Barbarą Toczko, zastępcą Dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska w Głównym Inspektoracie
13.10.2022

Kampania „Nasz Klimat” – podsumowanie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podsumowało kampanię informacyjno-edukacyjną „Nasz Klimat”, której głównym celem było podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat indywidualnych działań, jakie można podejmować na rzecz ochrony klimatu. Kampania rozpoczęła się w trzecim kwartale 2021 r.
10.10.2022

Enea: Atak na spółki energetyczne to element wojny hybrydowej. Ma osłabić ich pozycję i bezpieczeństwo energetyczne kraju

Spółki energetyczne zapowiadają zdecydowaną walkę z dezinformacją, która destabilizuje ich działalność i funkcjonowanie całego rynku. Zalew fake newsów w mediach nazywają elementem rosyjskiej wojny hybrydowej, która ma na celu zachwiać systemem energetycznym w Europie i Polsce – podważyć zaufanie do sprzedawców energii i rządów, co w konsekwencji może zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu krajów.
10.10.2022

Duże zainteresowanie Konferencją MEW 2022

Celem konferencji było przybliżenie tematyki rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (MEW) w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem roli województwa zachodniopomorskiego i Politechniki Morskiej w Szczecinie jako ośrodka naukowego i szkoleniowo-dydaktycznego przyszłych kadr pracowniczych łączącego i integrującego szkolnictwo z przemysłem.
07.10.2022

Debata TFI: kryzys energetyczny w Europie może spowolnić gospodarkę

Prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w UE jest wyższe niż w USA. Jest ono podyktowane kryzysem energetycznym, który dużo mocniej dotyka Europę niż Stany Zjednoczone, które, jako eksporter surowców energetycznych, są beneficjentem obecnej sytuacji – zauważył Piotr Dmuchowski, wiceprezes TFI PZU, podczas XXVIII Debaty TFI, która odbyła się 28 września w Centrum Prasowym PAP.
30.09.2022

W Gdańsku rozpoczął się XI Kongres Mobilności Aktywnej

Mobilność w czasach pandemii, mikromobilność oraz bezpieczeństwo i polityka parkingowa - to tylko część tematów rozpoczętego we wtorek w Gdańsku XI Kongresu Mobilności Aktywnej. Międzynarodowe wydarzenie jest poświęcone budowaniu lepszych przestrzeni miejskich i promocji niezmotoryzowanych form transportu.
28.09.2022

Recomat w ramach akcji promującej recykling i Szczyt Ekologiczny

Recomat stanął na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w ramach akcji promującej recykling i Szczyt Ekologiczny, który zaplanowano w mieście na 3 października – poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
27.09.2022

Szybki przyrost mocy w fotowoltaice pociąga za sobą rozwój technologii. Nowe materiały i funkcjonalności obniżają koszty produkcji energii

Fotowoltaika od trzech lat jest w Polsce najszybciej rozwijającą się technologią OZE. Na tym rynku stale rośnie popularność tych rozwiązań wśród konsumentów i biznesu, ale też zachodzą na nim zmiany technologiczne: pojawiają się nowe, sprawniejsze materiały, kolejne funkcjonalności i możliwości recyklingu zużytych paneli. Wiele z tych zmian to odpowiedź rynku na zmieniające się otoczenie prawne, jak np. nowy system rozliczeń, który wszedł w życie w tym roku.
26.09.2022

Energa z Grupy Orlen: trwa przygotowanie terenu pod budowę elektrowni CCGT w Grudziądzu

Trwają prace związane z przygotowaniem terenu pod budowę w Grudziądzu elektrowni CCGT o mocy netto ok. 560 MW. Roboty mają potrwać do końca października. Oddanie obiektu do użytku ma nastąpić w 2025 r. Będzie to jedna z najnowocześniejszych takich elektrowni w Europie - podała Energa z Grupy Orlen.
20.09.2022

Na tle Europy mamy trzykrotnie mniej wody i dwukrotnie gorszą jakość

Jakość wody w Polsce jest niższa niż w Europie. Przykładowo w UE średnia czystości kąpielisk jest na poziomie 88 proc., czyli blisko 90 proc. kąpielisk jest czystych. W Polsce ten współczynnik wynosi 44 proc.
14.09.2022

Sieć Badawcza Łukasiewicz: jest umowa na produkcję innowacyjnego poduszkowca

Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa podpisał umowę na produkcję komercyjną innowacyjnego poduszkowca. Pojazd ma lepsze możliwości poruszania się niż inne tego typu konstrukcje – może być wykorzystywany m.in. przez straż graniczną, policję wodną i wojsko.
09.09.2022

FBSerwis na Forum Ekonomicznym: w dobie kryzysu energetycznego odpady nie muszą być problemem, ale nowym źródłem surowców i energii

„Gospodarka odpadami komunalnymi może być nie tylko okazją do rozwoju biznesu, ale także szansą na radzenie sobie z niedoborem surowców czy kryzysem energetycznym – uważa Artur Pielech, prezes zarządu FBSerwis, który uczestniczył w dyskusji panelowej na zakończonym wczoraj Forum Ekonomicznym w Karpaczu. - Są dzisiaj technologie i możliwości, aby odpady przekształcić w surowce lub w energię” – wskazuje przedsiębiorca.
09.09.2022

Cyfrowa energetyka przyszłości

Wykorzystanie innowacyjnych technologii cyfrowych w energetyce będzie fundamentem współpracy Enei i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Energetyczna spółka i centrum badawczo-rozwojowe podpisały list intencyjny, który określa charakter oraz kierunki działań związanych z wykorzystaniem technologii cyfrowych w energetyce. Wspólne projekty Enei i PCSS w szczególności będą dotyczyły działań badawczo-rozwojowych oraz wypracowania nowoczesnych produktów i usług, które mogą być oferowane klientom Enei.
07.09.2022

Prezes GE Power: mądre używanie energii pozwoli nam przetrwać zimę

Wsparcie dla najuboższych, którzy muszą kupić opał, zapewnienie dostaw gazu dla przemysłu oraz zachęcanie społeczeństwa do oszczędzania energii; te działania pozwolą Polakom bezpiecznie przetrwać zimę – powiedział Sławomir Żygowski, prezes GE Power, w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
06.09.2022

Pierwsza szkoła z Zielonym Laboratorium TAURONA

W Szkole Podstawowej im. Ks. Franciszka Gołby w Bachowicach powstało pierwsze spośród czterech Zielonych Laboratoriów TAURONA. Szkoły zostały wyłonione w konkursie, w którym wzięło udział 140 placówek z czterech województw na południu Polski. Każda szkoła otrzymała wsparcie w wysokości 100 000 tysięcy złotych, a środki zainwestowano w remont i wyposażenie pracowni do nauki przedmiotów ścisłych.
01.09.2022

IKEA o cyrkularności na 5. Green Film Festival w Krakowie

IKEA jako partner 5. Green Film Festival, pragnąc poszerzać świadomość na temat gospodarki cyrkularnej, zorganizowała warsztaty edukacyjne z odnawiania zniszczonych mebli oraz produktów codziennego użytku. Eksperci i ekspertki IKEA mieli również okazję podzielenia się wiedzą podczas jednej z debat, której tematem przewodnim był zrównoważony rozwój.
29.08.2022

UE szykuje się na trudny sezon grzewczy - plan redukcji zużycia gazu będzie pierwszym testem jedności

Unia Europejska liczy się z możliwością całkowitego odcięcia dostaw gazu przez Rosję. W ostatnich miesiącach Gazprom już wstrzymał eksport m.in. do Polski, Bułgarii, Łotwy, Finlandii, Danii i Holandii, ograniczył też dostawy przez Nord Stream 1 do Niemiec o 80 proc. Chociaż państwa członkowskie i instytucje unijne podejmują wysiłki na rzecz dywersyfikacji dostaw błękitnego surowca, to i tak w sezonie grzewczym mogą się pojawić problemy z jego dostępnością. To dlatego Komisja Europejska przyjęła plan redukcji zużycia gazu – na poc
22.08.2022

Pierwsze wyniki badań wiatru dla morskiej farmy wiatrowej PGE Baltica 1

PGE ma już pierwsze miesięczne wyniki badań obszaru, na którym powstanie Morska Elektrownia Wiatrowa Baltica 1.
19.08.2022

Transport wodny staje się coraz bardziej ekologiczny. To nie tylko kwestia napędów i zielonych paliw

Gdyńska Stocznia CRIST, która za swój pierwszy w Unii Europejskiej hybrydowy prom Elektra zdobyła w 2018 roku nagrodę Ship of the Year, niedawno zwodowała drugi tego typu statek. Spodziewa się więcej zamówień na niskoemisyjne jednostki, ponieważ regulacje związane z ograniczeniem emisyjności transportu morskiego zmuszają operatorów żeglugi do inwestowania w takie rozwiązania. Na rynku od lat sprawdza się gaz LNG, ale inną niskoemisyjną alternatywą jest też metanol. Rośnie także zainteresowanie wodorem. Ekologiczne rozwiązania na
18.08.2022

Kuba. Po wybuchu w porcie Matanzas nasila się kryzys energetyczny i bieda

W efekcie wybuchu, do którego doszło na początku sierpnia w porcie Matanzas na zachodzie Kuby, gdzie eksplodowały cztery zbiorniki z paliwem, nasiliły się problemy ludności z dostępem do energii elektrycznej oraz ubóstwo. W niektórych miastach prądu brakuje codziennie przez kilka godzin.
17.08.2022

Jadłodzielnie sposobem na niemarnowanie żywności?

Jadłodzielnie to po prostu ogólnodostępne lodówki. Służą do wymiany żywności pomiędzy ludźmi. Jedni mogą zostawić a inni wziąć produkty spożywcze. Taka idea ma pomóc w budowaniu świadomości oraz być edukacją dla nas wszystkich. Marnowanie żywności wpływa bardzo negatywnie na środowisko naturalne, a jadłodzielnie mają być sposobem na zapobieganie powstawaniu odpadów.
05.08.2022

Ziobro: Polityka energetyczna UE z ostatnich lat doprowadziła do kryzysu

Polityka energetyczna UE doprowadziła do poważnego kryzysu - mówił w poniedziałek w Elblągu szef MS i prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Jak ocenił, polskie rządy muszą działać bardziej asertywnie, myśląc o interesach Polaków i krajowej gospodarki.
02.08.2022

48 proc. Polaków czuje się dobrze poinformowanych o zagrożeniach dla środowiska naturalnego

48 proc. Polaków czuje się dobrze poinformowanych o zagrożeniach dla środowiska naturalnego. Zaskakująco niski wynik - 23,5 proc. – uzyskali Szwedzi – wynika z międzynarodowego badania PASSION.
29.07.2022

Pszczoły w mieście. Jak założyć własną pasiekę

Pszczoły to niezwykle pożyteczne owady. Ich obecność jest nie do przecenienia. Bez owadów zapylających rośliny nie byłoby życia na Ziemi. Gdynia zdaje sobie z tego sprawę, zachęcając do zakładania własnych pasiek w ogrodach czy na dachach budynków. Jak rozpocząć swoją przygodę z pszczelarstwem? Praktycznymi poradami dzieli się Wojciech Albecki – doświadczony pszczelarz, który opiekuje się ulami na dachu Urzędu Miasta.
22.07.2022

FluxJet, pierwszy na świecie pojazd elektryczny do ultraszybkiego transportu z prędkością ponad 1 000 km/h

Przełomowa kanadyjska koncepcja radykalnie poprawi przystępność cenową i czas podróży dla pasażerów, zmniejszy emisję dwutlenku węgla i przyczyni się do znacznego wzrostu gospodarczego w regionie.
22.07.2022

Innowacje NCBR dla zielonego ciepłownictwa

Dzięki innowacjom, które powstają pod skrzydłami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, rachunki za ogrzewanie mogą znacząco zmaleć, a marnowanie ogromnych ilości ciepła zostanie zakończone. Nowoczesne ciepłownie, elektrociepłownie czy biogazownie, których prototypy przygotowują już wykonawcy, to nie tylko wymierne korzyści ekonomiczne i dla środowiska, lecz także większe bezpieczeństwo energetyczne Polski. Ich realizacja możliwa jest dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
15.07.2022

Magazynowanie energii - drugie życie działek pogórniczych

Wykorzystanie ponad trzech tysięcy hektarów działek po dawnych zakładach górniczych, należących do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, do wdrożenia innowacyjnego projektu Instytutu Techniki Górniczej KOMAG - Śląskiego Systemu Magazynowania Energii - przewiduje porozumienie zawarte w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
14.07.2022

Minimalizm, drugi obieg – czy trendy społeczne można przenieść do e-commerce?

Konsumenci stają się bardziej świadomi potrzeby ochrony środowiska, a firmy coraz powszechniej działają w oparciu o zasadę zrównoważonego rozwoju i zamkniętego obiegu. Czy rzeczy używane mają potencjał stać się jednym z głównych nurtów rynku e-commerce?
10.07.2022

Vantage nawiązuje współpracę z Supercar Blondie, dzięki której globalne działania spółki z obszaru ESG nabierają rozpędu

Spółka Vantage, międzynarodowy broker oferujący szeroki zakres usług, ma przyjemność poinformować, że nawiązała współpracę z Alexandrą Mary „Alex” Hirschi, celebrytką mediów społecznościowych, znaną w sieci jako Supercar Blondie, w celu uruchomienia globalnego programu ESG (środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny).
10.07.2022

Już od 4 lipca darmowe autostradowe przejazdy dla pojazdów zeroemisyjnych

EV Klub Polska, Autopay, Wallbox oraz Partnerzy kampanii Elektromobilni.pl uruchomią od 4 lipca drugą odsłonę „Autostrady do elektromobilności”. Jest to efekt odniesionego sukcesu pierwszej edycji, kiedy zelektryfikowani kierowcy wykonali blisko 4 tys. darmowych przejazdów o łącznej długości ponad 160 tys. kilometrów i przyczynili się do redukcji niemal 19 tys. kg dwutlenku węgla.
04.07.2022

Luke Nosek: Polska obrała najlepsza drogę, kierując się w stronę energetyki jądrowej

Polska ma ogromną wizję dotyczącą rozwoju energetyki jądrowej - uważa Luke Nosek, współzałożyciel Gigafund i PayPal, inwestor w SpaceX Elona Muska oraz Last Energy, który był gościem tegorocznego Kongresu 590 w Nadarzynie. Jego zdaniem wybór właśnie tego bezemisyjnego źródła wytwarzania energii - to dla naszego kraju najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne rozwiązanie.
04.07.2022

Miedziowe pszczoły zamieszkały przy górniczym szybie

KGHM ma swoją pasiekę! – trzy ule zostały ustawione na terenie szybu LVI w Zakładach Górniczych Lubin. To efekt realizowanego z Polską Grupą Uzdrowisk projektu KGHM związanego z ochroną pszczół, w ramach którego powstał m.in. film o działaniach Grupy Kapitałowej na rzecz ochrony środowiska.
01.07.2022

Kongres 590: nie ma dziś problemów z finansowaniem nowoczesnej energetyki

„Jest dużo pieniędzy na rynku pod kątem inwestycji w rozwój nowoczesnej energetyki opartej o źródła niskoemisyjne, jakimi są np. małe reaktory jądrowe. Zwrot z takiej inwestycji zależny jest jednak od cen hurtowych energii na rynkach - nie tylko polskich, ale i europejskich. W związku z tym, ta sytuacja jest bardzo płynna” – mówił w trakcie Kongresu 590 Tomasz Siwak, wiceprezes ds. handlowych Enea S.A.
01.07.2022

[WIDEO] Hinduski Elon Musk i Powrót do przyszłości!

Pewien Hindus zdobył rozgłos dzięki zbudowaniu samochodu napędzanego energią słoneczną, nad którym pracował 11 lat.
30.06.2022

Kongres 590: wodór i biometan w centrum zainteresowania Lotosu

Czas wojny na Ukrainie wzmacnia dwie kwestie: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju technologicznego – zauważyli uczestnicy panelu „Zielona transformacja w Europie. Czy trzeba przyspieszyć działanie?”, który odbył się podczas 7. edycji Kongresu 590.
28.06.2022

Kongres 590: jeden silny koncern multienergetyczny wpłynie pozytywnie na całą Europę Środkowo-Wschodnią

„Fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG podniesie bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, zapewni bezpieczniejszy dostęp do surowców energetycznych, umożliwi konkurencyjność polskiej gospodarki na wyższym poziomie oraz wpłynie pozytywnie na całą Europę Środkowo-Wschodnią” – mówił Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych podczas Kongresu 590.
27.06.2022

Zaledwie 9 proc. surowców jest ponownie wykorzystywanych. Szansą na poprawę sytuacji jest skuteczne wdrażanie zasad gospodarki obiegu zamkniętego

Zaledwie 9 proc. surowców jest ponownie wykorzystywanych. Szansą na poprawę sytuacji jest skuteczne wdrażanie zasad gospodarki obiegu zamkniętego
23.06.2022

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • AWA Sp. z o.o.

    Kielno, ul. Filtrowa 7 , tel.: 58 676 47 29, 502 551 634

Dziękujemy za wysłane grafiki.