Wynik wyszukiwania - "FES" - Wiadomości

Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Meduzy to jedna z niewielu grup organizmów, które skorzystają na zmianach klimatu. Już teraz parzydełkowce rozprzestrzeniają się coraz dalej na północ, a do końca XXI w. mogą zdominować wody Oceanu Arktycznego – wynika z najnowszych badań.
18.05.2024

Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

Zmiany klimatu, które wpływają na parametry pogody i wywołują anomalie pogodowe, mogą negatywnie oddziaływać na ludzi z chorobami mózgu – wynika z badania, które publikuje czasopismo „Lancet Neurology”.
18.05.2024

Instytucje z Trójmiasta i Pomorza jednoczą siły na rzecz ochrony środowiska naturalnego

Powstała otwarta i partnerska sieć współpracy na rzecz zielonych rozwiązań w instytucjach z obszaru kultury, edukacji i nauki z Trójmiasta oraz Pomorza. List intencyjny podpisało 21 podmiotów, ale inicjatywa ma charakter otwarty. Dokument sygnowany 8 maja 2024 roku jest konsekwencją rocznej wymiany doświadczeń pomiędzy instytucjami.
10.05.2024

GoldenPeaks Capital nabywa od Columbus projekty farm fotowoltaicznych o mocy 28,077 MW

Grupa Columbus Energy sprzedaje część projektów farmowych. Nabywcą jest spółka Nyx Renewable Energy z Grupy GoldenPeaks Capital.
10.05.2024

Wyścig o czysty Bałtyk. Debata nad katalogiem najlepszych praktyk i technologii przy przeładunkach towarów masowych suchych w portach morskich

Morze Bałtyckie, jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, stanowi pole działania dla organizacji Race For The Baltic. Ich celem jest znalezienie skutecznych rozwiązań na jedno z największych wyzwań stojących przed Bałtykiem - eutrofizację. W ramach projektu, opracowują katalog najlepszych praktyk i technologii dotyczących przeładunków towarów masowych suchych, szczególnie nawozów i fosforytu.
09.05.2024

Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

Amerykańska firma Bechtel, która razem z Westinghouse Electric Company ma zbudować w gminie Choczewo pierwszą w Polsce elektrownię jądrową, w poniedziałek podpisała list intencyjny ws. nawiązania bliskiej współpracy z Politechniką Gdańską.
06.05.2024

MFW Baltica. Ogłoszono chętnych na przeprowadzenie monitoringu morświnów

Ogłoszono wyniki pierwszego etapu przetargu nieograniczonego na realizację monitoringu populacji morświnów w rejonie planowanych inwestycji Morskich Farm Wiatrowych Baltica. Inwestycja realizowana jest wspólnie przez Ørsted i PGE. Projekt ten obejmuje zarówno fazę przed budową, jak i w trakcie realizacji inwestycji, z opcją na przyszłe rozszerzenia i modyfikacje.
29.04.2024

Zielona majówka w Trójmieście

Trójmiasto jest doskonałym miejscem na majówkowy wypad, który podkreśli zrównoważoną turystykę. Te trzy miasta oferują bogactwo udogodnień i atrakcji dla mieszkańców i turystów, promując przy tym ekologiczny styl życia. Przygotowaliśmy trzy propozycje spędzenia wolnego czasu w Trójmieście, w ramach których minimalizujemy zużycie energii, wspieramy lokalne przedsiębiorstwa i czerpiemy relaks w otoczeniu pięknej przyrody.
29.04.2024

Nowe kierunki w polskiej energetyce. Podsumowanie 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER

18-19 kwietnia 2024 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 39. Konferencja Energetycznaj EuroPOWER & 9. OZE POWER. Jest to najważniejsze spotkanie branży energetycznej, podczas którego kluczowi jej przedstawiciele analizują najbardziej aktualne wyzwania, problemy i szanse sektora energetycznego w Polsce. 39. edycja wydarzenia zgromadziła 700 uczestników, którzy wysłuchali wystąpień i debat z udziałem liderów polskiej energetyki.
25.04.2024

W rybach i owocach morza jest więcej PFAS niż by się wydawało

Narażenie na tzw. wieczne chemikalia, wynikające ze spożywania ryb i owoców morza wydaje się być niedoszacowane – informuje pismo „Exposure and Health”.
14.04.2024

Pierwsze Biennale Klimatu w Wiedniu połączy zrównoważony rozwój i świat sztuki

Wiedeń przygotowuje swoje pierwsze biennale klimatyczne, które rozpocznie się 5 kwietnia i potrwa do 14 lipca 2024 r. Festiwal w innowacyjny sposób połączy sztukę współczesną z ochroną klimatu i pokaże, jak kultura może przyczynić się do zrównoważonej przyszłości. Siedzibą festiwalu jest KunstHaus Wien czyli otwarte miesiąc temu po gruntownej renowacji Muzeum Hundertwassera. Przez najbliższe miesiące w całym mieście odbywać się będą różne wydarzenia tematyczne.
04.04.2024

Rojam zmienia adres. Nowa siedziba, nowe możliwości

Zmiana, która niesie za sobą obietnicę rozwoju i innowacji: po ośmiu latach na Siennickiej, Rojam przeniósł swoją działalność do nowoczesnej siedziby na Kokoszkach. Ten strategiczny ruch jest wyrazem ambicji firmy, by nieustannie poprawiać jakość i efektywność usług, jednocześnie dbając o najwyższe standardy komfortu i bezpieczeństwa.
03.04.2024

Urządzenia mobilne w polskich firmach pochłaniają już 10% rocznej konsumpcji prądu polskich gospodarstw domowych

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Digital Care, w polskich firmach znajduje się blisko dwa razy więcej laptopów i komputerów stacjonarnych niż w gospodarstwach domowych. Stanowią one ogromne obciążenie dla środowiska, bowiem wraz ze służbowymi smartfonami, zużywają w skali roku ponad 2 tWH prądu, czyli 10% tego, co polskie gospodarstwa domowe łącznie. Dodatkowo, generują niemały ślad węglowy. W jaki sposób firmy mogą ograniczyć negatywny wpływ sprzętu IT na środowisko?
02.04.2024

Orlen Laboratorium gotowe do badań nad czystym wodorem w transporcie

Zaledwie tygodnie dzielą ORLEN Laboratorium we Włocławku od otrzymania akredytacji dla zaawansowanych metod badawczych czystego wodoru dla branży transportowej. Będzie to druga taka akredytacja w Polsce, a także druga - po zakładzie w Trzebini - dla pracowni z Grupy ORLEN. Nowoczesny obiekt, który będzie obsługiwać cały włocławski hub wodorowy, już teraz pozwala zdobywać bezcenne doświadczenie uczestnikom Akademii Wodorowej, organizowanej przez ORLEN.
25.03.2024

Pompy ciepła przyśpieszą transformację energetyczną

W osiągnięciu celów klimatycznych UE istotną rolę odegrają pompy ciepła, których zdolność do efektywnego wykorzystania energii odnawialnej, zarządzania ciepłem i zastąpienia paliw kopalnych w ogrzewaniu domów jest udowodniona, ale wiedza o tym mało rozpowszechniona – ocenia Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.
25.03.2024

Offshore Wind 2.0. Broń, amunicja, UXO na Bałtyku - czy jest się czego bać?

Co jakiś czas wraca temat niebezpiecznych substancji chemicznych czy broni, jakie zostały zrzucone na dno Bałtyku po II wojnie światowej. Czy te pozostałości stanowią zagrożenie dla projektów offshore i pracowników? Czy poszczególne firmy, projekty, a także administracja są przygotowane na takie ewentualności? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy panelu dyskusyjnego "Bezpieczeństwo dna morskiego – UXO, wraki, broń chemiczna", odbywającego się w ramach konferencji Offshore Wind 2.0.
21.03.2024

Baltic Nuclear Energy Forum stało się faktem

W stwierdzeniu, że Gdańsk stał się Europejską Stolicą Atomistyki, nie ma przesady. Pierwszy dzień konferencji Baltic Nuclear Energy Forum zgromadził niesamowite grono – od wybitnych przedstawicieli świata nauki, ekspertów w zakresie energii atomowej i fizyki jądrowej, po biznes żywo zainteresowany partycypowaniem w powstawaniu pierwszej w Polsce elektrowni atomowej.
19.03.2024

Dbałość o środowisko naturalne najwyższym priorytetem

W czwartek, 14 marca 2024 r. „Nitro-Chem” S.A. zutylizował 16 paletopojemników porzuconych w miejscowości Czarna w powiecie wołomińskim, które najprawdopodobniej pochodzą z działalności produkcyjnej. Na zlecenie i na koszt spółki pojemniki zostały w sposób bezpieczny zabrane i przekazane do utylizacji profesjonalnym podmiotom. To kolejna skuteczna akcja, którą Spółka przeprowadziła w ostatnim czasie.
19.03.2024

Grupa Interzero: we wdrażaniu systemu kaucyjnego w Polsce brakuje koordynatora

Zmiany w systemie kaucji zwrotnych idą w dobrym kierunku, ale brakuje instytucji, która koordynowałaby ten proces - uważa Paweł Sosnowski, pełnomocnik zarządu ds. regulacji środowiskowych Grupy Interzero. Jego zdaniem system kaucyjny wejdzie w życie w przyszłym roku, chociaż nie nastąpi to w pełni 1 stycznia, jak zakłada Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
15.03.2024

W Europie powietrze jest coraz czystsze, ale nadal nie idealne

Jakość powietrza w Europie uległa znacznej poprawie w ciągu ostatnich dwóch dekad, ale sytuacja nadal nie jest idealna – informują naukowcy na łamach pisma “Nature Communications”.
14.03.2024

Ekspert: wcześniejszy powrót bocianów białych z zimowisk jest konsekwencją ocieplania się klimatu

Wcześniejszy powrót bocianów białych z zimowisk jest konsekwencją ocieplania się klimatu – uważa prof. Jakub Ziemowit Kosicki z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
14.03.2024

Naukowcy: osierocone rysie mogą pomóc w odtwarzaniu dzikich populacji

Uwalnianie do środowiska naturalnego ocalonych przed śmiercią rysi to dobre rozwiązanie, wspierające lokalne populacje tych drapieżników - wskazują eksperci po analizach losów 66 rysi uwolnionych po rehabilitacji. Warunkiem jest profesjonalna rehabilitacja tych dzikich zwierząt.
12.03.2024

Już za kilka lat w Arktyce w lecie może nie być lodu morskiego

Za kilka lat lód w wodach arktycznych może znikać na miesiąc w roku, a do końca stulecia nawet na kilka miesięcy. Naukowcy są zaskoczeni – wcześniej oceniano, że takie zmiany nie nastąpią wcześniej niż za dwie dekady.
09.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 za nami!

Przez dwa dni targowe młodzież szkół średnich i studenci, głównie z województwa pomorskiego mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
08.03.2024

Zdalne farmy fotowoltaiczne nowym modelem zielonej energii

ESCOlight dostarczyło finansowanie dla nowatorskiego projektu farm w modelu zdalnym. Inwestycja objęła budowę 11 farm fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Dzięki nim 10,05 MW zielonej mocy zasili wkrótce Warsaw UNIT – biurowiec, którego właścicielem jest firma Ghelamco. Zastosowanie czystej energii pozwoli deweloperowi na redukcję ponad 50 proc. emisji CO2 w globalnym cyklu użytkowania budynku.
08.03.2024

64 tony śmieci porzucone w terenach zielonych

Choć w kalendarzu wciąż zima, to pogoda w tym roku zaskakuje i przynosi bardzo wiosenną aurę. Wykorzystują to pracownicy służb miejskich i już teraz przystępują do sprzątania terenów miejskich. ZZM przygotowuje do wiosny miejskie parki, place zabaw i skwery. Niestety pracownicy często znajdują odpady, które są porzucane, zamiast trafić do odpowiednich koszy czy punktów zbiórek. Takie sytuacje często zdarzały się np. na ul. Szarych Szeregów, która częściowo biegnie przez las.
05.03.2024

Eiffel Investment Group otwiera swoje biuro w Warszawie z zamiarem przyspieszenia transformacji energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej

Eiffel Investment Group ogłosiła wczoraj otwarcie swojego biura w Warszawie, co pozwoli zintensyfikować inwestycje w regionie, w którym od 2018 r. zainwestowała już ponad 500 mln euro. Eiffel i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) ogłaszają bezprecedensową współpracę, której celem jest finansowanie projektów związanych z energią odnawialną na rynku Polskim i poza nim.
01.03.2024

LPP rozszerza zbiórkę używanej odzieży na rynki zagraniczne

Polska spółka odzieżowa LPP wprowadza możliwość przekazywania używanej odzieży w salonach swoich marek na rynkach zagranicznych. Już w lutym akcja rusza na Słowacji, w Czechach oraz Wielkiej Brytanii i stopniowo obejmie kolejne kraje, gdzie działają salony LPP. Dotychczas inicjatywa funkcjonowała w sieci sprzedaży stacjonarnej spółki w Polsce. Podjęte przez firmę działania wpisują się w dyrektywę Unii Europejskiej wprowadzającą obowiązkową selektywną zbiórkę tekstyliów, która będzie wymagana od 2025 roku.
26.02.2024

PGE podpisało umowę na budowę układu wyprowadzenia mocy z budowanego bloku gazowo-parowego w Rybniku

PGE zakontraktowała wykonawcę jednego z kluczowych projektów niezbędnych do uruchomienia budowanego bloku gazowo-parowego w Rybniku. Układ wyprowadzenia mocy podłączy nowo budowaną jednostkę do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz zapewni jej rezerwowe zasilanie.
21.02.2024

Wodorowe „paliwo przyszłości” już dziś napędza rozwój polskiej gospodarki

Choć wodór nazywany jest „paliwem przyszłości”, to uczestnicy drugiej już edycji Akademii H2 ORLEN będą zdobywać doświadczenie przy jak najbardziej realnych projektach, takich jak: testy zeroemisyjnej lokomotywy, stacje tankowania wodoru czy laboratorium badania jakości tego surowca dla branży automotive we Włocławku i Trzebini. To początek wodorowej rewolucji, w którą do 2030 roku Grupa ORLEN zainwestuje około 7,4 mld zł.
21.02.2024

Canon współpracuje z naukowcami nad projektem odbudowy raf koralowych

Firma Canon Europe ogłosiła podjęcie partnerskiej współpracy z Coral Spawning Lab w Morden w Londynie. Zespół naukowców połączył siły, aby zbadać i lepiej zrozumieć cykle życia raf koralowych, dostarczać informacje i narzędzia potrzebne do regeneracji ekosystemów raf koralowych. Zaowocowało to stworzeniem pierwszego na świecie programu monitorowania tarła koralowców w całkowicie zamkniętym systemie.
21.02.2024

EDP Renewables inauguruje nowy hybrydowy projekt energii słonecznej i wiatrowej w Portugalii

EDP Renewables, wiodący światowy gracz w rozwoju projektów wiatrowych i słonecznych, oddał do użytku drugi park hybrydowy w Portugalii. W tej samej lokalizacji łączy on energię wiatrową i słoneczną, praktycznie podwajając zdolność do produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
20.02.2024

Bruksela idzie w zaparte. 90 procent emisji gazów cieplarnianych mniej do 2040 roku

Komisja Europejska planuje radykalne zaostrzenie dotychczasowej polityki klimatycznej. Nowym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych krajów UE o 90 proc. do 2040 roku.
20.02.2024

W Europie od tygodni rolnicy protestują przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi i importowi spoza UE

Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.
16.02.2024

Kwestie klimatyczne coraz bardziej obecne w strategiach firm. Część z nich wyprzedza nawet unijne regulacje

W obliczu globalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatu i degradacją środowiska coraz więcej firm uwzględnia ten obszar w swoich strategiach i decyzjach biznesowych. – Przedsiębiorstwa są gotowe do wprowadzania zmian prośrodowiskowych, a nawet pójścia o krok dalej, wyprzedzająco w stosunku do legislacji unijnej i krajowej – mówi ekonomistka UW dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
16.02.2024

Prof. Jaroszewicz powołany na zastępcę szefa Lasów Państwowych

Prof. Bogdan Jaroszewicz został powołany na zastępcę dyrektora generalnego Lasów Państwowych - poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.
12.02.2024

Rada Nadzorcza PGE powierzyła obowiązki prezesa zarządu spółki Erykowi Kosińskiemu

Rada Nadzorcza PGE odwołała w środę prezesa spółki Wojciecha Dąbrowskiego i wiceprezesów Wandę Buk oraz Rafała Włodarskiego; obowiązki prezesa zarządu spółki powierzono Erykowi Kosińskiemu - wynika a komunikatu PGE.
08.02.2024

PGE z wysoką oceną w międzynarodowym badaniu klimatycznym CDP

Grupa PGE została wysoko oceniona w niezależnej ocenie globalnego badania środowiskowego realizowanego przez CDP. W obszarze kwestii klimatycznych międzynarodowi eksperci CDP uznali PGE za firmę zarządzającą swoim wpływem.
07.02.2024

Szybka energetyzacja elektrowni PV - czy to możliwe?

Zapotrzebowanie na energię z OZE stale rośnie, z tego względu w ostatnich latach instalacje PV także te wielkoskalowe, znacząco zwiększyły swój udział w polskim systemie elektroenergetycznym. Tak dynamiczny rozwój projektów OZE w Polsce, uwypuklił wyzwania związane z przestarzałą infrastrukturą sieciową i skomplikowanymi procedurami przyłączeniowymi. Czas to pieniądz, zatem jak przeprowadzić szybką energetyzację elektrowni PV?
07.02.2024

Statek Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie oczyszcza wody ze śmieci

Statek do usuwania zanieczyszczeń z wód śródlądowych oraz przybrzeżnych zaprojektowali wspólnie z konstruktorami ze świnoujskiej stoczni Alumare Sp. z o.o. naukowcy ZUT. Badacze Wydziału Techniki Morskiej i Transportu pod kierownictwem dziekana profesora Maciej Taczala pracowali nad prototypem jednostki przez ponad 2 lata.
01.02.2024

Trina Storage dwukrotnie wyróżniona przez BloombergNEF

Badanie BNEF, którego wyniki opublikowano w raporcie Energy Storage System Cost Survey 2023, obejmuje łańcuch wartości związanych z magazynowaniem energii, w tym z integratorami magazynowania energii, dostawcami baterii, dostawcami systemów konwersji energii i nie tylko. W raporcie podkreślono znaczenie baterii w systemach magazynowania energii. Producenci baterii i dostawcy systemów magazynowania energii stale ulepszają wszystkie elementy systemu magazynowania energii.
29.01.2024

Panele wodorowe KU Leuven włączone do spółki typu spin-off

Produkcja paliwa odnawialnego w dowolnym miejscu na świecie, w oparciu o światło i powietrze? Jest to możliwe dzięki unikalnej technologii wodorowej opracowanej w KU Leuven. Zostało to szeroko zademonstrowane w ostatnich latach poprzez integrację technologii z panelem wodorowym.
29.01.2024

Spółka Nitro-Chem zakończyła usuwanie odpadów poprodukcyjnych w Chabielicach

Zakłady Chemiczne "Nitro-Chem" z Bydgoszczy zakończyły we wtorek w Chabielicach koło Bełchatowa (woj. łódzkie) usuwanie paletopojemników z odpadami pochodzącymi najprawdopodobniej z działalności produkcyjnej spółki - poinformowała w komunikacie firma.
24.01.2024

Tysiące mieszkańców Galicji protestowało przeciwko zanieczyszczeniu wybrzeża plastikiem

Ponad 15 tys. mieszkańców Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii, protestowało w niedzielę w Santiago de Compostela przeciwko zanieczyszczeniu wybrzeża plastikowym granulatem. Materiał ten dostał się do morza i na plaże wskutek wypadku kontenerowca u brzegów portugalskiego miasta Viana do Castelo.
22.01.2024

Koalicja Klimatyczna: ambitny cel klimatyczny UE na 2040 jest w interesie Polski

Koalicja Klimatyczna z niepokojem przyjmuje oświadczenia niektórych przedstawicieli strony rządowej, którzy odżegnują się od poparcia dla celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 roku w Unii Europejskiej z powodu rzekomych zagrożeń dla polskiej gospodarki. Polska powinna poprzeć ten cel i dążyć do jego jak najpilniejszej realizacji. Zwłaszcza, że zgodnie z najnowszą wiedzą naukową redukcje w UE powinny sięgnąć nie 90, lecz 100 proc. do 2040 roku.
18.01.2024

Partia Zieloni zaprezentowała program na wybory samorządowe

Koniec z betonowaniem miast, walka z "patodeweloperką" i smogiem oraz stawianie na transport publiczny, inwestycje w zieleń i mieszkalnictwo społeczne znalazły się wśród głównych postulatów Partii Zieloni na nadchodzące wybory samorządowe.
13.01.2024

Komisje PE poparły unijne rozporządzenie metanowe. Polscy europosłowie mówią o uratowaniu kopalni w Polsce

Komisje przemysłu i środowiska PE poparły w czwartek tzw. rozporządzenie metanowe. "Śląskie kopalnie nie zostaną zamknięte z dnia na dzień, a takie zagrożenie było realne" - powiedział PAP europoseł Jerzy Buzek (PO).
12.01.2024

Prof. E. Czarnobilska: życie w smogu powoduje w późniejszym wieku nowotwory

Smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Z jego powodu mają one nawracające infekcje, astmę oskrzelową czy alergiczny nieżyt nosa, ale w późniejszym wieku rozwiną choroby nowotworowe – oceniła alergolog prof. Ewa Czarnobilska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
10.01.2024

Prof. S. Mazur: rozmowa o SCT w Krakowie powinna być odłożona na czas po wyborach

Rozmowa – poważna i mądra – o Strefie Czystego Transportu w Krakowie powinna być odłożona na czas po wyborach, ponieważ wcześniej górę mogą wziąć emocje i może to wypaczyć sens SCT – ocenił politolog Stanisław Mazur, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i rektor tej uczelni.
10.01.2024

Śmieciowa dieta polskich bocianów

W diecie "polskich" bocianów łatwiej znaleźć śmieci, niż przysłowiowe żaby (które i tak wcale nie są ich przysmakiem) – potwierdzają badania międzynarodowego zespołu naukowców. Eksperci przeanalizowali tzw. wypluwki, czyli naturalnie wypluwane przez bociany niestrawione resztki pokarmu.
10.01.2024

Rok 2023 był najcieplejszy w historii od czasu rozpoczęcia pomiarów

Rok 2023 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, średnia temperatura na świecie wyniosła 14,98 st. C. i była o 1,48 st. wyższa niż w epoce przedindustrialnej - poinformował we wtorek Copernicus Climate Change Service (C3S), unijny program obserwacji Ziemi.
10.01.2024

Zrównoważony rozwój priorytetem dla firmy Damen

Pierwsze litery od angielskich rzeczowników Enviromental Social Governece. Środowisko, kwestie społeczne i zarządzanie, w skrócie ESG, to jeden z najgorętszych tematów w biznesie w ogóle, w tym oczywiście, w szeroko rozumianej branży morskiej: przemyśle stoczniowym i żegludze.
10.01.2024

Sabotaż gazociągu w terminalu LNG w Niemczech większy niż sądzono

Uszkodzenia rurociągu budowanego w Niemczech, w Szlezwiku-Holsztynie są poważniejsze niż sądzono, został on przewiercony w co najmniej ośmiu miejscach - podał tygodnik "Spiegel". Gazociąg ma połączyć nowy terminal LNG w pobliżu Brunsbuettel z niemiecką siecią energetyczną.
09.01.2024

Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza w 2024 r. z budżetem 15,7 mln zł

Konkurs na zadania wspierające gminy i służby kontrolne w działaniach poprawiających jakość powietrza oraz konkurs nagradzający gminy, które najlepiej sobie z tym radzą – składają się na drugą edycję Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza z budżetem 15,7 mln zł.
09.01.2024

Transformacja energetyczna rybnickiej elektrowni

31 grudnia 2023 r., po pięćdziesięciu latach pracy, zakończono eksploatację dwóch najstarszych węglowych bloków energetycznych nr 3 i 4 w Elektrowni Rybnik, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE. Wyłączone bloki docelowo zastąpione zostaną nowoczesnym blokiem gazowym o mocy 882 MW, którego przekazanie do eksploatacji zaplanowano na grudzień 2026 r.
09.01.2024

Grupa Air France KLM – największym użytkownikiem zrównoważonych paliw lotniczych (SAF) na świecie

Air France - KLM potwierdza swoje zaangażowanie w dekarbonizację lotnictwa poprzez wykorzystywanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). Linie były pierwszym na świecie użytkownikiem SAF. Aktualnie pracują nad kontraktowaniem dostaw, potrzebnych do osiągnięcia postawionych sobie celów – do 2030 roku, udział SAF w całości wykorzystywanego paliwa ma wynosić minimum 10%.
08.01.2024

Ozdoby świąteczne zrobione z materiałów wtórnych hitem w Portugalii

Dekoracje wykonane z odpadków biją w tym roku popularność w domach, szkołach i innych placówkach publicznych na terenie Portugalii. Zrobione z materiałów z recyklingu minichoinki, bombki i łańcuchy sprzedawane są w całym kraju na świątecznych kiermaszach.
30.12.2023

Minister M. Lasek: Śląsk otrzyma ponad 650 mln zł na zeroemisyjny tabor kolejowy

Województwo śląskie otrzyma z funduszy europejskich dofinansowanie w wysokości ponad 652 mln zł na zakup zeroemisyjnego taboru kolejowego. Łączna wartość tej inwestycji to blisko 1 mld zł. Nowy tabor poprawi komfort podróżowania pasażerów i pomoże w transformacji środowiskowej i ekologicznej regionu.
29.12.2023

Awantura o paliwa kopalne. Czy będzie czym zatankować auto?

Nie milkną echa szczytu klimatycznego COP28, który jest już za nami. Jednym z głównych wątków, będącym zarazem źródłem kontrowersji oraz debat, były temat perspektyw dalszego wykorzystania paliw kopalnych. Mając na uwadze tarcia między apologetami paliw kopalnych a zwolennikami zielonej energii, można zastanowić się, czy ich przyszłość jawi się w czarnych barwach, czy też przeciętny Kowalski może założyć różowe okulary, tankując swoje auto?
23.12.2023

Selena FM laureatem Konkursu Innowator ESG 2023

Selena FM z platynową nagrodą w Konkursie „Innowator ESG 2023”. Wyróżnienie w kategorii E – Innowacja w obszarze środowiska zostało przyznane firmie za innowacyjne podejście w zaprojektowaniu jednoskładnikowej piany poliuretanowej do energooszczędnej izolacji drzwi i okien. Konkurs promuje najlepsze praktyki z zakresu ESG. Organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie ESG.
23.12.2023

Morski świat oczami foki. O Bałtyku, klimacie i helskim fokarium

Szacuje się, że w Morzu Bałtyckim żyje obecnie ponad 50 000 osobników foki szarej. To ok. 50% naturalnego stanu sprzed 100 lat. Mimo że populacja tego gatunku wykazuje trend wzrostowy, stan ochrony według przyjętych wskaźników nie jest uznawany za właściwy. W celu zabezpieczenia zagrożonych gatunków powstają różne instytucje zajmujące się ochroną ssaków morskich, takie jak Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii w Helu, którą ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić.
22.12.2023

Qualitas Energy umacnia swoją działalność w Polsce, otwierając nowe biuro we Wrocławiu

Qualitas Energy, globalna platforma inwestycyjna i zarządcza skoncentrowana na energii odnawialnej, transformacji energetycznej i zrównoważonych inwestycjach infrastrukturalnych, ogłosiła dziś otwarcie nowego biura we Wrocławiu, położonego w południowo-zachodniej Polsce. Posunięcie to oznacza wzmocnienie zaangażowania firmy oraz swojej działalności w tym kraju.
21.12.2023

Postulaty do rządu i wyzwania z wdrażania ESG

Od przedstawienia sześciu postulatów do rządu - kluczowych dla efektywnej realizacji ESG w Polsce - rozpoczęło się Forum Innowatorów ESG 2023. Postulaty w imieniu biznesu przedstawiło Polskie Stowarzyszenie ESG i Federacja Przedsiębiorców Polskich.
19.12.2023

Podsumowanie programu edukacyjnego „Kariera z wiatrem” w Szczecinie

Ocean Winds, spółka działająca w obszarze morskich farm wiatrowych i rozwijająca projekt BC-Wind na Morzu Bałtyckim, wraz z Przemysłową Akademią Rozwoju, realizuje program edukacyjny „Kariera z wiatrem”, przekazujący wiedzę i zwiększający kompetencje uczniów szkół średnich w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Beneficjentem programu w Szczecinie jest między innymi młodzież z Zespołu Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana – właśnie zakończył się cykl edukacyjny dla klasy techników OZE.
19.12.2023

Jak postępować ze zużytym oświetleniem?

W 2020 roku sprzedano w UE około 1,5 miliarda źródeł światła, które po zużyciu będą wymagały odpowiedniego zagospodarowania. Dla wielu przedsiębiorców i zarządzających powierzchniami biurowymi i komercyjnymi kwestia prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem oświetleniowym jest wyzwaniem. Tymczasem za nieodpowiednie gospodarowanie zużytym oświetleniem grożą surowe kary finansowe, a nawet zakaz prowadzenia działalności. Jak prawidłowo postępować ze zużytym oświetleniem w firmach i instytucjach?
18.12.2023

Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery paliw kopalnych

Negocjacje podczas Szczytu Klimatycznego COP28 w Dubaju zakończono z dobowym opóźnieniem. Przedmiotem największego sporu między “petropaństwami” a krajami już dziś cierpiącymi przez zmiany klimatu były paliwa kopalne. Choć w ostatecznym tekście globalnego przeglądu (ang. Global Stocktake) znalazł się zaledwie zwrot o stopniowym wycofywaniu paliw kopalnych, to mimo wszystko COP28 wyznacza początek końca ery paliw kopalnych.
13.12.2023

Nowa inwestycja PGE na Lubelszczyźnie zwiększy możliwość realizacji zielonych inwestycji

PGE Dystrybucja Oddział Lublin, spółka z Grupy PGE, zakończyła realizację inwestycji związanej z uruchomieniem nowego Głównego Punktu Zasilającego (GPZ) Felin, której łączny koszt wyniósł blisko 27 mln zł. Stacja 110/15 kV Felin przyczyni się do rozwoju energetyki odnawialnej w województwie lubelskim, a zastosowane rozwiązania techniczne pozwolą również na zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej do odbiorców w regionie.
12.12.2023

OZE w formie nawet w zimie. Tym razem rekordy należą do wiatraków!

Istnieje przekonanie o tym, że OZE są efektywne tylko latem. Należy je zdementować, bowiem OZE potrafi świetnie poradzić sobie także w porze jesienno-zimowej. Przykładu nie musimy szukać daleko. Wyniki produkcji prądu przez wiatraki już w październiku był bardzo satysfakcjonujące, ale ku zaskoczeniu wielu – to pod koniec listopada padł historyczny rekord.
12.12.2023

Nowa zielona rzeczywistość: trendy na 2024

Globalny rynek potrzebuje zmian. Dotychczasowe podejście do zrównoważonego rozwoju, będące konsekwencją strategii sprzedaży czy zmian w prawie, już nie wystarcza. Konsumenci potrzebują marek, którym mogą zaufać, z których działaniami się utożsamiają i tych, które przejmują inicjatywę.
11.12.2023

Oszczędzaj energię nie tylko od święta

Zima i czas świąteczno-sylwestrowy to okres, kiedy zużywamy szczególnie dużo energii elektrycznej. Sprzyjają temu krótkie dni i to, że spędzamy więcej czasu w domach. E.ON Polska po raz kolejny dzieli się swoimi sposobami na zmniejszenie zużycia prądu i publikuje specjalną, zimową edycję kalkulatora online – Szkoda Prądu.
11.12.2023

Kamiński: Zarzuty OSGE dot. opinii ABW do decyzji dla elektrowni atomowej zawierają manipulacje i kłamstwa

Zarzuty kierownictwa spółki OSGE ws. opinii ABW dot. wniosku o decyzję zasadniczą dla budowy elektrowni atomowej w Polsce zawierają manipulacje i kłamstwa - napisał zamieszczonym na X oświadczeniu b. minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.
08.12.2023

OSGE: decyzje zasadnicze to krok do dekarbonizacji polskiej gospodarki

Pozytywne decyzje zasadnicze, wydane w czwartek przez ministra klimatu dla sześciu lokalizacji elektrowni jądrowych z reaktorami BWRX-300 to krok w kierunku głębokiej dekarbonizacji polskiej gospodarki - ocenia spółka Orlen Synthos Green Energy.
07.12.2023

Budynki pasywne. Czeka nas rewolucja?

Energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. To kluczowe zagadnienie zarówno w prowadzeniu inwestycji, jak i w regulacjach unijnych. Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne? Kto pokryje koszt termomodernizacji w Europie?
07.12.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker

Na polskim rynku pojawiła się spółka, którą wyróżnia biznesowa dalekowzroczność w usługach dedykowanych dla sektora morskiego. Łączą potrzeby armatorów i czarterujących, pośredniczą przy poszukiwaniu statków do wykonania projektów offshorowych i nie tylko.
06.12.2023

Rozpoczęła się budowa największej inwestycji w branży wodno-ściekowej

Na terenie zakładu produkcyjnego ORLEN S.A. w Płocku uroczyście wbito pierwszą łopatę pod budowę stacji uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej. Kontrakt na zaprojektowanie i budowę obiektów realizuje SEEN Technologie Sp. z o.o. (Lider) w konsorcjum z ATREM S.A. Projekt realizowany jest w systemie zaprojektuj i zbuduj, a jego wartość to blisko 1,27 miliarda złotych netto.
05.12.2023

Zaprezentowano raport "Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny w Polsce do 2030 r."

Podczas trzeciej edycji HYDROGENCONFERENCE.PL odbywającej się na Uniwersytecie Warszawskim zaprezentowano raport: analiza zapotrzebowania na wodór odnawialny RFNBO w Polsce do 2030 r.
29.11.2023

Premier: w Dekalogu polskich spraw m.in. walka z betonozą i rozwój biogazowni

Walka z betonozą, rozwój biogazowni, profesjonalny i opłacalny dla klientów system kaucyjny oraz rozwój fotowoltaiki na budynkach publicznych oraz ich termomodernizacja - to założenia Dekalogu polskich spraw w części dotyczącej "pięknej i czystej Polski".
24.11.2023

Wodorosty „największym niewykorzystanym zasobem” naszej planety

Ostatni odcinek programu CNN „Call to Earth: Sea of Hope” został poświęcony pracy Vincenta Doumeizela, który uważa, że wodorosty to wciąż niewykorzystany zasób mogący zaradzić największym wyzwaniom naszej planety. Seria „Call to Earth” jest realizowana w ramach globalnej inicjatywy CNN na rzecz ochrony przyrody o tej samej nazwie.
23.11.2023

Sukces partnerstwa publiczno-prywatnego. PreZero świętuje 10 lat ITPOK w Poznaniu

Minęło już 10 lat od zawarcia pomiędzy Miastem Poznań a spółką PreZero Zielona Energia śmiałej umowy partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), w ramach której w mieście powstała nowoczesna Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK). Podczas jubileuszowej konferencji przedstawiano rolę zakładu w systemie gospodarowania odpadami oraz strategię skutecznej współpracy z samorządem.
20.11.2023

Według raportu The Lancet zmiana klimatu nadal będzie pogarszać nasze zdrowie

Prognozy zawarte w opublikowanym dzisiaj raporcie Lancet Countdown on Health and Climate Change potwierdzają rosnące poważne zagrożenia dla zdrowia wynikające ze zmiany klimatu. Naukowcy szacują m.in., że do połowy tego stulecia nastąpi prawie pięciokrotny wzrost liczby zgonów spowodowanych falami upałów. Apelują o pilne działania na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu.
15.11.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

16 listopada zostanie zaprezentowany raport „Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny”

16 listopada o godz. 9.00 podczas trzeciej edycji hydrogenconference.pl, która odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim (budynek przy ul. Dobrej 55) zostanie przedstawiony raport „Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny w Polsce do 2030 r.”
14.11.2023

W branży offshore potrzebni pracownicy

Vestas i Windar, czyli dwie fabryki, które powstają w Szczecinie będą potrzebować przynajmniej kilkuset pracowników w sektorze offshore. Nie możemy jednak zapominać także o działających już mniejszych firmach oraz potencjalnych inwestorach, którzy aktywnie interesują się Pomorzem Zachodnim, jako potencjalnym zagłębiem offshore w Polsce.
13.11.2023

Raport Wolters Kluwer Future Ready Lawyer 2023: branża prawnicza nie jest gotowa na usługi ESG

- 73% prawników spodziewa się, że zastosuje generatywną sztuczną inteligencję w pracy - 69% kancelarii i 61% działów prawnych nie jest jeszcze dobrze przygotowanych, aby sprostać oczekiwaniom ESG - 87% prawników twierdzi, że technologia usprawniła ich codzienną pracę - 43% organizacji nie wdrożyło jeszcze formalnej polityki różnorodności, równości, inkluzywności i przynależności.
08.11.2023

Firma Guide Sensmart przedstawiła nowe produkty termograficzne podczas wystawy ELEX SHOW SURREY 2023

W dniu 3 listopada zakończyła się przeprowadzona z sukcesem wystawa ELEX SHOW SURREY 2023. Jest to najważniejsze wydarzenie w Wielkiej Brytanii dla branży elektrycznej i energetycznej, przyciągające szerokie grono profesjonalistów i firm z sektora urządzeń elektrycznych.
08.11.2023

Koalicja Klimatyczna: rolnictwo to nasza wspólna sprawa. Czas na pakt społeczny dla polskiego rolnictwa

Zapewnienie godziwych dochodów rolnikom, odpowiedniej jakości i ilości żywności wszystkim mieszkańcom Polski oraz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich powinno stać się priorytetem dla każdego polityka i decydenta w naszym kraju - wskazują wspólnie Koalicja Klimatyczna, Koalicja Żywa Ziemia, Koalicja Ratujmy Rzeki, Koalicja Rolnictwo dla Przyrody oraz Koalicja Stop Fermom Przemysłowym.
07.11.2023

Ponad tysiąc raków gatunków inwazyjnych odłowiono na użytku ekologicznym Dębina II w Poznaniu

Ponad 1. tys. raków gatunków inwazyjnych, głównie raków luizjańskich, odłowionych zostało na użytku ekologicznym Dębina II w Poznaniu. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) poinformował, że to największa akcja przeprowadzona w celu eliminacji tego gatunku ze środowiska w Polsce.
05.11.2023

Niemcy na zakręcie. Unijne cele emisyjne zbyt ambitne dla Berlina

Niemiecki minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck przedstawił 24 października strategię przemysłową, której celem jest przyspieszenie transformacji w kierunku neutralności klimatycznej. Obecne ambitne cele klimatyczne są nie do spełnienia dla Berlina.
04.11.2023

Raportowanie ESG i transformacja energetyczna. Zbliża się Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG

Już w listopadzie w Gdyni po raz kolejny spotka się grono znakomitych ekspertów, by wspólnie zastanowić się, jak w rzeczywisty sposób przeprowadzić transformację energetyczną z zastosowaniem LNG i bioLNG.
03.11.2023

RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla bazy operacyjno-serwisowej w Ustce

W postępowaniu wszczętym na wniosek inwestora - PGE Baltica Sp. z o. o., reprezentowanego przez pełnomocnika: p. Mieczysława Korzeńskiego (WUPROHYD Sp. z o. o. Biuro Projektów), znak WH-094/TH/05/2023, z dnia 18.05.2023 r., o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: „Baza operacyjno - serwisowa w Porcie Ustka”, wydana została decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.
31.10.2023

ALFA BOND KOHLHAUER ma sposób na pyły zawieszone w powietrzu

We wrześniu Parlament Europejski przegłosował nowe przepisy w sprawie jakości powietrza zaostrzające kilkukrotnie obecne normy. Na naszym rynku pojawiły się jednak systemy, które pomogą samorządom już teraz poradzić sobie z problemem drobnych pyłów.
31.10.2023

Niewidzialna ręka rynku. Chiński sektor pojazdów elektrycznych czeka konsolidacja

Spadek sprzedaży oraz monopolizacja rynku przez największych producentów pojazdów elektrycznych w Chinach zwiększa obawy dotyczące konsolidacji oraz zakończenia działalności przez mniejsze marki.
29.10.2023

Polacy coraz częściej oszczędzają energię – jak przygotować się na sezon grzewczy w tym roku?

Trwający kryzys energetyczny stwarza nowe wyzwania dla każdego z nas, szczególnie gdy musimy sięgać coraz głębiej do swoich portfeli. Oszczędzanie energii jest najczęściej wybieranym sposobem na zmniejszenie wysokości rachunków. Najnowsze badania firmy Resideo1 pokazują główne trendy zmniejszania rachunków za energię wśród mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej. Większość Polaków (77%) zaobserwowała wzrost kosztów przeznaczonych na ogrzewanie w swoim budżecie domowym, szacują że rachunki wzrosły nawet o 41–60%.
27.10.2023

ESRS: Firmy niegotowe do raportowania informacji niefinansowych

Najnowsze regulacje dotyczące raportowania ESG diametralnie zmienią proces przygotowania i publikowania raportów dotyczących informacji niefinansowych. Do niedawna raportowanie związane z ochroną środowiska, kwestiami społecznymi i ładem korporacyjnym nie było obligatoryjne. Wraz z nowymi wymogami regulacyjnymi obowiązkowe staje się nie tylko samo ujawnianie, ale też ich niezależna weryfikacja przez wiarygodną stronę trzecią.
26.10.2023

Niemal połowa globalnej populacji zagrożona zachorowaniem na klimatozależną dengę

Denga, zakaźna choroba niegdyś obecna tylko na niewielkich obszarach Azji, dziś występuje na kilku kontynentach i zagraża niemal połowie globalnej populacji. To przez zmianę klimatu – wskazuje nowe modelowanie przygotowane przez Airfinity, firmę zajmującą się analizą danych naukowych, o którym donosi brytyjski The Telegraph.
24.10.2023

NASK i Instytut Energetyki chcą wykorzystać sztuczną inteligencję do optymalizacji OZE

NASK i Instytut Energetyki chcą wykorzystać sztuczną inteligencję do konfiguracji i optymalizacji systemów energetycznych bazujących na technologiach wodorowych oraz technologiach OZE - poinformował we wtorek NASK. Instytuty zawarły porozumienie m.in. w tej sprawie.
17.10.2023

Misz-masz bez konsekwencji. Amerykańscy naukowcy z nową metodą recyklingu plastiku

Zmieszane, plastikowe śmieci stanowią istotny problem w sprawnym recyclingu. Amerykańscy naukowcy dowodzą, że dzięki sprawnemu procesowi możliwy jest recycling różnorakich tworzyw sztucznych.
17.10.2023

Żywność można produkować bez gleby uprawnej, a zbiory są możliwe przez cały rok

Szacuje się, że około połowę lądowego obszaru Ziemi stanowią tereny przeznaczone pod uprawy. W zasadzie planeta mogłaby wyżywić 10 mld osób, w praktyce jednak nie jest to wcale takie proste. Populacja Ziemi przekroczyła 8 mld osób, a aż ponad 3 mld ludzi boryka się z problemem niedożywienia. Tymczasem za 30 lat populacja Ziemi ma wynieść 10 mld osób. Już teraz trzeba działać, aby problem ten rozwiązać. Wzywają do tego cele zrównoważonego rozwoju, a największa odpowiedzialność spoczywa na przedstawicielach branży rolno-spożywczej.
17.10.2023

I Forum Polskiej Organizacji Biometanu

Już za tydzień – 23 października br. odbędzie się najważniejsze krajowe wydarzenie eksperckie branży biometanowej. Uczestnicy Forum spotkają się w Warszawie w ramach Europejskiego Tygodnia Biometanu, a wśród nich obecni będą przedstawiciele najróżniejszych środowisk biznesowych, samorządowych i naukowych. Podejmą tematy związane z szansami i wyzwaniami, przed którymi stoi najmłodsza gałąź OZE w Polsce. Gościem specjalnym Forum Polskiej Organizacji Biometanu będzie profesor Jerzy Buzek.
17.10.2023

Urząd Marszałkowski zwołał spotkanie w sprawie aktualizacji mazowieckiego Programu Ochrony Powietrza

12 października mazowiecki Urząd Marszałkowski zorganizował dla gmin i przedstawicieli organizacji społecznych kolejne (drugie) spotkanie informacyjne w sprawie aktualizacji mazowieckiego Programu Ochrony Powietrza.
16.10.2023

Do rozwoju nowych technologii niezbędny jest stabilny dostęp do surowców krytycznych

Komisja Europejska określiła 34 surowce jako „krytyczne” ze względu na ich duże znaczenie gospodarcze, ale też duże ryzyko dla bezpieczeństwa dostaw. Większość z nich jest bowiem sprowadzana z dalekiej zagranicy, głównie z Chin, ale też Kazachstanu, Brazylii, RPA czy Demokratycznej Republiki Konga. Aby zmniejszyć zależność od poszczególnych dostawców, KE chce, by z jednego państwa nie pochodziło więcej niż 65 proc. rocznego unijnego zużycia każdego z surowców strategicznych.
16.10.2023

POLECO 2023 – kompleksowa oferta dla ochrony środowiska i gospodarki komunalnej

Oferta najnowszych technologii dla ochrony klimatu od 17 do 19 października ponownie wypełni hale Międzynarodowych Targów Poznańskich. Siłą Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO jest ekspozycja wystawiennicza liderów branży oraz bogaty program wydarzeń poruszający najbardziej aktualne zagadnienia.
16.10.2023

Strach przed dekarbonizacją? Polskie firmy mają powody

Jeszcze trzy lata temu raport McKinsey & Company kusił efektownym scenariuszem, w którym pełna dekarbonizacja polskiej gospodarki do 2050 r. jest osiągalna. Czy jednak ciągle możemy podzielać ten optymizm?
16.10.2023

Szczecinianie budują napęd wodorowy do katamaranu PAN. „Największy, jaki powstał na Pomorzu Zachodnim”

Technologie wodorowe coraz odważniej wchodzą do branży marine. Szczecińska firma właśnie kończy budowę ogniwa wodorowego o dużej mocy dla katamaranu Polskiej Akademii Nauk. Projekt wpisuje się w nurt poszukiwań nowych rozwiązań dotyczących rozwoju przyjaznych środowisku środków transportu. „Zakończenie prac nad ogniwem planujemy na listopad” – zdradza Marcin Hołub.
16.10.2023

Rozwiązania cyfrowe i elektryczne mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w budynkach biurowych nawet o 70%

Modernizacja budynków z wykorzystaniem podejścia cyfrowego jest najlepszą drogą do dekarbonizacji, wynika z nowych badań Schneider Electric, lidera cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji.
13.10.2023

Zrównoważony rozwój, a technologie: jak używane może zastąpić nowe

Ewolucja sposobu, w jaki żyjemy i pracujemy, była historycznie kształtowana przez rozwój technologiczny oraz zmieniające się potrzeby i pragnienia kolejnych pokoleń. W 2023 roku te czynniki związały się ze sobą silniej niż kiedykolwiek. Technologia służy pokoleniu Z i millenialsom do przeprojektowania gospodarki tak, by działała w zgodzie z ich wartościami, a jedną z najważniejszych jest zrównoważony rozwój.
13.10.2023

Niemal 400 tysięcy złotych dofinansowania na zagospodarowanie historycznych obiektów elektrociepłowni w Siechnicach

Na liście beneficjentów drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków znalazła się Gmina Siechnice, która złożyła wniosek o dofinansowanie prac przygotowujących do zagospodarowania historycznego obiektu siechnickiej elektrociepłowni.
13.10.2023

Co dalej z wiatrakami na morzu - branża ma już apetyt na III fazę

Morze Bałtyckie w najbliższych latach stanie się jednym z głównych centrów wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Właśnie zakończono wydawanie pozwoleń dla projektów tzw. II fazy, a polski Bałtyk nadal ma potencjał na lokalizację kolejnych projektów. To z kolei szansa dla producentów i dostawców na rozwój lokalnego łańcucha dostaw, z perspektywą rozszerzenia usług także na inne rynki.
12.10.2023

3 na 4 mieszkańców bloków chce inwestycji w OZE

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku, wynika, że aż 74% Polaków, którzy mieszkają w blokach chciałoby, żeby ich spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe zainwestowały w OZE. A właśnie teraz jest ku temu wyjątkowa okazja. Dzięki grantom Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) można sfinansować aż 50% kosztu netto instalacji lub modernizacji odnawialnego źródła energii na budynkach. Pozostałą kwotę spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą pozyskać dzięki specjalnym kredytom, które oferuje m.in. VeloBank. Dla tej grupy klien
10.10.2023

Polska słońcem i wiatrem stojąca: odnawialne źródła energii Europy Środkowo-Wschodniej

Mimo że Europa Środkowo-Wschodnia nie jest zbyt dużym graczem w światowym sektorze energii odnawialnej, to w latach 2018-2022 odnotowała znaczący wzrost. Region zwiększył w tym okresie moc pochodzącą z OZE o ponad 33 GW, co na koniec 2022 roku dało łącznie 115 GW. Na szczególną uwagę zasługuje tu Polska – przede wszystkim ze względu na ilość przyłączonej energii słonecznej i wiatrowej.
09.10.2023

Prof. Maciej Nowicki i dr Tomasz Rożek wśród laureatów nagród Green Changer

B. minister środowiska prof. Maciej Nowicki, popularyzator nauki dr Tomasz Rożek, dziennikarka Dominika Tarczyńska, propagatorka odpowiedzialnej konsumpcji Paulina Górska oraz aktywistka klimatyczna Wiktoria Jędroszkowiak otrzymali nagrody Green Changer, przyznane podczas konferencji PRECOP 28 w Katowicach.
06.10.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Alpin Weld

Alpin Weld to firma, która całkowicie przedefiniowała standardy w zakresie dostępu linowego oraz spawania na morzu. Innowacyjne podejście i rzeczywista pasja do pracy na, nomen omen, najwyższym poziomie, wyprowadziły ją na pozycję jednego z wiodących w branży graczy.
06.10.2023

Energy Solution pomoże w oszacowaniu śladu węglowego i raportowaniu ESG

Sukcesywne zmniejszanie emisji CO2 w gospodarce ma olbrzymie znaczenie środowiskowe. Dokładne wyliczanie śladu węglowego i jego redukcja to również wymiar biznesowy, istotny zwłaszcza dla firm zobowiązanych do raportowania pozafinansowego. W najbliższych latach ich liczba znacząco się powiększy w związku z kolejnymi, unijnymi regulacjami.
04.10.2023

SHEIN X prezentuje pierwsze kolekcje w ramach inicjatywy evoluSHEIN by Design

SHEIN, międzynarodowa zintegrowana platforma oferująca produkty w kategoriach moda i lifestyle, ogłosiła premierę pierwszych kolekcji zaprojektowanych przez uczestniczki programu SHEIN X Designer Incubator w ramach inicjatywy evoluSHEIN by Design. Projekt ma na celu większe wykorzystanie tzw. materiałów preferowanych i skalowanie odpowiedzialnych procesów produkcyjnych.
03.10.2023

Norwegia – kurs na zieloną żeglugę. Polska już trochę uczestniczy w programie

Program Zielonej Żeglugi (GSP – Grønt Skipfartsprogram) powstał w Norwegii niespełna 10 lat temu. Obecnie rozwija kolejną, finalną fazę działania. Polska wspiera program uczestnictwem w projekcie ZEVInnovation – partnerstwa w wykorzystaniu najnowszych technologii w budowie statków zeroemisyjnych. CRIST, Grupa Technologiczna ASE i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny wspierają nasze firmy w rozwinięciu partnerstwa z firmami z Norwegii.
02.10.2023

Iberdrola kończy budowę pierwszej w Hiszpanii hybrydowej elektrowni w formule cable pooling

Iberdrola zakończyła budowę pierwszej w Hiszpanii hybrydowej elektrowni w formule cable pooling, łączącej farmę wiatrową z farmą fotowoltaiczną. Instalacja, która powstała w regionie Castilla y León, w prowincji Burgos, jest aktualnie w procesie uruchamiania. Dzięki zastosowaniu technologii hybrydowej, pozwalającej na optymalizację wykorzystania sieci i minimalizację wpływu instalacji na środowisko, Iberdrola wzmocni pozycję lidera innowacji w obszarze energetyki odnawialnej.
29.09.2023

Fińska energetyka wiatrowa bije rekordy, przygotowując grunt pod transformację w kierunku zrównoważonej przyszłości

Hitachi Energy wspiera transformację energetyczną w Finlandii: ponad połowa energii wiatrowej generowanej w tym kraju przechodzi przez transformatory i rozwiązania w zakresie przyłączeń sieciowych dostarczone przez koncern.
29.09.2023

Vestas pozyskuje zamówienie o mocy 1140 MW dla projektu Baltic Power

Komunikat Vestas nr 16/2023 z dnia 28 września 2023 r. informuje o pozyskaniu przez spółkę stałego zamówienia na 1140 MW od Baltic Power - spółki joint venture pomiędzy Orlen SA i Northland Power na projekt morskich farm wiatrowych w Polsce.
28.09.2023

YIT oraz ScreenCharge uruchamiają swoją pierwszą wspólną ładowarkę dla samochodów elektrycznych

Na osiedlu Parkur Residence, przy ul. Kłobuckiej 27 w Warszawie, oddano do użytku ogólnodostępną ładowarkę dla „elektryków”. Fiński deweloper zapowiada, że takie urządzenia będą sukcesywnie instalowane we współpracy z firmą ScreenCharge na terenie wszystkich inwestycji YIT.
27.09.2023

Tak biznes oszczędza na zielonej energii!

Włączanie zielonych źródeł energii do modelu funkcjonowania przedsiębiorstw staje się dla polskiego biznesu koniecznością. Zarówno ze względów formalno-prawnych (dyrektywa CSRD i konieczność raportowania realizacji standardów ESG), jak i stricte ekonomicznych - optymalizacje w budżecie firmy bez chodzenia na kompromisy w kwestii jakości energii. To powód, dla którego rośnie zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii i nabywaniem jej w ramach Grup Biznesowych Reo.pl.
27.09.2023

Volkswagen Financial Services i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych ogłaszają strategiczne partnerstwo

Volkswagen Financial Services, lider finansowania samochodów osobowych w Polsce , oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), największa organizacja branżowa kreująca rynek elektromobilności i technologii wodorowych w Polsce i w regionie CEE, poinformowali o nawiązaniu współpracy strategicznej na rzecz rozwoju rynku zeroemisyjnego w Polsce. VW FS będzie wyłącznym i jedynym partnerem strategicznym PSPA w obszarze finansowania.
27.09.2023

Elektromobilna rewolucja przemysłu motoryzacyjnego

Elektromobilność rewolucjonizuje przemysł motoryzacyjny, stając się nie tylko znaczącą alternatywą dla tradycyjnych pojazdów spalinowych, ale także motorem postępu w dziedzinie technologii i ekologii. Nowoczesne rozwiązania systemowe i produktowe odgrywają kluczową rolę w usprawnianiu procesu tworzenia ogniw baterii, które stanowią serce napędu samochodów elektrycznych.
26.09.2023

Rzeczoobieg w Galerii Przymorze. Przynieś niepotrzebne rzeczy, odbierz upominek i pomóż potrzebującym

Chcesz pozbyć się zbędnych rzeczy? Zrób to ekologicznie! W dniach 28-30 września 2023 w godzinach 11.00-19.00 Galeria Przymorze zaprasza mieszkańców Gdańska na wydarzenie „Rzeczoobieg”. Wystarczy przynieść 10 kilogramów zbędnych rzeczy i odebrać upominek, pomagając przy tym osobom niepełnosprawnym. Partnerem akcji jest Fundacja EcoTextil.
26.09.2023

Enea kupiła od PAD RES farmę fotowoltaiczną o mocy 35 MW zlokalizowaną w Wielkopolsce

Położona pod Koninem Farma Fotowoltaiczna Genowefa o mocy 35 MW powiększyła moce wytwórcze OZE Grupy Enea. Działająca instalacja została zakupiona od firmy PAD RES, która jest wiodącym deweloperem w sektorze czystych źródeł energii. To kolejna z ogłoszonych w ostatnich tygodniach inwestycji Enei realizujących strategię konsekwentnego zwiększania zainstalowanej mocy OZE Grupy.
26.09.2023

Warszawskie biuro z recyklingu jednym z najlepszych na świecie

W Warszawie powstało jedno z pierwszych biur, w którym na tak dużą skalę zastosowano zrównoważone rozwiązania. 90 proc. mebli pochodzi z drugiej ręki, w środku znajduje się ponad 600 roślin, a część materiałów i instalacji wykorzystano ponownie. Zrealizowane w Gdański Business Center biuro firmy Arup znalazło się w top 5 najlepszych wybranych przez międzynarodowy magazyn designerski „FRAME”. Swoją ekologiczną warszawską siedzibą, Arup inspiruje do tworzenia zrównoważonych przestrzeni.
25.09.2023

Kolejne zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Czy to nowa szansa dla przedsiębiorców, co z prosumentami?

Podpisana ostatnio nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii ma na celu zwiększenie ich udziału w krajowym zużyciu energii brutto oraz wspieranie rozwoju sektora zielonej energii w kontekście międzynarodowych zobowiązań związanych z redukcją emisji. Zmiany te cieszą, tym bardziej, że do wyznaczonego celu mamy jeszcze daleko.
25.09.2023

Katowice stały się centrum międzynarodowych rozmów o rozwoju sektora wodociągowego i kanalizacyjnego

Jak rozwijać infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, by zapewnić jeszcze lepsze funkcjonowanie miasta, a przy tym działać w zgodzie z naturą i z troską o planetę oraz los przyszłych pokoleń? Katowice stały się centrum rozmów o największych wyzwaniach, przed którymi stoi obecnie branża wodociągowo-kanalizacyjna. Siedzibę miejskiej spółki Katowickie Inwestycje S.A. odwiedzili eksperci z Polski i Danii.
25.09.2023

Nowa Lewica podpisuje się pod Manifestem 100 dni dla polskiej przyrody i klimatu

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty podpisał się w poniedziałek pod Manifestem 100 dni dla polskiej przyrody i klimatu. "Obecnie polityka klimatyczna w Polsce nie istnieje. Polska w ten sprawie ma naprawdę dużo do zrobienia" - stwierdził wicemarszałek Sejmu.
25.09.2023

Badania pokazują jak lasy i zieleń pozytywnie wpływają na samopoczucie ludzi

Wciąż dla wielu badaczy "kąpiele leśne” są pewną "nowinką”, której nie można przypisać poważnego, naukowego pierwiastka - zwraca uwagę dr hab. Emilia Janeczko z Instytutu Nauk Leśnych SGGW; tymczasem na świecie pojawiają się kolejne doniesienia o pozytywnym wpływie lasu na człowieka.
22.09.2023

Nitro-Chem wraz z PGZ podjęła kroki w stronę przebadania odpadów porzuconych w Chabielicach

Nitro-Chem we współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową podpisała umowę z firmą, która zajmie się wyselekcjonowaniem i przebadaniem pojemników, które zostały porzucone na nielegalnym składowisku w Chabielicach - podała w środę Polska Grupa Zbrojeniowa.
21.09.2023

Szczecińscy naukowcy opracowują innowacyjne klatki do połowu ryb

Klatki zaprojektowane przez naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) mają pomóc rybakom w łowieniu konkretnych gatunków ryb i jednocześnie uniemożliwić niszczenie tych, które są pod ochroną.
19.09.2023

Portugalia. Policja zatrzymała 17 aktywistów klimatycznych próbujących zablokować posiedzenie rządu

Siedemnastu członków organizacji Studencki Strajk Klimatyczny (GCE) zostało w czwartek zatrzymanych przez policję w podlizbońskiej miejscowości Alges. Aktywiści próbowali uniemożliwić posiedzenie rządu Portugalii.
15.09.2023

Europejskie standardy raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS) wprowadzają analizę podwójnej istotności

2024 rok będzie ważnym okresem dla pierwszej grupy firm, objętej obowiązkiem raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju. Sprawozdania za ten okres będą musiały wpisywać się w ramy zarysowane w dyrektywie CSRD oraz towarzyszących jej Europejskich Standardach Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS). Nowością, a zarazem podstawową ramą analiz bogatego zestawu wskaźników zrównoważonego rozwoju, zaprezentowanych w standardach ESRS, jest podwójna istotność, obejmująca konieczność analizy zarówno wpływu przedsiębiorstwa na ludzi, ja
13.09.2023

Polenergia Fotowoltaika wchodzi do Czech. W Pradze rozpoczyna działalność Polenergia Solárni

Polenergia Fotowoltaika, lider sprzedaży mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce, rozpoczyna działalność w Republice Czeskiej. Powołana w Pradze Polenergia Solární będzie projektować i dostarczać systemy fotowoltaiczne dla naszych południowych sąsiadów. – Z początkiem września w Czechach ruszył nowy program dopłat do fotowoltaiki i magazynów energii. Okoliczności naszej ekspansji są więc bardzo sprzyjające – mówi Kamil Sankowski, Członek Zarządu Polenergii Fotowoltaika.
13.09.2023

Minister Moskwa: 726,5 mld zł nakładów na nowe moce wytwórcze w elektroenergetyce

Skumulowane nakłady inwestycyjne na nowe moce wytwórcze w sektorze elektroenergetyki oszacowaliśmy na poziomie 726,5 mld zł - napisała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa do uczestników wtorkowej konferencji „Energia dla Lubelskiego”.
12.09.2023

Trzeci naukowiec zrezygnował z udziału w Grupie Roboczej ds. Antropocenu. W tle spór o znaczenie wpływu człowieka na środowisko

Prof. Erle Ellis, geograf z University of Maryland, Baltimore County (UMBC), zrezygnował z członkostwa w Grupie Roboczej ds. Antropocenu. Uważa, że proponowana przez ten zespół definicja antropocenu jest nienaukowa i szkodliwa.
10.09.2023

Otwarcie Centrum Kompetencyjnego w Częstochowie: nowy rozdział w szkoleniach IBC SOLAR z zakresu instalacji fotowoltaicznych

Firma IBC SOLAR Poland ogłasza otwarcie pierwszego w Polsce Centrum Kompetencyjnego, w którym eksperci firmy będą przeprowadzać szkolenia z planowania, montażu i uruchamiania instalacji fotowoltaicznych. W praktycznych i teoretycznych warsztatach każdorazowo będzie mogło wziąć udział nawet dwudziestu czterech uczestników, a zapisy na najbliższe spotkania już trwają.
07.09.2023

Badanie globalnej bioróżnorodności: większość gatunków jest rzadka

Ponad 100 lat obserwacji pokazało stan globalnej bioróżnorodności. Jak się okazuje, większość gatunków jest rzadka, choć nie bardzo rzadka, a tylko niektóre występują bardzo powszechnie.
07.09.2023

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).
05.09.2023

Telewizja, radio i CB mogą utrudniać ptakom orientację

O ile transmisje radiowe, telewizyjne oraz CB radio mogą zakłócać magnetyczny zmysł ptaków, to częstotliwość fal radiowych stosowanych przez sieci komórkowe jest na to zbyt wysoka - informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).
04.09.2023

Z. Hoffmann: wrześniowe manewry na Białorusi z udziałem Rosji odbędą się m.in. na terenie elektrowni atomowej w Ostrowcu

Manewry na Białorusi z udziałem Rosji, które rozpoczną się 1 września, obejmą m.in. działania na terenie elektrowni atomowej w Ostrowcu, czyli bardzo niebezpieczne przedsięwzięcie - mówił we wtorek w Studiu PAP sekretarz Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Zbigniew Hoffmann.
29.08.2023

„Nowe czasy, nowe wyzwania” – o zielonej przyszłości z perspektywy trzydziestolecia

30. Międzynarodowe Targi Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu "Zieleń to życie" odbędą się w dniach 31 sierpnia-2 września 2023 r. w Warszawie.
29.08.2023

Badacz z Uniwersytetu Łódzkiego opisał nowy gatunek węża i zadedykował go koledze z uczelni

Biolog i herpetolog prof. Philippe Kok z Uniwersytetu Łódzkiego sklasyfikował nowy rodzaj i gatunek węża, żyjącego w Ameryce Południowej, a jego nazwę - Paikwaophis kruki - zadedykował dziekanowi Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ prof. Andrzejowi Krukowi.
18.08.2023

SeaData Gdynia aktualizuje YetiSense do Coral dla monitorowania jakości powietrza i stanu środowiska

Firma SeaData aktualizuje swój system YetiSense, użytkowany w największych polskich portach, do nowej platformy Coral. Najnowszy postęp stał się możliwy dzięki projektowi GALATEA, w którym firma SeaData uczestniczyła rok temu.
14.08.2023

Prof. Martinek: przyszłość nadprzewodników to wielka zagadka

Mimo ostatnich rewelacyjnych doniesień koreańskich naukowców, na nadprzewodnikową rewolucję możemy jeszcze długo poczekać. Może też ona nigdy nie nadejść. Z drugiej strony, rozwój techniki może nas zaskoczyć. Badania nad nadprzewodnikami są bowiem mocno nieprzewidywalne - mówi PAP prof. dr hab. Jan Martinek z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN.
12.08.2023

Amerykańscy naukowcy opracowali metodę przerabiania plastiku na mydło

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego i Politechniki w Wirginii (Virginia Tech) odkryli metodę przekształcania polietylenu w kwasy tłuszczowe, główny składnik mydła - poinformował "The Guardian".
12.08.2023

Sektor OZE rośnie w siłę napędzając światową gospodarkę

Energia słoneczna i wiatrowa będą według prognoz dostarczać w 2030 roku ponad jedną trzecią światowej energii elektrycznej. Nic dziwnego zatem, że w obliczu stale rosnącego zapotrzebowania na energię oraz zmieniających się norm środowiskowych, odnawialne źródła energii stały się kluczowym elementem dyskusji dotyczącej przyszłości branży energetycznej. Wzrost świadomości ekologicznej, postęp technologiczny, korzystne regulacje i konkurencyjność cen przyczyniają się do rekordowych wyników firm z branży OZE.
07.08.2023

Klimatolog: osiągamy już temperatury, powyżej których człowiek nie może żyć

35 st. C. to najwyższa temperatura tzw. „mokrego termometru”, przy jakiej organizm ludzki może - choć już z dużym wysiłkiem, funkcjonować; przy wyższych nie może się już schładzać przez pocenie. To, co obserwujemy ostatnio np. na południu Europy, zaczyna przekraczać nasze fizyczne możliwości przetrwania - ostrzega fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski.
06.08.2023

Bałtyk się odradza, ale za wolno. Wysiłki w kierunku jego ochrony trzeba zwiększyć

W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego - mówi prof. Lech Kotwicki z PAN.
04.08.2023

Klimatolog: tylko zmiany systemowe uratują nas przed katastrofą

Osobiste postawy wobec zmian klimatycznych i prywatne działania podejmowane w związku z nimi świadczą o świadomości danej osoby i gotowości do zmian na większą skalę, jednak same wiele nie zmienią. Potrzebne są regulacje i zasadnicze zmiany na wyższym szczeblu. Bez zmian systemowych nie przetrwamy - uważa klimatolog prof. Szymon Malinowski.
04.08.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.