Wynik wyszukiwania - "ORE " - Wiadomości

Będzie się kręcić. Na Morzu Północnym rusza budowa elektrowni wiatrowej He Dreiht

He Dreiht, jeden z największych niemieckich projektów morskiej energetyki wiatrowej, wchodzi w fazę realizacji.
17.05.2024

Wyrzucali w lesie śmieci, które przywieźli busem

Pod Mławą policyjny patrol grupy Speed zatrzymał trzech mieszkańców tego miasta w wieku 31, 32 i 36 lat, którzy z mercedesa busa wyładowywali na łąkę w pobliżu lasu odpady, w tym tworzywa sztuczne. Wszyscy staną przed sądem. Grozi im wysoka grzywna i obowiązek posprzątania zaśmieconego terenu.
17.05.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Michał Kaczerowski

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Michał Kaczerowski, Prezes Zarządu Ambiens sp. z o.o.
16.05.2024

Koniec wyścigu na wielkość turbiny? Zachodni producenci skupiają się na istniejących modelach

Po tym, jak w zeszłym roku chiński producent turbin wiatrowych ogłosił sukces w pracach nad turbiną o mocy 20 MW, zachodni dostawcy postanowili nie brać udziału w wyścigu za wszelką cenę i skupić się na mniejszych, ale – ich zdaniem – bardziej optymalnych pod różnymi względami turbinach.
16.05.2024

Bornholm jednak bez wielkiego offshore? Jest płytko

Port w Rønne na duńskiej wyspie Bornholm, będącej stosunkowo blisko planowanych polskich morskich farm wiatrowych na Bałtyku, może być jednak zbyt płytki, by obsługiwać duże dostawy komponentów.
15.05.2024

Morska energetyka wiatrowa w Polsce bez zielonych paliw będzie niewydolna, a Bałtyk może „zazielenić” całą rodzimą gospodarkę

Polski program offshore bez zielonych paliw nie będzie w pełni wydolny i nie spełni wszystkich pokładanych w nim oczekiwań – oceniła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Olga Sypuła, ekspertka rynku energii, country manager European Energy Polska.
15.05.2024

Eco Edison, statek serwisowy Ørsted oficjalnie ochrzczony

Amerykański łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej osiąga ważny kamień milowy w postaci chrztu pierwszego w historii amerykańskiego statku do obsługi morskiej energetyki wiatrowej (SOV), który odegra kluczową rolę w umożliwieniu krajowej produkcji energii i wzmocnieniu niezależności energetycznej Ameryki. To statek dla techników zajmujących się obsługą północno-wschodnich farm wiatrowych Ørsted.
14.05.2024

Wszczęto postępowanie w sprawie wydania DŚU dla budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas

Regionalna Dyrekcja Urzędu Środowiska w Szczecinie poinformowała 8 maja o wszczęciu postępowania w sprawie wydania Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach (DŚU) w sprawie budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie szczecińskiego osiedla administracyjnego Skolwin.
14.05.2024

Donald Trump zapowiada, że w razie zwycięstwa w wyborach zablokuje morską energetykę wiatrową

Morska energetyka wiatrowa w USA regularnie musi mierzyć się z problemami, choćby z powodu opóźnień w inwestycjach, wzrostu kosztów, czy też wycofywania się kontrahentów. Choć aktualnie trwa szereg inwestycji, a amerykańskie władze ogłaszają aukcje nowych działek pod budowę farm na morzu, biznes może zostać zastopowany. Wspierany przez republikanów kandydat, Donald Trump zapowiada "rozprawienie się" z energią odnawialną, jako jego zdaniem nieopłacalną i szkodliwą.
13.05.2024

Mierz siły na zamiary. Najbogatsze gospodarki świata nie dają rady z transformacją

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej stwierdza, że ambitne cele transformacji energetycznej w celu potrojenia udziału odnawialnych źródeł energii do 2030 roku są zagrożone. Państwa grupy G7 również nie spełniają oczekiwań w zakresie tempa transformacji.
12.05.2024

RWE i Port Karlshamn razem dla rozwoju bałtyckiej energetyki wiatrowej

RWE rozpoczyna współpracę z Portem Karlshamn. Celem zawartego memorandum o porozumieniu jest przekształcenie lokalnego portu w hub logistyczny dla przyszłych projektów elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
10.05.2024

Tokyu Land i SolarDuck zakończyły budowę pierwszej w Japonii morskiej elektrowni słonecznej

Tokyu Land i SolarDuck we współpracy z Kyocera Communication Systems zakończyły instalację pierwszej w Japonii pływającej elektrowni fotowoltaicznej (Offshore Floating Solar Photovoltaic, OFPV) w ramach projektu Tokyo Bay eSG, inicjatywy Biura Planowania Polityki Obszaru Metropolitarnego Tokio.
10.05.2024

Integracja offshore z rynkiem wodoru. Co skłania wodór w kierunku offshore?

Technologie wodorowe mogą okazać się kluczowe w całym procesie transformacji energetycznej, jednak aby do tego doszło, wymagana jest integracja z innymi systemami, w tym z offshore oil & gas i offshore wind. Podczas targów H2POLAND odbył się panel dotyczący integracji offshore z rynkiem wodoru podczas którego wypowiadali się eksperci związani z branżą morską.
09.05.2024

EKG 2024: zielona energetyka to tania energia, ale jej rozwój wymaga przyspieszenia

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce powinien w najbliższych kilku latach znacząco przyspieszyć, by do roku 2030 OZE dawało łącznie 50 GW mocy. O tym, jak budować system elektroenergetyczny oparty o „zielone” źródła energii rozmawiali uczestnicy panelu „Odnawialne źródła energii”, który odbył się w trakcie XVI Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach.
09.05.2024

Bartmiński: opóźnienie przy pierwszej fazie budowy offshore to "jakieś pół roku"

Opóźnienie w realizacji pierwszej fazy budowy morskich farm wiatrowych to "jakieś pół roku" - ocenił w środę w podczas EKG w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Jak wynikało z jego wypowiedzi, resort chce, by procedury zw. z offshore zostały przyspieszone.
09.05.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Piotr Jermakow

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Piotr Jermakow, założyciel Jermak Offshore Marine Services sp. z o.o.
08.05.2024

Powstaje międzyresortowy zespół do spraw transformacji energetycznej

Budujemy, we współpracy m.in. z Ministerstwem Klimatu i Środowiska międzyresortowy zespół, zajmujący się sprawami transformacji energetycznej - mówiła we wtorek minister przemysłu Marzena Czarnecka podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
08.05.2024

19. Konferencja PSEW2024 odbędzie się już w czerwcu

Polski projekt morskich farm wiatrowych wart około 40 MLD PLN to największa inwestycja w powojennej Polsce. Przyniesie ona 178 mld złotych wartości dodanej dla polskiej gospodarki, spadek emisji CO2 o ok. 102 mln ton rocznie, ponad 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Jednak potrzebne są działania usprawniające powstawanie morskich farm wiatrowych. Uproszczenie permittingu czy rewizja PZPPOM to tylko niektóre z koniecznych działań dla offshore.
07.05.2024

Za nami trzecia edycja targów H2POLAND! [WIDEO]

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
05.05.2024

60 aktywistów klimatycznych aresztowanych po blokadzie jednej z głównych ulic Brukseli

Kilkuset aktywistów klimatycznych z grupy Extinction Rebellion zablokowało w sobotę jedną z głównych ulic w Brukseli, protestując m.in. przeciwko unijnym dopłatom do paliw kopalnych. 60 osób zostało aresztowanych. Organizatorzy akcji zarzucili policji nadmierną przemoc.
05.05.2024

Wodorowy SOV wypływa na szerokie wody. Może wypchnąć polskie SOV na mieliznę

Statki z napędem wodorowym wciąż są drogie, trudne do tankowania, a zasilanie wodorem niej wydajne niż tradycyjny napęd przy pomocy silników wysokoprężnych. A jednak armatorzy obsługujący farmy wiatrowe wprowadzają statki z takim napędem do obsługi morskich farm wiatrowych. To może być ważny element walki konkurencyjnej.
03.05.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Hania Drabczyk

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Hania Drabczyk, CEO Health4Wind.
02.05.2024

Rząd zaakceptował rewizję KPO w sprawie dodatkowego terminalu technicznego offshore w Darłowie

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zmiany Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, przedłożoną przez Minister Funduszy i Polityki Regionalnej. Wśród najważniejszych zmian inwestycyjnych znajduje się powstanie dodatkowego terminalu technicznego w Darłowie, który będzie umożliwiał budowę farm wiatrowych.
02.05.2024

Ørsted wychodzi z Francji

Ørsted zgodził się sprzedać swoje francuskie spółki zajmujące się lądową energetyką wiatrową i słoneczną we Francji koncernowi Engie. Tym samym duński potentat nie będzie miał już żadnej działalności nad Loarą.
30.04.2024

MFW Baltica. Ogłoszono chętnych na przeprowadzenie monitoringu morświnów

Ogłoszono wyniki pierwszego etapu przetargu nieograniczonego na realizację monitoringu populacji morświnów w rejonie planowanych inwestycji Morskich Farm Wiatrowych Baltica. Inwestycja realizowana jest wspólnie przez Ørsted i PGE. Projekt ten obejmuje zarówno fazę przed budową, jak i w trakcie realizacji inwestycji, z opcją na przyszłe rozszerzenia i modyfikacje.
29.04.2024

Czy polskie termoelektryki mogą rozwiązać problemy energetyczne świata?

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o konieczności przejścia na odnawialne źródła energii. To nie tylko kwestia ekologii, ale także suwerenności energetycznej. W Polsce, ze względu na nasze położenie geopolityczne, ta dyskusja jest szczególnie żywa Jednak nie jest to jedyny powód - Polacy wyrastają na liderów technologii, która może odegrać kluczową rolę w energetycznej transformacji.
26.04.2024

Nowe kierunki w polskiej energetyce. Podsumowanie 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER

18-19 kwietnia 2024 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 39. Konferencja Energetycznaj EuroPOWER & 9. OZE POWER. Jest to najważniejsze spotkanie branży energetycznej, podczas którego kluczowi jej przedstawiciele analizują najbardziej aktualne wyzwania, problemy i szanse sektora energetycznego w Polsce. 39. edycja wydarzenia zgromadziła 700 uczestników, którzy wysłuchali wystąpień i debat z udziałem liderów polskiej energetyki.
25.04.2024

Darłowo ma apetyt na offshore wind

Miasto Darłowo zacieśnia współpracę z ważnymi graczami sektora morskiej energetyki wiatrowej. To element strategii rozwoju infrastruktury portowej, na co miasto ma szansę pozyskać wsparcie w wysokości 275 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
22.04.2024

GIOŚ: przeprowadzono badania geofizyczne Morza Bałtyckiego na obszarze ponad 7 tys. km2

Na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzono badania geofizyczne Bałtyku. Na powierzchni ponad 7 tys. km kwadratowych zidentyfikowano m.in. 38 obiektów podwodnych, z czego 26 wraków - podał GIOŚ.
20.04.2024

Wiatr wieje jak nigdy wcześniej. Rynek turbin wiatrowych z rekordami

Najnowszy raport Wood MacKenzie poświęcony globalnemu rynkowi turbin wiatrowych stwierdza, że wolumen zamówień osiągnął nowy rekord w ubiegłym roku. Spowolnienie wzrostu odnotował sektor morskiej energetyki wiatrowej, który nie dotrzymał kroku dynamice sektora onshore wind.
19.04.2024

Energia z morza. Cykl edukacyjnych vodcastów Ørsted oraz TOK FM

Co ma wspólnego Pałac Kultury i Nauki z morską turbiną wiatrową? Kiedy popłynie pierwszy prąd z morza do polskich gospodarstw? Czy można budować farmy wiatrowe w zgodzie z naturą? W jaki sposób partnerstwa technologiczne generują innowacyjność w branży? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć w serii vodcastów Ørsted oraz TOK FM „Energia z morza”. Pierwszy odcinek jest już dostępny.
18.04.2024

W USA powstanie pierwszy kablowiec na potrzeby tamtejszej morskiej energetyki wiatrowej

Kalypso Offshore Energy podpisał list intencyjny (LOI) z Royal IHC w sprawie budowy pierwszego w USA innowacyjnego statku do układania kabli (Cable Lay Vessel) zgodnego z ustawą Jones Act. Jednostka będzie zaangażowana przy pracach związanych z budową morskich farm wiatrowych na amerykańskich wodach.
17.04.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Jakub Budzyński

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Jakub Budzyński, Wiceprezes PIMEW (Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej).
17.04.2024

Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

W marcu br. zostały osiągnięte dwa istotne etapy w projekcie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind rozwijanej przez Ocean Winds w polskiej części Bałtyku. Kampania badań dna morskiego w lokalizacji BC-Wind oraz korytarza kabli eksportowych została zakończona po prawie 12 miesiącach intensywnej pracy. Dodatkowo, na koniec miesiąca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore, trwająca niecałe 9 miesięcy.
17.04.2024

Fundacja One More Tree sadzi drzewa dla lepszego jutra

W ostatnich latach coraz częściej zaczynamy zdawać sobie sprawę z konieczności ochrony środowiska naturalnego i działań na rzecz jego poprawy. Jednym z kluczowych działań w tym obszarze jest sadzenie drzew, co może mieć ogromny wpływ na jakość powietrza, bioróżnorodność i jakość życia mieszkańców. Jedną z organizacji, która podejmuje się tego wyzwania, jest Fundacja One More Tree. Prezes fundacji, Maksymilian Liberski, opowiedział o działaniach przez nią podejmowanych podczas jednego z wydarzeń w Gdańsku.
16.04.2024

Amerykanie zwodowali swój pierwszy statek instalacyjny

Wczoraj w Teksasie odbyło się wodowanie pierwszego zbudowanego w Stanach Zjednoczonych statku do instalacji morskich turbin wiatrowych.
16.04.2024

Otoczenie ekonomiczne inwestycji offshore [wideo]

Podczas konferencji „Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” rozmawialiśmy z Ewą Kruchelską, wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej CRIST, o otoczeniu ekonomicznym i kryteriach bankowalności projektów morskich elektrowni wiatrowych.
15.04.2024

Instrat: Krajowy System Energetyczny musi przygotować się na nowe wyzwania transformacji

Eksperci Instratu zgłosili uwagi w ramach konsultacji projektu nowego planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Plany inwestycyjne Polskich Sieci Elektroenergetycznych mają przygotować Krajowy System Elektroenergetyczny do skutecznego przyłączenia znacznych mocy nowych, bezemisyjnych źródeł energii.
12.04.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Piotr Żeglarski

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Piotr Żeglarski - Business Development Manager w Seaway 7.
12.04.2024

Morze, wiatr i biznes – ruszyły zapisy na PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024!

Już po raz czwarty przedstawiciele morskiej energetyki wiatrowej spotkają się na regatach żeglarskich PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024. Tegoroczna edycja zaplanowana jest na 19-20 maja 2024. To wyjątkowa okazja do integracji środowiska, budowania relacji biznesowych oraz wzięcia udziału w aukcji charytatywnej na rzecz podopiecznych Regionalnej Placówki Opiekuńczo – Terapeutycznej w Dębnie.
08.04.2024

Port we Władysławowie poza KPO?

Mimo dobrych warunków infrastrukturalnych w porcie oraz świetnej lokalizacji w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej oraz dróg dojazdowych z całego kraju, port we Władysławowie obecnie nie jest objęty dotacją z Krajowego Planu Odbudowy. Tymczasem w porcie zakontraktowane są inwestycje jednego z czołowych inwestorów w morską energetykę wiatrową.
08.04.2024

Rola ubezpieczycieli w rozwoju polskiego offshore wind [wideo]

„Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” to wydarzenie poświęcone często pomijanemu aspektowi rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – ubezpieczeniom i ryzykom finansowym. Podczas konferencji rozmawialiśmy z Tomaszem Librontem, prezesem zarządu Smartt Re, o roli instytucji ubezpieczających w budowaniu nowego sektora polskiego przemysłu.
06.04.2024

Coraz bliżej portu serwisowego w Kołobrzegu – list intencyjny z Orlenem już podpisany

Od piątku Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg i Grupę Orlen Neptun wiąże list intencyjny w sprawie utworzenia w Kołobrzegu portu serwisowego dla przyszłych morskich farm wiatrowych, które powstaną na Bałtyku na Ławicy Odrzańskiej, w niedalekiej odległości od miasta.
05.04.2024

Pierwsze gondole dla 14 MW turbin Siemens Gamesa już w Szkocji

Z zakładu Siemens Gamesa w Cuxhaven wysłano pierwsze z 60 gondoli przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
05.04.2024

Bolloré Logistics Italy nabywa ciężarówki na biopaliwo LNG

Bolloré Logistics Italy coraz bardziej angażuje się w zrównoważone rozwiązania. Uzyskała wyłączność na korzystanie z dwóch ciężarówek na biopaliwo od swojego partnera, Grupy Alha, wiodącej włoskiej firmy w sektorze ładunków lotniczych, świadczącej usługi obsługi ramp i magazynów, a także krajowego i międzynarodowego transportu drogowego.
04.04.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Maciej Szambelańczyk

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Maciej Szambelańczyk - radca prawny, partner WKB Lawyers, specjalista prawa energetycznego.
03.04.2024

PGE Baltica: nowym prezesem spółki będzie Bartosz Fedurek

Decyzją rady nadzorczej spółki PGE Baltica, jej prezesem od 6 maja br. będzie Bartosz Fedurek - poinformowała w środę spółka. PGE Baltica, należąca do GK PGE, odpowiada w Grupie za realizację programu morskiej energetyki wiatrowej.
03.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
02.04.2024

Dekada energetyki wiatrowej. Dalszy rozwój sektora jest nieunikniony

Dynamiczny rozwój europejskiego sektora energetyki wiatrowej będzie trwać co najmniej do końca dekady. Wspólny raport Rystad Energy i WindEurope przedstawia optymistyczne perspektywy rozwoju onshore i offshore wind do 2030 roku.
29.03.2024

Equinor dba o młody drzewostan Łeby

Equinor wraz z Urzędem Miasta Łeba zorganizował akcję przesadzania młodych sadzonek sosny z działki, która posłuży jako baza serwisowa dla morskich farm wiatrowych Bałtyk I, II i III.
28.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Hydrotechnika dla MEW

Drugiego dnia konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, podjęto wątek specjalistycznych konstrukcji portowych dla morskiej energetyki wiatrowej.
28.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Sławomir Bałdyga

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Sławomirem Bałdygą, praktykiem branży offshore i wykładowcą akademickim.
27.03.2024

Kamień węgielny i kapsuła czasu już w murach fabryki Vestas w Szczecinie

Do budowanej na wyspie Ostrów Brdowski w Szczecinie fabryki turbin wiatrowych duńskiego Vestasa wmurowano kamień węgielny wraz z kapsułą czasu. To spory kamień milowy, który oznacza postęp w budowie hali, a tym samym rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
27.03.2024

III Międzynarodowy Dzień Dostawców na Konferencji PSEW 2024. Współpraca międzynarodowa – sposób na realizację celów UE w zakresie OZE na rok 2030

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Liczne analizy wskazują, że sektory onshore i offshore wind do 2040 r. mogą zagwarantować w Polsce niemal 200 tysięcy nowych miejsc pracy oraz ponad 450 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki.
25.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Dostawcy niższego rzędu domagają się elastyczności

Drugi dzień konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, rozpoczął się od niezwykle ważnego, a często pomijanego wątku dotyczącego tego, jak w obliczu mocno skonkretyzowanych wymogów kontraktowych swoją rolę widzą dostawcy niższego rzędu.
22.03.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Iberdrola zainwestuje 41 mld euro i stworzy 10 000 nowych miejsc pracy do 2026 roku

Iberdrola planuje inwestycje o wartości brutto 41 mld euro, w tym zakup 18,4% amerykańskiej spółki Avangrid. Partnerzy firmy wniosą wkład w wysokości 5 mld euro, co zwiększy inwestycje netto do kwoty 36 mld euro. Firma położy duży nacisk na zapewnienie możliwości lokalizacji infrastruktury sieci elektroenergetycznej, tam, gdzie jest ona niezbędna do wspierania rozwoju dekarbonizacji i nowych sektorów.
21.03.2024

Offshore Wind 2.0. Broń, amunicja, UXO na Bałtyku - czy jest się czego bać?

Co jakiś czas wraca temat niebezpiecznych substancji chemicznych czy broni, jakie zostały zrzucone na dno Bałtyku po II wojnie światowej. Czy te pozostałości stanowią zagrożenie dla projektów offshore i pracowników? Czy poszczególne firmy, projekty, a także administracja są przygotowane na takie ewentualności? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy panelu dyskusyjnego "Bezpieczeństwo dna morskiego – UXO, wraki, broń chemiczna", odbywającego się w ramach konferencji Offshore Wind 2.0.
21.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Mateusz Kowalewski

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja rozmawia z Mateuszem Kowalewskim - wydawcą portali: gospodarkamorska.pl i zielonagospodarka.pl, a jednocześnie Prezesem Polskiego Forum Technologii Morskich.
21.03.2024

Nowe badania potwierdziły, że ocean jest pełen plastiku

Oceany zanieczyszczone są plastikiem także poza Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Mikroplastik można znaleźć nawet w odległych, chronionych rejonach.
21.03.2024

Konferencja PSEW2024 – energia z wiatru dla silnej Polski

Transformacja energetyczna całej Europy przyspiesza, a proces ten będzie długi i wymagający. Zielona energia to konieczność z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego. Skala czekających nas zmian stanowi ogromne wyzwanie finansowe, techniczne i społeczne. Ustawa wiatrakowa procedowana przez nowy rząd oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość.
20.03.2024

Brakuje elektryków. To problem dla offshore

Eksperci nie mają wątpliwości – to elektryków w Polsce obecnie brakuje najbardziej. Szacuje się, że już teraz w Polsce mogłoby znaleźć pracę ponad 50 tysięcy osób, a zapotrzebowanie rośnie wraz z postępem technologicznym i wzrostem ilości inwestycji z zakresu offshore w Polsce.
19.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Finansowanie projektów offshore

Podczas pierwszego dnia konferencji Offshore Wind 2.0. rozmówcy Ewy Kruchelskiej pochylili się nad kwestiami organizacji finansowania i ubezpieczenia dla projektów morskich farm wiatrowych.
18.03.2024

Wyspy, które niekoniecznie otacza woda

Wyspy energetyczne na morzu i na lądzie omawia Dariusz Rudziński, dyrektor w ENMARO.
18.03.2024

eSOV na prąd i amoniak za 20 mln funtów z Innovate UK. Rynek potrzebuje 300 SOV

Brytyjska agencja innowacji Innovate UK przyznała 20 milionów funtów na budowę dużych statków serwisowych (SOV), które będą mogły działać przy zerowej emisji. Agencja i beneficjent twierdzą, że to pierwsza tego typu jednostka. W Polsce wciąż zastanawiamy się czy w ogóle budować SOV. Brytyjczycy zapowiadają serię zeroemisyjnych eSOV.
17.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Piotr Czopek

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Piotrem Czopkiem, dyrektorem ds. regulacji w PSEW. Ten odcinek nagrywany był w siedzibie PSEW w Warszawie, bezpośrednio przed ostatnią listopadową konferencją Offshore Wind Poland 2023.
13.03.2024

Energa Wytwarzanie pracuje nad narzędziem wczesnego wykrywania awarii turbin wiatrowych

Energa Wytwarzanie zakończyła pierwszy etap prac nad narzędziem wczesnego wykrywania awarii turbin wiatrowych - poinformowała spółka we wtorek. W ramach II etapu projektu przewidziana jest rozbudowa algorytmu sztucznej inteligencji do diagnozowania i prognozowania uszkodzeń.
12.03.2024

Powstała pierwsza w Polsce spółka serwisowa dla morskiej energetyki wiatrowej

Energa Wytwarzanie, spółka z Grupy ORLEN, oraz Northland Power powołały spółkę Baltic Offshore Service Solution. Będzie to pierwsze w Polsce konsorcjum oferujące usługę kompleksowego zarządzania morskimi farmami wiatrowymi.
12.03.2024

Coraz więcej węgla i gazu, ale ma być zielono. Transformacja energetyczna na rozdrożu

Światowe Forum Ekonomiczne było wyjątkowo produktywne w lutym w skupianiu swojej uwagi nad odnawialnymi źródłami energii. Jednocześnie szereg gospodarek, na czele z globalnym liderem OZE – Chinami, zwiększa inwestycje w sektor energetyczny oparty na paliwach kopalnych.
09.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 za nami!

Przez dwa dni targowe młodzież szkół średnich i studenci, głównie z województwa pomorskiego mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
08.03.2024

Pomorska Platforma Offshore: local czy European content?

W jaki sposób polskie firmy mogą jeszcze zaistnieć w łańcuchach dostaw dla offshore? Czy kwestia local contentu wciąż jest otwarta, czy może pozostała nam już tylko rola widzów, obserwujących jak międzynarodowi gracze czerpią z naszego rynku? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji Pomorskiej Platformy Offshore.
08.03.2024

DWF Poland doradcą Baltic Towers przy projekcie budowy pierwszej w Polsce fabryki morskich wież wiatrowych

DWF Poland doradcą prawnym Baltic Towers sp. z o.o. przy projekcie budowy pierwszej w Polsce fabryki morskich wież wiatrowych (offshore wind).
08.03.2024

Przyszłość zasilana wiatrem – edukacja dla polskiej energetyki morskiej

W ciągu najbliższych lat morska energetyka wiatrowa w Polsce będzie potrzebować nawet 60 tys. wykfalifikowanych specjalistów. Bedą to zarówno pracownicy terminalu instalacyjnego, logistycy, serwisanci farm wiatrowych jak i menadżerowie. O perspektywach pracy w branży offshore wind dyskutowali uczestnicy panelu ORLEN Neptun podczas gdańskich Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind, 2024.
07.03.2024

Pomorska Platforma Offshore na Edu Offshore Wind: konieczne przyspieszenie permittingu

Dla osób zaangażowanych w rozwój rynku offshore w Polsce podczas tegorocznego Edu Offshore Wind spore znaczenie mogła mieć także odbywająca się w ramach targów konferencja Pomorskiej Platformy Offshore.
07.03.2024

Pierwsza w Polsce placówka z akredytacją do badań wodoru jakości automotivee

Pracownia Produktów Rafineryjnych w Trzebini, należąca do Orlen Laboratorium, została pierwszą w Polsce i trzecią na świecie placówką z akredytacją zaawansowanych metod badawczych wodoru jakości automotive. To m.in. efekt współpracy z National Physical Laboratory w Wlk. Brytanii - podał Orlen.
06.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Andrzej Montwiłł

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja rozmawia z Andrzejem Montwiłłem, pełnomocnikiem marszałka województwa zachodniopomorskiego ds. odnawialnych źródeł energii i rozwoju technologii wodorowych oraz wykładowcą szczecińskiej Politechniki Morskiej.
06.03.2024

Nie wyrzucaj! To się jeszcze przyda! Wywiad z założycielami marki Użyj.to

Branża budowlana ma ogromny wpływ na środowisko. Odpowiada za 30% globalnej emisji gazów. Jest też najbardziej materiałochłonnym sektorem gospodarki, zużywa prawie 50% światowych zasobów stali. Jest to sektor, w którego cyrkularność i ekologiczność należy inwestować, bo będzie on miał ogromne przełożenie na globalne liczby. W wywiadzie z Karolem Łąckim i Aleksandrem de Rossetem, założycielami marki Użyj.to, porozmawialiśmy na temat ich działalności oraz branży budowlanej w kontekście środowiskowym.
05.03.2024

Wystartowały 2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024!

Targi to jedyne w skali kraju takie wydarzenie, którego celem nadrzędnym jest edukacja w zakresie zeroemisyjnych technologii i prezentacja perspektywicznej ścieżki kariery w branży offshore wind. Jest to już druga edycja imprezy.
05.03.2024

Kolejna edycja, nowy patron. Morska Energetyka Wiatrowa na PG po raz dziewiąty

Absolwenci Morskiej Energetyki Wiatrowej na Politechnice Gdańskiej są jednomyślni w swoich opiniach. – To program dla wizjonerów naszych czasów – podkreślają. Piątkowa uroczystość zakończenia VII oraz inauguracji IX edycji kierunku była jednocześnie okazją do przywitania nowego partnera strategicznego. Tym razem patronat nad studiami objęła grupa Industria Project.
05.03.2024

Anna Wiosna nowym partnerem w Crido Energy

CRIDO konsekwentnie wzmacnia swoją pozycję w zakresie doradztwa na rynku energii. Do zespołu CRIDO Energy dołączyła jako partner Anna Wiosna, ekspert ds. energetyki odnawialnej, w tym offshorowej, z doświadczeniem m.in. w Baltic Power, Orlenie, Banku Pekao SA oraz HOCHTIEF Polska. To efekt realizacji strategii CRIDO zakładającej kompleksowe doradztwo dla biznesu.
04.03.2024

Trendy i innowacje w morskiej energetyce wiatrowej: przegląd rynku i przykłady z Norwegii

W 2020 roku Norwegia otworzyła pierwsze morskie obszary produkcji energii odnawialnej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Był to początek realizacji planu inwestycyjnego w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, którego celem jest utworzenie do 2040 roku farm wiatrowych o mocy 30 GW na Morzu Północnym. Dla polskich firm, będących ważnym wykonawcą norweskiego przemysłu stoczniowego, jest to to szansa, aby stać się zaufanym partnerem technologicznym, także w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.
04.03.2024

Energia z wiatru na morzu czeka na młode talenty – PSEW i miasto Szczecin będą edukować i otwierać drzwi do kariery w offshore

Odnawialne źródła energii rozwijają się dynamicznie. W polskiej transformacji energetycznej kluczową rolę odegra morska energetyka wiatrowa. Branża wiatrowa w nadchodzących dekadach przyniesie polskiej gospodarce pewne i stabilne zyski. Dane wskazują, że sektory onshore i offshore wind do 2040 r. mogą zagwarantować niemal 200 tysięcy nowych miejsc pracy oraz ponad 450 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki.
04.03.2024

Wyjątkowy projekt hybrydowej elektrowni we Włoszech, który połączy moc wiatru, słońca i morza

SolarDuck, Green Arrow Capital i New Developments podejmują współpracę w celu rozwijania hybrydowej farmy wiatrowo-słonecznej na morzu u wybrzeży Corigliano. Farma OFPV o mocy 120 MWp zintegrowana z pływającą morską elektrownią wiatrową o mocy 420 MW jest kamieniem milowym w rozwoju technologii Offshore Floating Solar Photovoltaic.
01.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 – już za 4 dni!

Hasłem tegorocznej edycji jest „ZARAŻAMY PASJĄ DO ZIELONEJ ENERGETYKI!”. Zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie w czasie, którego młodzież spotka się z przyszłymi pracodawcami z sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Drzwi hali AmberExpo w Gdańsku otwierają się dla odwiedzających o godz. 9:00. Oficjalne otwarcie targów w obecności P. Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz P. Aleksandry Dulkiewicz, Prezydentki miasta Gdańska odbędzie się na scenie młodzieżowej o godz. 10:00.
01.03.2024

Otwarto Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zlokalizowane nieopodal Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku w czwartek oficjalnie rozpoczęło swoją działalność. W nowej jednostce badawczo-edukacyjnej będą m.in. prowadzone prace badawcze i rozwojowe na potrzeby przemysłu morskiego.
29.02.2024

Equinor i Grupa Polenergia organizatorami warsztatów o koordynacji ruchu na morzu

Equinor i Polenergia zorganizowały kolejną edycję warsztatów dla przedstawicieli sektora publicznego, administracji rządowej i samorządu. Zajęcia dotyczyły budowy i eksploatacji projektów Bałtyk II i III.
29.02.2024

Inwestycje wodorowe w praktyce, potencjał i wyzwania – technologie, przygotowanie inwestycji i eksploatacja

Bureau Varitas organizuje 28 marca szkolenie online z kategorii technologie wodorowe. Główną tematyką mają być inwestycje wodorowe w praktyce, potencjał i wyzwania – technologie, przygotowanie inwestycji i eksploatacja.
28.02.2024

Zamknięto wstępny etap projektowania pierwszej polskiej jednostki CTV do obsługi farm wiatrowych na Bałtyku

Biuro Seatech Engineering ogłosiło zamknięcie wstępnego etapu projektowania pierwszej polskiej jednostki CTV do obsługi elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
28.02.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Radosław Sochanowski i Maciej Sobieraj

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z przedstawicielami Kongsberg Maritime Poland: Radosławem Sochanowskim – dyrektorem zarządzającym oraz Maciejem Sobierajem – dyrektorem sprzedaży.
28.02.2024

Z końcem 2023 r. Iberdrola osiągnęła ponad 42 GW mocy w OZE

Iberdrola kontynuuje działania w kierunku dekarbonizacji. Z końcem minionego roku firma osiągnęła 42 175 MW mocy zainstalowanej w instalacjach OZE. Dzięki produkcji zielonej energii wynoszącej blisko 80 000 mln kWh (wzrost o 6,3% r/r) firma unkinęła emisji 14 mln ton CO2 do atmosfery. Jest to równowartość emisji 1 mln samochodów pokonujących trasę 100 000 km każdy.
26.02.2024

Costa Project. Inżynierowie zrównoważonej przyszłości

800 lat łącznego doświadczenia zespołu i ponad 200 zrealizowanych projektów – to spółka Costa Project, która już od 2016 r. definiuje nowe standardy w branży inżynieryjno-konsultingowej, stawiając zwłaszcza na zrównoważony rozwój. Od momentu swojego powstania firma konsekwentnie łączy innowacyjność z odpowiedzialnością ekologiczną i śmiało przekształca ambitne wizje w realne sukcesy projektowe, mając na względzie zarówno potrzeby klientów, jak również środowisko naturalne.
26.02.2024

Vestas: ruszyła rekrutacja do pracy na MFW

Vestas ogłosił rozpoczęcie rekrutacji na techników serwisu Baltic Power – pierwszej morskiej farmy wiatrowej w Polsce.
23.02.2024

RWE i Smart Wires współpracują nad technologią połączeń morskich elektrowni wiatrowych

RWE Offshore Wind (RWE), wiodący na świecie gracz na rynku morskiej energetyki wiatrowej, oraz Smart Wires, globalny dostawca technologii i usług ulepszających sieć, podpisały memorandum of understanding (MOU) w celu współpracy przy badaniu zastosowania zaawansowanej technologii kontroli przepływu mocy, SmartValve, w długich obwodach kablowych wysokiego napięcia prądu przemiennego i prądu stałego (HVAC lub HVDC) w celu obsługi połączeń wytwarzania na morzu. Badanie skupi się na przyspieszeniu i minimalizacji zapotrzebowania na do
22.02.2024

Erbud wybuduje halę produkcyjną dla fabryki wież wiatrowych Baltic Towers

Erbud zawarł umowę z Baltic Towers o wartości 358,4 mln zł netto na zaprojektowanie i budowę hali produkcyjnej wież dla morskiej energetyki wiatrowej na Wyspie Ostrów w Gdańsku - podała spółka w komunikacie.
22.02.2024

Awantury o atom. Czy elektrownie jądrowe mogą działać w symbiozie z OZE?

Ostatnio temat atomu coraz częściej trafia do debaty publicznej. Dlaczego tak istotne jest, aby elektrownia jądrowa w Polsce powstała możliwie najszybciej? Czy OZE jest w stanie zmniejszyć koszty energii do czasu jej powstania i działać z atomem w symbiozie?
21.02.2024

Hennig-Kloska: 7 mld zł na nowe programy, które powinny być uruchomione w I kwartale br.

Na nowe programy związane z transformacją energetyczną przeznaczymy 7 mld zł; w I kwartale br. powinny one zostać uruchomione - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
20.02.2024

Jumbo Offshore rozszerza działalność na Bliskim Wschodzie dzięki współpracy z Sea Horizon Offshore

1 lutego Jumbo Offshore i Sea Horizon Offshore Marine Services podpisały porozumienie (MoU). Dzięki tej umowie Sea Horizon Offshore staje się przedstawicielem Jumbo Offshore w regionie Bliskiego Wschodu.
19.02.2024

Ciszę robisz, dalej jedziesz. Azja Południowo-Wschodnia rozbudowuje potencjał OZE

Azja Południowo-Wschodnia z uwagi na swój potencjał odnawialnych źródeł energii może odegrać ważną rolę w łańcuchach dostaw czystej energii, zarówno jako konsument technologii niskoemisyjnych oraz dostawca minerałów krytycznych.
19.02.2024

Już 29 lutego otwarcie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

W dniu 29 lutego 2024 roku nastąpi uroczyste otwarcie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Inwestycja za blisko 64 miliony złotych rozpoczęta została w 2021 roku, a pozwolenie na użytkowanie obiektu zostało uzyskane w listopadzie 2023 roku.
19.02.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Maciej Stryjecki

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja rozmawia z Maciejem Stryjeckim, Dyrektorem Zarządzającym ASE Offshore oraz Prezesem Fundacji Na Rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ).
19.02.2024

Baltica 2 z pozwoleniami na budowę dla części morskiej – projekt ma już komplet pozwoleń

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenia na budowę części morskiej projektu farmy wiatrowej Baltica 2 realizowanego wspólnie przez PGE i Ørsted. Dotyczą one budowy turbin wiatrowych i morskich stacji transformatorowych. To ostatnie pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia budowy.
16.02.2024

Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów Equinor i Polenergii

Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów Equinor i Polenergii. Kluczowe umowy dla farm wiatrowych Bałtyk II i III zostały podpisane.
16.02.2024

Wydział Mechaniczny na Politechnice Koszalińskiej zmienił nazwę na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki

1 lutego 2024 r. – świętujący w ubiegłym roku, podobnie jak cała uczelnia 55-lecie powołania – Wydział Mechaniczny Politechniki Koszalińskiej, zarządzeniem rektor dr hab. Danuty Zawadzkiej, prof. PK, zmienił nazwę na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki.
14.02.2024

PGE i Ørsted podpisały umowę na transport i instalację fundamentów dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do transportu i instalacji fundamentów dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
14.02.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Bogusz Pniewski i Łukasz Kneba

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Boguszem Pniewskim i Łukaszem Knebą czyli członkami zarządu i udziałowcami spółki COMADE. Panowie opowiadają o etymologii nazwy swojej firmy (Cooperation lub Collaboration Made) i o pozytywistycznej pracy u podstaw branży offshore.
12.02.2024

Koniec narzekania na brak infrastruktury w Polsce? Przełom na rynku. 10 tysięcy punktów ładowania już niebawem?

Rok 2024 przyniesienie znaczący wzrost liczby dostępnych punktów ładowania pomimo faktu, że obecnie proces inwestycyjny związany z budową infrastruktury w Polsce spowolnił z powodu zmian kadrowych w spółkach energetycznych. Na koniec roku liczba punktów ładowania powinna zbliżyć się do 10 tysięcy – szacuje Grigoriy Grigoriev, dyrektor generalny Powerdot w Polsce. Infrastruktura przestanie być czynnikiem ograniczającym rozwój elektromobilności. Już w tej chwili w Polsce są miasta, w których dostępna infrastruktura z nawiązką pokry
07.02.2024

Komisja Europejska przedstawia zalecenia dotyczące celu redukcji emisji do 2040 r.

Komisja Europejska opublikowała we wtorek szczegółową ocenę sposobów osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. Na tej podstawie KE zaleca redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o 90 proc. do 2040 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.
07.02.2024

Bezpieczeństwo Polski, Danii i całej Europy opiera się dziś na potencjale Bałtyku

W Szczecinie, do którego z Warszawy udał się duński król Fryderyk X w ramach swojej pierwszej, oficjalnej wizyty zagranicznej, monarcha mógł poczuć się jak w domu. Pomorze Zachodnie nazywane jest „Małą Danią”, z racji skali i wysokiego poziomu innowacyjności skandynawskich inwestycji w tym regionie. Wizyta stanowiła okazję do inauguracji kolejnych, przełomowych projektów jak budowa nowej fabryki, produkującej komponenty dla energetyki wiatrowej przez duńską firmę Vestas.
06.02.2024

Rząd Indii zapewni 30% dotację na zielone porty i stocznie. Na kursie wodór, ekologiczne paliwa i informatyzacja

Indie intensywnie przekształcają duże i małe porty w centra logistyczne przyjazne dla środowiska. Rząd Indii przedstawił niedawno szereg inicjatyw mających na celu zachęcenie do stosowania ekologicznych technologii w portach. W 2024 r. programy wchodzą w życie przy istotnym wsparciu rządu w Delhi. Jest to szerszy program rozwoju żeglugi Indii ogłoszony przez indyjskie Ministry of Ports, Shipping & Waterways (MoPSW).
06.02.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Paweł Weiner

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Pawłem Weinerem, Prezesem Zarządu MAG Offshore sp. z oo., Doradcą Zarządu Morskiej Agencji Gdynia.
05.02.2024

Król Danii na symbolicznym otwarciu fabryki Vestas w Szczecinie

Trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce król Danii, Fryderyk X, uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod zakład montażowy gondoli i piast morskich turbin wiatrowych Vestas Assembly Poland w Szczecinie.
02.02.2024

Port Szczecin-Świnoujście przyjęty do Sojuszu Morskiej Energetyki Wiatrowej

Największe w Europie morskie porty energetyki wiatrowej zrzeszone w Offshore Wind Port Alliance chcąc rozszerzyć współpracę na wschód przyjęły do swego grona porty Szczecin-Świnoujście. List intencyjny został podpisany w Szczecinie 2 lutego br. podczas wizyty w Polsce króla Danii Fryderyka X.
02.02.2024

Offshore wind cała naprzód! Inwestycja goni inwestycję

Sytuacja w europejskim sektorze offshore wind nabiera rumieńców. Oddawane są nowe moce produkcyjne, zakłady produkcyjne powstają na kontynencie jak grzyby po deszczu, zaś w Polsce realizowane są kolejne inwestycje.
01.02.2024

Polska potrzebuje prostych procedur, aby przyśpieszyć transformację energetyczną

Proces inwestycyjny w elektrownie wiatrowe na lądzie można skrócić z 7 do nawet poniżej 5 lat, konieczny jest pełnomocnik rządu do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, a wprowadzone w ubiegłym roku rozwiązania legislacyjne nie działają przez brak procedur i rozporządzeń. To główne wnioski ekspertów, którzy uczestniczyli w konferencji „2023 a 2024 – co zmieni się w polskim sektorze OZE? Postulaty, plany i wyzwania, przed którymi stoi European Energy oraz branża. Jak sprostać oczekiwaniom Europy i budować zieloną gospodarkę w Pol
01.02.2024

W Szczecinie będą kształcić pracowników terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych

Orlen Neptun uruchomi w Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych.
31.01.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Mariusz Batura

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka podcastu Polish Offshore Wind. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Mariusz Batura, prezes Zarządu spółki GOTECH.
29.01.2024

Za usunięcie nielegalnego składowiska śmieci, które odkryto podczas budowy drogi, zapłaci projektant

Koszty usunięcia przez miasto 2 tys. ton śmieci, które odkryto podczas budowy drogi, ostatecznie pokryje projektant arterii – powiedział w niedzielę PAP prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.
28.01.2024

Equinor i BP wymieniają się udziałami w przedsięwzięciach w ramach morskiej energetyki wiatrowej

Equinor zawarł transakcję zamiany z BP, w ramach której norweska firma energetyczna przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Empire Wind, a brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Beacon Wind.
27.01.2024

Targi EDU OFFSHORE WIND 2024 nabierają tempa!

Druga edycja największych w Polsce edukacyjnych targów kariery już za mniej niż 2 miesiące. Targi to wydarzenie organizowane zarówno dla młodzieży poszukującej pracy w perspektywicznej branży offshore, która bardzo dynamicznie rośnie, jak również dla innowacyjnych firm potrzebujących wykwalifikowanych pracowników. Tegoroczna edycja zapowiada się bardzo ciekawie. Targi odbędą się w dniach 5-6 marca w AmberExpo w Gdańsku. Hasłem tegorocznej edycji jest „Zarażamy młodzież pasją do zielonej energetyki!”
25.01.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Tomasz Świątkowski

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka podcastu Polish Offshore Wind. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Tomasz Świątkowski - Prezes Zarządu StoGda Ship Design & Engineering sp. z o.o.
24.01.2024

Co łączy offshore wind i podatki marynarza?

Morska energetyka wiatrowa to nie tylko krok w budowaniu zeroemisyjnego systemu energetycznego w Polsce, ale również we wszystkich zakątkach Europy. Coraz więcej państw stawia na rozwój sektora offshore wind. A to może mieć spore znaczenie dla przebiegu Twojej kariery zawodowej i sposobu, po jaki sięgniesz, by zatroszczyć się o bezpieczeństwo Twoich dochodów.
24.01.2024

Król Danii przyjedzie do Szczecina. Interesuje go offshore

Ambasada Królestwa Danii w Polsce oficjalnie potwierdziła, że nowo mianowany król Danii Fryderyk X w swoją pierwszą zagraniczną podróż uda się do Polski. Monarcha odwiedzi m.in. Szczecin, gdzie jego wizyta dotyczyć będzie zagadnień związanych z energetyką i offshore.
24.01.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Oliwia Mróz-Malik

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka podcastu Offshore Wind. Tym razem Patryk Zbroja rozmawia z Oliwią Mróz-Malik (menedżerką ds. morskiej energetyki wiatrowej, inwestycji i rozwoju PSEW).
24.01.2024

Ignitis oraz CIP zdobywają drugi obszar offshore wind w Estonii

Ignitis Renewables i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP), za pośrednictwem swojego funduszu Growth Markets Fund II, wygrały przetarg oparty na aukcji na rozwój farmy wiatrowej na morzu w na budowę morskiej farmy wiatrowej na obszarze Liivi 1 w Estonii, składając najwyższą ofertę w wysokości 1,16 miliona euro.
23.01.2024

Prawie pół miliona złotych kar dla firm, które zajmują się demontażem aut

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Gdańska w ubiegłym roku nałożyli kary na ponad 460 tys. złotych na firmy z woj. pomorskiego zajmujące się demontażem samochodów. Inspektorzy w trakcie kontroli stwierdzili naruszenie przepisów ochrony środowiska.
22.01.2024

Ørsted po raz piąty z tytułem najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie

Firma Ørsted po raz piąty prowadzi w rankingu najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie i znajduje się w światowej czołówce wszystkich organizacji w tym zakresie. Ranking Corporate Knights 2024 Global 100 Most Sustainable Corporations in World został opublikowany w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.
22.01.2024

Do poniedziałku można składać wnioski w konkursie „Wielkopolska dla Planety 2030”

Do poniedziałku można składać wnioski w Konkursie o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „Wielkopolska dla Planety 2030” edycja 2024. Celem konkursu jest promowanie innowacyjnych firm i podkreślenie roli nauki we współpracy z biznesem w kontekście działań proklimatycznych.
21.01.2024

PGE i Orsted wybrały generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla Baltica 2

Grupa PGE i Orsted podpisały umowę z GE Vernova – reprezentowaną w Polsce przez GE Power Sp. z o.o. – oraz Polimex Mostostal, które zbudują lądową infrastrukturę do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2, jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - poinformowała w czwartek spółka PGE.
19.01.2024

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW, w '24 ruszy z budową 2 farm wiatrowych

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW mocy. W tym roku chce rozpocząć budowę dwóch farm wiatrowych na lądzie - poinformowała PAP Biznes Alicja Chilińska - Zawadzka, dyrektor generalna EDF Renewables Polska. Firma liczy na rozmowy o partnerstwach dla projektów morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
18.01.2024

Bioenergia, biopaliwa, zielony geszeft. Biznes na biomasie prosto z Davos

Cały świat zmaga się ze zmianami klimatycznymi, wdrażając coraz to nowe polityki klimatyczne oraz rozwiązania energetyczne mające w założeniu służyć środowisku. Biomasa stanowi element agendy klimatycznej, w tym Światowego Forum Ekonomicznego.
18.01.2024

PE zatwierdził przepisy, które mają ograniczyć emisję gazów fluorowanych i substancji zubożających warstwę ozonową

We wtorek Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził nowe unijne przepisy mające na celu ograniczenie emisji gazów fluorowanych i substancji zubażających warstwę ozonową.
17.01.2024

Roboty przemysłowe też mogą oszczędzać energię

Efektywny energetycznie może być budynek, ale robot? Dotychczas zwracano uwagę głównie na jego precyzję, zasięg czy udźwig. Jednak wraz ze wzrostem cen energii, wyrażony w kilowatach pobór mocy staje się jednym z najważniejszych parametrów robota przemysłowego.
16.01.2024

Kolejny gigant w branży offshore wybiera Szczecin

Ostatnie dni obfitują w bardzo dobre wiadomości gospodarcze dla Szczecina. W ubiegłym tygodniu firma Vestas zapowiedziała budowę drugiej fabryki a teraz kolejny potentat w branży offshore potwierdza zamiar budowy swojego zakładu. To hiszpańska firma Windar Renovables, która podpisała dziś tj 16 stycznia br. z Zarządem Portów Szczecin i Świnoujście ostateczną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim. Tam zamierza zbudować fabrykę produkującą wieże wiatrowe.
16.01.2024

Vestas zapowiada budowę kolejnej fabryki w Szczecinie

Duńska firma Vestas, światowy potentat w branży offshore zapowiada budowę kolejnego zakładu produkcyjnego w Szczecinie. W fabryce powstawać będą łopaty najnowszej generacji do turbin wiatrowych. Zgodnie z planem zakład ruszy pełną parą w 2026 roku i ma wygenerować ponad tysiąc nowych miejsc pracy.
11.01.2024

Kursy offshore w Szkole Morskiej w Gdyni

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym potrzebom rynku energetycznego, wynikającym z ekspansywnego rozwoju sektora offshore, Szkoła Morska w Gdyni przygotowała szeroką ofertę specjalistycznych kursów przygotowujących do pracy w tej perspektywicznej branży.
10.01.2024

Prokuratura w Kaliszu wyjaśnia sprawę porzuconych 2 tys. ton śmieci, które odkryto podczas budowy drogi

Prokuratura wyjaśnia sprawę porzuconych 2 tys. ton śmieci, które odkryto podczas budowy drogi – poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.
10.01.2024

W środę darmowa komunikacja w Krakowie z powodu prognozy przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza

W środę komunikacja miejska w Krakowie będzie bezpłatna ze względu na prognozę przekroczenia średniego poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10 – poinformował we wtorek krakowski magistrat.
09.01.2024

RWE rozszerza swoje portfolio odnawialnych źródeł energii w Polsce. 20. lądowa farma wiatrowa rozpoczyna działalność

Zespół onshore nie zwalnia tempa. Wszystkie 16 turbin wiatrowych na farmie wiatrowej Żnin w Polsce zostało wzniesionych, a łopaty wirnika są już w ruchu. W ciągu zaledwie 17 miesięcy RWE z powodzeniem podłączyło do sieci swoją 20 lądową farmę wiatrową. Nowa instalacja zlokalizowana jest w województwie kujawsko-pomorskim, około 260 kilometrów na wschód od Szczecina, a jej moc zainstalowana wynosi 48 MW.
09.01.2024

Rok 2024 przyniesie ważne decyzje dla morskich farm wiatrowych Bałtyk

Pozwolenie na budowę dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III oraz przygotowanie projektu farmy Bałtyk I do aukcji to najważniejsze kamienie milowe, których w 2024 roku spodziewają się Equinor i Polenergia. Ostatnie 12 miesięcy znacznie przybliżyły realizację projektów Bałtyk. Trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 3 GW zasilą odnawialną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.
08.01.2024

Oszczędne rozwiązania wspierające łagodzenie zmian klimatycznych i nawiązujące do ESG, które pojawiły się w 2023 r.

Przepisy obligujące coraz więcej firm do publikowania raportów niefinansowych za 2024 r. coraz bardziej motywują do podejmowania inwestycji w rozwiązania oszczędzające energię. Może to być oprogramowanie rozwijające BMS, czyli systemy sterowania budynkami czy tzw. strażnicy mocy. Możliwości niewymagających dużych nakładów jest jednak dużo więcej.
08.01.2024

Rekordowa ilość energii elektrycznej wyprodukowana przez morskie turbiny wiatrowe

Morskie turbiny wiatrowe wyprodukowały w Belgii w ubiegłym roku rekordową ilość energii elektrycznej. Turbiny wiatrowe znajdujące się na belgijskiej części Morza Północnego odpowiadały za 10,2 procent całkowitego zapotrzebowania kraju - podaje dziennik „Het Laatste Nieuws”.
07.01.2024

Według ekspertów wypadek serbskiej barki na Dunaju będzie miał negatywny wpływ na florę i faunę rzeki

Barka, która zatonęła w piątek w Serbii na Dunaju, przy granicy z Chorwacją, przewoziła tysiąc ton nawozu - powiadomiły serbskie władze. Eksperci ds. ochrony środowiska ostrzegli, że wypadek negatywnie wpłynie na florę i faunę wodną drugiej najdłuższej rzeki w Europie.
05.01.2024

Orlen podjął finalną decyzję inwestycyjną w sprawie Baltic Power

Grupa Orlen podjęła finalną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Inwestycja, która w 2026 roku włączy do polskiego systemu moc blisko 1,2 GW, będzie realizowana wspólnie z kanadyjskim Northland Power. Baltic Power będzie w stanie wyprodukować czystą, dostępną energię, która może zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych. W ramach przygotowania infrastruktury instalacyjnej dla branży offshore koncern rozpoczął również budowę terminala w Świnoujściu.
05.01.2024

PGE i Ørsted podpisały umowę na instalację turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji 48 ze 107 turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
03.01.2024

Klimatyczne TOP-3 od Światowego Forum Ekonomicznego

2023 rok obfitował w szereg wydarzeń mających niebagatelny wpływ na kształtowanie globalnej polityki klimatycznej. Za nami grudniowy szczyt COP28, zaś również w mijającym miesiącu Światowe Forum Ekonomiczne dokonało wyboru przedstawienia najważniejszych tegorocznych inicjatyw promujących nowe technologie klimatyczne.
03.01.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Artur Ambrożewicz

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Arturem Ambrożewiczem (CEO Vulcan Training & Consultancy sp. z o.o.).
02.01.2024

Vestas preferowanym dostawcą dla projektu offshore wind Shinan Ui

Vestas podpisał umowę z Hanwha Corporation E&C Division na bycie dostawcą turbin dla projektu wiatrowego offshore Shinan Ui o mocy 390 MW w Shinan County, w prowincji South Jeolla, w Korei Południowej. Projekt jest rozwijany przez Shinan Ui Offshore Wind, specjalną spółkę utworzoną przez Hanwha Corporation E&C Division, SK D&D i KOEN.
02.01.2024

Ignitis zwiększył inwestycje i przychody na polskim rynku energii w 2023 roku

Inwestycje Ignitis w Polsce tylko w 2023 r. wyniosły ponad 170 mln euro. Spółka kontynuowała swój udział w rozwój sektora energii wiatrowej – a w nadchodzącym roku uruchomi dwie farmy wiatrowe na lądzie o łącznej mocy 187 MW. Grupa zamyka rok z podwojonym wolumenem sprzedaży energii na rynku polskim względem roku 2022 i rekordową umową PPA z Umicore.
27.12.2023

Łańcuch dostaw na zielono. Bez łańcucha dostaw nie ma transformacji energetycznej

Corocznie oddawane do użytku są kolejne instalacje wytwarzające zieloną energię, jednakże wraz z sukcesami idą również potencjalne zagrożenia. Światowe Forum Ekonomiczne pochyliło się nad tą kwestią w swojej najnowszej analizie poświęconej relacji między łańcuchem dostaw a transformacją energetyczną.
26.12.2023

Globalna rozbudowa gazociągów. Aż 80 procent buduje Azja

Mimo transformacji energetycznej i wzrostu udziału zielonej energii w globalnym mixie energetycznym, paliwa kopalne nieprędko odejdą do lamusa. Na całym świecie gwałtowny rozwoju odnotowuje sektor gazociągowy, zarówno na kontynencie azjatyckim, jak i w Stanach Zjednoczonych, zaś spore nadzieje z gazem wiąże Ameryka Południowa.
25.12.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.