Wynik wyszukiwania - "legislacja" - Wiadomości

Sejmowa komisja energii nie wprowadziła merytorycznych zmian w projekcie ustawy o gwarancjach dla NABE

Poprawki o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym wprowadziła w piątek sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów do projektu ustawy o gwarancjach Skarbu Państwa dla zobowiązań Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Suma gwarancji ma sięgnąć 70 mld zł.
29.07.2023

Międzynarodowy handel wodorem - wyzwania i perspektywy dla Unii Europejskiej

27.06.2023

Energia z wodoru a braki regulacyjne w polskim systemie prawnym (nowe regulacje od 2023 roku)

W dzisiejszym artykule autorzy skupią się na nowych regulacjach, które mają wejść w styczniu 2023 r., a które dotyczą pozyskiwania energii z wodoru. Czy faktycznie akty prawne, które staną się częścią polskiego systemu prawnego z dniem 1 stycznia 2023 r., rozwiązują wcześniej zgłaszane problemy regulacyjne związane z wytwarzaniem energii z wodoru? Czy inwestorzy, zamierzający skupić się na tym źródle energii, mogą bezpiecznie planować swoje inwestycje? Na te pytanie autorzy niniejszego artykułu postarają się w sposób ese
22.06.2023

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała nowelizację prawa energetycznego z poprawkami i autopoprawką

Sejmowa komisja do spraw Energii Klimatu i Aktywów Państwowych pozytywnie zaopiniowała nowelizację prawa energetycznego z poprawkami i wniesioną autopoprawką. Nowelizacja wprowadza szereg zmian w sektorze energetycznym, m.in. wzmacnia prawa odbiorców energii.
26.05.2023

Sejm uchwalił ustawę, która ma ułatwić budowanie biogazowni rolniczych

Sejm uchwalił w piątek bez poprawek ustawę, która ułatwić budowanie biogazowni rolniczych. Odrzucono zmiany proponowane przez opozycję, zgłoszone w drugim czytaniu.
26.05.2023

Sejm uchwalił ustawę o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. Ma ona na celu przyspieszenie inwestycji i dostosowanie sieci przesyłowych do skali rozwoju energetyki prosumenckiej. Ustawa wymienia 81 strategicznych projektów.
26.05.2023

MEW: Polskie porty, a pomoc publiczna [ANALIZA]

W związku z planowanymi znacznymi inwestycjami w portach polskich, które będą powiązane z Morską Energetyką Wiatrową, pojawia się zasadniczy problem źródeł ich finansowania. Rozwiązaniem tych problemów są najprzeróżniejsze pomysły, od dość karkołomnych jak koncepcja emisji obligacji przez Port Gdynia na budowę falochronu, co w istocie stanowi niedozwoloną pomoc publiczną, po plany budowy portu instalacyjnego w tym samym porcie w oparciu o wirtualną uchwałę Rady Ministrów w tym zakresie, której nikt nie widział, a do niedawna było
21.05.2023

Do Sejmu wpłynął projekt noweli o OZE ws. m.in. klastrów energii

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii, który ma m.in. ułatwić tworzenie klastrów energii, dostosować prawo do regulacji unijnych, zwiększyć wolumen aukcyjny dla offshore.
08.05.2023

Senat: ustawa ws. ograniczenia jednorazowego plastiku wraca do Sejmu

Senat w czwartek zgłosił poprawki do ustawy mającej ograniczyć stosowanie jednorazowego plastiku. Zakładają one np. wykreślenie z ustawy przepisów dopisanych w Sejmie, dotyczących m.in. preferencyjnego zakupu węgla.
31.03.2023

Pływające farmy wiatrowe szansą dla polskiego local content? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

26.03.2023

Sejm za przepisami mającymi ograniczyć stosowanie jednorazowego plastiku

Sejm w czwartek znowelizował ustawę, której konsekwencją ma być ograniczenie stosowania jednorazowego plastiku i wycofanie niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży. Nowe przepisy pozwolą też gminom na większą elastyczność w związku z preferencyjną sprzedażą węgla.
10.03.2023

Polska krytyczna wobec projektu sprawozdania Parlamentu Europejskiego dot. ograniczenia pestycydów w UE

Polska krytycznie odnosi się do projektu sprawozdania komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego dotyczącego pestycydów, którego autorką jest europosłanka Zielonych Sarah Wiener – wynika ze źródeł PAP. Projekt zakłada ograniczenie stosowania w Unii Europejskiej pestycydów o 80 proc. do 2030 r. Komisja Europejska chce ograniczenia o 50 proc. Obie propozycje są dla wielu krajów UE nie do zaakceptowania.
09.03.2023

Komisja sejmowa negatywnie o większości poprawek Senatu do ustawy o inwestycjach w obiekty jądrowe

Komisja sejmowa zaopiniowała negatywnie 6 z 7 poprawek Senatu do ustawy o obiektach energetyki jądrowej. Posłowie nie zgodzili się m.in. na zmiany dotyczące odszkodowań w związku z tymi inwestycjami.
07.03.2023

Rząd przyjął projekt specustawy dot. elektrowni szczytowo-pompowych

We wtorek rząd przyjął projekt specjalnej ustawy dotyczącej budowy elektrowni szczytowo-pompowych (ESP) - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Specustawa ma usprawnić przygotowanie, realizację i rozbudowę elektrowni, które będą pełnić rolę magazynów energii elektrycznej.
28.02.2023

We wtorek rząd o dokumentach elektronicznych i szybszych decyzjach środowiskowych

We wtorek o godz. 11 rozpocznie się posiedzenie rządu, który zajmie się m.in. projektem ustawy o aplikacji mObywatel, zakładającym zrównanie dokumentu elektronicznego z plastikowym dowodem osobistym, a także m.in. projektem noweli ustawy mającej prowadzić do przyspieszenie wydawania decyzji środowiskowych.
28.02.2023

Zabezpieczenie udziału local content w brytyjskiej branży offshore

Zabezpieczenie udziału local content
26.02.2023

Zielony wodór w świetle nowelizowanej dyrektywy RED II

Wodór w polityce energetyczno-klimatycznej UE
29.01.2023

Komisja przyjęła poprawki do projektu dot. nowego systemu wsparcia dla odbiorców ciepła

Sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów przyjęła w środę szereg poprawek do rządowego projektu ustawy wprowadzający mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Poprawki mają charakter precyzujący, zostały poparte przez przedstawicieli rządu.
26.01.2023

Projekt ustawy: ograniczenie do 40 proc. wzrostu cen ciepła sieciowego

Wprowadzenie nowego mechanizmu ograniczającego do 40 proc. podwyżki cen dla odbiorców ciepła sieciowego przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o wsparciu odbiorców ciepła, skierowany w piątek do Sejmu. Dodatkowy koszt określono na 4,5 mld zł w 2023 r.
20.01.2023

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma doprowadzić do zmniejszenia ilości odpadów

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma doprowadzić do zmniejszenia ilości odpadów, które powstają z plastikowych produktów jednorazowego użytku takich jak: słomki, sztućce, patyczki higieniczne - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
21.12.2022

MEW/Baltic Pipe: portowe opowieści

Dla niektórych czytelników w dużej mierze niezrozumiałym może być zestawianie w publikacjach obu tych projektów. Z jednej strony mamy bowiem rurę, jak niektórzy wywodzą, a z drugiej wiatraki na morzu. Na pierwszy rzut oka faktycznie może dziwić porównywanie tych inwestycji, ale niestety analizując historię Baltic Pipe, a teraz marketingowe przymiarki do Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce, można odnaleźć wiele niepokojących i negatywnych dla interesów Polski prawidłowości, które mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo
04.12.2022

Inflacja podcina skrzydła amerykańskiemu sektorowi offshore wind

Rosnące koszty, inflacja, ceny surowców i materiałów powodują, że inwestorzy offshore wind na nowo przeliczają budżety projektów. Szczególnie dotkliwie odczuwa to dopiero rodząca się branża w USA. Inwestor Avangrid, należący do hiszpańskiej Iberdroli, zwrócił się do stanowych organów regulacyjnych o wstrzymaniu procedury zatwierdzania stawek dla energii z morskiej farmy Commonwealth Wind o mocy 1200 MW. W jego ocenie budowa jest nieopłacalna bez zmian. Regulator nie wyraził zgody.
21.11.2022

Senat nie zgłosił poprawek do noweli mającej uprościć procedury dla branży offshore

Senat w środę nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Nowe przepisy mają m.in. uprościć procedury dla branży offshore, czyli dla morskiej energetyki wiatrowej.
17.11.2022

Nowela ustawy o obszarach morskich RP ma uprościć procedury dla branży offshore

Sejmowa Komisja Infrastruktury opowiedziała się we wtorek za projektem ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Nowela ma m.in. uprościć procedury dla branży offshore.
16.11.2022

Niestabilność legislacyjna załamuje rynek wiatrowy w Polsce (RELACJA)

Rozwój sektora energetyki wiatrowej na lądzie był jednym z tematów poruszanych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER oraz 6 edycji OZE POWER. Wydarzenie było realizowane pod patronatem GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Obecnie główną barierą rozwoju sektora onshore w Polsce nie jest ekonomia i technologia, ale regulacje często wdrażane są bez zrozumienia po stronie branży OZE. Czarne chmury wiszą też nad dużą energetyką słoneczną.
10.11.2022

Lubiatowo-Kopalino preferowaną lokalizacją pierwszej jądrówki

Akceptację dla oferty amerykańskiej oraz wybór technologii Westinghouse AP1000 dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej we wskazanej przez inwestora - jako preferowanej - lokalizacji Lubiatowo-Kopalino - przewiduje projekty uchwały rządu ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych.
02.11.2022

Dzisiaj rząd przyjmie uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce

Rząd w środę przyjmie uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
02.11.2022

Nowy rozdział zielonego wodoru - projekt noweli Prawa energetycznego ma stworzyć ramy regulacyjne dla rynku H2

Stworzenie ram regulacyjnych funkcjonowania rynku wodoru w Polsce i systemowego wsparcia działalności badawczo-rozwojowej z zakresu technologii wodorowych - to jedne z celów projektu nowelizacji Prawa energetycznego, który opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
21.10.2022

Senat podniósł limity zużycia w ustawie o zamrożeniu cen energii w 2023 r.

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy przewidującej zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. Podnoszą one limity zużycia, do których cena pozostaje zamrożona na poziomie z 2022 r. Senackie poprawki rozpatrzy teraz Sejm.
07.10.2022

Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła opublikowana; wejdzie w życie we wtorek

Zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wchodzi ona w życie następnego dnia po dniu ogłoszenia.
20.09.2022

Sejm rozpoczął obrady, zajmie się projektami ws. dodatków grzewczych i wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Sejm w piątek, po godz. 10 rozpoczął posiedzenie; zajmie się projektami ustaw ws. dodatkowych możliwości dofinansowania innych źródeł ciepła niż węgiel. Posłowie rozpatrzą też przepisy dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry oraz przedłużającymi działanie tarczy antyinflacyjnej.
02.09.2022

Polskie MFW "niewypałem" przez niewybuchy?

W swoim poprzednim artykule MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich, autorzy przybliżyli problem, będący fizyczną przeszkodą, związany z powstaniem na polskich obszarach morskich pierwszych farm wiatrowych. W niniejszym artykule uwaga zostanie zwrócona m.in. na aktualny status wydobycia i utylizacji zatopionej broni chemicznej oraz usuwania z polskich obszarów morskich wraków stwarzających zagrożenie dla działalności gospodarczej na morzu, w świetle obowiązujących regulacji prawnych.
01.09.2022

„Local content w energetyce to nasze bezpieczeństwo” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

– Ważny jest konstruktywny interwencjonizm państwowy, jeśli chodzi o kwestię energetyki (...). Oczywiście miałoby to prowadzić do zabezpieczenia polskiego local content przy newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego polski inwestycjach (MFW, wodór, elektrownie atomowe, ale i obronność – mówi radca prawny Mateusz Romowicz w rozmowie z portalem zielonagospodarka.pl.
25.08.2022

Grodzki: sprawą ustawy o dodatkach energetycznym Senat zajmie się ekspresowo

Ustawą o dodatku energetycznym Senat zajmie się ekspresowo, już 7 września, jeśli wcześniej zostanie uchwalona przez Sejm - zapowiedział we wtorek na antenie Polsat News marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
24.08.2022

Rząd we wtorek m.in. o zmianie regulacji dot. energetyki jądrowej

We wtorek rząd ma się zająć m.in. przyjęciem projektu zmian regulacji dotyczących energetyki jądrowej. Zmiany mają prowadzić m.in. do usprawnienia procesu inwestycyjnego - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
16.08.2022

MI: konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw

9 sierpnia 2022 r. rozpoczął się etap konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych projektu ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw, który został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod numerem UC130.
12.08.2022

Kosiniak-Kamysz: rządowe propozycje zmian ws. biopaliw to zamach na polskie rolnictwo

Rządowy projekt dotyczący biopaliw to zamach na polskie rolnictwo, na producentów rzepaku i kukurydzy, będzie załamanie tej branży - powiedział we wtorek w rozmowie z PAP.PL szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To skandal, że takie przepisy przyszły w ogóle komuś do głowy - dodał.
09.08.2022

Komisje senackie za umożliwieniem Radzie Ministrów umorzenia wierzytelności z tytułu gwarancji udzielanych ciepłowniom

Komisje senackie opowiedziały się mi.in.za umożliwieniem Radzie Ministrów umorzenia wierzytelności z tytułu gwarancji udzielanych ciepłowniom, niezależnie od tego czy będą do odzyskania, czy też nie.
05.08.2022

Zyska: będzie projekt o wsparciu korzystających z innych źródeł ciepła niż węgiel

Będzie projekt ustawy o wsparciu dla tych, którzy korzystają z innych źródeł ciepła niż węgiel - zapowiedziała wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska po senackiej debacie nad ustawą o dodatku węglowym.
03.08.2022

Bruksela pracuje nad ostatecznym przyjęciem przepisów dotyczących redukcji zużycia gazu

W Brukseli trwają prace nad ostatecznym przyjęciem nowych przepisów dotyczących redukcji zużycia gazu w UE. Państwa członkowskie osiągnęły 26 lipca polityczne porozumienie w tej sprawie. Czechy, które sprawują obecnie prezydencję w UE, przygotowują dokument prawny.
03.08.2022

Rząd we wtorek m.in. o wprowadzeniu benzyny z większym udziałem biokomponentów

Rząd ma się we wtorek zająć projektem ustawy o wprowadzeniu od 2024 roku nowego rodzaju benzyny o podwyższonym udziale biokomponentów - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
01.08.2022

Rząd przyjął projekty nowelizacji poprawiające efektywność energetyczną budynków

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy - Prawo budowlane - poinformowała we wtorek Kancelaria Premiera. Nowe przepisy mają wpłynąć na poprawę efektywności energetycznej budynków.
26.07.2022

Komisja za poprawkami do projektu podwyższającego kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku

Sejmowa komisja środowiska zaaprobowała z poprawkami projekt nowelizacji ustawy podwyższającej kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku. Przewidziane w projekcie kary finansowe wynoszą od 10 tys. do 10 mln zł.
20.07.2022

UWAGA! Od 13.06.2022 roku offshore już nie jest żeglugą krajową - problemy z certyfikowaniem załóg

Od dłuższego czasu wind offshore rozgrzewa dyskusję oraz wyobraźnię branży morskiej w Polsce. W przestrzeni medialnej pojawia się coraz więcej zapewnień i ambitnych planów w zakresie rozwoju tego sektora. Również Ministerstwa oraz sama Rada Ministrów, zapewniają, iż będą wspierać rozwój polskiej morskiej energetyki wiatrowej, który ma w jak największym stopniu uwzględniać udział polskich firm w łańcuchu dostaw.
19.07.2022

Ile wynosi kara za odpady? Nawet do 1 000 000 zł!

Choć kary w wysokości 1 000 000 zł w praktyce są wymierzane raczej rzadko, to rzeczywiście na pytanie, ile wynosi lub może wynieść kara za odpady, należy odpowiedzieć, że od 1 000 zł (dolna granica) do 1 000 000 zł (górna granica). Od czego to zależy i kto o tym decyduje?
10.07.2022

Rząd określi maksymalne ilości energii z OZE, jakie mogą zostać sprzedawane w latach 2022-2027

Rząd określi maksymalne ilości o wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które mogą zostać sprzedane na aukcjach w latach 2022–2027 – wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.
30.06.2022

Komisja za większością poprawek Senatu do ustawy o rolnictwie ekologicznym

Sejmowa komisja rolnictwa poparła 9 z 11 poprawek Senatu do ustawy o rolnictwie ekologicznym. Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów m.in. w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną.
24.06.2022

Sprytna (przetargowa) pułapka elektromobilności! [WYWIAD]

Firmy ubiegające się dziś o zamówienia publiczne nie zdają sobie sprawy, że muszą mieć pojazdy elektryczne lub na gaz ziemny. Tymczasem od początku 2022 r. gminy i powiaty liczące więcej niż 50 tys. mieszkańców, jak również województwa (jednostki samorządu terytorialnego) mogą powierzać określone zamówienia publiczne wyłącznie firmom, które skierują do realizacji tych zamówień co najmniej 10% pojazdów elektrycznych lub pojazdów napędzanych gazem ziemnym.
22.06.2022

Projekt "10H" z ograniczeniami dla budowy wiatraków w pobliżu linii najwyższych napięć

Do projektu, łagodzącego zapisy reguły 10H w tzw. ustawie odległościowej, dodane zostały regulacje, ograniczające możliwość budowy turbin wiatrowych w pobliżu linii przesyłowych najwyższych napięć - wynika z opublikowanej ostatniej wersji propozycji.
17.06.2022

Opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla elementów zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy oraz dla elementów stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych na morzu

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla elementów zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy oraz dla elementów stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych na morzu zostało opublikowane 14 czerwca 2022 roku i wejdzie w życie po 14 dniach od jego ogłoszenia. Rozporządzenie jest realizacją upoważnienia zawartego w ustawie o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych [1].
15.06.2022

Konferencja PSEW 2022 - Polski wiatr to bezpieczeństwo, niezależność i tania energia

Rola energetyki wiatrowej w polskim miksie elektroenergetycznym jest fundamentalna. Zielona energia z wiatru to dla Polski oszczędność, niezależność i zeroemisyjne źródło energii przyjazne dla środowiska. Farmy wiatrowe na lądzie oraz na morzu to jedyna właściwa droga zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju, oraz wzmocnienia polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. Polska musi zacząć poważnie inwestować w nowoczesne technologie zeroemisyjne, inaczej czeka nas regres gospodarczy i ogro
14.06.2022

Sejm przyjął ustawę, wprowadzającą system certyfikatów dla morskiej energetyki wiatrowej

Sejm znowelizował w czwartek ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej, wprowadzając systemy certyfikacji dla morskich farm wiatrowych i urządzeń do wyprowadzania mocy.
09.06.2022

Sejm. Bez poprawek w II czytaniu projektu ws. certyfikatów dla offshore

Żadnych poprawek nie zgłoszono w środę w Sejmie w trakcie II czytania projektu ustawy wprowadzającego systemy certyfikacji dla morskich farm wiatrowych i urządzeń do wyprowadzania mocy. Projekt trafi bezpośrednio pod głosowanie.
09.06.2022

Senat za poprawkami do ustawy o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków

Senat zaproponował w środę poprawki do ustawy o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków. Ustawa rozszerza zakres definicji odpadów ze statków, reguluje także kwestię odbioru tych nieczystości.
09.06.2022

Senacka komisja za szeregiem poprawek do ustawy o rolnictwie ekologicznym

Senacka komisja rolnictwa zaakceptowała szereg poprawek do ustawy o rolnictwie ekologicznym. Głównym celem ustawy jest dostosowanie polskich przepisów do regulacji unijnych m.in. w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją.
09.06.2022

Komisja za projektem dotyczącym m.in. ochrony powietrza

Sejmowa komisja ochrony środowiska przyjęła w środę projekt noweli Prawa ochrony środowiska z poprawkami dotyczącymi m.in. systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz paliw z biomasy. Projekt określa m.in. limity wydatków w związku z wdrożeniem unijnych rozwiązań związanych np. z jakością powietrza.
08.06.2022

Witkowski: Certyfikacja jest ważna, żebyśmy mieli jakąkolwiek kontrolę nad morskimi farmami wiatrowymi

"Certyfikacja jest ważna, żebyśmy mieli jakąkolwiek kontrole nad projektowaniem, budową i eksploatacją morskich farm wiatrowych” – powiedział we wtorek w Sejmie wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
08.06.2022

PE przyjmie stanowisko ws. propozycji mających pomóc osiągnąć cele klimatyczne

W środę Parlament Europejski przyjmie swoje stanowisko w sprawie ośmiu propozycji, które mają pomóc UE osiągnąć jej ambicje klimatyczne.
07.06.2022

System kaucyjny ma obejmować szklane i plastikowe butelki oraz puszki

System kaucyjny w Polsce ma być bezparagonowy i przyjazny dla konsumenta; obejmie puszki aluminiowe o pojemności do 1 litra, szklane butelki do 1,5 litra oraz butelki plastikowe do 3 litrów – poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
02.06.2022

Senacka komisja za regulacją ograniczającą zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

Senacka komisja nadzwyczajna ds. klimatu przyjęła z poprawkami projekt ustawy ograniczającą zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach.
25.05.2022

Posiedzenie tematyczne Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności: „Magazyny energii elementem budowy bezpieczeństwa energetycznego Polski”

We wtorek 17 maja w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się posiedzenie tematyczne Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności: „Magazyny energii elementem budowy bezpieczeństwa energetycznego Polski”.
18.05.2022

Senackie komisje za regulacją ograniczającą zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

Senackie komisje środowiska oraz infrastruktury poparły bez poprawek ustawę, która ma ograniczyć zanieczyszczenie Bałtyku przez statki wpływające do portów.
17.05.2022

Sejm za regulacją ograniczającą zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która ma ograniczyć zanieczyszczenie Bałtyku przez statki wpływające do portów.
13.05.2022

Sejm wydłużył nowym wytwórcom prądu z OZE termin na przesłanie energii do sieci

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska z poprawką, która wydłuża do 16 lipca 2024 r. termin pierwszego wprowadzenia energii do sieci przez nowych wytwórców prądu z OZE.
13.05.2022

Projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym skierowany do II czytania

Określanie kompetencji organów systemu kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną - zawiera projektowana ustawa o rolnictwie ekologicznym. Sejmowa komisja rolnictwa przyjęła projekt wraz z poprawkami i skierowała go do II czytania w Sejmie.
11.05.2022

Rozwój offshore na Bałtyku może wymagać specustawy - przyjęte regulacje mogą się okazać niewystarczające

– Tym, czego może nam brakować w najbliższych latach i co stanowi wąskie gardło w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, są regulacje, które wciąż w niewystarczający sposób zapewniają, że proces developmentu będzie przeprowadzony wystarczająco szybko – mówi Michał Piekarski, partner w kancelarii Baker McKenzie.
04.05.2022

MFW: Polski local content jednak możliwy do zabezpieczenia prawnie

Jak już wskazywano w poprzednich publikacjach, nie istnieje obecnie w polskim systemie prawnym regulacja, która w jakikolwiek sposób zabezpieczałaby polski łańcuch dostaw, czy ujęciu szerszym - polski „local content” przy budowie i eksploatacji polskich morskich farm wiatrowych.
23.04.2022

MKiŚ: ustawa kaucyjna ma być uchwalona w tym roku

Celem resortu klimatu i środowiska jest uchwalenie ustawy wdrażającej system kaucyjny w Polsce jeszcze w 2022 r. - przekazał dyrektor z MKiŚ Robert Chciuk. Dodał, że kończą się analizy ws. ewentualnego rozszerzenia systemu zbiórki o kolejne dwie frakcje. Obecnie projekt zakłada tylko plastik i szkło.
21.04.2022

Strategia BJiOR przyjęta przez Radę Ministrów

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska.
14.04.2022

MKiŚ: będzie nowy projekt dot. ROP

Przygotowywany jest nowy projekt dot. rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), który ma uwzględniać również uwagi, jakie wpłynęły w trakcie konsultacji - poinformowała zastępca dyrektora departament gospodarki odpadami w resorcie klimatu i środowiska Joanna Darska.
13.04.2022

Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska ws. hałasu

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska, który odnosi się m.in. do kwestii ochrony przed hałasem - poinformowano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
13.04.2022

DLA Piper: zagrożona dekarbonizacja - Polska potrzebuje zmian legislacyjnych

Polska powinna jak najszybciej wdrożyć zmiany legislacyjne, by przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) i zmniejszyć uzależnienie od importu paliw kopalnych, uważają prawnicy międzynarodowej kancelarii prawnej DLA Piper. Kluczową barierą w rozwoju zielonej energii są obecnie regulacje dotyczące budowy lądowych farm wiatrowych oraz procedury związane z przyłączeniami nowych projektów do sieci przesyłowych.
12.04.2022

Niemcy rozszerzają ekspansję OZE jako alternatywę dla rosyjskiego gazu

W Europie rośnie presja, by całkowicie zaprzestać korzystania z rosyjskich węglowodorów. Cała Unia szuka rozwiązań w postaci odnawialnych źródeł energii. Zieloną ekspansję zapowiedziały właśnie Niemcy.
11.04.2022

PSEW apeluje do rządu o przedłużenie terminów dla nowych farm wiatrowych

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zaapelowało do rządu o odroczenie terminu wprowadzenia do sieci pierwszej energii z projektów farm wiatrowych, które wygrały aukcje w 2020 i 2021 r. Powodem jest odpływ pracowników z Ukrainy i potencjalne opóźnienia.
06.04.2022

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o rolnictwie ekologicznym

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
05.04.2022

Wspólny apel do władz, by UWOLNIĆ POLSKI WIATR! 10 organizacji zabiera głos, by zmienić rygorystyczne 10H

Wojna w Ukrainie pokazała, że przyspieszenie procesu transformacji i umożliwienie realizacji nowych inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE) stały się koniecznością z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego.
29.03.2022

Szykuje się załamanie na rynku zielonych certyfikatów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2023 r.
29.03.2022

Rząd chce przeciwdziałać niedoborowi wody

W trzecim kwartale br. rząd chce przyjąć program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022–2027 z perspektywą do roku 2030 - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Chodzi o naturalną oraz sztuczną retencję, czyli budowę zbiorników.
25.03.2022

MKiŚ: w czerwcu rząd powinien przyjąć projekt nowelizacji ustawy "bio"

W czerwcu rząd powinien przyjąć tzw. projekt nowelizacji ustawy "bio" - przekazał we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Chodzi o przepisy zakładające zwiększenie udziału energii odnawialnej w transporcie do 14,8 proc. w 2030 r.
25.03.2022

Niemcy zmieniły kierunek rozwoju sektora lądowej energetyki wiatrowej

Niemiecki Urząd Regulacji Energetyki (Bundesnetzagentur) ogłosił wyniki ostatniej aukcji w zakresie lądowej energetyki wiatrowej. Po prawie dwóch latach, w których nie było wystarczającej liczby zgłoszeń, była to druga z kolei aukcja, gdzie z kolei było zbyt dużo chętnych. Nie jest to jedyna dobra wiadomość dla energetyki wiatrowej w Niemczech. Wzrosła liczba wydawanych pozwoleń. A nowy rząd chce zwiększyć skalę budowy nowych elektrowni wiatrowych na lądzie.
21.03.2022

FPP: Dobry system kaucyjny dla obywateli i środowiska. Skala, powszechność, dostępność, jeden operator i jednolita kaucja

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wskazuje, że uchwalenie ustawy o systemie kaucyjnym jest jednym z ważniejszych elementów w zakresie wypełnienia obowiązków recyklingu odpadów opakowaniowych. Ważne, aby Ministerstwo Klimatu zaprojektowało system powszechny i łatwo dostępny dla obywateli.
15.03.2022

Rząd ma przyjąć ustawę rozstrzygającą remisowe wyniki w postępowaniach na offshore

W trzecim kwartale rząd ma przyjąć projekt ustawy, który rozwiązywać ma remisy w postępowaniach rozstrzygających dla wniosków zw. z morską energetyką wiatrową - poinformowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.
15.03.2022

Rząd i biznes na wspólnej drodze do rozwoju morskich farm wiatrowych

Morska energetyka wiatrowa wyznacza jeden z kluczowych kierunków rozwoju sektora energetycznego. Polska powinna wykorzystać doskonałe warunki Bałtyku do rozwoju MEW. Ta nowa gałąź gospodarki zapewni dostęp do taniej, czystej energii i wzmocni konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. By podsumować osiągnięcia minionego roku, w Senacie odbyło się dziś wspólne posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Komisji Infrastruktury, Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu oraz Komisji
09.03.2022

Bez poprawek w II czytaniu projektu dot. nowych zasad operatorstwa na Jamale

Żadnych poprawek nie zgłoszono w środę w Sejmie podczas II czytania projektu nowelizacji Prawa energetycznego, zmieniającej zasady działania operatora na gazociągu jamalskim. Projekt trafi teraz pod głosowanie całego Sejmu.
24.02.2022

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE dot. gminnych projektów fotowoltaicznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o OZE - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Zmiany mają umożliwić samorządom terytorialnym zakończenie realizacji rozpoczętych tzw. projektów parasolowych i grantowych na montaż lub zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej.
23.02.2022

Sasin: będziemy przekonywać inne kraje UE, że nie udźwigniemy obciążeń wynikających z Fit for 55

Będziemy przekonywać inne kraje UE, że nie udźwigniemy obciążeń wynikających z Fit for 55 - powiedział w niedzielę wicepremier Jacek Sasin. Czeka nas ciężka batalia, mam nadzieję, że będziemy w tej batalii razem, czyli Solidarna Polska oraz Prawo i Sprawiedliwość.
20.02.2022

Prezydencka Rada ds. Samorządu Terytorialnego m.in. o noweli ustawy o OZE

Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych mający umożliwić skuteczne pozyskiwanie środków na remonty dróg oraz nowela ustawy o OZE były tematami posiedzenia prezydenckiej Rady ds. Samorządu Terytorialnego, które odbyło się w czwartek - przekazał wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik.
18.02.2022

PE przedstawili zalecenia ws. szybszego wdrażania morskiej energetyki wiatrowej

W przyjętym w środę sprawozdaniu europosłowie przedstawili zalecenia dotyczące szybszego wdrażania morskiej energetyki wiatrowej.
18.02.2022

MFW a ocena bezpieczeństwa morskich obszarów RP (nowe regulacje od 06.01.2022 roku)

W swoich dotychczasowych publikacjach, tematycznie związanych z inwestycjami w morską energetykę wiatrową na polskich obszarach morskich, autorzy zwrócili uwagę czytelników na pewne pułapki prawne, które mogą czyhać na podmioty gospodarcze upatrujące w polskich MFW potencjał biznesowy.
08.02.2022

Projekt ustawy powołującej Polskie Parki Narodowe do konsultacji

Projekt ustawy, która ma kompleksowo unormować działalności parków narodowych trafił do konsultacji publicznych i opiniowania - wynika z informacji zamieszczonej na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL).
03.02.2022

Nowela ws. procedur przy budowie elektrowni atomowej - z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącą procedur przy budowie elektrowni atomowej - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Chodzi o inwestycję, którą ma realizować spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.
03.02.2022

Komisja Europejska przyjęła projekt, który uwzględnia gaz i atom; jest korzystny dla Polski

Komisja Europejska w środę przyjęła projekt tak zwanej taksonomii, który uwzględnia rolę gazu i energii nuklearnej w transformacji energetycznej. "Projekt aktu uwzględnia szereg postulatów Polski. Jest dla nas korzystny" - powiedział PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
03.02.2022

Sejmowa komisja przeciw części poprawek Senatu do ustawy o ochronie odbiorców gazu

Sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów negatywnie rekomendowała we wtorek poprawki Senatu do ustawy o ochronie odbiorców gazu, które rozszerzają grono podmiotów uprawnionych do korzystania z cen regulowanych taryfami.
26.01.2022

Senat za odrzuceniem ustawy dot. procedur przy inwestycji w elektrownię jądrową

Senat odrzucił w czwartek nowelę dot. procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej. Celem ustawy jest to, by wniosek, jaki został złożony kilka lat temu przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe był rozpatrywany na podstawie obecnych przepisów, a nie tych sprzed lat.
21.01.2022

Senat rekomenduje poprawki do ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych

Senat w czwartkowym głosowaniu przyjął uchwalę o przyjęciu ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych z poprawkami. Zmierzają one m.in. do poszerzenia zakresu podmiotów, które mogą skorzystać z niższych taryf gazowych o mikro-, małe i średnie firmy.
21.01.2022

Projekt dot. walki z nielegalnym przewozem śmieci przez granicę - do uzgodnień

Analizy, wydawanie decyzji dotyczących legalnego przemieszczania odpadów, a także zwalczanie nielegalnego przewozu śmieci przez granicę, to zadania nowego departamentu w GIOŚ, którego powstanie przewiduje skierowane do uzgodnień rozporządzenie.
18.01.2022

Nowy system rozliczania, tzw. net-billing - od 1 kwietnia 2022 r. dla nowych prosumentów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że 1 kwietnia 2022 r. wchodzi w życie nowe rozwiązanie polegające na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo wg ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN), czyli tzw. net-billing. Dotyczy ono wyłącznie prosumentów, którzy znajdą się w systemie od 1 kwietnia br.
14.01.2022

Sejm za zmianą procedur przy inwestycji w elektrownię jądrową

Sejm znowelizował w czwartek ustawę dot. procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej. Celem noweli jest to, by wniosek, jaki został złożony kilka lat temu przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe był rozpatrywany na podstawie obecnych przepisów, a nie tych sprzed lat.
14.01.2022

Sejm zmienił regulacje dotyczące dostępu do lokalnych sieci gazowych

Sejm znowelizował w czwartek ustawę Prawo energetyczne, zmieniając procedurę odmowy świadczenia usług dystrybucji gazu w pewnych, szczególnych przypadkach. Chodzi o dostęp do lokalnych, izolowanych sieci gazowych.
14.01.2022

Komisja wprowadziła techniczne poprawki do projektu obniżającego VAT na żywność, paliwa i energię

Zgłoszone przez PiS poprawki techniczne do projektu ustawy o zmianie ustawy obniżającej VAT na żywność, paliwa i energię wprowadziła w środę sejmowa komisja; akceptacji większości nie uzyskała natomiast m.in. propozycja wydłużenia obowiązywania przepisów do końca roku.
13.01.2022

Projekt MAP: koszt rekompensat wprowadzenia niższych cen gazu to ok. 10 mld zł

Koszt rekompensaty z tytułu stosowania niższych cen gazu dla niektórych odbiorców paliw gazowych wyniesie ok. 10 mld zł - wynika projektu ustawy Ministerstwa Aktywów Państwowych o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu.
12.01.2022

Rolnictwo ekologiczne - bez mechanizmu degresywności dopłat

Rezygnację ze stosowania mechanizmu degresywności płatności ekologicznych od 2022 r. - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, który trafił do prac rządowych. Oznacza to, że gospodarstwa powyżej 50 ha nie będą miały zmniejszonej dopłaty bezpośredniej.
11.01.2022

Nowela ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody, która m.in. wprowadza wymóg przeglądu dostępnych danych w celu sprawdzenia występowania gatunków chronionych lub potencjalnych miejsc ich występowania na powierzchni - podała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.
10.01.2022

Nowelizacja rozporządzenia taryfowego podpisana

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa podpisała 5 stycznia 2022 r. rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.
06.01.2022

Müller: na najbliższe posiedzenie Sejmu przygotowujemy pakiet rozwiązań ws. taryf na gaz

Na najbliższe posiedzenie Sejmu przygotowujemy pakiet rozwiązań ws. taryf na gaz - poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że chodzi m.in. o automatyzację procesu przechodzenia z taryfy biznesowej na indywidualną.
06.01.2022

Senacka komisja negatywnie o budżecie w części dot. gospodarki wodnej

Senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu negatywnie oceniła we wtorek budżet państwa na 2022 w części dot. gospodarki wodnej, w tym planu finansowego Wód Polskich. Pozytywną opinię komisji uzyskała część dot. klimatu z zastrzeżeniem, że przychody z uprawnień do emisji CO2 będą wyższe niż planowane.
05.01.2022

Rząd za uchwałą ws. przyjęcia programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027"

Rada Ministrów przyjęła na wtorkowym posiedzeniu uchwałę w sprawie przyjęcia programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027" - podało Centrum Informacyjne Rządu.
05.01.2022

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rekompensatach za zmiany w podatkach od wiatraków

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
04.01.2022

KO: podwyżki cen energii to dramat wielu rodzin i firm

Podwyżki cen energii to dramat wielu rodzin i firm; wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Polaków i stąd projekt noweli Prawa energetycznego zakładający, że wszyscy indywidualni odbiorcy gazu będą mieli takie same taryfy - podkreślali politycy KO w poniedziałek na konferencjach różnych miejscach kraju.
04.01.2022

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o dodatku osłonowym

W poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności. Ustawa wejdzie w życie we wtorek.
03.01.2022

Rząd zajmie się programem funduszy UE na infrastrukturę, klimat i środowisko

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem uchwały ws. przyjęcia programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027) - wynika z porządku posiedzenia Rady Ministrów. Przewidywana wartość dofinansowania to 25 mld euro.
03.01.2022

Od 1 stycznia będzie obowiązywać ustawa mająca ograniczyć ilość odpadów na składowiskach

Od 1 stycznia będą obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o odpadach; wdraża ona do polskiego prawa regulacje unijne mające na celu m.in. zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach.
01.01.2022

Od 1 stycznia będzie obowiązywać ustawa mająca ograniczyć ilość odpadów na składowiskach

Od 1 stycznia będą obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o odpadach; wdraża ona do polskiego prawa regulacje unijne mające na celu m.in. zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach.
30.12.2021

Golińska: resort klimatu chce skupić wszystkie polskie parki narodowe w jednym podmiocie

Ministerstwo klimatu pracuje nad projektem ustawy o parkach narodowych, przewidującej skupienie wszystkich 23 polskich parków narodowych w jednym podmiocie - Polskich Parkach Narodowych - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Małgorzata Golińska.
16.12.2021

Prezydent podpisał ustawę o odnawialnych źródłach energii

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii modyfikującą system wsparcia prosumentów - poinformowało w środę Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta PR.
15.12.2021

Senacka komisja bez poprawek do noweli ustawy obniżającej akcyzę na paliwa i prąd

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych podczas poniedziałkowego posiedzenia nie zgłosiła poprawek do noweli ustawy obniżającej akcyzę na paliwa i energię elektryczną. Ustawa ta jest elementem tarczy antyinflacyjnej rządu.
14.12.2021

Ozdoba: Będą wyższe kary za niszczenie środowiska

Wprowadzenie gigantycznych kar za nielegalny import do Polki odpadów niebezpiecznych, zapowiedział we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Wyższe kary - do 5 tys. zł - mają być też wprowadzone za zaśmiecanie miejsc publicznych, pól i lasów.
08.12.2021

Cios w prosumenta

W efekcie zmiany przepisów impet rozwoju fotowoltaiki prosumenckiej w Polsce spadnie o połowę - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
06.12.2021

Minister Moskwa: dyrektywę ws. jednorazowych opakowań wdrożymy w 2022 r.

Unijną dyrektywę ws. jednorazowych opakowań plastikowych wdrożymy w 2022 roku - zadeklarowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że przygotowywane są krajowe przepisów dot. przedsiębiorców i kaucji od butelek.
03.12.2021

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o OZE

Sejm odrzucił w czwartek uchwałę Senatu, odrzucającą w całości nowelizację ustawy o OZE, która wprowadza m.in. nowy system rozliczeń dla prosumentów - net billing. Decyzja posłów oznacza, że ustawa trafi teraz do prezydenta.
02.12.2021

Rada UE zatwierdziła reformę wspólnej ekologicznej polityki rolnej

Rada UE formalnie przyjęła w czwartek wspólną politykę rolną (WPR) na lata 2023–2027. Nowe przepisy torują drogę "sprawiedliwszej, bardziej ekologicznej i w większym stopniu opartej na wynikach WPR".
02.12.2021

Projekt rozporządzenia ws. koncesji na kolejne projekty offshore gotowy

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało gotowy do podpisu przez ministra projekt rozporządzenia z kryteriami oceny wniosków o kolejne koncesje dla morskich farm wiatrowych. Wśród proponowanych kryteriów jest m.in. wskaźnik transformacji energetycznej.
02.12.2021

Niewłaściwe oznaczanie żywności „bio” i „eko” będą karane

Od 2022 roku w Polsce zaczną obowiązywać przepisy dotyczące produkcji i certyfikacji wyrobów ekologicznych. Producenci będą musieli się liczyć z karami za niewłaściwe użycie oznaczeń „bio” lub „eko”, wprowadzanie konsumentów w błąd i fałszywe stylizowanie swoich wyrobów na ekologiczne.
02.12.2021

Zyska: przygotowaliśmy nowelizację pod prosumenckie projekty parasolowe

Przygotowany został projekt ustawy, który odnosi się do realizowanych przez samorządy parasolowych projektów OZE - zapewnił we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
01.12.2021

Senacka komisja chce zmian w noweli ustawy o elektromobilności

Senacka nadzwyczajna komisja ds. klimatu zaproponowała kolejne poprawki do noweli ustawy o elektromobilności. Zmiany wprowadzone przez senatorów dotyczą ustanawiania w miastach stref czystego transportu.
24.11.2021

KO: uregulować kwestie zwrotu pracownikom kosztów za używanie samochodów elektrycznych

Rząd będzie musiał wydać rozporządzenie, określające zasady zwrotu pieniędzy za użytkowanie do celów służbowych samochodów innych niż spalinowe, czyli np. elektrycznych lub hybrydowych - zakłada projekt ustawy autorstwa posłów KO. Dotąd ta sprawa nie jest uregulowana.
23.11.2021

Projekt nowelizacji rozporządzenia taryfowego przekazany do konsultacji publicznych

Do pięciodniowych konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Proponowana nowelizacja zakłada nałożenie na przedsiębiorstwo energetyczne, zajmujące się obrotem energią elektryczną i będące sprzedawcą, obowiązku dołączania do faktury informacji określających procentowo koszty zakupu energii elektrycznej.
23.11.2021

Senacka komisja za odrzuceniem w całości noweli ustawy o OZE

Senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu opowiedziała się w czwartek za odrzuceniem w całości nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Komisja zdecydowała też o podjęciu inicjatywy ustawodawczej dotyczącej nowelizacji regulacji o OZE.
19.11.2021

Senackie komisje za poprawkami do ustawy o OZE dot. projektów parasolowych

Senackie komisje gospodarki i środowiska opowiedziały się za wprowadzeniem do nowelizacji ustawy o OZE poprawek dotyczących tzw. parasolowych projektów OZE prowadzonych przez samorządy. Poprawki dają więcej czasu na realizację tych projektów.
19.11.2021

Prezydent Andrzej Duda popisał nowelizację ustawy górniczej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego - podała we wtorek kancelaria prezydenta. Ustawa przewiduje m.in., że do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafi majątek kopalń: ruchu Jastrzębie III oraz ruchu Pokój.
17.11.2021

Opublikowano uzupełniające przepisy wspierające rozwój magazynów energii

Ustawa licznikowa stworzyła ramy prawne dla rozwoju nowoczesnych technologii, umożliwiających integrację energetyki rozproszonej oraz zniosła dotychczasowe bariery dla funkcjonowania magazynów energii, takie jak podwójne naliczanie opłat sieciowych. 5 listopada 2021r. w Dzienniku Ustaw RP ogłoszone zostało rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska, zawierające przepisy wykonawcze do ustawy.
16.11.2021

Polska 2050 składa wniosek o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o informację premiera ws.Turowa

Czy katastrofa w Bogatyni z 2016 r. stoi na przeszkodzie porozumienia polsko-czeskiego ws. Turowa - pytali w poniedziałek przedstawiciele Polski 2050, którzy składają wniosek o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o informację premiera ws. negocjacji dotyczących kopalni Turów.
16.11.2021

Tracz: będzie wspólny apel polityków i ekspertów do rządu o współdziałanie dla wdrożenia strategii Fit for 55

Wspólnie z ekspertami i politykami wystosujemy apel do rządu o współdziałanie ponad podziałami w celu lepszego wdrożenia strategii "Fit for 55"; Polska nie może być hamulcowym tej strategii - powiedziała w poniedziałek posłanka KO Małgorzata Tracz.
16.11.2021

Lewiatan: projekt ustawy o ROP do napisania od nowa

Projekt ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) ma liczne wady, jest też niezgodny z dyrektywą o odpadach, którą ma implementować - ocenia Konfederacja Lewiatan. Zdaniem organizacji, projekt należy napisać od nowa.
10.11.2021

Rozpoczęło się posiedzenie rządu m.in. w sprawie Polskiej Strategii Wodorowej

We wtorek po godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie rządu, który ma zająć się projektem "Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”. Określi ona cele i działania przy budowie niskoemisyjnej gospodarki wodorowej.
02.11.2021

KO: składamy projekt zmian w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii

Ułatwienia dla prosumentów instalujących panele fotowoltaiczne na dachach i umożliwienie budowy farm wiatrowych już 500 metrów od zabudowań - zakłada projekt zmian w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii, przedstawiony we wtorek przez posłów Koalicji Obywatelskiej.
27.10.2021

Komisja przyjęła dwie poprawki do przepisów dot. informowania o emitowanych zanieczyszczeniach

Senacka komisja nadzwyczajna do spraw klimatu zgłosiła we wtorek dwie poprawki do ustawy, dostosowującej polskie przepisy do europejskich regulacji dotyczących rejestru uwalniania i transferu zanieczyszczeń.
27.10.2021

Komisja za nowelą mającą zmniejszyć ilość odpadów na składowiskach

Senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu pozytywnie oceniła we wtorek nowelę ustawy o odpadach wraz z zaproponowaną przez Biuro Legislacyjne poprawką wykreślającą zapisy odnoszące się do bieżącego roku. Celem noweli jest zmniejszenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach.
27.10.2021

MKiŚ: trwają konsultacje projektu rozporządzenia ws. wymagań jakościowych dla paliw stałych

Trwają konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych; zgłoszone uwagi, postulaty i rekomendacje są analizowane - poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska w stanowisku zamieszczonym na stronie MKiŚ.
21.10.2021

Francuski rząd zamierza wesprzeć najbiedniejszych z powodu rosnących cen paliw

Rząd Francji zamierza wesprzeć najbiedniejszych mieszkańców kraju z powodu rosnących cen paliw - zapewnił w poniedziałek minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire. Rozważane są bony paliwowe dla osób o małych dochodach oraz kontrola cen.
19.10.2021

Sejm znowelizował ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych odrzucając poprawki zgłoszone w II czytaniu. Nowe przepisy mają ułatwić prowadzenie pozarolniczej działalności w gospodarstwie rolnym.
15.10.2021

Sejm za nowelą mającą zmniejszyć ilość odpadów na składowiskach

Sejm w czwartek znowelizował przepisy ustawy o odpadach, których celem jest zmniejszenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach. Po 2035 r. na wysypiska będzie mogło trafiać nie więcej niż 10 proc. odpadów komunalnych.
15.10.2021

Nowy Ład może zablokować rozwój MEW w Polsce na lata [ROZMOWA]

Rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem.
14.10.2021

Samorządy woj. śląskiego ujednoliciły zasady wdrażania uchwały antysmogowej

Wspólne zasady wykonywania obowiązków gmin, wynikających z tzw. uchwały antysmogowej woj. śląskiego wypracował zespół powołany przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów. Chodzi m.in. o sposób egzekwowania obowiązku wymiany starych kotłów, w tym np. kryteria zawieszania sankcji.
13.10.2021

Projekt noweli dot. zmniejszenia ilości odpadów na składowiskach - do drugiego czytania

Sejmowa komisja środowiska poparła we wtorek projekt noweli ustawy o odpadach, której celem jest m.in. zmniejszenie ilości śmieci, jakie mają trafiać na składowiska. Projekt przewiduje, że w 2035 r. na wysypiska będzie mogło trafiać maks. 10 proc. odpadów komunalnych.
13.10.2021

Projekt ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych przyjęty przez Radę Ministrów

Rząd chce wesprzeć rozwój elektromobilności oraz infrastruktury paliw alternatywnych, a tym samym zachęcić konsumentów do zakupu pojazdów napędzanych tymi paliwami. Nowe rozwiązania mają ułatwić oraz przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce.
06.10.2021

Rząd rozpoczął obrady; ministrowie zajmą się m.in. projektem dot. elektromobilności

Rząd po godz. 11 we wtorek rozpoczął obrady; ministrowie zajmą się projektem noweli ustawy o elektromobilności, a także programem unowocześnienia Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie oraz projektem noweli ustawy o systemie instytucji rozwoju.
06.10.2021

Rada Ministrów zajmie się we wtorek projektem noweli ustawy o elektromobilności

Rząd zajmie się we wtorek projektem noweli ustawy o elektromobilności. Projekt przygotowany w resorcie klimatu i środowiska przewiduje m.in. ułatwienie instalacji i użytkowania punktu ładowania w domach wielorodzinnych oraz umożliwi wsparcie finansowe dla leasingu pojazdów niskoemisyjnych.
05.10.2021

Niemcy otwierają przed inwestorami możliwość testowania elektrolizy na morzach

1 października 2021 roku weszło w życie rozporządzenie niemieckiego Ministerstwa Spraw Gospodarczych, która ma na celu promowanie wodoru i jego produkcji na obszarach morskich. Nowe przepisy regulują sprzedaż obszarów przeznaczonych pod produkcję wodoru w ramach aukcji. Pierwsze z nich odbędą się już w następnym roku.
04.10.2021

Wodór tak, gaz nie. Europosłowie chcą zmian w finansowaniu projektów energetycznych

Zdaniem europosłów z komisji przemysłu i energii (ITRE) wspierając rozwój infrastruktury energetycznej UE powinna się skupić raczej na finansowaniu infrastruktury wodorowej oraz związanej z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla, a odchodzić od finansowania projektów gazowych.
30.09.2021

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw

13 września 2021 r. Stały Komitet Rady Ministrów potwierdził zakończenie prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw.
17.09.2021

Komisje za niewielkimi zmianami w przepisach dot. uwalniania i transferu zanieczyszczeń

Sejmowe komisje poparły kilka poprawek precyzujących i legislacyjnych do projektu zmian w ustawach o ochronie środowiska i zarządzaniu emisjami gazów cieplarnianych. Nowe przepisy dotyczą głównie raportowania przez przedsiębiorstwa informacji o emitowanych zanieczyszczeniach.
16.09.2021

Sejmowa komisja za utrzymaniem bezprzetargowego przekazywania gruntów pod OZE

Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych negatywnie zaopiniowała poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy o OZE artykuł o tym, że KOWR może przekazywać grunty rolne z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa pod OZE w trybie bezprzetargowym m.in. spółkom Skarbu Państwa.
15.09.2021

Pakiet paliwowy idzie do kosza

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że przepisy, które wymagają zapłaty podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych w ciągu pięciu dni od ich sprowadzenia na terytorium Polski, są niezgodne z dyrektywą VAT – informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".
13.09.2021

Resort klimatu wydłużył konsultacje projektu ustawy wdrażającej ROP

Konsultacje publiczne i opiniowanie projektu noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zostały przedłużone do 20 września br. - poinformował w czwartek resort klimatu. Ustawa ma wdrażać rozszerzoną odpowiedzialność producentów ws. odpadów opakowaniowych.
03.09.2021

Zielony Ład będzie miał wpływ na rolnictwo

Unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorz Puda podczas XXX Forum Ekonomicznego wezmą udział w panelu na temat Zielonego Ładu.
02.09.2021

Polska rozpocznie pracę nad nowym brzmieniem Kodeksu dobrych praktyk w leśnictwie

Polska zaproponuje nowe brzmienie przepisu, który będzie korespondować z konkretnymi przepisami unijnej dyrektywy siedliskowej i dyrektywy ptasiej oraz rozpocznie pracę nad nowym brzmieniem Kodeksu dobrych praktyk w leśnictwie - wynika z uzasadnienia do projektu noweli ustawy o lasach.
31.08.2021

Wiceminister Jacek Ozdoba o zmianach w przepisach, dotyczących gospodarki odpadami

– W ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, podpisanej przez Prezydenta, zawarto rozwiązania, które mają na celu ograniczenie wzrostu kosztów gospodarowania odpadami i stworzenie nadzoru nad rynkiem w zakresie cen – powiedział wiceminister Jacek Ozdoba podczas briefingu prasowego, który odbył się 26 sierpnia 2021 r. w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
27.08.2021

Nowe prawo opóźni budowę inwestycji energetycznych

O miesiące, o ile nie lata, opóźni się oddanie do użytku wielu kilometrów dróg. To skutek nowych zasad protestów środowiskowych - donosi we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".
24.08.2021

Rząd zajmie się zmianami w rejestrze uwalniania i transferu zanieczyszczeń

Rząd we wtorek ma się zająć projektem zmian w ustawach o ochronie środowiska i zarządzaniu emisjami gazów cieplarnianych, dostosowujących polskie prawo do europejskich regulacji dotyczących rejestru uwalniania i transferu zanieczyszczeń.
24.08.2021

„Im więcej praw tym mniej sprawiedliwości” 15-lecie kancelarii – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

23.08.2021

Piaskownice regulacyjne- rozwiązania przyjazne innowacjom w energetyce

Celem projektu nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii (UC74), znajdującego się obecnie na etapie konsultacji publicznych, jest wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań niezbędnych do poprawy funkcjonowania rynku energii i gazu w Polsce.
20.08.2021

Niższe rachunki dla przemysłu już od października - opublikowano nowelizację ustawy o rynku mocy

17 sierpnia ogłoszono ustawę o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zapewnią sprawne funkcjonowanie rynku mocy i spełnienie unijnych limitów emisyjności, a także wprowadzą zmiany w naliczaniu opłaty mocowej, korzystne dla odbiorców o stabilnym profilu zużycia energii.
20.08.2021

Projekt rozporządzenia ws. limitów sprzedawanej żywności w ramach RHD

Określenie maksymalnych ilości żywności zbywanej przez rolników w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) jest celem projektowanego rozporządzenia ministra rolnictwa, które opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
20.08.2021

NIK: ministrowie nie wyeliminowali utrudnień w rozwoju OZE

Najwyższa Izba Kontroli wskazała główne bariery rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Według NIK, działania ministrów nie pozwoliły na wyeliminowanie utrudnień.
17.08.2021

Co z niebezpiecznymi składowiskami?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje specustawę, dzięki której składowiska niebezpiecznych odpadów zostaną zlikwidowane - informuje "Gazeta Polska Codziennie" we wtorek. Przypomina, że trzy lata temu doszło do wielkiego pożaru na jednym z takich składowisk.
17.08.2021

Sejmowe komisje negatywnie o większości poprawek Senatu do tzw. ustawy śmieciowej

Większość poprawek Senatu do tzw. ustawy śmieciowej nie uzyskało w środę pozytywnych opinii sejmowych komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
12.08.2021

Sejmowe komisje negatywnie o większości poprawek Senatu do tzw. ustawy śmieciowej

Większość poprawek Senatu do tzw. ustawy śmieciowej nie uzyskało w środę pozytywnych opinii sejmowych komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
11.08.2021

Senat przeciw ustalaniu maksymalnej opłaty za śmieci przy metodzie "od wody"

Senat w piątek zaproponował poprawkę, której konsekwencją będzie wykreślenie przepisów określających maksymalną opłatę za śmieci przy metodzie od zużytej wody. Senatorowie nie zgadzają się też, by samorządy mogły dopłacać do sytemu odpadowego z dochodów niepochodzących z opłat śmieciowych.
06.08.2021

Senat za zmianą Prawa wodnego z jedną poprawką

Senat zaproponował jedną poprawkę do zmiany ustawy Prawo wodne, dotyczącej wymogów formalnych przy wprowadzaniu do kanalizacji ścieków przemysłowych, zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska.
06.08.2021

Gotowy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.Rozpoczęto konsultacje społeczne w sprawie ROP

W czwartek, 5 sierpnia 2021 r., na stronach Rządowego Centrum Legislacji zamieszczony został projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Projekt wdraża do polskiego prawa nowe wymagania w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).
06.08.2021

Senat komisje: nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw z poprawkami

Trzy komisje senackie zarekomendowały przyjęcie 11 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw. Wszystkie poprawki mają charakter legislacyjno-redakcyjny.
05.08.2021

Projekt noweli o bezpieczeństwie morskim przewiduje budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych

Usprawnienie systemu ochrony żeglugi i portów oraz umożliwienie budowy przez administrację morską portu do obsługi morskich farm wiatrowych m.in. przewiduje projekt noweli o bezpieczeństwie morskim oraz innych ustaw opublikowany w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
30.07.2021

Komisja zaproponowała poprawkę do noweli prawa wodnego

Senacka komisja środowiska przyjęła w środę, wraz z poprawką, nowelizację prawa wodnego. Przepisy doprecyzowują i upraszczają procedurę udzielenia pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie do kanalizacji ścieków przemysłowych zawierających szkodliwe substancje.
22.07.2021

Senat omówił ustawę o gatunkach obcych, nie zgłoszono poprawek

Senat w środę omówił na posiedzeniu plenarnym ustawę określającą zasady zwalczania inwazyjnych gatunków obcych. Nie zgłoszono poprawek, ustawa będzie głosowana pod koniec posiedzenia Senatu.
22.07.2021

Projekt: wprowadzenie decyzji środowiskowej dla działania "restrukturyzacja małych gospodarstw"

Wprowadzenie regulacji zobowiązujących beneficjenta do przedstawienia dokumentów potwierdzających przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko zakłada projekt zmiany rozporządzenia dot. przyznawania pomocy dla małych gospodarstw.
16.07.2021

Sejm za uproszczeniem procedur ws. udzielania pozwoleń dot. ścieków

Sejm w czwartek znowelizował Prawo wodne. Nowe przepisy mają doprecyzować i uprościć procedurę udzielenia pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie do kanalizacji ścieków przemysłowych zawierających szkodliwe substancje.
09.07.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.