Wynik wyszukiwania - "spotkania " - Wiadomości

Ekspert: Straż Graniczna ma być włączona w zarządzanie Puszczą Białowieską jako obiektem UNESCO

W związku z sytuacją geopolityczną na Wschodzie, Straż Graniczna ma być włączona w zarządzanie Puszczą Białowieską w ramach powstającego planu dla puszczy jako obiektu światowego dziedzictwa UNESCO - poinformowała dr Barbara Rajkowska z pracującego nad planem Instytutu Ochrony Środowiska.
17.05.2024

Grupa Budimex wśród wykonawców elektrowni ‎jądrowej w Polsce

Westinghouse wybrał Mostostal Kraków do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Odpowiedzialny za projekt amerykański koncern wybrał, wchodzącą w skład Grupy Budimex, firmę do kolejnej fazy projektu. Zakres współpracy obejmuje produkcję oraz montaż konstrukcji stalowych dużych modułów strukturalnych oraz obudowy. Rozmowy z wykonawcą na temat wykonania części budowlanej prowadzi również Budimex SA.
15.05.2024

Wyścig o czysty Bałtyk. Debata nad katalogiem najlepszych praktyk i technologii przy przeładunkach towarów masowych suchych w portach morskich

Morze Bałtyckie, jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, stanowi pole działania dla organizacji Race For The Baltic. Ich celem jest znalezienie skutecznych rozwiązań na jedno z największych wyzwań stojących przed Bałtykiem - eutrofizację. W ramach projektu, opracowują katalog najlepszych praktyk i technologii dotyczących przeładunków towarów masowych suchych, szczególnie nawozów i fosforytu.
09.05.2024

Wiceminister Sowińska: konsultacje projektu dot. systemu kaucyjnego zakończą się w maju

Konsultacje społeczne projektu dotyczącego systemu kaucyjnego zakończą się w maju - zapowiedziała w poniedziałek podczas spotkania z mediami wiceminister MKiŚ Anita Sowińska. Zaznaczyła, że chciałaby, aby projekt był procedowany w Sejmie i w Senacie przed wakacjami.
07.05.2024

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Specjalny zespół w resorcie klimatu wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt, czy kwestie etyczne – poinformował PAP wiceminister Mikołaj Dorożała. Pierwsza kwestia to wyjęcie z polowań części ptaków łownych – dodał.
04.05.2024

MFiPR: Minister K. Pełczyńska-Nałęcz na 9. Forum Kohezyjnym w Brukseli: Inwestujemy w transformację ekologiczną, cyfrową i społeczną

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podało, że minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wzięła udział w dwudniowym unijnym Forum Kohezyjnym, na którym mówiła m.in. o transformacji energetycznej.
13.04.2024

MFiPR: transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa społecznie

Transformacja energetyczna polskiej gospodarki, przyszłość polityki spójności UE i równomierny rozwój regionalny państw oraz polska prezydencja w Radzie UE to główne tematy rozmów minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz w Paryżu. Minister przebywała z wizytą w stolicy Francji, gdzie uczestniczyła w posiedzeniu Forum Infrastruktury OECD. Spotkanie było poświęcone budowaniu przez państwa OECD odporności infrastruktury na zachodzące zmiany klimatyczne.
11.04.2024

Wiceszef MKiŚ: pod koniec kwietnia tzw. okrągły stół leśny

W dniach 22-23 kwietnia ma odbyć się tzw. okrągły stół leśny – poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Jak wcześniej zapowiadano, spotkanie ma dotyczyć przyszłości lasów i gospodarki leśnej w kraju.
04.04.2024

Paulina Hennig-Kloska: na cele transformacji energetycznej przeznaczymy blisko 500 mld zł

Na cele transformacji energetycznej w Polsce przeznaczymy w ciągu najbliższych lat 500 mld złotych – powiedziała w środę na konferencji prasowej w Kaliszu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
04.04.2024

Kolejny atak niedźwiedzia na ludzi – drugi w ciągu 48 godzin

Niedźwiedź zaatakował małżeństwo z psem w powiecie Liptowski Mikulasz na północy Słowacji. Mężczyzna doznał lekkich obrażeń nogi. Był to drugi taki incydent w ciągu 48 godzin - w sobotę niedźwiedź miał napaść na zbieracza wiosennych grzybów.
02.04.2024

Minister klimatu: energia jądrowa będzie istotnym elementem polskiego miksu energetycznego

Energia jądrowa będzie istotnym elementem polskiego miksu energetycznego jako niezawodne źródło energii elektrycznej - stwierdziła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, cytowana w komunikacie resortu.
29.03.2024

Prezydenci Brazylii i Francji zapowiedzieli miliard euro dla Amazonii

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva i odwiedzający ten kraj prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosili we wtorek plan inwestycji równowartości miliarda euro w ochronę Puszczy Amazońskiej – podała agencja AP, cytując wspólny komunikat obu rządów.
27.03.2024

Minister klimatu: w ciągu kilku tygodni założenia tzw. konstytucji dla Puszczy Białowieskiej

W ciągu najbliższych tygodni będą pokazane założenia ustawy, tzw. konstytucji dla Puszczy Białowieskiej. Ministerstwo klimatu przekazało też UNESCO roboczą wersję tzw. zintegrowanego planu zarządzania puszczą, jako obiektem światowego dziedzictwa - poinformowała w sobotę w Białymstoku minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.
23.03.2024

Światowy Dzień Wody i edukacyjne spotkania z mieszkańcami Katowic

Światowy Dzień Wody, obchodzony corocznie 22 marca, to czas refleksji nad wartością najważniejszego zasobu naturalnego – wodą. W tym dniu szczególnie istotne staje się podkreślenie roli dbałości o wodę i promocji świadomego korzystania z niej. W ramach tego wydarzenia w Katowicach odbyły się spotkania pod hasłem: „Od najmłodszych do najstarszych mieszkańców miasta, rozmowy o wodzie i nie tylko”. Podczas tych spotkań, pracownicy Katowickich Wodociągów mówili o wodzie i jej ważnej roli dla społeczeństwa.
22.03.2024

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej (W obliczu postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, uchylającego decyzję środowiskową dotyczącą kontynuacji po 2026 roku wydobycia węgla w kopalni Turów.
20.03.2024

Gdynia może być miejscem produkcji e-metanolu, zielonego paliwa dla statków

Zielony metanol ma szansę stać się paliwem alternatywnym dla paliw kopalnych dla branży morskiej, która odpowiada za 3% globalnych emisji CO2. Podczas spotkania w PPNT o możliwościach produkcji tego paliwa przyszłości w Gdyni rozmawiała w międzynarodowym gronie wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.
11.03.2024

Kopacz: Zapisy Zielonego Ładu wymagają korekty

Zapisy Zielonego Ładu wymagają korekty - oceniła w rozmowie z PAP wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz (PO). "Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powinien być tym, który pójdzie do Ursuli von der Leyen i rzetelnie powie jak wygląda sytuacja" - dodała.
10.03.2024

Klimat i urbanizacja mają wpływ na ilość płazów i gadów żyjących w miastach

Zmniejsza się liczba płazów występujących w Białymstoku, co jest wynikiem przede wszystkim urbanizacji miasta, ale też zmian klimatu - ocenia biolog dr Adam Hermaniuk. W ostatnich latach zmalała liczba gatunków tych zwierząt, mniej jest też miejsc ich występowania.
10.03.2024

Energia a polityka Polsko – Ukraińska

W Warszawie odbyło się spotkanie Komitetu do spraw energii. To kontynuacja rozmów sprzed roku w Gryficach, gdzie odbyła się konferencja na temat energetycznej odbudowy Ukrainy. Jacek Piechota, prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej, zaznaczył, że spotkanie Komitetu PUIG ds. Energii otwiera cykl spotkań komitetów merytorycznych, których zadaniem jest wzmacnianie stanowisk i postulatów firm członkowskich, reprezentujących różne branże. „Izba skupia blisko 500 firm po polskiej i ukraińskiej stronie.
08.03.2024

Grabiec: regulacje Zielonego Ładu dot. rolnictwa nie do przyjęcia dla Polski

Z polskiej perspektywy obecne regulacje Zielonego Ładu dotyczące rolnictwa są nie do przyjęcia - oświadczył w poniedziałek szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Jak dodał, rząd od początku urzędowania zabiega o zmianę tych przepisów.
05.03.2024

Kongres Energetyki Przyszłości 2024 – informacje i zapisy

W dniach 16-17 kwietnia 2024 r. w Toruniu odbędzie się Kongres Energetyki Przyszłości, organizowany przez Stowarzyszenie „Z energią o prawie”. Będzie to już trzecia edycja tego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz kluczowych wydarzeń sektora energetycznego.
04.03.2024

Minister Hennig-Kloska: cele klimatyczne na 2040 r. będą dla Polski nieosiągalne

Wyznaczone przez Komisję Europejską cele klimatyczne na 2040 r. będą dla Polski nieosiągalne - zadeklarowała w poniedziałek w Brukseli minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
04.03.2024

MRiRW: konieczne jest określenie poziomów emisji gazów cieplarnianych z upraw rolnych na paliwa

Konieczne jest jak najszybsze określenie poziomów emisji gazów cieplarnianych z upraw rolnych przeznaczonych na cele paliwowe - przekazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi po spotkaniu z branżą biopaliwową. Dodano, że potrzebne jest też określenia kierunku rozwoju tej branży.
29.02.2024

Piotr Otawski został Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska

Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska wręczyła nominację Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska Piotrowi Otawskiemu – poinformował resort we wtorek.
28.02.2024

Wiceminister klimatu: Dzięki KPO 2 mld zł więcej na transformację energetyczną

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas spotkania z samorządowcami i przedsiębiorcami w Szczecinie powiedział, że dzięki pieniądzom z KPO przyśpieszy transformacja energetyczna. Będzie 2 mld zł więcej na takie programy jak np. "Czyste powietrze".
27.02.2024

Premierzy Polski i Kanady o współpracy w energetyce, wspieraniu Ukrainy i bezpieczeństwie

Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie prezentują identyczne stanowisko, gdy chodzi o najważniejsze kwestie; wspólnie wspieramy Ukrainę - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Kanady. Justin Trudeau podkreślał, że Kanada chce wesprzeć Polskę m.in. sektorze energetyki jądrowej.
26.02.2024

Energia Miasta Szczecin to nie tylko wiedza merytoryczna, ale także praktyka

Już za miesiąc w szczecińskiej Netto Arenie odbędzie się konferencja poświęcona uniezależnianiu energetycznemu od zewnętrznych dostawców miast i gmin. To dwudniowy kongres, który będzie doskonałą okazją do zwiedzania szczecińskich spółek komunalnych.
26.02.2024

Kongres Wodoru, biogazu i biometanu już 14-15 marca w Gdyni

W dniach 14-15 marca 2024 w Gdyni odbędzie się Kongres Wodoru, biogazu i biometanu. Do końca rejestracji zostały już tylko 4 dni. Organizatorem Kongresu jest firma powermeetings.eu.
23.02.2024

Paryż i Sofia będą współpracować w dziedzinie energii jądrowej

Francja i Bułgaria podpisały w środę umowę w dziedzinie energii jądrowej, która przewiduje współpracę firm z obu krajów w likwidacji starzejących się obiektów atomowych, eliminacji odpadów radioaktywnych i małych reaktorów modułowych – podaje agencja AFP.
22.02.2024

Skuteczna realizacja decyzji środowiskowej przez Kopalnię Turów

Kopalnia Turów na bieżąco wypełnia zobowiązania z decyzji środowiskowej, wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, poprzez realizację szeregu inwestycji i działań proekologicznych ograniczających jej wpływ na pobliskie tereny Polski, Czech i Niemiec. Na wszystkie działania kopalni wynikające decyzji środowiskowej przeznaczono do tej pory ok. 56,6 mln zł.
21.02.2024

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej spotkał się z wiceprezesem EDF

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Maciej Bando spotkał sięw piątek z Ambasadorem Francji Etienne de Poncins i wiceprezesem Grupy EDF, odpowiedzialnym za rozwój nowych projektów jądrowych Vakisem Ramany - poinformował w piątek resort klimatu.
17.02.2024

Orlen przygotowuje kadry na potrzeby realizacji strategii wodorowej

31 uczestników zakwalifikowało się do II edycji Akademii Wodorowej Orlenu - poinformował w piątek koncern. Najlepsi absolwenci akademii będą mogli odbyć staż w Orlenie lub u jednego z partnerów, wśród których są też Pesa, Toyota i Solaris - zaznaczył koncern.
16.02.2024

Koperski: stan wód jest zły; bez wspólnego działania z wędkarzami niewiele da się zrobić

Zdaniem wiceministra infrastruktury Przemysława Koperskiego stan wód w Polsce jest zły. W czwartek na spotkaniu z środowiskiem wędkarskim podkreślił, że bez wspólnego działania w krótkim czasie niewiele da się zrobić. Deklarował partnerski dialog.
16.02.2024

Wiceministrowie klimatu i środowiska rozmawiali w Paryżu o transformacji energetycznej

Ministrowie ds. energii z całego świata spotkali się w Paryżu na konferencji Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). W wydarzeniu, które odbywa się 13 i 14 lutego 2024 r., biorą udział wiceministrowie klimatu i środowiska Miłosz Motyka oraz Krzysztof Bolesta.
14.02.2024

Dorożała: będzie moratorium na odstrzał czterech gatunków ptaków oraz ochrona ciężarnych loch dzików

Moratorium na odstrzał czterech gatunków ptaków oraz ochronę ciężarnych loch dzików – zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Zapowiedział także powołanie zespołu, który zajmie się m.in. kwestią badań lekarskich dla myśliwych.
13.02.2024

Davos za nami. Kluczowe wnioski dla klimatu prosto ze Szwajcarii

Za nami 54. edycja Światowego Forum Ekonomicznego, podczas której zebrani w szwajcarskim Davos liderzy z całego świata reprezentujący różnorakie sektory spotkali się, aby wypracować nowe rozwiązania dla wyzwań, przed którymi stoi ludzkość. Jednym z tematów agendy tegorocznego spotkania było zagadnienie klimatu oraz transformacji energetycznej.
09.02.2024

Hennig-Kloska: priorytetem ministerstwa m.in. Odra i mokradła

Jednym z priorytetów resortu klimatu będzie kwestia poprawy stanu środowiskowego Odry, a także przyjęcie strategii dla mokradeł - mówiła w środę na posiedzeniu sejmowej komisji minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Przygotowany ma zostać np. plan przywrócenia środowiskowego bezpieczeństwa Odry.
08.02.2024

Polska i Dania przechodzą od słów do czynów w przyspieszaniu transformacji energetycznej

Wybór Polski jako celu pierwszej zagranicznej podróży JW Króla Fryderyka X od objęcia w połowie stycznia tronu Danii nie był przypadkowy - jak podkreślał duński monarcha, oba kraje łączą nie tylko wspólne wartości, ale także interesy gospodarcze, zwłaszcza w obszarze tzw. zielonej transformacji. Podczas wizyty podpisano wiele listów intencyjnych dotyczących ambitnych inwestycji w zrównoważone rolnictwo, produkcję biogazu, elektrownie morskie czy dekarbonizację warszawskiego metra.
06.02.2024

Olsztyn. Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów rozpoczyna produkcję energii

W olsztyńskiej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów rozpocznie się w piątek rozruch części, która będzie produkować energię elektryczną. Cała instalacja ma być oddana do użytku w czerwcu.
02.02.2024

W Szczecinie będą kształcić pracowników terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych

Orlen Neptun uruchomi w Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych.
31.01.2024

PGE otwiera w Bystrzycy Kłodzkiej Punkt Informacyjny dla Magazynu Zielonej Energii „Młoty”

Od 5 lutego 2024 roku PGE Polska Grupa Energetyczna otwiera Lokalny Punkt Informacyjny dla Magazynu Zielonej Energii „Młoty". Mieści się on w Bystrzycy Kłodzkiej w budynku Oddziału Zamiejscowego Starostwa Powiatowego w Kłodzku. Będzie on miejscem publicznie dostępnym dla społeczności lokalnej, gdzie będzie można uzyskać informacje dotyczące zarówno elektrowni szczytowo – pompowych, jak i projektu budowy Magazynu Zielonej Energii „Młoty". Jest to kolejny element działań informacyjnych Grupy PGE skierowanych do mieszkańców gminy By
30.01.2024

Francja potwierdziła zainteresowanie udziałem w polskim programie energetyki jądrowej

Francja potwierdziła zainteresowanie udziałem w polskim programie energetyki jądrowej przy budowie drugiej elektrowni atomowej - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
27.01.2024

U. Zielińska: negocjacje co do celu redukcji emisji CO2 na 2040 r. dopiero się zaczną

Nie ma jeszcze stanowiska Polski ws. celu klimatycznego na 2040 r., zostanie ono wypracowane po ogłoszeniu przez KE propozycji redukcji emisji CO2 - zaznaczyła w czwartek wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Dodała, że dopiero komunikat KE rozpocznie negocjacje w tej sprawie.
26.01.2024

Targi EDU OFFSHORE WIND 2024 nabierają tempa!

Druga edycja największych w Polsce edukacyjnych targów kariery już za mniej niż 2 miesiące. Targi to wydarzenie organizowane zarówno dla młodzieży poszukującej pracy w perspektywicznej branży offshore, która bardzo dynamicznie rośnie, jak również dla innowacyjnych firm potrzebujących wykwalifikowanych pracowników. Tegoroczna edycja zapowiada się bardzo ciekawie. Targi odbędą się w dniach 5-6 marca w AmberExpo w Gdańsku. Hasłem tegorocznej edycji jest „Zarażamy młodzież pasją do zielonej energetyki!”
25.01.2024

Król Danii przyjedzie do Szczecina. Interesuje go offshore

Ambasada Królestwa Danii w Polsce oficjalnie potwierdziła, że nowo mianowany król Danii Fryderyk X w swoją pierwszą zagraniczną podróż uda się do Polski. Monarcha odwiedzi m.in. Szczecin, gdzie jego wizyta dotyczyć będzie zagadnień związanych z energetyką i offshore.
24.01.2024

Wiceminister klimatu i środowiska: nie możemy dać sobie wmówić, że ochrona przyrody się nie opłaca

Nie możemy dać sobie wmówić, że ochrona przyrody się nie opłaca – mówił w sobotę wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała podczas konferencji organizowanej przez Renew Europe i Polskę 2050. Zapowiedział, że decyzje w tej kwestii będą zapadały przy udziale ekspertów, a także lokalnych społeczności.
20.01.2024

Morawiecki: nasze bezpieczeństwo energetyczne może lec w gruzach

Kolejne przeglądy środowiskowe ws. lokalizacji elektrowni jądrowej sprawią, że podstawy naszego bezpieczeństwa energetycznego legną w gruzach - powiedział poseł PiS Mateusz Morawiecki. Jak ocenił, "wszyscy wiedzą, że ponowne prace nad analizą środowiskową zajmą kilka lat".
18.01.2024

Koalicja Klimatyczna: ambitny cel klimatyczny UE na 2040 jest w interesie Polski

Koalicja Klimatyczna z niepokojem przyjmuje oświadczenia niektórych przedstawicieli strony rządowej, którzy odżegnują się od poparcia dla celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 roku w Unii Europejskiej z powodu rzekomych zagrożeń dla polskiej gospodarki. Polska powinna poprzeć ten cel i dążyć do jego jak najpilniejszej realizacji. Zwłaszcza, że zgodnie z najnowszą wiedzą naukową redukcje w UE powinny sięgnąć nie 90, lecz 100 proc. do 2040 roku.
18.01.2024

Szef PSL o lokalizacji elektrowni jądrowej: odwracanie decyzji byłoby błędem

Dzisiaj odwracanie podjętych decyzji, zaczynanie pracy od nowa, byłoby błędem - powiedział wicepremier, szef MON i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytany o możliwą zmianę lokalizacji elektrowni jądrowej.
18.01.2024

Nie zapadła decyzja o zmianie lokalizacji elektrowni jądrowej na Pomorzu

W środę "Dziennik Bałtycki" podał, że zmianę lokalizacji elektrowni jądrowej na Pomorzu zapowiedziała nowa wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz. W tej decyzji wspiera ją wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna. Według gazety, informację o tym, że elektrownia miałaby powstać nie w Lubiatowie-Kopalinie w gminie Choczewo, a w okolicy Żarnowca w gminie Krokowa. przekazała Rutkiewicz w środę podczas wizyty w Chojnicach. "Decyzja środowiskowa dla lokalizacji w Lubiatowie została wydana ale cały czas rozważamy czy słusznie.
18.01.2024

Posłowie PiS zapowiadają kontrolę poselską w resorcie klimatu ws. celów klimatycznych do 2040 r.

Posłowie PiS zapowiedzieli, że w środę przeprowadzą kontrolę poselską w resorcie klimatu. Chcą zapytać, czy wiceminister klimatu Urszula Zielińska dostała instrukcje ws. stanowiska rządu o celach klimatycznych do 2040 r., a jeśli tak, to czy nie wyszła poza te instrukcje.
17.01.2024

M. Przydacz: rząd, ustami wiceminister klimatu, wyznacza nierealne cele transformacji energetycznej

Transformacja energetyczna powinna zakładać realne cele, tymczasem rząd, ustami wiceminister klimatu Urszuli Zielińskiej, wyznacza cele nierealne - powiedział w środę w Sejmie Marcin Przydacz (PiS), żądając wyjaśnień ws. słów o przyjęciu celu redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r.
17.01.2024

Promocja OZE, termomodernizacji - to główne cele stowarzyszenia "Zbliżamy z naturą"

Promocja odnawialnych źródeł energii, ułatwianie termomodernizacji, poprawa stanu środowiska i jakości życia - to główne cele stowarzyszenia "Zbliżamy z naturą". Na poniedziałkowej gali stowarzyszenie przyznało nagrody za promocję działań proekologicznych.
16.01.2024

Wiceminister Zielińska: trzeba zwiększyć wysiłki na rzecz neutralności klimatycznej, ale w sposób sprawiedliwy

Polska zwiększy wysiłki na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej; musi się to jednak odbywać w sposób sprawiedliwy - powiedziała w poniedziałek w Brukseli przed rozpoczęciem nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE wiceszefowa resortu klimatu i środowiska RP Urszula Zielińska.
15.01.2024

Polska premiera SolarEdge ONE dla systemów mieszkaniowych i komercyjnych na targach Solar Energy EXPO 2024

W dniach 16-18 stycznia 2024 r. firma SolarEdge Technologies - globalny lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych - wystawi się na targach Solar Energy EXPO 2024 w Nadarzynie, gdzie zaprezentuje SolarEdge ONE – innowacyjny system optymalizacji energii oraz szeroką ofertę pozostałych inteligentnych rozwiązań energetycznych dla domu oraz firmy.
13.01.2024

URE: Zachodniopomorskie liderem odnawialnych źródeł energii

Zachodniopomorskie jest liderem odnawialnych źródeł energii - przekazała we wtorek przedstawicielka oddziału terenowego Urzędu Regulacji Energetyki w Szczecinie. Jak podała, w 2022 r. w województwie wyprodukowano największą ilość energii elektrycznej z OZE w kraju. Region produkuje też tyle energii odnawialnej, ile energii jest zużywanej ogólnie.
11.01.2024

Kongres Energetyki Przyszłości 2024 – informacje i zapisy

W dniach 16-17 kwietnia 2024 r. w Toruniu odbędzie się Kongres Energetyki Przyszłości, organizowany przez Stowarzyszenie „Z energią o prawie”. Będzie to już trzecia edycja tego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz kluczowych wydarzeń sektora energetycznego.
08.01.2024

Rok 2024 przyniesie ważne decyzje dla morskich farm wiatrowych Bałtyk

Pozwolenie na budowę dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III oraz przygotowanie projektu farmy Bałtyk I do aukcji to najważniejsze kamienie milowe, których w 2024 roku spodziewają się Equinor i Polenergia. Ostatnie 12 miesięcy znacznie przybliżyły realizację projektów Bałtyk. Trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 3 GW zasilą odnawialną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.
08.01.2024

Klimatyczne TOP-3 od Światowego Forum Ekonomicznego

2023 rok obfitował w szereg wydarzeń mających niebagatelny wpływ na kształtowanie globalnej polityki klimatycznej. Za nami grudniowy szczyt COP28, zaś również w mijającym miesiącu Światowe Forum Ekonomiczne dokonało wyboru przedstawienia najważniejszych tegorocznych inicjatyw promujących nowe technologie klimatyczne.
03.01.2024

Jubileuszowy rok Operacji Czysta Rzeka - raport z działań 2023

Rok 2023 dla największej w Polsce akcji społecznego sprzątania rzek i okolic był bardzo intensywny. Wiosenna edycja okazała się rekordowa pod kątem liczby zebranych śmieci oraz zaangażowanych wolontariuszy.
29.12.2023

Kanada rozpocznie produkcję przetworzonej wody z Oceanu Atlantyckiego

Barrington w Nowej Szkocji zacznie w przyszłym roku pozyskiwać wodę z odsalania wód Oceanu Atlantyckiego. Miejscowość szuka sposobów radzenia sobie z suszą.
27.12.2023

Fundacja Cemex sygnatariuszem Deklaracji organizacji społecznych na rzecz klimatu

12 grudnia organizacje społeczne podpisały się pod wspólną deklaracją na rzecz klimatu. Wśród pierwszych sygnatariuszy znalazła się Fundacja Cemex „Budujemy Przyszłość”. Inicjatorem powstania dokumentu było Forum Darczyńców.
21.12.2023

Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii z udziałem wiceministra Miłosza Motyki

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka uczestniczył w posiedzeniu Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE). Obrady odbyły się 19 grudnia 2023 r. w Brukseli. W trakcie posiedzenia unijni ministrowie ds. energii osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie przedłużenia okresu stosowania trzech nadzwyczajnych rozporządzeń Rady przyjętych w grudniu 2022 r.
20.12.2023

Politechnika Lubelska zaprezentowała maszynę, która ma pomóc w zagospodarowaniu odpadów

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zbudowali maszynę do przetwórstwa tworzyw i wytwarzania nowych wyrobów z materiałów polimerowych pochodzących z recyklingu. Efekty pracy zaprezentowali we wtorek podczas spotkania z przedsiębiorcami w Lublinie.
13.12.2023

E.ON Polska rozmawia z branżą deweloperską

Transformacja energetyczna znacząco wpływa na wszystkie sektory gospodarki, co widać w ankietach biznesowych realizowanych wśród partnerów firmy E.ON Polska. W odpowiedzi na najczęściej pojawiające się zagadnienia branżowe eksperci spółki wskazali sposoby zwiększania efektywności energetycznej i realizacji celów klimatycznych ich klientów.
12.12.2023

COP2. Wysłannik ChRL: nie ma szans na sukces COP28 bez rozwiązania w sprawie paliw kopalnych

Chiński wysłannik ds. klimatu Xie Zhenhua powiedział w sobotę, że jest postęp w złożonych negocjacjach COP28 w sprawie odejścia od paliw kopalnych, jednak podkreślił, iż nie ma szans na sukces szczytu w Dubaju bez rozwiązania w tej sprawie.
09.12.2023

Wrocław. Protest przeciwko planom wprowadzenia strefy czystego powietrza

Protest przeciwko planom wprowadzenia strefy czystego powietrza we Wrocławiu organizuje w sobotę w rynku niezrzeszony rady miejski Robert Grzechnik (Nowa Nadzieja). Strefa powinna zostać wprowadzona do 2025 r. – wskazują wrocławscy urzędnicy.
09.12.2023

Metropolia śląska przyjęła plan zrównoważonej mobilności

Zarząd GZM przyjął Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - przekazał w czwartek rzecznik Metropolii Łukasz Zych. Na tej podstawie planowane mają być rozwiązania transportowe: oparcie komunikacji o kolej czy porządkowanie obecności samochodów w miastach.
08.12.2023

W świątecznej atmosferze o offshorze i wodorze

Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej zorganizowała 1 grudnia świąteczne spotkanie dla wszystkich swoich sygnatariuszy. Zostało ono podzielone na dwie części. Część prezentacyjna miała miejsce w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, natomiast świąteczny networking przeniósł się do hotelu Almond.
04.12.2023

W Dubaju rozpoczął się szczyt klimatyczny COP28

Tegoroczną konferencję klimatyczną ONZ (COP28) w Dubaju otworzył w czwartek jej przewodniczący Sultan al-Dżaber, wzywając kraje i przedsiębiorstwa zajmujące się paliwami kopalnymi do współpracy na rzecz osiągnięcia globalnych celów klimatycznych. W obradach COP28 biorą udział delegacje niemal 200 państw.
01.12.2023

Polski rynek upomina się o zrównoważoną produkcję owoców

Konsumenci owoców oczekują dziś produktów bezpiecznych, nie zostawiających śladu węglowego, z jak najmniejszą liczbą pośredników w łańcuchu dostaw. Dlatego sadownicy muszą zmienić sposób myślenia o swoich uprawach i dostosować produkcję do potrzeb rynku. O tym, jakimi metodami można ten cel osiągnąć, rozmawiali uczestnicy konferencji „Czy polska produkcja owoców spełnia oczekiwania konsumentów?”, która odbyła się 29 listopada 2023 r. w Centrum Prasowym PAP Warszawie.
01.12.2023

KAS: po zwycięstwie nad "kopciuchami" czas na ograniczenie w mieście ruchu tych aut, które najbardziej zanieczyszczają powietrze

Po zwycięstwie nad "kopciuchami" czas na ograniczenie w mieście ruchu tych aut, które najbardziej zanieczyszczają powietrze. Dalsza poprawa jakości powietrza w Krakowie będzie wymagać utworzenia skutecznej strefy czystego transportu (SCT) – przekonują aktywiści Krakowskiego Alarmu Smogowego.
30.11.2023

Konferencja klimatyczna COP28 w Dubaju rozpoczyna się już dziś!

Stawkę rozpoczynającej się w czwartek w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich konferencji klimatycznej ONZ – COP28 są losy Ziemi i przyszłych pokoleń - komentują media. W obradach, które potrwają do 12 grudnia, udział wezmą delegacje prawie 200 państw.
30.11.2023

Idea Rozwoju Twojego Biznesu: zrównoważony rozwój to podstawa konkurencyjności na rynku

Zasady zrównoważonego rozwoju wpływają na konkurencyjność firmy, a im szybciej zostaną wdrożone, tym większe szanse przedsiębiorstwa na rynku. To główna rada dla polskich właścicieli firm sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jaką przekazali eksperci podczas 7. spotkania z cyklu #idearozwojubiznesu.
29.11.2023

EDP Renewables przyspiesza transformację energetyczną za sprawą rozwiązań opartych na OZE

Grupa niedawno dokonała oficjalnego otwarcia elektrowni słonecznej z magazynem energii na pustyni w USA, która pozwala ograniczyć do minimum spalanie gazu przez lokalną społeczność; inna inicjatywa grupy praktycznie zlikwidowała zapotrzebowanie na paliwo na wyspie należącej do Singapuru. EDP inwestuje w liczne przykładowe zastosowania czystych technologii, które mają na celu ograniczenie emisji CO2 i wsparcie wspólnych wysiłków na rzecz klimatu przed szczytem COP 28.
27.11.2023

W Pradze na zdjęciach artystów z Europy Środkowej można zobaczyć kryzys klimatyczny

„Wizualizacja kryzysu klimatycznego” - to nazwa plenerowej wystawy prac 11 fotografików z krajów Europy Środkowej, która jest prezentowana w Pradze. Wśród organizatorów jest Polska Agencja Prasowa. Po Pradze wystawa trafi do Warszawy.
25.11.2023

Wrocław. Wprowadzeniem strefy czystego transportu zajmie się rada miasta przyszłej kadencji

Wprowadzeniem strefy czystego transportu we Wrocławiu zajmie się rada miasta przyszłej kadencji. W stolicy Dolnego Śląska od kilku miesięcy trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Strefa powinna zostać wprowadzona do 2025 r. – wskazują wrocławscy urzędnicy.
24.11.2023

ESG - nowa era polskiego biznesu: wyzwania i rozwiązania na Kongresie Polska Moc Biznesu

W przededniu kluczowego wydarzenia dla świata biznesu i zrównoważonego rozwoju, III edycji Kongresu ESG Polska Moc Biznesu, który odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie (4.12), branża stoi przed ważnym pytaniem: Czy wszyscy zgadzają się, że ESG jest niezbędne dla przyszłości biznesu?
23.11.2023

Kanclerz Niemiec i premier Włoch planują rurociąg wodorowy przez Alpy

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Giorgia Meloni uzgodnili bliższą współpracę. Podczas spotkania w środę w Berlinie podpisali tzw. plan działania (Aktionsplan) na rzecz pogłębienia stosunków między krajami. Mają już na myśli jeden konkretny projekt - rurociąg wodorowy przez Alpy, pisze portal tagesschau.de.
23.11.2023

Miasta dla klimatu. Dekarbonizacja miasta w praktyce - bezpłatna konferencja dla miast

„Miasta dla klimatu” to projekt stworzony z myślą o przedstawicielach samorządów, którzy w obliczu zmiany klimatu, konieczności transformacji klimatycznej miast i ograniczania emisji gazów cieplarnianych, mierzą się z nowymi wyzwaniami. Grudniowe spotkanie to druga edycja projektu „Miasta dla klimatu” organizowanego przez Fundację Climate Strategies Poland. To także jedno z wielu bezpłatnych spotkań, webinariów i konferencji, które Fundacja organizuje od 3 lat z myślą o samorządach.
21.11.2023

Portugalia. Policja zatrzymała liderów grupy klimatycznej, która próbowała wedrzeć się do parlamentu

Lizbońska policja zatrzymała przywódców organizacji aktywistów klimatycznych, którzy próbowali wedrzeć się do budynku Zgromadzenia Narodowego, jednoizbowego parlamentu Portugalii - podały w poniedziałek służby policyjne tego kraju.
21.11.2023

Kręte zielone ścieżki dojścia do zeroemisyjności. Polska na ścieżce podejścia

Polska z programami rozwoju energetyki odnawialnej na lądzie i morzu oraz planami budowy energetyki jądrowej weszła na ścieżkę podejścia. Od warunków prawnych, determinacji władz krajowych i samorządów oraz społeczności lokalnych będzie zależało w jakim tempie osiągniemy wskaźniki i cele założone w raporcie DNV.
20.11.2023

Elektrownia jądrowa na Pomorzu – szansa czy zagrożenie? Eksperci dyskutowali w Gdańsku

Czy budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu jest szansą czy zagrożeniem? A może jest jakaś alternatywa „dla atomu”? W Gdańsku dyskutowali o tym uczestnicy specjalnej konferencji zorganizowanej przez samorząd województwa pomorskiego.
17.11.2023

Prezydent Warszawy o strefie czystego transportu: Być może mieszkańcy strefy będą traktowani inaczej

Będziemy proponowali ulgi dla seniorów, którzy mieszkają w strefie. Na czym skończymy, to się okaże, być może będzie tak, że mieszkańcy strefy będą traktowani inaczej - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na spotkaniu z mieszkańcami warszawskiej Pragi-Północ pytany o sytuację mieszkańców, których obejmie strefa czystego transportu.
15.11.2023

Ogłoszono program podróży papieża na konferencję klimatyczną ONZ w Dubaju

Franciszek jako pierwszy papież w historii weźmie udział w konferencji klimatycznej ONZ COP28, która odbędzie się w Dubaju. Zwraca się uwagę na znaczenie tego wyjątkowego gestu prawie 87-letniego papieża. Watykan ogłosił w czwartek program jego podróży w dniach 1-3 grudnia.
10.11.2023

Młodzi chcą być częścią rozwiązania kryzysu klimatycznego

Globalny wzrost temperatury o 1,1° C od 1880 roku ma destrukcyjny wpływ na ludzkie zdrowie. Według WHO każdego roku 11 milionów ludzi umiera z powodu niewłaściwej diety. Społeczeństwa doświadczają ekstremalnych zjawisk pogodowych: powodzi, suszy, gwałtownych burz. Pozyskiwanie żywności w takich warunkach to ogromne wyzwanie.
09.11.2023

MKiŚ: Polska pozostaje kluczowym partnerem USA w realizacji projektu pierwszej elektrowni jądrowej

8 listopada 2023 r. odbyło się spotkanie minister Anny Moskwy z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezińskim. Tematyka spotkania obejmowała rozwój polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej, w szczególności energetyki jądrowej i bezpieczeństwa energetycznego.
09.11.2023

Eko-Konsult wziął udział w konsultacjach społecznych w sprawie FSRU

Firma Gaz-System była zaangażowana w konsultacje społeczne w sprawie FSRU, które ma się pojawić na Zatoce Gdańskiej.
06.11.2023

Świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore

Już 1.12 odbędzie się świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore, "Spotkanie sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki". Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
06.11.2023

Blisko 830 mln euro na rozwój OZE na Śląsku

Województwo Śląskie, które z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji otrzyma w sumie 2,2 mld euro, ogłosiło dotąd 28 naborów wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę blisko 830 mln euro. Środki trafią m.in. do małych i średnich firm oraz na rozwój OZE - wynika z informacji regionalnego samorządu.
25.10.2023

PEJ: ruszają spotkania z mieszkańcami Pomorza ws. połączenia kolejowego do elektrowni jądrowej

Od 17 października ruszają spotkania z mieszkańcami Pomorza ws. zapewnienia połączenia kolejowego do elektrowni jądrowej - poinformowała we wtorek spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Spotkania planowane są w Wicku, Garczegorzu, Gniewinie, Choczewie i Wejherowie.
17.10.2023

Dzień Dostawców PGE i Ørsted – platforma współpracy branży offshore

Kilkaset osób, dziesiątki minut rozmów i wymienionych wizytówek, nowo nawiązane kontakty biznesowe – taki był Dzień Dostawców zorganizowany przez PGE i Ørsted dla projektu Baltica 2.
17.10.2023

Prof. Maciej Nowicki i dr Tomasz Rożek wśród laureatów nagród Green Changer

B. minister środowiska prof. Maciej Nowicki, popularyzator nauki dr Tomasz Rożek, dziennikarka Dominika Tarczyńska, propagatorka odpowiedzialnej konsumpcji Paulina Górska oraz aktywistka klimatyczna Wiktoria Jędroszkowiak otrzymali nagrody Green Changer, przyznane podczas konferencji PRECOP 28 w Katowicach.
06.10.2023

II Śląski Konwent Klimatyczny CLIMATE-CON 2023 na Stadionie Śląskim

W dniach 11 i 12 października br. Stadion Śląski w Chorzowie ponownie stanie się areną dyskusji i debat dotyczących ochrony powietrza, środowiska i klimatu.
06.10.2023

Eksperci biją na alarm. Zanieczyszczenie powietrza w miastach zabija

Eksperci uczestniczący w premierze raportu opracowanego w ramach projektu „Laboratorium Stref Czystego Transportu” wiążą skutki długotrwałej ekspozycji na zanieczyszczenie powietrza z niemal wszystkimi problemami zdrowotnymi współczesnej cywilizacji. Rozwiązanie widzą m.in. w ustanowieniu stref czystego transportu (SCT) w centrach miast.
06.10.2023

PRECOP 28: wyzwaniem potrojenie globalnych mocy OZE i dekarbonizacja instalacji

Potrojenie do 2030 r. globalnych mocy OZE oraz dekarbonizacja istniejących instalacji przemysłowych tak, by zmniejszyć ich emisyjność – to niektóre punkty agendy szczytu klimatycznego COP28, który odbędzie się w tym roku w Dubaju. W czwartek m.in. o tych wyzwaniach dyskutowano w Katowicach na konferencji PRECOP 28.
05.10.2023

Sanda Ojiambo: świat osiąga temperaturę wrzenia; transformacja energetyczna musi mieć priorytet

Świat osiąga temperaturę wrzenia, bijąc w ostatnich miesiącach rekordy średnich globalnych temperatur; nadszedł czas, żeby świat nadał priorytet transformacji energetycznej – przekonywała podczas katowickiej konferencji PRECOP 28 zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ Sanda Ojiambo.
05.10.2023

Norwegia – kurs na zieloną żeglugę. Polska już trochę uczestniczy w programie

Program Zielonej Żeglugi (GSP – Grønt Skipfartsprogram) powstał w Norwegii niespełna 10 lat temu. Obecnie rozwija kolejną, finalną fazę działania. Polska wspiera program uczestnictwem w projekcie ZEVInnovation – partnerstwa w wykorzystaniu najnowszych technologii w budowie statków zeroemisyjnych. CRIST, Grupa Technologiczna ASE i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny wspierają nasze firmy w rozwinięciu partnerstwa z firmami z Norwegii.
02.10.2023

PGE i Liga Ochrony Przyrody podejmują temat ochrony przyrody w miastach

„Ochrona przyrody w miastach” to tytuł konferencji, której organizatorem była Liga Ochrony Przyrody, a partnerem strategicznym była Polska Grupa Energetyczna. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem, które odbyło się 27 września 2023 roku w Warszawie, objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Podczas konferencji poruszano aspekty związane z ochroną środowiska w miastach, zwłaszcza obszarów dotyczących energetyki, edukacji ekologicznej, adaptacji miast do zmian klimatu czy nowego unijnego wsparcia dla miast.
29.09.2023

Forum Gospodarki Morskiej startuje 13 października w Gdyni

Przed nami Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni, czyli największe wydarzenie w kraju skupiające specjalistów branży morskiej. To tutaj omawiane będą bieżące zagadnienia związane z rozwojem sektora morskiego. W jaki sposób branża radzi sobie z wyzwaniami i jakie są optymalne kierunki dla jej rozwoju? To kwestie jakie poruszone zostaną w ramach pięciu bloków tematycznych wydarzenia.
29.09.2023

Anna Moskwa o polskiej energetyce jądrowej na francuskiej konferencji "Roadmap to new nuclear"

Rola państwa w realizacji projektów związanych z energetyką jądrową, bezpieczeństwo energetyczne oraz dywersyfikacja łańcucha dostaw dla energetyki jądrowej to główne tematy konferencji "Roadmap to new nuclear" organizowanej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Wydarzenie, w którym uczestniczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odbyło się 28 września 2023 r. w Paryżu.
29.09.2023

Minister Moskwa: Nie ma żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Nie ma żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski; jesteśmy dobrze przygotowani na zimę, mamy pełne magazyny gazu i węgla – powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa w siedzibie OECD w Paryżu. Szefowa resortu dodała, że Polska jest w pakcie atomowym z Francją, ale nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie drugiej lokalizacji elektrowni atomowej w naszym kraju.
29.09.2023

W Kielcach przedstawiono postępy i wyzwania programu "Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość"

W poniedziałek zakończyło się spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach w ramach projektu „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość”. Tematem rozmów był aktualny stan realizacji projektu i działania na terenach zurbanizowanych. W spotkaniu udział wzięli Minister Grzegorz Witkowski, prezes Wód Polskich Krzysztof Woś, dyrektor RZGW w Krakowie Radosław Radoń oraz samorządowcy.
27.09.2023

Aktywiści klimatyczni zaatakowali farbą portugalskiego ministra środowiska

Grupa działaczy klimatycznych oblała farbą portugalskiego ministra środowiska Duarte Cordeiro podczas wtorkowej konferencji zorganizowanej w Lizbonie przez stację telewizyjną CNN Portugal. To kolejna w tym miesiącu akcja młodych aktywistów przeciwko osobom z rządu premiera Antonia Costy.
27.09.2023

Startuje Zielone Forum Torunia

Władze Torunia ogłosiły w poniedziałek, że rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia. Społecznicy z organizacji pozarządowych zrzeszeni w koalicji "Wpływamy na Toruń" mówią, że to "przedwyborcze działania pozorne". "Nikt w te bajki już nie wierzy" - dodają o polityce magistratu ws. zieleni.
26.09.2023

Badania po osunięciu się fragmentu pogórniczej hałdy w Radlinie

Służby środowiskowe prowadzą kontrolę na pogórniczej hałdzie w Radlinie (woj. śląskie). W sobotę doszło tam do osunięcia się fragmentu materiału i wzbicia w powietrze olbrzymiej chmury pyłu, który opadł na domy i ulice w promieniu kilku kilometrów. Miejskie służby rozpoczęły czyszczenie miasta z pyłu.
19.09.2023

Biopaliwo na bilety (promowe). Innowacje na i pod pokładami promów

Pasażerowie fińscy korzystający z transportu morskiego po raz drugi z rzędu uznali Viking Line za najbardziej zrównoważoną firmę żeglugową obsługującą połączenia między Finlandią a Szwecją. Prawie połowa osób, które wypełniły ankietę, wybierze w przyszłości jeszcze bardziej przyjazne dla klimatu środki transportu, a dwie trzecie są gotowe dopłacić do biletu, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ statku na środowisko – wynika z najnowszego badania EPSI linii promowych Passenger Transport Ferries 2023.
17.09.2023

PGE: energetyka jądrowa na Forum Koreańsko-Polskim podczas Kongresu Krynica 2023

Podczas Krynica Forum 2023 odbyło się Forum Koreańsko-Polskie. Wydarzenie otworzył Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Han Duck-soo, premier Republiki Korei. W wydarzeniu wzięli również udział Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, oraz Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
15.09.2023

Portugalia. Policja zatrzymała 17 aktywistów klimatycznych próbujących zablokować posiedzenie rządu

Siedemnastu członków organizacji Studencki Strajk Klimatyczny (GCE) zostało w czwartek zatrzymanych przez policję w podlizbońskiej miejscowości Alges. Aktywiści próbowali uniemożliwić posiedzenie rządu Portugalii.
15.09.2023

Aktywiści klimatyczni blokują autostradę w Hadze, policja zatrzymała 300 osób [WIDEO]

Holenderska policja zatrzymała w środę ok. 300 demonstrantów blokujących piąty dzień z rzędu autostradę A12 w Hadze - informuje komenda policji w tym mieście. W ratuszu doszło do spotkania przedstawicieli prokuratury, policji i władz miasta, aby zastanowić się jak położyć kres uciążliwym protestom aktywistów klimatycznych, którzy od soboty paraliżują jedną z najważniejszych arterii Hagi.
14.09.2023

Katowice. Apel o działania na rzecz upowszechnienia technologii CCS

O stworzenie kompleksowego ogólnokrajowego programu, służącego upowszechnieniu w Polsce technologii CCS, zaapelowali w środę w Katowicach przedstawiciele kilku gałęzi przemysłu i związkowcy. Chodzi o technologie wychwytywania dwutlenku węgla ze spalin i magazynowania tego gazu.
13.09.2023

Gdańsk podpisał umowę najmu autobusów wodorowych za 171 mln zł

Już w przyszłym roku do gdańskiej floty autobusowej dołączy 10 autobusów zasilanych zielonym wodorem. We wtorek odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę oraz pełną obsługą serwisową wyprodukowanych w Polsce autobusów - poinformował gdański magistrat.
13.09.2023

Minister Moskwa: 726,5 mld zł nakładów na nowe moce wytwórcze w elektroenergetyce

Skumulowane nakłady inwestycyjne na nowe moce wytwórcze w sektorze elektroenergetyki oszacowaliśmy na poziomie 726,5 mld zł - napisała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa do uczestników wtorkowej konferencji „Energia dla Lubelskiego”.
12.09.2023

Otwarcie Centrum Kompetencyjnego w Częstochowie: nowy rozdział w szkoleniach IBC SOLAR z zakresu instalacji fotowoltaicznych

Firma IBC SOLAR Poland ogłasza otwarcie pierwszego w Polsce Centrum Kompetencyjnego, w którym eksperci firmy będą przeprowadzać szkolenia z planowania, montażu i uruchamiania instalacji fotowoltaicznych. W praktycznych i teoretycznych warsztatach każdorazowo będzie mogło wziąć udział nawet dwudziestu czterech uczestników, a zapisy na najbliższe spotkania już trwają.
07.09.2023

Silne kobiety są fundamentem zielonej transformacji

Tylko wolne, świadome i posiadające równe prawa dziewczęta i kobiety mają siłę by walczyć o lepszy, bardziej zrównoważony świat. Emancypację i równość kobiet od 17 lat wspiera Fundacja RAJA-Danièle Marcovici. Dzięki jej działaniom dziewczęta i kobiety na całym świecie otrzymują narzędzia do walki o równość i lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.
05.09.2023

Norweski Supercluster rusza na oceany. Bałtycki Klaster Morski na tym samym kursie

Przemysły morskie ewoluują, a Norwegia postanowiła zająć w nich wiodące miejsce w rozwoju i wdrażaniu innowacji oraz rozwoju zielonej gospodarki. Regiony Rogaland, Vestland i Møre og Romsdal współpracują obecnie nad utworzeniem nowego superklastra.
28.08.2023

W Kopalni Turów zakończono okres testowy podziemnego ekranu przeciwfiltracyjnego

Kopalnia Turów, należąca do spółki PGE GiEK, zakończyła trwający ponad rok okres testowy podziemnego ekranu przeciwfiltracyjnego, który ma chronić zasoby wodne po czeskiej stronie. Wyniki pomiarów wykazują wzrosty poziomu zwierciadeł wód podziemnych nawet o ponad 4 m – podała w piątek spółka.
11.08.2023

Guibourgé-Czetwertyński: rząd przygotowuje system wsparcia finansowego dla elektrowni jądrowej

Rząd przygotowuje system wsparcia finansowego dla elektrowni jądrowej na czas jej budowy, który będzie wymagał akceptacji KE - poinformował w rozmowie z PAP wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński. Dodał, że decyzji komisji w tej sprawie spodziewa się w przyszłym roku.
11.08.2023

Kraje Amazonii deklarują "sojusz przeciwko wylesianiu", ale bez uzgodnienia wspólnych planów działania

Osiem państw członkowskich Organizacji Traktatu Współpracy Amazońskiej (OTCA), w których granicach znajdują się lasy Amazonii zagrożone rabunkową eksploatacją, zadeklarowało już po pierwszym dniu obrad ich przywódców w brazylijskim Belem wspólny cel: "Ratowanie płuc naszej planety".
10.08.2023

Brazylia. Kraje rozmawiają o ratowaniu Amazonii

Z udziałem delegacji 14 państw w mieście Belem w Brazylii rozpoczęła się we wtorek konferencja prezydentów krajów Ameryki Południowej, w których granicach znajdują się lasy Amazonii, zwane "płucami świata" i których istnieniu zagraża rabunkowa, najczęściej nielegalna eksploatacja.
09.08.2023

Na Dolnym Śląsku o zmianach energetycznych

Zmiany energetyczne to wyrażenie odmieniane przez wszystkie przypadki. Z ekspertami z UE spotkanie zorganizował Wałbrzyski Klaster Energii i Wodoru Wklaster. Spotkanie w ramach programu START odbyło się w hotelu Piotr w Boguszowie Gorcach. Celem warsztatu było opracowanie "Teorii Zmiany" dla części podregionu Wałbrzych oraz usprawnienie związku istniejącej listy projektów z celami rozwoju. Wklaster jest partnerem Gryfickiego Klastra Energii.
02.08.2023

Jak sztuczna inteligencja wspiera ochronę lasów i środowiska?

Z osiągnięć badaczy sztucznej inteligencji korzysta coraz więcej branż. Nowe możliwości zyskali również leśnicy, którzy mogą sprawniej dbać o ochronę lasów. Wszystko dzięki rozwiązaniom z zakresu leśnictwa precyzyjnego, które było głównym tematem spotkania zorganizowanego przez IDEAS NCBR w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie.
31.07.2023

Rząd zapowiada kontynuację programu odkwaszania gleb

11 lipca w Pałacu Prezydenckim spotkali się członkowie Narodowej Rady Rozwoju, przedstawiciele rządu oraz eksperci i debatowali na temat stanu gleb w Polsce. Eksperci Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb przedstawili założenia Narodowego Programu Powszechnego Odkwaszenia Gleb w Polsce. To kolejne spotkanie z przedstawicielami władz, w którym wzięli udział eksperci Koalicji. Jakie były rezultaty rozmów z administracją i co składa się na następne kroki w kierunku zwiększania wsparcia publicznego dla odkwaszenia krajowego areału? O tym w
24.07.2023

Ministrowie energii państw G20 nie osiągnęli porozumienia w sprawie redukcji zużycia paliw kopalnych

Bez porozumienia zakończyło się spotkanie ministrów odpowiedzialnych za sektory energetyczne państw G20, poświęcone redukcji wykorzystywania paliw kopalnych, które odbyło się w miejscowości Bambolim w stanie Goa na zachodnim wybrzeżu Indii, podała agencja Reutera.
22.07.2023

Grupa Przemysłowa Baltic potwierdza zdolność budowy kompletnie wyposażonych statków serwisowych dla polskiego offshore wind

Dziś w siedzibie Grupy Przemysłowej Baltic w Gdańsku odbyło się istotne spotkanie z udziałem przedstawicieli Grupy Baltic, Baltic Operator oraz Lotos Petrobaltic. Głównym tematem dyskusji było potwierdzenie zdolności budowy statków serwisowych, dedykowanych obsłudze morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
20.07.2023

Rząd zapowiada kontynuację programu odkwaszania gleb

11 lipca w Pałacu Prezydenckim spotkali się członkowie Narodowej Rady Rozwoju, przedstawiciele rządu oraz eksperci i debatowali na temat stanu gleb w Polsce. Eksperci Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb przedstawili założenia Narodowego Programu Powszechnego Odkwaszenia Gleb w Polsce. To kolejne spotkanie z przedstawicielami władz, w którym wzięli udział eksperci Koalicji. Jakie były rezultaty rozmów z administracją i co składa się na następne kroki w kierunku zwiększania wsparcia publicznego dla odkwaszenia krajowego areału? O tym w
20.07.2023

Bałtyk płynie z wiatrem dobrej zabawy i edukacji o energetyce wiatrowej

Za nami pełne pozytywnej energii edukacyjne spotkania z mieszkańcami i turystami w nadmorskich miejscowościach. W Gdańsku, Rowach i Ustce, w pierwszych dniach wakacji działały strefy „Płyniemy z wiatrem dobrej zabawy”, organizowane w ramach kampanii „Płyniemy z wiatrem” Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
19.07.2023

Wizyta wysłannika prezydenta Bidena ma doprowadzić do wznowienia dialogu w sprawie zmian klimatu

Trzydniowa wizyta wysłannika prezydenta USA ds. klimatu Johna Kerry'ego w Chinach ma na celu wznowienie dialogu między dwoma największymi emitentami gazów cieplarnianych. Jednak rozmowy Kerry'ego, w tym z głównym dyplomatą ChRL Wangiem Yi oraz premierem Li Qiangiem, mogą przyczynić się też do poprawy trudnych relacji między oboma państwami – pisze we wtorek agencja Reutera.
18.07.2023

Eksperci zgodni. Nie ma zagrożenia arsenowego w Zagłębiu Miedziowym

Polska Miedź spełnia wszelkie rygorystyczne normy środowiskowe. Działalność KGHM nie stanowi zagrożenia dla zdrowia mieszkańców oraz środowiska naturalnego w Zagłębiu Miedziowym – po raz kolejny debatowali dziś członkowie Rady Medycznej, eksperci i uznane autorytety w branży medycznej.
17.07.2023

Equinor Polska – inwestycje w energię przyszłości [WIDEO]

Polska transformacja energetyczna nabiera tempa, a Equinor staje się jednym z kluczowych graczy w rozwijaniu krajowego sektora odnawialnych źródeł energii, inwestując m.in. w morską energetykę wiatrową na polskim Bałtyku. Firma wykorzystuje doświadczenie pozyskane na globalnym rynku, wdrażając innowacyjne rozwiązania w ramach projektów realizowanych w Polsce.
13.07.2023

Sekretarz skarbu USA zaapelowała do Chin o wspólną walkę ze zmianami klimatu

Przebywająca w Chinach z czterodniową wizyta sekretarz skarbu USA Janet Yellen zaapelowała w sobotę do władz w Pekinie o wspólną walkę ze zmianami klimatu i globalnym ociepleniem. Podkreśliła, że na USA i Chinach, emitujących najwięcej gazów cieplarnianych na świecie, spoczywa szczególna odpowiedzialność w tej dziedzinie.
09.07.2023

Włochy. Prezentacja zrównoważonej polskiej mody w Rzymie: torebki i buty z materiałów z kukurydzy, jabłek i ananasa

Wyprodukowane przez polskie firmy torby z materiałów roślinnych - zamienników skóry, z 50-letnich płócien wojskowych, buty z ekologicznych, biodegradowalnych materiałów, na przykład z kukurydzy i kaktusa, kolorowe płaszcze z innowacyjnych tkanin zaprezentowano w piątek w Instytucie Polskim w Rzymie.
07.07.2023

Inwestycje, współpraca, rozwój. PGE Baltica dla Pomorza

Morska energetyka wiatrowa na Bałtyku to nowe perspektywy dla Pomorza. Inwestycje w ten sektor dynamicznie rosną, a jeden z kluczowych dla branży graczy, PGE Baltica, konsekwentnie włącza się w aktywne wspieranie gospodarczo-społecznego rozwoju regionu.
05.07.2023

PGE startuje z III edycją projektu „Plaża PGE – Poznaj moc bałtyckiego wiatru"

Już po raz trzeci PGE Polska Grupa Energetyczna realizuje nadmorski projekt pn. „Plaża PGE – Poznaj moc bałtyckiego wiatru”. Od 7 lipca do 15 sierpnia br. na plażach w Ustce, Łebie i Sasinie mieszkańcy oraz turyści będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych stref edukacyjnych, w których poznają ciekawostki o odnawialnych źródłach energii i morskich farmach wiatrowych. Poprzednie dwie edycje projektu zgromadziły około 30 tysięcy odwiedzających.
03.07.2023

Wiceminister Ireneusz Zyska na VI posiedzeniu Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej

Działania legislacyjne podejmowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej oraz inwestycje w sieci elektroenergetyczne, służące wyprowadzeniu mocy z morskich farm wiatrowych to zagadnienia, które były poruszane podczas VI posiedzenia Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej. Spotkaniu, które odbyło się 30 czerwca 2023 r., przewodniczył Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu do spraw odnawialnych źródeł energii.
03.07.2023

Rusza program szkolenia dla górników organizowany przez EDF Renewables, Vulcan i Spółkę Restrukturyzacji Kopalń

Program „Wiatr – kopalnia możliwości” ma na celu wsparcie górników i innych pracowników sektora wydobywczego w zdobyciu umiejętności i wiedzy, które umożliwią im zmianę zawodu i zdobycie kompetencji w obsłudze i serwisowaniu instalacji farm wiatrowych na lądzie.
01.07.2023

OZE w firmie – kompas prawny inwestora

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii zaprasza 26 lipca na szkolenie, które stanowi praktyczne kompendium wiedzy dla firm – jak krok po kroku przeprowadzić proces inwestycyjny w instalacje OZE. Podczas spotkania dr Magdalena Krawczyk, adwokat, specjalistka prawa energetycznego omówi ramy prawne i etapy procesu inwestycyjno-budowlanego.
29.06.2023

Telus: niekontrolowana działalność Rosji na Bałtyku negatywnie wpływa na zasoby stad ryb

Niekontrolowana działalność Rosji na Morzu Bałtyckim negatywnie wpływa na zasoby stad ryb i na środowisko morskie - zwrócił uwagę minister Robert Telus podczas posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (Agrifish), na którym omawiano też m.in. pakiety pomocy dla państw sąsiadujących z Ukrainą.
29.06.2023

Dekarbonizacja w klastrze (nie tylko) norweskim. Polski BSSC ZEV HUB jest na kursie

Globalny transportowy jest odpowiedzialny za jedną czwartą globalnej emisji gazów cieplarnianych (GHG). W ciągu najbliższych trzech dekad globalna flota pojazdów wzrośnie z 1,2 miliarda do 2 miliardów pojazdów, liczba lotów pasażerskich wzrośnie o 130%, a tonomil ładunków na morzu wzrośnie o 35% - alarmował Remi Eriksen, prezes i dyrektor generalny grupy DNV w czasie spotkania z dziennikarzami podczas Nor Shipping 2023.
26.06.2023

Doradca prezydenta: Polska zaczyna tracić kontrolę nad zasobami przyrodniczymi

Na poziomie UE powstają dokumenty dotyczące ekologii i ochrony przyrody, środowiska. W ramach tworzenia prawa w UE Polska zaczyna tracić kontrolę nad własnymi zasobami przyrodniczymi - powiedział w Studiu PAP doradca prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Sałek. To wywoła problem ze sterownością państwa i rządu - dodał.
23.06.2023

Tauron i Karkonoski Park Narodowy będą działać na rzecz edukacji i ochrony przyrody

Wspólne działania na rzecz edukacji i ochrony przyrody zakłada porozumienie podpisane przez Tauron i Karkonoski Park Narodowy. Zaplanowano m.in. warsztaty dla pracowników energetycznej spółki oraz wspólne sadzenie drzew - podał Taruon w komunikacie.
22.06.2023

Grupa Żabka uruchamia w Radzyminie pod Warszawą zielone, zautomatyzowane centrum logistyczne

Grupa Żabka uruchomiła w Radzyminie pod Warszawą nowoczesne, zautomatyzowane centrum logistyczne, które może zaopatrywać ok. 3,5 tys. sklepów. To największy i najbardziej zaawansowany technologicznie obiekt w infrastrukturze logistycznej Grupy.
22.06.2023

Equinor na PSEW 2023: Polska jest gotowa na rozwój energetyki wiatrowej [WIDEO]

„Partnerstwo i współpraca z firmami doświadczonymi w realizacji projektów morskich farm wiatrowych na całym świecie - takimi jak firma Equinor - jest kluczowe dla powodzenia transformacji energetycznej w Polsce. Energetyka przyszłości nie obędzie się bez energii z wiatru” - przekonywał Michał Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce, podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.
22.06.2023

Rośnie liczba polskich firm, które chcą budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku [GALERIA]

– Polskie firmy są niezwykle istotnym ogniwem w naszym łańcuchu dostawców. Chcemy, aby takich ogniw było w nim jak najwięcej – mówią przedstawiciele spółek Equinor i Polenergia. Inwestorzy, którzy wspólnie realizują projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku, zorganizowali dla krajowych przedsiębiorców Dzień Dostawcy. Na wydarzeniu, które odbyło się w Światowy Dzień Wiatru w Łodzi, pojawiło się około 200 przedstawicieli polskich firm.
19.06.2023

MRiRW pracuje nad aktualizacją Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030

W Ministerstwie Rolnictwa trwają prace nad aktualizacją Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030. Potrzeba zmiany Strategii wynika ze zmian na obszarach wiejskich spowodowanych wystąpieniem pandemii COViD-19 oraz zbrojną agresją Rosji na Ukrainę - poinformowała w środę wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.
16.06.2023

VI Forum Wizja Rozwoju startuje 19 czerwca w Gdyni

19 i 20 czerwca br. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń konferencyjnych, w którym udział weźmie 200 ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i władz państwowych. Uczestnicy Forum w zaplanowanych 50 panelach dyskusyjnych poruszą kwestie z obszaru energetyki, e-gospodarki, innowacji, inwestycji oraz zdrowia czy obecności seniorów na rynku pracy. Wzorem poprzednich edycji patronat honorowy nad VI Forum objął premier RP Mateusz Morawiecki, który w tym roku otworzy obrady i weźmie udzia
16.06.2023

Misja do Korei Południowej dla sektora Offshore Wind

Blue Cluster, we współpracy ze swoimi partnerami z ELBE Alliance, organizuje misję handlową do Korei Południowej dla firm działających w sektorze odnawialnej energii morskiej. Odbędzie się ona w terminie 26 do 30 listopada. Celem jest nawiązanie kontaktów z lokalnymi organizacjami i firmami z tego sektora.
15.06.2023

16 czerwca Politechnika Gdańska zaprasza na spotkanie poświęcone offshore wind

16 czerwca w AK PG Kwadratowej odbędzie się drugie spotkanie z cyklu PG Network #Meetup, poświęcone tematyce Offshore Wind – morskiej energetyce wiatrowej. Organizatorem wydarzenia jest Politechnika Gdańska.
14.06.2023

Polenergia wybrała Bornholm na port macierzysty dla instalacji konstrukcji wiatrowych na Bałtyku

Pierwszy duży koncern budujący morskie farmy wiatrowe w Polsce, czyli Polenergia zadeklarowała, że na macierzysty dla instalacji konstrukcji wiatrowych port wybierze duński port w Bornholmie. Na polskim wybrzeżu nie ma takowego portu, a budowa terminalu instalacyjnego w Gdańsku się przedłuża.
12.06.2023

PG będzie współpracować z Siemensem

W środę 21 czerwca 2023 roku Politechnika Gdańska będzie gospodarzem wydarzenia Siemens – Digital Pathways 2023 Industry & Education Cooperation Meeting, podczas którego władze uczelni podpiszą list intencyjny o współpracy z Siemens Industry Software.
12.06.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • Dorota Basiak

    Wroclaw, ul. Aleja Hallera 78/7 , tel.: 571 390 073

Dziękujemy za wysłane grafiki.