Wynik wyszukiwania - " it" - Wiadomości

EKG 2024: budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opóźni się o dwa lata, ale będzie dobrze przygotowana

Budowa elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino rozpocznie się w 2028 r., dwa lata później, niż zakładał Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. Ministerstwo Klimatu zapowiada, że na przełomie 2024 i 2025 r. będą zaktualizowane m.in. polski program jądrowy i polityka energetyczna. „Każda decyzja jest postrzegana przez pryzmat bezpieczeństwa” - mówił Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Nadzoru Technicznego, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
09.05.2024

Czy użytkownicy aut w Polsce są gotowi na samochody elektryczne? Wyniki badania HERTZ Polska

HERTZ Polska – polski przedstawiciel światowego lidera w wynajmie samochodów – przeprowadził badanie podejścia do elektromobilności wśród pracowników polskich firm. Badanie obejmowało użytkowników aut służbowych, jak też menedżerów zarządzających flotami. Jego celem była ocena świadomości w obszarze elektromobilności, zbadanie postrzegania samochodów elektrycznych i związanych z nimi doświadczeń oraz zidentyfikowanie obaw, potrzeb i oczekiwań, w kontekście zachodzącego procesu elektryfikacji flot, jak i całej branży motoryzacyjne
07.05.2024

Ekologia integralna nowym kierunkiem studiów w Lublinie

Inżynieria druku 3D, socjologia cyfrowa, ekologia integralna znalazły się między innymi wśród nowych kierunków studiów oferowanych przez lubelskie uczelnie w tegorocznym naborze na studia.
05.05.2024

Osiągnięto kluczowy cel w fuzyjnym eksperymencie ELISE

W ELISE - jednym z głównych eksperymentów prowadzonych w ramach prac nad reaktorem fuzyjnym ITER - osiągnięto kluczowy cel. Wiązki podgrzewające plazmę osiągnęły odpowiednią dla praktycznych celów gęstość.
01.05.2024

Wprowadzenie Ustawy Kaucyjnej: krok ku zrównoważonemu środowisku

Trwają prace wokół ustawy kaucyjnej, która ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Po wyborach parlamentarnych 15 października 2023 i zmianie władzy, nowe kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska podjęło się gruntownej analizy regulacji oraz jej ponownej konsultacji z przedsiębiorcami, samorządowcami oraz organizacjami ekologicznymi, w celu doszlifowania poszczególnych zapisów. MKiŚ przedstawiło szereg propozycji zmian, które wkrótce trafią do Sejmu.
25.04.2024

Firmy będą miały nakaz dokładniejszego raportowania nt. zrównoważonego rozwoju

Firmy będą miały obowiązek szerszego raportowania na temat zrównoważonego rozwoju – wynika z projektu nowelizacji ustawy o rachunkowości przygotowanego przez resort finansów. W projekcie podwyższa się też progi przychodowe, powyżej których należy prowadzić księgi rachunkowe.
19.04.2024

Włącz się w Power Connect. Pierwsze energetyczne targi w Gdańsku

Pierwsza edycja Targów Energetycznych POWER CONNECT EXPO 2025 odbędzie się w Gdańsku, w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym AMBEREXPO, w dniach 26-27 marca 2025 roku.
18.04.2024

Ekspertka: w Polsce potrzebne regulacje dot. norm i zasad hałasu turbin wiatrowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami turbiny wiatrowe są traktowane tak jak każde inne źródło hałasu przemysłowego. Należy to zmienić - uważa prof. Anna Preis z Uniwersytetu Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu, kierowniczka projektu „HETMAN”, w ramach którego badano hałas turbin wiatrowych.
13.04.2024

Bolloré Logistics Italy nabywa ciężarówki na biopaliwo LNG

Bolloré Logistics Italy coraz bardziej angażuje się w zrównoważone rozwiązania. Uzyskała wyłączność na korzystanie z dwóch ciężarówek na biopaliwo od swojego partnera, Grupy Alha, wiodącej włoskiej firmy w sektorze ładunków lotniczych, świadczącej usługi obsługi ramp i magazynów, a także krajowego i międzynarodowego transportu drogowego.
04.04.2024

Inauguracja polsko-amerykańskiego centrum czystych technologii energetycznych

Szkolenia kadr dla energetyki jądrowej, prace nad włączeniem polskiego przemysłu w łańcuchy dostaw - to pierwsze obszary działania zainaugurowanego w środę Polsko-Amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych (CETC).
03.04.2024

Urządzenia mobilne w polskich firmach pochłaniają już 10% rocznej konsumpcji prądu polskich gospodarstw domowych

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Digital Care, w polskich firmach znajduje się blisko dwa razy więcej laptopów i komputerów stacjonarnych niż w gospodarstwach domowych. Stanowią one ogromne obciążenie dla środowiska, bowiem wraz ze służbowymi smartfonami, zużywają w skali roku ponad 2 tWH prądu, czyli 10% tego, co polskie gospodarstwa domowe łącznie. Dodatkowo, generują niemały ślad węglowy. W jaki sposób firmy mogą ograniczyć negatywny wpływ sprzętu IT na środowisko?
02.04.2024

Po co firmom strategia energetyczna?

Efektywność energetyczna, optymalizacja kosztów działalności, zmieniające się przepisy prawne i oczekiwania rynku, to rzeczywistość, której muszą dziś sprostać przedsiębiorstwa. Potrzebują do tego odpowiednio skonstruowanej strategii energetycznej. W najnowszym odcinku podcastu E.ON Talks, Justyna Wysocka-Golec, liderka zespołu ESG, dekarbonizacji i różnorodności KPMG w Polsce oraz prowadząca Anna Karanik, senior menedżerka w pionie klienta biznesowego w E.ON Polska, rozmawiają o tym, jakie znaczenie dla firm ma skuteczne wdrożen
02.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
02.04.2024

"Puls Biznesu": co dziesiąte auto sprzedane w Ukrainie to elektryk

Ukraiński rynek motoryzacyjny powoli się podnosi. W 2023 r. zarejestrowano tam o ponad 60 proc. samochodów więcej niż rok wcześniej. Zaskakuje wysoki udział aut na prąd – pisze czwartkowy "Puls Biznesu".
28.03.2024

Nowe badania potwierdziły, że ocean jest pełen plastiku

Oceany zanieczyszczone są plastikiem także poza Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Mikroplastik można znaleźć nawet w odległych, chronionych rejonach.
21.03.2024

Minister klimatu: nowy skład Państwowej Rady Ochrony Przyrody

Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska powołała w środę nowych członków Państwowej Rady Ochrony Przyrody (PROP); wśród nich są m.in. naukowcy, przyrodnicy, leśnicy. Jak podkreśliła szefowa resortu, rada ma pomóc w realizacji celów rządu ws. ochrony przyrody.
20.03.2024

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej (W obliczu postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, uchylającego decyzję środowiskową dotyczącą kontynuacji po 2026 roku wydobycia węgla w kopalni Turów.
20.03.2024

Brakuje elektryków. To problem dla offshore

Eksperci nie mają wątpliwości – to elektryków w Polsce obecnie brakuje najbardziej. Szacuje się, że już teraz w Polsce mogłoby znaleźć pracę ponad 50 tysięcy osób, a zapotrzebowanie rośnie wraz z postępem technologicznym i wzrostem ilości inwestycji z zakresu offshore w Polsce.
19.03.2024

Wyspy, które niekoniecznie otacza woda

Wyspy energetyczne na morzu i na lądzie omawia Dariusz Rudziński, dyrektor w ENMARO.
18.03.2024

Data4 i Fundacja Uniwersytetu Paris-Saclay uruchamiają pilotażowy projekt pierwszego na świecie biocyrkularnego centrum danych

Data4, francuski operator i inwestor na rynku centrów danych, oraz Uniwersytet Paris-Saclay, wiodąca europejska uczelnia a przy tym jedna z 20 najlepszych w Rankingu Szanghajskim, podpisały umowę o partnerstwie w celu uruchomienia eksperymentalnego projektu w zakresie ponownego wykorzystania części ciepła wytwarzanego przez centrum danych. Ten przełomowy projekt zostanie uruchomiony w Essonne w okolicach Paryża w pierwszej połowie 2024 roku.
18.03.2024

Łącząc siły dla zrównoważonej przyszłości - Polski Kongres Klimatyczny 2024

Wielkie wyzwania wymagają wielkich odpowiedzi. W dniach 19-20 marca 2024 roku, stolica Polski stanie się epicentrum europejskich dyskusji na temat klimatu i energii podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego i Central Northern European Climate Summit w Warszawie.
18.03.2024

MKiŚ: trwają badania hałd górniczych i hutniczych w celu odzysku surowców krytycznych

Służba geologiczna opracowuje Bilans Zasobów Antropogenicznych Polski - poinformował PAP resort klimatu. Wyniki badań będą podstawą do oceny przydatności hałd górniczych i hutniczych w gospodarce obiegu zamkniętego, w tym poszukiwań surowców krytycznych dla OZE - dodano.
17.03.2024

Ekologia integralna wśród nowości KUL w roku akademickim 2024/2025

Ekologia integralna oraz przywództwo i retoryka – to nowości proponowane przez Katolicki Uniwersytet Lubelski kandydatom na studia w roku akademickim 2024/2025. Prorektor KUL prof. Ewa Trzaskowska przyznała w piątek, że zmiany programowe przeszły niemal wszystkie kierunki.
16.03.2024

Budowa konstrukcji morskiej (MOLF) dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej – dwa ważne przetargi w toku

Urząd Morski w Gdyni prowadzi dwa ważne postępowania przetargowe, związane z budową konstrukcji morskiej do rozładunku (Marine Off-Loading Facility “MOLF”). Będzie to element infrastruktury towarzyszącej pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - inwestycji realizowanej przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” na Pomorzu.
11.03.2024

Czechy kolejnym krajem oferującym czyste biopaliwo HVO100

Czechy dołączyły do Austrii i Słowacji, gdzie w ostatnich miesiącach pojawiła się możliwość zatankowania biopaliwa HVO100. Zrównoważona alternatywa dla konwencjonalnego diesla jest dostępna na nowej, samoobsługowej stacji benzynowej Eurowag w pobliżu miejscowości Jihlava, ok. 150km od granicy z Polską.
11.03.2024

Eksperci mówią o przyszłości polskiej energetyki

Już 12 marca premiera pierwszego odcinka nowego sezonu podcastu E.ON Talks. Tegoroczna edycja będzie poświęcona tematyce transformacji energetycznej oraz kluczowym wyzwaniom i strategiom dla polskich firm w tym obszarze.
08.03.2024

Energia a polityka Polsko – Ukraińska

W Warszawie odbyło się spotkanie Komitetu do spraw energii. To kontynuacja rozmów sprzed roku w Gryficach, gdzie odbyła się konferencja na temat energetycznej odbudowy Ukrainy. Jacek Piechota, prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej, zaznaczył, że spotkanie Komitetu PUIG ds. Energii otwiera cykl spotkań komitetów merytorycznych, których zadaniem jest wzmacnianie stanowisk i postulatów firm członkowskich, reprezentujących różne branże. „Izba skupia blisko 500 firm po polskiej i ukraińskiej stronie.
08.03.2024

Nie wyrzucaj! To się jeszcze przyda! Wywiad z założycielami marki Użyj.to

Branża budowlana ma ogromny wpływ na środowisko. Odpowiada za 30% globalnej emisji gazów. Jest też najbardziej materiałochłonnym sektorem gospodarki, zużywa prawie 50% światowych zasobów stali. Jest to sektor, w którego cyrkularność i ekologiczność należy inwestować, bo będzie on miał ogromne przełożenie na globalne liczby. W wywiadzie z Karolem Łąckim i Aleksandrem de Rossetem, założycielami marki Użyj.to, porozmawialiśmy na temat ich działalności oraz branży budowlanej w kontekście środowiskowym.
05.03.2024

Eiffel Investment Group otwiera swoje biuro w Warszawie z zamiarem przyspieszenia transformacji energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej

Eiffel Investment Group ogłosiła wczoraj otwarcie swojego biura w Warszawie, co pozwoli zintensyfikować inwestycje w regionie, w którym od 2018 r. zainwestowała już ponad 500 mln euro. Eiffel i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) ogłaszają bezprecedensową współpracę, której celem jest finansowanie projektów związanych z energią odnawialną na rynku Polskim i poza nim.
01.03.2024

Raport: więcej OZE w elektroenergetyce to najwyższe koszty, ale i największe korzyści

Rozwój elektroenergetyki w kierunku możliwie najwyższych udziałów OZE, mimo najwyższych kosztów inwestycyjnych przyniesie największe korzyści – wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego i Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
21.02.2024

Trwa szacowanie strat po pożarze w Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów w Olsztynie

Trwa szacowanie strat po pożarze, do którego doszło w Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów. Nie wiadomo, czy w czerwcu uda się w pełni uruchomić obiekt, który ma dostarczać mieszkańcom Olsztyna ciepło i energię elektryczną.
20.02.2024

OSGE będzie współpracować z Hitachi przy reaktorach BWRX-300

Orlen Synthos Green Energy i lokalny oddział koncernu Hitachi będą współpracować przy projekcie budowy reaktorów jądrowych BWRX-300. Obie firmy poinformowały w czwartek o podpisaniu memorandum o współpracy w obszarach m.in. IT i inżynierii oprogramowania.
15.02.2024

Polskie biura stają się coraz bardziej przyjazne dla środowiska

Drukujemy na papierze makulaturowym, kupujemy energooszczędne sprzęty, segregujemy odpady biurowe. Wiele na to wskazuje, że pojęcie zrównoważonego rozwoju trafiło do biznesowego krwioobiegu. Opinie zebrane w badaniu Canon Polska i agencji badawczej K+Research by Insight Lab pokazują, że średnie i duże firmy podchodzą z pełną powagą do kwestii środowiskowych i społecznych. Szacunek do idei zrównoważonego rozwoju przejawia się zarówno w codziennych biurowych czynnościach, jak i w decyzjach biznesowych.
12.02.2024

Hołownia o nowym projekcie ustawy wiatrakowej: dajcie nam jeszcze trochę czasu, żeby to zostało zrobione tak jak powinno

Dajcie nam proszę jeszcze trochę czasu, żeby to zostało zrobione tak, jak powinno być zrobione - powiedział marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia pytany o projekt "ustawy wiatrakowej". Dodał, że jego ugrupowanie niebawem przedstawi propozycje dotyczące rozwiązań prosumenckich.
08.02.2024

W Poznaniu ponad Ponad 450 kontroli ws. spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła

Ponad 450 kontroli dotyczących spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła przeprowadziła od początku roku Straż Miejska Miasta Poznania – poinformował w poniedziałek poznański magistrat.
06.02.2024

Według naukowców to globalne ocieplenie było głównym powodem historycznej suszy w Amazonii

Wywołane działalnością człowieka globalne ocieplenie, a nie fenomen El Nino, było główną przyczyną ubiegłorocznej suszy w Amazonii – ocenili w środę naukowcy. Susza pozbawiała mieszkańców żywności i zabijała zagrożone gatunki delfinów.
25.01.2024

Ørsted po raz piąty z tytułem najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie

Firma Ørsted po raz piąty prowadzi w rankingu najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie i znajduje się w światowej czołówce wszystkich organizacji w tym zakresie. Ranking Corporate Knights 2024 Global 100 Most Sustainable Corporations in World został opublikowany w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.
22.01.2024

Hennig-Kloska: Polska dostrzega korzyści z wykorzystania energetyki jądrowej

Polska dostrzega korzyści z wykorzystania energetyki jądrowej – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, która spotkała się z ambasadorem USA. Dodała, że współpraca polsko-amerykańska w tym obszarze jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.
20.01.2024

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW, w '24 ruszy z budową 2 farm wiatrowych

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW mocy. W tym roku chce rozpocząć budowę dwóch farm wiatrowych na lądzie - poinformowała PAP Biznes Alicja Chilińska - Zawadzka, dyrektor generalna EDF Renewables Polska. Firma liczy na rozmowy o partnerstwach dla projektów morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
18.01.2024

Posłowie PiS zapowiadają kontrolę poselską w resorcie klimatu ws. celów klimatycznych do 2040 r.

Posłowie PiS zapowiedzieli, że w środę przeprowadzą kontrolę poselską w resorcie klimatu. Chcą zapytać, czy wiceminister klimatu Urszula Zielińska dostała instrukcje ws. stanowiska rządu o celach klimatycznych do 2040 r., a jeśli tak, to czy nie wyszła poza te instrukcje.
17.01.2024

Elektrociepłownia w Rzeszowie realizuje nowe inwestycje

Budowa rezerwowo-szczytowej kotłowni gazowej i rozbudowa Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii to inwestycje realizowane przez rzeszowską elektrociepłownię, należącą do PGE Energia Ciepła. Firma liczy, że inwestycje pozwolą ograniczyć spalanie węgla.
16.01.2024

Polscy naukowcy zaangażowani w projekt badania zdrowia planety

W Kenii zmieniający się klimat zakłóca sezonowość pór roku - region cierpi na niedobór wody. W Brazylii mierzą się z rabunkową eksploatacją zasobów naturalnych. Międzynarodowy zespół z udziałem naukowców z Polski chce wesprzeć te społeczności w budowaniu "odporności" planety na zmieniające się warunki funkcjonowania.
15.01.2024

Solaris z rekordowym zamówieniem na elektryczne trolejbusy dla Genui

Przewoźnik AMT Genova zawarł z firmą Solaris rekordowe zamówienie na dostawę aż 112 sztuk 18-metrowych trolejbusów. Solarisy Trollino 18 wyposażone w technologię IMC zostaną dostarczone do nadmorskiej Genui we Włoszech. Wartość kontraktu przekracza 100 milionów euro.
11.01.2024

Energia słoneczna w Europie – czy możemy mówić o success story?

Rewolucja energetyczna staje się faktem – w 2022 r. energia pozyskana z wiatru i słońca przewyższyła tę pochodzącą z gazu. W zakończonym 2023 r. obserwujemy istotny trend powstawania farm i instalacji fotowoltaicznych o znacznej mocy. Eksperci przewidują, że to obok wzrostu zainteresowania ze strony przedsiębiorstw istotny trend na przyszłe lata.
11.01.2024

Branża wiatrowa proponuje 10 kroków dla budowy silnego przemysłu w Polsce

Branża energetyki wiatrowej proponuje 10 kroków do budowy w Polsce silnego przemysłu, pracującego na jej rzecz. Przedstawione w środę na konferencji prasowej postulaty zakładają m.in. aktualizację celów, wsparcie dla lokalnych producentów, szkolenie kadr.
11.01.2024

Deloitte: do 2050 r. straty wynikające ze spadku bioróżnorodności mogą sięgnąć 10 bln dolarów

Do 2050 r. globalne straty wynikające ze spadku bioróżnorodności mogą sięgnąć 10 bln dolarów, co odpowiada rocznym PKB Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii - wskazała w raporcie firma doradcza Deloitte.
10.01.2024

Utrata różnorodności biologicznej zwiększa zagrożenie ludzi dot. nowych chorób

Utrata różnorodności biologicznej przyczynia się do przenoszenia patogenów ze zwierząt na ludzi, czyli powstawania tzw. chorób odzwierzęcych. Określenie skali tego zjawiska jest celem międzynarodowego zespołu badaczy.
07.01.2024

PORR montuje 340 tonowy ekologiczny kocioł do rzeszowskiej elektrociepłowni

W rzeszowskiej elektrociepłowni montowany jest ogromny bo ważący aż 340 ton ekologiczny kocioł. Jest on główną częścią inwestycji związanej z budową II linii technologicznej w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), której głównym wykonawcą jest firma PORR działająca w konsorcjum z Termomeccanica Ecologia na zlecenie PGE Energia Ciepła S.A.
04.01.2024

Jak na ekosystem morski wpływa mikroplastik? Raport SodaStream

Jest w glebie, morzu, deszczu, żywności, wodzie pitnej, a nawet ludzkim krwiobiegu. Mowa o mikroplastiku, czyli maleńkich elementach tworzyw sztucznych. Naukowcy od kilku lat biorą je pod lupę, aby zbadać wpływ mikrocząsteczek na zdrowie człowieka i stan środowiska. Czy ich wnioski dają powody do obaw?
29.12.2023

Już pod koniec XIX w. próbowano wprowadzić w Warszawie samochody elektryczne

Pod koniec XIX w. próbowano uruchomić w Warszawie transport publiczny z wykorzystaniem samochodów elektrycznych. Zniweczyła to decyzja władz miasta.
29.12.2023

Morski świat oczami foki. O Bałtyku, klimacie i helskim fokarium

Szacuje się, że w Morzu Bałtyckim żyje obecnie ponad 50 000 osobników foki szarej. To ok. 50% naturalnego stanu sprzed 100 lat. Mimo że populacja tego gatunku wykazuje trend wzrostowy, stan ochrony według przyjętych wskaźników nie jest uznawany za właściwy. W celu zabezpieczenia zagrożonych gatunków powstają różne instytucje zajmujące się ochroną ssaków morskich, takie jak Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii w Helu, którą ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić.
22.12.2023

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zapewniła dotacje na 2024 r. dla gmin dot. zamówienia doradztwa ws. budowy spalarni

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wesprze w 2024 r. 20 gmin członkowskich przy zamówieniu usługi doradztwa ws. planowanej inwestycji w spalarnie odpadów. Łączna kwota dotacji dla gmin, które mają utworzyć grupę zakupową w tej sprawie, to ponad 2,1 mln zł.
21.12.2023

Kawasaki prezentuje pierwszy motocykl o napędzie wodorowym

Jeden z największych producentów motocykli, japońska firma Kawasaki zaprezentowała ostatnio prototyp pierwszego modelu z napędem wodorowym. Ruch ten stanowi odzwierciedlenie rosnącego trendu w świecie motoryzacji w kierunku pojazdów zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska.
20.12.2023

Strefa czystego transportu powstanie w Warszawie

Rada m.st. Warszawy poparła wprowadzenie w mieście strefy czystego transportu (SCT). To regulacja, która poprawi jakość powietrza, wpłynie pozytywnie na zdrowie mieszkanek i mieszkańców. SCT obejmie centralną część miasta, będzie dotyczyć na początku tylko osób spoza Warszawy. Przewidziano też wyłączenia dla seniorów i aut zabytkowych.
11.12.2023

W Europie ponad 200 tys. km siedlisk ryb rzecznych utraconych przez bariery

Ponad 200 tys. km siedlisk ryb rzecznych w europejskich rzekach zostało zniekształconych z powodu stawianych barier i tworzenia jezior zaporowych. Taka fragmentacja swobodnie płynącej rzeki przyczynia się do utraty różnorodności biologicznej w środowisku wodnym.
11.12.2023

Włochy. W pięciu miastach aktywiści klimatyczni wlali do rzek i kanałów zieloną substancję

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.
10.12.2023

Hitachi nagrodzona pieczęcią Terra Carta 2023 Inicjatywy na rzecz Zrównoważonych Rynków

Hitachi jest jedną z 17 globalnych firm, które otrzymały pieczęć Terra Carta 2023 Inicjatywy na rzecz Zrównoważonych Rynków (Sustainable Markets Initiative). Pieczęć Terra Carta jest przyznawana globalnym firmom, które aktywnie przewodzą w tworzeniu przyszłości przyjaznej dla klimatu i przyrody. Zwycięzcy zostali wyłonieni przez panel globalnych ekspertów zajmujących się ochroną środowiska, biznesem, polityką i filantropią.
07.12.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker

Na polskim rynku pojawiła się spółka, którą wyróżnia biznesowa dalekowzroczność w usługach dedykowanych dla sektora morskiego. Łączą potrzeby armatorów i czarterujących, pośredniczą przy poszukiwaniu statków do wykonania projektów offshorowych i nie tylko.
06.12.2023

Hołownia: Sejm zajmie się natychmiast kwestią zamrożenia cen energii i jak najszybciej tematem uwolnienia energii z wiatru

Sejm kwestią zamrożenia cen energii zajmie się natychmiast; tematem uwolnienia energii z wiatru zajmie się, być może w trybie projektu rządowego, jak najszybciej - mówił marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiadając, że te dwie kwestie zostaną najprawdopodobniej wydzielone z jednego poselskiego projektu.
05.12.2023

Wojewoda mazowiecki: "afera wiatrakowa" uderza w konkurencyjność krajowej gospodarki

Potrzebujemy taniej, polskiej energii, która zwiększy konkurencyjność naszej gospodarki, uniezależni nas od zagranicznych dostawców i zapewni niskie ceny rachunków w naszych domach. "Afera wiatrakowa" uderza we wszystkie te elementy, dlatego jest tak groźna - ocenił wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński.
05.12.2023

Nowe otwarcie energetyki wiatrowej według PSEW. 5 zasad dobrej ustawy dla wiatraków

Zdaniem PSEW atak na wiatraki i wykorzystywanie ich do walki politycznej to świadome osłabianie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Energia z wiatru dziś jest potrzebna do obniżenia rachunków za prąd i zwiększenia naszej suwerenności. Szybkie uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej jest kluczowe dla ograniczenia cen energii i to zrozumiałe, że zapisy odblokowujące energię z wiatru znalazły się w ustawie o odmrażaniu cen energii. Są w niej środki zaradcze zarówno na skutki, jak i przyczyny drastycznie wysokich cen.
05.12.2023

Komisyjne budowanie sieci energetycznych. UE sfinansuje ponad 100 projektów

UE wybrała ponad 100 projektów elektroenergetycznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania („PCI”) i ułatwiła wydawanie pozwoleń na ich budowę, w tym poprzez finansowanie – zwłaszcza w ramach Instrumentu "Łącząc Europę" (CEF) – informuje Komisja Europejska w dokumencie, który pod koniec listopada br. rozesłała do najważniejszych organów UE.
04.12.2023

Według firmy z branży recyklingu kaucja za butelki w Polsce powinna być wyższa

Zaproponowana przez resort klimatu stawka 50 gr. kaucji za butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki wydaje się za niska, bardziej odpowiednią kwotą jest 1 zł - przekonuje Anna Sapota z firmy Tomra komentując dla PAP ostatnią propozycję MKiŚ.
01.12.2023

Afera wiatrakowa. Trwa gorąca dyskusja [MATERIAŁ AKTUALIZOWANY]

Grupa posłów Polska2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii i proponuje przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku. Sytuacja ta wzbudza wiele emocji i generuje różne opinie.
30.11.2023

Premier: w Dekalogu polskich spraw m.in. walka z betonozą i rozwój biogazowni

Walka z betonozą, rozwój biogazowni, profesjonalny i opłacalny dla klientów system kaucyjny oraz rozwój fotowoltaiki na budynkach publicznych oraz ich termomodernizacja - to założenia Dekalogu polskich spraw w części dotyczącej "pięknej i czystej Polski".
24.11.2023

Naukowcy przetestowali rozwiązania dla przyszłych elektrowni termojądrowych

Fizycy z Europy, w tym - z Polski, zakończyli serię eksperymentów z użyciem deuteru i trytu w urządzeniu fuzyjnym Joint European Torus (JET) w Wielkiej Brytanii. W ramach tych prac zbadali procesy syntezy jądrowej i techniki kontroli w warunkach podobnych do tych, jakie będą panowały w przyszłych elektrowniach termojądrowych.
23.11.2023

50 gr kaucji za butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki

50 gr kaucji doliczone będzie do plastikowych butelek o pojemności do trzech litrów, butelek szklanych wielokrotnego użytku do półtora litra oraz do puszek metalowych do jednego litra - wynika z opublikowanego w środę projektu rozporządzenia resortu klimatu i środowiska.
23.11.2023

Pas i Droga: ścieżka ekologicznego rozwoju firmy Jinergy

Rok 2023 jest rokiem inicjatywy „Pasa i Drogi” oraz rokiem, w którym przypada dziesiąta rocznica założenia firmy Jinergy. Do tej pory firma dostarczyła wydajne moduły słoneczne do ponad 50 krajów na całym świecie, a dzięki platformie wymiany praktyk w ramach „Pasa i Drogi” aktywnie działa zagranicą, aby przyczyniać się do promowania rozwoju gospodarki węglowej i dostarczać zieloną energię do krajów położonych wzdłuż szlaku.
22.11.2023

Na Politechnice Wrocławskiej otwarto laboratorium elektromobilności

Na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej powstało nowe laboratorium elektromobilności. Jego uruchomienie było możliwe dzięki wsparciu firmy LG Energy Solution Wrocław, która przekazała na ten cel ponad 600 tys. zł.
21.11.2023

Sukces partnerstwa publiczno-prywatnego. PreZero świętuje 10 lat ITPOK w Poznaniu

Minęło już 10 lat od zawarcia pomiędzy Miastem Poznań a spółką PreZero Zielona Energia śmiałej umowy partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), w ramach której w mieście powstała nowoczesna Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK). Podczas jubileuszowej konferencji przedstawiano rolę zakładu w systemie gospodarowania odpadami oraz strategię skutecznej współpracy z samorządem.
20.11.2023

„Pokochaj swoje rzeczy na dłużej” – Wola Park rusza z kampanią na Black Friday

Black Friday, zazwyczaj święto konsumpcjonizmu, w warszawskim Wola Parku będzie okazją do celebracji drugiego życia ubrań i przedmiotów. W sobotę, 18 listopada, ruszyła 4. edycja kampanii „Pokochaj swoje rzeczy na dłużej”, której celem jest promowanie ekonomii cyrkularnej. Przez 2 tygodnie na terenie centrum oraz zlokalizowanego w Wola Parku Współdzielnika, odbędzie się seria wydarzeń: pokaz mody z drugiej ręki, bezpłatne warsztaty upcyklingowe i wyprzedaż garażowa.
19.11.2023

Rzecznik ITS: strefy czystego transportu są potrzebne, ale ich wprowadzenie może generować niepożądane zjawiska

Strefy czystego transportu są popularne w całej Europie, dlatego powinniśmy oswajać się z myślą, że zawitają także do polskich miast. Musimy mieć także świadomość, że ich implementacja może generować pewne negatywne zjawiska - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński.
17.11.2023

Przyszłość polskiego sektora elektroniki to elektromobilność i półprzewodniki

Według rynkowych analiz polski sektor elektroniczny rośnie w tempie 4 proc. rocznie, czemu sprzyja dynamiczna transformacja cyfrowa wielu gałęzi przemysłu czy korzystne zmiany legislacyjne. Obszarami szczególnie perspektywicznymi dla dalszych wzrostów branży elektronicznej w Polsce jest elektromobilność oraz produkcja półprzewodników.
16.11.2023

Wśród laureatów RegioStars - projekt dot. niskoemisyjnej mobilności z udziałem Krakowa

Międzynarodowy projekt dotyczący niskoemisyjnej mobilności z udziałem m.in. Krakowa został w czwartek zwycięzcą jednej z kategorii konkursu RegioStars. Konkurs ten co roku wyróżnia najbardziej inspirujące i innowacyjne projekty współfinansowane z unijnych funduszy spójności.
16.11.2023

Czy Polsce 2050 przypadnie resort klimatu?

Z dużym prawdopodobieństwem tak, od początku o ten resort zabiegamy - powiedziała w czwartek w Polsat News posłanka Polski 2050 Paulina Henning-Kloska, pytana czy klimat i środowisko to resort, który przypadnie właśnie Polsce 2050.
16.11.2023

W branży offshore potrzebni pracownicy

Vestas i Windar, czyli dwie fabryki, które powstają w Szczecinie będą potrzebować przynajmniej kilkuset pracowników w sektorze offshore. Nie możemy jednak zapominać także o działających już mniejszych firmach oraz potencjalnych inwestorach, którzy aktywnie interesują się Pomorzem Zachodnim, jako potencjalnym zagłębiem offshore w Polsce.
13.11.2023

OPEC GRUDZIĄDZ konsekwentnie inwestuje w technologie redukujące zużycie węgla i poprawiające jakość powietrza

Zrównoważony rozwój miasta powinien godzić komfort życia mieszkańców oraz funkcjonowanie lokalnej gospodarki bez nadmiernego eksploatowania środowiska naturalnego. Każdy chce mieszkać w czystym mieście, ogrzewanym ekologicznym ciepłem, gdzie zimą bez obaw o smog można wychodzić na spacer. OPEC GRUDZIĄDZ stale zmniejsza zużycie węgla.
11.11.2023

Umowa koalicyjna: przeznaczymy całość wpływów z ETS na inwestycje w transformację energetyczną

Przyspieszymy zieloną transformację energetyczną poprzez stworzenie stabilnego prawa oraz budowę systemów wspomagania finansowego i technologicznego. Przeznaczymy całość wpływów z ETS na inwestycje w transformację energetyczną - wynika z opublikowanej w piątek umowy koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy.
10.11.2023

Naukowcy z Wrocławia badają mechanizm wytwarzania toksycznych substancji przez rośliny

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu badają mechanizm wytwarzania toksycznych substancji przez rośliny. Wyniki mają ewentualnie posłużyć do wytworzenia leków. Projekt badawczy jest realizowany z niemieckim uniwersytetem w Berlinie.
09.11.2023

Regulacje prawne UE dotyczące procedur ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ)

Procedura ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ) wprowadzona została do systemu prawnego UE w 1985 roku. Zgodnie z tą procedurą duże projekty budowlane i/lub rozwoje, muszą przed rozpoczęciem realizacji zostać ocenione pod kątem wpływu, jaki mogą wywierać na środowisko, zarówno przyrodnicze, jak i na zdrowie i życie ludzi.
09.11.2023

Z powodu smogu władze Delhi w Indiach będą wpuszczać do miasta połowę aut

Z powodu smogu władze liczącego ponad 20 milionów mieszkańców indyjskiego Delhi postanowiły w poniedziałek wprowadzić kolejne ograniczenia. W dni parzyste do miast będą mogły wjeżdżać tylko auta o parzystych numerach rejestracyjnych, do domów zostali odesłani również uczniowie liceów.
07.11.2023

ESG w budownictwie – to nie koszt, tylko dźwignia rentowności firmy. Komentarz dr inż. Ewy Kosmali - Global Sustainability Director w Grupie Selena

Środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny (ESG) mają znaczący wpływ na prowadzenie biznesu i stają się coraz bardziej namacalne. Mają też istotne znaczenie w sektorze budownictwa. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej budownictwo odpowiada za 40 proc. globalnych (bezpośrednich i pośrednich) emisji CO2. Dlatego tak ważne jest ograniczenie emisyjności budownictwa.
06.11.2023

Budynki będą coraz bardziej przyjazne środowisku. Wywiad z ekspertem

Choć na place budów trafiają najnowsze wynalazki, jak rozszerzona rzeczywistość, powstają układające cegły roboty czy budowlane drukarki, wiele wykorzystywanych technik powstało w starożytnym Rzymie. Postęp nie zawsze jest widoczny na pierwszy rzut oka - mówi w rozmowie z PAP dr hab. inż. Szymon Firląg z Politechniki Warszawskiej.
28.10.2023

Transformacja ciepłownictwa w Grupie PGE staje się faktem

Grupa PGE konsekwentnie od 2018 roku prowadzi proces modernizacji elektrociepłowni w największych miastach Polski. Efektem tego jest oddanie przez PGE do użytku nowoczesnych niskoemisyjnych źródeł kogeneracyjnych w Kielcach, Bydgoszczy i Zgierzu. Do końca 2023 roku zakończą się inwestycje w źródła gazowe w Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie i Wrocławiu, a na początku 2024 r. w Lublinie i Siechnicach. Wszystkie te projekty w istotny sposób zwiększą komfort i bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców oraz znacząco wpłyną na zmnie
26.10.2023

Hitachi Energy zwiększa zdolności produkcyjne, aby sprostać zapotrzebowaniu na transformację energetyczną

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, dążący do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich, ogłosiła we wtorek, 24 października 2023 r., że na całym świecie umożliwiła integrację z systemem elektroenergetycznym łączy wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) o mocy ponad 150 gigawatów (GW) - co wystarczyłoby do zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania na moc w Japonii.
24.10.2023

Śląskie. Projekty służące transformacji energetycznej pomogą utrzymać kilkaset miejsc pracy

Kilkaset miejsc pracy ma być utrzymanych lub stworzonych w wyniku realizacji ośmiu przedsięwzięć wpisujących się w transformację energetyczną woj. śląskiego. Warte łącznie blisko 400 mln zł inwestycje otrzymają prawie 126 mln zł unijnego dofinansowania - poinformował w piątek Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego.
21.10.2023

Włoskie władze: Unijne terminy przystosowania budynków mieszkalnych do zeroemisyjności są niemożliwe do osiągnięcia

Mamy ponad 21 mln domów z najniższymi certyfikatami energetycznymi; europejski cel, jakim jest uczynienie istniejących budynków zeroemisyjnymi do roku 2050, nie jest możliwy do osiągnięcia we Włoszech – oznajmił włoski minister środowiska Gilberto Pichetto Fratin.
18.10.2023

Do rozwoju nowych technologii niezbędny jest stabilny dostęp do surowców krytycznych

Komisja Europejska określiła 34 surowce jako „krytyczne” ze względu na ich duże znaczenie gospodarcze, ale też duże ryzyko dla bezpieczeństwa dostaw. Większość z nich jest bowiem sprowadzana z dalekiej zagranicy, głównie z Chin, ale też Kazachstanu, Brazylii, RPA czy Demokratycznej Republiki Konga. Aby zmniejszyć zależność od poszczególnych dostawców, KE chce, by z jednego państwa nie pochodziło więcej niż 65 proc. rocznego unijnego zużycia każdego z surowców strategicznych.
16.10.2023

Zrównoważony rozwój, a technologie: jak używane może zastąpić nowe

Ewolucja sposobu, w jaki żyjemy i pracujemy, była historycznie kształtowana przez rozwój technologiczny oraz zmieniające się potrzeby i pragnienia kolejnych pokoleń. W 2023 roku te czynniki związały się ze sobą silniej niż kiedykolwiek. Technologia służy pokoleniu Z i millenialsom do przeprojektowania gospodarki tak, by działała w zgodzie z ich wartościami, a jedną z najważniejszych jest zrównoważony rozwój.
13.10.2023

Port Czystej Energii organizuje Dzień Otwarty

W sobotę 7 października mieszkanki i mieszkańcy Gdańska będą mogli zwiedzić Port Czystej Energii – nową miejską elektrociepłownię, która zagospodaruje odpady nienadające się do recyklingu i wytworzy z nich energię elektryczną i ciepło. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć tę instalację jeszcze podczas budowy.
04.10.2023

Praca zdalna znacząco zmniejsza ślad węglowy

Pracownicy zdalni mogą zostawiać aż o 54 proc. mniejszy ślad węglowy niż osoby pracujące stacjonarnie, jednak tylko przy spełnieniu pewnych warunków - informuje „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
03.10.2023

Forum Gospodarki Morskiej startuje 13 października w Gdyni

Przed nami Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni, czyli największe wydarzenie w kraju skupiające specjalistów branży morskiej. To tutaj omawiane będą bieżące zagadnienia związane z rozwojem sektora morskiego. W jaki sposób branża radzi sobie z wyzwaniami i jakie są optymalne kierunki dla jej rozwoju? To kwestie jakie poruszone zostaną w ramach pięciu bloków tematycznych wydarzenia.
29.09.2023

Startuje Zielone Forum Torunia

Władze Torunia ogłosiły w poniedziałek, że rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia. Społecznicy z organizacji pozarządowych zrzeszeni w koalicji "Wpływamy na Toruń" mówią, że to "przedwyborcze działania pozorne". "Nikt w te bajki już nie wierzy" - dodają o polityce magistratu ws. zieleni.
26.09.2023

Badania pokazują jak lasy i zieleń pozytywnie wpływają na samopoczucie ludzi

Wciąż dla wielu badaczy "kąpiele leśne” są pewną "nowinką”, której nie można przypisać poważnego, naukowego pierwiastka - zwraca uwagę dr hab. Emilia Janeczko z Instytutu Nauk Leśnych SGGW; tymczasem na świecie pojawiają się kolejne doniesienia o pozytywnym wpływie lasu na człowieka.
22.09.2023

Chińskie pojazdy elektryczne podbijają Europę. 15 procent rynku już za dwa lata

Według KPMG, chińscy producenci powinni zdobyć około 15 procent z europejskiego rynku pojazdów elektrycznych do 2025 roku. Taka sytuacja budzi niepokój Komisji Europejskiej, która wszczyna dochodzenie antydumpingowe względem Chin.
21.09.2023

Choroba dzików uniemożliwia wejście do lasów na terenie powiatu polickiego

W związku z rozprzestrzenianiem się u dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) wprowadzony został zakaz wstępu do lasów na terenie powiatu polickiego – informuje na stronie internetowej Nadleśnictwo Trzebież. Zakaz obowiązuje do odwołania.
20.09.2023

Straż Graniczna kupuje 14 motocykli z napędem elektrycznym

Straż Graniczna po raz pierwszy kupuje motocykle z napędem elektrycznym. Podpisaliśmy umowę na dostawę 14 motocykli - poinformowała PAP rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Dodała, że nowe jednoślady oprócz tego, że są ekologiczne i nie emitują spalin, to są ciche, dzięki czemu dają funkcjonariuszom możliwość prowadzenia cichej obserwacji, a dzięki temu skutecznej reakcji.
18.09.2023

Polska Spółka Gazownictwa dzięki współpracy z GRDF stanie się dystrybutorem biometanu

Dekarbonizacja sektora gazowego w Europie oznacza całkowite wyłączenie gazu ziemnego z sieci dystrybucyjnej do 2050 r. Dostosowanie sieci do transportu biogazu, biometanu i wodoru oraz ich mieszanek z gazem ziemnym wymaga regulacji, ogromnych inwestycji, a także ustalenia taryf przesyłowych - mówią eksperci i podają przykłady z europejskiego rynku.
14.09.2023

Średnie miasta mogą ubiegać się o fundusze na rozwój zrównoważonej mobilności

Od 12 września br. średnie miasta borykające się z trudnościami społeczno-gospodarczymi mogą ubiegać się o fundusze na rozwój zrównoważonej mobilności - poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Resort dodał, że w puli jest 440 mln zł. Wnioski można składać do 12 grudnia br.
13.09.2023

SCE 2023 przedstawia chińskie innowacje w obszarze inteligentnych połączonych pojazdów napędzanych nowymi źródłami energii

Targi 2023 Smart China Expo (SCE 2023) odbywają się w dniach 4-6 września w ośrodku wystawienniczym Chonquing International Expo Center, a tematyka tegorocznej edycji obejmuje inteligentne połączone pojazdy napędzane nowymi źródłami energii i cyfrowe Chiny, zgodnie z informacjami przekazanymi podczas zorganizowanej niedawno konferencji prasowej.
05.09.2023

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).
05.09.2023

Sąd zawiesił postępowanie ws. decyzji środowiskowej GDOŚ dot. kopalni Turów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zawiesił w czwartek postępowanie ws. decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dot. wydobycia węgla w kopalni Turów. Powodem tego jest brak prawomocnego zakończenia toczącego się równolegle postępowania przed GDOŚ z wniosku PGE GiEK o zmianę zaskarżonej decyzji środowiskowej.
31.08.2023

Z. Hoffmann: wrześniowe manewry na Białorusi z udziałem Rosji odbędą się m.in. na terenie elektrowni atomowej w Ostrowcu

Manewry na Białorusi z udziałem Rosji, które rozpoczną się 1 września, obejmą m.in. działania na terenie elektrowni atomowej w Ostrowcu, czyli bardzo niebezpieczne przedsięwzięcie - mówił we wtorek w Studiu PAP sekretarz Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Zbigniew Hoffmann.
29.08.2023

Hitachi Energy i Google Cloud łączą wiedzę w zakresie energetyki i technologii cyfrowych, aby wspierać inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju

Hitachi Energy, globalny lider technologiczny wspierający zrównoważoną przyszłość energetyczną dla wszystkich i Google Cloud podpisały strategiczną umowę o współpracy oraz współtworzeniu produktów i usług oprogramowania w chmurze zaprojektowanych w celu wspierania światowej transformacji energetycznej. Pierwsza demonstracja wartości tej współpracy, Velocity Suite Power Prices firmy Hitachi Energy, jest już dostępna w Google Cloud Marketplace.
24.08.2023

OZE w blokach – lokalne działania krokiem do transformacji energetycznej Polski

Polscy inżynierowie zaprojektowali proces termomodernizacji starych budynków wielorodzinnych i bloków, dzięki któremu rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę spadną. Jednak, aby specjaliści mogli wprowadzać zmiany technologiczne, kluczowe są decyzje podjęte lokalnie. Istotny jest tu głos świadomych problemów środowiskowych członków spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot i mieszkańców.
23.08.2023

Odpowiedzialna i zrównoważona środowiskowo technologia cyfrowa. Czy Green IT to przyszłość?

Powszechny i swobodny dostęp do sieci zmienił sposób, w jaki pracujemy, a nawet odpoczywamy. Cyfryzacja rozwinęła się do takiego stopnia, że mało kto myślał o wpływie tego procesu na środowisko. A jest on niemały. Jak większa świadomość ekologiczna wpłynie na firmy technologiczne? Czy kodowanie może być zielone?
22.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

I Konferencja Naukowa Energetyki Rozproszonej (KNER’2023) – nauka dla gospodarki

26 września 2023 r. w Krakowie odbędzie się I Konferencja Naukowa Energetyki Rozproszonej KNER’2023 – organizowana przez osiem wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej. W toku obrad naukowej refleksji zostaną poddane najważniejsze aspekty transformacji energetycznej. Konferencja wraz z odbywającym się dzień wcześniej VI Forum Energetyki Rozproszonej tworzą I Kongres Energetyki Rozproszonej – miejsce merytorycznej debaty na temat wyzwań energetycznych kraju.
18.08.2023

Temperatura w lipcu 2023 była najwyższa z dotychczas zanotowanych

Organizacja Copernicus po przeanalizowaniu danych potwierdziła wcześniejsze informacje, że średnia globalna temperatura powietrza w lipcu 2023 była najwyższa z dotychczas zanotowanych - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
14.08.2023

Jak dać drugie życie bateriom samochodów elektrycznych?

Kilka miesięcy temu Komisja Europejska wydała tzw. rozporządzenie bateryjne. To dokument, który nie tylko wpłynie na sposób produkcji akumulatorów i kontrolę zanieczyszczeń wytwarzanych w tym procesie, ale ma sprawić, że ich ślad węglowy będzie coraz mniejszy.
11.08.2023

Klimatolog: osiągamy już temperatury, powyżej których człowiek nie może żyć

35 st. C. to najwyższa temperatura tzw. „mokrego termometru”, przy jakiej organizm ludzki może - choć już z dużym wysiłkiem, funkcjonować; przy wyższych nie może się już schładzać przez pocenie. To, co obserwujemy ostatnio np. na południu Europy, zaczyna przekraczać nasze fizyczne możliwości przetrwania - ostrzega fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski.
06.08.2023

Klimatolog: tylko zmiany systemowe uratują nas przed katastrofą

Osobiste postawy wobec zmian klimatycznych i prywatne działania podejmowane w związku z nimi świadczą o świadomości danej osoby i gotowości do zmian na większą skalę, jednak same wiele nie zmienią. Potrzebne są regulacje i zasadnicze zmiany na wyższym szczeblu. Bez zmian systemowych nie przetrwamy - uważa klimatolog prof. Szymon Malinowski.
04.08.2023

Ekspert: kosić trawę, ale rzadziej

Kosić rzadziej - to najprostsza odpowiedź na pytanie, czy miejskie trawniki powinno się kosić, czy też nie. Za koszeniem przemawiają nieobiektywne względy estetyczne, za niekoszeniem - wszystko inne - mówi w rozmowie z PAP prof. Stanisław Czachorowski z UWM.
31.07.2023

Magazyny energii - klucz do zintegrowania odnawialnych źródeł energii z siecią elektroenergetyczną [WYWIAD]

Transformacja energetyczna to również dynamiczna zmiana w sposobie funkcjonowania systemu energetycznego, napędzana głównie przez rosnące znaczenie rozproszonego wytwarzania energii, w tym w niestabilnych źródłach odnawialnych, takich jak instalacje fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe - które są uzależnione od warunków pogodowych, co powoduje, że produkcja energii nie zawsze pokrywa zapotrzebowanie. Tym samym, nie jesteśmy w stanie wykorzystać ich pełnego potencjału, a nadwyżki energii mogą być marnotrawione.
26.07.2023

"Zielono mi". Zrównoważona strategia Portu Gdańsk dla środowiska i społeczności lokalnej

Port Gdańsk od lat dąży do zrównoważonego rozwoju, angażując się w działania na rzecz ochrony środowiska. Jednym z przejawów tej strategii jest realizowana przez port inicjatywa "Zielono mi". Program ma na celu nasadzenie drzew w Gdańsku, przyczyniając się do stworzenia bardziej ekologicznego i przyjaznego środowiska dla lokalnej społeczności.
24.07.2023

Sescom wprowadził Protokół Elektroniczny SES dla serwisantów

Deweloperzy Sescom stworzyli autorskie rozwiązanie znacznie ułatwiające pracę serwisu. Ujednolicenie dokumentacji, automatyzacja procesów i redukcja obiegu papieru to tylko niektóre zalety nowej aplikacji. Już widać pierwsze obiecujące efekty jej wdrożenia.
21.07.2023

Czysta rzeka po polsku

Stan ekologiczny wód powierzchniowych w Polsce według Raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska opublikowanego w 2022 roku nie napawa optymizmem. Ponad 94% wód (badanych jako „jednostkowe części wód powierzchniowych”) nie osiągnęło dobrego stanu ekologicznego wymaganego Ramową Dyrektywą Wodną. W przypadku badań stanu chemicznego tylko 12% wykazało stan dobry. Należy podkreślić, że w tego typu badaniach, przekroczenie stężeń jednego z wymaganych wskaźników determinuje klasyfikację, nie mniej prezentowane dane pokazują zły
21.07.2023

Podstawą do zwiększania efektywności energetycznej są dane. Ekspert wyjaśnia, jak je analizować z korzyścią dla biznesu

Efektywność energetyczna to cel, do którego dąży dziś większość firm. Z przyczyn ekonomicznych, ekologicznych czy w końcu ze względu na uregulowania prawne. Nie każdy przedsiębiorca potrafi jednak odnaleźć się w gąszczu branżowych pojęć, które są kluczowe dla tego zagadnienia. Ich sens sprowadza się do elementu najważniejszego, jeśli chodzi o zwiększanie energetycznej efektywności – danych oraz ich właściwej analizy. Jak właściwie rozumieć wdrażanie polityki efektywnościowej oraz pojęcia takie jak: Business Intelligence, telemetr
16.07.2023

MFIPR: Zrównoważona mobilność miejska w Polsce Wschodniej. Rusza nabór wniosków (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje: Rozwijamy zrównoważoną mobilność miejską w Polsce Wschodniej. Startuje nabór projektów do dofinansowania. Wsparcie pozwoli na realizację inwestycji w miastach i w ich bezpośrednim otoczeniu, co umożliwi mieszkańcom wygodne i przyjazne środowisku przemieszczanie się.
11.07.2023

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy w celu zwiększenia oszczędności energii w UE

Parlament Europejski zatwierdził we wtorek plany, uzgodnione wcześniej z krajami członkowskimi, które wyznaczają nowe cele w zakresie oszczędności energii w perspektywie do 2030 r. w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Do tego czasu państwa członkowskie będą musiały wspólnie zapewnić zmniejszenie zużycia energii o co najmniej 11,7 proc. na poziomie UE.
11.07.2023

Transformacja energetyczna jako główny priorytet w sektorze odnawialnych źródeł energii. Sympozjum towarzyszyło uroczyste otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego

Branża energetyczna boryka się z licznymi problemami, spowodowanymi między innymi wojną na Ukrainie, inflacją, wysokimi cenami energii czy zwiększonym zużyciem energii elektrycznej, zarówno przez gospodarstwa domowe, rolne, przedsiębiorstwa oraz instytucje publiczne. Expom Eco-Energy wychodząc naprzeciw tym problemom, permanentnie doskonali oferowane klientom rozwiązania z branży OZE, ale również odpowiedzialnie angażuje się w przyszły kształt sektora odnawialnych źródeł energii.
08.07.2023

Zieloni chcą aby butelki po "małpkach" zostały objęte systemem kaucyjnym

Zieloni uważają, że butelki po tzw. małpkach powinny zostać objęte systemem kaucyjnym i zapowiadają, że zgłoszą odpowiednią poprawkę do ustawy o gospodarce opakowaniami - zapowiedzieli na czwartkowej konferencji w Sejmie Urszula Zielińska, Klaudia Jachira i Przemysław Słowik.
06.07.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: firmy powinny być gotowe na ograniczenie poboru energii, oraz na zwiększone zużycie, gdy będzie jej nadmiar w sieci

Myślimy o przedefiniowaniu mechanizmu DSR, by nie polegał tylko na gotowości do ograniczenia poboru energii przez firmy, ale także na zwiększenie jej zużycia, gdy będziemy mieli w sieci jej nadmiar - poinformowała PAP Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
30.06.2023

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w inteligentne sieci energetyczne

Wystartował nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w inteligentne sieci energetyczne - podało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Budżet konkursu to 150 mln zł.
29.06.2023

Schneider Electric prezentuje pierwszy w branży darmowy kalkulator, który pozwala oszacować pełny ślad środowiskowy centrów danych

Narzędzie o nazwie Lifecycle CO2e TradeOff Tool od Schneider Electric pomaga obliczyć całkowity ślad węglowy (zakres 1, 2 i 3) dla wszystkich emisji w całym łańcuchu wartości, w tym emisji pośrednich.
27.06.2023

Cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej - nowe wyzwania, znane problemy

Ostatnie dwa lata postawiły bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej (IK) na podium dyskusji publicznej. Mówiąc o IK w uproszczeniu mamy na myśli całość zasobów i systemów, stanowiących podstawę funkcjonowania społeczeństw i gospodarek. Dotychczas do tej kategorii zaliczano poszczególne branże: energetykę, transport, finanse, telekomunikację, wodociągi, szpitale, placówki ochrony zdrowia, itp. Gospodarczy efekt motyla i wiele przykładów konsekwencji przerwanych łańcuchów dostaw, rosnąca złożoność systemów społeczno-gospodarczyc
27.06.2023

Firmy lotnicze, technologiczne i sektor energetyczny interesują się Polską

Kanadyjskie branże lotnicza i technologiczna są zainteresowane współpracą z Polską. Możliwościom współpracy przygląda się też sektor energetyczny i motoryzacyjny.
26.06.2023

3 Seas Hydrogen Council: Czas, by wodorowa Europa usłyszała głos naszego regionu

Dekarbonizacja systemów ciepłowniczych, certyfikacja wodoru, wypracowanie jednolitego stanowiska w zakresie regulacji UE, wybór transgranicznych projektów wodorowych – to priorytetowe działania 3 Seas Hydrogen Council, pierwszej w Europie platformy zrzeszającej kraje Europy Środkowo-Wschodniej.
26.06.2023

Polska może być liderem w wydobywaniu minerałów na Księżycu

Wydobywanie minerałów na Księżycu to obszar, w którym Polska może się wybić na pozycję lidera w wyścigu o eksplorację Księżyca - powiedział PAP dr Jakub Ciążela z Instytutu Nauk Geologicznych PAN. Jego zespół stworzył przyrząd, który wskaże, gdzie dokładnie na Księżycu znajdują się surowce metaliczne i energetyczne.
23.06.2023

Rośnie zapotrzebowanie na programistów od energooszczędnych kodów i aplikacji. Branża IT chce ograniczyć swój ślad węglowy

Branża IT, która generuje kilka procent globalnych emisji gazów cieplarnianych, przykłada coraz większą wagę do efektywności energetycznej. – Chmura obliczeniowa jest tego bardzo dobrym przykładem: jej rozwój jest kluczowy, aby firmy mogły zarządzać swoimi danymi efektywniej i bardziej optymalnie z punktu widzenia ESG – mówi Sławomir Soszyński, wiceprezes ING Banku Śląskiego. Jak wskazuje, jednym z wiodących trendów staje się green coding, czyli podejście do programowania skupiające się na tworzeniu aplikacji i systemów informaty
23.06.2023

Grupa Żabka uruchamia w Radzyminie pod Warszawą zielone, zautomatyzowane centrum logistyczne

Grupa Żabka uruchomiła w Radzyminie pod Warszawą nowoczesne, zautomatyzowane centrum logistyczne, które może zaopatrywać ok. 3,5 tys. sklepów. To największy i najbardziej zaawansowany technologicznie obiekt w infrastrukturze logistycznej Grupy.
22.06.2023

Polsce pilnie potrzeba Straży Przybrzeżnej

W dzisiejszym artykule autorzy poruszą oraz przybliżą temat możliwości powołania do życia nowej formacji, która miałaby za zadanie ochronę oraz zapewnienie przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polskich obszarach morskich. Temat ten staje się jak najbardziej aktualny i palący, biorąc pod uwagę dość ambitne plany dotyczące morskiej energetyki wiatrowej, jak również już istniejącej, na polskich obszarach morskich, infrastrukturze krytycznej.
18.06.2023

Jest zgoda na płoszenie wilków, które krążą wokół osiedli i domów w gminie Ustrzyki Dolne

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydała zgodę na płoszenie wilków, które podchodzą blisko domów i osiedli mieszkaniowych w gminie Ustrzyki Dolne. Można odpalać race, petardy i korzystać z broni hukowej.
17.06.2023

Badanie: z uwagi na wymogi ekologiczne w ciągu 5 lat w branży budowlanej pojawią się nowe stanowiska

W związku z wymogami ekologicznymi w kontekście budownictwa w ciągu najbliższych 5 lat pojawią się w branży nowe stanowiska, m.in specjalista ds. wykorzystania ekologicznych materiałów i technologii czy inspektor ds. ochrony środowiska – wynika z badania Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego
15.06.2023

Zieloni przestrzegają przed powtórką katastrofy ekologicznej na Odrze

Zeszłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć, bo cały czas trwa zrzut solanek pokopalnianych, powodując ogromne zasolenie wody - mówiły na środowej konferencji w Sejmie posłanki klubu KO Klaudia Jachira i Małgorzata Tracz (Zieloni).
14.06.2023

KAPE proponuje podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne od A do G

Krajowa Agencja Poszanowania Energii zaprezentowała swoje propozycje podziału budynków mieszkalnych na klasy energetyczne, od A do G, zgodnie z wymogami projektu dyrektywy EPBD. Resort rozwoju planuje wprowadzić podział na klasy razem z wejściem w życie dyrektywy.
13.06.2023

MKiŚ: do 30 czerwca prekonsultacje aktualizacji m.in. PEP2040

Do 30 czerwca potrwają prekonsultacje aktualizacji Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 (KPEiK) oraz Polityki energetycznej Polski do 2040 roku (PEP2040) - poinformował w poniedziałek resort klimatu i środowiska.
13.06.2023

Dzięki roślinom w kanałach rolniczych do rzek trafia mniej pozostałości z nawozów

Roślinność działa jak naturalny filtr dla osadów i zanieczyszczeń, wspomagając samooczyszczanie się wody. Naukowczyni z IGF PAN zwraca uwagę, że w kanałach rolniczych ma to szczególne znaczenie, ponieważ rośliny zatrzymują pozostałości nawozów i środków ochrony roślin.
12.06.2023

10. Międzynarodowy Kongres Morski 27-28 czerwca 2023

W programie tegorocznego Kongresu będą poruszane bardzo ważkie tematy dla tej gałęzi gospodarki: m.in. kwestie rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabraknie dyskusji o przemyśle stoczniowym, offshore, śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych stanowiących integralną część europejskich korytarzy transportowych.
12.06.2023

Kochman z PFR: polska branża automotitve na plusie mimo wzrostu importu aut elektrycznych

Polska branża automotive znajduje się na plusie w handlu zagranicznym – powiedział PAP analityk Polskiego Funduszu Rozwoju Andrzej Kochman. Przyznał jednak, że rośnie import do naszego kraju aut elektrycznych.
09.06.2023

Radykalni aktywiści klimatyczni uszkodzili 35 aut w Berlinie

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.
09.06.2023

Ursula von der Leyen matką chrzestną statku napędzanego metanolem od Maersk

Przewodnicząca Komisji Europejskiej oficjalnie nada nazwę transportowcowi podczas ceremonii w Kopenhadze 14 września, gdzie statek wyruszy w swój dziewiczy rejs, a następnie uda się na swoją regularną trasę operacyjną na Morzu Bałtyckim. 172-metrowa jednostka pływająca pod duńską banderą ma się stać kamieniem milowym w planach Maersk dotyczących osiągnięcia przez firmę zerowej emisji CO2 do 2040 roku.
08.06.2023

Prof. Strupczewski: każda elektrownia jądrowa musi mieś swój symulator [WYWIAD]

Można go porównać do symulatora samolotowego, na którym pilot wszystko, czego ma się nauczyć, może przetestować wcześniej, z tym zastrzeżeniem, że elektrownia jądrowa jest bardziej skomplikowana niż samolot, no i – w przeciwieństwie do samolotu – elektrownia ma wbudowane zabezpieczenia chroniące ją przed awarią powiedział dr inż. Andrzej Strupczewski, profesor Narodowego Centrum Badań Jądrowych, rzecznik ds. Energetyki Jądrowej NCBJ.
06.06.2023

Eksperci: zieleń miejska może łagodzić skutki zmian klimatu

Naukowcy sprawdzają, jak „zielone” mamy miasta. Wyniki prac mają posłużyć do skutecznego wykorzystania m.in. zieleni miejskiej w zmniejszaniu skutków zmian klimatu. Kształtowanie zielonej infrastruktury to jeden z pięciu tematów, które wzięli pod lupę eksperci projektu „Miasto z Klimatem”.
04.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: w drodze do bycia smart i ekologii

Drugi dzień pierwszego Kongresu Polskie Porty 2030 rozpoczął się od dyskusji na temat zielonej transformacji w portach i implementacji nowoczesnych rozwiązań.
02.06.2023

Hackathon informatyczny SOFTSWISS w Poznaniu: 3 idee, które mogą zmienić podejście do sortowania odpadów w mieście

W Poznaniu dokonano podsumowania hackathonu dla studentów i specjalistów z branży IT, który zorganizowała firma produktowo-technologiczna SOFTSWISS wraz ze Smart City Poznań. Zgodnie z zasadami spróbować swoich sił w konkursie mogli studenci uczelni technicznych i specjaliści z przygotowaniem technicznym w wieku do 30 lat.
31.05.2023

Z RIG po zieloną współpracę do Sztokholmu

Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy zaprasza przedsiębiorców z branży IT do udziału w Wydarzeniu gospodarczym w Sztokholmie w dniach 5-8.06.2023 r.
30.05.2023

Małe firmy od węgla wolą zielone inwestycje

Badanie Konfederacji Lewiatan pokazuje, że mikro i małe firmy bezpieczeństwo energetyczne Polski widzą nie w węglu, ale w dywersyfikacji dostaw i w zielonych instalacjach; jedynie niecałe 13 proc. stawiałoby dalej na węgiel - czytamy we wtorkowym wydaniu "Pulsu Biznesu" .
30.05.2023

Maersk wykorzystuje SAP BTP do przyspieszenia strategicznej transformacji

Maersk, największa na świecie firma zajmująca się transportem kontenerowym, poczyniła znaczne postępy w swojej cyfrowej transformacji, wykorzystując platformę SAP Business Technology Platform. Dzięki technologii SAP i automatyzacji procesów, firma zwiększyła wydajność operacji biznesowych i zoptymalizowała procesy.
30.05.2023

Pierwsze morskie farmy wiatrowe w Grecji zostaną zainstalowane w pięciu strefach na Morzu Egejskim

Grecja zamierza zainstalować swoje pierwsze morskie turbiny wiatrowe w pięciu obszarach na Morzu Egejskim o łącznej mocy 2,1 GW.
28.05.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.