Wynik wyszukiwania - "deweloper " - Wiadomości

Gdański biurowiec Olivia Star z zielonym finansowaniem

Olivia Star otrzymała zielony kredyt Green Loan - i to jednocześnie od trzech dotychczasowych kredytodawców - konsorcjum banków Santander Bank Polska S.A, oraz BNP Paribas Bank Polska S.A. i Bank Millennium S.A. Olivia to pierwszy w Polsce deweloper biurowy, który podał do publicznej wiadomości uzyskanie finansowania tego rodzaju.
12.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Dostawcy niższego rzędu domagają się elastyczności

Drugi dzień konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, rozpoczął się od niezwykle ważnego, a często pomijanego wątku dotyczącego tego, jak w obliczu mocno skonkretyzowanych wymogów kontraktowych swoją rolę widzą dostawcy niższego rzędu.
22.03.2024

Simply Blue Group częścią konsorcjum budującego pierwszą na świecie farmę wodorostów na morskiej farmie wiatrowej

Simply Blue Group, deweloper projektów niebieskiej gospodarki z siedzibą w Irlandii, dołączył do konsorcjum North Sea Farm 1 Project (NSF1), aby zbudować pierwszą na świecie komercyjną farmę wodorostów zlokalizowaną na morskiej farmie wiatrowej. Farma o powierzchni 10 hektarów, zlokalizowana u wybrzeży Holandii na Morzu Północnym, ma zostać uruchomiona jesienią tego roku, kiedy zostanie rozmieszczona i obsiana, a pierwsze zbiory spodziewane są wiosną 2025 r.
17.03.2024

ARP chce zaangażować PLO w proces zamawiania trzech jednostek serwisowych dla spółki z grupy Orlen

ARP pracuje nad zaangażowaniem Polskich Linii Oceanicznych w proces zamawiania trzech małych jednostek serwisowych (CTV) dla firmy z grupy Orlen oraz dewelopera morskiej farmy wiatrowej Baltic Power - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.
26.01.2024

Zielone budownictwo i transformacja energetyczna

Nieruchomości na terenie Unii Europejskiej odpowiadają aż za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych i 40 proc. zużycia energii. Jak wypadamy na tle krajów Europy Zachodniej pod względem zielonego budownictwa? Jakie zmiany - również finansowe - czekają nas na rynku nieruchomości w związku z wprowadzaniem coraz bardziej restrykcyjnych wymogów?
21.12.2023

Finlandia stawia na farmy w Zatoce Botnickiej. Robi to szybko i sprawnie

Rząd fiński udzielił pozwoleń na badania lokalizacyjne dla dwóch nowych akwenów projektowych Ilmatar Offshore, Bothnia i Bothnia West. W fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej powstaną morskie farmy wiatrowe. Ilmatar Offshore wyznaczył dwa nowe obszary odpowiednie dla wykorzystania energetyki wiatrowej w fińskiej strefie ekonomicznej. Akweny na które zainstalowane zostaną MFW Bothnia i Bothnia West i znajdują się na środku Zatoki Botnickiej, około 100 kilometrów od zachodniego wybrzeża Finlandii.
24.10.2023

Akcja edukacyjna "W trosce o wodę"

O tym, że woda stanowi fundament życia na naszej planecie wiedzą nawet dzieci – tylko czy wszyscy jesteśmy świadomi, jak chronić jej zasoby? Poziom wód gruntowych w Polsce obniża się systematycznie i jest jednym z najniższych w Europie.
11.10.2023

Kolejne budynki Skanska wyróżnione w konkursie PLGBC

Warszawski biurowiec P180 oraz budynek E poznańskiego kompleksu Nowy Rynek wśród lauratów tegorocznej edycji konkursu PLGBC Green Building Awards. Inwestycje Skanska otrzymały wyróżnienia w kategoriach „Najlepszy budynek ekologiczny certyfikowany” oraz „Najlepszy budynek ekologiczny precertyfikowany”.
09.10.2023

YIT oraz ScreenCharge uruchamiają swoją pierwszą wspólną ładowarkę dla samochodów elektrycznych

Na osiedlu Parkur Residence, przy ul. Kłobuckiej 27 w Warszawie, oddano do użytku ogólnodostępną ładowarkę dla „elektryków”. Fiński deweloper zapowiada, że takie urządzenia będą sukcesywnie instalowane we współpracy z firmą ScreenCharge na terenie wszystkich inwestycji YIT.
27.09.2023

Enea kupiła od PAD RES farmę fotowoltaiczną o mocy 35 MW zlokalizowaną w Wielkopolsce

Położona pod Koninem Farma Fotowoltaiczna Genowefa o mocy 35 MW powiększyła moce wytwórcze OZE Grupy Enea. Działająca instalacja została zakupiona od firmy PAD RES, która jest wiodącym deweloperem w sektorze czystych źródeł energii. To kolejna z ogłoszonych w ostatnich tygodniach inwestycji Enei realizujących strategię konsekwentnego zwiększania zainstalowanej mocy OZE Grupy.
26.09.2023

Maciej Babczyński objął stanowisko dyrektora ds. regulacyjnych i publicznych w OX2

Z początkiem września 2023 roku Maciej Babczyński objął funkcję dyrektora ds. regulacyjnych i publicznych w OX2. Jest w niej odpowiedzialny za działania na płaszczyźnie regulacyjnej, współpracę z administracją rządową, samorządową oraz z sektorem prywatnym.
04.09.2023

Panattoni z czwartym certyfikatem BREEAM Outstanding w Europie. Panattoni Park Konin z najwyższym wynikiem w Polsce

Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, otrzymał BREEAM Outstanding w systemie International New Construction dla Panattoni Park Konin. To już czwarta w Europie inwestycja dewelopera z najwyższą oceną w tym systemie.
02.09.2023

Strategia partnerstwa dla offshore wind. RWE w Polsce

Pilna potrzeba dekarbonizacji sektora energetycznego kieruje uwagę wszystkich na rosnącą rolę energii odnawialnej. RWE, jako doświadczony deweloper branży OZE, dostrzega olbrzymi potencjał i znaczenie polskiego rynku offshore wind dla przyszłości energetycznej kraju. Między innymi o tym mieliśmy okazje porozmawiać z Pålem Coldevinem, wiceprezesem wykonawczym RWE Offshore Wind ds. rozwoju offshore w krajach nordyckich, Polsce i krajach bałtyckich, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
21.08.2023

PAD RES zbuduje dwie nowe farmy fotowoltaiczne w północnej Polsce

PAD RES, joint venture między Griffin Capital Partners i Kajima Europe, deweloper w sektorze czystych źródeł energii, wybuduje w województwie pomorskim dwie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 117 megawatów (MW). Dwie nowe inwestycje PAD RES powstaną w województwie pomorskim, a dokładnie w okolicach Sztumu i Mikołajek Pomorskich. Łączna moc tych projektów wyniesie 117 MW, natomiast powierzchnia budowanych farm słonecznych wyniesie ok. 140 hektarów i będą one w stanie zasilić 65 000 gospodarstw domowych.
31.07.2023

Coraz więcej deweloperów oferuje zielone produkty

Coraz więcej firm deweloperskich oferuje zielone produkty. Dzięki unijnym regulacjom zrównoważonych inwestycji będzie coraz więcej.
31.07.2023

FAMUR wchodzi w rynek offshore wind

20 lipca 2023 roku Grenevia SA nabyła pakiet ok. 75% akcji w kapitale zakładowym spółki Total Wind PL. Akwizycja Total Wind PL to istotny krok w dywersyfikacji segmentu FAMUR, który w Grupie Grenevia skupia technologie, produkty i usługi dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej. Wartość transakcji wyniosła ok. 4,5 mln euro. Konsekwentne zwiększanie zaangażowana w sektorze wiatrowym pozwala rozszerzać działalność zakładów produkcyjnych Famuru, pozostając także ważnym elementem wdrażania Strategii Zrównoważonego Rozwoju.
20.07.2023

Vattenfall stopuje rozwój brytyjskiego offshorewind

Jak ujawnia deweloper w swoim okresowym raporcie, ze względów finansowych wstrzymuje rozwój projektu morskiej farmy wiatrowej Norfolk Boreas w Wielkiej Brytanii i dokona przeglądu dalszych działań dla całej strefy Norfolk o mocy 4,2 GW,
20.07.2023

Pływająca fotowoltaika nabiera tempa [WIDEO]

Akuo deweloper energii odnawialnej oraz pionier rozwiązań pływającej energii słonecznej we Francji, uruchomił swój nowy projekt w Cintegabelle, niedaleko Tuluzy w południowej Francji.
18.07.2023

Offshore: Bedrock z 25,5 miliona dolarów na rozwój AUV [WIDEO]

Amerykański deweloper Bedrock, specjalizujący się w autonomicznych pojazdach podwodnych (AUV) do badań morskich farm wiatrowych, pozyskał 25,5 miliona dolarów w rundzie finansowania serii A. Ta inwestycja przyspieszy komercjalizację technologii i umożliwi przyspieszenie pozyskiwania danych z dna morskiego dla branży morskiej energetyki wiatrowej.
15.07.2023

Dwadzieścia pięć tysięcy gospodarstw domowych otrzyma zieloną energię z Farmy Wiatrowej Liskowo

24 czerwca 2023 roku European Energy oficjalnie otworzyła Farmę Wiatrową Liskowo, która jest już w pełni zainstalowana i przygotowuje się do kolejnych etapów komercyjnej eksploatacji. Ceremonia otwarcia farmy wiatrowej została połączona z letnim festynem gminy Rąbino, z udziałem lokalnych mieszkańców. W czasie trwania wydarzenia dzieci miały okazję samodzielnie wybudować turbinę wiatrową z klocków, a dorośli dowiedzieć się więcej, jak dokładnie działa farma wiatrowa i jakie korzyści zyskają na jej obecności.
27.06.2023

Terminal instalacyjny w Świnoujściu z unijnym dofinansowaniem

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. otrzymał 85 procent dofinansowania kosztów całkowitych projektu pn. „Budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej” z Instrumentu „Łącząc Europę” na lata 2021-2027 (CEF 2). Całkowity koszt projektu to 77,5 mln euro, kwota dofinasowania to 65,9 mln euro.
25.06.2023

RWE kontynuuje rozwój na polskim rynku OZE i poszukuje nowych możliwości nawiązania partnerstwa w sektorze offshore

Polska jest i pozostanie jednym ze strategicznych rynków rozwoju RWE w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, a także fotowoltaiki i lądowej energetyki wiatrowej. Deweloper kontynuuje rozwój projektu F.E.W. Baltic II, pierwszej morskiej farmy wiatrowej RWE u polskiego wybrzeża – prace są w toku, oddanie do użytku spodziewane jest pod koniec tej dekady, a nowy harmonogram wprowadził wiele korzystnych zmian, s spółka poszukuje dalszych możliwości rozwoju w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i jest otwarta na partnerst
13.06.2023

Sun Contracting Poland Development rozwija w Polsce fotowoltaikę szczytową o mocy 67 megawatów

Rozbudowa fotowoltaiki w naszym kraju w roku 2022, która sięgnęła 4,9 GW, pozwoliła znaleźć się Polsce w gronie krajów o największym potencjale fotowoltaicznym w Europie - to spore osiągnięcie. Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, Sun Contracting Poland Development zawitała do portu w Gdyni, gdzie będzie miała główną siedzibę. Pierwsze projekty tej spółki są już w realizacji.
09.06.2023

Operatorzy morskich elektrowni wiatrowych szukają sposobów na recykling zużytych łopat. Polscy naukowcy pracują nad nową technologią w tym obszarze [WIDEO]

Do tej pory łopaty turbin morskich elektrowni wiatrowych były utylizowane poprzez spalanie albo składowane w glebie, co nie jest ani opłacalne, ani dobre dla środowiska. Opracowanie technologii recyklingu i zmniejszenie zużycia surowców potrzebnych do ich produkcji to w tej chwili jedno z głównych wyzwań w szybko rosnącej branży offshore. Dlatego duński Ørsted – największy deweloper morskich farm wiatrowych – nawiązał właśnie współpracę z Instytutem Elektrotechniki z Sieci Badawczej Łukasiewicz. Wspólnie będą pracować nad technol
30.05.2023

Eversource rozpoczyna wycofywanie się z projektów offshore w USA, aktywa przejmuje Ørsted

Ørsted i Eversource Energy podpisały umowę, na mocy której Ørsted nabędzie 50 proc. udziałów w niezakontraktowanym obszarze dzierżawy morskich farm wiatrowych w USA, których obie firmy są obecnie właścicielami. Eversource zamierza również sprzedać swoje 50-procentowe udziały w trzech wspólnie zakontraktowanych morskich projektach wiatrowych: South Fork Wind, Revolution Wind i Sunrise Wind.
27.05.2023

RWE i Westfalen Group uruchamiają stację tankowania wodoru w Lingen

Pierwsza stacja H2 zacznie działać w 2024 roku - RWE dostarczy zielony wodór. Deweloper i Westfalen Group zamierzają zbudować około 70 stacji paliw wodorowych do 2030 roku - początkowo koncentrując się na obszarze Nadrenii Północnej-Westfalii i Dolnej Saksonii.
22.05.2023

European Energy i Vårgrønn wspólnie na rzecz bałtyckiego offshore wind

Deweloper European Energy i firma Vårgrønn, spółka joint venture Plenitude (Eni) i HitecVision, zawarły długoterminowe strategiczne partnerstwo w celu wspólnego poszukiwania możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim w obrębie Litwy, Estonii i Łotwy.
21.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania

W dzisiejszym artykule, będącym kontynuacją rozpoczętej przez Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Gospodarka Morska.pl mini serii, traktującej o rozwiązaniach legislacyjnych, związanych z Morską Energetyką Wiatrową na świecie, autorzy skupią się na rozwiązaniach przyjętych w Danii.
18.05.2023

RWE zainstaluje wieże o obniżonej emisji CO2 na morskiej farmie wiatrowej Thor, aby napędzić zrównoważony rozwój energetyki wiatrowej

RWE jako pierwszy deweloper na świecie wykorzysta GreenerTowers firmy Siemens Gamesa. GreenerTowers redukuje emisję CO2 z blach konstrukcji wieżowych o co najmniej 63 procent. Większe wykorzystanie złomu stalowego i zielonej energii elektrycznej, zmniejsza energochłonność produkcji.
24.04.2023

Duńczycy dotują produkcję zielonego wodoru... gdzie jest haczyk?

Dania ogłosiła przetarg na produkcję zielonego wodoru o wartości 1,25 mld DKK (183 mln USD), w ramach którego projekty otrzymają stałą dotację za każdą wyprodukowaną jednostkę H2 - do równowartości 2,11 USD/kg.
22.04.2023

JSC dzięki kredytowi Banku Pekao wybuduje w Polsce farmę PV o mocy 68 MW

Bank Pekao S.A. podpisał umowę kredytową na sfinansowanie 36 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 68 MW z PV Energy Projects Sp. z o.o., spółką SPV litewskiego funduszu UAB „Atsinaujinancios energetikos investicijos“, zarządzanego przez Lords Asset Management. Kredyt opiewa na kwotę 105 mln zł, a fotowoltaiczne farmy mają powstać w ośmiu województwach na północy i w centrum Polski.
07.04.2023

Islandzki projekt PtX znacząco zdekarbonizuje sektor morski

Atome Energy, poprzez swoją islandzką spółkę zależną, w której posiada 75 procent udziałów, zawarła kilka umów w celu realizacji projektu budowy zakładu produkcji zielonego amoniaku na Islandii.
05.04.2023

European Energy zamawia elektrolizer Stiesdal dla swojego projektu PtX

Duński deweloper energii odnawialnej i projektu PtX, European Energy, złożył w firmie Stiesdal zamówienie na elektrolizer dla projektu w Maade, Esbjerg.
27.03.2023

Projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 jest zagrożony? Winne rosnące koszty

Obecnie u wybrzeży Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 o wartości 8 mld funtów (9,6 mld dolarów) i mocy 3 GW. Deweloper informuje, że potrzebne jest wsparcie rządu np. w postaci ulg podatkowych, gdyż inflacja i rosnące koszty w łańcuchu dostaw utrudniają realizacje projektu.
21.03.2023

Litwa przedstawia plany przetargowe dotyczące morskiej energii wiatrowej

Litewski rząd zatwierdził wymagania dla deweloperów morskich farm wiatrowych.
16.03.2023

500 ryzyk w offshore wind to 500 szans na wdrożenie innowacji [RELACJA]

Innowacje mogą być szansą na zaangażowanie polskich podmiotów w łańcuch dostaw dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, ale też na skok technologiczny do standardów światowych. Technologia floating nie jest już postrzegana przez światową branżę jako innowacja, co ma miejsce w naszym kraju, a realne rozwiązanie. Z drugiej strony szanse są ulokowane w technologiach IT i Polska może w nich przodować, ale nie wiadomo, jak po nie sięgnąć – wynika z dyskusji branżowych poruszonych podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Finansow
09.03.2023

Local content w offshore wind rozczarowuje, ale branża nie chce być bierna [RELACJA]

Zmiana warunków ekonomicznych rozwoju morskich farm wiatrowych wpływa na budowę łańcuchów dostaw. Osiągnięcie wysokiego wskaźnika local content w polskich projektach morskich farm wiatrowych będzie trudne. Udział firm z Polski w projektach offshore wind oraz problemy z tym związane były tematem dyskutowanym przez przedstawicieli branży podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Bezpieczeństwo, Finansowanie” w Sopocie, która odbyła się 6 marca br. Patronem medialnym wydarzenia był portal GospodarkaMorska.pl.
09.03.2023

Dobry model finansowy daje bezpieczeństwo dla offshore wind [RELACJA]

Pojawiają się pytania i wątpliwości w zakresie finansowania projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Finansowanie zapewni sobie projekt, który obejmie profesjonalnie przygotowane modele i harmonogramy. Firmy ubezpieczeniowe są w pełni przygotowane do współpracy z bankami i instytucjami finansowymi, ale potrzebna jest kooperacja na linii inwestorzy- instytucje finansowe. Są środki na łańcuchy dostaw, ale polski local content może być mizerny – takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego zorganizowanego w ramach „Konferencji Offs
09.03.2023

Litwa przygotowuje się do kluczowego postępowania dla pierwszej morskiej farmy wiatrowej

Ministerstwo energetyki Litwy poinformowało, że przekazało do konsultacji publicznych projekt regulacji w sprawie lokalizacji na Morzu Bałtyckim morskiej farmy wiatrowej o mocy 700 MW. Zapisy zawierają wymagania stawiane przyszłym oferentom w postępowaniu dotyczącym pozwolenia na budowę wiatraków na Bałtyku.
08.03.2023

Zabezpieczenie udziału local content w brytyjskiej branży offshore

Zabezpieczenie udziału local content
26.02.2023

Niemcy otwierają dla offshore wind 4 nowe obszary na Morzu Północnym i Bałtyckim

Federalna Agencja ds. Sieci (BNetzA) ogłosiła rozpoczęcie postępowań dotyczących nowych obszarów dla morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym i Bałtyckim. Szacuje się, że w ten sposób powstaną farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 7 GW.
14.02.2023

PAD RES zabezpiecza 38 mln euro dla polskich projektów PV

Polski deweloper energii odnawialnej PAD RES pozyskał 38 mln euro kredytu pomostowego na wsparcie budowy 14 w pełni komercyjnych projektów fotowoltaicznych.
13.02.2023

OX2 przystępuje do współpracy w zakresie zielonego wodoru

Deweloper zamierza dostarczać gaz ze swojego parku energetycznego Möckelö do fabryki Orkla Group na Aland.
08.02.2023

Ørsted stworzy sztuczne gniazda dla ptaków na terenie morskich farm wiatrowych

Duński deweloper OZE Ørsted rozpoczął budowę sztucznych gniazd dla ptaków na terenie morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii – informują branżowe media.
06.02.2023

U wybrzeży Finlandii pojawi się morska farma wiatrowa Tyrsky

Szwedzki deweloper projektów wiatrowych OX2 poinformował, że pracuje nad projektem morskiej elektrowni wiatrowej o mocy 1400 MW. Zgodnie z planami, instalacja ma powstać na wodach Zatoki Botnickiej.
02.02.2023

Ikea "urządzi" jednen z największych szwedzkich projektów offshore

Deweloper OX2 i Ingka Group otrzymały pozwolenie na realizację projektu offshore o mocy 1,7 GW - Galatea-Galene, zlokalizowanego w rejonie Kattegattu. Projekt czeka już tylko na zatwierdzenie ostatecznego pozwolenia przez centralne organy rządowe w Sztokholmie.
30.01.2023

Czy Europa wykorzysta potencjał 70 GW z pływów?

Jak wynika z zaprezentowanego 26 stycznia 2023 roku w Lizbonie raportu - na podstawie danych z modelowania oraz wskaźników predykcyjnych wzrostu poszczególnych sektorów OZE - w tym offshoreiwnd - w perspektywie roku 2030, 2040 i 2050 energia pochodząca z pływów i fal może wzmocnić i ustabilizować europejski system elektroenergetyczny.
30.01.2023

Minesto i SEV wzmacniają partnerstwo na rzecz rozwoju energii pływów na Wyspach Owczych

Minesto, wiodący deweloper w sektorze energetyki oceanicznej, oraz SEV, farerskie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, odnowiły i rozszerzyły umowę o współpracy, w której określono role i obowiązki związane z budową energii pływów na Wyspach Owczych, w tym bieżącą produkcją energii elektrycznej w Vestmannasund i pierwszą dużą macierzą pływową w Hestfjord.
23.01.2023

Deweloper EDF złożył wnioski na 10 z 11 dostępnych lokalizacji MFW

„Odnawialne źródła energii będą stanowiły o naszej wolności, niezależności, bezpieczeństwie energetycznym. Bałtyk to dla Polski dobro narodowe, cenny klejnot i ogromny potencjał, który powinien zostać wykorzystany w sposób przemyślany jako strategiczne źródło energii” – mówi Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska w rozmowie z PAP.
20.01.2023

Drugie życie turbin wiatrowych

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, wspiera upcykling infrastruktury wytwarzającej zieloną energię. Już w piętnastu lokalizacjach dewelopera znajdują się ekologiczne meble miejskie wykonane ze zużytych turbin wiatrowych. W 2023 roku takie meble pojawią się w kolejnych stu miejscach.
19.01.2023

Orsted ze zgodą na budowę systemu magazynowania dla MFW Hornsea 3

BESS w Norfolk ma mieć moc około 200 MW i być zlokalizowany z już zaplanowaną infrastrukturą.
16.01.2023

RWE kończy budowę systemu magazynowania energii, który połączy elektrownie wodne w Niemczech

Zakończyła się instalacja pierwszego w Niemczech megabateryjnego systemu magazynowania energii. W ciągu zaledwie 14 miesięcy RWE udało się zbudować system o łącznej mocy 117 megawatów (128 megawatogodzin/MWh).
16.01.2023

Minesto oceni obszar pływów dla azjatyckiego klienta

Deweloper energetyki morskiej Minesto wykona ocenę obszaru, w którym występują prądy pływowe, pod kątem wdrożenia elektrowni pływowych Minesto Dragon. Prace mają zostać zakończone w pierwszym kwartale 2023 roku.
16.01.2023

EDPR oddaje do użytku swój pierwszy hybrydowy projekt

Farma fotowoltaiczna ustawiona obok parku wiatrowego Mosteiro jest pierwszym projektem hybrydowym EDP Renewables z zakresu połączenia pv i onshore, maksymalizującym produkcję czystej energii.
13.01.2023

Enefit Green pozyskuje 325 mln euro na inwestycje w wiatr i słońce

Enefit Green podpisał umowy z SEB i Nordic Investment Bank (NIB) o wartości 325 mln euro na finansowanie swojego bieżącego programu inwestycyjnego. Środki te zostaną przeznaczone na budowę projektów odnawialnych źródeł energii w krajach bałtyckich.
11.01.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA

W poprzednich swoich artykułach tematycznie związanych z morskimi farmami wiatrowymi na polskich obszarach morskich: ● Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim - zielonagospodarka.pl ● Polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych przepisów? - zielonagospodarka.pl ● Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa - zielonagospodarka.pl ● Nieefektywny System Bezpieczeństwa RP w odniesieniu do Morskich Farm Wiatrowych - zielonagospodarka.pl ● Ustawa o promowaniu wytwarzania ene
10.01.2023

Podatki uderzą w deweloperów - EDP podejmie działania prawne przeciwko Polsce

Polska i Rumunia wprowadziły niedawno nowe przepisy mające na celu ograniczenie przychodów spółek energetycznych w związku z wysokimi cenami.
10.01.2023

Amerykańska farma offshore wind będzie zbudowana na niemieckich fundamentach

Celem USA jest osiągnięcie 30 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku. Ten ambitny projekt będzie wymagał dużej liczby komponentów wiatrowych, których nie zapewni dopiero rozwijający się lokalny rynek.
31.12.2022

Hynfra - bateryjne magazyny energii po raz pierwszy z kontraktem w rynku mocy 

Hynfra Energy Storage (HES) wraz ze swoimi partnerami funduszem Heyka Capital Markets Group (HCMG) i deweloperem PKE Pomorze wygrali aukcję rynku mocy. Wyniki aukcji ogłosiły we wtorek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. To pierwsze tego typu kontrakty w Polsce.
22.12.2022

Skania daje zielone światło dla duńskiego projektu morskiej farmy wiatrowej

Rada administracyjna hrabstwa Skanii zarekomendowała rządowi Szwecji udzielenie zezwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej Skåne o mocy 1,5 GW. W skali roku farma mogłaby zapewnić około 7 TWh energii elektrycznej, co odpowiada połowie dzisiejszego zużycia energii elektrycznej w Skanii.
20.12.2022

Kto usunie zniszczony monopal na morzu? Vattenfall szuka wykonawcy

Na początku roku doszło do kolizji masowca Julietta D z fundamentem na terenie morskiej elektrowni wiatrowej Hollandse Kust Zuid. Uszkodzony element do tej pory pozostaje na terenie farmy wiatrowej. Deweloper poszukuje firmy, która mogłaby usunąć zniszczony monopal.
19.12.2022

Hynfra Energy Storage i Claritas uruchomią w Polsce 500 MW magazynów energii

Claritas Investments (CLARITAS), holenderski inwestor działający w obszarze transformacji energetycznej, rozpoczyna współpracę z polską firmą Hynfra Energy Storage (HES) w celu uruchomienia w Polsce 500MW magazynów energii w skali przemysłowej. Ramowa umowa o współpracy z HES to pierwsza inwestycja Claritas na polskim rynku bateryjnych magazynów energii.
15.12.2022

Eolus i Simply Blue Group chcą wspólnie rozwijać pływające farmy wiatrowe na Bałtyku

Eolus jako jednej z pierwszoplanowych deweloperów elektrowni wiatrowych w Skandynawii oraz Simply Blue Group, wiodący irlandzki deweloper morskiej energetyki wiatrowej, w ramach nowego partnerstwa będą rozwijać cztery projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Inwestorzy chcą postawić na pływające fundamenty. 
14.12.2022

Eolus i Simply Blue Group chcą wspólnie rozwijać pływające farmy wiatrowe na Bałtyku

Eolus jako jednej z pierwszoplanowych deweloperów elektrowni wiatrowych w Skandynawii oraz Simply Blue Group, wiodący irlandzki deweloper morskiej energetyki wiatrowej, w ramach nowego partnerstwa będą rozwijać cztery projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Inwestorzy chcą postawić na pływające fundamenty. 
12.12.2022

Ørsted i Skovgaard Energy łączą siły w celu stworzenia dużego obiektu PtX w zachodniej Danii

Ørsted i Skovgaard Energy duński deweloper energii odnawialnej, podpisały list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy przy realizacji obiektu Power-to-X (PtX), w jednej z najbardziej atrakcyjnych duńskich lokalizacji.
06.12.2022

Ørsted i ZE PAK podpisują list intencyjny i tworzą nowe miejsca pracy

Deweloper Ørsted i polska firma energetyczna ZE PAK SA podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia nowych miejsc pracy w związku z planowanymi inwestycjami.
02.12.2022

Energa: PV Gryf zwiększy moc do 26 MW z 20 MW

Farma fotowoltaiczna PV Gryf w Wielkopolsce dzięki zwiększonej do 26 MW z 20 MW mocy będzie mogła zasilić ok. 13 tys. gospodarstw domowych. Umożliwi to współpraca inwestora, Energi Wytwarzania, i inżyniera kontraktu, Energi Green Development - podała w poniedziałek Energa z Grupy Orlen.
29.11.2022

Thialf instaluje pierwszą turbinę V174-9,5 MW na MFW Arcadis Ost 1 przy użyciu innowacyjnej metody RNA

Pierwsza z 27 turbin wiatrowych V174-9,5 MW firmy Vestas, które zostaną zainstalowane na morskiej farmie wiatrowej Arcadis Ost 1 na Morzu Bałtyckim, jest już w górze.
28.11.2022

RWE daje zielone światło dla 220-megawatowego systemu magazynowania energii w Nadrenii Północnej-Westfalii

RWE kontynuuje rozwój działalności w zakresie technologii bateryjnego magazynowania energii. Firma sfinalizowała decyzję o inwestycji w 220 megawatowy projekt, który będzie realizowany na terenie Niemiec. Na obszarze należących do RWE elektrowni w Neurath i Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii ma zostać zainstalowanych łącznie 690 bloków baterii litowo-jonowych.
27.11.2022

30 listopada webinar RWE „Certyfikacja offshore bez tajemnic” dla wszystkich zainteresowanych bałtyckim offshore

RWE zaprasza wszystkich zainteresowanych na webinar „Certyfikacja offshore bez tajemnic”, a w szczególności obecnych i przyszłych przedsiębiorców oraz właścicieli firm zainteresowanych zaangażowaniem w realizację morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
23.11.2022

W pobliżu MFW Dogger Bank Tesla buduje "największą w Europie baterię"

Brytyjski deweloper wykorzystuje technologię firmy Elona Muska, aby wdrożyć system magazynowania 98MW/196MWh w pobliżu punktu przyłączenia do sieci dla największego na świecie projektu offshore.
23.11.2022

Wszystkie turbiny zainstalowane na farmie wiatrowej RWE Kaskasi - ponad dwie trzecie z nich już dostarcza ekologiczny prąd

Ta 342-megawatowa farma wiatrowa RWE dostarczy prąd do ponad 400 000 gospodarstw domowych. Deweloper pilotuje program, w którym zainstalowano w turbinach pierwsze na świecie łopaty wirnika nadające się do recyklingu, wyprodukowane przez Siemens Gamesa.
22.11.2022

PNE zwiększa liczbę projektów do 20 GW

Spółka zamierza niemal podwoić moc swoich projektów do 2027 roku.
22.11.2022

Ikea inwestuje w morską energetykę wiatrową

Szwedzki deweloper OX2 poinformował, że podpisał z Ingka Investments umowę sprzedaży 49 proc. udziałów w projektach morskich farm wiatrowych realizowanych przez Szwedów. Właściciel popularnej grupy Ikea zyska w ten sposób 49 proc. udziałów w przedsięwzięciach offshore wind.
22.11.2022

Litwa coraz bliżej aukcji dla pierwszej farmy offshore wind. W planie kolejny projekt

Litewski rząd zatwierdził zmiany w ustawach o OZE i energii elektrycznej określające warunki aukcji związanej z budową kolejnej morskiej farmy wiatrowej o mocy do 700 MW.
21.11.2022

V-Ridium zmienia się w Greenvolt Power i stawia na zieloną energię

V-Ridium - firma będąca częścią Greenvolt Group - przeszła rebranding i obecnie jako Greenvolt Power wzmacnia swoje działania jako główny deweloper sektora energii słonecznej i wiatrowej w Polsce i na arenie międzynarodowej.
17.11.2022

Polski offshore – szanse i zagrożenia teraz

Przedstawiciele wielu stron zaangażowanych w rozwój sektora morskich farm wiatrowych w Polsce spotkali się po raz kolejny. Tym razem w Gdyni, gdzie na konferencji Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej podsumowali najnowszy stan rozwoju i aktualne wyzwania rzucone branży.
01.11.2022

Europejscy deweloperzy i firmy technologiczne zgłaszają się do pierwszej w USA aukcji pływających elektrowni wiatrowych

US Bureau of Ocean Energy Management (BOEM) uznało 43 firmy za uprawnione do wzięcia udziału w zbliżającej się aukcji dzierżawy morskich farm wiatrowych w Kalifornii, przy czym większość z nich to firmy energetyczne z siedzibą w Europie oraz deweloperzy technologii pływających farm wiatrowych, zarówno jako samodzielne podmioty, jak i w ramach spółek joint venture.
31.10.2022

Vattenfall czyni port Esbjerg swoją logistyczną stolicą morskiej energetyki wiatrowej

Vattenfall znacząco rozszerza swoją obecność w Esbjerg, otwierając nowy międzynarodowy magazyn centralny, który będzie obsługiwał nie tylko duńskie, ale także holenderskie i brytyjskie farmy wiatrowe. Vattenfall nazywa Esbjerg swoją "stolicą logistyki", a w planach dewelopera jest dalsza ekspansja.
30.10.2022

Mercedes-Benz będzie napędzany energią z morskich farm wiatrowych

Niemiecki koncern samochodowy Mercedes-Benz podpisał wstępną umowę na dostawy energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej od 2027 roku.
27.10.2022

R Power z 30 mln euro finansowania na rozwój projektów PV m.in. w Polsce

Polski deweloper z sektora energetyki słonecznej R Power podpisał z Eiffel Investment Group umowę kredytową na kwotę 30 mln euro, która umożliwi realizację projektów solarnych w całej Europie.
26.10.2022

RWE ubiega się o pozwolenie lokalizacyjne dla MFW na Bałtyku o mocy do 1,8 GW, proponując unikalne rozwiązania technologiczne

Obszar zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie morskiej farmy wiatrowej RWE F.E.W. Baltic II. Deweloper proponuje innowacyjną ekologiczną koncepcję oraz rozwiązania dla stabilizacji sieci. Firma złożyła dotychczas 5 wniosków o pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 7,8 GW. Kolejne wnioski zostaną przedłożone wkrótce.
26.10.2022

RWE partnerem RenerCycle - OZE jeszcze bardziej zielone

Niemiecki deweloper RWE Renewables został partnerem RenerCycle poprzez swoją hiszpańską spółkę zależną RWE Renewables Iberia S.A. Dzięki temu partnerstwu, z wyjątkową różnorodnością profili w sektorze odnawialnych źródeł energii - 18 firm tworzy teraz RenerCycle.
24.10.2022

Litewski rząd zatwierdza wymagania dla potencjalnych deweloperów MFW

W ubiegłą środę litewski rząd zatwierdził wymagania stawiane potencjalnym deweloperom morskich farm wiatrowych, którzy mają wziąć udział w przyszłorocznym przetargu. Decyzja rządu potwierdziła wymagania dotyczące zdolności finansowej uczestników przetargu i doświadczenia w realizacji tego typu projektów, a także zobowiązania do przyczyniania się do ochrony środowiska i budowania local contentu.
24.10.2022

Era drewnianych turbin wiatrowych zbliża się wielkimi krokami

Modvion pionier innowacyjnej technologii budowy drewnianych wież turbin wiatrowych, zawarł umowę z globalnym deweloperem RES, co w konsekwencji przybliża perspektywę masowego wdrożenia tego ekologicznego rozwiązania.
11.10.2022

Sowitec, wspierany przez Vestas, zawiera pakt z Rolls-Royce'em w sprawie zielonego wodoru

Sowitec - globalny deweloper OZE, którego właścicielem jest Vestas - może połączyć pół gigawata elektrolizerów z energią z offshore i onshore oraz farmami słonecznymi, do produkcji zielonego wodoru w ramach podpisanego porozumienia z gigantem technologii energetycznych Rolls-Royce.
11.10.2022

OX2 rozbudowuje swoje portfolio o kolejne moce

OX2 - największy deweloper lądowych farm wiatrowych w Europie pod względem wybudowanych dotychczas inwestycji. Szwedzka firma realizuje również morskie projekty wiatrowe, wielkoskalowe projekty fotowoltaiczne oraz jest aktywna w obszarze rozwoju technologii energetyki odnawialnej, takich jak wodór i magazynowanie energii.
07.10.2022

Iberdrola sprzedaje udziały w bałtyckiej farmie wiatrowej

Hiszpański deweloper Iberdrola poinformował o sprzedaży 49 proc. udziałów w projekcie morskiej farmy wiatrowej Wikinger na Morzu Bałtyckim. Prawa do farmy nabył szwajcarski inwestor Energy Infrastructure Partners (EIP) za kwotę 700 mln euro.
06.10.2022

Otary przygotowuje ofertę dla belgijskiej morskiej energetyki wiatrowej

Belgijski deweloper morskiej energetyki wiatrowej Otary ujawnił plany złożenia oferty w nadchodzącej rundzie. Przygotowując się do udziału w przetargu, firma poszukuje obecnie propozycji w wielu obszarach projektowych, aby wzmocnić swoją ofertę.
04.10.2022

Offshore i dekarbonizacja: szwedzka MFW może zostać również polem uprawy wodorostów

Szwedzki deweloper OZE OX2 podpisał listy intencyjne z firmami Kobb i Nordic Seafarm w celu zbadania możliwości wielkoskalowej uprawy wodorostów na swojej morskiej farmie wiatrowej Galatea-Galene w Szwecji.
03.10.2022

Ørsted sprzedaje 50 procent największej na świecie działającej morskiej farmy wiatrowej

Ørsted zakończył proces zbycia 50 proc. swojego projektu Hornsea Two o mocy 1,3 GW, największej na świecie działającej morskiej farmy wiatrowej.
03.10.2022

TotalEnergies kupuje udziały w projekcie floating offshore Aurora

TotalEnergies kupił udziały w należącym do Simply Blue Energy projekcie wiatrowym Aurora o mocy 1 GW na brytyjskich wodach Morza Celtyckiego.
02.10.2022

Przyszłość w betonie, czy beton w przyszłości?

Jakie będzie miasto przyszłości? W jakim kierunku zmierza budownictwo i w jakich przestrzeniach będziemy mieszkać za 10, 20 lub 50 lat? Użytkownicy zaczynają pytać o zielone przestrzenie, architekci wdrażają coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, a ustawodawcy planują uwarunkowania prawne dla „zazielenienia” przestrzeni miejskiej. Do zrobienia wciąż jednak jest bardzo wiele.
01.10.2022

Aquaterra Energy i Seawind wybudują największy pływający hub wodorowy

Deweloper Aquaterra Energy i pionier technologii offshore Seawind ujawniają plan budowy projektu HyMed na Morzu Śródziemnym o mocy 1GW wytwarzania H2
27.09.2022

Energia z paneli fotowoltaicznych zasila Skanska

Zrównoważone budownictwo to kierunek, który obiera coraz więcej deweloperów. Kilka lat temu Skanska była pierwszą spółką mieszkaniową w stolicy, która do zasilania placu budowy swojego osiedla wykorzystała wyłącznie energię wiatrową. W przypadku realizacji projektu NU! Warszawa Wola, spółka kładzie jeszcze większy nacisk na inwestycję w OZE. Budowę pierwszego etapu tego osiedla zasila zarówno energia wiatrowa, jak i ta pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych.
27.09.2022

Shell wycofuje się z partnerstwa w sprawie irlandzkiej morskiej energetyki wiatrowej

Gigant naftowy Shell rezygnuje z partnerstwa z Simply Blue Group, które miało na celu rozwój projektów offshore Wester Star i Emerald u wybrzeży Irlandii.
26.09.2022

Ruszyła pierwsza na świecie morska platforma produkująca zielony wodór

U wybrzeży Saint-Nazaire oficjalnie uruchomiono pierwszą w kraju morską farmę wiatrową, podczas gdy w ramach osobnego wydarzenia uruchomiono pierwszą na świecie morską platformę produkcji ekologicznego wodoru.
22.09.2022

RWE i Latvenergo współpracują przy budowie morskiej elektrowni wiatrowej na łotewskim Morzu Bałtyckim

Partnerzy 16 września podpisali MoU i zamierzają wspólnie rozwijać, budować i eksploatować morskie farmy wiatrowe. Latvenergo oferuje głęboką znajomość łotewskiego rynku energetycznego i przepisów oraz doświadczenie w zakresie dostaw energii elektrycznej, a deweloper RWE wniesie swoją wiedzę techniczną z 20-letniego doświadczenia w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.
19.09.2022

Prezes bp w Polsce: Obecna sytuacja przyspieszy transformację sektora paliwowego. Tak, abyśmy uniezależnili się od tradycyjnych, emisyjnych źródeł energii

– To, co się wydarzyło w ostatnich miesiącach, jest impulsem do tego, żeby transformację energetyczną przeprowadzić jeszcze szybciej i skuteczniej, żebyśmy w przyszłości uniezależnili się od tradycyjnych, emisyjnych źródeł energii – mówi Bogdan Kucharski, prezes bp w Polsce.
08.09.2022

Shanghai Electric ukończył Fazę B piątego etapu realizacji kompleksu Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park o mocy 900 MW

Shanghai Electric ogłosiła, że oddano do eksploatacji Fazę B piątego etapu realizacji kompleksu Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park o mocy 900 MW. W ramach największej na świecie elektrowni fotowoltaicznej w budowie, inwestycja ta pomoże Dubajowi poprawić i przekształcić swój koszyk energetyczny poprzez zapewnienie dostawy energii elektrycznej na poziomie 2,268 mld kWh rocznie po jej ukończeniu, co wystarczy na zasilenie ponad 240000 gospodarstw domowych i da możliwość obniżenia emisji CO2 o 1,1 mln ton rocznie.
05.09.2022

Niemiecki ib vogt pozyskuje środki na projekt solarny o mocy 135 MWp w Polsce

Niemiecka spółka ib vogt GmbH poinformowała w środę, że otrzymała finansowanie dla swojego, projektu solarnego o mocy 135 MWp w zlokalizowanego w południowo-wschodniej Polsce.
04.09.2022

Opatentowana innowacja zmieni na zawsze floating offshore!

Innowacyjna konstrukcja norweskiego start-upu World Wide Wind, w której dwa "przeciwbieżne" wirniki umieszczone są na smukłej konstrukcji wieży-dźwigara, ma sprawić, że koszt energii w tej technologii spadnie poniżej 50 USD/MWh, pisze Darius Snieckus na łamach portalu rechargenews.com.
31.08.2022

RWE wykorzystuje innowacyjne fundamenty do wsparcia pierwszych turbin na lądowej farmie wiatrowej Rea w Hiszpanii

Deweloper RWE po raz pierwszy stosuje ograniczające emisję innowacyjne fundamenty "Soft-Spot®" - pierwsza z turbin jest w budowie, a farma wiatrowa ma zostać oddana do użytku już pod koniec 2022 roku i docelowo zasilić 30 000 hiszpańskich gospodarstw domowych w ekologiczny prąd.
23.08.2022

Niemiecki deweloper Energiequelle wchodzi do Polski, by realizować 1 GW projektów onshore i PV

Niemiecki deweloper Energiequelle GmbH otworzył nowe biuro w Poznaniu, co oznacza wejście na polski rynek energii wiatrowej i słonecznej, gdzie analizowane są plany realizacji projektów o łącznej mocy ponad 1 GW.
22.08.2022

Ørsted i SDMS: pierwszy fundament Made-in-Taiwan wyszedł z portu

Ørsted i Sing Da Marine Structure (SDMS) załadowały w porcie Kaohsiung pierwszą partię fundamentów w całości wyprodukowanych na Tajwanie.
17.08.2022

RWE inwestuje ponad 5 mld euro w zielone technologie

Nowe farmy wiatrowe, elektrownie słoneczne o zainstalowanej mocy 1,2 gigawata oddane do użytku w pierwszej połowie 2022 roku - to około 20 proc. więcej energii elektrycznej z OZE. Aktualnie w budowie deweloper RWE posiada zielone aktywa o łącznej mocy 4,8 gigawatów w 11 krajach. Skorygowany zysk netto w wysokości 1,6 mld euro przekracza poziom z pierwszej połowy poprzedniego roku.
14.08.2022

Świat dzielą dni od uzyskania nowej, największej morskiej farmy wiatrowej

Wszystkie turbiny wiatrowe zostały w pełni oddane do użytku i są komercyjnie eksploatowane na farmie Hornsea Two o mocy 1,3 GW w Wielkiej Brytanii, która wkrótce stanie się największą na świecie działającą morską farmą wiatrową.
13.08.2022

Floating offshore zasili pole naftowo-gazowe na Morzu Północnym

Floating offshore ma zasilić pole naftowo-gazowe w brytyjskiej środkowej części Morza Północnego.
10.08.2022

Ørsted chce 100% zeroemisyjności od swoich dostawców

Ørsted wyznaczył jasne oczekiwanie wobec wszystkich dostawców, aby do 2025 roku korzystali w 100 proc. z odnawialnej energii elektrycznej. Tym samym deweloper staje się pierwszą firmą energetyczną na świecie, która to uczyniła. Zobowiązanie to opiera się na doświadczeniach z istniejącego programu dekarbonizacji łańcucha dostaw, po raz pierwszy ustanowionego w 2020 roku, i pierwszy w branży wspiera inicjatywę – science based targets – cel na 2040 rok dotyczący zerowej emisji netto.
10.08.2022

Ignitis stawia farmę wiatrową na Dolnym Śląsku

Ignitis Renewables, deweloper zajmujący się zieloną energią, ogłosił kolejny znaczący krok milowy w realizacji projektu w Polsce – firma podpisała umowę i rozpoczęła budowę farmy wiatrowej w województwie dolnośląskim. Moc zainstalowana farmy wiatrowej wyniesie 50 MW, a łączne nakłady inwestycyjne wyniosą ok. 70 mln euro.
08.08.2022

Przewróciła się turbina wiatrowa na nowej farmie w Szwecji. Trwa dochodzenie

Niemiecki deweloper RWE prowadzi dochodzenie w sprawie upadku jednej z turbin na terenie oddanej niedawno do użytku farmy wiatrowej Nysäter o mocy 475 MW w środkowej Szwecji.
21.07.2022

RWE łączy offshore i wodór

Jedną z aktywnie rozwijanych technologii jest połączenie morskich farm wiatrowych z produkcją wodoru. Niemiecki gigant – deweloper RWE ogłosił, że wraz z partnerami planuje zbadać możliwości produkcji wodoru na morzu w związku budową MEW.
17.07.2022

Offshore – jeden obrót turbiny zasili dom przez 2 dni

Pierwsza duża amerykańska morska farma wiatrowa wybrała właśnie tego goliata jako swoją turbinę.
14.07.2022

Czy w Polsce w XXII wieku będą plaże? Badacz morza o tym, jak globalne ocieplenie zmieni polskie Wybrzeże

W związku z podnoszeniem się poziomu wód sztormy częściej przelewać się będą przez nabrzeża w Polsce. Z czasem coraz więcej trzeba będzie inwestować w odnawianie plaż, betonowanie wydm czy instalację bram na rzekach - opisuje oceanograf prof. Jacek Piskozub.
08.07.2022

Polska i Norwegia razem dla rozwoju offshore i OZE. Spotkanie branży już niedługo

Polska i Norwegia mają ambitne plany rozwoju energetyki wiatrowej, a długa historia współpracy polsko-norweskiej w sektorze morskim powinna być doskonałą podwaliną wspólnych projektów w branży przyszłości. O tym, gdzie i jak oba kraje uzupełniają się w łańcuchu wartości offshore, oraz w jaki sposób rozwijać biznes, będzie mowa na przełomie sierpnia i września podczas Offshore Northern Seas (ONS) w norweskiej stolicy ropy i gazu - Stavanger.
08.07.2022

Ørsted zakontraktował realizację największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Brytyjski Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) przyznał firmie Ørsted kontrakt różnicowy dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3. Projekt został przyznany po cenie wykonania indeksowanej inflacją w wysokości 37,35 GBP za MWh w cenach z 2012 roku.
07.07.2022

OZE a bankowość. Jak Bank Pekao S.A. sfinansuje morskie farmy wiatrowe?

O roli procesu finansowania w transformacji energetycznej wypowiedzieli się Jakub Płażyński, dyrektor w departamencie bankowości międzynarodowej i finansowania handlu w banku Pekao S.A. oraz Monika Karolak, dyrektor zarządzająca w Pekao Investment Banking.
06.07.2022

Ørsted szuka zarządcy Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju dla Choczewa

Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej z ponad 30-letnim doświadczeniem i najbardziej zrównoważona firma energetyczna na świecie, zaprasza organizacje pozarządowe do udziału w konkursie ofert na zarządcę Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju dla Gminy Choczewo.
05.07.2022

[WIDEO] Sławomir Michaluk, Vestas Polska: Ważny jest zrównoważony rozwój, tak by koszt energii był coraz bardziej konkurencyjny

Jesteśmy świadkami szybkiego rozwoju technologicznego w zakresie zielonej energii. Widok coraz większych turbin wiatrowych wzbudza w nas emocje. Jednak między planowaniem projektu a uruchomieniem farmy wiatrowej musi zajść cały szereg procesów. O wyzwaniach rozwijającej się branży morskich farm wiatrowych – ograniczeniach łańcucha dostaw i ryzykach związanych z fazą instalacji mówi Sławomir Michaluk, Project Manager w Vestas Poland.
03.07.2022

RWE i Chantiers de l'Atlantique rozmawiają z polskimi firmami o łańcuchu dostaw offshore

RWE, deweloper pracujący nad projektem farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II, po raz czwarty spotkał się z przedstawicielami polskich firm, które chcą być częścią łańcucha dostaw. Tym razem rozmowy dotyczyły morskiej stacji transformatorowej i odbyły się z udziałem generalnego wykonawcy – francuskiej stoczni Chantiers de l'Atlantique.
27.06.2022

Simply Blue Group rozwija portfel floating – kolejny projekt o mocy do 1,3 GW u wybrzeży Irlandii

Irlandzki deweloper Simply Blue Group poinformował we wtorek, że dodaje do swojego portfela floating offshore projekt o mocy do 1,3 GW.
23.06.2022

Modułowe reaktory jądrowe w Polsce – Enea rozpoczyna współpracę z amerykańską firmą Last Energy

Enea i amerykański deweloper elektrowni jądrowych – Last Energy podpisały porozumienie, które zakłada wspólną realizację budowy małych modułowych elektrowni jądrowych. Technologia w pełni modułowego reaktora Last Energy pozwala na skrócenie czasu i obniżenie kosztów budowy elektrowni jądrowych oraz zapewnienie czystej energii. Współpraca wpisuje się w Strategię Rozwoju Enei, która zakłada powstanie nowych linii biznesowych, a także osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
22.06.2022

W polskim offshore wind brakuje pracowników. Kodiak przychodzi z pomocą

Nie od dziś wiadomo, że tworząca się w Polsce branża offshore musi na początku rozwiązać duży problem – w kraju brakuje pracowników z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami w prowadzeniu projektów morskich farm wiatrowych. W odpowiednich obszarach deweloperów mogą jednak wspomóc zatrudniające Polaków zagraniczne firmy, jak chcący pokazać się na naszym rynku Kodiak.
22.06.2022

Prawie połowa powierzchni magazynowych z zielonym certyfikatem [WIDEO]

W 2012 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce nieznacznie przekraczały poziom 7 mln mkw., teraz jest już ok. 25 mln mkw. Z tego 41 proc. to magazyny z zielonymi certyfikatami – wynika z raportu „Zrównoważone certyfikowane budynki 2022” PLGBC. Jeszcze rok temu ten udział wynosił 28 proc.
21.06.2022

Kto uwolni bałtycki potencjał floating wind?

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
06.06.2022

100 pytań do Ocean Winds. Spotkanie dla potencjalnych dostawców branży offshore

Ocean Winds, jeden z globalnych liderów branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, organizuje spotkanie dla potencjalnych dostawców branży morskiej energetyki wiatrowej już 9 czerwca. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty dla firm zainteresowanych dostawami usług i komponentów w szybko rozwijającej się branży offshore.
03.06.2022

Na rynku nieruchomości liczy się ekologia

– Dla nabywców ważne jest dziś nie tylko samo mieszkanie, ale i to, co znajduje się pomiędzy budynkami, poza granicami działki – mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży w Echo Investment.
31.05.2022

Ørsted inwestuje w rewilding morski [WIDEO]

Duński deweloper projektów wiatrowych Ørsted oraz organizacja ARK Nature łączą siły w projekcie, który ma udowodnić, że morskie farmy wiatrowe mogą iść w parze z przyrodą. Partnerzy wdrożą zasady rewildingu morskiego na rzecz przywrócenia bioróżnorodności oceanów.
30.05.2022

Port Władysławowo będzie bazą serwisową dla farmy wiatrowej Ocean Wind [WIDEO]

Spółka Szkuner, która zarządza Portem Władysławowo, podpisała umowę z Ocean Winds. Na jej mocy w porcie powstanie baza serwisowa dla budowanej farmy wiatrowej BC-Wind.
28.05.2022

RWE - czy nowy akt delegowany UE zablokuje produkcję H2 z offshore?

Nie powinno być żadnych kryteriów ograniczających dla producentów i nabywców zielonego wodoru, jeśli chodzi o wykorzystanie energii elektrycznej do jego produkcji - stwierdziło RWE w komentarzu do proponowanego aktu delegowanego UE, który do 2026 roku, po krótkim okresie przejściowym, zezwoli na wytwarzanie zielonego wodoru wyłącznie z energii elektrycznej pochodzącej z nowo wybudowanych, niesubsydiowanych farm wiatrowych i słonecznych.
24.05.2022

Local content w F.E.W. Baltic II. RWE Renewables spotkało się z dostawcami [WIDEO]

W czwartek 19 maja w hotelu Scandic odbyło się spotkanie pod nazwą „RWE Suppliers Day”. RWE, deweloper odpowiedzialny za budowę farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II wraz z głównymi kontraktorami – GE i Pile Elbud – zaprosił do dyskusji firmy, które potencjalnie mogą włączyć się w pracę nad projektem.
21.05.2022

Orsted ogłosi przetarg na osłony kabli dla farmy wiatrowej Baltica 2 i 3

Orsted ogłosi na dostawę systemów ochrony kabli (CPS) dla farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 o mocy 2500 MW w Polsce.
20.05.2022

Panattoni z BREEAM Excellent dla BTS DHL Supply Chain w Żernikach pod Poznaniem – łącznie ponad 5 mln m kw. potwierdzonych certyfikacją w Polce

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, z drugą w tym roku i czwartą w ogóle certyfikacją BREEAM na poziomie "Excellent” w Polsce. Tym razem otrzymał ją obiekt wybudowany na potrzeby branży e-commerce.
18.05.2022

MOL i holenderski deweloper TouchWind – konkurencyjna technologia offshore obniża o 50 proc. koszty masztów [WIDEO, GALERIA]

Holenderski deweloper pływającej technologii wiatrowej TouchWind i japońska firma żeglugowa Mitsui O.S.K. Lines (MOL) połączyły siły w zakresie rozwoju technologii floating offshore TouchWind.
18.05.2022

Na Pomorzu powstanie największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Budowę na Pomorzu farmy fotowoltaicznej o docelowej mocy 285,6 MW sfinansuje Pekao w konsorcjum trzech banków; łącznie finansowanie wyniesie 763,4 mln zł - poinformowało w piątek Pekao. Po uruchomieniu produkcji ma to być największa farma fotowoltaiczna w kraju.
06.05.2022

MFW Bałtyk I – trwają badania na obszarze farmy wiatrowej [WIDEO]

Na obszarze morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I, nad którą pracują wspólnie Equinor i Polenergia, trwają badania i pomiary realizowane za pomocą specjalnej pławy LiDAR, którą dostarczył australijski RPS, a której montaż i transport realizowany był przez polską firmę MEWO.
04.05.2022

Rozpoczęto budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Deweloper morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank poinformował, że rozpoczęto prace budowlane na terenie przyszłej elektrowni wiatrowej. Załoga NKT ruszyła z instalacją pierwszego odcinka kabla eksportowego HVDC u wybrzeży Yorkshire.
03.05.2022

Porty nad Morzem Celtyckim otwierają się na morską energetykę wiatrową

Niemiecki koncern RWE nawiązał współpracę z największym brytyjskim operatorem portowym, Associated British Ports (ABP) oraz największym brytyjskim portem energetycznym - Port of Milford Haven. Partnerstwo ma na celu stworzenie nowej infrastruktury portowej wspierającej rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Celtyckim, w szczególności technologii floating.
06.04.2022

Protea z Gdańska wybrana przez Aker Solutions. Firma dostarczy dwa żurawie dla offshore w USA

Gdańska spółka Protea pochwaliła się nawiązaniem współpracy z prestiżowym graczem na rynku offshore - Aker Solutions, globalnym dostawcą rozwiązań technologicznych i inżynieryjnych dla morskiej energetyki wiatrowej. Polska Protea dostarczy dwa żurawie, które będą pracowały dla projektu morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Stanów Zjednoczonych.
28.03.2022

Portugalia stawia na pływające farmy morskie. Latem rusza aukcja

Najbliższe lato będzie kluczowe dla morskiej energetyki wiatrowej w Portugalii. Za kilka miesięcy władze tego kraju przeprowadzą aukcję OZE obejmującą technologię pływających wiatraków. Ministerstwo środowiska i transformacji energetycznej liczy, że dzięki systemu wsparcia powstaną pływające farmy o łącznej mocy 3-4 GW.
27.03.2022

Kolejny inwestor OZE zainteresowany polskim morzem

Eolus, szwedzki deweloper projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii ogłosił, że powołał w Polsce przedstawicielstwo i chce wejść na tutejszy rynek. Nastawia się między innymi na morską energetykę wiatrową.
21.03.2022

Ørsted oskarża BP o blokowanie rozwoju morskiej farmy wiatrowej

Jak donoszą zagraniczne media, duński deweloper OZE Ørsted oskarża koncern energetyczny BP o próbę zablokowania budowy 675 MW mocy w ramach morskiej farmy wiatrowej Hornsea 4 na Morzu Północnym w Wielkiej Brytanii.
20.03.2022

Producent surowców zainwestował w pływającą farmę fotowoltaiczną o mocy 3 MW

Niemiecki deweloper OZE BayWa r.e. finalizuje budowę pływającej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 3 MWp dla producenta surowców mineralnych Quarzwerke. Niemiecka firma przemysłowa chce w ten sposób zmniejszyć emisje zanieczyszczeń w swojej działalności.
13.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ocean Winds: "Przygotowujemy się do aplikacji o nowe lokalizacje offshore wind"

Rynek morskiej energetyki wiatrowej rozwija się na tyle dynamicznie, że koncerny energetyczne zawiązują sojusze w celu zwiększenia przewag konkurencyjnych. Jednym z takich podmiotów jest Ocean Winds, który pewnym krokiem wszedł na na światowy rynek offshore wind. W tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy koncern o postępy w rozwoju projektów morskich w Polsce. Inwestor widzi w Morzu Bałtyckim ogromny potencjał rozwoju i już przygotowuje się do aplikacji o nowe lokalizacje pod morskie farmy wiatrowe.
01.02.2022

Ørsted w najbliższych tygodniach ogłosi dwa duże przetargi

Deweloper morskiej energetyki wiatrowej Ørsted - w związku z projektami Baltica 3 o mocy 1 GW i Baltica 2 o mocy 1,5 GW, planuje w najbliższych tygodniach ogłosić dwa przetargi obejmujące prace transportowe i instalacyjne.
11.01.2022

Kto jest kim w polskim offshore? RWE: Pracujemy intensywnie nad projektem F.E.W. Baltic II

Niemiecki koncern RWE jest jednym z globalnych liderów rynku OZE oraz „numerem 2” w branży morskiej energetyki wiatrowej. Spółka posiada na terenie Polski znaczne aktywa wiatrowe na lądzie oraz realizuje pierwsze projekty fotowoltaiczne. Obecnie deweloper rozwija także morski projekt wiatrowy F.E.W Baltic II o mocy 350 MW. Zespół projektowy pracuje m.in. nad wyłonieniem kluczowych dostawców usług oraz komponentów, a także przygotowaniem portu serwisowego w Ustce. Jakie są najbliższe plany RWE w Polsce?
05.01.2022

Vestas dostarczy kolejne turbiny wiatrowe do Polski, tym razem na teren farmy Korytnica II

Iberdrola, hiszpański deweloper OZE, zainstaluje 14 turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 3,6 MW na farmie wiatrowej Korytnica II w Polsce. Za realizację dostawy turbin będzie odpowiedzialny Vestas. Pierwsza energia popłynie w 2023 roku.
28.12.2021

9 najwydajniejszych pływających elektrowni fotowoltaicznych na świecie

Z każdym dniem na całym świecie przybywa instalacji fotowoltaicznych, które są instalowane w wodzie. Te pływające systemy solarne lub "floatovoltaics" są odpowiednim rozwiązaniem w sytuacjach, gdy naziemna powierzchnia jest ograniczona. Ale jaki jest wymiar tego niszowego rynku? Gdzie znajdują się istniejące instalacje? Jaka jest wielkość tego segmentu energetycznego?
26.12.2021

BP w przyszłym roku uruchomi możliwość ładowania aut elektrycznych. Stacje mają zamienić się w centra kompleksowej obsługi kierowców

– Stacja paliwowa dzisiaj i ta sprzed 30 lat to zupełnie inne obiekty – mówi Bogdan Kucharski, prezes zarządu bp w Polsce. Paliwowy koncern sukcesywnie poszerza ich ofertę o nowe produkty i usługi, więc stacje paliw w coraz większym stopniu konkurują już z dyskontami i osiedlowymi sklepami. Dzięki rozbudowanej ofercie gastronomiczno-kawiarnianej przestały być też punktem jedynie tankowania samochodu i zakupu hot-doga.
18.12.2021

Energia z farmy morskiej napędzi lotnisko we Frankfurcie

Port lotniczy we Frankfurcie (Fraport) oraz deweloper OZE EnBW zawarli długoterminową umowę zakupu energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej He Dreiht, budowanej bez wsparcia publicznego.
17.12.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.