Wynik wyszukiwania - "środowisko " - Wiadomości

Millenialsi i pokolenie Z chce pracować w firmach dbających o środowisko

Millenialsi i pokolenie Z chce pracować w firmach dbających o środowisko - wynika z międzynarodowego raportu Manpower Group & Rocketjobs.pl. Dla 2/3 składających CV działalność ekologiczna i społeczna pracodawców jest równie ważna, jak warunki pracy i wynagrodzenie.
28.05.2024

Wiceminister klimatu: nowela ustawy o rewitalizacji Odry musi wejść w tym roku

Nowelizacja ustawy o rewitalizacji Odry musi wejść w życie w tym roku - powiedziała PAP wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Po to, by zapobiec katastrofie ekologicznej, potrzebne jest oczyszczenie Kanału Gliwickiego, zmniejszenie zasolenia wody i renaturyzacja rzeki - dodała.
28.05.2024

LPP startuje z nową kampanią edukacyjną "Wear Your Story"

Mimo iż Polacy mają coraz większą świadomość, że nadmierna konsumpcja i wyrzucanie ubrań mogą mieć negatywny wpływ na środowisko, rzadko naprawiają lub przerabiają drobne uszkodzenia w ulubionych elementach garderoby. Głównie dlatego, że nie posiadają odpowiednich umiejętności, których - co istotne - chcieliby się nauczyć. W odpowiedzi na wyraźną potrzebę edukacji, LPP inicjuje dialog z konsumentami i rusza z kampanią Wear Your Story, drugą odsłoną akcji Dbaj o Ubranie promującej świadome i odpowiedzialne korzystanie z ubrań.
28.05.2024

Zielone pojęcie konsumentów a odpowiedzialna produkcja kosmetyków

Wraz ze świadomością ekologiczną konsumentów rośnie także odpowiedzialność branży beauty w zakresie produkcji kosmetyków. Co mogą zrobić marki kosmetyczne, by kierować się w stronę bardziej zrównoważonej produkcji? Jakie trendy mają obecnie największy wpływ na decyzje oraz nawyki zakupowe klientów?
28.05.2024

Zielińska: przeglądamy ustawę o elektromobilności; samorządy nie powinny mieć poczucia nadmiernego obciążenia

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygląda się ustawie o elektromobilności, aby samorządy nie miały poczucia przerzucania na nich wszystkich kosztów związanych z zieloną transformacją - zapowiedziała w poniedziałek w Studiu PAP wiceminister Urszula Zielińska.
28.05.2024

Rzeki Alaski przyjmują kolor rdzy

Krystalicznie czysta niegdyś woda w licznych rzekach i strumieniach Alaski staje się mętna i nabiera rdzawego koloru. Prawdopodobnie jest to wynik działania substancji uwalnianych przez roztapiającą się wieczną zmarzlinę.
24.05.2024

Otwarcie pierwszego polskiego Shein i skąd te kontrowersje?

W zeszłym tygodniu otworzono polski sklep Shein utworzony jako pop-up store, mimo że stworzony w tej formule pojawia się tylko na chwilę to i tak zdążył wywołać duże poruszenie. Godzinne kolejki, mnóstwo ludzi, w końcu niska cena przyciąga. W internecie odbiło się to szerokim echem, co ciekawe nie po samym otwarciu, ale po wypuszczonym w podobnym czasie prześmiewczym klipie stworzonym przez SNL.
23.05.2024

Ekspert: w Polsce są zaniedbywane dokładne pomiary zanieczyszczeń związanych z pożarami

Aby ocenić poziom zanieczyszczenia środowiska po pożarze takich obiektów, jak Marywilska 44 czy nielegalne składowisko odpadów, konieczne jest robienie dokładnych pomiarów substancji toksycznych, a to w Polsce jest zaniedbywane – ocenił w rozmowie z PAP dr inż. Jakub Duszczyk.
16.05.2024

Wzrost stężenia CO2 największy od 50 tys. lat

Obecnie stężenie dwutlenku węgla w atmosferze rośnie 10 razy szybciej niż w czasie najsilniejszego przyrostu w czasie minionych 50 tys. lat. To wynik analizy gazu uwięzionego w antarktycznym lodzie.
16.05.2024

PGE posadziła blisko 70 tys. drzew w tegorocznej wiosennej odsłonie programu „Lasy Pełne Energii”

Grupa PGE zakończyła wiosenną odsłonę 24. edycji programu „Lasy Pełne Energii”. Od marca do kwietnia pracownicy Grupy PGE wraz z rodzinami, młodzieżą szkolną, leśnikami i lokalnymi społecznościami posadzili blisko 70 tys. młodych drzew w 19 lokalizacjach na terenie 10 województw. Kolejne sadzenie lasów już jesienią.
15.05.2024

Hennig-Kloska: ustawa wiatrakowa powinna wejść w życie na przełomie roku

Ustawia wiatrakowa powinna wejść w życie na przełomie roku - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
15.05.2024

Minister klimatu: w kilka miesięcy ustawa uszczelniająca system odpadów

W ciągu kilku miesięcy powinna zostać przyjęta ustawa uszczelniająca system odpadów w Polsce - wynika z poniedziałkowej wypowiedzi minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski na antenie TVN24.
14.05.2024

Naukowcy apelują do premiera o wsparcie unijnego rozporządzenia ws. odbudowy przyrody

Naukowcy zaapelowali do Donalda Tuska o wsparcie dla unijnego rozporządzenia ws. odbudowy przyrody. Poprzez odtwarzanie ekosystemów, można łagodzić skutki susz, zmniejszać ryzyko powodzi i poprawiać jakość środowiska w miastach - napisali w liście otwartym, przekazanym w poniedziałek PAP.
14.05.2024

Wojewoda śląski: Wisła nie jest zagrożona po pożarze w Siemianowicach

Wojewoda śląski Marek Wójcik poinformował, że Wisła nie jest zagrożona skażeniem po pożarze nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych w Siemianowicach Śląskich. W poniedziałek odbyło się kolejne zebranie sztabu kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.
13.05.2024

GIOŚ: nie ma istotnego podwyższenia zanieczyszczeń powietrza po pożarach w Warszawie

Stacje monitoringu jakości powietrza nie wykazały istotnego podwyższenia stężeń zanieczyszczeń powietrza w Warszawie i na stacjach w najbliższej okolicy – poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w komunikacie opublikowanym w poniedziałek w związku z pożarami w stolicy.
13.05.2024

Uruchomiono stronę promującą parki narodowe

Wszystkie informacje o 23 polskich parkach narodowych będzie można znaleźć w jednym miejscu, na portalu ppn.gov.pl - poinformował w poniedziałek resort klimatu i środowiska. Serwis ma ułatwić m.in. zakup biletów on-line do parków.
30.04.2024

W Warszawie posadzono pierwszy mikrolas

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w stolicy pierwszy mikrolas wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.
23.04.2024

Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem

Temperatury w Europie rosną mniej więcej dwukrotnie szybciej niż średnia światowa – poinformowały w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i agencja klimatyczna UE Copernicus, ostrzegając przed konsekwencjami, które będą miały wpływ m.in. na zdrowie ludzi i topnienie lodowców.
23.04.2024

Ekojazda z perspektywy zawodowego kierowcy – korzyści nie tylko dla środowiska

Dążenie do dekarbonizacji stawia dziś branżę logistyczną przed nowymi wyzwaniami. Brak infrastruktury, ograniczona przepustowości sieci i zasięg samochodów z napędem elektrycznym czy koszty wdrożenia alternatywnych metod są tematem wielu dyskusji i poszukiwania optymalnych rozwiązań. W tym kontekście prostą i skuteczną, ale też często niedocenianą, metodą redukcji emisji CO2 w transporcie drogowym jest ekologiczna jazda. A tu kluczowe są umiejętności kierowców i wsparcie ze strony firm transportowych. Jak ekojazdę i wynikające z
22.04.2024

Mikołaj Dorożała: objęcie 20 proc. lasów ochroną to kwestia miesięcy, a nie lat

Objęcie ochroną 20 proc. powierzchni leśnej w kraju to proces, który chcemy przeprowadzić w ciągu miesięcy, a nie lat - wskazał w rozmowie z PAP wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. "Liczę, że uda się ten proces zakończyć w 2025 r." - dodał.
22.04.2024

Zmiany klimatu mają coraz groźniejszy wpływ na zdrowie ludzi

Zmiany klimatu są coraz groźniejsze dla zdrowia i życia ludzi, przez co powodują coraz większe koszty społeczne. Dlatego konieczne są intensywne działania na rzecz transformacji energetycznej i odchodzenia od paliw kopalnych. Przyniosą one zyski, nie tylko ekonomiczne – oceniają eksperci.
19.04.2024

Wkrótce odbędzie się kolejna edycja akcji Czysta Odra

20 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Czech, Polski i Niemiec weźmie udział w trzeciej edycji akcji Czysta Odra, która oficjalnie startuje 26 kwietnia. Inicjator Dominik Dobrowolski podkreślił w czwartek, że akcja polega na wpuszczaniu życia do rzeki i wyławiania z niej śmierci.
19.04.2024

Minister klimatu: na finansowanie "Czystego Powietrza" trafi 6,4 mld zł z unijnego programu FEnIKS

Na realizację programu "Czyste Powietrze" przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska trafi 6,4 mld zł z unijnego programu FEnIKS – poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Oceniła, że dzięki tym środkom wsparcie trafi do ponad 145 tys. rodzin.
17.04.2024

Frankfurt już po raz trzeci wybiera wodorowe Solarisy

Przedsiębiorstwo autobusowe In-der-City-Bus GmbH (ICB), obsługujące komunikację miejską we Frankfurcie nad Menem, złożyło zamówienie na 9 Solarisów Urbino 18 hydrogen. W mieście kursują już 23 wodorowe Solarisy, dostarczone w 2022 i 2024 roku. Dostawy przegubowych pojazdów z najnowszego zamówienia zaplanowane są na lipiec 2025.
17.04.2024

Przedstawiciele firm z branży drzewnej chcą rozmów z ministerstwem klimatu

Przedstawiciele firm z branży drzewnej chcą rozmów z ministerstwem klimatu na temat przyszłości branży w związku z wprowadzonym w styczniu moratorium na wycinkę lasów. Protestujący we wtorek w Białymstoku przedstawiciele środowiska przekazali pismo w tej sprawie wojewodzie podlaskiemu.
16.04.2024

PSPA to teraz PSNM - Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności

PSPA, największa organizacja branżowa kreująca rynek zrównoważonego transportu w Polsce i w regionie CEE, zmieniło nazwę na PSNM - Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności. PSNM zrzesza ponad 250 podmiotów z całego łańcucha wartości e-mobility w Polsce i Europie. Łącznie zatrudniają one ponad 500 tys. osób i generują 16% polskiego PKB.
16.04.2024

Polenergia angażuje się społecznie i działa na rzecz bioróżnorodności: 330 zrealizowanych projektów

Polenergia opublikowała Skonsolidowany Raport o Zrównoważonym Rozwoju (ESG) oraz Raport Zaangażowania Społecznego i Działań na Rzecz Bioróżnorodności za zeszły rok. Raport ESG spełnia unijne wytyczne, które będą obowiązywały Polenergię dopiero od 2025 roku. Drugi z raportów podsumowuje wydatkowanie 1% skonsolidowanego zysku netto Polenergii na działania z zakresu zaangażowania społecznego i bioróżnorodności. W 2023 roku Grupa zrealizowała w tym obszarze ponad 330 projektów.
16.04.2024

Dania walczy z metanem wydzielanym przez krowy

Rząd Danii przeznaczył 518 mln koron (74 mln dolarów) na sfinansowanie dodatku do paszy, który zmniejszy o 30 proc. emisję metanu wydzielanego przez krowy - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Do emisji "krowich gazów" dochodzi głównie, kiedy zwierzęciu się odbija.
16.04.2024

Wodorowy autobus Solaris zwycięzcą konkursu Polski Bus Roku 2023

Solaris zdobył dwie nagrody w konkursie „Polski Bus Roku 2023” organizowanym przez portal branżowy transinfo.pl. Producent zwyciężył w dwóch kategoriach: Miejski Bus Roku 2023 – z wodorowym modelem Solaris Urbino 12 hydrogen – oraz w kategorii Międzymiastowy Bus Roku 2023 z Urbino 10,5 w wersji mild hybrid.
15.04.2024

Planowane ulepszenia programu Stop Smog

Zwiększenie współfinansowania inwestycji z Funduszu Termomodernizacji i Remontów przy jednoczesnym zmniejszeniu wkładu własnego gmin, czy likwidacja kryterium majątkowego beneficjenta końcowego - zakładają zmiany programu dla gmin "Stop Smog", o których poinformował PAP resort klimatu i środowiska.
15.04.2024

Rekordowy 15,5 proc. spadek emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej

Rekordowy 15,5 proc. spadek emisji dwutlenku węgla odnotowano w 2023 r. – poinformowała w środę Komisja Europejska. Ma to najprawdopodobniej związek ze zwiększoną dekarbonizacją sektora energetycznego.
05.04.2024

Kryzys klimatyczny na fotografii - już 10 kwietnia wystawa zdjęć współorganizowana przez PAP

„Wizualizacja kryzysu klimatycznego” - tak brzmi tytuł wystawy fotograficznej poświęconej jednemu z największych wyzwań współczesnego świata - walce ze zmianami klimatu. Jej autorzy wierzą, że za pomocą efektownego fotoreportażu można zainspirować pozytywne działania na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Niezwykłe zdjęcia można będzie zobaczyć w Warszawie już 10 kwietnia.
03.04.2024

Ponad 1300 drzew zostanie posadzonych w różnych częściach Katowic

W kilkudziesięciu miejscach w Katowicach zostanie zasadzonych ponad 1300 drzew. Trwa postępowanie przetargowe na realizację tych nasadzeń. Ich wykonanie planowane jest na jesień - poinformował w czwartek Urząd Miasta.
28.03.2024

Tychy ze środkami FST na "Tyski Hub Zielonej Gospodarki"

Budowę "Tyskiego Hubu Zielonej Gospodarki" - miejsca dla firm zajmujących się szeroko pojętą ekologią i zielonymi technologiami - przygotowuje samorząd Tychów. Inwestycję w niezagospodarowanej dotąd części budynku Zespołu Szkół Municypalnych wesprą środki Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST).
22.03.2024

Światowy Dzień Wody i edukacyjne spotkania z mieszkańcami Katowic

Światowy Dzień Wody, obchodzony corocznie 22 marca, to czas refleksji nad wartością najważniejszego zasobu naturalnego – wodą. W tym dniu szczególnie istotne staje się podkreślenie roli dbałości o wodę i promocji świadomego korzystania z niej. W ramach tego wydarzenia w Katowicach odbyły się spotkania pod hasłem: „Od najmłodszych do najstarszych mieszkańców miasta, rozmowy o wodzie i nie tylko”. Podczas tych spotkań, pracownicy Katowickich Wodociągów mówili o wodzie i jej ważnej roli dla społeczeństwa.
22.03.2024

Podsumowanie Polskiego Kongresu Klimatycznego 2024

W dniach 19 i 20 marca 2024 roku odbył się Polski Kongres Klimatyczny i Central Northern European Climate Summit, międzynarodowe spotkanie ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli organów administracji centralnej oraz agend międzynarodowych, reprezentantów miast z Polski i zagranicy, przedstawicieli ambasad, delegatów biznesu i jego otoczenia oraz organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców i dziennikarzy.
22.03.2024

Energia nuklearna niezbędna do osiągnięcia celów klimatycznych

Energia nuklearna jest niezbędna do osiągnięcia celów klimatycznych - uważa szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol, który spotkał się z dziennikarzami przed rozpoczęciem w czwartek pierwszego Szczytu Energii Jądrowej w Brukseli.
21.03.2024

Eksperci: normy jakości powietrza WHO są spełniane tylko w siedmiu krajach świata

Normy jakości powietrza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące pyłów PM2,5 spełniane są tylko w siedmiu państwach - twierdzi w opublikowanym we wtorek dorocznym raporcie szwajcarska organizacja IQAir. Te kraje to Australia, Estonia, Finlandia, Grenada, Islandia, Mauritius i Nowa Zelandia.
19.03.2024

Wiceminister klimatu w "PB": Kaucja za dziewięć miesięcy

Projekt nowelizacji ustawy o systemie kaucyjnym jest gotowy - powiedziała w rozmowie z "Pulsem Biznesu" wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska
19.03.2024

Luty był dziewiątym z rzędu najcieplejszym miesiącem na świecie

Luty był dziewiątym z rzędu miesiącem, w którym średnie temperatury były rekordowo wysokie dla danego miesiąca - poinformował w czwartek program Copernicus Climate Service (C3S), unijna instytucja gromadząca dane klimatyczne.
07.03.2024

Świat tonie w plastiku. Młodzież mówi stop

Tu nawet nie chodzi o to, że jest lekki, wytrzymały i wielofunkcyjny, lecz o to, że jest praktycznie wszędzie – alarmuje młodzież, która prowadzi projekty społeczne, dotyczące redukcji plastiku. Oceany od wielu lat zalewane są jego tonami, a on rozkładając się, przenika do środowiska – w tym, do ludzkiego ciała. Od tego roku obowiązuje w Polsce podatek plastikowy, który ma doprowadzić do pozbycia się jego nadmiaru i do ponownego przetwarzania. Czy to wystarczy, by skutecznie zniechęcić ludzi do plastiku?
07.03.2024

Nie wyrzucaj! To się jeszcze przyda! Wywiad z założycielami marki Użyj.to

Branża budowlana ma ogromny wpływ na środowisko. Odpowiada za 30% globalnej emisji gazów. Jest też najbardziej materiałochłonnym sektorem gospodarki, zużywa prawie 50% światowych zasobów stali. Jest to sektor, w którego cyrkularność i ekologiczność należy inwestować, bo będzie on miał ogromne przełożenie na globalne liczby. W wywiadzie z Karolem Łąckim i Aleksandrem de Rossetem, założycielami marki Użyj.to, porozmawialiśmy na temat ich działalności oraz branży budowlanej w kontekście środowiskowym.
05.03.2024

64 tony śmieci porzucone w terenach zielonych

Choć w kalendarzu wciąż zima, to pogoda w tym roku zaskakuje i przynosi bardzo wiosenną aurę. Wykorzystują to pracownicy służb miejskich i już teraz przystępują do sprzątania terenów miejskich. ZZM przygotowuje do wiosny miejskie parki, place zabaw i skwery. Niestety pracownicy często znajdują odpady, które są porzucane, zamiast trafić do odpowiednich koszy czy punktów zbiórek. Takie sytuacje często zdarzały się np. na ul. Szarych Szeregów, która częściowo biegnie przez las.
05.03.2024

Zakłócenie koncertu w Filharmonii Narodowej przez aktywistki grupy Ostatnie Pokolenie

Dwie aktywistki grupy "Ostatnie Pokolenie" wtargnęły na scenę podczas koncertu w Filharmonii Narodowej, wykrzykując: "To jest alarm. Nasz świat płonie. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może powstrzymać katastrofę klimatyczną".
04.03.2024

Resort klimatu nie prowadzi prac mających na celu rozszerzenie parku na całą Puszczę Białowieską

Aktualnie nie toczą się prace zmierzające do objęcia całego obszaru Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym - przekazał PAP resort klimatu i środowiska. Dodano, że opracowywana jest "konstytucja" dla Puszczy, która ma odpowiadać również na wyzwania związane z zarządzaniem Puszczą jako obiektem UNESCO.
03.03.2024

CIECH poprawia notę w ratingu CDP, konsekwentnie realizując swoją strategię ESG

CIECH S.A., dzięki konsekwentnej transformacji w stronę zrównoważonego rozwoju, podnosi swoją ocenę w globalnym ratingu Carbon Disclosure Project (CDP), jednym z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w zakresie ESG. Rating służy do monitorowania i raportowania informacji o wpływie spółek na środowisko. Ocena dla chemicznej grupy w kategoriach „ochrona klimatu”, odnoszącej się do emisji CO2 i transformacji energetycznej, i „zarządzanie zasobami wodnymi” wzrosła o jeden stopień – do poziomu C.
23.02.2024

MRiRW: 3,5 mld zł na dopłaty w ramach ekoschematów

Całkowita pula środków na płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 r. wynosi 3 mld 519 mln zł - poinformował resort rolnictwa. Ministerstwo opublikowało w środę stawki dopłat w ramach ekoschematów. ­
22.02.2024

Canon współpracuje z naukowcami nad projektem odbudowy raf koralowych

Firma Canon Europe ogłosiła podjęcie partnerskiej współpracy z Coral Spawning Lab w Morden w Londynie. Zespół naukowców połączył siły, aby zbadać i lepiej zrozumieć cykle życia raf koralowych, dostarczać informacje i narzędzia potrzebne do regeneracji ekosystemów raf koralowych. Zaowocowało to stworzeniem pierwszego na świecie programu monitorowania tarła koralowców w całkowicie zamkniętym systemie.
21.02.2024

Kara dwóch lat więzienia w zawieszeniu dla b. wicewojewody pomorskiego ws. niebezpiecznych odpadów

Na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na cztery lata Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku skazał w poniedziałek b. wicewojewodę pomorskiego i b. prezesa spółki Port Service Krzysztofa Pusza, w sprawie składowania pozostałości niebezpiecznych odpadów na terenie dawnej żwirowni w Ełganowie (Pomorskie). Wyrok nie jest prawomocny.
21.02.2024

Bioplastik dzięki fotosyntezie

Naukowcy z Japonii opracowali system katalityczny, który, pod wpływem promieni Słońca, z dwutlenku węgla i innego składnika otrzymywanego z biomasy produkuje podstawowy budulec bioplastiku. To krok w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości – twierdzą badacze.
21.02.2024

PGE Energia Ciepła kontynuuje dekarbonizację Elektrociepłowni Gdyńskiej

We wtorek w Gdyni PGE Energia Ciepła S.A. podpisała z liderem konsorcjum SBB ENERGY S.A. umowę na budowę w Elektrociepłowni Gdyńskiej instalacji kogeneracyjnej opartej na silnikach gazowych - poinformowała spółka.
20.02.2024

"Rzeczpospolita": Wpływy z CO2 nie poszły na ochronę klimatu

W ciągu ostatnich dziesięciu lat do budżetu wpłynęło ponad 100 mld zł ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Tylko w 2023 roku było to 24,4 mld zł. Zgodnie z prawem UE 50 proc. tych pieniędzy powinno trafiać na cele klimatyczne - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".
20.02.2024

Hennig-Kloska: 7 mld zł na nowe programy, które powinny być uruchomione w I kwartale br.

Na nowe programy związane z transformacją energetyczną przeznaczymy 7 mld zł; w I kwartale br. powinny one zostać uruchomione - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
20.02.2024

Polska wykorzystuje około 3 proc. całkowitego potencjału produkcji biogazu

Polska wykorzystuje około 3 proc. potencjału produkcji biogazu - wynika z raportu "Biometan w Polsce. Rosnąca rola biometanu w transformacji energetycznej" przygotowanym przez firmę Strategy& w Polsce. Rozwój produkcji ułatwiłyby m.in. dotacje, dostęp do finansowania i uproszczenie przepisów - dodano.
19.02.2024

Czy czekać z instalacją fotowoltaiki na start programu Mój Prąd?

Wiele osób, które planują zakup instalacji fotowoltaicznej z radością przyjęła informację o kontynuacji programu „Mój prąd”. Bowiem inwestycja w odnawialne źródła energii to nie tylko troska o środowisko, ale przede wszystkim niższe rachunki za prąd dla gospodarstw domowych. Nadal jednak nie znamy szczegółów: ani daty startu programu „Mój Prąd 6.0”, wysokości środków, które będą przeznaczone na jego realizację, ani tego, czy wystarczy ich dla wszystkich chętnych. Czy zatem warto czekać z decyzją na start programu?
19.02.2024

NFOŚiGW chce zwiększyć o 2 mld zł budżet programu "Energia dla wsi"

Nowy zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podjął decyzję o zwiększeniu z 1 mld zł do 3 mld zł środków na inwestycje w OZE na terenach wiejskich w ramach programu "Energia dla wsi" - poinformował Fundusz. Zmianę zatwierdzić musi minister klimatu.
09.02.2024

Brytyjskie partie wycofują się z kosztownych obietnic w walce ze zmianami klimatu

Brytyjska opozycyjna Partia Pracy wycofała się w czwartek z jednej ze sztandarowych obietnic przedwyborczych – przeznaczania 28 mld funtów rocznie na zielone inwestycje. To kolejny przypadek urealniania przez brytyjskich polityków obietnic w zakresie walki ze zmianami klimatu.
09.02.2024

Sowińska: producent odpadów niebezpiecznych będzie musiał zagwarantować ich trwałe unieszkodliwienie

Ruszyły prace nad rozszerzoną odpowiedzialnością producentów ws. odpadów niebezpiecznych - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Producent będzie musiał zagwarantować trwałe unieszkodliwienie takich odpadów - dodała.
08.02.2024

PGE z wysoką oceną w międzynarodowym badaniu klimatycznym CDP

Grupa PGE została wysoko oceniona w niezależnej ocenie globalnego badania środowiskowego realizowanego przez CDP. W obszarze kwestii klimatycznych międzynarodowi eksperci CDP uznali PGE za firmę zarządzającą swoim wpływem.
07.02.2024

Powstał FAMUR Gearo. Za cel obierze rozwój energetyki wiatrowej

FAMUR, będący częścią Grenevii, konsekwentnie rozwija kompetencje w obszarze nowych, zielonych technologii. Po akwizycji w lipcu 2023 r. spółki Total Wind PL, zrobił kolejny krok w kierunku dywersyfikacji i podjął decyzję o utworzeniu w ramach segmentu Famur oddziału FAMUR Gearo.
07.02.2024

Koniec narzekania na brak infrastruktury w Polsce? Przełom na rynku. 10 tysięcy punktów ładowania już niebawem?

Rok 2024 przyniesienie znaczący wzrost liczby dostępnych punktów ładowania pomimo faktu, że obecnie proces inwestycyjny związany z budową infrastruktury w Polsce spowolnił z powodu zmian kadrowych w spółkach energetycznych. Na koniec roku liczba punktów ładowania powinna zbliżyć się do 10 tysięcy – szacuje Grigoriy Grigoriev, dyrektor generalny Powerdot w Polsce. Infrastruktura przestanie być czynnikiem ograniczającym rozwój elektromobilności. Już w tej chwili w Polsce są miasta, w których dostępna infrastruktura z nawiązką pokry
07.02.2024

Szybka energetyzacja elektrowni PV - czy to możliwe?

Zapotrzebowanie na energię z OZE stale rośnie, z tego względu w ostatnich latach instalacje PV także te wielkoskalowe, znacząco zwiększyły swój udział w polskim systemie elektroenergetycznym. Tak dynamiczny rozwój projektów OZE w Polsce, uwypuklił wyzwania związane z przestarzałą infrastrukturą sieciową i skomplikowanymi procedurami przyłączeniowymi. Czas to pieniądz, zatem jak przeprowadzić szybką energetyzację elektrowni PV?
07.02.2024

Orlen: lepsze wykorzystanie szans związanych z inwestycjami w transformację energetyczną

Agencja MSCI oceniła, że Orlen lepiej wykorzystuje szanse związane z inwestycjami w transformację energetyczną. Zauważyła też poprawę w obszarze raportowania emisji oraz planów dekarbonizacyjnych - poinformował Orlen we wtorek.
07.02.2024

Akcja obywatelska "Pytamy o zielone": włącz się, pytaj, zmieniaj otoczenie na bardziej zielone

Trwa akcja obywatelska "Pytamy o zielone". Polega ona na zadawaniu pytań i działaniu na rzecz ambitniejszych celów środowiskowych w programach kandydatów i kandydatek w wyborach samorządowych 2024 roku. "Włącz się, pytaj, zmieniaj otoczenie na bardziej zielone" - apelują organizatorzy.
07.02.2024

Paryż staje się bardziej zielony od dekady, choć zmiany budzą kontrowersje

Niedawne referendum w Paryżu w sprawie potrojenia opłat za parkowanie SUV-ów to tylko część ekologicznych rozwiązań, wprowadzanych w stolicy Francji od dekady. Paryż, który gościć będzie igrzyska olimpijskie latem br., ma być bardziej "zielony", przyjazny dla pieszych i rowerzystów.
07.02.2024

Rekordowe spadki emisji i produkcji prądu z węgla w UE w 2023 r.

Wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych spadło w UE w 2023 r. o 19 proc., emisje z sektora energii także o 19 proc., a udział prądu ze słońca i wiatru przekroczył po raz pierwszy 25 proc. - wynika z opublikowanych w środę danych think-tanku Ember.
07.02.2024

Komisja Europejska przedstawia zalecenia dotyczące celu redukcji emisji do 2040 r.

Komisja Europejska opublikowała we wtorek szczegółową ocenę sposobów osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. Na tej podstawie KE zaleca redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o 90 proc. do 2040 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.
07.02.2024

Wiceminister klimatu: widzimy małą przestrzeń na kolejne zobowiązania redukcyjne

Widzimy małą przestrzeń na kolejne zobowiązania redukcji emisji CO2 – powiedziała we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Podkreśliła, że Polska koncentruje się na obecnym celu redukcyjnym, czyli 55 proc. do 2030 r. i dojścia do neutralności klimatycznej w 2050 r.
07.02.2024

W stronę zrównoważonej mody. Wywiad z właścicielką Żona Johna

W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się kupowanie ubrań z drugiej ręki, wynika to z tego, iż społeczeństwo staje się bardziej świadome w sprawach dotyczących ekologii i dbania o planetę. Więcej konsumentów odchodzi od wspierania fast fashion i wybiera zrównoważoną modę. Dobrym przykładem ekologicznej modowej marki działającej w Polsce jest Żona Johna, stworzona przez Aleksandrę Rałowską z którą mieliśmy okazję porozmawiać.
07.02.2024

MKiŚ przygotowuje się do korekty przepisów w systemie kaucyjnym

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje się do korekty przepisów w systemie kaucyjnym. W marcu resort chce przeprowadzić konsultacje społeczne na temat ustawy - poinformowała wiceministra resortu klimatu Anita Sowińska na konferencji SILab’24.
06.02.2024

Ambitny cel klimatyczny na 2040 rok pilnie potrzebny, ale musi być wdrażany z troską o wszystkich obywateli

Dziś w godzinach popołudniowych Komisja Europejska ma zaproponować cel redukcji emisji gazów cieplarnianych dla Unii Europejskiej oraz mapę drogową dojścia do jego osiągnięcia. Najprawdopodobniej wskaże cel –90 proc. względem 1990 roku. Organizacje pozarządowe podkreślają: plany na 2040 rok to szansa korzystnych reform w Europie – nie tylko dla przyrody, ale także najbardziej wrażliwych grup, w tym rolników.
06.02.2024

Trwają konsultacje oceny stanu wód morskich Bałtyku

Do 9 lutego br. potrwają konsultacje oceny stanu środowiska wód morskich Bałtyku - poinformował Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Konsultacje dotyczą dwóch dokumentów, kluczowych w planowaniu działań na rzecz poprawy i utrzymania dobrego stanu środowiska Bałtyku - dodano.
06.02.2024

Polska na drodze do zrównoważonej gospodarki: modele biznesowe GOZ drogowskazem dla firm

W dzisiejszym świecie troska o środowisko staje się coraz ważniejsza, a koncepcja gospodarki obiegu zamkniętego zyskuje na znaczeniu. Chcąc sprostać zmieniającemu się rynkowi warto zapoznać się z modelami biznesowymi GOZ. Opisują one sposób, w jaki firma generuje, oferuje i dostarcza wartość różnym grupom interesariuszy, jednocześnie minimalizując negatywny wpływ na środowisko i społeczeństwo.
06.02.2024

Będzie kolejny konkurs na stanowisko prezesa NFOŚiGW

Na stanowisko prezesa narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zostanie rozpisany i ogłoszony kolejny nabór - poinformował w poniedziałek resort klimatu i środowiska. Dodano, że minister Paulina Hennig-Kloska powołała trzech nowych wiceszefów Funduszu.
06.02.2024

Delloite: dla 60 proc. Polaków przy zakupie auta elektrycznego najważniejszy jest koszt ładowania

Według opublikowanego w poniedziałek badania Delloite, dla 60 proc. Polaków najważniejszym argumentem za zakupem samochodu elektrycznego jest niższa cena ładowania niż zakupu paliwa. Podkreślono, że troska o środowisko schodzi na dalszy plan.
05.02.2024

Dorożała: w ramach programu Las Energii w 2024 r. powstanie 100 stacji ładowania elektryków

W 2024 r. w ramach programu Las Energii realizowanego przez Lasy Państwowe powstanie 100 stacji ładowania pojazdów elektryków - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Michał Dorożała. Dodał, że w planach spółka ma też budowę fotowoltaiki i farm wiatrowych.
26.01.2024

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska: 4 tony odpadów karoserii zwrócono do Niemiec

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska uzgodnił z właściwym urzędem niemieckim zwrot 4 ton odpadów karoserii z tworzyw sztucznych, które zostały nielegalne wysłane do Polski. Odpady zostały zwrócone do Niemiec - poinformował w piątek w komunikacie GIOŚ.
26.01.2024

MKiŚ: decyzja o wstrzymaniu wycinek w niektórych lasach jest legalna

Decyzja ministra klimatu o ograniczeniu wycinek lasu na wskazanych obszarach jest legalna - przekonywali w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska przedstawiciele resortu. Nie podali jednak finansowych skutków decyzji.
26.01.2024

U. Zielińska: negocjacje co do celu redukcji emisji CO2 na 2040 r. dopiero się zaczną

Nie ma jeszcze stanowiska Polski ws. celu klimatycznego na 2040 r., zostanie ono wypracowane po ogłoszeniu przez KE propozycji redukcji emisji CO2 - zaznaczyła w czwartek wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Dodała, że dopiero komunikat KE rozpocznie negocjacje w tej sprawie.
26.01.2024

Ok. 33 mln funtów dla konsorcjum z udziałem Synthos Green Energy na rozwój SMR w Wlk. Brytanii

Do 33,6 mln funtów otrzyma od brytyjskiego rządu konsorcjum z udziałem Synthos Green Energy na prace przy certyfikacji w Wlk. Brytanii reaktora BWRX-300 - poinformowało brytyjskie ministerstwo energii. Synthos planuje budowę BWRX-300 w Polsce w spółce z Orlenem.
25.01.2024

Ministerstwo klimatu ogłosiło konkurs na dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego

Konkurs na stanowisko dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego ogłosiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zainteresowani swoje oferty mogą składać do 12 lutego - wynika z treści konkursowego ogłoszenia.
25.01.2024

PGE: Rok pełen innowacyjnych rozwiązań z sektora Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Umocnienie się na pozycji lidera krajowej branży GOZ, patent na konstrukcję dla farm fotowoltaicznych, nagrodzony innowacyjny produkt przeznaczony do likwidacji wyrobisk górniczych oraz prace nad nowymi technologiami recyklingu odpadów z OZE prowadzone przez Centrum Badań i Rozwoju GOZ – tak w skrócie wyglądał 2023 rok w projektach gospodarki cyrkularnej prowadzonych przez PGE Ekoserwis, spółkę z Grupy PGE i lidera GOZ w Polsce.
25.01.2024

Trina Solar wprowadza na rynek nowe moduły Vertex S+ typu n przeznaczone do instalacji na dachach z sektora C&I

Trina Solar światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii fotowoltaicznych i rozwiązań w zakresie magazynowania energii, wprowadziła na rynek nowy moduł NEG18R.28 Vertex S+ 505W, zaprojektowany z myślą o instalacjach na dużych dachach budynków komercyjnych i przemysłowych.
24.01.2024

Spółka Nitro-Chem zakończyła usuwanie odpadów poprodukcyjnych w Chabielicach

Zakłady Chemiczne "Nitro-Chem" z Bydgoszczy zakończyły we wtorek w Chabielicach koło Bełchatowa (woj. łódzkie) usuwanie paletopojemników z odpadami pochodzącymi najprawdopodobniej z działalności produkcyjnej spółki - poinformowała w komunikacie firma.
24.01.2024

Do 500 euro kary w Benewencie we Włoszech za balony i plastikowe konfetti

Do 500 euro kary grozi w mieście Benewent na południu Włoch tym, którzy podczas przyjęć w miejscach publicznych i różnych imprez, także zabaw karnawałowych. używać będą balonów i plastikowych konfetti. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał burmistrz Clemente Mastella.
23.01.2024

DPD Polska z flotą ponad 500 samochodów elektrycznych

Z taśmy produkcyjnej do oddziałów i w ręce kurierów - DPD Polska systematycznie rozbudowuje swoje możliwości operacyjne w oparciu o zieloną technologię. Niskoemisyjna flota samochodowa przekroczyła 500 pojazdów, w skład której wchodzą takie modele jak: eSprinter, eVito Furgon oraz MAN eTGE. Firma dodatkowo posiada flotę ponad 80 elektrycznych rowerów cargo. Inwestując w zielone środki transportu oraz infrastrukturę do jej obsługi, DPD zmierza w stronę ambitnego celu środowiskowego – NET-ZERO 2040.
20.01.2024

Wiceminister klimatu i środowiska: nie możemy dać sobie wmówić, że ochrona przyrody się nie opłaca

Nie możemy dać sobie wmówić, że ochrona przyrody się nie opłaca – mówił w sobotę wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała podczas konferencji organizowanej przez Renew Europe i Polskę 2050. Zapowiedział, że decyzje w tej kwestii będą zapadały przy udziale ekspertów, a także lokalnych społeczności.
20.01.2024

Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z powodu zanieczyszczeń w Czarnogórze

Elzana Hrković, mieszkanka Pljevlji w północnej Czarnogórze, pozwała państwo przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu za naruszenie konstytucyjnego prawa do zdrowego środowiska - poinformował w środę dziennik "Vijesti".
11.01.2024

Minister Paulina Hennig-Kloska powołała Witolda Kossa na Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska powołała Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, został nim Witold Koss - poinformował w środę resort środowiska.
10.01.2024

Szefowa resortu klimatu: dyrektor Lasów Państwowych odwołany

We wtorek został odwołany dotychczasowy Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica - poinformowała na platformie X Minister Klimatu i środowiska Paulina Henning - Kloska.
10.01.2024

Rok 2023 był najcieplejszy w historii od czasu rozpoczęcia pomiarów

Rok 2023 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, średnia temperatura na świecie wyniosła 14,98 st. C. i była o 1,48 st. wyższa niż w epoce przedindustrialnej - poinformował we wtorek Copernicus Climate Change Service (C3S), unijny program obserwacji Ziemi.
10.01.2024

Minister klimatu: projekt ustawy wiatrakowej do końca pierwszego kwartału

Resort klimatu planuje przedstawić projekt ustawy wiatrakowej do końca pierwszego kwartału tego roku - poinformowała we wtorek w Radiu ZET minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
09.01.2024

Według ekspertów wypadek serbskiej barki na Dunaju będzie miał negatywny wpływ na florę i faunę rzeki

Barka, która zatonęła w piątek w Serbii na Dunaju, przy granicy z Chorwacją, przewoziła tysiąc ton nawozu - powiadomiły serbskie władze. Eksperci ds. ochrony środowiska ostrzegli, że wypadek negatywnie wpłynie na florę i faunę wodną drugiej najdłuższej rzeki w Europie.
05.01.2024

GAZ-SYSTEM angażuje się finansowo w powstanie nowych zielonych obszarów na Białołęce

Spółka sfinansuje koszty nasadzeń do wysokości 659 800 zł netto w powstającym Parku Żerańskim. Na terenie parku planuje się posadzenie około 471 drzew parkowych oraz prawie 11 tysięcy szt. krzewów. Są to kolejne działania spółki realizowane w tej części Białołęki. Ostateczne efekty prac będzie można zobaczyć w I kwartale 2025 roku.
05.01.2024

5 pozytywnych wydarzeń w walce o czyste powietrze w Polsce w 2023 r.

Powietrze, którym oddychamy w Polsce, nadal należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. W 2023 roku nie brakowało jednak przełomowych wydarzeń, które w perspektywie kilku lat mogą okazać się kluczowe, by pożegnać polski smog na dobre.
03.01.2024

Pierwszy amerykański, w pełni elektryczny holownik na próbach morskich

Pierwszy w USA w pełni elektryczny holownik, eWolf, przechodzi próby morskie, jak poinformował armator, Crowley Corporation.
29.12.2023

W Krakowie w styczniu wraca system wypożyczania rowerów elektrycznych

W Krakowie wraca możliwość wypożyczenia rowerów elektrycznych w systemie miejskim LajkBike. Wnioski o udostępnienie jednośladu można składać od 2 stycznia - poinformował w środę urząd miasta.
27.12.2023

M. Sawicki: 5 mld euro z programu REPowerEU na ochronę środowiska to sukces

Zapowiedziane przez szefową KE Ursulę von der Leyen 5 mld euro dla Polski to zaliczki z programu REPowerEU na ochronę środowiska; jest to sukces, że dostajemy pieniądze i przynajmniej tym razem nie spóźniamy się ze złożeniem stosownych wniosków - powiedział PAP wiceszef klubu PSL-TD Marek Sawicki.
15.12.2023

Pierwszy na świecie neutralny dla klimatu proszek do prania

Indyjski oddział Unilever we współpracy z partnerami rozpoczął pilotażowy program produkcji sody kalcynowanej – kluczowego składnika proszku do prania – o niemal zerowym śladzie węglowym. Jeśli to przełomowe rozwiązanie uda się wprowadzić na szeroką skalę, będzie to kamień milowy w redukcji emisji gazów cieplarnianych w całym łańcuchu dostaw tego globalnego koncernu.
11.12.2023

Andrzej Duda o transformacji energetycznej na konferencji COP28

Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej, a nadal zbyt mało uwagi poświęca się wymiarowi ludzkiemu. Aby uczynić transformację energetyczną sprawiedliwą, nie możemy podważać jakości życia ludzi - powiedział w piątek podczas konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju prezydent Andrzej Duda.
01.12.2023

Brytyjski król, premier i szef MSZ polecieli oddzielnie na COP28 w Dubaju, wywołując oskarżenia o hipokryzję

Król Karol III, premier Rishi Sunak i minister spraw zagranicznych David Cameron, którzy reprezentują Wielką Brytanię na konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju, udali się tam oddzielnymi odrzutowcami, wywołując krytykę i oskarżenia o hipokryzję w podejściu do ochrony klimatu – piszą brytyjskie media.
01.12.2023

W Dubaju rozpoczął się szczyt klimatyczny COP28

Tegoroczną konferencję klimatyczną ONZ (COP28) w Dubaju otworzył w czwartek jej przewodniczący Sultan al-Dżaber, wzywając kraje i przedsiębiorstwa zajmujące się paliwami kopalnymi do współpracy na rzecz osiągnięcia globalnych celów klimatycznych. W obradach COP28 biorą udział delegacje niemal 200 państw.
01.12.2023

Raport brukselskiego think tanku: unijna polityka rolna zakładnikiem ideologii klimatycznej

Dzisiejsza polityka rolna ma służyć przede wszystkim interesom środowiskowym i klimatycznym, a dopiero w drugiej kolejności bezpieczeństwu żywnościowemu; prowadzi to do sytuacji, w której nie opłaca się być rolnikiem - diagnozuje najnowszy raport brukselskiego think tanku MCC Brussels pt. "Cicha wojna z rolnictwem".
01.12.2023

Około 1,2 tys. krzewów i drzew posadzono na kampusie Politechniki Białostockiej

Blisko 1,2 tys. krzewów i drzew posadzono w środę w kilku miejscach na kampusie Politechniki Białostockiej w ramach akcji "Niech się zazieleni". Wzięła w niej udział cała społeczność uczelni i prowadzonego przez nią liceum.
18.10.2023

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg zatrzymana przez policję w czasie demonstracji w Londynie

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została we wtorek zatrzymana przez policję w Londynie w czasie protestu przeciw konferencji firm z sektora naftowo-gazowego, która odbywa się w jednym z hoteli w tym mieście - podał Reuters, powołując się na świadków.
17.10.2023

Polacy nadal przekonani do ochrony klimatu i przyrody, ale zielony sceptycyzm powoli narasta

Chociaż większość osób w Polsce zgadza się ze stanowiskiem nauki na temat zmian klimatu i uważa, że sytuacja ekologiczna świata jest zła, to w ostatnich latach o połowę zwiększyła się grupa dystansująca się od zielonych narracji - wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023”. Pokazuje ono, że doświadczeni pandemią i inflacją nadal chcemy czystej energii i czystej przyrody, ale już niekoniecznie związanych z tym wyrzeczeń.
16.10.2023

M. Wesoły: Chcemy zmierzać w stronę niskoemisyjnych źródeł energii

Chcemy dokonywać transformacji i zmierzać w stronę niskoemisyjnych źródeł energii, ale w sposób rozsądny i w tempie, które jesteśmy w stanie udźwignąć - mówił w środę podczas IX Kongresu Energetycznego we Wrocławiu wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły.
27.09.2023

KE: analizujemy sytuację wokół kopalni z perspektywy kwestii środowiskowych

Komisja Europejska analizuje sytuację wokół kopalni Turów z punktu widzenia regulacji unijnych dotyczących środowiska naturalnego - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE ds. środowiskowych Vivian Loonela.
24.09.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.