Wynik wyszukiwania - "city" - Wiadomości

Mierz siły na zamiary. Najbogatsze gospodarki świata nie dają rady z transformacją

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej stwierdza, że ambitne cele transformacji energetycznej w celu potrojenia udziału odnawialnych źródeł energii do 2030 roku są zagrożone. Państwa grupy G7 również nie spełniają oczekiwań w zakresie tempa transformacji.
12.05.2024

Więcej niż bateryjka. Akumulatory w bezpiecznej transformacji energetycznej

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej podejmuje temat akumulatorów i bezpiecznej transformacji energetycznej. Zdaniem raportu, to właśnie akumulatory mają szansę odegrać kluczową rolę w bezpiecznej transformacji energetycznej.
08.05.2024

W Jarosławiu pojawił się zeroemisyjny autobus

We wtorek 30 kwietnia br. odbyło się oficjalne przekazanie elektrycznego autobusu AUTOSAN SANCITY 10LFE dla Gminy Miejskiej Jarosław. To już kolejne podkarpackie miasto, które będzie miało w swoim taborze nowoczesne, miejskie autobusy Autosan.
01.05.2024

Głos z Davos mówi jasno: 3 sektory czeka wzrost. OZE jednym z nich

Analiza Światowego Forum Ekonomicznego wyróżnia trzy sektory, które czeka dynamiczny rozwój: sektor odnawialnych źródeł energii, sektor finansowy oraz sektor turystyczny.
26.04.2024

Ruszyła sprzedaż biletów na II edycję konferencji Green Energy Tricity

Ruszyła sprzedaż biletów na II edycję konferencji Green Energy Tricity, tylko do 30 maja można nabyć bilety Early Birds w obniżonej o 500 złotych cenie.
26.04.2024

Zakończył się V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024

W dniach 22 i 23 kwietnia stolica Polski po raz kolejny stała się centralnym punktem globalnej dyskusji o klimacie. Eksperci z różnych dziedzin, reprezentujący świat biznesu, administracji, nauki, organizacje pozarządowe oraz media, zbierają się, by wspólnie poszukiwać rozwiązań na rzecz ochrony naszej planety. W uroczystej inauguracji TOGETAIR 2024 wzięli udział Roberta Metsola, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, oraz Mark Brzeziński, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
25.04.2024

TOGETAIR 2024 w Warszawie – V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny dobiega końca. O czym debatują prelegenci?

Mocne słowa na śniadaniu prasowym, podzielone zdania podczas panelu dyskusyjnego na temat rolnictwa, a to jeszcze nie koniec! Drugi dzień TOGETAIR 2024 w Warszawie stał się dziś przestrzenią do wymiany zdań i poglądów, a dyskusje skupione wokół trzech tematycznych scen połączyły ekspertów z różnych środowisk. Jakie tematy podjęli prelegenci w drugiej połowie dnia?
24.04.2024

Energia odnawialna na fali wznoszącej. Potencjał OZE w świetle najnowszych danych

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej stwierdza, że w 2023 roku ustanowiono rekord we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii w sektorze energetycznym. Wzrost mocy OZE był nierównomiernie rozłożony na całym świecie, co stawia pod znakiem zapytania ambitne cele klimatyczne.
23.04.2024

Zrównoważone budownictwo wkracza na salony

Zarówno aktywność regulatorów, jak i rosnąca świadomość społeczeństwa napędzają zmiany w zakresie zrównoważonego budownictwa. Dotyka to także deweloperów realizujących nieruchomości mieszkaniowe. Na rynku powstają kolejne efektywne energetycznie osiedla wyposażone w takie rozwiązania, jak pompy ciepła, rekuperacja czy fotowoltaika. Realizacja takich inwestycji niesie jednak za sobą wyzwania, w tym konieczność edukacji społeczeństwa w zakresie korzyści wynikających z zakupu niskoemisyjnych nieruchomości.
22.04.2024

Wiatr wieje jak nigdy wcześniej. Rynek turbin wiatrowych z rekordami

Najnowszy raport Wood MacKenzie poświęcony globalnemu rynkowi turbin wiatrowych stwierdza, że wolumen zamówień osiągnął nowy rekord w ubiegłym roku. Spowolnienie wzrostu odnotował sektor morskiej energetyki wiatrowej, który nie dotrzymał kroku dynamice sektora onshore wind.
19.04.2024

Pierwsze inwestycje Amazon w energetykę wiatrową w Polsce

Amazon podpisał z Vortex Energy Polska, spółką zależną w całości należącą do Vitol, umowę na zakup 53 MW mocy czystej energii z dwóch farm wiatrowych zlokalizowanych w Jastrowiu i Okonku (woj. wielkopolskie, powiat złotowski). Inicjatywa stanowi pierwszą inwestycję Amazon w energię wiatrową w Polsce. Firma zainwestowała już w kraju w energię odnawialną z farmy fotowoltaicznej (PV) w Miłkowicach i posiada panele fotowoltaiczne na swoim zrobotyzowanym centrum logistycznym w Świebodzinie.
17.04.2024

Frankfurt już po raz trzeci wybiera wodorowe Solarisy

Przedsiębiorstwo autobusowe In-der-City-Bus GmbH (ICB), obsługujące komunikację miejską we Frankfurcie nad Menem, złożyło zamówienie na 9 Solarisów Urbino 18 hydrogen. W mieście kursują już 23 wodorowe Solarisy, dostarczone w 2022 i 2024 roku. Dostawy przegubowych pojazdów z najnowszego zamówienia zaplanowane są na lipiec 2025.
17.04.2024

Cel transformacji energetycznej niemożliwy do osiągnięcia. Co dalej?

Osiągnięcie trzykrotnego zwiększenia udziału mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 roku jest zagrożone. Jak zauważa Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej, realizacja ambitnego celu wymaga poczynienia olbrzymich nakładów finansowych.
30.03.2024

Czas na atom. Pierwszy szczyt energii jądrowej Nuclear Energy Summit 2024

Za nami pierwszy w historii szczyt na najwyższym szczeblu poświęcony wyłącznie energii jądrowej, czyli Nuclear Energy Summit 2024. Przedstawiciele kilkudziesięciu krajów uczestniczący w szczycie podkreślili znaczenie wykorzystania energii jądrowej do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego.
29.03.2024

Podsumowanie Polskiego Kongresu Klimatycznego 2024

W dniach 19 i 20 marca 2024 roku odbył się Polski Kongres Klimatyczny i Central Northern European Climate Summit, międzynarodowe spotkanie ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli organów administracji centralnej oraz agend międzynarodowych, reprezentantów miast z Polski i zagranicy, przedstawicieli ambasad, delegatów biznesu i jego otoczenia oraz organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców i dziennikarzy.
22.03.2024

Konferencja PSEW2024 – energia z wiatru dla silnej Polski

Transformacja energetyczna całej Europy przyspiesza, a proces ten będzie długi i wymagający. Zielona energia to konieczność z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego. Skala czekających nas zmian stanowi ogromne wyzwanie finansowe, techniczne i społeczne. Ustawa wiatrakowa procedowana przez nowy rząd oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość.
20.03.2024

Łącząc siły dla zrównoważonej przyszłości - Polski Kongres Klimatyczny 2024

Wielkie wyzwania wymagają wielkich odpowiedzi. W dniach 19-20 marca 2024 roku, stolica Polski stanie się epicentrum europejskich dyskusji na temat klimatu i energii podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego i Central Northern European Climate Summit w Warszawie.
18.03.2024

Zielona energia dla biznesu. Już w kwietniu największe wydarzenie o rynku cPPA w Polsce – Konferencja RE-Source Poland Hub

Umowy cPPA na zakup zielonej energii zawierane między odbiorcami a wytwórcami energii z OZE, z roku na rok zyskują na popularności a liczba podpisanych kontraktów systematycznie rośnie. Dane za 2023 roku pokazują, że w Europie doszło do przekroczenia magicznej granicy 10 GW mocy zainstalowanej źródeł OZE w zawartych umowach cPPA. Stanowi to 40% wzrost w stosunku do 2022 r. Jak na tym tle prezentuje się Polska? Z jakich powodów polscy przedsiębiorcy kontraktują zielona energię?
15.03.2024

Zmieniony zarząd Vortex Energy wdraża nowy model biznesowy spółki

W należącej do grupy Vitol spółce Vortex Energy zaszły istotne zmiany w składzie zarządu. Rada Nadzorcza zatwierdziła decyzję o powołaniu Justine Ryan na stanowisko prezesa zarządu. Za finanse spółki odpowiada Adam Błażeczek, zaś Maciej Przybylski kieruje działalnością operacyjną. Zmiany w kierownictwie wynikają z ambitnych planów inwestycyjnych i ciągłego rozwoju firmy.
13.03.2024

Coraz więcej węgla i gazu, ale ma być zielono. Transformacja energetyczna na rozdrożu

Światowe Forum Ekonomiczne było wyjątkowo produktywne w lutym w skupianiu swojej uwagi nad odnawialnymi źródłami energii. Jednocześnie szereg gospodarek, na czele z globalnym liderem OZE – Chinami, zwiększa inwestycje w sektor energetyczny oparty na paliwach kopalnych.
09.03.2024

Paliwa kopalne odchodzą w niebyt? Rekordowy udział energii odnawialnej w Europie

Jak donosi najnowszy raport think-tanku Ember, produkcja energii elektrycznej z paliw kopalnych w UE spadła o rekordowe 19 proc. w 2023 roku, zaś łączny udział energii odnawialnej wzrósł do rekordowego poziomu 44 proc. Taki stan jest konsekwencją zwiększonego udziału OZE w unijnym koszyku energetycznym.
26.02.2024

Plan jest, czas na działania. Nowa inicjatywa energetyczna Światowego Forum Ekonomicznego

8 stycznia światło dziennie ujrzała nowa inicjatywa Światowego Forum Ekonomicznego –„Transforming Energy Demand” – która nakreśla działania dla przedsiębiorstw i krajów w celu poprawy zarządzania energią, efektywności i redukcji intensywności emisji dwutlenku węgla.
03.02.2024

PGE Energetyka Kolejowa podsumowuje 2023 r. podkreślając znaczenie programu Zielona Kolej

PGE Energetyka Kolejowa w 2023 r. zrealizowała inwestycje o rekordowej wysokości 1,3 mld złotych. To pierwszy raz w historii spółki, w którym wartość nakładów przekroczyła miliard złotych.
02.02.2024

Król Danii na symbolicznym otwarciu fabryki Vestas w Szczecinie

Trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce król Danii, Fryderyk X, uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod zakład montażowy gondoli i piast morskich turbin wiatrowych Vestas Assembly Poland w Szczecinie.
02.02.2024

Na ulicach Warszawy trwają testy autobusu z napędem wodorowym

Miejskie Zakłady Autobusowe poinformowały o trwających testach kolejnego autobusu wodorowego. Od 19 stycznia pojazd wyprodukowany przez polskiego wykonawcę można zobaczyć na ulicach stolicy.
27.01.2024

2023 rok za nami. Energia wiatrowa i energia słoneczna na fali wznoszącej

Za nami 2023 rok, przez co możemy pokusić się o podsumowanie sytuacji w sektorze odnawialnych źródeł energii z perspektywy minionych 12 miesięcy. Zeszły rok obfitował w kolejne rekordy oddawanych mocy, pomimo trudności będących pokłosiem spowolnienia gospodarczego oraz zawirowań geopolitycznych, na czele z trwającym niemal 2 lata konfliktem rosyjsko-ukraińskim.
15.01.2024

WindEurope: w 2023 r. w UE przybyło rekordowe 17 GW mocy w energetyce wiatrowej

W krajach Unii Europejskiej w 2023 r. przybyło rekordowe 17 GW mocy w energetyce wiatrowej - poinformowało największe europejskie stowarzyszenie branży WindEurope. Organizacja podkreśla jednak, że tempo rozwoju jest nadal za małe, by osiągnąć cele na 2030 r.
12.01.2024

PKP Intercity podpisało umowę na zakup 63 elektrycznych lokomotyw za 2,3 mld zł

Dziś PKP Intercity podpisało umowę z nowosądecką firmą NEWAG na zakup 63 elektrycznych lokomotyw wielosystemowych z opcją zamówienia kolejnych 32 i świadczeniem 5-letniej usługi utrzymania. To pierwsze w historii, zarówno przewoźnika, jak i producenta tak duże zamówienie jednej serii pojazdów. Wartość umowy to blisko 2,3 mld złotych brutto.
10.01.2024

Rekordowa ilość energii elektrycznej wyprodukowana przez morskie turbiny wiatrowe

Morskie turbiny wiatrowe wyprodukowały w Belgii w ubiegłym roku rekordową ilość energii elektrycznej. Turbiny wiatrowe znajdujące się na belgijskiej części Morza Północnego odpowiadały za 10,2 procent całkowitego zapotrzebowania kraju - podaje dziennik „Het Laatste Nieuws”.
07.01.2024

Ostatnia część turbozespołu elektrowni gazowo-parowej dostarczona do Ostrołęki

Turbina gazowa – ostatni kluczowy element turbozespołu powstającej w Ostrołęce elektrowni gazowo-parowej – została dostarczona na plac budowy. Wyprodukowane we francuskiej fabryce General Electric w Belfort urządzenie należy do najbardziej nowoczesnych, które montowane są w elektrowniach typu CCGT.
06.01.2024

Terminal kontenerowy w Indiach ma być w 100% zasilany energią odnawialną

PSA Mumbai ma stać się pierwszym w Indiach terminalem kontenerowym, który jest całkowicie zasilany bezemisyjną energią odnawialną. Odpowiada za to farma fotowoltaiczna o moc 7,8 MW, powstała we współpracy z O2 Power. Zdaniem spółki inwestycja pozytywnie wpłynie na ograniczenie emisji CO2 przez branżę portową.
05.01.2024

Solaris Urbino 12 electric na testach w Gdańsku

Przez blisko dwa tygodnie Gdańsk będzie testował autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric. Od czwartku autobus kursuje na linii 123. W kolejnych dniach pojawi się na innych gdańskich trasach - poinformowała spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
29.12.2023

Łańcuch dostaw na zielono. Bez łańcucha dostaw nie ma transformacji energetycznej

Corocznie oddawane do użytku są kolejne instalacje wytwarzające zieloną energię, jednakże wraz z sukcesami idą również potencjalne zagrożenia. Światowe Forum Ekonomiczne pochyliło się nad tą kwestią w swojej najnowszej analizie poświęconej relacji między łańcuchem dostaw a transformacją energetyczną.
26.12.2023

PKP Intercity uwzględnia możliwość instalacji napędu wodorowego w pociągach hybrydowych

Pociągi hybrydowe, na zakup których PKP Intercity przed świętami ogłosiło przetarg, mają mieć możliwość przekształcenia z hybryd spalinowo-elektrycznych na wodorowo-elektryczne - poinformował PAP rzecznik prasowy PKP Intercity Cezary Nowak.
26.12.2023

Karol III apeluje o troskę o środowisko naturalne

W tradycyjnym orędziu bożonarodzeniowym brytyjski król Karol III zaapelował w poniedziałek do poddanych o współczucie dla ofiar konfliktów na świecie oraz troskę o środowisko naturalne.
25.12.2023

PKP Intercity: dwunasty nowoczesny elektryczny FLIRT wjeżdża na tory

PKP Intercity odebrało ostatni - z 12 zakontraktowanych - elektrycznych zespołów trakcyjnych typu FLIRT, wyprodukowanych w siedleckiej fabryce Stadler Polska. Jeszcze w tym roku pociąg wjedzie na tory i zacznie wozić pasażerów.
22.12.2023

Historyczne zamówienie. Rumunia za miliardy kupuje pociągi od PESA

Rumuński minister ds. transportu Ionel Irinel Scrioșteanu podał w mediach społecznościowych, że władze wydadzą do 4,1 mld lei (prawie 3,9 mld zł) na 62 regionalnych pociągów elektrycznych od polskiej firmy PESA, po odrzuceniu odwołania konkurencyjnego Alstomu.
22.12.2023

Największa na świecie lądowa elektrownia wiatrowa oddana do użytku

Największa na świecie lądowa elektrownia wiatrowa została oddana do użytku 10 grudnia w Chinach. Elektrownia posiada 701 turbin o łącznej mocy 3 GW.
22.12.2023

Kręć się, kręć! Szanse i zagrożenia dla offshore wind z perspektywy ubezpieczyciela

Wraz z rozwojem sektora morskiej energetyki wiatrowej, pojawiają się nie tylko szanse w rozwoju nowych technologii, ale również potencjalne ryzyka towarzyszące budowie oraz funkcjonowaniu offshore wind. Nad tymi zagadnieniami pochylił się Allianz Commercial w swoim raporcie.
14.12.2023

Pierwsze Urbino 9 LE electric w Niemczech już na ulicach miasta Erlangen

Solaris oficjalnie przekazał 7 autobusów elektrycznych do niemieckiego miasta Erlangen. To pierwsze zamówienie z Niemiec na najkrótszy model marki. Urbino 9 LE electric to elektryczny autobus niskowejściowy, przystosowany do ruchu w mieście i poza nim.
14.12.2023

16 miliardów na transformację energetyczną i adaptacje do zmian klimatu - podsumowanie Kongresu ESG 2023

„Trzy lata temu wielu z nas zastanawiało się, co to jest ESG. Teraz mamy już tę wiedzę. Nadszedł czas na skuteczne narzędzia i praktyczne zastosowanie tych zasad. Środowisko jest kluczowym elementem ESG, a ostatnio bezpieczeństwo energetyczne wyszło na pierwszy plan. Mówimy o stabilności systemu energetycznego, także w kontekście biznesu. Musimy szukać innowacji, a nasz Fundusz będzie dysponował 16 miliardami złotych na transformację energetyczną i adaptację do zmian klimatu, wspierając m.in. geotermię.
11.12.2023

PKP Intercity planuje do końca roku ogłosić przetarg na pociągi hybrydowe

PKP Intercity planuje do końca roku ogłosić przetarg na kupno 35 pociągów hybrydowych - poinformował PAP wiceprezes kolejowego przewoźnika Tomasz Gontarz.
10.12.2023

Sustainability w hotelarstwie to absolutna konieczność – Leonardo Hotels prekursorem odpowiedzialnych działań

Unijna dyrektywa o ESG nakłada na przedsiębiorstwa obowiązek raportowania. ESG to nowy standard: jest nastawione na prezentowanie realnych i mierzalnych działań, kładzie nacisk na odpowiedzialność i zaangażowanie. Liderzy branży hotelarskiej również przykładają ogromną wagę do praktyk odpowiedzialnych społecznie, skupiając się na zasadzie DEI (Diversity, Equity & Inclusion): Leonardo Hotels jest prekursorem na tej płaszczyźnie w branży hotelarskiej – mówi Magdalena Młynarczyk, Director of Sales & Marketing Leonardo Hotels Poland
04.12.2023

Konferencja klimatyczna COP28 w Dubaju rozpoczyna się już dziś!

Stawkę rozpoczynającej się w czwartek w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich konferencji klimatycznej ONZ – COP28 są losy Ziemi i przyszłych pokoleń - komentują media. W obradach, które potrwają do 12 grudnia, udział wezmą delegacje prawie 200 państw.
30.11.2023

Klaster energii i wodoru w Rudzie Śląskiej ma walczyć z kosztami energii

W Rudzie Śląskiej powstał klaster energii i wodoru, który ma służyć m.in. optymalizacji kosztów energii. Przy europejskiej dotacji opracowana zostanie też koncepcja wykorzystanie infrastruktury pogórniczej do produkcji energii z odnawialnych źródeł i jej magazynowania.
29.11.2023

Polacy promują europejską żywność ekologiczną w Nowym Jorku

W nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej zorganizowano we wtorek seminarium poświęcone prezentacji europejskiej żywności ekologicznej. Wydarzenie zostało połączone z networkingiem i degustacją organicznych potraw.
29.11.2023

Kongres ESG w Warszawie: ponad 30 rekomentacji ESG dla nowego rządu

4 grudnia PGE Narodowy w Warszawie będzie areną ważnych dyskusji na temat przyszłości polskiego biznesu oraz jego pozycji w Unii Europejskiej podczas III Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną kluczowe rekomendacje dla nowo rządzących w Polsce w zakresie ESG, opracowane przez grupę naukowców i liderów biznesu.
27.11.2023

Olejarz traktuje prądem. Koncerny paliwowe rozwijają punkty ładowania pojazdów elektrycznych

Globalne koncerny paliwowe dostosowują się do potrzeb rynku, rozbudowując swoją dotychczasową ofertę sprzedaży paliw o punkty ładowania pojazdów elektrycznych.
26.11.2023

Po nitce do kłębka. Wymiana linii energetycznych kolejnym celem klimatycznym

Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej, na świecie musi zostać wymienione 80 mln km sieci linii energetycznych do 2040 roku, aby osiągnąć klimatyczne i wspierać bezpieczeństwo energetyczne. Przyspieszone tempo wdrażania energii odnawialnej wymaga modernizacji i utworzenia nowych korytarzy przesyłowych w celu połączenia zasobów odnawialnych, zarówno onshore, jak również offshore.
24.11.2023

Jak żyje się w Twoim mieście? Zobacz wyniki drugiej edycji Indeksu Zdrowych Miast!

Grupa LUX MED we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej i Open Eyes Economy Summit (OEES) ogłaszają wyniki drugiej edycji Indeksu Zdrowych Miast, w którym prezentują warunki życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu. Dzięki analizie, samorządy mogą zweryfikować wprowadzane praktyki i ich realny wpływ na jakość życia mieszkańców. Zwycięzcą ponownie okazała się Warszawa. Tuż obok na podium znalazły się Bielsko-Biała i Sopot.
22.11.2023

SolarEdge wyróżniony nagrodą Symbol Zrównoważonego Rozwoju 2023

Firma SolarEdge Technologies, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, otrzymała nagrodę Symbol Zrównoważonego Rozwoju 2023. Wyróżnienie jest dowodem uznania za zaangażowanie SolarEdge w promowanie zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialnego podejścia do środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego.
21.11.2023

Gruszki na wierzbie, fotowoltaika na wodzie. Pływająca elektrownia słoneczna o największej mocy uruchomiona

W Indonezji uruchomiono pływającą elektrownię słoneczną o największej mocy w Azji Południowo-Wschodniej. Stanowi ona część rządowego planu wykorzystania krajowych zbiorników wodnych do generowania większej ilości mocy pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.
20.11.2023

Wśród laureatów RegioStars - projekt dot. niskoemisyjnej mobilności z udziałem Krakowa

Międzynarodowy projekt dotyczący niskoemisyjnej mobilności z udziałem m.in. Krakowa został w czwartek zwycięzcą jednej z kategorii konkursu RegioStars. Konkurs ten co roku wyróżnia najbardziej inspirujące i innowacyjne projekty współfinansowane z unijnych funduszy spójności.
16.11.2023

Do PKP Intercity wpłynęła oferta na elektryczne, wielosystemowe lokomotywy

Oferta, która wpłynęła do PKP Intercity w przetargu na zakup elektrycznych lokomotyw wielosystemowych, które mają prowadzić pociągi z prędkością 200 km/h mieści się w budżecie przewoźnika - poinformowało PKP Intercity w środowym komunikacie.
16.11.2023

Ogłoszono program podróży papieża na konferencję klimatyczną ONZ w Dubaju

Franciszek jako pierwszy papież w historii weźmie udział w konferencji klimatycznej ONZ COP28, która odbędzie się w Dubaju. Zwraca się uwagę na znaczenie tego wyjątkowego gestu prawie 87-letniego papieża. Watykan ogłosił w czwartek program jego podróży w dniach 1-3 grudnia.
10.11.2023

Chorwacki Split - miasto, w którym idea smart city staje się rzeczywistością

Malowniczy Split, drugie do wielkości miasto w Chorwacji odwiedzane każdego roku przez miliony turystów, to również wyjątkowe miejsce na europejskiej mapie innowacji. A to za sprawą #SmartCitySplit, aplikacji stworzonej i rozwijanej we współpracy z chorwackim oddziałem firmy telekomunikacyjnej T-Mobile, która w dotychczas niespotykanie szerokim zakresie realizuje ideę tzw. inteligentnego miasta.
08.11.2023

Wiaty solarne – oferta InPost dla małych miejscowości

InPost, lider rozwiązań logistycznych dla branży e-commerce w Europie, rozpoczął nowy projekt budowania wiat solarnych na przystankach autobusowych we wsiach i miasteczkach. Już nie tylko duże miasta, ale też mniejsze gminy chcące dbać o środowisko, mogą liczyć na wsparcie Inpost.
25.10.2023

7R City Park Gdańsk South II. Magazyn, w którym trzyma się ciepło

Park magazynowy 7R City Park Gdańsk South II w Lublewie Gdańskim to modelowy przykład wizji, która za sprawą współpracy świadomych podmiotów na każdym etapie inwestycji, tworzy nowy standard w zakresie zrównoważonego budownictwa magazynowego w Polsce. Kluczowym warunkiem do ograniczenia strat energii i śladu węglowego obiektów było odpowiednie ocieplenie przestrzeni dachowej o łącznej powierzchni ok. 25 tys. mkw.
24.10.2023

Stacje Powerdot dostępne w aplikacji Elocity

Stacje ładowania Powerdot będą dostępne w aplikacji mobilnej, z której korzysta 30 tysięcy użytkowników. Aplikacja Elocity umożliwia wygodne wyszukiwanie stacji, sprawdzenie ich mocy oraz dostępnych złączy. Za jej pomocą można też uruchomić urządzenie oraz dokonać płatności. To początek współpracy pomiędzy Powerdot a Elocity.
24.10.2023

Węgiel odchodzi w niebyt? Zdaniem analityków, sektor górniczy czekają zwolnienia

Przemysł węglowy czeka likwidacja prawie pół miliona miejsc pracy do 2035 roku, co stanowi redukcję etatów w sektorze górniczym na średnim poziomie 100 pracowników dziennie.
22.10.2023

Rosja chce zbudować na okupowanych terytoriach składowiska dla swoich śmieci

Rosja chce zbudować na okupowanych ukraińskich terytoriach wysypiska dla śmieci z rosyjskich regionów - pisze w niedzielę portal Sprotyw, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii. Siły okupacyjne pogarszają sytuację ekologiczną na zajętych ziemiach - alarmuje serwis.
22.10.2023

Także biodegradowalny plastik jest szkodliwy dla ryb

Choć nie są tak szkodliwe, jak typowe plastiki - to również "ekologiczne" tworzywa wpływają na zachowanie ryb, powodując zaburzenia. Znaczenie mogą mieć użyte surowce, których wykorzystanie, zdaniem naukowców, wymaga odpowiednich regulacji.
22.10.2023

Przez trudy do gwiazd. Najwyżej na świecie położona farma wiatrowa już działa

Troska o środowisko zdaje się sięgać szczytów. Te słowa może potwierdzać najwyżej na świecie położona farma wiatrowa, która w chińskim Zhegu, na wysokości 5200 metrów, została oddana do użytku.
22.10.2023

PIE: wydobycie wodoru ze złóż naturalnych może ograniczyć emisje CO2 powstające przy jego produkcji

Wydobycie wodoru na poziomie 23 mln ton H2 może ograniczyć emisje związane z jego produkcją o 276 mln ton CO2 rocznie - zauważył Polski Instytut Ekonomiczny. Zasoby największego złoża tego surowca odkryte w 2023 r. we Francji są o ponad 4 razy większe niż planowana produkcja wodoru z OZE w całej UE w 2030 r.
21.10.2023

Elektryczne statki na Tamizie ze stoczni Wielkiej Brytanii i Polski

Latem na wody Tamizy wypłynął Earth Clipper. To pierwszy w Europie hybrydowy szybki statek pasażerski, zbudowany zgodnie z przepisami High-Speed Craft Code. Dołączył on do zbudowanych w Remontowej promów plug-in hybrid vessel (ładowane szybko z lądu w czasie krótkiego postoju), które przewożą pasażerów i samochody między brzegami Tamizy w Woolwich.
20.10.2023

II Śląski Konwent Klimatyczny CLIMATE-CON 2023 na Stadionie Śląskim

W dniach 11 i 12 października br. Stadion Śląski w Chorzowie ponownie stanie się areną dyskusji i debat dotyczących ochrony powietrza, środowiska i klimatu.
06.10.2023

Pierwsza edycja konferencji Green Energy Tricity zakończona sukcesem

Wrzesień zakończył się jednym z ważniejszych wydarzeń dla biznesu - pierwszą edycją konferencji Green Energy Tricity (GET), która w dniach 26-27 września przekazała przedsiębiorcom takie tematy, jak: odnawialne źródła energii w kontekście technologicznym, magazynowanie ciepła, transformacja energetyczna mająca przynosić przedsiębiorcom zyski i oszczędności, technologia wodorowa i energetyka wiatrowa, obniżanie śladu węglowego w firmach czy obniżenie rosnących kosztów energii.
04.10.2023

SHEIN X prezentuje pierwsze kolekcje w ramach inicjatywy evoluSHEIN by Design

SHEIN, międzynarodowa zintegrowana platforma oferująca produkty w kategoriach moda i lifestyle, ogłosiła premierę pierwszych kolekcji zaprojektowanych przez uczestniczki programu SHEIN X Designer Incubator w ramach inicjatywy evoluSHEIN by Design. Projekt ma na celu większe wykorzystanie tzw. materiałów preferowanych i skalowanie odpowiedzialnych procesów produkcyjnych.
03.10.2023

Fińska energetyka wiatrowa bije rekordy, przygotowując grunt pod transformację w kierunku zrównoważonej przyszłości

Hitachi Energy wspiera transformację energetyczną w Finlandii: ponad połowa energii wiatrowej generowanej w tym kraju przechodzi przez transformatory i rozwiązania w zakresie przyłączeń sieciowych dostarczone przez koncern.
29.09.2023

Europejskie lasy same się regenerują

Obserwacja 300 leśnych rezerwatów Europy pokazała, że ekosystemy te regenerują się bez pomocy człowieka. Bardzo pomaga w tym konkurencja między drzewami.
24.09.2023

700 tys. zł na modernizację noclegowni dla bezdomnych

700 tysięcy złotych kosztować będzie modernizacja Noclegowni Brata Alberta dla bezdomnych mężczyzn – poinformował w piątek PAP z-ca prezydent Ostrowa Wlkp. Mikołaj Kostka.
23.09.2023

Zielona transformacja energetyczna w pomarańczowych barwach Industrii

Na naszych oczach praktycznie w każdej dziedzinie życia dokonuje się transformacja energetyczna. W tym szerokim pojęciu, odmienianym w ostatnich miesiącach przez niemal wszystkie przypadki, mieści się szereg aktywności. O doświadczeniach na tym polu jednego z największych biur inżynierskich w Polsce – Industria Project – opowiada jego prezes dr Włodzimierz Werochowski.
22.09.2023

PKP Intercity wprowadza eco driving

Pilotażowy program eco driving opracowany przez firmę Sesto doskonale sprawdził się w pociągach PKP Intercity. „Na podstawie prowadzonych przez nas doświadczeń widać, że dzięki eco drivingowi możliwe jest obniżenie zużycia energii nawet do 10 procent” - twierdzi Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity.
22.09.2023

Już 1000 samochodów elektrycznych InPost w Polsce

Grupa InPost, lider rozwiązań logistycznych dla branży e-commerce w Europie, powiększyła swoją ekologiczną flotę elektrycznych samochodów do 1000 pojazdów. Firma w ramach strategii dekarbonizacji sukcesywnie powiększa flotę ekologicznych aut dostawczych, a także samochodów frachtowych. Ekologiczna flota InPost obejmuje też 15 ciągników siodłowych z napędem LNG. To kolejny krok w kierunku zmniejszania emisji CO2 w transporcie. W 2022 roku blisko 30 mln paczek trafiło do adresatów za pośrednictwem auta EV InPost.
20.09.2023

PKP Intercity podpisuje list intencyjny z PGE Energetyka Kolejowa

Przedstawiciele PKP Intercity podpisali we wtorek w Gdańsku list intencyjny z PGE Energetyka Kolejowa. Zakłada on współpracę spółek nad rozwijaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które będą służyć efektywnemu korzystaniu z energii i wspierać ochronę klimatu.
19.09.2023

Gdynia: Międzynarodowa Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies już 20-21 września

Już w przyszłym tygodniu po raz dwunasty Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) zgromadzi przedstawicieli przemysłu offshore wind z całej Europy w Gdyni – sercu bałtyckiej gospodarki morskiej. Konferencja Offshore Wind – Logistics & Supplies stała się nieodłącznym punktem w kalendarzu wydarzeń związanych z rozwojem sektora MEW w naszym regionie.
12.09.2023

Prezes KGHM: miedź napędza rewolucję energetyczną

Miedź napędza rewolucję energetyczną; to kluczowy, strategiczny surowiec, bez którego transformacja energetyczna nie jest możliwa – powiedział we wtorek w Karpaczu prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot.
06.09.2023

Chiny, krytykujące zrzut wody z Fukushimy, odrzuciły propozycję udziału w grupie monitorującej operację

Chiny odrzuciły propozycję Japonii uczestnictwa w grupie analizującej wyniki monitorowania wody, uwalnianej z uszkodzonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – poinformowała we wtorek agencja Kyodo. Chiny stanowczo sprzeciwiają się działaniom Tokio, twierdząc nieustannie, że woda jest skażona, jednocześnie nie podejmują dialogu naukowego z udziałem ekspertów w tej sprawie.
06.09.2023

Arctech dostarcza system śledzący słońce o mocy 240MW na potrzeby projektu fotowoltaicznego w Uzbekistanie

Firma Arctech, wiodący na świecie dostawca systemów śledzenia słońca, konstrukcji solarnych i instalacji fotowoltaicznych zintegrowanych ze strukturą budynku (BIPV), podpisała umowę na dostawę systemu śledzącego słońce o mocy 240 MW z China Energy Engineering Corporation Limited (CEEC), na potrzeby projektu elektrowni fotowoltaicznej w uzbeckim regionie Taszkentu.
06.09.2023

Zielona rewolucja w shippingu nabiera tempa. 6,5 tys. statków na paliwa alternatywne w 2025 r.

Badanie Clarksons Green Technology Tracker z maja wskazuje, że armatorzy przeznaczyli znaczną kwotę inwestycji tonażowych w niskoemisyjne technologie. Statki z silnikami przystosowanymi do stosowania dwóch lub trzech rodzajów paliw są coraz powszechniej zamawiane przez operatorów i stanowią obecnie 48% całkowitego portfela zamówień.
06.09.2023

Oferty na 46 lokomotyw dla PKP Intercity można składać do 14 września

Firmy, które chcą wziąć udział w przetargu na dostawę 46 lokomotyw elektrycznych dla PKP Intercity, mogą składać swoje oferty do 14 września - poinformował PAP rzecznik kolejowego przewoźnika Cezary Nowak.
01.09.2023

Offshore wind: powiew możliwości dla lokalnego łańcucha dostaw

Tym, co wyróżnia polskie predyspozycje do rozwoju energetyki wiatrowej na tle światowym to między innymi preferencyjne warunki wietrzne i lokalizacyjne względnie płytkich wód Bałtyku oraz wieloletnia tradycja morskiego przemysłu. Co to oznacza dla polskiej gospodarki i jak na rozwijaniu się sektora energii z wiatru zyskuje polski biznes i przemysł?
29.08.2023

MRiT: Startuje program „Rozświetlamy Polskę”

Program „Rozświetlamy Polskę” da możliwość przesyłu danych, monitoringu powietrza, montowania urządzeń do nadzoru ruchu i parkingów oraz stacji ładowania pojazdów - powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak. To Smart City nawet w najmniejszej gminie w Polsce - dodał.
25.08.2023

Hitachi Energy i Google Cloud łączą wiedzę w zakresie energetyki i technologii cyfrowych, aby wspierać inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju

Hitachi Energy, globalny lider technologiczny wspierający zrównoważoną przyszłość energetyczną dla wszystkich i Google Cloud podpisały strategiczną umowę o współpracy oraz współtworzeniu produktów i usług oprogramowania w chmurze zaprojektowanych w celu wspierania światowej transformacji energetycznej. Pierwsza demonstracja wartości tej współpracy, Velocity Suite Power Prices firmy Hitachi Energy, jest już dostępna w Google Cloud Marketplace.
24.08.2023

Strategia partnerstwa dla offshore wind. RWE w Polsce

Pilna potrzeba dekarbonizacji sektora energetycznego kieruje uwagę wszystkich na rosnącą rolę energii odnawialnej. RWE, jako doświadczony deweloper branży OZE, dostrzega olbrzymi potencjał i znaczenie polskiego rynku offshore wind dla przyszłości energetycznej kraju. Między innymi o tym mieliśmy okazje porozmawiać z Pålem Coldevinem, wiceprezesem wykonawczym RWE Offshore Wind ds. rozwoju offshore w krajach nordyckich, Polsce i krajach bałtyckich, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
21.08.2023

Budimex Mobility uruchomił 31 nowych stacji ładownia aut elektrycznych

Rzeszów, Nowy Sącz, Zakopane, Siedlce i Lublin to tylko wybrane lokalizacje, w których można już korzystać z oddanych właśnie przez Budimex Mobility stacji ładownia pojazdów elektrycznych. Znaczna część z 31 nowych punktów powstała z myślą o podróżowaniu – znajdują się bowiem w popularnych turystycznie miejscowościach, takich jak: Zakopane, Lądek-Zdrój, Jarosław, Krynica, czy Polanica-Zdrój.
21.08.2023

I Konferencja Naukowa Energetyki Rozproszonej (KNER’2023) – nauka dla gospodarki

26 września 2023 r. w Krakowie odbędzie się I Konferencja Naukowa Energetyki Rozproszonej KNER’2023 – organizowana przez osiem wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej. W toku obrad naukowej refleksji zostaną poddane najważniejsze aspekty transformacji energetycznej. Konferencja wraz z odbywającym się dzień wcześniej VI Forum Energetyki Rozproszonej tworzą I Kongres Energetyki Rozproszonej – miejsce merytorycznej debaty na temat wyzwań energetycznych kraju.
18.08.2023

Łódź. Mieszkańcy przetestują wodorowy autobus

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi przetestuje wodorowy autobus. Łodzianie będą mogli sami sprawdzić, jak podróżuje się pojazdem z takim napędem. Testy zaplanowano w dniach 29-31 sierpnia na liniach 77 i 55.
17.08.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku Richard Den Hollander, Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Turcja. Nieustępujące fale gorąca zagrażają zasobom wodnym trzech prowincji kraju

Nieustępujące fale gorąca zagrażają zasobom wodnym w trzech prowincjach Turcji: Stambułowi, Izmirowi i Ankarze - podaje we wtorek dziennik "Daily Sabah".
15.08.2023

Ukraina. Ministerstwo energii wyłączyło główną linię elektryczną do czarnobylskiej elektrowni

Ukraińskie ministerstwo energetyki wyłączyło główną linię elektryczną zaopatrującą Czarnobylską Elektrownię Atomową z powodu jej uszkodzenia - podał resort we wtorkowym raporcie dziennym na Telegramie.
15.08.2023

Orlen planuje budowę elektrowni fotowoltaicznych w zakładzie w Płocku i w terminalu w Mościskach

Orlen ogłosił postępowania na budowę dwóch elektrowni fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą, jednej na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku - o mocy do 2 MW, drugiej w Terminalu Paliw w Mościskach - o mocy do 356 kW. Oferty w obu postępowaniach można składać do 8 września.
15.08.2023

Arbitraż o technologię atomową. KHNP kontra Westinghouse

Koreański potentat energetyczny Korea Hydro & Nuclear Power Co. (KHNP) oraz amerykański gigant Westinghouse Electric Corp. skierowali swój spór dotyczący technologii reaktorów do arbitrażu. Ten konflikt nie pozostaje obojętny dla Polski, która wyznacza sobie ambitne cele w zakresie energetyki jądrowej.
11.08.2023

363 MWh w 24 godziny! Vestas ustanawia światowy rekord

Vestas ogłasza rekord wydajności pojedynczej turbiny w czasie 24 godzin. Prototyp modelu V236-15.0 MW™ odnotował fenomenalną produkcję 363 megawatogodzin energii.
10.08.2023

Fitch pozytywnie ocenia wydzielenie aktywów węglowych z PGE

Agencja ratingowa Fitch opublikowała raport na temat postępów procesu wydzielenia aktywów węglowych z polskich spółek energetycznych. W ocenie instytucji postęp w projekcie NABE jest pozytywnym czynnikiem dla profilu kredytowego spółek energetycznych. Sprzedaż aktywów węglowych zmniejszy ryzyko biznesowe spółek, zwiększy ich zdolność do zaciągania zadłużenia, a także wpłynie korzystnie na ich profil ESG.
07.08.2023

PKP Intercity ogłosiło przetarg na 46 nowych lokomotyw elektrycznych

Spółka PKP Intercity ogłosiła przetarg na zakup 46 nowych lokomotyw elektrycznych do obsługi połączeń krajowych - poinformował w piątek przewoźnik. Nowe lokomotywy na torach maja się pojawić w 2025 roku.
04.08.2023

Konferencja Green Energy Tricity

W dniach 26-27 września 2023 roku odbędzie się konferencja Green Energy Tricity poświęcona innowacyjnym rozwiązaniom, które już wkrótce mogą zmienić polski rynek energetyczny. Eksperci w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i technologii wodorowych i przedstawiciele branży energetycznej podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie zrównoważonej energii.
23.07.2023

Ostrzeżenie przed możliwymi nieprzewidzianymi skutkami rozporządzenia dotyczącego F-gazów. Producent wzywa do zachowania ostrożności

Niektóre propozycje zawarte w propozycji rewizji rozporządzenia niosą za sobą zagrożenia dla dalszego stosowania niskoemisyjnych hydrofluoroolefin (HFO) w pompach ciepła, klimatyzatorach i innych powszechnie używanych zastosowaniach w europejskich domach i przedsiębiorstwach, wskazuje producent tych substancji firma Honeywell.
19.07.2023

Kanada. W Ontario otwarto pierwszą stację tankowania wodoru

Pierwszą publicznie dostępną stację tankowania wodoru w Ontario otwarto w czwartek przy największym kanadyjskim lotnisku, Toronto Pearson International.
07.07.2023

Inwestycje, współpraca, rozwój. PGE Baltica dla Pomorza

Morska energetyka wiatrowa na Bałtyku to nowe perspektywy dla Pomorza. Inwestycje w ten sektor dynamicznie rosną, a jeden z kluczowych dla branży graczy, PGE Baltica, konsekwentnie włącza się w aktywne wspieranie gospodarczo-społecznego rozwoju regionu.
05.07.2023

DLA Piper: Rośnie ryzyko sporów w obszarze ESG

Dynamiczny rozwój regulacji z zakresu ESG (ang. environmental, social and governance) oraz większa świadomość społeczna co do potrzeby poszanowania zasad zrównoważonego rozwoju powodują, że coraz więcej podmiotów gospodarczych może być narażonych na ryzyko sporów sądowych w tym obszarze – zauważają przedstawiciele warszawskiego biura kancelarii prawnej DLA Piper.
04.07.2023

Innowatorzy na szerokie wody. NCBR ogłasza II konkurs HYDROSTRATEG

220 mln zł na innowacje dla gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w II konkursie ogłoszonym w ramach Rządowego Programu Strategicznego HYDROSTRATEG. Wnioski konsorcjów z udziałem jednostek naukowych, przedsiębiorstw lub innych podmiotów będą przyjmowane w dniach 31 lipca - 31 października 2023 roku.
03.07.2023

Rynek magazynów energii rośnie coraz szybciej [WIDEO]

W Polsce sektor przemysłowych i wielkoskalowych, bateryjnych magazynów energii dopiero raczkuje. Coraz dynamiczniej rozwija się za to segment komercyjnych, przydomowych magazynów energii, będących uzupełnieniem prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. Zwłaszcza że w ciągu ostatnich lat ich ceny sukcesywnie spadają, a efektywność rośnie. – Mamy już w Polsce kilka dużych przedsiębiorstw, które opanowały technologię magazynowania energii, rozumieją ją, wiedzą, jak ją stosować, i potrafią się z nią obchodzić. Dlatego uważam, że moż
26.06.2023

LowPeak i highPeak, czyli dwa nowe instrumenty na Towarowej Giełdzie Energii

Towarowa Giełda Energii wprowadza dwa nowe instrumenty na rynku terminowym energii elektrycznej: lowPeak (10-godzinny szczyt przedwieczorny) oraz highPeak (5-godzinny szczyt wieczorny). Pozwolą one rozszerzyć ofertę produktową TGE zgodnie z oczekiwaniami uczestników rynku, a także przyczynią się do zwiększenia efektywności zarządzania ich portfelem handlowym.
22.06.2023

TGE wprowadza nowe instrumenty na giełdowym rynku energii elektrycznej

Towarowa Giełda Energii wprowadza na giełdowym terminowym rynku energii elektrycznej dwa nowe instrumenty: lowPeak i highPeak. Nowe instrumenty pozwolą rozszerzyć ofertę zgodnie z oczekiwaniami uczestików rynku - podkreśla TGE.
21.06.2023

Polsce pilnie potrzeba Straży Przybrzeżnej

W dzisiejszym artykule autorzy poruszą oraz przybliżą temat możliwości powołania do życia nowej formacji, która miałaby za zadanie ochronę oraz zapewnienie przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polskich obszarach morskich. Temat ten staje się jak najbardziej aktualny i palący, biorąc pod uwagę dość ambitne plany dotyczące morskiej energetyki wiatrowej, jak również już istniejącej, na polskich obszarach morskich, infrastrukturze krytycznej.
18.06.2023

PowerX prezentuje innowacyjny projekt statku dostarczającego i magazynującego energię elektryczną

Japońska firma rozwija projekt akumulatorowca, tj. jednostki morskiej wyposażonej w akumulatory, która mogłaby magazynować energię elektryczną i dostarczać ją tam, gdzie byłaby potrzebna.
18.06.2023

Polska wraca do budowy elektrowni szczytowo-pompowych. Jedną z nich chce wybudować Tauron

Grupa Tauron planuje najpóźniej do 2027 roku wybudować w małopolskim Rożnowie elektrownię szczytowo-pompową o mocy 700 MW. Ostateczna inwestycja, której koszt jest szacowany na ok. 6 mld zł, jest wciąż uzależniona od szeregu czynników, w tym m.in. decyzji środowiskowej. Prezes spółki Paweł Szczeszek podkreśla jednak, że tego typu inwestycje, które są najpopularniejszą formą magazynowania energii w UE, to konieczność. Bez magazynów energii nie ma bowiem co myśleć o osiągnięciu neutralności klimatycznej. Plany dotyczące budowy taki
14.06.2023

Budimex Mobility uruchomił w Bydgoszczy pierwsze punkty ładowania samochodów elektrycznych

Spółka wchodząca w skład Grupy Budimex oddała 27 stacji do ładowania samochodów elektrycznych do dyspozycji mieszkańcom Bydgoszczy. Kolejne słupki z logo lidera rynku budowlanym zostaną uruchomione już wkrótce w Poznaniu i Szczecinie, a następnie w Gorzowie Wielkopolskim.
12.06.2023

Nowy Jork był w środę najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie

Z powodu gęstego dymu napływającego z pożarów ponad 150 lasów w Kanadzie, w środę powietrze w Nowym Jorku było bardziej zanieczyszczone niż w jakimkolwiek innym dużym mieście na świecie. Ponad 75 mln ludzi we wschodnich stanach USA ostrzeżono przed złą jakością powietrza..
08.06.2023

PKP Intercity: neutralność dla klimatu to inwestycje w tabor i OZE [WIDEO]

„Neutralność dla klimatu to nowy tabor elektryczny” - uważa Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity, który wziął udział w Kongresie Rozwoju Kolei w Warszawie. Dodał, że spółka inwestuje też w odnawialne źródła energii. „Odpowiedzią na pogodzenie ekonomii i ekologii są też programy eco driving i eco parking” - powiedział.
07.06.2023

Minister Anna Moskwa spotkała się z unijną komisarz ds. energii

Minister Anna Moskwa, 5 czerwca 2023 r. spotkała się z przebywającą w Polsce komisarz UE ds. energii Kadri Simson. Głównymi tematami rozmów były kwestie bezpieczeństwa energetycznego w kontekście przygotowań do zimy oraz wsparcia dla Ukrainy w sektorze energetycznym.
06.06.2023

Technologia w służbie przyrody. Specjalne urządzenie będzie monitorować stan Odry [WIDEO]

Ubiegłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze spowodowała ogromne straty nie tylko dla rzeki, ale i połączonych z nią ekosystemów. – Szukamy rozwiązań, dzięki którym będziemy w stanie przeciwdziałać takim sytuacjom, szybciej reagować i szybciej informować o nich mieszkańców – mówi Robert Bednarski z UM Wrocławia. Miasto nawiązało w tym celu współpracę z T-Mobile, a operator zwodował na rzece specjalne, pływające urządzenia, które będą na bieżąco monitorować stan wody w Odrze. To tylko jeden z przykładów pokazujących, że polskie m
31.05.2023

Hackathon informatyczny SOFTSWISS w Poznaniu: 3 idee, które mogą zmienić podejście do sortowania odpadów w mieście

W Poznaniu dokonano podsumowania hackathonu dla studentów i specjalistów z branży IT, który zorganizowała firma produktowo-technologiczna SOFTSWISS wraz ze Smart City Poznań. Zgodnie z zasadami spróbować swoich sił w konkursie mogli studenci uczelni technicznych i specjaliści z przygotowaniem technicznym w wieku do 30 lat.
31.05.2023

Strefa Ekonomiczna Kanału Sueskiego i China Energy przekształcają protokół ustaleń w sprawie zielonego wodoru w ramy współpracy

Strefa Ekonomiczna Kanału Sueskiego (SCZone) ujawniła, że przekształciła wcześniej podpisany protokół ustaleń (MoU) w kompleksowe ramy współpracy między strefą ekonomiczną i kilkoma egipskimi podmiotami z China Energy w celu ustanowienia nowego kompleksu przemysłowego Green Hydrogen w zintegrowanym obszarze strefy ekonomicznej Sokhna.
29.05.2023

Międzynarodowa debata o kompetencjach dla offshore wind na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym wyzwaniom rynkowym związanym z postępującą ekspansją sektora offshore wind, Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG zorganizowało międzynarodową konferencję, której przewodnim zagadnieniem było kształcenie adekwatnych dla branży kompetencji.
26.05.2023

Eko technologie - zrównoważone miasto dzisiaj i dla przyszłych pokoleń

Śmietniki na kartę, panele fotowoltaiczne, zielony wodór, wykorzystanie bio odpadów - to tylko kilka z elementów transformacji świata odpowiedzialnego za kondycję planety. Zdając sobie sprawę z degradacji zasobów naturalnych i ekosystemów, do jakiej prowadzi konsumpcjonizm, zmuszeni jesteśmy do dyskusji i podejmowania realnych działań w celu minimalizowania strat dla środowiska.
24.05.2023

Barbara Adamska: nie ma bezpiecznego systemu elektroenergetycznego, opartego o OZE bez magazynów energii [WIDEO]

– Potrzebujemy w systemie więcej energii z OZE ze względu nie tylko na cele klimatyczne, ale przede wszystkim na ceny energii. Nie osiągniemy niższych cen bez zwiększenia udziału energii z OZE, a do tego niezbędne są magazyny energii – podkreśla Barbara Adamska, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii. Jak wskazuje, w Polsce ten rynek dopiero raczkuje, ale zainteresowanie rośnie, szczególnie ze strony prosumentów, m.in. dzięki dotacjom z programu Mój Prąd. Biorąc pod uwagę, że w Polsce jest obecnie ok. 1,2 mln pro
23.05.2023

Europejski rynek energii czeka szereg zmian. Dzięki nim będzie bardziej odporny na kryzysy [WIDEO]

– Dla Polski największym wyzwaniem jest w tej chwili rozwój sieci, który nadąża za rewolucją energetyczną w postaci szybkiego rozwoju fotowoltaiki, energetyki słonecznej, wiatrowej i mniejszych magazynów – mówi prezeska zarządu Forum Energii, dr Joanna Maćkowiak-Pandera. Jej zdaniem jednym z elementów zwiększania elastyczności sieci elektroenergetycznej jest wprowadzenie rynku lokalizacyjnego i to o to Polska powinna zabiegać na forum unijnym. Tym bardziej że europejski rynek energii czekają zmiany, które będą go bardziej uodporn
21.05.2023

Trina Solar zaprezentuje zintegrowane rozwiązania solarne na targach Intersolar Europe 2023

Intersolar, czyli największe europejskie targi branży PV odbędą się w Monachium w dniach 14-16 czerwca 2023 r. W ich trakcie Trina Solar zaprezentuje pełne portfolio swoich produktów, obejmujące struktury montażowe, systemy magazynowania energii i szeroką gamę modułów fotowoltaicznych. Firma przybliży też uczestnikom targów działania, które podejmuje na swojej ścieżce rozwoju w kierunku dostawcy zintegrowanych rozwiązań, prowadząc wszystkie elementy swojej działalności zgodnie z wizją bezpiecznej energetycznie przyszłości.
17.05.2023

Rafy z ostryg mają chronić Florydę

Oceanolodzy zamierzają hodować rafy z ostryg i innych organizmów. Mają one chronić wybrzeża Florydy przed powodziami, erozją i sztormami.
15.05.2023

Polskie miasta coraz bardziej smart. Inteligentne rozwiązania przekładają się na oszczędności i poprawiają bezpieczeństwo

Inteligentne rozwiązania z zakresu smart city pomagają samorządom znacznie obniżyć rachunki za prąd czy zmniejszyć straty wody w sieci wodociągowej nawet o 1/3. Poprawiają też komfort życia mieszkańców i poziom bezpieczeństwa, np. ograniczając liczbę wypadków na przejściach dla pieszych. – Inteligentne przejście samo rozpoznaje, już z odległości kilkunastu metrów, kiedy zbliża się do niego człowiek. W tym momencie czujniki zamontowane na lampach uruchamiają system świetlny, który odpowiednio doświetla przejście i pieszy staje si
15.05.2023

W Gdańsku rusza kampania "Szkło wrzucaj bez worka"

W poniedziałek, 15 maja ruszy kampania Szkło wrzucaj bez worka, której tematem jest odpowiednia segregacja szkła. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem foliowych worków, które wrzucane są razem z zebranymi odpadami do pojemników na papier, szkło oraz odpady bio.
13.05.2023

EDPR zakończyła budowę swojej największej rozproszonej elektrowni słonecznej o mocy 19 WMp w Anhui w Chinach

Inwestycja jest największą rozproszoną elektrownią słoneczną, którą Grupa EDP zrealizowała w jednej lokalizacji, i przyczynia się do osiągnięcia celów spółki związanych z transformacją energetyczną w Chinach.
11.05.2023

Rosną inwestycje w start-upy pozytywnego wpływu. Ich celem jest przeciwdziałanie globalnym problemom, zwłaszcza w obszarze klimatu

Start-upy coraz mocniej się angażują w rozwiązywanie palących problemów w skali globalnej. Jednym z najważniejszych obszarów jest środowisko i klimat. Na całym świecie skala inwestycji w tzw. start-upy pozytywnego wpływu szybko rośnie. Przybywa także programów, które mają tym młodym spółkom pomóc w rozwoju i wdrożeniu na rynek ich rozwiązań. Jednym z nich jest konkurs Huawei Startup Challenge. Podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Huawei zaprezentował innowacyjne rozwiązania niektórych laureatów konkursu, m
27.04.2023

Sunreef 80 Eco z kolejną nagrodą

12 kwietnia, podczas La Grande Motte International Multihull Show we Francji, elektryczny Sunreef 80 Eco zdobył nagrodę Multihull of the Year Award 2023 w kategorii Forever Green. Ten szczególny konkurs organizowany przez magazyn Multihulls World wyróżnia najlepsze i najbardziej innowacyjne jachty w międzynarodowej branży wielokadłubowców.
19.04.2023

DNV daje zielone światło dla nowego projektu monopala Entrion Wind

Amerykańska firma Entrion Wind poinformowała, że Entrion Wind zatwierdził studium wykonalności dla projektu monopala EPR. Ten rodzaj fundamentu będzie można instalować na głębokościach nawet do 120 metrów.
18.04.2023

Stanowisko prezesa zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej w sprawie planów unijnej reformy rynku energii elektrycznej

14 marca Komisja Europejska opublikowała propozycję reformy rynku energii elektrycznej - tzw. reformę EMD („Electricity Market Design”). Stanowi ona odpowiedź na wysokie koszty energii, spowodowane drastycznym wzrostem cen gazu po rosyjskim szantażu energetycznym oraz inwazji na Ukrainę.
17.04.2023

Rosną zielone płuca Afryki i Ameryki Południowej. Nowy projekt Bolloré Logistics

Bolloré Logistics, w ramach swojego zobowiązania do zrównoważonego rozwoju, podejmuje inicjatywę zalesienia Afryki oraz Ameryki Południowej.
13.04.2023

50 lat temu powstał pierwszy polski elektryczny samochód miejski

W kwietniu 1973 r. ukończono budowę prototypu samochodu elektrycznego, nazwanego City car Melex. Był to pierwszy zbudowany w Polsce elektryczny samochód miejski. Projekt zakończył się na etapie prototypu, ale różnego rodzaju elektryczne Melexy "do zadań specjalnych" produkowane są do dziś.
12.04.2023

Analitycy: o 120 proc. wzrosła sprzedaż pomp ciepła w Polsce w 2022 r.

Sprzedaż pomp ciepła w Europie wzrosła w 2022 r. o 40 proc., a w Polsce o 120 proc. w porównaniu do 2021 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że co trzecie sprzedane w naszym kraju urządzenie służące do ogrzewania pomieszczeń było pompą ciepła.
10.04.2023

Baltic Hub wyznacza kurs na lepszą przyszłość. Podsumowanie pierwszej edycji konkursu grantowego Busole

Poprzez realizację konkursu Busole terminal ugruntował swoją pozycję wiodącego lokalnego obywatela Gdańska.
03.04.2023

Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Eksperci ośrodka analitycznego Aegir Insights informują, że w tym roku planowanych jest szereg aukcji na przyznanie praw do dzierżawy obszarów morskich oraz kontraktów na zakup energii po gwarantowane cenie. Aukcje mogą objąć projekty o łącznej mocy 60 GW w skali globalnej. Nie są jeszcze znane szczegóły wszystkich postępowań.
28.03.2023

Linie lotnicze oskarżone o greenwashing!

Australijski urząd nadzoru skrytykował ostatnie reklamy linii lotniczych dotyczące działań na rzecz ograniczenia wpływu na zmiany klimatyczne.
27.03.2023

Obajtek: w Polsce mamy jedne z najniższych cen paliw w Europie

W Polsce mamy jedne z najniższych cen paliw w Europie - zakomunikował w piątek Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, powołując się na dane e-petrol.
25.03.2023

Vestas wygrywa przetarg na ST3 Offshore

Szósty przetarg zakończył się sukcesem!
20.03.2023

Ningbo, Chiny: zakotwiczenie celu „szczytu emisji i neutralności węglowej”

"Ningbo, jako wschodnie miasto przybrzeżne, ma obfite zasoby >>pochłaniacza węglaprzejrzyste wody i bujne góry są nieocenionymi zasobami
14.03.2023

FindFISH – aplikacja ukierunkowana na połowy z sukcesem. Do końca marca korzystaj za darmo!

W ostatni piątek lutego w Sopocie odbyła się ekspercka konferencja Ukierunkowany połów danych, podczas której podsumowano wyniki projektu Platforma transferu wiedzy FindFISH.
07.03.2023

Od dziesięciu lat program Eco-Miasto promuje ekologiczne rozwiązania

Miasta. Ludzie. Przyszłość – pod takim hasłem wystartowała dziesiąta edycja, zorganizowanego przez UNEP/GRID-Warszawa i Ambasadę Francji w Polsce programu Eco-Miasto. To jedna z najbardziej znanych wśród samorządów inicjatyw związanych z ochroną środowiska i promowaniem zrównoważonego rozwoju miast.
06.03.2023

Wiatr i słońce zaoszczędziły UE 12 mld euro

Jak wynika z nowego raportu Ember, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrost produkcji energii z wiatru i słońca na terenie UE pozwolił uniknąć 12 mld euro wydatków związanych z rosyjskim gazem.
28.02.2023

Budimex Mobility nabył od Enea Operator 109 stacji ładowania elektryków

Budimex Mobility – spółka należąca do lidera na rynku budowlanym w Polsce - podpisał umowę kupna 109 stacji ładowania samochodów elektrycznych od firmy Enea Operator.
20.02.2023

Poznań. W styczniu znaleziono 82 nielegalne wysypiska; więcej niż przed rokiem

Od początku roku do końca stycznia na terenie Poznania znaleziono 82 nielegalne wysypiska, o 32 więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - przekazał poznański magistrat. Podał, że wzrosła też liczba zaleceń porządkowych wydawanych przez strażników miejskich.
19.02.2023

Zieleń miejska planowana w oparciu o ograniczone dane

Planiści przestrzenni nie sięgają po europejskie źródła wiedzy o zieleni miejskiej ani po wyniki badań naukowych gromadzących dane o zmianach przyrodniczych – wynika z analizy przeprowadzonej na Uniwersytecie Łódzkim.
15.02.2023

Morska farma wiatrowa zastąpi elektrownię gazową w USA

Amerykańska spółka energetyczna Rise Light & Power, będąca operatorem elektrowni gazowej Ravenswood Generating planuje kompleksową przebudowę jednostki, aby stała się pierwszym w swoim rodzaju centrum OZE w Nowym Jorku. Generację gazową maja zastąpić morskie elektrownie wiatrowe.
14.02.2023

Pierwsze rowery Mevo 2.0 dotarły już do Trójmiasta

Nie da się ich pomylić z żadnym innym pojazdem! Lśnią nowością, mają charakterystyczną ramę w intensywnym, czerwono-malinowym kolorze oraz eleganckie, czarne wykończenia kierownicy oraz siedzisk. O czym mowa? O rowerach Mevo 2.0, których pierwsza partia dotarła już do Trójmiasta.
14.02.2023

Analiza mitów związanych z lądową energetyką wiatrową

Serial pt. „Droga do zniesienia zasady 10H” zdaje się nie mieć końca i obfituje w zdecydowanie negatywne zwroty akcji. Jednego z nich doświadczyliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wówczas do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej PiS wniósł poprawkę zmieniającą zapisaną pierwotnie w projekcie minimalną odległość usytuowania siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.
13.02.2023

Znamy zwyciężców X edycji programu „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii”

7 lutego 2023 r. wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska zatwierdziła listę laureatów X edycji programu „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii”.
10.02.2023

Polskie inteligente meble solarne hitem!

Wyposażone w panele fotowoltaiczne ławki, wiaty przystankowe czy kioski informacyjne pozwalają mieszkańcom naładować telefon, zyskać dostęp do hot spota czy sprawdzić ważne informacje, np. o bieżących rozkładach jazdy komunikacji miejskiej. Produkowane przez polską firmę elementy miejskiej architektury zyskują uznanie na całym świecie. Przekonują się do nich również rodzime miasta.
03.02.2023

Kolej to najbardziej ekologiczny środek transportu

– Polska wciąż jest jednak mocno skoncentrowana na transporcie samochodowym, podobnie zresztą jak wiele innych państw. To zrozumiałe, bo przejście w kierunku innych środków transportu jest dużym krokiem, potrzeba wielu inwestycji w infrastrukturę fizyczną i cyfrową. Jednak, jeśli będą inwestycje i będzie wola polityczna, to przyszłość rysuje się optymistycznie – uważa Monika Heiming, szefowa Stowarzyszenia Europejskich Zarządców Infrastruktury Kolejowej w UE (EIM).​ Jak wskazuje, wyzwaniem na nadchodzące lata jest wzrost konkuren
02.02.2023

Francja. Strajkujący w akcji Robin Hood przekazują darmową energię szkołom, szpitalom i ubogim

Podczas ogólnokrajowych strajków w sektorze energetycznym we Francji pracownicy znaleźli nowy sposób protestu i w ramach akcji Robin Hood zapewnili bezpłatny gaz i prąd szkołom, uniwersytetom i gospodarstwom domowym o niskich dochodach w całym kraju - informuje w sobotę France24.
29.01.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • PolBioEco

    Lublin, ul. ul.Do Dysa 5 , tel.: +48 (81) 501 94 54

  • WWF

    Warszawa, ul. ul.Usypiskowa 11 , tel.: tel. 22 660 44 33

  • ESA Sp. z o.o. Oddział w Polsce

    Gliwice, ul. Zwycięstwa 10 , tel.:

  • Envi

    Elbląg, ul. plac Dworcowy 3A/II piętro , tel.: 503 073 699

  • Nexity

    Kraków, ul. Josepha Conrada 20 , tel.: +48 18 542 84 28

Dziękujemy za wysłane grafiki.