Wynik wyszukiwania - "mew" - Wiadomości

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk z nową identyfikacją wizualną i serwisem internetowym

Equinor i Polenergia uruchomiły nową identyfikację wizualną projektów Bałtyk. Morskie farmy wiatrowe zyskały też nowy, wspólny dla wszystkich trzech projektów serwis internetowy: www.baltyk123.pl.
25.04.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Piotr Żeglarski

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Piotr Żeglarski - Business Development Manager w Seaway 7.
12.04.2024

Morze, wiatr i biznes – ruszyły zapisy na PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024!

Już po raz czwarty przedstawiciele morskiej energetyki wiatrowej spotkają się na regatach żeglarskich PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024. Tegoroczna edycja zaplanowana jest na 19-20 maja 2024. To wyjątkowa okazja do integracji środowiska, budowania relacji biznesowych oraz wzięcia udziału w aukcji charytatywnej na rzecz podopiecznych Regionalnej Placówki Opiekuńczo – Terapeutycznej w Dębnie.
08.04.2024

PGE Baltica wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla Projektu Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla etapu rozpoznania podłoża inwestycji EWB1 w ramach Projektu Baltica 1 na obszarze morskiej farmy wiatrowej i trasie kabla eksportowego. Umowa została zawarta z firmą Gavin and Doherty Geosolutions z Irlandii.
04.04.2024

PGE Baltica: nowym prezesem spółki będzie Bartosz Fedurek

Decyzją rady nadzorczej spółki PGE Baltica, jej prezesem od 6 maja br. będzie Bartosz Fedurek - poinformowała w środę spółka. PGE Baltica, należąca do GK PGE, odpowiada w Grupie za realizację programu morskiej energetyki wiatrowej.
03.04.2024

Kamień węgielny i kapsuła czasu już w murach fabryki Vestas w Szczecinie

Do budowanej na wyspie Ostrów Brdowski w Szczecinie fabryki turbin wiatrowych duńskiego Vestasa wmurowano kamień węgielny wraz z kapsułą czasu. To spory kamień milowy, który oznacza postęp w budowie hali, a tym samym rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
27.03.2024

Equinor i Polenergia z umowami na zaprojektowanie fundamentów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

Equinor i Polenergia podpisały finalne umowy na zaprojektowanie fundamentów dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III, rozwijanych przez obie firmy na Morzu Bałtyckim. Opracowanie dokumentacji projektowej dla lokalizacji obu morskich farm wiatrowych, w tym projektów wykonawczych fundamentów, zostało powierzone spółce Rambøll. Podpisane umowy to kolejny krok w realizacji inwestycji o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
25.03.2024

Konferencja PSEW2024 – energia z wiatru dla silnej Polski

Transformacja energetyczna całej Europy przyspiesza, a proces ten będzie długi i wymagający. Zielona energia to konieczność z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego. Skala czekających nas zmian stanowi ogromne wyzwanie finansowe, techniczne i społeczne. Ustawa wiatrakowa procedowana przez nowy rząd oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość.
20.03.2024

Simply Blue Group częścią konsorcjum budującego pierwszą na świecie farmę wodorostów na morskiej farmie wiatrowej

Simply Blue Group, deweloper projektów niebieskiej gospodarki z siedzibą w Irlandii, dołączył do konsorcjum North Sea Farm 1 Project (NSF1), aby zbudować pierwszą na świecie komercyjną farmę wodorostów zlokalizowaną na morskiej farmie wiatrowej. Farma o powierzchni 10 hektarów, zlokalizowana u wybrzeży Holandii na Morzu Północnym, ma zostać uruchomiona jesienią tego roku, kiedy zostanie rozmieszczona i obsiana, a pierwsze zbiory spodziewane są wiosną 2025 r.
17.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Piotr Czopek

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Piotrem Czopkiem, dyrektorem ds. regulacji w PSEW. Ten odcinek nagrywany był w siedzibie PSEW w Warszawie, bezpośrednio przed ostatnią listopadową konferencją Offshore Wind Poland 2023.
13.03.2024

Powstała pierwsza w Polsce spółka serwisowa dla morskiej energetyki wiatrowej

Energa Wytwarzanie, spółka z Grupy ORLEN, oraz Northland Power powołały spółkę Baltic Offshore Service Solution. Będzie to pierwsze w Polsce konsorcjum oferujące usługę kompleksowego zarządzania morskimi farmami wiatrowymi.
12.03.2024

W Senacie będzie obradował Morski Zespół Parlamentarny nt. morskich farm wiatrowych

Centrum Informacyjne Senatu informuje, że w środę, 6 marca br. o godz. 9.00 w sali 179 w Senacie odbędzie się posiedzenie Morskiego Zespołu Parlamentarnego nt. stanu przygotowań do pierwszej fazy uruchomienia morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
05.03.2024

PGE i Ørsted podpisały kolejną umowę dotyczącą wyprowadzenia mocy dla projektu Baltica 2

Umowa obejmuje wykonanie przewiertu sterowanego pod plażą niezbędnego do poprowadzenia linii kablowych 275 kV oraz budowy tzw. muf łączeniowych, czyli stanowisk łączących morskie linie kablowe z lądowymi. Prace zrealizuje konsorcjum polskich firm – ROMGOS Gwiazdowscy i ZRB Janicki.
28.02.2024

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

RWE i Smart Wires współpracują nad technologią połączeń morskich elektrowni wiatrowych

RWE Offshore Wind (RWE), wiodący na świecie gracz na rynku morskiej energetyki wiatrowej, oraz Smart Wires, globalny dostawca technologii i usług ulepszających sieć, podpisały memorandum of understanding (MOU) w celu współpracy przy badaniu zastosowania zaawansowanej technologii kontroli przepływu mocy, SmartValve, w długich obwodach kablowych wysokiego napięcia prądu przemiennego i prądu stałego (HVAC lub HVDC) w celu obsługi połączeń wytwarzania na morzu. Badanie skupi się na przyspieszeniu i minimalizacji zapotrzebowania na do
22.02.2024

PGE i Ørsted sfinalizowały wszystkie umowy na statki do instalacji turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji drugiej części turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
20.02.2024

PGE Baltica realizuje badania geologiczne dla projektu Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, rozpoczęła badania podłoża gruntu dla części lądowej dla MFW Baltica-1. Obszar badań obejmie teren budowy przyszłej lądowej stacji transformatorowej i ławy kablowej, czyli infrastruktury związanej z wyprowadzeniem mocy. Badania wykonuje polska firma Geoteko.
13.02.2024

Google kupuje energię z morskich farm wiatrowych w Europie

W kontekście rosnącego zainteresowania zmianami klimatycznymi oraz wysokich poszukiwań związanych z kryzysem energetycznym w 2023 roku, Google ogłasza ambitne kroki w kierunku zrównoważonej energii. Firma planuje zakup ponad 700 megawatów czystej energii, podpisując w związku z tym największą w historii umowę na morską energię wiatrową.
02.02.2024

Port Szczecin-Świnoujście przyjęty do Sojuszu Morskiej Energetyki Wiatrowej

Największe w Europie morskie porty energetyki wiatrowej zrzeszone w Offshore Wind Port Alliance chcąc rozszerzyć współpracę na wschód przyjęły do swego grona porty Szczecin-Świnoujście. List intencyjny został podpisany w Szczecinie 2 lutego br. podczas wizyty w Polsce króla Danii Fryderyka X.
02.02.2024

Do RDOŚ wpłynęło zawiadomienie o strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko dla litewskiego projektu morskiej farmy wiatrowej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku poinformował o kluczowym kroku w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko związanej z projektem "Morska farma wiatrowa na morskim terytorium Litwy". Zawiadomienie to wynika z przekazania przez Ministerstwo Środowiska Republiki Litewskiej informacji dotyczącej wydanej decyzji oceny oddziaływania na środowisko dla tego projektu.
01.02.2024

W Szczecinie będą kształcić pracowników terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych

Orlen Neptun uruchomi w Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych.
31.01.2024

Ørsted po raz piąty z tytułem najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie

Firma Ørsted po raz piąty prowadzi w rankingu najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie i znajduje się w światowej czołówce wszystkich organizacji w tym zakresie. Ranking Corporate Knights 2024 Global 100 Most Sustainable Corporations in World został opublikowany w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.
22.01.2024

PGE i Orsted wybrały generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla Baltica 2

Grupa PGE i Orsted podpisały umowę z GE Vernova – reprezentowaną w Polsce przez GE Power Sp. z o.o. – oraz Polimex Mostostal, które zbudują lądową infrastrukturę do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2, jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - poinformowała w czwartek spółka PGE.
19.01.2024

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW, w '24 ruszy z budową 2 farm wiatrowych

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW mocy. W tym roku chce rozpocząć budowę dwóch farm wiatrowych na lądzie - poinformowała PAP Biznes Alicja Chilińska - Zawadzka, dyrektor generalna EDF Renewables Polska. Firma liczy na rozmowy o partnerstwach dla projektów morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
18.01.2024

Budowa Terminalu Instalacyjnego przebiega zgodnie z planem

Budowa Terminalu Instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu przebiega zgodnie z planem. Obiekt ruszy z początkiem 2025 r. - podała spółka Orlen Neptun z Grupy Orlen. W ramach prowadzonych robót m.in. oczyszczono akwen portu.
17.01.2024

Baltic Power - pierwsza na świecie morska farma wiatrowa wykorzystująca stal niskoemisyjną

Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem niskoemisyjnej stali produkowanej niemal w całości z surowców pochodzących z recyklingu w elektrycznym piecu łukowym zasilanym energią odnawialną. Wykorzystanie tego materiału zmniejszy emisję dwutlenku węgla w całym cyklu życia turbiny o 10 procent. Farma Baltic Power rozpocznie produkcję w 2026 roku i będzie w stanie zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.
16.01.2024

Polenergia – podpisanie umowy z dostawcą monopali dla farm wiatrowych przesunięte

Polenergia poinformowała, że po raz kolejny zmianie uległ ostateczny termin podpisania umowy na produkcję fundamentów dla morskich farm wiatrowych, nad którymi koncern pracuje.
15.01.2024

Europejska Karta Wiatru podpisana. Uproszczenie procedur, plany rozwoju, nowe kryteria aukcji

Uproszczenie procesu wydawania pozwoleń dla energetyki wiatrowej, zmiana zasad aukcji dla źródeł wiatrowych, 10-letnie plany rozwoju - to niektóre założenia Europejskiej Karty Wiatru, podpisanej przez 26 państw UE w tym i Polskę, oraz ok. 300 podmiotów z branży.
20.12.2023

Podsumowanie programu edukacyjnego „Kariera z wiatrem” w Szczecinie

Ocean Winds, spółka działająca w obszarze morskich farm wiatrowych i rozwijająca projekt BC-Wind na Morzu Bałtyckim, wraz z Przemysłową Akademią Rozwoju, realizuje program edukacyjny „Kariera z wiatrem”, przekazujący wiedzę i zwiększający kompetencje uczniów szkół średnich w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Beneficjentem programu w Szczecinie jest między innymi młodzież z Zespołu Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana – właśnie zakończył się cykl edukacyjny dla klasy techników OZE.
19.12.2023

Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych. Konkurs Politechniki Morskiej w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zapraszają do udziału w kolejnej, już czwartej edycji wizjonerskiego konkursu: „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych”.
07.12.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker

Na polskim rynku pojawiła się spółka, którą wyróżnia biznesowa dalekowzroczność w usługach dedykowanych dla sektora morskiego. Łączą potrzeby armatorów i czarterujących, pośredniczą przy poszukiwaniu statków do wykonania projektów offshorowych i nie tylko.
06.12.2023

European Energy rozwija moce OZE w Polsce – globalnie z solidnymi wynikami

Dywersyfikacja portfolio, w którego skład wchodzą lądowe i morskie elektrownie wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne oraz instalacje w technologii Power-to-X sprawiła, że w trzecim kwartale 2023 European Energy zanotowała rekordowe wyniki finansowe.
04.12.2023

Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii

Equinor ogłosił nazwę swojego projektu morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Kalifornii – Atlas Wind. Obszar najmu, położony 60 mil od Morro Bay, może zapewnić ponad 2 GW niezawodnej energii odnawialnej, wystarczającej do zasilenia 1,7 miliona domów w Kalifornii po ukończeniu.
30.11.2023

PSEW: Mrożenie cen energii nie jest już konieczne, a oznacza zapaść dla producentów OZE

Dalsza ingerencja w mechanizmy kształtujące poziom cen sprzedawanej energii spowoduje poważne zaburzenia, które są barierą dla rozwoju źródeł OZE. Jeśli ceny maksymalne zostaną utrzymane na kolejny rok, to możemy być pewni, że część inwestorów tego nie wytrzyma. Nie ma już podstaw dla tych środków zaradczych bo dziś ceny są znacznie niższe, a trzymanie maksymalnych cen energii dla wytwórców to dalsza dewastacja rozwoju OZE w Polsce - apelują eksperci z PSEW, reprezentujący branżę energetyki wiatrowej.
24.11.2023

Equinor Polska: w sektorze MFW ważne jest płynne przejście do drugiej fazy rozwoju

Płynne przejście z pierwszej do drugiej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych (MFW), optymalizacja procesu uzyskiwania pozwoleń i procesów planistycznych oraz rozwój infrastruktury przyłączeniowej to, zdaniem Michała J. Kołodziejczyka, prezesa Equinor Polska, najważniejsze zadania, które stoją przed podmiotami, działającymi w sektorze morskich farm wiatrowych.
24.11.2023

Orlen Neptun: nowe inwestycje offshore wind zapewnią prąd dla ok. 8 milionów gospodarstw domowych

Grupa Orlen uzyskała pięć nowych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych. Nowe inwestycje będą miały moc ok. 5,2 GW, co pozwoli produkować czystą energię w ilości wystarczającej, aby zasilić ok. 8 milionów gospodarstw domowych - zapowiedział Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023.
23.11.2023

Farma wiatrowa Baltic Power jest najbardziej zaawansowanym projektem MEW w Polsce

1,2 GW zielonej energii z morskiej farmy wiatrowej spółki Baltic Power już w 2026 r. zasili 1,5 mln gospodarstw domowych. Inwestycja jest najbardziej zaawansowanym projektem morskiej energetyki wiatrowej (MEW) w Polsce. „Prace konstrukcyjne już widać” - mówi Piotr Ostrowski, zastępca dyrektora ds. projektów w Baltic Power.
23.11.2023

Baltic Power: morska energetyka wiatrowa będzie bezpieczna dla pracowników i środowiska

Czołowi polscy deweloperzy z branży morskiej energetyki wiatrowej podpisali 21 listopada, w trakcie konferencji Offshore Wind Poland 2023, list intencyjny dotyczący zapewnienia wysokich standardów bezpieczeństwa pracy oraz ochrony środowiska naturalnego w branży offshore. „Bezpieczeństwo jest dla nas absolutnie kluczowe” - mówi Jarosław Broda, prezes Baltic Power.
22.11.2023

KE pozytywnie oceniła polski KPO. 59,8 mld na transformację, w tym offshore wind

Komisja Europejska pozytywnie oceniła zmieniony polski Krajowy Plan Odbudowy o wartości 59,8 mld euro; zatwierdzenie przez Radę umożliwi Polsce otrzymanie płatności zaliczkowych w wysokości 5,1 mld euro z funduszy REPowerEU. Nowe inwestycje mają na celu wspieranie transformacji energetycznej, w tym sieci przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej oraz morskich farm wiatrowych.
22.11.2023

Orlen Neptun uruchomił szkolenie dla przyszłych pracowników terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych

Orlen Neptun rozpoczął pierwsze w Polsce specjalistyczne szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych. W zajęciach uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu.
21.11.2023

Windward Offshore rozpoczyna projekt MEW z nowoczesnymi statkami CSOV

Windward Offshore, przyszłościowe konsorcjum joint venture utworzone obecnie przez SeaRenergy Group we współpracy z Blue Star Group, Diana Shipping Inc. i SeraVerse GmbH, podejmuje kluczowy krok we wzmacnianiu sektora morskiej energetyki wiatrowej. Konsorcjum zamówiło od VARD dwa najnowocześniejsze statki do świadczenia usług rozruchowych (CSOV), aby stworzyć solidną podstawę dla usług związanych z aktywami morskimi, koncentrujących się na wspieraniu rozwijającego się przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.
27.10.2023

Co dalej z offshore – czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza?

Już 21 listopada w trakcie debaty politycznej na Konferencji Offshore liderzy kluczowych partii przedstawią swoje plany i wizje na transformację energetyczną, rozwój OZE i ułatwienia regulacyjne dla offshore.
26.10.2023

W europarlamencie konferencja na temat wyzwań dla rozwoju energetyki wiatrowej

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja dotycząca wyzwań dla rozwoju energetyki wiatrowej. "Tylko dzięki współpracy i solidarności możemy zapewnić płynną i skuteczną transformację energetyczną" - przekonywał organizator wydarzenia, europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).
26.10.2023

KE: Plan dla Wiatru to game changer energetyki wiatrowej w Europie

Opublikowany dziś przez Komisję Europejską Wind Power Action Plan to wytyczne kluczowych działań dla przyspieszenia rozwoju energetyki wiatrowej w Europie. Mają wzmocnić konkurencyjność europejskiej produkcji energii wiatrowej, zwłaszcza w kontekście nierównej walki z producentami z Chin. Łącznie te działania zmienią reguły gry dla europejskiego przemysłu wiatrowego i zdolności Europy do osiągnięcia swoich celów klimatycznych i energetycznych.
24.10.2023

Volvo Cars i Eolus razem na rzecz projektu morskiej energetyki wiatrowej Västvind pod Göteborgiem

Volvo Cars i Eolus podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy projekcie morskiej energetyki wiatrowej Västvind u wybrzeży Göteborga. Partnerstwo opiera się na ambicji, że farma wiatrowa będzie dostarczać energię elektryczną do zakładów Volvo Cars w Hisingen.
24.10.2023

Hitachi Energy zwiększa zdolności produkcyjne, aby sprostać zapotrzebowaniu na transformację energetyczną

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, dążący do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich, ogłosiła we wtorek, 24 października 2023 r., że na całym świecie umożliwiła integrację z systemem elektroenergetycznym łączy wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) o mocy ponad 150 gigawatów (GW) - co wystarczyłoby do zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania na moc w Japonii.
24.10.2023

Orlen stworzył kalkulator obliczający energię z morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Rozpoczęła się budowa pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Już w 2026 roku popłynie z niej czysta energia. Orlen wraz ze spółką Baltic Power stworzyli specjalny kalkulator pokazujący, ile energii wytwarza jedna turbina lub cała farma wiatrowa do działania różnego rodzaju urządzeń lub pojazdów.
24.10.2023

Morskie farmy wiatrowe – nowy kierunek polskiej energetyki

Na Pomorzu Zachodnim rozpoczyna się budowa morskich farm wiatrowych. W porcie Szczecin - Świnoujście powstaje już pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, który pozwoli na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych. W niedługiej przyszłości Szczecin ma stać się też głównym centrum produkcji zasadniczych składników dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wpłynie to między innymi na rynek pracy i wzrost zatrudnienia w regionie.
23.10.2023

Grupa Ignitis z bardzo dobrymi wynikami i znaczącymi postępami w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Grupa energetyczna Ignitis poinformowała o bardzo dobrych wynikach za pierwsze półrocze 2023 r. – skorygowany zysk EBITDA Grupy rok do roku wzrósł o 22,8%, do poziomu 253,5 mln EUR. Drugi co do wielkości udział Grupy w inwestycjach zanotowano w Polsce, gdzie nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 92 mln EUR.
04.10.2023

Forum Gospodarki Morskiej startuje 13 października w Gdyni

Przed nami Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni, czyli największe wydarzenie w kraju skupiające specjalistów branży morskiej. To tutaj omawiane będą bieżące zagadnienia związane z rozwojem sektora morskiego. W jaki sposób branża radzi sobie z wyzwaniami i jakie są optymalne kierunki dla jej rozwoju? To kwestie jakie poruszone zostaną w ramach pięciu bloków tematycznych wydarzenia.
29.09.2023

Skyborn otrzymuje decyzję środowiskową na budowę w Szwecji morskiej farmy wiatrowej Storgrundet o mocy 1 GW

Firma Skyborn Renewables (Skyborn) otrzymała decyzję środowiskową od szwedzkiego Sądu ds. Gruntów i Środowiska na budowę morskiej farmy wiatrowej Storgrundet. Decyzja ta stanowi ważny etap w realizacji projektu. Pozwolenie obejmuje budowę maksymalnie 51 turbin wiatrowych, które przy pełnej sprawności będą miały moc około 1 GW i będą wytwarzać 3–3,5 TWh energii elektrycznej rocznie.
17.09.2023

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji

Pierwsze zielone megawaty wyprodukowane w morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc, należącej do firmy Iberdrola, zostały przekazane do francuskiej krajowej sieci energetycznej przez RTE. Jest to pierwszy projekt Iberdroli we Francji i druga tego typu francuska instalacja zasilająca krajowy system energetyczny.
29.08.2023

Equinor otwiera największą na świecie pływającą morską farmę

Następca norweskiego tronu – Książę Koronny Haakon oficjalnie otworzył należącą do Equinor największą na świecie pływającą farmę wiatrową – Hywind Tampen.
27.08.2023

363 MWh w 24 godziny! Vestas ustanawia światowy rekord

Vestas ogłasza rekord wydajności pojedynczej turbiny w czasie 24 godzin. Prototyp modelu V236-15.0 MW™ odnotował fenomenalną produkcję 363 megawatogodzin energii.
10.08.2023

Jedna twarz polskiego offshore...?

Wielka Brytania wyznaczyła swojego pierwszego pełnomocnika ds. morskiej energetyki wiatrowej, który ma przewodzić wysiłkom zmierzającym do realizacji celu osiągnięcia 50 GW do 2030 roku z MFW. Z kolei polski sektor morskiej energetyki wiatrowej coraz częściej i mocniej sygnalizuje potrzebę transferu dobrych praktyk z rozwiniętych rynków offshore w celu przyspieszenia rozwoju MEW, ale również i wzrostu gospodarczego czy wykorzystania local content.
25.06.2023

Fugro - monitoring bioróżnorodności na MFW za pomocą eDNA

Holenderska firma Fugro, specjalizująca się w geodanych, rozpoczęła projekt BeWild, którego celem jest pomiar bioróżnorodności na morskich farmach wiatrowych.
08.05.2023

Norwegia angażuje wojsko do ochrony aktywów energetycznych na Morzu Północnym [WIDEO]

Na łamach NBC News pojawił się film przedstawiający, jak norweskie wojsko działa na rzecz ochrony morskiej infrastruktury energetycznej na Morzu Północnym. Przedstawiciele sektora zbrojeniowego wskazują, że aktywność Rosjan jest „bardziej agresywna”.
04.04.2023

Plan największego brytyjskiego projektu offshore przyjęty do realizacji

SSE Renewables przedłożyła Radzie East Lothian i szkockiemu rządowi do zatwierdzenia plany największej w Wielkiej Brytanii morskiej farmy wiatrowej.
04.04.2023

Vattenfall przejmuje 765 MW w projektach morskich farm wiatrowych

Vattenfall przejmuje dwa duńskie projekty offshore, o łącznej mocy 765 MW.
04.04.2023

Pływające farmy wiatrowe szansą dla polskiego local content? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

26.03.2023

Litwa przygotowuje się do kluczowego postępowania dla pierwszej morskiej farmy wiatrowej

Ministerstwo energetyki Litwy poinformowało, że przekazało do konsultacji publicznych projekt regulacji w sprawie lokalizacji na Morzu Bałtyckim morskiej farmy wiatrowej o mocy 700 MW. Zapisy zawierają wymagania stawiane przyszłym oferentom w postępowaniu dotyczącym pozwolenia na budowę wiatraków na Bałtyku.
08.03.2023

Zabezpieczenie udziału local content w brytyjskiej branży offshore

Zabezpieczenie udziału local content
26.02.2023

Szkoła Morska w Gdyni opisuje kwalifikacje dla polskiego offshore wind

Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom gospodarczym wynikającym z postępującego rozwoju branży offshore wind, Szkoła Morska w Gdyni wspólnie z Instytutem Badań Edukacyjnych przygotowała opis kwalifikacji dla monterów turbin wiatrowych.
25.02.2023

Farmy wiatrowe na Morzu Północnym zapewniły 29 TWh energii

Operator systemu przesyłowego TenneT, działający w Niemczech i Niderlandach, podsumował produkcję energii w 2022 roku uzyskiwaną z morskich farm wiatrowych. Operator w ubiegłym roku przesłał w sumie 29 TWh energii do krajowych systemów elektroenergetycznych.
03.02.2023

Pierwsza aukcja dla offshore wind w Portugalii pod koniec roku. Celem 10 GW do 2030 roku

W czwartym kwartale 2023 roku Portugalia ogłosi pierwszą aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej.
27.01.2023

Amerykański sen o offshore wind zagrożony – połowa projektów z opóźnieniami

Z najnowszego raportu amerykańskiego National Renewable Energy Laboratory (NREL) wynika, że połowa projektów morskich farm wiatrowych rozwijanych w USA jest zagrożona opóźnieniami. Problemem jest brak wymaganej infrastruktury portowej, statków oraz odpowiedniej liczby komponentów produkowanych przez rodzime firmy.
27.01.2023

WindEurope: w 2022 r. w krajach Unii przybyło 15 GW mocy wiatrowych

W 2022 r. w państwach UE przybyło 15 GW nowych mocy wiatrowych, o jedną trzecią więcej niż w 2021 r. - wynika z opublikowanych w środę wstępnych danych WindEurope, największej europejskiej branżowej organizacji energetyki wiatrowej.
11.01.2023

Rząd planuje więcej aukcji i więcej mocy z morskich farm wiatrowych

Z 5 do 12 GW miałaby wzrosnąć moc morskich farm wiatrowych, wybudowanych w wyniku rozstrzygnięć planowanych na II połowę lat 20. aukcji - taki zapis został wprowadzony do rządowego projektu zmiany ustawy o OZE, który trafił na komitety ds. europejskich i cyfryzacji.
09.01.2023

Bureau Veritas może certyfikować morskie farmy wiatrowe

Towarzystwo klasyfikacyjne Bureau Veritas zostało upoważnione przez ministra infrastruktury do certyfikowania morskich farm wiatrowych.
15.12.2022

Wieże turbin wiatrowych dla największej na świecie MFW docierają do Rotterdamu

Firma CS Wind PT wysłała do Rotterdamu w Holandii pierwszą partię wież turbin wiatrowych dla morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid o mocy 1,5 GW.
06.12.2022

MEW/Baltic Pipe: portowe opowieści

Dla niektórych czytelników w dużej mierze niezrozumiałym może być zestawianie w publikacjach obu tych projektów. Z jednej strony mamy bowiem rurę, jak niektórzy wywodzą, a z drugiej wiatraki na morzu. Na pierwszy rzut oka faktycznie może dziwić porównywanie tych inwestycji, ale niestety analizując historię Baltic Pipe, a teraz marketingowe przymiarki do Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce, można odnaleźć wiele niepokojących i negatywnych dla interesów Polski prawidłowości, które mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo
04.12.2022

Seatech Engineering: jesteśmy gotowi projektować statki dla polskiego offshore wind [WYWIAD]

Polska część Bałtyku weszła w czynną fazę realizacji zagospodarowania jej pod morskie farmy wiatrowe. Aktualnie złożonych jest ponad 137 wniosków. Realizacja związana z pierwszym etapem budowy farm wiatrowych jest na wysokim poziomie zaawansowania – organizowane są przetargi, spotkania z dostawcami, składanie łańcuchów dostaw. W tym momencie należy zadać kluczowe pytanie, kto i w jaki sposób dostarczy elementy do budowy tych farm, ile i jakie jednostki będą niezbędne do tego procesu, który przyczyni się do zielonej transformacji
29.11.2022

Paderewski dostarczył łopaty wiatraków do Gdyni

Kolejny transport łopat na potrzeby farm wiatrowych dostarczył do Gdyni statek Chipolbroku – Paderewski.
28.11.2022

Thialf instaluje pierwszą turbinę V174-9,5 MW na MFW Arcadis Ost 1 przy użyciu innowacyjnej metody RNA

Pierwsza z 27 turbin wiatrowych V174-9,5 MW firmy Vestas, które zostaną zainstalowane na morskiej farmie wiatrowej Arcadis Ost 1 na Morzu Bałtyckim, jest już w górze.
28.11.2022

Trzy fazy rozwoju bałtyckich MEW pokryją 2/3 krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną

Naszym celem jest jak najlepiej wykorzystać Morze Bałtyckie i tak ukształtować przestrzeń w strefie, która przynależy Polsce, aby dała nam największe korzyści ekonomiczne, społeczne, środowiskowe, a także wpisywała się w cele strategiczne, które stawia sobie Polska - mówił dr hab. Maciej Matczak, dyrektor Instytutu Morskiego i prof. Uniwersytetu Morskiego w Gdyni podczas konferencji Offshore Wind Poland 2022.
18.11.2022

Warto przyciągać inwestorów MEW na dłużej

„Inwestorzy morskich elektrowni wiatrowych (MEW) muszą widzieć, że Polska ma długoterminowy plan realizacji farm wiatraków na Bałtyku. To zapewni nam stabilne i przewidywalne dostawy komponentów urządzeń” - przekonywał Maciej Wagner, prezes zarządu Skyborn Renewables, podczas panelu dyskusyjnego „Czy Polsce opłaca się wykorzystanie potencjału Bałtyku?”, stanowiącego część konferencji Offshore Wind Poland 2022.
18.11.2022

Duże zainteresowanie Konferencją MEW 2022

Celem konferencji było przybliżenie tematyki rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (MEW) w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem roli województwa zachodniopomorskiego i Politechniki Morskiej w Szczecinie jako ośrodka naukowego i szkoleniowo-dydaktycznego przyszłych kadr pracowniczych łączącego i integrującego szkolnictwo z przemysłem.
07.10.2022

Kamień milowy SSE i TotalEnergies w budowie Seagreen

SSE Renewables i TotalEnergies zainstalowały ponad 50 fundamentów na morskiej farmie wiatrowej Seagreen, u wybrzeży wschodniej Szkocji, której docelowa szacowana moc to 1100 MW.
05.09.2022

MFW a Krajowy Plan Odbudowy – stocznie i porty

Ostatnio, szczególnie w środowisku związanym z Morską Energetyką Wiatrową na polskich obszarach morskich, pojawiają się głosy, iż zarówno dla branży stoczniowej, jak i infrastruktury terminalowej, związanej z branżą offshore, remedium jest Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Czy na pewno jest to realne biorąc pod uwagę obecną sytuację?
21.08.2022

Budimex i EDF Renewables podpisują strategiczne partnerstwo dla offshore

Firmy Budimex i EDF Renewables ogłosiły podpisanie porozumienia o współpracy (MoU) na zasadzie równych udziałów (w proporcji 50/50) dotyczącego wspólnego zaangażowania w realizację inwestycji w morskie farmy wiatrowe w ramach drugiej fazy rozwoju offshore w Polsce.
03.08.2022

Vestas przeznacza 475 mln EUR na swoje innowacyjne

Vestas podpisał z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) kredyt o wartości 475 mln EUR na finansowanie działalności w zakresie badań, rozwoju i innowacji (RDI) do 2025 roku. Prace będą prowadzone głównie w centrach badawczo-rozwojowych Vestas w Aarhus w Danii i Porto w Portugalii.
28.07.2022

Siemens Energy wygrywa największe w historii zamównie przyłączenia do sieci MFW

W ramach zamówienia, złożonego przez Amprion Offshore, Siemens Energy dostarczy dwie morskie platformy konwertorowe do elektrowni wiatrowych DolWin4 i BorWin4 oraz dwie stacje towarzyszące na lądzie.
25.07.2022

Equinor i Polenergia o morskiej energetyce wiatrowej na święcie Łeby [ZDJĘCIA]

Equinor i Polenergia wspólnie z Łebą świętowały 665-lecie nadania praw miejskich. Mieszkańcy oraz turyści mogli odwiedzić nasze stoisko i zadać pytania dotyczące morskich farm wiatrowych. Jedną z licznych atrakcji była możliwość przygotowania pysznego koktajlu w blenderze zasilanym ekologicznym energorowerem.
20.07.2022

Czy założony rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim jest zagrożony? Zapowiedź debaty

Już dzisiaj, 14 lipca w Świetlicy Wolności w Warszawie odbędzie się kolejna Debata Forum Energii ZPP. Tym razem Związek Przedsiębiorców i Pracodawców bierze pod lupę status inwestycji w morską energetykę wiatrową. Debata odbędzie się także w trybie online.
14.07.2022

Polsko-brytyjska współpraca w sektorze MEW jednym z tematów rozmów ministrów

Bezpieczeństwo żywnościowe i transformacja energetyczna to główne tematy polsko - brytyjskich, w których uczestniczyli ministrowie obu rządów oraz przedstawiciele największych spółek - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Aktywów Państwowych.
13.07.2022

Korea Południowa szuka sojuszy w offshore wind. Doosan zaczął od Siemens Gamesa

Dwóch liderów sektora energetycznego – Siemens Gamesa oraz Doosan Enerbility – chcą wspólnie rozwijać morską energetykę wiatrową.
10.07.2022

Polska i Norwegia razem dla rozwoju offshore i OZE. Spotkanie branży już niedługo

Polska i Norwegia mają ambitne plany rozwoju energetyki wiatrowej, a długa historia współpracy polsko-norweskiej w sektorze morskim powinna być doskonałą podwaliną wspólnych projektów w branży przyszłości. O tym, gdzie i jak oba kraje uzupełniają się w łańcuchu wartości offshore, oraz w jaki sposób rozwijać biznes, będzie mowa na przełomie sierpnia i września podczas Offshore Northern Seas (ONS) w norweskiej stolicy ropy i gazu - Stavanger.
08.07.2022

Mostostal Pomorze produkuje 41 zestawów konstrukcji offshore dla Duńczyków

Mostostal Pomorze z Gdańska wyprodukuje elementy dla sektora offshore wind, które trafią na duńską farmę położoną na Morzu Północnym.
07.07.2022

Ørsted zakontraktował realizację największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Brytyjski Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) przyznał firmie Ørsted kontrakt różnicowy dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3. Projekt został przyznany po cenie wykonania indeksowanej inflacją w wysokości 37,35 GBP za MWh w cenach z 2012 roku.
07.07.2022

Gróbarczyk: MI monitoruje proces budowy portu offshore'owego

Resort monitoruje proces budowy portu offshore'owego w zakresie obsługi morskich farm wiatrowych w Gdańsku, przede wszystkim z zapewnieniem strony legislacyjnej i finansowej – powiedział w środę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej.
06.07.2022

Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2

Trwa zamieszanie w sprawie rosyjskiego projektu Sachalin-2, którego realizacja miała pozwolić Rosji oraz inwestorom z Europy i Japonii wydobywać i sprzedawać pokaźne ilości ropy i gazu. Władimir Putin myśli o wypchnięciu zewnętrznych podmiotów i całkowitej nacjonalizacji projektu.
05.07.2022

Uniwersytet Gdański. Firmy, samorządy i uczelnie przedstawiły dobre praktyki w zakresie edukacji na rzecz MEW

W Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się, po raz pierwszy w trybie stacjonarnym, spotkanie sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jego uczestnicy są zaangażowani w działania Grupy 5 „Edukacja społeczna”, powołanej w celu realizacji założeń porozumienia sektorowego działającego przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
05.07.2022

Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku szansą na transformację energetyczną w Polsce

Ministerstwo Infrastruktury w ciągu kilku miesięcy ma ogłosić wyniki postępowania rozstrzygającego w sprawie wydania pozwoleń na budowę farm wiatrowych w 11 lokalizacjach w polskiej strefie Morza Bałtyckiego. O możliwość realizacji tych inwestycji ubiegają się m.in. polskie koncerny: Grupa Orlen, Tauron czy PGE.
04.07.2022

[WIDEO] Ørsted i DSV przetestują drony towarowe do transportu części na morskie farmy wiatrowe

Ørsted, wiodąca na świecie duńska firma energetyczna, oraz DSV, globalna duńska firma transportowo-logistyczna, przetestują długodystansowy transport części zamiennych i narzędzi za pomocą dronów w cieśninie Kattegat.
29.06.2022

Søren Westergaard Jensen, Ørsted: Otwieramy nowe biuro na Pomorzu

– Bardzo szybko rozwijamy się w Polsce. Co miesiąc w naszym biurze w Warszawie pojawiają się nowe osoby. Zamierzamy otworzyć biuro na Pomorzu, które pomoże nam w procesie produkcji stalowych komponentów dla morskich farm wiatrowych – powiedział Søren Westergaard Jensen, dyrektor zarządzający w Ørsted Polska i dyrektor projektów Baltica 2 i 3, które duńska firma rozwija razem z PGE.
28.06.2022

Polski offshore wind – na szerokich wodach zielonej transformacji

Morska energetyka wiatrowa to dziś dynamicznie rozwijający się sektor w Polsce. Przyczyni się ona nie tylko do produkcji przystępnej cenowo zielonej energii i dekarbonizacji gospodarki, która będzie wywierała pozytywny wpływ na środowisko, lecz także do budowania niezależności energetycznej naszego kraju, tworzenia się nowych miejsc pracy, rozwoju lokalnego oraz wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorców i całej gospodarki.
28.06.2022

RWE i Siemens Gamesa połączyły siły, aby wzmocnić polski sektor morskiej energetyki wiatrowej

RWE i Siemens Gamesa połączyły siły, aby przyspieszyć rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. RWE wybrała Siemens Gamesa jako preferowanego dostawcę dla projektu F.E.W. Baltic II. Morska farma wiatrowa o mocy 350 MW ma wykorzystywać 25 flagowych morskich turbin wiatrowych SG 14-236 DD produkcji Siemens Gamesa. Współpraca obejmuje także umowę serwisową. W zależności od ostatecznej decyzji inwestycyjnej prace budowlane mogłyby rozpocząć się już w 2024 roku. Po zakończeniu rozruchu, F.E.W. Baltic II przyczyni się do
28.06.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ambiens: Poszukujemy wspólnego mianownika w offshore wind

W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Michałem Kaczerowskim, prezesem Ambiens. Jest to polska firma doradcza, która od kilku lat wspiera sektor morskiej energetyki wiatrowej w zakresie efektywnego zarządzania procedurami w rozwijanych projektach. – Ambiens to butikowa spółka doradcza, gdzie butikowość oznacza niezależność, konsekwentną orientację na sektor energetyczny i jego transformację oraz regionalizację aktywności obejmującej rynek Polski i basen Morza Bałtyckiego – mówi Kaczerowski. Firm
27.06.2022

Obajtek: za 1,5 roku start budowy farmy wiatrowej na Bałtyku, w planach inwestycje w wodór

"Za 1,5 roku jako pierwsza spółka Skarbu Państwa rozpoczniemy budowę farmy wiatrowej na Bałtyku" – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w piątek w Krakowie. Zapowiedział także duże inwestycje w technologie wodorowe.
27.06.2022

RWE i Chantiers de l'Atlantique rozmawiają z polskimi firmami o łańcuchu dostaw offshore

RWE, deweloper pracujący nad projektem farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II, po raz czwarty spotkał się z przedstawicielami polskich firm, które chcą być częścią łańcucha dostaw. Tym razem rozmowy dotyczyły morskiej stacji transformatorowej i odbyły się z udziałem generalnego wykonawcy – francuskiej stoczni Chantiers de l'Atlantique.
27.06.2022

Simply Blue Group rozwija portfel floating – kolejny projekt o mocy do 1,3 GW u wybrzeży Irlandii

Irlandzki deweloper Simply Blue Group poinformował we wtorek, że dodaje do swojego portfela floating offshore projekt o mocy do 1,3 GW.
23.06.2022

Z Gdyni na niemiecką farmę wiatrową. Skomplikowane konstrukcje dla offshore już w drodze do Danii [WIDEO, GALERIA]]

Energomontaż-Północ Gdynia S.A. z Grupy Przemysłowej Baltic zakończył z sukcesem prestiżowy kontrakt dla belgijskiej Grupy DEME, w którym pełnił rolę pierwszego podwykonawcy, zaraz po generalnym wykonawcy. W weekend 4-5 czerwca odbył się załadunek na barkę dwóch elementów przygotowanych do budowy farmy wiatrowej Arcadis Ost na niemieckiej części Bałtyku.
23.06.2022

Gryglas: Rzecznik ds. polskiego offshore zrównoważyłby interesy różnych grup [WIDEO]

Ze Zbigniewem Gryglasem, byłym wiceministrem aktywów państwowych rozmawiamy na V Forum Wizja Rozwoju o perspektywach morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i potrzebie koordynowania interesów uczestników polskiego offshore.
22.06.2022

Forum Wizja Rozwoju: morska energetyka wiatrowa to dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy

Budowa farm wiatrowych na Bałtyku to ogromna szansa rozwoju polskiego przemysłu morskiego. Ocenia się, że każdy GW mocy w takich elektrowniach wiatrowych to nawet 10 tys. nowych miejsc pracy. O inwestycjach w odnawialne źródła energii rozmawiano w trakcie panelu: „Czy MEW będzie istotnym elementem polskiej energetyki? Wyzwania najbliższych lat dla inwestycji MEW” na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
22.06.2022

RWE: Local content wpisany w strategię

RWE Renewables jest jednym z deweloperów morskich farm wiatrowych, który nie tylko postrzega polski rynek jako bardzo obiecujący, ale ma też nam wiele do zaoferowania. Spółka, będąca liderem odnawialnych źródeł energii i jednym z wiodących światowych graczy morskiej energetyki wiatrowej, nie tylko rozwija jeden z pierwszych polskich projektów farmy na Bałtyku – F.E.W. Baltic II, ale i pracuje nad kolejnymi inicjatywami, które mogą przysłużyć się zarówno sektorowi, jak i gospodarce. O realizowanej farmie wiatrowej, budowaniu łańcu
21.06.2022

Baltic Power pierwszym projektem z zakończonymi badaniami geotechnicznymi

Przez 9 miesięcy na obszarze famy wiatrowej oraz trasie wyprowadzenia mocy na ląd 13 specjalistycznych jednostek prowadziło badania dna morskiego. Uzyskane wyniki pozwalają na finalizację projektu fundamentów dla ok. 70 turbin wiatrowych, morskich stacji elektroenergetycznych oraz ich połączenia kablowego z infrastrukturą przesyłową na lądzie.
15.06.2022

Konferencja PSEW 2022 - Polski wiatr to bezpieczeństwo, niezależność i tania energia

Rola energetyki wiatrowej w polskim miksie elektroenergetycznym jest fundamentalna. Zielona energia z wiatru to dla Polski oszczędność, niezależność i zeroemisyjne źródło energii przyjazne dla środowiska. Farmy wiatrowe na lądzie oraz na morzu to jedyna właściwa droga zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju, oraz wzmocnienia polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. Polska musi zacząć poważnie inwestować w nowoczesne technologie zeroemisyjne, inaczej czeka nas regres gospodarczy i ogro
14.06.2022

Shell i jego Amber Baltic Wind startuje w przetargu na polski offshore [WIDEO]

Amber Baltic Wind Ltd, spółka zależna Shell, złożyła w ramach niedawnego przetargu publicznego oferty dotyczące propozycji nowych lokalizacji morskich elektrowni wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego. Lokalizacje, których dotyczy przetarg, pomogą Polsce zrealizować ambicję, aby do 2040 roku osiągnąć 11 gigawatów (GW) mocy zainstalowanej z morskich elektrowni wiatrowych.
13.06.2022

Sondaż: 79 proc. respondentów za szybką zmianą prawa, by umożliwić budowę wiatraków

79 proc. ankietowanych w najnowszym sondażu Kantar Public uważa, że należy jak najszybciej zmienić prawo, by ułatwić budowę farm wiatrowych, 70 proc. jest zdania, że większa produkcja energii z wiatru sprzyja uniezależnianiu się Polski od rosyjskich surowców.
13.06.2022

F.E.W. Baltic II: RWE rozmawia z polskimi dostawcami o zamówieniach dla morskiej stacji transformatorowej

RWE kontynuuje dialog z polskimi podwykonawcami zainteresowanymi udziałem w budowie farmy wiatrowej na Bałtyku. Drugi etap rozmów będzie dotyczyć morskiej stacji transformatorowej. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele dostawcy sprzętu, firmy Chantiers de l'Atlantique.
10.06.2022

Biznes i nauka łączą siły dla offshore. PGE Baltica i PAN poszerzają współpracę [GALERIA]

List intencyjny o współpracy w zakresie rozwijania projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku podpisała w czwartek (9 czerwca) PGE Baltica z Grupy PGE z Instytutem Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk (IBW PAN) w Gdańsku. – Budowę instalacji i towarzyszącej jej infrastruktury poprzedza konieczność wykonania szeregu badań. Nie wyobrażamy sobie realizacji programu offshore Grupy PGE bez współpracy z polskimi instytucjami naukowymi, zwłaszcza z Pomorza – powiedział Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.
10.06.2022

EDF kontroluje fundamenty morskich turbin za pomocą drona

Francuski koncern energetyczny EDF wykorzystał podwodnego drona do przeprowadzenia pierwszej w historii autonomicznej, zrobotyzowanej kontroli fundamentów farm wiatrowych. Dron w trakcie pracy tworzy model 3D zainstalowanego fundamentu celem monitorowania procesu biofoulingu.
06.06.2022

Czy wiatr od morza przyniesie zmiany w energetyce? V Forum Wizja Rozwoju zaprasza

W Europie morska energetyka wiatrowa jest najprężniej rozwijającą się technologią produkcji energii. Jak wynika z badań norweskiej Rystad Energy w 2022 r., kontynent po raz pierwszy otrzyma ponad 4 GW mocy z MEW, co ponad dwukrotnie przekracza rekord z ubiegłego roku wynoszący 1,8 GW.
06.06.2022

MAG Offshore prezentuje nową jednostkę Hydromag 1. Jaką rolę odegra w budowie farm na morzu? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Właścicielem katamaranu jest Morska Agencja Gdynia, a jego operatorem MAG Offshore. Jednostka pracowała m.in. przy budowie Baltic Pipe. Jaką rolę widzą dla niej nowi właściciele w budowie polskich morskich farm wiatrowych?
06.06.2022

Na Morzu Północnym powstaną turbiny wiatrowe o łącznej mocy 150 GW

Podczas Szczytu Morza Północnego w Esbjerg, przedstawiciele rządów Niemiec, Belgii, Holandii i Danii podpisali wspólną deklarację rozwoju 150 GW w offshore wind do 2050 roku.
31.05.2022

[WIDEO] Offshore: pierwsze na świecie punkty ładowania „morskich elektryków” zostaną zainstalowane na farmach wiatrowych u wybrzeży UK

[WIDEO] Offshore: pierwsze na świecie punkty ładowania „morskich elektryków” zostaną zainstalowane na farmach wiatrowych u wybrzeży UK
29.05.2022

Subsea 7 wygrała przetarg Petrobras - na prace u wybrzeży Brazylii

Firma Subsea 7 ogłosiła dzisiaj, że został jej przyznany przez Petrobras duży (1) kontrakt na zagospodarowanie pola Búzios 8, zlokalizowanego około 180 kilometrów od wybrzeża Rio de Janeiro, na głębokości 2 000 metrów w basenie Santos.
27.05.2022

Davos 2022: polska energetyka wymaga inwestycji w wysokości co najmniej 1,3 bln zł do 2030 roku [WIDEO]

Polski sektor energetyczny wymaga 1,3 - 1,7 biliona zł inwestycji do 2030 roku. To wysiłek porównywalny z odbudową Polski po II wojnie światowej – uważa Paweł Strączyński, wiceprezes Pekao S.A. ds. finansowych.
26.05.2022

Siemens Energy przejmie pełną kontrolę nad Siemens Gamesa?

Według doniesień zagranicznych mediów, niemiecki koncern energetyczny Siemens Energy rozważa przejęcie pełnej kontroli nad hiszpańskim producentem Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE). W jego planie jest wycofanie wiatrowego lidera z giełdy.
26.05.2022

Globalna moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej osiągnie 330 GW do 2030 roku

Morska energetyka wiatrowa może stać się jedną z kluczowych technologii napędzających proces dekarbonizacji gospodarki światowej. Technologia ta jest sprawdzona, a inwestorzy mają do niej zaufanie. W latach 2015-2020 koszty spadły o 50 proc. i oczekuje się, że trend będzie kontynuowany. Tylko w tej dekadzie inwestycje sięgną poziomu 1 biliona dolarów - szacuje w najnowszej analizie uznany ośrodek doradczy Wood Mackenzie.
24.05.2022

MEW: porozumienie sektorowe nie zabezpieczy polskiego local content

Dnia 15 września 2021 roku podpisano szumnie zapowiadany sector deal, który według niektórych chybionych stanowisk ma prawnie zabezpieczyć polski łańcuch dostaw przy budowie i eksploatacji polskich Morskich Farm Wiatrowych.
24.05.2022

Vattenfall uzyskał pozwolenie na budowę MFW na południu Morza Bałtyckiego

Firma Vattenfall otrzymała od rządu brytyjskiego 9,3 mln funtów dofinansowania na innowacje z funduszu Net Zero Innovation Portfolio Low Carbon Hydrogen Supply 2. Środki te zostaną wykorzystane na opracowanie pierwszej na świecie morskiej turbiny wiatrowej produkującej wodór, w której elektrolizer zostanie zamontowany bezpośrednio na działającej turbinie.
22.05.2022

Ørsted i TotalEnergies powalczą wspólnie o projekty offshore wind w Niderlandach

Duński koncern energetyczny Ørsted oraz francuski gigant TotalEnergies połączyli siły w celu złożenia wspólne oferty w dwóch holenderskich przetargach na morską energetykę wiatrową na obszarze Holland Coast West.
20.05.2022

Orsted ogłosi przetarg na osłony kabli dla farmy wiatrowej Baltica 2 i 3

Orsted ogłosi na dostawę systemów ochrony kabli (CPS) dla farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 o mocy 2500 MW w Polsce.
20.05.2022

Czy warto inwestować w małe elektrownie wodne?

Polska jest zobowiązana do wytwarzania energii przynajmniej w 32 proc. ze źródeł odnawialnych do roku 2030. Aby spełnić ten cel musi zastąpić stabilną choć szkodliwą dla środowiska energię z węgla. Małe elektrownie wodne (MEW) są źródłem odnawialnym, które warto rozwijać w Polsce z dwóch kluczowych przyczyn.
17.05.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Enprom: Jesteśmy w sercu transformacji energetycznej

W kolejny artykule z cyklu "Kto jest kim w polskim offshore?" rozmawiamy z Mariuszem Targowskim, prezesem zarządu spółki Enprom. To podmiot, który jest zaangażowany w rozwój infrastruktury przesyłowej, która jest kluczowa dla powodzenia projektów morskiej energetyki wiatrowej. – Jesteśmy w sercu procesu transformacji polskiej energetyki – podkreśla Targowski.
15.05.2022

Gróbarczyk: jest 125 wniosków o koncesje na nowych obszarach dla offshore

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował w czwartek w Sejmie, że dotychczas wpłynęło 125 wniosków o koncesje na morskie farmy wiatrowe na nowych obszarach morskich udostępnionych dla offshore.
13.05.2022

RWE zaprasza polskie firmy do dialogu o budowie morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II

RWE Renewables, firma odpowiedzialna za budowę farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II, zaprasza wszystkie zainteresowane firmy do udziału w dialogu na temat możliwości współpracy.
11.05.2022

MFW Bałtyk I – trwają badania na obszarze farmy wiatrowej [WIDEO]

Na obszarze morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I, nad którą pracują wspólnie Equinor i Polenergia, trwają badania i pomiary realizowane za pomocą specjalnej pławy LiDAR, którą dostarczył australijski RPS, a której montaż i transport realizowany był przez polską firmę MEWO.
04.05.2022

Rozwój offshore na Bałtyku może wymagać specustawy - przyjęte regulacje mogą się okazać niewystarczające

– Tym, czego może nam brakować w najbliższych latach i co stanowi wąskie gardło w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, są regulacje, które wciąż w niewystarczający sposób zapewniają, że proces developmentu będzie przeprowadzony wystarczająco szybko – mówi Michał Piekarski, partner w kancelarii Baker McKenzie.
04.05.2022

Rozpoczęto budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Deweloper morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank poinformował, że rozpoczęto prace budowlane na terenie przyszłej elektrowni wiatrowej. Załoga NKT ruszyła z instalacją pierwszego odcinka kabla eksportowego HVDC u wybrzeży Yorkshire.
03.05.2022

Vestas ostrzega! Wojna na Ukrainie przyczyni się do spowolnienia w branży offshore

Największy na świecie producent turbin wiatrowych Vestas potwierdził negatywny wpływ wojny z Rosją na Ukrainie na branżę. Firma obniża prognozę zysków pomimo rosnącego popytu, odnotowując większą niż przewidywano stratę w pierwszym kwartale.
03.05.2022

Stanowisko WindEurope: ku neutralności klimatycznej i bezpieczeństwu energetycznemu

Stanowisko WindEurope w kwestii ram prawnych niezbędnych dla osiągnięcia neutralności klimatycznej i bezpieczeństwa energetycznego w Europie zostało opublikowane w kwietniu 2022 r. Uwzględnia ono znaczenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę dla kształtu europejskiego systemu energetycznego, wpływu transformacji energetycznej na sytuację konsumentów oraz na osiągnięcie celów klimatycznych poprzez rozbudowę OZE.
29.04.2022

Heerema opracowała nową metodę instalacji pływających farm wiatrowych

Heerema Marine Contractors, holenderski wykonawca usług dla sektora offshore wind, przedstawiła nową metodę instalacji pływających elektrowni wiatrowych. Instalacja typu „floating to floating” ma obniżyć koszty inwestycji w sektorze offshore wind.
28.04.2022

PKN Orlen jest zainteresowany inwestowaniem w onshore i koncesjami na offshore na Litwie

PKN Orlen zamierza wystartować na Litwie w aukcji na koncesje na morskie farmy wiatrowej, analizuje także możliwość budowy lądowych mocy wiatrowych wokół rafinerii w Możejkach - poinformował w poniedziałek w Wilnie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
25.04.2022

MFW: Polski local content jednak możliwy do zabezpieczenia prawnie

Jak już wskazywano w poprzednich publikacjach, nie istnieje obecnie w polskim systemie prawnym regulacja, która w jakikolwiek sposób zabezpieczałaby polski łańcuch dostaw, czy ujęciu szerszym - polski „local content” przy budowie i eksploatacji polskich morskich farm wiatrowych.
23.04.2022

Minister Moskwa: w aktualizacji PEP zwiększenie ambicji w morskiej energetyce wiatrowej

Elementem przygotowywanej przez rząd aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. będzie zwiększenie ambicji w morskiej energetyce wiatrowej - zapowiedziała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa.
21.04.2022

URE: odblokowanie zasady 10H ewidentnie będzie impulsem do rozwoju instalacji wiatrowych

Odblokowanie zasady 10H i jej zliberalizowanie będzie impulsem do rozwoju instalacji wiatrowych – powiedział w środę PAP prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Dodał, że obecne ceny energii wytwarzanej dzięki sile wiatru sprzyjają tego typu inwestycjom.
21.04.2022

PGE i Ørsted zapraszają dostawców na wirtualne spotkanie o budowie Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

W najbliższy piątek, 22 kwietnia 2022 roku, w godzinach 10.00-11.30, odbędzie się wirtualne spotkanie z dostawcami, w trakcie którego inwestorzy przedstawią zaawansowanie prac przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica razem z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy. Omówiony zostanie także zakres i plan przetargów zaplanowanych w najbliższym czasie, a także kamienie milowe inwestycji.
20.04.2022

ZE PAK zawarł dodatkową umowę z Orsted

ZE PAK zawarł z duńską spółką Orsted Wind Power dodatkową umowę kupna 50 proc. udziałów w pięciu spółkach projektowych - poinformowała polska spółka w komunikacie.
14.04.2022

Porozumienei sektorowe - drugie posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej

Pełnomocnik Rządu ds. OZE, wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska przewodniczył II posiedzeniu Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej, które odbyło się 13 kwietnia 2022 roku.
13.04.2022

Francuzi wystartują w wyścigu offshore wind na Morzu Bałtyckim

Na początku 2022 roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło 11 postępowań związanych z pozwoleniami lokalizacyjnymi morskich farm wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. W dalszym ciągu wpływają kolejne wnioski. Jedne z nich złożył francuski inwestor Qair Polska z grupy Qair.
12.04.2022

RWE Renewables złożyła trzy kolejne wnioski o nowe pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku

RWE Renewables poinformowała o złożeniu trzech kolejnych wniosków, o nowe pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych. Łącznie firma zaaplikowała już o sześć nowych obszarów na Bałtyku.
12.04.2022

Francuski TotalEnergies i KGHM oficjalnie partnerami ws. projektów wiatrowych

TotalEnergies i KGHM Polska Miedź S.A. podpisały umowę partnerską dotyczącą udziału na zasadzie 50/50 w przetargu polskiego rządu na rozwój przybrzeżnych projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim - poinformowała miedziowa spółka we wtorek w komunikacie.
12.04.2022

Kolejni gracze na polskim rynku offshore: SSE Renewables składa ofertę na strefę 60.E.4

Spółka SSE Renewables złożyła wniosek o wydanie licencji lokalizacyjnej (Offshore Location License OLL) na przyznanie praw do rozwoju morskiej farmy wiatrowej w lokalizacji 60.E.4, w polskiej części Morza Bałtyckiego, która znajduje się na wysokości Władysławowa, w odległości 85 km od brzegu.
11.04.2022

Green Jade napędzi rewolucję wśród statków do obsługi offshore wind

W stoczni CSBC w Kaohsiung na Tajwanie odbyła się oficjalna ceremonia wodowania rewolucyjnego statku instalacyjnego dla offshore wind o nazwie "Green Jade". W opinii grupy DEME budowa jednostki to kamień milowy dla światowej floty statków dla sektora offshore wind.
09.04.2022

Equinor składa kolejne wnioski o pozwolenia lokalizacyjne w drugiej fazie rozwoju offshore w Polsce

Equinor, jeden ze światowych liderów sektora energetycznego i największych uczestników pierwszej fazy rozwoju MEW w Polsce, złożył kolejne wnioski o nowe obszary pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Firma chce kontynuować wkład w transformację energetyczną i poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski, wnosząc wieloletnie doświadczenie i kompetencje jednego z największych na świecie developerów morskich farm wiatrowych. Equinor aktywnie rozwija portfolio i lokalne zespoły, a nowe lokalizacje to szansa na synergie z ła
08.04.2022

Kto jest kim w polskim offshore? MAG Offshore: Koncentrujemy się na budowie local content

Niedawno na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej pojawił się nowy podmiot – MAG Offshore. Jest to wyspecjalizowana spółka zależna Morskiej Agencji Gdyni, polskiego operatora logistycznego, działającego także energetyce wiatrowej (transport elementów turbin). Nowy podmiot powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie polskiego rynku i jak się okazuje, nie próżnował od pierwszego dnia swojej działalności. W cyklu tekstów „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Pawłem Weinerem, prezesem zarządu MAG Offshore.
07.04.2022

PGE i Ørsted zapraszają 22 kwietnia na "Napędzane wiatrem warsztaty Baltica 2+3 - dialog z dostawcami”

Podczas wirtualnego spotkania z dostawcami zaplanowanego na 22 kwietnia 2022 roku inwestorzy przedstawią zaawansowanie prac przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica razem z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, w tym zakres i plan przetargów zaplanowanych w najbliższym czasie, a także kamienie milowe inwestycji.
04.04.2022

Co analitycy wróżą sektorowi offshore?

Na co zwracać uwagę w dalszej części roku, w sektorze energetyki wiatrowej? Jakie są dominujące trendy? Czy wojna na Ukrainie i odejście od rosyjskich surowców energetycznych przyspieszy transformację, a tym samym rozwój sektora offshore?
03.04.2022

Maersk zainstaluje 15 MW-owe turbiny w USA. Pomoże nowoczesna jednostka WTIV [WIDEO]

Przedstawiciele Empire Offshore Wind, spółki joint venture Equinor i BP, podpisali umowę z Maersk Supply Service na czarter swojego nowego statku do instalacji wiatrowych (WTIV). Statek ten, wraz z amerykańskimi barkami i holownikami zbudowanymi i obsługiwanymi przez Kirby Offshore Wind, będzie wykorzystywany do instalacji turbin Vestas V236-15MW w ramach projektu budowy jednej z pierwszy morskich farm wiatrowych w USA.
31.03.2022

Kolejni inwestorzy dołączają do wyścigu po pozwolenia na rozwój wiatraków morskich

W ostatnich tygodniach wydłużyła się znacznie lista chętnych, która złożyła wnioski o wydanie pozwolenia na budowę wiatraków na polskich wodach Morza Bałtyckiego.
30.03.2022

RWE: coraz bliżej uruchomienia farmy wiatrowej Kaskasi u wybrzeży Helgolandu

U wybrzeży Helgoland trwają zaawansowane prace giganta sektora offshore - RWE. Aktualnie jest to etap montażu fundamentów turbin wiatrowych i elementów przejściowych oraz testowane są innowacyjne rozwiązania m.in. łopat nadających się do recyklingu. Farma wiatrowa o mocy 342 MW, której uruchomienie planowanie jest na koniec 2022 roku, będzie dostarczać ekologiczną energię elektryczną do ponad 400 000 gospodarstw domowych.
29.03.2022

Holendrzy szukają sposobu na uniknięcie kolizji statków z wiatrakami

Holenderski instytut badań morskich Maritime Research Institute Netherlands (MARIN) przetestował trzy innowacyjne bariery mające na celu zapobieganie kolizjom statków z turbinami wiatrowymi. Przyczyną badań był incydent z udziałem statku Julietta D, który miał miejsce w styczniu tego roku.
28.03.2022

Polenergia i Equinor poszukują dostawców morskich kabli

Spółki MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III odpowiadające za projekty morskich farm wiatrowych rozwijane wspólnie przez Polenergię i Equinor, poszukują firm zainteresowanych dostawami i świadczeniem usług.
25.03.2022

RWE złożyło wnioski o trzy lokalizacje dla farm wiatrowych na Bałtyku

Jako drugi co do wielkości gracz w światowej branży offshore, RWE chce wzmocnić obecność i silniej wesprzeć proces zielonej transformacji energetycznej w Polsce
23.03.2022

Początek nowej ery obsługi MFW – Orsted testuje pierwszego na świecie ratownika medycznego w kombinezonie odrzutowym [WIDEO]

Firma Ørsted, jako pierwsza w branży, bada możliwość wykorzystania kombinezonów odrzutowych przez ratowników do wsparcia personelu operacyjnego pracującego na morzu na największych na świecie morskich farmach wiatrowych.
23.03.2022

Kolejny inwestor OZE zainteresowany polskim morzem

Eolus, szwedzki deweloper projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii ogłosił, że powołał w Polsce przedstawicielstwo i chce wejść na tutejszy rynek. Nastawia się między innymi na morską energetykę wiatrową.
21.03.2022

Orsted tworzy w Polsce zaplecze inżynierów dla offshore

Duński koncern Orsted wybrał Warszawę na siedzibę inżynieryjnego centrum kompetencji. Kadrowe wzmacnianie obszaru związanego z morską energetyką wiatrową wiąże się z planami inwestycyjnymi Orsted w polskiej strefie Morza Bałtyckiego - poinformowała PAP firma.
17.03.2022

Rząd ma przyjąć ustawę rozstrzygającą remisowe wyniki w postępowaniach na offshore

W trzecim kwartale rząd ma przyjąć projekt ustawy, który rozwiązywać ma remisy w postępowaniach rozstrzygających dla wniosków zw. z morską energetyką wiatrową - poinformowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.
15.03.2022

Terminal instalacyjny offshore cumuje w Porcie Gdańsk

Port w Gdańsku w dniu 8 marca 2022 roku ogłosił postepowanie konkursowe, mające na celu wyłonienie dzierżawcy zainteresowanego zalądowieniem obszaru morskiego znajdującego się w granicach administracyjnych portu, w tym na potrzeby wybudowania na nim terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych.
09.03.2022

ZE PAK i Ørsted planują farmy wiatrowe na Bałtyku

ZE PAK i Ørsted deklarują szybką realizację wspólnego projektu, co pomoże ograniczyć zależność Polski od importu surowców energetycznych. Inwestycji towarzyszyć będą działania wspierające bezpieczeństwo ekonomiczne i społeczne Wielkopolski Wschodniej, w której działa ZE PAK. ZE PAK i Orsted uznali, że połączenie sił jest lepszym rozwiązaniem niż oddzielne staranie się o lokalizacje na Morzu Bałtyckim. ZE PAK odchodzi od węgla i musi zastąpić brudne moce węglowe czystą energią do 2030 r., a Ørsted rozwinął największy na świecie p
08.03.2022

Terminal offshore na terenie DCT Gdańsk? Minister Gróbarczyk komentuje

Po tym, jak 1 marca rząd przyjął uchwałę zmieniającą lokalizację dla terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych z Gdyni na Gdańsk, w branży krążą spekulacje na temat jego dokładnego miejsca.
08.03.2022

PGE i Orsted wnioskują o obszar sąsiadujący z lokalizacją farmy wiatrowej MFW Baltica

Firmy PGE i Orsted starają się wspólnie o obszar na Ławicy Słupskiej, który sąsiaduje bezpośrednio z lokalizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, która ma być największej farmą wiatrową budowaną na polskich wodach Morza Bałtyckiego - poinformowała w piątek PGE Baltica.
25.02.2022

PGE wybrała polską firmę do współpracy przy budowie Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Grupa PGE chce angażować jak najwięcej krajowych przedsiębiorstw przy realizacji programu offshore. W opracowaniu dokumentacji zakupowej i w trakcie postępowania przetargowego na generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 doradcą PGE Baltica będzie ENERGOPROJEKT-KATOWICE SA.
24.02.2022

Strategia partnerstwa dla offshore wind. RWE w Polsce

Pilna potrzeba dekarbonizacji sektora energetycznego kieruje uwagę wszystkich na rosnącą rolę energii odnawialnej. RWE, jako doświadczony deweloper branży OZE, dostrzega olbrzymi potencjał i znaczenie polskiego rynku offshore wind dla przyszłości energetycznej kraju. Między innymi o tym mieliśmy okazje porozmawiać z Pålem Coldevinem, wiceprezesem wykonawczym RWE Offshore Wind ds. rozwoju offshore w krajach nordyckich, Polsce i krajach bałtyckich, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
21.08.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku Richard Den Hollander, Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Kiedy popłynie prąd z BC-Wind? Rozmowa z Kacprem Kostrzewą

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną, Polska kieruje swoje spojrzenie na offshore wind. Potencjał morskich farm wiatrowych przyciąga uwagę inwestorów i ekspertów. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Kacprem Kostrzewą, dyrektorem projektu BC-Wind w Ocean Winds, na temat ich przedsięwzięcia MFW oraz planów na przyszłość.
10.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.