Wynik wyszukiwania - "ochrona środowiska" - Wiadomości

MKiŚ: ochrona Odry i walka z nielegalnym transportem odpadów tematami polsko-niemieckich konsultacji

Współpraca na rzecz ochrony środowiska, Odry oraz walka z nielegalnym transportem odpadów to tematy rozmów minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z niemiecką minister środowiska Steffi Lemke w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych - podało ministerstwo klimatu.
03.07.2024

Przeciw „szarej strefie” w obrocie odpadami

W obecności Wicewojewody Pomorskiego Emila Rojka Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kadm. SG Andrzej Prokopski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Czesław Kalinowski i Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Karolina Bogdewicz podpisali wczoraj w Gdańsku porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie międzynarodowego przemieszczania odpadów.
27.06.2024

Rada Konferencji Episkopatów Europy o trosce o środowisko

Potrzebujemy poszanowania środowiska naturalnego, jak również poszanowania człowieka i jego prawa do integralnego rozwoju - stwierdzili uczestnicy konferencji „Krzyk stworzenia jako wyzwanie do rozmowy ekologicznej”, zorganizowanej w Monachium w ramach prac Rady Konferencji Episkopatów Europy.
15.06.2024

Od piątku w "Czystym Powietrzu" dotacje do pomp ciepła tylko ze specjalnej listy

Od 14 czerwca beneficjenci programu "Czyste Powietrze" będą mogli otrzymać dotacje do pomp ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów. Decydując się na takie urządzenie trzeba będzie również przeprowadzić audyt energetyczny.
14.06.2024

GIOŚ: zmiany pogody mogą pobudzić złote algi do zwiększenia produkcji toksyn

Obserwowane zmiany warunków pogodowych mogą prowadzić do nagłej zmiany parametrów wody, co może stanowić formę "stresu" dla złotej algi, pobudzając ją do większej produkcji toksyn - wskazał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) w opublikowanym w czwartek komunikacie.
07.06.2024

Ekspert: chcemy, aby Dolny Śląsk był regionem samobilansującym się energetycznie

Strategia energetyczna województwa zakłada, że Dolnym Śląsk będzie w przyszłości obszarem samobilansującym się energetycznie, to znaczy, że wytwarzana tu energia będzie tu konsumowana – powiedział PAP dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego Maciej Zathey.
22.05.2024

MKiŚ proponuje wzmocnienie GIOŚ i wyższe kary za nielegalne składowanie odpadów

Wzmocnienie GIOŚ, zaostrzenie kar za nielegalne składowanie odpadów, utworzenie parku narodowego Dolina Dolnej Odry - m.in. te propozycje przedstawi premierowi minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska - poinformował w poniedziałek Radiu RMF24 wiceszef tego resortu Mikołaj Dorożała.
20.05.2024

Ekspert: Straż Graniczna ma być włączona w zarządzanie Puszczą Białowieską jako obiektem UNESCO

W związku z sytuacją geopolityczną na Wschodzie, Straż Graniczna ma być włączona w zarządzanie Puszczą Białowieską w ramach powstającego planu dla puszczy jako obiektu światowego dziedzictwa UNESCO - poinformowała dr Barbara Rajkowska z pracującego nad planem Instytutu Ochrony Środowiska.
17.05.2024

Instytucje z Trójmiasta i Pomorza jednoczą siły na rzecz ochrony środowiska naturalnego

Powstała otwarta i partnerska sieć współpracy na rzecz zielonych rozwiązań w instytucjach z obszaru kultury, edukacji i nauki z Trójmiasta oraz Pomorza. List intencyjny podpisało 21 podmiotów, ale inicjatywa ma charakter otwarty. Dokument sygnowany 8 maja 2024 roku jest konsekwencją rocznej wymiany doświadczeń pomiędzy instytucjami.
10.05.2024

W województwie opolskim rozpoczęły się opryski lasów

W województwie opolskim rozpoczęły się opryski lasów w celu ograniczenia liczebności chrabąszczy i larw osnui gwiaździstej - powiedział w niedzielę PAP Remigiusz Brzeziński z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.
28.04.2024

WIOŚ nałożył kary na stację demontażu pojazdów z powiatu kartuskiego

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Gdańska nałożyli 130 tys. zł kar na firmę z powiatu kartuskiego zajmującą się demontażem pojazdów wycofanych z eksploatacji. W trakcie kontroli stwierdzono szereg naruszeń.
05.04.2024

NIK: nieprawidłowości organów ochrony środowiska w postępowaniach dot. spalania odpadów

Organy ochrony środowiska nie wywiązały się należycie z części zadań związanych z wydawaniem zezwoleń i pozwoleń na spalanie odpadów oraz nadzorem nad tą działalnością - wynika z kontroli NIK. Nieprawidłowości polegały m.in. na opóźnieniach w rozpatrywaniu spraw i nierealizowaniu obowiązku kontroli.
27.03.2024

Rada UE formalnie przyjęła dyrektywę o ochronie środowiska poprzez prawo karne

Rada UE formalnie przyjęła we wtorek dyrektywę o ochronie środowiska poprzez prawo karne. Dyrektywa ustanawia ogólnounijne normy minimalne dotyczące definicji przestępstw i sankcji. Zastępuje poprzedni akt z 2008 roku.
26.03.2024

Minister klimatu: nie ma prac nad powiększeniem Białowieskiego PN

Resort nie prowadzi prac nad powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego, choć zajmuje się Puszczą Białowieską, jako obiektem światowego dziedzictwa UNESCO - poinformowała w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji ochrony środowiska szefowa resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska.
21.03.2024

Ekologia integralna wśród nowości KUL w roku akademickim 2024/2025

Ekologia integralna oraz przywództwo i retoryka – to nowości proponowane przez Katolicki Uniwersytet Lubelski kandydatom na studia w roku akademickim 2024/2025. Prorektor KUL prof. Ewa Trzaskowska przyznała w piątek, że zmiany programowe przeszły niemal wszystkie kierunki.
16.03.2024

Nielegalne składowisko odpadów przy ul. Szczecińskiej we Wrocławiu

Nielegalne składowisko odpadów wykryli przy ulicy Szczecińskiej we Wrocławiu inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Odpady składowano tam tuż przy wale przeciwpowodziowym rzeki Ślęza, co mogło naruszyć jego konstrukcję – przekazała PAP rzecznika WIOŚ we Wrocławiu Barbara Lewera.
07.03.2024

Siekierski: po zmianach "Zielony Ład" jest do zaakceptowania

Po zmianach i wycofaniu się Komisji Europejskiej z obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów Zielony Ład jest do zaakceptowania przez rolników - mówił w środę w Studiu PAP minister rolnictwa Czesław Siekierski.
28.02.2024

Hennig-Kloska: musimy wyprowadzić całkowicie gospodarkę leśną z Puszczy Białowieskiej

Musimy wzmocnić ochronę Puszczy Białowieskiej, wyprowadzić stamtąd całkowicie gospodarkę leśną - powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. "Cała Puszcza Białowieska parkiem narodowym"- chciałabym taką obietnicę kiedyś wypełnić - dodał
21.02.2024

Sowińska: złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury ws. byłego kierownictwa GIOŚ

Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury ws. b. kierownictwa Głównego Inspektoratu Ochrony i Środowiska - przekazała w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Wyjaśniła, że chodzi o ponad 1 mln zł nagród, które szefowie Inspekcji wypłacili sobie w ostatnich miesiącach urzędowania.
19.02.2024

Jest projekt ustawy objęcia całej Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego

Powstał projekt ustawy, która przewiduje objęcie całej Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego - poinformował we wtorek w Warszawie przed rozpoczęciem obrad senackiej komisji klimatu i środowiska jej przewodniczący senator Stanisław Gawłowski.
13.02.2024

Nowa sortowania odpadów komunalnych rozpoczęła działalność w Bydgoszczy

Nowo wybudowana sortownia odpadów, należąca do komunalnej spółki ProNatura, rozpoczęła działalność w Bydgoszczy. Inwestycja kosztowała 89 mln zł, z czego 41 mln zł to dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
20.01.2024

Alert ekologiczny w Hiszpanii - plastikowe granulki zalewają północne wybrzeża

W hiszpańskich regionach Galicji i Asturii na północy kraju ogłoszono alerty ekologiczne pierwszego i drugiego stopnia w związku z zanieczyszczeniem wybrzeży, w tym kilkudziesięciu plaż, plastikowym granulatem do produkcji tworzyw sztucznych - poinformowała we wtorek telewizja RTVE.
10.01.2024

Komisja środowiska pozytywnie zaopiniowała propozycje budżetowe na 2024 r.

Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa pozytywnie zaopiniowała w czwartek rządowe propozycje budżetowe na 2024 r. w zakresie m.in. środowiska i budżetów wojewodów w zakresie leśnictwa, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.
29.12.2023

Poprawiają się stosunki polsko-czeskie w sferze ochrony środowiska

Podpisanie polsko-czeskiego porozumienia w sprawie kopalni Turów oraz memorandum o poprawie stanu powietrza po obu stronach granicy ustabilizowało nasze stosunki dwustronne w sferze ochrony środowiska - powiedział w środę czeski minister środowiska Petr Hladik. Dodał, że zaprosił nową minister środowiska RP Paulinę Hennig-Kloskę do złożenia oficjalnej wizyty w Pradze.
27.12.2023

M. Sawicki: 5 mld euro z programu REPowerEU na ochronę środowiska to sukces

Zapowiedziane przez szefową KE Ursulę von der Leyen 5 mld euro dla Polski to zaliczki z programu REPowerEU na ochronę środowiska; jest to sukces, że dostajemy pieniądze i przynajmniej tym razem nie spóźniamy się ze złożeniem stosownych wniosków - powiedział PAP wiceszef klubu PSL-TD Marek Sawicki.
15.12.2023

Polskie szkoły świętują Call to Earth Day z CNN

Szkoły i organizacje z Polski wzięły udział w trzeciej edycji Call to Earth Day, której finał miał miejsce 28 listopada. W tym dniu na całym świecie podjęto działania mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej i zaangażowanie się w ochronę środowiska.
12.12.2023

Hitachi nagrodzona pieczęcią Terra Carta 2023 Inicjatywy na rzecz Zrównoważonych Rynków

Hitachi jest jedną z 17 globalnych firm, które otrzymały pieczęć Terra Carta 2023 Inicjatywy na rzecz Zrównoważonych Rynków (Sustainable Markets Initiative). Pieczęć Terra Carta jest przyznawana globalnym firmom, które aktywnie przewodzą w tworzeniu przyszłości przyjaznej dla klimatu i przyrody. Zwycięzcy zostali wyłonieni przez panel globalnych ekspertów zajmujących się ochroną środowiska, biznesem, polityką i filantropią.
07.12.2023

EC Będzin odwoła się od blisko 247-milionowej kary za nierozliczenie uprawnień do emisji CO2

Spółka EC Będzin Wytwarzanie, produkująca ciepło dla mieszkańców Sosnowca, Będzina i Czeladzi, ma zapłacić ponad 247,8 mln zł kary za nierozliczenie w terminie uprawnień do emisji CO2 za rok 2020. Spółka zapowiada odwołanie od decyzji katowickiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w tej sprawie.
05.12.2023

Xiaomi publikuje inauguracyjną Białą Księgę dotyczącą działań na rzecz klimatu

Xiaomi zaprezentowało dziś swoją pierwszą Białą Księgę dotyczącą działań na rzecz klimatu, szczegółowo opisującą, w jaki sposób firma pracuje nad złagodzeniem zmian klimatycznych. Alain Lam Sai-wai, wiceprezes i dyrektor finansowy Xiaomi, przedstawił Białą Księgę podczas konferencji COP28, najważniejszego szczytu klimatycznego w tym roku.
05.12.2023

Komisja Środowiska PE zaakceptowała projekt przepisów dotyczących "odtworzenia przyrody"

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego zaakceptowała wynegocjowane wcześniej przez PE i Radę UE porozumienie dotyczące rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych (NRL). Anna Zalewska (PiS) zasiadająca w ENVI wielokrotnie alarmowała, że projekt regulacji to poważne zagrożenie dla unijnego rolnictwa.
30.11.2023

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morskich farm wiatrowych

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morski farm wiatrowych - poinformowała w poniedziałek Energa Wytwarzanie. Zaznaczono, że firmy mają już zgodę UOKiK na takie przedsięwzięcie.
28.11.2023

Konsumenci są gotowi płacić więcej za produkty przyjazne środowisku

Konsumenci gotowi są płacić średnio o 12 proc. więcej za produkty, które spełniają kryteria zrównoważonego rozwoju, wynika z najnowszego badania firmy doradczej Bain & Company. Na wzrost świadomości związanej z ochroną środowiska największy wpływ mają ekstremalne zjawiska pogodowe i obawy dotyczące zmian klimatu.
16.11.2023

W Ostrowie Wielkopolskim powstanie kolejny ekologiczny korytarz

4 tysiące krzewów róż i platany ozdobią wkrótce Aleję Słowackiego. Celem jest tworzenie w mieście ekologicznych korytarzy – powiedziała PAP prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek.
13.11.2023

W Londynie policja aresztowała 61 aktywistów grupy Just Stop Oil

61 aktywistów grupy Just Stop Oil, której celem jest walka ze zmianami klimatu, zostało aresztowanych w poniedziałek w Londynie po proteście koło brytyjskiego parlamentu.
31.10.2023

Przy lotnisku Katowice w projekcie LIFE powstaną łąki kwietne i ogrody deszczowe

Wykonawcę zielonych przystanków, łąk kwietnych, ogrodów deszczowych czy pnączy na fasadach terminali – wyłonił zarządca Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice. Chodzi o unijny projekt wypracowywania rozwiązań opartych na przyrodzie dla obiektów wielkopowierzchniowych i propagowania takiego podejścia.
31.10.2023

Firma Diamant z kampanią zachęcającą do troski o środowisko

Pfeifer & Langen, właściciel marki Diamant, konsekwentnie prowadzi działania, które mają pozytywny wpływ na środowisko. Po wydanym w 2022 roku raporcie dot. zrównoważonego rozwoju, firma przygotowała kontynuację kampanii informacyjno-edukacyjnej Z Natury Dla Dobrej Przyszłości. Bohaterowie akcji, rodzina Słodkich, prezentują konsumentom m.in.: jak w praktyce wygląda proces uprawy buraka oraz jak każdego roku zmniejsza się emisja CO2 w transporcie i podczas pracy cukrowni.
30.10.2023

Z elektrowni w Żarnowcu wreszcie popłynie prąd

Dzięki zaangażowaniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w transformację energetyczną, tereny po niedokończonej elektrowni w Żarnowcu otrzymają drugie życie. Na zbiornikach retencyjnych wód opadowych powstanie największa w Polsce i jedna z największych w Europie, pływająca instalacja fotowoltaiczna. Wykonawcą dokumentacji technicznej została firma Antamion.
30.10.2023

Satelita z Gliwic pomoże w gromadzeniu i analizie danych na potrzeby rolnictwa i ochrony środowiska

W listopadzie na orbitę wyniesiony zostanie stworzony w Gliwicach satelita Intuition-1, którego zdaniem będzie m.in. gromadzenie i analiza danych na potrzeby rolnictwa, gospodarki leśnej i ochrony środowiska. Zaawansowany komputer pokładowy umożliwi analizy bezpośrednio na orbicie.
28.10.2023

Do 150 tys. zł dla gospodarstwa na ograniczenie zrzutu azotanów do wód

Maksymalnie 150 tys. zł będzie mogło otrzymać jedne gospodarstwo na inwestycje związane z ograniczeniem zrzutu azotanów do wód, poinformował w piątek resort infrastruktury. Nabór wniosków będzie trwał od 25 października do 24 listopada br. Wnioski należy składać do ARiMR.
20.10.2023

Rewolucja w opłatach drogowych – UE stawia na dekarbonizację transportu, co to oznacza dla przewoźników?

Zmienia się system opłat dla pojazdów ciężarowych za korzystanie z dróg i autostrad w Unii Europejskiej. O ich wysokości decydować mają już nie tylko koszty utrzymania infrastruktury i sytuacja gospodarcza kraju, ale też kwestie środowiskowe, dążenie do dekarbonizacji, wykorzystywania proekologicznych technologii i alternatywnych paliw.
19.10.2023

Rodzice nowo narodzonych dzieci posadzą drzewa nad stawem Kalina w ramach akcji "Drzewko za dziecko"

Prezydent Miasta Świętochłowice Daniel Beger wraz z rodzicami dzieci ze Świętochłowic, które urodziły się w miejscowym szpitalu w tym roku, w sobotę zasadzi 14 drzew przy stawie Kalina.
19.10.2023

Postawa komitetów wyborczych w sprawie recyklingu i ochrony środowiska

Tylko trzy komitety wyborcze są zainteresowane i posiadają wiedzę na temat recyklingu w Polsce. 27 września 2023 roku Stowarzyszenie „Polski Recykling” rozesłało do dziewięciu komitetów wyborczych prośbę o przedstawienie stanowiska w kwestiach dotyczących realnego wsparcia i planowanych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i recyklingu w Polsce. Odpowiedziały zaledwie trzy.
13.10.2023

GIOŚ: do 31 sierpnia br. w ramach systemu SENT ujawniono ponad 1200 naruszeń

Do 31 sierpnia 2023 r. w ramach systemu SENT przeprowadzono ponad 32 000 kontroli i ujawniono ponad 1200 naruszeń – poinformował w czwartek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
12.10.2023

PGE i NFOŚiGW podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy magazynu zielonej energii Młoty

PGE Polska Grupa Energetyczna i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach o planowanej mocy ok. 1050 MW. W ramach umowy NFOŚiGW obejmie 49 proc. udziałów w spółce celowej PGE Inwest 12, odpowiedzialnej za budowę ESP Młoty. PGE zachowa większościowy pakiet udziałów - 51 proc. Zawarcie umowy ma na celu zapewnienie finansowania budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach.
10.10.2023

Podsumowanie programu "Czyste Powietrze"

W najnowszej odsłonie programu Czyste Powietrze, od 3 stycznia br., złożono 150 tys. wniosków na ponad 7,5 mld zł - mówił w piątek w Woli pod Pszczyną (Śląskie) wiceprezes NFOŚiGW, pełnomocnik premiera ds. tego programu, Paweł Mirowski. Polacy chcą korzystać z tego programu - ocenił.
22.09.2023

Straż Graniczna kupuje 14 motocykli z napędem elektrycznym

Straż Graniczna po raz pierwszy kupuje motocykle z napędem elektrycznym. Podpisaliśmy umowę na dostawę 14 motocykli - poinformowała PAP rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Dodała, że nowe jednoślady oprócz tego, że są ekologiczne i nie emitują spalin, to są ciche, dzięki czemu dają funkcjonariuszom możliwość prowadzenia cichej obserwacji, a dzięki temu skutecznej reakcji.
18.09.2023

Krynica Forum: do transformacji energetycznej niezbędne są kompetentne kadry

Odpowiednio wykształceni w zakresie ochrony środowiska ludzie są niezbędni do przeprowadzenia udanej transformacji energetycznej - ocenili eksperci podczas Krynica Forum. Wskazali, że transformacja energetyczna, której celem jest zerowa emisja w 2050 r., to szansa dla naszego sektora edukacyjnego i całej polskiej gospodarki.
15.09.2023

Jak sztuczna inteligencja wspiera ochronę lasów i środowiska?

Z osiągnięć badaczy sztucznej inteligencji korzysta coraz więcej branż. Nowe możliwości zyskali również leśnicy, którzy mogą sprawniej dbać o ochronę lasów. Wszystko dzięki rozwiązaniom z zakresu leśnictwa precyzyjnego, które było głównym tematem spotkania zorganizowanego przez IDEAS NCBR w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie.
31.07.2023

Pomorskie. Ponad 3 tys. kontroli WIOŚ od początku 2022 r. do końca czerwca br.; 38,5 mln zł kar

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku od stycznia 2022 do końca czerwca 2023 roku przeprowadzili ponad 3 tysiące kontroli. W tym okresie wydano decyzje nakładające administracyjne kary pieniężne na kwotę ponad 38,5 mln zł – poinformował w środę inspektorat.
12.07.2023

Decyzja środowiskowa a Morska Farma Wiatrowa

W poprzednim artykule przedstawiającym problematykę wpływu lokalizacji morskich farm wiatrowych na bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim podkreślono doniosłe konsekwencje wyboru lokalizacji inwestycji energetycznej, nie tylko z punktu widzenia obronności czy ochrony granicy państwowej na morzu, lecz również bezpieczeństwa nawigacyjnego.
27.04.2023

Delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie. To skutek wojny w Ukrainie

Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Ukrainy mają dowody na to, że delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie. Powodem jest działalność rosyjskich okrętów wojennych. Wyniki ich badań właśnie zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie Biology Letters. Pierwsze doniesienia o martwych delfinach wyrzuconych przez Morze Czarne na brzeg pojawiły się zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie.
09.04.2023

W Jarocinie zakończono rewitalizację trzech parków za 16 mln zł. Dotacja z NFOŚ wyniosła 12,5 mln zł

Dzięki dotacji w wysokości 12,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska udało się zrewitalizować - ku uciesze wszystkich mieszkańców – aż trzy parki – powiedział PAP burmistrz wielkopolskiego Jarocina Adam Pawlicki.
12.02.2023

W 2023 roku NFOŚiGW chce wydać blisko 12 mld zł na projekty środowiskowe

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2023 r. na projekty środowiskowe w tym energetyczne ma wydać ok. 11,8 mld zł ze środków własnych - poinformował PAP Fundusz. Na dotacje przeznaczonych będzie ponad 8 mld zł.
31.12.2022

Konsumenci wyznaczają kierunki działania dla biznesu. Pod ich wpływem prawie 60 proc. firm zwiększyło ambicje swoich celów środowiskowych

Temat zrównoważonego rozwoju staje się kluczowy dla konsumentów i biznesu. – Prawie 90 proc. Polaków uważa, że ich wybory i jednostkowe działania mogą mieć pozytywny wpływ na rozwiązywanie globalnych problemów społecznych i środowiskowych, 57 proc. firm zwiększyło ambicje swoich celów środowiskowych – mówi Małgorzata Jarczyk-Zuber, odpowiedzialna za ESG i innowacje w ING Banku Śląskim.
19.09.2022

Turyści łamią przepisy ochrony przyrody i niszczą Tatry!

Poruszanie się poza wyznaczonymi szlakami, wprowadzenie psów, biwakowanie, nadużywanie alkoholu czy kąpiele w stawach to najczęściej łamane przez turystów przepisy Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Strażnicy podczas minionych wakacji odnotowali blisko 150 takich interwencji i nałożyli ponad 50 mandatów - powiedział PAP Grzegorz Lorek zastępca szefa straży TPN.
05.09.2022

Komisja za projektem dotyczącym m.in. ochrony powietrza

Sejmowa komisja ochrony środowiska przyjęła w środę projekt noweli Prawa ochrony środowiska z poprawkami dotyczącymi m.in. systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz paliw z biomasy. Projekt określa m.in. limity wydatków w związku z wdrożeniem unijnych rozwiązań związanych np. z jakością powietrza.
08.06.2022

Ekoświadomość - co czwarty Polak sięga dziś po produkty roślinne

Już co czwarty konsument w Polsce regularnie sięga po produkty roślinne [1], a ich rynek rozszerza się w rekordowym tempie 40 proc. rocznie [2]. Wybierając żywność, coraz częściej kierujemy się nie tylko ceną, smakiem czy korzyściami zdrowotnymi, ale również jej wpływem na środowisko. „W tej części Europy nie ma drugiego tak otwartego na innowacje społeczeństwa, a produkty coraz bardziej przyjazne zarówno zdrowiu, jak i planecie, to żywność przyszłości” - tłumaczy Marek Sumiła, dyrektor zarządzający Danone i Żywiec Zdrój.
12.05.2022

Zielona chemia - to się opłaca - PCC EXOL

Prawie 50% przychodów firmy, to sprzedaż produktów zielonej chemii. Na koniec 2021 roku zielona oferta obejmowała ponad 100 różnych produktów. Są to głównie surowce chemiczne i dodatki do różnego rodzaju kosmetyków i detergentów, oparte na biodegradowalnych surowcach pochodzenia naturalnego i co ważne, w których produkcji wykorzystywane są odnawialne źródła energii.
08.05.2022

Drukarki 3D ratują rafy koralowe!

Nowa metoda pozwala na wydruk złożonych, dopasowanych do danego miejsca, ceramicznych fragmentów raf wspierających odbudowę uszkodzonych ekosystemów. Pierwsze takie struktury wspierają przyrodę w Zatoce Ejlackiej.
03.05.2022

Rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym może się zderzyć z ekologią

Badania przeprowadzone przez The North Sea Foundation, holenderską organizację pozarządową pokazują, że rozwój wiedzy ekologicznej w coraz większym stopniu nie nadąża za potrzebami transformacji energetycznej. Raport określa korzyści i zagrożenia wynikające z wprowadzenia na szeroką skalę morskich farm wiatrowych, ponieważ jest coraz bardziej prawdopodobne, że ambicje związane z pozyskiwaniem energii z wiatru na morzu zderzą się z ochroną środowiska na obszarze Morza Północnego.
29.04.2022

Biolodzy z UwB pomagają płazom w wiosennych migracjach

Studenci z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu w Białymstoku wspólnie z Biebrzańskim Parkiem Narodowym prowadzą akcję ratowania płazów przed śmiercią pod kołami samochodów w trakcie wiosennych migracji tych zwierząt do miejsc rozmnażania.
16.04.2022

Aplikacja pomoże chronić przyrodę Wielkich Jezior Mazurskich

Fundacja HumanDoc otrzymała dotację w wysokości 744 804 zł z MF EOG na projekt pn. „Zakorzenianie w przyrodzie” - budowa eko-aplikacji dedykowanej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.
15.04.2022

Wiceminister Małgorzata Golińska na VII Europejskim Kongresie Samorządów

Odpowiedzialność za społeczności lokalne to kwestia, o której zdarza się zapominać w kontekście ochrony przyrody. Nie można chronić przyrody w oderwaniu od ludzi, którzy żyją w danym regionie.– powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska podczas panelu pt.: "Park narodowy i krajobrazowy - dumą i płucami regionu, a także sposobem na jego promocję" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzenie, odbyło się 12 kwietnia 2022 r. w Mikołajkach.
13.04.2022

Brytyjscy ekolodzy nie chcą powrotu do gazu łupkowego

Rząd Wielkiej Brytanii zamówił we wtorek ekspertyzę na temat pozyskiwania gazu łupkowego, wyjaśniając, że wobec gwałtownie rosnących cen ropy i gazu, zaostrzonych przez inwazję Rosji na Ukrainę, należy rozważyć wszystkie opcje dostaw energii.
06.04.2022

Opole. Wnioski na ponad pół miliona złotych na wsparcie dla pszczół

Opolski urząd marszałkowski zakończył nabór wniosków w konkursie dla organizacji pozarządowych zainteresowanych wsparciem pszczół w regionie. Do urzędu wpłynęło 14 propozycji na łączną kwotę 501 tys. zł – powiedział PAP dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w urzędzie marszałkowskim Marcin Oszańca.
02.04.2022

Connect Earth pozyskał 1,8 mln USD w rundzie pre-seed na rozwój technologii pozwalających konsumentom podejmować bardziej ekologiczne decyzje zakupowe

Connect Earth, firma z siedzibą w Londynie, zajmująca się danymi klimatycznymi i tworząca infrastrukturę dla produktów ułatwiających walkę ze zmianami klimatycznymi, zamknęła swoją pierwszą rundę finansowania. Pozyskała 1,8 mln USD na ekspansję w Europie i USA. Inwestorami wiodącymi w rundzie pre-seed były fundusze MSM, Market One Capital oraz D2 Fund.
30.03.2022

Port Gdynia. Powstał system do oczyszczania i odprowadzania ścieków ze statków pasażerskich [WIDEO]

Port Gdynia wzbogacił się o ważną infrastrukturę z perspektywy środowiska naturalnego – dzięki specjalnemu systemowi ścieki z promów i statków wycieczkowych będą oczyszczane i odprowadzane bezpośrednio do sieci miejskiej.
25.03.2022

Uruchomienie instalacji odsiarczania spalin w Grupie Azoty S.A.

W Grupie Azoty S.A. zakończyły się prace rozruchowe na Instalacji Odsiarczania Spalin dla kotła K-5. Tym samym osiągnięte zostały przewidziane założenia projektowe dla Instalacji, ze szczególnym uwzględnieniem poziomów emisji gazów do powietrza, zgodnie z wymaganiami konkluzji BAT.
16.03.2022

Rozmowy z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa w sprawie dyrektywy ściekowej

Rozmowy z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa w sprawie dyrektywy ściekowej
16.03.2022

Szybkie działanie w zakresie redukcji emisji metanu może pomóc ocalić letnią arktyczną pokrywę lodową i zapobiec negatywnym skutkom globalnego ocieplenia

Sezonowo wolna od lodu Arktyka może wytworzyć tyle samo ciepła, co 25-letnia emisja CO2 spowodowana przez człowieka (przy obecnym poziomie emisji). Najnowszy raport „The Value of Early Methane Mitigation in Preserving Arctic Summer Sea Ice” wskazuje, że natychmiastowe działania mające na celu zmniejszenie emisji metanu mogą pomóc w zachowaniu letniej arktycznej pokrywy lodowej.
15.03.2022

Budimex: robimy wszystko, aby zminimalizować wpływ budowy zapory na środowisko

Robimy wszystko, aby zminimalizować wpływ budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej na środowisko - zapewnił w rozmowie PAP rzecznik prasowy Budimex SA Michał Wrzosek. Dodał, że w tej kwestii firma zrobiła i zrobi więcej niż było to od niej wymagane.
26.02.2022

Inspektorzy ochrony środowiska będą karać za cumowanie przy mazurskich wyspach

Inspektorzy ochrony środowiska będą mogli nakładać mandaty m.in. za cumowanie przy wyspach na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich - wynika z projektu opublikowanego na stronach RCL.
22.02.2022

Naukowcy zgodni co do klifu w Orłowie. "Każda ingerencja inżynierska w brzeg powoduje lawinę konsekwencji"

Dyrektorzy trzech trójmiejskich instytucji naukowych, zajmujących się badaniami morza zajęli głos na temat przyszłości klifu w Gdyni-Orłowie. W podsumowaniu wskazują, że klif powinien pozostać wolny od ingerencji człowieka.
21.02.2022

Portugalia. Protest przeciwników budowy kopalni litu

Około 300 osób, głównie mieszkańców gminy Felgueiras, w północnej Portugalii, wzięło udział w sobotnim proteście przeciwko budowie kopalni litu. Demonstranci twierdzą, że planowana w regionie inwestycja doprowadzi do skażenia środowiska.
13.02.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na nieformalnych spotkaniach ministrów UE ds. środowiska i energii

Sprawiedliwa transformacja, rosnące ceny energii, efektywność energetyczna, gospodarka wodorowa oraz walka z wylesianiem to tylko niektóre tematy nieformalnych spotkań ministrów UE ds. środowiska oraz energii. W wydarzeniach, które odbyły się 20-22 stycznia 2022 r. w Amiens we Francji, uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
26.01.2022

Do końca stycznia konsultacje ws. planu przeciwpożarowego dla polskiej części obiektu UNESCO Białowieża Forest

Do końca stycznia 2022 r. Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL) prowadzi konsultacje społeczne ws. projektu planu przeciwpożarowego zabezpieczenia i gaszenia pożarów dla polskiej części Transgranicznego Obiektu Światowego Dziedzictwa Białowieża Forest.
25.01.2022

NIK o zanieczyszczaniu środowiska

NIK o realizacji zadań dotyczących odbioru nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych przez wybrane gminy województwa opolskiego.
20.01.2022

Minister Nowak: Fit for 55 zabije przemysł

Tempo marszu ku neutralności klimatycznej powinny narzucać najsłabsze, a nie najbardziej zaawansowane gospodarki UE; unijna nadgorliwość, bez oglądania się na Chiny i USA, przyniesie więcej szkody niż pożytku - powiedział w rozmowie z czwartkowym "Pulsem Biznesu" minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.
20.01.2022

PIPCh podpisała deklarację poparcia dla Światowej Karty ICCA Responsible Care ochrony środowiska

Światowy program Responsible Care przeszedł zmiany, Polska Izba Przemysłu Chemicznego podpisała więc dostosowaną do obecnych wymogów ochrony środowiska deklarację poparcia. =Organizacja oczekuje, że firmy chemiczne będą działać w oparciu o jej wymogi.
14.01.2022

Nowela ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody, która m.in. wprowadza wymóg przeglądu dostępnych danych w celu sprawdzenia występowania gatunków chronionych lub potencjalnych miejsc ich występowania na powierzchni - podała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.
10.01.2022

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na inauguracji ATEK

„ATEK – Akademia Transformacji Energetyczno-Klimatycznej, to nowatorski projekt edukacyjny Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, którego celem jest zapewnienie wykwalifikowanej kadry dla administracji publicznej” – mówił podczas inauguracji ATEK wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński. Wydarzenie odbyło się 5 stycznia 2021 r.
06.01.2022

Lewiatan: firmy czekają w tym roku istotne zmiany legislacji w ochronie środowiska i OZE

Rok 2022 przyniesie istotne zmiany prawa w obszarze klimatu, energii i ochrony środowiska w Polsce i na poziomie UE. Powinny one ułatwić przedsiębiorcom "zieloną transformację" - oceniła Konfederacja Lewiatan we wtorkowym komentarzu.
04.01.2022

Reach Subsea kupuje norweskiego dostawcę rozwiązań w zakresie monitoringu geofizycznego MFW i CCS

Reach Subsea zawarł umowę z Equinor Ventures w sprawie przejęcia OCTIO, dostawcy rozwiązań w zakresie monitoringu geofizycznego dla pól wydobywczych węglowodorów i zbiorników do składowania CO2.
19.12.2021

ZMPSiŚ wyróżniony m.in. za wkład w ochronę środowiska naturalnego

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA otrzymał drugi rok z rzędu wyróżnienie Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. W tej kategorii spośród 19 nominowanych spółka zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie Przedsiębiorca Pomorza Zachodniego Roku 2021 organizowanym przez Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie zrzeszającą przedsiębiorców Pomorza Zachodniego. W imieniu ZMPSiŚ SA nagrodę odebrał Daniel Stachiewicz, wiceprezes ds. ekonomiczno-finansowych.
18.12.2021

Firma 3Bird jeszcze skuteczniej zbada wpływ morskich farm wiatrowych na ptaki migrujące przy użyciu stabilizowanego radaru

Firma 3Bird K . Gajko J. Ksepko sp. j. z Białegostoku osiągnęła przełom w opracowaniu i wdrożeniu innowacyjnej usługi – platformy stabilizacyjnej w ramach projektu „Badania morskie nad ptakami migrującymi przy użyciu stabilizowanego radaru ornitologicznego”. Właśnie zakończyły się testy platformy stabilizacyjnej.
16.12.2021

Czy rzeczywiście przekop Mierzei to same korzyści?

Senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła uważa, że przekop Mierzei Wiślanej przyniesie korzyści wszystkim: zarówno miastu i portowi w Elblągu, regionowi, jak i Portowi Gdańsk oraz środowisku.
13.12.2021

Polski Alarm Smogowy: Nowy Targ z największym zanieczyszczeniem powietrza

Nowy Targ według Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) to miasto, w którym odnotowywane jest największe zanieczyszczenie powietrza w całej Unii Europejskiej. Wśród najbardziej zanieczyszczonych smogiem znalazły się także uzdrowiska: Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój, za to w zestawieniu nie ma już Krakowa.
10.12.2021

Golińska: KE zamknęła procedurę naruszeniową ws. procedury oceny oddziaływania na środowisko

Komisja Europejska 2 grudnia br. zamknęła procedurę naruszeniową w sprawie nieprawidłowego wdrożenia przepisów unijnych dotyczących procedury oceny oddziaływania na środowisko - poinformowała w środę wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
09.12.2021

Gospodarka zeroemisyjna i digitalizacja logistyki morskiej - na to stawia Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny [WIDEO]

Spotkanie Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, który skupia 60 polskich firm, odbyło się we wtorek (7 grudnia) w Gdyni. O aktualnych projektach i planach rozmawiali członkowie zarządu oraz koordynatorzy hubów, które działają w ramach "Klastra".
08.12.2021

Samorządowcy zaczynają studia na temat ochrony powietrza

Na Politechnice Opolskiej rozpoczęły się studia podyplomowe dla uczestników programu LIFE w województwie opolskim. W szkoleniu uczestniczy 90 samorządowców – poinformowała uczelnia.
07.12.2021

Naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie wraz z policją monitorują akweny

Naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie oraz zachodniopomorska policja będą wspólnie monitorować akweny Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego. Celem projektu jest m.in. wykrywanie i usuwanie zagrożeń z ekosystemu.
07.12.2021

STOP zanieczyszczaniu rzek

„Wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury, Wodami Polskimi i Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska łączymy siły, żeby powstrzymać proceder nielegalnych zrzutów i zanieczyszczania polskich rzek. Apelujemy do właścicieli urządzeń – jest to ostatni moment, by zalegalizować wyloty” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
06.12.2021

Projekty Grupy Azoty docenione przez Europejskie Stowarzyszenie Na Rzecz Czystego Wodoru

Dwa projekty Grupy Azoty z obszaru wodoru znalazły się na liście projektów Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Czystego Wodoru. Zaproponowane projekty obejmują swoim zakresem kilka obszarów gospodarki wodorowej m.in. wytwarzanie wodoru, produkcję amoniaku, jak również produkcję wodoru na potrzeby szeroko pojętego transportu.
06.12.2021

Rekultywować, czy nie rekultywować – oto jest pytanie!

Co zrobić gdy padnie pytanie, czy dany zbiornik należy rekultywować? Pytanie to pada zazwyczaj w przypadku, gdy ktoś pozazdrości innym wspaniałych miejsc rekreacji z bogatym dobrostanem przyrodniczym lub też zauważy, iż z istniejącym u niego stawem, jeziorem coś złego się stało, czyli niestety wiele czasu już upłynęło na degradacji zbiornika.
04.12.2021

DCT Gdańsk startuje z konkursem grantowym dla okolicznych dzielnic

DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim, ogłosił konkurs grantowy "Busole 2021" dla organizacji działających w sąsiadujących z nim dzielnicach: Stogach, Przeróbce, Krakowcu-Górkach Zachodnich. Ideą konkursu jest nagrodzenie najbardziej inspirujących i angażujących projektów, aktywizujących lokalną społeczność, które są związane np. z działaniami edukacyjnymi, lokalnym dziedzictwem, ochroną środowiska, czy zapobieganiem wykluczeniu konkretnych grup społecznych. Do wzięcia jest łącznie 250 tysięcy złotych. Ko
03.12.2021

Rozpoczęto sadzenie tzw. lasu węglowego

Sadzenie tzw. lasu węglowego, który ma mieć powierzchnię prawie 18 ha, rozpoczęto we wtorek na terenie Leśnictwa Kobylepole w Poznaniu. Według zapowiedzi ma to być ekosystem leśny o zwiększonej chłonności dwutlenku węgla.
24.11.2021

Zakończenie COP26

W dniach 31 października – 13 listopada 2021 r. w Glasgow odbyła się 26. sesja Konferencji Stron konwencji klimatycznej, wraz z 16. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto oraz 3. sesją Konferencji Stron Porozumienia paryskiego. W wydarzeniu udział wzięła delegacja Polski pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który uczestniczył w Szczycie Liderów, oraz Anny Moskwy, Minister Klimatu i Środowiska.
17.11.2021

Śląsk apeluje o #OddechDlaPolski

Polska to my. Wszyscy jesteśmy jej częścią. Wszyscy solidarnie odpowiadamy też za jakość życia w naszych miastach. Szczególną troskę powinniśmy wykazywać o jakość powietrza, którym oddychamy.
16.11.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
16.11.2021

Rząd chce specustawą rozwiązać problem tykających poprzemysłowych bomb ekologicznych

Na początku 2022 r. rząd zamierza przyjąć projekt specustawy, która dedykowana będzie rozwiązaniu problemu wielkoobszarowych terenów zdegradowanych. Zakłada ona m.in. eliminację lub zabezpieczenie stwarzających zagrożenie odpadów znajdujących się na takich obszarach.
16.11.2021

Trzaskowski: być może uda się osiągnąć neutralność klimatyczną Warszawy szybciej niż do 2050 r.

Podtrzymujemy naszą ambicję, żeby Warszawa była neutralna klimatycznie do roku 2050, być może nawet uda się to zrobić szybciej – powiedział w piątek Serwisowi Samorządowemu PAP prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W momencie nadania depeszy w Glasgow trwa konferencja klimatyczna ONZ (COP26).
15.11.2021

CNN, „Call to Earth: Protectors of the Planet”: dokument o zaangażowanych w ochronę planety

W środę 10 listopada będzie miał miejsce finał Call to Earth Day, inicjatywy CNN poświęconej trosce o przyszłość naszej planety. W najbliższy weekend, 6 listopada, na platformie stacji dostępny będzie specjalny 30-minutowy dokument „Call to Earth: Protectors of the Planet” o pięciu osobach z całego globu, które pracują na rzecz ochrony świata przyrody. Program prowadzony przez Richarda Questa opowiada o pięciu projektach zrównoważonego rozwoju w Bangladeszu, Hongkongu, Peru, Wielkiej Brytanii i Rwandzie.
08.11.2021

Chiny: mamy przed sobą długą drogę, jeśli chodzi o ochronę środowiska

Chiny mają przed sobą "długą drogę" w kwestii ochrony środowiska - oświadczyły w niedzielę władze w Pekinie. Ogłosiły także nowe plany dotyczące walki z zanieczyszczeniami powietrza i wody.
08.11.2021

Gdynia, czyli miasto przyjazne energii

Niezawodne i bezpieczne dostawy energii, przeciwdziałanie smogowi i rozwój elektromobilności – to główne kryteria, które pozwalają wyłonić najlepsze gminy w Polsce. Gdynia znalazła się wgronie „Samorządów przyjaznych energii”, zdobywając grant inwestycyjny o wartości 10 tys. złotych w konkursie Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.
05.11.2021

Rezerwat morski wokół Galapagos zostanie powiększony

Prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso ogłosił we wtorek, że zostanie powiększona powierzchnia obszaru morskiego dookoła wysp Galapagos, który będzie chroniony. Teraz obejmie 60 tys. km kw.
03.11.2021

DCT ma już swój miód lipowy. Pszczoły zebrały 30 kilogramów złocistego nektaru

DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy na Bałtyku może się pochwalić własną pasieką od maja. Pomysł stawiania uli w różnych częściach miast to coraz modniejszy ekologiczny trend z dużą korzyścią dla środowiska. Gdański terminal właśnie odebrał szczegółowe badania swojego pierwszego miodu. A zebrały go pracowite owady mieszkające w trzech ulach na dachu biurowca DCT.
03.11.2021

Lider branży grzewczej wspiera owady zapylające

Owady zapylające są jednym z fundamentów ekosystemów, mówi się wręcz, że co trzecia łyżka jedzenia powstaje właśnie dzięki nim. To prawda – 80% roślin w Polsce potrzebuje zapylaczy, aby owocować. Tymczasem ich populacja każdego roku spada, a wiele gatunków znajduje się na skraju wyginięcia.
28.10.2021

Naukowcy ostrzegają. ,,Plastik to nowy węgiel”

Według amerykańskich ekspertów plastik grozi nie tylko ,,niemal trwałym skażeniem środowiska naturalnego”. To również jeden z głównych tworów człowieka przyczyniających się do zmian klimatu – mowa o całym „cyklu życia” plastiku.
28.10.2021

Minister Kurtyka spotkał się z uczestnikami programów stażowych „Energia dla Przyszłości” i „Klimat dla Przyszłości”

„W ramach programów stażowych resortu klimatu i środowiska stażyści mają doskonałą okazję do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego oraz merytorycznej wiedzy przekazywanej przez ekspertów z obszarów klimatu oraz energii”- powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, 25 października 2021 r., podczas spotkania z uczestnikami programów „Energia dla przyszłości” i „Klimat dla przyszłości”, organizowanych przez ministerstwo, PGE S.A., PKN Orlen S.A., PGNiG S.A. oraz PSE S.A.
27.10.2021

Zgłoszenia do kolejnej edycji konkursu ekologicznego "Zielone czeki" - do 19 listopada

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu „Zielone czeki”. Te regionalne wyróżnienia wręczane są od 27 lat za działalność na rzecz ochrony środowiska. Nabór zgłoszeń potrwa do 19 listopada.
20.10.2021

Ruszyła rejestracja uczestników na konferencję Środowisko Informacji 2021

Już 25 listopada rozpocznie się jedno z największych w Polsce spotkań specjalistów zajmujących się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i aktywnym udostępnianiem informacji i danych cyfrowych o środowisku i jego ochronie.
12.10.2021

Podaruj nowe życie przedmiotom - startuje Festiwal Szkła Artystycznego i Upcyklingu

Według badania Eurobarometru, 77% Europejczyków próbuje naprawiać swoje urządzenia przed zakupem nowych. Ta rewolucja nawyków konsumenckich idzie w parze ze zmianami przepisów, umożliwiających budowanie modelu gospodarki cyrkularnej. Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i Związek Artystów Szkła chcą przybliżyć ten temat podczas niecodziennego festiwalu, już w najbliższą sobotę, 9 października.
07.10.2021

W Kalifornii mieszkańcy kupują urządzenia zamieniające wilgoć z powietrza w wodę

Część mieszkańców Kalifornii zaczęła kupować kosztowne urządzenia produkujące setki litrów wody dziennie ze skraplanej w powietrzu wilgoci - podała w środę agencja AP. Urządzenie staje się popularne w wyjątkowo dotkniętych brakami wody miejscowościach Zachodniego Wybrzeża USA.
07.10.2021

Interesy stojące za polityką klimatyczną mierzą w polską suwerenność

Za polityką klimatyczną UE stoją wielkie interesy i pieniądze, wymierzone w polską suwerenność - ocenili w środę uczestnicy dyskusji zatytułowanej "Jak sytuacja energetyczna wpływa na kształtowanie wizerunku Polski", odbywającej się w ramach Kongresu 590 w Warszawie.
07.10.2021

Alarmujące dane. Rafy koralowe zmniejszyły się o 14 procent od 2009 roku

Podnoszące się temperatury wody w morzach i oceanach na całym świecie powodują, że rafy koralowe obumierają. Niektórzy eksperci wskazują na ich zdolność regeneracji, ale trzeba podjąć działania już teraz.
07.10.2021

Naukowcy z PAN ostrzegają nt. zagrożenia miast w kryzysie klimatycznym

Źle zaprojektowane miasta przyczyniają się do zmian klimatu, a jednocześnie same są wrażliwe na skutki kryzysu klimatycznego – ostrzegają członkowie zespołu doradczego przy prezesie PAN. Według prognoz po 2040 r. śmiertelność w Warszawie wzrośnie nawet ponad 225 proc. w stosunku do sytuacji obecnej.
04.10.2021

VII Ogólnopolski Kongres Geotermalny

28 września 2021 r. wiceministrowie klimatu i środowiska Ireneusz Zyska i Piotr Dziadzio uczestniczyli w VII Ogólnopolskim Kongresie Geotermalnym. Głównym tematem wystąpień był rozwój wykorzystania geotermii w Polsce.
01.10.2021

Minister Kurtyka: Strona czeska odrzuciła ofertę, która miałaby chronić interesy lokalnej społeczności

„Przyjechaliśmy do Pragi z bardzo dobrą ofertą, która zawierała konkretne kwoty i rozwiązania dla mieszkańców Kraju Libereckiego. Pozwoliłyby one na długofalowe zażegnanie sporu z naszymi południowymi sąsiadami, a także wzmocniłyby bezpieczeństwo ekologiczne w tym regionie. Nasza racjonalna propozycja spotkała się z eskalacja żądań strony czeskiej” – poinformował 30 września 2021 r. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
01.10.2021

Wiceminister Zyska na konferencji „Energia Nowoczesnych Miast”

Nowoczesne technologie energetyczne w miastach to główny temat rozmów podczas konferencji „Energia Nowoczesnych Miast”. W wydarzeniu, które odbyło się 30 września 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
01.10.2021

Kaucja pomoże oczyścić środowisko

Sprawnie działający, powszechny system kaucyjny, który obejmie możliwie dużą liczbę opakowań, pozwoli osiągnąć obowiązkowe poziomy ich recyklingu oraz zmniejszyć ilość opakowaniowych śmieci w naszym otoczeniu - pisze czwartkowa „Rzeczpospolita".
30.09.2021

Monitoring wielozadaniowymi autonomicznymi dronami HEISHA DNEST2

W dniu 28 września 2021 r. miała miejsce premiera HEISHA DNTEST2 - drugiej generacji drona firmy HEISHA TECH. DNEST2 to gotowy do użycia, w pełni zautomatyzowany zdalny system do gromadzenia danych w powietrzu. Rozwiązanie to eliminuje potrzebę pilotażu, tworząc zupełnie nową jakość pracy z dronami. DNEST2 to nie tylko stacja ładowania bezzałogowych statków powietrznych, ale również rozwiązania smart home.
29.09.2021

Marriott International stawia sobie za cel "zero netto" do 2050 roku

Sieć hoteli zamierza osiągnąć cel "zero netto" poprzez zwiększone wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł oraz instalację inteligentnych systemów i modernizację pod kątem efektywności energetycznej budynków.
27.09.2021

Castorama promuje odpowiedzialną gospodarkę leśną biorąc udział w kolejnym Piątku FSC

Już 24 września odbędzie się coroczna akcja Piątek FSC, w tym roku pod hasłem „Dbając o lasy, dbamy o klimat!”. Z tej okazji Castorama zachęca do poszerzenia wiedzy na temat wpływu lasów na nasze życie oraz roli zrównoważonego gospodarowania zasobami leśnymi. Zgodnie ze zobowiązaniami odpowiedzialnego biznesu Grupy Kingfisher, do której należy Castorama, firma dąży również do uzyskania dodatniego bilansu leśnego do 2025 roku.
25.09.2021

CEVA Logistics na rzecz zrównoważonych łańcuchów dostaw - 100% kompensata emisji CO2 w transportach drobnicowych

Od 1 września CEVA Logistics, globalny wiodący operator logistyczny, w 100% kompensuje emisję CO2 w transportach drobnicowych (LCL), zmniejszając tym samym ślad węglowy przesyłek. Firma offsetuje ślad węglowy w ramach „Share the Box" LCL za pomocą PUR Projet. Zakup kredytów węglowych przez CEVA ma przyczynić się do ochrony Parku Narodowego Gola Rainforest (GRNP) w południowo-wschodniej części Sierra Leone.
25.09.2021

Merkel: Niemcy są zainteresowane litem z Serbii

Kanclerz Angela Merkel oznajmiła, że Niemcy są zainteresowane importem litu z Serbii, natomiast kraje członkowskie Unii Europejskiej zajmą się kwestią eksploatacji tego metalu.
24.09.2021

W 2022 r. aktualizacja strategii Orlenu uwzględniająca Fit for 55

PKN Orlen zamierza przedstawić w przyszłym roku aktualizację strategii, która będzie uwzględniała unijny pakiet Fit for 55 - poinformował w czwartek dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN Orlen Karol Wolff.
24.09.2021

Monitoring jakości powietrza z dronów – aplikacja UavMonitoring

W ramach współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A. dotyczącej monitoringu jakości powietrza, przedstawiciele firmy SeaData oraz BGEO i Water Robotics 8 września gościli na terenach portowych. Mieli możliwość poznania specyfiki funkcjonowania portu a przy okazji przetestowali czujnik YetiAir do monitoringu stężeń pyłów PM10 i PM2.5 z dronów. Zaprezentowali również działanie aplikacji UavMonitoring.
23.09.2021

Ministerstwo Klimatu i Środowiska otwarte na współprace z NGO

„Dzisiejsze spotkanie z organizacjami pozarządowymi jest pierwszym po 20 latach przerwy i pierwszym rozpoczynającym cykl spotkań z NGO. Wierzę, że współpraca, wymiana informacji i konsultacje z organizacjami to istotna część dialogu pomiędzy administracją publiczną a społeczeństwem obywatelskim” – podkreślił minister Michał Kurtyka podczas spotkania kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska z przedstawicielami NGO, które odbyło się 16 września 2021 r.
17.09.2021

Modernizacja kolei elementem ochrony środowiska

Eksperci Instytutu Staszica przedstawili aktualny stan prac infrastrukturalnych na polskiej kolei, w kontekście bieżących i przyszłych wyzwań związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem kraju w raporcie pt. „Modernizacja polskiej sieci transportu kolejowego jako szansa dla branży logistycznej i transportowej w kontekście zrównoważonego rozwoju".
13.09.2021

Za nami 3 dzień Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Wyzwania klimatyczne, pakiet „Fit for 55” i ochrona dziedzictwa przyrodniczego w Karpatach to główne tematy poruszone podczas paneli z udziałem kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska w trakcie trzeciego dnia XXX Forum Ekonomicznego. W dyskusjach, które odbyły się 9 września 2021 r. w Karpaczu, wzięli udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i wiceminister Małgorzata Golińska, Główny Konserwator Przyrody.
10.09.2021

Konsultacje aktualizacji programu ochrony wód morskich na półmetku

31 sierpnia w Gdyni odbyła się druga konferencja w ramach aktualizacji programu ochrony wód morskich (aPOWM). Zapobieganie degradacji środowiska morskiego, ograniczenie zanieczyszczeń i odtwarzanie ekosystemów to część działań na rzecz Bałtyku, wskazanych w konsultowanym dokumencie.
07.09.2021

Minął pierwszy dzień otwarty rekrutacji do ATEK za nami

ATEK, czyli Akademia Transformacji Energetyczno-Klimatycznej, to nowatorski projekt edukacyjny Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, którego celem jest zapewnienie wykwalifikowanej kadry dla administracji publicznej, realizującej zadania w obszarze Zielonego Ładu. 6 września 2021 r. odbył się „Dzień otwarty ATEK” z udziałem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki.
07.09.2021

Biolog z UW: w obliczu zmian klimatycznych dbajmy o wody i lasy

Prognozowane zmiany klimatu oznaczają, także dla Polski, zmiany w środowisku i w rolnictwie. Najlepszym, co wobec tego możemy robić, jest renaturyzacja krajobrazu, dbałość o retencję czy odtwarzanie lasów, także tych o charakterze naturalnym, zwłaszcza w pobliżu wielkich rzek - mówi w rozmowie z PAP prof. dr hab. Marcin Zych, biolog z UW.
04.09.2021

Minister Kurtyka na Polsko-Niemieckiej Radzie ds. Ochrony Środowiska

Różnorodność biologiczna, leśnictwo oraz gatunki CITES to główne tematy XIX posiedzenia Polsko-Niemieckiej Rady ds. Ochrony Środowiska. W spotkaniu, które odbyło się 27 sierpnia 2021 r., uczestniczyli m.in. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński oraz niemiecka minister środowiska, ochrony przyrody i bezpieczeństwa jądrowego Svenja Schulze.
30.08.2021

Coraz bliżej zrównoważonych i wydajnych energetycznie statków

Wykonawcy projektu RAMSSES zaprezentowali nowo skonstruowany, pełnowymiarowy fragment kadłuba statku wykonany z materiałów kompozytowych umożliwiających obniżenie kosztów energii, eksploatacji, ale też zmniejszających negatywny wpływ na środowisko.
26.08.2021

Zbliża się finał letniej edycji Operacji Czysta Rzeka

W ostatni weekend wakacji Operacja Rzeka odbędzie się rzekach: Wieprz, Bug i Krzna. Lubelskie kolejny raz pojawia się na mapie akcji i kończy tegoroczną edycję. W ramach inicjatywy sprzątane jest 30 rzek w Polsce. Wolontariusze, przyjaciele i sympatycy akcji mogą jeszcze dołączyć na fina akcji w Janowie Podlaskim.
26.08.2021

Czysty Bałtyk: wspólnie dbamy o przyszłość naszego morza

Pierwsza edycja akcji Czysty Bałtyk potrwa dwa dni. W tym czasie wolontariusze będą zbierać śmieci z plaż oraz ich okolic na Półwyspie Helskim i w Trójmieście. Odbędzie się również konferencja, podczas której naukowcy zajmujący się na co dzień problemami klimatu oraz ekosystemów morskich będą szukać rozwiązań dla najbardziej palących problemów.
25.08.2021

Odkryto najbardziej rozległy koralowiec Wielkiej Rafy

W pobliżu australijskiej Wyspy Orfeusza odkryto najbardziej rozległy koralowiec Wielkiej Rafy, który ma szerokość ponad 10 metrów. Według szacunków liczy on ponad 400 lat i przetrwał wiele trudnych wydarzeń, w tym aż osiemdziesiąt silnych cyklonów.
24.08.2021

Do 2030 powstanie 19 zbiorników retencyjnych w płd. i środk. Polsce

Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski poinformował w czwartek w Kielcach, że do 2030 roku w południowej i środkowej Polsce zostanie wybudowanych 19 zbiorników retencyjnych. "Wstępny koszt programu budowy tych zbiorników w tym czasie szacowany jest na 12 mld zł" – dodał.
20.08.2021

Posłowie opozycji oczekują przedstawienia stanowiska rządu w sprawie raportu IPCC

Posłowie opozycji oczekują przedstawienia stanowiska rządu wobec najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), wskazującego na realne ocieplenie; chcą zwołania sejmowej komisji w tej sprawie - mówiła posłanka Gabriela Lenartowicz (KO) i europoseł Andrzej Halicki.
17.08.2021

SeaData i Camdrone stworzyli innowacyjną aplikację do zarządzania danymi z dronów i zamawiania przelotów

Gdyńska firma SeaData zajmuje się monitoringiem środowiska dla portów i przedsiębiorstw. Aktualnie wprowadza na rynek nowatorską aplikację, którą stworzyła we współpracy z firmą Camdrone.
10.08.2021

"Bałtyku oddychaj". Prezes GeoFusion: "Bałtyk może wkrótce nie nadawać się do odpoczynku"

Kampania społeczna "Bałtyku oddychaj" ma uświadomić Polaków, z jakimi zagrożeniami możemy się spotkać w najbliższych latach, jeśli nie zostaną podjęte kroki związane z zanieczyszczeniem Morza Bałtyckiego przez broń chemiczną i inne substancje ropopochodne. - Wyrzuty broni chemicznej mogą pojawiać się coraz częściej - prognozuje Łukasz Porzuczek, prezes Grupy GeoFusion.
09.08.2021

Call to Earth trzeba chronić kalifornijskie lasy wodorostów przed jeżowcami „zombi”

W specjalnym dokumencie przygotowanym w ramach inicjatywy „Call to Earth” CNN bada, jak armia jeżowców purpurowych dziesiątkuje kalifornijskie lasy wodorostów. Stanowią one zagrożenie dla flory i fauny morskiej, od których są zależne, oraz niszczą zdolność oceanu do pomocy w walce ze zmianami klimatu.
06.08.2021

Nie było wycieku ropy z cystern na Dworcu Głównym w Wejherowie

Nie doszło do wycieku ropy z pociągu towarowego stojącego na dworcu w Wejherowie. Strażacy sprawdzili teren miernikami i okazało się, że prawdopodobnie wysoka temperatura spowodowała, że z cystern wydobywał się tylko zapach ropy - dowiedziała się PAP.
28.07.2021

Szef MEiN złożył podpis pod porozumieniem z UNESCO o Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii PAN

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek złożył podpis pod treścią porozumienia polskiego rządu z UNESCO, przedłużającego umowę o działalności Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk.
27.07.2021

Morawiecki: północna obwodnica Krakowa będzie przebiegać nad suchym zbiornikiem retencyjnym

Budowana północna obwodnica Krakowa będzie przebiegać nad suchym zbiornikiem retencyjnym. "Z jednej strony ma to zapobiegać powodziom, a z drugiej strony ułatwiać ruch komunikacyjny mieszkańcom i przedsiębiorcom" – mówił w poniedziałek wizytujący budowę premier Mateusz Morawiecki.
19.07.2021

Poszukująca ropy i gazu firma przyznała, że przez błąd pracownika naruszono teren chroniony ujęcia wody

Poszukująca ropy i gazu firma Geofizyka Toruń przyznała, że jej pracownik w sposób niezamierzony rozstawił sprzęt badawczy na ogrodzonym terenie będącym strefą ochrony ujęcia Mosina-Krajkowo – głównego źródła wody aglomeracji poznańskiej.
08.07.2021

Projekt: budowa zbiornika wodnego do 5000 m kw. – bez pozwolenia

Stawy lub zbiorniki wodne o powierzchni przekraczającej 1000 m kw. i nieprzekraczającej 5000 m kw. i głębokości do 3 m, położone w całości na gruntach rolnych, byłyby wykonywane na podstawie zgłoszenia budowy – zakłada projekt nowelizacji Prawa budowlanego.
07.07.2021

Ozdoba zapowiada zmiany w kodeksach i ostrzejsze kary za przestępstwa środowiskowe

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt zmian w kodeksie wykroczeń, zwiększający kary za porzucanie odpadów, chce też zmian w kodeksie karnym i podniesienia kar za przestępstwa przeciwko środowisku – powiedział wiceminister klimatu Jacek Ozdoba we wtorek na konferencji prasowej.
07.07.2021

W gdańskich lasach powstaną budki dla dzikich pszczół

Do końca lipca na terenie lasów komunalnych i pasa nadmorskiego umieszczone zostaną budki dla pszczół. W ten sposób chcemy poprawić warunki bytowania dzikich zapylaczy w ich naturalnym środowisku.
30.06.2021

Jedzenie na wynos zaśmieca morza i oceany

Naukowcy i eksperci badający problem zaśmieconych wód i oceanów nie mają już wątpliwości – w większości odpady to plastik używany do jedzenia na wynos. Największym problemem są słomki.
18.06.2021

UE i Bill Gates łączą siły w celu rozwoju zielonych technologii

Unia Europejska i założyciel Microsoft Bill Gates łączą siły. W ramach wspólnej inicjatywy chcą pozyskać do 1 mld dolarów na rozwój technologii niskoemisyjnych, które pozwolą Europie zrealizować ambicje w zakresie polityki klimatycznej.
07.06.2021

Papież: potrzebna ekologia człowieka, która przekształci nasz styl życia

W obchodzony w sobotę Światowy Dzień Środowiska papież Franciszek oświadczył, że potrzebna jest "integralna ekologia człowieka", która przekształci styl życia i relacje z zasobami Ziemi. Przesłanie papieża opublikowano na jego profilu na Twitterze.
05.06.2021

Kraje UE porozumiały się ws. reformy ruchu lotniczego w celu ograniczenia emisji

Kraje Unii Europejskiej porozumiały się w czwartek w sprawie reformy zarządzania ruchem lotniczym w UE, która ma na celu zmniejszenie emisji z lotnictwa i poprawę bezpieczeństwa.
03.06.2021

Gigant BlackRock popiera apele, aby potentat naftowy BP „przyspieszył” realizację planów na rzecz klimatu

BlackRock, największy na świecie zarządzający aktywami, poparł rezolucję akcjonariuszy wzywającą giganta naftowego BP do „szybszego działania na rzecz klimatu” pomimo sprzeciwu zarządu firmy.
02.06.2021

Port Gdynia dronami stoi. „Kierunek na eko i smart port”

Gdyński port pracuje obecnie nad ciekawymi projektami badawczo-rozwojowymi. Bazą dla nich są drony, zarówno te latające w powietrzu, jak i pływające w wodzie.
02.06.2021

Galapagos zalewa plastik

Zanieczyszczenie plastikiem na wyspach Galapagos dotyczy wody morskiej, plaż oraz organizmów zwierząt – alarmują naukowcy na łamach periodyku „Science of The Total Environment”.
31.05.2021

Stratofsfera zmniejsza się z prędkością 100 metrów na 10 lat. Czy warstwa ozonowa zniknie?

Stratosfera z roku na rok się zmniejsza – alarmują naukowcy. Tymczasem to w niej znajduje się warstwa ozonowa, chroniąca nas przed promieniowaniem UV. Jej zubożenie może nieść za sobą zwiększenie liczby zachorowań na poważne choroby skóry, takie jak czerniak czy łuszczyca. Konsekwencją zmian może być także zakłócenie działania urządzeń wykorzystujących komunikację radiową i satelitarną. Aby zapobiec ubytkowi kolejnego kilometra stratosfery do 2080 roku, ludzkość musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
28.05.2021

Państwa UE mają prawo do własnego miksu, ale i obowiązek dbania o środowisko

Każde państwo UE ma prawo wybrać miks energetyczny i określić warunki eksploatacji swoich zasobów energetycznych; jednocześnie konieczne jest przestrzeganie wszystkich obowiązujących przepisów środowiskowych UE – wskazuje Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal.
26.05.2021

Premier Kurtyka spotka się z szefową KE w drugiej połowie czerwca

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefową KE Ursulą von der Leyen w drugiej połowie czerwca; będziemy na nim podkreślać, że nie można przerzucić kosztów działań klimatycznych na najuboższych - mówił szef tego resortu Michał Kurtyka.
26.05.2021

Nowoczesna technologia może być bardziej zielona i zmniejszyć ślad węglowy

Jeszcze kilka dekad temu, technologie, które aktualnie są powszechnie dostępne w większości gospodarstw domowych były niewyobrażalne. Chociaż umożliwiają one pracę, komunikację czy zapewniają zupełnie nowy wymiar codziennych zajęć i rozrywki, to nie pozostaje to bez kosztu dla środowiska.
25.05.2021

Coraz więcej trujących chemikaliów w organizmach ssaków morskich

Szkodliwe związki zwane bromowanymi środkami zmniejszającymi palność (BFR) gromadzą się w tkankach zwierząt morskich, np. orek. Co gorsza, są przekazywane wraz z mlekiem matek młodym osobnikom - dowiedli naukowcy z University of Oslo (Norwegia).
22.05.2021

Ruszyła ogólnopolska kampania "Śmieci?! Kto to widział?!"

Tatrzański Park Narodowy we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zainaugurował w czwartek ogólnopolską kampanię edukacyjną "Śmieci?! Kto to widział?!", której celem jest budowanie ekologicznej świadomości oraz inspirowanie Polaków do zadbania o środowisko naturalne.
20.05.2021

Wyciek z oczyszczalni do Warty prawdopodobnie niegroźny

Awaria jednej z rur odpływowych z kolektora wody oczyszczonej była przyczyną środowego wycieku z instalacji oczyszczalni ścieków w Obornikach (Wielkopolskie) do Warty – podała straż pożarna. Wyciek był prawdopodobnie niegroźny, ale potwierdzić to muszą badania pobranych próbek.
20.05.2021

UE chce zaostrzyć przepisy dotyczące zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby

Komisja Europejska chce zaostrzyć przepisy dotyczące zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby i stosowania chemikaliów. Ma to przyczynić się do poprawy zdrowia Europejczyków.
12.05.2021

PFR Ventures: 200 mln zł dla funduszy inwestujących w proekologiczne spółki

200 mln zł wyniesie budżet nowego programu, który ma wspierać fundusze Ventures Capital i Private Equity inwestujące w proekologiczne innowacyjne spółki - poinformował we wtorek PFR Ventures.
11.05.2021

Węgry: Zmiany klimatyczne odbijają się na sektorze winiarskim

Zmiany klimatu i ocieplenie odbijają się na sektorze winiarskim na Węgrzech. Jeden z najbardziej narażonych rodzajów wina to słynne tokaji aszu – powiedział PAP dr Attola Buzasi z Katedry Ekonomii Środowiska na Uniwersytecie Technologii i Ekonomii w Budapeszcie.
08.05.2021

Resort klimatu: rusza kampania "Łączą nas Drzewa"

Rusza ogólnopolska kampania „Łączą nas Drzewa”, która została zainaugurowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w Międzynarodowy Dzień Lasów, 21 marca - poinformowało we wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
04.05.2021

Dzień Ziemi 2021: kolejne zrównoważone rozwiązania Dreame na rzecz ochrony Ziemi

Dreame Technology, rozwijająca się innowacyjna spółka, której specjalność to inteligentne urządzenia do sprzątania domu, świętuje Dzień Ziemi 2021 serią nowych produktów, w których szczególny nacisk położono na ochronę środowiska i ograniczenie zużycia energii, jednocześnie uwzględniając potrzeby dotyczące utrzymywania domu w czystości, które wzrosły w następstwie pandemii COVID-19.
23.04.2021

29 lat EKO-KONSULT - wczoraj i dziś

"To były zupełnie inne czasy - czasy nowo narodzonego kapitalizmu i w sytuacji, kiedy sektor prywatny dopiero stawiał pierwsze kroki, a ludzie na rynkach sprzedawali zagraniczne ciuchy i elektronikę z Azji, ja wymyśliłem taką firmę, która w Polsce miała zająć się ochroną środowiska, w czasach, gdy w Polsce w wielu regionach środowisko było tematem pomijanym" - wspomina dr inż. Andrzej Tyszecki, założyciel firmy EKO-KONSULT.
22.04.2021

Nowa Zelandia zmusi firmy finansowe do informowania o skutkach zmian klimatycznych

Nowa Zelandia stanie się pierwszym krajem na świecie, który wprowadzi prawo zmuszające firmy finansowe do informowania o skutkach zmian klimatycznych. Władze tego kraju uzasadniają, że chcą, żeby neutralność emisji dwutlenku węgla została osiągnięta do 2050 r. i że sektor finansowy musi w tym odegrać rolę.
14.04.2021

NFOŚiGW zwiększy dofinansowanie na przygotowanie wniosków do programu LIFE

Z 50 do 80 tys. zł wzrośnie wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przygotowanie wniosków o dofinansowanie z programu LIFE. To zarządzany przez KE instrument finansowy dla projektów z zakresu ochrony środowiska i klimatu.
06.04.2021

Klub Wszystko dla Gdańska przedstawił propozycję elektronicznego systemu inwentaryzacji i ochrony drzew. Pomysł klubu Wszystko dla Gdańska

Pomysł polega na stworzeniu mapy inwentaryzacyjnej wszystkich drzew na terenie Gdańska. - W jej tworzenie zaangażowalibyśmy się my wszyscy, gdańszczanki i gdańszczanie - mówiła Katarzyna Czerniewska z klubu radnych Wszystko dla Gdańska.
24.03.2021

Priorytety Jastrzeębskiej Spółki Węglowej - strategia środowiskowa i poproawa sytuacji finansowej

Poprawa sytuacji finansowej, inwestycje służące pozyskaniu kolejnych źródeł węgla koksowego oraz zwiększenie udziału tego rodzaju węgla w produkcji, a także opracowanie i wdrożenie strategii środowiskowej - to niektóre priorytety działania zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).
19.03.2021

Raport innogy: Polacy są gotowi na ponoszenie kosztów zmian klimatycznych, ale oczekują zaangażowania władz i biznesu

Jak wynika z raportu innogy „Zielone miasta i gminy” Polacy są gotowi na ponoszenie kosztów na rzecz zmian klimatycznych, ale wymagają tego również od instytucji publicznych i firm. Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że społeczeństwo oczekuje realnych działań zmniejszających zarówno problem zanieczyszczenia powietrza, jak i wprowadzania na rynek ekologicznych produktów i usług.
18.03.2021

Lider PSL: w piątek złożymy trzy projekty ustaw, które zakładają m.in. utworzenie systemu butelkomatów

W piątek złożymy w Sejmie trzy projekty ustaw, które zakładają utworzenie systemu butelkomatów, zobowiązują producentów do umieszczenia na opakowaniu znaku wskazującego odpowiedni kosz na odpady i mają eliminować plastikowe torby dostępne w sklepach - zapowiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
03.03.2021

Lewiatan: modernizacja budynków powinna być spójna z dążeniem do neutralności klimatycznej

Budynki w długim okresie powinny być modernizowane w sposób spójny z transformacją w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie - uważa Konfederacja Lewiatan. Nie można jednak pomijać kwestii komfortu życia i zdrowia mieszkańców - dodaje.
02.03.2021

Samorząd Mikołajek zachęca mieszkańców do konsultacji ws. S-16

Samorząd Mikołajek (Warmińsko-mazurskie) zachęca mieszkańców gminy do udziału w postępowaniu dot. wydania decyzji środowiskowej dla budowy S-16 przez Mazury.
23.02.2021

CNN: Norwegia, Kanada i Wielka Brytania nie są obrońcami klimatu

Wielka Brytania i Kanada zamierzają zredukować emisje CO2 do zera do 2050 roku, zaś Norwegia ma to osiągnąć do 2030 roku. Portal CNN twierdzi jednak, że kraje te przyczyniają się w znacznym stopniu do emisji gazów cieplarnianych na świecie oraz nie podejmują kroków, by faktycznie z tym skończyć.
17.02.2021

Czas na ważne pytania w sprawie adaptacji do zmian klimatu

Z jednej strony – eksperci pytają mieszkańców i mieszkanki Gdyni o to, co myślą o zmianie klimatu oraz miejskich działaniach adaptacyjnych do zmiany klimatu. Z drugiej, to gdynianki i gdynianie mogą zadać pytania ekspertom. Trwają badania, których wyniki będą m.in. materiałem pomocniczym dla panelu konsultacyjnego Gdyński Dialog o Klimacie.
10.12.2020

SeaData Sp. z o.o.

SeaData Sp. z o. o. to firma IT oferująca usługi z zakresu monitoringu środowiska, tworzenia baz danych oraz wykorzystania danych satelitarnych w rolnictwie i planowaniu przestrzennym.
seadata, yeti, yetibox, yetisense, monitoring jakości powietrza, zanieczyszczenia powietrza, monitoring hałasu, monitoring hałasu przemysłowego, systemy gis, mapy akustyczne, pomiary dronem, UAV, Mapy 3D z Drona, Dane satelitarne, Pomiary atmosferyczne, Data Science, Big Data, modele numeryczne, systemy informatyczne dla Portów, systemy informatyczne, analiza danych, pomiary dla Portów, ortofotomapy, obróbka danych satelitarnych, obróbka danych GIS, systemy geoprzestrzenne, rozwiązania IoT dla Portów, rozwiązania IoT dla Przemysłu, Monitoring IoT, Ochrona środowiska, monitoring środowiska, Ochrona środowiska w przemyśle, Badania środowiska, Obserwacja Ziemi, GIS, kontrola jakości powietrza, dron do badania smogu, dron przemysłowy, mapa smogowa , mapa smogowa z drona, mapa zanieczyszczeń z drona, mapa zanieczyszczeń powietrza dron, smog, Badanie smogu, monitoring smogu, inspekcje gazów, inspekcje przemysłowe dronem, dron smog, monitorowanie smogu, monitoring gazów niebezpiecznych

RINA Poland Sp z.o.o

ochrona środowiska,certyfikacja,certyfikacja ochrony środowiska,rina,rina group

Dziękujemy za wysłane grafiki.