Wynik wyszukiwania - "misja" - Wiadomości

Branża wiatrowa ma nadzieję, że nowe regulacje prawne odblokują lądową energetykę wiatrową w Polsce

„Projekt tzw. ustawy odległościowej ma wg zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska doprowadzić do rzeczywistego odblokowania energetyki wiatrowej na lądzie w Polsce" - powiedział radca prawny Piotr Ciepiela, specjalista od prawa energetycznego z kancelarii Baker McKenzie uczestniczący w debacie „Energetyka wiatrowa w Polsce” na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
14.05.2024

Spaliny ze statków zanieczyszczają Bałtyk

Brudna woda z płuczek oczyszczających spaliny na statkach zanieczyszcza Bałtyk, z czym wiążą się ogromne koszty - informuje pismo “Nature Sustainability”.
09.05.2024

EKG 2024: państwo musi wspomóc proces dekarbonizacji w firmach

Wsparcie finansowe ze środków publicznych, w tym z KPO, pomagające obniżyć koszty wprowadzenia przez firmy ekologicznych rozwiązań, regulacje zapewniające popyt na zielone produkty (np. zamówienia publiczne) - to najważniejsze warunki skutecznej dekarbonizacji polskiej gospodarki. Takie wnioski płyną z debaty „Dekarbonizacja w praktyce”, która odbyła się w ramach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
09.05.2024

Tego nie może zabraknąć w nowym KPEiK. Czy rząd odrobi lekcję?

Ważą się losy polskich planów strategicznych do 2030 r. Jeśli wierzyć ostatniej deklaracji wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki, to już w maju do konsultacji przedstawiony będzie ambitniejszy scenariusz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu. Co na pewno powinno się w nim znaleźć? Gdzie nie domaga obecna, bazowa propozycja?
06.05.2024

Nowe rozporządzenie UE w walce z wylesianiem. Rozmowa z Karoliną Tymorek, dyrektorką FSC Polska

Unijne rozporządzenie przeciwko wylesianiu (EUDR – European Union Deforestation Regulation) to nowe i przełomowe regulacje, których celem jest ograniczenie wylesiania i degradacji lasów na całym świecie. Chodzi o to, aby konsumpcja na europejskim rynku nie przyczyniała się do niszczenia lasów.
06.05.2024

PIE: w Polsce emisja CO2 z konsumpcji mięsa jest niższa niż w UE

Mieszkańcy Polski rocznie jedzą średnio 8-krotnie mniej wołowiny niż średnia UE - podał Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że konsumpcja mięsa w Polsce przekłada się na emisję 1,1 tony CO2 na mieszkańca – o 0,7 t mniej niż średnia UE-27.
30.04.2024

Komisja Europejska: polski plan osiągnięcia celów klimatycznych za mało ambitny

Komisja Europejska opublikowała swoją ocenę projektów zaktualizowanych krajowych planów w zakresie energii i klimatu (KPEiK) Bułgarii i Polski. Wydała w niej zalecenia dla obu krajów, aby "zwiększyły swoje ambicje" zgodnie z uzgodnionymi celami unijnymi na 2030 rok.
29.04.2024

Posłanka Zielonych złoży projekt ustawy ws. zakazu hodowli zwierząt na futra

Na fermach futerkowych, które w większości należą do zagranicznego kapitału, tracą zwierzęta i ludzie. Czas z tym skończyć - napisała w piątek na platformie X Małgorzata Tracz, posłanka Zielonych. Zapowiedziała złożenie w czerwcu projektu ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futra
27.04.2024

H2POLAND and NetZero Forum – dekarbonizacja i technologie wodorowe na europejskiej agendzie

Trwające w Poznaniu H2POLAND i Net Zero to pierwsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej targi poświęcone w całości technologiom wodorowym i dekarbonizacyjnym. Forum to spotkania, podczas których kluczową rolę ogrywają rozmowy o przyszłości dekarbonizacji oraz europejskiej gospodarce. Partnerami medialnymi wydarzenia są portale ZielonaGospodarka.pl oraz GospodarkaMorska.pl.
25.04.2024

Gaz-System podpisał umowę czarteru pierwszej w Polsce jednostki FSRU

Gaz-System podpisał umowę czarteru określającą warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej. Kontrakt został zawarty z firmą White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.
25.04.2024

Dzień Ziemi 2024 – świętowanie przez działanie. Jak dbać o planetę na co dzień i od święta?

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – święto, podczas którego szczególną uwagę kierujemy na naszą planetę. To dzień, który przypomina nam o konieczności dbania o nią. Obecnie praktycznych działań w tym zakresie oraz edukacji potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek. Proekologiczne postawy można kształtować także wśród najmłodszych dzięki programom edukacyjnym takim jak „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
22.04.2024

Orlen otrzyma 62 mln wsparcia z UE na projekty wodorowe

62 mln euro bezzwrotnego wsparcia z UE otrzymał realizowany przez Orlen projekt Clean Cities - Hydrogen mobility in Poland. Dofinansowanie obejmie budowę w Polsce 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru i instalacji produkcji "zielonego", odnawialnego wodoru - podał koncern.
18.04.2024

Raportowanie ESG – nowe obciążenia finansowe dla przedsiębiorców i brak polskich regulacji

W poprzedniej publikacji autorzy wskazali na nowy obowiązek, jaki będzie ciążył na przedsiębiorcach, a który związany jest ze sprawozdawczością przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. W niniejszym artykule zostanie m.in. wskazana skala obciążenia finansowego, które będzie ciążyć na przedsiębiorcach w związku z przystosowaniem prowadzonego biznesu do standardów wynikających z Dyrektywy CSRD.
18.04.2024

Nowy raport Fundacji Climate Strategies Poland

Zmiana klimatu to największe wyzwanie, przed jakim stoi dziś ludzkość. W nowym raporcie eksperci i ekspertki Fundacji Climate Strategies Poland alarmują: samo raportowanie klimatyczne, które staje się standardem, nie przekłada się ani na redukcję emisji, ani na konkurencyjność klimatyczną firm. Tymczasem, jeśli biznes, który odpowiada za ponad 70 proc. emisji, chce budować konkurencyjność klimatyczną i ograniczać negatywny wpływ na klimat, musi jak najszybciej nauczyć się wyciągać wnioski z raportów ESG.
15.04.2024

Niemcy. Minister transportu szantażuje w sprawie ustawy klimatycznej zakazem jazdy samochodem przez dwa dni w tygodniu

Niemiecki minister transportu Volker Wissing (FDP) wystosował do szefów grup w niemieckim parlamencie list, w którym domaga się szybkiego uzgodnienia reformy ustawy o ochronie klimatu. Jeśli to nie nastąpi, to – jego zdaniem – konieczne może być wprowadzenie zakazu poruszania się samochodami przez dwa dni w tygodniu. W kraju zawrzało.
14.04.2024

Politico: Francja europejskim liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji

Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. najwięcej w Europie gazu skroplonego (LNG) z Rosji; Kreml zarobił na tych transakcjach ponad 600 mln euro - ujawnił portal Politico.
13.04.2024

MFiPR: Minister K. Pełczyńska-Nałęcz na 9. Forum Kohezyjnym w Brukseli: Inwestujemy w transformację ekologiczną, cyfrową i społeczną

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podało, że minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wzięła udział w dwudniowym unijnym Forum Kohezyjnym, na którym mówiła m.in. o transformacji energetycznej.
13.04.2024

Europarlament przyjął bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla ciężarówek i autobusów

Parlament Europejski przyjął w środę cele redukcji emisji CO2 dla nowych pojazdów ciężarowych o dużej ładowności (HDV). Rozporządzenie dotyczące emisji z nowych ciężarówek, autobusów i naczep zostało zatwierdzone 341 głosami za, przy 268 głosach sprzeciwu i 14 wstrzymujących się.
11.04.2024

Chiny "mocno zaniepokojone" dochodzeniem UE ws. subsydiowania turbin wiatrowych

Chiny są "bardzo zaniepokojone" wszczęciem przez Komisję Europejską dochodzenia w sprawie domniemanego subsydiowania przez rząd w Pekinie dostawców turbin wiatrowych - przekazała w środę rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning.
10.04.2024

Chińscy dostawcy turbin wiatrowych pod lupą Komisji Europejskiej

Komisja Europejska wszczęła postępowanie ws. chińskich dostawców turbin wiatrowych w Hiszpanii, Grecji, Francji, Rumunii i Bułgarii - ogłosiła we wtorek jej wiceszefowa Margrethe Vestager. Wezwała kraje G7 do wprowadzenia "kryteriów wiarygodności" wobec dostawców technologii.
10.04.2024

Norweskie elektryki za pożyczki. 500 mln NOK na modernizację połączeń promowych w Norwegii

Nordic Investment Bank (NIB) udzielił pożyczki w wysokości 500 mln NOK (43,4 mln EUR) spółce Norled. Pożyczka pozwoli na sfinansowanie rozbudowy floty promów niskoemisyjnych. Jest to pierwsza pożyczka NIB w ramach programu InvestEU w Norwegii.
06.04.2024

Rekordowy 15,5 proc. spadek emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej

Rekordowy 15,5 proc. spadek emisji dwutlenku węgla odnotowano w 2023 r. – poinformowała w środę Komisja Europejska. Ma to najprawdopodobniej związek ze zwiększoną dekarbonizacją sektora energetycznego.
05.04.2024

Bruksela wszczęła postępowania wobec chińskich producentów fotowoltaiki

Komisja Europejska wszczęła w środę dwa postępowania dotyczące chińskich producentów paneli fotowoltaicznych. Zbada, czy dwie powiązane z Chinami firmy biorące udział w przetargu w Rumunii korzystały z niedozwolonej pomocy publicznej.
04.04.2024

Samochody wodorowe Grupy Polsat Plus przejechały pierwszy milion kilometrów

Samochody wodorowe należące do Grupy Polsat Plus przejechały milion kilometrów. Zerowa emisja dwutlenku węgla i zdolność oczyszczania powietrza to cechy pojazdu, które idealnie wpasowują się w ekologiczną misję Grupy. Już wkrótce spółka PAK PCE należąca do Grupy Polsat Plus rozpocznie w Koninie produkcję zielonego wodoru, który będzie dostarczany do stacji tankowania wodoru. Stacje z Grupy Polsat Plus pod marką NESO działają już w Warszawie i Rybniku, a w planach jest budowa kolejnych w kilku miastach Polski. Grupa Polsat Plus pr
02.04.2024

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.
01.04.2024

Raport nie pozostawia złudzeń. Wzrost emisji dwutlenku węgla w energetyce

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej stwierdza, że emisje dwutlenku węgla związane z sektorem energetycznym wzrosły w ubiegłym roku. Wzrost udziału czystej energii w koszyku energetycznym sprawił, że emisje są mniejsze.
01.04.2024

Zielona transformacja transportu morskiego w UE. 2 mld EUR dla innowatorów

CLIA Europe, ECSA, ESPO, FEPORT, SEA Europe i WaterborneTP zorganizowały w Brukseli dzień informacyjny UE dotyczący Funduszu Innowacji dla sektora transportu wodnego. W spotkaniu wzięło udział około 300 uczestników z sektora transportu wodnego. Byli przedstawiciele biznesu i administracji, którzy są zainteresowani wdrażaniem transportu zeroemisyjnego przy wsparciu funduszy z UE.
30.03.2024

Dekada energetyki wiatrowej. Dalszy rozwój sektora jest nieunikniony

Dynamiczny rozwój europejskiego sektora energetyki wiatrowej będzie trwać co najmniej do końca dekady. Wspólny raport Rystad Energy i WindEurope przedstawia optymistyczne perspektywy rozwoju onshore i offshore wind do 2030 roku.
29.03.2024

Nowy cel UE – Polska bez szans?

Chociaż Komisja Europejska ostatecznie odrzuciła wariant redukcji emisji CO2 o 95% do 2040 r., to poziom 90% i tak ma niewiele wspólnego ze złotym środkiem. Na ten moment KE udało się więc osiągnąć inny cel – wywołać sporo kontrowersji i opór wobec proponowanej ścieżki. Same dążenia do zeroemisyjności nie są niczym nowym – co więc Bruksela chce powiedzieć, wyznaczając nowy etap? Dlaczego Polskę czekają trudne negocjacje?
28.03.2024

Ambitne cele redukcyjne dla ciężarówek i autobusów. Raport EFL o bezemisyjności transportu

Już od dłuższego czasu transport jest przedmiotem uwagi instytucji unijnych w kontekście przeciwdziałania zmianom klimatycznym. I choć ciężarówki i autobusy stanowią zaledwie 2% floty na europejskich drogach, to generują aż 28% całkowitej emisji dwutlenku węgla. Z tego powodu przygotowano regulacje, które zakładają ambitne cele w perspektywie kolejnych 16 lat. Jakie wyzwania stoją przed sektorem transportu ciężkiego na drodze do bezemisyjności? Można o tym przeczytać w raporcie specjalnym EFL.
28.03.2024

Dach solarny tańszy niż dach z fotowoltaiką?

SunRoof wprowadza nową ofertę cenową dachu solarnego, by zapewnić każdemu łatwy dostęp do energii słonecznej. Jak zwykle stawia na estetykę i wydajność, ale uwagę przyciąga lepszą ceną. Teraz można mieć dach SunRoof 2w1, który nie tylko chroni dom, ale też produkuje energię, za mniej niż dach z tradycyjną fotowoltaiką.
27.03.2024

Prezes Schneider Electric na Europę Środkowo-Wschodnią: Nie będzie transformacji energetycznej bez elastycznej dystrybucji

Komisja Europejska poinformowała, że w jej ocenie Polska realizuje unijne warunki, które umożliwiają uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Na wsparcie inwestycji z obszaru energetyki i klimatu przewidziano 28 mld euro. Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na obszar Europy Środkowo-Wschodniej, zwraca przy tej okazji uwagę na potrzebę jak najszybszego podjęcia inwestycji w dostosowanie infrastruktury sieciowej do wymogów rozproszonej produkcji energii. Jak wskazuje – nie da się zbudować opartej o OZE sieci energe
27.03.2024

Firmy w procesie zielonej transformacji – redukcja, unikanie, konkretne cele i długoterminowa strategia

Dziś firmy stoją wobec wyzwania dekarbonizacji swojej działalności. Rośnie potrzeba ograniczania oddziaływania na środowisko, ale także zwiększają się wymagania prawne i oczekiwania klientów. Odchodzenie od węgla to także jeden z warunków zachowania konkurencyjności. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzielili się uczestnicy konferencji Sustain Tomorrow Conference.
26.03.2024

NIK: miasta nieskuteczne w walce ze smogiem pochodzącym z transportu

Mimo prób ograniczenia zanieczyszczeń komunikacyjnych, samorządy siedmiu miast - m.in. Warszawy, Krakowa i Wrocławia - nie rozwiązały problemu nadmiernej emisji spalin pochodzących z transportu - uznała Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w poniedziałek raporcie.
26.03.2024

Kanada. Obciążanie emitentów opłatami za zanieczyszczenia skutecznie zmniejsza emisje

Nakładanie opłat za zanieczyszczenia na emitentów przemysłowych jest trzy razy skuteczniejsze od obciążania opłatami konsumentów – wynika z najnowszego raportu Kanadyjskiego Instytutu Klimatu.
26.03.2024

Orlen Laboratorium gotowe do badań nad czystym wodorem w transporcie

Zaledwie tygodnie dzielą ORLEN Laboratorium we Włocławku od otrzymania akredytacji dla zaawansowanych metod badawczych czystego wodoru dla branży transportowej. Będzie to druga taka akredytacja w Polsce, a także druga - po zakładzie w Trzebini - dla pracowni z Grupy ORLEN. Nowoczesny obiekt, który będzie obsługiwać cały włocławski hub wodorowy, już teraz pozwala zdobywać bezcenne doświadczenie uczestnikom Akademii Wodorowej, organizowanej przez ORLEN.
25.03.2024

Minister klimatu: w ciągu kilku tygodni założenia tzw. konstytucji dla Puszczy Białowieskiej

W ciągu najbliższych tygodni będą pokazane założenia ustawy, tzw. konstytucji dla Puszczy Białowieskiej. Ministerstwo klimatu przekazało też UNESCO roboczą wersję tzw. zintegrowanego planu zarządzania puszczą, jako obiektem światowego dziedzictwa - poinformowała w sobotę w Białymstoku minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.
23.03.2024

Minister klimatu: nie ma prac nad powiększeniem Białowieskiego PN

Resort nie prowadzi prac nad powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego, choć zajmuje się Puszczą Białowieską, jako obiektem światowego dziedzictwa UNESCO - poinformowała w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji ochrony środowiska szefowa resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska.
21.03.2024

Sto dni rządu w energii, klimacie i w przyrodzie

Zamrożenie cen energii na pół roku, przedstawienie projektu Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 zakładającego m.in. redukcję emisji CO2, ograniczenie wycinki drzew w 10 lokalizacjach - to niektóre działania jakie w ciągu 100 dni rządu zrealizowano w obszarze energii i środowiska.
20.03.2024

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej (W obliczu postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, uchylającego decyzję środowiskową dotyczącą kontynuacji po 2026 roku wydobycia węgla w kopalni Turów.
20.03.2024

Wyspy, które niekoniecznie otacza woda

Wyspy energetyczne na morzu i na lądzie omawia Dariusz Rudziński, dyrektor w ENMARO.
18.03.2024

Minister rolnictwa pozytywnie ocenia propozycje KE zmian w Zielonym Ładzie

Opublikowane w piątek przez Komisję Europejską propozycje zmian rozporządzeń rolnych związanych z Zielonym Ładem należy oceniać pozytywnie - poinformował minister rolnictwa Czesław Siekierski. Znacznie upraszczają elementy Zielonego Ładu - ocenił.
16.03.2024

Efektywność energetyczna. Już nie moda, jeszcze nie codzienność

Wzrost świadomości ekologicznej przekształca rynkowe preferencje, zwracając uwagę na takie zagadnienia jak efektywność energetyczna. W świetle badań Sustainable Brands Poland i Ipsos, konsumenci preferują produkty marek zaangażowanych w zrównoważony rozwój. Komisja Europejska wydała rekomendacje dotyczące działań na rzecz efektywności energetycznej, nakreślając tym samym kierunek dla społeczeństwa.
15.03.2024

Kluczowa rola Polski w odzyskiwaniu surowców z OZE

Dzięki innowacyjnej technologii opracowanej przez 2loopTech S.A. wraz z Akademią Górniczo – Hutniczą z Krakowa oraz projektowi Komisji Europejskiej - Net-Zero Industry Act, Polska ma szansę stać się europejskim liderem w odzyskiwaniu cennych surowców z urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE. To również szansa na dynamiczny rozwój gospodarki europejskiej w zakresie produkcji urządzeń pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych.
14.03.2024

PE poparł ograniczenie szkodliwych emisji z instalacji przemysłowych i dużych gospodarstw rolnych

Parlament Europejski poparł podczas głosowania w Strasburgu nowe przepisy ograniczające szkodliwe emisje z instalacji przemysłowych oraz z dużych gospodarstw hodowlanych trzody chlewnej i ferm drobiu w celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska.
14.03.2024

PE przyjął przepisy, dzięki którym ma zmniejszyć się zużycie energii w budownictwie

Parlament Europejski w Strasburgu przyjął we wtorek nowelizację dyrektyw, uzgodnioną wcześniej z Radą, dzięki której ma zmniejszyć się zużycie energii i emisja gazów cieplarnianych w budownictwie. Według Komisji Europejskiej budynki w UE odpowiadają za 40 proc. całkowitego zużycia energii i za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych.
13.03.2024

Neutralność klimatyczna do 2050 roku. Czy smart home może być odpowiedzią na to wyzwanie?

Komisja Europejska opublikowała w lutym b.r. szereg zaleceń związanych z osiągnięciem przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych to cel, który w swoich działaniach powinni uwzględnić nie tylko rządowi decydenci, ale również przedstawiciele biznesu. W tej globalnej misji, inteligentne domy stają się narzędziem przyczyniającym się do ochrony środowiska poprzez efektywne zarządzanie energią.
12.03.2024

Patrolowiec Royal Navy kończy wyjątkową misję badawczą w rejonie Antarktyki

HMS Protector zakończył misję naukową na Antarktydę. Podczas corocznego rejsu po zamarzniętym kontynencie statek przepłynął 7000 mil morskich, pomagając w badaniach naukowych i działaniach na rzecz ochrony środowiska w jednym z najbardziej odległych i niegościnnych regionów świata.
12.03.2024

Net-Zero Industry Act szansą dla polskiego rynku recyklingu OZE

W Chinach w 2021 roku wyprodukowano, w przeliczeniu na moc, 460 GW (gigawatów) paneli PV. Mimo, że europejska gospodarka jest liderem wdrażania odnawialnych źródeł energii, w Unii Europejskiej wyprodukowano ich tylko 10 GW. Na przeszkodzie stoją nie tylko koszty produkcji, lecz również dostępność rzadkich minerałów jak srebro, miedź czy krzem. Dzięki innowacyjnej technologii oraz korzystnym regulacjom prawnym, Polska może stać się liderem w odzyskiwaniu tych cennych surowców z urządzeń wykorzystywanych w OZE.
11.03.2024

Kopacz: Zapisy Zielonego Ładu wymagają korekty

Zapisy Zielonego Ładu wymagają korekty - oceniła w rozmowie z PAP wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz (PO). "Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powinien być tym, który pójdzie do Ursuli von der Leyen i rzetelnie powie jak wygląda sytuacja" - dodała.
10.03.2024

Już za kilka lat w Arktyce w lecie może nie być lodu morskiego

Za kilka lat lód w wodach arktycznych może znikać na miesiąc w roku, a do końca stulecia nawet na kilka miesięcy. Naukowcy są zaskoczeni – wcześniej oceniano, że takie zmiany nie nastąpią wcześniej niż za dwie dekady.
09.03.2024

Pomorska Platforma Offshore na Edu Offshore Wind: konieczne przyspieszenie permittingu

Dla osób zaangażowanych w rozwój rynku offshore w Polsce podczas tegorocznego Edu Offshore Wind spore znaczenie mogła mieć także odbywająca się w ramach targów konferencja Pomorskiej Platformy Offshore.
07.03.2024

Rolnictwo regeneracyjne narzędziem do walki z CO2 w sektorze upraw

Sektor rolnictwa, który zaopatruje sklepy, a co za tym idzie - nasze lodówki w produkty spożywcze, ma dwa oblicza. Obecnie, ze względu na niewłaściwe praktyki, np. nadmierne chemiczne nawożenie czy pestycydy, jest jednym z największych emitentów zanieczyszczeń środowiska, lecz może się wydajnie przyczyniać do… redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jak to możliwe? Dzięki szerszemu stosowaniu założeń (płodozmiany, wykorzystanie resztek roślinnych) rolnictwa regeneracyjnego - klucza do zrównoważonej przyszłości gospodarstw rolnych.
06.03.2024

Eksperci: bez recyklingu urządzeń OZE trudno będzie osiągnąć cele transformacji energetycznej UE

Ambitne cele transformacji energetycznej UE będą trudne do realizacji bez recyklingu istniejących już urządzeń wykorzystywanych w OZE; Polska może stać się liderem w tym sektorze – wskazano w publikacji UN Global Compact Network Poland.
06.03.2024

Innowacyjny projekt wodorowy od Synthos z umową na dofinansowanie

Synthos podpisał umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) o dofinansowanie innowacyjnego projektu z zakresu technologii wodorowych, o wartości 105 mln zł. Jest to efekt oceny merytorycznej w konkursie „IPCEI wodorowy”, realizowanym ze środków programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
05.03.2024

Czas na dekarbonizację żeglugi. Nowe technologie w sektorze morskim i żeglugi śródlądowej

Dekarbonizacja sektora transportu dotyka także sektora morskiego. W swoim raporcie z 13 marca 2023 roku Komisja Europejska zwraca uwagę, że „Na poziomie UE transport morski odpowiada za 3–4% całkowitej emisji CO2 w UE, co oznacza ponad 124 mln ton CO2 w 2021 r.” Co za tym idzie transformacji będzie podlegał cały sektor żeglugi wraz z portami. Już teraz limity emisji reguluje międzynarodowa agencja IMO, niedługo statki zaczną również podlegać pod system emisji ETS. Jednym z kluczowych elementów będzie opracowanie i wdrożenie nowyc
05.03.2024

Minister Hennig-Kloska: cele klimatyczne na 2040 r. będą dla Polski nieosiągalne

Wyznaczone przez Komisję Europejską cele klimatyczne na 2040 r. będą dla Polski nieosiągalne - zadeklarowała w poniedziałek w Brukseli minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
04.03.2024

Skuteczna dekarbonizacja w nieruchomościach. Na czym się opiera?

Na rynku nieruchomości wyzwaniem staje się duża emisyjność budynków już istniejących. W Polsce stare budynki odpowiadają za 38 proc. całościowych emisji CO2. – Coraz większe znacznie zaczyna mieć nie tylko zmiana przeznaczenia budynków, ale i modernizacja istniejących. W różnych sektorach obserwujemy rosnącą rolę właśnie w zakresie modernizacji, jak i w przypadku projektów typu brownfield – wskazuje Marcin Kosieniak, specjalista MEP.
27.02.2024

Producenci aut stawiają na SUV-y i auta premium kosztem tańszych modeli. To spowalnia transformację

Europejski rynek pojazdów elektrycznych rozwija się, ale nie w kierunku, który byłby najbardziej korzystny. Producenci zawodzą, jeśli chodzi o dostarczenie mniejszych aut, przystępnych cenowo, co hamuje upowszechnienie elektryków. Nowa analiza Transport & Environment potwierdza nieproporcjonalne skupienie producentów na dużych pojazdach typu SUV i modelach premium oraz zbyt niską liczbę dostępnych na rynku tańszych modeli.
26.02.2024

Ślad węglowy jako podstawa zarządzania emisjami gazów cieplarnianych

Już 28 lutego odbędzie się szkolenie z zakresu obliczania śladu węglowego, prowadzone przez Katarzynę Polikowską, doświadczoną konsultantkę ds. zrównoważonego rozwoju w Bureau Veritas Polska. Szkolenie będzie trwało cały dzień, a po jego ukończeniu każdy uczestnik otrzyma certyfikat uczestnictwa.
26.02.2024

Europejski Bank Wodoru: Pierwsza Aukcja Wsparcia dla Producentów Wodoru Odnawialnego

Komisja Europejska uruchomiła pierwszą aukcję w ramach Europejskiego Banku Wodoru. Cel? Wsparcie produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych w Europie. Producenci wodoru odnawialnego mogą ubiegać się o dofinansowanie w formie stałej premii za kilogram wyprodukowanego wodoru klasyfikowanego jako RFNBO. Do 8 lutego 2024 r. (17:00 CET) za pośrednictwem portalu „UE Funding and Tenders” można było składać pierwsze wnioski. Kolejne aukcje są już planowane!
23.02.2024

Fabryka zielonego wodoru na Górnym Śląsku z dofinansowaniem do 142,77 mln euro

H2Silesia, projekt wodorowy Polenergii, może otrzymać do 142,77 mln euro dofinansowania na realizację. To efekt decyzji notyfikacyjnej Komisji Europejskiej. Projekt H2Silesia zakłada budowę wielkoskalowej fabryki zielonego wodoru o mocy ok. 105 MW, która będzie w stanie wyprodukować ok. 13 000 ton tego surowca rocznie. Polenergia to jedyna polska firma objęta programem Hy2Infra. „To bardzo ważny komunikat dla rynku i naszych inwestorów. Decyzja Komisji Europejskiej znacząco zwiększa wartość projektu” - mówi Iwona Sierżęga, członk
22.02.2024

Wiceszef MKiŚ: Polska nie rozpoczęła jeszcze konsultacji propozycji KE celu redukcyjnego na 2040 r.

Polska nie rozpoczęła jeszcze oficjalnych konsultacji ws. propozycji Komisji Europejskiej co do celu redukcji CO2 o 90 proc. do 2040 r.; rozpoczęły się wstępne analizy - poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.
22.02.2024

CBAM graniczny podatek węglowy – obowiązki importerów w okresie przejściowym

W 2023 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ustanawiające mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (z ang. Carbon Border Adjustment Mechanism, CBAM). Nakłada ono na część importerów określone obowiązki, za których naruszenie już teraz grożą wysokie kary, do 50 euro za tonę niezgłoszonych emisji.
21.02.2024

Komisja Europejska przyjęła wstępne porozumienie w sprawie przeciwdziałania zanieczyszczeniom pochodzącym ze statków

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę w sprawie zmiany dyrektywy 2005/35/WE w sprawie zanieczyszczenia pochodzącego ze statków oraz wprowadzenia sankcji za przestępstwa związane z zanieczyszczeniami. Współprawodawcy uzgodnili dostosowanie dyrektywy do Międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz rozszerzenie zakresu dyrektywy na więcej rodzajów substancji zanieczyszczających odprowadzanych do morza, takich jak ścieki i śmieci.
20.02.2024

Hennig-Kloska: 7 mld zł na nowe programy, które powinny być uruchomione w I kwartale br.

Na nowe programy związane z transformacją energetyczną przeznaczymy 7 mld zł; w I kwartale br. powinny one zostać uruchomione - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
20.02.2024

Bruksela idzie w zaparte. 90 procent emisji gazów cieplarnianych mniej do 2040 roku

Komisja Europejska planuje radykalne zaostrzenie dotychczasowej polityki klimatycznej. Nowym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych krajów UE o 90 proc. do 2040 roku.
20.02.2024

Pierwszy na świecie chemikaliowiec napędzany wiatrem oddany do użytku

Chemship oddał dziś do użytku swój pierwszy statek z napędem wspomaganym wiatrem. Tym samym MT Chemical Challenger stał się pierwszym na świecie chemikaliowcem wyposażonym w zrównoważoną technologię wiatrową. Statek będzie obsługiwał transatlantycką trasę firmy żeglugowej Chemship między wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych a Morzem Śródziemnym.
19.02.2024

KE zatwierdziła pomoc publiczną w kwocie 6,9 mld euro na zwiększenie dostaw wodoru, m.in. w Polsce

Komisja Europejska podała w czwartek, że zatwierdziła pomoc publiczną państw członkowskich, w tym Polski, w wysokości 6,9 mld euro na projekty infrastrukturalne, mające na celu zwiększenie dostaw wodoru ze źródeł odnawialnych.
15.02.2024

RDOŚ w Gdańsku wydał decyzję środowiskową dotyczącą budowy terminala FSRU z gazociągiem podmorskim

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał w środę postanowienie o nadaniu natychmiastowej wykonalności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy terminala FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku - poinformowała w środę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ).
15.02.2024

Polski projekt budowy SMR-ów z poparciem Komisji Europejskiej

Redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. i zużycia paliw kopalnych o 80 proc. już do 2040 roku - to najnowszy cel klimatyczny Komisji Europejskiej dla całej UE. Jego osiągnięcie, zdaniem „unijnego rządu”, będzie możliwe m.in. dzięki szerokiemu wykorzystaniu technologii małych reaktorów jądrowych (SMR). Pierwszy z nich, opracowywany przez Orlen Synthos Green Energy, może stanąć w Polsce jeszcze w tej dekadzie.
12.02.2024

Minister klimatu: unijny cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. nie wiąże Polski

Przedstawiony przez Komisję Europejską cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. nie jest wiążący dla Polski, to otwarcie dyskusji - podkreśliła w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że propozycja KE będzie przez nas "twardo i ambitnie" negocjowana.
10.02.2024

Brytyjskie partie wycofują się z kosztownych obietnic w walce ze zmianami klimatu

Brytyjska opozycyjna Partia Pracy wycofała się w czwartek z jednej ze sztandarowych obietnic przedwyborczych – przeznaczania 28 mld funtów rocznie na zielone inwestycje. To kolejny przypadek urealniania przez brytyjskich polityków obietnic w zakresie walki ze zmianami klimatu.
09.02.2024

Ekspert: zalecenie KE redukcji emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 roku to fantastyka

Opublikowane we wtorek przez Komisję Europejską zalecenia redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o 90 proc. do 2040 roku, to fantastyka i "przestawianie leżaków na tonącym Titanicu" - ocenił w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, ekspert ds. energetyki z amerykańskiego think tanku Wilson Center.
08.02.2024

Ameryka wstrzymuje dostawy LNG. Czy czeka nas kryzys energetyczny?

Administracja Joe Bidena wstrzymała nowe zatwierdzenia amerykańskiego Departamentu Energii dla możliwych projektów eksportowych skroplonego gazu ziemnego (LNG). Działanie Amerykanów spotkało się z licznymi reakcjami na całym świecie, stanowiąc zarazem element gry politycznej w wyścigu o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.
08.02.2024

Polski Alarm Smogowy prezentuje siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska

Polski Alarm Smogowy zaprezentował siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska. Zdaniem PAS ich realizacja przełoży się na znaczącą poprawę jakości powietrza w Polsce i zwiększy liczbę mieszkańców Polski oddychających czystym powietrzem z 2 do 30 milionów. Taka zmiana ograniczy liczbę przedwczesnych zgonów, spowodowanych złą jakością powietrza, o 21 tys. rocznie.
07.02.2024

Rekordowe spadki emisji i produkcji prądu z węgla w UE w 2023 r.

Wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych spadło w UE w 2023 r. o 19 proc., emisje z sektora energii także o 19 proc., a udział prądu ze słońca i wiatru przekroczył po raz pierwszy 25 proc. - wynika z opublikowanych w środę danych think-tanku Ember.
07.02.2024

Komisja Europejska przedstawia zalecenia dotyczące celu redukcji emisji do 2040 r.

Komisja Europejska opublikowała we wtorek szczegółową ocenę sposobów osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. Na tej podstawie KE zaleca redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o 90 proc. do 2040 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.
07.02.2024

Wiceminister klimatu: widzimy małą przestrzeń na kolejne zobowiązania redukcyjne

Widzimy małą przestrzeń na kolejne zobowiązania redukcji emisji CO2 – powiedziała we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Podkreśliła, że Polska koncentruje się na obecnym celu redukcyjnym, czyli 55 proc. do 2030 r. i dojścia do neutralności klimatycznej w 2050 r.
07.02.2024

Ambitny cel klimatyczny na 2040 rok pilnie potrzebny, ale musi być wdrażany z troską o wszystkich obywateli

Dziś w godzinach popołudniowych Komisja Europejska ma zaproponować cel redukcji emisji gazów cieplarnianych dla Unii Europejskiej oraz mapę drogową dojścia do jego osiągnięcia. Najprawdopodobniej wskaże cel –90 proc. względem 1990 roku. Organizacje pozarządowe podkreślają: plany na 2040 rok to szansa korzystnych reform w Europie – nie tylko dla przyrody, ale także najbardziej wrażliwych grup, w tym rolników.
06.02.2024

Zatwierdzono polski program pomocy na złagodzenie kosztów społecznych odchodzenia od węgla

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek polski program pomocy państwowej o wartości 300 mln euro na złagodzenie kosztów społecznych związanych z zamykaniem elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz z zamykaniem kopalni węgla brunatnego.
05.02.2024

Offshore wind cała naprzód! Inwestycja goni inwestycję

Sytuacja w europejskim sektorze offshore wind nabiera rumieńców. Oddawane są nowe moce produkcyjne, zakłady produkcyjne powstają na kontynencie jak grzyby po deszczu, zaś w Polsce realizowane są kolejne inwestycje.
01.02.2024

Projektowanie dla ludzi i planety - zrównoważone inspiracje na 2024 rok

Budynki odpowiadają za 38 proc. globalnych emisji CO2. Tymczasem poprzez podejmowanie bardziej świadomych decyzji projektowych emisję można zmniejszyć nawet o połowę. Co więcej, może przyczynić się to również do wsparcia społeczności oraz wdrażania efektywniejszych rozwiązań. Jak tego dokonać? Na przykład inspirując się przyjaznymi dla otoczenia projektami z całego świata. Wybrane z nich prezentuje Arup, międzynarodowa firma zajmująca się zrównoważoną inżynierią. Realizacje te wyznaczają kierunki współczesnej inżynierii i zachęca
01.02.2024

Solaris na dynamicznym rynku autobusów wodorowych

Solaris jest doświadczonym partnerem wdrażania technologii wodorowej w obszarze komunikacji miejskiej. Współpracę z firmą podjęło już 40 klientów z 10 krajów Europy, z zamówieniami i dostawami przekraczającymi 700 pojazdów.
30.01.2024

Rada i PE uzgodniły ograniczenie emisji substancji zubożających warstwę ozonową

Rada (państwa członkowskie) i Parlament Europejski porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia w UE przepisów, mających na celu ograniczenie emisji gazów fluorowanych i substancji zubożających warstwę ozonową.
30.01.2024

PGE: Oszczędzamy surowce dzięki Gospodarce Obiegu Zamkniętego

W 2023 roku PGE Ekoserwis, spółka należąca do Grupy PGE zagospodarowała 3,5 mln ton ubocznych produktów spalania. Gipsy, popioły i żużel, czyli materiały powstałe w wyniku procesu spalania w energetyce, zostały wykorzystane w różnych branżach gospodarki – budownictwie, rolnictwie, hodowli, górnictwie. Zaoszczędzone zostały pokłady surowców naturalnych, nie tworzono nowych składowisk i niższa była emisja dwutlenku węgla.
26.01.2024

U. Zielińska: negocjacje co do celu redukcji emisji CO2 na 2040 r. dopiero się zaczną

Nie ma jeszcze stanowiska Polski ws. celu klimatycznego na 2040 r., zostanie ono wypracowane po ogłoszeniu przez KE propozycji redukcji emisji CO2 - zaznaczyła w czwartek wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Dodała, że dopiero komunikat KE rozpocznie negocjacje w tej sprawie.
26.01.2024

Ministerstwo klimatu rozważa stworzenie oddzielnej strategii dla reaktorów SMR

Ministerstwo klimatu rozważa stworzenie oddzielnej strategii rozwoju reaktorów modułowych SMR, zamiast aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej - poinformował w środę sejmową komisję ochrony środowiska wiceminister klimatu Miłosz Motyka.
25.01.2024

Negocjatorzy Rady UE i PE osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie obniżenia emisji CO2 z ciężarówek i autobusów

Negocjatorzy Rady UE i Parlamentu Europejskiego osiągnęli w czwartek wstępne porozumienie polityczne w sprawie norm emisji CO2 dla pojazdów ciężkich (HDV). Celem jest dalsza redukcja emisji CO2 w sektorze transportu drogowego i wprowadzenie nowych celów na lata 2030, 2035 i 2040.
18.01.2024

Koalicja Klimatyczna: ambitny cel klimatyczny UE na 2040 jest w interesie Polski

Koalicja Klimatyczna z niepokojem przyjmuje oświadczenia niektórych przedstawicieli strony rządowej, którzy odżegnują się od poparcia dla celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 roku w Unii Europejskiej z powodu rzekomych zagrożeń dla polskiej gospodarki. Polska powinna poprzeć ten cel i dążyć do jego jak najpilniejszej realizacji. Zwłaszcza, że zgodnie z najnowszą wiedzą naukową redukcje w UE powinny sięgnąć nie 90, lecz 100 proc. do 2040 roku.
18.01.2024

Prezydent Grudziądza o inwestycji biomasowej OPEC GRUDZIĄDZ [wideo]

W udostępnionym w mediach społecznościowych filmie, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski wypowiedział się o inwestycji biomasowej OPEC GRUDZIĄDZ Sp. z o.o., która jest finansowanej przez NFOŚIGW, a realizowanej przez SBB ENERGY S.A.
17.01.2024

Posłowie PiS zapowiadają kontrolę poselską w resorcie klimatu ws. celów klimatycznych do 2040 r.

Posłowie PiS zapowiedzieli, że w środę przeprowadzą kontrolę poselską w resorcie klimatu. Chcą zapytać, czy wiceminister klimatu Urszula Zielińska dostała instrukcje ws. stanowiska rządu o celach klimatycznych do 2040 r., a jeśli tak, to czy nie wyszła poza te instrukcje.
17.01.2024

Schneider Electric w Davos wzywa do skupienia się na elektryfikacji i cyfryzacji, aby przyspieszyć dekarbonizację gospodarek

Aby powstrzymać niekontrolowane zmiany klimatyczne, konieczne jest zwiększenie wykorzystania istniejących technologii. Schneider Electric, lider cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji, wzywa do działania.
17.01.2024

MKiŚ pracuje nad założeniami ws. wsparcia zakupu zeroemisyjnych aut ciężarowych

Ruszyły prace nad założeniami dotyczącymi finansowego wsparcia zakupu zeroemisyjnych samochodów ciężarowych powyżej 12 ton, czyli kategorii N3, oraz infrastruktury ich ładowania - poinformował we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
16.01.2024

2023 rok za nami. Energia wiatrowa i energia słoneczna na fali wznoszącej

Za nami 2023 rok, przez co możemy pokusić się o podsumowanie sytuacji w sektorze odnawialnych źródeł energii z perspektywy minionych 12 miesięcy. Zeszły rok obfitował w kolejne rekordy oddawanych mocy, pomimo trudności będących pokłosiem spowolnienia gospodarczego oraz zawirowań geopolitycznych, na czele z trwającym niemal 2 lata konfliktem rosyjsko-ukraińskim.
15.01.2024

Komisje PE poparły unijne rozporządzenie metanowe. Polscy europosłowie mówią o uratowaniu kopalni w Polsce

Komisje przemysłu i środowiska PE poparły w czwartek tzw. rozporządzenie metanowe. "Śląskie kopalnie nie zostaną zamknięte z dnia na dzień, a takie zagrożenie było realne" - powiedział PAP europoseł Jerzy Buzek (PO).
12.01.2024

Zrównoważony rozwój priorytetem dla firmy Damen

Pierwsze litery od angielskich rzeczowników Enviromental Social Governece. Środowisko, kwestie społeczne i zarządzanie, w skrócie ESG, to jeden z najgorętszych tematów w biznesie w ogóle, w tym oczywiście, w szeroko rozumianej branży morskiej: przemyśle stoczniowym i żegludze.
10.01.2024

Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza w 2024 r. z budżetem 15,7 mln zł

Konkurs na zadania wspierające gminy i służby kontrolne w działaniach poprawiających jakość powietrza oraz konkurs nagradzający gminy, które najlepiej sobie z tym radzą – składają się na drugą edycję Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza z budżetem 15,7 mln zł.
09.01.2024

GAZ-SYSTEM angażuje się finansowo w powstanie nowych zielonych obszarów na Białołęce

Spółka sfinansuje koszty nasadzeń do wysokości 659 800 zł netto w powstającym Parku Żerańskim. Na terenie parku planuje się posadzenie około 471 drzew parkowych oraz prawie 11 tysięcy szt. krzewów. Są to kolejne działania spółki realizowane w tej części Białołęki. Ostateczne efekty prac będzie można zobaczyć w I kwartale 2025 roku.
05.01.2024

PORR montuje 340 tonowy ekologiczny kocioł do rzeszowskiej elektrociepłowni

W rzeszowskiej elektrociepłowni montowany jest ogromny bo ważący aż 340 ton ekologiczny kocioł. Jest on główną częścią inwestycji związanej z budową II linii technologicznej w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), której głównym wykonawcą jest firma PORR działająca w konsorcjum z Termomeccanica Ecologia na zlecenie PGE Energia Ciepła S.A.
04.01.2024

Emisja gazów cieplarnianych w Niemczech na najniższym poziomie od lat 50. XX w.

Emisja gazów cieplarnianych w Niemczech w 2023 r. była najmniejsza od lat 50. XX w. - informuje w czwartek agencja dpa. Według wstępnych obliczeń think tanku Agora Energiewende emisje CO2 spadły w porównaniu z 2022 r. o 73 mln ton, do 673 mln ton. Zdaniem ekspertów nie oznacza to jeszcze trwałego sukcesu.
04.01.2024

Sytuacja branży chemicznej w obliczu zaostrzającej się polityki klimatycznej

Bez realnego uszczelnienia granic UE branża chemiczna może sobie nie poradzić w rywalizacji z tanim, nieekologicznym importem - ostrzegł prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Tomasz Zieliński. Dodał, że bardzo ważny dla rozwoju branży chemicznej w Polsce jest też dopływu środków unijnych.
02.01.2024

Chiny zdominują „zielony” rynek stoczniowy?

Chińskie organy regulacyjne ds. przemysłu i gospodarki przedstawiły nowy siedmioletni plan mający na celu przewodzenie na „zielonym” rynku przemysłu stoczniowego, opierając się na chińskiej dominacji w konwencjonalnym przemyśle stoczniowym. Chińskie stocznie obecnie generują połowę światowego tonażu handlowego, co stanowi około 38 milionów ton rocznie.
29.12.2023

Komisja środowiska pozytywnie zaopiniowała propozycje budżetowe na 2024 r.

Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa pozytywnie zaopiniowała w czwartek rządowe propozycje budżetowe na 2024 r. w zakresie m.in. środowiska i budżetów wojewodów w zakresie leśnictwa, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.
29.12.2023

Sejmowa komisja energii pozytywnie o części projektu budżetu na 2024 r.

Sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów państwowych pozytywnie zaopiniowała w środę projekt ustawy budżetowej na 2024 r. w obszarach, którymi komisja się zajmuje. Opinia trafi do komisji finansów publicznych.
28.12.2023

Europejska Karta Wiatru podpisana. Uproszczenie procedur, plany rozwoju, nowe kryteria aukcji

Uproszczenie procesu wydawania pozwoleń dla energetyki wiatrowej, zmiana zasad aukcji dla źródeł wiatrowych, 10-letnie plany rozwoju - to niektóre założenia Europejskiej Karty Wiatru, podpisanej przez 26 państw UE w tym i Polskę, oraz ok. 300 podmiotów z branży.
20.12.2023

Ekologiczna rewolucja w systemie pakowania. Wienerberger odchodzi od foliarek termokurczliwych

Wienerberger, będąc liderem w branży budowlanej, postawił sobie ambitny cel redukcji emisji dwutlenku węgla o 15% do końca 2023 roku w ramach autorskiego Planu Zrównoważonego Rozwoju, wprowadzonego w 2020 roku. Aby go osiągnąć, firma realizuje wiele inicjatyw w polskich zakładach produkcyjnych, obejmujących m.in. modyfikacje mieszanek do produkcji cegieł oraz projekty techniczne, skierowane na poprawę ogólnej efektywności energetycznej.
19.12.2023

EC Będzin odwołała się od blisko 248-milionowej kary za nierozliczenie uprawnień do emisji CO2

Spółka EC Będzin Wytwarzanie, produkująca ciepło dla Sosnowca, Będzina i Czeladzi, odwołała się od decyzji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach o nałożeniu ponad 247,8 mln zł kary za nierozliczenie w terminie uprawnień do emisji CO2 za rok 2020.
18.12.2023

M. Sawicki: 5 mld euro z programu REPowerEU na ochronę środowiska to sukces

Zapowiedziane przez szefową KE Ursulę von der Leyen 5 mld euro dla Polski to zaliczki z programu REPowerEU na ochronę środowiska; jest to sukces, że dostajemy pieniądze i przynajmniej tym razem nie spóźniamy się ze złożeniem stosownych wniosków - powiedział PAP wiceszef klubu PSL-TD Marek Sawicki.
15.12.2023

Od idei do normy. ESG i zero waste jako standardy rozwoju biznesowego

Postrzeganie biznesu ewoluuje. Dziś coraz większe znaczenie mają działania w duchu ESG i Zero Waste, które sprawiają, że przedsiębiorstwa mogą osiągać sukces, jednocześnie działając na rzecz społeczności i środowiska. To podejście staje się kierunkiem rozwoju nowoczesnego biznesu, nie tylko ze względów etycznych, ale również prawnych.
15.12.2023

Branża recyklerów, papierników oraz producentów opakowań z papieru i tektury apeluje do nowego rządu

18 grudnia br. przedstawiciele państw członkowskich zajmą się projektem Packaging and Packaging Waste Regulation – przepisów, które mają m.in. pomóc ograniczyć ilość odpadów opakowaniowych i jeszcze bardziej przybliżyć kraje członkowskie do wdrożenia gospodarki obiegu zamkniętego. Branża recyklerów, papierników oraz producentów opakowań z papieru i tektury apeluje do nowego rządu o wsparcie komplementarności recyklingu i ponownego użycia jako podstawy gospodarki o obiegu zamkniętym podczas głosowania nad projektem rozporządzenia.
14.12.2023

Orlen. Projekt morskiego terminalu przeładunkowego CO2 otrzymał z KE grant na 2,54 mln euro

Przeładunkowy terminal morski CO2, wspólny projekt Orlenu, Lafarge Cement i Air Liquide Polska, uzyskał grant Komisji Europejskiej w wysokości 2,54 mln euro m.in. na przygotowanie dokumentacji projektowej. Inwestycja wpisuje się w strategiczne cele koncernu ograniczania emisji własnych CO2.
13.12.2023

PSEW: zobowiązania Polski z COP28 wymagają przyspieszenia rozwoju OZE

Potrojenie mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 r. zakłada deklaracja, którą 118 krajów, w tym Polska, podpisało podczas trwającego w Dubaju szczytu klimatycznego COP28. Spełnienie takich zobowiązań wymaga przyspieszenia rozwoju OZE - ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
12.12.2023

Orlen obejmie 50 proc. udziałów w koncesji do sekwestracji CO2 na Morzu Barentsa

PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen podpisało z norweską firmą Horisont Energi umowę objęcia 50 proc. udziałów w leżącej na Morzu Barentsa koncesji Polaris, która posłuży do zatłaczania i magazynowania dwutlenku węgla - poinformował w poniedziałek Orlen.
11.12.2023

16 miliardów na transformację energetyczną i adaptacje do zmian klimatu - podsumowanie Kongresu ESG 2023

„Trzy lata temu wielu z nas zastanawiało się, co to jest ESG. Teraz mamy już tę wiedzę. Nadszedł czas na skuteczne narzędzia i praktyczne zastosowanie tych zasad. Środowisko jest kluczowym elementem ESG, a ostatnio bezpieczeństwo energetyczne wyszło na pierwszy plan. Mówimy o stabilności systemu energetycznego, także w kontekście biznesu. Musimy szukać innowacji, a nasz Fundusz będzie dysponował 16 miliardami złotych na transformację energetyczną i adaptację do zmian klimatu, wspierając m.in. geotermię.
11.12.2023

Idea Rozwoju Twojego Biznesu: w „zielonej przyszłości” przedkładamy użytkowanie nad jednorazową sprzedaż

Koncept ekoprojektu oraz zobowiązania firm w obszarze zrównoważonego rozwoju były tematem wideokonferencji „Wyzwania przedsiębiorstw związane z wymogami gospodarki o obiegu zamkniętym”, zorganizowanej w ramach cyklu #IdeaRozwojuBiznesu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).
11.12.2023

Strefa czystego transportu powstanie w Warszawie

Rada m.st. Warszawy poparła wprowadzenie w mieście strefy czystego transportu (SCT). To regulacja, która poprawi jakość powietrza, wpłynie pozytywnie na zdrowie mieszkanek i mieszkańców. SCT obejmie centralną część miasta, będzie dotyczyć na początku tylko osób spoza Warszawy. Przewidziano też wyłączenia dla seniorów i aut zabytkowych.
11.12.2023

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu; Belgrad chce się uniezależnić od rosyjskiego surowca

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel UE. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.
10.12.2023

Wrocław. Protest przeciwko planom wprowadzenia strefy czystego powietrza

Protest przeciwko planom wprowadzenia strefy czystego powietrza we Wrocławiu organizuje w sobotę w rynku niezrzeszony rady miejski Robert Grzechnik (Nowa Nadzieja). Strefa powinna zostać wprowadzona do 2025 r. – wskazują wrocławscy urzędnicy.
09.12.2023

Kraje UE i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków

Kraje członkowskie UE i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie nowych przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków. Zmieniona dyrektywa ustanawia bardziej ambitne wymagania wobec nowych i odnawianych budynków w UE oraz zachęca państwa członkowskie do renowacji zasobów budowlanych.
08.12.2023

Cała naprzód! Chiny podwajają udział energii odnawialnej w krajowej energetyce

Chiny nie zwalniają tempa pod względem oddawania do użytku mocy pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Przewiduje się, że tylko w tym roku Państwo Środka podwoi moc energii odnawialnych w stosunku do zeszłego roku, jednocześnie rozbudowując swój potencjał elektrowni węglowych.
08.12.2023

Katowicki WIOŚ: kara dla EC Będzin obligatoryjna i wyliczona zgodnie z przepisami

Blisko 248-milionowa kara, nałożona na spółkę EC Będzin Wytwarzanie za nierozliczenie w terminie uprawnień do emisji CO2 za rok 2020, jest obligatoryjna, a jej wysokość wynika z liczby nieumorzonych uprawnień pomnożonych przez ponad 100 euro oraz kursu tej waluty – wyjaśnił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach.
07.12.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: liczymy na notyfikację KE wsparcia atomu do końca 2024 roku

Zgodnie z przyjętym harmonogramem rząd liczy, że do końca 2024 r. zdobędzie notyfikację Komisji Europejskiej systemu wsparcia rządowego projektu budowy elektrowni jądrowej - poinformowała minister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
05.12.2023

Komisyjne budowanie sieci energetycznych. UE sfinansuje ponad 100 projektów

UE wybrała ponad 100 projektów elektroenergetycznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania („PCI”) i ułatwiła wydawanie pozwoleń na ich budowę, w tym poprzez finansowanie – zwłaszcza w ramach Instrumentu "Łącząc Europę" (CEF) – informuje Komisja Europejska w dokumencie, który pod koniec listopada br. rozesłała do najważniejszych organów UE.
04.12.2023

To już III edycja konkursu "Kreuj zieloną przyszłość z Cemex" dla studentów!

Ruszyła III edycja konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”. Cieszący się popularnością wśród młodzieży akademickiej projekt, po raz kolejny zachęca do angażowania się w tworzenie innowacyjnych rozwiązań. Cemex, w ramach strategii klimatycznej firmy "Future in Action", stawia na działania, które mogą zmienić branżę budowlaną i przyczynić się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.
04.12.2023

Powrót do korzeni. Jak stosować nawozy ekologiczne?

Uprawa roślin stanowi nieodłączny element ludzkiego życia. Wraz z rozwojem przemysłu rolniczego, stosowanie nawozów chemicznych stało się powszechne, ze względu na szybkie efekty, jakie zapewniają i niskie koszty. Jednakże coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z ich szkodliwego wpływu na środowisko, a nawozy naturalne wracają do łask i stanowią ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonego ogrodnictwa.
02.12.2023

RCB informuje o złej jakości powietrza w woj. śląskim, możliwy alarm smogowy

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczący prognozowanej złej jakości powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 otrzymali w piątek mieszkańcy centralnej części woj. śląskiego. Rano najgorszy smog był w Zabrzu.
01.12.2023

Raport brukselskiego think tanku: unijna polityka rolna zakładnikiem ideologii klimatycznej

Dzisiejsza polityka rolna ma służyć przede wszystkim interesom środowiskowym i klimatycznym, a dopiero w drugiej kolejności bezpieczeństwu żywnościowemu; prowadzi to do sytuacji, w której nie opłaca się być rolnikiem - diagnozuje najnowszy raport brukselskiego think tanku MCC Brussels pt. "Cicha wojna z rolnictwem".
01.12.2023

Komisja Środowiska PE zaakceptowała projekt przepisów dotyczących "odtworzenia przyrody"

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego zaakceptowała wynegocjowane wcześniej przez PE i Radę UE porozumienie dotyczące rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych (NRL). Anna Zalewska (PiS) zasiadająca w ENVI wielokrotnie alarmowała, że projekt regulacji to poważne zagrożenie dla unijnego rolnictwa.
30.11.2023

Afera wiatrakowa. Trwa gorąca dyskusja [MATERIAŁ AKTUALIZOWANY]

Grupa posłów Polska2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii i proponuje przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku. Sytuacja ta wzbudza wiele emocji i generuje różne opinie.
30.11.2023

Polska złożyła do TSUE skargę na Niemcy ws. odpadów

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy wz. z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - podało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że sprawa dotyczy uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły nielegalnie do Polski.
29.11.2023

A. Moskwa: w poniedziałek wyślemy skargę na Niemcy do TSUE ws. odpadów

Przygotowaliśmy kompletną skargę do TSUE na Niemcy w sprawie porzuconych w Polsce odpadów - wynika z poniedziałkowego wpisu minister klimatu i środowiska Anny Moskwy na platformie X (d. Twitter). Dodała, że skarga jeszcze w poniedziałek ma zostać wysłana do Trybunału.
27.11.2023

Konfederacja wnioskuje o komisje śledczą dotyczącą polityki energetycznej

Konfederacja przygotowała trzy projekty wniosków o komisje śledcze - dot. polityki energetycznej, do zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy oraz ds. potencjalnych nieprawidłowości związanych z polityką covidową - poinformowali w poniedziałek politycy ugrupowania.
27.11.2023

Emisja gazów cieplarnianych mogłaby spaść o 30%... gdyby nie SUV-y

Emisja gazów cieplarnianych mogłaby spaść o ponad 30%, gdyby nie SUV-y - poinformował w piątek portal The Guardian, powołując się na raport Global Fuel Economy Initiative (GFEI).
25.11.2023

Komisja Europejska przygotowała plany zwiększenia inwestycji w europejskie sieci elektroenergetyczne

Komisja Europejska przygotowała plany zwiększenia inwestycji w europejskie sieci elektroenergetyczne; obejmują dziesiątki projektów, które będą miały priorytetowy dostęp do pozwoleń i funduszy unijnych - podaje Reuters.
25.11.2023

Wrocław. Wprowadzeniem strefy czystego transportu zajmie się rada miasta przyszłej kadencji

Wprowadzeniem strefy czystego transportu we Wrocławiu zajmie się rada miasta przyszłej kadencji. W stolicy Dolnego Śląska od kilku miesięcy trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Strefa powinna zostać wprowadzona do 2025 r. – wskazują wrocławscy urzędnicy.
24.11.2023

Po nitce do kłębka. Wymiana linii energetycznych kolejnym celem klimatycznym

Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej, na świecie musi zostać wymienione 80 mln km sieci linii energetycznych do 2040 roku, aby osiągnąć klimatyczne i wspierać bezpieczeństwo energetyczne. Przyspieszone tempo wdrażania energii odnawialnej wymaga modernizacji i utworzenia nowych korytarzy przesyłowych w celu połączenia zasobów odnawialnych, zarówno onshore, jak również offshore.
24.11.2023

Prezes PGG: dekarbonizacja Europy skutkuje postępującą karbonizacją światowej gospodarki

Dekarbonizacja Europy skutkuje przenoszeniem produkcji i konsumpcji węgla do krajów azjatyckich oraz rozwijających się, a w efekcie postępującą karbonizacją światowej gospodarki - ocenił w czwartek prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Rogala.
24.11.2023

Jak żyje się w Twoim mieście? Zobacz wyniki drugiej edycji Indeksu Zdrowych Miast!

Grupa LUX MED we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej i Open Eyes Economy Summit (OEES) ogłaszają wyniki drugiej edycji Indeksu Zdrowych Miast, w którym prezentują warunki życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu. Dzięki analizie, samorządy mogą zweryfikować wprowadzane praktyki i ich realny wpływ na jakość życia mieszkańców. Zwycięzcą ponownie okazała się Warszawa. Tuż obok na podium znalazły się Bielsko-Biała i Sopot.
22.11.2023

KE pozytywnie oceniła polski KPO. 59,8 mld na transformację, w tym offshore wind

Komisja Europejska pozytywnie oceniła zmieniony polski Krajowy Plan Odbudowy o wartości 59,8 mld euro; zatwierdzenie przez Radę umożliwi Polsce otrzymanie płatności zaliczkowych w wysokości 5,1 mld euro z funduszy REPowerEU. Nowe inwestycje mają na celu wspieranie transformacji energetycznej, w tym sieci przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej oraz morskich farm wiatrowych.
22.11.2023

Marek Suski ponownie szefem Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych

Posłowie wybrali we wtorek Marka Suskiego (PiS) na przewodniczącego sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Jego zastępcami zostało pięciu posłów: dwóch z KO i po jednym z PSL-TD, Polski 2050-TD i Konfederacji. Suski także w poprzedniej kadencji Sejmu był szefem tej komisji.
21.11.2023

Dyrektywa RED III w sprawie OZE przyjęta. Polska zobowiązana do realizacji jej celów m.in. w ciepłownictwie i energetyce

W niedzielę w życie weszła kluczowa dla zwiększenia wykorzystania zielonej energii dyrektywa RED III. Jej głównym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez szerokie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dyrektywa RED III zakłada również, że zgodnie z nowelizacją państwa członkowskie do 2030 roku muszą pozyskiwać 45% energii z OZE. Czy realizacja założeń strategii “Fit for 55”, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w UE przynajmniej o 55% jest możliwa do zrealizowania?
21.11.2023

Czym najlepiej poruszać się po mieście? Warszawska edycja Wielkiego Testu Mobilności Miejskiej 2023

Arval Service Lease Polska, lider rynku wynajmu długoterminowego pojazdów i rozwiązań z zakresu nowej mobilności sprawdził, jakie środki transportu są najbardziej efektywne w ruchu miejskim. Test przeprowadzono w warunkach rzeczywistych, a do wyniku wliczano czas i koszt przejazdu oraz generowany ślad węglowy. Badanie przeprowadzono w tym samym czasie na pięciu różnych trasach, z udziałem 20 uczestników, którzy korzystali z różnych środków transportu: samochodów elektrycznych, spalinowych, rowerów, a także komunikacji miejskiej.
20.11.2023

Kręte zielone ścieżki dojścia do zeroemisyjności. Polska na ścieżce podejścia

Polska z programami rozwoju energetyki odnawialnej na lądzie i morzu oraz planami budowy energetyki jądrowej weszła na ścieżkę podejścia. Od warunków prawnych, determinacji władz krajowych i samorządów oraz społeczności lokalnych będzie zależało w jakim tempie osiągniemy wskaźniki i cele założone w raporcie DNV.
20.11.2023

Elemental Holding z sukcesem realizuje koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego

Grupa Elemental, wywodzący się z Polski globalny gigant w dziedzinie „urban mining” kończy w Zawierciu budowę pierwszego w UE kompleksowego zakładu recyklingu baterii samochodowych do pojazdów elektrycznych. Tym samym w Polsce, która jest jednym z liderów produkcji baterii do elektryków, gospodarka obiegu zamkniętego staje się realnym rozwiązaniem wobec wyzwań klimatycznych.
19.11.2023

Porozumienie Stopkorkom krytykuje wprowadzenie w Warszawie tak rozleglej strefy czystego transportu

Warszawska strefa czystego transportu została zaprojektowana skandalicznie, bo nic nie uzasadnia aż tak szerokich granic tej strefy. Tym bardziej, że obejmuje ona np. Wisłostradę, która jest drogą przelotową, ale także drogą, którą mieszkańcy poruszają się, by załatwić ważne sprawy, np. w centrum - powiedział PAP Paweł Skwierawski z inicjatywy mieszkańców Stopkorkom.
18.11.2023

MKiŚ: zarzuty KE o krajowych regulacjach w transgranicznym handlu gazem wydają się niezrozumiałe

Wskazane zarzuty wydają się niezrozumiałe i błędne, dlatego mamy nadzieję na ich wyjaśnienie – przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska dla PAP, odnosząc się do czwartkowej decyzji Komisji Europejskiej o skierowaniu do TSUE sprawy przeciw Polsce w związku z regulacjami w transgranicznym handlu gazem.
17.11.2023

Minister Moskwa: negocjacje w sprawie rozporządzenia metanowego zakończone sukcesem

Negocjacje w sprawie rozporządzenia metanowego zakończyły się sukcesem - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wskazała, że możliwe będzie zmniejszenie emisji metanu w kopalniach poprzez mechanizm zamiany kar na opłaty oraz stworzenie programu wsparcia dla polskich kopalń.
15.11.2023

Jaworzno potwierdziło zakup nieruchomości przez spółkę ElectroMobility Poland

Samorząd Jaworzna (Śląskie) w poniedziałek ostatecznie potwierdził zakup nieruchomości w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym przez spółkę ElectroMobility Poland (EMP) – poinformował prezydent miasta Paweł Silbert. Zapowiedział przystąpienie do uzbrajania terenu.
13.11.2023

Zwiększona kontrola zarządzania rybołówstwem w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym

Kraje UE uzgodniły w ramach Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM) wprowadzenie nowych narzędzi w celu śledzenia działalności wszystkich flot prowadzących połowy na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym oraz dzielenia się różnymi wieloletnimi planami zarządzania. Nowy mechanizm będzie monitorował przypadki nieprzestrzegania przepisów za pomocą odpowiednich i proporcjonalnych środków.
13.11.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • PSEW Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

    Szczecin, ul. Mariana Langiewicza 14/4 , tel.: +48 508 848 956

  • Global SUN

    Sanok, ul. ul.Ogrodowa 42a , tel.: +48 604450954 +48 134241372

  • Fotovolsystem

    Katowice, ul. ul. Teatralna 17a , tel.: tel. +48 ‭509 770 330‬

  • Dremeco

    Warszawa, ul. ul.Bysławska 82 , tel.: +48 22-299-27-50

  • Elpeko

    Krzanowice, ul. ul. 15 Grudnia 15 , tel.: Tel: 032/414-91-03,

  • Intenson

    Całowanie, ul. ul.Całowanie 94G , tel.: 531-942-019

  • Naturalna Energia.plus

    Wrocław, ul. ul. Braniborska 58/68 , tel.: tel:+48 71 341 02 19

  • WWF

    Warszawa, ul. ul.Usypiskowa 11 , tel.: tel. 22 660 44 33

Dziękujemy za wysłane grafiki.