Wynik wyszukiwania - "uv" - Wiadomości

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.
29.04.2024

Orlen wykorzystuje energię odnawialną przy wydobyciu gazu ze złoża Sleipner

Instalacja wydobywcza złoża Sleipner, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen, została podłączona do źródła odnawialnej energii wytwarzanej na lądzie. Pozwoli to wyłączyć tam dwie turbiny gazowe i uniknąć emisji 160 tys. ton CO2 rocznie - poinformował w piątek Orlen.
19.04.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Jakub Budzyński

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Jakub Budzyński, Wiceprezes PIMEW (Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej).
17.04.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Piotr Żeglarski

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Piotr Żeglarski - Business Development Manager w Seaway 7.
12.04.2024

Ireneusz Fąfara nowym prezesem Orlenu

Rada nadzorcza Orlenu wybrała Ireneusza Fąfarę na nowego prezesa - poinformowała w środę spółka. Wiceprezesem ds. korporacyjnych i pierwszym zastępcą prezesa został Witold Literacki. Obydwaj obejmą stanowiska w czwartek.
11.04.2024

Nowy prezes Orlenu do pracowników o stworzeniu koncernu napędzającego transformację energetyczną

Przed nami czas wspólnej pracy nad stworzeniem Orlenu, który będzie europejskim liderem w zmieniającej się rzeczywistości energetycznej i gospodarczej, Orlenu, który będzie napędzał transformację energetyczną - napisał w liście do pracowników nowy prezes koncernu Irenuesz Fąfara.
11.04.2024

W drodze do neutralności klimatycznej

Aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla, konsorcjum ENCASE prowadzi badania i rozwija technologie w zakresie wychwytywania i składowania tego związku chemicznego. W prace zaangażowani są naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
09.04.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Maciej Szambelańczyk

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Maciej Szambelańczyk - radca prawny, partner WKB Lawyers, specjalista prawa energetycznego.
03.04.2024

"Puls Biznesu": co dziesiąte auto sprzedane w Ukrainie to elektryk

Ukraiński rynek motoryzacyjny powoli się podnosi. W 2023 r. zarejestrowano tam o ponad 60 proc. samochodów więcej niż rok wcześniej. Zaskakuje wysoki udział aut na prąd – pisze czwartkowy "Puls Biznesu".
28.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Sławomir Bałdyga

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Sławomirem Bałdygą, praktykiem branży offshore i wykładowcą akademickim.
27.03.2024

Hitachi Energy i BluVein przyspieszają elektryfikację flot ciężkich pojazdów górniczych

Współpraca zapewnia połączenie rozwiązań w zakresie bezpiecznego dostarczania energii elektrycznej do pojazdów górniczych napędzanymi silnikami elektrycznymi o masie do 400 ton i dekarbonizacji operacji wydobywczych.
22.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Mateusz Kowalewski

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja rozmawia z Mateuszem Kowalewskim - wydawcą portali: gospodarkamorska.pl i zielonagospodarka.pl, a jednocześnie Prezesem Polskiego Forum Technologii Morskich.
21.03.2024

Nowe badania potwierdziły, że ocean jest pełen plastiku

Oceany zanieczyszczone są plastikiem także poza Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Mikroplastik można znaleźć nawet w odległych, chronionych rejonach.
21.03.2024

Data4 i Fundacja Uniwersytetu Paris-Saclay uruchamiają pilotażowy projekt pierwszego na świecie biocyrkularnego centrum danych

Data4, francuski operator i inwestor na rynku centrów danych, oraz Uniwersytet Paris-Saclay, wiodąca europejska uczelnia a przy tym jedna z 20 najlepszych w Rankingu Szanghajskim, podpisały umowę o partnerstwie w celu uruchomienia eksperymentalnego projektu w zakresie ponownego wykorzystania części ciepła wytwarzanego przez centrum danych. Ten przełomowy projekt zostanie uruchomiony w Essonne w okolicach Paryża w pierwszej połowie 2024 roku.
18.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Piotr Czopek

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Piotrem Czopkiem, dyrektorem ds. regulacji w PSEW. Ten odcinek nagrywany był w siedzibie PSEW w Warszawie, bezpośrednio przed ostatnią listopadową konferencją Offshore Wind Poland 2023.
13.03.2024

Coraz więcej węgla i gazu, ale ma być zielono. Transformacja energetyczna na rozdrożu

Światowe Forum Ekonomiczne było wyjątkowo produktywne w lutym w skupianiu swojej uwagi nad odnawialnymi źródłami energii. Jednocześnie szereg gospodarek, na czele z globalnym liderem OZE – Chinami, zwiększa inwestycje w sektor energetyczny oparty na paliwach kopalnych.
09.03.2024

Eesti Energia wybuduje pierwszy wielkoskalowy magazyn energii

Eesti Energia, estońska grupa energetyczna i wiodący producent energii wiatrowej w krajach bałtyckich, zbuduje pierwszy w historii firmy wielkoskalowy magazyn energii w Auvere, w Estonii. Celem inwestycji jest stabilizacja cen energii elektrycznej oraz wsparcie stabilności systemu elektrycznego. Pojemność magazynu pokryje dwugodzinne zapotrzebowanie energetyczne ok. 13% estońskich gospodarstw domowych.
08.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Andrzej Montwiłł

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja rozmawia z Andrzejem Montwiłłem, pełnomocnikiem marszałka województwa zachodniopomorskiego ds. odnawialnych źródeł energii i rozwoju technologii wodorowych oraz wykładowcą szczecińskiej Politechniki Morskiej.
06.03.2024

Inwestycje wodorowe w praktyce, potencjał i wyzwania – technologie, przygotowanie inwestycji i eksploatacja

Bureau Varitas organizuje 28 marca szkolenie online z kategorii technologie wodorowe. Główną tematyką mają być inwestycje wodorowe w praktyce, potencjał i wyzwania – technologie, przygotowanie inwestycji i eksploatacja.
28.02.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Radosław Sochanowski i Maciej Sobieraj

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z przedstawicielami Kongsberg Maritime Poland: Radosławem Sochanowskim – dyrektorem zarządzającym oraz Maciejem Sobierajem – dyrektorem sprzedaży.
28.02.2024

Minister ds. UE o podatku od aut spalinowych: to nie jest najlepsze rozwiązanie

Minister ds. UE Adam Szłapka, pytany przez dziennikarzy o nowy podatek dla posiadaczy samochodów spalinowych, który ma być zapisany w tzw. kamieniach milowych, odpowiedział, że „w kwestii kamieni milowych to nad tym jeszcze cały czas pracuje ministerstwo funduszy i tam będą pewne zmiany”.
27.02.2024

Producenci aut stawiają na SUV-y i auta premium kosztem tańszych modeli. To spowalnia transformację

Europejski rynek pojazdów elektrycznych rozwija się, ale nie w kierunku, który byłby najbardziej korzystny. Producenci zawodzą, jeśli chodzi o dostarczenie mniejszych aut, przystępnych cenowo, co hamuje upowszechnienie elektryków. Nowa analiza Transport & Environment potwierdza nieproporcjonalne skupienie producentów na dużych pojazdach typu SUV i modelach premium oraz zbyt niską liczbę dostępnych na rynku tańszych modeli.
26.02.2024

Ślad węglowy jako podstawa zarządzania emisjami gazów cieplarnianych

Już 28 lutego odbędzie się szkolenie z zakresu obliczania śladu węglowego, prowadzone przez Katarzynę Polikowską, doświadczoną konsultantkę ds. zrównoważonego rozwoju w Bureau Veritas Polska. Szkolenie będzie trwało cały dzień, a po jego ukończeniu każdy uczestnik otrzyma certyfikat uczestnictwa.
26.02.2024

Bruksela idzie w zaparte. 90 procent emisji gazów cieplarnianych mniej do 2040 roku

Komisja Europejska planuje radykalne zaostrzenie dotychczasowej polityki klimatycznej. Nowym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych krajów UE o 90 proc. do 2040 roku.
20.02.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Maciej Stryjecki

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja rozmawia z Maciejem Stryjeckim, Dyrektorem Zarządzającym ASE Offshore oraz Prezesem Fundacji Na Rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ).
19.02.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Bogusz Pniewski i Łukasz Kneba

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Boguszem Pniewskim i Łukaszem Knebą czyli członkami zarządu i udziałowcami spółki COMADE. Panowie opowiadają o etymologii nazwy swojej firmy (Cooperation lub Collaboration Made) i o pozytywistycznej pracy u podstaw branży offshore.
12.02.2024

Paryż staje się bardziej zielony od dekady, choć zmiany budzą kontrowersje

Niedawne referendum w Paryżu w sprawie potrojenia opłat za parkowanie SUV-ów to tylko część ekologicznych rozwiązań, wprowadzanych w stolicy Francji od dekady. Paryż, który gościć będzie igrzyska olimpijskie latem br., ma być bardziej "zielony", przyjazny dla pieszych i rowerzystów.
07.02.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Paweł Weiner

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Pawłem Weinerem, Prezesem Zarządu MAG Offshore sp. z oo., Doradcą Zarządu Morskiej Agencji Gdynia.
05.02.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Mariusz Batura

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka podcastu Polish Offshore Wind. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Mariusz Batura, prezes Zarządu spółki GOTECH.
29.01.2024

Panele wodorowe KU Leuven włączone do spółki typu spin-off

Produkcja paliwa odnawialnego w dowolnym miejscu na świecie, w oparciu o światło i powietrze? Jest to możliwe dzięki unikalnej technologii wodorowej opracowanej w KU Leuven. Zostało to szeroko zademonstrowane w ostatnich latach poprzez integrację technologii z panelem wodorowym.
29.01.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Tomasz Świątkowski

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka podcastu Polish Offshore Wind. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Tomasz Świątkowski - Prezes Zarządu StoGda Ship Design & Engineering sp. z o.o.
24.01.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Oliwia Mróz-Malik

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka podcastu Offshore Wind. Tym razem Patryk Zbroja rozmawia z Oliwią Mróz-Malik (menedżerką ds. morskiej energetyki wiatrowej, inwestycji i rozwoju PSEW).
24.01.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Artur Ambrożewicz

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Arturem Ambrożewiczem (CEO Vulcan Training & Consultancy sp. z o.o.).
02.01.2024

Już pod koniec XIX w. próbowano wprowadzić w Warszawie samochody elektryczne

Pod koniec XIX w. próbowano uruchomić w Warszawie transport publiczny z wykorzystaniem samochodów elektrycznych. Zniweczyła to decyzja władz miasta.
29.12.2023

Grupa Orlen wzmacnia produkcję ropy i gazu w Norwegii przy wykorzystaniu energii odnawialnej

Już w przyszłym roku prawie dwie trzecie gazu produkowanego przez Grupę ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym będzie pochodzić z instalacji zasilanych energią odnawialną wytwarzaną na lądzie i dostarczaną podmorskimi kablami energetycznymi. Takie rozwiązanie zostało już zastosowane na platformach na złożach Gina Krog, Ormen Lange i Duva i w 2024 roku pozwoli na redukcję emisji CO2 o ponad 88 tys. ton. W planach jest także elektryfikacja złóż Fenris i Yggdrasil, które są obecnie w fazie rozwoju.
19.12.2023

Orlen. Projekt morskiego terminalu przeładunkowego CO2 otrzymał z KE grant na 2,54 mln euro

Przeładunkowy terminal morski CO2, wspólny projekt Orlenu, Lafarge Cement i Air Liquide Polska, uzyskał grant Komisji Europejskiej w wysokości 2,54 mln euro m.in. na przygotowanie dokumentacji projektowej. Inwestycja wpisuje się w strategiczne cele koncernu ograniczania emisji własnych CO2.
13.12.2023

Francuski sąd nakazał demontaż siedmiu turbin wiatrowych z powodu negatywnego wpływu na środowisko

Sąd Apelacyjny w Nimes nakazał rozbiórkę siedmiu turbin wiatrowych w departamencie Herault na południu Francji z powodu negatywnego wpływu na środowisko, w tym z uwagi na ginące od turbin ptaki.
11.12.2023

Sprawiedliwość po niemiecku. Czy to koniec Energiewende?

Szerokim echem odbił się niedawny wyrok niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że fundusze przeznaczone na walkę z koronawirusem nie mogą zostać wykorzystane na działania związane z rządową polityką klimatyczną. Czy to koniec słynnego Energiewende, niemieckiego przełomu energetycznego?
08.12.2023

Ocena Świadomości Klimatycznej polskich spółek giełdowych. Dynamiczny wzrost liczby liderów

W ciągu ostatniego roku z 21 do 38 wzrosła liczba spółek, które otrzymały tytuł Spółki Świadomej Klimatycznie. Wskazują na to wyniki 5 edycji Badania Świadomości Klimatycznej CCA, przeprowadzonego przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Bureau Veritas Polska, we współpracy z MATERIALITY oraz Energopomiarem. Jedna z badanych spółek, CCC S.A., osiągnęła maksymalną punktację 10 na 10, co stanowi bezprecedensowe osiągnięcie w historii badania.
28.11.2023

Emisja gazów cieplarnianych mogłaby spaść o 30%... gdyby nie SUV-y

Emisja gazów cieplarnianych mogłaby spaść o ponad 30%, gdyby nie SUV-y - poinformował w piątek portal The Guardian, powołując się na raport Global Fuel Economy Initiative (GFEI).
25.11.2023

Mikroplastik w chmurach może wpływać na pogodę

Cząstki mikroplastiku można znaleźć w chmurach i mogą one odgrywać rolę w ich powstawaniu – twierdzą naukowcy z Chin. Najwięcej tworzyw zawierają nisko zawieszone, gęste chmury, a w cząstkach można znaleźć m.in. ołów i rtęć.
16.11.2023

Telewizor laserowy Hisense otrzymuje certyfikat śladu węglowego od TÜV Rheinland

Firma Hisense, międzynarodowy producent sprzętu RTV i AGD, otrzymała od TÜV Rheinland - jednej z największych na świecie firm świadczących usługi techniczne - certyfikat weryfikacji śladu węglowego dla jej telewizora laserowego Laser TV PL1. Certyfikat przyznano zgodnie z normą ISO 14067:2018.
08.11.2023

Nowe elektryki stanowią kilka procent sprzedawanych w Polsce aut. W niektórych krajach UE to nawet 40 proc.

– W Polsce wciąż jesteśmy na samym początku drogi do elektryfikacji naszego sektora transportu – mówi Rafał Bajczuk, analityk Instytutu Reform. Jak wskazuje, pomimo rosnącej liczby nowych rejestracji Polska wciąż odbiega nawet od tzw. nowych państw UE, jak np. Rumunia, które mają bardziej proaktywne polityki w zakresie rozwoju elektromobilności. Problemem jest nie tylko brak zachęt podatkowych i wciąż wysokie ceny elektryków, ale również niedostatecznie rozwinięta infrastruktura ładowania.
02.11.2023

Przez trudy do gwiazd. Najwyżej na świecie położona farma wiatrowa już działa

Troska o środowisko zdaje się sięgać szczytów. Te słowa może potwierdzać najwyżej na świecie położona farma wiatrowa, która w chińskim Zhegu, na wysokości 5200 metrów, została oddana do użytku.
22.10.2023

Rzeki to fabryki mikroplastiku

Model zmiany plastikowych śmieci wrzucanych do rzek na toksyczny mikroplastik pokazuje, że to jednorazowe naczynia z polistyrenu, fragmenty styropianu i kawałki folii rozpadną się najszybciej. Tempo powstawania mikroplastiku zależy też od klimatu, energii przepływu wody czy obecności roślin.
08.10.2023

Chińskie pojazdy elektryczne podbijają Europę. 15 procent rynku już za dwa lata

Według KPMG, chińscy producenci powinni zdobyć około 15 procent z europejskiego rynku pojazdów elektrycznych do 2025 roku. Taka sytuacja budzi niepokój Komisji Europejskiej, która wszczyna dochodzenie antydumpingowe względem Chin.
21.09.2023

Polskie biura na bakier z ekologią - wyniki raportu „Ekobarometr – zielono w biurze”

Ponad 22% polskich firm nie podejmuje żadnych działań na rzecz ekologii, 64% pracowników nie zna żadnego pojęcia i terminu związanego z działalnością proekologiczną a jedynie 15% ocenia wysoko swoje biuro pod kątem rozwiązań proekologicznych. Z opublikowanego przez polską firmę doradczą Nuvalu Polska raportu “Ekobarometr - Zielono w biurze” powstałego we współpracy z firmą badawczą SW Research, płyną na szczęście również pozytywne i konstruktywne wnioski.
15.09.2023

Testy trolejbusu Solaris Trollino w Kanadzie

W sierpniu trolejbus Solaris Trollino 12 jeździł testowo po ulicach Vancouver w Kanadzie. Prezentacja pojazdu za oceanem to jeden z elementów planu wejścia z ofertą autobusową na rynki Ameryki Północnej, zgodnie ze strategią Grupy CAF i Solarisa, zapowiadaną pod koniec 2022 r.
15.09.2023

Pierwszy tak duży statek zasilany LNG w Gdańsku [WIDEO]

W środę do terminala Baltic Hub w Porcie Gdańsk zawinął największy kontenerowiec zasilany skroplonym gazem ziemnym (LNG). Gigantyczne rozmiary CMA CGM Concorde czynią tę wizytę iście spektakularnym zjawiskiem.
15.09.2023

Ekologiczna moc szkła

Szkło jest jednym z najlepiej recyklingowanych materiałów. Wielokrotnie może być poddawane ponownej obróbce bez utraty jakości, co pozwala redukować ilość odpadów i zużycie surowców naturalnych. Na tym jednak nie kończy się ekologiczna moc szkła, którego coraz więcej w architekturze i wyposażeniu wnętrz. Istnieją jeszcze możliwości wprowadzenia ulepszeń dotyczących procesu produkcji i transportu szkła aby zmniejszyć ich oddziaływanie na środowisko i tego typu działania zostały już podjęte w Pilkington Polska.
12.09.2023

Instytut Kocha: zmiany klimatyczne to wzrost ryzyka chorób zakaźnych, w tym legionelli

Ryzyko chorób zakaźnych wzrasta wraz z postępowaniem zmian klimatycznych i coraz większym zagrożeniem dla zdrowia człowieka stają się nowe patogeny, takie jak np. legionella czy kleszczowe zapalenie mózgu - wynika z raportu Instytutu Roberta Kocha (RKI) „Zmiany klimatyczne i zdrowie 2023”. W połowie sierpnia w Niemczech odnotowano 90 przypadków legionelli.
29.08.2023

Opanowano pożar od trzech dni pustoszący zachód Turcji

Strażacy opanowali w czwartek pożar pustoszący od trzech dni zachodnią Turcję. W związku z zagrożeniem ewakuowano obszar równy powierzchni 2100 boisk piłkarskich - poinformował portal Duvar. Przyczyną pożaru było najprawdopodobniej podpalenie.
24.08.2023

Zbudowana na platformie SEA Izera będzie autem zwinnym i bardzo bezpiecznym

Platforma SEA to autorski koncept technologiczny chińskiego potentata na rynku motoryzacyjnym - Geely Holding. Geely rozwija własne marki, jak np. ZEEKR, który obecnie trafia na europejski rynek, jest również właścicielem Volvo czy współwłaścicielem Smarta. Jesienią ubiegłego roku firma ElectroMobility Poland podpisała z Geely Holding umowę licencyjną, w ramach której dedykowana dla samochodów elektrycznych platforma SEA zostanie udostępniona dla projektu.
24.08.2023

Standardy ASME: Napędzanie postępu nuklearnego w polskim łańcuchu dostaw

W dniach 4-5 października odbędzie się cenione w branży nuklearnej wydarzenie - konferencja współorganizowana przez ASME (Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Mechaników) i Bureau Veritas, "Standardy ASME: Napędzanie postępu nuklearnego w polskim łańcuchu dostaw".
23.08.2023

Gigantyczny reaktor dla instalacji hydrokrakingu w Orlen Lietuva dotarł do Możejek

Gigantyczny, ważący około 1500 ton reaktor, kluczowy element budowanej w rafinerii Orlen Lietuva instalacji hydrokrakingu, w poniedziałek dotarł do Możejek – poinformowało przedsiębiorstwo. Z powodu upałów i deszczy transport przybył z trzydniowym opóźnieniem.
21.08.2023

Świat walczy z pożarami lasów [21.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W Kanadzie, Grecji i na Teneryfie trwają dramatyczne walki z pożarami lasów spowodowanymi wysokimi temperaturami i brakiem opadów. Alarm ogłoszono także w kilku rejonach Francji, gdzie również może pojawić się ogień. Najnowsze doniesienia na temat walki z ogniem na całym świecie publikujemy w aktualizowanym na bieżąco artykule.
21.08.2023

Którędy po atom? Szkolenie z zakresu energetyki jądrowej

„Którędy po atom” to nowe szkolenie Bureau Veritas, którego idea i agenda powstała po szeregu spotkań branżowych, a opracował je uznany ekspert w dziedzinie energetyki jądrowej – Adam Rajewski.
09.08.2023

Uniwersytet w Białymstoku przetestuje specjalną folię ograniczającą kolizje ptaków ze szklanymi powierzchniami

Około 300 m2 ścian budynków w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku zostało zabezpieczonych specjalną folią. UwB liczy, że pozwoli ona ograniczyć liczbę kolizji ptaków ze szklanymi powierzchniami. To pionierskie – ze względu na swoją skalę - działanie było możliwe dzięki współpracy największej podlaskiej uczelni z partnerami: Fundacją Szklane Pułapki, austriacką organizacją BirdShades oraz deweloperem mieszkaniowym Unidevelopment SA.
01.08.2023

Wielkie "odwrócone" graffiti na tamie

Na ścianie tamy w luksemburskim mieście Vianden powstało wyjątkowe dzieło sztuki. We współpracy z firmą Kärcher, która wsparła projekt w ramach swoich działań z zakresu sponsoringu kulturalnego, luksemburskim przedsiębiorstwem energetycznym SEO (Société Electrique de l'Our) i stowarzyszeniem artystycznym ViArt Vianden, artysta Klaus Dauven stworzył tak zwane odwrócone graffiti.
01.08.2023

Paryż - 11 tysięcy krzesełek z nakrętek i plastiku z odzysku

Plastik zebrany z koszy w departamencie Sekwana-Saint-Denis i poddany recyklingowi stał się podstawowym materiałem do produkcji 11 tysięcy plastikowych krzesełek do Aquatics Centre, w którym podczas igrzysk odbędą się zawody pływackie.
18.07.2023

Aktywistki klimatyczne zakłóciły koncert muzyki klasycznej w londyńskiej Royal Albert Hall [WIDEO]

Dwie aktywistki klimatyczne z grupy Just Stop Oil wdarły się w piątek wieczorem na scenę w czasie pierwszego koncertu w ramach The Proms, słynnego festiwalu muzyki klasycznej, który co roku latem odbywa się w londyńskiej Royal Albert Hall.
16.07.2023

Offshore: Bedrock z 25,5 miliona dolarów na rozwój AUV [WIDEO]

Amerykański deweloper Bedrock, specjalizujący się w autonomicznych pojazdach podwodnych (AUV) do badań morskich farm wiatrowych, pozyskał 25,5 miliona dolarów w rundzie finansowania serii A. Ta inwestycja przyspieszy komercjalizację technologii i umożliwi przyspieszenie pozyskiwania danych z dna morskiego dla branży morskiej energetyki wiatrowej.
15.07.2023

Kanada. W Ontario otwarto pierwszą stację tankowania wodoru

Pierwszą publicznie dostępną stację tankowania wodoru w Ontario otwarto w czwartek przy największym kanadyjskim lotnisku, Toronto Pearson International.
07.07.2023

Zakład produkcyjny Bydgoszcz, Grupa TFKable dostarczy kable dynamiczne do pływających turbin wiatrowych EolMed

Zlokalizowany na południu Francji, 18 km od wybrzeża Gruissan i Port-La Nouvelle w regionie Occitanie, projekt Eolmed zostanie podłączony do francuskiej sieci przesyłowej energii elektrycznej (RTE), dostarczając około 100 milionów kWh energii rocznie - co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez 50 000 gospodarstw domowych. Osiągnie to dzięki trzem turbinom wiatrowym zakotwiczonym na głębokości 60 metrów.
05.07.2023

Uwaga Wodór! "Konkurs H2Idea - jak zainteresować dzieci i młodzież do czynnego udziału w przemianie energetycznej i ekologicznej naszego kraju" [ODCINEK 20]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Konkurs H2Idea - jak zainteresować dzieci i młodzież do czynnego udziału w przemianie energetycznej i ekologicznej naszego kraju" jest już w sieci!
05.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

"Magazynowanie energii przestało już być tylko tematem branżowym, takim, którym interesują się tylko energetycy. Dzisiaj o magazynowaniu energii mówią już wszyscy. Każdy, kto posiada, chociażby smartfon, zdaje sobie sprawę, że kwestia możliwości magazynowania energii i korzystania z niej wtedy gdy nie mamy dostępu do sieci, jest kwestią kluczową, przekładająca się na naszą mobilność oraz większą elastyczność."
27.06.2023

Astronergy i TÜV Rheinland podpisują umowę o współpracy w zakresie „Zeroemisyjnej fabryki”

W ramach współpracy możliwe będzie ustanowienie standardów branżowych dla fabryk o zerowej emisji dwutlenku węgla i najlepszych praktyk zapewniających neutralność węglową.
15.06.2023

Wyniki strategii Kaiyi Auto na rzecz nowej energii opublikowane w rocznicę jej wdrożenia

W dniach 9-11 czerwca w mieście Yibin odbywa się Międzynarodowa Konferencja Sektora Akumulatorów (World Power Battery Conference), której tematem przewodnim jest „Nowa ekologiczna moc, światowa nowa energia”. Podczas konferencji, firma Kaiyi Auto przedstawi swoje trzy nowe platformy technologiczne opracowane zgodnie z „koncepcją Yi” oraz pięć nowych produktów, w tym X7 PHEV, HH11 i HH12.
13.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
09.06.2023

Radykalni aktywiści klimatyczni uszkodzili 35 aut w Berlinie

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.
09.06.2023

Ogólnoświatowy Festiwal Samochodów GWM zapewni klientom lepsze doświadczenia

Firma GWM uruchomiła niedawno ogólnoświatowy Festiwal Samochodów na rynkach zagranicznych, aby w pełni wykorzystać dominującą pozycję w sektorze inteligentnych pojazdów opartych na nowej energii (NEV) i zapewnić klientom lepszedoświadczenia.
08.06.2023

W tym roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło blisko 10 tys. odbiorców

Z ofert wolnorynkowych, czyli tych, których cenniki nie podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, korzysta już 40 proc. klientów w gospodarstwach domowych w naszym kraju (6,4 mln).
29.05.2023

Policja użyła gazu łzawiącego wobec aktywistów klimatycznych, blokujących walne zgromadzenie koncernu TotalEnergies [WIDEO]

Do starć policji z demonstrantami klimatycznymi doszło w piątek pod paryską Salle Pleyel, gdzie odbywa się walne zgromadzenie akcjonariuszy koncernu petrochemicznego TotalEnergies, blokowane przez aktywistów klimatycznych. Policja użyła gazu łzawiącego.
26.05.2023

Nurkowie Royal Navy oczyszczają Morze Bałtyckie z niewybuchów i niewypałów

Nurkowie Royal Navy zwiększają bezpieczeństwo kluczowych szlaków żeglugowych na Morzu Bałtyckim poprzez odzyskiwanie niewybuchów min i torped w ramach misji bezpieczeństwa NATO pk. Open Spirit.
25.05.2023

Pierwszy fundament pod francuską pilotażową pływającą farmę wiatrową

Pierwszy z trzech pływających fundamentów pływającej morskiej farmy wiatrowej Provence Grand Large został umieszczony w basenie portowym w zakładzie Eiffage Métal w Fos-sur-Mer we Francji.
24.05.2023

Plastik powszechnie zanieczyszcza jedzenie

Cząstki mikroplastiku mogą dostawać się do żywności na każdym etapie jej produkcji produkcji. Nie wiadomo, jakie są skutki dla zdrowia - zauważają naukowcy z Australii.
24.05.2023

Digitalizacja + ESG = nowocześnie zarządzane budynki

Digitalizacja infrastruktury oraz redukcja wpływu na środowisko: dwa silne trendy, wskazujące najbliższe kierunki rozwoju w branży nieruchomości.
23.05.2023

Dno Morza Północnego zaśmiecają tysiące nieużywanych instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu

Tysiące instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu na Morzu Północnym nie jest już używanych i zaśmiecają dno morskie, stanowiąc zagrożenie dla środowiska, informują media, które opublikowały w sobotę raport - „cmentarz Morza Północnego”.
22.05.2023

MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich

„Miejsca zatopienia amunicji chemicznej stanowią trudne do kontrolowania rozproszone punktowe źródła skażeń o nieznanej wielkości. Ponadto mają duże negatywne oddziaływanie na gospodarkę, co powoduje, że Morze Bałtyckie jest mniej bezpieczne i potencjalnie bardziej kosztowne pod kątem inwestycji.” Autorzy niniejszego artykułu celowo rozpoczynają swoje rozważania na temat fizycznej przeszkody, stojącej na drodze inwestycji związanych z morskimi farmami wiatrowymi na polskich obszarach morskich, jednym z wniosków nasuwających się z
21.05.2023

Orlen Neptun wchodzi na Litewski rynek

Orlen Neptun, spółka PKN Orlen zajmująca się rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, utworzyła swój oddział na Litwie – poinformowała we czwartek agencja BNS. Według danych litewskiego Centrum Rejestrów, Orlen Neptunas została zarejestrowana 10 maja z kapitałem zakładowym w wysokości 2,5 tys. euro.
19.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
15.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Zielonagospodarka.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - Zielonagospodarka.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
11.05.2023

Pomorskie prezentuje swoje możliwości w sektorze offshore na targach w Houston

Odbywająca się właśnie w Houston konferencja Offshore Technology Conference 2023 jest jednym z najważniejszych wydarzeń morskiego biznesu na świecie i przez to okazją do przedstawienia pomorskiej branży offshore. Invest in Pomerania, wspólnie z lokalnymi partnerami, już po raz trzeci prezentuje tam potencjał projektowy oraz produkcyjny województwa pomorskiego. Uczestnikami delegacji była również grupa firm, których udział został dofinansowany z projektu Pomorski Broker Eksportowy.
05.05.2023

Czy holenderki offshore zwolni?

Minister klimatu Rob Jetten poprosił firmy energetyczne o to, aby w okresie migracji ptaków zwolniły prędkość turbin wiatrowych na Morzu Północnym. Z informacji uniwersytetu w Amsterdamie (UvA) wynika, że każdego roku wiatraki zabijają około 50 tys. ptaków.
26.04.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak zmierzyć wodór? Aparatura kontrolno-pomiarowa w aplikacjach wodorowych

Aparatura kontrolno-pomiarowa jest kluczowym elementem każdej instalacji przemysłowej. Służy do zapewnienia jakości i bezpieczeństwa oraz optymalizacji procesów przemysłowych. Jest też podstawą wszelkich układów rozliczeniowych.
26.04.2023

Technologia Hi4 firmy GWM debiutuje w nowym SUV-ie klasy średniej

W dniu 18 kwietnia swoją światową premierę podczas targów motoryzacyjnych Auto Shanghai 2023 świętował nowy średniej klasy SUV GWM HAVAL (na rynku chińskim znany jako „Fierce Dragon MAX”), przyciągając uwagę wszystkich uczestników imprezy.
26.04.2023

Pakt na rzecz neutralności klimatycznej centrów danych: Bureau Veritas opracowało ramy audytu w celu weryfikacji zobowiązań środowiskowych

Bureau Veritas - we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Centrów Danych (European Data Center Association – EUDCA) oraz Cloud Infrastructure Service Provider Europe (CISPE) opracowało Ramy Audytu oraz usługę Gap Analysis dla Sygnatariuszy Paktu na rzecz Neutralności Klimatycznej Centrów Danych (Climate Neutral Data Centre Pact - CNDCP). Jasne zasady audytowe umożliwią ocenę i weryfikację zgodności centrów danych z Inicjatywą Samoregulacyjną Paktu (SRI), zapewniając ich zrównoważony rozwój i skuteczność.
21.04.2023

GWM przyspiesza proces elektryfikacji dzięki światowej premierze pojazdów zasilanych nowymi źródłami energii podczas targów Auto Shanghai 2023

18 kwietnia GWM zaprezentował pięć swoich głównych marek: HAVAL, TANK, ORA, POER i WEY podczas 20. targów branży motoryzacyjnej Shanghai International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju („Auto Shanghai 2023”) i pokazał pełną gamę modeli zasilanych nowymi źródłami energii (NEV).
20.04.2023

Sunreef 80 Eco z kolejną nagrodą

12 kwietnia, podczas La Grande Motte International Multihull Show we Francji, elektryczny Sunreef 80 Eco zdobył nagrodę Multihull of the Year Award 2023 w kategorii Forever Green. Ten szczególny konkurs organizowany przez magazyn Multihulls World wyróżnia najlepsze i najbardziej innowacyjne jachty w międzynarodowej branży wielokadłubowców.
19.04.2023

Elektromobilność - polska prasa pisała o niej już 100 lat temu

Historia elektromobilności jest starsza, niż motoryzacja oparta na silnikach spalinowych, choć będąca ważnym kierunkiem rozwoju transportu, jawi się jako nowa technologia. Już sto lat temu na łamach "Przeglądu technicznego" omawiano m.in. moc pojazdów elektrycznych czy kwestię wydajności i żywotności baterii. Pisano też o tendencji do wykorzystywanie pojazdów elektrycznych w ramach transportu publicznego w miastach Europy.
15.04.2023

Pylontech uzyskuje od TÜV Rheinland pierwszy na świecie certyfikat baterii dla jonów sodowych

3 marca 2023 r. spółka (nr na giełdzie 688063) uzyskała od TÜV Rheinland pierwszy na świecie certyfikat baterii dla jonów sodowych oparty na normach UL1973:2022, IEC62619:2022, IEC62660-2:2018 i IEC62660-3:2022. Certyfikat ten jest potwierdzeniem zaawansowania i doświadczenia, jakie spółka Pylontech posiada w obszarze technologii budowy akumulatorów opartych na jonach sodowych, które toruje jej drogę do wdrożenia tej technologii w systemach magazynowania energii.
06.04.2023

Przyspieszenie transformacji energetycznej! Weź udział w raportcie Bureau Veritas!

Transformacja energetyczna jest faktem. Przyśpieszenie przejścia na zeroemisyjną gospodarkę oraz sprawienie, aby energia była dostępna, zrównoważona i przystępna cenowo dla wszystkich to już nie jest plan a konieczność.
05.04.2023

Powstaną huby do ładowania elektryków przy autostradach, z mapy Polski zniknie 5 „białych plam”

Szykują się kolejne duże inwestycje w infrastrukturę do ładowania aut elektrycznych w Polsce wymuszone legislacją unijną. Do 2026 roku przy autostradach i drogach ekspresowych powstanie co najmniej kilkadziesiąt „hubów” o mocy nie mniejszej niż 400 kW - szacuje Power Dot. Większość z obecnych ok. 150 stacji ładowania będzie musiała zostać przebudowana, jeśli mają spełnić unijne wymogi pakietu „Fit for 55”. Z mapy Polski będzie musiało zniknąć pięć „białych plam” – oceniają eksperci.
05.04.2023

Innowacja usprawni rozwiązania oparte na skoncentrowanej energii słonecznej

Największy odbłyśnik słoneczny, jaki kiedykolwiek powstał, charakteryzuje się niezrównaną jakością optyczną oraz trwałością. Co więcej, jego szybki i tani proces produkcji pozwoli na łatwą komercjalizację rozwiązania.
23.03.2023

Orlen Asfalt: Potrzeba oszczędności w zakresie zużycia surowców, paliw i energii

Celem zmian w technologii budowy dróg powinno być wygenerowanie oszczędności w zakresie zużycia surowców, paliw i energii – mówił podczas II Forum Dni Asfaltu odbywającego się w dniach 20-22 marca w Bukowinie Tatrzańskiej Dyrektor Biura Badań, Rozwoju i Innowacji Orlen Asfalt Krzysztof Błażejowski.
23.03.2023

ElectroMobility Poland i Pininfarina współpracują przy projekcie Izery

ElectroMobility Poland współpracuje z włoskim biurem stylistycznym Pininfarina przy projekcie polskiej marki samochodów elektrycznych Izera - poinformowały we wtorek firmy. Dodano, że chodzi o stylistykę m.in. nadwozia i wnętrza trzech modeli: SUV-a, hatchbacka i kombi.
21.03.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Elektrolizery i ogniwa paliwowe jako kluczowe urządzenia w łańcuchu wodorowym - rozmowa z Prof. Jakubem Kupeckim, dyrektorem IEn [Odcinek 16]

Polska Strategia Wodorowa zakłada, że do 2030 roku moc instalacji do produkcji niskoemisyjnego wodoru osiągnie poziom 2 GW. Do tego czasu ma powstać co najmniej 5 dolin, w których wodór będzie zarówno wytwarzany, jak i wykorzystywany. Czy w realizacji tego celu, jak to niestety często bywa, będziemy skazani wyłącznie na importowane technologie?
08.03.2023

Rynek gazu: URE rozpoczyna konsultacje w sprawie punktów właściwych systemu przesyłowego

Konieczność wprowadzenia zmian na liście punktów właściwych systemu przesyłowego związana jest z konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz nałożeniem sankcji na Białoruś i Federację Rosyjską.
28.02.2023

Innowacja w zakresie monitorowania integralności MFW zmniejszy koszty i emisję CO2

Konsorcjum składające się z firm BeeX i Sulmara oraz Uniwersytetu Strathclyde uzyskało grant Enterprise Singapore - Innovate UK - na rozwój autonomicznego pojazdu nowej generacji do kontroli integralności dedykowanego morskim farmom wiatrowym.
18.02.2023

Platforma internetowa wspomagająca zarządzanie morskimi obszarami chronionymi

Wprowadzenie innowacyjnej, łatwo dostępnej platformy ze szczegółowymi wytycznymi, narzędziami ułatwiającymi podejmowanie decyzji i wiedzą praktyczną dla specjalistów w dziedzinie obszarów morskich.
10.02.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
07.02.2023

H2idea: TÜV SÜD Polska i partnerzy budują kompetencje i innowacje w gospodarce wodorowej

Zielony wodór staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla przyszłości energetycznej, oferując zrównoważone i czyste źródło mocy. Wraz z jej wzrostem, potrzeba budowy kompetencji w gospodarce wodorowej staje się niezwykle istotna. Jednak aby zapewnić sukces tych innowacji, konieczne jest zaangażowanie i edukacja młodych umysłów. W tym kontekście powstał ogólnopolski konkurs H2idea, skierowany do uczniów szkół podstawowych (klasy VII-VIII) oraz szkół ponadpodstawowych (licea, technika, szkoły zawodowe), mający na celu rozw
01.02.2023

Fotokatalityczne materiały, które oczyszczą wodę i powietrze

Na Politechnice Gdańskiej opracowywane są nowe materiały fotokatalityczne. Ich zastosowanie pozwoli usuwać pozostałości farmaceutyków ze strumieni oczyszczanych ścieków, a także eliminować zanieczyszczenia powietrza.
30.01.2023

Francja. Strajkujący w akcji Robin Hood przekazują darmową energię szkołom, szpitalom i ubogim

Podczas ogólnokrajowych strajków w sektorze energetycznym we Francji pracownicy znaleźli nowy sposób protestu i w ramach akcji Robin Hood zapewnili bezpłatny gaz i prąd szkołom, uniwersytetom i gospodarstwom domowym o niskich dochodach w całym kraju - informuje w sobotę France24.
29.01.2023

GWM rozszerza swój ogólnoświatowy zasięg dzięki wykorzystaniu ekosystemu nawiązującego do leśnego

16 stycznia wyemitowano film dokumentalny z udziałem GWM, w którym przedstawiono mocne strony GWM w zakresie pojazdów hybrydowych, akumulatorów, inteligentnych rozwiązań i strategicznego ogólnoświatowego zasięgu.
23.01.2023

Promieniowanie UV przyczyniło się do wyginięcia gatunków morskich

Promieniowanie ultrafioletowe odegrało rolę w wielkim wymieraniu permskim, które miało miejsce 250 mln lat temu – piszą naukowcy na łamach „Science Advances”.
16.01.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Bartłomiej Kupiec przedstawia społeczności energetyczne jako jeden z fundamentów transformacji energetycznej [Odcinek 15]

Społeczności energetyczne to różne formy organizacji wspierające rozwój energetyki i angażujące społeczność. Mogą je tworzyć grupy obywateli lub grupy innych podmiotów, dla których energetyka nie jest głównym przedmiotem działalności. Jednym z głównych założeń transformacji energetycznej jest odejście od systemu scentralizowanego na rzecz energetyki rozproszonej, w której istotną częścią mają być lokalne społeczności energetyczne.
13.01.2023

Szczyt Asia Roundtable 2022 dotyczący ekologicznego i niskoemisyjnego rozwoju zakończony sukcesem

20 grudnia odbył się online szczyt azjatycki 2022 Asia Roundtable Summit dotyczący ekologicznego i niskoemisyjnego rozwoju, którego gospodarzem było zrzeszenie chińskiej branży inteligentnej energetyki (China Smart Energy Industry Alliance). Dziewiątka zaproszonych gości odbyła pogłębione dyskusje na temat „innowacyjnych osiągnięć i doświadczeń w obszarze ekologicznego i niskoemisyjnego rozwoju w Azji”.
28.12.2022

W stronę świata zasilanego zieloną energią

Czy świat zasilany wyłącznie odnawialnymi źródłami energii jest możliwy? Jakie wyzwania stoją przed liderami w dobie kryzysów: energetycznego, klimatycznego, gospodarczego? Jak projekt instalacji na Bałtyku wiatraków wielkości Pałacu Kultury i Nauki może zmienić Polskę? Dlaczego ludzkość nie przetrwa bez bioróżnorodności? Na te i inne pytania odpowiadają rozmówczynie vodcastu: Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Offshore w Ørsted Polska i Maria Andrzejewska, dyrektorka generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa, który pow
19.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Magazynowanie energii i rola wodoru w kontekście bezpieczeństwa energetycznego [Odcinek 13]

Wielu z nas zastanawia się, czy magazynowaniem energii w wodorze na szeroką skalę jest technicznie możliwe, społecznie akceptowalne i co najważniejsze - w ogóle opłacalne? I czy my, Polacy, będziemy potrafili zbudować krajowe magazyny wodoru?
19.12.2022

Pierwsza polska lokomotywa wodorowa po zakończonych testach

Firma Pesa zakończyła testy lokomotywy wodorowej specjalną prezentacją z procesem tankowania i jazdami testowymi na torze doświadczalnym w Żmigrodzie. Był to ostatni etap badań homologacyjnych wodorowej lokomotywy manewrowej SM42-6Dn.
18.12.2022

Chevron inwestuje w technologię wychwytywania CO2

Dostawca rozwiązań w zakresie wychwytywania i usuwania dwutlenku węgla, firma Svante, zebrała 318 milionów USD, aby przyspieszyć produkcję swojej technologii wychwytywania dwutlenku węgla, którą wykorzysta Chevron.
17.12.2022

Dekarbonizacja na kursie. Panele słoneczne i magazyny energii na statki. Polska ma swój udział

Coraz droższa energia i surowce energetyczne sprawia, że przyspieszają programy związane z wykorzystaniem energii elektrycznej. Fast Offshore Supply z Singapuru podpisał na początku grudnia protokół ustaleń w celu wspólnego opracowania systemu magazynowania energii (ESS). Partnerami projektu są Terasaki Electric Co., Shift Clean Solutions Ltd. i RINA. 
14.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Premier: stabilne źródła energii wśród najważniejszych wyzwań

Zapewnienie stabilnych źródeł energii, a także bezpiecznych dostaw żywności to jedne z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoimy - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek do zgromadzonych na Polsko-Francuskim Forum Gospodarczym w Krakowie.
12.12.2022

Francja chce wesprzeć polską transformację energetyczną

Francja chce wesprzeć polską transformację energetyczną wraz z firmami pracującymi przy morskich projektach wiatrowych i krajowym programie nuklearnym – napisało w piątek francuskie ministerstwo spraw zagranicznych w oświadczeniu dla prasy.
12.12.2022

GWM wzmacnia międzynarodową strategię w zakresie wykorzystania nowych źródeł energii

2 grudnia koncern GWM zorganizował w Tajlandii konferencję dla zagranicznych dystrybutorów. Ponad 200 partnerów z przeszło 50 krajów i regionów z całego świata dyskutowało o strategii rozwoju i planowaniu działań w zakresie nowych źródeł energii stosowanych przez firmę.
08.12.2022

Global Hydrogen stawia na produkcję modułowych mikrobiogazowni

Global Hydrogen, notowana na NewConnect firma opracowująca technologie w branży zielonej energii, zamierza już w przyszłym roku wprowadzić na rynek modułowe mikrobiogazownie. W tym celu spółka podpisała umowę o współpracy z firmą Tarpol. Projekt będzie realizowany w oparciu o opatentowaną technologię SMBP (Self Mixing Biogas Plant). Głównym klientem Global Hydrogen będą firmy z sektora rolno-spożywczego oraz gospodarstwa rolne.
07.12.2022

TÜV SÜD przyznaje spółce YuanTech Solar certyfikat IEC 61215 i IEC 61730a

TÜV SÜD, uznany na świecie niezależny organ certyfikujący, przyznał spółce YuanTech Solar, nowemu chińskiemu producentowi z branży fotowoltaiki, certyfikat IEC 61215 i IEC 61730. Oznacza to, że wyprodukowane przez YuanTech Solar moduły fotowoltaiczne serii TOPCon/PERC pozytywnie przeszły wszystkie testy wymagane normą IEC 61215 dotyczącą wydajności modułów fotowoltaicznych oraz normą IEC 61730 odnoszącą się do bezpieczeństwa modułów fotowoltaicznych oraz że spółka YuanTech Solar posiada certyfikat umożliwiający jej wprowadzanie p
06.12.2022

Co łączy słonie, pompy i oszczędność energii?

Przetwornice częstotliwości Danfoss Drives wspierają efektywność energetyczną instalacji w Orientarium Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi. Zwierzęta w Orientarium żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych dzięki systemom podtrzymania życia.
05.12.2022

TÜV Rheinland przetestuje turbiny Vestas w Arcadis Ost 1

TÜV Rheinland wygrał duży kontrakt na testowanie morskich turbin wiatrowych duńskiego producenta Vestas.
28.11.2022

Nestlé Waters wraz z Alstom i ENGIE prekrursorem wodorowego transportu kolejowego w Europie

Nestlé Waters będzie pierwszym koncernem w Europie, który skorzysta z rozwiązania w postaci wodorowych ogniw paliwowych, opracowanego przez Alstom i ENGIE, przeznaczonego dla transportu kolejowego.
24.11.2022

Vantage i NEOM McLaren Extreme E robią furorę podczas Londyńskiego Szczytu Magnatów Finansowych 2022, promując ochronę środowiska, odpowiedzialność społeczną i ład korporacyjny

Międzynarodowy broker działający na wielu rynkach obrotu instrumentami finansowymi, Vantage (znany też pod nazwą „Vantage Markets"), z przyjemnością ogłasza, że już drugi rok z rzędu jest uczestnikiem i sponsorem Londyńskiego Szczytu Magnatów Finansowych (Finance Magnates London Summit), gdzie z nowym zaangażowaniem promuje kwestie ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego.
23.11.2022

WEY Coffee 01 – hybrydowy SUV firmy GWM – zdobywa pochwały

14 listopada firma GWM zorganizowała jazdy próbne modelu WEY Coffee 01 dla dziennikarzy w Europie, prezentując nową falę możliwości, jakie niosą ze sobą nowoczesne pojazdy elektryczne z Chin.
22.11.2022

7,8 mln euro holenderskiego wsparcia na rozwój morskiej pływającej energii słonecznej

Holendersko-norweska firma SolarDuck i jej partnerzy z konsorcjum otrzymali od Holenderskiej Agencji Przedsiębiorczości (Netherlands Enterprise Agency - RVO) dotację w wysokości 7,8 mln euro na rozwój, testowanie oraz walidację pływającej platformy solarnej Merganser w trudnych warunkach Morza Północnego.
21.11.2022

United Airlines inwestuje 35 mln dolarów w Next Renewable Fuels

Flagowa biorafineria firmy ma produkować do 50 000 baryłek dziennie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), odnawialnego oleju napędowego i innych rodzajów e-paliw.
18.11.2022

Izera na chińskiej platfromie Geely

Chińska grupa motoryzacyjna Geely udostępni ElectroMobility Poland dedykowaną dla aut elektrycznych platformę, na której zostanie zbudowana Izera – podała PAP EMP, która docelowo planuje budowę 3 elektrycznych modeli, pierwszym będzie SUV. Spółka jest pierwszą firmą spoza grupy Geely, która będzie korzystać z tej technologii.
17.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL [odcinek 10 - część 2]

Dzisiaj premiera najnowszego 10 odcinka podcastu Uwaga Wodór! - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL (część 2).
14.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL [odcinek 10 - część 1]

Jak zbudowany jest samochód na wodór i czy mocno różni od pojazdu elektrycznego? Czy w niedalekiej przyszłości w mieście pojedziemy bezemisyjnymi „czerwonymi" autobusami? Czy na wakacje nad morze lub w góry zabierze nas pociąg z lokomotywą zasilaną ogniwami paliwowymi?O tym wszystkim opowiada Rafał Koziński, Lider zespołu fuel cell w firmie AVL. A jako że temat jest bardzo szeroki, a nasz gość z wielką pasją dzieli się swoją wiedzą, przygotowaliśmy aż dwa odcinki o elekoro- i wodoromobilności.
07.11.2022

Przełom w technologii śledzenia oraz kontroli paliw

GoodFuels z powodzeniem przetestował stosowanie znaczników izotopowych w celu dbałości o jakość transportowanych produktów paliwowych. Według firmy jest to pierwszy krok w kierunku zwiększenia przejrzystości w łańcuchu dostaw i zapewnienia klientowi większej pewności odnośnie jakości i bezpieczeństwa towaru, dzięki skutecznej metodzie klasyfikacyji.
06.11.2022

NFOŚiGW: w 2023 r. do parków narodowych trafi 79 nowych elektryków

Dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w 2023 r. do parków narodowych trafi 79 nowych samochodów elektrycznych. Powstanie tam też 41 punktów ładowania elektryków.
04.11.2022

Polacy uważają, że wojna w Ukrainie powinna dać impuls do przyspieszenia zielonej transformacji

65 proc. Polaków uważa, że wojna w Ukrainie i jej wpływ na ceny ropy i gazu powinny dać impuls do przyspieszenia zielonej transformacji - wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jednocześnie 41 proc. twierdzi, że do 2030 r. Polsce uda się znacząco ograniczyć emisję CO2.
27.10.2022

GCLSI otrzymuje certyfikację TÜV Rheinland dla modułów fotowoltaicznych typu „N” TOPCon serii 210 i 182

GCL System Integration Technology Co., Ltd. („GCLSI”), firma zajmująca czołową pozycję na chińskim rynku paneli fotowoltaicznych niedawno ogłosiła, że jej monokrystaliczne dwustronne moduły 210 mm i 182 mm typu „N” oparte na technologii TOCon (tunnel oxide passivated contact) pomyślnie przeszły procedurę certyfikacji TÜV Rheinland, z maksymalną mocą wyjściową 685 W dla modułu 210 i 575 W dla modułu 182.
21.10.2022

Jabłoński: przeciwstawianie się liberalizacji ustawy 10H to jednoznaczne działanie prorosyjskie

„Ktoś kto mówi, że przeciwstawia się rozwojowi wiatraków na lądzie prawdopodobnie nie ma na celu dobra ptaków czy społeczności lokalnej. Jego celem jest oddalenie dekarbonizacji i utrzymanie zależności Polski od importu paliw – mówił Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy podczas debaty w Katowicach. - Każde działanie, które jest podejmowane przez część posłów aby blokować energetykę wiatrową na lądzie, czyli przeciwstawianie się deregulacji ustawy 10h, jest jednoznacznie działaniem prorosyjskim” - dodał.
20.10.2022

Opole rozbudowuje flotę autobusów elektrycznych

19 października została podpisana umowa pomiędzy firmą Solaris Bus & Coach sp. z o.o. a Miejskim Zakładem Komunikacyjnym sp. z o.o. w Opolu. Zamówienie dotyczy ośmiu autobusów elektrycznych, w tym sześciu dwunasto- i dwóch osiemnastometrowych. Przedmiotem wygranego przetargu jest również dostawa i montaż urządzeń infrastruktury ładowania. To kolejna już inwestycja Opola w bezemisyjny transport publiczny.
20.10.2022

Na Pomorzu uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną w tej części Europy [WIDEO]

300 hektarów czyli 422 pełnowymiarowe boiska piłkarskie – tyle zajmuje największa w tej części Europy farma fotowoltaiczna, która została w zeszłym tygodniu oficjalnie otwarta w miejscowości Zwartowo w województwie Pomorskim.
19.10.2022

Żabka w hybrydowych Toyotach

Żabka kontynuuje działania mające na celu ochronę środowiska i zmniejszenie swojego śladu węglowego. W trosce o komfort użytkowników, mieszkańców miast oraz planety, we współpracy z liderem rynku motoryzacyjnego w Polsce – Toyotą – zasila swoją flotę pracowniczą 500 autami hybrydowymi Toyota Yaris Cross.
17.10.2022

Rozwój nowoczesnych pojazdów energetycznych, oficjalna premiera GWM HAVAL H6 PHEV

28 września oficjalnie wprowadzono na rynek model HAVAL H6 PHEV, co stanowi kolejne osiągnięcie koncernu GWM w zakresie nowych gałęzi przemysłu energetycznego.
10.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
03.10.2022

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji kosztowała 2 mld euro

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji z 80 turbinami wiatrowymi została otwarta nad Atlantykiem pod koniec września. Koszt tej inwestycji to 2 mld euro. Przyszłością są także dryfujące farmy, które również konstruujemy – mówi PAP dyrektor ds. energii morskich EDF Renouvelables Cedric Le Bousse.
02.10.2022

Portugalia. W tym roku pożary wyrządziły szkody przekraczające 85 mln euro

W efekcie tegorocznych pożarów, które strawiły w Portugalii ponad 57 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych, powstały szkody o wartości przekraczającej kwotę 85 mln euro - podał w sobotę rząd Antonia Costy.
18.09.2022

Wyciek paliwa po zderzeniu statków u wybrzeży Gibraltaru [WIDEO]

Z masowca OS 35, który w poniedziałek zderzył się z gazowcem u wybrzeży Gibraltaru, wycieka paliwo. Służby zabezpieczyły areał wokół jednostki, ale część substancji wydostała się poza boomy ograniczające wyciek.
02.09.2022

Kolizja statków doprowadziła do wycieku około 500 ton paliwa!

Około 500 ton paliwa wyciekło w efekcie zderzenia dwóch statków w pobliżu Gibraltaru, podały w czwartek hiszpańskie media, powołując się na komunikaty władz gibraltarskiego portu oraz rząd tej brytyjskiej enklawy. Prace przy usuwaniu plamy oleju napędowego mogą potrwać do 50 godzin.
01.09.2022

Prąd DIY - czyli jak przygotować firmę na kryzys energetyczny?

Przedsiębiorcy z krajów Unii Europejskiej szykują się na zimowe ograniczenia w dostawach prądu. Zmniejszony import gazu przez Nord Stream 1 i wstrzymanie jego przesyłu przez gazociąg Jamalski oraz ropy przez rurociąg Przyjaźń niepokoją biznes. Dodatkowo, od kwietnia br. Polska wprowadziła embargo na rosyjski węgiel. Jeśli z powodu wojny w Ukrainie dojdzie do ograniczenia dostaw prądu, pierwsi odczują to przedsiębiorcy. Na szczęście zima jeszcze nie nadeszła, a to daje firmom szansę na przygotowanie się na kryzys.
29.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Wyprodukowana przez Risen Energy seria Hyper-ion HJT 700 otrzymuje atest TÜV SÜD

Risen Energy czołowy chiński producent modułów solarnych podał, że TÜV SÜD, podmiot oferujący ogólnoświatowe usługi badawcze, kontrolne oraz certyfikacyjne, przeprowadził próby i wydał atest dla wyprodukowanego przez Risen Energy, wielozłączowego ogniwa (HTJ) – seria Hyper-ion – co oznacza, że spółka Risen Energy jest pierwszą na świecie spółką, która otrzymała atest TÜV SÜD dla wysoko wydajnego produktu typu HTJ 210 mm wyposażonego w ultra cienkie płytki krzemowe.
17.08.2022

Carbfix testuje wykorzystanie wody morskiej do mineralizacji CO2 na Islandii

Carbfix zamierza zatłoczyć rozpuszczony w wodzie morskiej CO2 do podziemnych formacji skalnych w celu składowania mineralnego dwutlenku węgla.
14.08.2022

BMW i Toyota łączą siły, aby wprowadzić nowe samochody z ogniwami paliwowymi

Samochody zasilane przez wodorowe ogniwa paliwowe od dawna są reklamowane jako wydajna opcja, która przynosi korzyści dla środowiska i może obniżyć koszty eksploatacji.
14.08.2022

Nature: fale upałów przerosły oczekiwania wynikające z modeli klimatycznych

Fale upałów przerosły oczekiwania wynikające z modeli klimatycznych. Lipcowe rekordy temperatur w Wielkiej Brytanii zostały przekroczone wcześniej, niż zakładali naukowcy –czytamy w Nature.
11.08.2022

GE odbiera pierwszy francuski hybrydowy CTV do obsługi Saint-Nazaire

GE Renewable Energy odebrało pierwszy z dwóch statków do przewozu załogi (CTV) przeznaczonych do obsługi i konserwacji morskiej farmy wiatrowej Saint-Nazaire.
11.08.2022

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.