Wynik wyszukiwania - "ASN" - Wiadomości

Rowerowy rajd dla klimatu startuje już jutro w Gdańsku

Rajd Climate Classic wystartuje już jutro z centrum Gdańska. Został on zorganizowany w celu podnoszenia świadomości społecznej o zmianach klimatu i aby zmobilizować wszystkich do pilnych działań na jego rzecz. Podobnie jak podczas pierwszej edycji, każdy uczestnik rajdu będzie musiał obliczyć swój własny ślad węglowy i złożyć zobowiązanie do jego redukcji.
18.05.2024

Polska firma Green Wallbox z prestiżową nagrodą za autorskie stacje ładowania samochodów elektrycznych

Polski producent stacji ładowania samochodów elektrycznych i akcesoriów dedykowanych elektromobilności, został uhonorowany prestiżową nagrodą Red Dot Design za swoje innowacyjne ładowarki typu wallbox: Green Wallbox 2 Pro. Ta zaszczytna nagroda docenia nie tylko elegancki design, ale także zaawansowaną funkcjonalność polskiej myśli inżynieryjnej.
17.05.2024

Koniec wyścigu na wielkość turbiny? Zachodni producenci skupiają się na istniejących modelach

Po tym, jak w zeszłym roku chiński producent turbin wiatrowych ogłosił sukces w pracach nad turbiną o mocy 20 MW, zachodni dostawcy postanowili nie brać udziału w wyścigu za wszelką cenę i skupić się na mniejszych, ale – ich zdaniem – bardziej optymalnych pod różnymi względami turbinach.
16.05.2024

Orlen rozwija odnawialne źródła energii, inwestując w fotowoltaikę

Terminal paliw w Ostrowie Wielkopolskim jest trzecim tego typu obiektem w ramach Grupy Orlen, w którym zainstalowano farmę fotowoltaiczną. Ma ona moc 3,1 MW. Niedługo budowa drugiej farmy słonecznej o mocy do 2 MW ruszy na terenie zakładu głównego Orlenu w Płocku - poinformował w środę koncern.
15.05.2024

Green Genius rozwija produkcję biometanu w krajach bałtyckich i rozważa dalsze inwestycje w Polsce

W ciągu dwóch najbliższych lat 7 z 11 biogazowni Green Genius na Litwie zostanie zmodernizowanych do produkcji biometanu, firma wybuduje też jeden dodatkowy zakład. Łącznie 8 biometanowni Green Genius będzie produkowało rocznie około 150 GWh biometanu z przeznaczeniem na rynki europejskie. Działający obecnie w ośmiu krajach Green Genius planuje również inwestycje w biometanownie na innych rynkach, w tym w Polsce.
15.05.2024

Projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej nabiera tempa. Ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej inwestycji

W maju ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Pierwszy etap badań zakończy się w tym roku, a wyniki zostaną wykorzystane w trwającym procesie projektowania elektrowni przez konsorcjum Westinghouse i Bechtel. – Chcemy dobrze poznać strukturę gruntu, na którym posadowiona będzie elektrownia. Dzięki temu będziemy mogli dopracować sam projekt elektrowni z perspektywy bezpieczeństwa – podkreśla Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska.
14.05.2024

Ministerstwo Infrastruktury popiera włączenie samochodów elektrycznych i wodorowych do tzw. kilometrówki

Ministerstwo Infrastruktury chce, aby z tzw. kilometrówki mogli korzystać również posiadacze samochodów elektrycznych i hybrydowych - wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym.
14.05.2024

Ciepło, cieplej, gorąco. Raport o klimacie nie pozostawia wątpliwości

Raport „European State of the Climate 2023” stwierdza, że 2023 rok stanowił najcieplejszy rok w historii Europy. Co więcej, wraz ze wzrostem temperatury, znaczna część kontynentu doświadczyła mniejszej niż dotychczas liczby dni ze śniegiem.
13.05.2024

Cadeler rezerwuje statki na potrzeby MFW Bałtyk II i Bałtyk III

Offshorowy potentat Cadeler zawarł umowy rezerwacji statków ze spółkami projektowymi rozwijającymi projekty morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, będących własnością Equinora i Polenergii.
13.05.2024

Kearney z raportem na temat transformacji energetycznej Polski

Transformacja energetyczna jest jednym z priorytetowych celów Unii Europejskiej, a jednocześnie dużym wyzwaniem z perspektywy Polski. Przez najbliższe 26 lat Polska gospodarka jak i sektor energetyczny będą musiały przejść znaczący proces transformacyjny o niespotykanej dotąd skali. Czy jako kraj jesteśmy na to gotowi?
12.05.2024

Mierz siły na zamiary. Najbogatsze gospodarki świata nie dają rady z transformacją

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej stwierdza, że ambitne cele transformacji energetycznej w celu potrojenia udziału odnawialnych źródeł energii do 2030 roku są zagrożone. Państwa grupy G7 również nie spełniają oczekiwań w zakresie tempa transformacji.
12.05.2024

EKG 2024: sektor motoryzacyjny oczekuje pragmatycznego podejścia UE do celów klimatycznych

Przestawienie się europejskiego przemysłu motoryzacyjnego z produkcji samochodów spalinowych na zeroemisyjne jest nieuniknione, ale wymaga pragmatycznego podejścia do celów klimatycznych i więcej czasu na wprowadzenie pakietu „Fit for 55” - ocenili eksperci branży motoryzacyjnej podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
11.05.2024

H2POLAND: Polska ma potencjał, żeby przeprowadzić transformację energetyczną

„Każdy rynek musi mieć swój sposób na transformację energetyczną. Współpraca międzynarodowa pozwala na to, żeby rynki były bardziej zgodne, żeby można było zwiększyć handel transgraniczny, np. energią, a w przyszłości wodorem” – wskazywał Tomoho Umeda, prezes Hynfra oraz Hynfra Energy Storage podczas H2POLAND & NetZero Forum. Jego zdaniem Polska powinna opracować własny sposób na transformację energetyczną i ma do tego potencjał.
10.05.2024

Wyścig o czysty Bałtyk. Debata nad katalogiem najlepszych praktyk i technologii przy przeładunkach towarów masowych suchych w portach morskich

Morze Bałtyckie, jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, stanowi pole działania dla organizacji Race For The Baltic. Ich celem jest znalezienie skutecznych rozwiązań na jedno z największych wyzwań stojących przed Bałtykiem - eutrofizację. W ramach projektu, opracowują katalog najlepszych praktyk i technologii dotyczących przeładunków towarów masowych suchych, szczególnie nawozów i fosforytu.
09.05.2024

Orlen na EKG 2024: dekarbonizacja to cel, do którego prowadzi wiele różnych ścieżek

Dekarbonizacja transportu stanowi największe wyzwanie dla całego procesu transformacji energetycznej Polski i UE - uważa Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Transformacji Strategicznej ORLEN. Wszystko wskazuje bowiem na to, że w 2050 roku aż 80 proc. samochodów ciężarowych w Europie wciąż będzie zasilanych paliwami kopalnymi.
09.05.2024

EKG 2024: budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opóźni się o dwa lata, ale będzie dobrze przygotowana

Budowa elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino rozpocznie się w 2028 r., dwa lata później, niż zakładał Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. Ministerstwo Klimatu zapowiada, że na przełomie 2024 i 2025 r. będą zaktualizowane m.in. polski program jądrowy i polityka energetyczna. „Każda decyzja jest postrzegana przez pryzmat bezpieczeństwa” - mówił Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Nadzoru Technicznego, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
09.05.2024

Prawie 30 proc. mniej emisji CO2 vs. 2020 r. i certyfikat Top Employer. Eurocash publikuje Raport Zrównoważonego Rozwoju za 2023 r.

W 2023 r. Eurocash nie tylko istotnie zmniejszył emisje CO2 - już o 30 proc. w stosunku do bazowego roku 2020; ale też zwiększył deklarację ich redukcji z 42 do 47,7 proc. do 2030 r. Poza tym usystematyzował oczekiwania wobec dostawców, wspierał w transformacji energetycznej franczyzobiorców, a za strategię i praktyki związane z polityką pracowniczą został doceniony prestiżowym certyfikatem Top Employer. Te i inne działania w obszarze zrównoważonego rozwoju Grupa podsumowała w opublikowanym właśnie raporcie za 2023 rok, który zos
08.05.2024

EKG. Bando: chcemy wprowadzić wstępne pozwolenie na budowę, by pomóc w budowie jądrówki

Chcemy wprowadzić do prawa wstępne pozwolenie na budowę, by przyspieszyć proces budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - zapowiedział we wtorek wiceminister klimatu Maciej Bando podczas EKG. W 2028 r. miałyby się zakończyć prace leżące po stronie administracji w zw. z elektrownią - dodał.
08.05.2024

DSV – Global Transport and Logistics wyróżnione w najnowszym raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Publikowany corocznie przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to największy polski przegląd inicjatyw CSR i zrównoważonego rozwoju. W 22. edycji zaprezentowano 1046 działań podjętych przez 266 firmy, w tym 3 projekty wdrożone przez DSV – Global Transport and Logistics w Polsce. Programy są elementem strategii operatora logistycznego do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.
07.05.2024

Czy użytkownicy aut w Polsce są gotowi na samochody elektryczne? Wyniki badania HERTZ Polska

HERTZ Polska – polski przedstawiciel światowego lidera w wynajmie samochodów – przeprowadził badanie podejścia do elektromobilności wśród pracowników polskich firm. Badanie obejmowało użytkowników aut służbowych, jak też menedżerów zarządzających flotami. Jego celem była ocena świadomości w obszarze elektromobilności, zbadanie postrzegania samochodów elektrycznych i związanych z nimi doświadczeń oraz zidentyfikowanie obaw, potrzeb i oczekiwań, w kontekście zachodzącego procesu elektryfikacji flot, jak i całej branży motoryzacyjne
07.05.2024

Tego nie może zabraknąć w nowym KPEiK. Czy rząd odrobi lekcję?

Ważą się losy polskich planów strategicznych do 2030 r. Jeśli wierzyć ostatniej deklaracji wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki, to już w maju do konsultacji przedstawiony będzie ambitniejszy scenariusz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu. Co na pewno powinno się w nim znaleźć? Gdzie nie domaga obecna, bazowa propozycja?
06.05.2024

Nie odmawia się, kiedy pieniądz woła. Nowe złoża ropy kontra polityka klimatyczna

Mimo wezwań do transformacji energetycznej i zmniejszenia wydobycia, sektor paliwowy dynamicznie się rozwija. Jesteśmy świadkami wzrostu zużycia ropy naftowej, zaś na globalnej mapie paliwowej pojawiają się nowi gracze, na czele z południowoamerykańską Gujaną.
06.05.2024

Wiceszef MKiŚ: "konstytucja dla Puszczy Białowieskiej" nie będzie jedną ustawą; ma to być zestaw działań

"Konstytucja dla Puszczy Białowieskiej" nie będzie jedną ustawą; ma być to zestaw działań, także prawnych, które mają lepiej chronić to dziedzictwo, a także dać lokalnym społecznościom możliwość rozwoju w oparciu o unikatowość Puszczy – wskazał w rozmowie z PAP wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała.
06.05.2024

Ekologia integralna nowym kierunkiem studiów w Lublinie

Inżynieria druku 3D, socjologia cyfrowa, ekologia integralna znalazły się między innymi wśród nowych kierunków studiów oferowanych przez lubelskie uczelnie w tegorocznym naborze na studia.
05.05.2024

Wnioski o wypłatę bonu energetycznego od 1 sierpnia do 30 września

Wnioski o wypłatę bonu energetycznego trzeba będzie złożyć od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. – przewiduje projekt ustawy w tej sprawie. Cel ustawy to m.in. przedłużenie na drugą połowę roku osłon związanych z cenami energii.
04.05.2024

Zbadano wpływ konferencji astronomicznych na klimat

Ukazała się analiza, jaki ślad węglowy generuje podróżowanie na konferencje astronomiczne - poinformował Uniwersytet w Kolonii w Niemczech.
04.05.2024

Polscy studenci na rzecz zmniejszania zanieczyszczeń w Berlinie

Studenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (PW) stworzyli aplikację, która ma pomóc w zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń w Berlinie. Ich pomysł zajął trzecie miejsce w kategorii Social Impact w hackathonie Data4Good.
03.05.2024

BMW podejmuje współpracę z projektantką Mają Ganszyniec

BMW Group nieustannie kreuje przyszłość, a swoimi innowacjami napędza zrównoważony rozwój. Kluczem do ochrony zasobów i redukcji emisji dwutlenku węgla jest gospodarka o obiegu zamkniętym. Dla firmy cyrkularność to przede wszystkim wykorzystanie pojazdów po zakończeniu fazy ich użytkowania jako źródła surowców do produkcji nowych samochodów. „Zmieniamy rzeczywistość” idealnie określa aspiracje i obietnice bawarskiego producenta w tym obszarze.
02.05.2024

20 lat Polski w UE. Transformacja sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
01.05.2024

Projekt: odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane

Odejście od obowiązku tzw. segregacji u źródła odpadów budowlanych i rozbiórkowych - zakłada opublikowany w poniedziałek projekt noweli ustawy o odpadach. Zgodnie z nowymi przepisami więcej środków z budżetu będą mogły też otrzymać samorządy na likwidację nielegalnych wysypisk w gminach.
30.04.2024

20 lat Polski w UE z perspektywy transformacji sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
30.04.2024

System kaucyjny w Polsce: Przygotowanie, wyzwania i perspektywy

Wraz z nadchodzącym rokiem 2025 Polska staje przed wyzwaniem wprowadzenia systemu kaucyjnego, który ma być kluczowym elementem realizacji zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Cel jest jasny: zmniejszyć produkcję odpadów i poprawić stan środowiska naturalnego. Jednakże droga do skutecznego wdrożenia tego systemu wydaje się być wyboista, pełna wyzwań logistycznych i finansowych oraz wymaga starannego przygotowania społecznego.
29.04.2024

Posłanka Zielonych złoży projekt ustawy ws. zakazu hodowli zwierząt na futra

Na fermach futerkowych, które w większości należą do zagranicznego kapitału, tracą zwierzęta i ludzie. Czas z tym skończyć - napisała w piątek na platformie X Małgorzata Tracz, posłanka Zielonych. Zapowiedziała złożenie w czerwcu projektu ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futra
27.04.2024

Głos z Davos mówi jasno: 3 sektory czeka wzrost. OZE jednym z nich

Analiza Światowego Forum Ekonomicznego wyróżnia trzy sektory, które czeka dynamiczny rozwój: sektor odnawialnych źródeł energii, sektor finansowy oraz sektor turystyczny.
26.04.2024

Better Energy w 2023 r. Znaczący wzrost wytwarzania zielonej energii w porównaniu do 2022 r.

Better Energy, spółka z branży OZE prowadząca działalność w Danii, Polsce, Szwecji i Finlandii, ogłosiła imponujące wyniki za 2023 rok. W omawianym okresie nastąpił wzrost ilości wytwarzanej z farm fotowoltaicznych energii elektrycznej, liczby farm fotowoltaicznych w portfelu oraz farm fotowoltaicznych w formule trzech partnerstw joint venture. Spółka spodziewa się dalszego wzrostu wyników w bieżącym roku.
26.04.2024

BXF Energia wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 60 MW

BXF Energia nabyła 100% udziałów w spółce realizującej projekt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy do 60 MW.
26.04.2024

MAKRO Polska wspiera cele zrównoważonego rozwoju

W jubileuszowym roku sieć hurtowni opublikowała pierwszy Raport Niefinansowy Zrównoważonego Rozwoju za rok finansowy 2022/2023. Został on przygotowany w oparciu o najnowsze globalne wytyczne Global Reporting Initiative. Publikacja zawiera szczegółowe informacje na temat środowiskowych, zarządczych i społecznych działań firmy.
25.04.2024

Wiatraki na terenach przemysłowych? Najnowszy raport mówi o potencjale nawet 20 GW!

Potencjał energetyki wiatrowej na terenach przemysłowych jest olbrzymi – sięga 20 GW – wynika z najnowszego raportu „Potencjał terenów przemysłowych dla rozwoju lądowej energetyki wiatrowej” przygotowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej dla Re-Source Poland HUB. Potencjał techniczny elektrowni wiatrowych, który byłby możliwy do realizacji na terenach przemysłowych (przy braku ograniczeń regulacyjnych i dodatkowych kosztów systemowych), to niemal 17 GW. To zupełnie nowe spojrzenie na inwestycje w energetykę wiatrową.
25.04.2024

Cyrkularne projekty w Polsce. Poznaj Liderów GOZ VII edycji konkursu Stena Circular Economy Award

W kontekście wiedzy o GOZ polski biznes dzieli się na pół. Niektóre z firm dobrze rozumieją i wprowadzają zasady gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), podczas gdy inne jeszcze nie mają pełnego zrozumienia tej koncepcji. Jednak dzisiaj, gdy gospodarka cyrkularna oraz ponowne wykorzystanie materiałów stają się kluczowymi elementami zapewniającymi zrównoważoną przyszłość i stanowią odpowiedź na nowe regulacje, dobre praktyki w tym zakresie nabierają szczególnego znaczenia.
24.04.2024

Nowe punkty ładowania aut elektrycznych na mapie Polski

Firma Eway, polski operator i producent stacji ładowania samochodów elektrycznych, zainstalowała już 60 punktów ładowania. Większość z nich jest już dostępna dla kierowców, część czeka na ostatnie odbiory techniczne. Stacje ładowania Eway, z których można korzystać bez jakichkolwiek aplikacji, dostępne są m.in. w hotelach, na osiedlach mieszkaniowych, w inwestycjach biznesowych, w gminach i miastach, w takich miejscowościach jak Warszawa, Szczecin, Świnoujście, Poznań, Bobowa. Kamionki, Wrocław czy Kołobrzeg.
23.04.2024

Na polskich budowach przybywa betonów o obniżonym śladzie węglowym od Cemex

Klienci Cemex Polska coraz chętniej wybierają produkty dla zrównoważonego budownictwa. W 2023 roku dużą popularnością cieszyły się m.in. betony o obniżonym śladzie węglowym marki Vertua, które pozwalają na redukcję emisji dwutlenku węgla nawet o blisko 70% w porównaniu do standardowych rozwiązań. Promowanie zrównoważonych produktów wpisuje się w globalną strategię Cemex pt. „Future in Action”, której celem jest przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom klimatu.
22.04.2024

Rusza nowy program grantowy dla projektów proekologicznych

Fundacja E.ON ogłasza start międzynarodowego programu grantowego „E.ON łączy energię dla klimatu”. Do udziału zaprasza organizacje non-profit, start-upy, instytucje edukacyjno-naukowe i think tanki z całej Polski. Dziesięć najlepszych projektów związanych z ochroną klimatu otrzyma wsparcie w łącznej kwocie 100 000 euro.
22.04.2024

SodaStream inspiruje do zmian w kierunku bardziej ekologicznego trybu życia

Ile jednorazowych plastikowych butelek potrzeba, aby opleść Ziemię 27 razy? Odpowiedź to 5,5 mld - czyli tyle, ile w 2023 roku użytkownicy SodaStream zaoszczędzili planecie. Jak tego dokonali? Małymi eko zmianami w codzienności, które efektem skali przynoszą spektakularny efekt! Marka od początku istnienia inspiruje do podjęcia choć niewielkich kroków na drodze ku lepszej przyszłości planety, z troską o środowisko naturalne i dobrobyt kolejnych pokoleń.
19.04.2024

Raportowanie ESG – nowe obciążenia finansowe dla przedsiębiorców i brak polskich regulacji

W poprzedniej publikacji autorzy wskazali na nowy obowiązek, jaki będzie ciążył na przedsiębiorcach, a który związany jest ze sprawozdawczością przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. W niniejszym artykule zostanie m.in. wskazana skala obciążenia finansowego, które będzie ciążyć na przedsiębiorcach w związku z przystosowaniem prowadzonego biznesu do standardów wynikających z Dyrektywy CSRD.
18.04.2024

Amerykanie zwodowali swój pierwszy statek instalacyjny

Wczoraj w Teksasie odbyło się wodowanie pierwszego zbudowanego w Stanach Zjednoczonych statku do instalacji morskich turbin wiatrowych.
16.04.2024

Minister przemysłu: prawo powinno pomagać transformacji energetycznej

Chcielibyśmy, żeby transformacja energetyczna była łagodna, a łagodna będzie wtedy, jeżeli prawo będzie pomagało, a nie przeszkadzało - powiedziała w poniedziałek w wystąpieniu otwierającym konferencję "Industry in Transition" minister przemysłu Marzena Czarnecka.
16.04.2024

Milowy krok w budowie farmy wiatrowej Mierzyn

Farma wiatrowa Mierzyn (58,5 MW) uzyskała tymczasowe pozwolenie na użytkowanie (ION), co umożliwia produkcję pierwszej energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci. Uzyskanie pozwolenia, jest efektem pozytywnej weryfikacji działania turbin wiatrowych i urządzeń elektroenergetycznych podczas podania pierwszego napięcia. Największa budowana aktualnie przez Tauron farma wiatrowa zostanie oddana do eksploatacji w drugiej połowie 2024 roku.
15.04.2024

Nowy raport Fundacji Climate Strategies Poland

Zmiana klimatu to największe wyzwanie, przed jakim stoi dziś ludzkość. W nowym raporcie eksperci i ekspertki Fundacji Climate Strategies Poland alarmują: samo raportowanie klimatyczne, które staje się standardem, nie przekłada się ani na redukcję emisji, ani na konkurencyjność klimatyczną firm. Tymczasem, jeśli biznes, który odpowiada za ponad 70 proc. emisji, chce budować konkurencyjność klimatyczną i ograniczać negatywny wpływ na klimat, musi jak najszybciej nauczyć się wyciągać wnioski z raportów ESG.
15.04.2024

Otoczenie ekonomiczne inwestycji offshore [wideo]

Podczas konferencji „Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” rozmawialiśmy z Ewą Kruchelską, wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej CRIST, o otoczeniu ekonomicznym i kryteriach bankowalności projektów morskich elektrowni wiatrowych.
15.04.2024

Planowane ulepszenia programu Stop Smog

Zwiększenie współfinansowania inwestycji z Funduszu Termomodernizacji i Remontów przy jednoczesnym zmniejszeniu wkładu własnego gmin, czy likwidacja kryterium majątkowego beneficjenta końcowego - zakładają zmiany programu dla gmin "Stop Smog", o których poinformował PAP resort klimatu i środowiska.
15.04.2024

RWE chce produkować wodór dla dostawcy produktów na bazie węglowodorów

RWE, będący jednym z kluczowych w Wielkiej Brytanii graczy na rynku produkcji energii elektrycznej i energii odnawialnej, podpisał umowę z Haltermann Calress, wiodącym dostawcą produktów i rozpuszczalników na bazie węglowodorów. Na jej mocy RWE zbuduje przy kompleksie Haltaermann Carless w Harwich zakład produkcji zielonego wodoru.
14.04.2024

NCBR przedstawiło Symulator Polskiego Systemu Energetycznego

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przedstawiło w piątek Symulator Polskiego Systemu Energetycznego. Umożliwia on analizę różnych wariantów transformacji energetycznej Polski.
12.04.2024

Instrat: Krajowy System Energetyczny musi przygotować się na nowe wyzwania transformacji

Eksperci Instratu zgłosili uwagi w ramach konsultacji projektu nowego planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Plany inwestycyjne Polskich Sieci Elektroenergetycznych mają przygotować Krajowy System Elektroenergetyczny do skutecznego przyłączenia znacznych mocy nowych, bezemisyjnych źródeł energii.
12.04.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Piotr Żeglarski

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Piotr Żeglarski - Business Development Manager w Seaway 7.
12.04.2024

Odnawialne źródła energii rozgościły się w strategiach ESG. Umowy cPPA wychodzą naprzeciw potrzebom biznesu

Nawet 63 umowy cPPA podpisano w Polsce do października 2023 r. – wynika z raportu RE-Source Poland Hub i DWF „Rynek cPPA w Polsce”. Zwiększa się także wolumen zakontraktowanej energii, wynoszący już ok. 5,2 TWh rocznie. Biznes dostrzegł w OZE nie tylko sposób na efektywną realizację strategii ESG, ale także szansę na napływ zagranicznych inwestorów. Eksperci nie mają wątpliwości, że udział zielonej energii z PPA będzie rosnąć, a wraz z nią potrzeba edukacji i wymiany doświadczeń.
11.04.2024

Lasy Państwowe: w piątek milion sadzonek drzew do odbioru w nadleśnictwach

W piątek, 12 kwietnia, od godz. 9.00 do 15.00, odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - poinformowały Lasy Państwowe. Każdy chętny będzie mógł udać się do nadleśnictwa i za darmo odebrać sadzonkę, którą będzie mógł zasadzić na własnym gruncie. Na chętnych czeka milion sadzonek drzew i krzewów.
11.04.2024

Port Lotniczy Poznań-Ławica będzie produkował własną zieloną energię

Port Lotniczy Poznań-Ławica stale podąża naprzód w swojej misji redukcji śladu węglowego i ochrony środowiska naturalnego. Niedawno ogłosił kolejne kroki w tej ekologicznej podróży. Port poprawi efektywność energetyczną w oparciu o własną zieloną energię.
10.04.2024

Drugi nabór wniosków w konkursie na zakup nisko- i zeroemisyjnych autobusów regionalnych

Od 13 maja 2024 r. organizatorzy i operatorzy publicznego transportu zbiorowego będą mogli wnioskować o środki pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy na zakup nisko- i zeroemisyjnych autobusów regionalnych. Na wsparcie w ramach tego naboru zaplanowano ponad 1,4 mld zł.
10.04.2024

W połowie czerwca zmiany w programie "Czyste Powietrze"

Do czasu planowanych zmian w programie "Czyste Powietrze" ws. pomp ciepła NFOŚiGW zaleca obecnie ostrożność przy ich kupnie. Po 13 czerwca dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście, gwarantującej, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.
10.04.2024

„Altana przyszłości” – nowy projekt Politechniki i MPO w Krakowie rozwiąże śmieciowe uciążliwości

Politechnika Krakowska i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zaczynają nowy projekt pn. „Altana przyszłości”. W jego ramach studenci Politechniki – wspólnie z ekspertami z uczelni oraz specjalistami z MPO – wezmą na warsztat altany i wiaty śmietnikowe. W Krakowie to aż 15 tysięcy punktów odbioru odpadów. Codziennie odbieranych z nich jest 24 tysiące pojemników z odpadami, każdy o wadze nawet 200-300 kg. Aż tyle, bo przeciętny krakowian już teraz produkuje średnio blisko pół tony śmieci rocznie, a prognozy wskazują,
09.04.2024

50 tysięcy ochotników zebrało 1000 ton śmieci z Operacją Czysta Rzeka!

Nic bardziej nie mobilizuje do sprzątania jak wszechobecne śmieci. Dlatego Operacja Czysta Rzeka zachęca społeczność do porządków na łonie natury już od pięciu lat. Z początkiem marca po raz szósty uruchomiła zapisy online, by chętne osoby mogły zakładać własne sztaby i akcje lokalne lub dołączać do już istniejących. Tylko w pierwszym miesiącu od rozpoczęcia tegorocznej edycji zarejestrowało się ponad 16 tysięcy uczestników z ponad 600 akcjami. Część z nich się już odbyła i wg raportów uprzątnięto już 100 ton odpadów. Wielkie spr
09.04.2024

Inteligentne kosze na śmieci – sukces pomysłu z PW

Młodzi innowatorzy z Politechniki Warszawskiej opracowali inteligentny system zarządzania zbiórką odpadów komunalnych. Rozwiązanie zostało wprowadzone w Sierpcu – niespełna dwudziestotysięcznym mieście w województwie mazowieckim. Ponad 100 czujników codziennie mierzy tam zapełnienie koszy na śmieci, dostarczając informacji o optymalnej trasie zbiórki odpadów.
09.04.2024

Grupa Orlen zwiększyła ilość przesyłanego do Polski gazu z własnego wydobycia w Norwegii

Grupa Orlen o ponad 30 proc. zwiększyła ilość przesyłanego do Polski gazu pochodzącego z własnego wydobycia w Norwegii, gdzie działa PGNiG Upstream Norway. W skali roku oznacza to dodatkowy miliard metrów sześciennych gazu - poinformował we wtorek koncern.
09.04.2024

Hennig-Kloska: 2 mld zł na nowy program OZE dla ciepłownictwa

2 mld zł zostanie przeznaczone na nowy program OZE dla ciepłownictwa - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że wnioski można będzie składać od 16 kwietnia.
09.04.2024

Surowce krytyczne dla dekarbonizacji i transformacji energetycznej

W obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i koniecznością redukcji emisji gazów cieplarnianych, dekarbonizacja oraz transformacja energetyczna stały się kluczowymi priorytetami dla wielu krajów i społeczności na całym świecie. Jednakże, realizacja tych celów wymaga nie tylko zaawansowanych technologii, ale także dostępu do kluczowych surowców niezbędnych do produkcji nowoczesnych rozwiązań energetycznych.
09.04.2024

Większość nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych krytycznie ocenia działania rządów i instytucji w obszarze klimatu

Nauczyciele i uczniowie czują się odpowiedzialni za kształtowanie ekologicznej przyszłości. Tak wynika z Badania Świadomości Ekologicznej przeprowadzonego przez Fundację Digital University oraz Fundację Deloitte w ramach programu Be.Eco. Co więcej społeczności szkolne wierzą, że każdy ma wpływ na otaczający nas świat, ale jego skuteczną ochronę zapewnią jedynie wspólne wysiłki. Już 23 kwietnia uczniowie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w praktyce w Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy Ekologicznej.
07.04.2024

Policja zatrzymała aktywistę klimatyczną Gretę Thunberg

Holenderska policja zatrzymała w sobotę słynną aktywistę klimatyczną Gretę Thurnberg wraz z grupą innych demonstrantów, która brała udział w proteście i usiłowała zablokować ważną autostradę A12 prowadzącą do Hagi - podaje AFP.
06.04.2024

Rola ubezpieczycieli w rozwoju polskiego offshore wind [wideo]

„Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” to wydarzenie poświęcone często pomijanemu aspektowi rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – ubezpieczeniom i ryzykom finansowym. Podczas konferencji rozmawialiśmy z Tomaszem Librontem, prezesem zarządu Smartt Re, o roli instytucji ubezpieczających w budowaniu nowego sektora polskiego przemysłu.
06.04.2024

Pełczyńska-Nałęcz: w najbliższych dniach ruszy nabór wniosków na zieloną transformację

W ciągu najbliższych dni ruszy nabór wniosków w ramach programu zielonej transformacji miast - poinformowała w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zapewniła, że wszyscy wnioskodawcy spełniający formalne warunki otrzymają środki.
05.04.2024

Światowa premiera na Nordic EV Summit - Ekoenergetyka rozszerza działalność na skandynawskim rynku ładowania pojazdów elektrycznych

Ekoenergetyka rozszerzyła swoją obecność na skandynawskim rynku infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, wprowadzając na rynek innowacyjny system ładowania, dostosowany do potrzeb operatorów punktów ładowania (CPO) w regionie o jednych z najwyższych na świecie wskaźników przyjęcia pojazdów elektrycznych.
04.04.2024

Zielińska: Znacznie więcej niż 50 proc. OZE w 2040 r. i niższy koszt transformacji energetycznej

Polska może osiągnąć znacznie większy udział OZE w swoim miksie energetycznym niż zakładane przez poprzedni rząd w aktualizacji PEP2040 50 proc., z kolei koszty transformacji powinny być mniejsze niż zakładano - poinformowała PAP Biznes wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska, odnosząc się do szykowanej przez nowy rząd aktualizacji PEP2040.
04.04.2024

Grupa Kapitałowa Gobarto raportuje działania ESG

Spółka Gobarto opublikowała: Oświadczenie Dotyczące Zrównoważonego Rozwoju Grupy Kapitałowej Gobarto. Raport stanowi przełom w standardach branżowych, ponieważ już w tym roku przygotowany został zgodnie z dyrektywą CSRD i standardem ESRS, które, dla firm i instytucji raportujących działania związane ze zrównoważonym rozwojem, staną się obowiązkowe dopiero w przyszłym roku.
02.04.2024

Po co firmom strategia energetyczna?

Efektywność energetyczna, optymalizacja kosztów działalności, zmieniające się przepisy prawne i oczekiwania rynku, to rzeczywistość, której muszą dziś sprostać przedsiębiorstwa. Potrzebują do tego odpowiednio skonstruowanej strategii energetycznej. W najnowszym odcinku podcastu E.ON Talks, Justyna Wysocka-Golec, liderka zespołu ESG, dekarbonizacji i różnorodności KPMG w Polsce oraz prowadząca Anna Karanik, senior menedżerka w pionie klienta biznesowego w E.ON Polska, rozmawiają o tym, jakie znaczenie dla firm ma skuteczne wdrożen
02.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
02.04.2024

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.
01.04.2024

MKiŚ: PSE rozważą budowę własnego źródła wytwórczego

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) rozważają budowę własnego źródła wytwórczego m.in. dla zapewnienia w najbliższych latach dodatkowej mocy dyspozycyjnej dla bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego - poinformował w odpowiedzi na interpelację wiceminister klimatu Maciej Bando.
29.03.2024

Nowy cel UE – Polska bez szans?

Chociaż Komisja Europejska ostatecznie odrzuciła wariant redukcji emisji CO2 o 95% do 2040 r., to poziom 90% i tak ma niewiele wspólnego ze złotym środkiem. Na ten moment KE udało się więc osiągnąć inny cel – wywołać sporo kontrowersji i opór wobec proponowanej ścieżki. Same dążenia do zeroemisyjności nie są niczym nowym – co więc Bruksela chce powiedzieć, wyznaczając nowy etap? Dlaczego Polskę czekają trudne negocjacje?
28.03.2024

Ambitne cele redukcyjne dla ciężarówek i autobusów. Raport EFL o bezemisyjności transportu

Już od dłuższego czasu transport jest przedmiotem uwagi instytucji unijnych w kontekście przeciwdziałania zmianom klimatycznym. I choć ciężarówki i autobusy stanowią zaledwie 2% floty na europejskich drogach, to generują aż 28% całkowitej emisji dwutlenku węgla. Z tego powodu przygotowano regulacje, które zakładają ambitne cele w perspektywie kolejnych 16 lat. Jakie wyzwania stoją przed sektorem transportu ciężkiego na drodze do bezemisyjności? Można o tym przeczytać w raporcie specjalnym EFL.
28.03.2024

Czy odkorkować nas może rynek transportu publicznego? Potrzebne jest nowoczesne myślenie i woda

Znamy już ekonomiczne i ekologiczne sposoby przemieszczania dużych mas ludzi w miastach. Te najbardziej efektywne obejmują ruch na szynach (największe wolumeny, najniższe koszty na pasażera, zmniejszenie ruchu na drogach), te trochę mniej efektywne obejmują ruch na kołach. Czy są inne drogi przemieszczania ludzi w miastach, które stanowić mogą doskonałe uzupełnienie transportu publicznego? Dwie polskie firmy chcą wejść na rynek z wodnymi taksówkami pasażerskimi.
27.03.2024

„Szczecin powinien być przykładem dla innych miast” – podsumowanie konferencji energetycznej

Pełna sala gości, duża dawka merytoryki, okazje do rozmów i prezentacja wszystkiego w praktyce – tak można opisać zorganizowaną po raz pierwszy ogólnopolską konferencję Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024, realizowaną w ramach projektu Energia Miasta Szczecin.
27.03.2024

W Bydgoszczy powstanie biogazowania za około 126 mln zł

Nowoczesna biogazownia, w której z opadów pozyskiwany będzie gaz i prąd oraz kompost, powstanie w Bydgoszczy na przełomie 2026 i 2027 r. Zakładany koszt inwestycji to około 126 mln zł - poinformował we wtorek prezydent miasta Rafał Bruski.
27.03.2024

Jak wygląda proces uzyskiwania decyzji administracyjnych dotyczących budowy elektrowni jądrowych?

Drugiego dnia konferencji Baltic Nuclear Energy Forum odbyła się debata poświęcona procesowi uzyskiwania kluczowych decyzji administracyjnych dotyczących budowania elektrowni jądrowych.
26.03.2024

Firmy w procesie zielonej transformacji – redukcja, unikanie, konkretne cele i długoterminowa strategia

Dziś firmy stoją wobec wyzwania dekarbonizacji swojej działalności. Rośnie potrzeba ograniczania oddziaływania na środowisko, ale także zwiększają się wymagania prawne i oczekiwania klientów. Odchodzenie od węgla to także jeden z warunków zachowania konkurencyjności. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzielili się uczestnicy konferencji Sustain Tomorrow Conference.
26.03.2024

NIK: miasta nieskuteczne w walce ze smogiem pochodzącym z transportu

Mimo prób ograniczenia zanieczyszczeń komunikacyjnych, samorządy siedmiu miast - m.in. Warszawy, Krakowa i Wrocławia - nie rozwiązały problemu nadmiernej emisji spalin pochodzących z transportu - uznała Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w poniedziałek raporcie.
26.03.2024

Kanada. Obciążanie emitentów opłatami za zanieczyszczenia skutecznie zmniejsza emisje

Nakładanie opłat za zanieczyszczenia na emitentów przemysłowych jest trzy razy skuteczniejsze od obciążania opłatami konsumentów – wynika z najnowszego raportu Kanadyjskiego Instytutu Klimatu.
26.03.2024

Gdzie raki nie zimują, czyli co możemy zrobić dla naszych rzek

Plażowanie nad rzeką czy wspólne wędkowanie - to wspomnienia wielu z nas. Dla nas Polaków woda i rzeka są ważnymi symbolami. W wodzie topimy Marzannę na wiosnę i wodą oblewamy się w Poniedziałek Wielkanocny. Ten znajomy, piękny krajobraz zielonych łąk poprzecinanych niebieskimi rzekami, wzdłuż których rosną wierzby, może zanikać. W złej sytuacji są mieszkańcy rzek. Rybom, w tym na przykład szczupakom czy sandaczom, które tak chętnie łowimy, szczególnie zagraża wzrost temperatury wody powodowany zmianą klimatu.
25.03.2024

PSG rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru

Polska Spółka Gazownictwa rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru - poinformowała PSG. Spółka dodała, że firmy będą współpracowały w takich obszarach jak bilansowanie sieci, jakość gazu, bezpieczeństwo dostaw czy regulacje prawne.
25.03.2024

Orlen Laboratorium gotowe do badań nad czystym wodorem w transporcie

Zaledwie tygodnie dzielą ORLEN Laboratorium we Włocławku od otrzymania akredytacji dla zaawansowanych metod badawczych czystego wodoru dla branży transportowej. Będzie to druga taka akredytacja w Polsce, a także druga - po zakładzie w Trzebini - dla pracowni z Grupy ORLEN. Nowoczesny obiekt, który będzie obsługiwać cały włocławski hub wodorowy, już teraz pozwala zdobywać bezcenne doświadczenie uczestnikom Akademii Wodorowej, organizowanej przez ORLEN.
25.03.2024

Pompy ciepła przyśpieszą transformację energetyczną

W osiągnięciu celów klimatycznych UE istotną rolę odegrają pompy ciepła, których zdolność do efektywnego wykorzystania energii odnawialnej, zarządzania ciepłem i zastąpienia paliw kopalnych w ogrzewaniu domów jest udowodniona, ale wiedza o tym mało rozpowszechniona – ocenia Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.
25.03.2024

Jak wygląda finansowanie projektów energetyki jądrowej?

Drugi dzień konferencji Baltic Nuclear Energy Forum rozpoczął się debatą dotyczącą finansowania sektora energetyki jądrowej. Jej tytuł to równocześnie śmiało brzmiąca teza „Energetyka jądrowa może produkować tanią energię elektryczną pod warunkiem jej odpowiedniego finansowania”.
25.03.2024

Drzewa w miastach stałym elementem kampanii wyborczych

Kandydaci na prezydentów polskich miast chcą sadzić drzewa lub chronić te, które już rosną. Mieszkańcy mają dość betonu, co odbija się w kampaniach wyborczych z każdej strony politycznego dyskursu.
24.03.2024

Morze Kaspijskie wysycha, jego poziom jest bliski historycznego minimum

Poziom wody w Morzu Kaspijskim od kilku lat systematycznie spada i jest bliski historycznego minimum; są miejsca, w których linia brzegowa przesunęła się o trzy kilometry - poinformował niezależny portal turkmen.news.
24.03.2024

Nowe tworzywo ma rozwiązać problem mikroplastiku

Naukowcy opracowali naturalny plastik produkowany z alg, który w ciągu miesięcy całkowicie się rozkłada, nie tworząc nawet mikrocząstek. Tymczasem zanieczyszczenie mikroplastikiem to rosnące na całym świecie zagrożenie.
24.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Dostawcy niższego rzędu domagają się elastyczności

Drugi dzień konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, rozpoczął się od niezwykle ważnego, a często pomijanego wątku dotyczącego tego, jak w obliczu mocno skonkretyzowanych wymogów kontraktowych swoją rolę widzą dostawcy niższego rzędu.
22.03.2024

Ane Maersk na Morzu Śródziemnym. Największy statek zasilany metanolem prowadzi działalność

Ochrzczony w styczniu tego roku kontenerowiec Ane Maersk zawinął do marokańskiego portu w Tanger Med nad Morzem Śródziemnym. Jednostka jest gotowa do przeładunków i dalszej działalności zgodnie z przeznaczeniem. Będąc obecnie największym statkiem transportującym kontenery, który jest zasilany ekologicznym metanolem, wpisuje się w działanie Maersk na rzecz dekarbonizacji żeglugi.
22.03.2024

Canon liderem w rankingu IDC MarketScape

Canon Inc, spółka macierzysta Canon Europe, ogłosiła, że została uznana za lidera branży w badaniu IDC „MarketScape: Worldwide Sustainability Programmes and Services Hardcopy 2023 Vendor Assessment, w którym oceniono jedenastu globalnych dostawców druku. Wyniki ukazują rosnące oczekiwania klientów w kwestii współpracy z firmami technologicznymi, które podejmują działania na rzecz łagodzenia zmian klimatycznych.
22.03.2024

Wiceszefowa MKiŚ: baza danych odpadowych ma 627 tys. użytkowników

W tzw. bazie danych odpadowych (BDO) jest obecnie 627 tys. użytkowników, z czego aktywnych jest 597 tys. - poinformowała w czwartek wiceminister klimatu Anita Sowińska. Dodała, że wkrótce baza zostanie rozszerzona o nowe funkcjonalności.
22.03.2024

Resort środowiska chce, by butelki z kaucją były zwolnione z VAT

Resort zrobi wszystko, by poprawki w tzw. ustawie kaucyjnej, dotyczące m.in. VAT-u, weszły w życie przed 1 stycznia 2025 r., czyli dniem, w którym ruszy system odbierania opakowań po napojach - przekazała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Kaucja za butelkę szklaną ma wynosić 1 zł, a za plastikową oraz puszki - 50 gr.
21.03.2024

Linie lotnicze KLM przegrały proces o greenwashing z organizacją Fossil Free

Sąd w Amsterdamie przyznał w środę rację organizacji Fossil Free, która oskarżyła holenderskie linie lotnicze KLM o stosowanie greenwashingu w swoich kampaniach reklamowych. Sąd uznał, że argumenty dotyczące pozytywnych aspektów dla środowiska, które pojawiały się w reklamach KLM są niejasne i "malują zbyt różowy obrazek" firmy, mogąc zmylić konsumentów.
21.03.2024

Zamień elektrograty na kwitnące kwiaty od Castoramy

Już w nadchodzący piątek 22 marca, Castorama powita wiosnę coroczną akcją „Kwiaty za elektrograty”. Do niedzieli we wszystkich sklepach Castorama, w tym Smart, Express i Brico Depot będzie można zamienić zużyty elektroniczny i elektryczny sprzęt domowy na rozkwitające sadzonki bratków.
21.03.2024

Sto dni rządu w energii, klimacie i w przyrodzie

Zamrożenie cen energii na pół roku, przedstawienie projektu Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 zakładającego m.in. redukcję emisji CO2, ograniczenie wycinki drzew w 10 lokalizacjach - to niektóre działania jakie w ciągu 100 dni rządu zrealizowano w obszarze energii i środowiska.
20.03.2024

26 autobusów wodorowych NesoBus od Grupy Polsat Plus i ZE PAK będzie jeździło w Chełmie

Miasto Chełm w wyniku przeprowadzonego przetargu wybrało Grupę Polsat Plus i ZE PAK jako dostawcę 26 zeroemisyjnych, ekologicznych autobusów wodorowych NesoBus. Dostawa autobusów ma odbyć się w 3 transzach, a ostatecznie zakończyć się 30 października 2025 roku. To trzecie duże zamówienie NesoBusów po Rybniku i Gdańsku.
20.03.2024

Deloitte: firmy będą musiały zgłaszać dane o emisji importowanych produktów

W 2024 r. firmy będą musiały zgłaszać dane o emisji importowanych produktów wysokoemisyjnych, takich jak: aluminium, stal i cement - wskazali eksperci Deloitte. Dodali, że dyrektywa CSRD zobowiązuje firmy do raportowania także o działaniach kontrahentów na rzecz zrównoważonego rozwoju.
19.03.2024

NEPI Rockcastle – aktywnie na rzecz recyklingu

18 marca obchodzony jest jako Światowy Dzień Recyklingu. Warto z tej okazji zwrócić uwagę, że recykling jest szczególnie ważnym elementem Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), która jest podstawą zrównoważonego rozwoju zarówno na poziomie państw, jak i przedsiębiorstw czy gospodarstw domowych. Obecnie, według organizacji Circle Economy, jedynie 7,2 proc. globalnej gospodarki opiera się na zasadach cyrkularnych, a marnotrawionych jest ponad 92 proc. odpadów, które mogą być wartościowymi surowcami. Oznacza to, że pilnie należy podj
18.03.2024

Łącząc siły dla zrównoważonej przyszłości - Polski Kongres Klimatyczny 2024

Wielkie wyzwania wymagają wielkich odpowiedzi. W dniach 19-20 marca 2024 roku, stolica Polski stanie się epicentrum europejskich dyskusji na temat klimatu i energii podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego i Central Northern European Climate Summit w Warszawie.
18.03.2024

Efektywność energetyczna. Już nie moda, jeszcze nie codzienność

Wzrost świadomości ekologicznej przekształca rynkowe preferencje, zwracając uwagę na takie zagadnienia jak efektywność energetyczna. W świetle badań Sustainable Brands Poland i Ipsos, konsumenci preferują produkty marek zaangażowanych w zrównoważony rozwój. Komisja Europejska wydała rekomendacje dotyczące działań na rzecz efektywności energetycznej, nakreślając tym samym kierunek dla społeczeństwa.
15.03.2024

Orlen: umowa sprzedaży udziałów w Gas Storage Poland; spełniony warunek połączenia z PGNiG

Orlen zawarł umowę na sprzedaż spółce Gas System udziałów w Gas Storage Poland, operatorze systemu magazynowania gazu ziemnego. Tym samym spełniono warunek połączenia Orlen i PGNiG wskazany przez Prezesa UOKiK - podał koncern. W lutym na zbycie udziałów zgodzili się akcjonariusze Orlenu.
15.03.2024

Zielona energia dla biznesu. Już w kwietniu największe wydarzenie o rynku cPPA w Polsce – Konferencja RE-Source Poland Hub

Umowy cPPA na zakup zielonej energii zawierane między odbiorcami a wytwórcami energii z OZE, z roku na rok zyskują na popularności a liczba podpisanych kontraktów systematycznie rośnie. Dane za 2023 roku pokazują, że w Europie doszło do przekroczenia magicznej granicy 10 GW mocy zainstalowanej źródeł OZE w zawartych umowach cPPA. Stanowi to 40% wzrost w stosunku do 2022 r. Jak na tym tle prezentuje się Polska? Z jakich powodów polscy przedsiębiorcy kontraktują zielona energię?
15.03.2024

Deloitte: w Polsce nie jesteśmy gotowi na uruchomienie systemu kaucyjnego w 2025 r.

Polscy producenci, handel, a także konsumenci, nie są przygotowani na uruchomienie systemu kaucyjnego w 2025 r. – podkreśliła Joanna Leoniewska-Gogola z Deloitte podczas debaty „Czy jesteśmy gotowi na wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce?”. Dodała, że jest to przedsięwzięcie, którego wielomiliardowe koszty poniosą wszyscy, nie tylko biznes.
15.03.2024

Polska Organizacja Biometanu apeluje do minister klimatu o aktualizację Krajowego Planu Energii i Klimatu

Polska Organizacja Biometanu („POB”) wystosowała formalne stanowisko do Minister Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności dalszej aktualizacji Krajowego Planu na Energii i Klimatu („KPEiK”) oraz w sprawie niezbędnych i pilnych do wdrożenia postulatów legislacyjnych na rzecz rozwoju produkcji biometanu w Polsce.
14.03.2024

Ceramika Podkarpacka wykorzysta w produkcji energię ze słońca

Według badania Skaner MŚP, prowadzonego dla BIG InfoMonitor, wysokie ceny energii stanowią największe wyzwanie dla przedstawicieli branży produkcyjnej. Odpowiedzią na nie i sposobem na redukcję kosztów energii może być pokrycie części zużycia dzięki firmowej instalacji OZE. Przykładem napędzania procesów produkcyjnych energią słoneczną jest nowa inwestycja Ceramiki Podkarpackiej, którą zrealizowała we współpracy z Grupą E.ON w Polsce. Wykonała ona instalację fotowoltaiczną o mocy blisko 1 MW.
13.03.2024

PE przyjął przepisy, dzięki którym ma zmniejszyć się zużycie energii w budownictwie

Parlament Europejski w Strasburgu przyjął we wtorek nowelizację dyrektyw, uzgodnioną wcześniej z Radą, dzięki której ma zmniejszyć się zużycie energii i emisja gazów cieplarnianych w budownictwie. Według Komisji Europejskiej budynki w UE odpowiadają za 40 proc. całkowitego zużycia energii i za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych.
13.03.2024

Neutralność klimatyczna do 2050 roku. Czy smart home może być odpowiedzią na to wyzwanie?

Komisja Europejska opublikowała w lutym b.r. szereg zaleceń związanych z osiągnięciem przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych to cel, który w swoich działaniach powinni uwzględnić nie tylko rządowi decydenci, ale również przedstawiciele biznesu. W tej globalnej misji, inteligentne domy stają się narzędziem przyczyniającym się do ochrony środowiska poprzez efektywne zarządzanie energią.
12.03.2024

Dni Otwarte Portu Czystej Energii w Gdańsku już 23 i 24 marca!

Port Czystej Energii – nowa miejska elektrociepłownia z odzyskiem energii z odpadów zaprasza mieszkanki i mieszkańców Gdańska na Dni Otwarte, które odbędą się 23 i 24 marca. To wyjątkowa okazja by od środka poznać sposób działania tego innowacyjnego miejsca, w którym nienadające się do recyclingu odpady będą przekształcane w energię elektryczną i ciepło. Obowiązują zapisy dostępne na portczystejenergii.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.
12.03.2024

Rosja umacnia pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych

Rosja umacnia swoją pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych – pisze francuski dziennik "Le Figaro". Jak zaznacza gazeta, Rosatom buduje obecnie 19 reaktorów za granicą, oferując m.in. dostęp do korzystnego finansowania.
12.03.2024

Jak polski biznes kupuje i sprzedaje zieloną energię? Rośnie zainteresowanie energią z OZE. Sytuację na rynku komentuje Reo.pl

Czy polscy przedsiębiorcy u progu wejścia w życie regulacji związanych z ESG chętniej rozważają zakup energii z OZE? Czy inwestują we własne źródła, a jeśli tak, to po które sięgają najczęściej? O tym, jak zmienia się rynek zielonej energii dla biznesu w Polsce i które branże przodują w procesie transformacji energetycznej sięgając po energią z OZE, mówi ekspert Reo.pl – pierwszej w Polsce platformy handlu w 100% zieloną energią dla biznesu.
11.03.2024

Grupa Orlen kupuje projekt wiatrowy ONDE

ONDE sprzedało na rzecz Energa Green Development, spółki zależnej Energi z Grupy ORLEN udziały w spółce celowej, do której należy 37,4-megawatowa elektrownia wiatrowa Szybowice. Energa Green Development zleciła jednocześnie ONDE wykonanie robót budowlanych i elektrycznych za około 105 mln zł.
11.03.2024

Zdalne farmy fotowoltaiczne nowym modelem zielonej energii

ESCOlight dostarczyło finansowanie dla nowatorskiego projektu farm w modelu zdalnym. Inwestycja objęła budowę 11 farm fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Dzięki nim 10,05 MW zielonej mocy zasili wkrótce Warsaw UNIT – biurowiec, którego właścicielem jest firma Ghelamco. Zastosowanie czystej energii pozwoli deweloperowi na redukcję ponad 50 proc. emisji CO2 w globalnym cyklu użytkowania budynku.
08.03.2024

Luty był dziewiątym z rzędu najcieplejszym miesiącem na świecie

Luty był dziewiątym z rzędu miesiącem, w którym średnie temperatury były rekordowo wysokie dla danego miesiąca - poinformował w czwartek program Copernicus Climate Service (C3S), unijna instytucja gromadząca dane klimatyczne.
07.03.2024

Świat tonie w plastiku. Młodzież mówi stop

Tu nawet nie chodzi o to, że jest lekki, wytrzymały i wielofunkcyjny, lecz o to, że jest praktycznie wszędzie – alarmuje młodzież, która prowadzi projekty społeczne, dotyczące redukcji plastiku. Oceany od wielu lat zalewane są jego tonami, a on rozkładając się, przenika do środowiska – w tym, do ludzkiego ciała. Od tego roku obowiązuje w Polsce podatek plastikowy, który ma doprowadzić do pozbycia się jego nadmiaru i do ponownego przetwarzania. Czy to wystarczy, by skutecznie zniechęcić ludzi do plastiku?
07.03.2024

Rolnicy w Szwajcarii żądają, by władze wypełniały zobowiązania redukcji emisji gazów

Rolnicy kilku kantonów zażądali, by szwajcarskie władze federalne podjęły wszelkie niezbędne środki w celu wypełnienia międzynarodowych i krajowych zobowiązań Szwajcarii w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.
06.03.2024

Polski Alarm Smogowy: woj. śląskie i małopolskie walczą ze smogiem lepiej niż mazowieckie

Województwa śląskie i małopolskie poprzez wymiany starych urządzeń grzewczych walczą ze smogiem lepiej niż mazowieckie - wynika z przedstawionego we wtorek raportu Polskiego Alarmu Smogowego.
06.03.2024

Nie wyrzucaj! To się jeszcze przyda! Wywiad z założycielami marki Użyj.to

Branża budowlana ma ogromny wpływ na środowisko. Odpowiada za 30% globalnej emisji gazów. Jest też najbardziej materiałochłonnym sektorem gospodarki, zużywa prawie 50% światowych zasobów stali. Jest to sektor, w którego cyrkularność i ekologiczność należy inwestować, bo będzie on miał ogromne przełożenie na globalne liczby. W wywiadzie z Karolem Łąckim i Aleksandrem de Rossetem, założycielami marki Użyj.to, porozmawialiśmy na temat ich działalności oraz branży budowlanej w kontekście środowiskowym.
05.03.2024

Wiceszef MKiŚ: kontrakt różnicowy optymalnym rozwiązaniem dla elektrowni jądrowej

Wiceminister klimatu Miłosz Motyka poinformował PAP, że resort przedstawił już Komisji Europejskiej podstawowe założenia kontraktu różnicowego dla pierwszej elektrowni jądrowej. Jak ocenił, obecnie kontrakt różnicowy wydaje się optymalnym rozwiązaniem.
04.03.2024

Resort klimatu nie prowadzi prac mających na celu rozszerzenie parku na całą Puszczę Białowieską

Aktualnie nie toczą się prace zmierzające do objęcia całego obszaru Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym - przekazał PAP resort klimatu i środowiska. Dodano, że opracowywana jest "konstytucja" dla Puszczy, która ma odpowiadać również na wyzwania związane z zarządzaniem Puszczą jako obiektem UNESCO.
03.03.2024

Mokradła, parki i ogrody chłodzą miasta w upały

Naukowcy sprawdzili, jak bardzo, różne tereny zielone i zbiorniki wodne ochładzają miasta w czasie fali upału. Okazało się, że ogrody botaniczne mogą zmniejszyć temperaturę w okolicy nawet o 10 stopni.
01.03.2024

KGHM przejął siedem kolejnych instalacji fotowoltaicznych

KGHM Polska Miedź przejął kolejnych siedem instalacji fotowoltaicznych. Miedziowa spółka kontroluje elektrownie słoneczne o łącznej mocy 50 MW – podała w czwartek w komunikacie spółka.
01.03.2024

Głos młodych w branży energetycznej – program Ambasador_ka Transformacji Energetycznej

Ruszył program „Ambasador_ka Transformacji Energetycznej”. To inicjatywa towarzysząca II edycji Kongresu Energetyki Rozproszonej, której organizatorami jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Program skierowany jest do osób w wieku 18–35 lat, które chcą angażować się w działania na rzecz bezpiecznej i sprawiedliwej przyszłości energetycznej Polski i świata.
29.02.2024

PIE: średnia aktywność sektorów energochłonnych w Polsce spadła o 6,4 proc. w ciągu 2 lat

Od września 2021 r. do października 2023 r. średnia aktywność sektorów energochłonnych w Polsce spadła o 6,4 proc. - wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zaznaczono, że spadek produkcji w Polsce jest najmniejszy na tle krajów regionu.
29.02.2024

Wesoły: oczekuję od Ministerstwa Przemysłu skutecznej transformacji

Oczekuję od Ministerstwa Przemysłu skutecznej transformacji woj. śląskiego i energetyki - powiedział w środę w Radiu Katowice wiceprzewodniczący śląskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, b. wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo, poseł Marek Wesoły.
28.02.2024

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

Skuteczna dekarbonizacja w nieruchomościach. Na czym się opiera?

Na rynku nieruchomości wyzwaniem staje się duża emisyjność budynków już istniejących. W Polsce stare budynki odpowiadają za 38 proc. całościowych emisji CO2. – Coraz większe znacznie zaczyna mieć nie tylko zmiana przeznaczenia budynków, ale i modernizacja istniejących. W różnych sektorach obserwujemy rosnącą rolę właśnie w zakresie modernizacji, jak i w przypadku projektów typu brownfield – wskazuje Marcin Kosieniak, specjalista MEP.
27.02.2024

Jak edukować dzieci i dorosłych na temat ekologii? Radzą eksperci UNEP/GRID-Warszawa

Jak uczyć dzieci ekologii, aby motywować je do działania? Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” daje przedszkolakom i dzieciom z klas 1–3 szansę na edukację ekologiczną, która pobudza ich ciekawość i kreatywność. O tym, jak opowiadać najmłodszym o klimacie i czego dorośli mogą nauczyć się od dzieci, mówią Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska i dr Piotr Mikołajczyk z UNEP/GRID-Warszawa, partnera merytorycznego XVI edycji akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
27.02.2024

Eway i MC2 Innovations nawiązują współpracę w celu rozwoju stacji ładowania samochodów elektrycznych dla Europy

Eway, producent i operator stacji ładowania samochodów elektrycznych ogłasza partnerstwo z MC2 Innovations, renomowanym dostawcą usług doradczych, koncepcyjnych, cyberbezpieczeństwa i informatycznych, również w zakresie sztucznej inteligencji. W ramach współpracy firmy będą rozwijać obecne i nowe funkcjonalności w stacjach ładowania Eway.
27.02.2024

LPP rozszerza zbiórkę używanej odzieży na rynki zagraniczne

Polska spółka odzieżowa LPP wprowadza możliwość przekazywania używanej odzieży w salonach swoich marek na rynkach zagranicznych. Już w lutym akcja rusza na Słowacji, w Czechach oraz Wielkiej Brytanii i stopniowo obejmie kolejne kraje, gdzie działają salony LPP. Dotychczas inicjatywa funkcjonowała w sieci sprzedaży stacjonarnej spółki w Polsce. Podjęte przez firmę działania wpisują się w dyrektywę Unii Europejskiej wprowadzającą obowiązkową selektywną zbiórkę tekstyliów, która będzie wymagana od 2025 roku.
26.02.2024

Energia Miasta Szczecin to nie tylko wiedza merytoryczna, ale także praktyka

Już za miesiąc w szczecińskiej Netto Arenie odbędzie się konferencja poświęcona uniezależnianiu energetycznemu od zewnętrznych dostawców miast i gmin. To dwudniowy kongres, który będzie doskonałą okazją do zwiedzania szczecińskich spółek komunalnych.
26.02.2024

Korzystniejsza fotowotaika. Tauron wspiera efektywność energetyczną

Efektywne łączenie fotowoltaiki z magazynem energii, pompą ciepła lub klimatyzacją wspiera w swojej nowej ofercie TAURON. Korzystając z oferty można otrzymać wsparcie wynoszące od 4000 zł do nawet 8600 zł. Eksperci TAURONA przypominają, że połączenie fotowoltaiki ze źródłami ciepła, chłodu czy magazynem energii przekłada się na zwiększoną autokonsumcję, co w efekcie wpływa na skrócenie okresu zwrotu z inwestycji.
26.02.2024

Aarsleff rozpoczął przeładunek platform dostępowych dla morskiej farmy wiatrowej Sofia

Firma Aarsleff załadowała i rozpoczęła przeładunek pierwszych siedemnastu z planowanych stu głównych platform dostępowych (MAP) dla morskiej farmy wiatrowej Sofia położonej na płytkich wodach Morza Północnego, znanych jako Dogger Bank.
23.02.2024

Chiński elektryk w pułapce sukcesu. Produkcja samochodów elektrycznych mniejsza niż oczekiwano

Chiny będące największym na świecie producentem samochodów elektrycznych po latach dynamicznego wzrostu odnotowały tąpnięcie. Spadek produkcji elektryków wywołany jest niestabilnością łańcucha dostaw surowców potrzebnych do produkcji baterii oraz problemami kadrowymi.
23.02.2024

Jakie są perspektywy dla Polski po wygaśnięciu kontraktów węglowych?

OZE stopniowo zazieleniają polski miks energetyczny, a udziały węgla w produkcji energii elektrycznej spadają. Czy to powód do radości? Nie w przypadku Polski. Niestety ta zmiana proporcji nie jest dla nas bezpiecznym przemodelowaniem, a zapowiedzią luki węglowej. W jakim stopniu możemy pokładać nadzieję w OZE? Czy w obecnym klimacie polityczno-gospodarczym energetyka zawodowa znajdzie oparcie w gazie ziemnym?
23.02.2024

Enefit dostarczy zieloną energię do zakładów produkcyjnych Toms Group w Polsce

Enefit w Polsce i Better Energy rozpoczęły współpracę z duńskim producentem słodyczy Toms Group w celu zapewnienia dostaw energii odnawialnej dla jego polskich zakładów produkcyjnych. W ramach umowy Enefit będzie dodatkowo odpowiedzialny za komercyjne bilansowanie farmy fotowoltaicznej Better Energy w Chełmnie. Partnerstwo, oparte na fizycznej dostawie energii, jest jednym z pierwszych na polskim rynku przykładów wykorzystania umowy PPA (Power Purchase Agreement) z udziałem wielu partnerów.
23.02.2024

Przyszłość Siemens Energy wciąż pod znakiem zapytania

Jak donoszą niemieckie media, cierpliwość akcjonariuszy Siemens Energy może się wkrótce wyczerpać. Wskutek katastrofalnych wyników ostatniego roku finansowego, inwestorzy są podzieleni w ocenie zarządzania spółką. 26 lutego odbędzie się walne zgromadzenie, podczas którego rozstrzygną się dalsze losy firmy.
22.02.2024

P.o. prezesa Orlenu: będziemy rozwijać własne wydobycie węglowodorów

W obliczu niestabilnej sytuacji geopolitycznej będziemy rozwijać własne wydobycie węglowodorów w stabilnie politycznych regionach - zapowiedział w czwartek p.o. prezesa Orlenu Witold Literacki.
22.02.2024

Dania. Rządowy raport proponuje podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej

Eksperci zaproponowali w środę w raporcie zamówionym przez rząd Danii wprowadzenie podatku od emisji dwutlenku węgla w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.
22.02.2024

Prezydent Warszawy: zredukowaliśmy liczbę kopciuchów w stolicy o 80 proc.

Udało się znacząco zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w stolicy; zredukowaliśmy liczbę kopciuchów o 80 proc. - powiedział w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dodał, że w 2023 r. w Warszawie nie zanotowano znaczących przekroczeń emisji pyłów szkodliwych dla zdrowia.
22.02.2024

Wiceminister klimatu: nieformalnie powołaliśmy zespół ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie

W styczniu nieformalnie powołaliśmy zespół ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie - poinformował w środę na konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Dodał, że powstał zespół przy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
22.02.2024

Trwa szacowanie strat po pożarze w Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów w Olsztynie

Trwa szacowanie strat po pożarze, do którego doszło w Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów. Nie wiadomo, czy w czerwcu uda się w pełni uruchomić obiekt, który ma dostarczać mieszkańcom Olsztyna ciepło i energię elektryczną.
20.02.2024

Bruksela idzie w zaparte. 90 procent emisji gazów cieplarnianych mniej do 2040 roku

Komisja Europejska planuje radykalne zaostrzenie dotychczasowej polityki klimatycznej. Nowym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych krajów UE o 90 proc. do 2040 roku.
20.02.2024

Polska wykorzystuje około 3 proc. całkowitego potencjału produkcji biogazu

Polska wykorzystuje około 3 proc. potencjału produkcji biogazu - wynika z raportu "Biometan w Polsce. Rosnąca rola biometanu w transformacji energetycznej" przygotowanym przez firmę Strategy& w Polsce. Rozwój produkcji ułatwiłyby m.in. dotacje, dostęp do finansowania i uproszczenie przepisów - dodano.
19.02.2024

Czy czekać z instalacją fotowoltaiki na start programu Mój Prąd?

Wiele osób, które planują zakup instalacji fotowoltaicznej z radością przyjęła informację o kontynuacji programu „Mój prąd”. Bowiem inwestycja w odnawialne źródła energii to nie tylko troska o środowisko, ale przede wszystkim niższe rachunki za prąd dla gospodarstw domowych. Nadal jednak nie znamy szczegółów: ani daty startu programu „Mój Prąd 6.0”, wysokości środków, które będą przeznaczone na jego realizację, ani tego, czy wystarczy ich dla wszystkich chętnych. Czy zatem warto czekać z decyzją na start programu?
19.02.2024

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.