Wynik wyszukiwania - " silnik" - Wiadomości

Eco Edison, statek serwisowy Ørsted oficjalnie ochrzczony

Amerykański łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej osiąga ważny kamień milowy w postaci chrztu pierwszego w historii amerykańskiego statku do obsługi morskiej energetyki wiatrowej (SOV), który odegra kluczową rolę w umożliwieniu krajowej produkcji energii i wzmocnieniu niezależności energetycznej Ameryki. To statek dla techników zajmujących się obsługą północno-wschodnich farm wiatrowych Ørsted.
14.05.2024

Ministerstwo Infrastruktury popiera włączenie samochodów elektrycznych i wodorowych do tzw. kilometrówki

Ministerstwo Infrastruktury chce, aby z tzw. kilometrówki mogli korzystać również posiadacze samochodów elektrycznych i hybrydowych - wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym.
14.05.2024

EKG 2024: sektor motoryzacyjny oczekuje pragmatycznego podejścia UE do celów klimatycznych

Przestawienie się europejskiego przemysłu motoryzacyjnego z produkcji samochodów spalinowych na zeroemisyjne jest nieuniknione, ale wymaga pragmatycznego podejścia do celów klimatycznych i więcej czasu na wprowadzenie pakietu „Fit for 55” - ocenili eksperci branży motoryzacyjnej podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
11.05.2024

EKG 2024: wykorzystujemy jedynie 20 proc. środków z UE na zieloną transformację

Od momentu wstąpienia do UE polskie firmy i instytuty otrzymały ok. 1,8 mld euro dofinansowania na badania naukowe i innowacje, m.in. w zakresie opracowywania i wdrażania zielonych technologii. To ogromne wsparcie, jednak inne kraje członkowskie o podobnym potencjale co Polska, wykorzystały w tym samym czasie nawet pięciokrotnie większe środki.
10.05.2024

Orlen na EKG 2024: dekarbonizacja to cel, do którego prowadzi wiele różnych ścieżek

Dekarbonizacja transportu stanowi największe wyzwanie dla całego procesu transformacji energetycznej Polski i UE - uważa Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Transformacji Strategicznej ORLEN. Wszystko wskazuje bowiem na to, że w 2050 roku aż 80 proc. samochodów ciężarowych w Europie wciąż będzie zasilanych paliwami kopalnymi.
09.05.2024

Spaliny ze statków zanieczyszczają Bałtyk

Brudna woda z płuczek oczyszczających spaliny na statkach zanieczyszcza Bałtyk, z czym wiążą się ogromne koszty - informuje pismo “Nature Sustainability”.
09.05.2024

Czy użytkownicy aut w Polsce są gotowi na samochody elektryczne? Wyniki badania HERTZ Polska

HERTZ Polska – polski przedstawiciel światowego lidera w wynajmie samochodów – przeprowadził badanie podejścia do elektromobilności wśród pracowników polskich firm. Badanie obejmowało użytkowników aut służbowych, jak też menedżerów zarządzających flotami. Jego celem była ocena świadomości w obszarze elektromobilności, zbadanie postrzegania samochodów elektrycznych i związanych z nimi doświadczeń oraz zidentyfikowanie obaw, potrzeb i oczekiwań, w kontekście zachodzącego procesu elektryfikacji flot, jak i całej branży motoryzacyjne
07.05.2024

Solaris Urbino 18 hydrogen zawalczy o tytuł Bus of the Year

Dzisiaj w Pradze wystartowała kolejna edycja Bus Euro Test, jednego z kluczowych konkursów w branży autobusowej. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego autobusu miejskiego na rok 2025. O prestiżowy tytuł „Bus of the Year” powalczy pięciu kandydatów. Solaris wystawia swój przegubowy autobus wodorowy, Urbino 18 hydrogen. Pojazd ten wyróżnia się przede wszystkim zeroemisyjnym napędem, dużym zasięgiem na jednym tankowaniu i doskonałym komfortem dla kierowcy i pasażerów.
07.05.2024

Wodorowy SOV wypływa na szerokie wody. Może wypchnąć polskie SOV na mieliznę

Statki z napędem wodorowym wciąż są drogie, trudne do tankowania, a zasilanie wodorem niej wydajne niż tradycyjny napęd przy pomocy silników wysokoprężnych. A jednak armatorzy obsługujący farmy wiatrowe wprowadzają statki z takim napędem do obsługi morskich farm wiatrowych. To może być ważny element walki konkurencyjnej.
03.05.2024

Zielony list. Usługi pocztowe także muszą być zrównoważone

W obliczu narastających wyzwań klimatycznych, branża pocztowa przyjmuje zielone rozwiązania logistyczne jako kluczową odpowiedź na zmieniające się regulacje dotyczące emisji. Optymalizacja tras i skrócenie czasu dostaw oraz automatyzacja kompletacji i pakowania w magazynach stają się nieodłącznymi elementami transformacji sektora dostaw pocztowych i kurierskich.
02.05.2024

W Jarosławiu pojawił się zeroemisyjny autobus

We wtorek 30 kwietnia br. odbyło się oficjalne przekazanie elektrycznego autobusu AUTOSAN SANCITY 10LFE dla Gminy Miejskiej Jarosław. To już kolejne podkarpackie miasto, które będzie miało w swoim taborze nowoczesne, miejskie autobusy Autosan.
01.05.2024

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.
29.04.2024

Ekojazda z perspektywy zawodowego kierowcy – korzyści nie tylko dla środowiska

Dążenie do dekarbonizacji stawia dziś branżę logistyczną przed nowymi wyzwaniami. Brak infrastruktury, ograniczona przepustowości sieci i zasięg samochodów z napędem elektrycznym czy koszty wdrożenia alternatywnych metod są tematem wielu dyskusji i poszukiwania optymalnych rozwiązań. W tym kontekście prostą i skuteczną, ale też często niedocenianą, metodą redukcji emisji CO2 w transporcie drogowym jest ekologiczna jazda. A tu kluczowe są umiejętności kierowców i wsparcie ze strony firm transportowych. Jak ekojazdę i wynikające z
22.04.2024

Trzy elektryczne autobusy wyjechały na ulice Krosna

Na ulice Krosna na Podkarpaciu wyjechały trzy elektryczne autobusy komunikacji miejskiej. Elektryczne pojazdy będą mogły zabrać na swój pokład niemal 60 pasażerów.
21.04.2024

Pierwsze inwestycje Amazon w energetykę wiatrową w Polsce

Amazon podpisał z Vortex Energy Polska, spółką zależną w całości należącą do Vitol, umowę na zakup 53 MW mocy czystej energii z dwóch farm wiatrowych zlokalizowanych w Jastrowiu i Okonku (woj. wielkopolskie, powiat złotowski). Inicjatywa stanowi pierwszą inwestycję Amazon w energię wiatrową w Polsce. Firma zainwestowała już w kraju w energię odnawialną z farmy fotowoltaicznej (PV) w Miłkowicach i posiada panele fotowoltaiczne na swoim zrobotyzowanym centrum logistycznym w Świebodzinie.
17.04.2024

UE. Kraje członkowskie zaakceptowały nowe normy spalin Euro 7

Kraje członkowskie w Radzie Unii zaakceptowały rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek.
13.04.2024

Instrat: Krajowy System Energetyczny musi przygotować się na nowe wyzwania transformacji

Eksperci Instratu zgłosili uwagi w ramach konsultacji projektu nowego planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Plany inwestycyjne Polskich Sieci Elektroenergetycznych mają przygotować Krajowy System Elektroenergetyczny do skutecznego przyłączenia znacznych mocy nowych, bezemisyjnych źródeł energii.
12.04.2024

Bolloré Logistics Italy nabywa ciężarówki na biopaliwo LNG

Bolloré Logistics Italy coraz bardziej angażuje się w zrównoważone rozwiązania. Uzyskała wyłączność na korzystanie z dwóch ciężarówek na biopaliwo od swojego partnera, Grupy Alha, wiodącej włoskiej firmy w sektorze ładunków lotniczych, świadczącej usługi obsługi ramp i magazynów, a także krajowego i międzynarodowego transportu drogowego.
04.04.2024

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.
01.04.2024

MKiŚ: PSE rozważą budowę własnego źródła wytwórczego

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) rozważają budowę własnego źródła wytwórczego m.in. dla zapewnienia w najbliższych latach dodatkowej mocy dyspozycyjnej dla bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego - poinformował w odpowiedzi na interpelację wiceminister klimatu Maciej Bando.
29.03.2024

"Puls Biznesu": co dziesiąte auto sprzedane w Ukrainie to elektryk

Ukraiński rynek motoryzacyjny powoli się podnosi. W 2023 r. zarejestrowano tam o ponad 60 proc. samochodów więcej niż rok wcześniej. Zaskakuje wysoki udział aut na prąd – pisze czwartkowy "Puls Biznesu".
28.03.2024

Prezydenci Brazylii i Francji zapowiedzieli miliard euro dla Amazonii

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva i odwiedzający ten kraj prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosili we wtorek plan inwestycji równowartości miliarda euro w ochronę Puszczy Amazońskiej – podała agencja AP, cytując wspólny komunikat obu rządów.
27.03.2024

Czy odkorkować nas może rynek transportu publicznego? Potrzebne jest nowoczesne myślenie i woda

Znamy już ekonomiczne i ekologiczne sposoby przemieszczania dużych mas ludzi w miastach. Te najbardziej efektywne obejmują ruch na szynach (największe wolumeny, najniższe koszty na pasażera, zmniejszenie ruchu na drogach), te trochę mniej efektywne obejmują ruch na kołach. Czy są inne drogi przemieszczania ludzi w miastach, które stanowić mogą doskonałe uzupełnienie transportu publicznego? Dwie polskie firmy chcą wejść na rynek z wodnymi taksówkami pasażerskimi.
27.03.2024

26 autobusów wodorowych NesoBus od Grupy Polsat Plus i ZE PAK będzie jeździło w Chełmie

Miasto Chełm w wyniku przeprowadzonego przetargu wybrało Grupę Polsat Plus i ZE PAK jako dostawcę 26 zeroemisyjnych, ekologicznych autobusów wodorowych NesoBus. Dostawa autobusów ma odbyć się w 3 transzach, a ostatecznie zakończyć się 30 października 2025 roku. To trzecie duże zamówienie NesoBusów po Rybniku i Gdańsku.
20.03.2024

Pięć wodorowych Solarisów dla włoskiej Mantui

Przewoźnik APAM Esercizio S.p.A. z Mantui złożył zamówienie na pięć nowoczesnych autobusów wodorowych Solaris Urbino 12 hydrogen. Dostawy zostały zaplanowane na koniec 2025 roku.
18.03.2024

MKiŚ: trwają badania hałd górniczych i hutniczych w celu odzysku surowców krytycznych

Służba geologiczna opracowuje Bilans Zasobów Antropogenicznych Polski - poinformował PAP resort klimatu. Wyniki badań będą podstawą do oceny przydatności hałd górniczych i hutniczych w gospodarce obiegu zamkniętego, w tym poszukiwań surowców krytycznych dla OZE - dodano.
17.03.2024

eSOV na prąd i amoniak za 20 mln funtów z Innovate UK. Rynek potrzebuje 300 SOV

Brytyjska agencja innowacji Innovate UK przyznała 20 milionów funtów na budowę dużych statków serwisowych (SOV), które będą mogły działać przy zerowej emisji. Agencja i beneficjent twierdzą, że to pierwsza tego typu jednostka. W Polsce wciąż zastanawiamy się czy w ogóle budować SOV. Brytyjczycy zapowiadają serię zeroemisyjnych eSOV.
17.03.2024

Efektywność energetyczna. Już nie moda, jeszcze nie codzienność

Wzrost świadomości ekologicznej przekształca rynkowe preferencje, zwracając uwagę na takie zagadnienia jak efektywność energetyczna. W świetle badań Sustainable Brands Poland i Ipsos, konsumenci preferują produkty marek zaangażowanych w zrównoważony rozwój. Komisja Europejska wydała rekomendacje dotyczące działań na rzecz efektywności energetycznej, nakreślając tym samym kierunek dla społeczeństwa.
15.03.2024

Neutralność klimatyczna do 2050 roku. Czy smart home może być odpowiedzią na to wyzwanie?

Komisja Europejska opublikowała w lutym b.r. szereg zaleceń związanych z osiągnięciem przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych to cel, który w swoich działaniach powinni uwzględnić nie tylko rządowi decydenci, ale również przedstawiciele biznesu. W tej globalnej misji, inteligentne domy stają się narzędziem przyczyniającym się do ochrony środowiska poprzez efektywne zarządzanie energią.
12.03.2024

Czechy kolejnym krajem oferującym czyste biopaliwo HVO100

Czechy dołączyły do Austrii i Słowacji, gdzie w ostatnich miesiącach pojawiła się możliwość zatankowania biopaliwa HVO100. Zrównoważona alternatywa dla konwencjonalnego diesla jest dostępna na nowej, samoobsługowej stacji benzynowej Eurowag w pobliżu miejscowości Jihlava, ok. 150km od granicy z Polską.
11.03.2024

Pierwszy rorowiec, na którym zamontowano stałe żagle ssące. "Renesans wiatru" w żegludze

Firma Bound4blue pomyślnie zainstalowała trzy 22-metrowe żagle (określane też żaglopłatami) eSAILs na statku ro-ro Ville de Bordeaux, należącego do francuskiego armatora Louis Dreyfus Armateurs. To pierwsza w historii instalacja stałego żagla ssącego na rorowcu u czołowego europejskiego armatora. W tym celu wcześniej statek przeszedł modernizację w Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A.
10.03.2024

Kolejne 12 autobusów elektrycznych Solaris dla Warszawy

Solaris Bus & Coach oraz MZA Warszawa podpisały umowę na dostawę 12 autobusów elektrycznych Urbino 12 electric. To kolejna umowa na dostawę pojazdów bateryjnych podpisana z producentem. Łącznie Solaris dostarczył już do stolicy 152 e-busy. Firma jest w trakcie realizacji kontraktu z grudnia 2023 – na 12 przegubowych Urbino 18 electric.
08.03.2024

Wiceszef MKiŚ: prowadzimy rozmowy o dostawach LPG z zachodniej Europy

Prowadzimy rozmowy o dostawach LPG z zachodniej Europy, z portów ARA, i o zabezpieczaniu szlaków jego transportu - poinformował w czwartek wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Zapewnił, że LPG w Polsce nie zabraknie zarówno jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, jak i odbiorców na stacjach paliw.
07.03.2024

PGE: elektrociepłownia uzyskała decyzję środowiskową dla budowy gazociągu

Krakowska elektrociepłownia, należąca do spółki PGE Energia Ciepła, uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu - poinformowała we wtorek Grupa PGE. W ramach inwestycji ma powstać 5-kilometrowy gazociąg wysokiego ciśnienia wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi.
05.03.2024

Czas na dekarbonizację żeglugi. Nowe technologie w sektorze morskim i żeglugi śródlądowej

Dekarbonizacja sektora transportu dotyka także sektora morskiego. W swoim raporcie z 13 marca 2023 roku Komisja Europejska zwraca uwagę, że „Na poziomie UE transport morski odpowiada za 3–4% całkowitej emisji CO2 w UE, co oznacza ponad 124 mln ton CO2 w 2021 r.” Co za tym idzie transformacji będzie podlegał cały sektor żeglugi wraz z portami. Już teraz limity emisji reguluje międzynarodowa agencja IMO, niedługo statki zaczną również podlegać pod system emisji ETS. Jednym z kluczowych elementów będzie opracowanie i wdrożenie nowyc
05.03.2024

Cieszyn odebrał autobus elektryczny. Wkrótce dotrze jeszcze pięć

Sześć nowych autobusów elektrycznych: cztery 12-m. oraz dwa 8-m., zasili wiosną flotę komunalnego przewoźnika w Cieszynie. Burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz powiedziała PAP, że pierwszy z większych pojazdów już dotarł. W marcu przyjedzie jeszcze jeden.
01.03.2024

Hanwha Ocean wprowadza inteligentne rozwiązanie dla statków, pomagające armatorom zmniejszyć emisję CO2

Południowokoreański gigant branży stoczniowej ogłosił, że opracował inteligentną technologię statku, która monitoruje wskaźnik intensywności emisji dwutlenku węgla. Rozwiązanie ma zapewnić armatorom szereg możliwości spełnienia rygorystycznych przepisów środowiskowych.
28.02.2024

Producenci aut stawiają na SUV-y i auta premium kosztem tańszych modeli. To spowalnia transformację

Europejski rynek pojazdów elektrycznych rozwija się, ale nie w kierunku, który byłby najbardziej korzystny. Producenci zawodzą, jeśli chodzi o dostarczenie mniejszych aut, przystępnych cenowo, co hamuje upowszechnienie elektryków. Nowa analiza Transport & Environment potwierdza nieproporcjonalne skupienie producentów na dużych pojazdach typu SUV i modelach premium oraz zbyt niską liczbę dostępnych na rynku tańszych modeli.
26.02.2024

PGE Energia Ciepła kontynuuje dekarbonizację Elektrociepłowni Gdyńskiej

We wtorek w Gdyni PGE Energia Ciepła S.A. podpisała z liderem konsorcjum SBB ENERGY S.A. umowę na budowę w Elektrociepłowni Gdyńskiej instalacji kogeneracyjnej opartej na silnikach gazowych - poinformowała spółka.
20.02.2024

Strefy Czystego Transportu w polskich miastach to zmiana obliczona na lata

Kraków to pierwsze polskie miasto, które podjęło próbę utworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT) sięgającej jego granic administracyjnych. Tamtejszy Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił jednak przepisy przyjęte przez Radę Miasta, uzasadniając to m.in. nieprecyzyjnym określeniem granic strefy, zbyt dużymi kosztami dla kierowców i zbyt dużą uciążliwością dla osób przyjezdnych.
19.02.2024

Nowe bezemisyjne autobusy Solaris w Szczecinie

Firma Solaris dostarczyła dziś do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica” sp. z o.o. dwa przegubowe autobusy bateryjne. Nowe, bogato wyposażone Urbino 18 electric to pojazdy nr 99. i 100. marki Solaris we flocie tego przewoźnika.
19.02.2024

Rotorowy zawrót głowy. Wiatr obniży zużycie paliwa statku i zmniejszy emisje CO2 o 30%

Porty muszą przygotować się do obsługi statków z żaglami i rotorami. Oldendorff i Norsepower ogłosiły w lutym br. zawarcie porozumienia w sprawie wykorzystania rotorów w celu redukcji emisji CO2 przez masowiec eksploatowany przez niemieckiego armatora. Norsepower Rotor Sails pozwoli na wykorzystanie technologii napędu wiatrowego i zmniejszenie zużycia paliwa w czasie podróży. Przy dobrych wiatrach można nawet liczyć na zmniejszenie emisji CO₂ do 30%.
13.02.2024

Brytyjskie partie wycofują się z kosztownych obietnic w walce ze zmianami klimatu

Brytyjska opozycyjna Partia Pracy wycofała się w czwartek z jednej ze sztandarowych obietnic przedwyborczych – przeznaczania 28 mld funtów rocznie na zielone inwestycje. To kolejny przypadek urealniania przez brytyjskich polityków obietnic w zakresie walki ze zmianami klimatu.
09.02.2024

Nowy bezemisyjny statek towarowy napędzany wodorem gotowy do eksploatacji na Renie

Holenderski armator Future Proof Shipping (FPS), finansowany przez UE projekt Flagships oraz finansowany przez Interreg projekt ZEM Ports NS uruchamiają przełomową jednostkę H2 Barge 2. Statek napędzany wodorem będzie przewoził towary całkowicie bezemisyjnie na Renie między Rotterdamem (NL) a Duisburgiem (DE).
08.02.2024

Rząd Indii zapewni 30% dotację na zielone porty i stocznie. Na kursie wodór, ekologiczne paliwa i informatyzacja

Indie intensywnie przekształcają duże i małe porty w centra logistyczne przyjazne dla środowiska. Rząd Indii przedstawił niedawno szereg inicjatyw mających na celu zachęcenie do stosowania ekologicznych technologii w portach. W 2024 r. programy wchodzą w życie przy istotnym wsparciu rządu w Delhi. Jest to szerszy program rozwoju żeglugi Indii ogłoszony przez indyjskie Ministry of Ports, Shipping & Waterways (MoPSW).
06.02.2024

Kolejny niemiecki dystrykt stawia na wodorowe Solarisy

Solaris oraz operator transportu publicznego Lokale Nahverkehrsgesellschaft mbH Krein Gross-Gerau (LNVG), nawiązali współpracę, podpisując kontrakt na dostawę 23 autobusów wodorowych Urbino hydrogen. Oferta obejmuje 15 standardowych modeli Urbino 12 hydrogen oraz 8 przegubowych Urbino 18 hydrogen. Pojazdy 12-metrowe zostaną dostarczone do listopada 2024 roku, a 18-metrowe do połowy 2025 roku.
31.01.2024

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej przystosowali tłokowy silnik spalinowy do zasilania wodorem

Naukowcy Politechniki Krakowskiej przystosowali tłokowy silnik spalinowy do zasilania wodorem. Jak podkreślił kierownik zespołu prof. Marek Brzeżański, jest to kolejna innowacja związana z badaniami nad zastosowaniem wodoru jako paliwa, które prowadzone są w tej uczelni od lat 80 XX w.
29.01.2024

Pierwsza na świecie infrastruktura tankowania wodoru dla łodzi

We Włoszech powstaje pierwsza na świecie infrastruktura do tankowania łodzi rekreacyjnych zielonym wodorem. Projekt rozwijany jest przez NatPower H, firmę z grupy NatPower, która już zyskała poparcie dwudziestu pięciu włoskich marin i portów, w których zostaną umieszczone stacje zaprojektowane przez Zaha Hadid Architects.
29.01.2024

Na ulicach Warszawy trwają testy autobusu z napędem wodorowym

Miejskie Zakłady Autobusowe poinformowały o trwających testach kolejnego autobusu wodorowego. Od 19 stycznia pojazd wyprodukowany przez polskiego wykonawcę można zobaczyć na ulicach stolicy.
27.01.2024

Gdynia w stronę elektromobilności. Ładowanie samochodu z latarni miejskiej

Gdynia wprowadziła możliwość ładowania samochodów elektrycznych prosto z miejskiej latarni. Ładowanie będzie dostępne nocą i nie trzeba być mieszkańcem Gdyni aby móc z niego korzystać. Pierwsze takie rozwiązanie działa już przy ulicy Filipkowskiego 23 na Chwarznie-Wiczlinie
26.01.2024

Barcelona zamawia 38 bezemisyjnych Solarisów

Przewoźnik Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) kontynuuje swoje imponujące inwestycje na rzecz bezemisyjnego transportu publicznego. Firma Solaris dostarczy 36 autobusów wodorowych Urbino 12 hydrogen i 2 przegubowe Urbino 18 hydrogen. Dostawy są zaplanowane na 2024 rok.
26.01.2024

DPD Polska z flotą ponad 500 samochodów elektrycznych

Z taśmy produkcyjnej do oddziałów i w ręce kurierów - DPD Polska systematycznie rozbudowuje swoje możliwości operacyjne w oparciu o zieloną technologię. Niskoemisyjna flota samochodowa przekroczyła 500 pojazdów, w skład której wchodzą takie modele jak: eSprinter, eVito Furgon oraz MAN eTGE. Firma dodatkowo posiada flotę ponad 80 elektrycznych rowerów cargo. Inwestując w zielone środki transportu oraz infrastrukturę do jej obsługi, DPD zmierza w stronę ambitnego celu środowiskowego – NET-ZERO 2040.
20.01.2024

Decyzja Sztokholmu o strefie bez aut spalinowych wstrzymana przez Komisję Europejską

Decyzja władz Sztokholmu o wprowadzeniu w centrum miasta strefy bez samochodów z silnikami na benzynę lub olej napędowy została wstrzymana przez Komisję Europejską. Powodem jest możliwość naruszenia prawa mieszkańców do swobodnego przemieszczania się.
19.01.2024

Strefa czystego transportu w Krakowie do poprawki [KOMENTARZE EKSPERTÓW]

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność uchwały ustanawiającej w mieście strefę czystego transportu (SCT). O wyroku zadecydowały błędy w treści uchwały, sąd nie podważył zasadności wprowadzenia SCT w Krakowie.
15.01.2024

FM Logistic stawia na zeroemisyjność

Elektromobilność było z pewnością jednym z najczęściej powtarzanych słów w 2023 roku w kontekście branży TSL. Było również jednym z najczęściej powtarzanych słów w FM Logistic. Operator logistyczny przechodzi od słów do czynów poszukując rozwiązań dla realizacji strategii zrównoważonego rozwoju w transporcie. Ponad 1,81 tony CO2 zaoszczędzone po przejechaniu blisko 1900 kilometrów. To jeden z rezultatów zakończonych niedawno testów elektrycznej floty. Tym razem przeprowadzono je wspólnie z firmami Makro i Lotte Wedel.
14.01.2024

BMW chce produkować w Monachium od 2027 tylko auta elektryczne, ale globalnie nie rezygnuje z silników spalinowych

Od 2027 roku niemiecki koncern motoryzacyjny BMW chce produkować w swoim głównym zakładzie w Monachium wyłącznie auta elektryczne. Firma nie rezygnuje na razie z silników spalinowych, będą one wytwarzane w pozostałych fabrykach, w tym poza Niemcami – poinformował portal dziennika „Handelsblatt”.
12.01.2024

Raport gotowości do elektromobilności: Polsce zabrakło 1 punktu do wyższej kategorii

Nowy raport Mobility Guide 2023 przedstawia analizę stanu gotowości 46 krajów do przejścia na samochody elektryczne. Najlepiej przygotowane są Norwegia (81 punktów), Austria (69 punktów) i Holandia (68 punktów). Polska uzyskała 39 punktów na 100 możliwych, co klasyfikuje ją jako kraj wschodzący. Zabrakło nam zaledwie 1 punktu, aby znaleźć się w wyższej kategorii.
10.01.2024

Dwie trzecie samochodów sprzedanych w 2023 r. w Holandii to pojazdy częściowo lub całkowicie elektryczne

W ubiegłym roku dwie trzecie sprzedanych w Holandii samochodów to auta hybrydowe i całkowicie elektrycznych - informuje organizacja branży motoryzacyjnej Bovag; dodaje, że liczba samochodów w Holandii nigdy nie była tak duża i wzrosła do 9,4 mln sztuk.
09.01.2024

Grupa Air France KLM – największym użytkownikiem zrównoważonych paliw lotniczych (SAF) na świecie

Air France - KLM potwierdza swoje zaangażowanie w dekarbonizację lotnictwa poprzez wykorzystywanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). Linie były pierwszym na świecie użytkownikiem SAF. Aktualnie pracują nad kontraktowaniem dostaw, potrzebnych do osiągnięcia postawionych sobie celów – do 2030 roku, udział SAF w całości wykorzystywanego paliwa ma wynosić minimum 10%.
08.01.2024

5 pozytywnych wydarzeń w walce o czyste powietrze w Polsce w 2023 r.

Powietrze, którym oddychamy w Polsce, nadal należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. W 2023 roku nie brakowało jednak przełomowych wydarzeń, które w perspektywie kilku lat mogą okazać się kluczowe, by pożegnać polski smog na dobre.
03.01.2024

Badanie: W Krakowie ponad połowa mieszkańców nie wie, kiedy zacznie obowiązywać strefa czystego transportu

Ponad połowa mieszkańców nie wie, kiedy zacznie obowiązywać strefa czystego transportu (SCT), a 70 proc. uważa, że miasto nie informuje wystarczającą o jej zasadach – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS).
03.01.2024

Pierwszy amerykański, w pełni elektryczny holownik na próbach morskich

Pierwszy w USA w pełni elektryczny holownik, eWolf, przechodzi próby morskie, jak poinformował armator, Crowley Corporation.
29.12.2023

50 kolejnych bezemisyjnych Solarisów w Madrycie

Przewoźnik EMT Madrid złożył zamówienie na 20 niskowejściowych autobusów Urbino 9 LE electric i 30 Urbino 12 electric. Nowoczesne, ciche i nieemitujące spalin pojazdy w sposób szczególny przyczynią się do realizacji ambitnych celów Madrytu w posiadaniu w pełni bezemisyjnej floty autobusów miejskich.
29.12.2023

Już pod koniec XIX w. próbowano wprowadzić w Warszawie samochody elektryczne

Pod koniec XIX w. próbowano uruchomić w Warszawie transport publiczny z wykorzystaniem samochodów elektrycznych. Zniweczyła to decyzja władz miasta.
29.12.2023

Solaris Urbino 12 electric na testach w Gdańsku

Przez blisko dwa tygodnie Gdańsk będzie testował autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric. Od czwartku autobus kursuje na linii 123. W kolejnych dniach pojawi się na innych gdańskich trasach - poinformowała spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
29.12.2023

Solaris z zamówieniem od BVG Berlin na 50 autobusów elektrycznych

Berliner Verkehrsbetriebe (BVG), berlińska spółka transportu publicznego, złożyła zamówienie na 50 nowocześnie wyposażonych autobusów Solaris Urbino 18 electric. Autobusy zostaną dostarczone w latach 2024 i 2025. Zamówienie może zostać rozszerzone nawet o kolejne 650 przegubowych e-busów.
28.12.2023

Bez zwarć i przeciążeń na polskich promach Ro-Pax

Na statkach instalowane są coraz bardziej złożone systemy dystrybucji i zarządzania energią. Nowego znaczenia nabierają urządzenia zapewniające bezpieczeństwo zasilania. Przykładem są trzy jednostki budowane obecnie dla spółki Polskie Promy, które będą wyposażone w szereg urządzeń zabezpieczających ABB.
27.12.2023

Światowe Forum Ekonomiczne chce zeroemisyjnych ciężarówek

Dekarbonizacja zatacza coraz szersze kręgi. Tym razem padło na sektor transportowy – Światowe Forum Ekonomiczne z aprobatą wypowiada się o zeroemisyjnych ciężarówkach.
24.12.2023

Orlen: opracowaliśmy pierwszy na świecie system wielopaliwowy do silników gazowych [wideo]

ORLEN we współpracy z Horus Energia stworzył pierwszy tego typu na świecie system wielopaliwowy do zasilania silników gazowych lub jednostek kogeneracyjnych produkujących energię elektryczną i ciepło. W sfinansowanym w 100 proc. ze środków własnych projekcie, system Multifuel został przetestowany na prototypowym zespole kogeneracyjnym o mocy 1 MW przy zasilaniu wodorem i gazem ziemnym w dowolnie zmiennych proporcjach. ORLEN wystąpił o ochronę patentową swojego wynalazku i w przyszłym roku planuje rozpocząć jego komercjalizację.
22.12.2023

Kawasaki prezentuje pierwszy motocykl o napędzie wodorowym

Jeden z największych producentów motocykli, japońska firma Kawasaki zaprezentowała ostatnio prototyp pierwszego modelu z napędem wodorowym. Ruch ten stanowi odzwierciedlenie rosnącego trendu w świecie motoryzacji w kierunku pojazdów zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska.
20.12.2023

W Kanadzie od 2035 r. będą sprzedawane tylko samochody elektryczne i hybrydowe

Nabywcy nowych samochodów w Kanadzie od 2035 r. będą mogli kupić tylko auta z silnikiem elektrycznym lub hybrydowym - ogłosił we wtorek minister środowiska Steven Guilbeault.
20.12.2023

Wzmożone cele redukcji emisji CO2 dla średnich i ciężkich samochodów ciężarowych. Komentarz eksperta

Wyzwanie związane z redukcją emisji CO2 stanowi istotny aspekt wielu dyskusji publicznych. Jedną z branż, które mają w tej kwestii wiele do zrobienia jest niewątpliwie transport. Nad tym, jak ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, a jednocześnie zminimalizować negatywne skutki tych zmian dla gospodarki debatowali w ostatnim czasie europosłowie.
18.12.2023

Kierowca Girteki dzieli się swoim doświadczeniem z jazdy elektrycznym pojazdem ciężarowym

Girteka, bazujący na cyfryzacji największy przewoźnik drogowy w Europie, stawia na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wspierających dekarbonizację floty i inwestuje w zakup ciężarowych aut elektrycznych. To podejście wyznacza też nowy kierunek dla przyszłości zawodu kierowcy, stawiając ich przed nowymi wyzwaniami i możliwościami. Jak oni sami oceniają te zmiany? Swoim doświadczeniem z jazdy elektrycznym pojazdem ciężarowym dzieli się Odd Thore, zawodowy kierowca Girteki.
14.12.2023

Pierwsze Urbino 9 LE electric w Niemczech już na ulicach miasta Erlangen

Solaris oficjalnie przekazał 7 autobusów elektrycznych do niemieckiego miasta Erlangen. To pierwsze zamówienie z Niemiec na najkrótszy model marki. Urbino 9 LE electric to elektryczny autobus niskowejściowy, przystosowany do ruchu w mieście i poza nim.
14.12.2023

Wielopaliwowy katamaran. Szczecinianie realizują projekt z Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energii Polskiej Akademii Nauk

Katamaran jest wyposażony w ekologiczny napęd elektryczny w postaci dwóch silników o mocy znamionowej 30 kW. Niezwykłe jest to, że energia może być dostarczana z czterech niezależnych od siebie źródeł. Jeden z modułów, a zarazem najtrudniejszy, buduje szczecińska spółka mPower. Zaprojektowała i tworzy system zasilania oparty o ogniwo wodorowe.
14.12.2023

Wiceprezydent Krakowa: przepisy o SCT powinny być znowelizowane

Przepisy o strefie czystego transportu (SCT) powinny być znowelizowane – ocenił wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. Swoje stanowisko uzasadnił zmianami w prawie unijnym i krajowym, a także nieścisłościami w samej uchwale krakowskich radnych.
14.12.2023

Strefa czystego transportu powstanie w Warszawie

Rada m.st. Warszawy poparła wprowadzenie w mieście strefy czystego transportu (SCT). To regulacja, która poprawi jakość powietrza, wpłynie pozytywnie na zdrowie mieszkanek i mieszkańców. SCT obejmie centralną część miasta, będzie dotyczyć na początku tylko osób spoza Warszawy. Przewidziano też wyłączenia dla seniorów i aut zabytkowych.
11.12.2023

Wrocław. Protest przeciwko planom wprowadzenia strefy czystego powietrza

Protest przeciwko planom wprowadzenia strefy czystego powietrza we Wrocławiu organizuje w sobotę w rynku niezrzeszony rady miejski Robert Grzechnik (Nowa Nadzieja). Strefa powinna zostać wprowadzona do 2025 r. – wskazują wrocławscy urzędnicy.
09.12.2023

M. Gosiewska o Strefie Czystego Transportu w Warszawie: jest dużo szersza, niż by nam się mogło wydawać, ponieważ dotknie wszystkich

Przyjęta przez radnych stolicy uchwała o SCT wyklucza setki tysięcy mieszkańców Warszawy, ale nie tylko ich. Jest dużo szersza, niż by nam się mogło wydawać, ponieważ dotknie wszystkich. To się odbije w cenach towarów, usług i dlatego absolutnie nie godzimy się na wprowadzanie takich wykluczeń w Warszawie - stwierdziła szefowa warszawskich struktur PiS Małgorzata Gosiewska.
09.12.2023

Warszawa. Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu domagają się referendum

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu domagają się przeprowadzenia referendum. Zbierają podpisy pod wnioskiem w tej sprawie do władz Warszawy – powiedział PAP Paweł Skwierawski z inicjatywy Stopkorkom.
09.12.2023

Urszula Zielińska (KO, Zieloni): Strefa Czystego Transportu powinna powstać w najbardziej zanieczyszczonych miastach

Chciałabym, żeby Strefa Czystego Transportu - wprowadzona w Warszawie - była trochę większa. Ona jest tak mała i jest tyle wyjątków, że tego praktycznie nie zauważymy - mówiła w piątek w Studiu PAP Urszula Zielińska (KO). Według niej Strefy Czystego Transportu powinny powstać w najbardziej zanieczyszczonych miastach.
08.12.2023

Wojewoda mazowiecki negatywnie o Strefie Czystego Transportu w Warszawie

Wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński negatywnie ocenia uchwaloną przez Radę Warszawy w czwartek Strefę Czystego Transportu w stolicy. "Tak długo jak będzie to w mojej prawnej kompetencji gruntownie zbadam legalność uchwały" - zapowiedział.
08.12.2023

Rada Warszawy przyjęła uchwałę wprowadzającą w stolicy Strefę Czystego Transportu

Rada Warszawy głosami radnych KO przyjęła w czwartek uchwałę o Strefie Czystego Transportu (SCT), która od lipca 2024 r. ograniczy ruch samochodów w stolicy. Za było 37 radnych, przeciw 16, dwie osoby wstrzymały się od głosu.
08.12.2023

Grupa organizacji społecznych chce realnej walki ze smogiem transportowym w Warszawie

Temat strefy czystego transportu połączył warszawskich rodziców, ruchy społeczne i organizacje walczące o zielone i bardziej przyjazne miasto. 5 inicjatyw wspólnie obala mity na temat strefy i apeluje do radnych Warszawy o jak najszybsze przyjęcie uchwały w tej sprawie. Wszystko po to, by lepiej zadbać o zdrowie mieszkańców Warszawy.
07.12.2023

Damen wprowadza w pełni elektryczny statek SOV z możliwością ładowania na morzu

Damen Shipyards Group zaprezentował w pełni elektryczny statek Service Operations Vessel (SOV) wyposażony w możliwość ładowania na morzu, wykorzystujący energię elektryczną dostarczaną bezpośrednio z morskich farm wiatrowych.
30.11.2023

KAS: po zwycięstwie nad "kopciuchami" czas na ograniczenie w mieście ruchu tych aut, które najbardziej zanieczyszczają powietrze

Po zwycięstwie nad "kopciuchami" czas na ograniczenie w mieście ruchu tych aut, które najbardziej zanieczyszczają powietrze. Dalsza poprawa jakości powietrza w Krakowie będzie wymagać utworzenia skutecznej strefy czystego transportu (SCT) – przekonują aktywiści Krakowskiego Alarmu Smogowego.
30.11.2023

Pierwszy transatlantycki lot samolotu napędzanego wyłącznie biopaliwami

Pierwszy transatlantycki samolot napędzany w stu procentach biopaliwami wystartował we wtorek z londyńskiego lotniska Heathrow zmierzając na lotnisko JFK w Nowym Jorku. Samolot leci na paliwie, które powstało m.in. ze zużytych olejów spożywczych i odpadów z produkcji kukurydzy.
28.11.2023

Wyjątkowe zamówienie dla Hanwha Ocean. Stocznia zbuduje największe na świecie statki do transportu amoniaku

Południowokoreańska stocznia ogłosiła, że 14 listopada uzyskała zamówienie o wartości około 500 milionów dolarów na budowę czterech bardzo dużych zbiornikowców amoniaku (Very Large Ammonia Carriers, VLAC) dla greckiego przedsiębiorstwa żeglugowego Naftomar Shipping and Trading Co. Ltd. Inc (Naftomar). Każdy statek będzie w stanie przetransportować 93 000 m3 amoniaku, będącego nadzieją dla dekarbonizacji żeglugi jako zielone paliwo.
26.11.2023

Wrocław. Wprowadzeniem strefy czystego transportu zajmie się rada miasta przyszłej kadencji

Wprowadzeniem strefy czystego transportu we Wrocławiu zajmie się rada miasta przyszłej kadencji. W stolicy Dolnego Śląska od kilku miesięcy trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Strefa powinna zostać wprowadzona do 2025 r. – wskazują wrocławscy urzędnicy.
24.11.2023

W Orlenie powstał system wielopaliwowy Multifuel

Orlen ze spółką Horus-Energia opracował i przetestował pierwszy na świecie system wielopaliwowy Multifuel do zasilania jednostek produkujących energię elektryczną i ciepło. Umożliwia on stosowanie wodoru, gazu ziemnego lub ich mieszanki - podał koncern.
23.11.2023

Wojewoda mazowiecki o strefie czystego transportu: nazywam ją strefą wykluczenia transportowego

Ja ją nazywam strefą wykluczenia transportowego, dlatego że jedna trzecia Warszawy ma być objęta strefą do której nie wjadą samochody ze starszych roczników - powiedział w środę wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński na antenie tvp.info pytany o ocenę pomysły wprowadzenia w Warszawie strefy czystego transportu.
22.11.2023

W 2023 r. po raz pierwszy zarejestrowano w Unii Europejskiej więcej samochodów elektrycznych niż diesli

W tym roku po raz pierwszy w krajach Unii Europejskiej zarejestrowano więcej nowych samochodów elektrycznych niż z silnikiem diesla, informuje we wtorek Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA).
22.11.2023

Na Politechnice Wrocławskiej otwarto laboratorium elektromobilności

Na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej powstało nowe laboratorium elektromobilności. Jego uruchomienie było możliwe dzięki wsparciu firmy LG Energy Solution Wrocław, która przekazała na ten cel ponad 600 tys. zł.
21.11.2023

Kręte zielone ścieżki dojścia do zeroemisyjności. Polska na ścieżce podejścia

Polska z programami rozwoju energetyki odnawialnej na lądzie i morzu oraz planami budowy energetyki jądrowej weszła na ścieżkę podejścia. Od warunków prawnych, determinacji władz krajowych i samorządów oraz społeczności lokalnych będzie zależało w jakim tempie osiągniemy wskaźniki i cele założone w raporcie DNV.
20.11.2023

Air France-KLM inwestuje w produkcję SAF w Stanach Zjednoczonych

Grupa wzmacnia partnerstwo z DG Fuels kontraktując zakup 75 tysięcy ton SAF rocznie oraz inwestując w wydajną technologię konwersji węgla.
19.11.2023

Elemental Holding z sukcesem realizuje koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego

Grupa Elemental, wywodzący się z Polski globalny gigant w dziedzinie „urban mining” kończy w Zawierciu budowę pierwszego w UE kompleksowego zakładu recyklingu baterii samochodowych do pojazdów elektrycznych. Tym samym w Polsce, która jest jednym z liderów produkcji baterii do elektryków, gospodarka obiegu zamkniętego staje się realnym rozwiązaniem wobec wyzwań klimatycznych.
19.11.2023

Rzecznik ITS: strefy czystego transportu są potrzebne, ale ich wprowadzenie może generować niepożądane zjawiska

Strefy czystego transportu są popularne w całej Europie, dlatego powinniśmy oswajać się z myślą, że zawitają także do polskich miast. Musimy mieć także świadomość, że ich implementacja może generować pewne negatywne zjawiska - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński.
17.11.2023

Akiem podpisuje umowę z Newag S.A. na dostawę 30 lokomotyw elektrycznych Dragon 2 z opcją na kolejne 50 lokomotyw

Podpisana w dniu 16 listopada umowa obejmuje dostawę 30 szt. sześcioosiowych lokomotyw elektrycznych z platformy Dragon 2: 10 lokomotyw wielosystemowych oraz 20 lokomotyw jednosystemowych DC wyposażonych w moduł dojazdowy. Umowa przewiduję też prawo opcji na zakup dodatkowych 50 lokomotyw.
16.11.2023

M. Gosiewska: presja ma sens, władze Warszawy zaczynają się wycofywać z projektu SCT

Presja ma sens; wydaje się, że władze stolicy zaczynają się wycofywać z projektu Strefy Czystego Transportu - podkreśliła posłanka PiS z Warszawy Małgorzata Gosiewska. To, co miasto zaproponowało, to strefa wykluczenia komunikacyjnego - stwierdził wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński.
16.11.2023

38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER: biogazownie to konieczność

Drugi dzień 38. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 8. OZE POWER przyniósł m.in. dyskusję na temat konieczności inwestowania w biogazownie. Eksperci zgodnie oceniają, że transformacji energetycznej w Polsce nie da się przeprowadzić bez dynamicznego rozwoju sektora produkcji i przetwarzania biogazu.
16.11.2023

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu w Krakowie zapowiadają demonstracje

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu (SCT) w Krakowie sądzą, że po jej wprowadzeniu nie będą w stanie normalnie funkcjonować. Na 22 listopada zapowiedzieli demonstrację. Dyrektor Zarządu Transportu Publicznego (ZTP) uspokaja, że SCT dotyczy tak naprawdę bardzo starych samochodów - "wraków".
16.11.2023

Radny PiS: taki rozmiar strefy czystego transportu to pułapka na wszystkich mieszkańców Warszawy

Taki rozmiar strefy czystego transportu to tak naprawdę pułapka na wszystkich mieszkańców Warszawy. Jej granice obejmują większość newralgicznych ulic. Oznacza to, że osoby mieszkające nawet w odległych dzielnicach będą miały z tego powodu duże kłopoty i prędzej czy później będą zmuszone do ponoszenia wydatku na zakup nowego auta - powiedział PAP wiceprzewodniczący miejskiej komisji infrastruktury i inwestycji radny Maciej Binkowski.
15.11.2023

Lokomotywa wodorowa Pesy przeszła testy w warunkach pracy eksploatacyjnej

Manewrowa lokomotywa wodorowa, wyprodukowana przez Pesę Bydgoszcz, pomyślnie przeszła testy w warunkach pracy eksploatacyjnej na bocznicy Ciech Cargo w Inowrocławiu - poinformował w środę dyrektor ds. projektów strategicznych i komunikacji bydgoskiej fabryki Maciej Grześkowiak.
15.11.2023

Prezydent Warszawy o strefie czystego transportu: Być może mieszkańcy strefy będą traktowani inaczej

Będziemy proponowali ulgi dla seniorów, którzy mieszkają w strefie. Na czym skończymy, to się okaże, być może będzie tak, że mieszkańcy strefy będą traktowani inaczej - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na spotkaniu z mieszkańcami warszawskiej Pragi-Północ pytany o sytuację mieszkańców, których obejmie strefa czystego transportu.
15.11.2023

Wojewoda Mazowiecki o projekcie strefy czystego transportu w Warszawie: To będzie strefa wykluczenia uboższych warszawiaków

To będzie strefa wykluczenia uboższych warszawiaków. Mniej zamożni będą mieli zakaz wjazdu zaś ci, których stać na auto za kilkaset tysięcy będą zatruwali powietrze jak im się żywnie podoba. Absurd i niesprawiedliwość - napisał na platformie X (dawniej Twitter) wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński komentując nowy projekt stołecznego ratusza ws. strefy czystego transportu.
14.11.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

W Warszawie nowy projekt strefy czystego transportu trafi pod obrady Rady Miasta

Po konsultacjach i dodatkowych analizach warszawska strefa czystego transportu, obejmie większy obszar niż pierwotnie zakładano i jednocześnie wprowadzi dodatkowe rozwiązania dla warszawiaków. Nowa propozycja SCT trafi w najbliższych dniach pod obrady Rady Warszawy - poinformował stołeczny ratusz.
13.11.2023

Kraków apeluje aby nie palić liści

Z apelem o niepalenie liści, opadłych z drzew, zwrócił się do mieszkańców krakowski magistrat. Odbiór zielonych odpadów od mieszkańców oferowany jest bezpłatnie i odbywa się według ustalonego harmonogramu.
13.11.2023

Viasea Shipping planuje budowę kontenerowców napędzanych wodorem

Enova zapewnia znaczące wsparcie w łącznej wysokości 171,8 mln koron norweskich koron dla Viasea Shipping na zakup dwóch kontenerowców napędzanych wodorem.
11.11.2023

Kraków. Przeciwnicy strefy czystego powietrza złożyli w ratuszu projekt uchwały dot. likwidacji strefy

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu (SCT) w Krakowie nie ustępują i w piątek złożyli w urzędzie miasta projekt obywatelskiej uchwały dot. likwidacji strefy. Liczą też, że sąd pozytywnie rozpatrzy skargę wojewody na SCT.
10.11.2023

Bądź człowiekiem – nie truj rodziny i nie truj sąsiada

Benzyna alkilatowa jest czystsza od zwykłej benzyny, ma minimalny zapach, długi okres przydatności do użycia i jest bezpieczniejsza dla środowiska. Jest też wydajniejsza energetycznie, czyli potrzebujesz jej znacznie mniej niż tradycyjnego paliwa bezołowiowego. Wreszcie, o czym warto pamiętać, maszyny, w których ją zastosujesz, będą się łatwiej uruchamiać, a ich silniki – pracować elastyczniej.
09.11.2023

„Mazowsze dla czystego powietrza 2023”. Do uzyskania nawet 200 tys. zł na urządzenia czyszczące

„Mazowsze dla czystego powietrza 2023” to program, w ramach którego wszystkie gminy z Mazowsza mogą wnioskować w terminie do 15 listopada br. o niebagatelną kwotę nawet do 200 tys. zł. Dofinansowanie można uzyskać m.in. na zakup zamiatarek komunalnych, które pomogą całorocznie zadbać o czystość w gminie oraz jakość powietrza.
09.11.2023

Targi EICMA 2023: Yadea prezentuje model KEMPER - wysokiej klasy motocykl elektryczny

Firma Yadea, obecna na targach EICMA już od sześciu lat, po raz kolejny udowodniła swoje niesłabnące dążenie do spełniania obietnic i wprowadzania innowacji. W tym roku w centrum uwagi znajduje się KEMPER, motocykl elektryczny, który jest ucieleśnieniem zorientowanego na użytkownika podejścia firmy Yadea i jej misji polegającej na zapewnianiu klientom na całym świecie wyzwalających, komfortowych i zrównoważonych wrażeń z podróży. Model KEMPER to zaawansowane funkcje, szczególnie w zakresie szybkiego ładowania.
08.11.2023

Port Barcelona będzie „zielony” w 2050 r. W tym roku przeniósł statki wycieczkowe i promy z centrum na peryferie miasta

Port w Barcelonie jesienią br. przyjął ostatni statek wycieczkowy w centrum miasta. Do połowy października br. statki z pasażerami cumowały przy nabrzeżu północnym Barcelony, zlokalizowanym w World Trade Center. Od listopada statki wycieczkowe będą dobijać do nabrzeża Adossat. Jest to dzielnica znacznie oddalona od centrum miasta i dzielnic mieszkaniowych.
06.11.2023

Krefeld inwestuje w wodorowy transport publiczny

Operator transportu publicznego SWK Mobil Krefeld zdecydował o zakupie 10 autobusów wodorowych Urbino 12 hydrogen. Bezemisyjne Solarisy usprawnią ruch pasażerski w mieście Krefeld, położonym w zachodnich Niemczech. Dostawy zostaną zrealizowane do maja 2025 roku.
03.11.2023

Nowe podejście Girteki do zielonego transportu: pojazdy elektryczne w systemie intermodalnym

Wobec globalnego dążenia do zrównoważonych łańcuchów dostaw, kluczową rolę w redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG) odgrywają usługi transportowe. Przewóz drogowy towarów, który odpowiada za 77% całkowitej emisji pochodzącej z transportu w Unii Europejskiej stał się głównym celem polityki dekarbonizacyjnej.
02.11.2023

Masowiec zasilany żaglami wpłynął do Portu Gdynia

Przy nabrzeżu terminalu HES Gdynia Bulk Terminal w Porcie Gdynia cumuje wyjątkowy statek. Masowiec Pyxis Ocean to jedna z niewielu jednostek na świecie, które za pomocą dwóch stalowo-kompozytowych żagli wykorzystują energię wiatru do wspomagania konwencjonalnego napędu. Dzięki temu wyraźnie spada zużycie paliwa, a co za tym idzie – emisje CO2.
02.11.2023

Pierwsza na Śląsku stacja tankowania wodorem pod marką NESO

Grupa Polsat Plus i Grupa ZE PAK zbudowały i uruchomiły w Rybniku pierwszą na Śląsku i drugą w Polsce ogólnodostępną stację tankowania wodorem dla samochodów i autobusów. Na stacji będzie mogło tankować między innymi 20 autobusów wodorowych NesoBus wyprodukowanych przez Grupę Polsat Plus i ZE PAK, które już zaczynają służyć mieszkańcom Rybnika. Rybnik jest jednym z liderów zielonej transformacji energetycznej w Polsce, a autobusy i stacja tankowania będą jednym z głównych elementów powstającego Rybnickiego Okręgu Wodorowego.
31.10.2023

Kraków przestrzega przed zakupem samochodów, które nie spełniają wymogów Strefy Czystego Transportu

Miasto Kraków przestrzega, by "nie dać się nabić w starego diesla" i przed zakupem samochodu sprawdzić, czy spełnia on wymogi Strefy Czystego Transportu (SCT), która ma zacząć obowiązywać od 1 lipca przyszłego roku.
29.10.2023

Ciągota do metanolu. Chwilowa moda czy nadzieja transportu morskiego?

Wraz z kolejnymi strategiami klimatycznymi, globalny transport morski podąża za trendami dekarbonizacyjnymi. Jednym z paliw, z którym wiązane są spore nadzieje, stanowi metanol, coraz powszechniejszy w budowanych jednostkach.
28.10.2023

Damen Maaskant. Statek do połowu sam wykryje obszary Natura 2000

Damen Maaskant dostarczył kolejne pionierskie rozwiązanie techniczne mające na celu redukcję emisji tlenku azotu (NOx). Od teraz 43-metrowy statek YE118 należący do Yerseke 118 Noordland B.V. będzie napędzany silnikiem elektrycznym, co stanowi drugi krok w kierunku pełnej elektryfikacji tego statku. Co najważniejsze, będzie także samodzielnie przełączał się na zasilanie niskoemisyjne, kiedy wpłynie na obszar Natura 2000.
27.10.2023

Targi POLECO 2023 w Poznaniu. Zakłady komunalne nie zostają w tyle - elektryczne i wodorowe śmieciarki oraz zielona energia z odpadów

Nowości prezentowane przez wystawców na stoiskach na targach POLECO w Poznaniu są nie tylko odpowiedzią na potrzeby branży komunalnej, ale także inspiracją i środkiem do tworzenia bardziej efektywnego i ekonomicznego systemu gospodarowania odpadami.
27.10.2023

Transformacja ciepłownictwa w Grupie PGE staje się faktem

Grupa PGE konsekwentnie od 2018 roku prowadzi proces modernizacji elektrociepłowni w największych miastach Polski. Efektem tego jest oddanie przez PGE do użytku nowoczesnych niskoemisyjnych źródeł kogeneracyjnych w Kielcach, Bydgoszczy i Zgierzu. Do końca 2023 roku zakończą się inwestycje w źródła gazowe w Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie i Wrocławiu, a na początku 2024 r. w Lublinie i Siechnicach. Wszystkie te projekty w istotny sposób zwiększą komfort i bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców oraz znacząco wpłyną na zmnie
26.10.2023

Jeszcze więcej autobusów elektrycznych na Sycylii

42 autobusy elektryczne marki Solaris zamówił sycylijski przewoźnik AMTS Catania. 32 pojazdy Urbino 12 electric i 10 sztuk Urbino 18 electric będzie obsługiwać ruch w porcie Katania już w 2024 roku. To kolejne zamówienie przewoźnika na autobusy elektryczne Solaris złożone w ramach centrali zakupowej Consip S.p.A. Do tej pory 7 pojazdów Urbino 12 electric obsługuje ruch w mieście od początku tego roku, kolejne 11 zostanie dostarczone do końca bieżącego roku.
23.10.2023

Elektryczne statki na Tamizie ze stoczni Wielkiej Brytanii i Polski

Latem na wody Tamizy wypłynął Earth Clipper. To pierwszy w Europie hybrydowy szybki statek pasażerski, zbudowany zgodnie z przepisami High-Speed Craft Code. Dołączył on do zbudowanych w Remontowej promów plug-in hybrid vessel (ładowane szybko z lądu w czasie krótkiego postoju), które przewożą pasażerów i samochody między brzegami Tamizy w Woolwich.
20.10.2023

Z Ziobro: kieruję wniosek do TK o ocenę rozporządzenia o redukcji emisji CO2 ws. nowych pojazdów po 2035 r.

Podjąłem decyzję, aby skierować wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, aby dokonał oceny, czy rozporządzenie Rady UE i PE ws. redukcji emisji CO2 w przypadku nowych pojazdów po 2035 r. jest zgodne z polską konstytucją - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
20.10.2023

Nobina zwiększa zieloną flotę o 55 elektrycznych autobusów Solaris

Nobina Stockholm, operator transportu publicznego w Szwecji, zamówił aż 55 niskowejściowych autobusów elektrycznych Urbino 15 LE electric. Pojazdy zostaną zarejestrowane w klasie II i będą obsługiwać trasy podmiejskie w Sztokholmie. Dostawy zaplanowano na rok 2024.
20.10.2023

Do rozwoju nowych technologii niezbędny jest stabilny dostęp do surowców krytycznych

Komisja Europejska określiła 34 surowce jako „krytyczne” ze względu na ich duże znaczenie gospodarcze, ale też duże ryzyko dla bezpieczeństwa dostaw. Większość z nich jest bowiem sprowadzana z dalekiej zagranicy, głównie z Chin, ale też Kazachstanu, Brazylii, RPA czy Demokratycznej Republiki Konga. Aby zmniejszyć zależność od poszczególnych dostawców, KE chce, by z jednego państwa nie pochodziło więcej niż 65 proc. rocznego unijnego zużycia każdego z surowców strategicznych.
16.10.2023

Ponad połowa polskich kierowców źle ocenia zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r.

Ponad 50 proc. polskich kierowców źle ocenia zakaż sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 roku – wynika z raportu "E-rewolucja w świecie motoryzacji". Dla blisko połowy ankietowanych, największym wyzwaniem w zastąpieniu aut spalinowych elektrykami, jest cena tych ostatnich.
10.10.2023

Wodorowy zawrót głowy. Wodorowe statki zamiast autobusów

Wodór w transporcie morskim ma perspektywy, nawet w Polsce. Jednak warunkiem wprowadzenia tego rozwiązania do żeglugi jest kompleksowe podjęcie zagadnienia przez operatorów statków, zarządy portów i firmy zajmujące się usługami w portach. To ogólny wniosek z dyskusji w czasie panelu „Wodór w transporcie morskim: perspektywy, wyzwania i innowacje - od projektu do pierwszego rejsu”.
09.10.2023

Gebrüder Weiss stawia na ekologiczne samochody transportowe

Firma logistyczna chce wykorzystać dziesięć własnych e-vanów do dostarczania towarów zamówionych online do klientów w stolicy Węgier. Od 2024 roku przyjazne dla klimatu przewozy będą oferowane także w innych węgierskich miastach. Zamówiono także dziesięć kolejnych pojazdów.
09.10.2023

GreenVoyage2050. 210 million NOK na zieloną transformację żeglugi krajów rozwijających się

We wrześniu rząd Norwegii przeznaczył znaczne środki finansowe na współpracę z krajami rozwijającymi się w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z żeglugi. 210 mln NOK przekazano Międzynarodowej Organizacji Morskiej na drugi etap realizacji projektu IMO GreenVoyage2050.
08.10.2023

Bateria znad Balatonu. Jak Węgry stają się europejskim hubem akumulatorów do pojazdów elektrycznych

Ostatnie lata charakteryzują się rosnącą popularnością pojazdów elektrycznych, a co za tym idzie, wzrostem popytu na akumulatory stanowiące kluczowy element elektryków. W rezultacie, Węgry stają się widocznym graczem na mapie globalnych producentów.
07.10.2023

Czym oddycha twoje dziecko? Smog najbardziej psuje zdrowie najmłodszych

Na każdego pacjenta, który trafia do szpitala z chorobami serca i płuc wywołanymi zanieczyszczeniem powietrza, przypadają tysiące osób, którym smog “tylko” pogarsza kondycję i prawidłowy rozwój. Szczególnie narażone na szkodliwy wpływ złego powietrza są dzieci dorastające w pobliżu ruchliwych ulic. Przez smog nie tylko częściej chorują, ale również mają problemy w nauce.
06.10.2023

PSPA: elektromobilność to pewna, dobra przyszłość

„Elektromobilność to nie tylko elektryczne samochody, ale cały ekosystem biznesowy, który się wokół niej tworzy - stacje ładowania baterii, tankowania wodoru, logistyka, budowa zeroemisyjnych flot firmowych, a nawet flot morskich czy powietrznych. Elektromobilność to część większego obszaru inwestycyjnego oznaczającego zrównoważony transport” - przekonywał podczas łódzkiego Kongresu Nowej Mobilności Aleksander Rajch, członek zarządu PSPA.
05.10.2023

Naukowcy opracowali paliwo, które się zapala jedynie pod wpływem prądu elektrycznego

Nowe bezpieczne paliwo ciekłe można zapalić tylko wówczas, gdy działa na nie prąd elektryczny – informuje „Journal of the American Chemical Society”.
02.10.2023

Ekotrend szuka inwestora dla swojej wyjątkowej technologii produkcji II generacji biopaliw

Polska firma Ekotrend, dysponująca wyjątkową na skalę światową technologią produkcji II generacji biopaliw w oparciu o katalityczną depolimeryzację biomasy, szuka partnera do dalszego rozwoju i międzynarodowej ekspansji. Oferuje unikalny know-how, nowoczesny zakład produkcyjny gotowy do produkcji oraz własne centrum badawczo-rozwojowe biopaliw II generacji.
29.09.2023

Elektromobilna rewolucja przemysłu motoryzacyjnego

Elektromobilność rewolucjonizuje przemysł motoryzacyjny, stając się nie tylko znaczącą alternatywą dla tradycyjnych pojazdów spalinowych, ale także motorem postępu w dziedzinie technologii i ekologii. Nowoczesne rozwiązania systemowe i produktowe odgrywają kluczową rolę w usprawnianiu procesu tworzenia ogniw baterii, które stanowią serce napędu samochodów elektrycznych.
26.09.2023

Spory o uchwałę o strefie czystego transportu w Krakowie

Popieramy inicjatywę uchylenia uchwały, w jej obecnym kształcie, o strefie czystego transportu w Krakowie – poinformował ekspert Instytutu Ordo Iuris dr Tomasz Woźniak. Projekt unieważnienia tego dokumentu przedstawił w poniedziałek dziennikarzom komitet społeczny „Kraków dla kierowców”.
25.09.2023

Elektryczne Solarisy wzmocnią flotę autobusów MZK w Opolu

Opolskie MZK otrzyma 9 nowych autobusów elektrycznych. Jak poinformowała Ewelina Laxy, rzeczniczka prasowa miejskiej spółki, koszt zakupu nowych pojazdów to około 34 mln złotych, z czego 20 mln to dofinansowanie NFOŚ.
23.09.2023

Orlen podpsiuje porozumienie z Yokogawa Europe o współpracy ws. zrównoważonego paliwa lotniczego

Podpisaliśmy porozumienie z Yokogawa Europe o współpracy przy rozwoju technologii produkcji zrównoważonego paliwa lotniczego - poinformował w piątek prezes Orlenu Daniel Obajtek. Zaznaczył, że do końca 2030 r. Orlen chce produkować rocznie 70 tys. ton innowacyjnego paliwa.
22.09.2023

W Wielkiej Brytanii opóźniono zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi

Zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi oraz diesla wejdzie w życie w Wielkiej Brytanii pięć lat później niż planowano do tej pory - w 2035, a nie w 2030 r. - ogłosił w środę premier Rishi Sunak.
21.09.2023

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. 15 milionów samochodów elektrycznych w tym roku

Według najnowszej prognozy Gartner, w tym roku na całym świecie zostanie wyprodukowanych prawie 15 mln samochodów elektrycznych. Szacuje się, że produkcja pojazdów elektrycznych wzrośnie o 19 proc. w 2024 r., osiągając niemal 18 mln.
20.09.2023

Straż Graniczna kupuje 14 motocykli z napędem elektrycznym

Straż Graniczna po raz pierwszy kupuje motocykle z napędem elektrycznym. Podpisaliśmy umowę na dostawę 14 motocykli - poinformowała PAP rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Dodała, że nowe jednoślady oprócz tego, że są ekologiczne i nie emitują spalin, to są ciche, dzięki czemu dają funkcjonariuszom możliwość prowadzenia cichej obserwacji, a dzięki temu skutecznej reakcji.
18.09.2023

Biopaliwo na bilety (promowe). Innowacje na i pod pokładami promów

Pasażerowie fińscy korzystający z transportu morskiego po raz drugi z rzędu uznali Viking Line za najbardziej zrównoważoną firmę żeglugową obsługującą połączenia między Finlandią a Szwecją. Prawie połowa osób, które wypełniły ankietę, wybierze w przyszłości jeszcze bardziej przyjazne dla klimatu środki transportu, a dwie trzecie są gotowe dopłacić do biletu, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ statku na środowisko – wynika z najnowszego badania EPSI linii promowych Passenger Transport Ferries 2023.
17.09.2023

Orlen testuje pierwszą w Polsce lokomotywę na wodór

Orlen kupił od spółki Pesa Bydgoszcz lokomotywę wodorową - pierwszy tego typu pojazd szynowy w Polsce i rozpoczął jej testy - poinformował w niedzielę koncern.
17.09.2023

Historyczny moment. Chrzest pierwszego kontenerowca napędzanego metanolem od Maersk

W Kopenhadze odbyła się wyjątkowa uroczystość. Pierwszy na świecie kontenerowiec zasilany metanolem otrzymał imię Laura Maersk, co ogłosiła jego matka chrzestna, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wydarzenie ma rozpocząć nowy etap na drodze ku dekarbonizacji żeglugi.
15.09.2023

Pierwszy tak duży statek zasilany LNG w Gdańsku [WIDEO]

W środę do terminala Baltic Hub w Porcie Gdańsk zawinął największy kontenerowiec zasilany skroplonym gazem ziemnym (LNG). Gigantyczne rozmiary CMA CGM Concorde czynią tę wizytę iście spektakularnym zjawiskiem.
15.09.2023

Premiera iPhone'a 15 i pierwszy neutralny węglowo Apple Watch. Gigant z Cupertino dąży do zeroemisyjności

Za nami coroczna, najważniejsza konferencja produktowa Apple. Tradycyjnie we wrześniu poznaliśmy nowe modele smartfonów iPhone oraz zegarków Apple Watch. Jednym z głównych elementów konferencji był film poświęcony neutralności węglowej do której dąży Apple. Program Apple 2030 to plan osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w całej firmie do 2030 r. Następnym krokiem jest zmniejszenie śladu węglowego wszystkich produktów do 0 do 2030 r.
12.09.2023

Cruisery na zielonym kursie. Floty pasażerskie coraz bardziej ekologiczne

Armatorzy statków pasażerskich zamawiają statki przyjazne dla środowiska z silnikami dwupaliwowymi i kadłubami oraz systemami emitującymi mniej hałasu. MSC Cruises upowszechniło niedawno informację o pierwszym na świecie rejsie, w czasie którego statek MSC Euribia z systemem LNG wykonał podróż, podczas której uzyskano bilans zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
12.09.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.