Wynik wyszukiwania - "klaster " - Wiadomości

Rusza pierwszy polski zakład specjalizujący się w recyklingu paneli fotowoltaicznych

Za miesiąc w Polsce ruszy pierwszy zakład specjalizujący się w pełnym recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych – poinformowano w czwartek podczas targów Ekotech w Kielcach. Za inwestycje odpowiada spółka 2loop Tech, która opracowała technologię odzyskiwania z paneli m.in. miedzi, krzemu, czy srebra.
12.04.2024

Zielona transformacja transportu morskiego w UE. 2 mld EUR dla innowatorów

CLIA Europe, ECSA, ESPO, FEPORT, SEA Europe i WaterborneTP zorganizowały w Brukseli dzień informacyjny UE dotyczący Funduszu Innowacji dla sektora transportu wodnego. W spotkaniu wzięło udział około 300 uczestników z sektora transportu wodnego. Byli przedstawiciele biznesu i administracji, którzy są zainteresowani wdrażaniem transportu zeroemisyjnego przy wsparciu funduszy z UE.
30.03.2024

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej (W obliczu postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, uchylającego decyzję środowiskową dotyczącą kontynuacji po 2026 roku wydobycia węgla w kopalni Turów.
20.03.2024

Prezes URE udzielił koncesji hybrydowej instalacji OZE

7 marca 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki udzielił pierwszej koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w hybrydowej instalacji odnawialnego źródła energii.
15.03.2024

Pomorska Platforma Offshore: local czy European content?

W jaki sposób polskie firmy mogą jeszcze zaistnieć w łańcuchach dostaw dla offshore? Czy kwestia local contentu wciąż jest otwarta, czy może pozostała nam już tylko rola widzów, obserwujących jak międzynarodowi gracze czerpią z naszego rynku? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji Pomorskiej Platformy Offshore.
08.03.2024

Energia a polityka Polsko – Ukraińska

W Warszawie odbyło się spotkanie Komitetu do spraw energii. To kontynuacja rozmów sprzed roku w Gryficach, gdzie odbyła się konferencja na temat energetycznej odbudowy Ukrainy. Jacek Piechota, prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej, zaznaczył, że spotkanie Komitetu PUIG ds. Energii otwiera cykl spotkań komitetów merytorycznych, których zadaniem jest wzmacnianie stanowisk i postulatów firm członkowskich, reprezentujących różne branże. „Izba skupia blisko 500 firm po polskiej i ukraińskiej stronie.
08.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Andrzej Montwiłł

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja rozmawia z Andrzejem Montwiłłem, pełnomocnikiem marszałka województwa zachodniopomorskiego ds. odnawialnych źródeł energii i rozwoju technologii wodorowych oraz wykładowcą szczecińskiej Politechniki Morskiej.
06.03.2024

W Pieńsku działa ostatnia huta szkła na Łużycach. Angażuje się w projekty wykorzystania wodoru w przemyśle

Przed II wojną światową w niewielkim Pieńsku działało 13 hut szkła. Produkcję kontynuowano w PRL-u, ale większość zakładów nie przetrwała okresu transformacji. Obecnie działa tam już tylko jedna huta, produkcja odbywa się tradycyjnymi metodami.
27.01.2024

W świątecznej atmosferze o offshorze i wodorze

Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej zorganizowała 1 grudnia świąteczne spotkanie dla wszystkich swoich sygnatariuszy. Zostało ono podzielone na dwie części. Część prezentacyjna miała miejsce w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, natomiast świąteczny networking przeniósł się do hotelu Almond.
04.12.2023

Komisyjne budowanie sieci energetycznych. UE sfinansuje ponad 100 projektów

UE wybrała ponad 100 projektów elektroenergetycznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania („PCI”) i ułatwiła wydawanie pozwoleń na ich budowę, w tym poprzez finansowanie – zwłaszcza w ramach Instrumentu "Łącząc Europę" (CEF) – informuje Komisja Europejska w dokumencie, który pod koniec listopada br. rozesłała do najważniejszych organów UE.
04.12.2023

Budowanie potencjału Klastrów Energii jako element bezpieczeństwa energetycznego

Gryficki Klaster Energii wraz z partnerami zaprasza do udziału w wydarzeniu na temat budowania potencjału klastrów energii w Polsce. To wydarzenie będzie miejscem spotkań praktyków i dyskusji o przyszłości Klastrów Energii i budowaniu bezpieczeństwa energetycznego lokalnych społeczności.
04.12.2023

Klaster energii i wodoru w Rudzie Śląskiej ma walczyć z kosztami energii

W Rudzie Śląskiej powstał klaster energii i wodoru, który ma służyć m.in. optymalizacji kosztów energii. Przy europejskiej dotacji opracowana zostanie też koncepcja wykorzystanie infrastruktury pogórniczej do produkcji energii z odnawialnych źródeł i jej magazynowania.
29.11.2023

Świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore

Już 1.12 odbędzie się świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore, "Spotkanie sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki". Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
06.11.2023

KSSE i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych będą współpracować

Przyspieszenie elektryfikacji floty samochodów oraz wsparcie inwestycji służących elektromobilności, wdrażania nowych technologii, a także badań i rozwoju w tej sferze - to niektóre obszary współpracy Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
17.10.2023

W Kielcach powołano Centralną Dolinę Wodorową

Centralną Dolinę Wodorową im. Braci Łaszczyńskich powołano w czwartek w Kielcach. Celem Doliny jest rozwój gospodarki wodorowej w Polsce. W działalność organizacji włączyło się ponad 70 podmiotów, w tym przedsiębiorstwa, samorządy oraz ośrodki naukowe z całego kraju.
13.10.2023

Wodorowy zawrót głowy. Wodorowe statki zamiast autobusów

Wodór w transporcie morskim ma perspektywy, nawet w Polsce. Jednak warunkiem wprowadzenia tego rozwiązania do żeglugi jest kompleksowe podjęcie zagadnienia przez operatorów statków, zarządy portów i firmy zajmujące się usługami w portach. To ogólny wniosek z dyskusji w czasie panelu „Wodór w transporcie morskim: perspektywy, wyzwania i innowacje - od projektu do pierwszego rejsu”.
09.10.2023

Rozdzielnica średniego napięcia SM AirSeT otrzymuje prestiżowe wyróżnienie na targach Energetab 2023

Rozdzielnica SM AirSeT, innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie dystrybucji energii elektrycznej, została nagrodzona podczas targów Energetab 2023, które odbyły się w dniach 12-14 września w Bielsku-Białej. Otrzymane wyróżnienie potwierdza znaczący wkład firmy Schneider Electric w rozwijanie zrównoważonych technologii w sektorze energetycznym.
02.10.2023

Norwegia – kurs na zieloną żeglugę. Polska już trochę uczestniczy w programie

Program Zielonej Żeglugi (GSP – Grønt Skipfartsprogram) powstał w Norwegii niespełna 10 lat temu. Obecnie rozwija kolejną, finalną fazę działania. Polska wspiera program uczestnictwem w projekcie ZEVInnovation – partnerstwa w wykorzystaniu najnowszych technologii w budowie statków zeroemisyjnych. CRIST, Grupa Technologiczna ASE i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny wspierają nasze firmy w rozwinięciu partnerstwa z firmami z Norwegii.
02.10.2023

Zarządzanie bezpieczeństwem w dobie odnawialnych źródeł energii i elektromobilności

Starostwo Powiatowe w Stargardzie wspólnie z Gryfickim Klastrem Energii zaprasza do udziału w konferencji dt. zarządzania bezpieczeństwem w dobie odnawialnych źródeł energii i elektromobilności. Dynamika rozwoju branży energetycznej i samochodów elektrycznych wymusza działania edukacyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców miast. Spotkanie jest kierowane do straży pożarnych, policji, straży miejskiej, zarządców nieruchomości. Organizatorzy zamierzają pokazać najnowsze rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo.
14.09.2023

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii

Kancelaria Prezydenta poinformowała w środę , że Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Celem ustawy jest zwiększenie ich udziału w krajowym zużyciu energii brutto. Promuje ona m.in. rozwój klastrów energii oraz zwalnia z pozwoleń na budowę fotowoltaikę do 150 kW.
30.08.2023

Norweski Supercluster rusza na oceany. Bałtycki Klaster Morski na tym samym kursie

Przemysły morskie ewoluują, a Norwegia postanowiła zająć w nich wiodące miejsce w rozwoju i wdrażaniu innowacji oraz rozwoju zielonej gospodarki. Regiony Rogaland, Vestland i Møre og Romsdal współpracują obecnie nad utworzeniem nowego superklastra.
28.08.2023

Na Dolnym Śląsku o zmianach energetycznych

Zmiany energetyczne to wyrażenie odmieniane przez wszystkie przypadki. Z ekspertami z UE spotkanie zorganizował Wałbrzyski Klaster Energii i Wodoru Wklaster. Spotkanie w ramach programu START odbyło się w hotelu Piotr w Boguszowie Gorcach. Celem warsztatu było opracowanie "Teorii Zmiany" dla części podregionu Wałbrzych oraz usprawnienie związku istniejącej listy projektów z celami rozwoju. Wklaster jest partnerem Gryfickiego Klastra Energii.
02.08.2023

Zmiany w Krajowej Izbie Klastrów Energii i OZE

19 lipca br., w Warszawie, odbyło się Walne Zgromadzenie członków Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE, połączone z posiedzeniem zarządu Izby. Kluczowymi decyzjami było powołanie do zarządu KIKE pana Krzysztofa Pubrata, prezesa spółki Polenergia Dystrybucja oraz przyjęcie nowych założeń i kierunków działalności.
23.07.2023

Podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej [WIDEO]

Jeżeli jest czas na wodór, to on jest właśnie teraz – podkreśliła w poniedziałek w Kozienicach (Mazowieckie) minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej.
17.07.2023

Minister klimatu: Centralna Dolina Wodorowa może służyć np. transportowi

Centralna Dolina Wodorowa powstanie w Kozienicach i będzie wykorzystywać potencjał Enei - powiedziała w sobotę w TVP Info minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wskazała, że dolina może służyć np. transportowi.
17.07.2023

Polish Conference for Hydrogen Energy and Technologies (PCHET) - Innowacje dla Zrównoważonej Przyszłości

Już po raz kolejny Klaster Technologii Wodorowych ma przyjemność zaprosić na kolejną edycję konferencji Polish Conference for Hydrogen Energy and Technologies (PCHET), która odbędzie się w dniach 4-5 października 2023 roku w Gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym. Konferencja PCHET jest uznawana za jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce, gromadzących kluczowych liderów, naukowców, ekspertów oraz decydentów z dziedziny energetyki wodorowej.
17.07.2023

Dekarbonizacja w klastrze (nie tylko) norweskim. Polski BSSC ZEV HUB jest na kursie

Globalny transportowy jest odpowiedzialny za jedną czwartą globalnej emisji gazów cieplarnianych (GHG). W ciągu najbliższych trzech dekad globalna flota pojazdów wzrośnie z 1,2 miliarda do 2 miliardów pojazdów, liczba lotów pasażerskich wzrośnie o 130%, a tonomil ładunków na morzu wzrośnie o 35% - alarmował Remi Eriksen, prezes i dyrektor generalny grupy DNV w czasie spotkania z dziennikarzami podczas Nor Shipping 2023.
26.06.2023

Firmy lotnicze, technologiczne i sektor energetyczny interesują się Polską

Kanadyjskie branże lotnicza i technologiczna są zainteresowane współpracą z Polską. Możliwościom współpracy przygląda się też sektor energetyczny i motoryzacyjny.
26.06.2023

3 Seas Hydrogen Council: Czas, by wodorowa Europa usłyszała głos naszego regionu

Dekarbonizacja systemów ciepłowniczych, certyfikacja wodoru, wypracowanie jednolitego stanowiska w zakresie regulacji UE, wybór transgranicznych projektów wodorowych – to priorytetowe działania 3 Seas Hydrogen Council, pierwszej w Europie platformy zrzeszającej kraje Europy Środkowo-Wschodniej.
26.06.2023

Nagrody gospodarcze Forum Wizja Rozwoju

Pierwszy dzień tegorocznego Forum Wizja Rozwoju zakończyła gala, podczas której wręczone zostały Nagrody Gospodarcze. To honorowe wyróżnienia, którymi organizatorzy Forum promują przedsiębiorstwa za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Gościem specjalnym wydarzenia był szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
20.06.2023

Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę

Działania Przemysława Sztandery zostały docenione Srebrnym Krzyżem Zasługi nadawanym przez Prezydenta RP. Odznaczenie to przyznawane jest osobom, zasłużonym dla państwa lub obywateli, których czyny przekraczają zakres ich zwykłych obowiązków i przynoszą znaczną korzyść na rzecz gospodarki i rozwoju kraju.
19.06.2023

Polska nadal nie traktuje odpadów jako surowca, a sektor recyklingu potrzebuje wsparcia [WIDEO]

Odpady z tworzyw sztucznych stanowią w Polsce prawie 15 proc. wszystkich odpadów komunalnych i tylko 1/4 z nich jest zbierana w sposób selektywny – wynika z szacunków Conversio, przygotowanych na zlecenie Fundacji PlasticsEurope Polska. Poziom ich recyklingu też znacząco nie rośnie, a zarządzanie nimi pozostaje jednym z większych wyzwań w kontekście wdrażania gospodarki cyrkularnej. Branża tworzyw sztucznych w coraz większym stopniu dąży jednak do modelu obiegu zamkniętego, choć – jak podkreślają eksperci – jego pełnoskalowe wdro
15.06.2023

Nor-Shipping 2023. Partnerstwo biznesu i innowacji. Polska błysnęła wodorem [ZDJĘCIA]

Odbywające się na początku czerwca Nor-Shipping 2023 to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie roku w biznesie morskim. Przytłaczał ogrom około 1 000 wystawców oraz około 50 tys. uczestników przedstawicieli biznesu i polityki, nauki i klastrów morskich, czołowych firm badawczych i eksperckich z całego świata. Polska przyjechała na Nor Shipping z wodorem.
12.06.2023

Którędy do cyrkularności tworzyw sztucznych? Warto posłuchać samej branży

Na branży tworzyw sztucznych od lat ciąży spora presja. Jednocześnie przez te lata branża przeszła ogromne zmiany i zapowiada, że będzie się zmieniać jeszcze bardziej, aby osiągnąć wyznaczone cele cyrkularności i zeroemisyjności. O możliwych drogach dojścia do celu w kontekście aktualnej sytuacji gospodarczo-politycznej dyskutowali przedstawiciele producentów, brandownerów i recyklerów podczas drugiej edycji Polish Circular Forum.
09.06.2023

Norweski Klaster Morski. Potęga pieniądza i partnerstwa

W pierwszym tygodniu czerwca trwają targi Nor Shipping. Bicie dzwonu Oslo Børs będzie słyszalne w całym światowym przemyśle oceanicznym. Specjalna ceremonia oznacza nie tylko otwarcie rynku, ale także początek Nor-Shipping 2023. Podkreśla to znaczenie giełdy jako światowego lidera w finansowaniu shippingu. Øivind Amundsen, dyrektor generalny Oslo Børs wyjaśnia, w jaki sposób budowana była siła norweskiego klastra morskiego oraz jak Grupa Euronext przyczynia się do budowania morskiej potęgi Norwegii.
07.06.2023

O wodorowej (re)wolucji podczas H2POLAND

Tegoroczne 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND - zgodnie z przewidywaniami - okazało się przestrzenią do współpracy dla biznesu, nauki, administracji rządowej, lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych. To, co oddało cele Forum i jednocześnie wskazało kierunki na przyszłość, to bezpieczeństwo energetyczne, środowisko oraz ewolucja.
26.05.2023

Holenderskie i brazylijskie porty łączą siły w kierunku zielonego wodoru

Port Rotterdam i brazylijski Pecém podpisały umowę o współpracy w zakresie projektów offshore wind oraz produkcji zielonego wodoru.
22.05.2023

Polska kluczowym krajem na mapie wodorowej Europy

W dniach od 16 do 17 maja w Poznań Congress Center odbywa się 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. W stolicy Wielkopolski zostało podpisane historyczne porozumienie będące pierwszą ponadnarodową inicjatywą wodorową państw Europy Środkowej i krajów bałtyckich.
19.05.2023

Wodorowe Porozumienie 3 Seas Hydrogen Council zjednoczy europejskich liderów w drodze do zielonej transformacji

Nawiązana współpraca przyczyni się do stworzenia wodorowej platformy służącej do wymiany doświadczeń i podejmowania wspólnych działań wspierających kraje i samorządy Europy Środkowej i Wschodniej na drodze do zielonej transformacji.
15.05.2023

W Poznaniu o przyszłości technologii wodorowych

Europa jest zgodna – bezpieczna przyszłość oparta musi być na energetycznej niezależności. W procesie tym kluczową rolę odgrywać będzie wodór. Eksperci i decydenci związani z wodorowym rynkiem pojawią się w Poznaniu w dniach 16-17 maja, aby wziąć udział w 2. Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Podczas wydarzenia podpisane zostanie ponadnarodowe porozumienie państw Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich – 3 Seas Hydrogen Council.
15.05.2023

Przyszłość mobilności coraz bliżej teraźniejszości

Najważniejsi przedstawiciele i eksperci ryku motoryzacyjnego rozmawiali nt. rozwoju branży w Jaworznie podczas VI edycji International Automotive Business Meeting.
11.05.2023

Cztery wiodące w Polsce klastry motoryzacyjne podjęły współpracę

Cztery działające w Polsce klastry motoryzacyjne, skupiające w sumie ponad 400 firm i organizacji z tego sektora, zamierzają zacieśnić współpracę. Wspólne inicjatywy mają pomóc w wykorzystaniu szans związanych m.in. z transformacją w kierunku elektromobilności.
11.05.2023

W Estonii powstanie pierwsza na świecie ogólnokrajowa dolina wodorowa

W Estonii powstaje pierwsza na świecie ogólnokrajowa dolina wodorowa - w ostatnich tygodniach czołowe estońskie firmy, organizacje i podmioty naukowe podpisały porozumienie o stworzeniu Hydrogen Valley Estonia. Jednym z sygnatariuszy dokumentu jest Eesti Energia - państwowa grupa energetyczna, obecna również na polskim rynku poprzez spółkę Enefit.
09.05.2023

Wodór paliwem przyszłości [PODCAST]

Poszukiwanie alternatyw dla paliw kopalnych pozostaje istotnym wyzwaniem współczesności w związku z groźbą wyczerpania złóż, emisji CO2 oraz bezpieczeństwa energetycznego. Stąd zarówno wielkie, jak i małe firmy coraz chętniej patrzą na możliwości, jakie daje inwestycja w produkcję wodoru będącego zielonym paliwem przyszłości.
08.05.2023

Pomorskie prezentuje swoje możliwości w sektorze offshore na targach w Houston

Odbywająca się właśnie w Houston konferencja Offshore Technology Conference 2023 jest jednym z najważniejszych wydarzeń morskiego biznesu na świecie i przez to okazją do przedstawienia pomorskiej branży offshore. Invest in Pomerania, wspólnie z lokalnymi partnerami, już po raz trzeci prezentuje tam potencjał projektowy oraz produkcyjny województwa pomorskiego. Uczestnikami delegacji była również grupa firm, których udział został dofinansowany z projektu Pomorski Broker Eksportowy.
05.05.2023

Blue Maritime Cluster – Norweski kurs na kompleksową zeroemisyjność

Norweski Blue Maritime to jeden z wyróżniających się klastrów w Europie we wdrażaniu innowacji w przemysłach morskich. Skupia kilkudziesięciu członków skoncentrowanych na wdrażaniu technologii cyfrowych i nowych rozwiązań w zakresie napędu statków, jednostek dla offshore oraz statków do obsługi farm wiatrowych i rybnych. Klaster tworzy kompletny ekosystem, na który składają się również stowarzyszenia biznesowe, podmioty publiczne, instytucje polityczne i społeczności innowacyjne.
05.05.2023

Global Hydrogen i Podkarpacka Dolina Wodorowa będą rozwijać produkcję wodoru

Opracowująca technologie wodorowe i notowana na rynku NewConnect spółka Global Hydrogen, dołączyła do Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Celem stowarzyszenia jest m.in. wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej, tworzenie otoczenia biznesowego i technologicznego, prowadzenie prac naukowo-badawczych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska.
18.04.2023

Wiceminister Piotr Dziadzio o technologiach wychwytu CO2

13 i 14 kwietnia 2023 roku odbyło się seminarium pn. „Technologie wychwytu CO2 w energetyce i przemyśle” zorganizowane przez Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Spotkanie było częścią projektu „Strategia rozwoju technologii wychwytu, transportu, utylizacji i składowania CO2 w Polsce oraz pilotaż Polskiego Klastra CCUS” współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu GOSPOSTRATEG III.
17.04.2023

CAFEE - nowa technologia HEUTHES optymalizująca zużycie energii przez system informatyczny

Firma HEUTHES opracowała nową technologię CAFEE (ang. Computer Architecture for Energy Efficiency), która jest wykorzystywana w analizie i poprawie efektywności energetycznej swoich systemów informatycznych. CAFEE wykorzystuje m.in. parametr PUE (ang. Power Usage Effectiveness) opracowany przez grupę non-profit The Green Grid. Parametr ten określa energię zużywaną przez Data Center podzieloną przez energię zużywaną przez sprzęt IT w tym centrum.
12.04.2023

Dekarbonizacja przemysłu morskiego

W dniu 28 marca odbyło się spotkanie członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego w ELMECH-ASE S.A. w ramach projektu ZEVInnovation, hubu produkcji statków zeroemisyjnych. W spotkaniu wzięli udział członkowie Klastra zainteresowani rozwijaniem rozwiązań i produktów wykorzystujących magazyny energii Energate.
03.04.2023

Rada i Parlament osiągnęły porozumienie w sprawie infrastruktury pojazdów elektrycznych i wodorowych

Państwa UE zgodziły się na budowę stacji tankowania wodoru we wszystkich większych miastach i w odległości co najmniej 200 km wzdłuż sieci TEN-T. Decyzja jest następstwem porozumienia Rady UE i Parlamentu Europejskiego w sprawie nowego rozporządzenia dotyczącego wdrażania infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR) – w tym wodoru.
30.03.2023

Polski Kongres Klimatyczny 2023 - podsumowanie

Polski Kongres Klimatyczny poświęcony był wyzwaniom, jakie stawiają nowe cele klimatyczne w kontekście napiętej sytuacji geopolitycznej. W dwudziestu panelach dyskusyjnych wzięło udział ponad stu ekspertów reprezentujących biznes, samorządy, instytucje publiczne, fundacje i stowarzyszenia. Kongres odbył się dzięki wsparciu Deloitte, WiseEuropa, Polenergia, AMS, Goldbeck Solar i AirLiquide.
24.03.2023

Korea Płd. chce zbudować największe na świecie centrum produkcji półprzewodników

Rząd Korei Płd. ogłosił w środę plan budowy największego na świecie klastra produkcji półprzewodników. Według zapowiedzi resortu przemysłu ma on przyciągnąć równowartość 230 mld dolarów inwestycji i zapewnić krajowi pozycję globalnego lidera w tym sektorze.
15.03.2023

Doktorzy z uniwersytetów wypływają na szerokie wody gospodarki morskiej

Absolwenci studiów doktoranckich są coraz bardziej potrzebni nie tylko na uczelniach ale również w przemysłach morskich, administracji, instytucjach otoczenia biznesu i kultury. 8 marca tego roku, w czasie spotkania na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciele uczelni podsumowali wyniki badań na temat pozauczelnianej aktywności absolwentów studiów doktoranckich. Badania przeprowadzili polscy naukowcy w ramach projektu SEA-EU-DOC.
13.03.2023

Konferencja na temat odbudowy energetycznej Ukrainy

Pięćdziesiąt cztery osoby przyjechały do Gryfic by uczestniczyć w konferencji na temat odbudowy Ukrainy przez firmy z Polski i UE. Organizatorami konferencji byli Gryficki Klastr Energii i Polsko - Ukraińską Izbą Gospodarczą w Warszawie.
13.03.2023

Wiceminister Ireneusz Zyska o rozwoju wodoru w Kielcach

Transformacja energetyczna, w tym rozwój nowoczesnych technologii to główne tematy rozmów podczas XXV Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX. W wydarzeniu, które odbyło się 8 marca 2023 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
09.03.2023

Odbudowa Ukrainy pierwsza w tym roku konferencja w Polsce odbędzie się w Gryficach

- Tylko silni przedsiębiorcy z Polski mogą wspomóc europejskie działania w odbudowie Ukrainy – mówi Łukasz Szeląg, rzecznik konferencji gospodarczej na temat odbudowy Ukrainy przez firmy z Polski i UE. Konferencja odbędzie się 9 marca w Gryficach.
08.03.2023

Vestas dostarczy turbiny dla niemieckiego klastra offshore RWE i Northland Power

Vestas został wytypowany jako preferowany dostawca turbin wiatrowych dla niemieckiego projektu offshore Nordseecluster o mocy do 1,6 GW - będącego wspólnym przedsięwzięciem RWE i Northland Power.
28.02.2023

Polska i Niderlandy – połączeni przez nadmorski wiatr [GALERIA]

Pod koniec lutego do Gdańska przybyła silna ekipa firm z Niderlandów by wykorzystując swoje doświadczenie i możliwości w morskiej energetyce wiatrowej znaleźć potencjalnych partnerów do realizacji wspólnych projektów.
28.02.2023

Konferencja na rzecz odbudowy Ukrainy przez przedsiębiorstwa z Polski i UE

Gryficki Klaster Energii wspólnie z Polsko - Ukraińsko Izbą Gospodarczą zaprasza do udziału w Konferencji na rzecz odbudowy Ukrainy przez przedsiębiorstwa z Polski i UE.
22.02.2023

Łódź przystępuje do Łódzkiego Klastra Fala Energii

We wtorek, 14 lutego 2023 roku, w rektoracie Politechniki Łódzkiej Miasto Łódź oficjalnie przystąpiło w poczet członków Łódzkiego Klastra Fala Energii. Umowę podpisali przedstawiciele Komitetu Klastra: prof. Krzysztof Jóźwik – rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Sławomir Wiak – przewodniczący Rady Klastra oraz Anna Kędziora-Szwagrzak – prezes Zarządu Veolia Energia Łódź S.A. i Adrian Sienicki - członek Zarządu, a ze strony Miasta Łódź sygnatariuszem umowy był wiceprezydent Adam Pustelnik.
22.02.2023

Knut Ørbeck-Nilssen, CEO Maritime DNV: Dekarbonizacja wymaga partnerstwa

Postęp w dekarbonizacji jest godny uznania, ale należy go przyspieszyć. Armatorzy muszą współpracować z innymi branżami i zainteresowanymi stronami, jeśli oczekujemy osiągnięcia bardziej ambitnych celów dekarbonizacji – podkreśla Knut Ørbeck-Nilssen, CEO Maritime, DNV w rozmowie z Sidsel Norvik, dyrektorką Nor-Shipping.
20.02.2023

Grupa Industria i Rolls-Royce SMR będą współpracować przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria zawarła z Rolls-Royce SMR memorandum umożliwiające obu firmom współpracę przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych (SMR) – poinformował polska spółka.
13.02.2023

H2idea: TÜV SÜD Polska i partnerzy budują kompetencje i innowacje w gospodarce wodorowej

Zielony wodór staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla przyszłości energetycznej, oferując zrównoważone i czyste źródło mocy. Wraz z jej wzrostem, potrzeba budowy kompetencji w gospodarce wodorowej staje się niezwykle istotna. Jednak aby zapewnić sukces tych innowacji, konieczne jest zaangażowanie i edukacja młodych umysłów. W tym kontekście powstał ogólnopolski konkurs H2idea, skierowany do uczniów szkół podstawowych (klasy VII-VIII) oraz szkół ponadpodstawowych (licea, technika, szkoły zawodowe), mający na celu rozw
01.02.2023

Czołowe firmy z branży elektromobilności, nowych technologii i Legnicka Strefa tworzą Zachodni Klaster Elektromobilności [GALERIA]

Nowe konsorcjum, Zachodni Klaster Elektromobilności, powołała Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wspólnie z 11 partnerami: strefami ekonomicznymi, organizacjami oraz najważniejszymi firmami z branży elektromobilności i nowych technologii: Polską Izbą Rozwoju Elektromobilności, Ekoenergetyką Polska, Royal Bees Recycling, E-Mobility Work Hub, SEHON Innovative Lackieranlagen GmbH i Innovation AG. List intencyjny został właśnie podpisany w Centrum Konferencyjnym LSSE w Legnicy.
31.01.2023

Analiza istniejących systemów bilansowania i monitorowania jakości dostawy energii elektrycznej [RAPORT]

Na łamach strony internetowej Projektu KlastER opublikowano raport pt. "Analiza istniejących systemów bilansowania i monitorowania jakości dostawy energii elektrycznej. Opracowanie finalnej wersji zaleceń i rekomendacji dla budowy takich systemów w przyszłości".
25.01.2023

20 klastrów otrzymało specjalne certyfikaty

Dwadzieścia klastrów otrzymało certyfikat potwierdzający nadanie im statusu Krajowego Klastra Kluczowego (KKK) - przekazał w poniedziałek resort rozwoju i technologii. Status KKK jest przyznawany na trzy lata.
24.01.2023

3 klastry zbudują statki elektryczne dla Singapuru i sprawdzą ich efektywność ekonomiczną

Na początku 2023 r. statek elektryczny, który będzie mógł przewozić do 12 pasażerów i 35 ton ładunku zostanie zbudowany przez firmę SeaTech, należącą do klastera ‘Goal Zero’. Będzie to pierwszy krok do wymiany floty 1600 jednostek portowych z silnikami spalinowymi pływających po akwenach Singapuru.
23.01.2023

Powstanie Klaster Energii Powiatu Pszczyńskiego

Samorządy sześciu gmin tworzących powiat pszczyński, przy współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, zamierzają stworzyć klaster energetyczny, ukierunkowany na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Współpraca pozwoli ubiegać się o ponad 6 mln euro z unijnych funduszy.
20.01.2023

Zaproszenie na międzynarodową konferencję pt. Marine Green Propulsion Solutions

Firma Phoenix Poland sp. z o.o. zaprasza na międzynarodową konferencję pt. Marine Green Propulsion Solutions, która odbędzie się w dniach 14-16 marca w dwóch miastach - Szczecinie i Gdańsku.
16.01.2023

 Powstaje Katowicki Klaster Energii

Samorząd Katowic i należące do niego spółki, przy współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, utworzą klaster energetyczny ukierunkowany na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Docelowo w ramach klastra mają powstać instalacje o łącznej mocy ok. 25-30 megawatów.
13.01.2023

Kryzys skłania firmy do inwestowania w OZE i inteligentne systemy energetyczne. Dla 80 proc. z nich to nieuchronny kierunek zmian

Niemal połowa małych i średnich przedsiębiorców uważa, że ostatnie podwyżki cen energii były dla nich dotkliwe. Niemal tyle samo planuje u siebie wdrożenie rozwiązań z zakresu inteligentnej transformacji energetycznej, licząc, że pomogą im one obniżyć koszty energii – wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Digital Poland i Schneider Electric. Tym, co przedsiębiorców powstrzymuje przed inwestycjami w tzw. Elektryczność 4.0, są koszty początkowe oraz pozorny brak wsparcia ze strony państwa. Eksperci radzą, by finansowania s
20.12.2022

Energetyka to nasz „wielki zbiorowy obowiązek”

W godzinach szczytu warto zrezygnować z korzystania z urządzeń pobierających dużo energii, takich jak piekarniki, płyty indukcyjne, pralki czy grzejniki elektryczne – Albert Gryszczuk, Zklaster Dystrybucja. ZKlaster Dystrybucja przyłącza się do apelu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. o oszczędzanie energii, w związku z występującymi zimą godzinami szczytu między 15:00 i 18:00
16.12.2022

Autobusy napędzane wodorem i osiedla wodorowe w Szczecinie? Jest na to szansa!

Samorządy w Polsce coraz szerzej odkrywają potencjał wodoru – w niektórych miastach testowane są autobusy napędzane wodorem, inne gminy stawiają na zasilanie energią z wodoru osiedli mieszkaniowych czy nawet instytucji publicznych, takich jak gminne spółki czy placówki edukacyjne.
29.11.2022

Przedsiębiorcy w poszukiwaniu energetycznych alternatyw. „Wodór wydaje się atrakcyjny, ale brakuje informacji kto może z niego korzystać i jakie mieć zyski”

O tym, że zielony wodór może w najbliższych latach zyskać na znaczeniu jako surowiec energetyczny wiadomo nie od dzisiaj. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że energetyczna rewolucja w Europie jest wciąż bardziej zaawansowana niż w Polsce.
23.11.2022

Wodór może zapewnić nam energetyczną niezależność od Rosji. Eksperci: To ostatni dzwonek, by przyspieszyć prace nad eksploatacją pierwiastka.

Jeżeli chcemy być niezależni energetycznie od Rosji musimy zaprzyjaźnić się z wodorem”.
16.11.2022

Samorządy i przedsiębiorcy muszą przestać obawiać się wodoru. Pierwsza w Szczecinie konferencja na temat zagospodarowania tego pierwiastka

Czy wodór może być napędem naszego regionu? Samorządowcy, naukowcy i przedsiębiorcy wezmą udział w konferencji na temat surowca, którego potencjał jest eksplorowany w całej Europie.
08.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL [odcinek 10 - część 1]

Jak zbudowany jest samochód na wodór i czy mocno różni od pojazdu elektrycznego? Czy w niedalekiej przyszłości w mieście pojedziemy bezemisyjnymi „czerwonymi" autobusami? Czy na wakacje nad morze lub w góry zabierze nas pociąg z lokomotywą zasilaną ogniwami paliwowymi?O tym wszystkim opowiada Rafał Koziński, Lider zespołu fuel cell w firmie AVL. A jako że temat jest bardzo szeroki, a nasz gość z wielką pasją dzieli się swoją wiedzą, przygotowaliśmy aż dwa odcinki o elekoro- i wodoromobilności.
07.11.2022

Czy energia z wiatru rozpędzi gospodarkę Szczecina? Już 7 listopada debata on line!

Czy nasz region będzie centrum polskiego offshore?Jak długo będziemy zmuszeni palić węglem, truć siebie i resztę świata? Czy musimy płacić krocie za energię? - na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy kolejnej już debaty offshore pt. "Prezentacja regionu jako miejsca atrakcyjnego dla branży OZE"
02.11.2022

Czy wodór ma realną szansę odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej? - podsumowanie konferencji wodorowej PCHET

4 i 5 października 2022 roku pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej” odbyła się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies.
25.10.2022

MKiŚ: wkrótce nowy projekt noweli ustawy o OZE dot. m.in. klastrów energii

Wkrótce resort klimatu i środowiska ma przedstawić nowy projekt ustawy o OZE dot. m.in. klastrów energii, który będzie uwzględniać uwagi zgłoszone w konsultacjach - poinformował dyrektor w MKiŚ Marcin Ścigan. Dodał, że za "kilka tygodni" powinien trafić do komisji wspólną rządu i samorządu.
24.10.2022

Dużo pracy i dobre perspektywy – dyskusje o wodorze jako paliwie w Gdyni

„Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej” to hasło, które towarzyszyło tegorocznej konferencji PCHET – Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies, która odbyła się 4 i 5 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Organizatorem wydarzenia jest Klaster Technologii Wodorowych.
15.10.2022

Pomorze czeka inwestycyjny boom wodorowy

W obliczu kryzysu energetycznego i zaburzeń w dostawach paliw przyspieszenie inwestycji w przemysł wodorowy staje się realną koniecznością. Technologia produkcji zielonego wodoru jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, ale Polska – od lat jeden ze światowych liderów w produkcji szarego wodoru – ma duże ambicje w tym zakresie.
12.10.2022

Trzy dni dyskusji o odpadach podczas POLECO 2022

Jak powinien być zbudowany system gospodarki odpadami, aby osiągać najlepsze wyniki? Jakie dobre praktyki w tym zakresie sprawnie funkcjonują w naszym kraju? Na czym polega holistyczne zarządzanie odpadami? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy wydarzenia towarzyszącego targom POLECO, które w tym roku odbędą się w dniach 19-21 października.
09.10.2022

Duże zainteresowanie Konferencją MEW 2022

Celem konferencji było przybliżenie tematyki rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (MEW) w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem roli województwa zachodniopomorskiego i Politechniki Morskiej w Szczecinie jako ośrodka naukowego i szkoleniowo-dydaktycznego przyszłych kadr pracowniczych łączącego i integrującego szkolnictwo z przemysłem.
07.10.2022

Wodór to Europa i Świat neutralne dla klimatu!

4 i 5 października 2022 roku, pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej”, odbędzie się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies. W tym roku wydarzenie odbędzie się w Gdyni, która słynie z innowacji i nowoczesności oraz pierwszego polskiego Portu Morskiego. To właśnie na Pomorzu tworzone będą zasoby OZE, które dadzą podstawę do produkcji zielonej energii i czystego wodoru.
03.10.2022

Elektryczny pchacz z Kłajpedy na płytkie wody. Czy pokona susze i mielizny żeglugi śródlądowej UE?

Projekt pchacza z napędem elektrycznym zaprezentowało niedawno litewskie biuro projektowe Western Baltic Engineering (WBE), które działa w grupie Western Shipyard Group. Statek ma zostać zbudowany na zamówienie Litewskiego Urzędu Żeglugi Śródlądowej w przyszłym roku.
29.08.2022

Zielona energia w służbie przedsiębiorczości

Już dzisiaj w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Gaju Oławskim, rozpoczyna się trwająca dwa dni konferencja Zielona energia w służbie przedsiębiorczości organizowana przez Energetyczny Klaster Oławski EKO oraz Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii.
29.08.2022

Powstanie pierwszy w regionie Klaster Energii Powiatu Radomskiego

– W imieniu Krajowej Izby Klastrów Energii chciałbym pogratulować inicjatywy wszystkim przyszłym uczestnikom klastra. Jest to pionierskie przedsięwzięcie w Radomiu i regionie radomskim, który ma duży potencjał również w obszarze energii odnawialnej, dlatego cieszę się, że możemy w nim uczestniczyć – mówi Tomasz Drzał, dyrektor zarządzający Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE
24.08.2022

Nowe rozwiązanie dla małych i średnich portów od SeaData Gdynia

Niedawno oficjalnie zakończył się projekt CORAL, wspominany już przez nas w kilku newsach (1, 2, 3, 4). W projekcie tym firmy SeaData z Gdyni, BGEO z Barcelony oraz Water Robotics z Montpellier tworzyły kompleksową platformę analityczną dla małych średnich portów.
12.08.2022

Nowa morska farma wiatrowa w Niemczech połączy produkcję energii i wodoru

Nordsee Two, niemiecki projekt morskiej farmy wiatrowej, którego właścicielami są spółki RWE (51 proc.) i Northland Power (49 proc.), ma uwzględniać instalację elektrolizera. Projekt ma na celu sprawdzenie ekonomicznej opłacalności produkcji zielonego wodoru na obszarze morskich farm wiatrowych.
31.07.2022

TAURON z nowym magazynem energii

TAURON przyłączył do swojej sieci niskiego napięcia przemysłowy magazyn energii w Ochotnicy Dolnej. Instalacja ma charakter pilotażowy, jej celem jest pokazanie wpływu magazynu na stabilizację pracy sieci elektroenergetycznej. W tej małopolskiej gminie występuje jeden z największych w Polsce współczynników zagęszczenia mikroinstalacji 1-fazowych. TAURON realizuje projekt wspólnie z Apator S.A., Gminą Ochotnica Dolna i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
19.07.2022

SeaData i Camdrone z nową platformą inspekcyjno-pomiarową

Mobile Monitoring to wspólna inicjatywa firm SeaData z Gdynii i Camdrone z Gdańska, która poszerza zakres oferowanych usług.
14.07.2022

Vattenfall wybuduje pierwszy na świecie morski klaster wodorowy

W przyszłości coraz więcej energii będzie pochodzić z wiatru i słońca. Ponieważ nic nie zmienia się tak bardzo jak pogoda, ilość dostarczanej energii elektrycznej, również podlega ciągłym zmianom. Vattenfall stawia na produkcję wodoru na Morzu Północnym.
11.07.2022

Nie milkną echa po I Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND

Nie milkną echa pierwszej edycji Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Dwa dni, trzy sceny, blisko 100 prelegentów i ponad 1500 gości z całej Europy, uczestniczących w konferencjach, panelach dyskusyjnych oraz targach. O zasadności i potrzebie wprowadzania technologii wodorowych na szeroką skalę nikogo nie trzeba było przekonywać. Wodór okazał się już nie tylko marzeniem o przyszłości, a sprawą aktualną tu i teraz. Reprezentanci dolin wodorowych, samorządowcy, świat nauki i biznesu nie tylko zaprezentowali
04.07.2022

Zklaster Dystrybucja odebrał nagrodę dla Lidera Transformacji Energetycznej

Podczas odbywającego się w Katowicach WUF11 (World Urban Forum – Światowego Forum Miejskiego) Zklaster Dystrybucja odebrał nagrodę w konkursie na Lidera Transformacji Energetycznej za projekt „Zrealizowania budowy 49 elektrowni fotowoltaicznych oraz inteligentnej sieci do dystrybucji energii z tych elektrowni”. Finansujący przedsięwzięcie Bank Gospodarstwa Krajowego również otrzymał to wyróżnienia, a nagroda była odebrana wspólnie. Zklaster Dystrybucja reprezentował prezes Łukasz Trześniewski.
29.06.2022

Czy zielony wodór zastąpi węgiel w Turowie?

W 2020 roku Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii (ZKlaster), we współpracy z Zakładem Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej Politechniki Warszawskiej oraz Krajową Izbą Klastrów Energii, przygotował koncepcję zastąpienia generacji elektrowni Turów energią ze źródeł odnawialnych. Wnioski z przeprowadzonej analizy bezwzględnie potwierdzają możliwość zastąpienia jednego z największych kombinatów opartych na węglu brunatnym, energią z OZE. Uzupełnieniem farm fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych, o łączne
24.06.2022

Zaledwie 9 proc. surowców jest ponownie wykorzystywanych. Szansą na poprawę sytuacji jest skuteczne wdrażanie zasad gospodarki obiegu zamkniętego

Zaledwie 9 proc. surowców jest ponownie wykorzystywanych. Szansą na poprawę sytuacji jest skuteczne wdrażanie zasad gospodarki obiegu zamkniętego
23.06.2022

Wykład prof. Jana Popczyka w ramach cyklu „Wizje Nowej Energetyki”

30 czerwca 2022 r. o godz. 10.00 na platformie internetowej Webex odbędzie się wykład prof. Jana Popczyka pt. „Transformacja energetyki w trybie innowacji przełomowej do elektroprosumeryzmu – polski triplet realizacyjny”. Prelegent, niekwestionowany autorytet polskiej energetyki, podczas niedawnego IV Forum Energetyki Rozproszonej został laureatem nagrody „Kreator Nowej Energetyki”.
23.06.2022

Jak w pełni wykorzystać potencjał automatyki przemysłowej?

Świat automatyki przemysłowej rządzi się swoimi prawami. Tu – inaczej niż w przypadku komputerów osobistych (PC) – systemy operacyjne i aplikacje są ściśle związane z oprogramowaniem narzędziowym konkretnego producenta. Na ogół, gdy użytkownicy i projektanci wybierają producenta sprzętu, wybór ten automatycznie definiuje środowisko programowania. Aplikacje opracowane dla jednej platformy zwykle nie działają więc na innej. Oznacza to, że cały proces projektowania systemu sterowania jest ukierunkowany sprzętowo.
22.06.2022

Głosowanie na najlepszą praktykę 5-lecia konkursu Stena Circular Economy Award zakończone

STU ERGO Hestia SA i projekt: Upcykling odpadów i organizacja warsztatów z upcyklingu został zwycięzcą w głosowaniu na najlepszą praktykę 5-lecia konkursu Stena Circular Economy Award.
25.05.2022

Schneider Electric wyróżniony za innowacyjny ekosystem do automatyki przemysłowej

EcoStruxure Automation Expert, ekosystem automatyki przemysłowej rozwijany przez Schneider Electric, został uhonorowany tytułem najlepszego i najbardziej innowacyjnego systemu w tej kategorii w plebiscycie „Engineers' Choice Awards” organizowanym przez Control Engineering. Gremium 35. edycji plebiscytu oceniło i wyróżniło najlepsze produkty z dziedziny automatyki, sterowania i oprzyrządowania w 19 głównych kategoriach, które zostały wprowadzone na rynek w 2021 roku.
22.05.2022

Ørsted i TotalEnergies powalczą wspólnie o projekty offshore wind w Niderlandach

Duński koncern energetyczny Ørsted oraz francuski gigant TotalEnergies połączyli siły w celu złożenia wspólne oferty w dwóch holenderskich przetargach na morską energetykę wiatrową na obszarze Holland Coast West.
20.05.2022

PGE wybuduje w pobliżu Kompleksu Turów dwie farmy fotowoltaiczne w ramach Południowo-Zachodniego Klastra Energii

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, wybuduje na terenie powiatu zgorzeleckiego w województwie dolnośląskim dwie jednomegawatowe farmy fotowoltaiczne PV Zawidów 1 i PV Zawidów 2. Obie instalacje powstaną do końca maja 2023 r. w pobliżu Kopalni i Elektrowni Turów – oddziałów spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Inwestycje zostaną dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.
19.05.2022

Offshore: “Sny o potędze” czy realne szanse Szczecina i regionu? - już 18 maja debata online

"Sny o potędze" czy realne szanse Szczecina i regionu? Czy energia z wiatru może być kluczowym impulsem dla naszej gospodarki? Zapraszamy na debatę on line!
16.05.2022

W Sokołowie Podlaskim powstanie wzorcowa elektrociepłownia OZE

W efekcie przedsięwzięcia organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, z wykorzystaniem Funduszy Europejskich, w Sokołowie Podlaskim powstanie pionierska elektrociepłownia. Dzięki połączeniu technologii biogazu oraz pomp ciepła udział OZE w produkowanej energii przekroczy 95%. Nowa technologia to prawdziwa szansa na uniezależnienie od paliw kopalnych, których ceny szybują w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Ekologiczne, bezpieczne, a przy tym racjonalne ekonomicznie rozwiązanie energetyczne opracowuje konsorcjum, któr
13.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Osady ściekowe i odpady komunalne jako surowce do wytwarzania ekologicznych paliw. Farmy fotowoltaiczne i elektrolizery na wysypiskach śmieci. Ciepło miejskie wytwarzane bezemisyjnie, z wodoru. W Polsce powstają już pierwsze tego typu projekty w obszarach usług komunalnych. Gość najnowszego odcinka, inż. Wojciech Nowak, z pasją opowiada o tym w jaki sposób Grupa Veolia realizuje swoje hasło "odnawiamy zasoby świata".
09.05.2022

IV Forum Energetyki Rozproszonej z udziałem sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. OZE

Jak rozwijać energetykę rozproszoną – to temat przewodni IV Forum Energetyki Rozproszonej (IV FER), które odbędzie się 9 maja 2022 r. Wśród zaproszonych gości znalazł się Ireneusz Zyska – wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE. Obrady toczyć się będą w Klubie STUDIO (ul. Budryka 4).
09.05.2022

Recycling, czyli co z fotowoltaiką po 25 latach?

W ostatnich tygodniach, w związku z imponującym nasłonecznieniem, elektrownie fotowoltaiczne biją kolejne rekordy produkcji energii elektrycznej. Świetne warunki pogodowe dla pracy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych sprawiły, że te dwa źródła 28 marca br. we wczesnych godzinach popołudniowych pokryły prawie połowę zapotrzebowania na energię w Polsce, a to dopiero początek - sezon rekordów w fotowoltaice dopiero się rozpoczyna.
04.05.2022

ZKlaster Dystrybucja opracował autorską metodę kompensacji mocy biernej

Działający w ramach zgorzeleckiego klastra Zklaster Dystrybucja opracował autorską metodę kompensacji mocy biernej. Została ona przedstawiona podczas Huawei Digital Power Conference, które odbyło się 28.04.2022 w Warszawie.
04.05.2022

Tydzień z Klastrami w programie Horyzont Europa

Wiosenna edycja wydarzenia Tydzień z Klastrami, odbędzie się w dniach 23-30 maja 2022 r. w formule on-line. Będzie to cykl spotkań informacyjnych na temat bieżących konkursów lub inicjatyw, podejmowanych w ramach sześciu szerokich klastrów tematycznych w II filarze programu Horyzont Europa.
28.04.2022

Zielona produkcja offshore – Webinarium – wspieranie #MŚP – otwarty nabór GreenOffshoreTech

Już 29 kwietnia, o godzinie 10.00 rozpocznie się Webinarium – wspieranie #MŚP – otwarty nabór GreenOffshoreTech.
28.04.2022

Już dziś! Studio Izba: Środa z wodorem

Już dziś, 20 kwietnia o godzinie 13:00 zapraszamy na spotkanie z cyklu rozmów ”Środa z wodorem” organizowane przez Studio Izba i Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza.
19.04.2022

Nowa rzeczywistość sektora automotive

Podczas piątej edycji International Automotive Business Meeting spotkali się eksperci, politycy, przedstawiciele instytucji i najważniejszych firm z sektora, by porozmawiać o przyszłości branży motoryzacyjnej.
14.04.2022

Już 13 kwietnia Seminarium 21: "Energetyka rozproszona dla bezpieczeństwa narodowego"

13 kwietnia 2022 r. w godz. 9.30–11.30, w formule zdalnej z wykorzystaniem platformy do komunikacji Webex Events odbędzie się seminarium „Energetyka rozproszona dla bezpieczeństwa narodowego. Nowy paradygmat polityki energetycznej w obliczu zagrożeń militarnych?”.
11.04.2022

Podpisano porozumienie o współpracy w ramach klastra metrologicznego

Porozumienie o współpracy w ramach klastra metrologicznego zawiązali w Kielcach przedstawiciele ponad 30 instytucji naukowych, firm i uczelni wyższych. Grupa ma współpracować przy tworzeniu nowoczesnych rozwiązań w sektorze metrologii.
07.04.2022

Wodór i e-mobility tematem przewodnim nadchodzacej V edycji IABM

V edycja IABM wraca, aby wreszcie, po wielu miesiącach biznesowych spotkań wirtualnych, spotkać się? na żywo już 5-6 kwietnia w Sosnowcu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie wodór i e-mobility.
30.03.2022

Już dziś! Studio Izba: Środa z wodorem

Dziś o godzinie 13:00 kolejne spotkanie z cyklu rozmów ”Środa z wodorem” organizowane przez Studio Izba i Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza.
16.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
14.03.2022

PSSE członkiem Klastra Technologii Wodorowych

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna znalazła się w gronie przedsiębiorców tworzących Klaster Technologii Wodorowych, którego koordynatorem jest Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza.
25.02.2022

Wydajność oparta na danych. Jak inteligentne oprogramowanie pomaga budować przewagę konkurencyjną w przemyśle

Organizacje, które chcą zapewnić sobie sukces w niepewnych czasach ciągłej zmiany, potrzebują wsparcia odpowiedniego oprogramowania i możliwości połączenia go z analityką danych. Dzięki temu będą w stanie sprawniej projektować procesy, optymalizować działania i maksymalizować wydajność.
22.02.2022

FIT For 55 w Klastrze. Pomorskie huby działają na rzecz zielonej gospodarki morskiej

Bałtycki hub produkcji statków zeroemisyjnych, którego koordynatorem jest Crist, zorganizował wraz zarządem Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego spotkanie hubów. Gospodarzami spotkania byli Jacek Milewski, dyrektor finansowy, członek zarządu Crist i Marek Grzybowski, prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.
14.02.2022

Jeszcze w tym kwartale zostanie formalnie powołana Mazowiecka Dolina Wodorowa

Jeszcze w tym kwartale zostanie formalnie powołana Mazowiecka Dolina Wodorowa - poinformował w środę dyrektor biura wdrażania paliw alternatywnych PKN Orlen Grzegorz Jóźwiak.
03.02.2022

Zachodniopomorski Klaster Morski w Szczecinie gotowy na offshore. Firmy z branży chcą grać do jednej bramki

Przedstawicieli sektora stoczniowego, serwisowego, transportu i konstrukcyjnego, oraz szeroko rozumianej gospodarki morskiej skupia stowarzyszenie, jakim jest Zachodniopomorski Klaster Morski. W świadomości przedsiębiorców klaster jest już od dziesięciu lat. Czym zajmuje się na co dzień?
01.02.2022

Ireneusz Martyniuk, wiceprezes Pionu Przemysłu w Schneider Electric, powołany na przewodniczącego nowo powstałego Komitetu w ramach Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej

Komitet Zrównoważonego i Inteligentnego Przemysłu będący częścią Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej ma być odpowiedzią na stojące przed sektorem wyzwania, jak dążenie do neutralności klimatycznej czy rewolucja cyfrowa. Przewodnictwo nad inicjatywą objął Ireneusz Martyniuk, wiceprezes Pionu Przemysłu na klaster Europy Środkowo-Wschodniej w Schneider Electric.
31.01.2022

Wodorowe technologie na morzu i lądzie warte inwestycji. Szansa dla Gdyni i Bałtyckich HUBów [GALERIA]

Ponad 100 tys. statków z siłowniami zasilanymi wodorem będzie pływało w 2050 r. Do ich bunkrowania potrzeba będzie ponad 20 portowych stacji bunkrowania - prognozują eksperci Hyon. Port Gdynia ma Hub wodorowy, a Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny ma huby, których firmy posiadają wiedzę jak zaprojektować i zbudować statki i instalacje pozwalające na wykorzystanie wodoru na morzu i na lądzie.
23.01.2022

Powstał Krośnieński Klaster Energii

Trzy podmioty z Krosna założyły Krośnieński Klaster Energii; są to miejscowy magistrat, Krośnieński Holding Komunalny oraz Karpacka Państwowa Uczelnia. Klaster ma się przyczynić m.in. do powstania lokalnego rynku energii.
19.01.2022

RWE i Northland Power łączą siły w Niemczech. W planie budowa klastra morskiej energetyki wiatrowej

Niemiecki koncern energetyczny RWE oraz kanadyjski inwestor Northland Power wspólnie rozwiną klaster morskiej energetyki wiatrowej o mocy 1,3 GW u wybrzeży Niemiec na wodach Morza Północnego.
13.01.2022

Schneider Electric wprowadza ekologiczne opakowania. To kolejny krok na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej

Firma Schneider Electric, zajmująca pierwsze miejsce w indeksie Corporate Knights 100 Global 2021 – „100 najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie”, zdecydowała o rezygnacji z białych opakowań, generujących zanieczyszczenia chemiczne oraz większe zużycie energii w procesie produkcji. Tym samym, zgodnie z realizowaną strategią zrównoważonego rozwoju, firma jeszcze mocniej stawia na ochronę środowiska. Najpóźniej na początku 2022 r. Schneider Electric będzie używać jedynie ekologicznych, brązowych opakowań tekturowych.
27.12.2021

Skandynawski kurs na hydrogen i projekty w żegludze i portach. Polska ma nowy kurs. Czas na projekty

Norweski operator promowy Norled odebrał dostawę „pierwszego na świecie promu napędzanego ciekłym wodorem” MF Hydra. Niedawno grupa technologiczna Wärtsilä, wraz z RINA, ABB, Helbio – filią Metacon AB, Liberian Registry, oraz firmą specjalizującą się w produkcji ds. energii połączyły siły w celu opracowania rozwiązania wykorzystującego wodór jako paliwo. W Geteborgu, Kopenhadze. Oslo i innych miastach skandynawskich przygotowują się do obsługi statków z napędem wodorowym.
11.12.2021

Gospodarka zeroemisyjna i digitalizacja logistyki morskiej - na to stawia Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny [WIDEO]

Spotkanie Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, który skupia 60 polskich firm, odbyło się we wtorek (7 grudnia) w Gdyni. O aktualnych projektach i planach rozmawiali członkowie zarządu oraz koordynatorzy hubów, które działają w ramach "Klastra".
08.12.2021

Senacka komisja ds. klimatu: Tychy przykładem zielonej transformacji

Oczyszczalnia ścieków i aquapark w Tychach są w całości zasilane prądem z wytworzonego w oczyszczalni biogazu, zaś nadwyżka energii wystarczyłaby dla miejskiej sieci trolejbusowej. To przykład zielonej transformacji wart upowszechnienia w całej Polsce – wskazują członkowie senackiej komisji ds. klimatu.
02.12.2021

Columbus Energy partnerem Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego

Columbus Energy został partnerem Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego. Celem utworzenia klastra jest zastąpienie użytkowania paliw kopalnych przez lokalne firmy zielonym wodorem, wytwarzanym z zeroemisyjnych źródeł energii m.in. fotowoltaiki.
30.11.2021

Globalna moc fotowoltaiki – potencjał energii słonecznej wciąż nie jest w pełni wykorzystany

Raport BloombergNEF i Schneider Electric wskazuje, że rynek energii słonecznej z mikroinstalacji na dachach jest wciąż w dużej mierze niewykorzystany, a jego globalny potencjał do 2050 r. może przekroczyć 2000 gigawatów energii słonecznej i 1000 gigawatogodzin magazynowania energii.
15.11.2021

VII Kongres Klastrów Polskich

Tegoroczny Kongres Klastrów Polskich odbył się pod hasłem „Nowe programy europejskie na lata 2021-2027”. Eksperci debatowali na temat finansowania rozwoju, innowacji i odbudowy Polski w nowej perspektywie finansowej i po kryzysie Covid-19. Wydarzenie można było śledzić online na kanale YouTube oraz na stronie Kongresu.
08.11.2021

Nowoczesny przemysł wymaga nowoczesnych rozwiązań

Początek listopada to tradycyjnie czas spotkań profesjonalistów i ekspertów zajmujących się różnymi gałęziami przemysłu. Wszystko za sprawą Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych – Warsaw Industry Week (8-10 listopada). Wśród dostawców, którzy wezmą udział w wydarzeniu, jest firma Schneider Electric. Specjaliści z pionów Industry oraz Secure Power zaprezentują technologie dla przemysłu maszynowego i automatyki procesowej, a także NetShelter WX 6U, czyli rozwiązania umożliwiającego innowacyjne wdrażanie serw
04.11.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

22. konferencja KOMTECH pod znakiem klastrów energii i współpracy z samorządami lokalnymi na rzecz Zielonego Ładu

Podczas 22. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KOMTECH Instytut Techniki Górniczej KOMAG pokazał elementy budowanej strategii. Dyrektor instytutu, prof. Dariusz Prostański zdefiniował przyszłe kierunki badawcze i rolę KOMAG-u w procesie transformacji regionu. Nowoczesne systemy magazynowania energii i zarządzania nią, robotyzacja, automatyzacja i informatyzacja, zarówno w sferze projektowej, badawczej, jak i certyfikacyjnej, to główne determinanty rozwoju instytutu.
14.10.2021

Prezes PGNiG: wkrótce decyzje o dalszej rozbudowie magazynów gazu

Dalsza rozbudowa pojemności magazynowych gazu jest przedmiotem analiz, decyzje powinny zapaść lada dzień - powiedział w środę dziennikarzom prezes PGNiG Paweł Majewski. Spółka Gas Storage Poland z GK PGNiG zakończyła budowę kolejnych magazynów kawernowych.
14.10.2021

PGNiG zwiększa możliwość gromadzenia zapasów gazu ziemnego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakończyło budowę klastra B w Kawernowym Podziemnym Magazynie Gazu Kosakowo. To inwestycja o zasadniczym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
13.10.2021

Konsorcjum Coral pracuje nad dronem wodnym, który będzie regularnie monitorował jakość wody na akwenach Portu Gdańsk

W Porcie Gdańsk funkcjonuje już system monitoringu jakości powietrza oparty na czujnikach stałych, zlokalizowanych w 7 punktach. A niebawem będzie testowany monitoring akwenów z wykorzystaniem dronów wodnych.
13.10.2021

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny w sercu Krakowa

2 dni spotkań, 30 prelegentów z całego świata, wystąpienia, dyskusje, warsztaty, pokazy artystyczne i wiele innych aktywności czeka na uczestników Carbon Footprint Summit 2021, który startuje 8 października w Hali Cracovia. To już druga edycja krakowskiego szczytu klimatycznego, którego celem jest integracja środowisk nauki, technologii, aktywizmu i biznesu dla wspólnego działania na rzecz klimatu.
30.09.2021

Zintegrowane zarządzenie energią, czyli jak skutecznie obniżyć koszty eksploatacji obiektu

Jednym z najważniejszych kroków do efektywnego zarządzania energią elektryczną jest digitalizacja procesów. Kompleksowe rozwiązania technologiczne pozwalają na uproszczenie skomplikowanych procedur i mogą prowadzić do ograniczenia kosztów utrzymania systemu energetycznego nawet o 80 proc. – przekonują eksperci Schneider Electric.
30.09.2021

Schneider Electric z prestiżową nagrodą na targach ENERGETAB 2021. Oprogramowanie firmy wyróżnione za innowacyjność

Firma Schneider Electric, światowy lider cyfryzacji zarządzania energią i automatyki budynkowej, zdobyła brązowy medal za produkt prezentowany na 34. Międzynarodowych Energetycznych Targach Bielskich ENERGETAB 2021. Nagrodzone oprogramowanie EcoStruxure Microgrid Advisor to narzędzie pozwalające na zarządzanie mikrosiecią energetyczną. Platforma wykorzystuje zaawansowane algorytmy prognozowania przy wsparciu sztucznej inteligencji.
17.09.2021

Eksperci przemysłu lotniczego na MSPO: mamy rewolucję w napędach, ta dekada będzie krytyczna

„Przemysł lotniczy, aby kontynuować rozwój musi postawić na zielone technologie, jak napędy wodorowe czy hybrydowe” – powiedział 8 września Marian Lubieniecki podczas XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
14.09.2021

Międzynarodowy projekt CORAL w Porcie Gdańsk i w Porcie Elbląg będzie monitorować zanieczyszczenia

Projekt CORAL, realizowany przez firmę SeaData, BGEO (Hiszpania) i Water Robotics (Francja), to kompleksowa platforma stworzona z myślą o portach i marinach, składająca się z trzech elementów:
13.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021. Zyska zapowiada Polską Strategię Wodorową

– Myślę, że w perspektywie kilku tygodni rząd przyjmie Polską Strategię Wodorową – powiedział w czwartek podczas Forum Wizji Rozwoju w Gdyni wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Podkreślił, że Polska może być znaczącym beneficjentem unijnych środków na rozwój technologii wodorowych.
28.08.2021

Wiceminister Zyska o przyszłości klastrów energii w Polsce

Kierunki transformacji energetyki i rola klastrów energetycznych w rozwoju odnawialnych źródeł energii to główne tematy „Konferencji dla Klastrów Energii”, w której uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska. Wydarzenie odbyło się 23 sierpnia 2021 r. w Dusznikach-Zdroju.
25.08.2021

Zrównoważone energetycznie budynki możliwością na zagrożenie blackoutem

W połowie lipca Polskie Sieci Energetyczne SA poinformowały o pobiciu w Polsce kolejnego rekordu zapotrzebowania na energię elektryczną w sezonie letnim. I nie ma się co łudzić – trend w zakresie wzrostu konsumpcji energii będzie się powiększał. Od nas i naszych wyborów zależy jednak, w jakim tempie i z jakim skutkiem dla środowiska. W każdym obszarze naszej działalności możemy bowiem postawić na oszczędność.
13.08.2021

Jak finansować transformację energetyczną i przybliżyć Polskę do realizacji celów neutralności klimatycznej?

4 i 5 października w Gdańsku odbędzie konferencja wodorowa PCHET 2021. Wydarzenie organizowane jest nieprzerwanie od 2018 roku. Tegoroczna, IV edycja konferencji odbędzie się w formule hybrydowej i jest kolejnym krokiem na drodze do upowszechnienia wodoru jako alternatywy dla paliw kopalnych.
10.08.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.