Wynik wyszukiwania - "loty " - Wiadomości

Grunt to zbadać dno. Trwa kampania geotechniczna dla projektu Baltica 1 [wideo]

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, kontynuuje przygotowania do budowy swojej infrastruktury energetycznej na Bałtyku. Ok. 80 km od polskiego wybrzeża, na wysokości Łeby, tempa nabiera wstępna kampania geotechniczna mająca na celu rozpoznanie struktury dna dla realizacji projektu morskiej elektrowni Baltica 1, która będzie przekształcać wiatr w megawatogodziny czystej energii.
14.05.2024

Orlen na EKG 2024: dekarbonizacja to cel, do którego prowadzi wiele różnych ścieżek

Dekarbonizacja transportu stanowi największe wyzwanie dla całego procesu transformacji energetycznej Polski i UE - uważa Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Transformacji Strategicznej ORLEN. Wszystko wskazuje bowiem na to, że w 2050 roku aż 80 proc. samochodów ciężarowych w Europie wciąż będzie zasilanych paliwami kopalnymi.
09.05.2024

DSV – Global Transport and Logistics wyróżnione w najnowszym raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Publikowany corocznie przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to największy polski przegląd inicjatyw CSR i zrównoważonego rozwoju. W 22. edycji zaprezentowano 1046 działań podjętych przez 266 firmy, w tym 3 projekty wdrożone przez DSV – Global Transport and Logistics w Polsce. Programy są elementem strategii operatora logistycznego do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.
07.05.2024

Wodorowy SOV wypływa na szerokie wody. Może wypchnąć polskie SOV na mieliznę

Statki z napędem wodorowym wciąż są drogie, trudne do tankowania, a zasilanie wodorem niej wydajne niż tradycyjny napęd przy pomocy silników wysokoprężnych. A jednak armatorzy obsługujący farmy wiatrowe wprowadzają statki z takim napędem do obsługi morskich farm wiatrowych. To może być ważny element walki konkurencyjnej.
03.05.2024

Westinghouse osiąga ważny kamień milowy, rozpoczynając eksploatację komercyjną bloku nr 4 w elektrowni Vogtle

Obok bloku nr 3 elektrowni Vogtle, którego eksploatacja komercyjna rozpoczęła się w lipcu 2023 r., oraz dwóch istniejących ciśnieniowych reaktorów wodnych, blok nr 4 odegra istotną rolę w zabezpieczeniu bezemisyjnej przyszłości dla Stanów Zjednoczonych. Zarówno blok 3, jak i blok 4 jest w stanie wytworzyć wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilania około 500 tys. gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Energia jądrowa nie powoduje emisji, a nowe bloki mają stanowić niezawodne źródła energii w całym regionie przez następ
30.04.2024

Zielona transformacja przemysłu jachtowego. PG partnerem międzynarodowego projektu

Projekt TECoNaut to europejska inicjatywa związana z branżą budowy jachtów. Jej celem jest wsparcie zielonej transformacji tej gałęzi przemysłu. Partnerem projektu została Politechnika Gdańska.
30.04.2024

Projekt: miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły kupować wyłącznie zeroemisyjny transport

Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą zobowiązane wyłącznie do zakupu transportu zeroemisyjnego; mają też tworzyć strefy czystego transportu, jeśli średniorocznie przekroczone zostaną normy zanieczyszczeń dwutlenkiem azotu - wynika z projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu.
30.04.2024

Ciężarówki bezemisyjne rozwożą produkty PepsiCo w Warszawie

PepsiCo zaopatruje punkty sprzedaży w ścisłym centrum Warszawy rozwożąc napoje i przekąski w bezemisyjnych ciężarówkach. Działanie to wpisuje się w realizację strategicznej transformacji firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju pep+. Nowe samochody dostawcze oznaczone logotypem pep+ obsługiwane są przez ID Logistics Polska. Nowe auta nie generują spalin ani hałasu, co wpływa na komfort życia mieszkańców stolicy. To jedna z wielu inwestycji, które wdraża PepsiCo w 2024 roku w ramach rozwijania firmowej ekofloty.
29.04.2024

Zielona majówka w Trójmieście

Trójmiasto jest doskonałym miejscem na majówkowy wypad, który podkreśli zrównoważoną turystykę. Te trzy miasta oferują bogactwo udogodnień i atrakcji dla mieszkańców i turystów, promując przy tym ekologiczny styl życia. Przygotowaliśmy trzy propozycje spędzenia wolnego czasu w Trójmieście, w ramach których minimalizujemy zużycie energii, wspieramy lokalne przedsiębiorstwa i czerpiemy relaks w otoczeniu pięknej przyrody.
29.04.2024

Głos z Davos mówi jasno: 3 sektory czeka wzrost. OZE jednym z nich

Analiza Światowego Forum Ekonomicznego wyróżnia trzy sektory, które czeka dynamiczny rozwój: sektor odnawialnych źródeł energii, sektor finansowy oraz sektor turystyczny.
26.04.2024

Frankfurt już po raz trzeci wybiera wodorowe Solarisy

Przedsiębiorstwo autobusowe In-der-City-Bus GmbH (ICB), obsługujące komunikację miejską we Frankfurcie nad Menem, złożyło zamówienie na 9 Solarisów Urbino 18 hydrogen. W mieście kursują już 23 wodorowe Solarisy, dostarczone w 2022 i 2024 roku. Dostawy przegubowych pojazdów z najnowszego zamówienia zaplanowane są na lipiec 2025.
17.04.2024

Szwecja. Greenpeace przeprowadził akcję przeciwko tankowaniu rosyjskiej floty cieni

Aktywiści z organizacji Greenpeace poinformowali w piątek o przeprowadzeniu na Morzu Bałtyckim w pobliżu Gotlandii akcji protestacyjnej przeciwko 125-metrowemu tankowcowi, który z tego miejsca zaopatruje w paliwo tzw. rosyjską flotę cieni. Sprawą możliwego wandalizmu zajęła się szwedzka policja.
13.04.2024

TransAFIRmacja: w dwa lata powinniśmy zwiększyć moc infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych o prawie połowę

Najbliższe lata będą największym infrastrukturalnym wyzwaniem dla Polski. Do końca 2025 r. łączna moc punktów ładowania musi zwiększyć się o 49%, a w kolejne 5 lat o 559%. Niezbędne będzie również wybudowanie co najmniej 200 stref ładowania dla ciężarówek elektrycznych wzdłuż sieci TEN-T.
11.04.2024

Orlen wybuduje stację tankowania wodoru przy lotnisku im. F. Chopina w Warszawie

Orlen planuje budowę ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru przy lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Koncern ogłosił we wtorek zapytanie ofertowe, dotyczące wyboru generalnego wykonawcy tej inwestycji. Jak podano w dokumentacji postępowania, oferty można składać do 7 maja.
10.04.2024

Kontrakty dla setek firm i tysiące nowych miejsc pracy - „mały atom” wzmocni polski łańcuch wartości

Silne wsparcie udzielone przez administrację amerykańską projektowi budowy nad Wisłą floty małych reaktorów modułowych (SMR) w technologii BWRX-300 - to doskonała wiadomość dla całej polskiej gospodarki. „Naliczyliśmy, że około 80 firm w naszym kraju posiada niezbędne kompetencje i doświadczenie, aby realizować projekty nuklearne. Kolejnych 250 ma potencjał odpowiedni do tego, aby do nich dołączyć” - mówi Tadeusz Woszczyński, country manager Hitachi zarządzający w Polsce, Austrii, Czechach, Słowacji i krajach bałtyckich.
08.04.2024

Norweskie elektryki za pożyczki. 500 mln NOK na modernizację połączeń promowych w Norwegii

Nordic Investment Bank (NIB) udzielił pożyczki w wysokości 500 mln NOK (43,4 mln EUR) spółce Norled. Pożyczka pozwoli na sfinansowanie rozbudowy floty promów niskoemisyjnych. Jest to pierwsza pożyczka NIB w ramach programu InvestEU w Norwegii.
06.04.2024

Urządzenia mobilne w polskich firmach pochłaniają już 10% rocznej konsumpcji prądu polskich gospodarstw domowych

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Digital Care, w polskich firmach znajduje się blisko dwa razy więcej laptopów i komputerów stacjonarnych niż w gospodarstwach domowych. Stanowią one ogromne obciążenie dla środowiska, bowiem wraz ze służbowymi smartfonami, zużywają w skali roku ponad 2 tWH prądu, czyli 10% tego, co polskie gospodarstwa domowe łącznie. Dodatkowo, generują niemały ślad węglowy. W jaki sposób firmy mogą ograniczyć negatywny wpływ sprzętu IT na środowisko?
02.04.2024

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.
01.04.2024

Zielona transformacja transportu morskiego w UE. 2 mld EUR dla innowatorów

CLIA Europe, ECSA, ESPO, FEPORT, SEA Europe i WaterborneTP zorganizowały w Brukseli dzień informacyjny UE dotyczący Funduszu Innowacji dla sektora transportu wodnego. W spotkaniu wzięło udział około 300 uczestników z sektora transportu wodnego. Byli przedstawiciele biznesu i administracji, którzy są zainteresowani wdrażaniem transportu zeroemisyjnego przy wsparciu funduszy z UE.
30.03.2024

Powstanie gigantyczny samolot do transportu łopat turbin wiatrowych

Rozwój technologii energii odnawialnej generuje wyzwania związane z ich rosnącymi rozmiarami i logistyką transportu. W dużej mierze przyczyniają się do tego powstające na całym świecie lądowe oraz morskie farmy wiatrowe. Amerykański startup Enter Radia postanowił zmierzyć się z tymi problemami, prezentując innowacyjny projekt ogromnego samolotu o nazwie WindRunner, który został zaprojektowany specjalnie do transportu łopat turbin wiatrowych.
29.03.2024

Ambitne cele redukcyjne dla ciężarówek i autobusów. Raport EFL o bezemisyjności transportu

Już od dłuższego czasu transport jest przedmiotem uwagi instytucji unijnych w kontekście przeciwdziałania zmianom klimatycznym. I choć ciężarówki i autobusy stanowią zaledwie 2% floty na europejskich drogach, to generują aż 28% całkowitej emisji dwutlenku węgla. Z tego powodu przygotowano regulacje, które zakładają ambitne cele w perspektywie kolejnych 16 lat. Jakie wyzwania stoją przed sektorem transportu ciężkiego na drodze do bezemisyjności? Można o tym przeczytać w raporcie specjalnym EFL.
28.03.2024

2 kwietnia w Gdańsku zacznie kursować pierwszy autobus wodorowy

Jeszcze w tym roku do gdańskiej floty dołączy 10 nowoczesnych autobusów z napędem opartym na zielonym wodorze. Pierwszy wodorowy Nesobus zacznie kursować ulicami Gdańska 2 kwietnia - poinformował gdański magistrat.
26.03.2024

eSOV na prąd i amoniak za 20 mln funtów z Innovate UK. Rynek potrzebuje 300 SOV

Brytyjska agencja innowacji Innovate UK przyznała 20 milionów funtów na budowę dużych statków serwisowych (SOV), które będą mogły działać przy zerowej emisji. Agencja i beneficjent twierdzą, że to pierwsza tego typu jednostka. W Polsce wciąż zastanawiamy się czy w ogóle budować SOV. Brytyjczycy zapowiadają serię zeroemisyjnych eSOV.
17.03.2024

Wodorowe Solarisy dla Île-de-France Mobilités

Autobusy wodorowe marki Solaris będą częścią pilotażowego projektu wodorowego, realizowanego przez Île-de-France Mobilités. Do 2025 r. producent dostarczy do Francji łącznie 22 modele Solaris Urbino 12 hydrogen.
15.03.2024

ID Logistics zrealizował pierwsze zeroemisyjne dostawy dla PepsiCo w Warszawie

ID Logistics, lider na rynku logistyki kontraktowej, rozpoczął w Warszawie realizację pierwszych bezemisyjnych dostaw dla PepsiCo Polska. Elektryczne samochody dostawcze dostarczają już towary do punktów sprzedaży zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta. Jednocześnie jest to ważny i pierwszy krok Działu Transportu ID Logistics w kierunku budowania niskoemisyjnej floty transportowej w Polsce.
13.03.2024

Minister klimatu: w tym roku ponad 5 mld zł ze środków UE na "Czyste Powietrze"

W tym roku na program "Czyste Powietrze" trafi ponad 5 mld zł ze środków UE - poinformowała w czwartek w Sejmie minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że program "Mój Prąd" ma zmienić się tak, by razem z instalacjami fotowoltaicznymi powstawały magazyny energii.
07.03.2024

Pomorska Platforma Offshore na Edu Offshore Wind: konieczne przyspieszenie permittingu

Dla osób zaangażowanych w rozwój rynku offshore w Polsce podczas tegorocznego Edu Offshore Wind spore znaczenie mogła mieć także odbywająca się w ramach targów konferencja Pomorskiej Platformy Offshore.
07.03.2024

Pierwsza w Polsce placówka z akredytacją do badań wodoru jakości automotivee

Pracownia Produktów Rafineryjnych w Trzebini, należąca do Orlen Laboratorium, została pierwszą w Polsce i trzecią na świecie placówką z akredytacją zaawansowanych metod badawczych wodoru jakości automotive. To m.in. efekt współpracy z National Physical Laboratory w Wlk. Brytanii - podał Orlen.
06.03.2024

Zamknięto wstępny etap projektowania pierwszej polskiej jednostki CTV do obsługi farm wiatrowych na Bałtyku

Biuro Seatech Engineering ogłosiło zamknięcie wstępnego etapu projektowania pierwszej polskiej jednostki CTV do obsługi elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
28.02.2024

Producenci aut stawiają na SUV-y i auta premium kosztem tańszych modeli. To spowalnia transformację

Europejski rynek pojazdów elektrycznych rozwija się, ale nie w kierunku, który byłby najbardziej korzystny. Producenci zawodzą, jeśli chodzi o dostarczenie mniejszych aut, przystępnych cenowo, co hamuje upowszechnienie elektryków. Nowa analiza Transport & Environment potwierdza nieproporcjonalne skupienie producentów na dużych pojazdach typu SUV i modelach premium oraz zbyt niską liczbę dostępnych na rynku tańszych modeli.
26.02.2024

Na koniec stycznia liczba samochodów elektrycznych w Polsce wzrosła do ponad 58 tys.

Na koniec stycznia tego roku liczba zarejestrowanych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) wzrosła do 58 tys. 341 pojazdów – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).
23.02.2024

Strefy Czystego Transportu w polskich miastach to zmiana obliczona na lata

Kraków to pierwsze polskie miasto, które podjęło próbę utworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT) sięgającej jego granic administracyjnych. Tamtejszy Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił jednak przepisy przyjęte przez Radę Miasta, uzasadniając to m.in. nieprecyzyjnym określeniem granic strefy, zbyt dużymi kosztami dla kierowców i zbyt dużą uciążliwością dla osób przyjezdnych.
19.02.2024

Pierwszy na świecie chemikaliowiec napędzany wiatrem oddany do użytku

Chemship oddał dziś do użytku swój pierwszy statek z napędem wspomaganym wiatrem. Tym samym MT Chemical Challenger stał się pierwszym na świecie chemikaliowcem wyposażonym w zrównoważoną technologię wiatrową. Statek będzie obsługiwał transatlantycką trasę firmy żeglugowej Chemship między wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych a Morzem Śródziemnym.
19.02.2024

Nowe bezemisyjne autobusy Solaris w Szczecinie

Firma Solaris dostarczyła dziś do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica” sp. z o.o. dwa przegubowe autobusy bateryjne. Nowe, bogato wyposażone Urbino 18 electric to pojazdy nr 99. i 100. marki Solaris we flocie tego przewoźnika.
19.02.2024

Gdańska flota w kierunku zrównoważonej mobilności

Jeszcze w tym roku do gdańskiej floty dołączy 10 nowoczesnych autobusów z napędem opartym na zielonym wodorze. To kamień milowy w dziedzinie ekologii, a jednocześnie pełnia komfortu podróży bez emisji szkodliwych substancji. Gdańsk staje się liderem transformacji transportu publicznego, wprowadzając do swojej floty autobusy, które nie tylko spełniają najwyższe standardy środowiskowe, ale również zapewniają efektywną i przyjazną dla pasażerów mobilność.
12.02.2024

Nowy bezemisyjny statek towarowy napędzany wodorem gotowy do eksploatacji na Renie

Holenderski armator Future Proof Shipping (FPS), finansowany przez UE projekt Flagships oraz finansowany przez Interreg projekt ZEM Ports NS uruchamiają przełomową jednostkę H2 Barge 2. Statek napędzany wodorem będzie przewoził towary całkowicie bezemisyjnie na Renie między Rotterdamem (NL) a Duisburgiem (DE).
08.02.2024

Rząd Indii zapewni 30% dotację na zielone porty i stocznie. Na kursie wodór, ekologiczne paliwa i informatyzacja

Indie intensywnie przekształcają duże i małe porty w centra logistyczne przyjazne dla środowiska. Rząd Indii przedstawił niedawno szereg inicjatyw mających na celu zachęcenie do stosowania ekologicznych technologii w portach. W 2024 r. programy wchodzą w życie przy istotnym wsparciu rządu w Delhi. Jest to szerszy program rozwoju żeglugi Indii ogłoszony przez indyjskie Ministry of Ports, Shipping & Waterways (MoPSW).
06.02.2024

Solaris na dynamicznym rynku autobusów wodorowych

Solaris jest doświadczonym partnerem wdrażania technologii wodorowej w obszarze komunikacji miejskiej. Współpracę z firmą podjęło już 40 klientów z 10 krajów Europy, z zamówieniami i dostawami przekraczającymi 700 pojazdów.
30.01.2024

Chrzest dużego kontenerowca napędzanego metanolem dla Maersk. To początek nowej "zielonej floty"

Podczas ceremonii w stoczni HD Hyundai Heavy Industries (HD HHI) w Ulsan w Korei Południowej pierwszy na świecie duży kontenerowiec zasilany metanolem otrzymał nazwę Ane Maersk. Statek należy do serii 18 jednostek napędzanych zielonym paliwem, które zostaną dostarczone w latach 2024–2025. Na początku lutego rozpocznie działalność na trasie AE7 łączącej Azję i Europę, co ma stanowić kamień milowy dla zaangażowania firmy w zakresie transportu niskoemisyjnego.
28.01.2024

Orlen Aviation rozbudował instalację fotowoltaiczną

Na dachu jednego z budynków Orlen Aviation w Warszawie rozbudowano instalację fotowoltaiczną. Pierwsza o mocy 50 kWp powstała w jeszcze w 2021 r. Aktualnie łączna moc to 130 kWp. Przewidywana roczna produkcja energii wyniesie tam 120 MWh - podała spółka Grupy Orlen.
26.01.2024

Barcelona zamawia 38 bezemisyjnych Solarisów

Przewoźnik Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) kontynuuje swoje imponujące inwestycje na rzecz bezemisyjnego transportu publicznego. Firma Solaris dostarczy 36 autobusów wodorowych Urbino 12 hydrogen i 2 przegubowe Urbino 18 hydrogen. Dostawy są zaplanowane na 2024 rok.
26.01.2024

Ok. 33 mln funtów dla konsorcjum z udziałem Synthos Green Energy na rozwój SMR w Wlk. Brytanii

Do 33,6 mln funtów otrzyma od brytyjskiego rządu konsorcjum z udziałem Synthos Green Energy na prace przy certyfikacji w Wlk. Brytanii reaktora BWRX-300 - poinformowało brytyjskie ministerstwo energii. Synthos planuje budowę BWRX-300 w Polsce w spółce z Orlenem.
25.01.2024

DPD Polska z flotą ponad 500 samochodów elektrycznych

Z taśmy produkcyjnej do oddziałów i w ręce kurierów - DPD Polska systematycznie rozbudowuje swoje możliwości operacyjne w oparciu o zieloną technologię. Niskoemisyjna flota samochodowa przekroczyła 500 pojazdów, w skład której wchodzą takie modele jak: eSprinter, eVito Furgon oraz MAN eTGE. Firma dodatkowo posiada flotę ponad 80 elektrycznych rowerów cargo. Inwestując w zielone środki transportu oraz infrastrukturę do jej obsługi, DPD zmierza w stronę ambitnego celu środowiskowego – NET-ZERO 2040.
20.01.2024

Szpital w Złotoryi ma pierwszą w Polsce elektryczną karetkę pogotowia

Do floty ambulansów złotoryjskiego szpitala dołączyła elektryczna karetka pogotowia. Przedstawiciele placówki podkreślają, że to pierwszy taki pojazd w Polsce.
18.01.2024

Roboty przemysłowe też mogą oszczędzać energię

Efektywny energetycznie może być budynek, ale robot? Dotychczas zwracano uwagę głównie na jego precyzję, zasięg czy udźwig. Jednak wraz ze wzrostem cen energii, wyrażony w kilowatach pobór mocy staje się jednym z najważniejszych parametrów robota przemysłowego.
16.01.2024

FM Logistic stawia na zeroemisyjność

Elektromobilność było z pewnością jednym z najczęściej powtarzanych słów w 2023 roku w kontekście branży TSL. Było również jednym z najczęściej powtarzanych słów w FM Logistic. Operator logistyczny przechodzi od słów do czynów poszukując rozwiązań dla realizacji strategii zrównoważonego rozwoju w transporcie. Ponad 1,81 tony CO2 zaoszczędzone po przejechaniu blisko 1900 kilometrów. To jeden z rezultatów zakończonych niedawno testów elektrycznej floty. Tym razem przeprowadzono je wspólnie z firmami Makro i Lotte Wedel.
14.01.2024

Wodorowe Solarisy także dla Düsseldorfu

Niemiecki przewoźnik Rheinbahn Düsseldorf zamówił 10 autobusów wodorowych Solaris Urbino 12 hydrogen. Producent dostarczy autobusy do Düsseldorfu w 2025 roku. Miasto postawiło sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2035 roku.
09.01.2024

Grupa Air France KLM – największym użytkownikiem zrównoważonych paliw lotniczych (SAF) na świecie

Air France - KLM potwierdza swoje zaangażowanie w dekarbonizację lotnictwa poprzez wykorzystywanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). Linie były pierwszym na świecie użytkownikiem SAF. Aktualnie pracują nad kontraktowaniem dostaw, potrzebnych do osiągnięcia postawionych sobie celów – do 2030 roku, udział SAF w całości wykorzystywanego paliwa ma wynosić minimum 10%.
08.01.2024

Orlen: w 2023 r. terminal LNG przyjął 4,66 mln ton skroplonego gazu

Do terminala LNG w Świnoujściu w 2023 r. dotarły 62 dostawy skroplonego gazu, to o cztery więcej niż w 2022 - podał we wtorek Orlen, który jest jedynym użytkownikiem terminala, należącego do operatora przesyłowego gazu Gaz-Systemu. Dodał, że łącznie w ubiegłym roku dostawy LNG drogą morską wyniosły ok. 4,66 mln ton.
02.01.2024

50 kolejnych bezemisyjnych Solarisów w Madrycie

Przewoźnik EMT Madrid złożył zamówienie na 20 niskowejściowych autobusów Urbino 9 LE electric i 30 Urbino 12 electric. Nowoczesne, ciche i nieemitujące spalin pojazdy w sposób szczególny przyczynią się do realizacji ambitnych celów Madrytu w posiadaniu w pełni bezemisyjnej floty autobusów miejskich.
29.12.2023

Solaris Urbino 12 electric na testach w Gdańsku

Przez blisko dwa tygodnie Gdańsk będzie testował autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric. Od czwartku autobus kursuje na linii 123. W kolejnych dniach pojawi się na innych gdańskich trasach - poinformowała spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
29.12.2023

Chiny zdominują „zielony” rynek stoczniowy?

Chińskie organy regulacyjne ds. przemysłu i gospodarki przedstawiły nowy siedmioletni plan mający na celu przewodzenie na „zielonym” rynku przemysłu stoczniowego, opierając się na chińskiej dominacji w konwencjonalnym przemyśle stoczniowym. Chińskie stocznie obecnie generują połowę światowego tonażu handlowego, co stanowi około 38 milionów ton rocznie.
29.12.2023

Wzmożone cele redukcji emisji CO2 dla średnich i ciężkich samochodów ciężarowych. Komentarz eksperta

Wyzwanie związane z redukcją emisji CO2 stanowi istotny aspekt wielu dyskusji publicznych. Jedną z branż, które mają w tej kwestii wiele do zrobienia jest niewątpliwie transport. Nad tym, jak ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, a jednocześnie zminimalizować negatywne skutki tych zmian dla gospodarki debatowali w ostatnim czasie europosłowie.
18.12.2023

Linie lotnicze domagają się 740 tys. euro odszkodowania od aktywistów klimatycznych, którzy blokowali lotniska

Linie lotnicze Eurowings w imieniu wszystkich spółek zależnych Lufthansy domagają się odszkodowania w wysokości 740 tys. euro od działaczy klimatycznych "Ostatniego Pokolenia" , informuje w niedzielę portal dziennika "Bild". Aktywiści przyklejali się do płyt i pasów startowych lotnisk w Hamburgu, Dusseldorfie i Berlinie, blokując ich funkcjonowanie.
17.12.2023

Po 11 miesiącach br. liczba aut elektrycznych zarejestrowanych w Polsce wzrosła o 54 proc.

Po 11 miesiącach br. liczba aut elektrycznych zarejestrowanych w Polsce wzrosła o 21 369 sztuk tj. o 54 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2022 r. - wynika z danych Licznika Elektromobilności opublikowanego w piątek. W tym czasie w kraju zarejestrowano ogółem 54 783 pojazdów całkowicie elektrycznych.
15.12.2023

Kierowca Girteki dzieli się swoim doświadczeniem z jazdy elektrycznym pojazdem ciężarowym

Girteka, bazujący na cyfryzacji największy przewoźnik drogowy w Europie, stawia na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wspierających dekarbonizację floty i inwestuje w zakup ciężarowych aut elektrycznych. To podejście wyznacza też nowy kierunek dla przyszłości zawodu kierowcy, stawiając ich przed nowymi wyzwaniami i możliwościami. Jak oni sami oceniają te zmiany? Swoim doświadczeniem z jazdy elektrycznym pojazdem ciężarowym dzieli się Odd Thore, zawodowy kierowca Girteki.
14.12.2023

OSGE: proces wdrażania technologii reaktorów BWRX-300 w pełni transparentny

Proces wdrażania technologii reaktorów BWRX-300 jest w pełni transparentny, wydanie przez ministra klimatu decyzji zasadniczej mimo negatywnej opinii ABW jest zgodne z prawem - poinformowała we wtorek spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE).
13.12.2023

Wrocław. Protest przeciwko planom wprowadzenia strefy czystego powietrza

Protest przeciwko planom wprowadzenia strefy czystego powietrza we Wrocławiu organizuje w sobotę w rynku niezrzeszony rady miejski Robert Grzechnik (Nowa Nadzieja). Strefa powinna zostać wprowadzona do 2025 r. – wskazują wrocławscy urzędnicy.
09.12.2023

Kamiński: Zarzuty OSGE dot. opinii ABW do decyzji dla elektrowni atomowej zawierają manipulacje i kłamstwa

Zarzuty kierownictwa spółki OSGE ws. opinii ABW dot. wniosku o decyzję zasadniczą dla budowy elektrowni atomowej w Polsce zawierają manipulacje i kłamstwa - napisał zamieszczonym na X oświadczeniu b. minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.
08.12.2023

OSGE: decyzje zasadnicze to krok do dekarbonizacji polskiej gospodarki

Pozytywne decyzje zasadnicze, wydane w czwartek przez ministra klimatu dla sześciu lokalizacji elektrowni jądrowych z reaktorami BWRX-300 to krok w kierunku głębokiej dekarbonizacji polskiej gospodarki - ocenia spółka Orlen Synthos Green Energy.
07.12.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker

Na polskim rynku pojawiła się spółka, którą wyróżnia biznesowa dalekowzroczność w usługach dedykowanych dla sektora morskiego. Łączą potrzeby armatorów i czarterujących, pośredniczą przy poszukiwaniu statków do wykonania projektów offshorowych i nie tylko.
06.12.2023

Crowley współpracuje z Terraline, aby poprowadzić projekt pilotażowy dotyczący elektrycznych ciężarówek

Crowley i Terraline, producenci pojazdów elektrycznych ogłosili 7 listopada, że grupa należąca do Crowley zajmująca się transportem lądowym będzie współpracować w ramach pilotażowego projektu ciężarówki testowej EV500. Podpisała umowę na testowanie ciężarówek Terraline od 2024 roku wraz opcją zamówienia elektrycznych ciężarówek z dostawą w 2026 roku.
05.12.2023

Brytyjski król, premier i szef MSZ polecieli oddzielnie na COP28 w Dubaju, wywołując oskarżenia o hipokryzję

Król Karol III, premier Rishi Sunak i minister spraw zagranicznych David Cameron, którzy reprezentują Wielką Brytanię na konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju, udali się tam oddzielnymi odrzutowcami, wywołując krytykę i oskarżenia o hipokryzję w podejściu do ochrony klimatu – piszą brytyjskie media.
01.12.2023

Pierwszy transatlantycki lot samolotu napędzanego wyłącznie biopaliwami

Pierwszy transatlantycki samolot napędzany w stu procentach biopaliwami wystartował we wtorek z londyńskiego lotniska Heathrow zmierzając na lotnisko JFK w Nowym Jorku. Samolot leci na paliwie, które powstało m.in. ze zużytych olejów spożywczych i odpadów z produkcji kukurydzy.
28.11.2023

Wrocław. Wprowadzeniem strefy czystego transportu zajmie się rada miasta przyszłej kadencji

Wprowadzeniem strefy czystego transportu we Wrocławiu zajmie się rada miasta przyszłej kadencji. W stolicy Dolnego Śląska od kilku miesięcy trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Strefa powinna zostać wprowadzona do 2025 r. – wskazują wrocławscy urzędnicy.
24.11.2023

Narzędzie do raportowania emisji CO2 pomoże firmom zredukować ilość dwutlenku węgla wytwarzanego przez ich floty

Webfleet, cieszące się globalnym zaufaniem rozwiązanie Bridgestone do zarządzania flotą, otrzymał dziś certyfikat dla swojego narzędzia do raportowania emisji CO2 od TÜV Rheinland, jednej z wiodących na świecie jednostek weryfikujących. Certyfikowany Raport dotyczący emisji CO2 Webfleet umożliwia firmom dokładny pomiar bezpośredniej emisji dwutlenku węgla wytwarzanej przez pojazdy w ich flocie w oparciu o dane dotyczące jazdy.
23.11.2023

DHL Express wkrótce zacznie realizować dostawy e-samolotami Alice

DHL Express, firma obsługująca międzynarodowe ekspresowe przesyłki lotnicze, czeka na dostawę e-samolotów cargo firmy Eviation. Już w 2027 r. dwanaście z tych maszyn przyszłości będzie wspierać tworzenie zeroemisyjnej sieci przewozów w siatce połączeń towarowych DHL Express. Firma, w ramach kampanii telewizyjnej, chce edukować nt. możliwości elektrycznego samolotu „Alice” oraz znaczenia, jakie elektryfikacja lotów ma dla branży logistycznej oraz lotniczej. „Alice” może być wykorzystywany nie tylko do przewozu towarów, ale też pod
22.11.2023

Air France-KLM inwestuje w produkcję SAF w Stanach Zjednoczonych

Grupa wzmacnia partnerstwo z DG Fuels kontraktując zakup 75 tysięcy ton SAF rocznie oraz inwestując w wydajną technologię konwersji węgla.
19.11.2023

Rzecznik ITS: strefy czystego transportu są potrzebne, ale ich wprowadzenie może generować niepożądane zjawiska

Strefy czystego transportu są popularne w całej Europie, dlatego powinniśmy oswajać się z myślą, że zawitają także do polskich miast. Musimy mieć także świadomość, że ich implementacja może generować pewne negatywne zjawiska - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński.
17.11.2023

Radny PiS: taki rozmiar strefy czystego transportu to pułapka na wszystkich mieszkańców Warszawy

Taki rozmiar strefy czystego transportu to tak naprawdę pułapka na wszystkich mieszkańców Warszawy. Jej granice obejmują większość newralgicznych ulic. Oznacza to, że osoby mieszkające nawet w odległych dzielnicach będą miały z tego powodu duże kłopoty i prędzej czy później będą zmuszone do ponoszenia wydatku na zakup nowego auta - powiedział PAP wiceprzewodniczący miejskiej komisji infrastruktury i inwestycji radny Maciej Binkowski.
15.11.2023

Stocznia Arcadia Yachts na zielonym kursie

Stocznia jachtowa Arcadia Yachts, która jako jedna pierwsza postawiła na zrównoważony rozwój ekologiczny, potwierdziła swoją determinację, aby w jak największym stopniu ograniczyć wpływ swojej produkcji na ekosystem, zaczynając od futurystycznych zakładów produkcyjnych z widokiem na Zatokę Sorrento. W ciągu ostatnich kilku miesięcy w dwóch obiektach stoczni zainstalowano 612 paneli słonecznych o łącznej powierzchni 1200 metrów kwadratowych.
15.11.2023

Wennstrom łączy siły z Ekoenergetyką, aby dystrybuować i serwisować stacje ładowania DC na rosnącym rynku skandynawskim

Wennstrom E-mobility rozpocznie sprzedaż i serwis stacji ładowania od Ekoenergetyka, głównego europejskiego producenta infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, na rynku skandynawskim. Ten rynek obejmuje niektóre z najszybciej rozwijających się rynków pojazdów elektrycznych na świecie.
10.11.2023

OSGE ze wsparciem finansowym amerykańskiego rządu na budowę małych reaktorów

OSGE zostało objęte strategicznym amerykańskim programem Phoenix i otrzyma finansowanie od Departamentu Stanu na przyspieszenie projektu budowy małych reaktorów w Polsce. Oficjalna inauguracja projektu ma miejsce dziś w Bratysławie.
09.11.2023

Ciągota do metanolu. Chwilowa moda czy nadzieja transportu morskiego?

Wraz z kolejnymi strategiami klimatycznymi, globalny transport morski podąża za trendami dekarbonizacyjnymi. Jednym z paliw, z którym wiązane są spore nadzieje, stanowi metanol, coraz powszechniejszy w budowanych jednostkach.
28.10.2023

Pracownik potrzebny od zaraz. Światowa energetyka wiatrowa potrzebuje 600 tysięcy pracowników

Wraz z kolejnymi inwestycjami w farmy wiatrowe, światowa energetyka wiatrowej będzie potrzebować prawie 600 000 pracowników w ciągu najbliższych pięciu lat. Największy wzrost pracowników odnotuje sektor offshore, bowiem aż o 79 proc względem 2022 roku.
25.10.2023

Elektryczne statki na Tamizie ze stoczni Wielkiej Brytanii i Polski

Latem na wody Tamizy wypłynął Earth Clipper. To pierwszy w Europie hybrydowy szybki statek pasażerski, zbudowany zgodnie z przepisami High-Speed Craft Code. Dołączył on do zbudowanych w Remontowej promów plug-in hybrid vessel (ładowane szybko z lądu w czasie krótkiego postoju), które przewożą pasażerów i samochody między brzegami Tamizy w Woolwich.
20.10.2023

Rewolucja w opłatach drogowych – UE stawia na dekarbonizację transportu, co to oznacza dla przewoźników?

Zmienia się system opłat dla pojazdów ciężarowych za korzystanie z dróg i autostrad w Unii Europejskiej. O ich wysokości decydować mają już nie tylko koszty utrzymania infrastruktury i sytuacja gospodarcza kraju, ale też kwestie środowiskowe, dążenie do dekarbonizacji, wykorzystywania proekologicznych technologii i alternatywnych paliw.
19.10.2023

KSSE i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych będą współpracować

Przyspieszenie elektryfikacji floty samochodów oraz wsparcie inwestycji służących elektromobilności, wdrażania nowych technologii, a także badań i rozwoju w tej sferze - to niektóre obszary współpracy Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
17.10.2023

O 57 proc. wzrosła w tym roku liczba aut całkowicie elektrycznych

W Polsce na koniec września br. było zarejestrowanych 50 tys. 386 samochodów osobowych i użytkowych całkowicie elektrycznych (BEV ang. battery electric vehicles), to wzrost od początku roku o 16 tys. 971 sztuk, czyli o 57 proc. - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Licznik Elektromobilności.
17.10.2023

Polacy nadal przekonani do ochrony klimatu i przyrody, ale zielony sceptycyzm powoli narasta

Chociaż większość osób w Polsce zgadza się ze stanowiskiem nauki na temat zmian klimatu i uważa, że sytuacja ekologiczna świata jest zła, to w ostatnich latach o połowę zwiększyła się grupa dystansująca się od zielonych narracji - wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023”. Pokazuje ono, że doświadczeni pandemią i inflacją nadal chcemy czystej energii i czystej przyrody, ale już niekoniecznie związanych z tym wyrzeczeń.
16.10.2023

"Niewidzialne” elektrośmieci

Możliwe do odzyskania surowce zawarte w miliardach sztuk wyrzucanych co roku drobnych elektrośmieci warte są około 10 miliardów dolarów - informuje pismo „Reports and Proceedings".
13.10.2023

Energy Solution pomoże w oszacowaniu śladu węglowego i raportowaniu ESG

Sukcesywne zmniejszanie emisji CO2 w gospodarce ma olbrzymie znaczenie środowiskowe. Dokładne wyliczanie śladu węglowego i jego redukcja to również wymiar biznesowy, istotny zwłaszcza dla firm zobowiązanych do raportowania pozafinansowego. W najbliższych latach ich liczba znacząco się powiększy w związku z kolejnymi, unijnymi regulacjami.
04.10.2023

UNCTAD wzywa do dekarbonizacji żeglugi. Ponad 100 tys. statków do wymiany i modernizacji

Dekarbonizacja to najważniejszy cel operatorów i uczestników transportu morskiego – wzywają eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”. Mimo wymiany statków lub modernizacji ich systemów napędowych, emisje substancji szkodliwych wzrosły o 20% w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
02.10.2023

Norwegia – kurs na zieloną żeglugę. Polska już trochę uczestniczy w programie

Program Zielonej Żeglugi (GSP – Grønt Skipfartsprogram) powstał w Norwegii niespełna 10 lat temu. Obecnie rozwija kolejną, finalną fazę działania. Polska wspiera program uczestnictwem w projekcie ZEVInnovation – partnerstwa w wykorzystaniu najnowszych technologii w budowie statków zeroemisyjnych. CRIST, Grupa Technologiczna ASE i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny wspierają nasze firmy w rozwinięciu partnerstwa z firmami z Norwegii.
02.10.2023

BMW pokazało w Polsce model na wodór

„Jesteśmy szczęśliwi, że tu, w Łodzi, mieliśmy okazję pokazać pierwszy raz w Polsce nasze nowe BMW iX5 Hydrogen. Ten pojazd jest częścią naszej floty pilotażowej aktualnie podróżującej po świecie. Jej zadaniem jest uzyskanie feedbacku od różnych społeczności, w jaki sposób postrzegają technologię wodorową” – mówi Jürgen Guldner, Director of Hydrogen Technology Development, BMW Group. Jürgen Guldner wziął udział w panelu dyskusyjnym „H2 in Transport”, który odbył się podczas Kongresu Nowej Mobilności.
30.09.2023

Kolejne elektryczne Solarisy w Szwecji

Szwedzki przewoźnik VR Kristianstad podpisał umowę na dostawę 23 autobusów elektrycznych marki Solaris. Na zamówienie składa się 20 pojazdów niskowejściowych Urbino 15 LE electric oraz 3 autobusy niskopodłogowe Urbino 12 electric. Będą to pierwsze bezemisyjne autobusy Solarisa w Kristianstad.
29.09.2023

Kongres Nowej Mobilności: Elektromobilność to wielka szansa dla Polski

Strefy czystego transportu, zeroemisyjny transport zbiorowy w miastach, rozwój infrastruktury ładowania, nowe formy mikromobilności oraz konieczność wypracowania nowych rozwiązań legislacyjnych - o strategii rozwoju zrównoważonego transportu w Polsce rozmawiano podczas pierwszego dnia Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.
28.09.2023

Volkswagen Financial Services i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych ogłaszają strategiczne partnerstwo

Volkswagen Financial Services, lider finansowania samochodów osobowych w Polsce , oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), największa organizacja branżowa kreująca rynek elektromobilności i technologii wodorowych w Polsce i w regionie CEE, poinformowali o nawiązaniu współpracy strategicznej na rzecz rozwoju rynku zeroemisyjnego w Polsce. VW FS będzie wyłącznym i jedynym partnerem strategicznym PSPA w obszarze finansowania.
27.09.2023

Dekarbonizacja na statkach. Koszty w portach i u gestorów ładunków. 5 kluczowych działań +1

Polityka Międzynarodowej Organizacji Morskiej dotycząca monitorowania efektywności energetycznej statku, zapoczątkowana w styczniu, już wpływa zarówno na prędkość, z jaką pływają kontenerowce, jak i na rodzaj napędu statków zamawianych przez operatorów – zauważają eksperci Drewry na podstawie najnowszych informacji z rynku.
25.09.2023

Już 1000 samochodów elektrycznych InPost w Polsce

Grupa InPost, lider rozwiązań logistycznych dla branży e-commerce w Europie, powiększyła swoją ekologiczną flotę elektrycznych samochodów do 1000 pojazdów. Firma w ramach strategii dekarbonizacji sukcesywnie powiększa flotę ekologicznych aut dostawczych, a także samochodów frachtowych. Ekologiczna flota InPost obejmuje też 15 ciągników siodłowych z napędem LNG. To kolejny krok w kierunku zmniejszania emisji CO2 w transporcie. W 2022 roku blisko 30 mln paczek trafiło do adresatów za pośrednictwem auta EV InPost.
20.09.2023

Orlen testuje pierwszą w Polsce lokomotywę na wodór

Orlen kupił od spółki Pesa Bydgoszcz lokomotywę wodorową - pierwszy tego typu pojazd szynowy w Polsce i rozpoczął jej testy - poinformował w niedzielę koncern.
17.09.2023

Historyczny moment. Chrzest pierwszego kontenerowca napędzanego metanolem od Maersk

W Kopenhadze odbyła się wyjątkowa uroczystość. Pierwszy na świecie kontenerowiec zasilany metanolem otrzymał imię Laura Maersk, co ogłosiła jego matka chrzestna, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wydarzenie ma rozpocząć nowy etap na drodze ku dekarbonizacji żeglugi.
15.09.2023

Testy trolejbusu Solaris Trollino w Kanadzie

W sierpniu trolejbus Solaris Trollino 12 jeździł testowo po ulicach Vancouver w Kanadzie. Prezentacja pojazdu za oceanem to jeden z elementów planu wejścia z ofertą autobusową na rynki Ameryki Północnej, zgodnie ze strategią Grupy CAF i Solarisa, zapowiadaną pod koniec 2022 r.
15.09.2023

Przechodzenie na ekologiczne floty staje się faktem

Efektywna elektryfikacja firmowych flot, optymalizacja całkowitego kosztu posiadania (TCO) samochodów elektrycznych, rozwój prywatnej sieci infrastruktury ładowania, alternatywne formy finansowania, etapy wdrażania EV w przedsiębiorstwie oraz wymiana najlepszych międzynarodowych praktyk, to tylko część z tematów przewodnich ścieżki Green Fleet Forum ESG, która odbędzie się podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023.
13.09.2023

Gdańsk podpisał umowę najmu autobusów wodorowych za 171 mln zł

Już w przyszłym roku do gdańskiej floty autobusowej dołączy 10 autobusów zasilanych zielonym wodorem. We wtorek odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę oraz pełną obsługą serwisową wyprodukowanych w Polsce autobusów - poinformował gdański magistrat.
13.09.2023

Cruisery na zielonym kursie. Floty pasażerskie coraz bardziej ekologiczne

Armatorzy statków pasażerskich zamawiają statki przyjazne dla środowiska z silnikami dwupaliwowymi i kadłubami oraz systemami emitującymi mniej hałasu. MSC Cruises upowszechniło niedawno informację o pierwszym na świecie rejsie, w czasie którego statek MSC Euribia z systemem LNG wykonał podróż, podczas której uzyskano bilans zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
12.09.2023

W Karpaczu o małym atomie: skorzysta gospodarka i samorządy

Bezpieczeństwo energetyczne, niższe rachunki za prąd, niskoemisyjna energia, dodatkowe wpływy do budżetów lokalnych i budżetu państwa – to niektóre z korzyści inwestycji w tzw. mały atom, jakie wskazywali uczestnicy panelu, który odbył się podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
08.09.2023

Wodorowy Solaris już w Lublinie

Autobus wodorowy Solaris Urbino 12 hydrogen już kursuje na ulicach Lublina. Tym samym Lublin stał się drugim miastem w Polsce wykorzystującym rozwiązania wodorowe w transporcie publicznym.
07.09.2023

Flota turbin gazowych HA firmy GE Vernova przepracowała 2 miliony godzin

Dział Gas Power GE Vernova (spółki GE notowanej na NYSE) osiągnął dziś kamień milowy dla swojej zaawansowanej floty wysokowydajnych turbin gazowych klasy H, która przekroczyła pułap ponad dwóch milionów godzin komercyjnej pracy w 88 jednostkach na całym świecie.
07.09.2023

Głogów kupił pięć bezemisyjnych Solarisów

Firma Solaris Bus & Coach podpisała umowę na dostawę pięciu autobusów elektrycznych z Gminą Miejską w Głogowie. Urbino 12 electric wraz z infrastrukturą ładowania zostaną dostarczone do miasta latem 2024 roku. To pierwsze bezemisyjne pojazdy, w które zainwestowało dolnośląskie miasto.
07.09.2023

Gdynia testuje wodorowe autobusy z Portugalii

W Gdyni trwają testy kolejnego wodorowego autobusu. Tym razem miasto testuje pojazd portugalskiego producenta Caetano.
06.09.2023

Zielona rewolucja w shippingu nabiera tempa. 6,5 tys. statków na paliwa alternatywne w 2025 r.

Badanie Clarksons Green Technology Tracker z maja wskazuje, że armatorzy przeznaczyli znaczną kwotę inwestycji tonażowych w niskoemisyjne technologie. Statki z silnikami przystosowanymi do stosowania dwóch lub trzech rodzajów paliw są coraz powszechniej zamawiane przez operatorów i stanowią obecnie 48% całkowitego portfela zamówień.
06.09.2023

PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji kabli dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakty na ułożenie i podłączenie kabli wewnętrznych i kabli eksportowych dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Wcześniej rozstrzygnęły przetargi na dostawę morskich kabli eksportowych, które zostaną wykorzystane do wyprowadzenia mocy z morskich elektrowni wiatrowych na ląd.
05.09.2023

Kolonia rozbudowuje flotę wodorowych Solarisów

To już trzeci raz, kiedy przewoźnik RVK składa zamówienie na autobusy wodorowe marki Solaris. Kolonia posiada już flotę 35 wodorowych Solarisów. Teraz dołączy do nich 18 nowoczesnych e-busów w wersji przegubowej. Wybrany przez RVK model Urbino 18 hydrogen będzie wyposażony w najnowocześniejsze systemy wspierające pracę kierowcy.
04.09.2023

Pierwszych 20 autobusów elektrycznych wyjedzie na ulice Białegostoku

Dwadzieścia pierwszych w mieście autobusów elektrycznych wyjedzie od poniedziałku na ulice Białegostoku. Zajmą miejsce najbardziej wysłużonych i nieekologicznych pojazdów, które jeszcze mają w swoim taborze spółki komunikacyjne. Nowe pojazdy kosztowały 57 mln zł.
03.09.2023

Ryga wprowadzi do użytku swoje pierwsze elektryczne autobusy komunikacji publicznej

Spośród łącznej floty 35 autobusów elektrycznych, 5 ma zostać przewiezionych do Rygi z fabryki w Polsce do końca października. Pozostałe 30 pojazdów jest zaplanowane na dostawę do drugiej połowy listopada.
28.08.2023

Port Gdynia. Elektryczne auta i rowery dla pracowników

Port Gdynia wykonał krok w stronę elektromobilności. Zarząd portu zakupił dwa pierwsze auta elektryczne na potrzeby działów operacyjnych. Na portowych terenach pojawiło się także kilka pierwszych punktów ładowania elektryków.
25.08.2023

Grecja. Wybuchły nowe pożary; dwie osoby zginęły, zarządzono ewakuacje

Greccy strażacy walczą we wtorek z rozprzestrzeniającymi się pożarami lasów w regionie Beocja na północ od Aten, na wyspach Eubea i Kitnos oraz na północnym wschodzie kraju w regionie Macedonia Wschodnia i Tracja; zginęły dwie osoby, zarządzono ewakuacje - informuje stacja France24.
22.08.2023

Pożary lasów na świecie [20.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie, ale także w Grecji na hiszpańskiej Teneryfie płoną lasy, pożary rozprzestrzeniają się na zamieszkane osiedla. Wszędzie trwają ewakuacje dotyczące łącznie dziesiątek tysięcy osób. O najważniejszych wydarzeniach związanych z pożarami lasów, wywołanymi rekordowo wysokimi temperaturami i niskimi opadami, informujemy w aktualizowanym artykule.
20.08.2023

Pożary lasów w Kanadzie. Ewakuacje tysięcy mieszkańców z Kolumbii Brytyjskiej. Ogłoszono stan wyjątkowy

W kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska ogłoszono dalsze ewakuacje w związku z szalejącymi pożarami lasów. W liczącym 150 tys. mieszkańców mieście Kelowna w piątek nad ranem wprowadzono stan wyjątkowy.
19.08.2023

Już 70 elektrycznych rowerów cargo we flocie DPD Polska

DPD Polska sukcesywnie rozbudowuje niskoemisyjną flotę pojazdów elektrycznych. Obecnie firma posiada ponad 350 elektrycznych busów kurierskich, które obsłużyły w 2022 roku ponad 4,5 miliona paczek i pokonały prawie 2 mln kilometrów. Uzupełnieniem rozwiązań dla zrównoważonej logistyki miejskiej stanowi flota rowerów cargo działająca w 14 miastach Polski. Wczoraj do warszawskiego Oddziału Miejskiego Green DPD Pickup przy Waliców 11 dołączył kolejny rower cargo, poszerzając całą flotę w Polsce łącznie do 70 pojazdów i czyniąc DPD Po
03.08.2023

Zielona paliwa coraz popularniejsze i dostępniejsze w branży morskiej

SEA-LNG, wspólna inicjatywa w branży morskiej powołana w celu wykazania komercyjnych i środowiskowych korzyści płynących z inwestycji w alternatywne paliwa, podzieliła się analizą rynku bunkrowania zielonego LNG, która pokazuje, że jest on obecnie dostępny w prawie siedemdziesięciu portach na całym świecie. Dane dotyczące zwiększonej dostępności bio-LNG jako paliwa żeglugowego zostały ujawnione w aktualizacji koalicji do internetowego narzędzia Bunker Navigator, które dostarcza informacji na temat dostępności bunkrowania zielonyc
28.07.2023

Morska energetyka wiatrowa nabiera wiatru w żagle

Senackie komisje popierają polski offshore. Zakładany wzrost mocy morskich farm wiatrowych z 5 do 12 GW, które powstaną do 2030 roku to przełomowy krok w stronę dynamicznego rozwoju nowego sektora w Polsce. Współpraca biznesu i rządu w tym zakresie będzie nieodłącznym elementem sukcesu.
27.07.2023

Nowoczesna marina w Pucku oficjalnie otwarta [WIDEO]

W Pucku zakończyła się budowa nowego portu jachtowego, dysponującego 98 miejscami do cumowania. Dziś odbyło się jego oficjalne otwarcie tej nowoczesnej mariny. Generalnym wykonawcą prac była spółka NDI S.A., natomiast inwestorem miasto Puck. Umowę w sprawie inwestycji podpisano w sierpniu 2021 roku, a roboty udało się zakończyć trzy miesiące przed planowanym terminem.
24.07.2023

Duisburg zamówił 20 wodorowych Solarisów

Wodorowe Solarisy pojawią się na ulicach kolejnego miasta. Niemiecki Duisburg wybrał ofertę Solarisa na dostawę 25 Urbino hydrogen – 11 dwunastometrowych oraz 14 przegubowych, osiemnastometrowych. Dostawy zaplanowano na lata 2024-2025.
23.07.2023

LPP z planem dekarbonizacji zatwierdzonym przez SBTi

LPP jest pierwszą polską firmą odzieżową, której cele dekarbonizacyjne zostały naukowo zweryfikowane i zatwierdzone przez międzynarodową inicjatywę Science Based Targets (SBTi). Przyjęte przez spółkę zobowiązania obejmują plan redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. w kategoriach, które w największym stopniu odpowiadają za jej ślad węglowy. Uzyskany przez LPP certyfikat potwierdza, że założenia spółki są zgodne z postanowieniami Porozumienia Paryskiego i wpisują się w dążenie do zatrzymania wzrostu globalnego ocieplenia n
20.07.2023

Umowa konsorcjum PŻB Offshore i SeaZip

PŻB Offshore Sp. z o.o. oraz SeaZip Offshore Services podpisały umowę konsorcjum. Uprzednio strony podpisały list intencyjny o współpracy w Harlingen w Holandii, sygnowany przez Radosława Marciniaka, Prezesa Zarządu PŻB Offshore oraz Jana Reier Arendsa, Dyrektora Generalnego SeaZip Offshore Services.
18.07.2023

Ślad węglowy na szlakach linowych maleje. Ale zbyt wolno

Ślad węglowy generowany przez floty działające w transporcie kontenerowym zmalały w pierwszym kwartale 2023 r. na 10 z 13 najbardziej ruchliwych serwisów liniowych – wynika z najnowszej analizy ekspertów firmy Xeneta. Największe emisje notowano na statkach obsługujących zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych po Daleki Wschód. Pozytywnie wyróżnił się operator Yang Ming, który „stał się „bohaterem emisji” w branży „drugi kwartał z rzędu” – podkreśla Emily Stausbøll z Xeneta.
17.07.2023

Offshore: Bedrock z 25,5 miliona dolarów na rozwój AUV [WIDEO]

Amerykański deweloper Bedrock, specjalizujący się w autonomicznych pojazdach podwodnych (AUV) do badań morskich farm wiatrowych, pozyskał 25,5 miliona dolarów w rundzie finansowania serii A. Ta inwestycja przyspieszy komercjalizację technologii i umożliwi przyspieszenie pozyskiwania danych z dna morskiego dla branży morskiej energetyki wiatrowej.
15.07.2023

BGK: pół miliarda euro z banku m.in. na budowę SMR-ów

500 mln euro, czyli ponad 2,2 mld zł finansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) otrzyma MS Galleon GmbH m.in. na realizację programu budowy małych reaktorów jądrowych (SMR) - poinformował w środę BGK.
12.07.2023

PCC Intermodal SA włącza do eksploatacji lokomotywy elektryczne Traxx od Alstom

Z końcem czerwca 2023 roku Alstom, globalny lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, dostarczył cztery wielosystemowe lokomotywy elektryczne Traxx 3 MS wiodącemu operatorowi intermodalnemu – PCC Intermodal SA. Kontrakt na dostawę lokomotyw, wraz z certyfikacją i szkoleniami, został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego celem jest promocja i wdrażanie niskoemisyjnych rozwiązań transportowych.
03.07.2023

CEVA Logistics i Toyota Motor Europe rozpoczną testy nowego samochodu ciężarowego napędzanego wodorem

CEVA Logistics, w ramach partnerstwa z Toyota Motor Europe (TME), będzie testować jeden z pierwszych dostępnych na rynku ciężarowych samochodów z wodorowymi ogniwami paliwowymi (HFC). Prototyp, zaprojektowany dla TME przez holenderskiego producenta VDL Groep, ma być eksploatowany na podstawie pięcioletniej umowy, dekarbonizując łańcuch dostaw TME i dostarczając cennych informacji na temat wydajności technologii HFC.
01.07.2023

Transformacja energetyczna będzie największym wyzwaniem dla transportu drogowego w Polsce

Regulacje związane z pakietem Fit for 55 wymuszają stopniowe przejście transportu drogowego na elektromobilność oraz paliwa alternatywne. W perspektywie najbliższych lat transformacja energetyczna będzie dla branży TSL (transport, spedycja, logistyka) kluczowym wyzwaniem, szczególnie dla mikro i małych firm przewozowych - wynika z raportu „Transport drogowy w Polsce 2023”.
30.06.2023

W Polsce przybywa szybkich stacji ładowania DC

Według danych z końca maja 2023 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 42 859 osobowych i użytkowych samochodów całkowcie elektrycznych (BEV). Przez pierwsze pięć miesięcy b.r. ich liczba zwiększyła się o 9 134 sztuki, tj. o 71% więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.
26.06.2023

Dotacje z czterech WFOŚiGW do lotów patrolowo-gaśniczych nad lasami

800 tys. zł dofinansowania przekażą cztery Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w: Katowicach, Wrocławiu, Opolu i Krakowie na loty patrolowo-gaśnicze na terenach leśnych – zakładają podpisane w piątek umowy przedstawicieli Funduszy z leśnikami.
25.06.2023

Polska może być liderem w wydobywaniu minerałów na Księżycu

Wydobywanie minerałów na Księżycu to obszar, w którym Polska może się wybić na pozycję lidera w wyścigu o eksplorację Księżyca - powiedział PAP dr Jakub Ciążela z Instytutu Nauk Geologicznych PAN. Jego zespół stworzył przyrząd, który wskaże, gdzie dokładnie na Księżycu znajdują się surowce metaliczne i energetyczne.
23.06.2023

KLM podejmuje walkę z zanieczyszczeniem hałasem

Linia chce zainwestować w ciche samoloty, dostosować rozkład lotów i wprowadzić nowe procedury operacyjne, aby wypełnić cele rządowe i zmniejszyć emisję hałasu w Holandii o 20% w ciągu dnia i o 15% w nocy.
21.06.2023

Posłowie KO: instytucje państwa nie zrobiły nic, by zapobiec powtórzeniu się katastrofy na Odrze

Instytucje państwa od czasu ubiegłorocznej katastrofy na Odrze nie zrobiły nic, by zapobiec powtórzeniu się tej sytuacji – uważają posłowie Koalicji Obywatelskiej. Według nich, należy stworzyć systemowe warunki, by obniżyć ilość soli odprowadzanej do rzek.
20.06.2023

GDOŚ: postępowanie ws. decyzji środowiskowej dla reaktorów BWRX-300 w Oświęcimiu

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska rozpoczął w czwartek postępowanie ws. wydania decyzji środowiskowej dla budowy reaktorów typu BWRX-300 w Stawach Monowskich koło Oświęcimia. Reaktory planuje zbudować tam Orlen Synthos Green Energy (OSGE) - spółka Orlenu i Synthosu.
16.06.2023

Baltic Hub na drodze do ograniczenia emisji

Przedsiębiorstwa gospodarki morskiej na całym świecie zwielokrotniają wysiłki prowadzące do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, jakie powodowane są przez ich operacje. Największy terminal kontenerowy na Bałtyku, gdański Baltic Hub, również nie zasypia gruszek w popiele.
15.06.2023

Wiatr w skrzydłach. VentoFoil inteligentnie napędza żeglugę

Holenderska firma eConowind opracowała przełomowe rozwiązanie napędowe – VentoFoil. Prekursorski system zamontowano na pokładzie cementowca Sunnanvik, należącego do floty Eureka Shipping, będącej częścią spółki SMT Shipping, co wpisuje się w konsekwentnie realizowaną przez firmę strategię wdrażania innowacyjnych patentów na rzecz zrównoważonego wpływu przemysłu na środowisko.
13.06.2023

Retrofit i pełna elektryfikacja CTV

Shift Clean Energy (Shift), Ecomar Propulsion i Aluminium Marine Consultants podpisały protokół ustaleń (MoU) w celu podjęcia współpracy i stworzenia pakietu modernizacyjnego umożliwiającego elektryfikację i przekształcenie istniejących statków transferowych (CTV) i łodzi roboczych w przyjazne dla środowiska jednostki morskie.
12.06.2023

Chiny szykują największą redukcję emisji dwutlenku węgla w historii

Jeden z mitów w kwestii dekarbonizacji głosi, że działania UE nie mają znaczenia dla świata, bo w Azji proces jest odwrotny. Jednak ambitne cele i działania mają pozwolić Chinom do 2060 roku stać się krajem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Czy to możliwe, skoro odpowiadają obecnie za jedną trzecią światowej produkcji CO2? Przyjrzeli się temu analitycy ISI Emerging Markets Group.
09.06.2023

Badanie: wody Arktyki będą wolne od lodu za niecałe 10 lat, wcześniej niż zakładano

Wody Arktyki mogą być latem wolne od lodu już za niecałe 10 lat, a to znaczy, że mogą być łatwiej dostępne dla żeglugi przynajmniej dziesięć lat wcześniej niż zakładano – wynika z badania naukowców z Kanady, Korei Południowej i Niemiec.
09.06.2023

Rozpoczęto testy bezzałogowych taksówek powietrznych [WIDEO]

Izrael rozpoczął w tym tygodniu testy autonomicznych dronów, które mogą przewozić pasażerów i ciężkie ładunki. W ramach inicjatywy rządowej przygotowywana jest infrastruktura dla krajowej sieci bezzałogowych statków powietrznych, której jednym z celów jest zmniejszenie korków na drogach.
09.06.2023

Ursula von der Leyen matką chrzestną statku napędzanego metanolem od Maersk

Przewodnicząca Komisji Europejskiej oficjalnie nada nazwę transportowcowi podczas ceremonii w Kopenhadze 14 września, gdzie statek wyruszy w swój dziewiczy rejs, a następnie uda się na swoją regularną trasę operacyjną na Morzu Bałtyckim. 172-metrowa jednostka pływająca pod duńską banderą ma się stać kamieniem milowym w planach Maersk dotyczących osiągnięcia przez firmę zerowej emisji CO2 do 2040 roku.
08.06.2023

BAR Technologies i Deltamarin realizują wizję kontenerowca zasilanego siłą wiatru

Fińsko-brytyjski duet technologicznej branży morskiej dąży do urzeczywistnienia innowacyjnego projektu budowy kontenerowców Aframax napędzanych siłą wiatru. Powrót do historycznych rozwiązań ma być kluczem do dekarbonizacji żeglugi.
07.06.2023

Pierwsze elektryczne Solarisy dotarły do Krakowa

Solaris dostarczył pierwsze dwa z 20 autobusów elektrycznych zamówionych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie. Wszystkie pojazdy powinny trafić do przewoźnika do lipca br. Zakup jest dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
07.06.2023

Emisje tlenków azotu spadły w Warszawie i Wrocławiu w czasie pandemii [ANALIZA]

Toksyczne tlenki azotu to składnik smogu związany przede wszystkim z transportem drogowym. Pomiary przeprowadzone przez GIOŚ we Wrocławiu i nowa analiza Clean Cities Campaign dla Warszawy pokazały wyraźny spadek jego stężenia w 2020 r., kiedy w związku z pandemią mobilność Polaków znacznie spadła. Potwierdza to wcześniejsze obserwacje o istotnej roli spalin samochodowych w zanieczyszczeniach powietrza.
06.06.2023

Badanie: czy ciężarówki też powinny być elektryczne

W przeszłości elektryzowanie pojazdów ciężarowych, które przewożą ładunki na duże odległości, uważano za nieopłacalne. Naukowcy z Chalmers University of Technology w Szwecji wykazali, że pojazdy ciężarowe mogą być jednak tańsze w zasilaniu energią elektryczną niż olejem napędowym.
05.06.2023

Orlen Synthos Green Energy i Ontario Power Generation podpisały list intencyjny ws. SMR w Europie

Kanadyjski koncern Ontario Power Generation (OPG) i jego spółki zależne podpisały w piątek w Darlington pod Toronto w Kanadzie list intencyjny z firmą Orlen Synthos Green Energy (OSGE) o współpracy przy wdrażaniu i eksploatacji małych reaktorów modułowych (SMR) w Europie.
05.06.2023

Orion Rail Logistics kolejnym nabywcą lokomotywy Gama z Pesy

Firma Orion Rail Logistics z Nowego Sącza jest kolejnym przewoźnikiem, który włączył do swojej floty lokomotywy Gama produkowane przez Pesę Bydgoszcz - poinformował w piątek dyrektor ds. projektów strategicznych i komunikacji w fabryce Maciej Grześkowiak.
05.06.2023

MEiN: Biznes i nauka łączą siły przy budowie małego atomu [WIDEO]

ORLEN Synthos Green Energy oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz uruchomią Europejskie Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej. Równolegle, kolejne instytucje przyłączają się do porozumienia o współpracy przy kształceniu kadr w tym obszarze. Wszystkie te inicjatywy, przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki, pozwolą w perspektywie kilku najbliższych lat rozwijać w Polsce energetykę jądrową w oparciu o własną, wysoko wyspecjalizowaną kadrę inżynierów oraz naukowców.
01.06.2023

Raport: 65 proc. firm w reakcji na kryzys energetyczny podniosło ceny

65 proc. firm w reakcji na kryzys energetyczny podniosło ceny produktów i usług, a 36 proc. wstrzymało planowane inwestycje – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Analitycy zwrócili uwagę, że najbardziej energochłonnymi sektorami gospodarki są transport i przetwórstwo przemysłowe.
01.06.2023

Międzynarodowa debata o kompetencjach dla offshore wind na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym wyzwaniom rynkowym związanym z postępującą ekspansją sektora offshore wind, Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG zorganizowało międzynarodową konferencję, której przewodnim zagadnieniem było kształcenie adekwatnych dla branży kompetencji.
26.05.2023

Dekarbonizacja transportu ciężkiego w Polsce. Raport FPPE na temat elektryfikacji ciężarówek

Raport pokazuje, co powinniśmy zrobić, aby transport - kluczowy element polskiej gospodarki - pozostał konkurencyjny. Przeanalizowano dostępne rozwiązania, obowiązujące prawo i sprawdzono jak poszczególne instrumenty wpłyną na koszty (TCO). W wyniku tej analizy powstał zbiór gotowych rekomendacji do wdrożenia dedykowanych instrumentów dla wsparcia dekarbonizacji transportu. To pierwsza gotowa recepta na dekarbonizację ciężarówek w Polsce.
26.05.2023

Szwedzkie media: planowane farmy wiatrowe na Bałtyku mogą osłabić obronność

Planowane wzdłuż wybrzeży Szwecji farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim mogą osłabić zdolności obronne kraju oraz NATO. Szwedzkie siły zbrojne negatywnie zaopiniowały sześć z ośmiu przyszłych inwestycji - pisze w czwartek gazeta "Dagens Nyheter".
25.05.2023

Enefit wprowadza na polski rynek ładowarki do samochodów elektrycznych i będzie rozwijał publiczną sieć ładowania

Enefit, spółka należąca do estońskiej, państwowej grupy Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, zaoferuje swoim klientom biznesowym w Polsce zarówno zakup, jak i wynajem nowoczesnych ładowarek do e-samochodów. Firma będzie też rozwijać publiczną sieć ładowania dostępną dla rosnącej floty samochodów elektrycznych w Polsce, których liczba przekroczyła już 67 tys. pojazdów .
25.05.2023

Sondaż IBRiS: Polacy chcą inwestycji w mały atom

Blisko 60 proc. respondentów uważa, że nowoczesne technologie jądrowe są bezpieczne – tak wynika z najnowszego badania IBRiS przygotowanego na zlecenie PKN ORLEN, lidera we wdrażaniu technologii małych reaktorów modułowych (z ang. small modular reactors – SMR) w Polsce.
24.05.2023

Glasgow Airport Hydrogen Innovation Hub - zeroemisyjne lotniska coraz blizej

Konsorcjum kierowane przez lotnisko w Glasgow i firmę Ikigai, zajmującą się konsultingiem w zakresie zerowej emisji netto, ma przetestować zasadność budowy centrum produkcji, magazynowania i dystrybucji wodoru w szkockim porcie lotniczym.
23.05.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.