Wynik wyszukiwania - " ekologia" - Wiadomości

Dwa największe na świecie promy wodorowe powstaną w Norwegii

Torghatten Nord wybrał norweską firmę Myklebust Verft do budowy dwóch promów wodorowych, które będą przewozić do 120 samochodów na najdłuższej norweskiej trasie promowej między miejscowościami Bodø a Lofotami. Promy będą największymi na świecie statkami napędzanymi wodorem produkowanym w zakładzie mieszczącym się we wspomnianym Bodø.
19.04.2024

Orlen wykorzystuje energię odnawialną przy wydobyciu gazu ze złoża Sleipner

Instalacja wydobywcza złoża Sleipner, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen, została podłączona do źródła odnawialnej energii wytwarzanej na lądzie. Pozwoli to wyłączyć tam dwie turbiny gazowe i uniknąć emisji 160 tys. ton CO2 rocznie - poinformował w piątek Orlen.
19.04.2024

Orlen otrzyma 62 mln wsparcia z UE na projekty wodorowe

62 mln euro bezzwrotnego wsparcia z UE otrzymał realizowany przez Orlen projekt Clean Cities - Hydrogen mobility in Poland. Dofinansowanie obejmie budowę w Polsce 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru i instalacji produkcji "zielonego", odnawialnego wodoru - podał koncern.
18.04.2024

Badania wskazują, że dzięki segregacji odpadów ludzie czują się lepiej

Jak pokazały badania, dużo narzekamy na segregację, popełniamy wiele błędów, ale jednocześnie ponad 70% osób segregujących odpady dzięki temu działaniu czuje się lepszymi ludźmi. Największy problem z segregacją odpadów na 5 frakcji mają… młodzi, mity dotyczące segregacji są w Polsce ciągle żywe, a aż 1/3 Polaków woli być zachęcana, a nie zmuszana do segregacji odpadów, chociaż połowa z nas robi to tylko ze względu na wymóg prawny.
18.04.2024

„Dekarbonizacja procesów budowlanych”: ekologiczne budownictwo w praktyce

Dziś budownictwo odpowiada aż za ok. 40 proc. globalnych emisji dwutlenku węgla i musi je ograniczyć, jeśli mamy osiągnąć cel neutralności klimatycznej w 2050 r. Umożliwiają to rozwiązania, które promuje projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych” realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego (OSBN).
18.04.2024

Norweskie elektryki za pożyczki. 500 mln NOK na modernizację połączeń promowych w Norwegii

Nordic Investment Bank (NIB) udzielił pożyczki w wysokości 500 mln NOK (43,4 mln EUR) spółce Norled. Pożyczka pozwoli na sfinansowanie rozbudowy floty promów niskoemisyjnych. Jest to pierwsza pożyczka NIB w ramach programu InvestEU w Norwegii.
06.04.2024

Wyprawa Save The Baltic Sea na przystanku w Darłowie

Należący do organizacji Save The Baltic Sea uczestnicy trwającej od kilkunastu dni ekspedycji po plażach Bałtyku 27 marca dotarli do Darłówka. Goście z Litwy, Łotwy, Estonii i Włoch wędrują poprzez 8 krajów pokonując dystans 6000 km.
29.03.2024

Ane Maersk na Morzu Śródziemnym. Największy statek zasilany metanolem prowadzi działalność

Ochrzczony w styczniu tego roku kontenerowiec Ane Maersk zawinął do marokańskiego portu w Tanger Med nad Morzem Śródziemnym. Jednostka jest gotowa do przeładunków i dalszej działalności zgodnie z przeznaczeniem. Będąc obecnie największym statkiem transportującym kontenery, który jest zasilany ekologicznym metanolem, wpisuje się w działanie Maersk na rzecz dekarbonizacji żeglugi.
22.03.2024

Poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Europie rośnie, w Polsce o 8,7% od 2018 roku

Cyrkularne tworzywa sztuczne stanowią obecnie 13,5% wszystkich tworzyw wykorzystywanych do produkcji plastikowych wyrobów i części w Europie - wskazuje najnowsza edycja wydawanego co dwa lata raportu stowarzyszenia Plastics Europe „Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym - analiza sytuacji w Europie”.. Tym samym europejski system tworzyw sztucznych jest w połowie drogi do osiągnięcia pośredniego celu wyznaczonego w mapie drogowej The Plastics Transition, zakładającego wykorzystanie cyrkularnych surowców w nowych produktach na pozio
19.03.2024

Eksperci: bez zmiany podejścia do budowania nie będzie transformacji klimatycznej w miastach

Bez zmiany sposobu, w jaki budujemy nasze budynki, nie będzie transformacji klimatycznej miast - ocenili uczestnicy debaty podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Ich zdaniem kluczową rolę odegrają tu samorządy oraz branża budowlana stosująca nowoczesne rozwiązania, które obniżają ślad węglowy nowych i istniejących budynków.
08.03.2024

Raport PSEW i Instytutu Jagiellońskiego: inwestycje w OZE się opłacą

Mimo wyższych kosztów inwestycyjnych rozwój krajowej elektroenergetyki z jak najwyższym udziałem OZE przyniesie Polsce największe korzyści gospodarcze, środowiskowe oraz strategiczne - wynika z raportu „Rachunek kosztów polskiej elektroenergetyki A.D. 2040” przygotowanego przez Instytut Jagielloński i Polskie Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
22.02.2024

Orlen planuje budowę 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru

Orlen planuje budowę 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru dla autobusów transportu publicznego, samochodów ciężarowych i osobowych. Całodobowe placówki mają być zlokalizowane w całej Polsce. Koncern ogłosił zapytanie, dotyczące realizacji projektu. Odpowiedzi można składać do 27 lutego.
20.02.2024

Wybudowano instalacje fotowoltaiczne pozyskujące światło z dwóch stron paneli

Energa Wytwarzanie, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, wybudowała pięć małych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 1 MW każda, w których wykorzystano technologię bifacjalną, czyli umożliwiającą produkcję prądu poprzez pozyskiwanie światła słonecznego z dwóch stron paneli.
08.02.2024

Polski Alarm Smogowy prezentuje siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska

Polski Alarm Smogowy zaprezentował siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska. Zdaniem PAS ich realizacja przełoży się na znaczącą poprawę jakości powietrza w Polsce i zwiększy liczbę mieszkańców Polski oddychających czystym powietrzem z 2 do 30 milionów. Taka zmiana ograniczy liczbę przedwczesnych zgonów, spowodowanych złą jakością powietrza, o 21 tys. rocznie.
07.02.2024

Nielegalny demontaż barki nad Odrą

Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykryli nielegalny demontaż barki prowadzony przez jednego z przedsiębiorców w Szczecinie. Rozbiórka jednostki odbywała się w bezpośrednim sąsiedztwie Odry bez zabezpieczenia wód i gleby.
09.01.2024

W Rybniku w 2023 r. najlepsze powietrze od lat

Średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu osiągnęło w minionym 2023 r. najniższy wynik w kilkunastoletniej historii pomiarów w Rybniku – przekazał w środę tamtejszy magistrat. Według rybnickiego samorządu to efekt antysmogowych działań miasta i mieszkańców.
04.01.2024

Morski świat oczami foki. O Bałtyku, klimacie i helskim fokarium

Szacuje się, że w Morzu Bałtyckim żyje obecnie ponad 50 000 osobników foki szarej. To ok. 50% naturalnego stanu sprzed 100 lat. Mimo że populacja tego gatunku wykazuje trend wzrostowy, stan ochrony według przyjętych wskaźników nie jest uznawany za właściwy. W celu zabezpieczenia zagrożonych gatunków powstają różne instytucje zajmujące się ochroną ssaków morskich, takie jak Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii w Helu, którą ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić.
22.12.2023

Podsumowanie projektów offshore PGE Baltica w 2023 roku

PGE Baltica, spółka z grupy PGE odpowiedzialna za realizację Programu Offshore, kończy kolejny rok intensywnych działań na rzecz realizacji budowy morskich projektów, w tym Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Podpisano kluczowe umowy, sfinalizowano kontrakty i wydano decyzje umożliwiające podjęcie kolejnych kroków w realizacji największego jak dotąd w Polsce projektu energetycznego opartego o odnawialne źródła energii.
20.12.2023

16 miliardów na transformację energetyczną i adaptacje do zmian klimatu - podsumowanie Kongresu ESG 2023

„Trzy lata temu wielu z nas zastanawiało się, co to jest ESG. Teraz mamy już tę wiedzę. Nadszedł czas na skuteczne narzędzia i praktyczne zastosowanie tych zasad. Środowisko jest kluczowym elementem ESG, a ostatnio bezpieczeństwo energetyczne wyszło na pierwszy plan. Mówimy o stabilności systemu energetycznego, także w kontekście biznesu. Musimy szukać innowacji, a nasz Fundusz będzie dysponował 16 miliardami złotych na transformację energetyczną i adaptację do zmian klimatu, wspierając m.in. geotermię.
11.12.2023

Idea Rozwoju Twojego Biznesu: w „zielonej przyszłości” przedkładamy użytkowanie nad jednorazową sprzedaż

Koncept ekoprojektu oraz zobowiązania firm w obszarze zrównoważonego rozwoju były tematem wideokonferencji „Wyzwania przedsiębiorstw związane z wymogami gospodarki o obiegu zamkniętym”, zorganizowanej w ramach cyklu #IdeaRozwojuBiznesu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).
11.12.2023

Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej

- Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. - Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach.
27.11.2023

Idea Rozwoju Twojego Biznesu: gospodarka o obiegu zamkniętym to konieczność, nie moda

Wprowadzenie modelu biznesowego gospodarki o obiegu zamkniętym, który ogranicza zużycie surowców i powstawanie odpadów, a także wpływa korzystnie na środowisko to w bliskiej perspektywie konieczność dla polskich firm - wskazali eksperci uczestniczący w czwartej wideokonferencji z cyklu #idearozwojubiznesu, współorganizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).
17.11.2023

Stocznia Arcadia Yachts na zielonym kursie

Stocznia jachtowa Arcadia Yachts, która jako jedna pierwsza postawiła na zrównoważony rozwój ekologiczny, potwierdziła swoją determinację, aby w jak największym stopniu ograniczyć wpływ swojej produkcji na ekosystem, zaczynając od futurystycznych zakładów produkcyjnych z widokiem na Zatokę Sorrento. W ciągu ostatnich kilku miesięcy w dwóch obiektach stoczni zainstalowano 612 paneli słonecznych o łącznej powierzchni 1200 metrów kwadratowych.
15.11.2023

Teraz Środowisko i GRH Polska podejmują współpracę w celu zaspokojenia nowych, zielonych potrzeb rynku pracy

ESG, CSRD, BDO, OZE, GOZ… To tylko niektóre z powiązanych z sektorem ochrony środowiska skrótów. Pokazują jedno - rosnące wyzwania środowiskowe wymagają nowych kompetencji. Wobec intensywnych zmian na rynku pracy ogólnopolski portal branżowy Teraz Środowisko oraz ceniona agencja zatrudnienia GRH Polska łączą siły w służbie zielonej transformacji polskiej gospodarki.
15.11.2023

Firma Huasun osiąga wybitny kamień milowy - rekordową moc wyjściową modułów słonecznych HJT

Firma Huasun kolejny raz podniosła poprzeczkę, osiągając nową, rekordową moc wyjściową modułów fotowoltaicznych opartych na heterozłączach (HJT). Zaledwie sześć tygodni od poprzedniego osiągnięcia z końca września moduł solarny Huasun Himalaya G12-132 HJT o niespotykanej mocy wyjściowej 750.544W i imponującej skuteczności przekształcania energii wynoszącej 24,16% uzyskał certyfikację TÜV SÜD, czołowej niezależnej jednostki badawczej i certyfikującej.
14.11.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

Naukowcy z GIG opracowali nową technologię produkcji kruszywa z odpadów

Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach opracowali nową technologię wytwarzania kruszywa na potrzeby budownictwa drogowego, m.in. z żużla i popiołu. Metoda nie wymaga wypalania odpadów, dzięki czemu produkcja kruszywa jest mniej energochłonna i tańsza - podał Instytut.
14.11.2023

Precop 28 ze śladem węglowym znacząco mniejszym od innych konferencji

Każdy uczestnik październikowej konferencji Precop 28 w Katowicach przyczynił się do wyemitowania 49,5 kilograma CO2 dziennie wobec od 125 do 357 kg ekwiwalentu CO2 dziennej emisji na innych międzynarodowych i krajowych konferencjach - podali w poniedziałek organizatorzy katowickiego forum.
13.11.2023

Nowa strefa Samsung w Centrum Nauki Kopernik na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju w całym cyklu życia produktu

W Centrum Nauki Kopernik powstała nowa, interaktywna strefa Samsung prezentująca zrównoważone działania marki. To kolejny projekt będący rezultatem długoletniej współpracy między firmą a Centrum. Strefę można odwiedzać bezpłatnie już od 26 października w holu głównym Centrum Nauki Kopernik.
30.10.2023

Ciągota do metanolu. Chwilowa moda czy nadzieja transportu morskiego?

Wraz z kolejnymi strategiami klimatycznymi, globalny transport morski podąża za trendami dekarbonizacyjnymi. Jednym z paliw, z którym wiązane są spore nadzieje, stanowi metanol, coraz powszechniejszy w budowanych jednostkach.
28.10.2023

Zakończył się II Śląski Konwent Klimatyczny CLIMATE-CON 2023 - największe w regionie wydarzenie dotyczące adaptacji do zmian klimatu

11 i 12 października br. stadion śląski w Chorzowie stał się areną dyskusji na temat ochrony powietrza, środowiska i klimatu.
13.10.2023

Ekotrendy w turystyce morskiej szansą dla Pomorza, Kaszub i Żuław

Rozwój zrównoważony trafił na pokłady statków pasażerskich. Cruise operatorzy nie pozostają w tyle za innymi branżami i stawiają na turystykę przyjazną dla środowiska na morzy i w portach. Nowe produkty turystyczne odpowiadają zrównoważonej gospodarce. Armatorzy włączają się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest pozytywnie odbierane przez większość pasażerów. Nowe statki przystosowane są do zasilania z lądu.
13.10.2023

Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

O wyzwaniach związanych z raportowaniem ESG rozmawiamy z radcą prawnym z Legal Marine, Mateuszem Romowiczem.
17.09.2023

12 edycja Międzynarodowej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies

Po raz dwunasty Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej organizuje w Gdyni – jednym z centrów bałtyckiej gospodarki morskiej, wielkie spotkanie przemysłu offshore wind z całej Europy.
08.09.2023

Flota turbin gazowych HA firmy GE Vernova przepracowała 2 miliony godzin

Dział Gas Power GE Vernova (spółki GE notowanej na NYSE) osiągnął dziś kamień milowy dla swojej zaawansowanej floty wysokowydajnych turbin gazowych klasy H, która przekroczyła pułap ponad dwóch milionów godzin komercyjnej pracy w 88 jednostkach na całym świecie.
07.09.2023

Badanie globalnej bioróżnorodności: większość gatunków jest rzadka

Ponad 100 lat obserwacji pokazało stan globalnej bioróżnorodności. Jak się okazuje, większość gatunków jest rzadka, choć nie bardzo rzadka, a tylko niektóre występują bardzo powszechnie.
07.09.2023

Pod koniec września drugi nabór w programie „Ciepłe mieszkanie”

Pod koniec września uruchomimy drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie” – poinformował PAP wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski. Dodał, że budżet nowej edycji to 1 mld zł.
06.09.2023

Nieoczyszczone ścieki zrzucano do rzek i morza nawet w dni bez deszczu

Przez ponad 3500 godzin w zeszłym roku w dni, w których nawet nie było deszczu, trzy czołowe firmy wodno-kanalizacyjne w Anglii zrzucały prosto do rzek i morza nieoczyszczone ścieki, co jest zakazane - ujawniła we wtorek stacja BBC.
05.09.2023

Rakietowe paliwo przyszłości z Polski

5 września 2023 roku podczas XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa i Jakusz podpisały umowę w zakresie współpracy dotyczącej technologii HTP celem optymalizacji, rozwijania i sprzedaży metody produkcji nadtlenku wodoru o stężeniu 98% oraz odpowiednio wysokiej czystości.
05.09.2023

PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji kabli dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakty na ułożenie i podłączenie kabli wewnętrznych i kabli eksportowych dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Wcześniej rozstrzygnęły przetargi na dostawę morskich kabli eksportowych, które zostaną wykorzystane do wyprowadzenia mocy z morskich elektrowni wiatrowych na ląd.
05.09.2023

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).
05.09.2023

GDOŚ rozpoczął postępowanie ws. decyzji środowiskowej dla SMR w Ostrołęce

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wszczął postępowanie ws. wydania decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej z reaktorami BWRX-300 w Ostrołęce. Elektrownie zamierza tam budować spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE).
04.09.2023

MRiT: Sukces grantów OZE

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje, że ponad 2 400 wniosków i 1 256 przyznanych grantów OZE dla wielorodzinnych budynków mieszkalnych – uruchomiony w lutym program cieszy się olbrzymim zainteresowaniem spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Dodatkowo dzięki instytucji prosumenta lokatorskiego nadwyżkę wyprodukowanej na blokach energii będzie można już wkrótce sprzedać, a uzyskane środki przeznaczyć m.in. na obniżenie kosztów użytkowania budynków.
27.08.2023

Papierowe słomki mogą szkodzić ludziom zamiast pomagać środowisku

Papierowe słomki do napojów mogą być szkodliwe dla ludzi, nie będąc przy tym lepszymi dla środowiska niż słomki plastikowe – informuje pismo „Food Additives & Contaminants”.
26.08.2023

Wtargnęli do ambasady Japonii, protestując przeciw spuszczaniu wody z elektrowni atomowej w Fukushimie

Policja w Seulu zatrzymała 14 osób próbujących dostać się do japońskiej ambasady. Zatrzymani protestowali przeciwko spuszczaniu do oceanu radioaktywnej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni atomowej w Fukushimie - poinformowała agencja Reutera. Uwalnianie wody do oceanu rozpoczęło się w czwartek.
24.08.2023

Proekologiczne zmiany w OT Port Gdynia

Na terenie OT Port Gdynia została zainstalowana i uruchomiona pierwsza instalacja PV o mocy 50 kW, będąca elementem długofalowej strategii Spółki wprowadzania rozwiązań mających na celu zmniejszanie negatywnego wpływu działalności gospodarczej na środowisko.
06.07.2023

Baltic Hub na drodze do ograniczenia emisji

Przedsiębiorstwa gospodarki morskiej na całym świecie zwielokrotniają wysiłki prowadzące do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, jakie powodowane są przez ich operacje. Największy terminal kontenerowy na Bałtyku, gdański Baltic Hub, również nie zasypia gruszek w popiele.
15.06.2023

Po 2019 roku tempo wzbierania wód wokół Półwyspu Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie

Z badań hiszpańskiego Instytutu Oceanografii, działającego w ramach Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC) w Madrycie wynika, że po 2019 roku tempo wzrostu poziomu wód wokół Półwyspu Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie.
09.06.2023

Europejski debiut YuanTech Solar na targach Intersolar Europe 2023

YuanTech Solar, nowy producent w branży systemów fotowoltaicznych, zaprezentuje podczas targów Intersolar Europe 2023 swoją kompleksową linię modułów TOPCon oraz najnowszy przenośny system zasilania energią słoneczną dla gospodarstw domowych - YuanHome Solar Kit. Impreza odbędzie się w dniach od 14 do 16 czerwca 2023 roku. Firma spodziewa się znacznej frekwencji ze strony lokalnych dystrybutorów, instalatorów i użytkowników końcowych na swoim stoisku (stoisko nr C4.360).
07.06.2023

Wysoka inflacja zachwiała priorytetami konsumentów przy wyborze produktów. „Zielona” zmiana zachodzi jednak także w handlu

Kryteria ESG stają się częścią strategii świata biznesu, w tym także firm z branży handlu detalicznego. Choć w dobie szybko rosnącej inflacji konsumenci uważniej przyglądają się cenom, to kwestie jakości, ekologii i etyki firm będących właścicielami sklepów pozostają dla nich istotne. Pandemia, która spowodowała przerwanie łańcuchów dostaw, przekierowała uwagę logistyków na lokalne źródła zaopatrzenia, a to trend współgrający z ekologią ze względu na ograniczenie śladu węglowego.
30.05.2023

Westcon Design Poland. Projekt na metanol

Westcon Design Poland, jedno z wiodących biur projektowych w branży morskiej, nieprzerwanie inwestuje swoje wysiłki w prowadzenie dyskusji z klientami na temat modernizacji systemów paliwowych w istniejących jednostkach. To integralny element kompleksowego planu przemysłowego, skoncentrowanego na rozwijaniu innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań dla przyszłości żeglugi.
19.05.2023

Potrzebna ustawa o ochronie klimatu. Pomogłaby osiągnąć cele redukcji emisji i przygotować się na gwałtowne zjawiska pogodowe

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi przygotowała projekt ustawy o ochronie klimatu. Jak przekonuje jej prezeska, ustawa jest potrzebna, żeby usystematyzować działania na rzecz klimatu niezależnie od tego, kto będzie stał u steru władzy. Projekt przewiduje między innymi powołanie Rady Ochrony Klimatu jako organu doradczego dla polityków i przeznaczanie co najmniej 1 proc. PKB rocznie na adaptację klimatyczną. Celem jest osiągnięcie neutralności politycznej do 2050 roku.
10.05.2023

Sankcje UE mogą ukrócić greenwashing [WIDEO]

Greenwashing, czyli pozorowane działania na rzecz środowiska, to domena zarówno globalnych korporacji, jak i mniejszych firm i producentów, którzy stosują dezinformację, żeby poprawić swój wizerunek. Takie praktyki mogą być bardzo szkodliwe społecznie – konsumenci, którzy nabrali się na „ekościemę”, tracą wiarę w to, że ich prośrodowiskowe zachowania i decyzje zakupowe mogą się realnie przyczynić do ochrony klimatu i poprawy stanu środowiska. Tracą też zaufanie do firm, które naprawdę dbają o ekologię. Zjawisku greenwashingu mają
08.05.2023

Walka o klimat może iść w parze z zyskami i rozwojem. Nowe technologie mogą uczynić ją skuteczniejszą [WIDEO]

– Wciąż jeszcze pokutuje przestarzała narracja mówiąca o tym, że ochrona środowiska jest kosztowna, nudna, wymaga poświęceń i szkodzi rozwojowi gospodarczemu. Takie podejście sprawia, że mamy do czynienia z dużym oporem, bo nikomu nie zależy na spowolnieniu gospodarczym i całkowitej rezygnacji z własnych nawyków – mówi Bertrand Piccard, szwajcarski aktywista i podróżnik, który w 2016 roku jako pierwszy na świecie okrążył glob samolotem zasilanym wyłącznie energią słoneczną. Jak podkreśla, potrzebna jest zmiana tej narracji i poka
20.04.2023

100 kg śniętych ryb w Zbiorniku Czernica koło Wrocławia

Służby prasowe wojewody dolnośląskiego podały, że ok. 100 kg śniętych ryb wybrano ze Zbiornika Czernica w powiecie wrocławskim. Nie wiadomo na razie co mogło spowodować taki pomór.
14.04.2023

Z powodu ocieplenia klimatu drapieżniki wycofują się na północ

Z powodu ocieplenia klimatu, które szczególnie daje się we znaki w Arktyce, morskie drapieżniki wycofują się na północ – donoszą naukowcy na łamach periodyku „Scientific Reports”.
11.04.2023

Nadodrzańskie regiony sfinansują badania dotyczące stanu Odry

W Cigacicach (woj. lubuskie) przedstawiciele samorządów pięciu nadodrzańskich województw podpisali memorandum w sprawie dalszych wspólnych działań na rzecz ochrony i odbudowy ekosystemu Odry. Zakłada ono finansowanie dużego projektu badawczego, który zostanie zrealizowany przez uczelnie z tych regionów.
06.04.2023

Kadri Simson otworzy IV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023

„Zmiany klimatyczne postępują coraz szybciej i pod każdą szerokością geograficzną jesteśmy narażeni na coraz groźniejsze anomalia pogodowe. Dlatego musimy działać razem i bardzo się cieszę, że będę częścią IV Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2023”- przekazała Kadri Simson, która otworzy swoim przemówieniem rozpoczynające się 20 kwietnia wydarzenie.
06.04.2023

WIOŚ zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki. Pod koniec marca ze zbiornika retencyjnego, przez który przepływa rzeka wyłowiono setki martwych ryb.
04.04.2023

Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”

Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”. Wciąż można zarejestrować swój lokalny sztab i zgłosić uczestnictwo – przypominają organizatorzy akcji z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody.
21.03.2023

Australijscy naukowcy pracują nad 3-krotnym wydłużeniem żywotności baterii w smartfonach

Ogniwa litowo-jonowe mogą być w urządzeniach mobilnych zastąpione znanym od nieco ponad dekady materiałem MXene. Naukowcy z Melbourne pracują nad technologią, która pomoże usuwać z takiej baterii warstwę rdzy tworzącą się w trakcie użytkowania telefonu. Dzięki temu jej żywotność może być nawet trzykrotnie dłuższa niż dzisiaj. Zdaniem naukowców to znacznie korzystniejszy ze względów środowiskowych i finansowych sposób niż recykling baterii. Liczą na to, że technologią zainteresują się producenci elektroniki i już za kilka lat idea
10.03.2023

Od dziesięciu lat program Eco-Miasto promuje ekologiczne rozwiązania

Miasta. Ludzie. Przyszłość – pod takim hasłem wystartowała dziesiąta edycja, zorganizowanego przez UNEP/GRID-Warszawa i Ambasadę Francji w Polsce programu Eco-Miasto. To jedna z najbardziej znanych wśród samorządów inicjatyw związanych z ochroną środowiska i promowaniem zrównoważonego rozwoju miast.
06.03.2023

Instytut ds. zmian klimatu Uniwersytetu Tsinghua oraz Azjatycki Bank Rozwoju wspólnie wzywają do wdrażania dobrych praktyk w zakresie rozwiązań opartych na przyrodzie w Azji

Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu (COP 27) w Egipcie zakończyła się mniej niż trzy tygodnie przed startem 15. Konferencji ONZ w sprawie bioróżnorodności (CBD COP15) w Monrealu. Agendy traktatów ONZ w zakresie zmian klimatu i bioróżnorodności są coraz bardziej zbieżne. Odzwierciedla to coraz większą świadomość związków pomiędzy tymi dwoma kwestiami i potrzebę wprowadzania zintegrowanych rozwiązań.
12.12.2022

Timmermans: spalanie większej ilości węgla chwilowe; potrzebne przyspieszenie w OZE

Redukcja zależności energetycznej UE od Rosji może skutkować spalaniem większej ilości węgla, jest to jednak sytuacja chwilowa - ocenił w poniedziałek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Podkreślił, że konieczne jest przyspieszenie transformacji w kierunku energii odnawialnej.
05.12.2022

Byli górnicy i aktywiści klimatyczni wspólnie o transformacji

Era węgla w Polsce się kończy, ale odejście od tego paliwa musi następować w sposób sprawiedliwy. Sprawiedliwa transformacja to człowiek na pierwszym miejscu – mówili w Katowicach wspólnie aktywiści klimatyczni i byli górnicy. Podkreślali konieczność otwartego dialogu obu środowisk.
05.12.2022

Nie lubisz wynosić śmieci? Weź udział w konkursie i zgarnij unikatową planszówkę „Ja Nie idę!”

Doskonała zabawa, 280 unikatowych planszówek „Ja Nie Idę!” oraz zaskakujące ekologiczne ciekawostki - czekają na wszystkich zainteresowanych w Konkursie Mistrzowie Wymówek organizowanym przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań! Aż przez 14 tygodni, od 28 listopada na stronie www.janieide.pl co tydzień do zdobycia jest 20 gier, których nie można kupić w sklepie.
29.11.2022

Eksperymentalna biogazownia włączona do systemu ogrzewania

Ciepło produkowane w doświadczalnej biogazowni, zbudowanej w gospodarstwie doświadczalnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP) w Przybrodzie (pow. poznański, woj. wielkopolskie), zaczęło być wykorzystywane do ogrzewania części domów w miejscowości - poinformowała uczelnia.
24.11.2022

Technologiczne nowinki pomagają dbać o środowisko. W Polsce debiutuje aplikacja, która ułatwi walkę z zaśmiecaniem plaż czy lasów

Dzikie wysypiska w lasach, odpadki na plażach czy brzegach rzek, śmieci pozostawiane przez turystów na szlakach to w Polsce dość częsty widok. W ubiegłym roku Polacy wytworzyli średnio 358 kg odpadów komunalnych na osobę i tylko nieco ponad 1/4 z nich trafiła do recyklingu. Część z nich trafiła właśnie do środowiska – wskazuje firma technologiczna GlobalLogic, która właśnie wprowadziła na polski rynek aplikację EcoHike. Dzięki niej każdy może zadbać o porządek w swojej najbliższej okolicy. To tylko jeden z przykładów na to, jak t
25.10.2022

Musimy zmienić sposób myślenia o odzyskiwaniu surowców z elektroodpadów

Odpad z jednego procesu produkcyjnego staje się cennym surowcem dla innego. Taka idea powinna przyświecać gospodarce, w której efektywnie korzystamy z zasobów i jak najdłużej utrzymujemy wartość?produktów - to jeden z głównych wniosków debaty „Od odpadu do zasobu. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w ekonomii cyrkularnej”, zorganizowanej w dniu 13.10.2022 z okazji Międzynarodowego Dnia bez Elektrośmieci w Centrum Prasowym PAP.
17.10.2022

PSEW: więcej OZE w systemie uchroni nas przed blackoutem

23 września po raz pierwszy w historii Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okres zagrożenia na rynku mocy. To skutek zbyt niskiej rezerwy w naszym systemie energetycznym. Tym razem na szczęście nie doszło do blackoutu, jednak przyszłość jest niepewna. Jeśli nie odblokujemy rozwoju OZE, zwłaszcza energetyki wiatrowej na lądzie oraz nie zaczniemy działać na rzecz efektywnego magazynowania energii, takie sytuacje mogą się powtarzać – mówi prof. Piotr Kacejko z Politechniki Lubelskiej, członek Komitetu Elektrotechniki PAN, wsp
06.10.2022

Nowe centrum w Bełchatowie będzie szukać ekoinnowacji w branży opakowaniowej. Na liście potencjalnych zamienników plastiku są m.in. słoma, wodorosty, a nawet stokrotki

Łupiny kakaowe, które mogą w przyszłości posłużyć do pakowania czekolady, słoma, wodorosty i stokrotki, których włókna – ze względu na specyficzne właściwości – mogą zwiększać wydajność papieru – to przykłady nieszablonowych surowców, które w przyszłości mogą zastąpić tworzywa sztuczne i spowodować, że branża opakowaniowa stanie się jeszcze bardziej eko. W ramach strategii badawczo-rozwojowej nad takimi rozwiązaniami pracuje DS Smith, wiodący dostawca proekologicznych opakowań z tektury falistej. Innowacyjne projekty będą opracow
22.09.2022

Trwają prace nad wyeliminowaniem z użycia szkodliwych odmian plastiku

Taki jest cel inicjatywy ONZ End Plastic Pollution. To porozumienie 175 państw, które na początku tego roku zadeklarowały, że do końca 2024 roku wypracują konwencję wymierzoną w zanieczyszczenia plastikiem. Ma ona dotyczyć pełnego cyklu życia plastiku – jego produkcji, projektowania i utylizacji. UNEP szacuje, że przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym może m.in. zmniejszyć ilość tworzyw sztucznych trafiających do oceanów o ponad 80 proc. do 2040 r.; zmniejszyć produkcję pierwotnego plastiku o 55 proc. i emisje gazów cieplarn
13.09.2022

Polski przemysł potrzebuje OZE, by utrzymać konkurencyjność

Utrzymanie konkurencyjności polskiego przemysłu wymaga zapewnienia odpowiedniej ilości czystej energii, by obniżyć jej koszt oraz emisyjność produkcji w Polsce, piszą w raporcie „Zielone koło ratunkowe. Dostęp do czystej energii warunkiem konkurencyjności polskiego przemysłu” analitycy think-tanku WiseEuropa i fundacji RE-Source Poland Hub.
06.09.2022

Energetyka wiatrowa to technologia wolności i pokoju

Wojna w Ukrainie zmieniła nasze podejście do życia, bezpieczeństwa energetycznego i niezależności. Szantaż energetyczny, rosnące ceny i krytyczna wizja braku surowców uświadomiły nam, jak istotne i ważne dla pokojowego świata są odnawialne źródła energii. Dziś już każdy zdaje sobie sprawę z kosztów niezależności. „Energetyka wiatrowa oznacza nie tylko niezależność energetyczną, ale jest również technologią pokoju. Być może właśnie dlatego Rosja definiuje rozwój OZE w sąsiednich krajach jako zagrożenie dla jej narodowych interesów
23.08.2022

Azjatycki inwestor przemierza Europę na rowerze. Szuka innowacji i chce łączyć przedsiębiorców z obszaru ekologii

Sam o sobie mówi „pedalling investor”, czyli pedałujący inwestor. Jia Hong Shaw, założyciel Turn Off Turn On Ventures, od kilku miesięcy przemierza na elektrycznym rowerze Europę w poszukiwaniu przedsiębiorców i inwestorów, którzy angażują się w walkę ze zmianami klimatu. Jak podkreśla, to jego sposób na łączenie pomysłów i funduszy, dzielenie się doświadczeniami, poznawanie innowacji i zainteresowanie szerszego grona odbiorców tematem ekologii.
22.08.2022

Rynek unieszkodliwiania odpadów jądrowych wart 30 mld USD

Deep Isolation Inc. i Amentum podpisały porozumienie o współpracy na rzecz szerszej komercjalizacji technologii Deep Isolation na całym świecie. Zawarte porozumienie wynosi obie firmy na pozycję światowych liderów wartego miliardy dolarów rynku utylizacji odpadów jądrowych, stwarzając możliwości wykorzystania potencjału czystej energii jądrowej. Współpraca nawiązana w celu wykorzystania możliwości na rynku wartym 30 mld USD.
09.08.2022

Polskie uzdrowiska walczą o eko-nagrodę

Znamy już uczestników VII edycji konkursu EKO HESTIA SPA, w ramach którego nagradzane są polskie uzdrowiska podejmujące kompleksowe, długofalowe działania, inwestycje oraz inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Do tegorocznej edycji programu zgłosiło się aż 9 uzdrowisk, które będą walczyć o nagrodę w wysokości 100 tys. zł.
09.08.2022

Lubliniec zmodernizował oczyszczalnię ścieków za ponad 52,5 mln zł

Położony w północno-zachodniej części woj. śląskiego 23-tysięczny Lubliniec kosztem ponad 52,5 mln zł zmodernizował i rozbudował oczyszczalnię ścieków. Przedsięwzięcie poprawia system odbioru i unieszkodliwiania ścieków, ale też eliminuje uciążliwe zapachy, na które skarżyli się mieszkańcy.
23.07.2022

Polska może się stać Doliną Zielonych Innowacji [WIDEO]

Do 2050 roku freon wykorzystywany w klimatyzacjach czy lodówkach będzie odpowiadać za 27 proc. emisji gazów cieplarnianych na świecie. Technologia firmy Dynamic Air Cooling pozwoli o połowę obniżyć emisje generowane w procesie chłodzenia. Ten polski start-up, który wygrał właśnie spośród blisko 230 zgłoszeń konkurs Huawei Startup Challenge, to jeden z przykładów innowacji nakierowanych na walkę ze zmianami klimatu.
13.06.2022

MA'ADEN i GlassPoint podpisują porozumienie w sprawie stworzenia największej na świecie solarnej instalacji pary technologicznej

Czołowa spółka wydobywcza z Arabii Saudyjskiej podpisała porozumienie w sprawie wsparcia badań nad stworzeniem pierwszej w Królestwie solarnej instalacji pary technologicznej w celu dekarbonizacji rafinerii tritlenku diglinu.
03.06.2022

Inicjatywa ekologiczna w Grecji „Razem dla czystej energii, dla lepszego życia”

Dnia 26 maja na farmie wiatrowej Gramatikach w Grecji odbyła się impreza „Razem dla czystej energii, dla lepszego życia - szkolenie symulacyjne z zakresu ratownictwa medycznego dla przedsiębiorstw”. Jest to jedno z działań w ramach dnia otwartego China Energy Europe Renewable Energy.
31.05.2022

Ponad 3,5 mln zł wsparcia dla powiatów woj. mazowieckiego w ochronie powietrza i klimatu

Ochrona powietrza i klimatu, wsparcie dla sołectw oraz działkowców - to działania w powiatach wołomińskim, legionowskim i otwockim, które otrzymały wsparcie samorządu województwa. Władze regionu przeznaczą na ten cel ponad 3,5 mln złotych.
30.05.2022

O zielonej przyszłości przemysłu cementowego

Kilka dni po powołaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, delegacja Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) odwiedziła Parlament Europejski, gdzie toczą się prace nad pakietem „Fit for 55”. Obejmuje on między innymi zmiany w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) oraz wprowadzenie tzw. cła węglowego, czyli Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM). Ich kształt ma fundamentalne znaczenie dla konkurencyjności sektora cementowego, stalowego czy nawozowego.
20.05.2022

Naukowcy z Polski i Norwegii badają, czym stawy w mieście różnią się od tych poza aglomeracjami

Naukowcy z Polski, w tym z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, są częścią międzynarodowego zespołu badającego m.in., czym stawy w mieście różnią się od tych poza aglomeracjami, ich kondycję oraz ewentualne negatywny wpływ na gatunki żyjące w wodzie.
01.05.2022

EIT Community Booster ogłosiło listę 20 firm wybranych do projektu Nowego Europejskiego Bauhausu

Z dużej puli, 1029 nadesłanych aplikacji, zostało wybranych dwadzieścia wysoce innowacyjnych europejskich start-upów oraz scale-upów, które wezmą udział w projekcie EIT Community Booster. Firmy otrzymają wsparcie w postaci wiedzy na temat rozwoju firmy oraz wsparcie finansowe, o wartości 50 000 euro. Program EIT Community Booster został uruchomiony przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) oraz pięć jego Wspólnot Wiedzy i Innowacji w celu wspierania innowacyjnych przedsięwzięć umożliwiających transformację Nowego Eu
28.04.2022

Eleport i Bolt wspólnie dostarczą minimum 300 ogólnodostępnych stacji ładowania w Polsce

Eleport to nowa w Polsce, jednak znana w Europie firma technologiczna. Posiada ponad 100000 własnych i partnerskich punktów ładowania. Zajmuje się budową nowoczesnej i?inteligentnej infrastruktury do ładowania aut elektrycznych. Eleport jest przede wszystkim operatorem ogólnodostępnych stacji i?dostawcą usługi ładowania. Dzięki współpracy z Boltem powstaną nowoczesne stacje ładowania. Polska pozostaje też silnym kandydatem do ewentualnej ekspansji usługi Bolt Drive, czyli carsharingu. Na ten moment usługa ta jest testowana w Es
19.04.2022

Centra logistyczne: główne trendy to OZE, robotyzacja i ekologia

Mimo pandemii i wojny w Ukrainie na polskim rynku powierzchni magazynowych odnotowywany jest systematyczny wzrost popytu, a Polska oceniana jest jako bezpieczny kraj do inwestowania w logistykę. Coraz większą rolę w inwestycjach odgrywają globalne trendy, takie jak troska o środowisko i dobre warunki pracy oraz robotyzacja – wskazywali uczestnicy debaty, która odbyła się Centrum Prasowym PAP 12 kwietnia 2022 r.
14.04.2022

PGE ma pomysł na reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2

Trzy uzupełniające się pomysły na reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 przedstawiła właśnie PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Reforma ta jest – wg władz spółki – niezbędna do ograniczenia spekulacji na rynku ETS oraz sprawiedliwej dekarbonizacji Europy.
13.04.2022

EcoFlow jest obecne na rynkach w całej Europie i planuje dalszą ekspansję w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii

Od czasu wejścia na rynek europejski w 2020 r. EcoFlow szybko rozszerzyło swój zasięg na 40 krajów dzięki wsparciu solidnych łańcuchów dostaw i lokalnych sieci.
12.04.2022

Stowarzyszenie „Polski Recykling” i PAH razem dla Ukrainy. Ponad 100 tys. zł na pomoc ofiarom wojny

Już 127 tys. zł udało się zebrać Stowarzyszeniu „Polski Recykling” w ramach akcji pomocy dla Ukrainy prowadzonej wspólnie z Polską Akcją Humanitarną. Akcja trwa nadal, a recyklerzy nie ustają w niesieniu pomocy – zorganizowali m.in. liczącą kilkaset miejsc bazę noclegową dla uchodźców wojennych.
01.04.2022

Z okazji Dnia Ziemi SodaStream zobowiązuje się do ocalenia w kwietniu miliona żółwi morskich [WIDEO]

Na potrzeby kampanii z okazji Dnia Ziemi SodaStream zaprosiła Davida Hasselhoffa do ponownego odegrania kultowej roli ratownika.
01.04.2022

Odnawialne źródła energii w aktualnej sytuacji geopolitycznej - Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022

Rekonfiguracja sytuacji w Europie po rosyjskim ataku na Ukrainę spowodowała konieczność zmiany myślenia o kierunku transformacji energetycznej kontynentu. Niemcy zapowiedziały przejście własnej energetyki w 100% na OZE. Miałoby to się zdarzyć już w 2035 roku. Na ile realne jest przyspieszenie dywersyfikacji źródeł energii i skokowego zwiększenia udziału OZE? Odpowiedzi będą szukać uczestnicy Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.
01.04.2022

Coraz więcej zielonych biurowców

Inteligentne rozwiązania będą coraz mocniej widoczne w powierzchniach biurowych. Różnego typu aplikacje, systemy i sieci sensorów oraz algorytmy przetwarzające zbierane dane pozwalają łatwo zarządzać nie tylko poszczególnymi pomieszczeniami czy biurami, ale i całymi budynkami.
30.03.2022

EIG i Fluxys współpracują przy budowie kluczowej infrastruktury LNG wspierającej dekarbonizację Chile

EIG, jeden z wiodących inwestorów instytucjonalnych w sektorze energetycznym i infrastrukturalnym na świecie, oraz Fluxys, wiodąca firma z branży infrastruktury energetycznej, poinformowały dzisiaj, że wspólnie nabędą od Enagas Chile SpA i podmiotów powiązanych OMERS Infrastructure 80% udziałów w GNL Quintero S.A. („Quintero”) - największym terminalu regazyfikacyjnym skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Chile. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.
29.03.2022

W PKN Orlen powstaje 200-metrowy komin - zmniejszy zanieczyszczenie powietrza

W zakładzie PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) na instalacji utylizacji siarkowodoru budowany jest komin, który osiągnie 200 metrów wysokości. Dzięki najnowszej technologii, jak podaje koncern, będzie on odprowadzał spaliny w wyższe warstwy atmosfery, co zmniejszy oddziaływanie na środowisko.
23.03.2022

Orlen EkoUtylizacja chce wybudować instalację termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych

Orlen EkoUtylizacja planuje budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych, medycznych i weterynaryjnych o wydajności nie mniejszej niż 50 tys. ton w ciągu roku. W ramach ogłoszonego przez tę spółkę zaproszenia do złożenia oferty odpowiedzi można składać do 1 kwietnia.
20.03.2022

Technologie dekarbonizacji pomogą Warszawie ograniczyć emisję dwutlenku węgla

Nowe opracowanie wydawnictwa Economist Impact analizuje sposoby, w jakie Warszawa może osiągnąć cel zerowej emisję dwutlenku węgla netto do 2050 roku.
16.03.2022

Wnioski z 14 Forum Gospodarczego TIME. O cyfryzacji, Zielonym Ładzie i skutkach ignorancji

Kolejne,14-te już Forum Gospodarcze TIME organizowane przez największe i najbardziej aktywne organizacje ICT, stało się okazją do przedstawienia głównych barier blokujących wykorzystanie potencjału innowacji cyfrowych dla wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki. Głównym tematem była zielona transformacja cyfrowa jako podstawa sieciowej gospodarki o obiegu zamkniętym (S-GOZ). W trakcie Forum przedstawiono cały szereg koncepcji i rozwiązań cyfrowych, które podnoszą innowacyjność i konkurencyjność gospodarki w czasie pokoju i j
14.03.2022

Tauron: na hałdzie w Libiążu testy nowych sposobów rekultywacji i zazielenienia hałd

Na hałdzie pogórniczych odpadów w małopolskim Libiążu trwają testy mieszanek glebowych stworzonych z wykorzystaniem odpadów z kopalń i elektrowni. Naukowcy posadzili tam na różnych mieszankach setki roślin, by sprawdzić, jak najskuteczniej zazieleniać zdegradowany teren.
08.03.2022

Wiodące tematy i kluczowe dla przyszłości trendy – ogłoszono program Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022

Trzy dni wypełnione dyskusjami na najbardziej aktualne tematy, prezentacje i spotkania w gronie przedstawicieli europejskich rządów, przedsiębiorców reprezentujących różne branże gospodarki oraz młodych aktywistów – XIV Europejski Kongres Gospodarczy (EEC – European Economic Congress) odbędzie się w terminie 25-27 kwietnia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Po raz pierwszy wydarzeniu towarzyszyć będzie Europejskie Forum Młodych Lidero´w. Rejestracja dla uczestników rozpocznie się w marcu.
17.02.2022

Lustra i króliki - rewolucja w technologii fotowoltaicznej

Pozyskiwanie energii za pomocą zwierciadła - polski startup technologiczny rusza z produkcją nowego rodzaju paneli fotowoltaicznych światła odbitego.
14.02.2022

Dzisiaj Światowy Dzień Mokradeł

Naturalne mokradła zanikają na świecie trzy razy szybciej niż lasy; w ciągu ostatniego półwiecza utraciliśmy 35 proc. światowej powierzchni tego typu terenów - wskazują przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przy okazji obchodzonego w środę Światowego Dnia Mokradeł.
02.02.2022

NECP Tracker - na bieżąco śledzimy politykę klimatyczną

Dziś (1 lutego) pojawiła się polska wersja narzędzia NECP Tracker (National Energy and Climate Plans Tracker). Narzędzie NECP Tracker zostało uruchomione w ramach projektu LIFE_UNIFY, a od dziś jest dostępne na stronie www.chronmyklimat.pl i przedstawia rozbudowaną wersję wskaźników dotyczących polskiej perspektywy ochrony klimatu.
01.02.2022

Wicemarszałek Małopolski nie zakłada korekt w uchwale antysmogowej

Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron, zajmujący się środowiskiem, nie zakłada zmian w uchwale antysmogowej, ale część radnych PiS uważa, że ze względu na inflację i rosnące ceny gazu i prądu wskazana byłaby korekta, polegająca na wydłużeniu czasu wymiany starych pieców o kilka lat.
01.02.2022

Tauron zbuduje największą w Polsce farmę fotowoltaiczną

Największą w Polsce farmę fotowoltaiczną o docelowej mocy 100 megawatów zbuduje na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach (Śląskie) Grupa Tauron. Na realizację pierwszego etapu inwestycji spółka pozyskała 82,5 mln zł nieoprocentowanej, częściowo umarzalnej pożyczki z NFOŚiGW.
25.01.2022

Wiceprezes NFOŚiGW: w drugim kwartale nowy program antysmogowy „Ciepłe mieszkanie”

Na początku drugiego kwartału tego roku uruchomiony zostanie program „Ciepłe mieszkanie”, wspierający m.in. wymianę źródeł ciepła oraz stolarki okiennej i drzwiowej w budynkach wielorodzinnych – zapowiedział wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.
25.01.2022

Eastman zainwestuje 1 mld USD w celu przyspieszenia gospodarki okrężnej poprzez budowę największego na świecie zakładu recyklingu molekularnego tworzyw sztucznych we Francji

Dziś rano prezydent Francji Emmanuel Macron wraz z prezesem zarządu i dyrektorem generalnym Eastman (NYSE:EMN) Markiem Costą, wspólnie poinformowali o planie firmy Eastman, który zakłada inwestycję w wysokości do 1 mld USD w zakład przetwórstwa molekularnego materiał-materiał we Francji. Obiekt ten będzie wykorzystywał technologię odnawiania poliestru spółki, w celu przetworzenia aż do 160000 ton metrycznych rocznie trudnych do utylizacji odpadów z tworzyw sztucznych, które obecnie są spalane.
18.01.2022

EcoFlow wprowadza na europejski rynek DELTA Pro, innowacyjną przenośną stację zasilania

EcoFlow, spółka zajmująca się przenośnym zasilaniem i rozwiązaniami w zakresie energii odnawialnej, wprowadziła na rynek europejski wiodącą w branży przenośną instalację domową DELTA Pro. Pierwotnie była to kampania na Kickstarterze, która pobiła rekordy i stała się najwyżej finansowanym projektem technologicznym w tamtym czasie i do dziś zajmuje szóste miejsce wśród wszystkich projektów.
17.01.2022

Branża kosmetyczna szuka alternatyw dla plastiku. Popularność zyskują opakowania zwrotne i wielokrotnego użytku

Co roku branża kosmetyczna wykorzystuje ok. 70 tys. t opakowań z tworzyw sztucznych. Chociaż całkowita rezygnacja z plastiku nie jest możliwa, również ze względu na jego zalety, to firmy z tego sektora dążą do jego minimalizacji. Część z nich przestała go wykorzystywać w składach produktu.
11.01.2022

Plany PERN: odnawialne źródła energii, obniżenie śladu węglowego, inwestycje za ponad 1 mld zł

Odnawialne źródła energii, obniżenie śladu węglowego i inwestycje o wartości ponad 1 mld zł to najważniejsze, jak podał we wtorek PERN, wyzwania dla tej spółki w 2022 r. Chodzi m.in. o budowę rurociągu paliwowego Boronów-Trzebinia, rozbudowę baz paliw i budowę farm fotowoltaicznych.
05.01.2022

Vestas w czołówce pod względem ograniczenia wpływu na środowisko

Firma Vestas została uznana przez CDP za lidera w zakresie ograniczania wpływu na środowisko i zmiany klimatyczne.
31.12.2021

Zakład gazu ziemnego BP posiada certyfikat niskiej emisji metanu

Zakład w Teksasie otrzymał klasę "A" - co oznacza, że intensywność emisji metanu jest niższa niż 0,05 proc.
27.12.2021

Zielone deski snowboardowe z energii słonecznej z pustyni

Zmiany klimatyczne zagrażają przyszłości sportów śnieżnych, podczas gdy nadmiernie zanieczyszczone wybrzeża wpływają na miejsca do surfowania na całym świecie.
22.12.2021

Innowacyjne "płynne drzewo" w Belgradzie walczy z zanieczyszczeniem powietrza [WIDEO]

Belgrad innowacją walczy z zanieczyszczonym powietrzem. Tym nowoczesnym rozwiązaniem jest tak zwane "płynne drzewo".
22.12.2021

Fundusz ekologiczny pożyczy JSW Koks 70 mln zł na modernizację baterii w Koksowni Przyjaźń

70 mln zł preferencyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zasili modernizację baterii koksowniczej nr 4 w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Wartą kilkaset milionów zł inwestycję realizuje spółka JSW Koks, do której należy dąbrowska koksownia.
14.12.2021

Polska firma wykorzystuje innowacyjny materiał zamiast plastiku go do uprawy roślin

Polski start-up opracował materiał, który może zastąpić plastik w wielu różnych zastosowaniach, przyczyniając się do ograniczenia nieodnawialnych zasobów naturalnych takich jak torf.
08.12.2021

PGE rozwija dialog z inwestorami w kwestiach środowiskowych

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów Grupa PGE wzięła udział w międzynarodowym badaniu CDP w zakresie ochrony klimatu i gospodarki wodnej. Udział w badaniu miał zarazem na celu określenie punktu startowego dla Grupy w tych obszarach, będąc podstawą do intensyfikacji działań ograniczających wpływ PGE na środowisko naturalne.
08.12.2021

Blisko 10 mln euro trafi na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w okresie luty–marzec 2022 roku planuje przeprowadzić nabór do konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich”. O dofinansowanie w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego w wysokości do 2 mln euro będą mogły się starać mikro-, małe i średnie firmy.
08.12.2021

Napoje Pepsi oraz Mirinda w butelkach pochodzących w 100% z recyklingu

Pierwsze partie napojów Pepsi oraz Mirinda rozlewane do butelek wykonanych w 100% z przetworzonego plastiku (rPET) opuszczają polskie zakłady produkcyjne PepsiCo w Michrowie i Żninie. Napoje w nowych opakowaniach będą pojawiać się sukcesywnie na sklepowych półkach jeszcze w grudniu 2021 r.
07.12.2021

Samorządowcy: walka ze smogiem wymaga jednolitego podejścia i determinacji

Smog nie jest wyłącznie domeną dużych miast. O zmaganiach i strategiach walki o wyższą jakość powietrza dyskutowano w ramach VI Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Wśród panelistów dominowało przekonanie o konieczności budowania spójnej polityki antysmogowej oraz zwiększania świadomości mieszkańców małych miejscowości.
07.12.2021

Samorządowcy zaczynają studia na temat ochrony powietrza

Na Politechnice Opolskiej rozpoczęły się studia podyplomowe dla uczestników programu LIFE w województwie opolskim. W szkoleniu uczestniczy 90 samorządowców – poinformowała uczelnia.
07.12.2021

Które polskie uzdrowisko okaże się najbardziej „eko”? Finaliści nagrody EKO HESTIA SPA

Już w grudniu dowiemy się, do którego z polskich uzdrowisk trafi kolejne 100 tysięcy złotych – główna nagroda w VI edycji konkursu EKO HESTIA SPA, ufundowana przez sopocką Grupę ERGO Hestia. Do ścisłego finału VI edycji konkursu nominowano 4 uzdrowiska: Muszynę i Rabkę, Nałęczów oraz Ustkę.
23.11.2021

Polacy przejechali ponad 10000 km samochodami elektrycznymi na COP26 w Glasgow

Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) zrealizowała projekt The eMobi Road to COP26, czyli zeroemisyjną wyprawę przez Europę do Glasgow, aby podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP 26 wręczyć petycję w sprawie ustanowienia przez ONZ Światowego Dnia Elektromobilności. Wydarzenie zostało zainaugurowane 19 października 2021 r. przy udziale ministra i prezydenta COP24 w Katowicach - Michała Kurtyki.
17.11.2021

Global Accelerated Ventures, ACTUAL i Bioassets podejmują współpracę, aby pomóc przedsiębiorstwom osiągnąć całkowitą dekarbonizację

Wysokiej jakości certyfikowane kredyty przyczyniają się do znacznego ograniczenia emisji, pomagając przedsiębiorstwom wypełnić ciążące na nich zobowiązania w zakresie zerowej emisji netto.
16.11.2021

Ekologiczna technologia na rzecz zrównoważonego rozwoju - firma Hisense uczestniczy w osiągnięciu neutralności węglowej

W dniu 31 października rozpoczął się szczyt COP26, na którym około 200 krajów zbierze się i omówi działania zmierzające do ochrony i odbudowy ekosystemów. Oparta na ekologicznej technologii, firma Hisense kontynuuje integrację inicjatyw związanych z ochroną środowiska we wszystkich aspektach produkcji, łańcucha dostaw i rozwoju produktów energooszczędnych.
02.11.2021

Malinkiewicz na Impact’21: z perowskitami jesteśmy krok do przodu przed konkurencją

„Na całym świecie trwają badania nad perowskitami, ale tylko w Polsce istnieje fabryka, gdzie powstają przemysłowo produkowane panele fotowoltaiczne, w których wykorzystywana jest technologa perowskitowa. I tylko u nas, znajduje się ich pierwsza, komercyjna instalacja” – mówiła na Impact’21 dr Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies.
29.10.2021

II dzień EFNI: rozmowy o transformacji energetycznej, klimacie i technologii

W Sopocie trwa Europejskie Forum Nowych Idei. Drugiego dnia imprezy uczestnicy forum dyskutowali między innymi o transformacji energetycznej, zmianach klimatycznych i technologii.
22.10.2021

Polska rośnie w fotowoltaikę! Lightsource bp zrealizuje w kraju dziewięć projektów

Polska plasuje się w unijnej czołówce pod względem przyrostu nowych mocy w fotowoltaice. Według Solar Power Europe wyprzedzają nas jedynie Niemcy, Holandia i Hiszpania. Ubiegły rok był rekordowy dla polskiego sektora PV – moc zainstalowana wzrosła aż o 200 proc. w ujęciu rocznym.
20.10.2021

Tsinghua SIGS opracował techniki ograniczania emisji dwutlenku węgla oparte na satelitarnych analizach czynników odpowiadających za emisję CO2 powstającego wskutek pożarów lasów

Kierowany przez dr Zheng Bo zespół Instytutu Środowiska i Ekologii działającego przy międzynarodowym uniwersytecie studiów podyplomowych Tsinghua Shenzhen International Graduate School (SIGS), opracował nowatorski system inwersji atmosferycznej służący ograniczaniu emisji dwutlenku węgla powstającego podczas pożarów lasów oraz analizowaniu czynników decydujących o ogólnoświatowej emisji CO2 ustalonych w oparciu o satelitarne pomiary przestrzennych i czasowych tendencji odnotowywanych w latach 2000-2019.
19.10.2021

Zielona perspektywa, błękitna przyszłość: Midea zaprasza na konferencję, na której zaprezentuje rozwiązanie dla inteligentnych domów NZEC

Midea - marka nr 1 na świecie w dziedzinie uzdatniania powietrza, była gospodarzem konferencji pod hasłem „Zielona perspektywa, błękitna przyszłość”, która zgromadziła pod jednym dachem ekspertów z branży, jak również liderów handlu i polityki klimatycznej, aby być świadkiem wprowadzenia na rynek najnowszego rozwiązania „Zielony Dom” firmy Midea dla inteligentnych domów, zaprojektowanego, aby pomóc światu w osiągnięciu emisji NZEC (ang. Near Zero Energy Consumption) oraz kamieni milowych w zakresie wspierania światowych celów zwi
15.10.2021

W rocznicę przyjęcia Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju Hiddenfjord, hodowla łososia atlantyckiego, świętuje radykalne obniżenie emisji dwutlenku węgla

W ramach obchodów pierwszej rocznicy podjęcia zobowiązania do ograniczenia śladu węglowego, Hiddenfjord, rodzinna hodowla ryb z Wysp Owczych dostarczająca świeżego łososia do Ameryki Północnej i Europy, publikuje wyniki niezależnych badań potwierdzające niemal całkowite wyeliminowanie z działalności przewozowej emisji CO2. Zastąpienie samolotów przewożących łososia statkami przynosi 94% obniżenie emisji CO2.
13.10.2021

Sektor bankowy jest gotowy do finansowania transformacji energetycznej w Polsce

„Ewolucja energetyczna przyspieszyła i stała się rewolucją, przebiegającą w sposób, który wymaga od wszystkich podmiotów w nią zaangażowanych elastyczności oraz szybkości działania. Oczywiście stanowi to wyzwanie, lecz przy właściwym planowaniu z pewnością uda się osiągnąć te ambitne cele. Jako sektor finansowy jesteśmy gotowi zaangażować się w ten niezwykle istotny dla polskiej gospodarki projekt” - powiedział Paweł Strączyński, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A. w trakcie Kongresu 590.
07.10.2021

Marcin Żółtek, TFI PZU: zielone inwestowanie to maksymalizacja zysku w perspektywie długofalowej

Inwestując w sposób zgodny z zasadami zielonego ładu, staramy się zidentyfikować zagrożenia dla dochodowości firm płynące z tego, że korzystają ze środowiska w sposób nieodpowiedzialny. Te wybory mają na celu maksymalizację dochodowości w perspektywie długofalowej, ponieważ pewne modele biznesowe są nie do utrzymania na dłuższą metę - powiedział w trakcie debaty podczas Kongresu 590 Marcin Żółtek, wiceprezes zarządu TFI PZU.
06.10.2021

Po Wiedniu wkrótce tylko taksówką elektryczną

W celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i dalszej poprawy jakości życia w mieście, Wiedeń inwestuje w taksówki elektryczne. W ciągu najbliższych dwóch lat łącznie osiem postojów taksówek i 56 pojazdów taxi w austriackiej stolicy zostanie wyposażonych w nową technologię ładownia opracowaną przez austriacką firmę Easelink. Do 2025 roku wszystkie taksówki w Wiedniu powinny przejść na napęd elektryczny.
06.10.2021

MKiŚ: kopalnie podejmują procedurę uzyskania decyzji środowiskowych

Kopalnie węgla kamiennego, którym - na podstawie obowiązujących wcześniej przepisów - przedłużono koncesje wydobywcze bez oceny oddziaływania na środowisko, obecnie podejmują procedurę uzyskania decyzji środowiskowych - zapewnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
02.10.2021

Polskie miasta coraz bardziej zielone

Cztery polskie metropolie awansowały do finałowej szesnastki w konkursie „Zielona Stolica Europy 2023”. Choć ostatecznym zwycięzcą okazał się Tallin, to żaden inny kraj w UE nie mógł pochwalić się w tym roku równie liczną reprezentacją. Międzynarodowy projekt badawczy ESPON przeanalizował zielone projekty realizowane przez finalistów poprzednich edycji wydarzenia, proponując działania ułatwiające miastom osiąganie wspólnych celów klimatycznych.
30.09.2021

Przemysł wydobywczy pozywa rządy za działania na rzecz klimatu i środowiska

Rządy na całym świecie muszą stawić czoła pozwom sądowym w związku z różnymi decyzjami i posunięciami mającymi na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i ochronę środowiska, które zdaniem koncernów paliw kopalnych mogą zaszkodzić ich zyskom. Jednym z krajów pozwanych o odszkodowanie jest Słowenia.
25.09.2021

Henrike Hahn: sektor energochłonny też może być zielony

Są już przykłady skutecznego wykorzystywania nowych technologii w przemyśle energochłonnym, co pokazuje, że sektor ten może przejść na zieloną energię – podkreślała podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach niemiecka europosłanka Henrike Hahn.
22.09.2021

EBI: osiągnęliśmy rekordowy poziom finansowania klimatycznego w Polsce

Osiągnęliśmy rekordowy poziom finansowania klimatycznego w ramach naszego portfela w Polsce – poinformował we wtorek Grzegorz Rabsztyn, Head of EIB Group Office in Poland podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Jak wyjaśnił, komponent klimatyczny i środowiskowy wyniósł 41 proc. tego finansowania.
15.09.2021

Orlen pracuje nad technologią składowania CO2; to jeden z 60 projektów klimatycznych spółki

PKN ORLEN, który ogłosił, że do 2050 roku chce być neutralny klimatycznie, realizuje obecnie 60 różnych projektów środowiskowych, m.in. składowania i wykorzystania CO2 oraz produkcji tzw. zielonego wodoru.
10.09.2021

Ekologiczny projekt edukacyjny Energi i PKN Orlen - interaktywne zabawy np. o segregacji odpadów

Trwa 11. edycja Planety Energii, ogólnopolskiego programu edukacyjnego Energi z Grupy Orlen, który pierwszy raz organizowany jest z Fundacją Orlen. Interaktywne zabawy dla dzieci, poświęcone nauce o odnawialnych źródłach energii, ekologii i segregacji odpadów, gościć będą w 50 miejscowościach.
10.09.2021

Francja chce udziału w zielonej transformacji Polski. Obok technologii atomowe oferujej także wodór

– Francja jest dziś jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, a dalsze perspektywy rozwoju tej współpracy są bardzo pozytywne – mówi Monika Constant, dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej. Duży potencjał dla wspólnych działań i inwestycji stwarza obszar transformacji energetycznej i ekologicznej, w który Francja może się zaangażować.
10.09.2021

PFR i Bank Pekao SA uruchamiają nowy program finansowania inwestycji w OZE o łącznej wartości 1 mld zł

W odpowiedzi na rosnące koszty energii i potrzebę realizacji polityki klimatyczno-energetycznej, Polski Fundusz Rozwoju wraz Bankiem Pekao SA ogłosiły podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu uruchomienie nowego programu finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii. PFR przeznacza na program pilotażowy do 300 mln zł, które połączone z kapitałem własnym inwestorów i finansowaniem dłużnym pozyskanym od Banku Pekao SA, umożliwi realizację pierwszych 500 MW nowych instalacji fotowoltaicznych zbudowanych w oparciu o rynkowe ceny
09.09.2021

PGNiG: transformacja z użyciem gazu zapewni szybką redukcję emisji CO2

Sposobem na szybką redukcję emisji CO2 w Polsce jest transformacja energetyczna przy użyciu gazu – ocenił we wtorek w Karpaczu wiceprezes PGNiG Robert Perkowski. Zwracał przy tym uwagę, że Polska posiada nowoczesną infrastrukturę przesyłową.
09.09.2021

W Polsce ma powstać pierwsza zeroemisyjna kopalnia na świecie

Powołujemy specjalny ośrodek, który będzie projektował kopalnię w Bytomiu Odrzańskim w taki sposób, żeby to był pierwszy na świecie projekt kopalni zeroemisyjnej – oznajmił prezes miedziowej spółki KGHM Marcin Chludziński.
09.09.2021

Wiceprezes PGNiG: transformacja z użyciem gazu zapewni szybką redukcję emisji CO2

Sposobem na szybką redukcję emisji CO2 w Polsce jest transformacja energetyczna przy użyciu gazu – ocenił we wtorek w Karpaczu wiceprezes PGNiG Robert Perkowski. Zwracał przy tym uwagę, że Polska posiada nowoczesną infrastrukturę przesyłową.
08.09.2021

Amazon wraz z The Nature Conservancy chcą dekarbonizować Brazylię

Program rozpocznie się w amazońskich lasach deszczowych, koncentrując się na ponownym zalesianiu i regeneracyjnym agroleśnictwie, stymulując jednocześnie zrównoważony miejscowy rozwój gospodarczy. Inwestycja firmy Amazon zakłada usunięcie do 10 milionów ton metrycznych emisji dwutlenku węgla do roku 2050 - co odpowiada rocznej emisji pochodzącej z 2 milionów samochodów.
03.09.2021

Zieloni: "wnyki Błaszczaka" na granicy są zagrożeniem dla ludzi i zwierząt

"Wnyki Błaszczaka" na granicy polsko-białoruskiej są zagrożeniem dla ludzi i zwierząt - przekonywali w czwartek politycy Zielonych. Poinformowali, że złożyli już interpelację w sprawie - ich zdaniem niebezpiecznego - ogrodzenia z drutu na granicy. Również do prokuratury ma trafić zawiadomienie w tej sprawie.
03.09.2021

PKN Orlen bada rynek technologii obniżających emisję CO2

PKN Orlen ogłosił zapytanie, dotyczące dostępnych na rynku technologii, które umożliwiają obniżenie emisji CO2 oraz podnoszą efektywność energetyczną w procesach rafineryjnych i petrochemicznych. Odpowiedzi w tym postępowaniu można składać do 17 września – podał koncern.
31.08.2021

Odpady radioaktywne będą składowane na Słowienii

Deep Isolation, czołowy dostawca innowacyjnych rozwiązań w zakresie przechowywania i składowania wypalonego paliwa jądrowego i wysokoaktywnych odpadów promieniotwórczych, ogłosił zdobycie nowego zamówienia na przeprowadzenie studium wykonalności odwiertów głębokich dla ARAO, słoweńskiej organizacji odpowiadającej za gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi.
31.08.2021

Kolej przyszłością europejskiego transportu

Dalszy rozwój transportu kolejowego ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wysokiego tempa wzrostu gospodarczego Polski – stwierdzili zgodnie eksperci podczas gdyńskiego Forum Wizja Rozwoju. Gościem specjalnym wydarzenia był Krzysztof Mamiński, prezes Zarządu PKP S.A., który 8 lipca objął funkcję przewodniczącego Międzynarodowego Związku Kolei (UIC).
30.08.2021

PepsiCo zainwestuje ponad 1 mld zł w budowę kolejnego ekologicznego zakładu w Polsce

- Nowy zakład stanie się największym i najbardziej zrównoważonym środowiskowo obiektem PepsiCo w Europie; - Dzięki inwestycji w regionie powstanie 450 miejsc pracy, a wytwarzane w zakładzie produkty będą eksportowane do ponad 20 europejskich krajów; - Obiekt uzyska neutralność klimatyczną do roku 2035 i będzie wykorzystywać najnowsze rozwiązania technologiczne w zakresie zrównoważonego rozwoju.
27.08.2021

Tauron Ciepło do końca 2021 r. przeznaczy blisko 40 mln zł na przyłączenia do sieci

Do końca 2021 r. spółka Tauron Ciepło planuje przeznaczyć blisko 40 mln zł na przyłączenia do sieci ciepłowniczej, z czego ponad połowa trafi na inwestycje w Katowicach. Przełożą się one na 36 dodatkowych megawatów ciepła sieciowego dostarczanego mieszkańcom.
27.08.2021

PHNIX poszerza ofertę chłodnic do wody w pompach ciepła z serii HeatMax o model o mocy 250 kW

Dekarbonizacja to problem na skalę globalną, który wymaga wspólnych wysiłków i zaangażowania ze strony każdej grupy społecznej. Branża handlowa i przemysłowa, odpowiedzialne za ogromną część emisji gazów cieplarnianych, wiodą prym we wprowadzaniu nowych praktyk umożliwiających bardziej ekologiczną działalność.
17.08.2021

Branża ociepleń o neutralności klimatycznej. VII Międzynarodowa Konferencja ETICS już we wrześniu

W dniach 9-10 września 2021 roku w Ożarowie Mazowieckim odbędzie się siódma edycja Międzynarodowej Konferencji ETICS, corocznego wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO). W tym roku jego wiodącym tematem będzie rola ociepleń na drodze do neutralności klimatycznej i ekologicznej gospodarki, do których dąży Unia Europejska.
13.08.2021

Gliwice rozpoczęły nabór wniosków o dotacje do ekoinwestycji mieszkańców

Gliwicki samorząd rozpoczął nabór wniosków mieszkańców o granty do wymian pieców węglowych w budynkach jednorodzinnych. To jedno z kilkunastu miast regionu, które mogą otrzymać środki na ten cel z funduszy unijnych dzielonych w regionie. Granty będą udzielane w 2022 r. i wiosną 2023 r.
10.08.2021

Polska stawia na zieloną produkcję i rozwój segmentu piw bezalkoholowych

Jednym z najważniejszych celów Kompanii Piwowarskiej jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w browarach i współpraca z partnerami w zmniejszaniu śladu węglowego w całym łańcuchu dostaw – do 2030 roku o 30 proc. Firma chce zmniejszać zużycie wody w swoich trzech browarach, używać wyłącznie opakowań realizujących założenia gospodarki obiegu zamkniętego i pozyskiwać surowce wykorzystywane do warzenia piwa w sposób zrównoważony.
10.08.2021

Nie było wycieku ropy z cystern na Dworcu Głównym w Wejherowie

Nie doszło do wycieku ropy z pociągu towarowego stojącego na dworcu w Wejherowie. Strażacy sprawdzili teren miernikami i okazało się, że prawdopodobnie wysoka temperatura spowodowała, że z cystern wydobywał się tylko zapach ropy - dowiedziała się PAP.
28.07.2021

Veolia zbuduje system kogeneracyjny zasilany gazem, biomasą i biogazem

Za niespełna dwa lata w należącej do Grupy Veolia ciepłowni w Tarnowskich Górach (Śląskie) powstanie system kogeneracyjny, wykorzystujący do produkcji prądu i ciepła gaz ziemny, biomasę leśną oraz biogaz z miejscowej oczyszczalni ścieków. We wtorek wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję.
28.07.2021

Wiedeń tworzy największy park od 1974 roku. Zielona ofensywa miasta trwa

Na terenie dawnego dworca Nordbahnhof w Wiedniu do 2025 roku powstanie obszar przyrodniczo-parkowy o powierzchni 9,3 ha nazwany „Freie Mitte”. Obszar ten będzie największym nowym parkiem w Wiedniu od 1974 r.
22.07.2021

ONDE debiutuje na GPW: chce być liderem w budowie farm wiatrowych i fotowoltaicznych

W poniedziałek 19 lipca na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutuje spółka ONDE. W ramach grupy kapitałowej firma prowadzi działalność w segmencie budownictwa dla OZE (w obszarze farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych) oraz w branży budownictwa drogowo-inżynieryjnego. Ponadto od marca 2021 r. spółka zaczęła samodzielnie projektować instalacje do produkcji energii odnawialnej.
17.07.2021

Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatycznymi

Miejskie tereny zielone odgrywają ważną rolę w łagodzeniu letnich upałów i ochronie bioróżnorodności. Dlatego miasto Wiedeń zapewnia obecnie wsparcie finansowe na zazielenianie fasad miejskich, dachów i dziedzińców budynków dotacją w wysokości od 3.200 do 20.200 euro.
14.07.2021

Wielkopolskie/ 21 mln zł unijnego wsparcia dla samorządów na edukację i ekologiczny transport

Władze siedmiu wielkopolskich samorządów podpisały w czwartek umowy na dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego projektów dotyczących edukacji i ekologicznego transportu. Łączna wartość unijnego wsparcia wyniesie 21 mln zł.
09.07.2021

Pierwsze wyniki kontroli po gwałtownym spuszczeniu wody z jazu na rzece Głomi

Po wizji lokalnej Wody Polskie zdementowały w czwartek, by tysiące ryb padło w wyniku zbyt szybkiego spuszczenia wody z jazu na rzece Głomi w Krajence (pow. złotowski, woj. wielkopolskie). Sprawę ewentualnego wyrządzenia zniszczeń w przyrodzie bada policja.
09.07.2021

W następnych pięciu latach GWM planuje zainwestować 100 mld RMB w badania i rozwój ukierunkowany na nowe źródła energii i inteligentną infrastrukturę terenową

Niedawno GWM przeprowadziła w swojej siedzibie 8 Festiwal Technologiczny. Podczas ceremonii otwarcia Jack Wei, prezes GWM, zaznaczył, że napędzane czystą energią, inteligentne samochody nowej generacji będą wyznaczały nowy trend w przyszłym rozwoju przemysłu motoryzacyjnego. GWM planuje zainwestować w kolejnych pięciu latach 100 mld RMB w badania i rozwój NEVS i inteligentnych samochodów, a tym samym zaoferowanie użytkownikom z całego świata bardziej przyjaznych środowisku, inteligentnych i bezpiecznych produktów.
08.07.2021

Zieloni przed spotkaniem z Tuskiem: potrzebny jest dobry klimat i dla ochrony planety, i w polityce

W Polsce potrzebny jest dobry klimat i dla ochrony planety i w polityce, będziemy dążyć, żeby ten dobry klimat na tych różnych poziomach był - powiedzieli liderzy Zielonych Małgorzata Tracz i Wojciech Kubalewski przed wtorkowym spotkaniem z Donaldem Tuskiem.
06.07.2021

Europejskie systemy satelitarne będą badać środowisko i przewidywać katastrofy naturalne

Niedawno powołana Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego ma rozpocząć nową erę obecności Europy w przestrzeni kosmicznej. Agencja połączy efekty programów Galileo, EGNOS i Copernicus, czyli systemów satelitarnych i programów obserwacji Ziemi. – W ten sposób chcemy doprowadzić do bardzo istotnych synergii. Właściwie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Wiele zastosowań już się pojawiło, na przykład w rolnictwie – wskazuje Rodrigo da Costa, dyrektor wykonawczy EUSPA.
05.07.2021

W Zielonej Górze powstanie Europejskie Centrum Elektromobilności

Podpisanie listu intencyjnego zapoczątkowało projekt Europejskiego Centrum Elektromobilności (ECE) w Zielonej Górze. Wydarzeniu towarzyszył cykl debat w ramach Europejskiego Kongresu Elektromobilności. Paneliści byli zgodni, że na drodze do powszechnego stosowaniu pojazdów z napędem elektrycznym konieczne jest stawienie czoła kilku wyzwaniom.
02.07.2021

W kierunku zielonej energii – PKN ORLEN zbuduje elektrownię gazową w Ostrołęce

W Ostrołęce do 2025 roku powstanie nowoczesna elektrownia gazowa. Będzie to możliwe dzięki podpisanemu przez Grupę ORLEN oraz firmę GE Power aneksowi do umowy na budowę elektrowni Ostrołęka C. Szacowana na ok. 2,5 mld zł inwestycja - to element długofalowej strategii ORLEN2030, której celem jest rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii oraz umocnienie Grupy ORLEN na pozycji lidera sektora energetycznego w tej części Europy.
30.06.2021

PKN Orlen i Synthos łączą siły

PKN ORLEN i Synthos podpisały porozumienie o współpracy dotyczące rozwoju i wdrożenia zeroemisyjnych technologii jądrowych MMR i SMR. Jego realizacja wpisuje się w strategiczny cel Koncernu, jakim jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku i zapewni poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski.
29.06.2021

Gwarancje BGK - o „Czyste Powietrze” będzie łatwiej

Połowa z nas (46 proc.) twierdzi, że smog jest poważnym problemem w naszej okolicy. Jak wynika z badań, zła jakość powietrza przyczynia się do zapadania na przewlekłe choroby. Wiele z nich zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
28.06.2021

Właścicielu, zarządco - od 1 lipca br. rusza obowiązek składania deklaracji w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

1 lipca wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce. Każdy właściciel czy zarządca budynku na złożenie deklaracji będzie miał 12 miesięcy w przypadku źródeł ciepła i spalania paliw kiedykolwiek uruchomionych przed dniem 1 lipca, w przypadku źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych po 1 lipca będzie to 14 dni.
28.06.2021

BGK: wkrótce ruszą kredyty w ramach programu "Czyste powietrze"

Pierwsze banki w lipcu zaoferują kredyty termomodernizacyjne w programie "Czyste powietrze". Kredyt taki będzie można zaciągnąć na maksymalnie 12 lat, a jego wartość wyniesie nawet 100 tys. zł – informuje w poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
28.06.2021

Zielona Góra wchodzi na wyższy poziom w rozwoju elektromobilności

Z inicjatywy Partnerów Ekoenergetyka-Polska S.A, Urząd Miasta Zielona Góra, Uniwersytet Zielonogórski, Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Polski Fundusz Rozwoju S.A. oraz Stowarzyszenie Polska Izba Rozwoju Elektromobilności 30 czerwca 2021roku, zainaugurują projekt na stworzenie jednego z najważniejszych ośrodków tworzenia wiedzy i promocji elektromobilności w Europie - Europejskiego Centrum Elektromobilności w Zielonej Górze.
28.06.2021

Od zderzeń z turbinami wiatrwymi ginie blisko pół miliona ptaków. Polacy mają skuteczne rozwiązanie

Według szacunków US Fish and Wildlife Service każdego roku na farmach wiatrowych ginie 140–500 tys. ptaków. Turbiny wiatrowe są też jedną z głównych przyczyn masowej śmiertelności nietoperzy – według niektórych badań w ten sposób ginie ich ponad 800 tys. rocznie. Polska firma Bioseco stworzyła system monitoringu mający uratować wiele istnień.
28.06.2021

Mieszkańcy protestują przeciw planom budowy elektrociepłowni

Mieszkańcy podwrocławskich miejscowości oraz wrocławianie protestują przeciw planom budowy elektrociepłowni, w której energię pozyskiwano by ze spalania odpadów. Obiekt miałby powstać przy granicy Wrocławia na styku z dwoma gminami: Wisznia Mała i Długołęka.
17.06.2021

DS Smith ogłasza, że do 2050 roku stanie się firmą neutralną klimatycznie

DS Smith zobowiązuje się ograniczyć emisję CO2 na tonę produktu o co najmniej 40% do 2030 roku*. W ten sposób firma podwyższa swoje wcześniej postawione cele w tym zakresie. Do końca 2020 roku firmie udało się zmniejszyć emisję CO2 na tonę produktu o 23%**.
10.06.2021

Mary Kay Inc., producent wykonawczy nagradzanego filmu „Guardians of the Gulf”, dołącza do CEO Water Mandate i UN Global Compact Sustainable Ocean Principles

Z okazji Światowego Dnia Oceanów spółka Mary Kay Inc., prowadząca globalne działania na rzecz zwiększania świadomości ekologicznej i odpowiedzialności biznesu, ogłosiła dzisiaj przyłączenie się do dwóch inicjatyw o kluczowym znaczeniu dla ochrony cieków wodnych na świecie: CEO Water Mandate oraz United Nations Global Compact’s Sustainable Ocean Principles. Wiadomość pojawiła się w trakcie ogólnokrajowej trasy festiwalowej, podczas której spółka promuje „Guardians of the Gulf” („Obrońcy Zatoki”).
09.06.2021

Papież: potrzebna ekologia człowieka, która przekształci nasz styl życia

W obchodzony w sobotę Światowy Dzień Środowiska papież Franciszek oświadczył, że potrzebna jest "integralna ekologia człowieka", która przekształci styl życia i relacje z zasobami Ziemi. Przesłanie papieża opublikowano na jego profilu na Twitterze.
05.06.2021

Trwają prace nad wycofywaniem z rynku jednorazowych plastikowych sztućców, słomek i talerzy. Czy koszty tej zmiany poniosą konsumenci?

Już za kilka tygodni w UE zacznie obowiązywać dyrektywa Single Use Plastic. Od lipca zakazane będzie wprowadzanie na rynek m.in. plastikowych sztućców, mieszadełek czy słomek, choć w Polsce wdrożenie w życie tego zakazu może się przesunąć ze względu na brak odpowiednich przepisów. Jak podaje WWF, nawet selektywna zbiórka takich odpadów nie pomaga w ograniczeniu ich ilości, a to przekłada się na zanieczyszczenie środowiska.
26.05.2021

36 MWh ciepła z cukrowni w Środzie Wlkp. i Gostyniu

W minionym sezonie grzewczym w kotłowniach cukrowni firmy Pfeifer & Langen Polska S.A. w Środzie Wielkopolskiej i Gostyniu wyprodukowano łącznie 36 MWh ciepła. Zakłady ogrzewały około 3 tys. mieszkań – podała spółka.
23.05.2021

Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Natura 2000

W Polsce jest już prawie tysiąc cennych pod względem przyrodniczym obszarów włączonych do sieci Natura 2000; w ten sposób chronione jest blisko 20 proc. powierzchni kraju. Okazją do ich promocji będzie obchodzony w piątek, 21 maja Europejski Dzień Natura 2000.
21.05.2021

Stabilna 23 proc. stawka VAT na preparaty mikrobiologiczne dla rolnictwa

Stosowana od 1 lipca 2020 roku tzw. nowa matryca VAT nie podwyższyła stawki tego podatku dla preparatów mikrobiologicznych wykorzystywanych w produkcji rolnej; były one i są objęte 23 proc. stawką - poinformowało PAP biuro prasowe MF.
19.05.2021

Polacy niechętni płaceniu za ochronę przyrody

Polacy są raczej niechętni płaceniu za ochronę przyrody np. za zachowanie w stanie niezmienionym terenów chronionych. Jeżeli już, to skłonni są zapłacić maksymalnie 30 zł rocznie na rzecz konkretnej fundacji – wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
16.05.2021

Kampania społeczna "Bałtyku, Oddychaj!"

Grupa GeoFusion i Grupa Bezpieczny Bałtyk, w ramach swoich działań rozpoczynają kampanię społeczną "Bałtyku, Oddychaj!"
11.05.2021

Naukowcy: osy są tak samo wartościowe dla środowiska, jak pszczoły

Osy są tak samo ważne jak pszczoły dla ekosystemów, gospodarki i ludzkiego zdrowia – zastrzegają naukowcy w artykule na łamach pisma „Biological Reviews”.
05.05.2021

Resort klimatu: rusza kampania "Łączą nas Drzewa"

Rusza ogólnopolska kampania „Łączą nas Drzewa”, która została zainaugurowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w Międzynarodowy Dzień Lasów, 21 marca - poinformowało we wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
04.05.2021

Czołowy producent klimatyzatorów Gree zostaje zwycięzcą tegorocznego konkursu Global Cooling Prize

Firma Gree Electric Appliances, Inc. z siedzibą w Zhuhai – wiodący światowy producent klimatyzatorów i sprzętu AGD – została wybrana zwycięzcą tegorocznego konkursu Global Cooling Prize za swoją innowacyjną technologię chłodzenia pod nazwą „Zero Carbon Source”.
04.05.2021

Władze Torunia i PGE podpisały list intencyjny ws. współpracy na rzecz rozwoju

Władze Torunia oraz Polskiej Grupy Energetycznej i PGE Energii Ciepła podpisały w środę list intencyjny ws. współpracy w zakresie rozwoju gospodarczego miasta. Ma ona zaowocować m.in. stworzeniem środowiska sprzyjającego lokalizacji nowych inwestycji.
28.04.2021

Akcja sprzątania brzegów Warty

Wolontariusze skupieni w ponad 100. lokalnych sztabach będą w sobotę sprzątać brzegi Warty. W ubiegłym roku w ramach akcji zebrano ponad 30 ton śmieci. Tegoroczna, siódma odsłona inicjatywy, jest dedykowana zmarłemu kajakarzowi i podróżnikowi Aleksandrowi Dobie.
24.04.2021

Chmura cyfrowa i rozwój cyfrowych usług mogą wspierać środowisko i ekologię

Budowa Rządowej Chmury Obliczeniowej i kwestia rozwoju usług cyfrowych dla obywateli to kwestie, które mogą wspierać środowisko i ekologię - ocenił w piątek dyrektor Departamentu Rozwoju Usług - Centrum GovTech Michał Widelski podczas panelu na konferencji TOGETAIR.
23.04.2021

TOGETAIR: ekologia to nie tylko nakłady, które trzeba ponieść, ale także szanse

Ekologia to nie tylko nakłady, które na nią trzeba ponieść, ale także szanse; koszty zaniechań będą wyższe niż obecnych wydatków - mówili w piątek uczestnicy konferencji TOGETAIR. Zauważono jednak, że w dobie pandemii sektor MŚP oczekuje innej pomocy niż np. dofinansowanie do paneli PV.
23.04.2021

Program edukacyjny „Zielona ręka” zainaugurowany przez Fundację Ekologiczną Arka

Ponad 700 tys. osób ma wziąć udział w organizowanym przez Fundację Ekologiczną Arka tegorocznym programie edukacyjnym „Zielona ręka”. Polega on m.in. na inicjowaniu powszechnych działań na rzecz środowiska naturalnego, jak sadzenie drzew czy gromadzenie deszczówki.
22.04.2021

Polscy leśnicy odradzają obszary leśne - posadzą 13 mln drzew i krzewów

Na finiszu jest wiosenna kampania odnowieniowa lasów w nadleśnictwach regionu świętokrzyskiego i radomskiego. Tej wiosny wysadzonych zostanie ok. 13 mln drzew i krzewów.
21.04.2021

Parki narodowe apelują o niewypalanie traw

Rok po pożarze, który w kwietniu 2020 r. zniszczył ok. 5,5 tys. ha bagiennych łąk i lasów w Biebrzańskim Parku Narodowym, polskie parki narodowe apelują o niewypalanie traw, bo nie służy to przyrodzie, a niesie za sobą różne zagrożenia dla przyrody i ludzi.
19.04.2021

Gospodarka popiołowa – jak i do czego wykorzystujemy popioły

W Europie produkuje się rocznie blisko 100 milionów ton żużli i popiołów, z czego do 10% stanowią odzyskiwane metale żelazne i nieżelazne, natomiast aż 85% stanowią części mineralne, które nadają się do wykorzystania w rekultywacji terenów, przemyśle cementowym i budownictwie. Zasady GOZ nakładają na przemysł obowiązek dbania o optymalne wykorzystanie zasobów. Gospodarcze wykorzystanie popiołów i żużli z energetyki i ciepłownictwa zdecydowanie wpisuje się w tę zasadę.
19.04.2021

Ekologiczne e-auta tańsze w eksploatacji od spalinowych o 13-20 proc.

Zakup auta elektrycznego o 25 proc. droższego od spalinowego, daje oszczędności w eksploatacji rzędu 13-20 proc. wartości nowego samochodu w całym cyklu użytkowania - wyliczył Polski Instytut Ekonomiczny. Korzyści z zakupu e-auta z 15 proc. dopłatą do ceny pojawią się po 3 latach eksploatacji.
15.04.2021

Czy powstanie hub naukowo-technologiczno-biznesowy zajmujący się rozwojem OZE?

Instytucje rządowe, samorządowe i naukowo-badawcze podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia hubu naukowo-technologiczno-biznesowego w Miękini (woj. małopolskie) zajmującego się rozwojem odnawialnych źródeł energii opartych głównie o pompy ciepła.
12.04.2021

Wspólne stanowisko morskich instytutów badawczych – Problem: Eutrofizacja i kryzys rybołówstwa

Z powodu natłoku nieprawdziwych i półprawdziwych informacji na temat stanu Bałtyku, trzy największe krajowe instytuty (Morski Instytut Rybacki – PIB, Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytut Oceanologii PAN) zajmujące się badaniami morza, przedstawiają wspólne stanowisko wobec dyskutowanych w mediach problemów Bałtyku i jego ochrony.
09.04.2021

W Szwecji rusza kolejny etap pilotażowego projektu produkcji stali bez paliw kopalnych

W północnej Szewcji, w Luleå SSAB, LKAB i Vattenfall rozpoczęły budowę pilotażowego magazynu wodoru. Pilotażowy magazyn do składowania wodoru gazowego umieszczony jest w skalnej komorze, w pobliżu HYBRIT – obiektu przeznaczonego do bezpośredniej redukcji.
07.04.2021

Naukowcy z Komitetu PAN apelują o ochronę Puszczy Karpackiej

O ochronę najcenniejszych przyrodniczo lasów Puszczy Karpackiej zaapelował Komitet Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN. Wśród koniecznych działań naukowcy wymieniają m.in. utworzenie sieci rezerwatów, wstrzymanie cięć w rezerwatach, zakaz budowy dróg leśnych.
30.03.2021

Hołownia: ekologia i klimat, to dla nas założenia fundamentalne

Chcemy jasno pokazać, że ekologia i klimat, to dla nas założenia fundamentalne; w poniedziałek przedstawimy rozwiązania dotyczące neutralności klimatycznej, dekarbonizacji, elektromobilności, czy nowoczesnego rolnictwa - zapowiedział w rozmowie z PAP lider Polski 2050 Szymon Hołownia.
29.03.2021

Polskie lasy płoną

W lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe w latach 2011-2020 wybuchło mniej pożarów niż w poprzednich dekadach – wynika z danych leśników. Mimo że liczba pożarów i strawiona przez ogień powierzchnia maleje, to pod względem ich liczby Polska jest 3. w Europie.
27.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.