Wynik wyszukiwania - "prawo" - Wiadomości

Minister przemysłu: prawo powinno pomagać transformacji energetycznej

Chcielibyśmy, żeby transformacja energetyczna była łagodna, a łagodna będzie wtedy, jeżeli prawo będzie pomagało, a nie przeszkadzało - powiedziała w poniedziałek w wystąpieniu otwierającym konferencję "Industry in Transition" minister przemysłu Marzena Czarnecka.
16.04.2024

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki sektora OZE

Funkcjonowanie zarządu, jako głównego organu spółki kapitałowej, pozostaje kluczowe dla jej działalności we wszystkich sferach. To decyzje osób wchodzących w skład przedmiotowego organu kształtują politykę wewnętrzną spółki, jej bieżące funkcjonowanie czy w końcu projektują strategie jej przyszłego rozwoju.
08.12.2023

EC Będzin odwoła się od blisko 247-milionowej kary za nierozliczenie uprawnień do emisji CO2

Spółka EC Będzin Wytwarzanie, produkująca ciepło dla mieszkańców Sosnowca, Będzina i Czeladzi, ma zapłacić ponad 247,8 mln zł kary za nierozliczenie w terminie uprawnień do emisji CO2 za rok 2020. Spółka zapowiada odwołanie od decyzji katowickiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w tej sprawie.
05.12.2023

Nowe otwarcie energetyki wiatrowej według PSEW. 5 zasad dobrej ustawy dla wiatraków

Zdaniem PSEW atak na wiatraki i wykorzystywanie ich do walki politycznej to świadome osłabianie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Energia z wiatru dziś jest potrzebna do obniżenia rachunków za prąd i zwiększenia naszej suwerenności. Szybkie uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej jest kluczowe dla ograniczenia cen energii i to zrozumiałe, że zapisy odblokowujące energię z wiatru znalazły się w ustawie o odmrażaniu cen energii. Są w niej środki zaradcze zarówno na skutki, jak i przyczyny drastycznie wysokich cen.
05.12.2023

Regulacje prawne UE dotyczące procedur ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ)

Procedura ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ) wprowadzona została do systemu prawnego UE w 1985 roku. Zgodnie z tą procedurą duże projekty budowlane i/lub rozwoje, muszą przed rozpoczęciem realizacji zostać ocenione pod kątem wpływu, jaki mogą wywierać na środowisko, zarówno przyrodnicze, jak i na zdrowie i życie ludzi.
09.11.2023

Islandczycy znów będą polować na wieloryby

Rząd Islandii ponownie zezwolił na wyjątkowo okrutne komercyjne polowania na narażone na wyginięcie płetwale zwyczajne, drugie pod względem wielkości ssaki świata. Organizacje broniące praw zwierząt oprotestowały tę decyzję – poinformował w piątek brytyjski dziennik „Guardian”.
02.09.2023

Klimatolog: tylko zmiany systemowe uratują nas przed katastrofą

Osobiste postawy wobec zmian klimatycznych i prywatne działania podejmowane w związku z nimi świadczą o świadomości danej osoby i gotowości do zmian na większą skalę, jednak same wiele nie zmienią. Potrzebne są regulacje i zasadnicze zmiany na wyższym szczeblu. Bez zmian systemowych nie przetrwamy - uważa klimatolog prof. Szymon Malinowski.
04.08.2023

Rząd planuje złagodzić wymagania środowiskowe dla parkingów, garaży i instalacji PV

Rząd planuje podniesienie progów wielkości garaży, parkingów i instalacji fotowoltaicznych (PV), powyżej których wymagana jest decyzja środowiskowa. Zgodnie z wykazem prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, rozporządzenie ma się pojawić do końca roku.
03.08.2023

Adrian Zandberg: transport publiczny musi być traktowany jako usługa publiczna

W starzejącym się polskim społeczeństwie transport publiczny musi być traktowany jako usługa publiczna - powiedział w sobotę w Giżycku lider Lewicy Adrian Zandberg. Zapowiedział, że jeśli Lewica będzie miała realny wpływ na rząd po wyborach, to zostaną zwiększone środki na fundusz połączeń autobusowych.
22.07.2023

Rząd do końca września chce przyjąć zmiany w szacowaniu szkód suszowych

Umożliwienie dodatkowego szacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów, a także wprowadzenie przepisów regulujących ogólne warunki udzielania pomocy dla producenta rolnego w zw. m.in. z suszą - przewiduje projekt rozporządzenia, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnych rządu.
11.07.2023

Instalacje OZE jako infrastruktura krytyczna

Biorąc pod uwagę ostatni rozwój wypadków związany z wysoce prawdopodobnym sabotażem gazociągu Nord Stream 2, który miał miejsce 27.09.2022 roku, a konkretnie w odniesieniu do „jednej z dwóch nitek Nord Stream 2”, należy przypomnieć i powrócić do bardzo ważkiego zagadnienia jakim jest infrastruktura OZE, która będzie częścią infrastruktury krytycznej naszego państwa.
02.07.2023

Energia z wodoru a braki regulacyjne w polskim systemie prawnym (nowe regulacje od 2023 roku)

W dzisiejszym artykule autorzy skupią się na nowych regulacjach, które mają wejść w styczniu 2023 r., a które dotyczą pozyskiwania energii z wodoru. Czy faktycznie akty prawne, które staną się częścią polskiego systemu prawnego z dniem 1 stycznia 2023 r., rozwiązują wcześniej zgłaszane problemy regulacyjne związane z wytwarzaniem energii z wodoru? Czy inwestorzy, zamierzający skupić się na tym źródle energii, mogą bezpiecznie planować swoje inwestycje? Na te pytanie autorzy niniejszego artykułu postarają się w sposób ese
22.06.2023

Boom na pompy ciepła w Niemczech. Jak prawo zmienia nawyki inwestorów i konstruktorów?

Zmiany w Prawie wodnym zmieniły zasadniczo podejście do projektowania budynków, kładąc większy nacisk na odpowiednio zaprojektowane zarządzanie retencją wody, którą musimy utrzymywać jak najdłużej na działce inwestora – zauważa Marcin Kosieniak, specjalista MEP, współwłaściciel biura projektowego PM Projekt. W Niemczech z kolei rekordy bije zainteresowanie… pompami ciepła.
23.05.2023

MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich

„Miejsca zatopienia amunicji chemicznej stanowią trudne do kontrolowania rozproszone punktowe źródła skażeń o nieznanej wielkości. Ponadto mają duże negatywne oddziaływanie na gospodarkę, co powoduje, że Morze Bałtyckie jest mniej bezpieczne i potencjalnie bardziej kosztowne pod kątem inwestycji.” Autorzy niniejszego artykułu celowo rozpoczynają swoje rozważania na temat fizycznej przeszkody, stojącej na drodze inwestycji związanych z morskimi farmami wiatrowymi na polskich obszarach morskich, jednym z wniosków nasuwających się z
21.05.2023

MEW: Polskie porty, a pomoc publiczna [ANALIZA]

W związku z planowanymi znacznymi inwestycjami w portach polskich, które będą powiązane z Morską Energetyką Wiatrową, pojawia się zasadniczy problem źródeł ich finansowania. Rozwiązaniem tych problemów są najprzeróżniejsze pomysły, od dość karkołomnych jak koncepcja emisji obligacji przez Port Gdynia na budowę falochronu, co w istocie stanowi niedozwoloną pomoc publiczną, po plany budowy portu instalacyjnego w tym samym porcie w oparciu o wirtualną uchwałę Rady Ministrów w tym zakresie, której nikt nie widział, a do niedawna było
21.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania

W dzisiejszym artykule, będącym kontynuacją rozpoczętej przez Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Gospodarka Morska.pl mini serii, traktującej o rozwiązaniach legislacyjnych, związanych z Morską Energetyką Wiatrową na świecie, autorzy skupią się na rozwiązaniach przyjętych w Danii.
18.05.2023

Strategia wodorowa Norwegii - czy zielona rewolucja wodorowa wydarzy się w Oslo?

Zielony wodór jest nośnikiem energii, który ma znaczny potencjał, aby pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jego wykorzystanie oferuje krajom Europy, nastawionym na dekarbonizację, nowe możliwości w zakresie przeprowadzenia transformacji gospodarki w duchu zrównoważonego rozwoju. Ustawa klimatyczna (Klimalov) ustanawia cel Norwegii, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 50% do 2030 roku, a ustawa wymaga od rządu wdrożenia polityki i środków do osiągnięcia tego celu. Jednym z takich środków jest roz
09.05.2023

MKiŚ nie planuje podnosić opłaty foliówkowej ani rozszerzać jej na torby papierowe

Nie jest planowane podnoszenie opłaty za torby foliowe wydawane klientom w sklepach, ani jej rozszerzenia na torby z papieru - przekazał PAP resort klimatu i środowiska. Dodano, że w wyniku m.in. opłaty liczba zużywanych torebek znacząco spadła.
04.05.2023

Nieefektywny System Bezpieczeństwa RP w odniesieniu do Morskich Farm Wiatrowych

W poprzednim artykule Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa - ZielonaGospodarka.pl,, opisującym po krótce status prawny MFW oraz spojrzenie na te inwestycje przez pryzmat ustaw o zarządzaniu kryzysowym, autorzy zwrócili uwagę na fakt, iż po włączeniu Morskich Farm Wiatrowych do sieci energetycznej Polski, staną się one infrastrukturą krytyczną. Należy zatem przyjrzeć się czy polskie służby, bezpośrednio odpowiedzialne za szeroko rozumiane „maritime safety” i „maritime security”, są odpowie
16.04.2023

Projekt: części budowlane małej elektrowni wiatrowej zwolnione z pozwolenia na budowę

Części budowlane wolno stojącej małej elektrowni wiatrowej o całkowitej wysokości od 3 do 12 m mają być zwolnione z pozwolenia na budowę - wynika z projektu ustawy opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Obiekty do 3 m nie będą wymagały ani pozwolenia, ani zgłoszenia.
14.04.2023

Komisja energii pozytywnie o poprawkach PiS do projektu o ESP

Sejmowa komisja energii pozytywnie zarekomendowała w czwartek wszystkie, zgłoszone przez klub PiS w drugim czytaniu poprawki do projektu ustawy o inwestycjach w elektrownie szczytowo-pompowe. Poprawki w większości mają charakter porządkujący i legislacyjny.
14.04.2023

Recykling akumulatorów litowo-jonowych w świetle prawa UE

Zgodnie z szacunkami unijnych agencji, do 2030 r. po drogach państw członkowskich Unii Europejskiej (dalej: UE) będzie jeździć co najmniej 30 milionów pojazdów elektrycznych. Oczekuje się, że samochody elektryczne znacznie zmniejszą emisję gazów cieplarnianych w sektorze transportu drogowego. Elektryczne pojazdy wykorzystują baterie litowo-jonowe (dalej: baterie Li-on).
11.04.2023

Moskwa: polityka energetyczna Polski jest efektem dialogu z rynkiem

Zazielenienie polskiego prądu to nie tylko nasz postulat, ale decyzja rynku. To także nasz kierunkowy wyznacznik rozwoju naszej energetyki – powiedziała środowej "Rzeczpospolitej" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
05.04.2023

Będą ułatwienia w budowie biogazowni rolniczych [AKTUALIZACJA]

Ułatwienia z powstawaniu biogazowni rolniczych m.in. związane z pozwoleniami na budowę i pozyskaniem biomasy do produkcji energii, ciepła czy biogazu - zakłada projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w biogazownie rolniczych.
04.04.2023

Branża energetyczna: aktualizacja PEP do 2040 roku jest zbieżna ze strategiami spółek

Aktualizacja PEP do 2040 roku jest zbieżna ze strategiami spółek - stwierdzili w poniedziałek przedstawiciele branży energetycznej. Jak dodali, aktualizacja odzwierciedla założenia, że Polska ma być suwerenna energetycznie i posiadać źródła wytwarzania energii, które będą w rękach polskich firm.
03.04.2023

Ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej z MFW – rozwiązanie systemowe, czy początek drogi?

W swoich poprzednich artykułach: Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim - GospodarkaMorska.pl Polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych przepisów? - GospodarkaMorska.pl Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa - GospodarkaMorska.pl Nieefektywny System Bezpieczeństwa RP w odniesieniu do Morskich Farm Wiatrowych - GospodarkaMorska.pl
02.04.2023

Macron przedstawił plan zmniejszenia zużycia wody w związku z nawiedzającymi kraj suszami

Prezydent Francji Emmanuel Macron wziął w czwartek udział w konferencji nad jeziorem Serre-Poncon, w południowo-wschodniej części kraju, na której zaprezentował plan zmniejszenia zużycia wody i środki do osiągnięcia tego celu w związku z nawiedzającymi Francję suszami.
31.03.2023

Branża urządzeń chłodniczych i grzewczych apeluje o zmiany w rozporządzeniu o F-gazach

Branża urządzeń chłodniczych i grzewczych apeluje do europosłów oraz państw członkowskich o realistyczne podejście do zmian w rozporządzeniu unijnym ograniczającym użycie fluorowanych gazów cieplarnianych (F-gazów). Organizacje zrzeszające największe firmy z branży oceniają, że obecny kształt nowelizacji nie tylko uniemożliwia realizację celów dotyczących ochrony klimatu, ale także zagraża długofalowemu bezpieczeństwu energetycznemu Polski, opóźniając możliwość odejścia od paliw kopalnych. Spowoduje też olbrzymie skutki gospodarc
28.03.2023

Moskwa: we wtorek aktualizacja Polityki Energetycznej Polski trafi ma Radę Ministrów

We wtorek aktualizacja Polityki Energetycznej Polski ma trafić na Radę Ministrów - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że porozumienie z górnikami, co do planowego odejścia od węgla w 2049 r., to jest to, czego rząd chce dotrzymać w polityce energetycznej.
16.03.2023

Prezydent podpisał 700 metrów

Minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań ma wynosić 700 metrów - zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela ws. elektrowni wiatrowych. Co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej może trafić do mieszkańców gminy - podała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
14.03.2023

W Strasburgu o celach klimatycznych w transporcie samochodowym

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk odbędzie 13 marca spotkania z ministrami ds. transportu Czech, Niemiec i Włoch, a także – w formule zdalnej - Węgier, Rumunii i Słowacji. Tematem będą europejskie cele klimatyczne w zakresie transportu samochodowego. W polskiej delegacji uczestniczy także wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński. Spotkania odbędą się w Strasburgu, w siedzibie Parlamentu Europejskiego.
13.03.2023

Dobry model finansowy daje bezpieczeństwo dla offshore wind [RELACJA]

Pojawiają się pytania i wątpliwości w zakresie finansowania projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Finansowanie zapewni sobie projekt, który obejmie profesjonalnie przygotowane modele i harmonogramy. Firmy ubezpieczeniowe są w pełni przygotowane do współpracy z bankami i instytucjami finansowymi, ale potrzebna jest kooperacja na linii inwestorzy- instytucje finansowe. Są środki na łańcuchy dostaw, ale polski local content może być mizerny – takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego zorganizowanego w ramach „Konferencji Offs
09.03.2023

MEW w polityce ochrony klimatu Unii Europejskiej

W poniższej publikacji zostaną zaprezentowane założenia dotyczące ochrony klimatu na płaszczyźnie strategii, inicjatyw i kierunków działań przyjętych przez Unię Europejską. Polityka ochrony klimatu UE to pewna „mapa drogowa” dla państw członkowskich UE, które nie powinny pozostawać bierne w obliczu tych ambitnych planów.
09.03.2023

Polska krytyczna wobec projektu sprawozdania Parlamentu Europejskiego dot. ograniczenia pestycydów w UE

Polska krytycznie odnosi się do projektu sprawozdania komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego dotyczącego pestycydów, którego autorką jest europosłanka Zielonych Sarah Wiener – wynika ze źródeł PAP. Projekt zakłada ograniczenie stosowania w Unii Europejskiej pestycydów o 80 proc. do 2030 r. Komisja Europejska chce ograniczenia o 50 proc. Obie propozycje są dla wielu krajów UE nie do zaakceptowania.
09.03.2023

Do 2025 roku 65% opakowań ma być poddawanych recyklingowi

Narastające składowiska odpadów stają się coraz większym problemem. Zgodnie z celami określonymi w Dyrektywie 2018/852 Unii Europejskiej o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, kraje członkowskie mają do 2025 roku poddawać recyklingowi 65% odpadów opakowaniowych. Wymagania mogą zostać spełnione tylko przy wykorzystaniu gospodarki o zamkniętym obiegu oraz przez wywarcie zmian na producentach.
06.03.2023

Zabezpieczenie udziału local content w brytyjskiej branży offshore

Zabezpieczenie udziału local content
26.02.2023

Nowy Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej powstał na Podkarpaciu [WIDEO]

W woj. podkarpackim powołano Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ. To ważna inicjatywa, która łączy wiedzę i doświadczenie inspektorów i byłych funkcjonariuszy służb mundurowych, by jeszcze skuteczniej walczyć o czyste środowisko. Uroczystość poprzedziła konferencja prasowa.
20.02.2023

Emisja CO2 na Bałtyku w kontekście przepisów środowiskowych

Od wielu lat wiadomo, że emisja CO2 jest ogromnym problemem na całym świecie. W protokole z Kioto zdefiniowano dwutlenek węgla (CO2) jako jeden z sześciu gazów cieplarnianych, który jest uważany za najbardziej niebezpieczny dla środowiska z uwagi na zbyt dużą emisję.
19.02.2023

ZPP apeluje w sprawie ustawy 10H

Przy tak dużym zapotrzebowaniu na zieloną energię w Polsce, uważamy, że wszelkie decyzje ograniczające rozwój OZE są dla naszego kraju straconą szansą na wiele nowych inwestycji, miejsca pracy i budowanie przewag konkurencyjnych w regionie.
15.02.2023

Atom uwzględniony w unijnych przepisach dotyczących zielonego wodoru

Komisja Europejska przedstawiła długo oczekiwane regulacje określające zasady, w jakich wodór może być oznaczany jako pochodzący z odnawialnych źródeł energii.
15.02.2023

Prezydent podpisał nowelizację ustawy ograniczającą podwyżki cen ciepła

Prezydent Andrzej Duda, 13 lutego 2023 r., podpisał nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw. Wzrost cen ciepła do końca tego roku zostanie zahamowany na poziomie nie wyższym niż 40 proc.
14.02.2023

Zła segregacja odpadów: za jedną osobę zapłaci cały blok?

Segregacja odpadów to temat kontrowersyjny m.in. dla mieszkańców budynków wielorodzinnych. Dość często skarżą się oni na niejasne wytyczne dotyczące segregacji oraz wysokie koszty wywozu śmieci. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że wspomniany wywóz w ciągu minionego roku podrożał o kolejne 8%. To nie jedyny powód niezadowolenia. Niektórzy mieszkańcy bloków już doświadczyli tego, że zła segregacja odpadów przez jedną osobę może skutkować zbiorową odpowiedzialnością finansową. Niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administr
10.02.2023

Francja z ustawą przyspieszającą rozwój OZE

Francuski parlament przyjął we wtorek ustawę, która ma na celu przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), a tym samym nadrobienie zaległości kraju w dziedzinie zielonej energii w obliczu kryzysu energetycznego.
08.02.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
07.02.2023

RAPORT: 77 proc. badanych za tym, by Polska sprawowała kontrolę nad lasami państwowymi

W opinii 77 proc. badanych to Polska powinna sprawować kontrolę nad lasami państwowymi w naszym kraju; 10 proc. uważa, że Unia Europejska - wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.
05.02.2023

Dekarbonizacja transportu morskiego w świetle prawa UE

Unia Europejska (dalej: EU) wyznaczyła sobie ambitne cele w zakresie dekarbonizacji sektora transportu morskiego. Transport morski pozostawał jak dotąd jedynym sektorem, w którym UE nie podjęła żadnych konkretnych zobowiązań w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska (ang. European Environment Agency, EEA) i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego (ang. European Maritime Safety Agency, EMSA) z 2021 roku, transport morski odpowiada za 13,5 proc. wszystkich emisji gazów
05.02.2023

Solidarna Polska proponuje zmianę ustawową, która zwiększy ilość biokomponentów w benzynie

Solidarna Polska proponuje zmianę ustawową, która zwiększy ilość biokomponentów w benzynie, ale domagamy się, by zboże do ich produkcji pochodziło wyłącznie od polskich rolników - mówili w piątek politycy SP Janusz Kowalski i Jan Kanthak.
03.02.2023

Liberalizacja prawa o lądowej energetyce wiatrowej w Niemczech-lekcja dla Polski?

Energetyka wiatrowa na lądzie jest kluczowym elementem dekarbonizacji sektora energetycznego. W Polsce jednakże, od 7 lat, aż 99,7 proc. Kraju (zgodnie z obliczeniami Fundacji Instrat z 2021 roku) jest wyłączone z możliwości budowy farm wiatrowej. Zablokowanie branży zostało spowodowane uchwaleniem niesławnej ustawy antywiatrakowej i odmienianej już przez wszystkie przypadki tzw. zasady 10H. Obecnie ustawa ta jest procedowana w Sejmie i żywo dyskutowana w przestrzeni publicznej.
31.01.2023

Wiceszef MAP: rozmowy spółek ws. bloku 910 MW w Jaworznie trwają

Rozmowy i mediacje Rafako i Taurona w sprawie sporu wokół bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno trwają, zaplanowana jest kolejna ich runda - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.
26.01.2023

Kaleta: rządowy projekt tzw. ustawy wiatrakowej jest zbyt daleko idący

Rządowy projekt tzw. ustawy wiatrakowej jest zbyt daleko idący; rozważamy wprowadzenie poprawek do tego projektu. Mamy wątpliwości co do tak intensywnego stawiania na energetykę wiatrową – powiedział w środę poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta.
25.01.2023

W czwartek kontynuacja prac nad ustawą antywiatrakową

Sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów państwowych, oraz samorządu o polityki regionalnej mają w czwartek kontynuować prace nad rządowym projektem ustawy dot. zmian w tzw. ustawie odległościowej. Pozostałe projekty zgłoszone przez opozycję zostały odrzucone.
25.01.2023

Sejm zajmie się projektem ws. ograniczenia wzrostu cen ciepła sieciowego

Sejm w środę rozpocznie dwudniowe posiedzenie; będzie kontynuował prace nad propozycjami zmian w Kodeksie wyborczym, przedstawionymi przez rząd i PiS; posłowie zajmą się też projektem przewidującym ograniczenie do 40 proc. wzrostu cen ciepła sieciowego oraz projektem zmian Kodeksu Pracy.
24.01.2023

Projekt ustawy: ograniczenie do 40 proc. wzrostu cen ciepła sieciowego

Wprowadzenie nowego mechanizmu ograniczającego do 40 proc. podwyżki cen dla odbiorców ciepła sieciowego przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o wsparciu odbiorców ciepła, skierowany w piątek do Sejmu. Dodatkowy koszt określono na 4,5 mld zł w 2023 r.
20.01.2023

DLA Piper: Spółki kwestionują wysokość wpłat na fundusz energetyczny; będą domagać się rekompensat

Spółki energetyczne, na które ustawa o maksymalnych cenach energii nałożyła obowiązek dokonywania comiesięcznych wpłat na rzecz specjalnego funduszu, kwestionują wysokość daniny i zamierzają dochodzić rekompensat od Skarbu Państwa z powodu ponoszonych strat, twierdzą eksperci kancelarii prawnej DLA Piper. W ich opinii, przepisy dotyczące wpłat na fundusz są niezgodne z prawem unijnym.
16.01.2023

Jeszcze tej zimy mają być gotowe przepisy mocniej chroniące odbiorców ciepła

Dla cen ciepła uzyskiwanego z gazu, chcemy utrzymać maksymalną cenę, czyli ok. 150 zł za GJ, i ok. 103 zł za GJ dla ciepła uzyskiwanego z węgla – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jeszcze tej zimy mają być gotowe przepisy lepiej chroniące odbiorców ciepła.
14.01.2023

MKiŚ: Projekt przepisów w sprawie linii bezpośrednich to kompromis

Obecny kształt przepisów w sprawie linii bezpośrednich to kompromis między oczekiwaniami przemysłu, a bezpieczeństwem dostaw energii elektrycznej do wszystkich odbiorców - stwierdziło MKiŚ . Dodano, że projekt nowelizacji przeszedł już prace w komitecie do spraw europejskich i nie powinien ulec zmianie.
12.12.2022

UE. Komisarz Simson: Europa Środkowo-Wschodnia bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki Baltic Pipe

Europa Środkowo-Wschodnia jest dziś bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja i Grecja-Bułgaria. W regionie powstają terminale LNG, istniejące są rozbudowywane, a UE jest gotowa wesprzeć te wysiłki - przekonywała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Central Europe Energy Partners (CEEP).
09.12.2022

Kosiniak-Kamysz: złożymy wniosek o poszerzenie porządku obrad Sejmu m.in. o rządowy projekt ustawy wiatrakowej

Złożymy wniosek o poszerzenie porządku obrad przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu o projekty PSL oraz rządowy ustawy wiatrakowej. Jesteśmy w stanie poprzeć propozycję rządową, niech premier nie ogląda się na malkontentów z Solidarnej Polski - podkreślił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
08.12.2022

Rząd wycofuje się ze sprzeciwu wobec lądowych farm wiatrowych

Brytyjski rząd zapowiedział złagodzenie faktycznego niemal całkowitego zakazu budowy nowych lądowych farm wiatrowych w Anglii i ogłosił przeprowadzenie w tej sprawie konsultacji społecznych.
08.12.2022

OZE we wspólnocie mieszkaniowej cz. II

Sytuacje, w których może powstać odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną samej wspólnocie w wyniku nieprzewidzianych okoliczności związanych z instalacją, takich jak na przykład pożar są w Polsce zjawiskiem dość częstym. Według nieoficjalnych danych liczba takich incydentów może dochodzić nawet do 700 rocznie, co przewyższa średnią w innych krajach europejskich. Stan taki z jednej strony może być efektem stosowania produktów o niższej jakości, na co wpływ ma najczęściej cena paneli i usług montażowych, a z drugiej wynikać z niewyst
06.12.2022

Premier: będziemy wypracowywać mechanizmy, które ograniczą wysokie ceny energii dla stoczni

Będziemy wypracowywać mechanizmy, które ograniczą wysokie ceny energii dla stoczni - zapewnił premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Gdańsku. Wyraził nadzieję, że najbliższych kilka tygodni przyniesie "akceptowalne rozwiązania" w tym zakresie.
05.12.2022

OZE we wspólnocie mieszkaniowej cz. I

Instalacje odnawialnych źródeł energii, a w szczególności instalacje fotowoltaiczne zyskują popularność nie tylko wśród firm inwestujących w branżę energetyczną oraz prosumentów, ale również wśród innych podmiotów zgłaszających zapotrzebowanie na pobór energii w większym zakresie. Od kilku lat można zauważyć wzrost zrealizowanych projektów przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz wspólnoty mieszkaniowe.
05.12.2022

MKiŚ: pierwszy projekt aktualizacji PEP2040 w ciągu najbliższych miesięcy lub nawet tygodni

Pierwszy scenariusz aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 r (PEP2040) pojawi się w ciągu najbliższych miesięcy, nawet tygodni - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński. Dodał, że już widać zwiększenie produkcji energii z OZE i zmniejszenie roli gazu.
29.11.2022

Rada UE zatwierdziła dyrektywę ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw dotyczącej zrównoważonego rozwoju

Rada UE ostatecznie zatwierdziła w poniedziałek dyrektywę o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Oznacza to, że przedsiębiorstwa wkrótce będą musiały publikować szczegółowe informacje o kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem.
28.11.2022

Prezydent podpisał nowelę ustawy o obszarach morskich

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o obszarach morskich – poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Nowe przepisy mają m.in. uprościć procedury dla branży offshore, czyli dla morskiej energetyki wiatrowej.
24.11.2022

Odwołanie od odmowy przyłączenia do sieci OSD

Podczas planowania, a następnie realizacji projektu inwestycyjnego w ramach OZE jednym z najistotniejszych elementów jest uzyskanie decyzji o warunkach przyłączenia do sieci elektroenergetycznej OSD. Powszechnie znany jest fakt, że polskie sieci przesyłowe nie zostały przystosowane do rewolucji na rynku energii, jakie wprowadziły instalacje fotowoltaiczne. O ile obciążenie sieci mikro instalacjami prosumenckimi nie rodzi większych problemów, to komercyjne inwestycje oparte o budowę większych farm o mocy powyżej 1 MW często związa
23.11.2022

Szef MRiT: do 25 listopada potrwają prekonsultacje programu wsparcia dla firm energochłonnych

Do 25 listopada potrwają prekonsultacje rządowego programu wsparcia dla firm energochłonnych – poinformował w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. W budżecie programu jest ok. 5 mld zł - dodał.
22.11.2022

CIS: Konferencja w Senacie „Energetyka w Polsce w 2050 roku”

Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że we wtorek 22 listopada br. o godz. 11.00 w sali obrad Senatu odbędzie się konferencja „Energetyka w Polsce w 2050 roku” organizowana przez senacką Komisję Nadzwyczajną do Spraw Klimatu oraz Komitet Problemów Energetyki Polskiej Akademii Nauk.
21.11.2022

Zero waste łatwiejsze z ujednoliconymi etykietami z datami ważności

Zmiana sformułowań dotyczących dat ważności na łatwo psujących się artykułach spożywczych - czyli kwestia nie będąca obecnie ani dobrze uregulowana, ani ujednolicona - może pomóc w ograniczeniu marnowania żywności - informuje najnowszy numer „European Review of Agricultural Economics”.
21.11.2022

Klauzule new benefits w umowach Corporate PPA – uzasadnienie praktyczne

Popularyzacja w ostatnich latach umów nazywanych Corporate Power Purchase Agreements doprowadziła do coraz częstszych dyskusji między zainteresowanymi stronami na temat różnego rodzaju klauzul adaptacyjnych, mających zachować pierwotną równowagę kontraktową stron.
18.11.2022

Moskwa: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju - najwyższym priorytetem rządu

W obecnej, trudnej sytuacji geopolitycznej zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju jest najwyższym priorytetem rządu - podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Polska jest niezależna i bezpieczna energetycznie.
17.11.2022

Nowelizacja prawa energetycznego może zablokować rozwój rynku wodoru

Stanowisko Krajowej Izby Gospodarczej, Konfederacji Lewiatan, Stowarzyszenia Hydrogen Poland i Klastra Technologii Wodorowych.
17.11.2022

Nowela ustawy o obszarach morskich RP ma uprościć procedury dla branży offshore

Sejmowa Komisja Infrastruktury opowiedziała się we wtorek za projektem ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Nowela ma m.in. uprościć procedury dla branży offshore.
16.11.2022

Prezydent podpisał ustawę o wypowiedzeniu Traktatu Karty Energetycznej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wypowiedzeniu Traktatu Karty Energetycznej oraz Protokołu Karty Energetycznej dotyczącego efektywności energetycznej i odnośnych aspektów ochrony środowiska - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
15.11.2022

Premier: z kierownictwem spółek energetycznych opracowujemy nowy mechanizm tarczy antyinflacyjnej

Wraz z kierownictwem spółek energetycznych opracowujemy nowy mechanizm tarczy antyinflacyjnej - poinformował premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek. Dodał, że w energii elektrycznej i energii cieplnej taki mechanizm został wypracowany. W tym tygodniu dopracowany zostanie mechanizm rekompensat ceny gazu.
14.11.2022

Niestabilność legislacyjna załamuje rynek wiatrowy w Polsce (RELACJA)

Rozwój sektora energetyki wiatrowej na lądzie był jednym z tematów poruszanych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER oraz 6 edycji OZE POWER. Wydarzenie było realizowane pod patronatem GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Obecnie główną barierą rozwoju sektora onshore w Polsce nie jest ekonomia i technologia, ale regulacje często wdrażane są bez zrozumienia po stronie branży OZE. Czarne chmury wiszą też nad dużą energetyką słoneczną.
10.11.2022

Bawaria łagodzi zasadę 10H dla energetyki wiatrowej

Pod koniec października parlament Bawarii (Landtag) uchwalił poprawki do kodeksu budowlanego, które liberalizują tzw. zasadę 10 H dla energetyki wiatrowej. Turbiny wiatrowe będą mogły być instalowane w odległości 1000 metrów. Na obszarach priorytetowych dla rozwoju wiatraków wyznaczona odległość ma sięgać 800 metrów.
07.11.2022

Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy likwidującej obligo giełdowe dla energii elektrycznej

Sejm odrzucił w piątek poprawki Senatu do noweli ustawy Prawo energetyczne, znoszącej tzw. obligo giełdowe dla energii elektrycznej. Senat proponował, aby czasowo utrzymać obowiązek sprzedaży 50 proc. wytworzonej energii na przez giełdę.
04.11.2022

Projekt ustawy o inwestycjach w elektrownie szczytowo-pompowe ma ułatwić ich powstawanie

Na stronach RCL opublikowano w czwartek projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych i inwestycji towarzyszących. Nowe przepisy miałyby przyśpieszyć inwestycje w takie elektrownie i znaleźć się w jednym akcie prawnym.
03.11.2022

Farmy wiatrowe – wielomilionowe inwestycje w warunkach luki prawnej?

Ostatnio tocząca się dyskusja na temat farm wiatrowych koncentruje się głównie na kwestiach tzw. local content, bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej czy lokalizacji portów instalacyjnych i serwisowych. Ja jednak skupię się na tematyce, o której mówi się znacznie mniej, a która będzie miała także poważny wpływ na decyzje biznesowe podmiotów zaangażowanych w budowę i serwis farm wiatrowych – szczególnie tych zajmujących się finansowaniem tego przedsięwzięcia.
02.11.2022

Lubiatowo-Kopalino preferowaną lokalizacją pierwszej jądrówki

Akceptację dla oferty amerykańskiej oraz wybór technologii Westinghouse AP1000 dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej we wskazanej przez inwestora - jako preferowanej - lokalizacji Lubiatowo-Kopalino - przewiduje projekty uchwały rządu ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych.
02.11.2022

Prezydent podpisał ustawę o maksymalnych cenach energii

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o maksymalnych cenach energii dla gospodarstw domowych, sektora MŚP i samorządów. W 2023 r. gospodarstwa domowe po przekroczeniu limitów mają zapłacić nie więcej niż 693 zł za MWh, a samorządy i MŚP - 785 zł za MWh.
02.11.2022

Projekt nowelizacji ustawy, która ma umożliwić administracji morskiej budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych

Rządowy projekt nowelizacji ustawy, która ma poprawić bezpieczeństwo żeglugi został w czwartek skierowany do dalszych prac parlamentarnych. Projektowana zmiana umożliwi również administracji morskiej budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
28.10.2022

Kryzys energetyczny wymusza pilne zmiany w polityce OZE

W obliczu wojny w Ukrainie i widma kryzysu energetycznego konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań - dywersyfikacja dostaw gazu, szybsza transformacja energetyczna, wzrost produkcji energii z OZE. W tej chwili magazyny mamy pełne, ale w dłuższej perspektywie nasze bezpieczeństwo energetyczne może być zagrożone – to główne wnioski płynące z V. Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Rolnictwo, Środowisko”, która odbyła się 21 października w Grodnie k. Międzyzdrojów. Uczestnicy dyskusji, zorganizowanej przez Fundację Europ
27.10.2022

Polski port instalacyjny dla MFW – fakty i mity

W ostatnim czasie dwie informacje, dotyczące lokalizacji oraz rozpoczęcia prac nad portem instalacyjnym dla morskiej energetyki wiatrowej, tchnęły więcej optymizmu w podmioty związane z tymi inwestycjami.
27.10.2022

MKiŚ: wkrótce nowy projekt noweli ustawy o OZE dot. m.in. klastrów energii

Wkrótce resort klimatu i środowiska ma przedstawić nowy projekt ustawy o OZE dot. m.in. klastrów energii, który będzie uwzględniać uwagi zgłoszone w konsultacjach - poinformował dyrektor w MKiŚ Marcin Ścigan. Dodał, że za "kilka tygodni" powinien trafić do komisji wspólną rządu i samorządu.
24.10.2022

Polska energetyka idzie na mieliznę

W zamianie Konrada Szymańskiego na Szymona Szynkowskiego vel. Sęk chodzi nie tylko o zamianę gołębia na jastrzębia. Szybka transformacja energetyczna Polski jest zagrożona.
17.10.2022

TGE: nietypowe zachowania uczestników rynku energii na bieżąco bada powołana do tego komórka

Towarowa Giełda Energii zapewniła w komentarzu dla PAP, że w jej strukturach istnieje komórka, która na bieżąco bada nietypowe zachowania uczestników rynku energii, by wykryć zdarzenia mające znamiona nadużycia. Jednak - podkreśliła TGE - informacje o prowadzonych postępowaniach to tajemnica zawodowa.
16.10.2022

DLA Piper: Projekt maksymalnych cen energii może wywołać nową falę roszczeń ze strony dostawców

Propozycja rządu dotycząca wprowadzenia maksymalnych cen energii elektrycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów oraz odbiorców wrażliwych skutkować może wielomilionowymi roszczeniami odszkodowawczymi ze strony dostawców energii z powodu nieadekwatnego systemu rekompensat, wskazują prawnicy kancelarii prawnej DLA Piper.
13.10.2022

Konsultacje komunikatu „Przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska w 2022 r. Odwrócenie tendencji dzięki przestrzeganiu prawa ochrony środowiska”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje o prowadzonych pracach nad stanowiskiem Rządu RP do opublikowanego 8 września 2022 r. dokumentu: Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska w 2022 r. Odwrócenie tendencji dzięki przestrzeganiu prawa ochrony środowiska COM(2022) 438.
12.10.2022

Samorządowcy: chcemy, aby cena gwarantowana za jedną MWh wynosiła ok. 500-600 zł

Samorządowcy proponują, aby cena gwarantowana energii elektrycznej dla samorządów wynosiła ok. 500–600 zł za jedną MWh. We wtorek przedstawiciele Związku Miast Polskich oraz Unii Metropolii Polskich spotkali się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim.
11.10.2022

Umożliwienie udzielania pomocy publicznej na inwestycje w kogenerację w projekcie rozporządzenia

Stworzenie podstawy prawnej do wspierania rozwoju gospodarczego regionów poprzez umożliwienie udzielania pomocy publicznej na inwestycje m.in. w układy wysokosprawnej kogeneracji w formie dotacji lub pożyczki zakłada rozporządzenie, które ukazało się we wtorek na stronach RCL.
05.10.2022

"Prawo i Klimat” – zainaugurowano działalność kwartalnika Ministerstwa Klimatu i Środowiska

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska 4 października 2022 r. odbyła się konferencja inaugurująca działalność czasopisma naukowego "Prawo i Klimat". W wydarzeniu wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
04.10.2022

KE wzywa Polskę do usunięcia barier w dostępie do wymiaru sprawiedliwości w związku z jakością powietrza

Komisja Europejska wszczęła w czwartek drugi etap procedury naruszeniowej przeciwko Polsce i wezwała do usunięcia barier w dostępie do wymiaru sprawiedliwości dla organizacji oraz osób fizycznych i prawnych w związku z planami ochrony powietrza na mocy dyrektywy w sprawie jakości powietrza.
29.09.2022

Podpisano deklarację działań na rzecz poprawy stanu wód w Polsce - Pakt dla Wody

W czwartek został podpisany Pakt dla Wody, czyli zainicjowana przez Partię Zieloni deklaracja działań na rzecz poprawy stanu wód w Polsce. Pakt został podpisany przez przedstawicieli PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i przewodniczącą Partii Zieloni.
29.09.2022

Panele fotowoltaiczne a podatek od nieruchomości

Fotowoltaika, pomimo niekorzystnych zmian prawnych dotyczących rozliczenia wytworzonego prądu, zyskuje coraz większą popularność wśród przedsiębiorców. Dotyczy to także tzw. farm fotowoltaiki, czyli specjalnie zaprojektowanych terenów, na których zamontowane są liczne panele fotowoltaiczne, służące do produkcji energii elektrycznej na dużą skalę. Czy takie farmy są opłacalne? O tym decyduje często kwestia podatku od nieruchomości.
29.09.2022

Odstąpienie od umowy dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną

W ostatnich latach, w związku z intensywnym rozwojem branży energii odnawialnej wielu rolników podpisało z firmami zajmującymi się takimi inwestycjami, umowy dzierżawy swoich gruntów celu wybudowania na nich w przyszłości farm fotowoltaicznych lub wiatrowych.
20.09.2022

Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła opublikowana; wejdzie w życie we wtorek

Zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wchodzi ona w życie następnego dnia po dniu ogłoszenia.
20.09.2022

Rząd we wtorek wysłucha informacji ministrów o sytuacji sektora energetycznego

We wtorek o godz. 11 zbierze się rząd; wysłucha informacji ministra aktywów państwowych oraz ministra klimatu i środowiska na temat sytuacji sektora energetycznego. Rada Ministrów zajmie się również projektem ustawy o zawodzie ratownika medycznego.
20.09.2022

We wtorek rząd będzie obradował nad nowelizacją ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej

We wtorek Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, która m.in. odzwierciedla zasadę, że morskie badania naukowe są prowadzone wyłącznie w celach pokojowych.
13.09.2022

Rzecznik rządu: w tym tygodniu przedstawimy rozwiązania pomocowe dla sektora energochłonnego i dla klientów indywidualnych

W tym tygodniu przedstawimy pakiet rozwiązań pomocowych dla sektora energochłonnego, a także dla klientów indywidualnych - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jeśli nie przekroczy się pewnego poziomu zużycia energii to będzie się płaciło mniejsze ceny za energię elektryczną - wyjaśnił.
13.09.2022

Ekspert: Przed nami blackout

W czasach wojny i szantażu energetycznego, kiedy Komisja Europejska przedstawia plan walki z kryzysem energetycznym, a Niemcy, nie oglądając się na Komisję Europejską, testują swoje systemy elektroenergetyczne i opóźniają odejście od energetyki jądrowej, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówi w Polsat News, że Polska nie ma żadnego planu ograniczeń. Gdy PiS wyłączy zimą prąd, usłyszymy, że to dla naszego dobra.
12.09.2022

Siemens Gamesa wygrywa z GE - Haliade-X narusza patent - firma dostaje zakaz sprzedaży w USA

Orzeczenie zezwala na wyłączenie projektów Vineyard i Ocean Wind 1 z uwagi na interes publiczny, a OEM zapowiada, że będzie szukać prawnych i technicznych możliwości w sprawie flagowej turbiny podaje w swoim komunikacie Reuters.
08.09.2022

Sejm nie poparł wniosku o odrzucenie projektu ustawy o wsparciu odbiorców ciepła

Sejm opowiedział się w piątek przeciw odrzuceniu w pierwszym czytaniu projektu ustawy o wsparciu odbiorców ciepła. Wniosek złożyła Konfederacja. Posłowie skierowali projekt do dalszych prac w komisji. Kluby zapowiedziały złożenie w ich trakcie poprawek.
02.09.2022

MFW: Polski „Local Content” w całkowitej próżni prawnej

Kwestia local content w odniesieniu do Polskich Morskich Farm Wiatrowych stała się ostatnio przedmiotem wielu dyskusji i obaw w szeroko rozumianym środowisku gospodarki morskiej. W poniższej publikacji przybliżę ten problem od strony prawnej.
30.08.2022

Nowe przepisy dotyczące planowania przestrzennego przyśpieszą rozwój branży OZE

MRiT przekłada szczególną wagę do rozwoju OZE. Proponowana nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza uproszczone procedury uchwalania planów miejscowych dla np. fotowoltaiki.
29.08.2022

Przydomowe mikroinstalacje wiatrowe bez pozwoleń? Będzie projekt ustawy

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został opublikowany projekt ustawy, który umożliwi budowę elektrowni wiatrowej o wysokości do 12 metrów bez konieczności uzyskiwania pozwolenia. Według założeń projekt ma zostać przyjęty przez rząd w IV kwartale tego roku.
28.08.2022

„Local content w energetyce to nasze bezpieczeństwo” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

– Ważny jest konstruktywny interwencjonizm państwowy, jeśli chodzi o kwestię energetyki (...). Oczywiście miałoby to prowadzić do zabezpieczenia polskiego local content przy newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego polski inwestycjach (MFW, wodór, elektrownie atomowe, ale i obronność – mówi radca prawny Mateusz Romowicz w rozmowie z portalem zielonagospodarka.pl.
25.08.2022

Potrzeba lepszego monitoringu odpadów przemysłowych, w tym ścieków!

Odpady przemysłowe, w tym ścieki z przemysłu, powinny być dokładniej monitorowane, a dla osób zanieczyszczających środowisko powinny być przewidziane wysokie kary - mówi dr Wojciech Hryb z Politechniki Śląskiej. Jak dodaje, najwięcej odpadów przemysłowych wytwarza branża górnictwa i wydobycia.
25.08.2022

6,5 mln gospodarstw domowych i instytucji publicznych otrzyma dodatek do źródeł ciepła, w tym do biomasy

6,5 mln gospodarstw domowych i instytucji publicznych otrzyma dodatek do źródeł ciepła o łącznej wartości 10 mld zł - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że 3 tys. zł wyniesie dopłata do pelletu, 2 tys. zł do oleju opałowego, 1 tys. zł do drewna kawałkowego i 500 zł do gaz LPG.
24.08.2022

Konsultacje społeczne ws. uchwały antysmogowej wydłużone o jeden dzień

O jeden dzień, czyli do środy 24 sierpnia zostały wydłużone konsultacje społeczne ws. uchwały antysmogowej dla Małopolski - poinformowała PAP rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Magdalena Opyd. Dotychczas mieszkańcy zgłosili ok. 1760 opinii.
23.08.2022

Ekspert: Prawo i sprawiedliwość klimatyczna

Z zazdrością spoglądam za ocean, gdzie prezydent Joe Biden podpisał przed kilkoma dniami ustawę o redukcji inflacji, zakładającą m.in. najwyższe wydatki w historii USA na ochronę klimatu i transformację energetyczną. To niezwykły moment w historii ruchu klimatycznego.
22.08.2022

MFW a Krajowy Plan Odbudowy – stocznie i porty

Ostatnio, szczególnie w środowisku związanym z Morską Energetyką Wiatrową na polskich obszarach morskich, pojawiają się głosy, iż zarówno dla branży stoczniowej, jak i infrastruktury terminalowej, związanej z branżą offshore, remedium jest Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Czy na pewno jest to realne biorąc pod uwagę obecną sytuację?
21.08.2022

"Rzeczpospolita”: Trucicieli kary nie dotykają

Wyroki za przestępstwa środowiskowe zapadają rzadko, gdyż w Polsce nie ma systemu monitorowania zanieczyszczeń – informuje piątkowa "Rzeczpospolita”.
19.08.2022

Ustawa o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej ma charakter innowacyjny

Rozwiązania ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej mają rewolucyjny, innowacyjny charakter - mówił podczas środowej konferencji minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
18.08.2022

MI: konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw

9 sierpnia 2022 r. rozpoczął się etap konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych projektu ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw, który został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod numerem UC130.
12.08.2022

Kraków nie chce zmian w uchwale antysmogowej

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ponownie zwrócił się do marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego o niewprowadzanie zmian w uchwale antysmogowej dla województwa. Do 23 sierpnia trwają konsultacje społeczne ws. wydłużenia o rok terminu wymiany pieców bezklasowych.
11.08.2022

Nowe przepisy pozwolą rozliczyć prywatne elektryki wykorzystywane w celach służbowych

Wprowadzenie możliwości zwrotu pracownikom kosztów używania do celów służbowych samochodów prywatnych z napędem elektrycznym lub hybrydowym, ale także napędzanych wodorem, przewiduje projekt ustawy, o którym w poniedziałek poinformowano w wykazie prac legislacyjnych rządu.
09.08.2022

UE: w Brukseli ruszyła procedura pisemna ws. rozporządzenia o redukcji zużycia gazu w UE

"Procedura pisemna wymagana dla przyjęcia rozporządzenia o ograniczeniu wykorzystania gazu ziemnego w Unii Europejskiej rozpoczęła się w czwartek i potrwa do piątku do godz. 12" - przekazało PAP źródło unijne.
04.08.2022

Energy Solution pyta rząd o marże wytwórców energii

Energy Solution Sp. z o.o., zajmujące się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej, jak i paliwa gazowego, apeluje do rządu i władz instytucji nadzoru o wyjaśnienie kwestii ponadprzeciętnie wysokich marż wytwórców energii, które mają fundamentalne znaczenie dla budżetów i przyszłości szeregu podmiotów gospodarczych, jednostek samorządowych oraz osób fizycznych.
04.08.2022

Zyska: będzie projekt o wsparciu korzystających z innych źródeł ciepła niż węgiel

Będzie projekt ustawy o wsparciu dla tych, którzy korzystają z innych źródeł ciepła niż węgiel - zapowiedziała wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska po senackiej debacie nad ustawą o dodatku węglowym.
03.08.2022

Potrzeba mechanizmów wsparcia energochłonnych firm

Bez mechanizmów wsparcia, skutkujących obniżką cen energii w tym i przyszłym roku, firmom energochłonnym grozi upadłość – oceniają we wspólnym wystąpieniu Pracodawcy RP i śląsko-dąbrowska Solidarność. Proponują m.in. dopłaty i administracyjną kontrolę cen prądu dla przemysłu energochłonnego.
03.08.2022

PSL: Uwolnić wiatraki i biogazownie

Rząd oszukał tych, którzy z węgla przeszli na gaz. To dyskryminacja – mówi piątkowej "Rzeczpospolitej" Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.
22.07.2022

Ile wynosi kara za odpady? Nawet do 1 000 000 zł!

Choć kary w wysokości 1 000 000 zł w praktyce są wymierzane raczej rzadko, to rzeczywiście na pytanie, ile wynosi lub może wynieść kara za odpady, należy odpowiedzieć, że od 1 000 zł (dolna granica) do 1 000 000 zł (górna granica). Od czego to zależy i kto o tym decyduje?
10.07.2022

Opublikowano treść nowej wersji nowelizacji ustawy „anty-wiatrakowej” 10H

Zmiana ustawy dotyczącej elektrowni wiatrowych uwolni tereny do budowy farm wiatrowych - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.
05.07.2022

Rząd określi maksymalne ilości energii z OZE, jakie mogą zostać sprzedawane w latach 2022-2027

Rząd określi maksymalne ilości o wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które mogą zostać sprzedane na aukcjach w latach 2022–2027 – wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.
30.06.2022

Multimedialny Raport Klimatyczny TOGETAIR

Ponad 150 artykułów od niezależnych ekspertów, materiały video oraz infografiki, w wersji polskiej i angielskiej, a także tematyka dotycząca nie tylko ochrony środowiska, ale i polskiej polityki klimatycznej oraz tego co każdy może zrobić dla środowiska – tak w skrócie można podsumować multimedialny Raport Klimatyczny TOGETAIR.
28.06.2022

Opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla elementów zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy oraz dla elementów stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych na morzu

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla elementów zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy oraz dla elementów stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych na morzu zostało opublikowane 14 czerwca 2022 roku i wejdzie w życie po 14 dniach od jego ogłoszenia. Rozporządzenie jest realizacją upoważnienia zawartego w ustawie o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych [1].
15.06.2022

Senat za poprawkami do ustawy o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków

Senat zaproponował w środę poprawki do ustawy o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków. Ustawa rozszerza zakres definicji odpadów ze statków, reguluje także kwestię odbioru tych nieczystości.
09.06.2022

Senacka komisja za szeregiem poprawek do ustawy o rolnictwie ekologicznym

Senacka komisja rolnictwa zaakceptowała szereg poprawek do ustawy o rolnictwie ekologicznym. Głównym celem ustawy jest dostosowanie polskich przepisów do regulacji unijnych m.in. w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją.
09.06.2022

Komisja za projektem dotyczącym m.in. ochrony powietrza

Sejmowa komisja ochrony środowiska przyjęła w środę projekt noweli Prawa ochrony środowiska z poprawkami dotyczącymi m.in. systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz paliw z biomasy. Projekt określa m.in. limity wydatków w związku z wdrożeniem unijnych rozwiązań związanych np. z jakością powietrza.
08.06.2022

Senacka komisja za regulacją ograniczającą zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

Senacka komisja nadzwyczajna ds. klimatu przyjęła z poprawkami projekt ustawy ograniczającą zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach.
25.05.2022

MEW: porozumienie sektorowe nie zabezpieczy polskiego local content

Dnia 15 września 2021 roku podpisano szumnie zapowiadany sector deal, który według niektórych chybionych stanowisk ma prawnie zabezpieczyć polski łańcuch dostaw przy budowie i eksploatacji polskich Morskich Farm Wiatrowych.
24.05.2022

Rozwój offshore na Bałtyku może wymagać specustawy - przyjęte regulacje mogą się okazać niewystarczające

– Tym, czego może nam brakować w najbliższych latach i co stanowi wąskie gardło w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, są regulacje, które wciąż w niewystarczający sposób zapewniają, że proces developmentu będzie przeprowadzony wystarczająco szybko – mówi Michał Piekarski, partner w kancelarii Baker McKenzie.
04.05.2022

Jakie będą zmiany prawa energetycznego w ramach strategii wodorowej?

Powołanie operatora sieci wodorowych, wprowadzenie definicji wodoru i przepisów technicznych zawierają założenia do projektu nowelizacji Prawa energetycznego, opublikowane w czwartek w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
14.04.2022

Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska ws. hałasu

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska, który odnosi się m.in. do kwestii ochrony przed hałasem - poinformowano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
13.04.2022

DLA Piper: zagrożona dekarbonizacja - Polska potrzebuje zmian legislacyjnych

Polska powinna jak najszybciej wdrożyć zmiany legislacyjne, by przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) i zmniejszyć uzależnienie od importu paliw kopalnych, uważają prawnicy międzynarodowej kancelarii prawnej DLA Piper. Kluczową barierą w rozwoju zielonej energii są obecnie regulacje dotyczące budowy lądowych farm wiatrowych oraz procedury związane z przyłączeniami nowych projektów do sieci przesyłowych.
12.04.2022

Strażacy apelują o niewypalanie traw

Pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych nie są mniej groźnymi pożarami, ich wypalanie nie ma żadnego uzasadnienia – przekonują wielkopolscy strażacy. Pożary traw zagrażają nie tylko lasom, dobytkowi, zwierzętom, ale i ludziom - podkreślają.
26.03.2022

Pyzik: liczymy na modyfikację przez KE polityki klimatycznej

Pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa Piotr Pyzik liczy, że KE zaproponuje nowe podejście do polityki klimatycznej, uwzględniające sytuację po wybuchu wojny. Zaznaczył, że wszystkie zmiany muszą mieć zgodę strony społecznej.
12.03.2022

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE dot. gminnych projektów fotowoltaicznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o OZE - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Zmiany mają umożliwić samorządom terytorialnym zakończenie realizacji rozpoczętych tzw. projektów parasolowych i grantowych na montaż lub zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej.
23.02.2022

Sasin: będziemy przekonywać inne kraje UE, że nie udźwigniemy obciążeń wynikających z Fit for 55

Będziemy przekonywać inne kraje UE, że nie udźwigniemy obciążeń wynikających z Fit for 55 - powiedział w niedzielę wicepremier Jacek Sasin. Czeka nas ciężka batalia, mam nadzieję, że będziemy w tej batalii razem, czyli Solidarna Polska oraz Prawo i Sprawiedliwość.
20.02.2022

Komisja przyjęła bez poprawek nowelę ustawy o inwestycjach w sektorze naftowym

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacji przyjęła we wtorek bez poprawek nowelę ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym.
16.02.2022

Komitet Ekonomiczny RM przyjął program transformacji energetyki

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przyjął we wtorek program transformacji energetyki, zakładający m.in. wydzielenie aktywów węglowych - poinformował PAP rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Manys. Projektem ma się teraz zająć Komitet Stały RM.
09.02.2022

Kowalczyk: Zielony Ład jest faktem, teraz trzeba go umiejętnie wdrożyć

Europejski Zielony Ład jest już zatwierdzony przez KE, teraz dyskusja powinna dotyczyć tego, jak go wdrożyć do polskiego rolnictwa, by nie powodował nadmiernych obciążeń dla rolników - powiedział PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
31.01.2022

Wiceszefowa EBI: jesteśmy gotowi szybko wspierać inwestycje zmniejszające popyt na gaz

Wobec wysokich cen gazu w Europie rozwiązaniem może być zmniejszenie popytu na gaz; jesteśmy gotowi szybko to wspierać – zadeklarowała wiceszefowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego Lilyana Pavlova.
28.01.2022

Nowy system rozliczania, tzw. net-billing - od 1 kwietnia 2022 r. dla nowych prosumentów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że 1 kwietnia 2022 r. wchodzi w życie nowe rozwiązanie polegające na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo wg ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN), czyli tzw. net-billing. Dotyczy ono wyłącznie prosumentów, którzy znajdą się w systemie od 1 kwietnia br.
14.01.2022

Sejm zmienił regulacje dotyczące dostępu do lokalnych sieci gazowych

Sejm znowelizował w czwartek ustawę Prawo energetyczne, zmieniając procedurę odmowy świadczenia usług dystrybucji gazu w pewnych, szczególnych przypadkach. Chodzi o dostęp do lokalnych, izolowanych sieci gazowych.
14.01.2022

Senacka komisja negatywnie o budżecie w części dot. gospodarki wodnej

Senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu negatywnie oceniła we wtorek budżet państwa na 2022 w części dot. gospodarki wodnej, w tym planu finansowego Wód Polskich. Pozytywną opinię komisji uzyskała część dot. klimatu z zastrzeżeniem, że przychody z uprawnień do emisji CO2 będą wyższe niż planowane.
05.01.2022

Rząd zajmie się programem funduszy UE na infrastrukturę, klimat i środowisko

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem uchwały ws. przyjęcia programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027) - wynika z porządku posiedzenia Rady Ministrów. Przewidywana wartość dofinansowania to 25 mld euro.
03.01.2022

Od 1 stycznia będzie obowiązywać ustawa mająca ograniczyć ilość odpadów na składowiskach

Od 1 stycznia będą obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o odpadach; wdraża ona do polskiego prawa regulacje unijne mające na celu m.in. zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach.
01.01.2022

Sejmowe komisje za zmianą procedur przy inwestycji w elektrownię jądrową

Sejmowe komisje poparły w środę bez poprawek projekt ustawy zmieniający przepisy ws. procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej. Chodzi o to, by w postępowaniu dotyczącym decyzji środowiskowej stosować przepisy aktualne, a nie z 2015 r.
16.12.2021

Morawiecki będzie namawiał kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by nie ulec presji ze strony Rosji ws. Nord Stream 2

Nord Stream 2 nie powinien powstać - stwierdził w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że będzie namawiał kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by nie ulec presji Rosji i nie pozwolić, by Nord Stream 2 stał się instrumentem szantażu wobec UE.
10.12.2021

Ozdoba: Będą wyższe kary za niszczenie środowiska

Wprowadzenie gigantycznych kar za nielegalny import do Polki odpadów niebezpiecznych, zapowiedział we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Wyższe kary - do 5 tys. zł - mają być też wprowadzone za zaśmiecanie miejsc publicznych, pól i lasów.
08.12.2021

Prezydent podpisał ustawę Prawo energetyczne

Zminimalizowanie podwyżek cen paliwa gazowego dla gospodarstw domowych, przy jednoczesnym zapewnieniu przedsiębiorstwom energetycznym możliwości odzyskania kosztów związanych z dostawami paliwa gazowego - zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela Prawo energetyczne.
08.12.2021

Minister Moskwa: dyrektywę ws. jednorazowych opakowań wdrożymy w 2022 r.

Unijną dyrektywę ws. jednorazowych opakowań plastikowych wdrożymy w 2022 roku - zadeklarowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że przygotowywane są krajowe przepisów dot. przedsiębiorców i kaucji od butelek.
03.12.2021

Sejm poparł część poprawki Senatu do noweli o elektromobilności

Sejm w czwartek poparł część poprawek Senatu do noweli o elektromobilności, która zakłada m.in. możliwość ustanawiania stref czystego transportu we wszystkich gminach, niezależnie od liczby mieszkańców.
02.12.2021

Od nowego roku ruszają tzw. programy dofinansowań w ramach realizacji obowiązku uzyskania oszczędności energii

Od 1 stycznia 2022 roku uruchomione zostaną tzw. programy bezzwrotnych dofinansowań w ramach realizacji obowiązku uzyskania oszczędności energii (systemów świadectw efektywności energetycznej) przez podmioty zobowiązane.
01.12.2021

Senacka komisja chce zmian w noweli ustawy o elektromobilności

Senacka nadzwyczajna komisja ds. klimatu zaproponowała kolejne poprawki do noweli ustawy o elektromobilności. Zmiany wprowadzone przez senatorów dotyczą ustanawiania w miastach stref czystego transportu.
24.11.2021

Opublikowano uzupełniające przepisy wspierające rozwój magazynów energii

Ustawa licznikowa stworzyła ramy prawne dla rozwoju nowoczesnych technologii, umożliwiających integrację energetyki rozproszonej oraz zniosła dotychczasowe bariery dla funkcjonowania magazynów energii, takie jak podwójne naliczanie opłat sieciowych. 5 listopada 2021r. w Dzienniku Ustaw RP ogłoszone zostało rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska, zawierające przepisy wykonawcze do ustawy.
16.11.2021

Rząd o projekcie rekompensat dla gmin za zmianę opodatkowania wiatraków

Rząd ma się zająć projektem ustawy o rekompensacie gminom dochodów utraconych w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Koszty związane z wejściem projektu w życie oszacowano na 524,43 mln zł.
19.10.2021

Nowy Ład może zablokować rozwój MEW w Polsce na lata [ROZMOWA]

Rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem.
14.10.2021

Organizacje rolnicze domagają się od KE oceny skutków strategii "od pola do stołu"

Kilkanaście unijnych organizacji rolniczych we wspólnym oświadczeniu domaga się przedstawienia przez KE oceny skutków nowej polityki rolnej wskazując, że dotychczas przeprowadzone badania mówią o spadku produkcji, wzroście cen i utracie bezpieczeństwa żywnościowego UE.
14.10.2021

Projekt noweli o ochronie gruntów rolnych i leśnych wraca do komisji

Posłowie zgłosili w środę kolejne poprawki do projektu nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, który ma ułatwić prowadzenie pozarolniczej działalności w gospodarstwie rolnym. W związku z tym projekt został ponownie skierowany do sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.
14.10.2021

Czy dojdzie do wysypu pozwów za zaniedbania Polski w polityce klimatycznej?

W połowie tego roku pięcioro Polaków pozwało Skarb Państwa o naruszenie swoich dóbr osobistych i zaniedbania w obszarze polityki klimatycznej. Chcą, żeby sąd zobowiązał rządzących do bardziej zdecydowanych działań na rzecz klimatu i 60-proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych przed końcem tej dekady.
17.09.2021

Polska rozpocznie pracę nad nowym brzmieniem Kodeksu dobrych praktyk w leśnictwie

Polska zaproponuje nowe brzmienie przepisu, który będzie korespondować z konkretnymi przepisami unijnej dyrektywy siedliskowej i dyrektywy ptasiej oraz rozpocznie pracę nad nowym brzmieniem Kodeksu dobrych praktyk w leśnictwie - wynika z uzasadnienia do projektu noweli ustawy o lasach.
31.08.2021

Nowe prawo opóźni budowę inwestycji energetycznych

O miesiące, o ile nie lata, opóźni się oddanie do użytku wielu kilometrów dróg. To skutek nowych zasad protestów środowiskowych - donosi we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".
24.08.2021

„Im więcej praw tym mniej sprawiedliwości” 15-lecie kancelarii – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

23.08.2021

Projekt ustawy ws. oznaczeń geograficznych produktów rolnych i spożywczych

Stworzenie regulacji o oznaczeniach geograficznych obejmującej 3 sektory: produktów rolnych i środków spożywczych, napojów spirytusowych i win - jest celem projektu ustawy, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów
17.08.2021

Sejmowe komisje negatywnie o większości poprawek Senatu do tzw. ustawy śmieciowej

Większość poprawek Senatu do tzw. ustawy śmieciowej nie uzyskało w środę pozytywnych opinii sejmowych komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
12.08.2021

Zaczęły się konsultacje społeczne ws. Programu przeciwdziałania niedoborowi wody

Rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. Programu przeciwdziałania niedoborowi wody, którego głównym celem jest zwiększenie retencji wodnej w Polsce, a jego opracowanie będzie miało pozytywny wpływ na gospodarkę wodną - poinformowało we wtorek Ministerstwo Infrastruktury.
07.07.2021

Zyska: zmiana w systemie rozliczeń prosumentów nastąpi w 2022 roku

Zmiana w systemie rozliczeń dla nowych prosumentów jest konieczna i potrzebna, na pewno nastąpi w 2022 roku – podkreślił we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
29.06.2021

Francuski Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego żąda ustalenia polityki w sprawie odpadów jądrowych

Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN) wezwał w poniedziałek władze do szybkiego podjęcia decyzji w sprawie ustalenie polityki gospodarowania odpadami jądrowymi, ostrzegając przed niewydolnością obecnego systemu.
08.06.2021

Szef ITS o pojazdach autonomicznych: barierą jest m.in. prawo, które często nie nadąża za rozwojem technicznym

Zanim autonomizacja zawita do nas na dobre, do rozwiązania pozostaje wiele wyzwań na gruncie prawnym, infrastrukturalnym czy technologicznym - mówi szef ITS prof. Marcin Ślęzak. Dodaje, że barierą jest choćby prawo, które w wielu przypadkach nie nadąża za rozwojem technicznym.
07.06.2021

MKIŚ: Związek Miast Polskich nie podziela apelu m. st. Warszawy o zmianę samofinansowania systemu gospodarki odpadami

Organizacja jest przeciwna zniesieniu zasady samobilansowania się systemu gospodarki odpadami – wynika z odpowiedzi ZMP na pismo wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdoby ws. finansowania systemu gospodarki odpadami.
29.04.2021

Sejmowa komisja przyjęła część poprawek Senatu do ustawy o efektywności energetycznej

Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek część poprawek Senatu do ustawy o efektywności energetycznej. Ustawa przewiduje m. in. obowiązek zamontowania do 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu.
20.04.2021

Kogo objemą poprawki ustawy o efektywności energetycznej

Senat wprowadził szereg poprawek do nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej. Ustawa przewiduje m. in. obowiązek zamontowania do 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu.
15.04.2021

TK: konstytucyjne przepisy dot. zamiany akcji w procesie konsolidacji spółek elektroenergetycznych

Trybunał Konstytucyjny za zgodne z konstytucją uznał w środę przepisy ustawy o zasadach nabywania od Skarbu Państwa akcji przy konsolidacji spółek w wypadkach redukcji liczby akcji spółki konsolidującej udostępnionych w zamian za akcje spółek konsolidowanych.
24.03.2021

MKiŚ: resort klimatu i środowiska pracuje nad zaostrzeniem przepisów karnych dot. przestępstw przeciwko środowisku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska oraz przy wsparciu Ministerstwa Sprawiedliwości opracowało projekt zaostrzenia przepisów karnych dotyczących przestępstw przeciwko środowisku.
02.03.2021

GIOŚ: nawet 25 lat więzienia za "zbrodnię środowiskową"

Jeżeli skutkiem przestępstwa przeciwko środowisku, np. po porzuceniu odpadów niebezpiecznych, będzie śmierć człowieka, taki czyn może być uznany za "zbrodnię środowiskową", za którą może grozić do 25 lat więzienia - mówi PAP dyrektor w GIOŚ Krzysztof Gołębiewski.
17.02.2021

Kancelaria Radcy Prawnego Legal Consulting - Mateusz Romowicz

Partner merytoryczny ZielonaGospodarka.pl
obsługa prawna,obsługa prawna offshore,obsuga prawna oze,obsługa prawna odnawialne źródła energii,wspieranie inwestycji w sektorze oze,prawo offshore,prawo mfw,obsługa prawna morskich farm wiatrowych

WP Law Kancelaria Prawna Woźniccy & Partners sp.j.

Prawo ochrony środowiska i sprawy środowiskowe
ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko,pomoc w uzyskaniu decyzji środowiskowych,przywrócenie stosunków wodnych,prawo,prawo ochrony środowiska,system kaucyjny,audyty karne,audyty cywilne,doradztwo prawne,doradztwo prawne dla osób prawnych,doradztwo prawne spółek,doradztwo prawne NGO,doradztwo prawne dla osób fizycznych,postępowania przedsądowe,negocjacje,likwidacja szkód,likwidacja szkód środowiskowych,obsługa postępowań administracyjnych,obsługa postępowań sądowo-administracyjnych,ocena oddziaływania postępowania na środowisko,audyty administracyjne

Dziękujemy za wysłane grafiki.