Wynik wyszukiwania - "saf" - Wiadomości

EKG 2024: budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opóźni się o dwa lata, ale będzie dobrze przygotowana

Budowa elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino rozpocznie się w 2028 r., dwa lata później, niż zakładał Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. Ministerstwo Klimatu zapowiada, że na przełomie 2024 i 2025 r. będą zaktualizowane m.in. polski program jądrowy i polityka energetyczna. „Każda decyzja jest postrzegana przez pryzmat bezpieczeństwa” - mówił Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Nadzoru Technicznego, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
09.05.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Piotr Jermakow

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Piotr Jermakow, założyciel Jermak Offshore Marine Services sp. z o.o.
08.05.2024

TransAFIRmacja: w dwa lata powinniśmy zwiększyć moc infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych o prawie połowę

Najbliższe lata będą największym infrastrukturalnym wyzwaniem dla Polski. Do końca 2025 r. łączna moc punktów ładowania musi zwiększyć się o 49%, a w kolejne 5 lat o 559%. Niezbędne będzie również wybudowanie co najmniej 200 stref ładowania dla ciężarówek elektrycznych wzdłuż sieci TEN-T.
11.04.2024

Morze, wiatr i biznes – ruszyły zapisy na PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024!

Już po raz czwarty przedstawiciele morskiej energetyki wiatrowej spotkają się na regatach żeglarskich PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024. Tegoroczna edycja zaplanowana jest na 19-20 maja 2024. To wyjątkowa okazja do integracji środowiska, budowania relacji biznesowych oraz wzięcia udziału w aukcji charytatywnej na rzecz podopiecznych Regionalnej Placówki Opiekuńczo – Terapeutycznej w Dębnie.
08.04.2024

Bolloré Logistics Italy nabywa ciężarówki na biopaliwo LNG

Bolloré Logistics Italy coraz bardziej angażuje się w zrównoważone rozwiązania. Uzyskała wyłączność na korzystanie z dwóch ciężarówek na biopaliwo od swojego partnera, Grupy Alha, wiodącej włoskiej firmy w sektorze ładunków lotniczych, świadczącej usługi obsługi ramp i magazynów, a także krajowego i międzynarodowego transportu drogowego.
04.04.2024

Rojam zmienia adres. Nowa siedziba, nowe możliwości

Zmiana, która niesie za sobą obietnicę rozwoju i innowacji: po ośmiu latach na Siennickiej, Rojam przeniósł swoją działalność do nowoczesnej siedziby na Kokoszkach. Ten strategiczny ruch jest wyrazem ambicji firmy, by nieustannie poprawiać jakość i efektywność usług, jednocześnie dbając o najwyższe standardy komfortu i bezpieczeństwa.
03.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
02.04.2024

SolarEdge ogłasza pierwszą w USA instalację zoptymalizowanego naziemnego falownika o mocy 330 kW z certyfikatem UL1741

SolarEdge Technologies, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, ogłosił, że jego nowy system z falownikiem SolarEdge 330 kW o dużej mocy zoptymalizowany pod kątem prądu stałego dla społeczności i naziemnych instalacji solarnych otrzymał certyfikat UL1741-SB i jest obecnie wdrażany u pierwszego klienta w USA. Zoptymalizowany falownik o mocy 330 kW posiada certyfikat Intertek i został zaprojektowany tak, aby spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa w branży.
27.02.2024

Polska wykorzystuje około 3 proc. całkowitego potencjału produkcji biogazu

Polska wykorzystuje około 3 proc. potencjału produkcji biogazu - wynika z raportu "Biometan w Polsce. Rosnąca rola biometanu w transformacji energetycznej" przygotowanym przez firmę Strategy& w Polsce. Rozwój produkcji ułatwiłyby m.in. dotacje, dostęp do finansowania i uproszczenie przepisów - dodano.
19.02.2024

Bioenergia, biopaliwa, zielony geszeft. Biznes na biomasie prosto z Davos

Cały świat zmaga się ze zmianami klimatycznymi, wdrażając coraz to nowe polityki klimatyczne oraz rozwiązania energetyczne mające w założeniu służyć środowisku. Biomasa stanowi element agendy klimatycznej, w tym Światowego Forum Ekonomicznego.
18.01.2024

Grupa Air France KLM – największym użytkownikiem zrównoważonych paliw lotniczych (SAF) na świecie

Air France - KLM potwierdza swoje zaangażowanie w dekarbonizację lotnictwa poprzez wykorzystywanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). Linie były pierwszym na świecie użytkownikiem SAF. Aktualnie pracują nad kontraktowaniem dostaw, potrzebnych do osiągnięcia postawionych sobie celów – do 2030 roku, udział SAF w całości wykorzystywanego paliwa ma wynosić minimum 10%.
08.01.2024

Szczecin. Naukowcy chcą poprawić stan wody w stawach karpiowych

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie badają mikrobiom wody w gospodarstwie karpiowym. Chcą stworzyć podstawy do wykorzystania mikroorganizmów, aby poprawić stan wody i tym samym smak karpi.
24.12.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker

Na polskim rynku pojawiła się spółka, którą wyróżnia biznesowa dalekowzroczność w usługach dedykowanych dla sektora morskiego. Łączą potrzeby armatorów i czarterujących, pośredniczą przy poszukiwaniu statków do wykonania projektów offshorowych i nie tylko.
06.12.2023

Pierwszy transatlantycki lot samolotu napędzanego wyłącznie biopaliwami

Pierwszy transatlantycki samolot napędzany w stu procentach biopaliwami wystartował we wtorek z londyńskiego lotniska Heathrow zmierzając na lotnisko JFK w Nowym Jorku. Samolot leci na paliwie, które powstało m.in. ze zużytych olejów spożywczych i odpadów z produkcji kukurydzy.
28.11.2023

Air France-KLM inwestuje w produkcję SAF w Stanach Zjednoczonych

Grupa wzmacnia partnerstwo z DG Fuels kontraktując zakup 75 tysięcy ton SAF rocznie oraz inwestując w wydajną technologię konwersji węgla.
19.11.2023

Centrum Handlowe Korona w duchu ESG

Od 1999 roku Centrum Handlowe Korona stanowi nieodłączny element wrocławskiego krajobrazu miejskiego. Jest nie tylko wygodnym centrum do robienia zakupów, ale również miejscem spotkań lokalnej społeczności oraz przestrzenią do promocji inicjatyw w duchu CSR i ESG.
12.11.2023

Safety first! Jak wygląda bezpieczeństwo pracy w branży offshore?

Offshore to dynamicznie rozwijająca się gałąź przemysłu morskiego, która przyczynia się do tworzenia tysięcy wysoko specjalistycznych miejsc pracy. Szacuje się, że w nadchodzących 20 latach w samej tylko morskiej energetyce wiatrowej może znaleźć zatrudnienie nawet 100 tys. osób. Zaawansowane projekty offshore niosą ze sobą liczne wyzwania w zakresie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa morskiego.
17.10.2023

Nowy autobus elektryczny Yutong zaprezentowany w Brukseli

Yutong Bus jest europejskim liderem rynku autobusów elektrycznych - z 479 zarejestrowanymi w 2022 r. elektrobusami - oraz największym globalnym dostawcą autobusów i autokarów. Nowe pojazdy, na czele z przegubowym, 18-metrowym elektrobusem Yutong U18, zostały przedstawione w Brukseli - podczas targów Busworld Europe. Będzie to kolejny model, który trafi na polski rynek, gdzie marka Yutong zyskuje coraz większą popularność.
09.10.2023

Europa ma szansę na wzmocnienie swojej pozycji na rynku elektromobilności

Miejsce Europy na elektromobilnym rynku świata, produkcja baterii do samochodów elektrycznych jako szansa dla gospodarek Polski oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wyspecjalizowane pojazdy elektryczne dla przemysłu i rolnictwa - o możliwych do wykorzystania szansach związanych z wciąż przyspieszającą rewolucją e-mobility rozmawiano podczas drugiego dnia Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.
28.09.2023

Premiera iPhone'a 15 i pierwszy neutralny węglowo Apple Watch. Gigant z Cupertino dąży do zeroemisyjności

Za nami coroczna, najważniejsza konferencja produktowa Apple. Tradycyjnie we wrześniu poznaliśmy nowe modele smartfonów iPhone oraz zegarków Apple Watch. Jednym z głównych elementów konferencji był film poświęcony neutralności węglowej do której dąży Apple. Program Apple 2030 to plan osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w całej firmie do 2030 r. Następnym krokiem jest zmniejszenie śladu węglowego wszystkich produktów do 0 do 2030 r.
12.09.2023

Cruisery na zielonym kursie. Floty pasażerskie coraz bardziej ekologiczne

Armatorzy statków pasażerskich zamawiają statki przyjazne dla środowiska z silnikami dwupaliwowymi i kadłubami oraz systemami emitującymi mniej hałasu. MSC Cruises upowszechniło niedawno informację o pierwszym na świecie rejsie, w czasie którego statek MSC Euribia z systemem LNG wykonał podróż, podczas której uzyskano bilans zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
12.09.2023

Grupa Azoty Police tworzy spółkę odpowiedzialną za realizację średnich reaktorów jądrowych

Grupa Azoty Police poinformowała PAP, że tworzy spółkę projektową, która będzie odpowiedzialna za realizację średnich reaktorów jądrowych (MMR). Wskazano, że to ważna faza projektu, w której określone zostaną potrzeby, zakresy odpowiedzialności partnerów oraz przygotowana będzie dokumentacja.
05.09.2023

Grupa Orlen: do końca 2030 r. możliwa produkcja 70 tys. ton e-paliw rocznie

Do końca 2030 r. Grupa Orlen, zgodnie ze swą strategią, ma osiągnąć możliwość produkcji rocznie 70 tys. ton e-paliw, czyli paliw syntetycznych. Większość produkcji ma być wykorzystywana w transporcie lotniczym - informuje wewnętrzny periodyk koncernu, Magazyn GO!
16.08.2023

Polski producent samochodów elektrycznych współpracuje z chińskim potentatem

W listopadzie 2022 r. ElectroMobility Poland (EMP) ogłosiło, że partnerem technologicznym Izery - polskiej marki samochodów elektrycznych - będzie chiński koncern Geely. Partner EMP to prawdziwy gigant motoryzacji, zwłaszcza niskoemisyjnej. Obecnie zajmuje 4. miejsce na świecie pod względem rejestracji „elektryków”. Jest właścicielem lub współwłaścicielem m.in. takich marek jak: Lotus, Smart, Zeekr czy Polestar. Współpraca z globalnym koncernem ma zagwarantować polskiej marce wysoką jakość technologiczną samochodów Izera.
04.08.2023

Hyundai Engineering CO. Ltd dołącza do projektu Grupy Azoty Police i Ultra Safe Nuclear Corporation dotyczącego budowy badawczego reaktora mikromodułowego (MMR®)

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., amerykańska spółka Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) oraz koreański Hyundai Engineering CO. Ltd (HEC) podpisały dziś Porozumienie wstępne dotyczące współpracy w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, w tym rozwoju technologii MMR.
23.07.2023

Uwaga Wodór! "Konkurs H2Idea - jak zainteresować dzieci i młodzież do czynnego udziału w przemianie energetycznej i ekologicznej naszego kraju" [ODCINEK 20]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Konkurs H2Idea - jak zainteresować dzieci i młodzież do czynnego udziału w przemianie energetycznej i ekologicznej naszego kraju" jest już w sieci!
05.07.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
09.06.2023

Radykalni aktywiści klimatyczni uszkodzili 35 aut w Berlinie

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.
09.06.2023

Pierwszy brytyjski terminal SAF w budowie

Obiekt powstanie w Teesside, generując 125 000 ton paliwa rocznie od 2028 roku.
07.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: w drodze do bycia smart i ekologii

Drugi dzień pierwszego Kongresu Polskie Porty 2030 rozpoczął się od dyskusji na temat zielonej transformacji w portach i implementacji nowoczesnych rozwiązań.
02.06.2023

W tym roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło blisko 10 tys. odbiorców

Z ofert wolnorynkowych, czyli tych, których cenniki nie podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, korzysta już 40 proc. klientów w gospodarstwach domowych w naszym kraju (6,4 mln).
29.05.2023

Zespół Mercedes F1 twierdzi, że biopaliwa zmniejszają emisję o 89%

Zespół Mercedes-AMG Petronas Formula One poinformował, że jego próba wykorzystania biopaliw w trzech wyścigach w zeszłym roku spowodowała spadek emisji dwutlenku węgla o 89 procent.
28.05.2023

Dyrektor Qatar Airways twierdzi, że zerowa emisja jest "nieosiągalna" do 2050 r.

Akbar Al Baker twierdzi, że nie ma wystarczającej produkcji SAF, aby osiągnąć cel wyznaczony na 2050 rok.
27.05.2023

MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich

„Miejsca zatopienia amunicji chemicznej stanowią trudne do kontrolowania rozproszone punktowe źródła skażeń o nieznanej wielkości. Ponadto mają duże negatywne oddziaływanie na gospodarkę, co powoduje, że Morze Bałtyckie jest mniej bezpieczne i potencjalnie bardziej kosztowne pod kątem inwestycji.” Autorzy niniejszego artykułu celowo rozpoczynają swoje rozważania na temat fizycznej przeszkody, stojącej na drodze inwestycji związanych z morskimi farmami wiatrowymi na polskich obszarach morskich, jednym z wniosków nasuwających się z
21.05.2023

Grupa Azoty: reaktory MMR i SMR muszą być bezpieczne, by powstawały też w kolejnych zakładach grupy

Reaktory MMR i SMR muszą być bezpieczne by mogły powstać też w kolejnych naszych zakładach - podkreślił w rozmowie z PAP Tomasz Hinc prezes Grupy Azoty. Zaznaczył, że spółka rozpoczęła rozmowy ze wszystkimi, którzy oferują technologie SMR/MMR. Chcemy uczestniczyć w budowie tego przemysłu - dodał .
19.05.2023

Grupa Azoty: reaktory MMR i SMR muszą być bezpieczne, by powstawały też w kolejnych zakładach grupy

Reaktory MMR i SMR muszą być bezpieczne by mogły powstać też w kolejnych naszych zakładach - podkreślił w rozmowie z PAP Tomasz Hinc prezes Grupy Azoty. Zaznaczył, że spółka rozpoczęła rozmowy ze wszystkimi, którzy oferują technologie SMR/MMR. Chcemy uczestniczyć w budowie tego przemysłu - dodał .
16.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
15.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Zielonagospodarka.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - Zielonagospodarka.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
11.05.2023

Bez dekarbonizacji ceny lotów wzrosną o 230%!!!

Jeśli przemysł lotniczy nie przyspieszy dekarbonizacji, ceny lotów wzrosną o 230 procent do 2050 roku.
10.05.2023

ABB dołącza do Lhyfe i Skyborn projektu przetwarzania morskiej energii wiatrowej na wodór

Międzynarodowy koncern ABB poinformował, że będzie współpracować z Lhyfe i Skyborn w celu wspólnej realizacji i optymalizacji projektu produkcji zielonego wodoru SoutH2Port zlokalizowanego w Szwecji.
08.05.2023

Rada UE i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie dekarbonizacji sektora lotniczego

Reprezentująca Radę UE szwedzka prezydencja i negocjatorzy Parlamentu Europejskiego osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie dekarbonizacji sektora lotniczego.
26.04.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak zmierzyć wodór? Aparatura kontrolno-pomiarowa w aplikacjach wodorowych

Aparatura kontrolno-pomiarowa jest kluczowym elementem każdej instalacji przemysłowej. Służy do zapewnienia jakości i bezpieczeństwa oraz optymalizacji procesów przemysłowych. Jest też podstawą wszelkich układów rozliczeniowych.
26.04.2023

Dania otwiera drzwi dla wodoru i offshore pierwszym na świecie przetargiem PtX

Duńska Agencja Energetyczna (DEA) otworzyła przetarg na budowę i obsługę projektów Power-to-X z datą końcową wyznaczoną na 1 września.
24.04.2023

GWM przyspiesza proces elektryfikacji dzięki światowej premierze pojazdów zasilanych nowymi źródłami energii podczas targów Auto Shanghai 2023

18 kwietnia GWM zaprezentował pięć swoich głównych marek: HAVAL, TANK, ORA, POER i WEY podczas 20. targów branży motoryzacyjnej Shanghai International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju („Auto Shanghai 2023”) i pokazał pełną gamę modeli zasilanych nowymi źródłami energii (NEV).
20.04.2023

Morskie farmy słoneczne znakomitym uzupełnieniem MEW. Crist i StoGda uczestniczą w innowacyjnym projekcie badawczym

Wiele mówi się o morskiej energetyce wiatrowej i w Polsce ten obszar aktywności znalazł już uznania władz, uczelni i stał się popularny w naszym społeczeństwie. Na świecie do pozyskiwania energii podchodzi się już bardziej otwarcie i notujemy pierwsze instalacje farm słonecznych na morzu. Montowane są przy brzegu i jako instalacje pływające.
20.04.2023

Nieefektywny System Bezpieczeństwa RP w odniesieniu do Morskich Farm Wiatrowych

W poprzednim artykule Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa - ZielonaGospodarka.pl,, opisującym po krótce status prawny MFW oraz spojrzenie na te inwestycje przez pryzmat ustaw o zarządzaniu kryzysowym, autorzy zwrócili uwagę na fakt, iż po włączeniu Morskich Farm Wiatrowych do sieci energetycznej Polski, staną się one infrastrukturą krytyczną. Należy zatem przyjrzeć się czy polskie służby, bezpośrednio odpowiedzialne za szeroko rozumiane „maritime safety” i „maritime security”, są odpowie
16.04.2023

Grupa Azoty planuje w przyszłym roku weryfikację celów strategii na lata 2021-2030

W 2024 roku jest planowana weryfikacja poszczególnych celów strategii spółki na lata 2021-2030. Spółka obecnie podtrzymuje chęć przejęcia Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica, wokół którego mają być skupione "zielone" aktywa grupy.
16.04.2023

Zeroemisyje lotnictwo będzie kosztowac branże dodatkowe 880 mld euro

Samo opracowanie czystych paliw ma kosztować ponad 440 mld euro
12.04.2023

Komunikat OSP działającego jako OIRE dotyczący zatwierdzenia i wejścia w życie IRiESP-OIRE

Komunikat Operatora Systemu Przesyłowego elektroenergetycznego (OSP) działającego jako Operator Informacji Rynku Energii (OIRE) w sprawie zatwierdzenie przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) „Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej – Sposób funkcjonowania Centralnego systemu informacji rynku energii oraz współpracy Operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego, działającego jako Operator informacji rynku energii, z Użytkownikami systemu elektroenergetycznego i innymi podmiotami zobowiązanymi lub uprawion
11.04.2023

Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny zbudują reaktor MMR

Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie podpisały porozumienie dotyczące rozwoju i budowy badawczego obiektu energetyki jądrowej wyposażonego w technologię ultra bezpiecznego reaktora jądrowego MMR® - (Micro-Modular™Reactor) od USNC. W najbliższym półroczu strony opracują kompleksowy program badawczy oraz wspólnie przygotują plan budowy, eksploatacji i utrzymania instalacji MMR.
29.03.2023

Biogazownie - szansa na oszczędności i dbałość o środowisko

Biogaz i biometan to produkty, w których pokłada się nadzieje na zwiększenie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. Redukcja emisji CO2 wspiera dekarbonizację sektora energetycznego i rolniczego. Im szybciej na rynku energii pojawi się biogaz i biometan, tym szybszy będzie rozwój różnych sektorów rynkowych, jak np. transport lotniczy, transport morski, rolnictwo, ciepłownictwo czy energetyka.
28.03.2023

ONZ: kupiliśmy tankowiec, na który przeniesiemy ropę ze statku, który w 2015 r. utknął u wybrzeży Jemenu

Kupiliśmy tankowiec, na który zostanie przeniesione 1,1 miliona baryłek ropy naftowej z niszczejącego u wybrzeży Jemenu statku, który od 2015 r. z powodu wybuchy wojny nie został rozładowany, co grozi katastrofą ekologiczną - poinformowała w czwartek ONZ.
10.03.2023

Wiatraki będą budowane bez polskich statków. Nie ma decyzji i narodowego operatora [RELACJA]

Branża offshore wind nie jest przekonana, czy temat narodowego operatora można dalej odkładać na półkę, tak samo jak decyzję dotyczącą portu instalacyjnego (nie licząc Świnoujścia). Polska ma umiejętności w zakresie projektowania i budowy jednostek dla offshore wind, ale nie ma zdolności do podejmowania decyzji. Wszystko wskazuje, że pierwsza faza będzie realizowana bez polskich jednostek instalacyjnych. Szansą może być druga faza, ale to też nie jest pewne. Opcją są zagraniczne rynki. Odwaga inwestycyjna się zwraca – wynika z dy
09.03.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Elektrolizery i ogniwa paliwowe jako kluczowe urządzenia w łańcuchu wodorowym - rozmowa z Prof. Jakubem Kupeckim, dyrektorem IEn [Odcinek 16]

Polska Strategia Wodorowa zakłada, że do 2030 roku moc instalacji do produkcji niskoemisyjnego wodoru osiągnie poziom 2 GW. Do tego czasu ma powstać co najmniej 5 dolin, w których wodór będzie zarówno wytwarzany, jak i wykorzystywany. Czy w realizacji tego celu, jak to niestety często bywa, będziemy skazani wyłącznie na importowane technologie?
08.03.2023

Rynek gazu: URE rozpoczyna konsultacje w sprawie punktów właściwych systemu przesyłowego

Konieczność wprowadzenia zmian na liście punktów właściwych systemu przesyłowego związana jest z konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz nałożeniem sankcji na Białoruś i Federację Rosyjską.
28.02.2023

Eksperci z PŁ współpracują z Rolls Royce i Airbus przy projekcie samolotu z hybrydowym napędem

W Instytucie Maszyn Przepływowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej rozpoczęły się prace nad stworzeniem konstrukcji samolotu o napędzie hybrydowym, przeznaczonego dla przewozów regionalnych.
09.02.2023

LSSE z Hyundai i USNC współpracują przy modułowych reaktorach jądrowych [GALERIA]

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Hyundai Engineering i Ultra Safe Nuclear Corporation rozpoczynają współpracę związaną z technologią modułowych reaktorów jądrowych (MMR). Ma ona zapewnić bezpieczną i przyjazną dla środowiska technologię jądrową, umożliwiając rozwój przyszłych systemów energetycznych, a brak dostępnej energii to częsta bolączka inwestorów. Porozumienie o współpracy podpisano w środę, 8 lutego w Centrum Konferencyjnym LSSE. To kolejny krok legnickiej spółki we współpracy i promocji firm z branży związanej z n
08.02.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
07.02.2023

Dekarbonizacja transportu morskiego w świetle prawa UE

Unia Europejska (dalej: EU) wyznaczyła sobie ambitne cele w zakresie dekarbonizacji sektora transportu morskiego. Transport morski pozostawał jak dotąd jedynym sektorem, w którym UE nie podjęła żadnych konkretnych zobowiązań w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska (ang. European Environment Agency, EEA) i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego (ang. European Maritime Safety Agency, EMSA) z 2021 roku, transport morski odpowiada za 13,5 proc. wszystkich emisji gazów
05.02.2023

Czołowe firmy z branży elektromobilności, nowych technologii i Legnicka Strefa tworzą Zachodni Klaster Elektromobilności [GALERIA]

Nowe konsorcjum, Zachodni Klaster Elektromobilności, powołała Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wspólnie z 11 partnerami: strefami ekonomicznymi, organizacjami oraz najważniejszymi firmami z branży elektromobilności i nowych technologii: Polską Izbą Rozwoju Elektromobilności, Ekoenergetyką Polska, Royal Bees Recycling, E-Mobility Work Hub, SEHON Innovative Lackieranlagen GmbH i Innovation AG. List intencyjny został właśnie podpisany w Centrum Konferencyjnym LSSE w Legnicy.
31.01.2023

Połowa zużytych opon trafia do spalenia i emituje CO2. Technologia polskiej firmy pozwala je przerabiać na cenne surowce [WIDEO]

Jak się okazuje, zużyte opony mogą zostać ponownie wdrożone do produkcji, tym samym wpisując się w ideę gospodarki cyrkularnej. Powstała z nich sadza odzyskana, olej popirolityczny czy stal sprawdzą się m.in. w przemyśle gumowym. Jest to możliwe w wyniku procesu pirolizy, który został udoskonalony przez polską spółkę Contec. Uzyskane w ten sposób surowce mają konkurencyjne walory użytkowe w porównaniu do „tradycyjnych” odpowiedników, ale co kluczowe – generują zdecydowanie mniejszy ślad węglowy. Obecnie niemal połowa zużytych opo
30.01.2023

Zdobądź kompetencje w offshore English z ARP!

Otwierają się drzwi do nowych możliwości.
25.01.2023

Policja aresztowała Gretę Thunberg [WIDEO]

Niemiecka policja poinformowała we wtorek, że aresztowała szwedzką działaczkę klimatyczną Gretę Thunberg. Przebywała ona na terenie wioski Luetzerath, gdzie w sobotę doszło do gwałtownych starć aktywistów z policją.
18.01.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Bartłomiej Kupiec przedstawia społeczności energetyczne jako jeden z fundamentów transformacji energetycznej [Odcinek 15]

Społeczności energetyczne to różne formy organizacji wspierające rozwój energetyki i angażujące społeczność. Mogą je tworzyć grupy obywateli lub grupy innych podmiotów, dla których energetyka nie jest głównym przedmiotem działalności. Jednym z głównych założeń transformacji energetycznej jest odejście od systemu scentralizowanego na rzecz energetyki rozproszonej, w której istotną częścią mają być lokalne społeczności energetyczne.
13.01.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Magazynowanie energii i rola wodoru w kontekście bezpieczeństwa energetycznego [Odcinek 13]

Wielu z nas zastanawia się, czy magazynowaniem energii w wodorze na szeroką skalę jest technicznie możliwe, społecznie akceptowalne i co najważniejsze - w ogóle opłacalne? I czy my, Polacy, będziemy potrafili zbudować krajowe magazyny wodoru?
19.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Do 2030 roku Air France-KLM obniży emisję CO2 o 30%

Grupa Air France-KLM i należące do niej linie zobowiązały się do stopniowego zmniejszania swojego śladu środowiskowego, realizując odpowiedzialną i transparentną strategię. Do 2030 roku* emisja gazów cieplarnianych generowana przez paliwo do silników odrzutowych ma być zredukowana o 30 procent na tonokilometr przychodu (RTK).
12.12.2022

Wybierając środek transportu, najrzadziej bierzemy pod uwagę jego wpływ na środowisko

Czterech na pięciu Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną dobrze.
29.11.2022

Brytyjski RAF Voyager wzbił się w powietrze zasilany w całości w SAF

Królewskie Siły Powietrzne potwierdziły, że wykonały pierwszy w historii Wielkiej Brytanii lot wojskowy z wykorzystaniem zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) jednym ze swoich samolotów Voyager, wojskowej odmianie Airbusa A330.
24.11.2022

Amerykański offshore boi się cyberataków

Rządowy raport wskazał, że amerykańska administracja musi podjąć konkretne kroki, by zabezpieczyć tamtejszy offshore przed atakami informatycznymi.
21.11.2022

Rolls-Royce'a startuje z niskoemisyjnym systemem spalania

Innowacyjny system niskoemisyjnego spalania firmy Rolls-Royce był testowany podczas lotu w Tucson w USA, pomyślnie wchodząc w ostatnią fazę testów.
21.11.2022

Wyspy energetyczne i PtX rozwiązaniem kryzysu energetycznego?

Europejskie morskie farmy wiatrowe o mocy 30 GW są prawie w całości podłączone do systemu energetycznego za pomocą podmorskich kabli, które biegną od każdej farmy do kraju macierzystego.
20.11.2022

United Airlines inwestuje 35 mln dolarów w Next Renewable Fuels

Flagowa biorafineria firmy ma produkować do 50 000 baryłek dziennie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), odnawialnego oleju napędowego i innych rodzajów e-paliw.
18.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL [odcinek 10 - część 2]

Dzisiaj premiera najnowszego 10 odcinka podcastu Uwaga Wodór! - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL (część 2).
14.11.2022

Atom jest odpowiedzią na przyszłe niedobory mocy w Polsce [RELACJA]

Energetyka jądrowa była jednym z tematów podejmowanych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER, organizowanej pod patronatem GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Dyskusja odbywa się tuż po przełomowych decyzjach o wyborze partnera technologicznego dla pierwszego partnera elektrowni jądrowej. Branża podkreśla, że jest to pozytywna wiadomość, ale trzeba działać szybciej.
09.11.2022

Rolls-Royce i Alder Fuels współpracują przy testowaniu paliwa lotniczego "greencrude"

Rolls-Royce i Alder Fuels nawiązały współpracę w celu dalszego testowania zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) produkowanego przy użyciu technologii "greencrude".
09.11.2022

Właściciel British Airways startuje z nową inwestycją w wielkoskalową produkcję SAF

Spółka matka British Airways, IAG, inwestuje w projekt wspierający wielkoskalową produkcję zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) w Wielkiej Brytanii.
07.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL [odcinek 10 - część 1]

Jak zbudowany jest samochód na wodór i czy mocno różni od pojazdu elektrycznego? Czy w niedalekiej przyszłości w mieście pojedziemy bezemisyjnymi „czerwonymi" autobusami? Czy na wakacje nad morze lub w góry zabierze nas pociąg z lokomotywą zasilaną ogniwami paliwowymi?O tym wszystkim opowiada Rafał Koziński, Lider zespołu fuel cell w firmie AVL. A jako że temat jest bardzo szeroki, a nasz gość z wielką pasją dzieli się swoją wiedzą, przygotowaliśmy aż dwa odcinki o elekoro- i wodoromobilności.
07.11.2022

Dwa razy więcej energii - nowe ogniwa litowo-jonowe od polskiego start-upu

Ponad dwa razy więcej energii niż typowe ogniwa litowo-jonowe mają mieścić baterie do urządzeń elektronicznych, wytwarzane przez polskie przedsiębiorstwo - The Batteries. Baterie mają też ładować się w czasie poniżej 10 minut - twierdzą twórcy technologii.
31.10.2022

Air France-KLM ma dostawców SAF na najbliższe lata

Grupa Air France-KLM będąca liderem w zakresie wykorzystania zrównoważonych paliw lotniczych (SAF), potwierdza swe zaangażowanie w transformację energetyczną sektora i podjęte zobowiązania co do redukcji emisji CO2. Grupa właśnie podpisała pierwsze długoterminowe umowy na dostawę zrównoważonego paliwa, które pokryje część zapotrzebowania na najbliższe lata. Pierwszymi partnerami Air France-KLM są: Neste - dostawca 1 miliona ton w okresie od 2023 do 2030 roku oraz DG Fuels, który dostarczy Grupie 600 tysięcy ton SAF w latach 2027
31.10.2022

Żabka w hybrydowych Toyotach

Żabka kontynuuje działania mające na celu ochronę środowiska i zmniejszenie swojego śladu węglowego. W trosce o komfort użytkowników, mieszkańców miast oraz planety, we współpracy z liderem rynku motoryzacyjnego w Polsce – Toyotą – zasila swoją flotę pracowniczą 500 autami hybrydowymi Toyota Yaris Cross.
17.10.2022

Statek Aeolus będzie obsługiwał turbiny wiatrowe o mocy 15 MW

Holenderski Van Oord poinformował, że należący do jego floty statek instalacyjny Aeolus zostanie poddany gruntownej modernizacji dźwigu. Nowy wysięgnik pozwoli na obsługę turbin wiatrowych nowej generacji o mocy 15 MW.
09.10.2022

Prezes Rolls-Royce'a wzywa sektor lotnictwa do zwiększenia wysiłków na rzecz zerowej emisji

Biopaliwa, wodór i samoloty elektryczne muszą stać się znacznie bardziej powszechne w całej branży lotniczej.
07.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
03.10.2022

Ideanomics uruchamia nowe studio projektowania produktów, w którym będzie tworzyć wysoce wydajne rozwiązania na rzecz elektromobilności i do ładowania pojazdów elektrycznych

Ideanomics (Nasdaq: IDEX), spółka o ogólnoświatowym zasięgu zajmująca się przyspieszaniem wdrażania pojazdów elektrycznych (ang. EV) do użytku komercyjnego, umacnia swoją pozycję czołowego producenta akcesoriów i ładowarek do pojazdów tego typu, mobilizując wewnętrzne zdolności projektowe. Dział projektowy Ideanomics będzie wyznaczał przyszłość branży akcesoriów do pojazdów elektrycznych oraz podniesie wartość Ideanomics dzięki wdrożeniu bardziej oszczędnego, wydajnego i znormalizowanego procesu projektowania.
27.09.2022

Dania pracuje nad pierwszym na świecie przetargiem Power-to-X

Duńska Agencja Energetyczna (DEA) pracuje nad pierwszym przetargiem Power-to-X (PtX) w Danii i wkrótce zorganizuje spotkanie z interesariuszami w celu omówienia harmonogramu i ram postępowania przetargowego. Ponadto, po utworzeniu grupy zadaniowej PtX, DEA utworzyła również sekretariat do spraw Power-to-X.
24.09.2022

Zasilany energią słoneczną Zephyr Airbus rozbił się po 64-dniowym locie

Zasilana energią słoneczną bezzałogowa jednostka firmy Airbus, Zephyr S, która była w powietrzu przez ponad dwa miesiące, rozbiła się 19 sierpnia w Arizonie – poinformowało Simple Flying.
28.08.2022

Z Nowego Jorku do Londynu w 3,5 godziny? Czy ten naddźwiękowy odrzutowiec o zerowej emisji zrewolucjonizuje podróżowanie?

Amerykański start-up Boom Supersonic zaprezentował swój nowy, superszybki i elegancki samolot, przypominający Concorde'a. Firma ma nadzieję zrewolucjonizować sposób latania i skrócić o połowę czas podróży transatlantyckich swoim najnowszym projektem.
08.08.2022

Zeroemisyjne loty od Lufthansy

Linie lotnicze Lufthansa oferują klientom możliwość zakupu neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla taryf wraz z biletami.
04.08.2022

Stocznia Safe. "Od 15 lat budujemy dla offshore, ale zagranicznego. Polska nie ma armatorów koordynujących jego budowę"

Ile i jakich statków potrzeba do budowy polskiego offshore, jakie są szanse na to, że zabiorą się za to polskie biura projektowe i stocznie, oraz na ile realny jest udział polskiego local content w tych inwestycjach? O to pytamy przedstawicieli stoczni Safe z Gdańska.
29.07.2022

Kluczowe elementy infrastruktury wodorowej [WYWIAD]

Z każdym dniem przybywa informacji o innowacjach, finansowaniu i rozwoju technologii związanych z zielonym wodorem. Kluczowym punktem jest obecność odpowiedniej, i przede wszystkim bezpiecznej infrastruktury, która stanowi znaczącą część projektów. Do rozmowy dotyczącej wymagań instalacji zaprosiłam eksperta, współautora podcastu Uwaga Wodór! Jakuba Pikulskiego dyrektora STASTO Automation.
20.07.2022

Studenci UMG gotowi na wyzwania offshore [ZDJĘCIA]

Przez cały ubiegły tydzień w centrum szkoleniowym Vulcan Training & Consultancy w Szczecinie gościli studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Przeszli kompleksowe szkolenia bezpieczeństwa umożliwiające pracę w branży oil & gas oraz morskiej energetyce wiatrowej.
19.07.2022

Mercedes F1 inwestuje w SAF

Zespół Mercedes-AMG Petronas Formula One (F1) ogłosił swoje zobowiązanie do inwestowania w zrównoważone paliwo lotnicze (SAF), stając się pierwszym zespołem sportowym w tej dyscyplinie.
19.07.2022

SAF z PKN Orlen w samolotach LOT-u

Dzięki realizowanej w Płocku instalacji uwodornienia olejów roślinnych PKN ORLEN od 2025 roku będzie oferował liniom lotniczym niskoemisyjne paliwo SAF (Sustainable Aviation Fuel). Innowacyjny produkt będzie wytwarzany z posmażalniczych olejów spożywczych. Paliwo SAF pozwala na ograniczenie do 80 proc. emisji w całym cyklu życia w porównaniu z tradycyjnym paliwem lotniczym i jest odpowiednie dla obecnie stosowanych silników odrzutowych. PKN ORLEN i PLL LOT podpisały porozumienie o współpracy przy wdrażaniu prośrodowiskowych r
11.07.2022

NASA poszukuje partnerów do opracowania technologii dla samolotów o niższej emisji zanieczyszczeń

NASA poszukuje partnerów do opracowania technologii dla nowej generacji samolotów jednorzędowych o niższej emisji. Planuje sfinansować jeden lub więcej projektów mających na celu zaprojektowanie, zbudowanie, przetestowanie i oblatanie demonstratora na dużą skalę z zaawansowaną konfiguracją płatowca.
11.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN ORLEN S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy ORLEN?
08.07.2022

Zużyty olej spożywczy ma pomóc "zdekarbonizować" transport lotniczy w Unii

Parlament Europejski przyjął w czwartek stanowisko negocjacyjne w sprawie nowego projektu przepisów UE mających na celu zwiększenie wykorzystania "zrównoważonych paliw" przez samoloty i porty lotnicze UE, aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych przez transport lotniczy i zapewnić Europie neutralność klimatyczną do 2050 r.
08.07.2022

Strategia Air France KLM dla zrównoważonego rozwoju

Grupa Air France-KLM opublikowała swój coroczny raport z działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dokument (dostępny w formie cyfrowej) szczegółowo przedstawia strategię, zobowiązania i działania podjęte przez Grupę w 2021 roku w celu przyspieszenia transformacji sektora lotniczego względem środowiska oraz promowania różnorodności i integracji we wszystkich należących do Grupy spółkach.
04.07.2022

Shell i Amex uruchamiają program blockchain SAF dla firm

American Express Global Business Travel (Amex GBT) i Shell Aviation wzywają sektor prywatny do przyłączenia się do nowego programu, który zapewnia swoim członkom zrównoważone paliwo lotnicze (SAF). Firmy przystępujące do programu mogą wykorzystać platformę do zakupu SAF i tym samym ograniczenia emisji z podróży służbowych.
30.06.2022

Airbus i Linde będą współpracować nad infrastrukturą wodorową dla lotnisk

Airbus i Linde - wiodąca światowa firma z sektora gazów technicznych i inżynierii, podpisały protokół ustaleń (MoU) dotyczący współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury wodorowej na lotniskach, na całym świecie.
24.06.2022

ONZ chce w dwa tygodnie zebrać 5 mln USD, by zapobiec wielkiemu wyciekowi ropy z tankowca w Jemenie

ONZ rozpoczął zbiórkę internetową, w ramach której chce w ciągu dwóch tygodni zebrać 5 mln dolarów, by zapobiec ogromnemu wyciekowi ropy z tankowca niszczejącego u wybrzeży Jemenu - podaje we wtorek BBC.
15.06.2022

SMR-y w 2029 r. staną się nowym źródłem energii

„SMR-y to projekty cywilizacyjne, które wykroczą poza energetykę, zmieniając Polskę” – przekonywał Maciej Wójcik, zastępca dyrektora Departamentu Energetyki Jądrowej KGHM, podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Gospodarczego „Perspektywy rozwoju sektora energii w Polsce 2040”.
07.06.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O wkraczaniu w nową epokę, z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów [odcinek 6]

Dzisiaj premiera szóstego odcinka podcastu Uwaga wodór! O wkraczaniu w nową epokę, z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Tomoho Umeda założyciela i prezesa firmy Hynfra.
02.06.2022

Local content w F.E.W. Baltic II. RWE Renewables spotkało się z dostawcami [WIDEO]

W czwartek 19 maja w hotelu Scandic odbyło się spotkanie pod nazwą „RWE Suppliers Day”. RWE, deweloper odpowiedzialny za budowę farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II wraz z głównymi kontraktorami – GE i Pile Elbud – zaprosił do dyskusji firmy, które potencjalnie mogą włączyć się w pracę nad projektem.
21.05.2022

Zero emisji: Air France i KLM stanęły w szranki w konkursie „Skyteam Sustainable Flight Challenge”

W ostatnich dniach linie Air France i KLM zrealizowały cztery specjalne loty, podczas których zastosowano wszystkie aktualnie dostępne środki i narzędzia w celu maksymalnej redukcji emisji CO2 i minimalizacji wpływu na środowisko. Dwa rejsowe loty Air France - do Montrealu i Lizbony oraz dwa połączenia KLM - do Edmonton i Porto odbyły się w ramach projektu „Skyteam Sustainable Flight Challenge”, w którym bierze udział szesnastu członków sojuszu SkyTeam.
10.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Osady ściekowe i odpady komunalne jako surowce do wytwarzania ekologicznych paliw. Farmy fotowoltaiczne i elektrolizery na wysypiskach śmieci. Ciepło miejskie wytwarzane bezemisyjnie, z wodoru. W Polsce powstają już pierwsze tego typu projekty w obszarach usług komunalnych. Gość najnowszego odcinka, inż. Wojciech Nowak, z pasją opowiada o tym w jaki sposób Grupa Veolia realizuje swoje hasło "odnawiamy zasoby świata".
09.05.2022

Sektor offshore łowi młody narybek [WIDEO]

Trzy zespoły szkół ponadpodstawowych, dwaj deweloperzy morskich farm wiatrowych, specjaliści od szkolenia pracowników na wysokościach i rafineria. Pracodawcy Pomorza zorganizowali warsztaty dla przyszłych pracowników sektora offshore. W trzy dni uczniowie techników mogli przekonać się, na czym polega praca rozwijającej się razem z nimi gałęzi polskiej energetyki.
04.05.2022

Cykloalkany? Sposób na ekologiczne lotnictwo?

Cykloalkany to substancje, które mogą odegrać ważną rolę w rozwoju czystszego i bardziej zrównoważonego paliwa lotniczego - uważają naukowcy z amerykańskiego instytutu badawczego Sandia National Laboratories.
26.04.2022

Norwegia pracuje nad modelem statku do transportu wodoru

Norweska firma Gen2 Energy nawiązała współpracę z Sirius Design & Integration w celu opracowania statku do transportu wodoru.
25.04.2022

Air France Act - nowa strategia redukcji emisji CO2 [WIDEO]

Aby osiągnąć cel wyznaczony podczas Porozumienia Klimatycznego ONZ podpisanego w Paryżu, które zakłada ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 2°C, w celu przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych, branża lotnicza musi przyspieszyć transformację swojej działalności względem środowiska. W związku z tym linie lotnicze Air France uruchamiają program „Air France ACT”, który określa nową strategię redukcji emisji CO2.
20.04.2022

Już dziś! Studio Izba: Środa z wodorem

Już dziś, 20 kwietnia o godzinie 13:00 zapraszamy na spotkanie z cyklu rozmów ”Środa z wodorem” organizowane przez Studio Izba i Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza.
19.04.2022

Już za kilka dni drony będą monitorować emisje ze statków na Morzu Bałtyckim

Flota zaawansowanych technologicznie, wyspecjalizowanych dronów zostanie wykorzystana do monitorowania emisji ze statków handlowych na Morzu Bałtyckim.
18.04.2022

Strategia BJiOR przyjęta przez Radę Ministrów

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska.
14.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
11.04.2022

Bezemisyjna produkcja ciepła, wodoru, amoniaku z wykorzystaniem reaktora wysokotemperaturowego

Narodowe Centrum Badań Jądrowych bierze udział w realizacji międzynarodowego projektu GEMINI 4.0 realizowanego przez ponad 20 instytucji z Europy, Azji i USA. Partnerzy opracują koncepcję wykorzystania reaktora wysokotemperaturowego do bezemisyjnej produkcji ciepła technologicznego i komunalnego, wodoru, amoniaku i innych zastosowań.
07.04.2022

Niektóre słodziki mogą sprzyjać rakowi

Obszerne francuskie badania wskazało na korelację miedzy niektórymi sztucznymi słodzikami i nowotworami - głównie piersi oraz związanymi z otyłością - informują badacze w piśmie „PLOS Medicine”.
26.03.2022

Rdzewiejący tankowiec pełen ropy. Jest szansa zapobiec katastrofie ekologicznej?

Huti kontrolujący wody w okolicach Jemenu zgodzili się na ONZ-owską propozycję rozładowania tankowca pełnego ropy, który od lat ulega zniszczeniu u wybrzeży kraju. Większy wyciek z jednostki lub jej wybuch zagraża kilku milionom ludzi.
14.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
14.03.2022

Szef dyplomacji Kułeba: Rosja musi natychmiast wycofać wojska z elektrowni atomowych

Rosja musi natychmiast wycofać swoje wojska z Zaporoskiej i Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowych, aby zapobiec katastrofie w Europie - wezwał w czwartek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba po spotkaniu z dyrektorem MAEA Rafaelem Grossim.
10.03.2022

MFW a ocena bezpieczeństwa morskich obszarów RP (nowe regulacje od 06.01.2022 roku)

W swoich dotychczasowych publikacjach, tematycznie związanych z inwestycjami w morską energetykę wiatrową na polskich obszarach morskich, autorzy zwrócili uwagę czytelników na pewne pułapki prawne, które mogą czyhać na podmioty gospodarcze upatrujące w polskich MFW potencjał biznesowy.
08.02.2022

Zatwierdzona do użytku wraz z komponentami hybrydowa platforma pływająca [WIDEO]

Prototyp hybrydowej, zbudowanej z betonu oraz tworzyw sztucznych, wraz z komponentami - innowacyjnej hybrydowej pływającej platformy został zatwierdzony jako jedna z technologii do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
02.02.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Air France – KLM wykorzysta zrównoważone paliwo lotniczego (SAF)

Grupa Air France-KLM jest przekonana, że stosowanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) ma kluczowe znaczenie w dekarbonizacji lotnictwa. Te niekopalne paliwa produkowane są obecnie ze zużytego oleju spożywczego lub odpadów leśnych i pochodzących z rolnictwa.
12.01.2022

Dania chce wycofać paliwa kopalne z sektora lotnictwa do 2030 rok. Wyzwaniem są technologie

Rząd Danii ogłosił, że do 2030 roku loty krajowe nie będą napędzane już paliwami kopalnymi. W przemówieniu noworocznym premier Mette Frederiksen powiedziała, że chce ,,uczynić latanie ekologicznym" zaznaczając, że nie ma jeszcze w pełni rozwiniętych rozwiązań, które pozwoliłyby osiągnąć ten cel, ale naukowcy i firmy już działają w tym zakresie.
10.01.2022

Turecki przewoźnik rozpocznie loty przy użyciu paliwa, które redukuje emisje o 87 proc.

Turecki przewoźnik Turkish Airlines rozpocznie loty na linii Stambuł-Sztokholm przy użyciu nowego, specjalnego paliwa SAF, które redukuje szkodliwe emisje o 87 proc. - podała w czwartek turecka agencja Anatolia.
31.12.2021

Od stycznia Qantas będzie używał SAF w swoich lotach z Londynu

Australijskie linie lotnicze Qantas od przyszłego miesiąca będą używać zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) do lotów z Londynu. Firma podpisała umowę na zakup 10 mln litrów paliwa od bp.
24.12.2021

Premierowy odcinek podcastu Uwaga wodór! Czy zielony wodór uratuje świat?

Dzisiaj premierowy odcinek podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski rozmawiają o perspektywach rewolucji wodorowej.
20.12.2021

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowy podcast o transformacji energetycznej, dekarbonizacji gospodarki i zrównoważonym rozwoju, czyli trendach które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu, w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i paliwo przyszłości.
16.12.2021

Wszystkie galerie NEPI Rockcastle z kolejnymi certyfikatami jakości powietrza

12 galerii handlowych NEPI Rockcastle po raz kolejny otrzymało międzynarodowe Certyfikaty Zgodności COVID 19. Ponadto siedem z nich wyróżniono Certyfikatami Jakości Powietrza. Przyznane oznaczenia są dowodem na to, że zdrowie i bezpieczeństwo klientów, najemców oraz pracowników to priorytety spółki.
15.12.2021

Rolls-Royce i Airbus badają 100 proc. SAF w konwencjonalnych silnikach odrzutowych

Obecnie samoloty mogą używać tylko 50 proc. mieszanki SAF z normalnym paliwem naftowym – najnowsze badania prowadzone przez gigantów mają to zmienić.
13.12.2021

Prezes PGG: presja dekarbonizacji nie zwalnia z dążenia do poprawy efektywności

Presja dekarbonizacji i nieprzychylnego otoczenia zewnętrznego nie zwalnia nas z konieczności podnoszenia efektywności procesów wydobywczych w spółce - mówił prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) podczas rozpoczętego w poniedziałek w Katowicach międzynarodowego sympozjum górniczego.
23.11.2021

W Brukseli o broni zatopionej w Bałtyku. Technologia do usuwania jest, teraz wszystkie ręce na pokład

Wojenne pozostałości w postaci zatopionej broni i amunicji, ale także wraków statków wypełnionych paliwem i chemikaliami, są coraz większym problemem. Dotyczy on zresztą nie tylko Morza Bałtyckiego, choć siłą rzeczy ten akwen interesuje nas najbardziej. Ranga problemu rośnie z każdym dniem po pierwsze dlatego, że każdy dzień przybliża nas do potencjalnej katastrofy ekologicznej spowodowanej choćby korozją, po drugie dlatego, że coraz bardziej zaawansowane są plany dotyczące rozwoju offshore na Bałtyku.
22.11.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
16.11.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
15.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Rząd planuje zmienić opłaty za wprowadzanie do środowiska określonych substancji

Rząd planuje w IV kw. br. przyjąć nowe rozporządzenie ws. stawek opłat za wprowadzanie do środowiska niektórych substancji. Jednostkowe stawki opłat w tym projekcie zostały przygotowane na podstawie stawek określonych w projekcie odpowiedniego obwieszczenia.
06.11.2021

Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa wśród członków założycieli w programie Clean Aviation

26 października 2021 w Brukseli odbyło się spotkanie Grupy Przygotowującej Partnerstwo Clean Aviation (Clean Aviation Preparatory Group). Na spotkaniu potwierdzono, że Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa znalazł się w grupie członków założycieli partnerstwa Clean Aviation wśród największych europejskich firm lotniczych, instytutów badawczych oraz takich instytucji, jak EASA.
03.11.2021

Menlo Electric ogłasza przetarg na moduły o mocy 250 MW; „dystrybucja fotowoltaiki coraz bardziej przypomina trading surowcami”

Dystrybutor sprzętu fotowoltaicznego Menlo Electric ogłosił przetarg na moduły o mocy 250 MW z dostawami w 2022 roku. Przetarg obejmuje szeroką gamę produktów, w tym moduły w czarnej ramie, bifacial i full black. Moduły będą oferowane instalatorom B2C i B2B w całej Europie Środkowej.
31.10.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Samoloty napędzane… musztardą mogą obniżyć emisje o 68 proc.

Najnowsze badania nad SAF donosi, że kluczem do zmniejszenia emisji lotniczych może być Twoje ulubione nadzienie do kanapek.
29.10.2021

Wsparcie rozwoju branży biometanu – nowe rozwiązania w nowelizacji ustawy OZE

Wprowadzenie definicji biometanu, określenie zasad prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biogazu lub wytwarzania biometanu z biogazu i biogazu rolniczego to tylko niektóre przepisy nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska otrzymał wpis do wykazu prac Rady Ministrów.
22.10.2021

Lotnictwo wznosi się w zielonym kierunku

Lotnictwo jest coraz częściej postrzegane jako nieekologiczne i zagrażające środowisku. Sektor zmierza w stronę zielonej transformacji, która ma ograniczyć jego ślad węglowy. W ocenie ekspertów będzie ona przebiegać w kilku etapach.
19.10.2021

Nietypowy mural podlicza na bieżąco nasz dług wobec… pszczół

7,6 tys. zł - o tyle co minutę wzrasta dług, który spłacać powinien każdy z nas. Do końca roku złoży się on na sumę ok. 4 mld zł [1]. Taką kwotę, za którą można by kupić 4 tys. mieszkań w warszawskim Śródmieściu, będziemy winni… pszczołom. Na wartość pracy zapylaczy zwraca uwagę niestandardowy mural, który właśnie pojawił się w stolicy. Umieszczony na nim licznik co sekundę aktualizuje informacje o tym, ile pieniędzy jesteśmy już w tym roku winni tym pożytecznym owadom.
18.10.2021

Zatwierdzono prototyp hybrydowej platformy morskiej farmy wiatrowej

Prototyp zbudowanej z betonu oraz tworzyw sztucznych, wraz z komponentami - innowacyjnej hybrydowej pływającej platformy został zatwierdzony jako jedna z technologii do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
15.10.2021

Panele fotowoltaiczne to nie wszystko – efektywne OZE potrzebują lokalnych magazynów energii

Na koniec maja 2021 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wynosiła blisko 5 GW i nadal rośnie w bardzo szybkim tempie. W celu zapewnienia stabilnej podaży energii pochodzącej ze słońca czy wiatru, należy postawić na decentralizację sieci i budowę lokalnych magazynów energii. W pierwszej kolejności powinny one znaleźć zastosowanie w przemyśle, gdzie niezbędne jest zapewnienie ciągłości działania procesów przy jednoczesnym obniżeniu stopnia emisji CO2 z tzw. brudnych źródeł energii – co z kolei pozostaje jednym z wymogów Europ
15.10.2021

Samorządy o nowej mobilności

Trwa Kongres Nowej Mobilności w Łodzi, którego miastem patronackim jest Gdynia. To największe branżowe wydarzenie poświęcone elektromobilności, podczas którego odbywają się liczne warsztaty, posiedzenia grup roboczych oraz sesje pytań i odpowiedzi z interesariuszami rynku. Nie brakuje również debat. W panelu prezydenckim „Koalicja miast na rzecz czystego transportu” udział wzięła wiceprezydent Gdyni – Katarzyna Gruszecka-Spychała.
11.10.2021

Stary tankowiec u wybrzeży Jemenu grozi katastrofą ekologiczną

U wybrzeży Jemenu cumuje na stałe tankowiec FSO Safer załadowany ponad milionem baryłek ropy. Statek jest w fatalnym stanie technicznym. Eksperci twierdzą, że do wybuchu lub zatonięcia jednostki może dojść niemal w każdej chwili. W przypadku katastrofy statku ucierpi ponad 8 milionów mieszkańców regionu i tak zmagającego się z ubóstwem i wyniszczającą wojną domową.
10.10.2021

Podaruj nowe życie przedmiotom - startuje Festiwal Szkła Artystycznego i Upcyklingu

Według badania Eurobarometru, 77% Europejczyków próbuje naprawiać swoje urządzenia przed zakupem nowych. Ta rewolucja nawyków konsumenckich idzie w parze ze zmianami przepisów, umożliwiających budowanie modelu gospodarki cyrkularnej. Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i Związek Artystów Szkła chcą przybliżyć ten temat podczas niecodziennego festiwalu, już w najbliższą sobotę, 9 października.
07.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.