Wynik wyszukiwania - "pv" - Wiadomości

Szybka energetyzacja elektrowni PV - czy to możliwe?

Zapotrzebowanie na energię z OZE stale rośnie, z tego względu w ostatnich latach instalacje PV także te wielkoskalowe, znacząco zwiększyły swój udział w polskim systemie elektroenergetycznym. Tak dynamiczny rozwój projektów OZE w Polsce, uwypuklił wyzwania związane z przestarzałą infrastrukturą sieciową i skomplikowanymi procedurami przyłączeniowymi. Czas to pieniądz, zatem jak przeprowadzić szybką energetyzację elektrowni PV?
07.02.2024

Nomad Electric zbuduje elektrownie PV dla Vortex Energy Polska

Nomad Electric zawarł umowy ze Spółką Vortex Energy Polska, należącą do międzynarodowej Grupy Vitol, na budowę elektrowni PV o łącznej mocy 57 MWp.
31.01.2024

Electrum rozpoczęło budowę farm fotowoltaicznych w Sztumie i Mikołajkach Pomorskich

Grupa Electrum, wiodący polski biznes Climate Tech, rozpoczęła realizację kolejnych wielkoskalowych inwestycji jako generalny wykonawca. Właśnie ruszyła budowa dwóch farm fotowoltaicznych o łącznej zainstalowanej mocy 117,1 MW w miejscowościach Sztum oraz Mikołajki Pomorskie w województwie pomorskim. Zakończenie obu realizacji jest planowane na wiosnę 2025.
25.10.2023

Rozpoczęto prace w ramach pierwszego etapu projektu obejmującego montaż paneli fotowoltaicznych JA Solar o mocy 50 MW na dachu bazy produkcyjnej w Baotou

Firma JA Solar ogłosiła w ostatnim czasie rozpoczęcie realizacji pierwszego etapu projektu instalacji paneli fotowoltaicznych (PV) o mocy 50 MW na dachu bazy produkcyjnej w Baotou. Projekt ten jest uważany za ważny krok w promowaniu ekologicznej produkcji i działalności całego przedsiębiorstwa.
21.10.2023

Biznes w drodze do niższych emisji. Jak pomaga energia słoneczna?

Ambitne plany Unii Europejskiej zakładają redukcję emisji gazów o 55 proc. do 2030 r. oraz uzyskanie statusu kontynentu neutralnego klimatycznie do 2050 r. To z kolei nakłada na społeczeństwo, w tym sektory biznesu, przemysłu, produkcji szereg obowiązków. Ważnym elementem jest Europejski System Handlu Uprawnieniami (ETS) – dziś firmy, które nie wpiszą się w politykę klimatyczną, wydają krocie na zakup uprawnień.
06.10.2023

Polenergia Fotowoltaika wchodzi do Czech. W Pradze rozpoczyna działalność Polenergia Solárni

Polenergia Fotowoltaika, lider sprzedaży mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce, rozpoczyna działalność w Republice Czeskiej. Powołana w Pradze Polenergia Solární będzie projektować i dostarczać systemy fotowoltaiczne dla naszych południowych sąsiadów. – Z początkiem września w Czechach ruszył nowy program dopłat do fotowoltaiki i magazynów energii. Okoliczności naszej ekspansji są więc bardzo sprzyjające – mówi Kamil Sankowski, Członek Zarządu Polenergii Fotowoltaika.
13.09.2023

Największa instalacja PV na Bałkanach Zachodnich zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku

Aż 140 MW – taką moc będą mieć w sumie moduły, dostarczone przez Trina Solar, światowego lidera w dziedzinie inteligentnych rozwiązań w zakresie energii słonecznej dla neutralnej węglowo przyszłości, które jeszcze w tym roku mają zostać oddane do użytku w Albanii w ramach elektrowni Karavasta Solar. Projekt realizowany przez Voltalię będzie największym tego typu na Bałkanach Zachodnich i stanowi również kolejny krok w rozwoju Trina Solar w tej części Europy.
17.08.2023

Sun Contracting Poland Development rozwija w Polsce fotowoltaikę szczytową o mocy 67 megawatów

Rozbudowa fotowoltaiki w naszym kraju w roku 2022, która sięgnęła 4,9 GW, pozwoliła znaleźć się Polsce w gronie krajów o największym potencjale fotowoltaicznym w Europie - to spore osiągnięcie. Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, Sun Contracting Poland Development zawitała do portu w Gdyni, gdzie będzie miała główną siedzibę. Pierwsze projekty tej spółki są już w realizacji.
09.06.2023

Europejski debiut YuanTech Solar na targach Intersolar Europe 2023

YuanTech Solar, nowy producent w branży systemów fotowoltaicznych, zaprezentuje podczas targów Intersolar Europe 2023 swoją kompleksową linię modułów TOPCon oraz najnowszy przenośny system zasilania energią słoneczną dla gospodarstw domowych - YuanHome Solar Kit. Impreza odbędzie się w dniach od 14 do 16 czerwca 2023 roku. Firma spodziewa się znacznej frekwencji ze strony lokalnych dystrybutorów, instalatorów i użytkowników końcowych na swoim stoisku (stoisko nr C4.360).
07.06.2023

W Bydgoszczy PKN Orlen zbudował niemal samowystarczalną energetycznie stację paliw

Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych i instalacji do równoczesnej produkcji ciepła i chłodu ORLEN zbudował stację paliw, która sama wytwarza prawie 90 proc. prądu potrzebnego do jej działania. Pilotaż innowacyjnego systemu przeprowadzono w Bydgoszczy. Już wkrótce koncern rozpocznie jego wdrażanie na kolejnych stacjach w całym kraju.
19.05.2023

PGE wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 7 MW w okolicach Ostrołęki

PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE prowadzi postępowanie przetargowe na budowę farmy fotowoltaicznej PV Pokrzywnica o mocy 7 MW. Instalacja słoneczna powstanie w pobliżu Ostrołęki. Jest to kolejna inwestycja, którą spółka uruchomi w ciągu najbliższego roku na Mazowszu.
08.05.2023

Wielkimi krokami zbliża się IV edycja Kongresu PV

IV edycja Kongresu PV, najważniejszego wydarzenia sektora energetyki słonecznej w Polsce, już za miesiąc. W tym roku tematem przewodnim będę rola fotowoltaiki w budowaniu niezależności energetycznej i elektryfikacji przemysłu. Porozmawiamy też o konieczności rozbudowy i modernizacji sieci, kryzysie energetycznym i akceptacji społecznej dla farm słonecznych. Wydarzeniem towarzyszącym Kongresu PV będzie druga edycja Konferencji O&M, na której omówimy najlepsze międzynarodowe praktyki i standardy branżowe w zakresie eksploatacji i z
08.05.2023

Ponad 26,5 mln zł będą kosztować farma fotowoltaiczna i pompy ciepła w porcie lotniczym Olsztyn Mazury

Ponad 26,5 mln zł będą kosztować farma fotowoltaiczna i pompy ciepła, które zostaną zainstalowane w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020- podało we wtorek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.
25.04.2023

Tauron Zielona Energia: warto stawiać i na energię wiatrową, i na fotowoltaikę

Choć energetyka wiatrowa jest kosztowo najbardziej efektywnym źródłem energii odnawialnej, mając na uwadze niesterowalność OZE warto stawiać zarówno na energię wiatrową, jak i na fotowoltaikę – ocenił we wtorek w Katowicach Filip Ostrowski, wiceprezes spółki Tauron Zielona Energia.
25.04.2023

Columbus wchodzi na główny parkiet GPW

Już 12 kwietnia Columbus Energy S.A. przejdzie z rynku New Connect na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma jest liderem w dziedzinie fotowoltaiki w Polsce. Debiutowi nie towarzyszy emisja akcji.
11.04.2023

PGE zachęca do bycia PRO EKO – startuje część produktowa wiosennej odsłony kampanii „PGE Prowadzimy w zielonej zmianie"

PGE Obrót rozpoczęła wiosenną odsłonę kampanii produktowej, w której zachęca do korzystania z linii produktów PRO EKO: instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii od PGE.
04.04.2023

Metamateriały zwiększą efektywność ogniw fotowoltaicznych

Tylko ze stosunkowo niewielkiej części promieniowania słonecznego padającego na ogniwa fotowoltaiczne produkowana jest energia. Reszta energii jest tracona, głównie w postaci ciepła. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad materiałem o ujemnym współczynniku załamania, który nie tylko zredukuje nagrzewanie się ogniwa, ale również pozwoli na zwiększenie efektywności uzyskiwania energii.
27.03.2023

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju

Budowa farm fotowoltaicznych, sztuczna inteligencja zarządzająca systemem ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej - realizacja celów biznesowych, może iść w parze z ochroną środowiska, co udowadnia Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Spółka realizuje projekty ekologiczne, dzieląc się dobrymi praktykami z przedsiębiorcami.
24.03.2023

Ponad 500 bloków z fotowoltaiką

Wielki sukces programu wsparcia budowy instalacji fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych. W niecałe dwa miesiące od uruchomienia naboru zarządcy i właściciele budynków wielorodzinnych złożyli już 512 wniosków o dofinansowanie opiewających w sumie na kwotę wsparcia ponad 31,7 mln zł. Wartość planowanych inwestycji wynosi 79,8 mln zł.
22.03.2023

W nowej edycji programu "Mój Prąd" także pompy ciepła i kolektory

Od kwietnia rusza piąta edycja programu "Mój Prąd", w ramach której współfinansowane będą obok fotowoltaiki także pompy ciepła czy kolektory słoneczne - poinformowała w niedzielę w Kozienicach (Mazowieckie) minister klimatu Anna Moskwa.
22.03.2023

PGE planuje wybudować blisko 100 MW nowych mocy OZE na Podkarpaciu

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, zamierza uruchomić instalacje ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy blisko 100 MW na terenie Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola. W tym celu podpisane zostało porozumienie z Miastem Stalowa Wola oraz spółką Euro-Park Stalowa Wola z Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu. Wyprodukowana w nowych instalacjach zielona energia będzie wykorzystywana na potrzeby miasta oraz przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie Parku Inwestycyjnego oraz Tar
16.03.2023

Moskwa: zainstalowanie 27 gigawatów mocy w fotowoltaice do 2030 r. jest możliwe

Uzyskanie 27 gigawatów zainstalowanej mocy w fotowoltaice do 2030 roku jest możliwe – powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaznaczając, że to cel konserwatywny.
16.03.2023

Equinix wspiera budowę pięciu farm PV

Equinix, Inc. (Nasdaq: EQIX), znacznie zwiększył swoje zaangażowanie w projekty energii odnawialnej, podpisując pięć nowych długoterminowych umów o zakup energii (PPA) w Hiszpanii o łącznej mocy 225 megawatów (MW). Oczekuje się, że po uruchomieniu w 2025 roku inwestycje te będą generować więcej niż wynosi zużycie energii w centrach danych Equinix International Business Exchange (IBX) w Madrycie, Barcelonie i Sewilli.
08.03.2023

Jak ograniczyć koszt serwisowania farmy słonecznej?

Według wstępnych prognoz Instytutu Energetyki Odnawialnej, wartość inwestycji na rynku fotowoltaiki w roku 2023 r. osiągnąć może nawet 19 mld zł. Obroty handlowe branży w minionym roku miały wynieść o miliard więcej, a moc zainstalowanych w Polsce paneli słonecznych przekroczyła w grudniu wartość 12 GW. Choć instalacje PV to biznes rozwojowy, zarówno na inwestycję początkową, jak i na późniejszą eksploatację farm solarnych wydać trzeba coraz więcej.
28.02.2023

MRiT: Fotowoltaika w miastach – trwa nabór wniosków o dofinansowanie

Z początkiem lutego ruszył nabór wniosków właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych na dofinansowanie m.in. fotowoltaiki – grant OZE. Już wpłynęło 205 wniosków na łączną kwotę 12,6 mln zł. Na dachach budynków także w dużych miastach takich jak Łódź, Warszawa czy Katowice już wkrótce pojawią się panele wytwarzające elektryczność.
27.02.2023

Czy nowelizacja MRiT o zagospodarowaniu przestrzennym nie zablokuje sektora OZE?

Przygotowywany przez resort rozwoju projekt nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym nie blokuje rozwoju branży OZE, w szczególności w zakresie sytuowania instalacji fotowoltaicznych - zapewnił resort rozwoju i technologii w środowym komunikacie.
23.02.2023

GoldenPeaks Capital z sukcesem zrealizował polskie projekty PV o łącznej mocy 176 MW

GoldenPeaks Capital, firma specjalizująca się w budowie i eksploatacji systemów fotowoltaicznych z silnym ukierunkowaniem na Europę Wschodnią, z sukcesem zrealizowała swoje projekty fotowoltaiczne Foxtrot i Gamma w 15 różnych regionach Polski o łącznej mocy 176MW.
23.02.2023

Minister energii Republiki Uzbekistanu odwiedził produkujący ogniwa fotowoltaiczne zakład JinkoSolar Jianshan w Haining

JinkoSolar, jeden z największych i najbardziej nowatorskich producentów modułów fotowoltaicznych na świecie, podał dziś, że minister energii Uzbekistanu Jurabek Mirzamakhmudow, któremu towarzyszyła delegacja przedstawicieli Ministerstwa Energii, urzędów regionalnych merostw i podległych im organizacji, 16 lutego odwiedził Jianshan, najnowocześniejszy, oparty na najnowszych rozwiązaniach inteligentnych zakład spółki JinkoSolar położony w chińskim mieście Haining, a celem tej wizyty było zapoznanie się z procesem produkcji cieszący
22.02.2023

Tauron na budowie farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach zamontował 73 proc. paneli

Na budowie pierwszego etapu największej w Polsce farmy fotowoltaicznej, którą na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach (Śląskie) stawia Tauron, zamontowano już 73 proc. paneli fotowoltaicznych – podał we wtorek koncern. Docelowa moc ma wynieść blisko 100 megawatów.
21.02.2023

Nomad Electric powiększył portfolio projektów O&M

Nomad Electric jest liderem w zakresie obsługi serwisowej i informatycznej farm fotowoltaicznych w Polsce. W minionym roku Spółka przejęła do obsługi serwisowej kilkadziesiąt instalacji PV o łącznej mocy ponad 150 MWp zlokalizowanych w różnych częściach kraju. W trakcie kilku najbliższych miesięcy Nomad Electric planuje rozpocząć świadczenie usług O&M dla kolejnych ponad 550 MWp.
21.02.2023

ŚGP INDUSTRIA inwestuje w dużą farmę fotowoltaiczną

W dniu 14.02.2023 r. miało miejsce oficjalne podpisanie umowy na dostawę i wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy do 3 MW, która zlokalizowana będzie na kopalni Jaźwica w gminie Nowiny w powiecie kieleckim. ML SYSTEM podjął się wykonania zadania polegającego na budowie farmy PV na zrekultywowanym zwałowisku północnym kopalni. Jest to najnowsza inwestycja Spółki w odnawialne źródła energii. Produkcja zielonej energii z zeroemisyjnych źródeł energii to jeden z kluczowych celów planu do 2030 r. „W kierunku Zielonej Transformacj
20.02.2023

Odliczenie od podatku i co jeszcze? Ulgi dla właścicieli fotowoltaiki w 2023

Rosnące ceny prądu i związana z tym coraz większa potrzeba niezależności energetycznej, spowodowały znaczny wzrost zainteresowania fotowoltaiką. Korzyści takiej inwestycji jest wiele, jednak często barierą przed jej realizacją staje się wysoki koszt instalacji. Można go jednak obniżyć. Pomogą w tym nie tylko odliczenia kosztu instalacji od podatku dochodowego czy ulgi w ramach rządowych dotacji, ale również oferty fotowoltaiki na wynajem.
20.02.2023

PIE: pompy ciepła i fotowoltaika szansą na elektryfikację ciepłownictwa

Zakaz montażu w nowych budynkach systemów ogrzewania na paliwa kopalne może być dużym wyzwaniem dla gospodarstw domowych w UE - uważa Polski Instytut Ekonomiczny. Rozwiązaniem byłaby elektryfikacja ogrzewania za pomocą pomp ciepła i fotowoltaiki - wskazuje.
16.02.2023

Słońce przyniesie 700 GW do 2025 roku

Światowa roczna moc produkcyjna energii pochodzącej ze słońca ma przekroczyć 700 GW do 2025 roku - to dwa razy więcej niż 360 GW ogłoszone pod koniec ubiegłego roku.
16.02.2023

Chiński projekt PV w stawie hodowlanym może być odpowiedzą dla trudnych morskich warunków

Trina Solar twierdzi, że moduły użyte w 100 MW projekcie mogą sprostać wymagającemu środowisku morskiemu.
15.02.2023

Voltalia i Photosol zawierają umowy PPA z Leroy Merlin

Leroy Merlin podpisał umowy PPA z dwoma francuskimi deweloperami OZE Voltalia i Photosol.
15.02.2023

Qair inwestuje w portfel wielkoskalowych projektów PV

Qair Polska dynamicznie rozwija portfel inwestycji OZE i w pierwszym kwartale 2023 roku rozpocznie budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 120 MW. Inwestycje będą zlokalizowane w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Docelową grupę odbiorców zielonej energii będą stanowić duże przedsiębiorstwa, które zakupią energię odnawialną w ramach wieloletnich umów cPPA.
15.02.2023

ORLEN uruchomi nową farmę fotowoltaiczną

Energa Green Development, spółka z Grupy ORLEN, uzyskała komplet pozwoleń na budowę 65 MW mocy w ramach realizacji pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej Mitra. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na połowę tego roku. Obecnie prowadzone jest postępowanie, które wyłoni wykonawcę obiektu. Farma Mitra powstaje w miejscowości Przykona, w województwie wielkopolskim, na zrewitalizowanych terenach pokopalnianych.
13.02.2023

PAD RES zabezpiecza 38 mln euro dla polskich projektów PV

Polski deweloper energii odnawialnej PAD RES pozyskał 38 mln euro kredytu pomostowego na wsparcie budowy 14 w pełni komercyjnych projektów fotowoltaicznych.
13.02.2023

Projekt Solartechnik z projektami fotowoltaicznymi o mocy 3,1 gigawata

Wyspecjalizowana w projektach fotowoltaicznych, energetyce przemysłowej i farmach wiatrowych firma Projekt Solartechnik, z początkiem tego roku dysponowała projektami fotowoltaicznymiw różnej fazie rozwoju o łącznej mocy rzędu 3,1 gigawata - poinformowała spółka, będąca częścią Grupy Famur i TDJ.
09.02.2023

PGE z pozwoleniami na elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 250 MW

W ubiegłym roku Grupa PGE pozyskała pozwolenia na budowę projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 251,5 MW, a w realizacji są projekty o łącznej mocy 198 megawatów – wnika z czwartkowej informacji Grupy, która do 2030 r. chce mieć 3 gigawaty mocy fotowoltaicznych.
09.02.2023

Orlen KolTrans planuje montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp

Orlen KolTrans z Grupy Orlen zamierza zamontować na dachu budynków warsztatu napraw cystern, który znajduje się na terenie zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp. Spółka ogłosiła właśnie zapytanie ofertowe w tej sprawie.
08.02.2023

Electrum buduje pierwszą w Polsce elektrownię hybrydową typu słońce-wiatr

Hybrydowa elektrownia solarno-wiatrowa o ogólnej mocy przyłączeniowej 205 MW należąca do Grupy Lewandpol to najnowszy projekt realizowany przez polską grupę inżynieryjno-technologiczną Electrum. Wynagrodzenie z tytułu prac realizowanych przez Electrum wyniesie ok. 500 mln zł, a prace są prowadzone na terenie pokopalnianym w gminie Kleczew w województwie wielkopolskim. Oprócz farmy fotowoltaicznej i wiatrowej inwestycja docelowo obejmie także magazyn energii.
08.02.2023

OX2 przystępuje do współpracy w zakresie zielonego wodoru

Deweloper zamierza dostarczać gaz ze swojego parku energetycznego Möckelö do fabryki Orkla Group na Aland.
08.02.2023

Duńczycy zainwestują 800 mln euro w energię słoneczną w UE

Better Energy i Industriens Pension uzgodniły, że wspólnie zainwestują 800 mln euro w budowę 15 nowych farm słonecznych w Europie.
08.02.2023

Unimot trzykrotnie zwiększył możliwości produkcji paneli fotowoltaicznych

Unimot z powodu dużego zainteresowania rozbudował linię produkcyjną polskich modułów fotowoltaicznych. Jak poinformowała we wtorek spółka, zdolności produkcyjne jej polskiej fabryki wzrosły z 15 do 45 MW rocznie.
07.02.2023

Energa Logistyka szuka wykonawcy farmy fotowoltaicznej PV Mitra

Spółka Energa Logistyka ogłosiła zapytanie ofertowe na budowę elektrowni fotowoltaicznej PV Mitra w Wielkopolsce o mocy zainstalowanej 65 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Jak poinformowała w ogłoszeniu spółka zależna Energi, wchodzącej w skład Grupy Orlen, oferty można składać do 7 marca.
07.02.2023

Sądeckie Wodociągi wybudowały instalacje fotowoltaiczne, aby zmniejszyć rachunki za prąd

Sądeckie Wodociągi zakończyły budowę i przyłączyły do sieci trzy instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane w Starym Sączu i Świniarsku. Instalacje mają łączną zdolność produkcyjną do 150 MWh rocznie. Nowa inwestycja pokryje część zapotrzebowania spółki na energię elektryczną.
04.02.2023

Prąd ze słońca dobrze wykorzystany

Spożytkowanie na własne potrzeby przynajmniej 40 procent energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy. Im większy poziom autokonsumpcji, tym lepiej. Według badań TAURONA, prosumenci zużywają średniorocznie jedynie około 20 procent energii ze swoich domowych instalacji, reszta trafia do sieci dystrybucyjnej. Eksperci firmy radzą jak zwiększyć oszczędności i skorzystać z programu Mój Prąd 4.0.
31.01.2023

Wyhamowanie na rynku fotowoltaiki przejściowe; PV może pomóc kryzys ekonomiczny

Wprowadzenie nowego systemu rozliczeń prosumentów zmniejszyło popularność fotowoltaiki (PV), ale to sytuacja przejściowa - uważa ekspert firmy Eaton Bartłomiej Jaworski. Dodał, że w najbliższych miesiącach rynkowi PV może pomóc kryzys ekonomiczny i wyższe dotacje w programie "Mój Prąd".
31.01.2023

ONDE podpisuje największy w historii kontrakt w wykonawstwie PV

Trzy kontrakty na budowę farm fotowoltaicznych podpisało giełdowe ONDE ze spółkami celowymi Qair Polska. Ich łączna wartość to 152 mln zł netto.
30.01.2023

mBanku udzielił ONDE 56 mln zł na budowę farm PV

Spółka celowa ONDE pozyskała 56 mln zł kredytu na finansowanie budowy farm fotowoltaicznych „Cyranka”. Środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój działalności projektowej ONDE.
30.01.2023

Co zrobić ze zużytymi panelami PV?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.
30.01.2023

Nomad Electric wchodzi na portugalski rynek fotowoltaiki

Nomad Electric otworzył oddział w Lizbonie i dostarczy rozwiązania informatyczne klasy SCADA dla pierwszego portfela projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 70 MWp. Biuro w Portugalii jest drugim po Rumunii, zagranicznym oddziałem Spółki. W 2023 roku Nomad Electric ma w planach dalszą ekspansję międzynarodową.
30.01.2023

Rekordowa umowa o finansowanie na rynku fotowoltaiki: Otovo z 120 mln EUR na rozwój leasingu konsumenckiego

Otovo, jedyna firma w Polsce, która oferuje leasing konsumencki na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej, zamknęła nową rundę finansowania.
30.01.2023

Tauron: prosumenci zużywają średnio jedynie 20 proc. prądu ze swoich instalacji

Prosumenci zużywają średniorocznie jedynie około 20 procent prądu ze swoich domowych instalacji fotowoltaicznych; reszta wytworzonej w nich energii trafia do sieci dystrybucyjnej - wynika z analiz grupy Tauron. Energetycy zachęcają wytwórców prądu ze słońca, by zużywali go więcej.
27.01.2023

PGE EO wybuduje trzy farmy PV o łącznej mocy ponad 100 MW

PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenia na budowę trzech farm fotowoltaicznych: PV Srebrzyszcze, PV Wrzosów i PV Żółtańce o łącznej mocy ponad 100 MW, co ma zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych – poinformowała spółka w komunikacie.
26.01.2023

Spółka GameChange Solar wybrana do realizacji grupy inwestycji o łącznej mocy 2,3 GW z użyciem systemów Genius Tracker™ na Florydzie, USA

GameChange Solar ogłosiła, że spółka została wybrana jako wykonawca szeregu inwestycji o łącznej mocy 2,3 GW w amerykańskim stanie Floryda. Wśród projektów są systemy zaprojektowane tak, aby przetrzymać wiatry o prędkości nawet 240 km/h.
24.01.2023

Green Genius, RGreen zbudują farmy słoneczne na Litwie

Green Genius i RGreen Invest zawarły umowę dotyczącą budowy ośmiu projektów fotowoltaicznych na Litwie o łącznej mocy 65,7 MW.
23.01.2023

Marguerite uruchamia platformę inwestycyjną dla projektów PV

Marguerite zainwestuje do 60 mln euro w platformę inwestycyjną dedykowaną projektom fotowoltaicznym typu greenfield.
23.01.2023

AKVA Group i Inseanergy współpracują w celu dekarbonizacji za pomocą pływających ogniw słonecznych

Producent sprzętu dla przemysłu rolniczego AKVA Group i norweska firma zajmująca się technologią pływających farm słonecznych Inseanergy podpisały list intencyjny w sprawie dostawy i integracji rozwiązań w zakresie zielonej energii dla branży pozyskiwania żywności ze środowiska wodnego.
23.01.2023

PUNKPIRATES i realizacja strategii w zakresie projektów fotowoltaicznych

Spółka przyjęła dwa modele biznesowe. Pierwszy z nich zakłada nabycie gotowych, działających projektów fotowoltaicznych a następnie zwiększenie ich efektywności poprzez wykorzystanie dodatkowych źródeł energii typu wiatr, woda, magazyny energii, jak również przy wykorzystaniu urządzeń zwiększających produkcję energii. Drugi model zakłada nabycie projektów w fazie RTB (Ready to build) lub wcześniejszej (greenfield lub brownfield) celem modyfikacji i dokończenia ich już w Spółce. Oba przyjęte modele zakładają długofalową produkcję
19.01.2023

EDPR oddaje do użytku swój pierwszy hybrydowy projekt

Farma fotowoltaiczna ustawiona obok parku wiatrowego Mosteiro jest pierwszym projektem hybrydowym EDP Renewables z zakresu połączenia pv i onshore, maksymalizującym produkcję czystej energii.
13.01.2023

mBank udzielił jednego z największych kredytów na budowę farmy PV

Kredyt o wartości 46 mln euro udzielony przez mBank deweloperowi Green Genius jest jednym z największych w krajowym sektorze PV.
13.01.2023

Econergy otrzymuje 50 mln euro na rozwój PV w Polsce

150 mln euro kredytu zostanie przeznaczone na realizację projektów w Polsce i Rumunii.
11.01.2023

Enefit Green pozyskuje 325 mln euro na inwestycje w wiatr i słońce

Enefit Green podpisał umowy z SEB i Nordic Investment Bank (NIB) o wartości 325 mln euro na finansowanie swojego bieżącego programu inwestycyjnego. Środki te zostaną przeznaczone na budowę projektów odnawialnych źródeł energii w krajach bałtyckich.
11.01.2023

Kenia: Inwestycje w energię odnawialną sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi

Dystrybutor energii odnawialnej w Kenii zapewnia fundusze na pomoc w walce ze zmianami klimatycznymi. Jak powiadomił portal nation.africa, firma Distributed Power Africa Kenya (DPA) uzyskała tam finansowanie na wdrożenie rozwiązań w zakresie energii słonecznej w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych.
08.01.2023

 Solartech wybuduje przyłącza elektroenergetyczne dla farm PV Jeziórko i PV Augustynka

Spółka ELEKTROTIM S.A. poinformowała, iż w dniu 22.12.2022 r. zawarła z SOLARTECH Sp. z o.o. z/s w Warszawie dwie umowy dotyczące budowy przyłączy elektroenergetycznych dla farm fotowoltaicznych. Budowa farm fotowoltaicznych jest częścią programu inwestycyjnego Grupy PGE. Inwestorem projektów jest PGE Energia Odnawialna S.A. z siedzibą w Warszawie.
23.12.2022

Inwestycje w OZE mogą pomóc uchronić firmy przed bankructwem [WIDEO]

Rok 2022 można uznać za najtrudniejszy w historii rynku energetycznego, dlatego eksperci z jeszcze większą nadzieją spoglądają w potencjał drzemiący w OZE. Jak wskazywał podczas konferencji Areopag 2022 Piotr Ostaszewski, prezes firmy Ekovoltis/e2V, inwestowanie w zieloną energię to obecnie coraz mniej kwestia wizerunkowa, lecz kluczowy sposób balansowania budżetów przedsiębiorstw.
23.12.2022

PGE rozpoczęła budowę jednej z największych w Polsce farm PV

PGE Energia Odnawialna rozpoczęła na Podkarpaciu budowę jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych PV Jeziórko. W pierwszej kolejności, do końca 2023 r., na kilku działkach o powierzchni ok 100 ha, powstanie instalacja o mocy 100 MW. Rok później inwestycja osiągnie docelową moc 153 MW.
21.12.2022

Farmy PV Szprotawa wygrały aukcje OZE

Nowa słoneczna inwestycja Polenergii wygrała aukcję zwykłą na sprzedaż energii elektrycznej z Odnawialnych Źródeł Energii dla wytwórców energii elektrycznej w instalacjach o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW. Cztery projekty Farm Fotowoltaicznych Szprotawa otrzymają 15-letnie wsparcie części wolumenu produkcji co oznacza, że Grupa ma szansę zwiększyć moc rozwijanych projektów OZE o dodatkowe 47 MWp. W ciągu najbliższych dwóch latach zainstalowane słoneczne moce Polenergii wzrosną czterokrotnie z obecnych
21.12.2022

OX2 wygrywa aukcję OZE dla największej w Polsce farmy PV

OX2 w Polsce wygrała państwową aukcję zwykłą na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, uzyskując wsparcie dla projektu farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy zainstalowanej do 100 MW.
21.12.2022

Kehua zajmuje 5. miejsce w rankingu światowych dostawców falowników z magazynem energii w 2021 r.

Uznana na arenie międzynarodowej instytucja badawcza IHS Markit (obecnie część S&P Global) opublikowała ranking 10 najlepszych dostawców falowników z magazynem energii w 2021 roku. Kehua, która odnotowała znaczący wolumen dostaw falowników z magazynem energii, uplasowała się na 5. miejscu wśród najlepszych na świecie dostawców falowników z magazynem energii. Pozycja zajęta w ranking przez Kehua potwierdza rosnące znaczenie spółki na rynku falowników z magazynem energii i osiągnięcia spółki w branży energii odnawialnej.
19.12.2022

Dane z Chińskiej Krajowej Eksperymentalnej Platformy Magazynowania Energii z systemów PV: moduły TOPCon typu N z lepszymi parametrami generowania energii

Obecnie jest dostępnych wiele rodzajów modułów w branży fotowoltaicznej, lecz który z nich charakteryzuje się lepszym generowaniem energii? Zgodnie z danymi za pierwsze trzy kwartały działalności Chińskiej Krajowej Eksperymentalnej Platformy Magazynowania Energii z systemów PV, wysokowydajne moduły typu N (N-Type) mają lepsze parametry generowania energii, przy czym najwyższe wartości odnotowano dla modułów TOPCon typu N, które wyprzedziły moduły IBC typu N.
16.12.2022

Volkswagen Poznań buduje farmę PV

Poznań, 15 grudnia 2022 r. Volkswagen Poznań podejmuje szereg działań wpływających na znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla, by do 2050 roku stać się przedsiębiorstwem neutralnym z punktu widzenia bilansu CO2. By osiągnąć ten ambitny cel, Volkswagen Poznań regularnie wdraża projekty, których celem jest zmniejszenie oddziaływania na środowisko zakładów produkcyjnych spółki w Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni. Celowi temu służyć będzie również farma fotowoltaiczna, której budowa właśnie się rozpoczęła w zakładzie we Wrześni. Wszystk
15.12.2022

H&M podpisuje największą w Szwecji umowę PPA na energię słoneczną

Gigant z branży modowej H&M - podpisał największą w Szwecji umowę PPA z Neoen i Alight - która dotyczy farmy pv o mocy 90 MW, który będzie zasilał działalność firmy.
15.12.2022

Risen Energy przedstawia wizję nowej ery energetyki słonecznej

Risen Energy, czołowy chiński producent modułów fotowoltaicznych, znalazł się w grupie podmiotów, które podzieliły się swoją wizją i poglądami na temat kluczowych innowacji kształtujących przyszłość odnawialnych źródeł energii podczas Dorocznej Konferencji Chińskiej Branży Energetyki Słonecznej 2022 (China's Solar Industry Annual Conference 2022), jednej z największych imprez branżowych, która gromadzi w jednym miejscu czołowych ekspertów, największych graczy rynkowych i naukowców w celu omówienia i zaoferowania opinii na temat m
14.12.2022

Sukces miejskiej elektrowni fotowoltaicznej w Poznaniu

Dzięki inwestycji w energię słoneczną, mieszkańcy stolicy Wielkopolski emitują rocznie do atmosfery o 260 ton dwutlenku węgla mniej. Instalacja fotowoltaiczna, na którą obecnie składa się 1148 paneli solarnych, zlokalizowana jest na dachach 17-piętrowych budynków Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady. W ciągu roku ta rozproszona elektrownia PV jest w stanie wyprodukować 350 MWh energii.
14.12.2022

Przeważająca większość Polaków uważa, że bezpieczeństwo jest najważniejszą cechą instalacji fotowoltaicznej [RAPORT]

Jaka powinna być fotowoltaika? Przede wszystkim bezpieczna. Tak uważa zdecydowana większość (93%) respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym niedawno przez globalnego lidera inteligentnych technologii energetycznych – firmę SolarEdge.
13.12.2022

PGE powiększa swój portfel zielonych inwestycji o 28 projektów PV

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, kupiła w województwach wielkopolskim oraz łódzkim 28 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 59 MW. Wszystkie projekty mają ważne warunki techniczne przyłączenia. Szacowana produkcja – na poziomie około 65 GWh – pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych.
12.12.2022

Własny prąd w cenie

Kryzys energetyczny przyspieszył decyzje firm o budowie niezależnych odnawialnych źródeł energii - pisze w piątek "Rzeczpospolita".
09.12.2022

PGE rozpoczęła budowę jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych

PGE rozpoczęła na Podkarpaciu budowę jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych - PV Jeziórko. Do końca 2023 r., na działkach o powierzchni około 100 ha, powstanie instalacja o mocy 100 MW.
08.12.2022

OZEOS: Umowy cPPA dobrą alternatywą dla aukcji OZE

Ruszają aukcje OZE dla fotowoltaiki i farm wiatrowych na lądzie. W siedmiu aukcjach łącznie na sprzedaż trafi ok. 34 TWh zielonej energii o maksymalnej wartości ok. 14,4 mld zł. Znacznie lepsze można uzyskać zawierając umowę PPA - wskazuje Zbigniew Kinal, prezes OZEOS.
08.12.2022

OZE we wspólnocie mieszkaniowej cz. II

Sytuacje, w których może powstać odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną samej wspólnocie w wyniku nieprzewidzianych okoliczności związanych z instalacją, takich jak na przykład pożar są w Polsce zjawiskiem dość częstym. Według nieoficjalnych danych liczba takich incydentów może dochodzić nawet do 700 rocznie, co przewyższa średnią w innych krajach europejskich. Stan taki z jednej strony może być efektem stosowania produktów o niższej jakości, na co wpływ ma najczęściej cena paneli i usług montażowych, a z drugiej wynikać z niewyst
06.12.2022

Sklepy i centra dystrybucyjne Biedronki będą jeszcze bardziej zielone

Sklepy i centra dystrybucyjne sieci Biedronka będą korzystały z czystych, ekologicznych źródeł zasilania prądem. 15-letnia umowa ze szwajcarską firmą GoldenPeaks Capital pozwoli Biedronce zapewnić dostęp do czystych i zielonych źródeł energii oraz wzmocni realizację celów redukcji emisji, jednocześnie optymalizując koszty energii.
05.12.2022

IKS „Solino” z Grupy Orlen szukają dostawcy dwóch mikroinstalacji fotowoltaicznych

Inowrocławskie Kopalnie Soli (IKS) „Solino” z Grupy Orlen ogłosiły postępowanie na dostawę dwóch mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 6,3 kWp każda do samodzielnego montażu dla Kopalni Soli „Mogilno” oraz Kopalni Soli i Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw „Góra”.
01.12.2022

PERN buduje kolejne instalacje fotowoltaiczne

PERN buduje instalacje fotowoltaiczne w dwóch bazach paliw w Rejowcu i Emilianowie. Panele słoneczne o łącznej mocy ok. 150 kWp, wyprodukują ok. 150 MWh energii elektrycznej rocznie - podała spółka. Do 2024 r. na odnawialne źródła energii PERN chce wydać 130 mln zł.
29.11.2022

Energa: PV Gryf zwiększy moc do 26 MW z 20 MW

Farma fotowoltaiczna PV Gryf w Wielkopolsce dzięki zwiększonej do 26 MW z 20 MW mocy będzie mogła zasilić ok. 13 tys. gospodarstw domowych. Umożliwi to współpraca inwestora, Energi Wytwarzania, i inżyniera kontraktu, Energi Green Development - podała w poniedziałek Energa z Grupy Orlen.
29.11.2022

Nomad Electric, ekspert w dziedzinie Solar O&M, wchodzi na rynek rumuński

Firma otwiera nowe biuro w Bukareszcie, grupa rozszerza działalność poza swój główny rynek w Polsce.
28.11.2022

EDP Renewables rozpoczyna budowę jednej z największych w kraju farm PV

W miejscowości Chotków, w gminie Brzeźnica, powstanie wkrótce jeden z największych w Polsce projektów fotowoltaicznych.
24.11.2022

Innowacje firmy Hisense oparte na wartości stają się kluczową siłą napędową rozwoju marki

Zapewnienie rozwoju w sytuacji globalnych turbulencji stało się obecnie bardzo ważnym przedsięwzięciem realizowanym przez firmy. W ostatnich latach, Hisense, cieszący się uznaniem na całym świecie producent urządzeń elektronicznych, stał się siłą o czołowej pozycji na rynku i marką pierwszego wyboru dla milionów konsumentów. W celu uchylenia rąbka tajemnicy nadzwyczajnego wzrostu odnotowanego przez Hisense, w partnerskiej publikacji w Financial Times z 21 listopada omówiono działania firmy Hisense skutkujące nieustannymi osiągnię
23.11.2022

PNE zwiększa liczbę projektów do 20 GW

Spółka zamierza niemal podwoić moc swoich projektów do 2027 roku.
22.11.2022

Vitol inwestuje 1 mld USD w polskie OZE - przejmie krajowego dewelopera Vortex

Koncern energetyczny zamierza zainwestować 1 mld USD w rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej w kraju.
18.11.2022

Tauron przyłączył 4,1 GW mocy OZE

W sumie w sieci elektroenergetycznej Tauron na koniec października pracowało łącznie już 683 dużych instalacji OZE o mocy 1,314 GW oraz ponad 370 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 2,819 GW. W trzech pierwszych kwartałach TAURON przyłączył do sieci dystrybucyjnej 80 dużych instalacji OZE o łącznej mocy 107 MW oraz ponad 93 tysiące mikroinstalacji o mocy 786 MW.
17.11.2022

Umowa PPA Velux i BayWa r.e. na budowę 2 farm fotowoltaicznych w tym Agri-PV

Grupa VELUX powierza BayWa r.e. budowę dwóch parków słonecznych, tak aby do 2024 roku całą swoją europejską działalność zasilać zieloną energią elektryczną
17.11.2022

W Białymstoku dzięki fotowoltaice miasto zaoszczędziło ponad 371 tys. zł

Dzięki ośmiu instalacjom fotowoltaicznym działającym na jednostkach miejskich Białystok zaoszczędził na kosztach energii ponad 371 tys. zł. Do końca 2022 r. powstaną kolejne trzy instalacje, a w 2023 r. planowanych jest kolejnych 20 - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w urzędzie miasta.
15.11.2022

Okna generujące energię elektryczną?

Całe, naturalne światło wpadające przez okna może pewnego dnia zrobić znacznie więcej niż tylko poprawić nasz nastrój.
15.11.2022

JA Solar dostawcą wszystkich modułów dla największego w Malezji projektu fotowoltaicznego z trackerem jednoosiowym

Niedawno w malezyjskim Marang do eksploatacji oddano projekt fotowoltaiczny o mocy 116 MW, dla którego wszystkie moduły dostarczyła firma JA Solar („spółka”), czołowy światowy producent produktów fotowoltaicznych o dużej mocy.
15.11.2022

Energia ze słońca: czeka nas rewolucja w energetyce

Choć branża fotowoltaiczna boryka się z wieloma barierami, to jednak przez najbliższe 10 lat będzie się intensywnie rozwijała. Powinniśmy być przygotowani na rewolucję w energetyce - przyznali to wszyscy uczestnicy debaty „Energia ze słońca – koszty i korzyści”. Dyskusję przeprowadzono w ramach konferencji „Transformacja energetyczna dla przyszłości Polski”, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP.
14.11.2022

PKN Orlen planuje budowę 30 mikroinstalacji fotowoltaicznych na stacjach paliw

PKN Orlen ogłosił dwuetapowe postępowanie dotyczące budowy 30 mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od ok. 20 do 50 kWp, które byłyby posadowione na dachach i wiatach stacji paliw koncernu. Pierwsza tura prowadzona jest w trybie zapytania o informację. Odpowiedzi można składać do 28 listopada.
08.11.2022

Tauron wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 46 MW w pow. polkowickim

Farmę fotowoltaiczną o łącznej mocy 46 MW wybuduje w powiecie polkowickim (woj. dolnośląskie) Grupa Tauron - przekazał koncern w poniedziałek. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a zakończyć w pierwszej połowie 2024 r.
07.11.2022

W Poznaniu na budynkach magistratu pojawi się fotowoltaika

Na budynkach poznańskiego magistratu pojawią się panele fotowoltaiczne. Instalacja ma zmniejszyć wydatki na energię.
04.11.2022

Taaleri Energia uruchamia nowy fundusz OZE, planuje projekty w Polsce

Fińska spółka Taaleri Energia uruchomiła nowy fundusz odnawialnych źródeł energii w celu stworzenia portfela aktywów wiatrowych, słonecznych i bateryjnych.
04.11.2022

Projekt Solartechnik dostarczy dla KGHM prąd z farmy słonecznej

Firma Projekt Solartechnik dostarczy spółce KGHM Polska Miedź energię elektryczną z farmy fotowoltaicznej w Żukach w gminie Turek (Wielkopolskie). Moc tej budowanej obecnie elektrowni słonecznej wyniesie 5,2 megawata. Dostawy energii rozpoczną się z początkiem 2023 r. - podał Projekt Solartechnik.
02.11.2022

Naukowcy z PG odzyskują czysty krzem z modułów fotowoltaicznych

Czysty krzem ze zużytych modułów fotowoltaicznych już dziś, w warunkach laboratoryjnych, potrafią odzyskać naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Teraz zbadają, czy opracowaną przez nich technologię można wdrożyć na skalę przemysłową. Na tym kosztownym pierwiastku bazuje nie tylko fotowoltaika, ale i cała elektronika. Rozwiązanie z PG pozwoli na ograniczenie zużycia cennych materiałów i energii w procesach dalszej produkcji oraz ilości odpadów.
31.10.2022

Vattenfall czyni port Esbjerg swoją logistyczną stolicą morskiej energetyki wiatrowej

Vattenfall znacząco rozszerza swoją obecność w Esbjerg, otwierając nowy międzynarodowy magazyn centralny, który będzie obsługiwał nie tylko duńskie, ale także holenderskie i brytyjskie farmy wiatrowe. Vattenfall nazywa Esbjerg swoją "stolicą logistyki", a w planach dewelopera jest dalsza ekspansja.
30.10.2022

Włochy: panele fotowoltaiczne na balkon w prezencie dla ubogich rodzin

Panele fotowoltaiczne w prezencie dla ubogich rodzin - z taką inicjatywą we Włoszech, w okresie stale rosnących cen energii wystąpił producent tych urządzeń wraz z ligą ochrony środowiska (Legambiente). Firma podarowała 250 paneli; każdy w cenie 650 euro. Trwa też ogólnokrajowa zbiórka pieniędzy na następne.
28.10.2022

Orlen zakończył budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju

Grupa Orlen zakończyła realizację jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju. Instalacja o łącznej mocy 62 MW zlokalizowana w okolicach Wielbarka (woj. warmińsko-mazurskie) osiągnie pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 r. - podał koncern w piątek.
28.10.2022

Wojna na Ukrainie przyspieszyła rozwój fotowoltaiki w Europie

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Statkraft powodem ekspansji energii słonecznej i jej dynamicznego wzrostu w Europie, są głównie zwiększone ambicje w zakresie wykorzystania energii odnawialnej oraz konieczność zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu.
27.10.2022

Risen Energy: globalne zyski w zakresie wytworzonej energii - mapa porównawcza i analiza techniczna poszczególnych technologii ogniw

Wraz z szybkim rozwojem technologii fotowoltaicznych - począwszy od półprzewodników typu p aż po półprzewodniki typu n - różnice w ilości energii wytwarzanej przy zastosowaniu różnych technologii ogniw przyciągają coraz więcej uwagi. Obecnie główne technologie ogniw to PERC, TOPCon i HJT. Każda z nich ma określone zalety i wady, ale wśród badań porównawczych dotyczących wytwarzania energii wciąż brakuje systematycznego porównania całego cyklu życia produktu w oparciu o perspektywę globalnych scenariuszy zastosowań.
26.10.2022

10 mln złotych finansowania na budowę farm PV dla Nomad Electric

Nomad Electric, polski czołowy dostawca kompleksowych usług z zakresu projektowania, budowy oraz serwisowania wielkopowierzchniowych instalacji PV, podpisał z mBankiem umowę finansowania o wartości 10 mln złotych. Spółka ma możliwość zwiększenia kredytu do 20 mln złotych. Środki zostaną przeznaczone na realizację obecnego portfela zamówień na budowę farm w modelu EPC.
26.10.2022

GoldenPeaks Capital nawiązał współpracę z Kronospan

GoldenPeaks Capital, firma specjalizująca się w budowie i eksploatacji systemów solarnych z naciskiem na region Europy Wschodniej, zawarła 12-letnią umowę na sprzedaż energii fotowoltaicznej z austriacką Grupą Kronospan w Polsce. Roczny wolumen zakontraktowanej sprzedaży energii szacuje się na ponad 180 GWh i jest to jedna z największych umów z branży fotowoltaiki, jakie dotychczas zawarto w Polsce.
26.10.2022

PGE wybuduje trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 15 MW

PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenie na budowę trzech sąsiadujących ze sobą farm fotowoltaicznych PV Żółtańce 1, PV Żółtańce 2 i PV Żółtańce 3. Instalacje o łącznej mocy 15 MW powstaną na wydzierżawionych przez spółkę 18 ha gruntów znajdujących się w powiecie chełmskim na Lubelszczyźnie.
25.10.2022

Polska jednym z najdynamiczniejszych rynków PV

Rząd w ramach sześcioletniego programu planuje przydzielić około 13 GW nowych mocy OZE. Z tego 4,5 GW mocy pochodzącej z sektora energetyki solarnej zostanie przydzielone projektom o wielkości powyżej 1 MW, podczas gdy kolejne 4,5 GW mocy zostanie przydzielone mniejszym instalacjom.
24.10.2022

GCLSI otrzymuje certyfikację TÜV Rheinland dla modułów fotowoltaicznych typu „N” TOPCon serii 210 i 182

GCL System Integration Technology Co., Ltd. („GCLSI”), firma zajmująca czołową pozycję na chińskim rynku paneli fotowoltaicznych niedawno ogłosiła, że jej monokrystaliczne dwustronne moduły 210 mm i 182 mm typu „N” oparte na technologii TOCon (tunnel oxide passivated contact) pomyślnie przeszły procedurę certyfikacji TÜV Rheinland, z maksymalną mocą wyjściową 685 W dla modułu 210 i 575 W dla modułu 182.
21.10.2022

Sunly pozyskało nowego inwestora oraz 200 mln euro na rozwój

Niezależny producent energii odnawialnej Sunly, spółka-matka krakowskiej Grupy Alseva, pozyskał blisko 200 milionów euro na kolejne inwestycje w sektorze odnawialnych źródeł energii w Polsce i krajach bałtyckich. W podwyższeniu kapitału, oprócz dotychczasowych akcjonariuszy, udział wzięła Mirova, spółka związana z Natixis Investment Managers – wiodącą francuską firmą zarządzającą inwestycjami w obszarze zrównoważonej gospodarki. W wyniku transakcji Mirova stanie się największym inwestorem Sunly, przy czym żaden z udziałowców nie
20.10.2022

FlexiPower Group zainstaluje ponad 670 instalacji PV na na domach mieszkańców Tarnobrzega

Ponad 670 instalacji fotowoltaicznych o mocy do 3 kW zostanie zamontowanych na terenie Tarnobrzega (Podkarpackie), na domach mieszkańców miasta. Koszt inwestycji, która w większości została dofinansowana z budżetu UE, to niemal 10,5 mln zł.
13.10.2022

IBC SOLAR umacnia swoją pozycję w branży OZE w Polsce

IBC SOLAR Energy, międzynarodowy oddział projektowy IBC SOLAR AG, sprzedał spółce Afcon Renewable Energy dwa projekty budowy parków słonecznych o łącznej mocy 120 megawatów. Projekty znajdują się na końcowym etapie developmentu i zlokalizowane są w zachodniej Polsce.
13.10.2022

OX2 rozbudowuje swoje portfolio o kolejne moce

OX2 - największy deweloper lądowych farm wiatrowych w Europie pod względem wybudowanych dotychczas inwestycji. Szwedzka firma realizuje również morskie projekty wiatrowe, wielkoskalowe projekty fotowoltaiczne oraz jest aktywna w obszarze rozwoju technologii energetyki odnawialnej, takich jak wodór i magazynowanie energii.
07.10.2022

EDP Energia Polska sfinalizowała przejęcie Zielona-Energia.com

EDP Energia Polska zamknęła kolejny etap poszerzania swojego udziału w polskim rynku PV. Realizowany od wielu miesięcy proces zmiany własnościowej spółki Zielona-Energia.com został formalnie zakończony podpisaniem umowy 3 października 2022 roku.
04.10.2022

Tauron rozpoczął budowę jednej z największych farm PV w kraju

Na terenie farmy fotowoltaicznej, która powstaje w Mysłowicach, rozpoczął się montaż paneli fotowoltaicznych. Największa elektrownia słoneczna TAURONA, której moc docelowo sięgnie 100 MW, pierwszą energię elektryczną wyprodukuje już w przyszłym roku.
29.09.2022

Panele fotowoltaiczne a podatek od nieruchomości

Fotowoltaika, pomimo niekorzystnych zmian prawnych dotyczących rozliczenia wytworzonego prądu, zyskuje coraz większą popularność wśród przedsiębiorców. Dotyczy to także tzw. farm fotowoltaiki, czyli specjalnie zaprojektowanych terenów, na których zamontowane są liczne panele fotowoltaiczne, służące do produkcji energii elektrycznej na dużą skalę. Czy takie farmy są opłacalne? O tym decyduje często kwestia podatku od nieruchomości.
29.09.2022

Biedronka otwiera w Stawigudzie swoje najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne

Otwarty we wtorek w Stawigudzie k. Olsztyna najnowocześniejszy magazyn jest 17. centrum dystrybucji sieci, które może obsługiwać nawet 250 sklepów w północno-wschodniej części kraju i już realizuje pierwsze dostawy do sklepów – poinformowała we wtorek Biedronka.
28.09.2022

Amazon podpisuje jedną z największych umów na zakup energii odnawialnej w Polsce

Amazon podpisał umowę na zakup energii z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach w powiecie legnickim. To jedna z największych dotychczasowych umów zakupu energii słonecznej w Polsce.
22.09.2022

Nestlé Polska i GoldenPeaks Capital podpisują umowę na odbiór energii elektrycznej z elektrowni słonecznych

Jedna trzecia energii elektrycznej, zasilającej wszystkie fabryki Nestlé w Polsce, będzie wkrótce pochodzić z farm fotowoltaicznych, zlokalizowanych w naszym kraju.
20.09.2022

TVN Warner Bros. Discovery kontynuuje inwestycje w fotowoltaikę

TVN Warner Bros. Discovery zainstalowała kolejne 26 paneli fotowoltaicznych na hubie technologicznym spółki. Na dachach dwóch budynków zamontowano w sumie 94 panele, a łączna moc instalacji wynosi 35,5 kW. Wyprodukowana w ten sposób energia już teraz służy spółce do zasilania anten telewizyjnych. Proekologiczna inicjatywa spółki przyczyni się do zredukowania emisji dwutlenku węgla o niemal 30 ton rocznie – czyli tyle, ile pochłonąć musiałby areał około 6 hektarów lasu.
19.09.2022

W Szwecji powstanie farma słoneczna o mocy 550 MW

Fińska spółka energetyczna Ilmatar Solar zainstaluje jedną z największych elektrowni słonecznych w Europie. Jej mocy wyniesie 550 MW i będzie zlokalizowana w gminie Motala w Östergötland w Szwecji.
13.09.2022

Science fiction? Niekoniecznie - orbitalne elektrownie solarne to nie fantastyka

Naukowcy i biznes coraz śmielej mówią o budowie orbitalnych elektrowni solarnych. Taka elektrownia na orbicie okołoziemskiej mogłaby działać prawie całą dobę - i z wyższą wydajnością, niż na Ziemi. Wlk. Brytania rozważa budowę takich systemów. Polska mogłaby w tym projekcie uczestniczyć - mówi PAP dr Adam J. Zwierzyński z AGH.
12.09.2022

Rewolucja - panel PV zamienia się w okno!

Zespół badawczy z Michigan State University osiągnął niebywały sukces — jest prawdziwie przezroczysty panel słoneczny — innowacja, która wkrótce może zapoczątkować świat, w którym okna, szyby, a nawet kompletne budynki będą mogły być wykorzystywane do produkcji energii słonecznej. Do tej pory tego rodzaju ogniwa słoneczne były tylko częściowo przezroczyste i generalnie lekko przyciemnione, ale te nowe są tak przezroczyste, że prawie nie do odróżnienia od zwykłej tafli szkła.
09.09.2022

Fundusz zarządzany przez PFR objął zielone obligacje R.Power o wartości 120 mln zł

PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju, objął zielone obligacje firmy R.Power o wartości 120 mln zł. Jest to już druga w ciągu ostatniego miesiąca emisja obligacji w ramach których spółka pozyskała łącznie 200 mln zł kapitału na rozwój polskiej części portfela projektów PV. Tym samym R.Power staje się jednym z liderów rynku energetyki odnawialnej w Polsce. Firma coraz dynamiczniej rozwija swoje projekty także na rynkach europejskich.
09.09.2022

Odpowiedzą za kradzieże paneli z farmy fotowoltaicznej; straty sięgają ponad 400 tys. zł

Policjanci z Gorzowa Wlkp. zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o włamania i kradzież ponad 200 paneli z farmy fotowoltaicznej, czym spowodowali starty oszacowane na ponad 400 tys. zł. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani - poinformował w czwartek Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp.
09.09.2022

Meco Limited ogłasza wprowadzenie zaawansowanego sprzętu do kopania kryptowalut zasilanego PV

Meco Limited (Mecobit) poinformowała o wyczekiwanej premierze produktów z serii Ultimate Solar Power System (system produktów fotowoltaicznych z wyjątkowym zasilaniem awaryjnym i sprzętem do kopania kryptowalut) podczas elitarnego wydarzenia, które odbyło się w sierpniu 2022 r. w Hong Kong Technology Bureau.
06.09.2022

Niemiecki ib vogt pozyskuje środki na projekt solarny o mocy 135 MWp w Polsce

Niemiecka spółka ib vogt GmbH poinformowała w środę, że otrzymała finansowanie dla swojego, projektu solarnego o mocy 135 MWp w zlokalizowanego w południowo-wschodniej Polsce.
04.09.2022

Instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii powstaną na gruntach trzech nadleśnictw

Na gruntach kolejnych trzech nadleśnictw na terenie województwa małopolskiego powstaną instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii dzięki współpracy spółki Tauron Zielona Energia oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.
31.08.2022

NASA - energia na Księżycu za 19,4 mln USD... prosto z PV

NASA przekazuje 19,4 mln dolarów trzem firmom w celu dalszego rozwoju prac nad rozmieszczeniem systemów solarnych na Księżycu.
31.08.2022

Projekt Solartechnik z portfelem fotowoltaiki o mocy ponad 2,1 gigawata

Wyspecjalizowana w projektach fotowoltaicznych, energetyce przemysłowej i farmach wiatrowych firma Projekt Solartechnik, w połowie tego roku dysponowała projektami fotowoltaicznymi w różnej fazie rozwoju o łącznej mocy ponad 2,1 gigawata - poinformowała spółka, będąca częścią Grupy Famur i TDJ.
30.08.2022

Kaufland inwestuje w fotowoltaikę i energooszczędne LED-y

Jednym z priorytetów strategii zrównoważonego rozwoju sieci Kaufland jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. W związku z tym detalista konsekwentnie inwestuje w rozwiązania przyjazne środowisku oraz zwiększające efektywność energetyczną sieci. Firma zakończyła właśnie wymianę energooszczędnego oświetlenia LED we wszystkich swoich sklepach i planuje zrealizować jeszcze w tym roku finansowym projekt instalacji paneli fotowoltaicznych w kolejnych obiektach.
26.08.2022

RWE wzmacnia działalność w energetyce odnawialnej nabywając projekty solarne o mocy 3 gigawatów

Przejęcie przez RWE polskiego dewelopera fotowoltaicznego wraz z zespołem ok. 60 specjalistów, dodatkowo wzmacnia ugruntowaną działalność firmy w zakresie energetyki odnawialnej. Transakcja jest strategicznym uzupełnieniem globalnego planu rozwoju energetyki słonecznej RWE o mocy 10 GW
25.08.2022

GoldenPeaks Capital zakończył finansowanie 2 projektów fotowoltaicznych w Polsce

GoldenPeaks Capital jest jednym z najszybciej rozwijających się niezależnych producentów zielonej energii w Europie oraz jednym z największych właścicieli systemów fotowoltaicznych w Polsce. Właśnie z sukcesem zakończyli proces finansowania dwóch projektów fotowoltaicznych, które obejmują budowę elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 176 MW w 15 różnych regionach Polski.
25.08.2022

Niemiecki deweloper Energiequelle wchodzi do Polski, by realizować 1 GW projektów onshore i PV

Niemiecki deweloper Energiequelle GmbH otworzył nowe biuro w Poznaniu, co oznacza wejście na polski rynek energii wiatrowej i słonecznej, gdzie analizowane są plany realizacji projektów o łącznej mocy ponad 1 GW.
22.08.2022

Energia ze słońca od Eprosument S.A. w bazach PERN

Eprosument S.A. wygrał przetarg dotyczący solaryzacji 20 obiektów PERN.
22.08.2022

Figene Capital - polska spółka poszukuje inwestora strategicznego do rozwoju portfela projektów OZE

Polska spółka z sektora energii odnawialnej Figene Capital SA wybrała międzynarodowy bank inwestycyjny DC Advisory do pomocy w znalezieniu inwestora finansowego lub strategicznego, który byłby gotów wesprzeć spółkę w rozwoju jej portfela projektów.
22.08.2022

Nowe przepisy o planowaniu przestrzennym spowolnią rozwój fotowoltaiki

Projektowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii przepisy o planowaniu przestrzennym w odniesieniu do budowy farm PV zablokują rozwój tej gałęzi energetyki - ocenia Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki. Według resortu, zmiany przyspieszą rozwój OZE.
22.08.2022

Katowicka miejska spółka komunalna zamówiła farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW

Budowę farmy fotowoltaicznej w miejscu zamkniętej i zrekultywowanej części składowiska odpadów zamówiło w czwartek Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach. Inwestycja o mocy 1 MW ma kosztować nieco ponad 5,7 mln zł – poinformowały władze miasta.
18.08.2022

Słońce z PV zamknięte w butelce szkockiej whisky

Rozlewnia whisky Glenmorangie w Livingston została wyposażona w 1 476 paneli fotowoltaicznych, aby zmniejszyć rachunki za energię i ślad węglowy.
15.08.2022

Iberdrola rozpoczyna podłączanie "największej w Europie" elektrowni słonecznej

Kosztująca 300 mln euro elektrownia słoneczna Francisco Pizarro w Estremadurze składa się z prawie 1,5 mln modułów fotowoltaicznych, a jej łączna moc wynosi 590 MW. Obiekt ten, ma być największym tego typu obiektem w Europie.
11.08.2022

EDP wzmacnia zaangażowanie w rynek polskiej fotowoltaiki

Przejęcie Zielona-Energia.com pozwoli EDP wzmocnić swoją pozycję na polskim rynku rozproszonej energetyki słonecznej, na który weszła w 2020 roku. Dodając do tego własny wzrost organiczny oraz niedawne przejęcie Soon Energy, EDP tylko w pierwszej połowie tego roku zakontraktowało już prawie 30MWp.
10.08.2022

PGE Obrót zachęca do instalacji PV i magazynów energii

PGE Obrót zachęca klientów do montowania instalacji fotowoltaicznej w zestawie z magazynami energii. Firma proponuje szczegółowe i fachowe doradztwo w tym zakresie, pomagając m.in. w formalnościach związanych z dofinansowaniem takiej inwestycji.
10.08.2022

Chiny wsparły Kiszyniów w budowie elektrowni słonecznej

Zapowiadający działania w sektorze energetycznym rząd Mołdawii Natalii Gavrility zainaugurował oficjalnie w miejscowości Criuleni, na wschodzie kraju, elektrownię słoneczną. Kiszyniów w realizacji tej inwestycji został wsparty przez rząd Chińskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.
05.08.2022

Iberdrola powiększa polski portfel OZE

Iberdrola ogłosiła, że powiększa swój portfel projektów energii odnawialnej w Polsce. Firma chce nabyć projekty farm pv i farm wiatrowych o łącznej mocy 98MW - mają zostać uruchomione w 2023 roku.
04.08.2022

PGE Energia Odnawialna wyłoniła wykonawców pięciu nowych inwestycji fotowoltaicznych

PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE, rozstrzygnęła przetargi na budowę pięciu kolejnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 17 MW. Nowe instalacje PV powstaną w województwach wielkopolskim i lubuskim.
02.08.2022

PGE Dystrybucja inwestuje w zachodni ring Łodzi

Blisko 20 mln zł PGE Dystrybucja zainwestowała w budowę I etapu Łódzkiego Ringu Energetycznego. Inwestycja znacznie zwiększy możliwości przyłączeniowe w aglomeracji łódzkiej.
01.08.2022

Ostatni etap budowy farmy PV Wielbark

Zakończył się ostatni etap montażu paneli na terenie inwestycji Energi Wytwarzania - farmie fotowoltaicznej Wielbark. Zainstalowano ich niemal 105 tys. sztuk, o łącznej mocy około 48 MW - poinformowała Energa.
01.08.2022

Enefit zawarł umowę CPPA z URSA Polska na sprzedaż energii

Enefit, oferujący rozwiązania energetyczne dla klientów biznesowych, podpisał umowę typu Corporate Power Purchase Agreement (CPPA) z fizyczną dostawą energii elektrycznej dla firmy URSA. Firma dostarczy łącznie ok. 35 700 MWh energii, w całości wyprodukowanej przez nowo wybudowaną farmę fotowoltaiczną Enefit Green w Dębniku.
31.07.2022

Rystad Energy: Gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na recykling modułów PV

Zapotrzebowanie na recykling modułów fotowoltaicznych i pozostałych komponentów instalacji słonecznych będzie gwałtownie rósł w najbliższych latach wraz ze wzrostem liczby instalacji, a także ryzykiem wystąpienia problemów w dostawach. Według szacunków Rystad Energy, rynek materiałów nadających się do recyklingu po zakończeniu ich eksploatacji wyniesie w 2030 roku ponad 2,7 mld dolarów. Obecnie jest on wart ,,zaledwie” 170 mln dolarów.
26.07.2022

Studenci z Politechniki Wrocławskiej zbudowali stanowisko fotowoltaiczne wytwarzające i magazynujące wodór

Studenckie Koło Naukowe „Płomień” skonstruowało stanowisko fotowoltaiczne wyposażone w część do wytwarzania, magazynowania i zagospodarowania wodoru. Młodzi inżynierowie prowadzą też badania sprawności paneli w zależności od naturalnych zabrudzeń, zacienienia czy temperatury paneli.
25.07.2022

Grupa Azoty zainteresowana projektem budowy elektrowni fotowoltaicznej „Brzezinka” o mocy 270 MWp

Grupa Azoty S.A. zawarła umowę o prowadzenie negocjacji wraz z wyłącznością na ich prowadzenie, dotyczących potencjalnego nabycia 100% udziałów w kapitale zakładowym Solarfarm Brzezinka sp. z o.o. Na mocy podpisanej umowy, strony wyraziły zainteresowanie współpracą przy projekcie budowy elektrowni fotowoltaicznej „Brzezinka” o mocy około 270 MWp.
21.07.2022

Index PVPI w lipcu jest wyjątkowo korzystny! Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna zwróci się już w 3,5 roku!

Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali kolejną edycję autorskiego wskaźnika PVPI - PV Profitability Index, określającego opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Najnowszy odczyt wskaźnika, uwzględniający aktualne ceny energii, pokazuje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się wg danych z czerwca i lipca 2022 już po 3,5 roku. Jak to możliwe?
20.07.2022

Rusza budowa największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

Na teren przyszłej farmy fotowoltaicznej TAURONA w Mysłowicach rozpoczęły się prace związane z przygotowaniem gruntu. Elektrownia o łącznej mocy 100 MW powstaje na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce zacznie działać w drugiej połowie przyszłego roku.
14.07.2022

Niezależność energetyczna dzięki fotowoltaice w Porcie Lotniczym Bydgoszcz

O tym jak istotne jest poszukiwanie alternatywnych źródeł energii pokazały ostatnie miesiące. Port Lotniczy Bydgoszcz rozpoczął budowę niezależności energetycznej, odpowiadając na potrzeby własne i mieszkańców regionu. Pierwszych 110 modułów fotowoltaicznych zostało już zamontowanych, a wkrótce pojawią się kolejne.
14.07.2022

W Nisku rozpoczęła się budowa farmy fotowoltaicznej

W poniedziałek na terenie zakładu KFA Armatura w Nisku (Podkarpackie) rozpoczęła się budowa jednej z największych farm fotowoltaicznych w regionie. Inwestycja o wartości kilku milionów złotych ma być oddana jesienią tego roku. Moc farmy to 1,8 MWp.
12.07.2022

Nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Hucie Miedzi Cedynia

Dwie nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych oraz dwie stacje ładowania baterii do wózków elektrycznych, z których jedna zasilana jest z instalacji fotowoltaicznej, zostały uruchomione w Hucie Miedzi Cedynia. Od prawie dwóch lat w tym oddziale KGHM trwa wdrażanie rozwiązań z zakresu elektromobilności.
11.07.2022

IEA ostrzega – globalne dostawy fotowoltaiki są nadmiernie skoncentrowane w Chinach

Według raportu Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), Chiny posiadają obecnie prawie 80-procentowy udział we wszystkich kluczowych etapach produkcji paneli słonecznych.
11.07.2022

Fotowoltaika na biurowcu – to się opłaca! Case study realizacji na budynku Pro Concept

Panele fotowoltaiczne na budynkach biurowych stają się codzienną praktyką przedsiębiorstw, które w dobie wzrostu cen energii szukają szybkiego sposobu na redukcję kosztów utrzymania nieruchomości. Instalacja na biurowcu Pro Concept we Wrocławiu, którą oddano do użytku na początku 2022 roku, po pół roku przynosi inwestorom realne korzyści.
05.07.2022

Sieć Biedronka będzie zasilana zieloną energią PV

Biedronka podpisała umowę z firmą Grow Energy, na podstawie której do końca 2025 roku 2 tysiące sklepów sieci zostanie wyposażone w efektywne instalacje fotowoltaiczne. Dzięki tej inwestycji sieć ograniczy wykorzystanie energii ze źródeł konwencjonalnych.
01.07.2022

[WIDEO] Hinduski Elon Musk i Powrót do przyszłości!

Pewien Hindus zdobył rozgłos dzięki zbudowaniu samochodu napędzanego energią słoneczną, nad którym pracował 11 lat.
30.06.2022

Jedna z największych transakcji na rynku PV - Famur sprzedaje portfel projektów solarnych za 750 mln zł

Należący do Grupy FAMUR Projekt Solartechnik (PST) pozyska łącznie do 750 mln zł w zamian za portfel 184 MW wybudowanych projektów solarnych. Kupującym jest spółka Spoleto, należąca do międzynarodowego niezależnego producenta energii Alternus Energy Group (Alternus). To jedna z największych wartościowo transakcji w historii branży PV w regionie CEE.
28.06.2022

Branża cyfrowa będzie działać na rzecz bezpiecznego rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce

Związek Cyfrowa Polska, który reprezentuje krajową branżę cyfrową, inicjuje kampanię „Jasne jak słońce”, której celem jest podkreślenie znaczenia cyberbezpieczeństwa w procesie transformacji energetycznej. Organizacja będzie edukować biznes i decydentów w tym zakresie, a także promować rozwiązania pochodzące z bezpiecznych źródeł.
27.06.2022

Jolywood nawiązuje współpracę z IBC SOLAR

Jolywood, jeden z czołowych producentów modułów bifacjalnych z ogniwami typu n i technologią TOPCon, nawiązała współpracę z czołowym dostawcą kompleksowych rozwiązań w zakresie energii słonecznej, firmą IBC SOLAR. Strony podejmują wspólne działania nad dwoma bifacjalnymi modułami Jolywood o podwyższonych parametrach.
23.06.2022

Skanska z zieloną energią od Polenergii

Krakowskie, poznańskie oraz warszawskie inwestycje spółki biurowej Skanska zasilane są w 100 proc. z odnawialnych źródeł Grupy Polenergia. Za realizację kontraktu odpowiada spółka Polenergia Sprzedaż, która gwarantuje roczne dostawy 10 GWh zielonej energii w wyjątkowym na polskim rynku standardzie Energia2051. Unikalny na polskim rynku standard potwierdzony Certyfikatem TÜV SÜD wyznacza kierunek, którym mogą podążać wszyscy indywidualni i biznesowi odbiorcy energii elektrycznej pragnący już teraz zredukować swój ślad węglowy.
22.06.2022

Vattenfall - prosto z farmy wiatrowej na stok narciarski

W ramach inicjatywy recyklingowej Vattenfall – łopaty turbin z holenderskiej farmy wiatrowej Irene Vorrink zostaną przerobione na narty, deski snowboardowe i materiały budowlane dla farm słonecznych.
18.06.2022

Moduł z serii Jolywood Solar Niwa w centrum uwagi na Targach Genera jako najlepszy polikrystaliczny moduł solarny

Genera 2022 - Targi Energetyki i Środowiska - jedna z największych komercyjnych platform przemysłu czystej energii, odbyła się w dniach 14-16 czerwca. 25. jubileuszowa edycja Targów zgromadziła licznych producentów wystawiających swoje najnowsze produkty.
17.06.2022

ENS najczystszą gazową elektrociepłownią w Polsce

Elektrociepłownia Nowa Sarzyna jedną z pierwszych w Polsce elektrociepłowni z własną instalacją fotowoltaiczną. Energia elektryczna uzyskana z paneli słonecznych o łącznej mocy 0,89 MWp pokryje część potrzeb własnych zakładu. Jej budowa trwała zaledwie osiem miesięcy.
17.06.2022

Inwestując w PV i pompę ciepła rocznie można oszczędzić ok. 10 tys. zł

Instalując w panele fotowoltaiczne oraz pompę ciepła, można rocznie na ogrzewaniu zaoszczędzić ok. 10 tys. zł - przekonuje w rozmowie z PAP wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że w "Moim prądzie" 4.0 do tej pory złożono ponad 1,3 tys. wniosków, choć kolejne kilkanaście tys. jest już przygotowywanych.
16.06.2022

Chiński Szantung chce rozwijać morską fotowoltaikę

Shandong, wschodnia prowincja Chin położona nad Morzem Żółtym, ogłosiła przetarg na realizację 10 pływających morskich projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 11,25 GW do 2025 roku. To kolejne przetargi uruchamiane w Chinach, mające na celu przyspieszenie rozwoju OZE. W 2022 roku Państwo Środka najprawdopodobniej odnotuje rekordowy przyrost PV. Postępowanie antydumpingowe w USA zwiększa napięcia w branży, także w Chinach.
16.06.2022

PGE wybuduje dwanaście nowych farm fotowoltaicznych

PGE Energia Odnawialna przyspiesza program budowy nowych inwestycji fotowoltaicznych. Spółka podpisała umowy na realizację kolejnych dwunastu jednomegawatowych projektów. Instalacje PV powstaną na Podlasiu, Mazowszu, Podkarpaciu oraz w województwach: łódzkim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.
13.06.2022

Enea uruchomiła pierwszą farmę fotowoltaiczną

W Jastrowiu w Wielkopolsce powstała pierwsza farma fotowoltaiczna Grupy Enea. Obiekt został zaprojektowany i wykonany przez spółki Grupy. Instalacja o mocy 3 MW złożona z ponad 7,4 tys. paneli wytwarza już energię elektryczną, która przekazywana jest do sąsiadującego z farmą GPZ Jastrowie należącego do Enei Operator. Inwestycja powstała dzięki współpracy z samorządem gminnym, a odpowiedzialna za projekt spółka Enea Nowa Energia zapowiada kolejne inwestycje w farmy PV we współpracy z samorządami.
13.06.2022

SolarSpot zaoferuje rozliczenie 1:1 w Net-billingu od Orange Energia

SolarSpot, jeden z liderów branży odnawialnych źródeł energii, zaoferuje nowym klientom we współpracy z Orange Energia ofertę z rozliczeniem energii 1:1. To kompleksowe rozwiązanie od Orange Energia pozwoli pomniejszyć rachunek Klienta o wartość wyprodukowanej przez niego energii, wyliczoną po tej samej stawce, po jakiej będzie mu sprzedawać energię.
10.06.2022

Biden rozkazał przyspieszenie produkcji paneli słonecznych

Prezydent USA Joe Biden użyl w poniedziałek uprawnień zawartych w ustawie dotyczącej bezpieczeństwa narodowego Defense Production Act, by przyspieszyć krajową produkcję paneli słonecznych. Biden jednocześnie zniósł cła na panele sprowadzane z Azji Płd.-Wsch. w obliczu spadającej liczby instalacji fotowoltaicznych i wysokich cen energii.
07.06.2022

Eesti Energia zwiększy czterokrotnie moce wytwórcze energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych

Grupa Eesti Energia wdraża nową, pięcioletnią strategię, która zakłada, że do 2026 r. moce wytwórcze energii elektrycznej grupy produkowane ze źródeł odnawialnych wzrosną prawie czterokrotnie. W tym okresie koncern działający w Finlandii, krajach bałtyckich i w Polsce, planuje zainwestować około 2 mld euro w nowe projekty, z czego większość zostanie przeznaczona na rozwój farm wiatrowych i fotowoltaicznych.
07.06.2022

PGE Obrót z nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki za umowę z CMC Poland

PGE Obrót, spółka z Grupy PGE została wyróżniona nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki wspólnie z CMC Poland. Największy sprzedawca energii został doceniony „za udaną realizację umowy cPPA, będącą ekologiczną i ekonomiczną odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw energochłonnych”.
06.06.2022

Ikea powiększa portfel OZE w Polsce i inwestuje 190 mln euro w farmy wiatrowe i fotowoltaikę

Ingka Investments, ramię inwestycyjne Grupy Ingka, największej na świecie firmy franczyzowej IKEA, powiększa swoje portfolio energii odnawialnej. Spółka nabywa w Polsce gotową do budowy farmę wiatrową i park solarny o łącznej mocy 92 MW. Całkowita wartość transakcji wynosi 190 mln euro.
01.06.2022

Smocza łuska zasili ekologiczny kampus Google w Dolinie Krzemowej [WIDEO]

Kampus został pokryty łącznie 90 000 panelami fotowoltaicznymi „pierwszymi w swoim rodzaju” w kształcie smoczej łuski.
01.06.2022

Niemcy zniosą ograniczenia dla pływających farm fotowoltaicznych

Federalny projekt ustawy przewiduje, że pływające farmy fotowoltaiczne mogą pokrywać tylko 15 procent powierzchni zbiornika wodnego. Bundesrat zatwierdził poprawkę zaproponowaną przez władze Nadrenii Północnej-Westfalii, usuwającą z projektu ustawy limit powierzchni w przypadku sztucznych zbiornikach wodnych.
27.05.2022

Columbus Energy partnerem technologicznym Orange Energia

Columbus Energy, dostawca usług z zakresu nowoczesnej energetyki, został partnerem technologicznym Orange Energia, spółki z Grupy Kapitałowej Orange. W ramach współpracy partnerskiej Columbus będzie dostarczał klientom Orange produkty i usługi z zakresu odnawialnych źródeł energii.
26.05.2022

MKiŚ: w maju łączna moc w fotowoltaice przekroczyła 10 GW

W maju br. łączna moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce przekroczyła 10 GW, co daje wysokie 7 miejsce w Europie - przekazał w środę resort klimatu i środowiska.
26.05.2022

Do 2050 roku branża OZE zatrudni 5 razy więcej pracowników niż obecnie!

Branża energii odnawialnej to szybko rozwijający się multidyscyplinarny obszar obejmujący biznes, nauki o środowisku, inżynierię i nauki społeczne. Sektor ten jest bardzo rozległy. Trudno zamknąć go w określone ramy bo wliczają się w niego nie tylko dobrze nam znane i klasyczne zawody takie jak monter czy elektryk. To można na pewno powiedzieć rosnące wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i znaczne ulepszenia technologii czystej energii generują coraz większą liczbę miejsc pracy. Poniżej krótka analiza w tym temacie.
26.05.2022

Menlo Electric i Risen Energy podpisują umowę na dostawę modułów fotowoltaicznych o wartości ponad 200 milionów złotych

Menlo Electric i Risen Energy podpisały kontrakt o wartości ponad 200 milionów złotych na dostawy modułów fotowoltaicznych o mocy 150 MW, które zostaną dostarczone w drugiej połowie 2022 roku. Łącznie dostawy Risen Energy do Menlo Electric w 2022 roku wyniosą 300 MW, czyniąc Menlo jednym z 5 największych dystrybutorów Risen Energy w Europie.
26.05.2022

Wiceminister Ireneusz Zyska o rozwoju fotowoltaiki

Rozwój sektora fotowoltaiki w Polsce to główny temat rozmów podczas konferencji nt. publikacji raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022”. W wydarzeniu, które odbyło się 25 maja 2022 r. w Warszawie, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
25.05.2022

Publikacja raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022” już wkrótce. Sukces wieńczący złotą dekadę krajowej fotowoltaiki i co dalej?

Trwają końcowe prace nad jubileuszową X edycją raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce”. Prezentacja wyników odbędzie się w dniu 25 maja.
25.05.2022

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? TAURON przygotował poradnik o nowym systemie

Do sieci elektroenergetycznej TAURONA podłączonych jest już ponad 300 tysięcy prosumentów. Blisko 80 procent właścicieli mikroinstalacji zainstalowało ją z chęci wygenerowania oszczędności – wynika z danych TAURONA. Eksperci z Grupy opublikowali poradnik wyjaśniający jak korzystać z nowego systemu rozliczeń prosumentów.
25.05.2022

Inwestycja fotowoltaiczna IKEA Industry Zbąszynek będzie jedną z największych tego typu w Europie

IKEA Industry Zbąszynek oficjalnie rozpoczyna budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych na użytek własny w Polsce i w Europie. Panele słoneczne o łącznej mocy 19 MW staną na terenie zakładów IKEA Industry w Babimoście i Zbąszynku. Inwestycja przyniesie oszczędności w kosztach energii i obniży ślad klimatyczny. Przyczyni się w ten sposób do realizacji celu IKEA jakim jest stanie się biznesem pozytywnym dla klimatu do 2030 r.
24.05.2022

PGE wybuduje kolejne farmy fotowoltaiczne w czterech województwach

PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE, wybuduje siedem nowych farm fotowoltaicznych. Spółka wyłoniła wykonawców czterech inwestycji i ogłosiła przetargi na wykonawców trzech kolejnych instalacji. Farmy o łącznej mocy 29 MW powstaną na Podlasiu, Mazowszu, Wielkopolsce i w województwie lubuskim.
23.05.2022

Uwaga na ewidencję akcyzową przy instalacjach fotowoltaicznych

Każdy podmiot gospodarczy, który produkuje energię z wykorzystaniem fotowoltaiki, podlega określonym obowiązkom akcyzowym. W zależności od mocy instalacji i tego, do jakich celów wykorzystywana jest energia – zakres tych obowiązków jest różny.
22.05.2022

PERN planuje kolejne instalacje fotowoltaiczne w swych obiektach

PERN ogłosił postępowanie przetargowe na uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej instalacji fotowoltaicznych w kolejnych obiektach spółki.
20.05.2022

Słoneczne moce Polenergii rosną o 242 proc.

Polenergia uruchomiła dwa portfele projektów fotowoltaicznych Sulechów II oraz Sulechów III o mocy 22 MWp. Tym samym łączna moc zielonych aktywów w eksploatacji rośnie o ponad 7 proc. do 318 MW. Grupa umacnia pozycje w gronie liderów aktywnie wspierających transformację polskiego rynku energetycznego poprzez rozwój Odnawialnych Źródeł Energii.
19.05.2022

PGE wybuduje w pobliżu Kompleksu Turów dwie farmy fotowoltaiczne w ramach Południowo-Zachodniego Klastra Energii

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, wybuduje na terenie powiatu zgorzeleckiego w województwie dolnośląskim dwie jednomegawatowe farmy fotowoltaiczne PV Zawidów 1 i PV Zawidów 2. Obie instalacje powstaną do końca maja 2023 r. w pobliżu Kopalni i Elektrowni Turów – oddziałów spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Inwestycje zostaną dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.
19.05.2022

RWE złożyło 11 wniosków o przyznanie pozwoleń lokalizacyjnych dla farm wiatrowych na Bałtyku

RWE, drugi co do wielkości gracz w światowej branży offshore i jeden z pięciu największych krajowych operatorów onshore, chce wzmocnić obecność i kontynuować proces zielonej transformacji energetycznej w Polsce.
18.05.2022

Nowe wyzwania dla instalatorów PV - webinar już 17 maja - Sungrow Poland

Konferencja poświęcona jest prezentacji nowoczesnych rozwiązań branży OZE. Ten kompaktowy przegląd nowości na polskim rynku w wygodnej formie online pozwoli na zdobycie kompleksowej wiedzy, dzięki której dowiecie się Państwo, jakie rozwiązania zapewnią przewagę sprzedażową na rynku odnawialnych źródeł energii.
16.05.2022

Komercyjne innowacje - ładowanie EV z magazynowaniem energii słonecznej

Sungrow, wiodący światowy dostawca rozwiązań z zakresu falowników i systemów magazynowania energii z odnawialnych źródeł, wprowadza do oferty szereg nowych produktów, aby pobudzić wzrost zainteresowania rynku komercyjnego i mieszkaniowego. Obejmują one kompleksowe rozwiązania do ładowania pojazdów elektrycznych z magazynowaniem energii słonecznej, nowy licznik z 2CT do modernizacji istniejących elektrowni oraz nowy model SG125CX do zastosowań komercyjnych, maksymalizujący oszczędności energii i zapewniający bardziej zrównoważone
16.05.2022

Polityka energetyczna w dobie rosyjskiej agresji

„Obecna sytuacja geopolityczna wywiera na rządach konieczność podejmowania radykalnych decyzji dot. pozyskiwania surowców energetycznych. Międzynarodowa Agencja Energetyczna analizuje zmiany, jakie zachodzą w energetyce w wybranych państwach i przedstawia rekomendacje dotyczące niezbędnych działań dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego” – powiedziała minister Anna Moskwa podczas konferencji prasowej z udziałem Fatih'a Birol'a, dyrektora wykonawczego MAE. W trakcie wydarzenia, które odbyło się 12 maja 2022 r. w Ministerstwi
13.05.2022

Orlen Lietuva z Grupy Orlen rozważa budowę farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 40 MW

Orlen Lietuva z Grupy Orlen, rozważa budowę farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 40 MW. Spółka ogłosiła przetarg w tej sprawie. Według Orlen Lietuva, energia dostarczana z planowanych elektrowni słonecznych wykorzystywana byłaby na potrzeby własne jej rafinerii w Możejkach.
13.05.2022

Sungrow przedstawia falownik modułowy „1+X" do instalacji fotowoltaicznych na skalę użytkową

Sungrow, wiodący światowy dostawca rozwiązań w zakresie falowników i systemów magazynowania energii z odnawialnych źródeł, wprowadziła do oferty innowacyjny falownik modułowy „1+X", który ma dużą szansę stać się liderem na rynku. Jest on przeznaczony do nowej generacji elektrowni słonecznych na skalę użytkową. Falownik ten ma znacznie usprawnić obsługę i konserwację, co z kolei przekłada się na realne zyski.
13.05.2022

SBF: fotowoltaika - ważny element niezależności energetycznej Polski

Można zająć jedną Elektrownię w Czarnobylu, ale nie można zająć setek tysięcy domów i firm wyposażonych w systemy OZE, magazyny energii.
12.05.2022

Branża PV idzie w ślady offshore i walczy o ułatwienia dla firm

Wojna w Ukrainie zmienia świat, Europę i Polskę. Przede wszystkim ukazuje, że putinowska Rosja i jej sposób prowadzenia wojny niczym nie różni się od działań innych zbrodniarzy wojennych XX wieku. Najwięksi przywódcy świata zgodnie uważają, że z takim partnerem nie może być współpracy gospodarczej.
12.05.2022

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud rozpoczynają strategiczną współpracę nad innowacjami w sektorze energetyki i internetu rzeczy (IoT)

Columbus Energy i Saule Technologies zawarły z Google Cloud umowę o strategicznej współpracy przy tworzeniu nowych produktów wykorzystujących perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne oraz rozwiązań z dziedziny energetyki rozproszonej i internetu rzeczy. Google Cloud będzie również partnerem technologicznym obu firm, dostarczającym im usługi chmury obliczeniowej.
11.05.2022

PGNiG przejmuje Solgen - spółkę z branży fotowoltaicznej

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisało umowę kupna 100 proc. udziałów spółki Solgen, która prowadzi działalność na rynku usług fotowoltaicznych i pomp ciepła - poinformowało PGNiG w środowym komunikacie.
11.05.2022

Na Pomorzu powstanie największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Budowę na Pomorzu farmy fotowoltaicznej o docelowej mocy 285,6 MW sfinansuje Pekao w konsorcjum trzech banków; łącznie finansowanie wyniesie 763,4 mln zł - poinformowało w piątek Pekao. Po uruchomieniu produkcji ma to być największa farma fotowoltaiczna w kraju.
06.05.2022

Menlo Electric z umową finansowania o wartości ponad 30 mln zł

Jeden z najszybciej rozwijających się dystrybutorów fotowoltaiki w Europie poinformował o podpisaniu umowy finansowania z mBankiem o wartości powyżej 30 mln zł. Finansowanie ma wesprzeć międzynarodowy rozwój spółki.
04.05.2022

Recycling, czyli co z fotowoltaiką po 25 latach?

W ostatnich tygodniach, w związku z imponującym nasłonecznieniem, elektrownie fotowoltaiczne biją kolejne rekordy produkcji energii elektrycznej. Świetne warunki pogodowe dla pracy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych sprawiły, że te dwa źródła 28 marca br. we wczesnych godzinach popołudniowych pokryły prawie połowę zapotrzebowania na energię w Polsce, a to dopiero początek - sezon rekordów w fotowoltaice dopiero się rozpoczyna.
04.05.2022

PERN przygotowuje się do budowy instalacji fotowoltaicznych w swych bazach - rozstrzygnięto przetarg

PERN rozstrzygnął przetarg na uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej dla instalacji fotowoltaicznych w dziewięciu bazach paliw i ropy. Najkorzystniejszą ofertę przedstawił spółka Columbus Energy, jak podkreślił PERN, wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki.
04.05.2022

Moduły Jolywood Solar Niwa zdobywają złoty medal i błyszczą na polskich targach energetycznych

25 kwietnia w siedzibie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęła się Międzynarodowe Targi GREENPOWER. Złotym medalem MTP uhonorowano moduły TOPCon z seri Niwa. Grupa EC, jeden z podmiotów zajmujących się dystrybucją produktów Jolywood Solar w Polsce, zaprezentował podczas targów moduły z serii Niwa, a przedstawiciele Jolywood Solar wzięli udział w ceremonii przyznania nagród. Międzynarodowe Targi GREENPOWER to największa w Polsce wystawa produktów sektora nowej energii, przyciągająca przedsiębiorstwa międzynarodowe i krajow
02.05.2022

IBC SOLAR zaprezentuje na targach Intersolar Europe innowacje w fotowoltaice

Proekologiczna zabudowa targowa w oparciu o zasadę „od kołyski do kołyski“ (z ang. cradle-to-cradle) oraz bazujące na 40-letnim doświadczeniu nawiązanie do zrównoważonego rozwoju. Tym wyróżni się wiodący dostawca kompleksowych rozwiązań w zakresie energii słonecznej podczas największych targów branży PV w Europie.
02.05.2022

Inwestor z USA chce zostać udziałowcem Columbusa

Columbus Energy, wiodący dostawca usług z zakresu nowoczesnej energetyki, ma szansę pozyskać zagranicznego inwestora. Spółka zawarła Term-Sheet, na podstawie którego może pozyskać 200 mln zł z grupy inwestycyjnej ze Stanów Zjednoczonych.
02.05.2022

Czy Net-billing zapewni rozwój energetyki obywatelskiej?

Od kwietnia br. wprowadzony został nowy model rozliczania gospodarstw, które korzystają z fotowoltaiki tzw. net-billing. Zdaniem prezesa zarządu PGE Obrót Mariusza Rędaszka, nowe podejście ma zapewnić dalszy rozwój energetyki obywatelskiej, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo dostaw energii.
28.04.2022

W Lidzbarku Warmińskim powstanie prototypowa „Ciepłownia Przyszłości” od konsorcjum EUROS ENERGY i Veolia [WIDEO]

W Lidzbarku Warmińskim powstanie prototypowa „Ciepłownia Przyszłości”. Pracę rozpocznie już w przyszłym roku. Na podstawie przedstawionych rezultatów prac badawczych Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wyłoniło wykonawcę, który wybuduje nowatorską instalację, w blisko 100 proc. opartą na technologiach wykorzystujących odnawialne źródła energii. Tego zadania podejmie się firma EUROS ENERGY Sp. z o.o., producent ekologicznych rozwiązań instalacyjnych. Przedsięwzięcie jest wspierane przez Fundusze Europejskie w ramach Programu I
25.04.2022

Blisko 200 tysięcy mikroinstalacji w sieci Energi Operatora

Niemal 30 tysięcy nowych mikroinstalacji, o łącznej mocy ponad 255 MW, zostało przyłączonych do sieci Energa-Operator w I kwartale 2022 roku. Warto zauważyć, że tylko w ciągu dwóch ostatnich lat liczba tego rodzaju źródeł, na terenie działania Spółki, wzrosła niemal sześciokrotnie.
25.04.2022

Finansowanie zielonych technologii związanych z transformacją energetyczną

Finansowanie projektów związanych z transformacją energetyczną oraz wyzwania stojące przed tego typu inwestycjami stały się tematem debaty 28 trzeciego dnia Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022
25.04.2022

„Mój Prąd 4.0” - można otrzymać z NFOŚiGW ponad 20 tys. dotacji na fotowoltaikę

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił kolejny, czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w cieszącym się wielką popularnością programie „Mój Prąd”. Wnioski można składać za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) dostępnego na stronie Funduszu. Wsparcie finansowe obejmie teraz nie tylko domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), ale także magazyny energii i ciepła oraz inteligentne systemy zarządzania energią. Maksymalne dofinansowanie z NFOŚiGW na panele wraz ze zintegrowanymi u
19.04.2022

PGE EO - wystartował przetarg na budowę farmy PV o mocy 153 WM

Spółka PGE Energia Odnawialna poinformowała we wtorek o rozpisaniu przetargu na budowę farmy fotowoltaicznej Jeziórko na Podkarpaciu. Docelowa moc instalacji to 153 MW.
12.04.2022

IBC SOLAR zacieśnia współpracę z holenderskim producentem systemów montażowych

IBC SOLAR zacieśnia współpracę z holenderskim producentem systemów montażowych
11.04.2022

EDPR i pływające elektrownie fotowoltaiczne

EDPR uzyskała 70 MVA mocy przyłączeniowej do sieci w gminie Alqueva na okres 15 lat, co pozwoli spółce zrealizować obiekty OZE o łącznej mocy zainstalowanej 154 MW.
06.04.2022

Risen Energy wprowadza ultraniskoemisyjne moduły BIPV i HJT

Risen Energy Co., Ltd., największy w Chinach producent paneli słonecznych, zakończyła właśnie konferencję prasową w Ninghai w prowincji Zhejiang, na której zaprezentowała najnowszą linię modułów BIPV, w tym modeli Super Top i Super Tile, jak również ofertę heterozłączy HJT - Hyper-ion. Każdy z nowych produktów zapewnia jeszcze niższy poziom emisji CO2 oraz lepsze parametry wytwarzania energii elektrycznej, w ogromnym stopniu zwiększając zakres możliwości rozwoju i wdrażania modułów BIPV i HJT.
05.04.2022

Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne - w nowym wydaniu [WIDEO]

Innowacyjne rozwiązania dla budynków istniejących lub nowo powstających zaproponują w tym roku firmy Columbus Energy, Saule Technologies i Somfy Polska. Spółki, współpracujące nad komercyjnymi wdrożeniami ogniw perowskitowych, podpisały w tym celu umowę o współpracy strategicznej.
04.04.2022

Od 1 kwietnia obowiązuje nowy system rozliczeń prosumentów

Od 1 kwietnia zmienia się sposób rozliczania dla nowych prosumentów; nie będą oni rozliczani ilościowo z wyprodukowanej energii, a będą ją sprzedawać. Branża fotowoltaiczna (PV) zwraca uwagę, że produkcja z prądu z paneli nadal będzie się opłacać, szczególnie w dobie drożejącej energii.
01.04.2022

PERN planuje uruchomić w tym roku instalację fotowoltaiczną na dachu swego biurowca w Płocku

PERN zamierza uruchomić do końca roku na dachu budynku zarządu w Płocku (Mazowieckie) oraz na terenach wokół niego instalacje fotowoltaiczne, które będą generowały zieloną energię na potrzeby biurowca - podał PERN.
28.03.2022

Odnawialne Źródła Energii na Pomorzu. Kolejne 4 projekty z dotacją z RPO WP

We wtorek, 29 marca br., marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpiszą kolejne 4 umowy o dofinansowanie projektów, których przedmiotem jest produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Dotacje otrzymają: Gmina Kępice, Gmina Miasta Lębork, Gmina Pruszcz Gdański oraz Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „ZDUNEK”. Podpisanie umów odbędzie się o godz. 11:00 w sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku.
28.03.2022

Test LeTID Fraunhofera potwierdza wytrzymałość modułów IBC SOLAR w ekstremalnych warunkach

Naukowcy z uznanego Centrum Fraunhofera CSP przebadali panele PV marki IBC SOLAR pod kątem tego, jak zachowują się pod wpływem długotrwałej ekspozycji na światło oraz wysokie temperatury. Wyniki testów LeTID wykazały, że moduły oferowane przez jednego z wiodących dostawców systemów PV i rozwiązań dla magazynowania energii charakteryzują się bardzo niskim stopniem degradacji i otrzymały doskonałe wyniki końcowe.
24.03.2022

URE: na koniec 2021 r. moc mikroinstalacji OZE wynosiła 6,1 GW

Na koniec 2021 r. mikroinstalacje OZE w Polsce osiągnęły moc 6,1 GW, ponad 850 tys. takich instalacji wyprodukowało w sumie 2,76 TWh energii elektrycznej, czyli ok. 1,6 proc. krajowej produkcji - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Prezesa URE.
22.03.2022

Branża PV: wojna na Ukrainie grozi opóźnieniami projektów w Polsce

Wojna na Ukrainie grozi w Polsce opóźnieniami w budowie farm fotowoltaicznych, m.in. z powodu braków kadrowych - ocenia Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki. Według organizacji, OZE to element bezpieczeństwa energetycznego i ich rozwój powinien przyspieszyć.
22.03.2022

Planowana moc farmy fotowoltaicznej Orlen Wielbark wyniesie docelowo 62 MW

Docelowa moc budowanej farmy PV Wielbark (Warmińsko-mazurskie) przez Grupę Orlen będzie wynosić 62 MW. Farma znajdzie się na terenie ok. 119 ha, co czyni ją jedną z największych powstających w Polsce farm fotowoltaicznych - podała w czwartek Grupa Orlen.
17.03.2022

Columbus planuje ambitnie zakończyć pierwszy kwartał

Columbus Energy, wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, osiągnął prawie 66 mln zł przychodów w lutym i chce zamontować 40 000 kWp do końca pierwszego kwartału.
16.03.2022

Wiedeń tworzy elektrownię fotowoltaiczną na cmentarzu

Od dziesięciu lat w Wiedniu buduje się tzw. obywatelskie elektrownie słoneczne, w których każdy może kupić atrakcyjne udziały. Wiosną wiedeńska firma energetyczna, Wien Energie, uruchomi kolejną, już 29 obywatelską elektrownię fotowoltaiczną, tym razem na Cmentarzu Centralnym w Wiedniu, gdzie pochowani są m.in. Beethoven, Brahms i Schubert.
14.03.2022

Risen Energy wygrywa przetarg na dostawę modułów fotowoltaicznych 210 mm 650 W+ dla pokazowego zakładu Sinopec wytwarzającego ekologiczny wodór

Projekt ma się stać największym na świecie zakładem wytwarzającym wodór przy użyciu paneli fotowoltaicznych.
11.03.2022

Fundacja PGE inwestuje w instalacje fotowoltaiczne w Biebrzańskim Parku Narodowym

Dolina Biebrzy to jedne z największych i najlepiej zachowanych mokradeł w Europie, unikalne siedlisko wielu rzadkich gatunków roślin, zwierząt i ptaków. Znajdujący się na tym terenie Biebrzański Park Narodowy od lat aktywnie działa w obszarze odnawialnych źródeł energii, m.in. nad wykorzystaniem biomasy.
11.03.2022

NCBR: ponad 390 mln zł na projekty dotyczące energetyki odnawialnej trafi do konsorcjów przemysłowo-naukowych

Ponad 390 mln zł na projekty dotyczące energetyki odnawialnej trafi do konsorcjów przemysłowo-naukowych w ramach programu „Nowe technologie w zakresie energii”, wspierającego osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej - poinformowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
10.03.2022

Główny Instytut Górnictwa będzie współpracował z Energoprojektem-Katowice

Identyfikacja i szacowanie potencjału technicznego terenów pod inwestycje związane z instalacjami fotowoltaicznymi, a także odzysk surowców krytycznych, niezbędnych dla nowoczesnych technologii – to główne pola współpracy zawiązanej przez Główny Instytut Górnictwa z biurem projektowym Energoprojekt-Katowice.
10.03.2022

Pływająca farma fotowoltaiczna w Holandii przetrwała największe sztormy na Morzu Północnym

Pływająca farma fotowoltaiczna o mocy 50 kW, opracowana i wdrożona przez holenderską firmę Oceans of Energy, zderzyła się z dwoma sztormami, które nawiedziły Morze Północne w ciągu ostatniego miesiąca. Jak się okazuje, instalacja pozostała nienaruszona.
02.03.2022

Wykorzystać każdy metr – czyli jak dach przemysłowy może generować oszczędności

Wejście w nowy rok dla polskiego przemysłu nie było optymistyczne. Jak wskazuje indeks PMI, w styczniu nastąpiło wyraźne wyhamowanie tego sektora. Polscy przedsiębiorcy coraz bardziej odczuwają skutki podwyżek energii, gazu a w ostatnim czasie również paliw.
22.02.2022

Co jest przyczyną wyłączeń instalacji fotowoltaicznej?

Dynamiczny przyrost liczby instalacji fotowoltaicznych powoduje, że w niektórych rejonach kraju pojawia się zbyt wysokie napięcie w sieci elektroenergetycznej. Szczególnie w słoneczne dni, gdy skoki napięcia są duże, zdarza się, że instalacja fotowoltaiczna sama się wyłącza. Co zrobić, gdy spotka nas ten problem? Jak można temu zapobiegać?
22.02.2022

EDPR dodała rekordowe 2,6 MW nowej mocy z OZE do swojego portfela

Spółka konsekwentnie realizuje swój plan strategiczny i stopniowo zbliża się do celu 20 GW mocy zainstalowanej, założonego w planie biznesowym na lata 2021-2025. EDPR dodała również rekordowe 2,6 MW nowej mocy, zwiększając łączną moc zainstalowaną do 13,6 GW.
18.02.2022

Fotowoltaika: Stilo Energy rozpoczyna emisję akcji serii N z prawem poboru

Stilo Energy S.A., notowany na rynku NewConnect jeden z wiodących podmiotów działających na polskim rynku fotowoltaiki, rozpoczyna 16 lutego 2022 ofertę publiczną akcji z zachowaniem prawa poboru. Inwestorom zostało zaoferowanych do 212.089 akcji serii N. Pierwszeństwo objęcia nowych akcji mają dotychczasowi akcjonariusze zgodnie z parytetem 8:1, co oznacza, że osiem obecnych akcji Stilo Energy uprawnia do nabycia jednej nowej akcji. Dniem ustalenia prawa poboru był 21 stycznia 2022 roku. Cenę emisyjną wyznaczono na poziomie 10
18.02.2022

Panele na bocznicach, magazynach i budynkach trzech przewoźników towarowych.

CARGO Master, CEMET i TKP Silesia planują produkcję odnawialnej energii nietrakcyjnej na własne potrzeby przy wsparciu PKP Energetyka.
07.02.2022

PKN Orlen planuje elektrownię fotowoltaiczną o mocy do 2 MW na terenie Terminala Paliw w Żurawicy

PKN Orlen planuje budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej do 2 MW wraz z niezbędną do jej wykonania infrastrukturą towarzyszącą na terenie Terminala Paliw w Żurawicy (Podkarpackie). Termin składania ofert w ramach ogłoszonego przez spółkę postępowania wyznaczono do 5 marca.
07.02.2022

Maxeon Solar Technologies wydłuża gwarancję na produkty, wydajność energetyczną i serwis dla swojej sztandarowej linii produktów aż do 40 lat

Nowa 40-letnia gwarancja podkreśla niezrównaną długoterminową produkcję energii i zwiększa wartość produktu, komfort klientów i wiodący w branży zrównoważony rozwój.
06.02.2022

Statkraft i Better Energy z kontraktem PPA na dostawę energii z farmy PV w Polsce

Spółki Better Energy i Statkraft podpisały 10-letnią umowę PPA na zakup energii elektrycznej, którą wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna w Polsce o mocy 36 MW. Pierwsza energia ma trafić do sieci już w 2023 roku. Instalacja będzie dostarczała do Polski energię słoneczną bez wsparcia publicznego.
03.02.2022

Enefit zaoferuje w 2022 r. w Polsce usługi ładowania aut na prąd

Działający pod marką Enefit estoński koncern Eesti Energia zaoferuje w 2022 r. w Polsce usługi związane z ładowaniem aut elektrycznych - poinformował PAP dyrektor zarządzający Enefit Polska Maciej Kowalski. Enefit planuje także rozbudowę polskich mocy PV.
31.01.2022

2022 rok czasem fotowoltaiki dla biznesu? Inbank wspiera liderów branży

W 2022 roku polski rynek fotowoltaiki czeka rewolucja, głównie za sprawą nowych zasad rozliczania nadwyżek energii elektrycznej wytwarzanej przez prosumentów. Czołowe firmy instalatorskie planują jednak dalszą ekspansję, szczególnie w segmencie produktów skierowanych do klientów biznesowych. Oddział Inbanku w Polsce dostarcza rozwiązania typu „embedded finance” dla ponad 180 firm działających w sektorze „zielonej energii”, w tym liderów branży, takich jak Columbus Energy czy Edison Energia.
28.01.2022

Tauron zbuduje największą w Polsce farmę fotowoltaiczną

Największą w Polsce farmę fotowoltaiczną o docelowej mocy 100 megawatów zbuduje na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach (Śląskie) Grupa Tauron. Na realizację pierwszego etapu inwestycji spółka pozyskała 82,5 mln zł nieoprocentowanej, częściowo umarzalnej pożyczki z NFOŚiGW.
25.01.2022

"Dagens Nyheter": "zielona inflacja" zagraża przejściu na gospodarkę niskoemisyjną

"Zielona inflacja", czyli znaczny wzrost cen minerałów wykorzystywanych do produkcji paneli słonecznych i baterii samochodowych, zagraża przejściu na gospodarkę niskoemisyjną - pisze w czwartek szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".
13.01.2022

MAAT4 wybuduje elektrownię fotowoltaiczną dla Mostostalu

Firma MAAT4 do końca marca 2022 roku wybuduje dla Spółki z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal - Mostostalu Siedlce elektrownię fotowoltaiczną o mocy przekraczającej 2000 kW. Będzie to jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Dzięki inwestycji Mostostal Siedlce zaoszczędzi rocznie blisko 1,5 mln zł i zredukuje emisję CO2 o ponad 1,7 mln kg, a miasto Siedlce zyska zielone źródło energii.
13.01.2022

Nowa oferta energetycznego dachu dla przemysłu i logistyki od Grupy Selena

Grupa Selena inwestuje w rozwój fotowoltaiki na dachach wielkopowierzchniowych. Polski lider branży chemii budowlanej rozszerza ofertę dla klientów biznesowych i oferuje kompletne rozwiązania dachowe obejmujące hydroizolacje dachów i instalacje fotowoltaiczne. Całe rozwiązanie dachowe objęte jest 15-letnią gwarancją.
12.01.2022

Przystanki autobusowe z wiatami z panelami fotowoltaicznymi

W nowym roku na przystankach autobusowych pojawi się 9 kolejnych wiat wykorzystujących energię słoneczną do oświetlenia. W sumie w Warszawie będzie już 20 tego typu zadaszeń - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.
11.01.2022

Nowa umowa Stilo Energy na budowę elektrowni fotowoltaicznej za 3,43 mln zł netto

Stilo Energy S.A., jeden z wiodących podmiotów działających na polskim rynku fotowoltaiki, podpisał kolejną umowę na realizację elektrowni fotowoltaicznej dla jednego z liderów na europejskim rynku produkcji specjalistycznych materiałów dla upraw florystycznych i botanicznych. Wartość inwestycji to 3,43 mln zł netto.
06.01.2022

OX2 zabezpiecza blisko 150 MW energii wiatrowej i słonecznej na polskiej aukcji

OX2 w Polsce wygrało państwową aukcję zwykłą na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, uzyskując wsparcie dla projektów farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej blisko 120 MW oraz dla inwestycji farm fotowoltaicznych o mocy 28 MW.
23.12.2021

EDPR zabezpiecza kolejny projekt PV, o mocy 25 MW, na Węgrzech

Spółka uzyskała na niego piętnastoletni kontrakt typu CfD (Contract-for-Difference). Budowa projektu rozpocznie się w 2022, a oddanie do użytku przewidziane jest w ostatnim kwartale 2023 roku.
17.12.2021

Branża PV spodziewa się wzrostu sprzedaży instalacji dla firm

Branża fotowoltaiki spodziewa się w 2022 r. wzrostu sprzedaży średnich i dużych instalacji PV do firm, stających w obliczu podwyżek cen prądu. Wcześniej jednak czasowo podskoczyć ma sprzedaż instalacji prosumenckich - w związku ze zmianą modelu rozliczeń.
12.11.2021

Jak bardzo wzrost cen ograniczy instalację projektów PV?

Około 50 GW z 90 GW planowanych projektów fotowoltaicznych (PV) na 2022 rok może zostać anulowanych, ponieważ koszty transportu, materiałów i produkcji szybują w górę.
01.11.2021

Nowe zasady rozliczania korzystne dla prosumentów

Możliwość obniżenia rachunków za energię elektryczną, rozwój przydomowych magazynów energii oraz otwarcie rynku prosumenckiego na nowe modele biznesowe – to tylko niektóre korzyści, wynikające ze zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji Prawa energetycznego i ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dokument jest obecnie na etapie konsultacji społecznych i międzyresortowych.
15.06.2021

URE: w 2020 r. mikroinstalacje OZE dostarczyły do sieci trzy razy więcej energii niż w 2019 r.

Ilość energii elektrycznej, wprowadzonej w 2020 r. do sieci dystrybucyjnej przez mikroinstalacje OZE wzrosła trzykrotnie w porównaniu z rokiem 2019 r. - wynika z raportu Urzędu Regulacji Energetyki.
16.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.