Wynik wyszukiwania - "odpady" - Wiadomości

Zapadł prawomocny wyrok za podpalenie składowiska odpadów w Nowinach

Na kary trzech i pół roku i trzech lat więzienia zostali skazani w środę dwaj mężczyźni oskarżeni o podpalenie składowiska odpadów w Nowinach (Świętokrzyskie), na którym nielegalnie były gromadzone chemikalia. Prawomocny wyrok zapadł przed Sądem Okręgowym w Kielcach.
06.12.2023

Śledztwo w sprawie pożaru nielegalnego składowiska odpadów w Opolu

Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu wszczęła śledztwo mające na celu ustalenie okoliczności i przyczyn pożaru nielegalnego składowiska odpadów - powiedział PAP Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu
30.11.2023

Polska złożyła do TSUE skargę na Niemcy ws. odpadów

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy wz. z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - podało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że sprawa dotyczy uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły nielegalnie do Polski.
29.11.2023

Właściciel żwirowni w Sulęczynie zapłaci 2 miliony złotych kary za składowanie odpadów

Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył na właściciela żwirowni w Sulęczynie w powiecie kartuskim (Pomorskie) dwa miliony złotych kary. Pod ziemią znaleziono odpady komunalne.
29.11.2023

Na Targówku trwa utylizacja około 360 ton niebezpiecznych odpadów

Dziś likwidujemy składowisko ok. 360 ton niebezpiecznych odpadów przy ul. Odrowąża na Targówku. Zdecydowałem się przeznaczyć na ten cel środki ze specjalnej rezerwy kryzysowej - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na utylizację miasto wyda ponad 2,6 mln zł.
29.11.2023

A. Moskwa: w poniedziałek wyślemy skargę na Niemcy do TSUE ws. odpadów

Przygotowaliśmy kompletną skargę do TSUE na Niemcy w sprawie porzuconych w Polsce odpadów - wynika z poniedziałkowego wpisu minister klimatu i środowiska Anny Moskwy na platformie X (d. Twitter). Dodała, że skarga jeszcze w poniedziałek ma zostać wysłana do Trybunału.
27.11.2023

Interzero i PIOIRO wspólnie wspierają proces wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce

Na początku 2025 roku Polska ma wprowadzić system kaucyjny. Czy polskie przedsiębiorstwa są gotowe na rewolucję w zarządzaniu odpadami opakowaniowymi? O płynne i efektywne wdrożenie nowych przepisów na rzecz wprowadzających produkty w opakowaniach ma zadbać Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań (PIOIRO) we współpracy z Interzero, europejskim liderem w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego.
22.11.2023

"Toaleta to nie śmietnik" – Katowickie Wodociągi apelują o odpowiedzialność w gospodarowaniu odpadami

19 listopada obchodzony był Światowy Dzień Toalet. Z tej okazji Katowickie Wodociągi przypominają o kampanii edukacyjnej pod hasłem "Toaleta to nie śmietnik", której inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczania katowickiej sieci kanalizacyjnej oraz edukację społeczeństwa na temat właściwego gospodarowania odpadami.
22.11.2023

Gdańsk. Milionowe kary za zbieranie odpadów bez zezwolenia

Prawie dwa miliony złotych kary będzie musiała zapłacić spółka z Gdańska za składowanie odpadów bez stosownego zezwolenia. W trakcie kontroli na jej terenie inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku ujawnili m.in. ponad 4 tys. m3 odpadów palnych.
20.11.2023

Nadzór górniczy potwierdził nadmierną ilość odpadów w wyrobiskach kopalni Piast

Kontrola nadzoru górniczego potwierdziła, że w podziemnych wyrobiskach kopalni Piast w Bieruniu zgromadzono nadmierną ilość zbędnych materiałów i odpadów, a w procedurze wywożenia na powierzchnię pojemników po środkach chemicznych były nieprawidłowości. Kopalnia otrzymała nakaz usunięcia odpadów.
17.11.2023

Wybór lokalizacji powierzchniowego składowiska odpadów promieniotwórczych zostanie przedłużony

Proces wyboru lokalizacji nowego powierzchniowego składowiska odpadów promieniotwórczych, który wygasa 15 listopada br. zostanie przedłużony - poinformował we wtorek resort klimatu i środowiska. Przypomniano, że gminy nim zainteresowane mogą zyskać do 10,5 mln zł.
15.11.2023

Wojciech Z. ma usunąć niebezpieczne odpady ze swoich działek w Czarnej Dąbrówce

Naczelny Sąd Administracyjny we wtorek oddalił skargę kasacyjną Wojciecha Z. z Czarnej Dąbrówki na wyrok WSA w Gdańsku, którym sąd podtrzymał nałożony na skarżącego obowiązek usunięcia ok. 60 tys. litrów niebezpiecznych odpadów poprodukcyjnych nielegalnie zeskładowanych w magazynie na jego działkach.
15.11.2023

Strażacy w dalszym ciągu pracują na terenie składowiska tekstyliów w Kamieńcu

Strażacy w dalszym ciągu pracują na terenie składowiska tekstyliów w Kamieńcu w pow. lęborskim (Pomorskie). Pożar, który objął dwie pryzmy odpadów wybuchł we wtorek w godzinach wieczornych.
04.11.2023

Rocznie przez polskie cmentarze przewija się 100-120 tys. ton odpadów

Rocznie przez polskie cmentarze przewija się 100-120 tys. ton odpadów, które w większości nie są segregowane - ocenia stowarzyszenie "Polski Recykling". Według organizacji po święcie 1 listopada z każdego grobu pozostaje od 3 do 9 kg odpadów.
01.11.2023

Rozstrzygnięcie sprawy nielegalnego składowania niemieckich śmieci na terenie Polski

Komisja Europejska przyznaje Polsce rację w sporze z Niemcami dotyczącym pozostawionych odpadów - poinformowała w środę na platformie X minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zażądała od Niemiec "natychmiastowego" zabrania odpadów. Jeśli tak się nie stanie, sprawa trafi do TSUE - dodała.
18.10.2023

Dwaj mężczyźni zatrzymani za składowanie niebezpiecznych odpadów

Dwóch mężczyzn, podejrzanych o nielegalnie składowanie niebezpiecznych odpadów w Zamarskach, zatrzymali cieszyńscy policjanci. Obu grozi do 10 lat więzienia. Jeden z nich został aresztowany, drugi trafił pod dozór policji – podała w piątek policja z Cieszyna.
13.10.2023

KAS zatrzymała nielegalny transport 25 ton złomu z Niemiec

Transport 25 ton złomu, który nielegalnie został wwieziony do Polski z Niemiec, zatrzymali funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ze Zgorzelca (Dolnośląskie).
12.10.2023

Rozstrzygnięcie sprawy związanej z pożarami na składowisku odpadów w Nowym Miszewie

Marszałek województwa mazowieckiego wydał decyzję cofającą z urzędu i bez odszkodowania zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów przez spółkę Loveko w Nowym Miszewie pod Płockiem. Jednocześnie zobowiązano Loveko do usunięcia odpadów z rygorem natychmiastowej wykonalności.
09.10.2023

Port Czystej Energii organizuje Dzień Otwarty

W sobotę 7 października mieszkanki i mieszkańcy Gdańska będą mogli zwiedzić Port Czystej Energii – nową miejską elektrociepłownię, która zagospodaruje odpady nienadające się do recyklingu i wytworzy z nich energię elektryczną i ciepło. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć tę instalację jeszcze podczas budowy.
04.10.2023

Polska tonie w tanim plastiku. Recyklerzy apelują o zmiany

4 miliony ton rocznie pierwotnych tworzyw sztucznych jest wprowadzanych na polski rynek. Nasz kraj jako jedyny w Europie ociąga się z wprowadzeniem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta właśnie za ten, degradujący środowisko, odpad. Sytuacja ta, jak podkreślają eksperci, jest nie tylko niezgodna z europejskimi dyrektywami, ale także stanowi znaczne obciążenie dla środowiska naturalnego oraz budżetu państwa.
04.10.2023

W Anglii wszedł w życie zakaz jednorazowych plastikowych naczyń i sztućców

W niedzielę w Anglii wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, styropianowych kubków i pojemników na żywność. Podobne zakazy już od 2021 roku obowiązują w Szkocji i Walii.
01.10.2023

Zarzuty dla pięciu osób ws. nielegalnego składowania odpadów w Legnicy

Zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej postawiła legnicka prokuratura pięciu mężczyznom, którzy mieli zajmować się nielegalnym składowaniem odpadów. Trzech z nich zostało zatrzymanych podczas zrzucania odpadów w wyrobisku w powiecie lubińskim.
28.09.2023

Nielegalne składowanie odpadów w województwie podlaskim

Kara od roku do 10 lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którym prokuratura w Zambrowie (Podlaskie) postawiła zarzuty w związku z nielegalnym składowaniem odpadów w gminie Rutki.
26.09.2023

Nitro-Chem wraz z PGZ podjęła kroki w stronę przebadania odpadów porzuconych w Chabielicach

Nitro-Chem we współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową podpisała umowę z firmą, która zajmie się wyselekcjonowaniem i przebadaniem pojemników, które zostały porzucone na nielegalnym składowisku w Chabielicach - podała w środę Polska Grupa Zbrojeniowa.
21.09.2023

Prezydent podpisał ustawę o systemie kaucyjnym

Prezydent podpisał ustawę o systemie kaucyjnym opakowań - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Nowela przewiduje, że system kaucyjny zostanie wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r.
01.09.2023

A. Moskwa: mamy 40 wniosków o rządową pomoc przy likwidowaniu składowisk odpadów, 30 umów już podpisano

Mamy 40 wniosków o rządową pomoc przy likwidowaniu składowisk odpadów, 30 umów już podpisano - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w poniedziałek. Dodała, że samorządy zwracają się o wsparcie także w sytuacjach, gdzie mogą zareagować same.
28.08.2023

Wolontariusze sprzątają brzegi Wisły i jej dopływów

Ogólnopolską akcję „Czysta Wisła” zainaugurowała w piątkowe południe w Bielsku-Białej Fundacja Ekologiczna „Arka”. Jak powiedział PAP jej prezes Wojciech Owczarz, przez 10 dni na całej długości Wisły oraz na jej dopływach, wolontariusze będą sprzątali brzegi.
25.08.2023

Żory. Nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów będzie usunięte

Usuwanie nielegalnego składowiska niebezpiecznych odpadów na terenie Żor rozpoczęła zatrudniona do tego przez miejscowy samorząd specjalistyczna firma – wynika z informacji miasta. Koszt to blisko 2 mln zł; Żory starają się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie.
25.08.2023

Premier: zahamowaliśmy przywóz odpadów z Niemiec

My ten proceder uszczelniliśmy. My ten proceder zatrzymaliśmy w dużym stopniu poprzez system kaucji - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do kwestii niebezpiecznych odpadów. Dodał, że problem, który zostawiony został przez Donalda Tuska i PO jest gigantycznych rozmiarów.
24.08.2023

Estonia. Media: rząd nie ma planu rozwiązania problemu niebezpiecznych śmieci i odpadów

Estonia próbuje walczyć z gromadzeniem się niebezpiecznych śmieci, takich jak akumulatory samochodowe czy azbest, i zwyczajem zakopywania tych odpadów w ziemi. Zakłady gospodarowania odpadami należą jednak do samorządów i same decydują o cenach; rząd nie planuje przy tym wprowadzenia wspólnego systemu zbierania odpadów niebezpiecznych - zauważa we wtorek telewizja ERR.
22.08.2023

Multimedialne centrum edukacyjne u podnóża Mount Everest pomaga zmniejszyć ilość śmieci

Od kwietnia ubiegłego roku ponad 5 ton śmieci zniknęło z okolic Mount Everest, najwyższej góry świata. Przyczyniły się do tego m.in. działania aktywistów Sagarmatha Next, wspierane przez Dell Technologies, który wyposażył centrum edukacyjne położone u podnóża góry w najwyższej klasy monitory dotykowe i rozwiązania VR.
21.08.2023

Ponad 100 beczek z nieznaną substancją na terenie byłej drukarni

Ponad 100 beczek z substancją nieznanego pochodzenia ujawnili przy ul. Krzemienieckiej wrocławscy strażnicy miejscy. Teren, na którym składowane są beczki należy do byłej drukarni. Straż pożarna pobrała próbki substancji do badań.
13.08.2023

Służby wojewody przeprowadziły kontrolę wz. z podejrzeniem próby utworzenia nielegalnego składowiska odpadów w gminie Dąbrówka

W piątek wojewódzki inspektor ochrony środowiska przeprowadził oględziny w związku z podejrzeniem próby utworzenia nielegalnego składowiska odpadów w gminie Dąbrówka - powiedziała PAP rzecznik wojewody mazowieckiego Dagmara Zalewska.
11.08.2023

Mazowieckie. Wojewoda zlecił służbom czynności kontrolne ws. udaremnienia powstania nielegalnego składowiska odpadów

W związku z potencjalnym zagrożeniem powstania nowego, nielegalnego składowiska odpadów w gminie Dąbrówka (Mazowieckie) wojewoda Tobiasz Bocheński zlecił dziś podległym służbom, w trybie natychmiastowym, dokonanie wszelkich, koniecznych czynności kontrolnych - poinformował zespół prasowy Wojewody Mazowieckiego.
11.08.2023

Sasin: PGZ weźmie na siebie ciężar utylizacji odpadów z Nitro-Chemu

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) weźmie na siebie ponownie ciężar utylizacji odpadów Nitro-Chemu - poinformował w czwartek minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że ma zapewnienie PGZ, że doprowadzi do możliwie szybkiej ich utylizacji.
10.08.2023

Ekspertka: palące się coraz częściej składowiska odpadów to ogromne zagrożenie

Palące się coraz częściej składowiska odpadów to ogromne zagrożenie dla środowiska i ludzi – wskazuje dr Sylwia Stegenta-Dąbrowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jak zaznacza, skuteczne metody utylizacji odpadów niebezpiecznych są bardzo drogie, a karanie tych, którzy nie przestrzegają przepisów, wydaje się fikcją.
09.08.2023

Droga od zużytej butelki do nowej, czyli jak wygląda recykling w systemie kaucyjnym

Już w 2025 r. w Polsce zacznie funkcjonować system kaucyjny. A to oznacza, że specjalnie oznaczone butelki oraz puszki będziemy kupować za kaucją, która zostanie nam zwrócona, jeśli oddamy je zużyte do sklepu lub recyklomatu. Dzięki temu opakowania nie będą marnowane zalegając na składowiskach śmieci tylko będą trafiały do recyklingu. A co się z nimi zadzieje zanim zostaną ponownie przetworzone?
09.08.2023

Polska zaskarżyła do TSUE dwa kolejne akty prawne będące częścią pakietu Fit for 55

Polska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej kolejne dwa unijne akty prawne dotyczące kwestii emisji CO2 – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Oba stanowią część pakietu Fit for 55, który ma zaostrzyć politykę klimatyczną UE.
09.08.2023

Ponad 2200 szkół wzięło udział w projekcie edukacyjnym Re_kologia współorganizowanym przez PepsiCo

2 276 szkół podstawowych, 13 214 klas i ponad 300 tysięcy dzieci objętych działaniami – to łączny wynik trzech lat funkcjonowania ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Re_kologia. Przedsięwzięcie mające na celu edukację w zakresie segregowania odpadów i recyklingu, realizowane było przez PepsiCo Polska oraz Rekopol Organizację Odzysku Opakowań od 2021 roku. O popularności projektu świadczy ponad 74 000 wyświetleń strony internetowej programu Drużyna SIR PET-ERA prowadzonego w jego ramach.
08.08.2023

Na terenie mazowieckiego są 63 składowiska niebezpiecznych odpadów

Na terenie województwa mazowieckiego wg. stanu na 30 czerwca 2023 r. zostały ujawnione 104 miejsca nielegalnie nagromadzonych odpadów, w tym w 63 miejscach znajdują się m.in. odpady niebezpieczne - przekazał PAP rzecznik WIOŚ w Warszawie Artur Brandysiewicz.
07.08.2023

Sortownia odpadów w Łodzi odnotowała najwyższy do tej pory wskaźnik recyklingu

Sortownia Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Łodzi odnotowała najwyższy do tej pory wskaźnik recyklingu, odzyskując 49,8 proc. odpadów. Z 20 637 ton śmieci, które trafiły tam od stycznia do lipca, udało się pozyskać i sprzedać 10 277 ton surowców.
03.08.2023

Nielegalne wysypiska odpadów zagrażają gminom, więc marszałek sam zaczyna działać

Samorząd województwa pomorskiego przekaże ochotniczej straży pożarnej z Cewic 250 tys. zł. Dzięki temu kupione będzie wyposażenie wozu gaśniczego. To odpowiedź na zagrożenie pożarowe, jakie niesie składowisko odpadów tekstylnych w gminie. Marszałek Struk zaapelował do organów państwa o skuteczne działania w zakresie likwidacji i kontroli.
31.07.2023

GIOŚ: Kontrole spółki Awinion stwierdziły, że odpady stwarzają zagrożenie dla życia

Przeprowadzone w 2015 roku dwie kontrole w spółce Awinion stwierdziły nieprawidłowości w zakresie gospodarowania odpadami, które stwarzają zagrożenie życia i zdrowia dla osób znajdujących się w strefie oddziaływania magazynu - wynika z dokumentu przekazanego PAP przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
23.07.2023

Komisja sejmowa przyjęła poprawki do projektu noweli o ocenach oddziaływania na środowisko

Sejmowa komisja ochrony środowiska odrzuciła wszystkie poprawki opozycji do projektu noweli ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko. Posłowie przyjęli dwie poprawki PiS - znoszącą gwarancje w umowach na roboty budowlane w energetyce jądrowej oraz dotyczącą odpadów.
12.07.2023

Projekt traktatu ograniczającego zanieczyszczenie plastikiem na jesieni

Podczas rozmów ONZ, 170 krajów ustaliło, że do listopada powstanie projekt przyszłego traktatu biorącego na cel zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi.
04.06.2023

Ponad 272,1 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW na rozbudowę ekospalarni

Krakowski Holding Komunalny otrzymał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w łącznej wysokości ponad 272,1 mln zł z przeznaczeniem na rozbudowę ekospalarni. Zostanie ona powiększona o Zakład Odzysku Energii, trzecią linię.
17.05.2023

GIOŚ walczy z nielegalnym wywozem odpadów

W ramach akcji „Nielegalne Odpady” Inspektorzy Ochrony Środowiska coraz częściej interweniują w sprawie nielegalnych międzynarodowych transportów odpadów. Od początku maja zatrzymanych zostało kilka takich przewozów. Za tego typu przestępstwa grozi kara nawet do 12 lat więzienia i 10 mln zł nawiązki.
17.05.2023

Pierwsza fabryka kompostowalnych słomek oficjalnie otwarta w Polsce

Tex Year Group jest znanym producentem i marką oferującą szeroką gamę klejów i materiałów ekologicznych. Firma posiada siedzibę na Tajwanie i jest notowana na tamtejszej giełdzie. W ostatnim czasie firma założyła nową fabrykę w Polsce w ramach przedsięwzięcia joint venture z Minima Technology - największym na Tajwanie producentem kompostowalnej zastawy stołowej i opakowań spożywczych. Będzie to dziewiąta fabryka Tex Year na świecie.
16.05.2023

W Gdańsku rusza kampania "Szkło wrzucaj bez worka"

W poniedziałek, 15 maja ruszy kampania Szkło wrzucaj bez worka, której tematem jest odpowiednia segregacja szkła. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem foliowych worków, które wrzucane są razem z zebranymi odpadami do pojemników na papier, szkło oraz odpady bio.
13.05.2023

Butelki termiczne ze stali nierdzewnej sposobem na uniknięcie spożycia mikrocząsteczek plastiku

Mikroplastik coraz częściej przenika do ludzkiego organizmu. Ponadto w plastikowych butelkach uwalnia się pod wpływem ciepła. W ciągu tygodnia jedna osoba spożywa do pięciu gramów tworzyw sztucznych. Austriacka marka Waterdrop przedstawiła edycję butelek termicznych wykonanych z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Pozwalają uniknąć uwalniania plastiku wraz z wyższą temperaturą. Uniwersalna butelka termiczna utrzymuje zimno napojów przez 24 godziny, oraz ciepło przez 12. To rozwiązanie dla osób chcących żyć zdrowo i ekologicznie.
12.05.2023

Dzień Bez Śmiecenia

Dziś obchodzimy Dzień Bez Śmiecenia. Początek obchodów tego dnia sięga 2007 roku, a jego celem jest promowanie prawidłowej segregacji odpadów oraz popularyzacja postaw społecznych przyjaznych środowisku. Pamiętajmy o segregowaniu odpadów zgodnie z przyjętymi normami - dzięki temu mogą zyskać drugie życie!
11.05.2023

Transport materiałów radioaktywnych także przez lotnisko w Jasionce

MSWiA proponuje w projekcie rozporządzenia dopisać lotnisko Rzeszów-Jasionka do wykazu przejść granicznych, przez które mogą być przewożone materiały jądrowe, źródła i odpady promieniotwórcze oraz wypalone paliwo jądrowe.
07.05.2023

Władze miejskie w Poznaniu przypominają o segregacji odpadów

Co roku nad największą poznańską rzeką wypoczywają tysiące osób. Niestety nie wszyscy pamiętają o posprzątaniu po sobie i segregacji śmieci przed ich wyrzuceniem. Źle posegregowane odpady mogą zwiększać koszty utrzymania porządku nad Wartą, a także utrudniają ich recykling.
06.05.2023

Z Polski wyjechało w 2022 r. więcej odpadów niż przyjechało z zagranicy

2022 rok był pierwszym, kiedy więcej odpadów wyjechało z kraju niż przyjechało z zagranicy; w ub.r. do kraju wwieziono ok. 300 tys. ton odpadów przeznaczonych m.in. do odzysku - poinformowała PAP wiceszefowa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Magda Gosk. Polska nie jest śmietnikiem Europy - podkreśliła.
03.05.2023

Prezydent podpisał ustawę mającą ograniczyć stosowanie jednorazowego plastiku

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej - podała kancelaria prezydenta. Ustawa ma ograniczyć stosowanie jednorazowych przedmiotów z plastiku.
27.04.2023

Mazowieckie. W ciągu 4 lat ilość odpadów przekazanych do recyklingu wzrosła o 19 proc.

W woj. mazowieckim w latach 2007-2021 ilość odpadów przekazanych do recyklingu wzrosła o 19 proc., a przekazanych do kompostowania lub fermentacji ponad 2,5-krotnie – podał z okazji obchodzonego w sobotę Światowego Dnia Ziemi Urząd Statystyczny w Warszawie.
22.04.2023

Mikroplastik zaburza produkcję energii u małych organizmów wodnych

Cząstki mikroplastiku ograniczają fotosyntezę u mikroskopijnych stworzeń wodnych. Robią to, zaburzając symbiozę między glonami i bakteriami.
27.03.2023

Przedstawiciel PreZero Przewodniczącym 3. Komitetu – Odzysk energii w Europejskiej Federacji Gospodarki Odpadami FEAD

Szymon Cegielski, Członek Zarządu PreZero Zielona Energia i Dyrektor ITPOK w Poznaniu został wybrany na Przewodniczącego 3. Komitetu – Odzysk energii w Europejskiej Federacji Gospodarki Odpadami FEAD. Na to stanowisko został zarekomendowany przez Polską Izbę Gospodarki Odpadami (PIGO).
21.03.2023

Zagospodarowywanie odpadów w Gdańsku wchodzi na wyższy poziom

Pełna automatyzacja procesu sortowania, odzyskiwanie dwa razy więcej surowców ze wszystkich odpadów trafiających na instalację oraz gwarancja spełnienia wyśrubowanych norm dotyczących poziomów recyklingu przez gminy – to tylko niektóre z efektów zakończonej właśnie modernizacji sortowni odpadów w gdańskim Zakładzie Utylizacyjnym. Generalny wykonawca zastosował separatory optyczne AUTOSORT firmy TOMRA Sorting, które odpowiadają za ilość i jakość frakcji materiałowych przeznaczanych do recyklingu.
21.03.2023

Nietypowe śmieci oddawane przez mieszkańców eksponatami muzeum Ekosystemu

Oryginalne i nietypowe śmieci oddawane przez wrocławian do PSZOK-ów stały się eksponatami muzeum, którego pomysłodawcą jest miejska spółka Ekosystem. Można zobaczyć tu m.in. pianino wyprodukowane w Breslau, pralkę Franię, stare aparaty fotograficzne, czy prototypy kas fiskalnych.
18.03.2023

Mimo deklaracji Polacy nie sortują odpadów!

Polacy, mimo deklaracji, nie wypełniają obowiązku segregacji odpadów komunalnych. Problem w dużej mierze dotyczy zabudowy wielolokalowej, gdzie tuż za drzwiami gospodarstwa domowego odpady stają się anonimowe.
17.03.2023

Światowy Dzień Recyklingu – czas na budowanie przyszłości planety

Zaledwie 10% odpadów z tworzyw sztucznych jest poddanych realnemu recyklingowi w Polsce – wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Plastics Review w 2021 r. Konsumenci w kraju nad Wisłą chcą, by kupowane przez nich produkty powstawały z materiałów z recyklingu, co obrazują wyniki raportu Circular Voice. Niestety obecnie zaledwie 8,6% z tego, co zostaje wyprodukowane, jest przetwarzane i ponownie wykorzystywane – oznacza to, że marnujemy co najmniej 90% wszystkich wydobywanych surowców, co potwierdzają wyniki analizy Stena Recy
16.03.2023

System SENT w odpadach. Podsumowanie rocznej działalności systemu w transgranicznym przemieszczaniu odpadów

13 marca 2023 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyła się konferencja prasowa „System SENT w odpadach. Podsumowanie rocznej działalności systemu w transgranicznym przemieszczaniu odpadów”, w której udział wzięli wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, wiceminister finansów, Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariusz Gojny oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
14.03.2023

Ozdoba: Polska przestała być śmietniskiem Europy

Dzięki systemowi SENT w transgranicznym transporcie odpadów, Polska przestała być śmietniskiem Europy - podkreślił w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Poinformował, że przeprowadzono ponad 17 tys. kontroli przewozu odpadów; w 840 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości.
13.03.2023

Ozdoba o aferze śmieciowej w stolicy: to może być skala nieprawidłowości tak gigantyczna, jak afera reprywatyzacyjna

To może być skala nieprawidłowości tak gigantyczna, jak afera reprywatyzacyjna. Bo mowa jest tutaj o przetargu na 600 milionów złotych. Pytanie jest takie, czy do opłaty odpadowej doliczana była opłata korupcyjna - powiedział we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, odnosząc się do sprawy zatrzymania sekretarza m.st. Warszawy i byłego ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego.
28.02.2023

Poznań. W styczniu znaleziono 82 nielegalne wysypiska; więcej niż przed rokiem

Od początku roku do końca stycznia na terenie Poznania znaleziono 82 nielegalne wysypiska, o 32 więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - przekazał poznański magistrat. Podał, że wzrosła też liczba zaleceń porządkowych wydawanych przez strażników miejskich.
19.02.2023

60 ton nielegalnych odpadów i kierowca, który próbował przejechać inspektorów

Inspektorzy ujawnili nielegalne składowisko, na którym znajdowało się aż 60 ton odpadów. Podczas interwencji jeden z kierowców próbował przejechać pracowników Inspekcji Ochrony Środowiska. Dzięki sprawnej akcji służb cztery osoby zostały zatrzymane.
15.02.2023

Zła segregacja odpadów: za jedną osobę zapłaci cały blok?

Segregacja odpadów to temat kontrowersyjny m.in. dla mieszkańców budynków wielorodzinnych. Dość często skarżą się oni na niejasne wytyczne dotyczące segregacji oraz wysokie koszty wywozu śmieci. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że wspomniany wywóz w ciągu minionego roku podrożał o kolejne 8%. To nie jedyny powód niezadowolenia. Niektórzy mieszkańcy bloków już doświadczyli tego, że zła segregacja odpadów przez jedną osobę może skutkować zbiorową odpowiedzialnością finansową. Niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administr
10.02.2023

Nielegalny przewóz odpadów w ciężarówce na S7

W ciężarówce zatrzymanej do kontroli na drodze ekspresowej S7 w woj. warmińsko-mazurskim ujawniono nielegalny przewóz odpadów - podały w czwartek służby celno-skarbowe. Wskutek tej kontroli wykryto też miejsce nielegalnego demontażu samochodów.
09.02.2023

Mikrowłókna zanieczyszczają wody równie poważnie jak mikroplastik

Nie tylko mikroplastik stanowi duże zagrożenie dla organizmów jako zanieczyszczenie wód, równie groźne są mikrowłókna – piszą naukowcy na łamach „Frontiers in Marine Science”.
06.02.2023

Ekspertka: szukanie nowych surowców, które mogłyby zastąpić plastik, to ogromne wyzwanie

Szukanie nowych surowców, które mogłyby zastąpić plastik, to ogromne wyzwanie. Nie od razu bowiem wiemy, pod jakim kątem badać substancję, by mieć pewność, że jest ona bezpieczna dla człowieka – powiedziała w rozmowie z PAP dr Małgorzata Nowacka z Wydziału Nauk o Żywności SGGW w Warszawie.
04.02.2023

Gdańsk z ponad 7 mln zł dofinansowania selektywną zbiórkę odpadów

Gmina Miasta Gdańsk otrzymała ponad 7 mln zł dofinansowania na budowę dwóch punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Przedsięwzięcia spowodują ograniczanie składowanych odpadów o blisko 14 tys. ton corocznie – informuje NFOŚiGW.
04.02.2023

6 mln zł z NFOŚiGW na wdrożenie ekologicznej technologii przez Pratt and Whitney

Kaliska spółka Pratt and Whitney Kalisz wdroży nową technologię pozwalającą na ograniczenie wytwarzania odpadów oraz ścieków przemysłowych z zawartością chromu w procesie produkcji. Podpisano umowę na dotację o wartości 6 mln zł – poinformował na swojej stronie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
31.01.2023

Co zrobić ze zużytymi panelami PV?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.
30.01.2023

Jak zmniejszyć ilość produkowanych odpadów w Polsce

Według danych GUS w Polsce cyklicznie zwiększa się liczba generowanych odpadów. W 2021 r. odnotowano 13,7 mln ton zebranych odpadów komunalnych, co daje 4,2% wzrost względem roku poprzedniego. Przeciętny Polak wytworzył średnio 358 kg odpadów. Wskaźniki recyklingu pozostają jednak bez zmian. Tylko 26,9% odpadów trafia do ponownego przetworzenia. Dla porównania w Norwegii recyklingowanych jest około 40% odpadów.
30.01.2023

Nestlé Polska daje drugie życie odpadom

Wszystkie fabryki Nestlé w Polsce są zero-waste: 100 proc. ich odpadów trafia do odzysku. Równocześnie marki firmy oferują szereg produktów w opakowaniach nadających się do ponownego przetworzenia, a także prowadzą i angażują się w inicjatywy na rzecz rozwoju recyklingu.
26.01.2023

Inspektorzy WIOŚ namierzyli składowisko nielegalnie zbieranych odpadów

Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ w Gdańsku ujawnili miejsce nielegalnego zbierania odpadów na terenie powiatu bytowskiego. Teraz przedsiębiorcy, na którego działce znaleziono około 350 samochodów i kilkaset zużytych opon, grozi nawet milion złotych kary.
26.01.2023

Udaremniono zrzut 30 ton nielegalnych odpadów

Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ we Wrocławiu udaremnili zrzut 30 ton nielegalnych odpadów. W namierzeniu sprawcy pomogło wykorzystanie dronów. Odpady zostały zwrócone do wysyłającego.
26.01.2023

Ciechanów stawia na inteligentny system gospodarki odpadami

W pięciu lokalizacjach zamontowano inteligentne, bezdotykowe pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. To nowoczesne rozwiązanie technologiczne zwiększa poziom higieny, estetyki przestrzeni i pozwala odejść od odpowiedzialności zbiorowej za brak segregacji przez mieszkańców budynków wielorodzinnych. W ramach tego samego zadania PUK Ciechanów doposażono w nowe auto do odbioru odpadów. Inwestycję oraz zakup śmieciarki w 95% sfinansowano dzięki środkom pozyskanym przez miasto.
24.01.2023

PE naciska na zaostrzenie przepisów UE w sprawie przewożenia odpadów

Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne do rozmów z rządami państw Unii Europejskiej w sprawie nowego prawa, które ma zmienić unijne procedury i środki kontroli dotyczące przewozu odpadów. W 2020 r. eksport odpadów z UE do państw spoza Unii osiągnął 32,7 mln ton, co stanowi około 16 proc. światowego handlu odpadami. Ponadto co roku około 67 mln ton odpadów jest przemieszczanych między państwami UE.
19.01.2023

Na Pomorzu powstanie zakład unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych

W Redzikowie na Pomorzu spółka akcyjna EMKA wybuduje instalację do unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych. Zakład ma być gotowy w październiku 2024 r. Jego koszt to ok. 34,9 mln zł, z czego ponad 27 mln zł to wsparcie NFOŚiGW.
19.01.2023

Ogromne zainteresowanie budową spalarni odpadów komunalnych

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się podsumowanie naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Racjonalna gospodarka odpadami”, części 3) Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne.
13.01.2023

W Rzeszowie powstał słownik segregacji odpadów komunalnych

Samorząd Rzeszowa przygotował specjalny słownik, który ma pomóc mieszkańcom w poprawnej segregacji śmieci. Chcemy być miastem ekologicznym i neutralnym klimatycznie, a ten słownik jest jednym z elementów, który w tym pomoże – powiedział w poniedziałek na konferencji prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.
10.01.2023

Wystartował konkurs Stena Circular Economy Award – szósta szansa na zdobycie tytułu Lidera GOZ!

Polska jest cyrkularna zaledwie w 10,2%. Co to oznacza w praktyce? Ze wszystkich materiałów przepływających przez naszą gospodarkę̨ – od rud metali i minerałów niemetalicznych po biomasę i paliwa kopalne – tylko jedna dziesiąta to surowce wtórne. Aż 89,8% materiałów już nigdy nie zostaje ponownie wykorzystane. Dlatego tak ważne jest obecnie upowszechnianie koncepcji gospodarki cyrkularnej, w której zasoby krążą w zamkniętym obiegu i są używane do produkowania nowych artykułów. Stena Recycling już po raz szósty inspiruje przedsię
09.01.2023

Proceder nielegalnego gospodarowania odpadami przez firmę transportową z Trójmiasta

Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku w wyniku przeprowadzonej kontroli interwencyjnej firmy transportowej stwierdzili szereg nieprawidłowości z zakresu gospodarki odpadami. Kontrolę wszczęto w związku z wnioskami o przeprowadzenie kontroli, które wpłynęły od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz sześciu Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska i ich delegatur z różnych rejonów Polski. Wnioski dotyczyły udziału wskazanej firmy w procederze nie
09.01.2023

Ilość plastiku na dnie morskim potroiła się w ostatnich 20 latach

Ilość mikroplastiku na dnie mórz potroiła się w ostatnich dwóch dekadach – piszą naukowcy na łamach „Environmental Science and Technology”.
06.01.2023

Reforma systemu opakowań z poślizgiem. Opłaty za odbiór odpadów wzrosną

Polska jest jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, które nie wdrożyły jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów, czyli nowych zasad organizacji gospodarki odpadami opakowaniowymi. Czas na jego wprowadzenie mija 5 stycznia 2023 roku, ale mało prawdopodobne, aby udało się go dotrzymać. To oznacza nie tylko groźbę kar ze strony Komisji Europejskiej, ale także wymierne straty społeczne i środowiskowe. Dziś koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych ponoszą głównie mieszkańcy gmin.
04.01.2023

Polska zwróciła Niemcom 400 ton odpadów

Zakończył się zwrot do Niemiec blisko 400 ton odpadów tworzyw sztucznych pochodzenia komunalnego, które znajdowały się na terenie gminy Grabów (woj. łódzkie) - poinformował we wtorek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Odpady do Polski trafiły w 2018 r.
03.01.2023

Wchodzi selektywna zbiórka odpadów budowlanych

Od 1 stycznia 2023 r. odpady budowlane i rozbiórkowe podlegają selektywnej zbiórce w podziale na co najmniej sześć frakcji. Nowe przepisy nie dotyczą jednak gospodarstw domowych i punktów selektywnej zbiórki odpadów.
01.01.2023

Inwestycja redukująca ilość odpadów na składowiskach w woj. lubelskim

Blisko 87 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW pozwoli wybudować w Kraśniku zakład odzysku energii z procesu - termicznego przekształcania frakcji energetycznych odpadów komunalnych. Efektem przedsięwzięcia będzie ograniczenie masy odpadów kierowanych na wysypiska o ponad 18 tys. ton/rok a dodatkowa zdolność wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w warunkach wysokosprawnej kogeneracji dzięki nowo wybudowanej infrastrukturze sięgnie 7,16 MW.
22.12.2022

W Suwałkach powstanie innowacyjna spalarnia odpadów za 158 mln zł

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami (PGO) w Suwałkach (Podlaskie) zawarło w środę umowę z NFOŚiGW na udzielenie dotacji oraz pożyczki do budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów. Spalarnia ma powstać do końca 2026 r. Szacowana wartość inwestycji ma sięgać 158 mln zł.
22.12.2022

Motława oczyszczana ze śmieci [GALERIA]

Dziś od godziny 10.00 ekipa nurkowa z wykorzystaniem jednostki nawodnej Diver 2 prowadzi wydobycie odpadów komunalnych z dna rzeki Motławy na odcinku Długiego Pobrzeża, pomiędzy Zielonym Mostem a kładką obrotową.
21.12.2022

Polscy celnicy wzięli udział w międzynarodowej operacji Demeter VIII dotyczącej kontroli przewozu odpadów

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej byli jedną z 90 administracji celnych, którzy uczestniczyli w międzynarodowej operacji Demeter VIII. Operacja polegała na kontroli przewozu odpadów, substancji zubożających warstwę ozonową oraz fluorowanych gazów cieplarnianych - poinformowała rzecznik prasowy Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska.
19.12.2022

Poręczenia majątkowe i dozory ws. składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej

Sąd nie uwzględnił w sobotę wniosków o areszt wobec kierownika składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej i jego zastępcy; zastosował wobec nich poręczenia majątkowe i dozory policyjne. Prokuratura podała, że decyzję o zaskarżeniu tych decyzji podejmie po zapoznaniu się z ich uzasadnieniem.
19.12.2022

Prawne aspekty zarządzania odpadami ze statków morskich

Od lipca 2022 roku w polskim porządku prawnym funkcjonuje ustawa z dnia 12 maja 2022 roku o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków morskich. Stanowi ona formę implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/883 z dnia 17 kwietnia 2019 roku w sprawie portowych urządzeń do odbioru odpadów ze statków.
13.12.2022

W Krośnie powstanie nowy blok energetyczny wykorzystujący biomasę

Ponad 135 mln zł kosztować ma budowa bloku energetycznego opalanego paliwem wytworzonym na bazie pozostałości z sortowania odpadów komunalnych. Inwestycja, której budowa się rozpoczęła, powstanie w Krośnie - poinformował prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego Janusz Fic.
12.12.2022

Śląskie samorządy o odpadach: odpowiedzialność producenta przed systemem kaucyjnym

Wprowadzając zmiany w systemie gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, należy wprowadzić tzw. rozszerzoną odpowiedzialność producenta przed wdrożeniem systemu kaucyjnego – uważają miasta i gminy zrzeszone w Śląskim Związku Gmin i Powiatów.
12.12.2022

Remondis zmodernizowuje w Bydgoszczy instalację przetwarzania odpadów

Spółka Remondis Bydgoszcz otrzymała pozwolenie na budowę związaną z modernizacją i hermetyzacją instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych w zakładzie we wschodniej części miasta. Szacunkowa wartość inwestycji to 50 mln zł.
12.12.2022

Magnetyczny proszek usuwa mikroplastik z wody

Proszek, który usuwa z wody drobinki mikroplastiku opracowali naukowcy z Australii. Może on być następnie „odcedzony” przy użyciu magnesu - informuje pismo „Chemical Engineering Journal”.
07.12.2022

Piec zamiast wysypiska?

Zamiast oddawać śmieci do recyklingu, zaczęliśmy nimi palić – to jedno z wytłumaczeń zjawiska, jakie od niedawna dostrzegają firmy zajmujące się zbiórką odpadów - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".
29.11.2022

Europejski Tygodzień Redukcji Odpadów - 3R!

W ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów Koalicja 5 Frakcji zachęca do wspólnego MIERZENIA WYŻEJ i podejmowania działań w ramach Zasady 3R: Reduce, Reuse, Recycle.
14.11.2022

W Mławie od nowego roku obowiązek selektywnego zbierania popiołu do pojemników

Od 1 stycznia 2023 r. mieszkańcy Mławy będą mieli obowiązek selektywnego zbierania popiołu pochodzącego z palenisk źródeł ciepła na paliwa stałe. Popiół będzie traktowany jako kolejna frakcja odpadów, a do jego gromadzenia będą służyły pojemniki w kolorze szarym - poinformował Urząd Miasta.
03.11.2022

Fortum inwestuje ponad 125 mln zł w swoje aktywa ciepłownicze

Koncern Fortum, dostarczający ciepło mieszkańcom Częstochowy, Zabrza, Bytomia, Wrocławia i Płocka, w 2022 roku inwestuje w aktywa ciepłownicze w tych miastach ponad 125 mln zł – wynika z informacji firmy, deklarującej pełną gotowość do sezonu grzewczego.
25.10.2022

"Telegraph": Brytyjczycy co roku wyrzucają 72 sztuki ubrań, najwięcej w Europie

Brytyjczycy kupują co roku więcej nowych sztuk odzieży niż mieszkańcy jakikolwiek innego kraju w Europie. Przeciętny Brytyjczyk posiada 76 sztuk odzieży, ale w ciągu każdego roku wyrzuca 72 z nich - informuje dziennik "Telegraph".
24.10.2022

Gorlice. Zakończył się wywóz niebezpiecznych chemikaliów z terenu b. rafinerii

Zakończył się wywóz niebezpiecznych odpadów z nielegalnego składowiska na terenie b. rafinerii w Gorlicach (Małopolskie). Środki na ten cel gmina uzyskała głównie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Cała operacja kosztowała blisko 74 mln zł.
22.10.2022

Musimy zmienić sposób myślenia o odzyskiwaniu surowców z elektroodpadów

Odpad z jednego procesu produkcyjnego staje się cennym surowcem dla innego. Taka idea powinna przyświecać gospodarce, w której efektywnie korzystamy z zasobów i jak najdłużej utrzymujemy wartość?produktów - to jeden z głównych wniosków debaty „Od odpadu do zasobu. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w ekonomii cyrkularnej”, zorganizowanej w dniu 13.10.2022 z okazji Międzynarodowego Dnia bez Elektrośmieci w Centrum Prasowym PAP.
17.10.2022

Współpraca przygraniczna w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów

W październiku odbyło się spotkanie polskich i niemieckich przedstawicieli instytucji bezpośrednio zaangażowanych we współpracę przygraniczną w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów. Spotkanie, które odbyło się w Niemczech, było kolejnym spotkaniem służb obu krajów. W ramach agendy spotkania, przeprowadzono wspólną akcję kontroli pojazdów przewożących odpady.
13.10.2022

Miejski recykling - Tarnów zarobił ponad milion złotych na sprzedaży złomu

Powiat tarnowski zarobił ponad milion złotych na sprzedaży złomu. Do skupu złomu trafił bowiem stary most na Dunajcu, który trzeba było rozebrać, bo groził katastrofą komunikacyjną. Pieniądze ze sprzedaży złomu nie załatały oczywiście dziury w budżecie powiatu, bo potrzeby są o wiele większe.
11.10.2022

KAS: nielegalny transport 25 ton odpadów z Wielkiej Brytanii do Polski zatrzymany

Nielegalny transport 25 ton odpadów z Wielkiej Brytanii do Polski zatrzymali funkcjonariusze łódzkiej KAS - poinformowała rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek.
06.10.2022

W Warszawie powstaje największa i najefektywniejsza w Polsce instalacja do utylizacji odpadów

We wtorek na Targówku, w połowie realizacji polsko-koreańskiego kontraktu, wmurowano akt erekcyjny w związku z modernizacją warszawskiego Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych. Powstaje tam największa i najefektywniejsza w Polsce instalacja do ich przetwarzania.
05.10.2022

59 proc. Polaków na wakacjach zawsze segreguje odpady

Swoją postawę ekologiczną pozytywnie ocenia 81 proc. Polaków; 59 proc. deklaruje, że zawsze segreguje odpady podczas wakacji, ale 47 proc. dojeżdża do pracy autem - wynika z badania omawianego we wtorek na panelu podsumowującym kampanię Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
05.10.2022

Parlament Europejski za ograniczeniem szkodliwych chemikaliów w odpadach

Aby stworzyć wolne od toksyn środowisko i prawdziwą gospodarkę o obiegu zamkniętym, deputowani Parlamentu Europejskiego uzgodnili we wtorek, że nałożą surowsze limity na trwałe zanieczyszczenia organiczne.
04.10.2022

Hiszpania. Po wakacjach wolontariusze zebrali z plaż ponad 7 ton śmieci

Przeprowadzona we wrześniu w 279 miejscach wybrzeża Hiszpanii akcja czyszczenia plaży pomogła pozbyć się z nich 7 ton śmieci - podała platforma organizacji ekologicznych Proyecto Libera, w ramach którego od kilku lat sprzątane są plaże tego kraju.
03.10.2022

W Słupsku radni zdecydowali o podwyższeniu o 50 gr od osoby stawki opłaty za gospodarowanie odpadami

Od 1 stycznia 2023 r. w Słupsku (Pomorskie) stawka podstawowa opłaty za gospodarowanie odpadami wzrośnie o 50 gr od osoby, do 21,50 zł od mieszkańca. Ci, którzy nie zastosują się do obowiązku selektywnej zbiórki, podobnie jak w br. zapłacą trzy razy więcej - zdecydowali radni na sesji w środę.
28.09.2022

Recomat w ramach akcji promującej recykling i Szczyt Ekologiczny

Recomat stanął na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w ramach akcji promującej recykling i Szczyt Ekologiczny, który zaplanowano w mieście na 3 października – poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
27.09.2022

Oddaj elektroodpady – odbierz kompost i zasiej łąkę

Kompost, który polepsza glebę, a także nasiona łąk kwietnych, będzie można otrzymać w zamian za oddanie elektroodpadów. Dzięki temu można wynagrodzić środowisku produkcję kolejnych ton śmieci. Od 16 do 23.09. br., między godziną 15:00 a 18:00 przy ul. Misjonarzy Oblatów MN, przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach, zostanie ustawiony kontener, do którego można oddać zużyte urządzenia elektryczne.
19.09.2022

Nielegalni pracownicy z Uzbekistanu w przetwórni elektroodpadów

Funkcjonariusze z Placówki SG w Gorzowie Wlkp. przeprowadzili kontrolę w jednej z lubelskich agencji pracy tymczasowej, która kierowała do pracy cudzoziemców bez zezwoleń na jej wykonywanie w naszym kraju - poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak.
13.09.2022

System kaucyjny - gra warta każdej butelki

Czas na powszechny, prosty, sprawiedliwy i motywujący do zbiórki, system kaucyjny. Zamiast zanieczyszczać plaże, lasy, jeziora, rowy i ulice miast, butelki wrócą do obiegu. Wystarczy nadać im wartość. Tylko w 2018 roku mieliśmy w Polsce 13 miliardów sztuk opakowań po napojach. To przynajmniej 13 miliardów powodów do działania.
05.09.2022

Co się dzieje z odpadami niebezpiecznymi?!

Przez ostatnie 20 lat wiele się w Polsce zmieniło na dobre, jeśli chodzi o podejście do gospodarki odpadami, również niebezpiecznymi. Są one teraz o wiele lepiej wykorzystywane, a tylko kilka procent trafia na składowiska - mówi PAP dr hab. Katarzyna Grzesik z AGH.
04.09.2022

Odpady elektroniczne na wagę złota!

Rockwell Automation połączył siły z brytyjską mennicą Royal Mint w celu zaprojektowania, zbudowania i oddania do użytku obiektu, w którym prowadzony będzie bezpieczny odzysk cennych metali z elektroniki. Mennica ogłosiła plan budowy nowego zakładu, pierwszego tego typu na świecie. Po osiągnięciu pełnej zdolności operacyjnej w 2023 roku ten zlokalizowany w południowej Walii zakład o powierzchni 3500 m2 ma tygodniowo przetwarzać do 90 ton płytek drukowanych pozyskiwanych z Wielkiej Brytanii.
01.09.2022

27 października hackathon o zmniejszaniu produkcji odpadów

Na 27 października zapowiadany jest tegoroczny Climathon, czyli 24-godzinny maraton kreatywnego myślenia o ochronie klimatu. W wydarzenie, które w tym roku jest poświęcone zmniejszaniu produkcji odpadów, po raz trzeci włączyła się Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
01.09.2022

4 mln zł na usunięcie szkodliwych odpadów dla gminy Rybno

Samorząd Mazowsza przekaże gminie Rybno 4 mln zł na utylizację ok. 2 tys. ton chemikaliów znalezionych we wsi jasieniec. Umowę na dotację podpisali w czwartek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i wójt gminy Rybno Damian Jaworski.
25.08.2022

Potrzeba lepszego monitoringu odpadów przemysłowych, w tym ścieków!

Odpady przemysłowe, w tym ścieki z przemysłu, powinny być dokładniej monitorowane, a dla osób zanieczyszczających środowisko powinny być przewidziane wysokie kary - mówi dr Wojciech Hryb z Politechniki Śląskiej. Jak dodaje, najwięcej odpadów przemysłowych wytwarza branża górnictwa i wydobycia.
25.08.2022

Kolejny morski kosz wyłowi odpady z portu w Kołobrzegu

W kołobrzeskim porcie pojawił się drugi kosz morski do wyławiania odpadów z basenów portowych. Tym razem kosz został zamontowany w Porcie Rybackim u zbiegu Nabrzeża Skarpowego oraz Nabrzeża Postojowego. System czyszczenia wód powierzchniowych został zakupiony ze środków Stowarzyszenia Rybacka Lokalna Grupa Działania "Morze i Parsęta". Za obsługę kosza będzie odpowiadać Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg w ramach podpisanego w 2021 roku porozumienia ze stowarzyszeniem.
19.08.2022

UOKiK: podwyżki na rynku odpadów nie były wynikiem niedozwolonych praktyk

Podwyżki cen na rynku odpadów komunalnych w województwie mazowieckim, w tym w Warszawie, nie były spowodowane niedozwolonymi praktykami, a wzrostem kosztów prowadzenia działalności przez przedsiębiorców i działaniami lokalnych władz - poinformował w środę UOKiK.
10.08.2022

Rynek unieszkodliwiania odpadów jądrowych wart 30 mld USD

Deep Isolation Inc. i Amentum podpisały porozumienie o współpracy na rzecz szerszej komercjalizacji technologii Deep Isolation na całym świecie. Zawarte porozumienie wynosi obie firmy na pozycję światowych liderów wartego miliardy dolarów rynku utylizacji odpadów jądrowych, stwarzając możliwości wykorzystania potencjału czystej energii jądrowej. Współpraca nawiązana w celu wykorzystania możliwości na rynku wartym 30 mld USD.
09.08.2022

Butelki wrócą do sklepu?

Resort klimatu nie wyłączy szkła z systemu kaucyjnego - dowiedziała się wtorkowa "Rzeczpospolita". Ostał się za to zapis o wielu operatorach skupujących butelki, co może podważać sens całego systemu - napisano.
09.08.2022

Biogazownie odpadowe, recykling i czysta energia

Ponad 40 ekspertów z NFOŚiGW dyskutowało nad praktycznymi aspektami organizacji i finansowania biogazowni wykorzystujących frakcję BIO odpadów komunalnych. Spotkanie zostało zorganizowane 7 lipca w związku z planowanym uruchomieniem nowego programu priorytetowego, który umożliwiałby finansowanie inicjatyw związanych z budową lub modernizacją instalacji fermentacji bioodpadów w celu produkcji materiałów użyźniających glebę oraz prądu i ciepła z wytwarzanego bio-gazu.
09.08.2022

18 ton nielegalnych odpadów w ciężarówce z Litwy

Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała koło Suwałk nielegalny transport ponad 18 ton odpadów. Organizatorom transportu grożą kary pieniężne oraz kara pozbawienia wolności – poinformował we wtorek rzecznik podlaskiej KAS Maciej Czarnecki.
26.07.2022

NFOŚiGW: mamy zbyt mało spalarni, by zredukować masę składowanych odpadów komunalnych

Mamy za mało spalarni, by zredukować masę składowanych odpadów komunalnych. Na budowę brakujących instalacji potrzeba 16 mld zł. Produkowana przez nie energia mogłaby ogrzać co dziesiąte mieszkanie w Polsce - ocenił w poniedziałek wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk.
12.07.2022

Ile wynosi kara za odpady? Nawet do 1 000 000 zł!

Choć kary w wysokości 1 000 000 zł w praktyce są wymierzane raczej rzadko, to rzeczywiście na pytanie, ile wynosi lub może wynieść kara za odpady, należy odpowiedzieć, że od 1 000 zł (dolna granica) do 1 000 000 zł (górna granica). Od czego to zależy i kto o tym decyduje?
10.07.2022

Stanowisko Instytutu Staszica w sprawie wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań plastikowych, szklanych i puszek

Instytut Staszica przeanalizował zapowiedzi dotyczące ustawy wprowadzającej system kaucyjny dla opakowań plastikowych, a także szklanych wielokrotnego i jednorazowego użytku. Instytut pozytywnie ocenia projekt objęcia systemem kaucyjnym opakowań plastikowych czy metalowych dla napojów (butelki PET, puszki) jako tych surowców, które ze względu na specyfikę (małą masę, możliwość zgniatania) mogą być przyjmowane przez automaty w większości sklepów lub mogą być przez nie zbierane manualnie.
07.07.2022

Żaglówka Manta wyłowi i przetworzy plastikowe odpady zalegające w morzach

Organizacja non-profit The SeaCleaners przygotowała specyfikację techniczną żaglówki Manta. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że jednostka ta zostanie przeznaczona do zbierania śmieci w morzach i oceanach.
03.07.2022

PKN Orlen chce być liderem na rynku biogazu

PKN Orlen chce być liderem na rynku biogazu. Spółka zamierza wykorzystywać go jako substytut gazu ziemnego i biododatek, który pomoże koncernowi zrealizować Narodowy Cel Wskaźnikowy - poinformował PAP dyrektor biura wdrażania paliw alternatywnych PKN Orlen Grzegorz Jóźwiak.
25.06.2022

Lego układa przyszłość zrównoważonymi klockami i wodorem

Duński producent, najsłynniejszych na świecie klocków otworzył swoją nową główną siedzibę… z klocków Lego pochodzących z recyklingu. Do budowy wszystkich zewnętrznych mebli wykorzystano 5 000 kg Lego pochodzących z recyklingu. Firma zobowiązała się do otwarcia w USA fabryki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla.
20.06.2022

Ustawa o odbiorze odpadów ze statków z podpisem prezydenta

Prezydent podpisał ustawę o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa rozszerza zakres definicji odpadów ze statków, a także reguluje kwestię odbioru tych nieczystości.
13.06.2022

Domowy recykling wkracza na rynek

Co roku ludzkość generuje ponad 2 miliardy ton śmieci. Czy domowy recykling może zmniejszyć ten problem? Z pomocą przychodzą startupy.
04.06.2022

Politechnika Śląska ma pomysł na innowacyjny recykling farm wiatrowych

Politechnika Śląska bierze udział w międzynarodowym projekcie EuReCOMP. Jego celem jest rozwój zrównoważonych metod recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów kompozytowych, pochodzących m.in. z energetyki wiatrowej.
01.06.2022

Kosz morski zainstalowano w Gdańsku. Wkrótce w regionie pojawią się kolejne [WIDEO, GALERIA]

Trzeci kosz, którego zadaniem jest zbieranie odpadów z powierzchni wody zainstalowano w gdańskiej marinie. Podczas montażu tego ważnego z punktu widzenia środowiska urządzenia obecni byli przedstawiciele miasta, sponsora i Fundacji Mare, która promuje proekologiczne rozwiązania koncentrując się na ochronie ekosystemów morskich. Kolejne kosze już wkrótce we Władysławowie, Pucku, Helu i Mechelinkach. Na tym jednak nie koniec. .
26.05.2022

Senacka komisja za regulacją ograniczającą zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

Senacka komisja nadzwyczajna ds. klimatu przyjęła z poprawkami projekt ustawy ograniczającą zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach.
25.05.2022

Głosowanie na najlepszą praktykę 5-lecia konkursu Stena Circular Economy Award zakończone

STU ERGO Hestia SA i projekt: Upcykling odpadów i organizacja warsztatów z upcyklingu został zwycięzcą w głosowaniu na najlepszą praktykę 5-lecia konkursu Stena Circular Economy Award.
25.05.2022

Tomra dostarczyła nowoczesną technologię do innowacyjnej sortowni odpadów w Mirosławcu

Jedna z najnowocześniejszych sortowni odpadów w Polsce powstała w Mirosławcu (Zachodniopomorskie). Zainstalowane w niej systemy sortujące, bazujące na tzw. czujnikach bliskiej podczerwieni pozwalają na wyodrębnienie kilkunastu frakcji materiałowych z tworzyw sztucznych, papieru i metali.
24.05.2022

Stena Recycling dołączyła do Polskiego Paktu Plastikowego

Stena Recycling przystąpiła do Polskiego Paktu Plastikowego, którego celem jest zamknięcie obiegu opakowań plastikowych w Polsce do 2025 r. Sprzyja temu inwestycja Stena Recycling w nowoczesną linię do recyklingu folii opakowaniowej w Centrum Recyklingu we Wschowie.
18.05.2022

Podlaskie. 200 kg śmieci zebrano podczas sprzątania dna i brzegów Biebrzy

200 kg śmieci udało się sprzątnąć z brzegów i dna Biebrzy, podczas sobotniej akcji z udziałem m.in. nurków. Obejmowała ona około 10-kilometrowy odcinek tej rzeki. Jak oceniają uczestnicy akcji, śmieci było mniej, niż choćby przed rokiem, ale wciąż jest co sprzątać.
14.05.2022

Recycling, czyli co z fotowoltaiką po 25 latach?

W ostatnich tygodniach, w związku z imponującym nasłonecznieniem, elektrownie fotowoltaiczne biją kolejne rekordy produkcji energii elektrycznej. Świetne warunki pogodowe dla pracy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych sprawiły, że te dwa źródła 28 marca br. we wczesnych godzinach popołudniowych pokryły prawie połowę zapotrzebowania na energię w Polsce, a to dopiero początek - sezon rekordów w fotowoltaice dopiero się rozpoczyna.
04.05.2022

ZeroWastePorts statek zbierający śmieci. Projekt powstaje na Politechnice Gdańskiej

Autonomiczny statek, zasilany energią elektryczną, ma zbierać odpady z wody i od innych statków. Projekt jednostki powstaje na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia realizuje go razem z partnerami z Tajwanu.
28.04.2022

Zielona produkcja offshore – Webinarium – wspieranie #MŚP – otwarty nabór GreenOffshoreTech

Już 29 kwietnia, o godzinie 10.00 rozpocznie się Webinarium – wspieranie #MŚP – otwarty nabór GreenOffshoreTech.
28.04.2022

Młodzi sprzątają świat po poprzednim pokoleniu, nie tylko w Dzień Ziemi

Do niedawna 22 kwietnia był jedynym dniem w roku, kiedy dzieci i młodzież miały kontakt z ekologią. W Dzień Ziemi wiele uczniów i uczennic zbierało śmieci w swojej okolicy, a nieliczni mieli okazję posłuchać o zmianach klimatu i recyklingu. Obecnie, działaniami na rzecz środowiska zainteresowanych jest coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, które angażują się w szereg inicjatyw ekologicznych. Jedną z nich jest program Mniej Plastiku realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii i wspierany przez Lidl Polska. Dzięki programowi
25.04.2022

Buda: chcemy, aby KE przyjrzała się eksportowi złomu

Chcemy, aby Komisja Europejska przyjrzała się dostępności złomu w Europie i zjawisku eksportu złomu - powiedział w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak dodał, złom powinien być traktowany jak surowiec strategiczny.
22.04.2022

MKiŚ: ustawa kaucyjna ma być uchwalona w tym roku

Celem resortu klimatu i środowiska jest uchwalenie ustawy wdrażającej system kaucyjny w Polsce jeszcze w 2022 r. - przekazał dyrektor z MKiŚ Robert Chciuk. Dodał, że kończą się analizy ws. ewentualnego rozszerzenia systemu zbiórki o kolejne dwie frakcje. Obecnie projekt zakłada tylko plastik i szkło.
21.04.2022

Z inicjatywy Fundacji RECAL branża odpadowa spotkała się na Politechnice Śląskiej, by dyskutować o optymalizacji procesu sortowania

Ostatnie lata były czasem przebudowy polskiego systemu gospodarki odpadami wynikającej m.in. z potrzeby dostosowania systemu do najnowszych trendów i technologii oraz wymogów wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej. Dodatkowo długi okres pandemii, a także trwająca wojna w Ukrainie, spowodowały zerwanie łańcuchów dostaw, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost cen surowców. Wszystko to sprawia, że odzysk cennych materiałów, a do takich należy bez wątpienia aluminium, jest szczególnie istotny.
19.04.2022

Branża odzysku materiałowego surowców kluczowa dla środowiska. Eksperci o przyszłości sektora

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza na spotkanie online w ramach „Branżowych czwartków” dotyczące sytuacji branży odzysku materiałowego surowców. Wydarzenie odbędzie się 28 kwietnia o godz. 10:00. Poruszone zostaną m.in. tematy wyzwań związanych z zatrudnieniem pracowników, współpracy edukacji i biznesu oraz wdrażania zasad Europejskiego Zielonego Ładu i GOZ.
19.04.2022

Brakuje rąk do pracy w ekofirmach

W perspektywie najbliższych lat przewidywany jest wzrost inwestycji w nowe technologie przetwarzania surowców oraz wyższe marże sprzedaży. Problemem branży jest niewielkie zainteresowanie zatrudnieniem w sektorze – o perspektywach rozwoju ekofirm pisze wtorkowy „Puls Biznesu”.
19.04.2022

Funkcjonariusze KAS zatrzymali transport prawie 18 ton nielegalnych odpadów

Funkcjonariusze KAS zatrzymali w okolicach Gubinka (Lubuskie) transport prawie 18 ton nielegalnych odpadów – poinformowała w piątek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.
15.04.2022

Na Politechnice Gdańskiej podpisano umowę na realizację projektu ZeroWastePorts - autonomicznego statku do zbierania odpadów z wody i innych jednostek

Powstanie autonomiczny statek, który będzie zbierał odpady z wody i innych statków, a do tego będzie zasilany energią elektryczną. 5 kwietnia prof. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki oraz Adam Ślipy, prezes zarządu Seatech Engineering podpisali umowę konsorcjum na realizację projektu.
11.04.2022

Recykling plastiku – jak wygląda proces produkcji recyklatów?

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Z tej okazji, polska firma recyklingowa AKPOL zdradza tajniki systemu przetwarzania pokonsumenckich odpadów z tworzyw sztucznych w wysokiej jakości regranulat HDPE, LDPE i PP. Recyklaty są najlepszą, ekologiczną alternatywą dla plastiku.
16.03.2022

Młodzi sprzątają świat po poprzednim pokoleniu

Do recyklingu trafia jedynie 9 proc. tworzyw sztucznych – wynika z raportu Beyond Plastics. Problemem jest brak odpowiednich systemów zarządzania plastikowymi odpadami. Jednocześnie, działaniami na rzecz środowiska zainteresowanych jest coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, które angażują się w szereg inicjatyw ekologicznych. Jedną z nich jest program Mniej Plastiku realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii i wspierany przez Lidl Polska. Dzięki programowi młodzi ludzie uczą się jak praktycznie walczyć z problemem plastiku
15.03.2022

Zielona transformacja w ochronie zdrowia – zmiany potrzebne od zaraz

Sektor medyczny bardziej zanieczyszcza środowisko niż np. przemysł stoczniowy czy lotniczy. Gdyby uznać światowy system ochrony zdrowia za osobny kraj, zająłby 5. miejsce wśród największych emitentów CO₂ .
24.02.2022

Napięcie pod kontrolą - zaglądamy do świata baterii

Baterie zasilają wiele urządzeń codziennego użytku. Dzięki nim działają m.in. piloty do telewizorów, laptopy, elektryczne szczoteczki do zębów, smartfony, zegarki, ale także rozruszniki serca. Napędzają też gdyńskie trolejbusy i autobusy. 18 lutego na całym świecie był obchodzony Dzień Baterii.
21.02.2022

Ozdoba: nielegalny przywóz odpadów do Polski będzie utrudniony

Przywóz odpadów do Polski i ich tranzyt będzie objęty monitoringiem SENT, dlatego ich nielegalne sprowadzanie do naszego kraju będzie utrudnione - uważa wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
21.02.2022

Ruda Śląska ma zapłacić blisko 1,3 mln zł kary za nieosiągnięcie wskaźnika segregacji odpadów

Samorząd Rudy Śląskiej ma zapłacić blisko 1,3 mln zł kary za nieosiągnięcie w 2020 r. wymaganego wskaźnika segregacji papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła - zdecydował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Miasto odwoła się od tej decyzji.
10.02.2022

Wielkopolskie. Zatrzymania w sprawie nielegalnego składowania groźnych odpadów

Trzy osoby zostały zatrzymane w związku ze sprawą grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym składowaniem groźnych dla ludzi i środowiska odpadów. Proceder ujawnili policjanci ze Środy Wielkopolskiej.
10.02.2022

Projekt: elektrownie będą mogły łatwiej zagospodarować odpady powstałe po spalaniu paliw

Odpady ze spalania paliw np. popioły, żużle, gipsy, po spełnieniu odpowiednich warunków, będą tracić status odpadów przez co, łatwiej będzie je mogła wykorzystać budowlanka - wynika z projektu rozporządzenia resortu klimatu i środowiska.
09.02.2022

Ozdoba: kaucją mogłyby być też objęte puszki i jednorazowe szkło

Resort klimatu i środowiska analizuje rozszerzenie planowanego systemu kaucyjnego o jednorazowe szklane butelki i puszki metalowe - przekazał wiceszef MKiŚ Jacek Ozdoba. Na razie resort proponuje kaucję na opakowania szklane wielorazowego użytku i butelki plastikowe.
08.02.2022

Nowa metoda obserwacji np. "kosmicznych śmieci" opracowana na PW

Koncepcję obserwacji obiektów kosmicznych bez użycia wyspecjalizowanych nadajników opracowali naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Pozwoli ona na szybkie i precyzyjne wyznaczenie pozycji stacji kosmicznych, satelitów czy tzw. kosmicznych śmieci, bez względu na porę dnia czy panujące warunki atmosferyczne.
02.02.2022

Szwedzki rząd zezwolił na budowę składowiska zużytego paliwa jądrowego

Rząd Szwecji zezwolił w czwartek na budowę składowiska zużytego paliwa z elektrowni jądrowych. Budzący kontrowersje obiekt ma powstać 500 metrów pod ziemią w gminie Oesthammar, 150 km na północ od Sztokholmu.
28.01.2022

Podaż na platformy wiertnicze może zwiększyć się w 2022 roku

Proces złomowania i konserwacja platform wiertniczych zmniejszyły zapotrzebowanie na tego rodzaju nowe instalacje na świecie. Jednak eksperci zakładają, że w 2022 roku stabilne ceny surowców mogą zwiększyć aktywność w sektorze wydobywczym.
05.01.2022

Od 1 stycznia będzie obowiązywać ustawa mająca ograniczyć ilość odpadów na składowiskach

Od 1 stycznia będą obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o odpadach; wdraża ona do polskiego prawa regulacje unijne mające na celu m.in. zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach.
01.01.2022

Ozdoba: Zlokalizowaliśmy w Polsce 400 miejsc z porzuconymi, niebezpiecznymi odpadami

W ostatnich miesiącach zakończyliśmy wielką inwentaryzację porzuconych odpadów niebezpiecznych w naszym kraju. Zlokalizowaliśmy 400 takich miejsc - powiedział czwartkowej "Gazecie Polskiej Codziennie" wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
30.12.2021

Rajstopy z sieci rybackich – modna innowacja Gabrielli

Rajstopy z sieci rybackich? Gabriella udowadnia, że to możliwe! Z odzyskanych z mórz i oceanów odpadów, dzięki procesom recyklingowym, powstają przędze, a z nich rajstopy. Zysk z ich sprzedaży wesprze Fundację Mare, która działa na rzecz ochrony Bałtyku.
17.12.2021

Pół tony nielegalnych środków ochrony roślin w gospodarstwie rolnym

Niemal pół tony nielegalnych środków ochrony roślin znalazła policja w piwnicy budynku jednego z gospodarstw rolnych na terenie powiatu wrocławskiego. Nawozy pochodziły z państwa zza wschodniej granicy.
14.12.2021

Kiedy odpowiedzialność producentów za opakowania towarów?

Samorządy od dłuższego czasu domagają się, aby odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami brali na siebie także producenci opakowań i towarów. Opakowania stanowią aż blisko połowę śmieci komunalnych, a ciężar ponoszenia kosztów ich odbioru i zagospodarowania przerzucany jest na mieszkańców miast i gmin.
13.12.2021

Kilkaset pojemników i beczek z odpadami w gminie Radzanowo - wszczęto śledztwo, zatrzymano dwie osoby

Prokuratura w Płocku wszczęła śledztwo w sprawie kilkuset pojemników i beczek z nieustaloną substancją, które odkryto na prywatnej posesji w gminie Radzanowo. W związku z nielegalnym składowaniem odpadów zatrzymano dwie osoby w wieku 43 i 44 lat. Śledczy zdecydowali o przedstawieniu im zarzutów.
10.12.2021

Zieloni krytykują nową metodę naliczania opłat za odpady

Krytycznie w stosunku do nowej metody naliczania opłat za odpady zaproponowanej przez ratusz i przegłosowanej przez radnych, odniosła się rada powiatowa Partii Zieloni.
19.11.2021

Od 1 lutego 2022 wszystkie importowane do Polski odpady objęte systemem SENT

Od 1 lutego 2022 r. wszystkie importowane do Polski odpady będą objęte Systemem Elektronicznego Nadzoru Transportu SENT - poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Pozwoli to na większą możliwość wykrywania nielegalnego importu odpadów - mówił.
18.11.2021

Rekordowa ilość posegregowanych odpadów - ponad 12 tys. ton

Od stycznia w łódzkiej sortowni odzyskano ponad 12,1 tys. ton odpadów - tyle samo, co przez cały ubiegły rok. Ilość odpadów trafiających do sortowni utrzymuje się na tym samym poziomie, jednak - według MPO - łodzianie coraz lepiej radzą sobie z ich segregacją.
16.11.2021

Kujawsko-pomorskie/KAS zatrzymała ciężarówkę z 26 tonami nielegalnych odpadów

Funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali w okolicach Czerniewic (Kujawsko-Pomorskie) ciężarówkę z 26 tonami nielegalnych odpadów. Auto jechało autostradą A1.
03.11.2021

Komisja za nowelą mającą zmniejszyć ilość odpadów na składowiskach

Senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu pozytywnie oceniła we wtorek nowelę ustawy o odpadach wraz z zaproponowaną przez Biuro Legislacyjne poprawką wykreślającą zapisy odnoszące się do bieżącego roku. Celem noweli jest zmniejszenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach.
27.10.2021

Opakowania po chipsach, słodyczach i zupkach instant mogą posłużyć do produkcji mebli. Najczęściej trafiają jednak do złego worka na śmieci

Polacy zużywają rokrocznie ok. 32 tys. ton elastycznych opakowań z tworzyw sztucznych, takich jak folie po chipsach, słodyczach czy zupkach instant. Zwykle konsumenci wyrzucają je nie tam, gdzie trzeba, czyli do odpadów zmieszanych zamiast do żółtego worka na śmieci. W efekcie tylko niewielki odsetek trafia później do recyklingu.
25.10.2021

Sprawa nielegalnych odpadów - aktem oskarżenia zakończono jedno śledztwo i wszczęto następne

Aktem oskarżenia wobec czterech osób prokuratura w Płocku (Mazowieckie) zakończyła śledztwo w sprawie nielegalnego składowania odpadów w gminach Bodzanów, Słupno i Wyszogród, natomiast w sprawie pojemników z nieznaną substancją odkrytych ostatnio w gminie Staroźreby wszczęto odrębne postępowanie.
22.10.2021

Projekt noweli dot. zmniejszenia ilości odpadów na składowiskach - do drugiego czytania

Sejmowa komisja środowiska poparła we wtorek projekt noweli ustawy o odpadach, której celem jest m.in. zmniejszenie ilości śmieci, jakie mają trafiać na składowiska. Projekt przewiduje, że w 2035 r. na wysypiska będzie mogło trafiać maks. 10 proc. odpadów komunalnych.
13.10.2021

Dolny Śląsk. Na nielegalnym składowisku płoną odpady z innych krajów

Na nielegalnym składowisku odpadów, w okolicach wsi Sobolew w powiecie jaworskim na Dolnym Śląsku, gdzie w sobotę wybuchł pożar, przechowywane były odpady z Niemiec i Anglii.
18.09.2021

Funkcjonariusze lubuskiej KAS zatrzymali 18 ton nielegalnych odpadów

Transport 18 ton nielegalnych odpadów zatrzymali funkcjonariusze lubuskiej KAS. Towar, pod nadzorem celnym, został zwrócony do nadawcy w Niemczech. W ostatnich dniach w ten sposób nasz kraj opuściło ponad 108 ton odpadów – podała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.
16.09.2021

Wiceminister Jacek Ozdoba o zmianach w przepisach, dotyczących gospodarki odpadami

– W ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, podpisanej przez Prezydenta, zawarto rozwiązania, które mają na celu ograniczenie wzrostu kosztów gospodarowania odpadami i stworzenie nadzoru nad rynkiem w zakresie cen – powiedział wiceminister Jacek Ozdoba podczas briefingu prasowego, który odbył się 26 sierpnia 2021 r. w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
27.08.2021

Co z niebezpiecznymi składowiskami?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje specustawę, dzięki której składowiska niebezpiecznych odpadów zostaną zlikwidowane - informuje "Gazeta Polska Codziennie" we wtorek. Przypomina, że trzy lata temu doszło do wielkiego pożaru na jednym z takich składowisk.
17.08.2021

Stowarzyszenie „Polski Recykling”: projekt ROP w konsultacjach społecznych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w Rządowym Centrum Legislacji. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych wymogów środowiskowych. Gwarantują również, że w nowym modelu gospodarki odpadami odpowiedzialność finansowa za opakowania na rynku spoczywa na producentach i wprowadzających.
06.08.2021

Wykryto nielegalny, transgraniczny transport odpadów do Polski z Niemiec

“W wyniku działań Inspektorów Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim ustalono na terenie województw lubuskiego i zachodniopomorskiego ponad 30 lokalizacji, gdzie trafiały w sposób nielegalny odpady z Niemiec” - powiadomił, 26 lipca 2021 r., wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
26.07.2021

W ciągu najbliższych kilku lat będziemy wyrzucać na śmietnik 78 mln baterii dziennie

W obecnej dyskusji na temat problemu odpadów najczęściej przewija się wątek używania wszędobylskiego plastiku. Okazuje się, że e-odpady mogą być większym wyzwaniem przez wzgląd na materiały, z których są stworzone.
13.07.2021

Sejm: projekt w sprawie m.in. naliczania opłat za odpady wraca do komisji

W związku ze złożeniem kilkudziesięciu poprawek, projekt tzw. noweli ustawy śmieciowej, regulującej m.in. kwestie naliczania opłat za odpady przy metodzie "od wody", wraca ponownie do sejmowych komisji. Celem projektu jest ograniczenie kosztów funkcjonowania sytemu odpadowego w gminach.
08.07.2021

Europejscy producenci plastiku zainwestują miliardy w recykling chemiczny

PlasticsEurope, stowarzyszenie branżowe zrzeszające producentów plastiku, poinformowało, że firmy europejskie planują przeznaczyć 7,3 mld euro inwestycji w recykling chemiczny do 2030 roku. Pierwotnie w planach branży było wydanie tylko 2,6 mld euro do 2025 roku.
17.06.2021

Nowe projekty opakowań pomogą zmniejszyć popyt na tworzywa sztuczne o 20 proc. do 2050 roku

Według wyliczeń analityków Wood Mackenzie, przeprojektowanie opakowań z tworzyw sztucznych może zmniejszyć globalny popyt na nie w 2050 roku - z 190mt do 150mt. Istotne jest wprowadzenie powszechnego modelu ponownego wykorzystywania opakowań w życiu codziennym.
15.06.2021

Rząd zajmie się zmianami w ustawie śmieciowej, w tym kwestią naliczania opłat za odpady

Zmiany w tzw. ustawie śmieciowej m.in. ws. określenia maksymalnej opłaty za odpady przy metodzie wyliczania jej na podstawie zużytej wody a także projekt propozycji wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2022 roku - to niektóre punkty wtorkowego posiedzenia rządu.
15.06.2021

Niemcy: "Skala transportu nielegalnych odpadów z Brandenburgii do Polski jest znaczna"

Śledczy z krajowego urzędu policji kryminalnej Brandenburgii (LKA) podejrzewają, że na terenie dawnej kopalni żwiru w Beeskow w powiecie Odra-Szprewa składowano nielegalne odpady i że prowadzono stamtąd wywóz odpadów do Polski - pisze dziennik "Tagesspiegel".
12.06.2021

PKN Orlen rozważa przetwarzanie rolniczej biomasy

PKN Orlen analizuje możliwość zagospodarowania biomasy rolniczej pochodzącej z wytwarzania cukru oraz produktów zbożowych i przetwarzanie jej na wysokomarżowe produkty petrochemiczne, biometan, a także wodór. Spółka podpisała list intencyjny w tej sprawie z Krajową Spółką Cukrową.
18.05.2021

Areszt tymczasowy dla właściciela nielegalnego składowiska odpadów

Sąd w Koninie aresztował na trzy miesiące Daniela U., który odpowie za nielegalne składowanie chemikaliów w Szołajdach (pow. kolski, woj. wielkopolskie). Mężczyzna po przedstawieniu zarzutów w ub. roku wyjechał za granicę – w lutym został zatrzymany w Niemczech.
27.04.2021

Konieczne szybkie wprowadzenie ROP w gospodarce odpadami

Konieczność szybkiego wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), czyli ponoszenia kosztów zbiorki i przetwarzania odpadów - to jeden z wniosków opublikowanego w środę raportu klimatycznego TOGETAIR.
21.04.2021

Czy Ministerstwo klimatu wprowadzi maksymalne stawki za wywóz śmieci?

40, 91 i 120 zł mają wynosić maksymalne stawki z wywóz śmieci, w przypadku naliczania odpłat w zależności od zużytej wody. Takie propozycje wysunęło w czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
01.04.2021

Wygrał recycling - młodzi ludzie z całego świata poszukujący rozwiązań globalnych problemów zwycięzcami konkursu NFTE World Series of Innovation sponsorowanego przez Mary Kay Inc.

NFTE's World Series of Innovation Challenge, międzynarodowa akcja edukacyjna i wspierająca przedsiębiorczość, zaprasza młodych ludzi do wspólnego podejmowania największych wyzwań stojących przed naszym światem i wspierania realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
01.04.2021

Trzaskowski do rządu o opłatach za śmieci: dziś mieszkańcy płacą za wasz strach i nieudolność

Dziś mieszkańcy wielu miast polski płacą za wasz strach i nieudolność - zwrócił się do rządu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski we wpisie poświęconym rosnącym opłatom za gospodarowanie odpadami. Jego zdaniem podwyższanie tych opłat odbywa się rękami samorządów, ale powodem są rządowe przepisy.
01.04.2021

Ministerstwo klimatu: Fake newsy dot. gospodarki odpadami w Warszawie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska sprzeciwiło się rozpowszechnianiu przez m.st. Warszawa nieprawdziwych informacji dot. rzekomej nowej ustawy zabraniającej dofinansowania systemu gospodarki odpadami. We wtorek wydano oświadczenie w tej sprawie.
30.03.2021

Mikrofale mogą być przyszłością recyklingu tworzyw sztucznych

Minęło prawie dziesięć lat, odkąd Jocelyn Doucet po raz pierwszy eksperymentowała z recyklingiem plastikowych odpadów w kuchence mikrofalowej. Teraz mówi, że technologia wywodząca się z tych wczesnych wysiłków może umożliwić produkcję plastiku prawie wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu.
24.03.2021

W Bełchatowie powstanie instalacja termicznego przetwarzania odpadów

PGE Energia Ciepła planuje budowę Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii niedaleko Elektrowni Bełchatów. Realizacja pierwszego tego typu przedsięwzięcia w woj. łódzkim ma zakończyć się w 2024 r. Obiekt ma przetwarzać rocznie 180 tys. ton odpadów komunalnych.
23.03.2021

MKiŚ: gospodarka odpadami wymaga ciągłych prac

Aby stan gospodarki odpadami w Polsce funkcjonował na wysokim poziomie, niezbędne jest nieustanne prowadzenie prac w tym zakresie - mówił wiceminister Jacek Ozdoba podczas spotkania z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Chodzi o usprawnianie systemu i poprawę jakości życia.
24.02.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o czystości i porządku w gminach

W ramach tzw. Programu „Czystość Plus” zapoczątkowano prace nad projektem zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Aby ułatwić wdrożenie części zmian jeszcze w tym roku, zawarto je w dwóch projektach ustaw.
23.12.2020

Ustawa ws. rozliczania się gmin z odpadów wraca do Sejmu

Senat w środę (16 grudnia) zaproponował kilka poprawek do noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dzięki niej samorządy za 2020 rok będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów, a nie do wszystkich wytworzonych.
17.12.2020

Ozdoba: Chcemy wybudować instalację do unieszkodliwienia niebezpiecznych odpadów

Chcemy wybudować specjalną instalację do unieszkodliwienia niebezpiecznych odpadów, które zalegają w wielu miejscach Polski - mówił we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Według niego, mogłaby ona powstać w ciągu 2,5-3 lat.
15.12.2020

Port Service pomaga rozwijać pasje i talenty gdańskich uczniów [WIDEO]

Od ponad 20 lat Port Service obecny jest na Pomorzu i wspiera – na wielu płaszczyznach – rozwój lokalnej społeczności. Po raz kolejny już gdańska spółka włączyła się w rozwój edukacji i pomogła uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 72 w Gdańsku w doposażeniu placówki. Tym razem przy współpracy z pedagogami stworzono wyjątkowe miejsce, w którym dzieci mogą rozwijać swoje talenty manualne i tworzyć rękodzieła w nowoczesnej pracowni. Dzięki umowie zawartej między Port Service a Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 72, na potrzeby młodych gdańszczan przekazane zostało wyposażenie warsztatu szkolnego, w tym stoły warsztatowe, imadła ślusarskie, wiertarki oraz inne narzędzia.

Dziękujemy za wysłane grafiki.